Genie Hoist Operator's Manual [sv]

Page 1

Operatörshandbok

Serienummerintervall
FAST KROK på PLATTA Från serienr: 61606
KRANARM
4 000mm/900 kg
Från serienr: 61902
KRANARM
2 000mm/2 000 kg
Från serienr: 61903
VINSCH 3 000 kg Från serienr: 61958 Innehåller information
om Underhåll
Första Upplaga
Första omtryck
Kod 57.0303.5169
Page 2

Viktigt!

Läs, förstå och följ säkerhetsföreskrifterna och driftanvisningarna innan maskinen används. Endast kvalificerad och behörig personal ska arbeta med maskinen. Denna handbok ska förvaras i maskinen under hela dess livslängd.

Om du har frågor kan du kontakta Terexlift.

Innehållsförteckning

Inledning sid. 3
Identifikation Av Tillbehör sid. 5
Etiketter Och Märkplåtar sid. 7
Säkerhetsföreskrifter sid. 9
Beskrivning Av Tillbehör sid. 17
Kontroller sid. 23
Funktion Och Användning sid. 27
Underhåll sid. 49
Felfunktion Och Felsökning sid. 55
Tekniska Data sid. 57
Lasttabellersid. 61
Scheman sid. 83
Beauforts Vindtabell sid. 85
Materialtabellersid. 87
EG-Försäkran Om Överensstämmelse . sid. 89
Kontrolltabellsid. 91

Kontakt:

ZONA INDUSTRIALE I-06019 UMBERTIDE (PG) - ITALIEN Telefon +39 075 941811 Fax +39 075 9415382

Teknisk serviceassistans
e-mail: UI MB.Service@terex.com
+39 075 9418175
Telefon: +39 075 9418129

Översättning av bruksanvisning i original Första upplaga - Första omtryck, Maj 2011 För att konsultera den elektroniska versionen av denna handbok hänvisas till webbplatsen www.genielift.com/operator_manuals.asp

Copyright © 2011 TEREXLIFT srl - Alla rättigheter är reserverade.

Utförd av: Avdelningen för teknisk dokumentation TEREXLIFT Umbertide (PG) Italien

Genîe
Page 3

Inledning

Symboler

Symboler för fara: Används för att upplysa personalen om en potentiell risk för personskador. Respektera alla säkerhetsföreskrifter somföregås av denna symbol för att undvika allvarliga personskador eller dödsfall.

  • A FARA Röd färg: Indikerar en överhängande farlig situation som kan leda till allvarliga personskador eller dödsfall om den inte undviks.
  • ▲ FARA Orange färg: Indikerar en potentiellt farlig situation som kan leda till allvarliga personskador eller dödsfall om den inte undviks.
  • ▲ VARNING Gul färg med symbol för fara: Indikerar en potentiellt farlig situation som kan leda till mindre eller måttliga personskador.
    • VARNING Blå färg: Indikerar en potentiellt farlig situation som kan leda till skador på maskinen och annan utrustning.

Grön färg: För att rikta uppmärksamheten mot viktig information för att värna om miljön.

Page 4

Sidan har lämnats blank med avsikt

Page 5

Identifikation Av Tillbehör

Kontrolleraattbruksanvisningenöverensstämmer med tillbehör som den hänvisar till.

✓ FAST KROK PÅ PLATTA ✓ KRANARM ✓ VINSCH

  • ✓ Fast Krok på Platta
  • ✓ Hydraulisk kranarm 4 000 mm/900 kg
    • ✓ Kranarm 4 000 mm/900 kg
    • ✓ Kranarm 2 000 mm/400 kg
    • ✓ Kranarm 2 000 mm/2000 kg
      • ✓ Vinsch 3 000 kg

TEREXLIFT srl

Zona Industriale - I-06019 UMBERTIDE (PG) -ITALIEN Reg. domstolen i Perugia nr. 4823 CCIAA Perugia nr. 102886 Skattekod och momspr. 00249210543

STANDARDER SOM HAR TILLÄMPATS

Efter riskanalyser av teleskoptrucken har följande standarder tillämpats för att värna om operatörens säkerhet:

Direktiv Titel
2006/42/EG Maskindirektiv
Standard Titel
EN 1459:1988/A 2:2009 Säkerhetskrav på
industritruckar.

Motordrivna truckar med variabe räckvidd.

På tillbehören sitter märkskylten som visas nedan.

På märkskylten finns följande information ingraverad: modell, benämning, serienummer, vikt, kapacitet och tillverkningsår för tillbehöret.

Page 6

Sidan har lämnats blank med avsikt

Page 7

Etiketter Och Märkplåtar

Kontrollera att alla etiketter som anges i tabellen nedan sitter på plats och är läsbara. Tabellen anger även mängden och ger en kort beskrivning.

Ref. Märkplåt Kod Beskrivning Ant.
1 900 kg / MÄRKPLÅT_Max. kapacitet.
ENDAST för KRANARM 4 000 mm/900 kg
1
2 09.4618.1346 Risk för fasthakning 1
А / MÄRKSKYLT 1

Page 8

Sidan har lämnats blank med avsikt

Page 9
FAROR VID FEL PÅ MASKINEN

  • Använd inte tillbehöret om det är skadat eller fungerar på ett felaktigt sätt.
  • Gör en noggrann förberedande driftkontroll av tillbehöret och provkör alla funktioner före varje arbetsskift. Sätt upp en skylt och sätt omedelbart ett tillbehör ur funktion som är skadat eller fungerar på ett felaktigt sätt.
  • Försäkra dig om att alla underhållsingrepp har utförts enligt anvisningarna i denna handbok och i lyftdonets handbok.
  • Försäkra dig om att alla etiketter sitter på plats och är läsbara.
  • Försäkra dig om att operatörshandboken här hel, i ett läsbart skick och ligger inuti det därtill avsedda utrymmet som finns på maskinen.
FARA FÖR PERSONSKADOR

  • Använd inte tillbehöret om det läcker olja från lyftdonets hydraulsystem. Läckage från hydraulolja eller luft kan förorsaka skador på huden och brännskador.
  • Använd alltid maskinen i områden med lämplig ventilation för att undvika risken för att bli förgiftad av kolmonoxid.
  • Sänk inte ned bommen om området under inte är fritt från personal eller andra hinder.

På maskinen har säkerhetsanordningar monterats och dessa får inte modifieras eller nedmonteras.

Kontrollera regelbundet att dessa fungerar korrekt.

Avbryt arbetet och byt ut dem om de inte fungerar på ett korrekt sätt.

Angående procedurer för kontroll av säkerhetsanordningar hänvisas till avsnittet "Underhåll" i lyftdonets operatörshandbok.

Lastbegränsningssystemet har tagits fram för att hjälpa operatören att upprätthålla maskinens stabilitet i längdled. När stabiliteten i längdled hotas informeras operatören med ljud- och ljussignaler.

Denna anordning kan dock inte ersätta operatörens erfarenhet: operatören har ansvaret för att åtgärderna utförs under säkra förhållanden och att alla föreskrivna säkerhetsnormer jakttas.

Page 10

Försummelse av instruktionerna och säkerhetsföreskrifternaidenna handbok kan leda till dödsfall eller allvarliga personskador.

Använd inte tillbehöret om något av följande krav inte uppfylls:

  • Lär dig och tillämpa de grundläggande funktionsprinciperna som beskrivs i denna operatörshandbok för att kunna använda tillbehöret under säkra förhållanden.
    • 1. Undvik farliga situationer. Läs igenom och sätt dig in i säkerhetsföreskrifterna innan du går vidare med nästa kapitel.
    • 2. Utför alltid den förberedande kontrollen innan arbetet påbörjas..
    • 3. Provkör alltid de olika funktionerna innan tillbehöret används.
    • 4. Kontrollera arbetsområdet.
    • 5. Använd endast tillbehöret för de funktioner för vilken den är avsedd.
  • Läs, förstå och respektera tillverkarens anvisningar och säkerhetsföreskrifterna, operatörens säkerhets- och instruktionshandböcker samt de självhäftande etiketterna som sitter på tillbehöret.
  • Läs, förstå och respektera gällande säkerhetsinstruktioner och -föreskrifter som gäller på arbetsplatsen till le anvisningar om och le säkerhetskraven tillhörande om arbetsplats.
  • Läs, förstå och respektera gällande nationell lagstiftning.
  • Tillbehöret ska endast användas av kvalificerad personal som känner till nödvändiga säkerhetskrav.
ALLMÄNNA BETRAKTELSER

De flesta olyckor som orsakas av arbetsmaskiner och i samband med underhållsarbeten eller reparationer sker till följd av att man har försummat de mest grundläggande säkerhetsföreskrifterna.

Därför är det nödvändigt att man är uppmärksam på de potentiella risker som maskinens användning innebär och riktar konstant uppmärksamhet till de effekter som maskinens olika rörelser kan orsaka.

VARNING

Genom att i förväg upptäcka de potentiellt farliga situationerna kan man undvika en olycka!

Anvisningarna som beskrivs i denna handbok är samma som föreskrivs av TEREXLIFT: Det är möjligt att det finns enklare sätt (som är lika säkra) för att starta maskinen och/eller tillbehöret, arbeta med och reparera tillbehöret, även med hänsyn till utrymmen och tillgängliga hjälpmedel.

Om man vill göra på ett annorlunda sätt än vad som anges i den här handboken måste man tänka på följande:

  • försäkra dig om att de metoder som du tänker följa inte är uttryckligen förbjudna;
  • kontrollera att det ovannämnda sättet är säkert, alltså att det överensstämmer med de normer och föreskrifter som anges i det här avsnittet i handboken;
  • kontrollera att de ovannämnda sätten inte direkt eller indirekt skadar maskinen och gör den därmed osäker;
  • kontakta TEREXLIFT kundservice för eventuella råd och det nödvändiga skriftliga godkännandet.
Page 11
KRAV PÅ PERSONALEN
Krav på LYFTDONETS OPERATÖR

Det är nödvändigt att operatören som regelbundet eller tillfälligtvis använder maskinen och/eller tillbehöret ska uppfylla följande krav:

medicinska.

han får inte ha intagit alkoholdrycker. läkemedel eller andra ämnen som kan försämra det fysiska och psykiska tillståndet innan arbetet och inte under arbetets gång, eftersom sättet att köra maskinen med tillbobör skullo försämras

fveieka:

god syn, god hörsel, god samordning och kapacitet att på ett säkert sätt utföra alla de funktioner som användningen kräver och som beskrivs i den här handhokon

montolo

kapabel att förstå och tillämpa de fastställda normerna, reglerna och säkerhetsvarningarna: vara uppmärksam mot och visa omdöme för sin egen och andras säkerhet: ska utföra arbetet korrekt och anevarefullt

känslomässiga:

ska vara lugn och kunna hålla igen stressymptom; ska kunna värdera korrekt sina egna fysiska och mentala tillstånd

utbildning:

Operatören ska noggrant ha läst igenom och studerat denna handbok diagram och bifogade scheman samt etiketter angående varning och fara. Operatören ska vara specialiserad och kompetent inom alla områden som rör funktion och användning av maskinen och/eller tillbehöret

Det kan hända att lagarna i vissa länder kräver att operatören ska tillhandahålla en licens (eller körkort) för att kunna använda en sådan här tvp av maskin. Användaren är skyldig att informera sig om detta. I Italien måste operatören vara mvndia.

Personalen som har i uppdrag att underhålla maskinen och/eller tillbehöret ska ha nödvändig mekanisk behörighet för underhåll av jordförflyttningsmaskiner i allmänhet och ska uppfylla följande obligatoriska krav: fvsiska:

god syn, god hörsel, god samordning och kapabel att på ett säkert sätt utföra alla de funktioner som underhållsarbetet kräver och som beskrivs i den här handboken

mentala

kapabel att förstå och tillämpa de fastställda normerna, reglerna och säkerhetsvarningarna; vara uppmärksam mot och visa omdöme för sin egen och andras säkerhet: ska utföra arbetet korrekt och ansvarsfullt

utbildning:

ska ha läst och noggrant studerat den här handboken. de bifogade diagrammen och ritningarna, etiketterna och dekalerna för anvisningar och faror; ska vara specialiserad och kompetent inom alla aspekter som rör maskinens funktion

Det löpande underhållet av maskinen och/eller tillbehöret omfattar inga svåra tekniska ingrepp, och därför är det vanligt att det är operatören som sköter om det. förutsett att denna innehar det nödvändiga mekaniska kunnandet.

