Grundig DTR 2420 User Manual [fi]

Page 1
ǵ
DIGITAL TERRESTRIAL RECEIVER
DTR 2420
DEUTSCH ENGLISH FRANÇAIS ITALIANO SUOMI ESPAÑOL
Page 2
2
SISÄLTÖ_________________________________________________
4 Yleistä
4 Toimituskokonaisuus 4 Digitaalikanavien vastaanottaminen 4 Digitaalivastaanottimenne erikoisuuksia
5 Sijoittaminen ja turvallisuus 6-8 Yleiskatsaus
6 Digitaalivastaanottimen etupuoli 7 Digitaalivastaanottimen takapuoli 8 Kaukosäädin
9-10 Liittäminen/valmistelu
9 Antennin liittäminen 9 Television liittäminen 9 Kuvanauhurin liittäminen 10 Hifi-laitteiston liittäminen 10 Digitaalisen monikanavavahvistimen liittäminen 10 Verkkojohdon liittäminen 10 Paristojen asettaminen kaukosäätimeen
11-18 Säädöt
11 Valikko-ohjaus 12 Kanavien etsiminen 13 Kanavataulukon käsitteleminen 14 Suosikkikanavalistan luominen 15 Paikallisen ajan asettaminen 16-17 Digitaalivastaanottimen sovittaminen televisioon 17-18 Äänisäädöt
19-21 Perustoiminnot
19 Päälle ja pois päältä kytkeminen 19 Käyttötavan valitseminen 19 Kanavamuistipaikkojen valinta 19 Äänenvoimakkuuden muuttaminen 20 Äänen mykistäminen (Mute) 20 Kanavien valitseminen kanavalistoilta 20 Siirtyminen nykyiseltä edelliselle aktivoidulle kanavalle 21 Elektroninen ohjelmalehti (TV-GUIDE) 21 Tekstitys
22-27 Lisätoiminnot
22 Käyttäjän opastuksen kielen säätäminen 22 Huoneantennin tasajännitteen päälle ja pois kytkeminen 22 Kanavaväli/maa 23 Automaattinen kanavahaku 24 Manuaalinen kanavahaku 24 Kanavien automaattinen poistaminen 25 Videokanavan valitseminen 26-27 Ajastintoiminnot
Page 3
SUOMI
3
SISÄLTÖ
_____________________________________________________
28 Erikoissäädöt
28 Digitaalivastaanottimen palauttaminen toimituskuntoon 28 Digitaalivastaanottimen ohjelmiston päivittäminen
29-31 Tietoja
29 Kanavien vastaanotto-ominaisuuksien näyttäminen 29 Laitetietojen näyttäminen 29 Digitaalivastaanottimen liittäminen PC-tietokoneeseen 30 Tekniset tiedot 31 Häiriöiden poistaminen
Page 4
4
Toimituskokonaisuus
1 Digitaalinen satelliittivastaanotin DTR 2420 2 Tele Pilot 765 S -kaukosäädin 3 2 paristoa kaukosäätimeen (2 x 1,5 V, tyyppi mignon, esim.
UM-3 tai AA)
4 EURO-AV-johto (scart-johto) 5 Verkkojohto 6 Käyttöohje
Digitaalikanavien vastaanottaminen
Uuden DTR 2420 -digitaalivastaanottimenne käyttämiseksi tarvit­sette digitaalivastaanottoon sopivan talo- tai huoneantennin.
Toisin kuin analogikanavien välityksessä digitaalisessa lähetyksessä jokaiselle kanavalle ei ole annettu omaa lähetystaajuuttaan, vaan useampia kanavia välitetään yhtenä nippuna alueellisella tai kansallisella tasolla.
Nykyiset välitystiedot voitte katsoa eri lähetysasemien teksti-tv­sivuilta, tuoreesta televisio-ohjelmalehdestä tai internetistä.
Digitaalivastaanottimenne erikoisuuksia
DTR 2420 -digitaalivastaanottimella voidaan ottaa vastaan ja käsitellä kaikkia “vapaita” digitaalikanavia. Tässä digitaalivas­taanottimessa on yhdysrakenteinen digitaalinen vastaanotinosa. Digitaalikanavat toistetaan vastaanotinosan avulla loistavaa digitaa­lista äänen- ja kuvanlaatua vastaavasti.
Elektroninen ohjelmalehti TV-Guide kertoo Teille äkillisistä ohjel­mamuutoksista sekä kaikenlaisten lähetinasemien lähituntien koko ohjelmatarjonnasta. Yksityiskohtaiset tiedot yksittäisistä televisiolähetyksistä – jos lähe­tinasema tarjoaa niitä – ovat haettavissa esiin näppäin-painal­luksella.
Tässä digitaalivastaanottimessa on hyvin kattava, käyttäjäystäväl­linen valikko-ohjaus. Valikko-ohjaus tuodaan näkyviin television kuvaruudulle, missä myös selitetään kaukosäätimen vastaavat näppäimet.
YLEISTÄ__________________________________________________
Page 5
SUOMI
5
SIJOITTAMINEN JA TURVALLISUUS__
°C
2h
°C
ǵ
ON/OFF
RADIO TV
DTR 2420 DIGITAL TERRESTRIAL RECEIVER
- T
Jotta tästä korkealaatuisesta ja mukavasta digitaalivastaanottimesta olisi Teille viihdykettä ja iloa pitkäksi aikaa, olkaa hyvä ja noudattakaa seuraavia ohjeita:
Tämä digitaalivastaanotin on tarkoitettu kuva- ja äänisignaalien vastaanottamiseen, nauhoittamiseen ja toistamiseen. Kaikenlainen muu käyttö on ehdottomasti kielletty.
Huolehtikaa digitaalivastaanotinta sijoittaessanne siitä, että se on vaakasuorassa ja että käytettävään pistorasiaan päästään helposti käsiksi.
Olkaa hyvä ja ottakaa digitaalivastaanotinta sijoittaessanne huomioon, että huonekalujen pinnat on usein käsitelty erilaisilla lakka- tai muovipinnoitteilla, jotka sisältävät usein kemiallisia lisäaineita. Nämä lisäaineet voivat vahingoittaa laitteen jalkojen materiaalia. Näin huonekalujen pinnalle syntyy jälkiä, joita on vaikea tai mahdoton poistaa.
Jos digitaalivastaanotin on alttiina suurille lämpötilaheilahteluille, esimerkiksi kuljetettaessa se kylmästä lämpimään tilaan, antakaa laitteen seistä vähintään kaksi tuntia ennen kuin liitätte sen pistorasiaan.
Älkää asettako digitaalivastaanotinta alttiiksi minkäänlaiselle kosteudelle. Digitaalivastaanotin on tarkoitettu käytettäväksi kuivissa tiloissa. Jos kuitenkin käytätte sitä ulkona, huolehtikaa ehdottomasti siitä, että laite on suojassa kosteudelta (sade, vesiroiskeet). Älkää asettako nesteillä täytettyjä astioita (maljakoita tai vastaavia) digitaalivas­taanottimen päälle. Astiat voivat kaatuja ja ulos valuva neste voi heikentää sähköturvallisuutta.
Älkää asettako digitaalivastaanotinta lämmityslaitteiden välit­tömään läheisyyteen tai suoraan auringonpaisteeseen, jotta sen jäähdytys ei huonone. Asettakaa digitaalivastaanotin tasaiselle ja kovalle alustalle. Älkää asettako mitään esineitä (esimerkiksi lehtiä) digitaalivastaanottimen päälle. Jos laitetta käytetään kaapissa, vähimmäisetäisyyksiä (n. 10 cm) täytyy noudattaa!
Ukonilma on vaaraksi kaikille sähköisille laitteille. Sähköverkkoon ja/tai antennilaitteistoon osunut salamanisku voi vaurioittaa digitaalivastaanotinta silloinkin, kun se on kytkettynä pois päältä. Vetäkää aina ukonilmalla verkko- ja antennipistoke seinästä.
Digitaalivastaanotinta ei saa missään tapauksessa avata. Takuuoikeus ei koske vaurioita, jotka johtuvat epäasianmukaisesta kajoamisesta laitteeseen.
ǵ
ON/OFF
ON/OFF
ON/OFF
INPUT TER. VHF/UHF 5 V
OUTPUT TER.
