Hp SCANJET 4600, SCANJET 4670 User Manual [da]

HP Scanjet 4600 series-scanner
Brugervejledning
Juridiske oplysninger
Copyright og licens
© 2004 Copyright Hewlett-Packard Development Company, L.P.
Reproduktion, tilpasning eller oversættelse uden forudgående skriftlig tilladelse er ikke tilladt, undtagen som tilladt i henhold til copyrightlovgivningen.
Oplysningerne i dette dokument kan ændres uden forudgående varsel. De eneste garantier, der gives for HP­produkter og -tjenester, er dem, der er angivet i de specifikke garantierklæringer, der følger med de pågældende produkter og tjenester. Intet i dette dokument kan opfattes som udgørende en yderligere garanti. HP kan ikke gøres ansvarlig for tekniske eller redigeringsmæssige fejl og mangler i dette dokument.
Varemærker
Energy Star( amerikansk registreret tjenestemærke, som tilhører United States Environmental Protection Agency.
Microsoft og Windows er registrerede varemærker tilhørende Microsoft Corporation. Andre produktnavne kan være varemærker tilhørende deres respektive firmaer.
) er et

Indhold

1 Sådan bruges scanneren ...........................................................................2
2 Fejlfinding ..................................................................................................16
3 Kundesupport ...........................................................................................20
4 Specifikationer og indstillinger for produktet .........................................26
Scannerdele og tilbehør ................................................................................2
Placere scanneren i holderen .......................................................................3
Oversigt over HP-softwaren ..........................................................................4
Oversigt over scanner og tilbehør .................................................................4
Scanningsoversigt .........................................................................................5
Oversigt over placering af emner, der skal scannes .....................................6
Placere emner før scanning ..........................................................................7
Scanne billeder og dokumenter ....................................................................9
Scanne tekst til redigering ...........................................................................10
Udskrive kopier ...........................................................................................11
Dele et scannet foto ved hjælp af HP Instant Share ....................................11
Sende scannede billeder med e-mail ..........................................................12
Scanne emner i overstørrelse .....................................................................13
Bruge strømspareknappen ..........................................................................14
Ændre indstillinger ......................................................................................14
Vedligeholdelse ...........................................................................................14
Ofte stillede spørgsmål ...............................................................................16
Problemer med installation eller konfiguration af scanneren .......................17
Yderligere oplysninger om fejlfinding ..........................................................18
Fjerne programmet ...................................................................................... 19
Websted med hjælp til handicappede .........................................................20
HP-websted ................................................................................................20
Supportproces .............................................................................................20
Telefonisk support i USA .............................................................................21
Telefonisk support i Europa, Mellemøsten og Afrika ...................................21
Anden telefonisk support i resten af verden ................................................23
Scannerspecifikationer ................................................................................26
Specifikationer for adapteren til transparente materialer (TMA) ..................27
Brugervejledning 1
1

Sådan bruges scanneren

I denne vejledning beskrives brugen af HP Scanjet 4600 see-through­scanneren, herunder brug af scanneren, kundesupport og fejlfinding ved installation. Se installationsplakaten for at få oplysninger om installation. Se online Hjælp i programmet HP Image Zone for at få yderligere oplysninger.
I dette afsnit får du en oversigt over scanneren og oplysninger om brug og vedligeholdelse af scanneren.
Bemærk! Hvis du har installeret HP Windows-softwaren fra cd 2, er
softwarenavnene i dokumentationen forskellige fra det, der er installeret, som angivet her: 1) Programmet kaldes HP Foto- og billedbehandling i stedet for HP Image Zone; 2) Billed-håndterings­programmet kaldes HP Foto- og billedgalleri i stedet for HP Image Zone. Der kan være andre sproglige forskelle mellem den installerede software og dokumentationen.

Scannerdele og tilbehør

Følgende dele følger med HP Scanjet 4600 series-scanneren:
4
3
1
HP Scanjet 4600/4630-scanner
1 Scanner 2 Vandret holder med et hængsel, som holder scanneren. Bruges til at
placere og holde emner, mens de scannes.
3 Valgfri adapter til transparente materialer (TMA) til scanning af 35 mm dias
og negativer.
4 Strømforsyning
2 HP Scanjet 4600 series-scanner
2
3
1
4
HP Scanjet 4650/4670-scanner
1 Scanner 2 Lodret holder med sammenklappelige ben til opbevaring. Bruges til at
placere og holde emner, mens de scannes.
3 Valgfri adapter til transparente materialer (TMA) til scanning af 35 mm dias
og negativer.
4 Strømforsyning

Placere scanneren i holderen

Bemærk! Holderen kan bruges til at holde scanneren og de emner, der skal
scannes, samt udgøre et fladt underlag, hvorpå der kan scannes. Holderen er ikke nødvendig ved scanning.
Placere scanneren i den vandrette holder (HP Scanjet 4600/4630)
1 Placer den vandrette holder på et fladt
underlag. Sørg for, at hængslet i holderen er drejet fremad.
2 Læg scanneren på holderen med
visningssiden opad (den lyse ramme) (
) i kontakt med hængslet. Knapperne er placeret væk fra hængslet. Ledningen går ud fra scanneren ved siden af hængslet.
3 Tryk bagsiden af scanneren nedad, indtil
den klikker på plads i hængslet.
2
Placere scanneren i den lodrette holder (HP Scanjet 4650/4670)
1 Sørg for, at begge ben er trukket helt ud, før scanneren
anbringes i holderen. Dette gør holderen stabil. Drej støttebenene på plads for at åbne dem:
a Åbn det bageste støtteben først, og sørg for, at det
klikker i fuld åben position.
b Drej det forreste støtteben udad fra bagsiden af
holderen og frem, indtil det klikker på plads.
2 Anbring holderen på et fladt underlag.
Brugervejledning 3
Kapitel 1
3 Placer scanneren i holderen, så visningssiden (den
lyse ramme) vender udad. Knapperne er i højre side af scanneren. Ledningen går ud fra scanneren nederst til venstre.
4 Scanneren placeres i holderen ved at skubbe den
fra side til side, indtil den sidder korrekt.