Page 12

■ I ÄMPLIG KLÄDSEL för arbete och underhåll

Man ska alltid använda följande klädsel och material för olycksskydd under arbetet, under underhållet eller reparationen.

  • Arbetsoverall eller annan klädsel som är bekväm och inte för vid så att den inte fastnar i de rörliga dolarna
  • Öronproppar eller liknande hörselskydd
  • Skyddshiälm
  • Skyddshandskar.
  • Skyddsskor.

Använd endast typgodkänd utrustning och som är i gott skick.

PERSONLIG SKYDDSUTRUSTNING

Man ska tillhandahålla följande personliga skyddsutrustning och använda den i de fall det krävs av arbetsförhållandet:

  • Andningsmasker (eller dammfilterskydd)
  • Glasögon eller ansiktsmasker för att skydda ögonen.

Fara i samband med ARBETSOMRÅDET

Ha alltid i åtanke egenskaperna till arbetsområdet som man arbetar i:

• Studera arbetsområdet noggrant: jämför det med de olika maskinkonfigurationernas dimensioner.

Maskinen är inte elektriskt isolerad och ger inget skydd mot kontakt med eller närhet till elektriska . Iedningar.

Håll alltid minsta säkerhetsavstånd (5 meter i Italien) till elektriska ledningar: både till teleskopbommen och till eventuell upplyft last. Fara för elchock från elstötar.

  • Elvtta dig från maskinen om du kommer i kontakt med spänningsförande ledningar. Personalen på marken eller på maskinen ska inte vidröra eller använda maskinen förrän strömförsöriningen till

den elektriska ledningen har kopplats från.

RISK
SKAD
FÖRA
FÖR
OR V
NDE
DÖD E
ID KO
ELLEI
LLEI
NAK
DNIN
R ALLVAR
T MED SPA
GAR.
LIGA
ÄNNI
NGS -
KONT
ARBE
POTE
SPÄN
ARBE
AKTA
TE UI
NTIEL
NING
TET I
ALLTI
TFÖRS
.LA FA
SFÖRA
MED MA
ID EL
I OM
ROR.
NDE
ASKII
BOLAGET I
RÅDEN ME
KOPPLA F
KABLAR IN
IEN PÅBÖI
INNA
D
RÂN
INAN
RJAS
N ET Т
LEDN INGEI VS SPÄ NNIN g minima LTA VSTÁ ND
0 til 50 kV 3.00 т 10 ft
50 til 200 kV 4.60 т 15 ft
200 til 350 kV 6.10 т 20 ft
350 til 500 kV 7.62 т 25 ft
500 til 750 kV 10.67 т 35 ft
750 til 1000 kV 13.72 т 45 ft

Maskinen får inte användas under åskväder

Operatören ska kontrollera siktfältet när gaffeltrucken används.

Page 13
Fara i samband med ARBETE och UNDERHÅLL

Innan arbetet påbörjas ska man förbereda sig:

• Först av allt ska man kontrollera att allt underhållsarbete har utförts noggrant och i enlighet med de förutsedda intervallerna.

Placera maskinen i arbetsställning och var noggrann med att placera den korrekt med hjälp av det avsedda instrumentet med vattenpass till höger om förarsätet.

  • Kontrollera att det finns tillräckligt med bränsle för att undvika att motorn plötsligt stannar, vilket eventuellt kan ske mitt i ett kritiskt läge.
  • Rengör noggrant instrumentutrustningen, skyltarna, strålkastarna och hyttens rutor.
  • Kontrollera att alla säkerhetsanordningar som maskinen är utrustad med och de som finns inom arbetsområdet fungerar korrekt.
  • Om problem eller svårigheter av något slag uppstår ska detta genast meddelas till överordnade. Påbörja inte arbetet om säkerheten inte är säkerställd.
  • Det är förbjudet att försöka reparera själv enbart för att kunna starta ett arbete!

När man arbetar, underhåller eller reparerar ska man alltid vidta största möiliga försiktighet:

  • Det är förbjudet att gå eller stå under upplyfta laster eller under de maskinkomponenter som enbart hålls uppe av hydrauliska domkrafter eller rep.
  • Eventuella handtag och plattor för uppstigning eller servicearbeten ska hållas rena från olja, fett och smuts för att undvika att man halkar och ramlar.

• För att gå upp eller ner från hytten eller från andra höga delar ska man alltid ha näsan mot maskinen och aldrig ha ryggen vänd mot den.

  • Om arbetet ska utföras från en farlig höjd (över 1,5 m från marken) ska man använda säkerhetssele eller fallskärmsanordning som är godkända för typen av arbete.
  • Man får inte gå ner eller upp från maskinen när den är i drift.
  • Man får inte avlägsna sig från förarhytten när maskinen är i drift.
  • Det är absolut förbjudet att stå eller utföra något slags ingrepp på området inom de fyra hjulen när maskinens motor är på. Om man måste ingripa på det ovan nämnda området är det obligatoriskt att motorn stängs av.
  • Man ska inte utföra arbeten, underhåll eller reparationer utan lämplig belysning.
  • När man använder strålkastare ska ljusstrålen riktas på ett sätt så att personalen inte bländas.
  • Innan elkablarna eller de elektriska komponenterna spänningssätts ska man kontrollera att de är korrekt anslutna och att de fungerar.
  • Arbete får inte utföras på elektriska komponenter med en spänning på över 48 V.
  • Man får inte ansluta blöta kontakter eller uttag.
  • Skyltar och symboler som påvisar fara får aldrig tas bort, täckas över eller göras oläsbara.
  • Skyddsanordningarna, huvarna och skyddskåporna får enbart avlägsnas för att låta underhållsarbeten utföras. Om det skulle bli nödvändigt att avlägsna dessa komponenter ska detta göras med avstängd motor och med största försiktighet. Sedan ska de tillbakamonteras innan motorn startas och maskinen används.
Page 14

  • Motorn ska stängas av och batteriet ska frånkopplas varje gång som underhållsarbeten eller reparationer ska göras.
  • Delar i rörelser får inte oljas, rengöras eller regleras.
  • Man får inte använda händerna för arbeten som kräver särskilda verktyg.
  • Undvik i all mån att använda verktyg som är i dåligt skick eller på felaktigt sätt (t.ex. en tång istället för en tappnyckel).
  • Det är förbjudet att fästa laster vid andra punkter än på redskapshållaren.

Ingrepp på hydraulsystemet får enbart utföras av auktoriserad personal.

Hydraulsystemet på den här maskinen är försett med tryckackumulatorer som kan sätta personalens säkerhet i fara om de inte tömts helt från tryck innan ingreppet på systemet ifråga

påbörjas. För att tömma ackumulatorerna från trvck räcker

det att man trycker ned bromspedalen 8-10 gånger med stillastående maskin.

  • Innan man ingriper på trycksatta ledningar (hydraulolja, tryckluft) och/eller frånkopplar dess komponenter ska man kontrollera att ledningen har tömts från trycket och inte innehåller heta vätskor.
  • Man ska inte tömma katalytiskt filter eller andra behållare med heta ämnen utan att vidta lämpliga försiktighetsåtgärder.

  • Innan maskinen startas om efter ett underhållsarbete eller reparation ska man kontrollera att inga verktyg, trasor eller annat material finns kvar i de utrymmen som innehåller rörliga delar eller där luftflöde ska cirkulera för hyttens luftcirkulation eller för nedkylning.
  • Under manövreringar är det förbjudet att samtidigt ge anvisningar och signaleringar till andra personer. Anvisningarna och signaleringarna ska ges av en enda person.
  • Man ska alltid vara uppmärksam på order från överordnade.
  • Undvik avbrott under arbetsmomentet eller när ansvarskrävande manövrar utförs.
  • Undvik att plötsligt påkalla en operatörs uppmärksamhet om det inte finns ett särskilt motiv till detta.
  • Det är förbjudet att skrämma den som arbetar och att kasta stenar, även om det är på skämt.
  • Vid arbetets slut är det förbjudet att lämna maskinen i ett potentiellt riskfyllt tillstånd.
  • Ta bort redskapet som sitter på maskinen innan underhållsingrepp eller reparationer utförs.

■ Fara i samband med ANVÄNDNING av maskinen

Det är absolut nödvändigt att undvika följande arbetssituationer:

  • Flytta laster som väger mer än maskinens arbetskapacitet.
  • Lyfta eller sträcka ut bommen om maskinen inte står placerad på en stabil eller nivellerad yta.
  • Använd inte maskinen vid hård vind. Öka inte den exponerade ytan eller belastningen på gafflarna. Ökningen av ytan som exponeras av vinden försämrar maskinens stabilitet.
  • Var alltid mycket försiktig och kör med långsam hastighet när maskinen flyttas på ytor som är ojämna, instabila, hala eller där skräp förekommer och i närheten av diken eller stup.
  • Sänk körhastigheten beroende på markförhållanden, lutningar, om det finns i personal i närheten eller vid andra förhållanden som kan leda till kollision.
  • Placera inte eller fäst utstickande laster på någon del på maskinen.

Genîe

Page 15
Fara för EXPLOSION eller BRAND

  • Starta inte motorn vid följande lukter eller spår: GPL, bensin, diesel eller andra explosiva ämnen.
  • Fyll inte maskinen med bränsle om motorn är tillkopplad.
  • Fyll maskinen med bränsle och ladda batterierna endast i miljöer med god ventilation och på ett säkert avstånd från gnistor, lågor och tända cigaretter.
  • Använd inte maskinen i farliga miljöer eller i närheten av gaser eller lättantändliga och explosiva material.
  • Spruta inte eter på motorer försedda med glödstift för förvärmning.
  • Undvik att lämna behållare och tankar som innehåller bränle på andra platser än de som är avsedda för dess lagring.
  • Det är förbjudet att röka och att använda lågor på de platser som innebär brandrisk och där det förekommer bränsle, olja och batterier.
  • Alla antändbara eller farliga ämnen ska hanteras varsamt.
  • Brandsläckare eller tryckackumulatorer får inte manipuleras.

  • Fara för SKADOR PÅ MASKINENS KOMPONENTER
  • Använd inte batteriladdare eller batterier med en spänning på över 12 V för att starta motorn.
  • Använd inte maskinen som jord för att utföra svetsarbeten.

Fara för PERSONSKADOR

  • Använd inte maskinen om det läcker olja från hydrauleller luftsystemet. Läckage från hydraulolja eller luft kan förorsaka skador på huden och brännskador.
  • Använd alltid maskinen i områden med lämplig ventilation för att undvika risken för att bli förgiftad av kolmonoxid.
  • Sänk inte ned bommen om området under inte är fritt från personal eller andra hinder.