- T
DTR 2420 DIGITAL TERRESTRIAL RECEIVER
ǵ
- T
DTR 2420 DIGITAL TERRESTRIAL RECEIVER
ǵ
- T
DTR 2420 DIGITAL TERRESTRIAL RECEIVER
DIGITAL
EURO AV 2 VCR
ј
R
max. 30 mA
AUDIO OUT
L
EURO AV 1 TV
RADIO
TV
Krieg im Balkan
RADIO
TV
RADIO
TV
230 V~ 50 Hz 10 W max.
RS 232
Page 6
6
Digitaalivastaanottimen etupuoli
ON/OFF Kytkee digitaalivastaanottimen valmiustilaan (standby) ja
Ǽ jälleen pois päältä.
(punainen) Digitaalivastaanotin on valmiustilassa (standby).
RADIO Loistaa radiokäytössä.
TV Loistaa televisiokäytössä.
i Hakee päävalikon esiin ja poistuu siitä.
P+, P- Kanavamuistipaikkojen selaus askelittain eteenpäin ja
taaksepäin. Kytkevät digitaalivastaanottimen valmiustilasta (standby) päälle. Valikoissa: liikuttavat kursoria ylös/alas; valitsevat tai muuttavat syöttöjä.
Ǹ, Ƿ Muuttavat äänenvoimakkuutta.
Valikoissa: liikuttavat kursoria vasemmalle/oikealle; valitsevat tai muuttavat syöttöjä.
OK Kutsuu kanavalistan esiin.
Valikoissa: syöttötietojen hyväksyminen.
YLEISKATSAUS _____________________________________
ǵ
ON/OFF
RADIO
TV
DTR 2420 DIGITAL TERRESTRIAL RECEIVER
- T
Page 7
SUOMI
7
YLEISKATSAUS
____________________________________________
Digitaalivastaanottimen takapuoli
INPUT TER. Antenniliitin talo- tai huoneantennia varten.
OUTPUT TER. HF-lähtö HF-johdon liittämiseksi television tai
kuvanauhurin antenniliittimeen.
AUDIO OUT Stereo-lähtöliittimet vasen/oikea (RCA) R L hifi-laitteistoon.
AUDIO OUT Äänilähtöliittimet, digitaalinen äänisignaali (RCA) DIGITAL digitaaliseen monikanavavahvistimeen.
EURO AV 2 ɮ VCR Euro-AV-liitin (tulo ja lähtö) kuvanauhuriin. EURO AV 1 ɮ TV Euro/AV-liitäntä (lähtö) televisioon.
RS 232 Sarjaportti laitteen liittämiseksi PC-tietokoneeseen.
230 V
~/
50 Hz Liitin mukana toimitettua vaerkkojohtoa varten.
10 W maks.
Ohje:
Tyyppimerkinnän löydätte digitaalivastaanottimen takapuolelta.
EURO AV 1 TV
EURO AV 2 VCR
AUDIO OUT
DIGITAL
RS 232
L
R
230 V~ 50 Hz 10 W max.
OUTPUT TER.
INPUT TER. VHF/UHF
5 V
ј
max. 30 mA
Page 8
8
YLEISKATSAUS
____________________________________________
Kaukosäädin
Ǽ Kytkee digitaalivastaanottimen valmiustilaan (standby)
ja valmiustilasta viimeksi valittuna olleelle kanava­muistipaikalle.
E
Kutsuu valikon »Videolähtö« esiin.
? Tuo kanavatiedot näkyviin.
1 ... 0 Valitsevat kanavia.
d Mykistää äänen ja kytkee sen taas päälle (Mute).
i Hakee päävalikon esiin. z Vaihtaa kahden viimeksi katsotun kanavan välillä.
Ǹ Muuttaa äänenvoimakkuutta. Ƿ
P+ Kanavamuistipaikkojen selaus askelittain eteenpäin ja P- taaksepäin.
Kytkevät digitaalivastaanottimen valmiustilasta (standby) viimeksi valitulle kanavamuistipaikalle.
OK Kutsuu kanavalistan esiin.
TV-G Kutsuu elektronisen ohjelmalehden (TV-Guide) esiin. TV
Kytkee laitteen TV-käytölle.
RADIO Kytkee laitteen RADIO-käytölle.
Ȅ Kutsuu valikon »Tallennusajastin« esiin. ǷǷ
Kutsuu valikon »Tekstitys« esiin.
F
Kutsuu valikon »Ääni« esiin.
AVR, TV Kytkee ohjattavaksi GRUNDIG AV-viritinvahvistimen, DVD GRUNDIG television tai GRUNDIG DVD-soittimen.
Pitäkää painiketta (»AVR«, »TV«, »DVD«) painet­tuna. Painakaa sen jälkeen haluttua näppäintä.
Ohje:
Se, mitä toimintoja voitte käyttää, riippuu laitteen varustelusta. Selvittäkää asia kokeilemalla.
PIP
z
TXT
TV
MHP
AVR
TV-G
Radio
A/B
d
DVD
TV
Tele Pilot 765 S
Page 9
SUOMI
9
Antennin liittäminen
1 Liittäkää taloantennin tai huoneantennin antennijohto digitaalivastaanot-
timen liittimeen »INPUT TER.«.
Ohje:
Jos laitteeseen liitetään huoneantenni, se joudutaan mahd. sijoittamaan eri paikkoihin optimaalisen vastaanoton saavuttamiseksi.
2 Yhdistäkää digitaalivastaanottimen liitin »OUTPUT TER.« HF-johdolla
television antenniliittimeen (läpikierrätystoiminto analogikanavia varten).
Television liittäminen
1 Työntäkää mukana toimitettu Euro-AV-johto digitaalivastaanottimen
liittimeen »EURO AV1 ɮ TV« ja television vastaavaan Euro-AV- liittimeen (esim. EURO-AV, SCART).
Kuvanauhurin liittäminen
1 Työntäkää tavallinen Euro-AV-johto digitaalivastaanottimen liittimeen
»EURO AV2 ɮ VCR« ja kuvanauhurin vastaavaan Euro-AV- liittimeen (esim. EURO-AV, LINE IN/OUT, EXT.1).
Ohje:
Videotallennetta toistettaessa kuvanauhurin kuva- ja äänisignaali kierrätetään automaattisesti digitaalivastaanottimen liittimen »EURO
AV1 ɮ TV« kautta televisioon. Digitaalivastaanottimen täytyy tätä varten olla
valmiustilassa (standby). Digitaalivastaanotin ei saa olla verkkokytkimellä sammutettuna.
LIITTÄMINEN/VALMISTELU________________
AUDIOOUT
TV R
DIGITAL
INPUT TER. VHF/UHF
5 V
OUTPUT TER.
ј
max. 30 mA
EURO AV 2 VCR
R
AUDIO OUT
L
EURO AV 1 TV
230 V~ 50 Hz 10 W max.
RS 232
INPUT TER. VHF/UHF
ј
5 V
OUTPUT TER.
INPUT TER. VHF/UHF
ј
5 V
OUTPUT TER.
max. 30 mA
max. 30 mA
AUDIO OUT
AUDIO OUT
AV2
L
R
AV1
L
O U T
R
DEC. - AV 2
AUDIO
L
I
EURO - AV 1
N
R
ń
INPUT TER. VHF/UHF
ј
5 V
OUTPUT TER.
max. 30 mA
DIGITAL
EURO AV 2 VCR
R
L
EURO AV 1 TV
DIGITAL
EURO AV 2 VCR
R
L
EURO AV 1 TV
Page 10
10
Hifi-laitteiston liittäminen
1 Liittäkää tavallinen RCA-johto digitaalivastaanottimen liittimiin
»AUDIO L R« (vasen/oikea) ja hifi-laitteiston vastaaviin liittimiin.
Digitaalisen monikanavavahvistimen liittäminen
1 Liittäkää tavallinen RCA-johto digitaalivastaanottimen liittimeen
»DIGITAL« ja digitaalisen monikanavavahvistimen vastaavaan tuloliittimeen.
Verkkojohdon liittäminen
1 Työntäkää mukana toimitettu verkkojohto digitaalivastaanottimen
verkkopistokkeeseen »230V~/50Hz«.
