GTM GTC 36, GTC 38, GTC 45, GTC 50 User Manual

5 (1)
GTM GTC 36, GTC 38, GTC 45, GTC 50 User Manual

ŘETĚZOVÁ PILA

NÁVOD K OBSLUZE

GTC36 - GTC38 - GTC45 - GTC50

www.gtmprofessional.com

Obsah

 

1.

Bezpečná obsluha...........................................................................................................................................

1

2.

Vysvětlení symbolů na stroji............................................................................................................................

4

3.

Instalace řetězové lišty a řetězu......................................................................................................................

5

4.

Palivo a olej pro mazání řetězu.......................................................................................................................

6

5.

Obsluha motoru...............................................................................................................................................

8

6.

Řezání...........................................................................................................................................................

11

7.

Údržba...........................................................................................................................................................

13

8.

Údržba řetězu a vodicí lišty ...........................................................................................................................

15

9.

Průvodce vyhledáváním závad .....................................................................................................................

16

Vážený zákazníku,

Nejdříve bychom Vám rádi poděkovali za to, že jste si zvolil náš produkt. Věříme, že s ním budete mimořádně spokojen a že splní všechna Vaše očekávání. Tento návod je uspořádán tak, aby umožnil dokonalé seznámení s produktem a jeho bezpečné a hospodárné používání. Nezapomeňte, že návod je nedílnou součástí produktu. Proto jej uchovávejte tak, aby byl kdykoliv dosažitelný. Jestliže produkt půjčujete nebo prodáváte, vždy přiložte také návod.

Vaše nové zařízení bylo navrženo a vyrobeno podle aktuálně platných norem a je bezpečné a spolehlivé, pokud se používá podle pokynů obsažených v tomto návodu (předpokládaný způsob použití). Každý jiný způsob použití nebo nedodržování bezpečnostních pokynů se považuje za „nesprávný způsob použití“, má za následek zánik záruky a zbavuje výrobce odpovědnosti, takže pak odpovědnost za škody resp. úrazy nese uživatel.

Pokud se projeví rozdíly mezi zde uvedeným popisem a zařízením, může to být proto, že při neustálém vývoji podléhají informace v tomto návodu změnám bez předchozího upozornění nebo závazné tiskové aktualizace, ačkoliv zásadní vlastnosti zajišťující bezpečnost a provozuschopnost zůstávají beze změny. Kdykoliv jste na pochybách, obraťte se na našeho prodejce. A teď chutě do díla!

1. Bezpečná obsluha

VYSVĚTLENÍ SMYBOLŮ A BEZPEČNOSTNÍCH UPOZORNĚNÍ

Před používáním tohoto zařízení si přečtěte tento návod.

Pilu vždy držte oběma rukama.

Je nutno se seznámit se všemi upozorněními, porozumět jim a dodržovat je.

Používejte přilbu, ochranné brýle a ochranu sluchu.

VAROVÁNÍ!!!

NEBEZPEČÍ POŠKOZENÍ SLUCHU

TENTO STROJ MŮŽE ZA NORMÁLNÍCH PROVOZNÍCH PODMÍNEK ZPŮSOBIT EXPOZICI OBSLUHY HLUKU O HODNOTĚ ROVNÉ NEBO VYŠŠÍ NEŽ 85 dB(A).

Varování! Nebezpečí zpětného rázu.

1

1. Bezpečná obsluha

1.Zařízení nikdy nepoužívejte pokud jste unavení, nemocní nebo rozrušení, pod vlivem léků ovlivňujících soustředění, alkoholu nebo drog.

2.Používejte bezpečnou obuv, přiléhající oděv a pomůcky k ochraně očí, sluchu a hlavy. Používejte protivibrační rukavice.

3. Řetěz udržujte stále nabroušený a pilu včetně antivibračního systému udržujte v předepsaném stavu. Tupý řetěz prodlouží potřebnou dobu řezání, přitlačování tupého řetězu do dřeva způsobí zvýšení objemu vibrací přenesených do rukou. Pokud jsou na pile uvolněné součásti nebo jsou poškozené či opotřebené tlumiče vibrací, projeví se to zvýšením intenzity vibrací.