Page 16

Faror i samband med UPPHÄNGD LAST

  • Varje upphängd last har en särskild dynamisk effekt och kan därför inte förutses för fordonets stabilitet. Var mycket försiktig vid flytten av upphängd last.
  • Innan lasten lyfts upp ska du försäkra dig om att teleskoplyften har parkerats på en stadig och plan mark.
  • Kör inte fordonet om det finns personer under den upphängda lasten.
  • Alla rörelser för lasten ska utföras med så låg hastighet som möjlighet.
  • Lyft inte någon last vid en vindhastighet över 32 km/h.
  • Nivellera teleskoplyften innan lasten lyfts upp.
  • För att styra lasten och undvika svängningar, använd lämpliga vajrar och anlita behöriga medarbetare.
  • Försök inte att använda teleskoplyftens gaffelbalansfunktion för att balansera en svängande last.
  • Dra aldrig en last.
  • Försök inte att flytta laster som sitter fast på något sätt.
  • Lyft upp lasten i vertikal riktning. Utöva inte någon horisontell belastning på lasten, för att undvika en överdriven svängning.
  • Om sikten är begränsad, ska operatören använda sig av nödvändiga hjälpmedel för att transportera lasten under säkra förhållanden.
  • Ta hjälp av medarbetare på marken för att både leda operatören vid körning av fordonet och dirigera trafik och personer i närheten.
  • Sänk hastigheten vid förhållanden som kan leda till en oförutsedd rörelse för lasten eller äventyra en säker transport av lasten.
  • Dra in bommen fullständigt när fordonet körs.
  • Kör endast på stabil mark.
  • Starta, kör, sväng och stanna fordonet försiktigt för att undvika instabilitet eller svängningar för lasten.
  • Krypkör teleskoplyften.
  • Håll lasten så när marken som möjligt under transporten.
  • Använd inte något kommando för att flytta lasten när fordonet körs. Stanna fordonet mjukt innan lasten flyttas.
Genîe
Page 17

Beskrivning Av Tillbehör

HUVUDKOMPONENTER PÅ KRANARM OCH VINSCH

  • 1. Snabbkopplingar (om sådana finns)
  • 2. Krok
  • 3. Kopplingsram
  • 4. Vinsch

Page 18

Beskrivning Av Tillbehör

ALLMÄN BESKRIVNING AV VINSCH

Detta tillbehör används för att flytta laster som hänger i vajersystem.

Tillbehöret består i huvudsak av en fackverkskonstruktion som utgörs av svetsade stålbalkar och två sidokopplingsanordningar med mekaniska slitsöppningar (ovantill) och hål (nedantill) för en sammankoppling av standardtyp till teleskopiska lyftdon av typ GTH.

De två kopplingsanordningarna är sammankopplade (svetsade) med en mittenplatta av stål, som i sin tur är fastsvetsad i fackverket.

På den svetsade fackverkskonstruktionen finns fyra stödben nedtill som stödjer tillbehöret när det står på marken och inte är sammankopplat med lvftdonet.

Den hydrauliska vinschen som sitter monterad framtill på mittenplattan av stål drivs hydrauliskt med den extra ledningen som finns på teleskopbommens ände.

Den hydrauliska anslutningen mellan ledningen och vinschen garanteras av de två snabbkopplingarna. Vinschen är försedd med en trumma som drivs mekaniskt på vilken stålvajern lindas upp.

Stålvajerns ände sitter fast direkt eller via ett block av stål (beroende på vinschmodell) på en krok som är godkänd för lyft av max. tillåten last.

Kroken är godkänd för lyft av last som kan lyftas av tillbehöret (krokens hållfasthet är lika med eller högre än max. kapacitet som anges på den kompletta

lyftutrustningen). Intill vinschen finns en särskild hydraulisk

ändlägesbrytare som känner av förhållandet när kroken är fullständigt upplyft.

När kroken är fullständigt upplyft utövas inte något hydrauliskt tryck på tillbehöret. På detta sätt undviks onödiga överbelastningar på dess konstruktionsdelar.

ALLMÄN BESKRIVNING AV KRANARMEN FÖR UNDERHÅLL

Detta tillbehör används för att flytta laster som hänger i vajersystem.

Tillbehöret består i huvudsak av en fackverkskonstruktion som utgörs av svetsade stålbalkar och två sidokopplingsanordningar med mekaniska slitsöppningar (ovantill) och hål (nedantill) för en sammankoppling av standardtyp till teleskopiska lyftdon av typ GTH.

De två kopplingsanordningarna är sammankopplade (svetsade) med en mittenplatta av stål, som i sin tur är fastsvetsad i fackverket.

På den svetsade fackverkskonstruktionen finns framtill ett mekaniskt fäste för montering av en typgodkänd stålkrok.

Kroken är godkänd för lyft av last som kan lyftas av tillbehöret (krokens hållfasthet är lika med eller högre än max. kapacitet som anges på den kompletta lyftutrustningen).

På den hydrauliska versionen av kranarmen finns en hydraulisk vinsch som sitter inuti fackverkskonstruktionen, direkt framför mittenplattan av stål.

Den vinschen drivs hydrauliskt med den extra ledningen som finns på teleskopbommens ände.

Den hydrauliska anslutningen mellan ledningen och vinschen garanteras av de två snabbkopplingarna.

Vinschen är försedd med en trumma som drivs mekaniskt på vilken stålvajern lindas upp.

Stålvajerns ände sitter fast i den typgodkända kroken som sitter i änden på fackverkskonstruktionen. I banan mellan trumman och kroken löför vajern i stålblock som sitter inuti och i änden på fackverkskonstruktionen. I

änden på fackverkskonstruktionen finns dessutom en särskild hydraulisk ändlägesbrytare som känner av om kroken är fullständigt upphöjd.

När kroken är fullständigt upplyft utövas inte något hydrauliskt tryck på tillbehöret. På detta sätt undviks onödiga överbelastningar på dess konstruktionsdelar.

Page 19
KROKENS HUVUDKOMPONENTER

  • 1. Krok
  • 2. Kopplingsram

Beskrivning Av Tillbehör

ALLMÄN BESKRIVNING AV KROKEN

Detta tillbehör används för att flytta laster som hänger i vajersystem.

Kroken består i huvudsak av en svetsad stålkonstruktion med två sidokopplingsanordningar med mekaniska slitsöppningar (ovantill) och hål (nedantill) för en sammankoppling av standardtyp till teleskopiska lyftdon av typ GTH.

I mitten på den svetsade konstruktionen finns en utskjutande balk och på dess främre ände sitter en mekanisk fästanordning för montering av en typgodkänd krok av stål.

Kroken är godkänd för lyft av last som kan lyftas av tillbehöret (krokens hållfasthet är lika med eller högre än max. kapacitet som anges på den kompletta lyftutrustningen).

Page 20

Beskrivning Av Tillbehör

■ TILLÅTEN ANVÄNDNING

Vinscharna och kranarmarna är projekterade och konstruerade för en vertikal förflyttning (lyftning/ sänkning) av laster genom att vajern på trumman lindas upp eller ut.

Alla annan användning betraktas som felaktig användning och därmed olämplig.

En rigorös respekt för tillverkarens föreskrifter angående användning, underhåll och reparation är grundläggande för att använda tillbehöret på ett korrekt sätt.

Användning, underhåll och reparation av tillbehöret ska endast utföras av personer som känner till dess egenskaper och respektive säkerhetsprocedurer.

Det är dessutom nödvändigt att respektera alla olycksförebyggande föreskrifter, säkerhetsföreskrifter och arbetsmedicin, samt alla trafikregler för körning på allmän väg.

VARNING

Det är förbjudet att utföra ändringar eller någon typ av ingrepp på maskinen eller tillbehören, förutom de ingrepp som omfattas av normalt underhåll. Alla modifieringar som utförs på maskinen och/ eller tillbehören som inte utförs av TEREXLIFT eller auktoriserade serviceverkstäder, leder automatiskt till att överensstämmelsen med maskindirektiv 2006/42/EG upphör att gälla.

OLÄMPLIG ANVÄNDNING

Med olämplig användning avses användning av tillbehöret på ett sådant sätt som inte överensstämmer med instruktionerna i denna handbok och som är farlig för dig och andra.

Nedan följer en lista över de vanligaste och farligaste exemplen på olämplig användning av kranarmar och vinschar.

  • Försummelse av bruks- och underhållanvisningarna i denna handbok och i handboken som följer med lyftdonet.
  • Användning av kranarmen eller vinschen för lyft och/eller transport av personer.
  • Arbete över tillbehörets användningsbegränsningar.
  • Arbete eller parkering av maskinen på instabil mark.
  • Arbete under förhållanden med stark lutning eller med lyftdon som inte har nivellerats.
  • Montering av paneler som förstärker vindens effekt och äventyrar maskinen stabilitet.
  • Användning av teleskopiska lyftdon som inte är godkända eller tillverkade av TEREXLIFT för montering av tillbehören som tas upp i denna handbok.
  • Lyft av laster på bommen vid andra punkter än redskapshållaren.

Page 21

Beskrivning Av Tillbehör

■ TILLBEHÖRENS TILLÄMPNINGSOMRÅDEN

I tabellen som följer visas de olika lyftdonsmodellerna av märket Terexlift på vilka det går att montera tillbehören som tas upp i denna handbok:

Fast Krok på
Platta
2 500 kg
Fast Krok på
Platta
5 000 kg
Hydraulisk
och
mekanisk
kranarm
4 000 mm /
900kg
Kranarm
2 000 mm /
2 000 kg
Vinsch
3 000 kg
GTH-2506 × ×
GTH-3007 × × ×
GTH-4013SX
GTH-4017SX
× × × ×
GTH-4013EX
GTH-4017EX
× × × ×
GTH-4016SR
GTH-4018SR
× × × ×
Page 22

Sidan har lämnats blank med avsikt

Page 23

Ta hänsyn till och respektera:

  • Studera och tillämpa de grundläggande funktionsprinciperna som beskrivs i denna operatörshandbok och i lyftdonets handbok för att använda maskinen under säkra förhållanden.
    • 1. Undvik farliga situationer.
    • 2. Utför alltid den förberedande kontrollen innan arbetet påbörjas.

Läs igenom och försäkra dig om att du har förstått den föreberedande kontrollen innan du går vidare till nästa kapitel.

  • 3. Provkör alltid de olika funktionerna innan maskinen används.
  • 4. Kontrollera arbetsområdet.
  • 5. Använd endast lyftdonet och tillbehöret för de funktioner som de är avsedda för.

Förberedande kontroll

Grundläggande element

Förberedande kontroll och löpande underhåll av maskinen ska utföras av operatören.

Den förberedande kontrollen är en okulärbesiktning som utförs av operatören före varje arbetspass för att fastställa om det förekommer felfunktioner på lyftdonet och/eller tillbehöret innan funktionstestet utförs.

Syftet med den förberedande kontrollen är dessutom att fastställa om det är nödvändigt att utföra ingrepp för löpande underhåll. Operatören ska endast utföra de löpande underhållsingrepp som specificeras i denna handbok.

Vid skada eller någon typ av ej auktoriserad modifiering i förhållande till de ursprungliga förhållandena ska en skylt sättas upp på lyftdonet och/eller tillbehöret, samt ska dessa sättas ur funktion.

Reparationer på lyftdonet och/eller tillbehöret ska endast utföras av behörig teknisk personal och baserat på tillverkarens tekniska specifikationer. Efter att reparationerna har slutförts ska operatören åter utföra den förberedande kontrollen innan funktionstestet utförs.

Ingreppen för det löpande underhållet ska endast utföras av tekniskt kvalificerad personal, baserat på tillverkarens tekniska specifikationer.

Page 24
FÖRBEREDANDE KONTROLL

För underhåll och förberedande kontroll på lyftdonet hänvisas till respektive operatörshandbok som finns inuti förarhytten.

FÖR TILLBEHÖRET:

  • Försäkra dig om att operatörens handböcker är hela, i ett läsbart skick och placerade inuti maskinen.
  • Försäkra dig om att alla etiketter sitter på plats och är läsbara. Se kapitlet "Etiketter Och Märkplåtar".
  • Kontrollera om det eventuell läcker olja från hydraulsystemet och att oljenivån är korrekt. Fyll på olja om det är nödvändigt. Se kapitlet "Underhåll".

Kontrollera följande komponenter eller områden för att upptäcka eventuella skador, saknade eller felaktigt monterade komponenter och icke auktoriserade modifieringar:

  • elektriska komponenter och elkablar
  • hydrauliska rörledningar, kopplingar
  • behållare för bränsle och hydraulsystem
  • muttrar, bultar och andra blockeringsanordningar.

Kontrollera hela strukturen för att upptäcka eventuella:

  • sprickor i svetsar eller konstruktionsdelar.
  • sprickor eller skador på strukturen.

Ett däck som exploderar kan leda till allvarliga olyckor; använd inte maskinen om däcken är förstörda, inte korrekt uppumpade eller utslitna.

Om maskinen ska användas i en marin miljö eller liknande, ska den skyddas med en lämplig saltskyddsbehandling för att undvika att den rostar.

