Hyundai Ioniq Electric Omaniku Kasiraamat Estonian 2017 Owner's Manual [et]

OMANIKU KÄSIRAAMAT
Kasutamine Hooldus Tehnilised andmed
Kogu käesolevas “Omaniku käsiraamatus” toodud informatsioon oli kehtiv selle väljaandmise hetkel. Pideva tootearenduse võimaldamiseks jätab HYUNDAI endale siiski õiguse oma tooteid igal hetkel ja ilma eelneva teatamiseta muuta.
Seetõttu võite siit leida ka sellist infot, mis teie isikliku sõiduki kohta ei kehti.
Juhime teie tähelepanu sellele, et osadel mudelitel asub rool paremal. Mõningad käesolevas käsiraamatus antud selgitused ja illustratsioonid on parempoolse rooliga mudelite puhul vastupidised.
ETTEVAATUST: TEIE HYUNDAI EHITUSE MUUTMINE
Teie HYUNDAI ehitust ei tohi mingil moel muuta. Mis tahes auto ehituses tehtud muudatused võivad mõjuda halvasti teie HYUNDAI töökorrale, sõiduohutusele ja vastupidavusele ning võivad olla vastuolus autole antud garantiide tingimustega. Teatud ümberehitused võivad olla vastuolus ka Maanteeameti ja muude seadusandlike organite poolt kehtestatud õigus­aktidega.
RAADIOSAATJA VÕI MOBIILTELEFONI PAIGALDAMINE AUTOSSE
Teie auto on varustatud mitmete elektrooniliste komponentidega. Valesti paigaldatud või seadistatud raadiosaatja/mobiiltelefon võib selliste elektroonikasüsteemide töökorrale halvasti mõjuda. Seepärast soovitame järgida väga hoolikalt kõiki raadiosideseadme tootja juhiseid või küsida oma HYUNDAI edasimüüjalt nõu vajalike ettevaatusabinõude ja erijuhiste kohta, kui olete otsustanud sellise seadme oma autosse paigaldada.
F2
HOIATUSED JA OHUTUSNÕUDED
Sellest käsiraamatust leiate mitmeid lõike pealkirjadega OHTLIK, HOIATUS, ETTEVAATUST ja NB!.
Need pealkirjad tähendavad järgnevat:
OHTLIK
OHTLIK juhib tähelepanu ohtlikule olukorrale, milles antud info eiramine lõppeb raskete või surmavate keha­vigastustega.
HOIATUS
HOIATUS juhib tähelepanu ohtlikule olukorrale, milles antud info eiramine võib põhjustada raskeid või surma­vaid kehavigastusi.
ETTEVAATUST
ETTEVAATUST juhib tähelepanu ohtli­kule olukorrale, milles antud info eira­mine võib põhjustada kergemaid või keskmise raskusega kehavigastusi.
NB!
NB! juhib tähelepanu olukorrale, milles antud info eiramine võib kahjustada teie autot.
F3
EESSÕNA
Õnnitleme teid uue auto puhul ja täname HYUNDAI sõiduki valimise eest! Meil on hea meel öelda teile tere tulemast kõigi nende hulka, kes sõitu HYUNDAIga hinnata oskavad. Eesrindlikud tehnilised lahendused ja erakordselt kvaliteetne teostus, mis iseloomustavad iga meie valmistatud autot, lasevad meil HYUNDAI üle tõelist uhkust tunda.
Käesolev “Omaniku käsiraamat” tutvustab teile teie uue HYUNDAI funktsioone ja varustust ning nende kasutamist. Oma uue HYUNDAIga tutvumiseks lugege see käsiraamat enne esimest sõidukorda tähelepanelikult läbi, et saaksite sõitu oma uue autoga täielikult nautida.
See käsiraamat sisaldab tähtsat ohutusalast teavet ning juhiseid auto juhtseadmete ja turvavarustuse kasutamiseks, mida järgides on autosõit lihtne ja ohutu.
Lisaks leiate sellest käsiraamatust teavet hooldustööde kohta, mille abil saate hoida oma auto laitmatus korras veel pikki aastaid. Kõik vajalikud auto hooldus- ja remonttööd on soovitatav läbi viia volitatud HYUNDAI teeninduses. Ametlikud HYUNDAI teenindused on ette valmistatud tipptasemel teeninduse, kvaliteetse hoolduse ja igasuguse muu vajaliku abi osutamiseks.
“Omaniku käsiraamatut” tuleb pidada teie auto lahutamatuks osaks. Hoidke seda alati autos, et saaksite sellest vajadusel igal hetkel abi otsida. Auto müümise korral tuleb see käsiraamat autosse jätta, et ka järgmine omanik saaks tähtsa ohutusalase info ning auto kasutamist ja hooldamist puudutava teabega tutvuda.
HYUNDAI MOTOR COMPANY
ETTEVAATUST
HYUNDAI tehnilistele nõuetele mittevastavate madala kvaliteediga määrdeainete kasutamine võib lõppeda sõiduki tõsiste kahjustustega. Kasutage alati vaid kõrge kvaliteediga määrdeaineid, mille tehnilised näita­jad vastavad käsiraamatu osas “Tehnilised andmed ja tarbijainfo” (lk 8-6) toodud andmetele.
Copyright 2016 HYUNDAI Motor Company. Kõik õigused kaitstud. Ühtki selle väljaande osa ei tohi ilma HYUNDAI Motor Company eelneva kirjaliku loata mis tahes kujul ja mis tahes meetodiga reprodutseerida, taasesituseks salves­tada ega edastada.
F4
Sissejuhatus
KUIDAS SEDA KÄSIRAAMATUT KASUTADA
Soovime, et saaksite sõitu oma auto­ga alati täielikult nautida. See “Oma­niku käsiraamat” võib teile seejuures mitmeti abiks olla. Soovitame käsi­raamatu kindlasti tervikuna läbi luge­da. Eriti tähelepanelikult tuleb läbi lugeda kõik käsiraamatu need lõigud, mis on tähistatud pealkirjade­ga HOIATUS ja ETTEVAATUST, et oskaksite vältida tõsiseid või koguni surmavaid kehavigastusi.
Teksti täiendavad selles käsiraama­tus rohked illustratsioonid, et auto kohta võimalikult täpseid selgitusi anda. Käsiraamatust leiate infot auto varustuse, tähtsate ohutusnõuete ning auto juhtimise kohta erinevates teeoludes.
