Horizon FCJJ-20 User guide [cs]

Horizon FCJJ-20 User guide

Návod k použití

Hydrocar

Číslo modelu.: FCJJ-20

Varování

Řiďte se těmito pokyny, abyste se vyhnuli nebezpečí zranění, smrtelného úrazu nebo škodám na majetku:

Tento model můžou ovládat pouze osoby starší 14ti let a to pouze za dozoru dospělé osoby, která je dobře seznámena s instruktážním návodem. Tento model ob sahuje malé a nebezpečné částice, které mohou být pro malé děti velmi nebezpečné, proto zabraňte tomu, aby se tento model dostal jakkoli do rukou dětí. Stejné nebezpečí hrozí i zvířatům, protože vozidlo je pohán ěno plynem, který se m ůže velmi snadno vznítit. Dříve než uvedete model vozidla do provozu, p řečtěte si pečlivě tento návod.

1. Základní informace o hydrocaru

Futuristický prototyp Hydrocar p ředstavuje jednu z nejpokrokovějších technologií 21. století. Energii pro jízdu získává za pomoci slune čního zá ření přeměnou vody na vodík. Vzhledem ke skutečnosti, že je tento zp ůsob spalování vodíku 100 % čistý a je tím velmi šetrný k životnímu prost ředí, stává se tento zdroj energie v dnešní dob ě velmi aktuálním tématem. Můžeme proto získat mnohé výhody z této technologie, která nám pom ůže jak ochránit životní prost ředí, tak i snížit stále rostoucí ceny za energií a také snížit závislost na dovážené rop ě.

Obchodníci a vědci z celého světa hledají stále nové cesty k napln ění poptávky po energii bez negativního působení na životní prost ředí. Jedním řešením je práv ě vodík, který nám m ůže velmi dob ře sloužit díky obnovitelným zdroj ům ve formě solární a v ětrné energie. Za použití tzv. elektrolyzéru je možné zís kávat vodík z vody. Palivové články přemění vodík na elektrickou energií, se kterou lze pohá nět např. vozidla, elektrické přístroje nebo přímo zásobovat el. energii domácnosti. Konstrukce vo zidla je určena pro

běžného uživatele

a dostává se Vám tak do rukou nejno vější

vynález z v ědeckých

laboratoří. Můžete

se tak p řidat k celosvětové skupině zájemc ů

a vstoupit do nové

historické epochy pohonu na vodík.

 

a. proč vodík?

Naše civilizace spotřebuje zhruba 100 000 krát více fosilních paliv, než se znova v přírodě obnoví, což je hlavní p říčinou stále rostoucí celosv ětové poptávky po energii a po fosilních palivech. Hospodá řství mnoha vyspělých stát ů je závislé na moderních technologiích, které vyžadují ropu a proto je tato surovina velmi strategickým artiklem. Musí se dovážet z politicky velmi nestabilních obla stí a také je omezená kapacita světových rafinérií. Důvodem pro hledání nových zdroj ů energie a snížení závislosti na dovážení ropy je p ředevším také posílení národní bezpe čnosti.

Fosilní paliva včetně ropy obsahují chemický prvek uhlík a práv ě při spalování benzínu nebo nafty v našich vozidlech vzniká oxid uhli čitý (CO 2), který se ve velké míře podílí na znečištění ovzduší v našich městech. Další negativní dopad spalování fosilních pa liv je nadměrné hromadění oxidu uhličitého v atmosféře, skleníkový efekt je pak intenzivn ější

a urychluje globální oteplování zem

ě. Posledních sto let spálili lidé obrovské množstv í

fosilních paliv, které zapříčinilo

oteplování atmosféry a

podílí

se

na

častějších

a intenzivnějších bouřkách, rozši řování pouští, ustupování

ledovc

ů,

tání

polárních

čepiček a také na vzestupu mořské hladiny. Hledáme proto dlouhodobý alternativní obnovitelný zdroj energie, kterým m ůže být práv ě vodík.

Ve vesmíru se jako prvek objevuje nejvíc vodík, ze kterého lze získat největší množství energie, jsou-li naše výpo čty závislé na hmotnosti prvku. Vodík je možné vyrob it jak tradičním způsobem, tak i s využitím obnovitelných zdroj ů větrné a solární energie. Výhodou je i absence jak prvku, tak i slou čenin uhlíku (C) v celém procesu získávání a využívání energie z vodíku. Jednou vyrobený vodík lze využít mnoha zp ůsoby jako např. zdrojem energie pro vozidla a může být proto vyráb ěn všude a v neomezeném

množství. P ři používání palivových článk ů vzniká jako kone čný produkt pouze elekt řina a voda, ze které se může op ět vyráb ět vodík. Celý kolob ěh lze opakovat do nekonečna bez vedlejších produktů škodlivých pro životní prost ředí.

Výhody pro používání vodíku m ůžeme hledat donekone čna. Jedinou otázkou představuje pouze čas a cena.

b. Co je palivový článek a na jakém principu funguje?

Palivové články p ředstavují jeden přístroj, který p řemění vodík na využitelnou elektrickou

energii. Vodík a kyslík spolu

reagují a

díky technologicky náro čným materiál ům

v palivovém článku vyprodukují

elektrický

proud a vodu bez jedin ého spalování

a vedlejších produktů.

 

 

Elektrický proud

(ú činnost 40 – 60 %)

Pohonná látka – vodík (H 2) O2

(kyslík)

Teplo

Použitý vodík se vrací zpátky do kolob ěhu

Vzduch a vodní páry

Bipolární deska (Flow Field deska)

Bipolární deska (Flow Field deska)

Anoda

Katoda

Katalyzátor

Katalyzátor

 

Membrána pro transport proton ů při nízké teplotě (PEM)

Loading...
+ 9 hidden pages