4.Všechna výše uvedená opatření nevylučují možnost vzniku syndromů nedokrvování prstů nebo zánětu karpálního tunelu v zápěstí.

Proto by uživatelé, kteří pilu užívají pravidelně resp. dlouhodobě, měli sledovat stav svých rukou a prstů. V případě výskytu výše uvedených snydromů ihned vyhledejte lékaře.

5.Při doplňování paliva postupujte se zvýšenou opatrností. Všechny úniky otřete a poté pilu před nastartováním přemístěte nejméně 3 m od místa plnění.

6.Zabraňte výskytu všech zdrojů jiskření nebo otevřeného plamene (kouření, ohniště, práce způsobující jiskření) v oblastech, kde se palivo směšuje, nalévá nebo skladuje.

7.Při manipulaci s palivem nebo s pilou nekuřte.

8. Při startování pily se v blízkosti řetězu nesmějí zdržovat žádné osoby. Udržujte lidi a domácí zvířata mimo nebezpečnou oblast. Děti, domácí zvířata a diváci se k pile v provozu nesmějí přibližovat na méně než 10 m.

9.Nikdy nezačínejte řezat, dokud není čisté pracoviště, nemáte bezpečný postoj a volný prostor pro pád káceného stromu.

10.Jestliže je motor v chodu, vždy držte pilu pevně oběma rukama. Rukojeti pily pevně obemkněte palcem směřujícím proti ostatním prstům.

11.Jestliže je motor v chodu, nesmí se žádná část těla přiblížit k řetězu.

12.Před nastartováním pily se ujistěte, že se řetěz nedotýká jiných předmětů.

13.Při přenášení pily musí být motor pily vždy zastavený, lišta a řetěz musí směřovat vzad a výfuk od těla.

14.Při přenášení pily musí být motor pily vždy zastavený, lišta a řetěz musí směřovat vzad a výfuk od těla.

15.Veškerou údržbu řetězových strojů neuvedenou v tomto návodu musí provádět pouze odborný servis. (Např. pokud se použije nevhodný nástroj při výměně setrvačníku nebo k přidržení setrvačníku při výměně spojky, může dojít k poškození konstrukce setrvačníku s jeho následným roztržením.)

2

16.Než pilu odložíte, vypněte motor.

17.Věnujte mimořádnou pozornost řezání tenkých větví a kmínků, protože křehký materiál může být zachycen řetězem, vymrštěn proti obsluze a může tak způsobit ztrátu rovnováhy.

18.Při řezání napružených větví pamatujte na možnost jejich vymrštění po uvolnění napětí přeříznutím vláken dřeva.

19.Řezání neprovádějte při silném větru, špatném počasí, nízké viditelnosti nebo při velmi nízkých resp. velmi vysokých teplotách. Vždy proveďte ohledání stromu s cílem najít suché větve, které mohou spadnout během kácení.

20.Rukojeti udržujte suché, čisté a neznečištěné palivem.

21. Řetězovou pilu používejte jen v dobře větraných prostorách. Nikdy nestartujte motor v uzavřené místnosti nebo budově. Výfukové plyny obsahují nebezpečný oxid uhelnatý.

22.Nepoužívejte pilu v korunách stromů, pokud k tomu nemáte odpovídající kvalifikaci.

23.Buďte připraveni na zpětný ráz. Zpětný ráz je prudký pohyb řetězové lišty směrem nahoru, ke kterému dochází, když se konec lišty dostane do kontaktu s objektem. Zpětný ráz může vést k nebezpečné ztrátě kontroly nad řetězovou pilou.

24.Při přemisťování pily vždy musí být na řetězové liště nasazený ochranný kryt.

UPOZORNĚNÍ UŽIVATELE ŘETĚZOVÉ PILY NA ZPĚTNÝ RÁZ

VAROVÁNÍ!

Ke zpětnému rázu může dojít když se přední část lišty dostane do kontaktu s objektem nebo když řezaný materiál sevře řetěz v řezu. Při kontaktu s objektem může dojít k vymrštění pily nazad se současným pohybem lišty nahoru a vzad směrem k obsluze.