Käsiraamatu ülesehitus on ära toodud “Sisukorras”. Mingi kindla teema kiireks leidmiseks kasutage aineregistrit – siin on tähestikulises järjekorras loetelu kogu käsiraama­tus olevast informatsioonist.
Peatükid: see käsiraamat koosneb kaheksast peatükist ja aineregistrist. Iga peatükk algab lühikese sisukor­raga, nii et teil on ühe pilguga selge, kas antud osas on olemas teile vaja­lik teave.
HOIATUSED JA OHUTUSNÕUDED
Teie ja kõigi kaasliiklejate ohutus on väga tähtis. See “Omaniku käsiraa­mat” sisaldab mitmeid kasulikke ohutusnõudeid ja ettevaatusabinõu­sid. Nendega juhitakse teie tähele­panu võimalikele ohtudele, mille tõttu teie ise või teised inimesed võivad viga saada või teie auto kahjustuda.
Autosse kinnitatud hoiatuskleebised ja selles käsiraamatus toodud hoia­tused kirjeldavad selliseid ohte ning annavad nõu, kuidas neid vältida ja riske vähendada.
Kõik hoiatused ja juhtnöörid, mida käesolev käsiraamat sisaldab, on mõeldud teie igakülgse ohutuse tagamiseks. Ohutusnõuete ja kirjel­datud ettevaatusabinõude eiramine võib lõppeda raskete või surmavate kehavigastustega.
Eriti olulisele infole tähelepanu juh­timiseks on selles käsiraamatus kasutatud läbivalt HOIATUSSÜMBO­LIT ja pealkirju OHTLIK, HOIATUS, ETTEVAATUST ja NB!.
See on hoiatussümbol. Seda kasutatakse teie hoiatami-
seks ohtude eest, mille taga­järjeks võivad olla tõsised ja isegi sur­mavad kehavigastused. Vigastuste vältimiseks järgige kõiki sellele süm­bolile järgnevaid ohutusnõudeid ja juhiseid väga hoolikalt. Hoiatussüm­bol eelneb alati ka pealkirjadele OHT­LIK, HOIATUS ja ETTEVAATUST.
OHTLIK
OHTLIK juhib tähelepanu oht­likule olukorrale, milles antud info eiramine lõppeb raskete või surmavate kehavigastustega.
HOIATUS
HOIATUS juhib tähelepanu oht­likule olukorrale, milles antud info eiramine võib põhjustada raskeid või surmavaid keha­vigastusi.
F5
Sissejuhatus
ETTEVAATUST
ETTEVAATUST juhib tähelepanu ohtlikule olukorrale, milles antud info eiramine võib põhjustada kergemaid või keskmise rasku­sega kehavigastusi.
NB!
NB! juhib tähelepanu olukorrale, milles antud info eiramine võib kahjustada teie autot.
AUTO EHITUSE MUUTMINE
Seda autot ei tohi ise ümber ehitada. Teie auto ehituse muutmine võib vähendada selle suutlikkust, vastupi­davust ja sõiduohutust ning auto ei pruugi seejärel enam vastata riik­likele sõidukeid ja nende ohutust puudutavatele normatiividele.
Lisaks ei kata ka garantii mis tahes ümberehitusest tulenevaid kahjus­tusi või tehnilisi probleeme.
• Kui kasutate autos tootja poolt heaks kiitmata elektroonikasead­meid, võib see põhjustada aku kiiremat tühjenemist ja häireid auto töös ning kahjustada elektrisüstee­mi, mille tulemusel võib süttida tulekahju. Igakülgse ohutuse tagamiseks ärge kasutage oma autos selleks heaks kiitmata elekt­roonikaseadmeid.
KASUTUSELT KÕRVALDATUD SÕIDUKITE TAGASTAMINE (EUROOPAS)
HYUNDAI edendab romusõidukite keskkonnasõbralikku käitlemist ning on valmis vastu võtma teie kasu­tuselt kõrvaldatud HYUNDAI auto vastavalt Euroopa Liidus kehtivale direktiivile kasutuselt kõrvaldatud sõidukite kohta.
Täpsemat teavet saate oma koha­likult HYUNDAI kodulehelt.
F6
Elektriauto ülevaade
Elektriauto..........................................................................H3
Elektriauto põhiomadused ...............................................H3
Lühidalt akudest ................................................................H3
Elektriauto põhiosad.........................................................H4
Kõrgepingeaku (liitiumioon-polümeeraku)....................H5
Kõrgepingeaku soojendussüsteem .................................H6
Elektriauto ekraanirežiim.................................................H7
Sõiduulatus ........................................................................................H7
Lähimad laadimisjaamad ................................................................H8
Energiainfo........................................................................................H8
Säästlik sõit .......................................................................................H9
Laadimise ja kliimaseadme seadistused.....................................H9
Elektriauto seadistused................................................................H10
Laadimisviiside lühikirjeldus ..........................................H12
Laadimisajad.....................................................................H12
Laadimisviisid (v.a Euroopa mudelid) ...........................H13
Laadimisviisid (Euroopa mudelid) .................................H14
Laadimise kulg .................................................................H15
Laadimispistiku AUTO- ja LOCK-režiimi kasutamine...H16
Laadimispistiku lukustamine eri režiimidel ..............................H16
Ajastatud laadimine.........................................................H17
Ohutusnõuded laadimisel ...............................................H18
Tavalaadimine (v.a Euroopa mudelid)...........................H20
Tavalaadija ühendamine...............................................................H20
Laadimisprotsessi kontrollimine.................................................H23
Tavalaadija lahtiühendamine.......................................................H24
Laadimispistiku lukustuse avamine hädaolukorras ...............H25
Kiirlaadimine (v.a Euroopa mudelid).............................H26
Kiirlaadija ühendamine .................................................................H26
Laadimispesa luugi avamine hädaolukorras............................H28
Laadimisprotsessi kontrollimine.................................................H29
Kiirlaadija lahtiühendamine .........................................................H30
Aeglane laadimine (v.a Euroopa mudelid) ...................H31
Kaasaskantava laadija (juhtplokiga laadimiskaabli 
ICCB (In-Cable Control Box)) ühendamine..............................H31
Laadimisprotsessi kontrollimine.................................................H35
Laadimise indikaatortuled kaasaskantava
laadija juhtplokil.............................................................................H36
Kaasaskantava laadija (juhtplokiga laadimiskaabli 
ICCB (In-Cable Control Box)) lahtiühendamine......................H39
Laadimispistiku lukustuse avamine hädaolukorras ...............H40
Ohutusnõuded kaasaskantava laadija
(juhtplokiga laadimiskaabli (ICCB)) kasutamisel.....................H40
Tavalaadimine (Euroopa mudelid).................................H41