Oversigt over HP-softwaren

Programmet HP Director giver let adgang til softwareprogrammer, standardindstillinger, status og online Hjælp til HP-enheden. Med programmet HP Director kan du scanne forskellige originaltyper (billeder, dias, negativer og dokumenter), udskrive kopier, se og udskrive billeder, gå til webstedet HP Shopping samt opdatere HP-softwaren.
Programmet HP Image Zone indeholder værktøjer til administration af stillbilleder, scannede billeder og videoklip. Du kan let redigere og udskrive dine billeder, bruge dem i forskellige projekter og dele dem med familie og venner.
Med programmet HP scanning kan du scanne emner som f.eks. billeder, dias, negativer og dokumenter, og derefter gemme eller sende dem til en ønsket destination (som f.eks. et softwareprogram eller en fil). Programmet giver dig mulighed for at få vist billederne, før du foretager den endelige scanning. Under visningen af billederne kan du justere billedet, så du opnår den ønskede effekt for den endelige scanning. Programmet giver dig også mulighed for at konfigurere scanningsindstillinger.
Programmet HP Kopiering sender de scannede billeder direkte til printeren.
Se online Hjælp til HP Director for at få yderligere oplysninger om HP-softwaren. Sådan for du adgang til online Hjælp i HP Director:
1 Gør ét af følgende:
a
Dobbeltklik på ikonet HP Director (
b Dobbeltklik på ikonet HP Digital Imaging Monitor til højre på
proceslinjen i Windows.
c Klik på Start i proceslinjen, peg på Programmer eller Alle
programmer, peg på HP, og klik derefter på Director.
2 Hvis du har installeret mere end én HP-enhed, skal du klikke på listen Vælg
enhed. Programmet HP Director viser kun de knapper, der er relevante for den
valgte enhed.
3 Klik på knappen Hjælp.
) på skrivebordet i Windows.

Oversigt over scanner og tilbehør

Dette afsnit indeholder en oversigt over scanneren og adapteren til transparente materialer (TMA).
4 HP Scanjet 4600 series-scanner
Funktion Beskrivelse
Adapter til transparent materiale (TMA)
Du kan bruge adapteren til transparente materialer (TMA) til at scanne 35 mm dias eller negativer.
Se "Scanne dias og negativer" i online Hjælp til HP Scanjet 4600 series for at få yderligere oplysninger om TMA'en.

Scanningsoversigt

Scan
Kopier
HP Instant Share
Strømsparekn ap
Scanner billeder og dokumenter fra scannerens glasplade samt scanner dias og negativer fra TMA'en.
Scanner direkte fra glaspladen til standardprinteren, der udskriver kopierne.
Scanner et foto og gør det muligt at 1) dele det med andre via e-mail, 2) oprette et fotoalbum på HP's websted eller 3) bestille udskrifter i professionel kvalitet. (Ikke alle tjenester er tilgængelige i alle områder eller på alle operativsystemer).
Slukker for scannerlampen og skifter til strømsparetilstand.
Bemærk! Macintosh-brugere: Se online Hjælp i programmet HP Image Zone
for at få oplysninger om scanningsprocedurer.
Tip! Det er normalt kun nødvendigt at bruge høj opløsning, når du forsøger at
gøre meget små billeder større, f.eks. hvis du vil scanne et billede på størrelse med et frimærke eller 35 mm negativer eller farvedias og forstørre dem til A4-størrelse. I de fleste tilfælde opnås den optimale scanning ved at justere scanningsopløsningen til en opløsning, der passer til det, billedet skal bruges til. Hvis du scanner ved en højere opløsning end nødvendigt, bliver filen større, udskrivningen tager længere tid, og i nogle tilfælde vil billedet ikke kunne udskrives på alle printere. Hvis du vil have yderligere oplysninger, skal du åbne programmet HP Director, vælge scannermodel på listen Vælg enhed, klikke på Hjælp og se hjælpen til HP Scanjet-scanneren i online Hjælp i programmet HP Image Zone.
Du kan starte en scanning på tre måder:
Scanne med knapperne på scanneren
Brugervejledning 5
Kapitel 1
Knapperne på scanneren er genveje til de scanningsfunktioner, der bruges ofte, f.eks. scanning af billeder, dias, negativer og dokumenter. Se Oversigt
over scanner og tilbehør.
Scanne fra programmet HP Director Du kan scanne fra programmet HP Director, når du ønsker mere kontrol
over scanningen, f.eks. når du vil se billedet før den endelige scanning. Du starter programmet HP Director ved at dobbeltklikke på ikonet HP
Director ( du scanne, få vist og udskrive billeder, bruge online Hjælp m.m.
Hvis der ikke findes noget HP Director-ikon ( til menuen Start, pege på Programmer eller Alle programmer, pege på HP og derefter klikke på HP Director.
Scanne fra andre programmer Du kan indsætte et billede direkte i en åben fil i et program, hvis
programmet er TWAIN- eller WIA-kompatibelt. Programmet er normalt kompatibelt, hvis det har en indstilling som f.eks. Hent, Scan eller Importer nyt objekt. Se dokumentationen til programmet, hvis du ikke med sikkerhed ved, om programmet er kompatibelt, eller hvad indstillingen hedder.
) på skrivebordet. Vinduet HP Director vises. I dette vindue kan
) på skrivebordet, skal du gå

Oversigt over placering af emner, der skal scannes

På grund af HP Scanjet 4600 series-scannerens unikke design indeholder dette afsnit en beskrivelse af, hvordan man placerer forskellige emner med scanneren.

Scanningsside og visningsside

Scanningsside ( ): Scanningssiden har en mørk
ramme omkring glasset, som altid vender mod det emne, der scannes. Scannerlampen lyser igennem denne side under scanningen. Hold scanningssiden ren.
Visningsside ( ramme omkring glasset, som viser HP's logo og produktnavn. Du kan se det scannede emne med forsiden opad igennem glasset, når du ser det fra visningssiden. Scannerlampen lyser væk fra denne side under scanningen. Fingeraftryk og støv på visningssiden påvirker ikke kvaliteten af scanningen.
): Visningssiden har en lys

Placere emnet med forsiden nedad eller opad

Du kan scanne billeder og dokumenter i to positioner: Med emnets forside nedad eller med emnets forside opad.
Placere emnet med forsiden nedad
Når et emne scannes med forsiden nedad, skal scanneren fjernes fra holderen og anbringes på en flad overflade med scanningssiden (den mørke ramme) opad ( glasset.
6 HP Scanjet 4600 series-scanner
). Placer derefter emnet (f.eks. en bog) med den trykte side nedad på
Tip! Siden med den mørke ramme vender altid mod det emne, der scannes.
Placere emnet med forsiden opad
Når et emne scannes med forsiden opad, skal scanneren placeres oven på emnet med visningssiden (den lyse ramme) opad ( kan ses igennem scannerglasset. Eksempler:
Scanning af et enkelt dokument eller foto med scanneren i holderen.
Scanning af et foto, der ligger på skrivebordet, med scanneren fjernet fra holderen.
Scanning af et emne, der er større end scannerglasset, med scanneren fjernet fra holderen.
Scanning af et foto, der hænger på væggen, med scanneren fjernet fra holderen.
Bemærk! Når der scannes emner, som hænger på en væg, skal scanneren
anvendes i liggende retning.
Tip! Scanningsområdet er det område, der kan ses igennem glasset,
omkranset af scannerens lyse ramme.