Sevření řetězu v řezu může vést k rychlému zpětnému pohybu lišty směrem k obsluze. Obě tyto reakce mohou vést ke ztrátě kontroly nad pilou s následnými těžkými úrazy.

Nespoléhejte pouze na bezpečnostní zařízení pily. Jako uživatel pily musíte neustále dodržovat několik pravidel k předcházení úrazům nebo škodám.

1. Pokud jste seznámeni s principem zpětného rázu, můžete snížit nebo vyloučit moment překvapení. Nečekané reakce vedou k nehodám.

2.Je-li motor v chodu, pilu pevně uchopte oběma rukama, pravou ruku na zadní rukojeti a levou ruku na přední. Rukojeti pily pevně obemkněte palcem směřujícím proti ostatním prstům. Pevné uchopení pomůže omezit zpětný ráz a udržet pilu pod kontrolou.

3.Na pracovišti nesmějí být žádné překážky. Volný konec lišty nesmí při práci s pilou zavadit o větev, kmen nebo jinou překážku.

4.Řezejte při vysokých otáčkách motoru.

5.Při řezání nesmí dojít ke ztrátě stabilního postoje, řezání provádějte nejvýše do výšky ramen.

6.Dodržujte pokyny výrobce k mazání a ostření řetězu.

7.Používejte pouze náhradní řetězy a lišty uvedené výrobcem nebo jejich ekvivalenty.

3

2. Vysvětlení symbolů na stroji

VAROVÁNÍ!

Pro zvýšení bezpečnosti jsou symboly na stroji provedeny jako reliéfy.

Stroj obsluhujte v souladu s významem uvedených symbolů, vyvarujte se omylů.

Otvor pro plnění směsným palivem „MIX“

Umístění: Víčko palivové nádrže

Otvor pro doplňování oleje řetězu

Umístění: Pod víčkem oleje

Po přepnutí do polohy „ I „ se motor spustí.

Přepnutí do polohy „ 0 „ se motor ihned vypne.

Umístění: V přední horní části zadní rukojeti.

Startování motoru Když povytáhnete ovladač škrtící klapky (v pravé zadní části zadní rukojeti) do polohy označené šipkou, lze nastavit spouštěcí režimy takto:

První pozice: spouštěcí režim při teplém motoru.

Druhá pozice: spouštěcí režim při studeném motoru.

Umístění: Vpravo nahoře od víka vzduchového filtru.

HŠroub pod symbolem „H“ slouží k nastavení vysokých otáček.

LŠroub pod symbolem „L“ slouží k nastavení nízkých otáček.

T

Šroub vlevo od symbolu „T“ slouží

 

k nastavení volnoběžných otáček.

 

Umístění: Levá strana zadní rukojeti.

 

Udává směry uvolnění brzdy řetězu

 

(bílá šipka) a aktivace brzdy řetězu

 

(černá šipka).

 

Umístění: Vpředu u krytu řetězu.

 

Pokud šroubkem pomocí šroubováku

 

otočíte ve směru šipky k pozici „“MAX“,

 

zvýše se přítok oleje k řetězu, při oto-

 

čení k pozici „“MIN“ se sníží. Umístění:

 

Spodní část skříně motoru.

4

3. Instalace řetězové lišty a řetězu

Standardní sada řetězové pily obsahuje položky podle obrázku.

(1)Hnací jednotka

(2)Kryt lišty

(3)Řetězová lišta

(4)Pilový řetěz

(5)Klíč na zapalovací svíčky

(6)Šroubovák k nastavení karburátoru

Otevřete krabici a nainstalujte lištu a řetěz podle následujícího popisu:

VAROVÁNÍ!

Zuby řetězu jsou velmi ostré. Používejte ochranné rukavice.

1.Zatažením za ochranný rám směrem k přední rukojeti se ujistěte, že není sepnutá brzda řetězu.

2.Povolte matice a sejměte kryt řetězu.

(1)Kryt řetězu

(2)Matice pro napínání řetězu

3.Řetěz navlékněte na pastorek a při současném přidržování řetězu na liště namontujte lištu k hnací jednotce. Pomocí napínací matice nastavte polohu řetězu.