Tavalaadija ühendamine...............................................................H41
Laadimispesa luugi avamine hädaolukorras............................H44
Laadimisprotsessi kontrollimine.................................................H45
Tavalaadija lahtiühendamine.......................................................H46
Laadimispistiku lukustuse avamine hädaolukorras ...............H47
Kiirlaadimine (Euroopa mudelid)...................................H48
Kiirlaadija ühendamine .................................................................H48
Laadimispesa luugi avamine hädaolukorras............................H50
Laadimisprotsessi kontrollimine.................................................H50
Kiirlaadija lahtiühendamine .........................................................H51
Aeglane laadimine (Euroopa mudelid) .........................H52
Kaasaskantava laadija (juhtplokiga laadimiskaabli 
ICCB (In-Cable Control Box)) ühendamine..............................H52
Laadimispesa luugi avamine hädaolukorras............................H56
Laadimisprotsessi kontrollimine.................................................H56
Laadimise indikaatortuled kaasaskantava
laadija juhtplokil.............................................................................H58
Kaasaskantava laadija (juhtplokiga laadimiskaabli 
ICCB (In-Cable Control Box)) lahtiühendamine......................H61
Laadimispistiku lukustuse avamine hädaolukorras ...............H62
Ohutusnõuded kaasaskantava laadija
(juhtplokiga laadimiskaabli (ICCB)) kasutamisel.....................H62
Auto käivitamine..............................................................H63
Auto väljalülitamine ........................................................H64
Tehisliku mootoriheli süsteem (VESS) .........................H64
Sõiduulatus aku tühjenemiseni .....................................H65
Kui sihtkohta pole sisestatud......................................................H65
Kui sihtkoht on sisestatud...........................................................H66
Nõuandeid sõiduulatuse suurendamiseks....................H66
Energiatarbimise näidik..................................................H67
Kõrgepingeaku laetuse taseme mõõdik.......................H67
Hoiatus- ja indikaatortuled, mis on olemas
ainult elektriautos ...........................................................H68
Sõiduvalmiduse indikaatortuli ....................................................H68
Hoolduse hoiatustuli .....................................................................H68
Vähendatud võimsuse hoiatustuli..............................................H69
Laadimise indikaatortuli ...............................................................H69
Kõrgepingeaku tühjenemise hoiatustuli...................................H69
Regeneratiivpidurdamise hoiatustuli.........................................H70
LCD-ekraani teated ja hoiatused .................................H70
“Shift to P to charge“
(Lülitage parkimisrežiim P auto laadimiseks sisse)...............H70
“Remaining charge time“ (Järelejäänud laadimisaeg)..........H70
“Charging Door Open“ (Laadimispesa luuk on lahti) ...........H71
“Charger Error! / Quick Charger Error!“
(Laadija viga!/Kiirlaadija viga!) ..................................................H71
“Stop vehicle and check brakes“
(Peatage auto ja kontrollige pidureid) .....................................H71
“Check brakes“ (Kontrollige pidureid)......................................H72
“Low Battery“ (Aku hakkab tühjenema).................................H72
“Charge immediately. Power limited“
(Laadige kohe. Võimsus piiratud.)..............................................H72
“Low Battery. Charge immediately“
(Aku tühjeneb. Laadige kohe.) ...................................................H73
“Low Battery Temp. Power limited“
(Aku temperatuur madal. Võimsus piiratud.) ..........................H73
“Battery Overheated! Stop vehicle“
(Aku üle kuumenenud! Peatage auto.).....................................H73
“Power limited“ (Võimsus piiratud)...........................................H74
“Stop vehicle and check power supply“
(Peatage auto ja kontrollige toitevarustust)...........................H74
“Check Active Air Flap System“
(Kontrollige aktiivõhuklappide süsteemi).................................H75
“Check Virtual Engine Sound System“
(Kontrollige tehisliku mootoriheli süsteemi)............................H75
“Check electric vehicle system“
(Kontrollige elektriauto süsteemi).............................................H75
Energiavool .....................................................................H76
Elektriauto seisab ..........................................................................H76
Elektriauto sõidab..........................................................................H76
Regeneratsioon..............................................................................H77
Lisaaku laadimisfunktsioon (Aux. Battery Saver+) ...H77
Režiim ...............................................................................................H77
Funktsiooni kasutuselevõtt .........................................................H78
Teade LCD-ekraanil ......................................................................H78
Kui juhtub liiklusõnnetus................................................H79
Täiendavad elektriautot puudutavad ohutusnõuded ...H81
Hoolduspistik....................................................................H81
ELEKTRIAUTO
Elektriauto
Elektriauto kasutab sõitmiseks akut ja elektrimootorit. Kui tavalised autod kasutavad sisepõlemismootorit ja selle kütusena bensiini või diislikü­tust, siis elektriautod kasutavad elektrimootorit ja kõrgepingeakusse salvestatud elektrienergiat. Tänu sellele on elektriautod väga kesk­konnasõbralikud, kuna ei vaja sõit­miseks kütust ega tekita heitgaase.
Elektriauto põhiomadused
1.Elektriauto kasutab sõitmiseks kõr­gepingeakusse salvestatud elektri­energiat. See meetod ei saasta õhku, sest kütust, nagu nt bensiini, pole vaja ja seega ei teki ka mingeid heitgaase.
2.Elektriauto liigub väga tõhusa elektrimootori jõul. Kui võrrelda seda tavaliste, sisepõlemismoo­toriga sõidukitega, siis tähendab see peaaegu täielikku mootori­müra ja vibratsiooni puudumist.
3.Aeglustamisel ja laskumistel kasu­tatakse kõrgepingeaku laadimi­seks regeneratiivpidurdamist. See vähendab energiakadusid ning suurendab auto sõiduulatust.
