Horizon FCJJ-11 User guide [cs]

Autíčko na vodíkový palivový článek Hydrocar FCJJ-11
Obj. č.: 19 80 62
Vážení zákazníci,
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Úvod k vodíkovým palivovým článkům
a) Proč vodík?
Spotřeba fosilních paliv na bázi uhlíku celosvětově roste 100 000 krát rychleji, než se tato paliva zpřístupňují, a proto vzniká mnoho otázek ohledně dostatku jejich zásob a zda budou postačovat na pokrytí rychle rostoucí globální poptávky po energii. Vzhledem ke geopoliticky nestabilní situaci v zemích produkujících ropu a k nedostatečným kapacitám rafinerií se globální ekonomika dostává pod značný tlak. Ropa je jedním z hlavních faktorů, které rozhodují o blahobytu všech národů a proto nové technologie, které by mohly snížit závislost zemí na dovozu ropy, získávají strategický význam. Úřady, které se zabývají národní bezpečností, podněcují vědce na celém světě, aby hledali a rozvíjeli nové technologie získávání energie, mezi které patří také vodíkové palivové články.
Ještě větším problémem se jeví samotná spotřeba ropy. Fosilní paliva obsahují uhlík a při spalování benzinu v autech vzniká toxické znečištění, které přispívá k hromadnému uvolňování velkého množství oxidu uhelnatého do atmosféry. Hromadění oxidu uhelnatého je příčinou skleníkových efektů a globálního oteplování. Za posledních víc než 100 let lidstvo dokázalo spálit obrovské množství paliva na bázi uhlíku a zapříčinilo tak přehřívání naší atmosféry. V dů sledku globálního oteplování jsme dnes svědky rostoucího počtu silných bouří, rozšiřování pouštních oblastí, zmenšování horských ledovců, tání polárního ledu, změn mořských proudů a stoupající hladiny oceánů. Lidstvo potřebuje nové obnovitelné zdroje energie a z dlouhodobého hlediska se ukazuje jako nejlepší řešení právě vodík. Vodík je skutečně nejrozšířenějším prvkem naší atmosféry a obsahuje největší množství energie na hmotnostní jednotku. Takové palivo bez obsahu uhlíku se může produkovat buď z tradičních, nebo obnovitelných zdrojů, jako je solární nebo větrná energie. Zachycený vodík se může proměnit zpět na energii využitelnou k mnohým účelům včetně automobilů. Znamená to, že denní spotřebu paliva můžeme vyrábět lokálně a navíc v neomezeném množství. Po jeho spotřebování vzniká v palivovém článku elektrická energie a voda, která se může znovu využít k výrobě kyslíku a vodíku. Vytváří se tak nepřetržitý a přirozený cyklus bez toxických emisí. Existuje ještě hodně problémů, jak převést teorii do praxe, je to však jen otázkou času … a lidské vynalézavosti!
Po celém světě bylo už vytvořeno několik vodíkových dálnic a postaveno kolem 200 vodíkových čerpacích stanic k obsluze automobilů s prvními palivovými články.
b) Co to je palivový článek a jak pracuje?
Palivový článek představuje zařízení, které dokáže převádět vodík na využitelnou elektrickou energii. Jedná se o komplex vrstev progresivních materiálů, v kterých dochází k vzájemné reakci kyslíku a vodíku a bez spalování vzniká elektrická energie a voda.
Elektrický obvod s účinností 40 až 60%
1. Palivový vodík H2
2. Recirkulace použitého paliva
3. Průtoková deska
4. Elektroda (anoda) k rozptylu plynu
5. Katalyzátor
6. Kyslík O2
7. Teplo
8. Vzduch + vodní pára
9. Průtoková deska
10. Elektroda (katoda) k rozptylu plynu
11. Katalyzátor
Vážný zájem o palivové články vyvolalo až jejich použití jako zdroje energie pro první lety lidí na Měsíc v šedesátých letech. I když se palivové články stále využívají jako zdroj elektrické energie a vody pro vesmírné účely, tato jedinečná technologie se dnes zaměřuje na prosazení globálního přechodu k obnovitelným zdrojům energie. Automobily s palivovými články, které využívají jako palivo vodík, se označují jako „vozidla s nulovou emisí“. A kdyby auta s palivovými články využívaly vodík, který se vyrábí z obnovitelných zdrojů energie, jako je solární a větrná energie, byly by naše palivové zdroje neomezené a při spotřebě vodíku v palivových článcích by nevznikal žádný odpad ani znečťování životního prostředí.
Sada autíčka Horizon Hydrocar využívá palivový článek s obousměrnou protonovou výměnnou membránou (PEM). Elektrická energie vzniká spotřebou vodíku v tlakovém válci, který je uložen v přístrojové desce a reaguje s kyslíkem, který se také tvoří a ukládá v palubní desce auta.
Seznam součástí
A. Kryt motoru B. Injekční stříkačka C. Krátké gumové hadičky D. Kola E. Palivový článek F. Zdroj energie G. Podvozek s LED a elektrický motor H. Vnitřní tlakové válce I. Vnější tlakové válce J. Dlouhé gumové hadice
Kromě výše uvedených prvků budete potřebovat ještě 3 položky, které nejsou součástí dodávky:
2 x baterie AA (alkalické)
100 ml destilované vody*
Solární panel (volitelně)**
* Destilovaná voda se doporučuje pro optimální využití autíčka.
** Solární panel můžete zakoupit online na adrese http://www.horizonfuelcell.com/store.htm
Montáž autíčka
1. Nůžkami odstřihněte z přiložené dlouhé hadičky dvě části v délce 4 cm. Do jedné z těchto hadiček vložte červený kolík a do druhé hadičky v délce 4 cm vložte černý kolík. Zbytek dlouhé hadičky rozstřihněte na dva stejně dlouhé kusy.
2. Pomocí šroubováku odšroubujte šroub z krytu schránky baterií. Zatlačte na kryt a schránku otevřete. Při otvírání schránky se nedotýkejte kabelů. Vložte do schránky 2 baterie AA, jak ukazuje obrázek. Poté schránku znovu zavřete a zajistěte ji šroubkem.
Pozor:
Dávejte pozor, aby přepínač schránky baterií byl předtím,
než do schránky vložíte baterie, ve vypnuté poloze (OFF).
VAROVÁNÍ: Pokud se kabel zkratuje, baterie uvnitř
schránky se můžou zahřát a způsobit popálení, roztavení některých částí nebo způsobit požár.
Energie baterií postačí na 4 – 5 minut použití.
3. Připojte krátké trubičky až na doraz na sací trysky v dolní části na vodíkové (H2) straně i na kyslíkové straně (O2) palivového článku.
4. Nasaďte na podvozek kola. Zatlačte je na příslušné kolíky po stranách podvozku, až uslyšíte, jak zaklapnou na místo.
5. Oboustranný palivový článek zastrčte do hranatého otvoru na podvozku (hadičky by se neměly dotýkat kol – viz bod 5 na obrázku).
6. Vložte vnější kyslíkový a vodíkový tlakový válec do kulatých otvorů v podvozku.
Loading...
+ 2 hidden pages