Placere emner før scanning

Du kan placere et emne, der skal scannes, på én af følgende tre måder:
) . Billedet eller teksten

Placere et enkelt billede, der skal scannes

Dette afsnit indeholder oplysninger om scanning af et enkelt billede eller dokument.
Placere et enkelt emne med HP Scanjet 4600/4630
1 Løft den forreste kant af scanneren fra holderen.
Brugervejledning 7
Kapitel 1
2 Placer emnet med forsiden opad i holderens øverste venstre hjørne med
toppen vendt mod hængslet, mens scanneren løftes. Brug tappene på holderen til at placeret emnet korrekt.
3 Placer scanneren på den oprindelige plads i holderen. Emnets forside kan
ses igennem scannerglasset.
Se Scanne billeder og dokumenter for at få oplysninger om, hvordan du scanner billeder og dokumenter.
Placere et enkelt emne med HP Scanjet 4650/4670
1 Træk den øverste kant af scanneren væk fra holderen, og drej scanneren
fremad i holderen. Scanneren kan hvile mod holderens forreste kant.
2 Placer emnet med forsiden opad i holderens nederste venstre hjørne med
toppen mod venstre. Brug tappene på holderen til at placeret emnet korrekt.
3 Placer scanneren på den oprindelige plads i holderen. Emnets forside kan
ses igennem scannerglasset.
Se Scanne billeder og dokumenter for at få oplysninger om, hvordan du scanner billeder og dokumenter.

Placere en side i et tykt dokument til scanning

Den bedste måde at scanne et tykt dokument er at placere dokumentets trykte side nedad på scanneren. På denne måde er der bedre kontakt mellem dokumentet og scannerglasset.
1 Fjern scanneren fra holderen:
a Hvis du har en vandret holder, skal scanneren fjernes ved at trykke ned
på en af tappene på hængslet og derefter løfte scanneren ud af holderen.
b Hvis du har en lodret holder, skal du fjerne scanneren ved at løfte den
ud af holderen.
8 HP Scanjet 4600 series-scanner
2 Placer scanneren på skrivebordet med scanningssiden (den mørke ramme)
opad (
3 Placer dokumentet på scannerglasset med den trykte side nedad. Brug den
mørke ramme til at hjælpe med at placere dokumentet korrekt til scanningen. Scanningsområdet er hele det klare glasområde ud til kanten af den mørke ramme.
Tip! Tryk ned på dokumentet for at skabe en bedre kontakt med
Se Scanne billeder og dokumenter for at få oplysninger om, hvordan du scanner billeder og dokumenter.
Hvis du bruger en HP Scanjet 4600/4630-scanner med en vandret holder og forsøger at scanne et tykt dokument, kan scanneren blive løsnet fra holderen. Dette ødelægger ikke holderen. Placer scanneren i holderen, og klik den fast på hængslet.
Hvis du bruger en HP Scanjet 4650/4670-scanner med en lodret holder og forsøger at bruge scanneren til at scanne et tykt dokument, kan scanneren ikke ligge fladt mod dokumentet, og billedet bliver ikke tydeligt. Følg procedurerne i dette afsnit for at fjerne scanneren fra holderen og scanne dokumentet.
).
scannerglasset.

Placere et billede eller dokument, der skal scannes på skrivebordet

1 Fjern scanneren fra holderen:
a Hvis du har en vandret holder, skal scanneren fjernes ved at trykke ned
på en af tappene på hængslet og derefter løfte scanneren ud af holderen.
b Hvis du har en lodret holder, skal du fjerne scanneren ved at løfte den
ud af holderen.
2 Placer scanneren over emnet med visningssiden (den lyse ramme) opad
(
). Dokumentet kan ses igennem scannerglasset.
Se Scanne billeder og dokumenter for at få oplysninger om, hvordan du scanner billeder og dokumenter.

Scanne billeder og dokumenter

Tryk på knappen Scan ( ) for at scanne billeder og dokumenter.
Brugervejledning 9
Kapitel 1
Bemærk! Macintosh-brugere: Se Hjælp til programmet HP Image Zone for at
få oplysninger om scanningsprocedurer.
1 Placer emnet på scanneren. Se Placere emner før scanning for at få
yderligere oplysninger.
2
Tryk på knappen Scan (
3 Vælg følgende i den dialogboks, der vises:
a Billede, hvis du vil scanne trykte fotos, grafik, dias eller negativer.
Scannede billeder vises i programmet HP Image Zone som standard.
b Dokument, hvis du vil scanne tekst, både tekst og grafik, og tekst, som
du eventuelt vil redigere på et senere tidspunkt. Se Scanne tekst til
redigering for at få yderligere oplysninger om scanning af tekst til
redigering. De scannede dokumenter vises på den angivne destination.
4 Følg vejledningen på skærmen for at afslutte scanningen.
De scannede emner vises på de angivne destinationer. For at gøre scanningsproceduren enklere bliver du ikke bedt om at se
prøvebilledet først, når du bruger knappen Scan ( gerne vil se et prøvebillede af scanningen, skal du markere afkrydsningsfeltet Vis eksempel på skærmen eller starte scanningen fra HP Director.
HP Scanningsprogrammet kan tilrette billederne automatisk eller gendanne blegede farver i gamle billeder. Indstillingen for prøvebilleder skal være slået til for at benytte denne funktion. Hvis du vil aktivere eller deaktivere billedtilretning, skal du vælge Automatisk fototilretning i menuen Grundlæggende i HP Scanningsprogrammet og derefter markere afkrydsningsfeltet Gendan blegede farver.
).
) på scanneren. Hvis du