4.Kui akus pole enam piisavalt ener­giat, saab selle uuesti täis laadida, kasutades tavalaadimist, kiirlaadi­mist või aeglast laadimist. (Täpse­mat teavet leiate osast „Laadimis­viisid“.)
i
Kasulik teave
Mida regeneratiivpidurdamise käigus tehakse?
Kasutades aeglustamise ja pidurda mise ajal elektrimootorit, muunda takse kineetiline energia elektriener giaks, millega laetakse kõrgepinge akut. (Aeglustamisel rakendatakse vastassuunalist pöördemomenti, et tekitada pidurdusjõudu ja toota elektrienergiat.)
Lühidalt akudest
• Elektriautos on kasutusel kõrge­pingeaku, mis varustab energiaga mootorit ja kliimaseadet, ning 12 V lisaaku, mis annab voolu tuledele, klaasipuhastitele ja helisüsteemile.
• Lisaakut laetakse automaatselt, kui auto on sõiduks valmis (indi­kaatortuli põleb) või kui lae­takse kõrgepingeakut.
H3
ELEKTRIAUTO PÕHIOSAD
Elektriauto põhiosad
Kõrgepingeaku
Autosisene
akulaadija (OBC)
Elektrivarustuse
juhtplokk (EPCU)
(inverter + LDC)
Mootor
Reduktor
OAEEQ016001
Autosisene akulaadija (OBC): Täiendav seade kõrgepingeaku laadimiseks
(aeglasel kiirusel).
Inverter: Muundab alalisvoolu vahelduvvooluks, et varustada mootorit elektri-
ga, ning muundab vahelduvvoolu alalisvooluks, et laadida kõrgepingeakut.
Madalpinge alalisvoolumuundur (LDC): Muundab kõrgepingeaku kõrge-
pingevoolu 12-voldiseks madalpingevooluks (DC-DC), et varustada autot elektriga.
Mootor: Paneb auto liikuma, kasu-
tades kõrgepingeakusse salves­tatud elektrienergiat (töötab nagu tavalise auto mootor).
Reduktor: Kannab mootori pöör-
lemisjõu sobiva kiiruse ja pöörde­momendiga auto ratastele.
Kõrgepingeaku (liitiumioon-polü- meeraku): Salvestab energiat ja varustab elektriautot tööks vajaliku energiaga. (12 V lisaaku annab voo­lu auto eri seadmetele, nt tuledele ja klaasipuhastitele).
OBC: On-Board Charger –
autosisene akulaadija
LDC: Low Voltage DC-DC Converter
– madalpinge alalisvoolumuundur (DC-DC)
H4
HOIATUS
Ärge eemaldage ega võtke
lahti kõrgepingeaku juhtmeid ja ühendusi ega mingeid muid kõrgepinge all olevaid osi. Samuti olge ettevaatlik, et te kõrgepingeakut ega mingeid kõrgepinge all olevaid osi ei kahjustaks. Selle tagajärjeks võivad olla tõsised kehavigas­tused, lisaks võib see mõjuda väga halvasti auto töökorrale ja vastupidavusele.
Kui kõrgepingeaku ja muud
kõrgepinge all olevad osad vajavad kontrolli või hooldust, soovitame pöörduda volitatud HYUNDAI teenindusse.
Kõrgepingeaku (liitiumioon-polümeeraku)
OAEEQ016002
• Kõrgepingeaku laetuse tase võib vähehaaval langeda ka siis, kui autoga ei sõideta.
• Kõrgepingeaku mahtuvus võib väheneda, kui autot hoitakse väga soojas või külmas kohas (kõrgetel/ madalatel temperatuuridel).
• Auto sõiduulatus võib sõltuvalt sõi­duoludest kõikuda, kuigi aku lae­tuse tase on sama. Kui sõidetakse ülesmäge või suurtel kiirustel, võib energiakulu olla suurem ja kõrge­pingeaku tühjeneda kiiremini. Sel juhul võib sõiduulatus väheneda.
• Kõrgepingeaku energiat tarbitakse ka siis, kui kasutatakse kondit­sioneeri või kütteseadet. See võib auto sõiduulatust vähendada. Niisiis valige konditsioneeri või kütteseadme kasutamisel alati mõõdukas, mitte liiga madal või kõrge temperatuur.
• Auto vananemise ja aastate­pikkuse kasutamisega kaasneb kõrgepingeaku seisundi loomulik halvenemine – ka see võib auto sõiduulatust vähendada.
• Kui aku mahtuvus ja sõiduulatus pidevalt vähenevad, soovitame pöörduda auto kontrollimiseks ja hoolduseks volitatud HYUNDAI teeninduse poole.
H5
ELEKTRIAUTO PÕHIOSAD (JÄTKUB)
• Kui autot ei kasutata pikemat aega järjest, laadige kõrgepingeaku selle tühjenemise vältimiseks iga kolme kuu möödudes uuesti täis. Ka juhul, kui aku ei ole piisavalt täis, laadige see viivitamatult täis ja pange auto siis taas hoiule.
• Et hoida kõrgepingeakut võima­likult heas seisundis, on soovitatav kasutada tavalaadimist.
Kui kõrgepingeaku laetuse tase on langenud alla 20%, saate hoida selle jõudlust optimaalseimal tasemel, kui laete kõrgepingeaku 100% ulatuses täis. (Seda on soovitatav teha kord kuus või sagedamini.)
ETTEVAATUST
Kasutage kõrgepingeaku laadi­miseks kindlasti ainult selleks ettenähtud laadijat. Igasuguste muud tüüpi laadijate kasuta­mine võib mõjuda väga halvasti auto vastupidavusele.
Jälgige, et kõrgepingeaku lae­tuse tase ei langeks mõõdiku näiduni „0“ või „L“ (Low – ma­dal). Kui aku laetuse tase püsib pikemat aega näidu „0“ või „L“ lähedal, võib see kõrgepinge­akut kahjustada ning võib juh­tuda, et kõrgepingeaku tuleb sõltuvalt seisundi halvenemi­sest uuega asendada.
Kui autoga on juhtunud avarii,
soovitame teil lasta kõrge­pingeaku ühendused volitatud HYUNDAI teeninduses üle kont­rollida.
