Ezidri FD500 User Manual

0 (0)
Ezidri FD500 User Manual

SUŠIČKA POTRAVIN

MODEL FD500 SNACKMAKER A FD1000 ULTRA DIGITAL

Návod k použití a receptář

Vážení zákazníci,

jsme rádi, že jste si zakoupili novozélandskou sušičku ovoce, zeleniny, bylin, hub a květin…. Novozélandská sušička suší díky nejnovější technologii kvalitně, úsporně, bez cukru, bez konzervačních látek. Šetrným sušením si ovoce a zelenina uchová barvu, chuť, vůni, a především důležité vitamíny a minerální látky.

Z návodu, který máte před sebou, získáte základní informace pro přípravu, sušení, skladování a využití sušených produktů. Dozvíte se, že můžete sušit nejen známé druhy ovoce či zeleniny, ale naučíte se připravovat i ovocné placky z drobného ovoce, usušíte si například rajčata, cukety, dýně…

Časy sušení, které najdete u jednotlivých druhů ovoce a zeleniny, jsou přibližné a závisí na teplotě a vlhkosti vzduchu v místnosti, ve které sušíte. Dále závisí na obsahu vody, na stupni zralosti a předchozí úpravě.

Čím více budete sušit – tím více získáte zkušeností.

Podrobnější informace o sušení a řadu receptů, ve kterých použijete vše, co jste usušili, jsou zpracovány podle našich zkušeností do kuchařky Sušíme ovoce, zeleninu, byliny, houby… Řadou výborných receptů přispěli i spokojení majitelé novozélandských sušiček. Kuchařku si u nás můžete objednat.

Přejeme Vám hodně úspěchů a radosti při sušení v novozélandské sušičce.

Kolektiv pracovníků společnosti Řídící systémy, spol. s r.o.

Návod k použití sušiček

Předpisy pro užití sušiček

1.Přečtěte si podrobně celý návod, zejména zásady pro bezpečnost provozu.

2.Seznamte se pečlivě se záručními podmínkami (jsou uvedeny v Záručním listu!).

3.Nepoužívejte sušičky k jinému účelu než k sušení ovoce, zeleniny, hub, bylin a květin.

4.Sušičky se zapínají a vypínají zastrčením/vytažením vidlice do/ze zásuvky. Sušičky nemají samostatný síťový vypínač, ani se nevypínají tlačítky termostatu!!

5.Zapínáte-li poprvé sušičku, přesvědčte se, zda se ventilátor v přístroji otáčí. Poznáte to zrakem nebo sluchem. Jestliže se ventilátor neotáčí, vypněte okamžitě přístroj a vraťte jej Vašemu dodavateli.

6.Potraviny k sušení pokládejte na síta mimo sušičku! Síta položte na základní jednotku sušičky až po jejich naplnění.

7.Používejte pouze doplňky dodávané výrobcem.

8.Chraňte sušičky a síta před pády na zem nebo na stůl i z malé výšky a před pády předmětů na ně.

9.Při mytí sít postupujte zvláště opatrně, aby nedošlo k prolomení mřížky síta. Více o údržbě sušiček je v části „Údržba sušiček“.

10.Chraňte sušičky před otevřeným ohněm a horkými předměty.

11.Nenechávejte sušičky na zemi v prachu a vlhku, nepoužívejte je ve venkovním prostředí.

Bezpečnostní předpisy

Při jakémkoliv použití sušiček musíte vždy dodržovat tyto předpisy:

a)při jakékoliv manipulaci se sušičkou (čištění, přenášení apod.) musí být vidlice vždy vytažena ze zásuvky, tj. sušička musí být bezpodmínečně vypnuta!

b)sušička, přívodní šňůra ani vidlice nesmějí přijít do styku s vodou nebo jinou tekutinou,

c)chraňte sušičky před vniknutím vody, tekutin, sušených náplní a cizích předmětů do jakéhokoliv otvoru základní jednotky,

d)připravujete-li k sušení pastovité potraviny, fóliovou misku položte na síto, nalijte do misky náplň a teprve potom síta stohujte na sušičku,

e)nenechávejte viset šňůru přes okraj stolu nebo pultu, nepokládejte ji na horké předměty a žádné předměty nepokládejte na šňůru,

f)nepoužívejte sušičku, má-li poškozenou šňůru nebo vidlici,

2

g)při jakékoliv poruše sušičky, zejména její elektrické části, vytáhněte vidlici ze zásuvky a sušičku již nepoužívejte. Předejte ji nebo pošlete k vyzkoušení, seřízení nebo opravě do servisu,

h)adresa autorizovaného servisu na opravy sušiček je uvedena v Záručním listu a na zadní straně obálky návodu.

i)nepokoušejte se sušičku opravovat sami nebo ji nedávejte do opravy jakémukoliv jinému servisu! Špatné nastavení ochranných prvků sušičky ji může neopravitelně poškodit, případně může dojít i k jejímu shoření!

Základní údaje

Popis: Sušičky se skládají ze základní jednotky (uvnitř je ventilátor, topná spirála, elektronický regulátor a síťová šňůra), sít, víka a příslušenství.

