GTM GTS 900G User Manual

GTE Benzínový motor
Návod k obsluze (CZ)
GTE270 - GTE390
■ Tento návod k obsluze obsahuje pokyny nezbytné pro správné a bezpečné po­užití. Před použitím tohoto motoru se ujistěte, zda jste si řádně přečetli tento návod k obsluze, abyste se seznámili se správnou obsluhou tohoto motoru. (Ne­správná obsluha by mohla vést k způsobení nehod nebo zranění.)
■ Před použitím tohoto motoru se také ujistěte, zda jste si přečetli návod k obsluze pro příslušenství, které je používáno s tímto motorem.
■ Pečlivě tento návod k obsluze uschovejte tak, abyste do něj mohli v případě potřeby kdykoli nahlédnout.
www.gtmprofessional.com GTE 270/GTE 390 Benzínový motor - Návod k obsluze CZ
M ějte tento návod k obsluze při ruce, abyste do něj mohli v případě potřeby kdykoli nahlédnout. Tento návod k obsluze je považován za nedílnou součást motoru a musí u motoru zůstat
i v případě jeho dalšího prodeje. Informace a technické údaje uvedené v této publikaci byly v platnosti v době jejího schválení
k tisku. Pouze typ D je vybaven pro elektrický startér i pro ruční startování.
PEČLIVĚ SI PŘEČTĚTE CELÝ TENTO NÁVOD K OBSLUZE. Věnujte speciální pozornost těmto symbolům a všem pokynům, které následují:
VAROVÁNÍ
NEBEZPEČÍ
Nebudou-li dodržovány uvedené pokyny, dojde k vážnému nebo
smrtelnému zranění.
Nebudou-li dodržovány uvedené pokyny, existuje vysoká pravděpodobnost, že by mohlo dojít k vážnému nebo smrtelnému zranění.
POZOR
Nebudou-li dodržovány uvedené pokyny, existuje možnost, že by
mohlo dojít k lehkému nebo středně vážnému zranění.
UPOZORNĚ
Nebudou-li dodržovány uvedené pokyny, může dojít k poškození
zařízení nebo k hmotným škodám.
POZNÁMKA: Poskytuje užitečné informace.
Objeví-li se jakýkoli problém nebo máte-li jakékoli dotazy týkající se tohoto motoru, kontaktujte autorizovaného prodejce motoru.
OBSAH
OBSAH
1. BEZPEČNOSTNÍ POKYNY TÝKAJÍCÍ SE MOTORU ......................................................... 2
2. UMÍSTĚNÍ KOMPONENTŮ A OVLÁDACÍCH PRVKŮ ........................................................ 3
3. OVLÁDACÍ PRVKY .............................................................................................................. 4
4. KONTROLA PŘED ZAHÁJENÍM PROVOZU ...................................................................... 6
5. OBSLUHA ............................................................................................................................ 7
6. ÚDRŽBA ............................................................................................................................ 11
7. ULOŽENÍ/PŘEPRAVA .......................................................................................................23
8. PORUCHY A POSTUPY PRO JEJICH ODSTRANĚNÍ ..................................................... 26
9. TECHNICKÉ INFORMACE A INFORMACE PRO UŽIVATELE .........................................27
10. TECHNICKÉ ÚDAJE ......................................................................................................... 33
11. SCHÉMA ELEKTRICKÉHO ZAPOJENÍ ............................................................................36
12. VOLITELNÉ DÍLY ..............................................................................................................38
AKUMULÁTOR .................................................................................................................. 38
1
BEZPEČNOSTNÍ POKYNY TÝKAJÍCÍ SE MOTORU
1. BEZPEČNOSTNÍ POKYNY TÝKAJÍCÍ SE MOTORU
DŮLEŽITÁ BEZPEČNOSTNÍ INFORMACE
Většině nehod spojených s provozem motoru může být zabráněno, budete-li dodržovat pokyny uvedené v tomto návodu a na motoru. Níže jsou popsána některá z nejběžnějších rizik společně s nejvhodnějšími postupy a způsoby, jak chránit sebe i ostatní osoby.
Odpovědnost majitele
Motory jsou zkonstruovány tak, aby umožňovaly bezpečný a spolehlivý provoz, je-li jejich
obsluha prováděna podle uvedených pokynů. Před použitím motoru si řádně přečtěte a nastudujte tento návod k obsluze.
Nedodržení tohoto pokynu může mít za následek zranění osob nebo poškození zařízení.
Naučte se, jak provádět rychlé zastavení motoru a seznamte se s obsluhou všech ovládacích
prvků. Nikdy nedovolte žádné osobě obsluhovat tento motor bez řádného zaškolení.