2 Työntäkää verkkojohdon pistoke pistorasiaan.
Paristojen asettaminen kaukosäätimeen
1 Avatkaa paristolokero ja ottakaa kansi pois. 2 Asettakaa paristot (tyyppi Mignon, esim. UM-3 tai AA, 2 x 1,5 V).
Tarkistakaa napaisuus (merkitty paristolokeron pohjaan).
3 Sulkekaa paristolokero.
Ohje:
Jos digitaalivastaanottimenne ei enää tottele kauko-ohjaimen käskyjä, paristot saattavat olla lopussa. Poistakaa ehdottomasti käytetyt paristot. Valmistaja ei voi vastata vuotaneiden paristojen aiheuttamista vahingoista.
Ympäristöohje
Paristoja – edes raskasmetallittomia – ei saa heittää kotitalousjätteen sekaan. Olkaa hyvä ja huolehtikaa käytettyjen paristojen ympäristöä säästävästä hävittämisestä esimerkiksi viemällä ne yleisiin keräyspis­teisiin. Tutustukaa luonanne voimassa oleviin oikeudellisiin määräyksiin.
LIITTÄMINEN/VALMISTELU
____________________________
V
C
INPUT TER. VHF/UHF
5 V
OUTPUT TER.
R
ј
max. 30 mA
INPUT TER. VHF/UHF
ј
max. 30 mA
5 V
OUTPUT TER.
DIGITAL
AUDIO OUT
R
L
DIGITAL
AUDIO OUT
R
L
230 V~ 50 Hz 10 W max.
RS 232
Page 11
SUOMI
11
Valikko-ohjaus
Tässä digitaalivastaanottimessa on hyvin kattava, käyttäjäys­tävällinen valikko-ohjaus. Valikko-ohjaus näytetään television kuvaruudulla.
Moniin toimintoihin, jotka valitsette kaukosäätimellä, digitaalivas­taanotin vastaa television kuvaruudulle ilmestyvillä havainnollisilla valikoilla ja symboliriveillä.
Voitte suorittaa tässä monipuolisia säätöjä ja saada tietoja, jotka koskevat digitaalivastaanottimenne käyttöä.
Valikko-ohjauksen käyttämisen edellyttämät kaukosäädinnäppäimet selitetään kuvaruudulla.
»Päävalikko« digitaalivastaanottimenne ohjauskeskus. Sen valikko­ohjaus kehottaa Teitä vuoropuheluun digitaalivastaanottimen kanssa.
Kutsukaa »Päävalikko« esiin »i«:llä. Liikkukaa valikossa »P-«:lla tai »P+«:lla ja valitkaa haluttu rivi. Rivi on merkitty vaalealla.
Kun vahvistatte valintanne »OK«:lla, näkyviin ilmestyy vastaava alivalikko. Liikkukaa myös täällä »P-«:lla tai »P+«:lla ja valitkaa haluttu rivi. Rivi on merkitty vaalealla.
Vahvistakaa valintanne »OK«:lla. Useimmiten tällöin ilmestyy uusi valikko, jossa voitte liikkua »P-«:lla tai »P+«:lla ja valita halutun säädön. Suorittakaa säädöt näppäimellä »P-«, »P+«, »
Ǹ
« tai
»Ƿ«. »z«:llä poistutte aina nykyiseltä valikkotasolta.
»i«:llä poistutte valikosta välittömästi.
Ohje:
Valikkokäytössä digitaalivastaanotinta ei voida kytkeä »
Ǽ«:lla
valmiustilaan (standby).
SÄÄDÖT ________________________________________________
Päävalikko
Valitse Paluu Lopetus ja hae esiin
Säädöt
Kanavataulukko I-teekki Timer Asennus
ǵ
Page 12
12
Kanavien etsiminen
Automaattisessa haussa tarjolla olevista digitaalisista kanavani­puista etsitään vastaanottokelpoisia kanavia.
1 Kytkekää digitaalivastaanotin päälle vastaanottimen »
Ǽ«:lla.
– Ensimmäisen käyttöönoton yhteydessä ilmestyy näytölle
valikko »Menüsprache« (valikkokieli).
2 Valitkaa haluttu kieli »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvistakaa
»OK«:lla. – Valikko »Maa« ilmestyy näkyviin.
3 Valitkaa maa »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvistakaa »OK«:lla.
– Valikko »Antennijännite« ilmestyy näkyviin.
Huomio!
Antennijännitteen saa kytkeä päälle vain, kun antenni on todella aktiivinen huoneantenni, jossa on signaalivahvistin mutta ei omaa pistokeverkkolaitetta (tai vastaavaa), josta antenni saa jännitettä. Muuten voi syntyä oikosulku tai antenninne voi tuhoutua!
4 Kytkekää antennijännite päälle tai pois »P-«:lla tai »P+«:lla ja
vahvistakaa »OK«:lla.
Huomio!
Jos näkyviin ilmestyy teksti »Oikosulku tai ylikuorma antennitulossa«, kytkekää digitaalivastaanotin heti pois päältä verkkokytkimellä ja poistakaa syy. Antenni kuluttaa liikaa virtaa (maks. 30 mA) tai siinä on oikosulku.
– Sivu »Haun tulos« ilmestyy näkyviin ja haku alkaa. – Hakumenettelyn jälkeen näkyviin ilmestyy kysymys »Järjestely?«.
5 Valitkaa »
Ǹ
«:lla tai »Ƿ«:lla järjestely »Kyllä« (kanavat otetaan
kanavataulukkoon järjesteltyinä) tai »Ei« (kanavat otetaan kana­vataulukkoon järjestelemättöminä) ja vahvistakaa »OK«:lla. – Järjestelyn jälkeen vastaanotin kytkeytyy kanavamuis-
tipaikalle 1.
– Voitte muuttaa esiohjelmoituen kanavien järjestystä haluamal-
lanne tavalla tai poistaa tarpeettomia kanavia (kts. sivu 13 “kanavataulukon käsitteleminen”).
SÄÄDÖT
___________________________________________________
Menüsprache
Auswählen und aufrufen
Deutsch
Türkçe
English Español
Suomi
Français Italiano
Maa
Valitse Paluu ja muuta
Saksa Italia Itävalta Suomi
Australia
Ranska Espanja
Antennijännite
Valitse Paluu
ja muuta
Pois
Päällä
ǵ
Page 13
SUOMI
13
SÄÄDÖT
___________________________________________________
Kanavataulukon käsitteleminen
Voitte muuttaa ohjelmoituen kanavien järjestystä haluamallanne tavalla tai poistaa tarpeettomia kanavia.
1 Valitkaa »Päävalikko« rivi »Kanavataulukko« »P+«:lla tai
»P-«:lla ja vahvistakaa »OK«:lla.
2 Vahvistakaa rivi »Järjestely« »OK«:lla.
– Kanavataulukko ilmestyy näkyviin.
Kanavien poistaminen
1 Valitkaa poistettava kanava »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvis-
takaa »OK«:lla. – Kanava merkitään oranssilla.
2 Valitkaa toinen kanava »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvistakaa
»OK«:lla.
3 Painakaa kanavan poistamiseksi »
z
«:ta.
– Merkityt kanavat poistetaan.
Kanavien siirtäminen
1 Valitkaa siirrettävä kanava »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvistakaa
»OK«:lla. – Kanava merkitään oranssilla.
2 Valitkaa toinen kanava »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvistakaa
»OK«:lla.
3 Valitkaa »P-«:lla tai »P+«:lla se kanavamuistipaikka, jonka
edelle merkityt kanavat tulisi sijoittaa.
4 Painakaa kanavien siirtämiseksi »
ǷǷ
«:ta.
Säätöjen lopettaminen
1 Tallentakaa säädöt painamalla »i«:tä ja sen jälkeen »OK«:ta.
Kanavataulukko
Valitse Paluu Lopetus
ja hae esiin
Järjestely
Suosikkien muokkaus
Järjestely
Kanava 21
1 Sat 1
2 ProSieben 3 KABEL1 4 NEUN LIVE Telev 5 DSF
6 HSE24
7SAT.1 8 N24 9 TELE 5 10 Das Erste
Valitse Paluu Lopetus
ja hae esiin Poistam. Sijoita
Page 14
14
Suosikkikanavalistan luominen
Voitte valita suosikkikanavanne ja tallentaa ne suosikkilistalle.
1 Valitkaa »Päävalikko« rivi »Kanavataulukko« »P+«:lla tai
»P-«:lla ja vahvistakaa »OK«:lla.