Scanne tekst til redigering

Scanneren bruger optisk tegngenkendelse (OCR-software) til at konvertere tekst på en side til tekst, som du kan redigere på computeren. OCR-programmet installeres automatisk, når HP Image Zone-softwaren installeres.
Gør følgende for at vælge OCR-indstillinger: 1 Åbn programmet HP Director.
2 Klik på Indstillinger, klik på Scanningspræferencer, og vælg derefter
Knapindstillinger.
Bemærk! Klik på fanen Knappen Scan, hvis du starter scanningen fra
scannerknappen. Klik på fanen Knappen Scan dokument (Director), hvis du starter scanningen fra programmet HP
Director.
3 Klik på Rediger indstillinger for scanning af dokument, og klik derefter
på fanen Indstillinger for redigerbar tekst. Der er to tilgængelige formateringsindstillinger: – Bevar sidens formatering. Når du vælger denne indstilling,
gendannes tekstblokke, tabeller og grafik på det samme sted, og ord­og afsnitsformateringen bibeholdes. Dette kan gøre redigeringen
10 HP Scanjet 4600 series-scanner
Bevar ikke sidens formatering. Vælg denne indstilling for flydende
Den scannede tekst, som vises på computeren, er muligvis ikke nøjagtigt magen til originalen, især hvis originalen indeholder bleget eller udtværet tekst. Nogle tegn kan f.eks. være forkerte eller mangle. Sammenlign den scannede tekst med den originale, når du redigerer teksten, og foretag derefter de nødvendige rettelser.

Udskrive kopier

Brug knappen Kopier ( ) på scanneren, hvis du vil scanne en original og sende den direkte til en printer.
Bemærk! Macintosh-brugere: Se Hjælp til programmet HP Image Zone for at
1 Placer emnet på scanneren. Se Placere emner før scanning for at få
yderligere oplysninger.
2 Tryk på knappen Kopier (
kopieringens forløb.
3 Hvis du vil øge antallet af kopier, gøre kopierne lysere eller mørkere, gøre
dem større eller mindre eller ændre printerindstillinger, skal du klikke på Annuller i dialogboksen Kopiering i gang. Derefter kan du foretage ændringer af indstillingerne i programmet HP kopiering.
sværere, da programmet gemmer kolonnerne i rammer, uden at tekstretningen følges fra den ene kolonne til den næste. Marker afkrydsningsfeltet Brug kolonner, når det er muligt for at bevare kolonner, der er nemmere at redigere. De fleste brugere vælger denne indstilling. Tekstretningen løber fra den ene kolonne til den næste og gør det nemmere at redigere teksten.
tekst. Dette opretter en fil med fortløbende tekst. Denne indstilling anbefales til tekst, som skal redigeres og omformateres til andre formål.
få oplysninger om kopieringsprocedurer.
) på scanneren. Der vises en meddelelse om
Du kan også udskrive kopier fra programmet HP Director. Se online Hjælp i programmet HP Image Zone for at få yderligere oplysninger.

Dele et scannet foto ved hjælp af HP Instant Share

Brug knappen HP Instant Share ( ) på scanneren til at dele scannede billeder med familie og venner. Du kan let 1) sende en e-mail med miniaturer og links til fotos, der er gemt på et sikkert HP-websted — uden brug af vedhæftede filer, 2) overføre fotos til HP's websted for at oprette online fotoalbummer, eller 3) bestille udskrifter i professionel kvalitet fra en HP-partners websted. (Ikke alle tjenester er tilgængelige i alle områder eller på alle operativsystemer).
Bemærk! 1 Macintosh-brugere: Se Hjælp til programmet HP Image Zone for at
få oplysninger om brug af knappen HP Instant Share.
Bemærk! 2 Brug knappen HP Instant Share (
Hvis du vil scanne og dele et dokument, skal du bruge knappen
Scan (
Brugervejledning 11
) på scanneren.
) til at scanne og dele fotos.
Kapitel 1
Computeren skal have forbindelse til internettet for at bruge HP Instant Share. 1 Placer det originale foto på scanneren. Se Placere emner før scanning for at
få yderligere oplysninger. 2 Tryk på knappen HP Instant Share ( 3 I en dialogboks bliver du spurgt, om du vil scanne flere billeder. Gør ét af
følgende:
a Hvis du vil scanne flere emner, skal du placere et nyt emne på
scanneren og klikke på Scan i dialogboksen eller trykke på knappen Scan (
b Klik på Udfør, hvis du er færdig med at scanne fotos. 4 Alle de scannede fotos sendes til programmet HP Instant Share. Følg
vejledningen på skærmen for at dele de scannede fotos.
Bemærk! Som standard bliver du ikke bedt om at se billedet før scanningen,
Du kan også dele fotos med HP Instant Share ved hjælp af programmet HP Image Zone. Se online Hjælp i programmet HP Image Zone for at få yderligere oplysninger.
) på scanneren.
når du bruger knappen HP Instant Share ( du vil se billedet, skal du bruge programmet HP Director i stedet for knappen HP Instant Share (
) på scanneren. Fotoet scannes.
) på scanneren.

Sende scannede billeder med e-mail

Du kan scanne ét eller flere billeder med HP-scanneren og sende dem med e­mail på to måder:
Du kan bruge knappen HP Instant Share (
scannet foto ved hjælp af HP Instant Share).
Du kan sende scannede billeder med e-mail som vedhæftede filer.
Sådan sender du scannede billeder med e-mail som vedhæftede filer: 1 Placer diasene eller negativerne i TMA'en, eller læg fotoet på
scannerglasset. Se Placere emner før scanning for at få yderligere
oplysninger. 2
Tryk på knappen Scan (
Det scannede billede vises i programmet HP Image Zone. Hvis der er
registreret flere markerede områder, vises markeringerne som separate
scannede billeder. 3 Vælg ét eller flere billeder i programmet HP Image Zone.
4 Klik på menuen Indstillinger under billederne.
Der vises en dialogboks med en liste over billeddestinationer. 5 Vælg dit e-mail-program på listen over destinationer, og klik derefter på OK.
E-mail-programmet åbnes, og en ny e-mail-meddelelse (med de valgte
billeder som vedhæftede filer) åbnes. 6 Angiv destination og emne for e-mailen, og skriv en kommentar.
7 Send meddelelsen fra e-mail-programmet, som normalt.
) på scanneren.
) på scanneren (se Dele et
) på scanneren. Hvis
12 HP Scanjet 4600 series-scanner