Page 25
■ FUNKTIONSTEST

Funktionstestet har tagits fram med syfte att upptäcka eventuella fel innan maskinen används. Operatören ska följa respektive anvisningar för att testa maskinens alla funktioner.

Använd aldrig maskinen om något fel förekommer. Om något fel förekommer ska detta markeras och maskinen sättas ur funktion. Reparationer ska endast utföras av tekniskt kvalificerad personal, baserat på tillverkarens tekniska specifikationer.

Efter att reparationerna har slutförts ska operatören åter utföra den förberedande kontrollen och funktionstestet innan maskinen används.

Ta hänsyn till och respektera:

  • Studera och tillämpa de grundläggande funktionsprinciperna som beskrivs i denna operatörshandbok och i lyftdonets handbok för att använda maskinen under säkra förhållanden.
    • 1. Undvik farliga situationer.
    • 2. Utför alltid den förberedande kontrollen innan arbetet påbörjas.

Läs igenom och försäkra dig om att du har förstått den föreberedande kontrollen innan du går vidare till nästa kapitel.

  • 3. Provkör alltid de olika funktionerna innan maskinen används.
  • 4. Kontrollera arbetsområdet.
  • 5. Använd endast lyftdonet och tillbehöret för de funktioner som de är avsedda för.

Gällande lyftdonet:

  • 1. Välj ett stabilt och jämnt testområde som är fritt från hinder.
  • 2. Gå in i förarhytten och sätt dig på förarplatsen
  • 3. Spänn fast säkerhetsbältet.
  • 4. Justera den inre backspegeln.
  • 5. Kontrollera att handbromsen är ilagd och att växelspaken är i friläge.
  • 6. Starta motorn.

Utför alla erforderliga tester för lyftdonet och som listas i respektive operatörshandbok.

Kontroll av manöverspakens funktion

  • 7. Manövrera manöverspak för att linda upp och ut vajern.
  • Resultat: Alla funktioner ska kunna användas i detta läge.
Page 26
■ INSPEKTION AV ARBETSOMRÅDET

Genom att inspektera arbetsområdet kan operatören fastställa om maskinen kan användas på platsen under säkra förhållanden. Kontrollen ska göras innan maskinen flyttas till arbetsområdet.

Det är operatörens ansvar att informera sig om och komma ihåg vilka faror som kan förekomma på arbetsområdet och därefter vara beredd att undvika dem vid förflyttning, förberedelse och användning av maskinen.

Var uppmärksam på och undvik följande farliga situationer:

  • Stup och diken.
  • Förekomst av djupa spår, hinder eller skräp på marken.
  • Ytor som lutar.
  • Instabila eller hala vtor.
  • Hinder ovanför maskinen och luftledningar av högspänningstyp.
  • Farliga miljöer.
  • Bärande plan som inte tål belastningen från maskinen.
  • Vind och oväder.
  • Närvaro av obehöriga personer.
  • Andra potentiellt farliga förhållanden.

Page 27

Syftet med detta avsnitt är att steg för steg beskriva för operatören och personal på marken hur maskinen utrustad med krok, kranarm eller vinsch används.

Både operatören och personal på marken ska uppfylla alla kraven för att manövrera lyftdonet med tillbehör och ha god kännedom om dess funktion före användning.

Denna kunskap är mycket viktig för att använda utrustningen på ett korrekt sätt under arbetet.

Innan maskinen används ska man undersöka arbetsområdet för att säkerställa att inga risker förekommer. Kontrollera att inga gropar, ostadiga vägbankar eller skräp som kan utgöra en risk för maskinens styrning förekommer.

Var särskild uppmärksam mot elektriska kablar. Kontrollera var de finns och säkerställ att ingen

del av maskinen arbetar på ett avstånd som är mindre än 6 meter från dessa kablar.

För att använda maskinen med tillbehör under fullständigt säkra förhållanden är det alltid nödvändigt att kontrollera lastens vikt innan den lyfts.

Page 28

BYTE AV TILLBEHÖR

Version med MANUELL LÅSNING

Gör på följande sätt för att byta tillbehöret:

  • Närma dig den platsen som man vill lämna tillbehöret på (det ska helst vara med tak och på stadig vta).
  • Koppla från de eventuella snabbkopplingar som tillbehöret kan vara försett med.
  • Dra ut sprinten 1 som blockerar redskapet efter att ha tagit bort låssprinten 2 som sitter på dess ände.

  • Lägg ner tillbehöret på marken.
  • Tippa redskapshållarplattan framåt och sänk bommen så att tillbehörets övre fäste frånkopplas.
  • Backa med maskinen tills man kommer till det nya tillbehöret som man vill använda.
  • Med framåttippad redskapshållarplatta ska man koppla på det nya tillbehörets övre fäste.
  • Dra in tillbehöret och lyft upp det några centimeter från marken vilket gör att det automatiskt centreras på redskapshållarplattan.
  • Sätt tillbaka sprinten 1 och kom ihåg att låsa den med låssprinten 2 som har tagits bort tidigare.
  • Koppla tillbaka de eventuella snabbfästen som tillbehöret kan vara utrustat med till snabbkopplingarna.

När man har bytt tillbehö ska man okulärt kontrollera att det är korrekt fastkopplat på bommen innan maskinen används. Ett redskap som inte är korrekt fastkopplat är en fara både för operatören och för eventuella personer eller föremål som befinner sig i närheten.

Version med HYDRAULISK LÅSNING

Gör på följande sätt för att byta tillbehöret:

  • Närma dig den platsen som man vill lämna tillbehöret på (det ska helst vara med tak och på stadig yta).
  • Koppla från eventuella snabbkopplingar som kan sitta på tillbehöret och koppla tillbaka slangarna till den hydrauliska blockeringscylindern för tillbehöret på kopplingarna 3.

  • Lägg ner tillbehöret på marken.
  • Ta bort låssprinten 2 som sitter på dess ände.
  • Frikoppla det påmonterade tillbehöret som används med hjälp av redskapsblockeringscylinderns reglage.
  • Tippa redskapshållarplattan framåt och sänk bommen så att tillbehörets övre fäste frånkopplas.
  • Backa med maskinen tills man kommer till det nya tillbehöret som man vill använda.
  • Med framåttippad redskapshållarplatta ska man koppla på det nya tillbehörets övre fäste.
Page 29

ANSLUTNING AV TILLBEHÖR

Hydraulisk anslutning (om det är nödvändigt)

För att använda vinschen eller den hydrauliska kranarmen, är det nödvändigt att utföra den hydrauliska anslutningen enligt anvisningarna som följer nedan:

  • Efter att tillbehöret har hakats fast enligt de tidigare beskrivningarna, ska hydraulslangarna för blockerings-/lossningscylindern lossas från snabbkopplingarna 3.
  • Placera sedan de frånkopplade slangarna i viloläge och
  • anslut de hydrauliska slangarna som kommer från vinschen till snabbkopplingarna 3 .

Denna hydrauliska anslutning gör det möjligt att linda ut eller upp vajern på vinschen med hjälp av kommandokombinationerna som normalt används för att blockera eller lossa tillbehören. Detta beskrivs i respektive avsnitt.

  • Dra in tillbehöret och lyft upp det några centimeter från marken vilket gör att det automatiskt centreras på redskapshållarplattan.
  • Använd manöverspaken (tillval) för att blockera tillbehöret definitivt och fäst det med låssprinten 2 som har flyttats tidigare.
  • Koppla tillbaka de eventuella snabbfästen som tillbehöret kan vara utrustat med till snabbkopplingarna.
Page 30
SYSTEM FÖR STABILITETSKONTROLL

Alla lyftdon är försedda med ett automatiskt system för stabilitetskontroll. Detta system signalerar en gradvis variation av stabiliteten och blockerar maskinen innan läget blir kritiskt. En display som sitter inuti förarhytten visar stabilitetsförhållandet för maskinen och respektive tillbehör.

FARA I SAMBAND MED ANVÄNDNING AV KONTROLLSYSTEM LLMI/LLMC

LLMI/LLMC fungerar enligt gällande specifikationer, under förutsättning att:

  • Fordonet är stillastående.
  • Fordonet står parkerat på en fast, plan och nivellerad mark.
  • Fordonet är i lastnings- eller placeringsläge.
  • LLMI/LLMC är aktivt (inte förbikopplat).

LLMI är begränsat till att signalera instabila förhållanden till operatören längs det främre längsgående planet.

I följande fall varnar inte LLMI/LLMC operatören vid tippningsrisk:

  • En plötslig överbelastning.
  • Körning av fordonet med upplyft last.
  • Körning av fordonet på ojämn mark eller om hinder eller hål i marken förekommer.
  • Körning i tvärled eller svängar på lutande mark.
  • Körning i kurvor med hög hastighet eller med en alltför snäv svängradie.

Regleringar som påverkare inställningarna av LLMI/ LLMC ska endast utföras av auktoriserad personal.

Systemet för stabilitetskontroll skiljer sig åt beroende på lyftdonets modell och kan enkelt identifieras med typen av display som sitter monterad i förarhytten.

MODELL NR. 1

  • 1. Används endast för kalibreringen.
  • 2. Stabilitetsindikator med lysdiodsstapel
  • 3. Grön kontrollampa spänning tillkopplad
  • 4. Används endast för kalibreringen. På modeller försedda med stödben, tänds denna när stödbenen är nedsänkta
  • 5. Används endast för kalibreringen.

Användning

Vid start tänds kontrollampa 3, lysdiodsstapel 2 och knapparna 4 och 5.

Kontrollsystemet utför en felsökning. När maskinen används tänds lysdiodsstapeln 2

gradvis beroende på stabilitetsförhållandena.

Page 31

Gröna lysdioder (L1 och L2): Dessa lyser under normala arbetsförhållanden, d.v.s. när procentsatsen tippningsrisk i förhållande till gränsvärdet varierar mellan 0 och 89. Maskinen är stabil.

Orange lysdioder (L3 och L4): Dessa tänds när maskinen är i närheten av det instabila gränsvärdet: Procentsatsen tippningsrisk i förhållande till gränsvärdet varierar mellan 90 och 99. Systemet växlar över till förlarmsläge: Det hörs upprepade signaler och rörelserna för utdragning och sänkning av bommen och tippning av gafflarna framåt bromsas ned.

Röda lysdioder (L5 och L6): Tippningsrisk! Procentsatsen tippningsrisk i förhållande till gränsvärdet är över 100.

Maskinen försätts i larmläge . En oavbruten ljudsignal hörs och alla farliga rörelser blockeras: Lyft av bommen, sänkning av bommen, utdragning samt tippning framåt med gafflarna. Endast manövrer som hämtar in lasten inom säkerhetsgränsvärdena är tillåtna.

Larmkoder och återställning

Lastbegränsaren ärförseddmed ettfelsökningssystem som upptäcker fel på omvandlaren, brott på kablar och fel på elektroniska system. När ett fel upptäcks försätts lastbegränsaren i ett säkerhetsläge och blockerar farliga manövrer. Lysdioden L6 börjar att blinka för att indikera en larmkod. Koderna för eventuella fel som påträffas beskrivs i avsnittet Felfunktion och felsökning " i lyftdonets operatörshandbok.

Innan maskinen används ska du försäkra dig om att den första gröna stabilitetslampan är tänd.

Funktion Och Användning

MODELL NR. 2

1 Tänd grön lysdiod

Stabilt förhållande. Lasten som lyft överstiger inte 90 % av tillåten last enligt tabellen i respektive arbetsposition.

2 Tänd gul lysdiod

Förlarmsläge. Lasten som lyfts överstiger 90 % av max. tillåten last, men är under 100 %. Bommens rörelser bromsas in och en rad korta pipljud signaleras.

3 Tänd röd lysdiod

Larmsituation. Lasten som lyfts väger mer än max. tillåten last. Ett långt pipljud hörs och maskinens rörelser blockeras, förutom rörelserna som drar tillbaka lasten till ett stabilt läge för maskinen.