2 Valitkaa rivi »Suosikkien muokkaus« »P+«:lla tai »P-«:lla ja
vahvistakaa »OK«:lla. – Sivu »Suosikkien muokkaus« ilmestyy.
3 Valitkaa siirrettävä kanava »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvistakaa
»OK«:lla. – Kanava merkitään oranssilla.
4 Valitkaa toisia kanavia »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvistakaa
»OK«:lla.
5 Painakaa »A/B«:ta siirtääksenne kanavia suosikkilistalla ja
vahvistakaa »OK«:lla tai »
ǷǷ
«:lla.
– Voitte liikkua »A/B«:lla kanavataulukon ja suosikkien välillä. – Voitte muuttaa kanavien järjestystä tai poistaa tarpeettomia
kanavia (kts kappale “Kanavataulukon käsitteleminen”).
Ohje:
Jos kanava poistetaan kanavataulukosta, se poistetaan myös suosikkilistalta.
6 Tallentakaa säädöt painamalla »i«:tä ja sitten »OK«:ta.
SÄÄDÖT
___________________________________________________
Suosikkien muokkaus
Valitse Paluu Lopetus
ja hae esiin Poistam. Sijoita
Vaihtaa
Kanavataulukko
1 Sat 1
2 ProSieben 3 KABEL1 4 NEUN LIVE Telev 5 DSF 6 HSE24 7SAT.1 8 N24 9 TELE 5
Suosikki
1 Sat 1
Kanavataulukko
Valitse Paluu Lopetus ja hae esiin
Järjestely
Suosikkien muokkaus
A/B
Page 15
SUOMI
15
Paikallisen ajan asettaminen
Jotta elektroninen ohjelmalehti näyttäisi aina ajankohtaiset lähetykset ajallisesti oikein, laitteeseen täytyy syöttää aikaero, joka pätee sijaintipaikassanne GMT-aikaan (Greenwich Mean Time, pituuspiiri “0”) nähden. Kaikki elektronisen ohjelmalehden aikatiedot muutetaan tällöin vastaamaan paikallista aikaanne. Ajansiirroissa (esim. talvi-/kesäaika) aikaeroa täytyy korjata.
1 Valitkaa päävalikko rivi »Asennus« »P-«:lla tai »P+«:lla ja
vahvistakaa »OK«:lla.
2 Valitkaa rivi »Aika« »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvistakaa
»OK«:lla.
3 Vahvistakaa rivi »Aikamuutos« »OK«:lla ja muuttakaa aikaeroa
sitten »P-«:lla tai »P+«:lla 30 minuutin askelin.
Ohje:
Rivi »Nykyinen kellonaika« on tarkoitettu tiedoksenne, sitä ei voi valita.
4 Vahvistakaa säätö painamalla »OK«:ta. 5 Tallentakaa säädöt painamalla »i«:tä ja sitten »OK«:ta.
SÄÄDÖT
___________________________________________________
Asennus
Valitse Paluu Lopetus ja hae esiin
Valikkokieli Kanavahaku Videolähtö
Aika
Antenniliitäntä Erikoistoiminnot Info
Aika
Valitse Paluu Lopetus
ja hae esiin
Ȅ
Nykyinen kellonaika
08:05 Kello +2.00 t
Aikamuutos
Page 16
16
Digitaalivastaanottimen sovittaminen televisioon
AV-lähdön (TV) videosignaalin määrittäminen
Voitte valita jonkin asetuksista »FBAS« (normaali kuvanlaatu), »RGB« (korkea kuvanlaatu) »S-Video« (S-video-signaali) ja »YUV« (komponenttisignaali). Tehdasasetus on »RGB«.
1 Valitkaa päävalikko rivi »Asennus« »P-«:lla tai »P+«:lla ja
vahvistakaa »OK«:lla.
2 Valitkaa rivi »Videolähtö« »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvis-takaa
»OK«:lla.
3 Vahvistakaa rivi »Signaalittyyppi« »OK«:lla. 4 Valitkaa »P-«:lla tai »P+«:lla haluttu asetus ja vahvistakaa
»OK«:lla.
5 Tallentakaa säätö painamalla »i«:tä ja sitten »OK«:ta.
Television kuvaruutuformaatin valitseminen
Jos käytössänne on televisio tai litteäkuvanäyttö, jonka formaatti on 4:3, valitkaa asetus »4:3«. Jos käytössänne on televisio tai litteäkuvanäyttö, jonka formaatti on 16:9, valitkaa asetus »16:9«.
1 Valitkaa päävalikko rivi »Asennus« »P-«:lla tai »P+«:lla ja
vahvistakaa »OK«:lla.
2 Valitkaa rivi »Videolähtö« »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvistakaa
»OK«:lla.
3 Valitkaa rivi »TV-formaatti« »P-«:lla tai »P+«:lla ja painakaa
sitten »OK«:ta.
4 Valitkaa »P-«:lla tai »P+«:lla haluttu kuvaformaatti ja vahvis-
takaa se »OK«:lla.
Ohje:
Jos kuvaformaatiksi valittiin 4:3, lisäksi voidaan valita kuvakonvertointi.
5 Tallentakaa säätö painamalla »i«:tä ja sitten »OK«:ta.
SÄÄDÖT
___________________________________________________
Asennus
Valitse Paluu Lopetus ja hae esiin
Valikkokieli Kanavahaku
Videolähtö
Aika Antenniliitäntä Erikoistoiminnot Info
Videolähtö
Valitse
Paluu Lopetus
ja hae esiin
Ȅ
TV-formaatti
Signaalityyppi
RGB 16:9
Videolähtö
Valitse Paluu
ja muuta
Ȅ
RGB 16:9
Signaalityyppi
4:3
16:9
TV-formaatti
Page 17
SUOMI
17
Television kuvakonvertoinnin valitseminen
Jos käytössänne on televisio tai litteäkuvanäyttö, jonka formaatti on 4:3, voitte suorittaa seuraavat säädöt: »Pan-Scan« kuvaruudun täyttävään laajakuvatoistoon ilman mustia palkkeja kuvaruudun ylä- ja alareunassa. »Letterbox« laajakuvatoistoon, jossa kuvaruudun ylä- ja alareu­noissa on mustat palkit.
1 Valitkaa päävalikko rivi »Asennus« »P-«:lla tai »P+«:lla ja
vahvistakaa »OK«:lla.
2 Valitkaa rivi »Videolähtö« »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvis-takaa
»OK«:lla.
3 Valitkaa rivi »Kuvakonvertointi« »P-«:lla tai »P+«:lla ja
painakaa sitten »OK«:ta.
4 Valitkaa »P-«:lla tai »P+«:lla haluttu kuvakonvertointi ja
vahvistakaa »OK«:lla.
5 Tallentakaa säätö painamalla »i«:tä ja sitten »OK«:ta.
Äänisäädöt
1 Valitkaa päävalikko rivi »Säädöt« »P-«:lla tai »P+«:lla ja
vahvistakaa »OK«:lla.
2 Vahvistakaa rivi »Ääni« »OK«:lla.
– Valikko »Ääni« ilmestyy näkyviin.
Ohje:
Varsinaiset käyttöohjeet löydätte seuraavista kappaleista.
Television äänikanavan vaihtaminen
Tässä saatte tietoja äänikanavien määrästä (ts. millä kielellä nykyisen TV- tai radiolähetyksen ääni kuuluu). Monikielisten kanavien yhteydessä voitte valita jonkin toisen kielen. Radio­käytössä kyseessä voi olla myös toinen kanava.
1 Valitkaa rivi »Äänikan. TV« »P-«:lla tai »P+«:lla ja painakaa
sitten »OK«:ta.
2 Valitkaa »P-«:lla tai »P+«:lla haluttu asetus ja vahvistakaa
»OK«:lla.
SÄÄDÖT
___________________________________________________
Videolähtö
Valitse Paluu
ja muuta
Ȅ
RGB 4:3
Signaalityyppi
Letterbox
Pan-Scan
TV-formaatti
Kuvakonvertointi
Aäni
Valitse Paluu Lopetus ja hae esiin
Äänikan.TV
Aänityyppi
Äänenvoim. sovitus
Äänikan. Dig.