Sacími otvory v základní jednotce se nasává vzduch, ohřívá se na teplotu nastavenou elektronickým termostatem a soustavou rozváděcích kanálků na obvodu sít se vhání do vnitřního prostoru jednotlivých sít. Středovým otvorem sít a víka je část vzduchu vytlačována ze sušičky, část vzduchu se nasává zpět, dohřívá se a vhání znova do prostoru sít.

Zvýšení sušicí kapacity

Sušičky jsou konstruovány jako stavebnicové tak, aby bylo možné dokupováním dalších sít rozšiřovat jejich sušicí kapacitu. Při rozšíření sušičky na nejvyšší doporučený počet sít se prakticky nezvyšuje příkon sušičky a doba sušení se neprodlužuje. Výrobce nedoporučuje používat více sít, než je uvedeno v části Technické údaje.

Příslušenství

Fóliová miska

Je určena k sušení pastovitých náplní na závitky (stočené usušené placky).

Síťka

Vyjímatelná pružná vložka s jemnými oky k sušení drobných kousků. Její použití zároveň usnadňuje mytí sít.

Distanční síto

Používá se pro zvětšení prostoru mezi síty při sušení větších produktů např. vlašských ořechů vcelku. Při naskládání většího počtu těchto sít na sebe vytvoříte "tunel" pro sušení květin i na dlouhém stonku. Maximální počet sít, který zvládne vaše sušička je uveden v části Technické údaje.

3

Technické údaje

Typ:

Snackmaker FD500

Ultra FD1000 DIGITAL

 

 

 

Max. příkon ve W:

500

1000

 

 

 

Průměrný příkon ve W:

100–200

200–500

 

 

 

Teplotní režimy:

3

30 °C–70 °C

(nastavitelné po 5 °C)

 

 

Časovač

-

1–48 hodin

(nastavitelné po 1 hodině)

 

 

Hmotnost v kg:

3,4

4,7

 

 

 

Průměr sušičky v mm:

340

390

 

 

 

Počet sít:

5

5

 

 

 

Max. počet sít pro sušení bylin a

15

30

květin:

 

 

Max. počet sít pro sušení ovoce a

12

24

zeleniny

 

 

Max. počet sít pro sušení

 

 

mixovaných produktů a hotových

10

15

jídel

 

 

Ke každé sušičce se dodává 1 síťka a 1 miska.

Jak používat sušičku

1.Sejměte síta a oddělte je od sebe. Před použitím je omyjte teplou vodou se saponátem, dobře je opláchněte a nechte oschnout.

2.Kousky potravin položte odděleně vedle sebe na síto. Sušíte-li pastovité náplně, přesvědčte se, že hmota nepřetéká přes okraj.

3.Podle typu sušičky nastavte teplotní režim (FD500 Snackmaker) nebo nastavte požadovanou teplotu a čas sušení (FD1000 Ultra Digital). Zapněte sušičku a nechte ji chvíli zahřát.

4.Máte-li všechna síta připravena, položte je na sušičku. Na sušičku nepokládejte při sušení prázdná síta.

5.Nevypínejte sušičku, dokud sušení neskončilo.

6.Po ukončení sušení vytáhněte vidlici ze zásuvky.

Údržba sušiček

Na čištění sušiček používejte vodu o teplotě nejvýše 60 °C.

4

Nikdy nepoužívejte na čištění kovové předměty, drátěnky (ani plastové) nebo abrazivní prostředky (písek na nádobí apod.).

Víko, síta a síťky: Namočte je na několik minut do teplé vody nebo do vody s neagresivním saponátem. Měkkým kartáčkem odstraňte zbytky sušené náplně.

Fóliové misky: Odstraňte zbytky sušené náplně papírovým ubrouskem a omyjte je teplou vodou. Nepoužívejte žádné čisticí prostředky!

Základní jednotka: Čistěte ji zásadně vypnutou, jen na povrchu měkkým vlhkým hadříkem nebo houbou. Do jednotky nesmí při čištění vniknout voda.

Základní pokyny a rady pro sušení

Záznamy o sušení: Záznamy o vlhkosti, hmotnosti, době sušení a teplotách pomohou při opakovaném sušení. Tyto záznamy mohou být stejně jednoduché, jako nálepky na sklenicích.

Používejte kvalitní potraviny: Nejlepšího výsledku dosáhnete jen s kvalitními potravinami. Používejte ovoce správně zralé, abyste zachovali co nejvyšší nutriční hodnotu. Nikdy nepoužívejte k sušení nahnilé nebo plesnivé ovoce, zeleninu apod., a to ani po vykrájení a očištění!

Příprava: Pro zachování chuti a nutriční hodnoty používejte pouze kvalitní ovoce. Pečlivě je omyjte, oloupejte, odpeckujte a nakrájejte. Tam, kde je to doporučeno, ovoce předběžně zpracujte.

Množství náplně na sítě: Je obtížné stanovit optimální množství – obecně se však doporučuje asi 0,5 kg na jednom sítu.