Scanne emner i overstørrelse

Hvis du har et emne, der skal scannes, som er større end scannerglasset, kan du scanne det over flere gange og derefter forbinde de enkelte dele ved hjælp af programmet ArcSoft Panorama Maker.
Brug programmet Panorama Maker til at forbinde flere scanninger. Brug programmet ReadIris Pro, hvis du vil konvertere et dokument til redigerbar tekst. Hvis du ikke installerede denne software, da scanneren blev konfigureret, kan du indsætte scanner-cd'en for at installere det nu. Se installationsplakaten for at få oplysninger om installationen.
Bemærk! Macintosh-brugere: Se Hjælp til programmet HP Image Zone for at
få oplysninger om scanningsprocedurer.
1 Fjern scanneren fra holderen:
a Hvis du har en vandret holder, skal scanneren fjernes ved at trykke ned
på en af tappene på hængslet og derefter løfte scanneren ud af holderen.
b Hvis du har en lodret holder, skal du fjerne scanneren ved at løfte den
ud af holderen.
2
Placer scanneren med visningssiden (den lyse ramme) opad ( emne, der skal scannes. Placer scanneren, så du kan se den øverste venstre del af emnet igennem scanneren, og brug rammen om scannerglasset som hjælp til at placere emnet.
3
Tryk på knappen Scan (
4 Vælg følgende i den dialogboks, der vises:
a Billede, hvis du scanner et fotografi eller anden grafik. b Dokument, hvis du scanner tekst eller både tekst og grafik. Du skal
vælge Nej, når du får spørgsmålet Scan efter redigerbar tekst (OCR)?
5 Vælg Panorama Maker som destinationen, og klik på Scan i dialogboksen.
Emnet scannes.
) på det
) på scanneren.
Bemærk! Hvis der vises en dialogboks med et eksempel, fungerer
proceduren ikke som dokumenteret. Se Ændre indstillinger, hvis du vil deaktivere visningsfunktionen.
6 Placer scanneren på den næste del af emnet. Sørg for, at delene
overlapper med mindst 13 mm (1/2"). Tryk på knappen Scan ( scanneren. Fortsæt med at scanne hver del af emnet, indtil du er færdig.
7 Klik på Udfør i dialogboksen på computerskærmen, når du har scannet alle
dele. Programmet Panorama Maker åbnes automatisk. Alle de scannede dele
sendes til Panorama Maker.
8 I programmet Panorama Maker skal du arrangere billederne i den rigtige
rækkefølge og følge vejledningen på skærmen. Se Hjælp til Panorama Maker for at få vejledning.
9 Hvis du scannede et tekstdokument og ønsker at bruge optisk
tegngenkendelse (OCR) til at gøre det scannede dokument redigerbart, skal du gemme det samlede billede i Panorama Maker som en TIFF-fil og
Brugervejledning 13
) på
Kapitel 1
derefter importere TIFF-filen i programmet ReadIris Pro for at foretage OCR-
konverteringen.

Bruge strømspareknappen

Scannerlampen slukkes automatisk efter ca. 15 minutter. Når du er færdig med at bruge scanneren, kan du imidlertid vælge at slukke lampen manuelt.
Hvis du vil slukke scannerlampen og skifte til strømsparetilstand, skal du trykke på knappen Strømspar.tils. (
Hvis du vil bruge scanneren igen, skal du starte en scanning med en knap på scanneren eller fra programmet HP Director. Scanningen starter efter en kort opvarmningsperiode.

Ændre indstillinger

Du kan tilpasse mange indstillinger for HP Scanjet-scanneren, herunder indstillinger for scannerknapperne, visning af billeder og andre funktioner.
Ændre indstillinger fra programmet HP Director
Når du bruger scannerknapperne eller programmet HP Director, benytter
scanneren de indstillinger, der er optimale for den scannede originaltype,
f.eks. et foto. Du kan ændre scanningsindstillinger fra menuen Indstillinger i
programmet HP Director, herunder knapindstillinger, scanningspræferencer
og andre indstillinger. Hvis du vil ændre indstillinger, skal du starte
programmet HP Director og derefter klikke på Indstillinger.
Slå visning af billede til eller fra
).
Bemærk! Macintosh-brugere: Se online Hjælp i programmet HP Director
for at få oplysninger om aktivering eller deaktivering af visningsfunktionen.
1
Dobbeltklik på ikonet HP Director (
proceslinjen, peg på Programmer eller Alle programmer, peg på HP, og
klik derefter på HP Director. 2 Når HP Director åbnes, skal du kontrollere, at HP-scanneren er markeret
på listen Vælg enhed. 3 Peg på Scanningspræferencer i menuen Indstillinger, og klik derefter på
Knapindstillinger. Dialogboksen Knapindstillinger, der indeholder en
fane for hver konfigurerbare knap, åbnes. 4 Klik på fanen, der svarer til den knap, du vil angive indstillinger for. 5 Marker eller fjern markering for visningsindstillingen for den pågældende
knap. 6 Klik på OK, når du er færdig med at angive indstillinger.
) på skrivebordet. Eller klik på Start i

Vedligeholdelse

Lejlighedsvis rengøring af scanneren sikrer optimale scanninger. Omfanget af vedligeholdelsen afhænger af flere faktorer, herunder hvor meget scanneren
14 HP Scanjet 4600 series-scanner
bruges og de omgivende forhold. Almindelig rengøring af scanneren bør udføres efter behov.
Forsigtig! Undgå at placere objekter med skarpe kanter i scanneren.
Det kan beskadige scanneren. Sørg for, at der ikke er våd lim, korrekturvæske eller andre substanser på originalen, inden den placeres på scannerens glasplade.

Rengøre scannerens glasplade

Bemærk! Støv og fingeraftryk påvirker kun kvaliteten af scanningen på
scannerens scanningsside (den mørke ramme).
1 Tag det kombinerede USB- og strømkabel ud af scanneren. 2 Rengør glasset med en blød, fnugfri klud, der er fugtet med et mildt
glasrengøringsmiddel.
Forsigtig! Brug kun glasrengøringsmiddel. Undgå slibemidler,
acetone, benzen og kulstoftetraklorid, som alle kan beskadige scannerens glasplade. Undgå isopropylalkohol, da det giver striber på glasset.
Sprøjt ikke glasrengøringsmiddel direkte på glasset. Hvis der anvendes for meget glasrengøringsmiddel, kan det løbe ud over kanten og beskadige scanneren.
3 Tør scannerglasset med en tør, blød, fnugfri klud. 4 Når du er færdig, skal du tilslutte det kombinerede USB- og strømkabel til
scanneren igen.