Kõrgepingeaku soojendussüsteem
Kõrgepingeaku soojendussüsteem aitab vältida aku väljundvõimsuse vähenemist, kui aku temperatuur on madal. Kui laadimispistik pannakse laadimispessa, hakkab soojendus­süsteem sõltuvalt aku temperatuurist automaatselt tööle.
Võrreldes autodega, millel ei ole kõrgepingeaku soojendussüsteemi, võib aku laadimisaeg lüheneda. Samas võib akusse laetav energia­hulk tänu kõrgepingeaku soojen­dussüsteemi tööle suureneda.
ETTEVAATUST
Kõrgepingeaku soojendussüs­teem töötab, kui laadija pistik on auto laadimispesas.
Kui aku temperatuur on lange­nud alla -35 °C, ei pruugi kõrge­pingeaku soojendussüsteem siis­ki tööle hakata.
H6
ELEKTRIAUTO EKRAANIREŽIIM
Elektriauto ekraanirežiim (kui on varustuses)
OAEEQ016003L
Kui puudutate multimeediasüsteemi ekraani avakuval ekraaniklahvi EV või vajutate kliimaseadme juhtpa­neeli paremas servas asuvat EV-lüli­tit, lülitub ekraan elektriauto režiimile.
Täpsemat teavet elektriauto ekraani­režiimi kohta leiate multimeediasüs­teemi kasutusjuhendist, mis on teile autoga eraldi kaasa antud.
Elektriauto ekraanirežiimil on kokku 7 erinevat menüüd: sõiduulatus (Range), lähimad laadimisjaamad (Nearby sta­tions), energiainfo (Energy informa­tion), sõidurežiimi seadistused (Drive mode settings), säästlik sõit (ECO driv­ing), laadimise ja kliimaseadme sea­distused (Charging and climate set­tings) ning elektriauto seadistused (EV settings).
Sõiduulatus (Range)
Selgitus
1 Sõiduulatuses asuv piirkond
Riskantne piirkond
2
(sõltuvalt sõiduoludest)
3 Sõiduulatusest väljas asuv piirkond
H7
ELEKTRIAUTO EKRAANIREŽIIM (JÄTKUB)
Lähimad laadimisjaamad (Nearby stations)
Süsteem otsib üles auto praeguse asukoha läheduses asuvad laadimis­jaamad. Eri värvi laadimisjaamade sümbolid tähistavad sõiduulatuses, riskantses piirkonnas ja sõiduulatu­sest väljas asuvaid jaamu.
Energiainfo (Energy information)
Saate vaadata kõrgepingeakut ja energiatarbimist puudutavat teavet.
Akut puudutav teave (Battery information)
Selle valiku all näete auto sõiduula­tust, aku laetuse taset protsentides ning arvestuslikku laadimisaega iga laadimisviisi puhul.
Energiatarbimine (Energy consumption)
Selle valiku all näete, kui palju ener­giat kulutab auto sõitmiseks ning kui palju kulutavad kliimaseade ja muud elektriseadmed.
Ekraanil on näha auto praegune sõiduulatus nii töötava kui ka mitte­töötava kliimaseadmega.
H8
Säästlik sõit (ECO driving)
Laadimise ja kliimaseadme seadistused (Charging and climate settings)
Saate vaadata auto säästlikkuse taset ja eelnevate sõitude energia­kulu andmeid.
Säästlikkuse tase (ECO level)
Selle valiku all näete enda sõidu­stiilile vastavat auto säästlikkuse taset kaheksaastmelisel skaalal ja keskmist energiakulu.
Eelnevate sõitude andmed (History)
Selle valiku all näete ekraanil eel­nevate sõitude kuupäevi (1), tee­pikkuseid (2) ja energiakulu (3). Kõige säästlikuma sõidu kuupäev on tähistatud tähekese sümboliga.
Siin saate sisestada aku laadimiseks sobiva päeva ja kellaaja ning kliima­seadme temperatuuri. Saate sisesta­da kahe erineva ajagraafiku andmed.
Lisaks saate valida laadimise alus­tamiseks aja tipptunnivälisel ajava­hemikul.
H9
ELEKTRIAUTO EKRAANIREŽIIM (JÄTKUB)
Elektriauto seadistused (EV settings)
Sõidu algusaja ja temperatuuri sisestamine (Set departure and climate)
Selgitus
Väljad, kuhu sisestatakse eeldatav
1
sõidu algusaeg pärast laadimist. Väli, kuhu sisestatakse soovitud
2
salongi temperatuur. Ruudud, mille abil saab valida
3
nädalapäeva, millal autot soovitakse laadida.
H10
Tipptunnivälise aja sisestamine (Offpeak Time Settings)
Selgitus
Kui see on valitud, algab laadimine ainult kindlaks määratud tipptunni­välisel ajal.
1
Kui see ei ole valitud, algab laadimine vastavalt tavalises aja­graafikus olevale ajale.
Väljad, kuhu saab sisestada
2
laadimise algusaja kõige madalama elektrihinnaga ajavahemikul.
Väljad, kuhu saab sisestada
3
laadimise lõppaja kõige madalama elektrihinnaga ajavahemikul.
Hoiatus (Warning)
Saate sõiduulatuse hoiatuse sisse või välja lülitada.
- Sõiduulatuse hoiatus
(Range Warning):
Kui navigatsioonisüsteemis kind­laks määratud sihtkohta pole või­malik akusse jäänud energiakogu­sega jõuda, ilmub ekraanile vastava sisuga hoiatus.
Laadimisvool (Charging Current)
Saate muuta tavalaadimise laadimis­voolu taset. Valige kasutatava tava­laadija või kaasaskantava laadija jaoks sobiv laadimisvoolu tase. Kui tavalaadimine ei käivitu või katkeb järsku keset laadimist, valige uuesti mõni teine sobiv tase ning proovige siis uuesti laadimist alustada.
i
Kasulik teave
Kui on valitud madalam voolutase, võib laadimisaeg pikeneda.
H11
ELEKTRIAUTO LAADIMISVIISID
Laadimisviiside lühikirjeldus
Tavalaadimine: Elektriauto laadimiseks ühendatak-
se sellega tavalaadija, mis on paigal­datud teie koju või üldkasutatavasse laadimisjaama. (Täpsemat teavet leiate osast „Tavalaadimine“.)