Suomi
Stereo
■■❙
■■■■■■
Äänikan.TV
Aäni
Valitse Paluu ja muuta
Äänikan.TV
Aänityyppi
Äänenvoim. sovitus
Suomi
Stereo
■■❙
■■■■■■
Äänikan.TV
Äänikan. Dig.
Page 18
18
Äänisäädöt
Tässä voitte valita äänityypin kuten esim. stereon, monon (vasen), monon (oikea).
1 Valitkaa rivi »Äänityyppi« »P-«:lla tai »P+«:lla ja painakaa
sitten »OK«:ta.
2 Valitkaa »P-«:lla tai »P+«:lla haluttu asetus ja vahvistakaa
»OK«:lla.
Äänenvoimakkuuden sovitus
Asettakaa tässä kohdassa perusäänenvoimakkuus. Laite kytkeytyy päälle säädetyllä äänenvoimakkuudella.
1 Valitkaa rivi »Äänenvoim. sovitus« »P-«:lla tai »P+«:lla ja
painakaa sitten »OK«:ta.
2 Asettakaa haluttu arvo »
Ǹ
«:lla tai »Ƿ«:lla ja vahvistakaa
»OK«:lla.
Digitaalilähdön äänikanavan valitseminen
Voitte valita, minkä äänen digitaalilähtö välittää ulos (esim. AC-3 stereo). Äänivalinta riippuu ohjelmatarjoajasta ja nykyisestä lähetyksestä.
1 Valitkaa rivit »Äänikan. Dig.« »P-«:lla tai »P+«:lla ja
painakaa sen jälkeen »OK«:ta.
2 Valitkaa »P-«:lla tai »P+«:lla haluttu asetus ja vahvistakaa
»OK«:lla. – Säätöä voidaan muuttaa vain, kun välitettävä ääni on
digitaaliääni (AC-3).
– Säätö tallennetaan automaattisesti juuri valittuna olevaan
kanavamuistipaikkaan (vain niin pitkään kuin digitaalivas­taanotinta ei kytketä verkkopainikkeella pois päältä).
Säätöjen lopettaminen
1 Lopettakaa säätö painamalla »i«:tä ja sitten »OK«:ta.
SÄÄDÖT
___________________________________________________
Aäni
Valitse Paluu
ja muuta
Äänenvoim. sovitus
Suomi
Stereo
■■❙
■■■■■■
Wie Äänikan.TV
Äänikan. TV
AC-3 Stereo
Äänikan.TV
Aänityyppi
Äänikan. Dig.
Aäni
Valitse Paluu
ja muuta
Äänenvoim. sovitus
Suomi
Suomi
■❙
■■■■■■
Äänikan.TV
Stereo
Mono (vasen)
Mono ( oikea)
Äänikan.TV
Aäni
Valitse Paluu ja muuta
Äänikan.TV Aänityyppi
Äänenvoim. sovitus
Suomi
Stereo
■■
■■❙
■■■■■■
Äänikan.TV
Aänityyppi
Äänikan. Dig.
Äänikan. Dig.
Page 19
SUOMI
19
Päälle ja pois päältä kytkeminen
1 Kytkekää digitaalivastaanotin valmiustilasta (standby) päälle
»Ǽ«:llä. – Toimintailmaisin loistaa vihreänä (televisiokäyttö) tai keltai-
sena (radiokäyttö).
2 Kytkekää digitaalivastaanotin valmiustilaan (standby) »
Ǽ«:lla.
– Toimintailmaisin loistaa punaisena.
Käyttötavan valitseminen
Voitte valita käyttötavat TV (televisiokanavat), RADIO (radiokanavat).
1 Valitkaa haluttu käyttötapa » «:lla tai » «:lla.
Ohje:
Voitte vaihtaa käyttötapaa myös »Päävalikko« kohdassa »I-teekki«.
Kanavamuistipaikkojen valinta
1 Siirtykää kanavamuistipaikoilla askeleittain eteen ja taaksepäin
painamalla »P+«:ta tai »P-«:ta vastaavasti.
2 “Selatkaa” kanavamuistipaikkoja nopeasti painamalla »P+«:ta
tai »P-«:ta ja pitämällä se vastaavasti painettuna.
3 Syöttäkää yksi- ja kaksinumeroiset kanavamuistipaikkanumerot
kaukosäätimen »1 ... 0«:lla. – Käyttämättömät kanavamuistipaikat jätetään huomiotta.
Ohje:
Jokaisen kanavavaihdon jälkeen kuvaruudulle ilmestyy viesti, joka kertoo nykyisen kanavamuistipaikkanumeron, kanavan nimen, kellonajan, nykyisen ja seuraavan lähetyksen nimen alkamis- ja loppumisaikoineen. Jos nykyisessä lähetyksessä on tarjolla muita kieliä tai digitaalinen saateääni, saatte tietoja myös niistä. Valikossa »ääni« voidaan valita kieli tai digitaalinen saateääni. Valikko »ääni« voidaan kutsua esiin »
F
«:lla.
Äänenvoimakkuuden muuttaminen
Äänenvoimakkuutta ei voi muuttaa valikkokäytössä.
1 Säätäkää äänenvoimakkuus halutuksi »
Ǹ
«:lla tai »Ƿ«:lla.
– Television kuvaruudulle ilmestyy hetkeksi äänenvoimakkuusas-
teikko.
Ohje:
Äänenvoimakkuuden muuttaminen muuttaa digitaalivastaanot­timen liitinten »TV«, »VCR« ja »L AUDIO R« äänenvoimak­kuutta.
RadioTV
PERUSTOIMINNOT______________________________
Page 20
20
Äänen mykistäminen (Mute)
1 Mykistäkää ääni kaukosäätimen »d«:lla. 2 Lopettakaa mykistys jälleen kaukosäätimen »
d«:lla.
– Ääni kuuluu aiemmin säädetyllä voimakkuudella.
Kanavien valitseminen kanavalistoilta
Voitte valita kanavia eri listoilta (esim. TV-kanavat, suosikit).
1 Kutsukaa ohjelmalista esiin »OK«:lla.
– Näkyviin ilmestyy viimeksi aktivoitu kanavalista.
2 Vaihtakaa kanavalistaa painamalla »?«:ta ja valitsemalla haluttu
lista »P-«:lla tai »P+«:lla.
3 “Selatkaa” listoja »
Ǹ
«:lla tai »Ƿ«:lla.
4 Valitkaa haluttu kanava »P-«:lla tai »P+«:lla ja hakekaa se
esiin »OK«:lla.
5 Poistukaa kanavalistalta painamalla »i«:ta.
Siirtyminen nykyiseltä edelliselle aktivoidulle kanavalle
Digitaalivastaanotin muistaa viimeksi aktivoituna olleen kanavan, jos tämä oli päällä vähintään 1 sekunnin.
1 Siirtykää nykyiseltä edelliselle aktivoidulle kanavalle »z«:lla. 2 Palatkaa »z«:lla takaisin nykyiselle kanavalle.
Ohje:
Vaihtokytkentä tapahtuu vain, jos kuvaruudulla ei ole näyttöä.
PERUSTOIMINNOT
______________________________________
Page 21
SUOMI
21
Elektroninen ohjelmalehti (TV-GUIDE)
Elektroninen ohjelmalehti tarjoaa käynnissä olevasta kanavasta tietoja kuten nimen sekä nykyisen ja seuraavien lähetysten kuvaukset
1 Hakekaa kanavatiedot näkyviin »TV-G«:lla.
– Kaikki tämän päivän lähetykset ilmestyvät näkyviin.
Ohje:
Elektronisen ohjelmalehden (TV-Guide) löydätte myös »Päävalikko« kohdasta »I-teekki«.
2 Valitkaa lähetykset näppäimellä »P-«, »P+«, »
Ǹ
« tai »Ƿ«.
3 Hakekaa valitun lähetyksen ohjelmatiedot näkyviin »OK«:lla. 4 Palatkaa »z«:lla takaisin päivän ajankohtaisiin lähetyksiin. 5 Ottakaa valittu lähetys »
Ȅ«:lla tallennusajastimeen.
– Valikko »Tallennusajastin« ilmestyy näkyviin. (Kts. myös kappale tallennusajastimen ohjelmoiminen sivulta 27).