Doporučená velikost: Pro kusovou náplň se doporučuje tloušťka plátků asi 5 mm. Pracujte rychle, aby se uchovala nutriční hodnota a náplň neosychala. Stejné druhy náplně krájejte na, pokud možno stejné kousky (např. banány, rajčata apod.). Ulehčí to v budoucnu přípravu jídel.

Nastavení teploty sušení

Snackmaker FD500

Sušička se zapne do zásuvky. Rozsvítí se kontrolka sušícího režimu „LOW“. Stisknutím zeleného tlačítka se přepne na režim „MEDIUM“, dalším stisknutím zeleného tlačítka se přepne na režim „HIGH“. Volba režimů probíhá po každém stisknutí zeleného tlačítka v cyklu LOW – MEDIUM – HIGH…

5

Označení

Symbol na sušičce

Teplota [°C]

Vhodné pro:

 

 

 

 

LOW

 

35–40

byliny, koření, květiny

 

 

 

 

MEDIUM

 

50–55

ovoce, zelenina, houby,

 

placky

 

 

 

 

 

 

 

HIGH

 

56–60

hotová jídla, maso

 

 

 

 

Ultra FD1000 DIGITAL

Sušičku se zapojte do zásuvky, ozve se „pípnutí“ a rozsvítí se červená kontrolka zapnutí.

Zapněte sušičku stisknutím tlačítka . Ozve se „pípnutí“ a na displeji se zobrazí blikající teplota 30 °C a čas 1 hodina.

Stisknutí šipek vlevo od displeje nastavte požadovanou teplotu. Teplota je nastavitelná po 5 °C v rozmezí 30–70 °C. Doporučené teploty pro sušení jsou stejné jako u typu Snackmaker.

Stisknutí šipek vpravo od displeje nastavte požadovaný čas sušení. Čas se nastavuje v krocích po jedné hodině. Nejkratší doba sušení je 1 hodina a nejdelší

48 hodin.

Sušení spustíte stisknutím tlačítka stisknutím tlačítka .

Po uplynutí nastavené doby sušení se teplota sníží na 30 °C – sušení pokračuje (zamezí se tím opětovné rehydrataci již usušených potravin vzdušnou vlhkostí),

dokud sušičku nevypnete stisknutím tlačítka po dobu dvou sekund.

Předehřívání:

Nastavte doporučenou teplotu sušičky a zapněte ji chvíli před vložením sít. Vlhkost v potravinách sníží teplotu v sušičce. Nedoporučujeme k vyrovnání tohoto poklesu nastavovat vyšší teplotu sušení.

6

Recepty a návody k sušení

Pokud máte zájem o další recepty a návody, jak správně sušit, můžete si u nás objednat sešit „Sušíme ovoce, zeleninu, byliny, houby.“

Úprava ovoce a zeleniny před sušením

Zeleninu lze blanšírovat (tepelně opracovat), čímž se zabrání enzymatické reakci, která způsobuje ztrátu chuti. Více o úpravách ovoce před sušením je uvedeno v části „Sušení ovoce“. Předběžná úprava není pro sušení ovoce nezbytná, zlepšuje však vzhled potravin, zvyšuje jejich životnost a někdy i nutriční hodnotu. Některé druhy ovoce (fíky, švestky, hroznové víno a borůvky) mají ochranný voskový povlak. Abychom u nich urychlili sušení, ponoříme je těsně před sušením na 1 až 2 min. do horké vody. Povlak se odstraní a sušení bude trvat kratší dobu. Po vytažení z horké vody ovoce opláchněte ještě studenou vodou. V některých případech, např. u švestek, stačí plody rozpůlit a položit na síta slupkou dolů. Drobné bobule (např. borůvky) doporučujeme sušit rozmixované. Doba sušení je tak výrazně kratší.

Doba sušení

Doba sušení závisí na množství produktů na sítu, tloušťce plátků, vlhkosti a teplotě okolního ovzduší, a hlavně na obsahu vody v potravinách. Veďte si záznamy.

Skladování a označování

Usušené potraviny si zachovají jednu třetinu až jednu dvanáctinu původní hmotnosti. Vhodnými skladovacími nádobami jsou zavařovací sklenice, nádoby s kovovými šroubovacími víčky apod. Potraviny v plastových sáčcích uchovávejte v pevných nádobách chráněných proti hmyzu. Nádoby plňte až po okraj, abyste zabránili vnikání vzduchu. Při balení dejte pozor, abyste potraviny nerozmačkali. Vhodnější jsou spíše malé nádoby, protože při každém otevření vniká dovnitř vlhkost ze vzduchu.

Nádoby si můžete označovat nálepkami s uvedením obsahu, datem a dobou sušení, hmotností apod.

Pravidelná kontrola vlhkosti

První týden po usušení občas nádobkou zatřeste, abyste se přesvědčili, že obsah nenavlhnul. Později uložené potraviny občas kontrolujte a pokud zvlhnou, přesušte je.

Skladovací prostory

Potraviny skladujte na chladném, suchém a tmavém místě. Doporučená teplota je 5 až 20 °C.

7

Loading...
+ 16 hidden pages