Rengøre adapteren til transparente materialer

Hvis du har en adapter til transparente materialer til scanning af dias og negativer, skal du rengøre vinduet i låget og lysvinduet ved hjælp af en let fugtet, fnugfri klud.

Opbevare scanneren

Opbevar scanneren i den medfølgende holder, så du undgå ridser på scannerens scanningsside.
Tip! Brug scanneren til at vise et yndlingsfoto, når den ikke er i brug.
Brugervejledning 15
2

Fejlfinding

Dette afsnit indeholder løsninger på potentielle problemer med scanneren og adapteren til transparente materialer (TMA).

Ofte stillede spørgsmål

Dette afsnit indeholder svar på almindelige spørgsmål om din HP-scanner.

Hvordan kan jeg teste scannerhardwaren, hvis jeg tror, der er problemer med den?

Hvis du mener, at der er opstået et hardwareproblem, skal du sikre, at kablerne er tilsluttet korrekt til scanneren, computeren og strømkilden. Hvis kablerne er tilsluttet korrekt, skal du teste scanneren på følgende måde.
1 Tag USB- og strømkablet ud af scanneren. 2 Tilslut USB- og strømkablet til scanneren igen.
Vognen i scanneren bevæger sig ca. 25 mm frem og tilbage, og lampen tændes. Hvis vognen ikke bevæger sig, og scannerlampen ikke tændes, kan der være opstået et problem med scannerens hardware. Se Kundesupport.

Hvordan slukker jeg for scannerlampen?

Scannerlampen bør slukke automatisk efter ca. 14 minutter uden aktivitet. Hvis den ikke slukkes automatisk, skal du gøre følgende:
1 Klik på Indstillinger i HP Director. 2 Vælg Scanningspræferencer. 3 Vælg Scanningsindstillinger. 4 Klik på fanen Kvalitet/hastighed.
5 Deaktiver Udvid timeout for lampe for at slukke for scannerlampen efter
14 minutter uden aktivitet. Hvis denne indstilling er aktiveret, slukker
scannerlampen efter 1 time uden aktivitet.
Se Kundesupport, hvis der stadig er problemer med scannerlampen

Hvordan slukker jeg for scanneren?

Du vil normalt ikke have brug for at slukke for scanneren, da den efter ca. 14 minutter uden aktivitet skifter til strømsparetilstand. Hvis du har brug for helt at slukke for scanneren, skal du fjerne tilslutningen til strømkilden (stikkontakt eller overspændingsbeskyttet strømudtag).

Hvordan afhjælper jeg problemer ved scanning af dokumenter eller tekst?

Scanneren bruger optisk tegngenkendelse (OCR) til at konvertere tekst på en side til tekst, som du kan redigere på computeren. OCR-programmet installeres automatisk, når programmet HP Image Zone installeres.
16 HP Scanjet 4600 series-scanner
Gør følgende for at vælge OCR-indstillinger: 1 Åbn programmet HP Director.
2 Klik på Indstillinger, klik på Scanningspræferencer, og vælg derefter
Knapindstillinger.
Bemærk! Klik på fanen Knappen Scan, hvis du starter scanningen fra
scannerknappen. Klik på fanen Knappen Scan dokument (Director), hvis du starter scanningen fra programmet HP
Director.
3 Klik på Rediger indstillinger for scanning af dokument, og klik derefter
på fanen Indstillinger for redigerbar tekst. Der er to tilgængelige formateringsindstillinger: – Bevar sidens formatering. Når du vælger denne indstilling,
gendannes tekstblokke, tabeller og grafik på det samme sted, og ord­og afsnitsformateringen bibeholdes. Dette kan gøre redigeringen sværere, da programmet gemmer kolonnerne i rammer, uden at tekstretningen følges fra den ene kolonne til den næste. Marker afkrydsningsfeltet Brug kolonner, når det er muligt for at bevare kolonner, der er nemmere at redigere. De fleste brugere vælger denne indstilling. Tekstretningen løber fra den ene kolonne til den næste, og gør det nemmere at redigere teksten.
Bevar ikke sidens formatering. Vælg denne indstilling for flydende
tekst. Dette opretter en fil med fortløbende tekst. Denne indstilling anbefales til tekst, som skal redigeres og omformateres til andre formål.
Den scannede tekst, som vises på computeren, er muligvis ikke nøjagtigt magen til originalen, især hvis originalen indeholder bleget eller udtværet tekst. Nogle tegn kan f.eks. være forkerte eller mangle. Sammenlign den scannede tekst med den originale, når du redigerer teksten, og foretag derefter de nødvendige rettelser.

Problemer med installation eller konfiguration af scanneren

Dette afsnit indeholder løsninger på problemer med installation og konfiguration.
Kontrollere computeren
Kontroller, at computeren opfylder de mindstekrav til systemet, der er angivet på den kasse, som scanneren blev leveret i.
Fjern unødvendige filer, eller installer programmet på en anden harddisk, hvis der ikke er plads nok på harddisken.
Benytte administratorrettigheder
Hvis du vil installere scanneren i et Microsoft Windows 2000- eller XP-system, skal du logge på som administrator.
Bruge en gyldig mappe
Hvis du benytter en computer, der kører Microsoft Windows, og du under installationen modtager en meddelelse som f.eks. “Ugyldig destinationsmappe”
Brugervejledning 17
Kapitel 2
eller “Ugyldig programmappe”, har du muligvis ikke ret til at læse/skrive til den pågældende mappe.
Kontrollere kablerne
Kabeltype
Strømkabel Strømkablet er tilsluttet mellem scanneren og et
USB-kabel USB-kablet mellem scanneren og computeren er
Handling
strømstik.
Kontroller, at strømkablet er tilsluttet korrekt i scanneren og i en stikkontakt eller et overspændingsbeskyttet strømudtag.
Hvis strømkablet er tilsluttet et overspændingsbeskyttet strømudtag, skal du kontrollere, at det er tilsluttet en stikkontakt og tændt.
Tag strømkablet ud af scanneren, og sluk computeren. Sæt strømkablet i scanneren igen efter 60 sekunder, og tænd derefter computeren.
tilsluttet.
Brug det kabel, der fulgte med scanneren. Andre USB-kabler er muligvis ikke kompatible med scanneren.
Kontroller, at USB-kablet er tilsluttet korrekt mellem scanneren og computeren.
Hvis du ønsker flere oplysninger om fejlfinding af USB-forbindelser, skal du besøge webstedet
www.hp.com/support, vælge land/område og
derefter bruge søgeværktøjet for at finde emner om fejlfinding af USB.
Bemærk! På en Macintosh-computer skal du bruge Apple System Profiler til at
sikre, at scanneren er sluttet korrekt til computeren.