Nedovolte dětem, aby obsluhovaly tento motor. Zabraňte přístupu dětí a domácích zvířat do
blízkosti pracovního prostoru motoru.
Doplňujte palivo opatrně
Benzín je extrémně hořlavý a jeho výpary mohou explodovat. Provádějte doplňování paliva na dobře větraném místě a se zastaveným motorem. Nikdy v blízkosti benzínu nekuřte a nepřibližujte se k benzínu se zdrojem jiskření nebo otevřeného plamene. Vždy skladujte benzín ve schválených kanystrech nebo sudech. Dojde-li k rozlití paliva, před nastartováním motoru se ujistěte, zda je znečištěné místo vysušeno.
Horký výfuk
Tlumič výfuku je během provozu motoru velmi horký a zůstává horký i po zastavení motoru.
Dávejte pozor, abyste se nedostali do kontaktu s horkým výfukem. Před uložením v budově nechejte motor vychladnout.
Během provozu udržujte motor ve vzdálenosti minimálně 1 m od stěn budov a jiných zařízení,
abyste zabránili riziku vzniku požáru a abyste motoru poskytli odpovídající ventilaci při jeho použití ve stacionárním zařízení. Nepokládejte do blízkosti motoru hořlavé předměty.
Riziko otravy oxidem uhelnatým
Výfukové plyny obsahují jedovatý oxid uhelnatý. Vyvarujte se vdechování výfukových plynů. Nikdy nenechávejte motor v chodu v uzavřené garáži nebo v omezeném prostoru.
Další zařízení
Projděte si pokyny dodané se zařízením, které je poháněno tímto motorem, abyste se seznámili s dalšími bezpečnostními pokyny, které by měly být dodržovány v souvislosti se spouštěním, vypínáním a provozem motoru nebo s ochrannými prostředky, které jsou nutné pro obsluhu tohoto zařízení.
2
UMÍSTĚNÍ KOMPONENTŮ A OVLÁDACÍCH PRVKŮ
2. UMÍSTĚNÍ KOMPONENTŮ A OVLÁDACÍCH PRVKŮ
ČKA PLYNU
TLUMIČ VÝFUKU
ZAPALOVACÍ SVÍČKA
VZDUCHOVÝ FILTR
ČKO PALIVOVÉ NÁDRŽE
SPÍNAČ MOTORU
RUKOJEŤ STARTÉRU
NAVÍJECÍ STARTÉR
ČKA SYTIČE
ČKA PALIVOVÉHO VENTILU
PALIVOVÁ NÁDRŽ
VÝPUSTNÁ ZÁTKA OLEJE
ČKO PLNICÍHO OTVORU PRO OLEJ/MĚRKA OLEJE
3
OVLÁDACÍ PRVKY
3. OVLÁDACÍ PRVKY
čka palivového ventilu
Palivový ventil otevírá a uzavírá průchod paliva mezi palivovou nádrží a karburátorem. Páčka palivového ventilu musí být v poloze OTEVŘENO (ON), aby byl umožněn chod motoru. Není-li motor používán, nastavte páčku palivového ventilu do polohy UZAVŘENO (OFF), abyste zabránili přeplavení karburátoru a abyste omezili možnost úniku paliva.
ČKA PALIVOVÉHO VENTILU
OTEVŘENO (ON)
UZAVŘENO (OFF)
UZAVŘENO (OFF)
čka plynu
čka plynu ovládá polohu ŠKRTICÍ KLAPKY a otáčky motoru. Nastavení páčky plynu do zobrazených poloh znamená chod motoru ve vyšších nebo nižších otáčkách.
ČKA PLYNU
NÍZKÉ
OTÁČKY VYSOKÉ OTÁČKY
Spínač motoru
Spínač motoru umožňuje zapnutí nebo vypnutí systému zapalování. Spínač motoru musí být v poloze ZAPNUTO (ON), aby byl umožněn chod motoru. Přepnutí spínače motoru do polohy VYPNUTO (OFF) provede zastavení motoru.
4
OVLÁDACÍ PRVKY
VŠECHNY MOTORY MIMO TYP D
SPÍNAČ MOTORU
VYPNUTO (OFF)
ZAPNUTO (ON)
čka sytiče
čka sytiče otevírá a zavírá sytič v karburátoru. Poloha UZAVŘENO obohacuje palivovou směs při startování studeného motoru. Poloha OTEVŘENO poskytuje správnou palivovou směs pro chod motoru po nastartování a pro opětovné startování zahřátého motoru. Některé motory používají ovládání sytiče namontované dále od motoru, na rozdíl od ovládání sytiče namontovaného přímo na motoru, které je zobrazeno zde.