Kiirlaadimine (mitte kõikidel
mudelitel):
Selle meetodiga saate aku üldkasu­tatavas laadimisjaamas kiiresti pea­aegu täis laadida. Iga kiirlaadija tüübi kohta leiate lisateavet selle juurde kuuluvast vastava ettevõtte kasu­tusjuhendist.
Kui laadimiseks kasutatakse pidevalt ainult kiirlaadijat, võib aku jõudlus ja vastupidavus väheneda.
Kõrgepingeaku kasutusea pikenda­miseks tuleks kiirlaadimist kasutada minimaalselt.
Aeglane laadimine: Elektriauto laadimiseks saab kasu-
tada ka kodust vooluvõrku. Teie kodune pistikupesa peab vastama asjakohastele eeskirjadele ning sobima kaasaskantava laadija kasu­tamiseks, arvestades sellele märgi­tud pinget (V), voolutugevust (A) ja võimsust (W).
Laadimisajad
Tavalaadimine:
Laadimiseks kulub toatemperatuu­ril umbes 4 tundi ja 25 minutit. (Selle ajaga saab aku 100% täis laadida.)
Kiirlaadimine (mitte kõikidel
mudelitel):
- 50 kW laadija: laadides akut toatemperatuuril u 30 minutit, saab aku u 80% täis.
- 100 kW laadija: laadides akut toatemperatuuril u 23 minutit, saab aku u 80% täis.
Nii 50 kW kui ka 100 kW laadijaga saab aku kuni 94% täis laadida.
• Aeglane laadimine:
Laadimiseks kulub toatempera­tuuril umbes 12 tundi. (Selle ajaga saab aku 100% täis laadida.)
i
Kasulik teave
Sõltuvalt kõrgepingeaku seisundist ja vastupidavusest, laadija tehnilistest näitajatest ning ümbritsevast tempera tuurist võib aku täislaadimiseks kuluv aeg kõikuda.
H12
Laadimisviisid (v.a Euroopa mudelid)
Laadimisviis Auto laadimispesa Laadija pistik Laadija Kuidas laadida Laadimisaeg
Kasutage
Ta va -
laadimine
OAEEQ016020
OLFP0Q5006K
OLFP0Q5007K
tavalaadijat, mis on paigaldatud teie koju või üld­kasutatavasse laadimisjaama.
Umbes 4 tundi ja 25 minutit (100% täis­laadimiseks)
Kiir-
laadimine
Aeglane
laadimine
OAEEQ016021
OAEEQ016020
OAEEQ016022
OLFP0Q5006K
Kasutage üld­kasutatavas laadimisjaamas asuvat kiirlaadijat.
OAEEQ016023
Kasutage kodust vooluvõrku.
OAEEQ016024
50 kW: u 30 min 100 kW: u 23 min (80% täislaadimiseks)
Umbes 12 tundi (100% täis­laadimiseks)
• Sõltuvalt kõrgepingeaku seisundist ja vastupidavusest, laadija tehnilistest näitajatest ning ümbritsevast temperatuurist võib aku täislaadimiseks kuluv aeg kõikuda.
• Laadija tegelik välimus ja laadimismeetod võivad sõltuvalt laadija tootjast tabelis toodud kujutisest ja andmetest erineda.
H13
ELEKTRIAUTO LAADIMISVIISID (JÄTKUB)
Laadimisviisid (Euroopa mudelid)
Laadimisviis Auto laadimispesa Laadija pistik Laadija Kuidas laadida Laadimisaeg
Kasutage
Ta va -
laadimine
OAEEQ016020L
OAEEQ016078L
OLFP0Q5007K
tavalaadijat, mis on paigaldatud teie koju või üld­kasutatavasse laadimisjaama.
Umbes 4 tundi ja 25 minutit (100% täis­laadimiseks)
Kiir-
laadimine
Aeglane
laadimine
OAEEQ016021L
OAEEQ016020L
OAEEQ016022L
OAEEQ016078L
Kasutage üld­kasutatavas laadimisjaamas asuvat kiirlaadijat.
OAEEQ016023
Kasutage kodust vooluvõrku.
OAEEQ016024
50 kW: u 30 min 100 kW: u 23 min (80% täislaadimiseks)
Umbes 12 tundi (100% täis­laadimiseks)
• Sõltuvalt kõrgepingeaku seisundist ja vastupidavusest, laadija tehnilistest näitajatest ning ümbritsevast temperatuurist võib aku täislaadimiseks kuluv aeg kõikuda.
• Laadija tegelik välimus ja laadimismeetod võivad sõltuvalt laadija tootjast tabelis toodud kujutisest ja andmetest erineda.
H14
ELEKTRIAUTO LAADIMISE INDIKAATORTULED
Laadimise kulg
OAEEQ016025
Kõrgepingeaku laadimise ajal saab aku laetuse taset ja laadimise kulgu mugavalt ja kiiresti väljastpoolt autot läbi esiklaasi kontrollida.
Laadimise indikaatortulede seisund
(1) (2) (3)
(ei põle) (ei põle) (ei põle)
Vilgub
(põleb)
(põleb) (põleb)
(põleb) (põleb) (põleb)
Vilgub Vilgub Vilgub Laadimisel on tekkinud häire.
(ei põle) (ei põle)
(ei põle)
(ei põle) (ei põle)
Vilgub
Vilgub
(ei põle)
Vilgub 67–99%
Vilgub
(ei põle)
Laadimine käib.
Aku on 100% täis laetud. (5 sekundi pärast tuled kustuvad.)
Toimub 12 V lisaaku laadimine või
kliimaseade on sisestatud ajal tööle hakanud.
(Tuli kustub 3 minuti möödudes.)
Tähendus
Laadimist ei toimu.
34–66%
Toimub ajastatud laadimine.
0–33%
H15
LAADIMISPISTIKU LUKUSTAMINE
Laadimispistiku AUTO- ja LOCK-režiimi kasutamine
OAEEQ016059
Teil on võimalik valida, millal laadi­mispistik auto laadimispesas lukus­tatakse ja lukustusest avatakse.
Ümberlülituseks AUTO- ja LOCK­režiimi vahel vajutage lülitit .
