Fluke T100 User guide [cs]

Zkoušečka napětí, model "T100"
Obj. č.: 12 21 62
Obsah
Strana
1. Úvod ..........................................................................................................1
2. Účel použití zkoušečky.............................................................................3
3. Bezpečnostní předpisy.............................................................................4
4. Součásti zkoušečky..................................................................................5
5. Vložení (výměna) baterií...........................................................................6
Manipulace s bateriemi........................................................................................................6
Kontrola stavu nabití do zkoušečky vložených baterií..........................................................7
6. Vlastní provádění měření.........................................................................8
a) Otestování správné funkce zkoušečky ............................................................................8
b) Měření stejnosměrného a střídavého napětí (DC a AC)..................................................8
c) Zjištění přítomnosti fáze (použití fázové zkoušečky s jedním měřícím hrotem)...............8
d) Kontrola správné funkce bezpečnostních ochranných jističů (odpojovačů).....................9
e) Kontrola průchodnosti obvodů (kontrola pojistek) / testování diod................................10
Příklad testování křemíkových diod................................................................................10
f) Kontrola sledu fází v trojfázových instalacích.................................................................11
1. Úvod
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za Vaše rozhodnutí zakoupit výrobek naší firmy. Jsme přesvědčeni, že naše univerzální zkoušečka stejnosměrných a střídavých napětí a průchodnosti obvodů splní Vaše očekávání a bude Vám k užitku. Hodnotu změřeného napětí signalizuje rozsvícení příslušných červených kontrolek (LED).
Tato zkoušečka dokáže dále v třífázových sítích se střídavým napětím zjistit sled fází (jejich směr otáčení neboli rotaci).
Koupí této digitální zkoušečky napětí jste získali velmi přesný měřící přístroj, který odpovídá nejnovějšímu stavu techniky. Abyste tento měřící přístroj uchovali v dobrém stavu a zajistili jeho bezpečný provoz, je třeba, abyste tento návod k obsluze dodržovali!
Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení zkoušečky do provozu a k její obsluze. Ponechejte si proto tento návod k obsluze, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst! Jestliže tento výrobek předáte nebo prodáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze.
7. Osvětlení místa měření ..........................................................................11
8. Technické údaje......................................................................................12
9. Čištění a údržba zkoušečky...................................................................12
Recyklace.......................................................................Chyba! Záložka není definována.
2
2. Účel použití zkoušečky
Tento měřící přístroj (tato zkoušečka napětí) odpovídá evropské normě o zkoušečkách napětí se dvěma měřícími hroty (EN 61243-3) jakož i krytí (třídě ochrany) „IP 65“ (ochrana proti stříkající vodě a prachu). Z tohoto důvodu může být tato zkoušečka napětí používána i ve venkovním nebo ve vlhkém prostředí (s odpovídající ochrannou i v dešti).
S touto zkoušečkou můžete provádět měření v instalacích a zařízeních, které odpovídají přepěťové kategorii číslo 3 (CAT III) a číslo 4 (CAT IV).
Do přepěťové kategorie č. 3 (CAT III) je zahrnuta také přepěťová kategorie č. 2 (CAT II) pro elektrické provozní prostředky, na které jsou kladeny zvláštní požadavky ohledně bezpečnosti a jejich použitelnosti. Jedná se například o domovní elektrické instalace, ochranná zařízení, síťové zásuvky, spínače (jističe) atd.
Přepěťová kategorie č. 4 (CAT IV) zahrnuje provozní prostředky, u kterých je nutné zohlednit také nebezpečí a následky po úderu blesku při bouřkách. Jedná se například o přípojky k venkovním elektrickým vedením, o uzemňovací kabely vodních čerpadel atd.
Tato zkoušečka napětí se dvěma měřícími hroty slouží k měření stejnosměrných a střídavých napětí v rozsahu od 12 V do 690 V.
Hodnota změřeného napětí je signalizována rozsvícením příslušné kontrolky (celkem 6 červených LED). Polaritu stejnosměrného napětí signalizují 2 červené kontrolky (LED), které jsou označeny znaménky plus (+) a minus (–). Při detekci střídavého napětí svítí tyto obě kontrolky současně
( ). Tato zkoušečka je dále vybavena akustickou a optickou kontrolou průchodnosti obvodů [zkoušení
pojistek, přerušení vodičů kabelů, kontrola polovodičových součástek (například křemíkových diod) a všech obvodů a zapojení s nižším vnitřním odporem než 400 k].
Dále je tento model vybaven do něho zabudovaným osvětlením místa měření. Toto osvětlení můžete používat jako normální kapesní svítilnu.