6 Poistukaa elektronisesta ohjelmalehdestä painamalla »i«:tä.
Tekstitys
Voitte kytkeä tekstityksen näytön päälle ja pois. Jos tarjolla on erikielisiä tekstityksiä, voitte itse valita toivomanne kielen.
Tekstityksen näyttäminen
1 Valitkaa päävalikosta rivi »Säädöt« »P-«:lla tai »P+«:lla ja
vahvistakaa »OK«:lla.
2 Valitkaa rivi »Tekstitys« »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvistakaa
»OK«:lla. – Valikko »Tekstitys« ilmestyy näkyviin.
3 Valitkaa rivi »Tekstitys« »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvistakaa
»OK«:lla.
4 Kytkekää tekstitys päälle tai pois »P-«:lla tai »P+«:lla ja
vahvistakaa »OK«:lla.
Tekstityskielen valitseminen
1 Valitkaa rivi »Tekstityskieli« »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvistakaa
»OK«:lla.
2 Valitkaa haluttu kieli »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvistakaa
»OK«:lla.
3 Lopettakaa säätö painamalla »i«:ta.
PERUSTOIMINNOT
______________________________________
TV-Guide Keskiviikko 21.04.2004
Valitse Paluu Lopetus
ja hae esiin Timer
9:15 - 9:30 Börse&Wir tschaft
9:30 - 10:00 N24 Wissen 10:00 - 10:18 N24 Nachrichten 10:18 - 10:34 N24 Nachrichten Wirtschaft 10:34 - 11:00 Doku: Raketen 11:00 - 11:31 N24 Nachrichten 11:31 - 12:00 Doku: Raketen 12:00 - 12:20 N24 Nachrichten 12:20 - 12:39 N24 Nachrichten Wirtschaft 12:39 - 13:00 Doku: Von der Macht verführt
Tekstitys
Valitse Paluu ja hae esiin
Ȅ
Suomi
Pois
Pällä
Tekstityskieli
Tekstitys
Tekstitys
Valitse Paluu Lopetus ja hae esiin
Ȅ
Tekstityskieli
Tekstitys
Ein
Suomi
Page 22
22
Käyttäjän opastuksen kielen säätäminen
1 Kutsukaa »Päävalikko« esiin »i«:lla. 2 Valitkaa rivi »Asennus« »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvistakaa
»OK«:lla.
3 Valitkaa rivi »Valikkokieli« »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvistakaa
»OK«:lla.
4 Kutsukaa säätö »Puhe« esiin »OK«:lla. 5 Valitkaa haluttu kieli »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvistakaa
»OK«:lla.
6 Tallentakaa säätö painamalla »i«:tä ja sitten »OK«:ta.
Huoneantennin tasajännitteen päälle ja pois kytkeminen
Aktiiviseen huoneantenniin, jossa on signaalivahvistin, voidaan syöttää liitännästä »INPUT TER.« +5 V DC -tasajännitettä (maks. 30 mA). Antennijännitteen saa kuitenkin kytkeä päälle vain, kun antenni on todella aktiivinen huoneantenni, jossa on signaali­vahvistin mutta ei omaa pistokeverkkolaitetta (tai vastaavaa), josta antenni saa jännitettä. Muuten voi syntyä oikosulku tai antenninne voi tuhoutua!
1 Valitkaa päävalikko rivi »Asennus« »P-«:lla tai »P+«:lla ja
vahvistakaa »OK«:lla.
2 Valitkaa rivi »Antenniliitäntä« »P-«:lla tai »P+«:lla ja
vahvistakaa »OK«:lla.
3 Valitkaa rivi »Antennijännite« »P-«:lla tai »P+«:lla ja
painakaa sitten »OK«:ta.
Huomio!
Jos näkyviin ilmestyy teksti »oikosulku tai ylikuorma antenni­tulossa«, kytkekää digitaalivastaanotin heti pois päältä verk­kokytkimellä ja poistakaa syy. Antenni kuluttaa liikaa virtaa (maks. 30 mA) tai siinä on oikosulku.
4 Kytkekää antennijännite päälle tai pois »P-«:lla tai »P+«:lla ja
vahvistakaa »OK«:lla.
5 Tallentakaa säätö painamalla »i«:tä ja sitten »OK«:ta.
Kanavaväli/maa
Tämä asetus on tiedoksenne, sitä ei voi muuttaa.
LISÄTOIMINNOT__________________________________
Valikkokieli
Valitse Paluu
ja muuta
Deutsch
English Français Italiano Türkçe Español
Suomi
Puhe
Antenniliitäntä
Valitse Paluu Lopetus
ja hae esiin
Kanavaväli/maa
Antennijännite
Suomi Pois
Asennus
Valitse Paluu Lopetus ja hae esiin
Valikkokieli Kanavahaku Videolähtö Aika
Antenniliitäntä
Erikoistoiminnot Info
Page 23
SUOMI
23
Automaattinen kanavahaku
Automaattisessa haussa tarjolla olevista digitaalisista kanavanipuista etsitään vastaanottokelpoisia kanavia.
1 Valitkaa »Päävalikko« rivi »Asennus« »P-«:lla tai »P+«:lla ja
vahvistakaa »OK«:lla.
2 Valitkaa rivi »Kanavahaku« »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvis-
takaa »OK«:lla.
3 Valitkaa rivi »Autom. haku« »P-«:lla tai »P+«:lla ja
vahvistakaa »OK«:lla.
4 Vahvistakaa rivi »Salattu« »OK«:lla. 5 Tehkää »P-«:lla tai »P+«:lla asetus »Kyllä« (myös salatut
kanavat etsitään) tai »Ei«.
6 Käynnistäkää haku »
Ȅ«:lla.
– Haun eteneminen käy ilmi riviltä transponderi-info (esim.
»TP 10/41« tarkoittaa: 10 transponderia 41:stä haettu läpi). – Haku on valmis, kun rivillä »tila« lukee »valmis«. – Uudet TV- tai RADIO-kanavat lisätään haun jälkeen auto-
maattisesti kanavataulukon loppuun.
7 Tallentakaa säätö painamalla »i«:tä ja sitten »OK«:ta.
LISÄTOIMINNOT
_________________________________________
Autom. haku
Valitse Paluu Lopetus
ja hae esiin Käynnistä
Taso:254 Vastaanotto: S/N:1.06 dB BER:0
Ei
Salattu
■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■
■■■■■■■
Asennus
Valitse Paluu Lopetus ja hae esiin
Valikkokieli
Kanavahaku
Videolähtö Aika Antenniliitäntä Erikoistoiminnot Info
Page 24
24
Manuaalinen kanavahaku
Manuaalisessa kanavahaussa haettava kanava syötetään suoraan.
1 Valitkaa »Päävalikko« rivi »Asennus« »P-«:lla tai »P+«:lla ja
vahvistakaa »OK«:lla.
2 Valitkaa rivi »Kanavahaku« »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvis-
takaa »OK«:lla.
3 Valitkaa rivi »Manuaalinen haku« »P-«:lla tai »P+«:lla ja
vahvistakaa »OK«:lla.
4 Vahvistakaa rivi »Salattu« »OK«:lla. 5 Tehkää »P-«:lla tai »P+«:lla asetus »Kyllä« (myös salatut
kanavat etsitään) tai »Ei«.
6 Valitkaa rivi »Kanava« »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvistakaa
»OK«:lla.
7 Valitkaa kanava »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvistakaa »OK«:lla. 8 Käynnistäkää haku »
Ȅ«:lla.
– Rivi transponderi-info ilmaisee haun etenemisen (TP). – Haku on valmis, kun rivillä »tila« lukee »valmis«. – Uudet TV- tai RADIO-kanavat lisätään haun jälkeen auto-
maattisesti kanavataulukon loppuun.
9 Tallentakaa säätö painamalla »i«:tä ja sitten »OK«:ta.
Kanavien automaattinen poistaminen
Voitte poistaa kanava- tai suosikkilistan kanavat automaattisesti.
1 Valitkaa päävalikko rivi »Asennus« »P-«:lla tai »P+«:lla ja
vahvistakaa »OK«:lla.
2 Valitkaa rivi »Erikoistoiminnot« »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvis-
takaa »OK«:lla.
3 Valitkaa rivi »Taulukoiden tyhjennys« »P-«:lla tai »P+«:lla ja
vahvistakaa »OK«:lla.