Yderligere oplysninger om fejlfinding

Hvis du vil afhjælpe andre problemer med scanneren eller adapteren til transparente materialer, skal du åbne online Hjælp:
1 Åbn programmet HP Director. 2 Klik på Hjælp, og klik derefter på HP Scanjet 4600 series-scanner.
Se online Hjælp til programmet HP Image Zone for at afhjælpe problemer med scannersoftwaren. Du kan også besøge www.hp.com/support for at få online support.
18 HP Scanjet 4600 series-scanner

Fjerne programmet

Benyt nedenstående fremgangsmåde for at fjerne programmet.
Gør ét af følgende: – Åbn menuen Start, peg på Programmer eller Alle programmer, peg
HP, peg på navnet på scanneren eller på Scannere, og klik på Fjern software.
Klik på Start, peg på Indstillinger, og klik derefter på Kontrolpanel (i
Windows XP skal du klikke på Start og derefter klikke på
Kontrolpanel). Klik på Tilføj/fjern programmer, vælg programmet HP Image Zone, og klik på Tilføj/fjern (eller Skift, afhængigt af Windows-
versionen). HP's installationsguide vises.
Klik på Næste.
Vælg Fjern, og klik på Næste.
Programmet fjernes fra computeren.
Brugervejledning 19
3

Kundesupport

Dette afsnit indeholder supportoplysninger, herunder telefonnumre og webadresser.

Websted med hjælp til handicappede

Kunder med et handicap kan få hjælp til HP-produkter på www.hp.com/
accessibility.

HP-websted

Besøg www.hp.com for at:
Få tip til mere effektiv og kreativ scanning.
Få adgang til driveropdateringer og software til HP Scanjet.
Registrere produktet.
Abonnere på nyhedsbreve, driver- og softwareopdateringer og
supportadvarsler.
Købe tilbehør.

Supportproces

HP's supportproces fungerer bedst, hvis du udfører følgende trin i den angivne rækkefølge:
1 Se online Hjælp til programmet og scanneren, herunder fejlfindingsafsnittet. 2 Gå til HP's websted til kundesupport. Hvis du har adgang til internettet, kan
du finde mange forskellige oplysninger om scanneren. På HP's websted
www.hp.com/support finder du produkthjælp, drivere og
softwareopdateringer. HP's websted for kundesupport er tilgængeligt på følgende sprog: Hollandsk, engelsk, fransk, tysk, italiensk, portugisisk, spansk, svensk, traditionelt kinesisk, forenklet kinesisk, japansk og koreansk. (Oplysninger om dansk, finsk og norsk support findes kun på engelsk).
3 Gå til HP e-support. Hvis du har adgang til internettet, kan du kontakte HP
via e-mail ved at gå til www.hp.com/support. Du modtager et personligt svar fra en tekniker hos HP-kundesupport. E-mail-support er tilgængelig på de sprog, der er angivet på webstedet.
4 Kontakt din HP-forhandler. Hvis der er en fejl på scanneren, skal du
indlevere den til din HP-forhandler. Service er gratis i den begrænsede garantiperiode. Uden for garantiperioden vil forhandleren opgive en pris for servicen.
Kontakt HP's kundesupportcenter pr. telefon. På følgende websted kan du finde yderligere oplysninger om og betingelser for telefonisk support i dit land/område: www.hp.com/support. Da HP løbende bestræber sig på at forbedre den telefoniske support, anbefaler vi, at du jævnligt besøger HP's websted for at se, om der er nye oplysninger vedrørende service og levering. Hvis du ikke kan løse et problem ved hjælp af de ovennævnte
20 HP Scanjet 4600 series-scanner
indstillinger, skal du kontakte HP, mens du sidder ved computeren og scanneren. Du bedes have følgende oplysninger parat, så vi hurtigt kan hjælpe dig:
Scannerens modelnummer (findes på scanneren) – Scannerens serienummer (findes på scanneren) – Computerens operativsystem – Scannerprogrammets version (se scanner-cd’ens etiket) – De meddelelser, der blev vist, da problemet opstod
De gældende betingelser for HP's telefoniske support kan ændres uden varsel. Telefonisk support er gratis i den angivne periode fra købsdatoen, medmindre
andet er oplyst.
Steder
Afrika 30 dage
Asiatiske stillehavsområde 1 år
Canada 1 år
Europa 1 år (se efterfølgende tabeller for
Latinamerika 1 år
Mellemøsten 30 dage
USA 90 dage

Telefonisk support i USA

Du kan få support i såvel garantiperioden som efter garantiperioden. Telefonisk support er gratis i garantiperioden. Ring til 800-HPINVENT
(800-474-6836). USA: Telefonisk support fås på engelsk og spansk, 24 timer i døgnet, 7 dage om ugen (tidspunkterne for support kan ændres uden varsel).
Efter garantiperioden skal du ringe til 800-HPINVENT (800-474-6836). Taksten er USD 25,00 pr. problem og opkræves på dit kreditkort. Hvis du mener, at dit HP-produkt skal repareres, skal du først kontakte HP's kundesupportcenter, som kan hjælpe dig med at fastslå, om service er nødvendig.
Periode med gratis telefonisk support
oplysninger om hvert land)