Lastbegränsarens panel är uppdelad i tre sektioner:

Sektion för lysdioder: Det finns tre lysdioder som indikerar de olika driftförhållandena:

  • 1 Grön lvsdiod stabil maskin
  • 2 Gul lvsdiod maskin i förlarmsläge
  • 3 Röd lvsdiod maskin i larmläge
Manöverknappar

ESC Gå tillbaka till föregående skärmbild

  • ENTER Bekräfta och öppna respektive skärmbild.
  • PILAR För att bläddra igenom menyerna uppåt eller nedåt.
  • PLUS(+) Valknapp
  • MINUS (-) Valknapp

Genîe

Page 32
1 55% %
2- FORKS
3- -OUTRIGGERS LATERAL
4 -MAX LOAD 50.3 t |
5- RAISED LOAD 10.2 t |
6 ANGLE 12.3 ۶
7 -EXTENSION 12.3r n |
8 RADIUS 7n n |
fig. A

Displayen är indelad i 8 rader fig.A

  • 1. Procentstapel för belastning
  • 2. Indikerar typen av tillbehör
  • 3. Indikerar driftläget
  • 4. Indikerar max. vikt som kan lyftas
  • 5. Indikerar vikt som har lyfts upp för kalibrering av systemet
  • 6. Indikerar bommens vinkel
  • 7. Indikerarbomsektionen (fullständigt indragen bom ska vara = 0 meter )
  • 8. Indikerar lastens avstånd från svängskivans axelochvisarrespektive varningsmeddelande om det är nödvändigt.

Användning

  • När maskinen startas utför tippningsskyddet en progressiv kontroll och programvarans data visas.
  • Efter cirka 3 4 sekunder visas listan över avslutande tillbehör som kan användas. Operatören kan välja korrekt tillbehör med pilarna och sedan trycka på ENTER för att bekräfta.
  • När tillbehöret har valts visar displayen standardskärmbilden (fig. A).
  • Genom att trycka på PLUS(+) i några sekunder på denna sida kan operatören öppna ÖVRE NIVÅ (B) där ytterligare fyra undermenyer visas. En av dessa menyer LANGUAGE (språk) (C) kan ändras, medan de övriga tre CLOCK (klocka)(D), EXTENSION SENSOR (bomsektionssensor)(E) och ANGLE SENSOR (sensor för lutningsvinkel) (F) endast kan konsulteras.
  • Tryck på ESC , för att gå tillbaka till standardskärmbilden.

Tryck samtidigt på de två knapparna PLUS (+) och MINUS (-) för att öppna felsökningssidan. Dessa sidor kan endast konsulteras. Använd PIL -knapparna för att bläddra sida.

FARA

Innan maskinen används ska du kontrollera att den första gröna lysdioden lyser, samt att driftläget som anges på rad 3 och typen av tillbehör som anges på rad 2 motsvarar de som för tillfället används.

32
Page 33
ANVÄNDNING AV LASTTABELLER

Lasttabellen 1 indikerar max. tillåten last i förhållande till boomens utdragning och typen av påmonterat redskap som används. För att arbeta under säkra förhållanden hänvisas alltid till dessa tabeller.

Längden utdragen bom markeras med bokstäverna (A, B, C, D och E) som har målats på själva bommen

(pos.3), medan armens lutningsvinkel visas på vinkelmätaren 2.

Alla lasttabeller sitter på en specifik hållare ovanför instrumentpanelen i förarhytten.

Fliken 4 som sitter högst upp på varje lasttabell anger typen av redskap som används.

Tabellerna som visas här är endast exempel. För att fastställa lastgränser hänvisas endast till de tabeller som finns i maskinens förarhytt.

Tabellerna som sitter i förarhytten gäller en stillastående maskin som står på stadig och nivellerad mark

Lyft upp lasten några centimeter och kontrollera stabiliteten innan det verkliga lyftet görs.

Varje upphängd last har en viss dynamisk effekt och kan därför inte förutses för maskinens stabilitet. Var mycket försiktig.

Page 34

SLINGFÖRANKRING AV LASTEN

BEDÖMNING AV LASTEN

Operatören ska vidta alla nödvändiga åtgärder för att fastställa vikten och tyngdpunkten för alla tyför av laster. Operatören ska ha tillgång till en ritning som anger vikten eller göra en noggrann beräkning av vikten. I detta kapitel beskrivs hur operatören på olika sätt kan komma fram till sådan information.

Kontrollera att lasten som ska lyftas inte överstiger max. kapacitet för tillbehöret och lyftdonet. Ta hänsyn till respektive lasttabeller.

VIKT

  • 1. Kontrollera om vikten är ingraverad på lasten. Om sådant är fallet ska du försäkra dig om att vikten som anges gäller alla delar som utgör lasten.
  • 2. Kontrollera vikten som anges på eventuella dokument som du har tillgång till.
  • 3. Kontrollera lastens ritning. Om vikten anges ska du kontrollera att den gäller alla delar som utgör lasten, som beskrivs i punkt (1).
  • Uppskatta lastens vikt med hjälp av materialets vikttabeller, som de som anges som exempel i avsnittet " Materialtabeller ".
TYNGDPUNKT

Tyngdpunkten är den punkt där lasten, upphängd i kroken, befinner sig i fullständig balans.

Kroken ska befinna sig exakt ovanför tyngdpunkten som anges i fig. A för att lasten ska vara stabil.

Om lasten lyfts vid sidan om tyngdpunkten lasten flyttas på ett sådant sätt att balansen äventyras. Om du är osäker på lastens stabilitet kan du lyfta upp lasten endast några centimeter. Om lasten svänger ska lyftslingorna fästas på ett mer stabilt sätt.

LASTENS SÄKERHET

Under lyftet är det mycket viktigt att försäkra sig om, med upplyft last, att lasten rör sig som förväntat och sitter fast ordentligt i lyftslingorna utan att lyftdonet överbelastas på något sätt. Sammanfattningsvis kan sägas att lasten ska vara ordentligt balanserad och stabil.

BALANS

Vid de flesta lyft ska lasten förbli balanserad efter att den har lyfts från marken. Av den anledningen är det nödvändigt att placera lyftdonets krok längs lastens vertikala linje ovanför tyngdpunkten.

Lyftslingans armar ska fördelas jämnt med hänsyn till lastens fästpunkter. Den övre vinkeln mellan den

enskilda lyftslingan och den vertikala linjen inverkar på belastningen som tynger på respektive slingarm. Vid en balanserad last ska därför alla armar ha samma lutningsvinkel.

Om lasten börjar luta under lyftet är inte belastningen på lyftslingans armar jämn. Denna effekt är särskilt stor vid mycket små vinklar mellan armarna.

Vid stela laster där lyftslingor med en eller flera armar används ska du kontrollera hur många armar som verkligen bär upp lasten. Det kan hända att endast två eller tre armar bär upp den största delen av lasten och de övriga endast har en balanserande funktion. I sådant fall är det nödvändigt att använda ett lyftdon som har en högre kapacitet.

STABILITET

Med stabilitet menas i detta sammanhang "motstånd till att tippa". För ett föremål med smal bas och hög tyngdpunkt krävs en mindre kraft för att tippa, i förhållande till ett föremål med bred bas och låg tyngdpunkt.

Eftersom tyngdpunktens höjd ökar i förhållande till basens bredd, nås en punkt där föremålet tippar om det inte stöds av yttre hjälpmedel. I detta läge betraktas föremålet som instabilt och ju instabilare

Page 35

föremålet är, desto större måste stödet vara. Samma villkor gäller för upphängda laster. Eftersom en upphängd last oundvikligen utsätts för krafter som kan tippa lasten (såsom t.ex. vind, acceleration, bromsning) är det nödvändigt att kontrollera vid slingförankringen att lasten är tillräckligt stabil för att motstå dessa tippande krafter.

En last är stabil i sig själv om lyftanordningen sitter fast OVANFÖR tyngdpunkten och är korrekt fördelad runt lasten.

■ TILLBEHÖR FÖR FÖRANKRING

En god förankring mellan lyftslingan och lasten är mycket viktig. Respektera följande anvisningar:

  • Kontrollera lasten (dimensioner, vikt och enhet).
  • Välj korrekt lyftslinga för typen av lyft som ska göras genom att följa tabellerna från respektive tillverkare.
  • Undersök varje komponent på lyftdonet före och efter varje lyft.
  • Om det förekommer vassa hörn ska lyftslingorna skyddas med hörnskydd, mellanlägg och träblock.

  • Vid lyft av långa laster, i synnerhet vid trånga utrymmen, ska en lina eller vajer fästas i ena eller båda ändarna av lasten för att kontrollera rotationsrörelsen.
  • Haka fast slingarmar som inte används i därtill avsedda fästpunkter.

Skydda fingrar och händer! När en lyftslinga spänns ska du hålla händer och fingrar på ett säkert avstånd från kontaktpunken mellan lasten och lyftslingan för att undvika att fastna och klämmas. Avlägsna dig innan lasten lyfts.

  • Undvik tvära rörelser under lyftet! Lyft och sänk lasten med mjuka rörelser för att undvika onödig belastning på lyftslingan.
  • Lyft aldrig en högre vikt än lyftslingans kapacitet.
  • Sno aldrig eller gör knutar på lyftslingor och använd inte bultar, spikar eller andra metalldelar för att korta av längden.
  • Skarva inte ihop lyftslingor som har gått av.
  • Transportera inte last genom att fästa kroken i en av kedjans länkar.
  • Lämna inte lyftslingor, tillbehör eller andra blockeringsanordningar som inte används på marken. Placera dem i särskilda ställ eller förvara dem på en säker plats.
  • Använd inte en lyftslinga för att dra en last på marken.
  • Undvik att sno eller göra knut på en kedja för att minska längden. Använd endast fästanordningar som är avsedda för respektive ändamål.
  • Använd inte provisoriska kedjor eller vajrar.
  • Kapa eller svetsa inte länkar på kedjan med acetylen-syrelåga: lannat fall reduceras deras lyftförmåga betydligt.
  • Exponera inte kedjornas länkar för kemikalier utan tillåtelse från tillverkarna.

Krokarna är tillverkade för att lyfta i fördjupning A. Användarna ska försäkra sig om att lyftslingans krok kan röra sig fritt vid lyftpunkten så att lastens vikt bärs upp vid fördjupningen.

Placering av kilar eller forcering av krokens låstunga A vid lyftpunkterna, genererar belastningar som kan deformera eller skada kroken i förtid.

Genîe

Page 36

Manöverdon GTH-2506 och GTH-3007

Innan vinschen manövreras ska du försäkra dig om att inga åskådare finns inom lyftdonets aktionsradie.

Höja eller sänka vinschens vajer:

  • för manöverspaken till mitten,
  • tryck på knappen 1 ,
  • för spaken i riktning D för att sänka vajern,
  • för spaken i riktning C för att höja vajern.

Eftersom höjnings- och sänkningshastigheten för vinschens vajer bestäms av oljeflödet, rekommenderas att manövrera manöverspaken mjukt vid lyft- och sänkningsmomenten för att undvika häftiga ryck för lasten. I annat fall utsätts konstruktionsdelarna för hårda påfrestningar och maskinens stabilitet kan äventyras.

Page 37
Manöverdon GTH-4013SX och GTH-4017SX

Innan vinschen manövreras ska du försäkra dig om att inga åskådare finns inom lyftdonets aktionsradie.

Höja eller sänka vinschens vajer:

  • för spaken 4 till mitten,
  • för spaken i riktning D för att sänka vajern,
  • för spaken i riktning C för att höja vajern.

Eftersom höjnings- och sänkningshastigheten för vinschens vajer bestäms av oljeflödet, rekommenderas att manövrera manöverspaken mjukt vid lyft- och sänkningsmomenten för att undvika häftiga ryck för lasten. I annat fall utsätts konstruktionsdelarna för hårda påfrestningar och maskinens stabilitet kan äventyras.

Page 38

Manöverdon GTH-4013EX och GTH-4017EX

Innan vinschen manövreras ska du försäkra dig om att inga åskådare finns inom lyftdonets aktionsradie.

Höja eller sänka vinschens vajer:

  • för manöverspaken till mitten,
  • tryck på knappen 1,
  • för spaken i riktning D för att sänka vajern,
  • för spaken i riktning C för att höja vajern.