4 Valitkaa poistettava taulukko »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvis-
takaa »OK«:lla. – Näkyviin ilmestyy kysymys »Suorita?«.
5 Valitkaa »
Ǹ
«:lla tai »Ƿ«:lla »Kyllä« tai »Ei«.
– Jos kanavataulukon yhteydessä valitaan »kyllä«, kanavatau-
lukko ja suosikkitaulukko pyyhitään muistista ja valikko »kanavahaku« ilmestyy näkyviin (kts. sivu 23).
6 Lopettakaa säätö painamalla »i«:ta.
LISÄTOIMINNOT
_________________________________________
Kanavahaku
Valitse Paluu Lopetus ja hae esiin
Autom. haku
Manuaalinen haku
Manuaalinen haku
Valitse Paluu Lopetus
ja hae esiin Käynnistä
Taso:254
Vastaanotto:
Ei 5
Salattu
Ȅ
Kanava
■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■
■■■■■■■
Erikoistoiminnot
Valitse Paluu
ja muuta
Tehdasasetukset
Käsisäätö Nein
Suosikki
Kanavataulukko
Keskeytys
Ohjelmistopäivitys
Taulukoiden tyhjennys
Page 25
SUOMI
25
Videokanavan valitseminen
Eräät ohjelmatarjoajat (esim. Pay-TV-kanavat) tarjoavat yhdellä kanavamuistipaikalla katsojille useampia kanavia tai myös kamera­sijainteja. Tässä valikossa voitte valita erilaisia kanavia. Jos nykyisellä kanavamuistipaikalla ei tarjota lisäkanavia, tämä alivalikko ei ilmesty näkyviin.
1 Valitkaa »Päävalikosta« rivi »Säädöt« »P-«:lla tai »P+«:lla ja
vahvistakaa »OK«:lla.
2 Valitkaa rivi »Video« »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvistakaa
»OK«:lla.
Ohje:
Valikko »Video« voidaan hakea näkyviin myös näppäimellä »
z
«.
3 Vahvistakaa »Videokanava« »OK«:lla. 4 Valitkaa haluttu kanava »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvistakaa
»OK«:lla.
5 Lopettakaa säätö painamalla »i«:ta.
LISÄTOIMINNOT
_________________________________________
Säädöt
Valitse Paluu Lopetus ja hae esiin
Ȅ
Tekstitys
Aäni
Video
Video
Valitse Paluu Lopetus ja hae esiin
Ȅ
Videokanava
Direkt Portal
Page 26
26
Ajastintoiminnot
Voitte kytkeä digitaalivastaanottimenne aiemmin valittuna ajankohtana pois päältä tai ohjelmoida siihen tallennuksen liitettyä kuvanauhuria varten. Käytettävissä on yhteensä 10 tallennusjas­tinta.
Poiskytkentäajan syöttäminen
1 Valitkaa »Päävalikko« rivi »Timer« »P-«:lla tai »P+«:lla ja
vahvistakaa »OK«:lla.
2 Valitkaa rivi »Uniajastin« »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvistakaa
»OK«:lla.
3 Vahvistakaa rivi »Pois kello« »OK«:lla. 4 Syöttäkää »0« – »9«:lla haluttu poiskytkentäaika. 5 Vahvistakaa »Pois kello« painamalla »OK«:ta. 6 Valitkaa rivi »Tila« »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvistakaa
»OK«:lla.
7 Valitkaa »P-«:lla tai »P+«:lla »Päällä« (poiskytkentäajastin
aktivoitu) tai »Pois« (poiskytkentäajastin deaktivoitu) ja vahvistakaa »OK«:lla.
8 Lopettakaa säätö painamalla »i«:ta.
– Digitaalivastaanotin kytkeytyy esiasetettuna ajankohtana
itsestään valmiustilaan (standby).
LISÄTOIMINNOT
_________________________________________
Timer
Valitse Paluu Lopetus
ja hae esiin
Uniajastin
Tallennusajastin
Uniajastin
Valitse
Paluu ... Kirjoittaa
ja muuta
Pois kello
Tila
00:00 Kello
Pois
09
Page 27
SUOMI
27
Tallennusajastimen ohjelmoiminen
1 Valitkaa »Päävalikko« rivi »Timer« »P-«:lla tai »P+«:lla ja
vahvistakaa »OK«:lla.
2 Valitkaa rivi »Tallennusajastin« »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvis-
takaa »OK«:lla.
3 Valitkaa rivi »Ajastinpaikka (1...10)« »P-«:lla tai »P+«:lla ja
vahvistakaa »OK«:lla.
4 Valitkaa ajastinpaikka »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvistakaa
»OK«:lla.
5 Valitkaa rivi »Al. aika«, »Lop. aika« tai »Tallennuspäivä«
»P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvistakaa »OK«:lla.
6 Syöttäkää »0« – »9«:lla haluttu aika tai päivä kaksimerkkisenä. 7 Vahvistakaa syötöt painamalla »OK«:ta. 8 Valitkaa rivi »Kanava« »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvistakaa
»OK«:lla.
9 Valitkaa kanava »P-«:lla tai »P+«:lla kanavataulukosta ja
vahvistakaa »OK«:lla.
10 Valitkaa rivi »Tila« »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvistakaa
»OK«:lla.
11 Valitkaa »P-«:lla tai »P+«:lla »Päällä« (ajastin aktivoitu) tai
»Pois« (ajastin deaktivoitu) ja vahvistakaa »OK«:lla.
12 Tallentakaa säätö painamalla »i«:tä ja sitten »OK«:ta.
– Digitaalivastaanotin kytkeytyy esiasetettuna ajankohtana
valitulle kanavalle.
Ohjeita:
Myös kuvanauhurinne täytyy ohjelmoida vastaavasti. Digitaalivastaanotinta ei saa kytkeä verkkokytkimellä pois päältä. Jos vastaanotin on ollut ennen ajastuksen alkamista valmiusti­lassa (standby), se kytkeytyy ajastuksen loputtua jälleen standby-tilaan.
LISÄTOIMINNOT
_________________________________________
Tallennusajastin
Valitse Paluu Lopetus
ja hae esiin
Ajastinpaikka (1...10)
Al. aika Lop. aika Tallennuspäivä Kanava Tila
1 00:00 Kello 00:00 Kello
00.00.00 2 Pois
TV-kanavat
Valitse Paluu Lopetus
ja hae esiin
Kanava 21
1 Sat 1
2 ProSieben 3 KABEL1 4 NEUN LIVE Telev 5 DSF 6 HSE24 7SAT.1 8 N24 9 TELE 5 10
Page 28
28
Digitaalivastaanottimen palauttaminen toimituskuntoon
Tämän toiminnon avulla poistatte laitteesta kanavataulukot ja kaikki henkilökohtaiset asetukset.
1 Valitkaa »Päävalikko« rivi »Asennus« »P-«:lla tai »P+«:lla ja
vahvistakaa »OK«:lla.
2 Valitkaa rivi »Erikoistoiminnot« »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvis-
takaa »OK«:lla.
3 Valitkaa rivi »Tehdasasetukset« »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvis-
takaa »OK«:lla.
4 Valitkaa »P-«:lla tai »P+«:lla »Palautus« ja vahvistakaa
»OK«:lla.
5 Valitkaa »
Ǹ
«:lla tai »Ƿ«:lla »Kyllä« ja vahvistakaa »OK«:lla.
– Kaikki henkilökohtaiset asetukset ja kanavataulukot poiste-
taan.
– Valikko »Valikkokieli« ilmestyy näkyviin.
6 Suorittakaa uudelleenohjelmointi kuten sivulta 12 alkavaa
kuvausta vastaavasti.
Digitaalivastaanottimen ohjelmiston päivittäminen
Digitaalivastaanottimen digitaalitekniikka mahdollistaa laitteen käyttöohjelmiston päivittämisen. Digitaalivastaanottimen täytyy tätä varten olla valmiustilassa (standby).
1 Valitkaa »Päävalikko« rivi »Asennus« »P-«:lla tai »P+«:lla ja
vahvistakaa »OK«:lla.
2 Valitkaa rivi »Erikoistoiminnot« »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvis-
takaa »OK«:lla.
3 Vahvistakaa rivi »Ohjelmistopäivitys« »OK«:lla. 4 Valitkaa »P-«:lla tai »P+«:lla jokin seuraavista asetuksista:
– »Käsisäätö« – teidän täytyy päättää, tallennetaanko
käytettävissä oleva ohjelmistopäivitys.