Telefonisk support i Europa, Mellemøsten og Afrika

Telefonnumrene og betingelserne for brugen af HP's kundesupportcenter kan ændre sig. Besøg følgende websted for at få yderligere oplysninger om og orientering om betingelserne for telefonisk support i dit land/område:
www.hp.com/support.
Algeriet
Brugervejledning 21
+213 61 56 45 43
Kapitel 3
(fortsat)
Østrig +43 1 86332 1000
0810 –00 1000 (indenlands)
Bahrain 800 171 (indenlands, gratisnummer)
Belgien 070 300 005 (hollandsk)
070 300 004 (fransk)
Tjekkiet +420 261307310
Danmark +45 70202845
Ægypten +20 2 532 5222
Finland +358 (0) 203 66 767
Frankrig +33 (0) 8 92 69 60 22 (0,34 Euro/min.)
Tyskland +49 (0) 180 5652 180 (0,12 Euro/min.)
Grækenland +30 210 6073603 (internationalt
nummer) 801 11 225547 (indenlands) 800 9 2649 (gratis opkald fra Cypern
til Athen)
Ungarn +36 1 382 1111
Irland 1890 923902
Israel +972 (0) 9 830 4848
Italien 848 800 871
Luxembourg 900 40 006 (fransk)
900 40 007 (tysk)
Mellemøsten +971 4 366 2020 (internationalt
nummer)
Marokko +212 224 04747
Holland 0900 2020165 (0,10 Euro/min.)
Norge +47 815 62 070
Polen +48 22 5666 000
Portugal 808 201 49 2
Rumænien +40 21 315 44 42
Russiske Føderation, Den + 7 095 797 3520 (Moskva)
+ 7 812 346 7997 (St. Petersborg)
22 HP Scanjet 4600 series-scanner
(fortsat)
Saudi-Arabien 800 897 1444 (indenlands,
gratisnummer)
Slovakiet +421 2 50222444
Sydafrika 086 000 1030 (RSA) +27-11 258
9301 (uden for RSA)
Spanien 902 010 059
Sverige +46 (0) 77-120 4765
Schweiz 0848 672 672
(tysk, fransk, italiensk – Ved spidsbelastning 0,08 CHF/Uden for spidsbelastning 0,04 CHF)
Tunesien +216 71 89 12 22
Tyrkiet +90 216 579 71 71
Ukraine +7 (380 44) 490 3520
Forenede Arabiske Emirater 800 4520 (indenlands, gratisnummer)
Storbritannien +44 (0)870 010 4320

Anden telefonisk support i resten af verden

Telefonnumrene og betingelserne for brugen af HP's kundesupportcenter kan ændre sig. Besøg følgende websted for at få yderligere oplysninger om og orientering om betingelserne for telefonisk support i dit land/område:
www.hp.com/support.
Argentina
Australien +61 (3) 8877 8000 (eller lokalt (03)
Brasilien (11) 3747 7799 (Grande São Paulo)
Canada 1-800 -474 -6836
Centralamerika og Caribien +1 800 711 2884
Chile 800 360 999
Kinesiske Folkerepublik, Den +86 (21) 3881 4518
Brugervejledning 23
+54 11 4778 8380 0 810 555 5520
8877 8000)
0800 157751 (uden for Grande São Paulo)
(905)-206-4663 (i det lokale Mississauga-opkaldsområde)
Kapitel 3
(fortsat)
Colombia 01-800-51-HP-INVENT
Costa Rica 0-800-011-4114
1-800-711-2884
Dominikanske Republik 1- 800- 711-2884
Ecuador 999-119 (Andinatel)
+1-800-711-2884 (Andinatel) 1-800-225-528 (Pacifitel) +1-800-711-2884 (Pacifitel)
Guatemala 1 800 999 5105
Hong Kong SAR +852 2802 4098
Indien 1 600 447737
Indonesien +62 (21) 350 3408
Jamaica 1-800-7112884
Japan 0570 000 511 (i Japan)
+81 3 3335 9800 (uden for Japan)
Republikken Korea +82 1588-3003 (Seoul)
Malaysia 1 800 805 405
Mexico 01-800-4726684
(55) 5258 9922
New Zealand +64 (9) 356 6640
Nigeria +234 1 3204 999
Panama 001 800 711 2884
Peru 0-800-10111
Filippinerne + 63 (2) 867 3551
Puerto Rico +1 877 2320 589
Singapore +65 6272 5300
Taiwan +886 0 800 010055
Thailand +66 (0) 2 353 9000
Trinidad & Tobago 1 800 7112884
USA 1 800 474-6836 (800 HPINVENT)
Venezuela 0-800-4746-8368
24 HP Scanjet 4600 series-scanner
(fortsat)
Vietnam +84 (0) 8 823 4530
Brugervejledning 25
4

Specifikationer og indstillinger for produktet

I dette afsnit findes produktspecifikationerne for HP Scanjet 4600 series­scanneren og -tilbehøret.

Scannerspecifikationer

Navn Beskrivelse
Scannertype Flatbed
Scannerens vægt (uden holder)
Holderens vægt HP Scanjet 4600/4630: 0,5 kg
Scanningse­lement
Maksimal emnestørrelse (uden holder)
Interface USB 2.0 høj hastighed
Optisk opløsning 2400 ppi x 2400 ppi
Opløsning, der kan vælges
Vekselstrømssp ænding
Strømforbrug og oplysninger om lovbestemmelser
1,4 kg
HP Scanjet 4650/4670: 1,3 kg
Scanningselement 2400 ppi (pixel pr. tomme) lineær sensor
410 x 300 x 17 mm
12 dpi til 999.999 dpi ved 100 % skalering
100-120 V 60 Hz – Nordamerika 200-240 V 50 Hz Europa, Storbritannien, Australien 100-240 V 50 Hz/60 Hz – resten af verden
Data vedrørende strømforbrug og lovbestemmelser findes i filen regulatory_supplement.htm på cd'en med programmet HP Image Zone.
HP Scanjet 4600 series-scannerne er Energy Star­kompatible. Som Energy Star-partner, har Hewlett-Packard Company bestemt, at dette produkt overholder Energy Star-retningslinjerne for energieffektivitet.
26 HP Scanjet 4600 series-scanner

Specifikationer for adapteren til transparente materialer (TMA)

Følgende specifikationer henviser til adapteren til transparente materialer (TMA) og ikke til scanneren. Adapteren er valgfrit tilbehør med nogle modeller og kan købes separat.
Navn
Diasmedietyper Alle standard 35 mm dias op til 3,2 mm tykkelse: Type A,
Negativmedietype35 mm
Diasmediekapaci tet
Negativmediekap acitet
Størrelse 24 x 106,8 x 168 mm
Vægt 0,2 kg
Strømkrav 12,0 V jævnstrøm, 340 mA, 4,22 W (forsynes fra scanneren)
Beskrivelse
SB og LKM
1
1 x negativstrimmel med maksimalt 1 billede pr. strimmel
Brugervejledning 27
Loading...