Eftersom höjnings- och sänkningshastigheten för vinschens vajer bestäms av oljeflödet, rekommenderas att manövrera manöverspaken mjukt vid lyft- och sänkningsmomenten för att undvika häftiga ryck för lasten. I annat fall utsätts konstruktionsdelarna för hårda påfrestningar och maskinens stabilitet kan äventyras.

KROK - KRANARM - VINSCH

Page 39
Manöverdon GTH-4016SR och GTH-4018SR

Innan vinschen manövreras ska du försäkra dig om att inga åskådare finns inom lyftdonets aktionsradie.

Höja eller sänka vinschens vajer:

MED VÄNSTER STYRSPAK (tillvalskonfiguration)

  • För manöverspaken till mitten och tryck på knappen 4.
  • Manövrera försiktigt spaken i riktning
  • Manövrera spaken i riktning () för att höja vajern.
MED HÖGER STYRSPAK (standardkonfiguration)

  • För manöverspaken till mitten och tryck på knappen 4.
  • Håll knappen 3 nedtryckt tills funktion har avslutats.
  • Manövrera försiktigt spaken i riktning G för att sänka vajern.
  • Manövrera spaken i riktning O för att höja vajern.

Eftersom höjnings- och sänkningshastigheten för vinschens vajer bestäms av oljeflödet, rekommenderas att manövrera manöverspaken mjukt vid lyft- och sänkningsmomenten för att undvika häftiga ryck för lasten. I annat fall utsätts konstruktionsdelarna för hårda påfrestningar och maskinens stabilitet kan äventyras.

Page 40

■ FUNKTION

FAST KROK PÅ PLATTA

  • Haka fast och fäst kroken med systemet för redskapsblockering (mekanist eller hydrauliskt).
  • Ställ redskapets stöd i arbetsläge 1 med de därtill avsedda sprintarna A .
  • Alla laster ska spännas fast med lämpliga fastspänningsanordningar, av textil eller kedja, som uppfyller de gällande lagarna.
  • För att flytta lasten, lyft upp och vrid lyftdonets teleskoparm.
  • För att ta bort redskapet, ställ stöden i viloläge 2. Vinkla redskapet långsamt framåt, sänk ned armen tills redskapet vilar mot marken och dra sedan in armen.

Kroken på plattan är projekterad för den kapacitet som beskrivs i denna operatörshandbok. Den maximala lyftkapaciteten överensstämmer med den nominella kapaciteten på teleskoptrucken som den är fastkopplad på och anges i lasttabellerna som medföljer redskapet.

KRANARM 2000 KG

  • Haka fast och fäst armen med systemet för redskapsblockering (mekanist eller hydrauliskt).
  • Ställ redskapets stöd i arbetsläge 1.
  • För att ändra arbetshöjden, manövrera spaken som visas i avsnitt "Snabbkoppling för redskap".
    • För att ta bort redskapet, ställ stöden i viloläge 2. Vinkla redskapet långsamt framåt, sänk ned armen tills redskapet vilar mot marken och dra sodan in armon
Page 41
HYDRAULISK KRANARM 900 KG

  • Haka fast och fäst armen med systemet för redskapsblockering (mekanist eller hydrauliskt).
  • Ställ redskapets stöd i arbetsläge 1 med de därtill avsedda sprintarna A .
  • Lyft upp redskapsstöd 3 och blockera det i arbetsläge med därtill avsedd sprint B .
  • Alla laster ska spännas fast med lämpliga fastspänningsanordningar, av textil eller kedja, som uppfyller de gällande lagarna.
  • För att flytta lasten, lyft upp och vrid lyftdonets teleskoparm.
  • För att ta bort redskapet, ställ stöden i viloläge 2, sänk ned redskapsstödet 3 och blockera det i viloläge med därtill avsedd sprint B. Vinkla redskapet långsamt framåt, sänk ned armen tills redskapet vilar mot marken och dra sedan in armen.

Efter att du har kopplat från redskapets snabbkopplingar från kopplingarna på armen, ska du komma ihåg att ansluta dem till de simulerade kopplingarna på redskapet för att undvika att det kommer in smuts i systemet. När de simulerade kopplingarna inte används ska de skyddas med de medföljande pluggarna.

MEKANISK KRANARM 900 KG

  • Haka fast och fäst armen med systemet för redskapsblockering (mekanist eller hydrauliskt).
  • Ställ redskapets stöd i arbetsläge 1 med de därtill avsedda sprintarna A .
  • Lyft upp redskapsstöd 3 och blockera det i arbetsläge med därtill avsedd sprint B .
  • Alla laster ska spännas fast med lämpliga fastspänningsanordningar, av textil eller kedja, som uppfyller de gällande lagarna.
  • För att flytta lasten, lyft upp och vrid lyftdonets teleskoparm.
  • För att ta bort redskapet, ställ stöden i viloläge 2, sänk ned redskapsstödet 3 och blockera det i viloläge med därtill avsedd sprint B. Vinkla redskapet långsamt framåt, sänk ned armen tills redskapet vilar mot marken och dra sedan in armen.
Page 42
HYDRAULISK VINSCH 3000 KG

  • Haka fast och fäst vinschen med systemet för redskapsblockering (mekanist eller hydrauliskt).
  • Ställ redskapets stöd i arbetsläge 1 med de därtill avsedda sprintarna A .
  • För att ändra arbetshöjden, manövrera spaken som visas i avsnitt "Snabbkoppling för redskap".
  • För att ta bort redskapet, ställ stöden i viloläge 2. Vinkla redskapet långsamt framåt, sänk ned armen tills redskapet vilar mot marken och dra sedan in armen.

Efter att du har kopplat från redskapets snabbkopplingar från kopplingarna på armen, ska du komma ihåg att ansluta dem till de simulerade kopplingarna på redskapet för att undvika att det kommer in smuts i systemet. När de simulerade kopplingarna inte används ska de skyddas med de medföljande pluggarna.

Page 43
TRANSPORT AV UPPHÄNGD LAST

När lasten har hakats fast ska du ta hänsyn till följande anvisningar:

  • Lyft upp lasten och försäkra dig om att den hänger på ett korrekt sätt. Före rörelsen ska du försäkra dig om att vajern är ordentligt sträckt och inte slackar.
  • Dra in bommen fullständigt.
  • Lyft åter upp lasten till en transporthöjd på 300-500 mm från marken.
  • Innan lasten flyttas ska du försäkra dig om att den är tillräckligt upphöjd från eventuella föremål som kan finnas i närheten.
  • Undersök transportvägen för att upptäcka eventuella risker.
  • Undvik att transportera lasten på alltför ojämn mark.
  • Följande sluttningar är tillåtna under transporten: 10 % nedåt, 15 % uppåt och 5 % åt sidan.
  • Ta hänsyn till vindens effekt på lasten. Vindens hastighet får inte överstiga 10 m/sek eller grad 5 på Beaufortskalan - se avsnitt " Beauforts vindtabell".
  • Inled rörelsen med en så låg hastighet som möjligt.
  • Flytta lasten med gånghastighet (1,5 km/h).

  • Se till att lasten inte svänger.
  • Dra inte lasten efter att den har hakats fast.
  • Kliv inte upp på krokar eller last.
  • Tillåt inte att personal passerar under eller befinner sig under lasten.
  • Lämna inte en upphängd last utan uppsikt.
  • Avlägsna alla personer som befinner sig på området innan lasten lyfts.

Funktion Och Användning

När sikten är dålig ska nödvändiga alternativa/ extra åtgärder tillämpas. Be om hjälp av personal på marken för att handleda operatören vid förflyttningen av lasten samt omgivande trafik.

■ NEDSTÄLLNING AV LASTEN PÅ MARKEN

Innan en last lyfts upp ska du välja en plats där den ska ställas ned. Iordningställandet av denna plats beror på typen av last, men normalt ska lasten ställas på träbalkar. Försäkra dig om att lyftslingan kan tas bort utan problem. Ställ aldrig en last direkt på lyftkedjan.

Page 44

PARKERING och URDRIFTSÄTTNING av TILLBEHÖR och LYFTDON

Ställ tillbehöret på en torr och ordentligt nivellerad mark.

Lossa tillbehöret från lyftdonet på följande sätt:

  • Kör i närheten av platsen där det monterade tillbehöret ska ställas.
  • Ställ ned tillbehöret på marken.
  • Stäng av lyftdonets motor.
  • Lossa tillbehörets hydrauliska ledningar från bommens kopplingar.
  • Starta om motorn.
  • Manövrera därtill avsedd manöverspak för att frikoppla tillbehöret från utrustningsplattan.
  • Sänk ned bommen med utrustningsplattan tippad framåt för att haka loss tillbehörets övre fäste.
  • Backa med maskinen.

VARNING

Kontrollera vajern när tillbehöret är i viloläge. Vajern ska vara spänd, korrekt lindad runt vinschens trumma och inte tvinnad för att undvika eventuella nötskador och brott på vajern.

Tillbehöret kan flyttas med respektive lyftdon eller med lyftdon med gafflar av lämplig kapacitet.

Page 45

Flytt av tillbehöret

Använd lämpliga lyfthjälpmedel för att flytta tillbehöret. Tekniska specifikationer anges i särskilt kapitel i den här bruksanvisningen och på märkplåten.

Beroende på tillbehöret som ska flyttas, följ anvisningarna nedan:

• Kranarm på 900 kg: sätt in gafflarna i de fyra därtill avsedda fickorna 1.

• Kranarm på 2 000 kg: sätt in gafflarna i de två därtill avsedda fickorna 2.

• Vinsch: sätt in gafflarna i de därtill avsedda fickorna 3.

Krok: dra två slingförankringar runt hålen på ramen, se figuren nedan.

Page 46

Korta uppehåll

Vid slutet av varje arbetsdag, varje skift eller i varje fall inför nattens avbrott ska maskinen parkeras på ett sätt så att den inte utgör en fara.

Vidta alla försiktighetsåtgärder för att undvika faror för de personer som närmar sig den när den inte är i drift:

  • Parkera maskinen där den inte utgör ett hinder.
  • Aktivera parkeringsbromsen.
  • Avlägsna nyckeln från tändningslåset och stäng dörren till förarhytten.

Längre tids avställning

Om maskinen och/eller tillbehöret inte ska användas under en längre tid, förutom anvisningarna vid kortare stopp, ska även följande rekommendationer följas:

Tvätta maskinen noggrant. Till detta ändamål rekommenderas att avlägsna skyddsgaller och huvar för att erhålla ett bättre resultat.

Använd inte bensin, lösningsmedel eller andra lättantändliga vätskor som rengöringsmedel. Använd i stället rekommenderade giftfria och flamsäkra lösningsmedel som säljs i handeln. Om tryckluft används, bär skyddsglasögon och andningsmask för att skydda luftvägarna. Om en vattenstråle används ska denna inte riktas mot elektriska delar.

  • Efter tvätten ska man torka alla delarna med tryckluft noggrant.
  • Smörj maskinen fullständigt.
  • Utför en allmän kontroll och byt ut de delar som eventuellt är utslitna eller skadade.
  • Lacka de delar som eventuellt är utslitna eller skadade.
  • Ställ maskinen på en övertäckt och ventilerad plats.

Kom ihåg att det löpande underhållet ska utföras regelbundet även när maskinen och/ eller tillbehöret står stilla för ett långvarigt uppehåll med särskild uppmärksamhet till vätskorna och alla förslitningskomponenter. Innan maskinens och/eller tillbehörets drift återupptas rekommenderas det att utföra ett extra underhållsingrepp och noggrant kontrollera alla mekaniska, hydrauliska och elektriska komponenter.

Page 47

När maskinen eller tillbehöret inte längre ska användas får inga delar lämnas i miljön. Vänd dig i stället till specialiserade företag för kassering av delarna i enlighet med gällande bestämmelser.

Bortskaffning av batteri

Förbrukade blybatterier ska inte slängas tillsammans med det normala fasta industriavfallet eftersom de är sammansatta av giftigt materia. Dessa ska i stället sorteras, deponeras och/eller återvinnas i enlighet med medlemsstaternas lagar.