– »Automaattisesti« – käytettävissä oleva ohjelmistopäivitys
tallennetaan automaattisesti.
– »Ei« – ohjelmistopäivitystä ei suoriteta.
Huomio:
Downloadin tallennuksessa tapahtuva katko (esim. jos verkko­pistoke vedetään seinästä) voi johtaa digitaalivastaanottimen käyttöohjelmiston vioittumiseen!
Lukekaa valikoissa näkyvät ohjeet huolellisesti!
ERIKOISSÄÄDÖT__________________________________
Erikoistoiminnot
Valitse Paluu
ja muuta
Taulukoiden tyhjennys
Käsisäätö
Palautus
Keskeytys
Ohjelmistopäivitys
Tehdasasetukset
Erikoistoiminnot
Valitse Paluu
ja muuta
Taulukoiden tyhjennys
Tehdasasetukset
Manuell
Käsisäätö
Automaattisesti
Ei
Ohjelmistopäivitys
Page 29
SUOMI
29
Kanavien vastaanotto-ominaisuuksien näyttäminen
1 Valitkaa »Päävalikko« rivi »Asennus« »P-«:lla tai »P+«:lla ja
vahvistakaa »OK«:lla.
2 Valitkaa rivi »Info« »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvistakaa
»OK«:lla.
3 Valitkaa rivi »Vastaanottomuuttuja« »P-«:lla tai »P+«:lla ja
vahvistakaa »OK«:lla. – Valikko »Vastaanottomuuttuja« ilmestyy näkyviin.
4 Vaihtakaa kanavia valikossa »Vastaanottomuuttuja« »P-«:lla
tai »P+«:lla.
Ohjeita:
Valikon alaosassa esitetään signaaliominaisuudet. Mitä alhaisemmaksi näyttö »Bittivirhe« muuttuu (optimiarvo »0«) ja mitä kauemmas oikealle palkki kohdassa »signaalitaso« yltää, sitä parempi vastaanotettava signaali on.
Signaalitaso ei riipu ainoastaan vastaanottolaitteistonne säädöistä vaan myös parhaillaan aktiivisesta kanavasta. Ottakaa tämä huomioon, kun tarkastatte antenninne suuntausta signaalivoimakkuusnäytön avulla.
5 Poistukaa valikosta painamalla »i«:tä.
Laitetietojen näyttäminen
1 Valitkaa »Päävalikko« rivi »Asennus« »P-«:lla tai »P+«:lla ja
vahvistakaa »OK«:lla.
2 Valitkaa rivi »Info« »P-«:lla tai »P+«:lla ja vahvistakaa
»OK«:lla.
3 Valitkaa rivi »Järjestelmätiedot« »P-«:lla tai »P+«:lla ja
vahvistakaa »OK«:lla. – Tässä saatte tietoja, jotka koskevat tuotenimitystä, laitteisto-
sekä ohjelmistoversiota.
4 Poistukaa valikosta painamalla »i«:tä.
Digitaalivastaanottimen liittäminen PC-tietokoneeseen
Sarjaportti »RS 232« tarjoaa mahdollisuuden liittää laite PC-tieto­koneeseen. Tarvitsette tähän sarjajohdon, jossa on 1:1-napa­järjestys, ts. kaikki navat on kytketty suoraan. PC-tietokoneesta riippuen tässä liitontäjohdossa täytyy olla 9- tai 15-napainen D-SUB-naarasliitin, vastaanotinliitäntään 9-napainan D-SUB-pistoke.
Tämän liitännän kautta voitte suorittaa ohjelmistopäivityksiä ja muita up- ja download-latauksia.
Lisätietoja saatte internetistä osoitteesta www.grundig.com.
TIETOJA _________________________________________________
Vastaanottomuuttuja
Kanava: C69 (858 MHz) Kaistaleveys: 8 MHz Koodisuhde: 2/3 Bittivirhe: 0 Vastaanotto: ok S/N: 13 dB Signaalitaso: 254
Kanava Paluu Lopetus
valitse
7
■■■■■■■■
■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■
Järjestelmätiedot
Valmistaja: GRUNDIG Laitteisto: V.0100 Ohjelmisto: V.0104 Kaukosäädin: TP 765S
Internet: http://www.grundig.com
Paluu Lopetus
DTR 2420
Page 30
30
TIETOJA
_____________________________________________________
Tekniset tiedot
Tämä tuote täyttää seuraavien EY-direktiivien vaatimukset: 73/23/ETY ja 89/336/ETY. CE-merkinnän edellyttämiä normeja noudatetaan: EN 55013: 1990 sis. A12: 1994, A13: 1996, A14: 1999, EN 55020: 1994 sis. A11: 1996, A12, A13, A14: 1999, EN 60065: 1998, EN 61000-3-2: 1995 sis. A14: 2000, EN 61000-3-3: 1995.
Kanavat: yhteensä 1000 Vastaanottoalue: 174 – 230 MHz, 470 – 862 MHz Hyperkaistaviritin, jossa: – VHF/UHF (kaista III – kaista V)
– Antennin läpikierrätystoiminto – Kaistaleveys: 7 MHz ja 8 MHz – COFDM Modes: 2 k ja 8 k – Constellation: 16QAM, 64QAM,
QPSK
– Antennisyöttö +5 V/
maks. 30 mA
OSD: Näyttö ja ohjelmointitoiminnot
maks. 7 kielellä Haku: automaattinen/manuaalinen Last Station Memory: viimeksi valitulle kanavalle Teksti-tv, VPS: välitetään eteenpäin, jos se sisältyy
tulosignaaliin Softwaredownload: OTA (Over the air)
RS 232 -liitännän kautta Verkkoliitäntä: 230 V~, 50 Hz Tehonkulutus: käyttö maks. 10 W,
standby n. 4 W Ympäristön lämpötila: +5 °C:sta +40 °C:een Mitat: L x K x S:
360 x 60 x 260 mm Paino: n. 1,8 kg
Page 31
SUOMI
31
TIETOJA
_____________________________________________________
Häiriöiden poistaminen
Jos laitteessa ilmenee vika, lukekaa nämä ohjeet ennen digitaali­vastaanottimen toimittamista korjattavaksi. Jos ette saa vikaa poistettua näistä ohjeista huolimatta, kääntykää kauppiaanne tai huoltopisteenne puoleen. Älkää missään tapauksessa yrittäkö korjata digitaalivastaanotinta itse, koska tämä johtaa laitteen takuun raukeamiseen.
ONGELMA
Laite ei toimi, ei toimintailmaisinta
Ei kuvaa
Ei ääntä
Näyttö »virheellinen signaali!«
Kaukosäädin ei toimi
Kellonaikaa ei näytetä oikein
Näyttö »oikosulku tai ylikuorma antennitulossa«
MAHDOLLINEN SYY
Verkkojohtoa ei ole kiinnitetty oikein
Euro-AV-johtoa ei ole liitetty oikein, väärät säädöt valikossa »Videolähtö«
Ääni on mykistetty (mute), Euro-Av-johto ei ole liitetty oikein, vastaanottimen äänenvoimakkuus säädetty liian pieneksi
Antennia ei ole liitetty tai sijoitettu oikein
Paristoja ei ole asetettu oikein, paristot ovat heikot, kaukosäädin ei osoita infrapunasilmään
Poikkeama paikallisajasta
Antenni kuluttaa liikaa virtaa tai siinä on oikosulku.
RATKAISU
Liittäkää verkkojohto oikein
Liittäkää Euro-AV-johto oikein, suorittaka valikkosäädöt oikein
Poistakaa mykistys, liittäkää Euro-AV-johto oikein, lisätkää äänenvoimakkuutta
Liittäkää antenni oikein. Asettakaa antenni eri paikkoihin ja selvittäkää näin ihanteellinen paikka
Asettakaa paristot oikein, asettakaa uudet paristot, suunnatkaa kaukosäädin infrapunasilmää kohti
Korjatkaa poikkeama
Kytkeää laite heti pois päältä/vetäkää pistoke seinästä. Irrottakaa antenni ja asettakaa kohdan »Antenniliitäntä« alakohdassa »Antennijännite« »Pois« ja tallentakaa tämä asetus.
Loading...