POZNÁMKA

Řetěz musí být na lištu nasazen ve správném směru.

(1) Směr pohybu

4.Na pohonnou jednotku nasaďte kryt řetězu a matice dotáhněte rukou.

5.Přizvedněte volný konec lišty a šroubovákem otáčejte šroubem pro napínání řetězu tak, aby se články řetězu právě dotýkaly spodní strany vodicí drážky v liště.

6.Volný konec lišty přizvedněte a pevně dotáhněte matice lišty (12 - 15 Nm). Řetěz posouvejte rukou, zkontrolujte volný chod a správné napnutí řetězu. Pokud je třeba, upravte nastavení.

7.Utáhněte šroub napínacího zařízení.

(1)Uvolnit

(2)Utáhnout

(3)Šroub napínacího zařízení

POZNÁMKA

Nově instalovaný řetěz se po určité době používání mírně prodlouží. Napnutí řetězu kontrolujte často, protože volný řetěz se snadno může vyvléknout z vodicí drážky nebo způsobit její rychlé opotřebení.

5

4. Palivo a olej pro mazání řetězu

PALIVO

VAROVÁNÍ!

Benzin je velmi hořlavý. Při manipulaci s palivem nekuřte a nepoužívejte otevřený plamen, zabraňte jiskření.

Před doplňováním paliva motor vypněte a nechejte jej vychladnout.

Palivo dolévejte pouze na volném prostranství motor spouštějte ve vzdálenosti nejméně 3 m od místa doplňování paliva.

Motory jsou mazány olejem speciálně navrženým pro vzduchem chlazené 2-taktní motory. Používejte kvalitní oleje s antioxidačními přísadami, které jsou výslovně označeny pro použití ve vzduchem chlazených 2-taktních motorech (JASO FC GRADE OIL nebo ISO EGC GFIADE).

Nepoužívejte směsný olej BIA nebo TCW (2-taktní motory chlazené vzduchem).

Bezolovnatý benzin je doporučen kvůli nižšímu znečištění vzduchu v zájmu ochrany životního prostředí a vašeho zdraví.

Nekvalitní benzin nebo olej může poškodit pístní kroužky, palivové rozvody nebo nádrž.

JAK SMĚŠOVAT PALIVO

VAROVÁNÍ!

Věnujte pozornost promíchání.

1.Odměřte množství benzinu a oleje ke smísení.

2.Část benzinu vlijte do čisté schválené nádoby na palivo.

3.Vlijte do ní olej a dobře promíchejte.

4.Vlijte zbytek benzinu a opět promíchávejte nejméně po dobu 1 minuty. Protože některé oleje se díky použitým přísadám obtížně mísí, je pro zajištění dlouhé životnosti motoru směs dobře promísit. Pokud je promísení nedostatečné, hrozí zvýšené riziko zadření pístu následkem nevhodného složení paliva.

5.Na nádobu umístěte zřetelné označení, aby nemohlo dojít k záměně a nesprávnému mísení.

6.Označení umístěte přímo na nádobu.

DOPORUČENÝ POMĚR MÍSENÍ BENZIN 50: OLEJ 1

Výfukové emise jsou regulovány základními parametry a komponentami motoru (karburátor, časování zapalování a vstřikování) bez nutnosti používat další součásti nebo přidávat při spalování inertní materiál.

Tyto motory jsou certifikovány pro bezolovnatý benzín.

Používejte benzin nejméně s oktanovým číslem 89RON (USA a Kanada: 87AL).

Pokud použijete benzin s oktanovým číslem nižším než je zde uvedeno, hrozí nebezpečí nárůstu teploty motoru s následnými problémy, např. zadřením pístu.

PLNĚNÍ NÁDRŽE PALIVEM

1.Odšroubujte a odejměte víčko palivové nádrže. Víčko položte na čistý povrch.

2.Nádrž naplňte do cca 80 % jejího objemu.

3.Víčko našroubujte pevně zpět na plnicí hrdlo nádrže a otřete případně rozlité palivo.

6

Loading...
+ 16 hidden pages