Laadimispistiku lukustamine eri režiimidel
LOCK AUTO
Enne laadimist O X
Laadimise ajal O O Pärast laadimise
lõppu
• LOCK-režiim (tuli lülitil ei põle): Laadimispistik lukustatakse kohe,
kui see pannakse auto laadimis­pessa. Pistik on lukustatud seni, kuni juht avab lukust kõik auto uksed. Seda režiimi võib kasutada laadimiskaabli varastamise välti­miseks.
- Kui laadimispistik avatakse lukus-
tusest, kui kõik uksed lukust avatakse, kuid ei eemaldata laadimispesast 10 sekundi jook­sul, lukustatakse laadimispistik automaatselt uuesti.
- Kui laadimispistik avatakse lukus-
tusest, kui kõik uksed lukust avatakse, kuid seejärel lukus­tatakse uksed uuesti, lukus­tatakse ka laadimispistik auto­maatselt kohe uuesti.
O X
• AUTO-režiim (tuli lülitil põleb): Laadimispistik lukustatakse hetkel,
kui laadimine algab. Laadimispistik avatakse lukustusest, kui laadi­mine on lõppenud. Seda režiimi võib kasutada auto laadimisel üld­kasutatavas laadimisjaamas.
H16
AJASTATUD LAADIMINE
Ajastatud laadimine (kui on varustuses)
• Saate sisestada oma auto laadi­miseks soovitud päeva ja kellaaja, kasutades multimeediasüsteemi ekraani või Blue Link-rakendust.
Ajastatud laadimise seadistami­seks leiate täpsed juhised multi­meediasüsteemi või Blue Link­rakenduse kasutusjuhendist.
• Ajastatud laadimist saab kasutada ainult koos tavalaadija või kaasas­kantava laadijaga (juhtplokiga laadimiskaabliga – ICCB (In-Cable Control Box)).
OAEEQ016026
• Kui ajastatud laadimise aeg on kind­laks määratud ja tavalaadija või kaasaskantav laadija (juhtplokiga laadimiskaabel) on laadimiseks ühendatud, vilgub keskmine laadi­mise indikaatortuli u 3 minutit, näida­tes, et kasutusel on ajastatud laadi­mine.
• Kui olete võtnud kasutusele ajas­tatud laadimise, ei alga laadimine tavalaadija või kaasaskantava laadija (juhtplokiga laadimiskaabli) ühenda­misel kohe. Kui soovite, et laadimine algaks kohe, kasutage ajastatud laadimise tühistamiseks multimee­diasüsteemi ekraani või vajutage ajastatud laadimise tühistuslülitit ( ).
OAEEQ016027
• Kui vajutate ajastatud laadimise tühistuslülitit ( ), et alustada laadi­mist kohe, peate käivitama laadi­mise 3 minuti jooksul pärast laadi­miskaabli ühendamist.
Kui vajutate ajastatud laadimise tühistuslülitit ( ), et alustada laadi­mist kohe, ei kustuta see süsteemi mälust ajastatud laadimise aega. Kui soovite ajastatud laadimise aja kustutada, saate seda teha multi­meediasüsteemi ekraani vahen­dusel.
Täpsemad juhised tavalaadija ja kaasaskantava laadija (juhtplokiga laadimiskaabli) ühendamiseks leiate osast „Tavalaadimine“ ja „Aeglane laadimine“.
H17
OHUTUSNÕUDED ELEKTRIAUTO LAADIMISEL
Ohutusnõuded laadimisel
Tavalaadija
OLFP0Q5007K
Kiirlaadija
OAEEQ016023
Laadija tegelik välimus ja laadi­mismeetod võivad sõltuvalt laadi­ja tootjast varieeruda.
HOIATUS
Laadija poolt tekitatud elektro-
magnetlained võivad mõjuda väga halvasti elektriliste medit­siiniseadmete, nt südame­stimulaatorite tööle.
Kui kasutate mõnd elektrilist meditsiiniseadet (nt teile on paigaldatud südamestimulaa­tor), küsige kindlasti oma arstilt ja seadme tootjalt, kas elektriauto laadimine võib min­gil moel selle tööd mõjutada.
Enne laadimiskaabli ühenda-
mist laadija ja auto laadimis­pesaga kontrollige kindlasti üle, et kaabli pistikud oleksid kuivad ning tolmust ja prügist puhtad. Kui laadimiskaabli pistikud on ühendamise het­kel märjad või tolmused, võib see põhjustada elektrilöögi või süttimise.
HOIATUS
Kui ühendate laadimiskaabli
laadija ja auto laadimispesa­ga, olge ettevaatlik, et te laa­dimispistikut, kaabli ühendus­pistikut ega laadimispesa ei puudutaks.
Elektrilöögi vältimiseks laadi-
misel järgige alltoodud juhi­seid:
- Kasutage veekindlat laadijat.
- Kui seisate laadimiskaabli
ühendamise ajal vees või lumes või kui teie käed on märjad, olge laadimiskaabli pistikute puudutamisel väga ettevaatlik.
- Kui läheduses lööb välku,
olge väga ettevaatlik.
- Kui laadimiskaabli pistikud
on märjad, olge väga ette­vaatlik.
H18
HOIATUS
ETTEVAATUST
Kui märkate midagi kahtlast
(nt suitsu või imelikku lõhna), lõpetage laadimine otsekohe.
Võimaliku elektrilöögi välti-
miseks asendage laadimis­kaabel uuega, kui kaabli kate on viga saanud või läbi kulu­nud.
Laadimiskaabli ühendamisel
ja eemaldamisel hoidke kind­lasti kinni laadimispistiku käepidemest ja kaabli ühen­duspistikust.
Kui tõmbate käepideme või pistiku asemel kaablit, võivad juhtmed kaabli sees lahti tulla või viga saada. See võib põh­justada süttimise või elektri­löögi.
Hoolitsege selle eest, et laadi-
miskaabli pistikud oleksid alati puhtad ja kuivad. Hoidke laadi­miskaablit alati kohas, mis oleks niiskuse ja vee eest kaits­tud.
Kasutage elektriauto laadimi-
seks kindlasti ainult selleks ettenähtud laadijat. Mis tahes muu laadija kasutamine võib põhjustada rikke.
Enne aku laadimist lülitage
auto välja.
Kui auto on laadimise ajaks
välja lülitatud, võib jahutus­ventilaator mootoriruumis aeg­ajalt automaatselt tööle hakata. Ärge puudutage laadimise ajal jahutusventilaatorit.