ČKA SYTIČE
OTEVŘENO
OTEVŘENO
UZAVŘENO
Rukojeť navíjecího startéru
Zatažení za rukojeť startéru pohání navíjecí startér, který protáčí motor.
RUKOJEŤ STARTÉRU
5
KONTROLA PŘED ZAHÁJENÍM PROVOZU
4. KONTROLA PŘED ZAHÁJENÍM PROVOZU
JE MOTOR PŘIPRAVEN K PROVOZU?
Z důvodu zajištění vaší bezpečnosti a maximální provozní životnosti vašeho zařízení je velmi důležité, abyste před zahájením provozu věnovali chvíli kontrole stavu motoru. Zajistěte, aby byly odstraněny všechny zjištěné problémy nebo svěřte opravu motoru autorizovanému servisu.
VAROVÁNÍ
Nesprávně prováděná údržba motoru nebo neprovedení opravy před zahájením provozu motoru by mohlo způsobit poruchu, při které by mohlo dojít k vašemu vážnému zranění. Před každým zahájením provozu provádějte vždy tuto kontrolu a zajistěte odstranění jakéhokoli zjištěného problému.
Před zahájením kontrol před uvedením do provozu se ujistěte, zda je motor ve vodorovné poloze a zda je spínač motoru v poloze VYPNUTO (OFF).
Kontrola celkového stavu motoru
Prohlédněte si prostor v blízkosti motoru a pod motorem, zda nedochází k únikům oleje nebo
paliva.
Odstraňte z motoru všechny nečistoty, a to zejména z prostoru v blízkosti tlumiče výfuku
a navíjecího startéru.
Zkontrolujte, zda není motor poškozen. Zkontrolujte, zda jsou na svých místech všechny kryty a zda jsou řádně utaženy všechny
šrouby a matice.
Kontrola motoru
Zkontrolujte množství motorového oleje. Chod motoru s nedostatečným množstvím oleje může způsobit poškození motoru. Výstražný systém nedostatečného množství motorového oleje (u takto vybavených motorů) provede automatické zastavení motoru dříve, než hladina oleje poklesne pod minimální bezpečnou hodnotu. Abyste předešli problémům způsobeným neočekávaným vypnutím motoru, před nastartováním motoru vždy provádějte kontrolu množství motorového oleje. Zkontrolujte vzduchový fi ltr. Zne karburátoru, čímž bude snižovat výkon motoru. Zkontrolujte množství paliva. Startování motoru s plnou palivovou nádrží bude eliminovat nebo omezovat přerušení práce z důvodu doplnění paliva.
čištěný vzduchový fi ltr bude bránit přívodu vzduchu do
Kontrola zařízení poháněného tímto motorem
Přečtěte si všechny pokyny dodané se zařízením, které je poháněno tímto motorem, abyste si nastudovali všechny postupy, které musí být provedeny před nastartováním motoru.
6
OBSLUHA
5. OBSLUHA
POKYNY PRO BEZPEČNÝ PROVOZ
Před prvním uvedením motoru do provozu si prosím přečtěte DŮLEŽITOU BEZPEČNOSTNÍ INFORMACI a kapitolu s názvem PŘED ZAHÁJENÍM PROVOZU.
VAROVÁNÍ
Oxid uhelnatý je jedovatý toxický plyn. Jeho vdechování může způsobit bezvědomí nebo dokonce smrtelnou otravu. Nevstupujte do prostorů a neprovádějte činnosti, při kterých byste mohli být vystaveni působení oxidu uhelnatého.
Přečtěte si všechny pokyny dodané s tímto zařízením, které je poháněno tímto motorem, abyste si nastudovali všechna bezpečnostní opatření, která musí být prováděna při startování, vypínání nebo provozu motoru.
STARTOVÁNÍ MOTORU
1. Nastavte páčku palivového ventilu do polohy OTEVŘENO (ON).
ČKA PALIVOVÉHO VENTILU
OTEVŘENO (ON)
2. Budete-li provádět startování studeného motoru, nastavte páčku sytiče do polohy UZAVŘENO. Budete-li provádět startování již zahřátého motoru, nastavte páčku sytiče do polohy
OTEVŘENO.
Některé motory používají ovládání sytiče namontované dále od motoru, na rozdíl od ovládání
sytiče namontovaného přímo na motoru, které je zobrazeno zde.
7
OBSLUHA
ČKA SYTIČE
OTEVŘENO
UZAVŘENO
3. Přesuňte páčku plynu z polohy pro NÍZKÉ otáčky zhruba o 1/3 vzdálenosti směrem k poloze pro VYSOKÉ otáčky.
Některé motory používají ovládání plynu namontované dále od motoru, na rozdíl od ovládání
plynu namontovaného přímo na motoru, které je zobrazeno zde.