Det använda batteriet ska placeras på en torr och isolerad plats. Kontrollera att även batteriet är torrt och att elementens lock är ordentligt slutna. Sätt en varningsskylt på batteriet som upplyser om att användningen är förbjuden. Om batteriet lämnas utomhus innan det deponeras ska detta torkas och man ska stryka ett lager fett på boxen och på elementen och stänga locken på själva elementen. Låt det inte ligga direkt på marken; det bästa är att förvara det på träbrädor eller på ett bord och att eventuellt täcka över det. Deponeringen av batteriet ska ske så snart som möiligt.

Page 48

Sidan har lämnats blank med avsikt

Page 49
Ta hänsyn till och respektera följande:

  • Operatören ska endast utföra det löpande underhåll som beskrivs i handboken.
  • * Ingreppen för det löpande underhållet ska endast utföras av tekniskt kvalificerad personal, baserat på tillverkarens tekniska specifikationer.

Symbolförklaring för underhåll:

Denna symbol indikerar intervallet för underhållsingreppen i drifttimmar.

INLEDNING

Ett noggrant och periodiskt underhåll kan garantera operatören en alltid pålitlig och säker maskin.

Därför rekommenderas det att tvätta, smörja och utföra ett korrekt underhåll på maskinen efter att den har arbetat under särskilt svåra förhållanden (lerig eller dammig mark, kraftigt arbete etc.).

Kontrollera alltid att alla delar är i gott skick, att inga oljeläckor förekommer, att skydden och säkerhetsanordningarna är funktionsdugliga och vid behov sök efter felet och återgärda det.

Det löpande underhållet baseras även på maskinens arbetstimmar; kontrollera därför timmätaren och håll den funktionsduglig för att kunna fastställa underhållsintervallen.

Vid försummelse av dessa regler rörande det löpande underhållet som anges i den här handboken upphävs automatiskt garantin från TEREXLIFT.

VARNING

Det är förbjudet att utföra ändringar eller någon typ av ingrepp på maskinen eller tillbehören, förutom de ingrepp som omfattas av normalt underhåll. Alla modifieringar som utförs på maskinen och/ eller tillbehören som inte utförs av TEREXLIFT eller auktoriserade serviceverkstäder, leder automatiskt till att överensstämmelsen med maskindirektiv 2006/42/EG upphör att gälla.

Page 50

SMÖBJMEDEL - HYGIEN- OCH SÄKEBHETSNOBMER

Hvaien

En långvarig kontakt med olior kan orsaka hudirritationer. Därför rekommenderas det att använda gummihandskar och skyddsglasögon. Efter att man har hanterat olior rekommenderas det att noggrant tvätta händerna med tvål och vatten.

Lagring

Förvara alltid smörjmedlen på en stängd plats och utom räckhåll för barn. Förvara aldrig smörimedlen på öppen plats och utan en etikett som anger innehållet

Deponerina

Olia som hälls ut i naturen oavsett om ny eller använd, är mycket förorenande!

Konservera den nya olian noggrant, och den slutanvända olian ska konserveras i för ändamålet avsedda behållare för att sedan denoneras till de specifika återvinningsplatserna.

Spillning

Om man oavsiktligt skulle spilla ut olia ska man låta den sugas upp med hjälp av sand eller en godkänd typ av granulat.

Samla in den massa som erhålls och deponera den som kemiskt avfall

Första hiälpen

  • Öaon : Vid kontakt med ögonen ska man skölia noggrant med en stor mängd rinnande vatten. Om irritationen kvarstår ska man uppsöka närmast belägna akutcentral.
  • Svälining : Vid svälining av olian ska man inte orsaka kräkning. Uppsök genast en läkare
  • Hud : Vid en längre kontakt med huden ska man tvätta med tvål och vatten
Brand

Vid brand ska man använda kolsvresläckare med pulver eller skum. Använd inte vatten.

Ett felaktigt eller bristfälligt underhåll kan göra maskinen och tillbehöret farligt för operatören och personer som befinner sig i dess närhet Underhåll och smörjning ska utföras regelbundet enligt tillverkarens anvisningar för att upprätthålla maskinen och tillbehöret effektivt och säkert Underhållsingreppen ska utföras i förhållande till maskinens och tillbehörets drifttimmar. Kontrollera timmätaren och håll den funktionsduglig för att kunna fastställa underhållsintervallen korrekt. Säkerställ att alla fel som upptäckts under underhållsarbetet åtgärdats innan maskinen tas i bruk på nytt

Vid varje användning

  • 1. Kontrollera att säkerhetssystemen fungerar på ett korrekt sätt enligt anvisningarna i avsnitt "Säkerhetsanordningar".
  • 2. Kontrollera åtdragningen av skruvar och bultar i allmänhet
  • 3. Kontrollera eventuellt olieläckage från kopplingarna.
  • 4. Kontrollera hydraulsystemet.
  • 5. Kontrollera de elektriska anslutningarna.
  • 6. Kontrollera slitaget på vaiern.
  • 7 Kontrollera kroken
  • 8. Kontrollera säkerhetsanordningarna
  • 9. Utför en visuell besiktning av strukturen, med särskild uppmärksamhet på tecken på rost och härande svetsar
Var 10:e drifttimme

1. Utför en komplett smörining av delar som är i rörelse

Page 51

Alla underhållsingrepp ska utföras med avstängd motor, ilagd parkeringsbroms, arbetskomponenter helt sänkta till marken och växeln i friläge.

Ingrepp på hydraulsystemet får enbart utföras av auktoriserad personal.

Hydraulsystemet på den här maskinen är försett med tryckackumulatorer som kan sätta personalens säkerhet i fara om de inte tömts helt från tryck innan ingreppet på systemet ifråga påbörias.

För att tömma ackumulatorerna från tryck räcker det att trycka ned bromspedalen 8-10 gånger med avstängd motor.

Innan ingrepp på ledningar eller på hydrauliska komponenter påbörjas ska man vara säker på att inget tryck finns kvar i anläggningen. För att säkerställa detta ska man, efter att motorns stängts av och parkeringsbromsen aktiverats, manövrera fördelarnas styrspakar (omväxlande i de olika körriktningarna) för att avlägsna allt tryck ur den hydrauliska kretsen.

Högtrycksledningarna får enbart bytas ut av särskilt kvalificerad personal.

Smuts som kommer in i den slutna kretsens cirkulation kan orsaka att transmissionen plötsligt förstörs.

Den kvalificerade personalen som ingriper på hydraulkretsen ska utföra en mycket noggrann rengöring av de närliggande områdena innan ingreppet påbörjas.

Manipulering och deponering av använda oljor kan vara förordnade av nationella och regionala normer eller lagar. Vänd er till auktoriserade deponeringsanläggningar.

VARNING

När någon typ av reparations- eller underhållsingrepp ska utföras, och i synnerhet om svetsningar ska utföras på maskinen, är det nödvändigt att koppla från batteriets huvudströmbrvtare som sitter i motorrummet.

Page 52
■ KONTROLL AV VAJERSLITAGE

Det är mycket farligt att använda slitna eller skadade vairar. En skadad vaier ska bytas ut omedelbart. TEREXLIFT avsäger sig allt ansvar för skador på personer eller föremål som beror på försummelse av denna föreskrift.

Utföra dagligen en grundlig kontroll där alla tyför av felfunktioner kan upptäckas. Vairarna ska bytas ut när någon av följande tecken på förfall upptäcks:

  • När vaierns totala diameter har minskats med 10 % i förhållande till den ursprungliga diametern.
  • När det förekommer permanenta märken. vridningar eller böjar.
  • När en part är avbruten invändigt eller har skadats så att det nyttiga tvärsnittet har minskats med 40 % vid någon punkt.
  • När vaierns mellersta del (kärnan) sticker ut. även om det endast gäller en punkt.
  • När en eller flera parter slackar eller sticker ut ur vajern, även om vajern är spänd.
  • Vid skador som har förorsakats av värme (skärbrännare, elektrisk ljusbåge o.s.v.).
Modell Ø vajer Längd
Kranarm
4 000mm / 900kg
8 mm 37 m
Vinsch
3 000 kg
12 mm 70 m
SINTERVALL
Inkörningsperiod Ingen
Ordinarie drift _ Vid varje användning
KONTROLL AV KROK

Varie gång som lyftkroken används ska du kontrollera skicket på låstungan A.

Page 53
KONTROLL AV SÄKERHETSANORDNINGAR

Kontroll av LYFTDONETS

STABILITETSKONTROLL (vid varje användning) När maskinen startas utför systemet för stabilitetskontroll automatisk en funktionskontroll. När ett fel upptäcks tänds den röda lysdioden och summern börjar att ljuda. Lyftdonet går i larmläge och rörelserna blockeras.

För en manuell kontroll av kontrollsystemet:

  • Ställ lyftdonet på hjulen.
  • Lasta en vikt på 1 000 kg.
  • Lyft upp bommen cirka 30 cm från marken.
  • Sträck ut bommen och kontrollera att systemet larmar när avståndet nås som anges på lasttabellen för tillbehöret som sitter monterat på maskinen.
  • Om systemet inte larmar, kontakta TEREXLIFT:s tekniska assistans.
Kontroll av VINSCHENS HYDRAULSTYRDA LÅSVENTIL (vid varje användning)

Denna anordning avbryter flytten av lasten, stoppar motorn och blockerar rörledningarna i händelse av brott.

Kontroll av korrekt funktion:

  • Lyft upp lasten.
  • Manövrera manöverspaken för att linda upp vajern.
  • Ställ spaken i neutralläge. Lasten ska blockeras. I annat fall, kontakta TEREXLIFT:s tekniska assistans.
  • Kontroll av VINSCHENS BROMS (vid varje användning)

Denna anordning blockerar trumman vid upphängd last.

Kontroll av korrekt funktion:

  • Lyft upp lasten.
  • Manövrera manöverspaken för att linda ut vajern.
  • Ställ spaken i neutralläge. Lasten ska blockeras. I annat fall, kontakta TEREXLIFT:s tekniska assistans.
Kontrollav VINSCHENSÄNDLÄGESBRYTARE (vid varje användning)

Denna anordning ska upprätthålla lastens rörelser inom fastställda gränser.

Kontroll av korrekt funktion:

  • Lyft upp lasten.
  • Manövrera manöverspaken för att linda upp vajern. Lasten ska stoppas när förinställda gränser nås. I annat fall, kontakta TEREXLIFT:s tekniska assistans.
Kontroll av VINSCHENS ÖVERLASTSKYDD (vid varje användning)

Denna anordning förhindrar att lyfta laster över vinschens max. kapacitet.

Kontroll av korrekt funktion:

  • Lyft upp en last som väger mer än vinschens max. kapacitet.
  • Manövrera manöverspaken för att linda upp vajern. Vinschen ska stanna så snart lasten lyfts upp från marken. I annat fall, kontakta TEREXLIFT:s tekniska assistans.

Se avsnittet "Kontrolltabell" av säkerhetsanordningar för att anteckna resultaten från den dagliga kontrollen av dessa anordningar.

Page 54

Innan man sprutar in smörjfett i smörjnipplarna ska dessa noggrant rengöras för att undvika att lera, damm eller andra främmande föremål kan blandas med fettet med följd att smörjeffekten minskar eller rent av annulleras.

Teleskoparmarna ska först noggrant rengöras från rester med hjälp av avfettningsmedel innan det nya fettet appliceras.

Tillbehöret ska smörjas regelbundet för att hålla den funktionsduglig och för att förlänga dess livslängd. Smörjfettet ska sprutas in genom de avsiktliga smörjnipplarna med hjälp av en pump. Sluta att spruta in fett när man ser att fettet sipprar ut från öppningarna.

Vid smörjning av vajern ska du ta hjälp av en operatör som är redo att nödstoppa maskinen i händelse av fara. Smörj in vajern med fett med hjälp av en pensel medan vajern lindas ut med minsta möjliga hastighet.

I följande figurer visas de olika smörjningspunkterna med följande symboler:

  • denna symbol betyder att smörjningen ska utföras med smöripump
  • denna symbol betyder att smörjningen ska utföras med pensel.
SINTERVALL
Inkörningsperiod Ingen
Ordinarie drift Var 10:e drifttimme

Page 55

Felfunktion Och Felsökning

■ FELFUNKTION OCH FELSÖKNING

Det här kapitlet utgör en riktlinje för operatören för reparation av enkla fel, men samtidigt också en tydlig angivelse av vilka ingrepp som enbart får utföras av specialiserade tekniker.