S touto zkoušečkou (podobně jako s doutnavkovou zkoušečkou) můžete dále zjistit fázi se střídavým napětím přiložením červeného měřícího hrotu k vodiči (zasunutím tohoto hrotu do síťové zásuvky) a dotykem prstu na dotykový senzor na přední straně zkoušečky. Zaregistruje-li tato zkoušečka fázi s minimálním střídavým napětím 100 V, pak se na ní rozsvítí příslušná červená
kontrolka, která je označena symboly trojúhelníků s vykřičníkem a s bleskem ( ). Ke kontrole trojfázových sítí je tato zkoušečka vybavena signalizací sledu fází. Směr otáčení
neboli rotaci fází signalizují 2 kontrolky, které jsou označeny písmeny „L“ a „R“ ( ). S tímto měřícím přístrojem můžete rovněž zkontrolovat ochranné (bezpečnostní) jističe
(odpojovače), které vypínají (odpojují od síťového napájení) elektrické spotřebiče, jestliže tyto jističe (odpojovače), které bývají označovány jako „FI/RCD“, zaregistrují nebezpečný svodový (chybový, dotykový) proud (vyšší než 10 mA nebo 30 mA).
K napájení tohoto přístroje slouží 2 baterie 1,5 V velikosti „AAA“ (LR03).
3
3. Bezpečnostní předpisy
Vzniknou-li škody nedodržením tohoto návodu k obsluze, zanikne nárok na záruku! Neručíme za následné škody, které by z toho vyplynuly. Neodpovídáme za věcné škody, úrazy osob, které byly způsobeny neodborným zacházením s tímto měřícím přístrojem nebo nedodržováním bezpečnostních předpisů. V těchto případech zanikají jakékoliv nároky, které by jinak vyplývaly ze záruky výrobku.
Tento přístroj opustil výrobní závod v bezvadném stavu a je technicky bezpečný. Aby byl tento stav zachován a abyste zajistili bezpečné používání přístroje, musíte respektovat následující bezpečnostní pokyny a varování:
Pozor! Nebezpečná napětí při dotyku! Nebezpečí ohrožení života!
Přečtěte si návod k obsluze! Tento symbol odkazuje na důležité pokyny, které musíte dodržovat.
Z bezpečnostní důvodů a z důvodů registrace (CE) nesmí být tento přístroj přestavován a v jeho vnitřním zapojení nesmějí být prováděny žádné změny.
Měřící přístroje a jejich příslušenství (baterie) nejsou dětské hračky a nepatří do rukou malých dětí! Nenechávejte volně ležet baterie. Hrozí nebezpečí, že by je mohly spolknout děti nebo domácí zvířata! V případě spolknutí baterií vyhledejte okamžitě lékaře!
Nevystavujte tento přístroj příliš vysokým teplotám, silným vibracím nebo příliš vysoké vlhkosti. Zaručená přesnost měření je zajištěna pouze v normálních klimatických podmínkách (při teplotě od - 10 °C až do + 55 °C a p ři relativní vlhkosti vzduchu od 85 %).
Buďte zvláště opatrní při měření střídavých napětí vyšších než 25 V (AC) nebo stejnosměrných vyšších než 35 V (DC). Při dotyku vodičů již s těmito napětími můžete utrpět životu nebezpečný úraz elektrickým proudem.
Před každým měřením zkontrolujte přístroj a měřící hroty, zda nedošlo k nějakému poškození izolace. Neprovádějte v žádném případě měření, zjistíte-li poškození izolace měřících hrotů a černého měřícího kabelu.
Abyste zabránili úrazu elektrickým proudem, dbejte na to, abyste se během měření ani nepřímo nedotkli měřících hrotů a kontaktů měřeného objektu, který je pod napětím.
Nepoužívejte tuto zkoušečku napětí nikdy okamžité poté (nezapínejte ji), jestliže jste ji přenesli z chladného prostředí do prostředí teplého. Zkondenzovaná voda, která se přitom objeví (vysráží), by mohla tento měřící přístroj za určitých okolností zničit. Z tohoto důvodu v těchto případech počkejte a zkoušečku nepoužívejte k měření tak dlouho, dokud se teplota zkoušečky nevyrovná s teplotou okolního vzduchu.
Při měření lze tuto zkoušečku držet pouze za její rukojeť. V žádném případě se nesmíte dotýkat kovových kontaktů měřených objektů (obnažených vodičů).
Dodržujte další bezpečnostní pokyny, které jsou uvedeny v tomto návodu k obsluze.
Pokud si nebudete vědět rady, jak tento měřící přístroj používat a v tomto návodu k obsluze nenaleznete příslušné informace, požádejte o radu zkušeného odborníka.
4
Loading...
+ 4 hidden pages