Olge ettevaatlik, et te laadimis-
pistikut kogemata maha ei pil­laks. Laadimispistik võib viga saada.
H19
ELEKTRIAUTO LAADIMINE (TAVALAADIMINE)  V.A. EUROOPA MUDELID
Tavalaadimine
Tavalaadija
OLFP0Q5007K
Laadija tegelik välimus ja laadi­mismeetod võivad sõltuvalt laadi­ja tootjast varieeruda.
Tavalaadija ühendamine
1.Vajutage piduripedaal alla ja raken­dage seisupidur.
2.Lülitage kõik lülitid välja, lülitage parkimisrežiim P sisse ja lülitage auto välja (käivituslüliti POWER asendisse OFF).
Kui laadimist alustatakse siis, kui parkimisrežiimi P pole sisse lüli­tatud, algab laadimine pärast seda, kui parkimisrežiim P on automaat­selt sisse lülitunud.
OAEEQ016030
3.Vajutage laadimispesa luugi ava­miseks selle tagaserva keskkohta.
i
Kasulik teave
Laadimispesa luuk avaneb vaid juhul, kui uksed on lukust avatud.
4. Kontrollige, kas laadimispistik ja
auto laadimispesa on tolmust ja prügist puhtad.
H20
OAEEQ016031
5. Hoidke kinni laadimispistiku käe­pidemest ja pange pistik auto tavalaadimispessa. Suruge pisti­kut pessa seni, kuni kuulete klõp­satust. Kui laadimispistik pole kor­ralikult lõpuni pessa lükatud, võib see põhjustada süttimise ja tule­kahju.
i
Kasulik teave
Laadimispistiku AUTO ja LOCK režiim
Laadimispistik lukustatakse laadimis pesas sõltuvalt valitud režiimist eri aegadel.
• LOCKrežiim: laadimispistik lukus tatakse kohe, kui see pannakse auto laadimispessa.
• AUTOrežiim: laadimispistik lukus tatakse hetkel, kui laadimine algab.
Täpsemat teavet leiate selle peatüki osast „Laadimispistiku AUTO ja LOCKrežiimi kasutamine“.
Tavalaadija
OLFP0Q5007K
6. Pange laadimiskaabli ühendus­pistik laadimise alustamiseks tavalaadija voolupessa.
H21
ELEKTRIAUTO LAADIMINE (TAVALAADIMINE) (JÄTKUB)
i
Kasulik teave
• Kuigi akut saab laadida ka siis, kui käivituslüliti POWER on asendis ON või START, alustage laadimist siiski pärast seda, kui olete käivitus lüliti POWER välja lülitanud (asendisse OFF) ja parkimisrežiimi P sisse lülitatud. Nii on see tundu valt ohutum.
Pärast laadimise alustamist saate
OAEEQ016032 OAEEQ016032
7. Kontrollige, kas kõrgepingeaku laadimise indikaatortuli näidiku­plokis põleb. Kui laadimise indi­kaatortuli ei põle, siis laadimist ei toimu.
Kui laadimiskaabli pistikud ei ole
korralikult oma pesades, ühen­dage laadimiskaabel laadimise alustamiseks uuesti.
kasutada auto elektriseadmeid, nt raadiot, kui lülitate käivituslüliti POWER asendisse ACC või ON.
• Tavalaadimise ajal võib raadio vastuvõtt olla halb.
• Laadimise ajal pole parkimisrežiimi P asemel võimalik sisse lülitada ühtki muud käiku.
8. Kui laadimine on alanud, ilmub näidikuploki ekraanile umbes üheks minutiks eeldatav laadimisaeg.
Kui avate laadimise ajal juhiukse, ilmub eeldatav laadimisaeg umbes üheks minutiks uuesti ekraanile.
Kui kasutusele on võetud ajastatud laadimine (olete teinud vastavad seadistused), ilmub ekraanile eel­datava laadimisaja asemel näit „--“.
i
Kasulik teave
Sõltuvalt kõrgepingeaku seisundist ja vastupidavusest, laadija tehnilistest näitajatest ning ümbritsevast tempe ratuurist võib aku täislaadimiseks kuluv aeg kõikuda.
H22
Laadimisprotsessi kontrollimine
OAEEQ016025
Kõrgepingeaku laadimise ajal saab aku laetuse taset ja laadimise kulgu mugavalt ja kiiresti väljastpoolt autot läbi esiklaasi kontrollida.
Laadimise indikaatortulede seisund
(1) (2) (3)
(ei põle) (ei põle) (ei põle)
Vilgub
(põleb)
(põleb) (põleb)
(põleb) (põleb) (põleb)
Vilgub Vilgub Vilgub Laadimisel on tekkinud häire.
(ei põle) (ei põle)
(ei põle)
(ei põle) (ei põle)
Vilgub
Vilgub
(ei põle)
Vilgub 67–99%
Vilgub
(ei põle)
Laadimine käib.
Aku on 100% täis laetud. (5 sekundi pärast tuled kustuvad.)
Toimub 12 V lisaaku laadimine või
kliimaseade on sisestatud ajal tööle hakanud.
(Tuli kustub 3 minuti möödudes.)
Tähendus
Laadimist ei toimu.
Toimub ajastatud laadimine.
0–33%
34–66%
H23
ELEKTRIAUTO LAADIMINE (TAVALAADIMINE) (JÄTKUB)
Tavalaadija lahtiühendamine
Tavalaadija
OLFP0Q5007K
1.Kui laadimine on lõppenud, eemal­dage laadimiskaabli pistik tavalaadi­ja voolupesast.
OAEEQ016033
2.Võtke kinni laadimispistiku käe­pidemest, vajutage pistikul olev vabastusnupp (1) alla ja tõmmake pistik pesast välja.
i
Kasulik teave
Laadimiskaabli varastamise välti miseks ei saa laadimispistikut pesast eemaldada, kui auto uksed on lukus. Kui soovite laadimispistiku laadimis pesast eemaldada, avage uksed lukust.
Kui aga olete valinud laadimispistiku lukustamiseks AUTOrežiimi, avaneb laadimispistik lukustusest automaat selt kohe, kui laadimine on lõppenud.
Täpsemat teavet leiate selle peatüki osast „Laadimispistiku AUTO ja LOCKrežiimi kasutamine“.
H24
Loading...
+ 544 hidden pages