Vid tvivel ska ingen handling inledas utan att först ha rådfrågat en specialiserad tekniker.

Tillbehören som tas upp i denna handbok är verktyg som sitter monterade på ett lyftdon och kan därmed påverkas av fel på själva lyftdonet. Se därför lyftdonets operatörshandbok för fel som inte tas upp i detta kapitel.

PROBLEM ORSAKER ÅTGÄRDER
TIPPNINGSSKYDDETS
LARMAR
Tillbehöret har överbelastats.
  • Ta bort den alltför tunga lasten
    från tillbehöret. Respektera
    användningsbegränsningarna för
    lyftdonet på vilket tillbehöret sitter.
MISSLJUD I
HYDRAULSYSTEMET
Det förekommer luft i systemet. Avlufta systemet.
MISSLJUD VID LYFT
TILLSAMMANS MED
STÖTVIS ROTATION
Otillräckligt oljeflöde i systemet.
  • Öka tillbehörets belastning gradvis
    tills det roterar jämnt och missljudet
    försvinner.
MED FÖRDELAREN I
MITTEN HAR LASTEN EN
TENDENS ATT SJUNKA
  • Brott på bromsens fjädrar.
• Byt ut fjädrarna.
TILLBEHÖRET LYCKAS
INTE LYFTA LASTEN
  • Otillräckligt tryck i
    hydraulsystemet.
  • Skadad motor.
  • Kontrollera korrekt kalibrering för
    fördelarens ventil för max. tryck.
  • Kontrollera motorns oljeflöde. Om
    oljeflödet är över 1 l/min ska motorn
    bytas ut.

VARNING

Om andra fel än de som är listade i detta kapitel upptäcks ska man rådfråga Teknisk service, den närmast belägna auktoriserade verkstaden eller TEREXLIFT-återförsäljaren.

Page 56

Sidan har lämnats blank med avsikt

Page 57

Tekniska Data

■ FAST KROK PÅ PLATTA

• kod 59.0700.9004 för GTH-2506

TEKNISKA DATA
Bredd 1335 mm
6 Höjd i viloläge 1110 mm
Θ Längd 830 mm
D Höjd i arbetsläge 910 mm
Vikt 120 kg
Lyftkapacitet 2500 kg
Tyngdpunkt 150 mm

  • FAST KROK PÅ PLATTA
  • kod 59.0700.9002 per GTH-3007. GTH-4013SX. GTH-4017SX. GTH-4013EX. GTH-4017EX. GTH-4016SR. GTH-4018SR

TEKNISKA DATA
Bredd 1335 mm
Höjd i viloläge 1110 mm
Θ Längd 830 mm
D Höjd i arbetsläge 1070 mm
Vikt 160 kg
Lyftkapacitet 5000 kg
Tyngdpunkt 180 mm

Genî

Page 58

Tekniska Data

  • HYDRAULISK KRANARM 4 000 MM/900 KG
  • kod 59.0802.3009 för GTH-3007, GTH-4013SX, GTH-4017SX, GTH-4013EX, GTH-4017EX, GTH-4016SR, GTH-4018SR
  • MEKANISK KRANARM 4 000 MM/900 KG
  • kod 59.0802.3008 för GTH-3007, GTH-4013SX, GTH-4017SX, GTH-4013EX, GTH-4017EX, GTH-4016SR, GTH-4018SR

TEKNISKA DATA
Bredd 1190 mm
Höjd i viloläge 1220 mm
0 Längd 4485 mm
D Höjd i arbetsläge 1610 mm
Vikt 320 kg
Lyftkapacitet 900 kg
Tyngdpunkt 1400 mm
TEKNISKA DATA
Bredd 1190 mm
6 Höjd i viloläge 1220 mm
Θ Längd 4450 mm
D Höjd i arbetsläge 980 mm
Vikt 245 kg
Lyftkapacitet 900 kg
Tyngdpunkt 1340 mm
Page 59

Tekniska Data

KRANARM 2 000 MM/2 000 KG

• kod 59.0802.3007 för GTH-2506, GTH-3007, GTH-4013SX, GTH-4017SX, GTH-4013EX, GTH-4017EX, GTH-4016SR. GTH-4018SR

VINSCH 3 000 kg

• kod 59.0901.9002 för GTH-4013SX. GTH-4017SX. GTH-4013EX. GTH-4017EX. GTH-4016SR. GTH-4018SR

TEKNISKA DATA
Bredd 1335 mm
Höjd i viloläge 1080 mm
Θ Längd 2290 mm
D Höjd i arbetsläge 800 mm
Vikt 255 kg
Lyftkapacitet 2000 kg
Tyngdpunkt 490 mm
TEKNISKA DATA
Bredd 1335 mm
Höjd i viloläge 1260 mm
0 Längd 830 mm
D Höjd i arbetsläge 1840 mm
Vikt 350 kg
Lyftkapacitet 3000 kg
Tyngdpunkt 260 mm
Page 60

Sidan har lämnats blank med avsikt

Page 61

■ FAST KROK PÅ PLATTA FÖR GTH-2506

Page 62

■ FAST KROK PÅ PLATTA FÖR GTH-3007

Page 63

■ FAST KROK PÅ PLATTA FÖR GTH-4013 SX och GTH-4013 EX

Page 64

■ FAST KROK PÅ PLATTA FÖR GTH-4017 SX och GTH-4017 EX

Page 65

■ FAST KROK PÅ PLATTA FÖR GTH-4016 SR

Kod 57.0303.5169

Page 66

■ FAST KROK PÅ PLATTA FÖR GTH-4018 SR

Page 67

HYDRAULISK OCH MEKANISK KRANARM 4 000 mm/900 kg för GTH-3007

67

Page 68

■ HYDRAULISK OCH MEKANISK KRANARM 4 000 mm/900 kg för GTH-4013 SX och GTH-4013 EX

Page 69

■ HYDRAULISK OCH MEKANISK KRANARM 4 000 mm/900 kg för GTH-4017 SX och GTH-4017 EX

Page 70

HYDRAULISK OCH MEKANISK KRANARM 4 000 mm/900 kg för GTH-4016 SR

Page 71

HYDRAULISK OCH MEKANISK KRANARM 4 000 mm/900 kg för GTH-4018 SR

Page 72

■ KRANARM 2 000 mm/2 000 kg för GTH-2506

Page 73

KRANARM 2 000 mm/2 000 kg för GTH-3007

Page 74

■ KRANARM 2 000 mm/2 000 kg för GTH-4013 SX och GTH-4013 EX

Page 75

KRANARM 2 000 mm/2 000 kg för GTH-4017 SX och GTH-4017 EX

Page 76

■ KRANARM 2 000 mm/2 000 kg för GTH-4016 SR

Page 77

KRANARM 2 000 mm/2 000 kg för GTH-4018 SR

Page 78

VINSCH 3 000 kg för GTH-4013 SX och GTH-4013 EX

Page 79

■ VINSCH 3 000 kg för GTH-4017 SX och GTH-4017 EX

Page 80

■ VINSCH 3 000 kg för GTH-4016 SR

KROK - KRANARM - VINSCH

Page 81

VINSCH 3 000 kg för GTH-4018 SR

Page 82

Lasttabeller

Sidan har lämnats blank med avsikt

Page 83

Scheman

HYDRAULSCHEMA AV VINSCH

(Rev.0, Cod.: 57.2500.0001)

Page 84

Scheman

■ HYDRAULSCHEMA AV KRANARMEN FÖR UNDERHÅLL

(Rev.0, Cod.: 57.2500.0000)

Page 85

Beauforts Vindtabell

Vind-
styrka
Vind-
beskrivning
Vind-
hastighet
m/sek
Effekter på mark
0 Lugnt < 0,3 Lugnt. Röken stiger nästan rakt upp.
1 Svag vind 0,3 - 1,5 Märkbar för känseln.
2 Svag vind 1,6 - 3,4 Lyfter en vimpel. Sätter små löv i rörelse.
3 Måttlig vind 3,5 - 5,4 Sträcker en vimpel. Sätter blad och tunna kvistar i oavbruten rörelse.
4 Måttlig vind 5,5 - 7,9 Sträcker en flagga. Sätter kvistar och tunnare grenar i rörelse.
5 Frisk vind 8,0 - 10,7 Mindre lövträd börjar svaja. Grenar sätts i rörelse.
6 Frisk vind 10,8 - 13,8 Sätter stora trädgrenar i rörelse. Viner i telegraf-
och telefonstolpar. Svårt att använda paraply.
Plastbehållare för sopor välter.
7 Hård vind 13,9 - 17,1 Hela träd svajar, man går ej obehindrat mot
vinden. Svängande skyskrapor kan noteras,
särskilt de översta våningarna.
8 Hård vind 17,2 - 20,7 Bryter kvistar från träden. Besvärligt att behålla
kursen för bilar. Besvärligt att gå i det fria.
9 Halv storm 20,8 - 24,4 Grenar rycks av från träd och buskage blåser
iväg. Signaleringar och spärr temporär dragare
via. Mindre skador på hus, t ex taktegel kan
blåsa ned.
10 Storm 24,5 - 28,4 Träd rycks upp med roten. Betydande skador.
Mindre träd böjs eller deformeras. Betydande
skador på hus.
11 Svår storm 28,5 - 32,6 Omfattande skador på vegetationen. Skadade tak. Gamla spruckna eller skadade asfaltsvägar lyfts upp fullständigt.
12 Orkan 32,7 > Omfattande skador på vegetation. Vissa fönster
går sönder. Skador på hus och lador som är i
dåligt skick. Skräp kastas iväg längre avstånd.
Page 86

Sidan har lämnats blank med avsikt

Page 87

Materialtabeller

Material Vikt i kg per m 3
Aluminium 2700
Mässing 8500
Tegel 2100
Kol 1450
Koppar 8800
Cement 2400
Olegerat stål 7700
Bly 11200
Olja 800
Papper 1120
Vatten 1000
Trä 800

VANLIGT FÖREKOMMANDE FORMER

L W Pyramid
¼ x L x I x H
Massiv cylinder
ϖr² x L
L Rör med tjock vägg
ϖ(r1² - r2²) x L
H Massiv rektangel
L x I x H
R Kula
4ϖ x R³

87

Page 88

Sidan har lämnats blank med avsikt

Page 89

EG-Försäkran Om Överensstämmelse

■ EG-FÖRSÄKRAN OM ÖVERENSSTÄMMELSE

Tillverkare och person som är behörig att sammanställa den tekniska dokumentationen TEREXLIFT s.r.I. Zona Industriale Buzzacchero 06019 Umbertide (PG) Italia Vi förklarar att följande maskin Benämning: Höjningsbar och rörlig arbetsplattform (PLE) Funktion: Lyfta av personer och föremål Modell: XXXXX Serienummer: XXXXX Överensstämmer med alla bestämmelser i Maskindirektiv 2006/42/EG bilaga IV Har erhållit certifikat typ CE nr. XXXXXXXXXXX utfärdat av följande erkänd myndighet XXXXX Överensstämmer dessutom med följande europeiska standard, nationell lagstiftning och tekniska specifikationer:

EN 280/A2:2009

Page 90

Sidan har lämnats blank med avsikt

Page 91

Kontrolltabell

DAGLIG KONTROLL AV SÄKERHETSANORDNINGAR

DATUM_____

KOMPONENT RESULTAT NOTERINGAR UNDERSKRIFT
Lyftdonets
system för
stabilitetskontroll
  • positiv
  • negativ
Vinschens
låsventil med
hydrauliskt
kommando
  • positiv
  • negativ
Vinschens
trumbroms
  • positiv
  • negativ
Vinschens
ändlägesbrytare
  • positiv
  • negativ
Vinschens
lyftbegränsar-
mekanism
  • positiv
  • negativ
Krokens låstunga
  • positiv
  • negativ
Page 92

Loading...