NÍZKÉ OTÁČKY
VYSOKÉ OTÁČKY
ČKA PLYNU
NÍZKÉ
OTÁČKY
4. Nastavte spínač motoru do polohy ZAPNUTO (ON).
SPÍNAČ MOTORU
VYPNUTO (OFF)
APNUTO (ON)
5. Použijte startér.
NAVÍJECÍ STARTÉR (všechny typy motorů): Zatáhněte opatrně za rukojeť startéru, dokud neucítíte odpor a potom zatáhněte prudce.
8
OBSLUHA
Opatrně nechejte navinout lanko startéru a uvolněte rukojeť.
RUKOJEŤ STARTÉRU
6. Byla-li při startování motoru nastavena páčka sytiče do polohy UZAVŘENO, během zahřívání motoru ji postupně přesunujte do polohy OTEVŘENO.
ČKA SYTIČE
OTEVŘENO
VYPNUTÍ MOTORU
Chcete-li v krizové situaci provést rychlé zastavení motoru, jednoduše nastavte spínač motoru do polohy VYPNUTO (OFF). V běžných provozních podmínkách použijte následující postup.
1. Nastavte páčku plynu do polohy pro NÍZKÉ otáčky motoru.
Některé motory používají ovládání plynu namontované dále od motoru, na rozdíl od ovládání
plynu namontovaného přímo na motoru, které je zobrazeno zde.
ČKA PLYNU
NÍZKÉ OTÁČKY
9
OBSLUHA
2. Nastavte spínač motoru do polohy VYPNUTO (OFF).
SPÍNAČ MOTORU
VYPNUTO (OFF)
ZAPNUTO (ON)
3. Nastavte páčku palivového ventilu do polohy UZAVŘENO (OFF).
ČKA PALIVOVÉHO VENTILU
UZAVŘENO (OFF)
NASTAVENÍ OTÁČEK MOTORU
Nastavte páčku plynu do polohy pro požadované otáčky motoru. Některé motory používají ovládání plynu namontované dále od motoru, na rozdíl od ovládání
plynu namontovaného přímo na motoru, které je zobrazeno zde. Doporučené otáčky motoru naleznete v pokynech, které jsou dodávány se zařízením, které je
poháněno tímto motorem.
ČKA PLYNU
VYSOKÉ OTÁČKY
NÍZKÉ OTÁČKY
10
ÚDRŽBA
6. ÚDRŽBA
DŮLEŽITOST ÚDRŽBY
Dobře prováděná údržba je důležitá pro bezpečnost, hospodárnost a spolehlivost provozu. Bude také snižovat míru znečištění životního prostředí.
VAROVÁNÍ
Nesprávně prováděná údržba tohoto motoru nebo neprovedení opravy před zahájením provozu může způsobit poruchu, při které by mohlo dojít k vašemu vážnému nebo smrtelnému zranění. Vždy dodržujte doporučení týkající se kontrol a údržby a také plán údržby uvedený v tomto návodu.
Na následujících stranách jsou uvedeny postupy běžné údržby, plán údržby a jednoduché postupy úkonů údržby prováděné základním ručním nářadím, které vám pomohou při řádné či o motor. Další servisní úkony, které jsou náročnější nebo které vyžadují použití speciálního nářadí, by měly být svěřeny profesionálům a jsou běžně prováděny servisními techniky a jinými kvalifi kovanými mechaniky.
Plán údržby platí pro normální provozní podmínky. Používáte-li motor v neobvyklých podmínkách, například při vysokých teplotách, s velkým zatížením nebo ve velmi vlhkém nebo prašném prostředí, konzultujte potřebné intervaly a úkony údržby s autorizovaným servisem.
BEZPEČNOST PŘI ÚDRŽBĚ
Některá z nejdůležitějších bezpečnostních opatření jsou následující: Nemůžeme vás nicméně varovat před každým myslitelným nebezpečím, které mů Pouze vy sami můžete rozhodnout, zda budete nebo nebudete provádět uvedený úkon.
VAROVÁNÍ
Nebudete-li postupovat přesně podle uvedených opatření a pokynů pro údržbu, může dojít k vašemu vážnému nebo smrtelnému zranění. Vždy dodržujte postupy a opatření uvedená v návodu k obsluze.
Bezpečnostní opatření
Před zahájením jakékoli údržby nebo opravy se vždy ujistěte, zda je motor vypnutý. Tímto
způsobem budete eliminovat několik potencionálních rizik:
Otravu oxidem uhelnatým z výfukového systému motoru.
že vzniknout při provádění údržby.
V místě provozu motoru musí být zajištěno dostatečné proudění vzduchu.
11
Loading...
+ 29 hidden pages