Extech MN16A-KIT User guide [cs]

Sada digitálního multimetru MN16
Obj. č. 12 23 75
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup sady Extech MN16. Tento návod k obsluze je nedílnou součástí tohoto výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení
výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst.
Rozsah dodávky
Digitální multimetr Extech MN16.
Tester spojitosti obvodu Extech CT20.
Bezdotyková zkoušečka napětí Extech DV20.
Tester spojitosti obvodů a třídění vodičů Extech Pro CT20
Tento tester slouží pro testování kontinuity obvodů a identifikaci jednotlivých vodičů (žil) kabelových svazků, jejichž konce jsou například každý v jiné místnosti nebo na jiném podlaží. Tento měřicí přístroj byl před jeho uvedením na trh v rámci výroby podroben velmi náročnému testování. Výrobek proto vykazuje vysokou provozní spolehlivost a bezpečnost. Používejte jej však výhradně v souladu s pokyny uvedenými v tomto návodu k obsluze.
Popis a ovládací prvky
1. Hlavní část testeru.
2. LED indikátor (červená blikající kontrolka).
3. Hlavní vypínač Power On/Off (posuvný mini přepínač).
4. Provozní kontrolka „On“ (trvale svítící LED zelené barvy).
5. Výstup akustické signalizace (s otvory v zadní části krytu).
6. Indikátor průchodnosti obvodu s ukazatelem stavu (zelená nebo červená LED).
7. Plastový úchyt pro zkušební kabely (v boččásti krytu).
8. Krokosvorky na konci zkušebních kabelů dálkového modulu.
9. Červený a černý zkušební kabel s krokosvorkami hlavní části testeru.
10. Přihrádka bateriového prostoru (baterie 9 V) v zadní části testeru.
Uvedení do provozu
Nepřipojujte nikdy tento testovací přístroj k obvodu, který je připojený ke zdroji napětí! Před připojením přístroje k testovanému obvodu ověřte jeho beznapěťový stav. Použijte proto vhodný měřicí přístroj (například multimetr nebo zkoušečku napětí).
Měření na vzdáleném místě obvodu
Tento testovací přístroj umožňuje měření na vzdáleném místě obvodu. K tomu je však zapotřebí příslušných zkušebních kabelů dálkového modulu. Tento režim měření se používá především pro účely:
A) Měření průchodu (kontinuity) vodičů v kabelových svazcích, jejichž opačný konec je jednomu
místu vzdálený.
B) Identifikace (třídění) jednotlivých žil v kabelových svazcích. Testovací přístroj slouží k pohodlnému testování a třídění vodičů v elektrických kabelech, kabelů
v reproduktorech a telefonních kabelů, která vedou do různých místnostní a na různá podlaží.
Postup k provádění měření
1. Zapněte měřicí přístroj. Přesuňte proto hlavní přepínač Power On/Off (3) do polohy „On“. Zároveň přitom se rozsvítí provozní LED kontrolka zelené barvy. V případě, že se nerozsvítí provozní kontrolka, vyměňte starou a vybitou baterii za novou.
2. Připevněte červenou a černou svorku zkušebních kabelů přístroje k vodičům na jednom konci kabelu.
3. Na opačném konci kabelu připevněte k jeho vodičům svorky zkušebních kabelů dálkového modulu.
4. Pakliže je měřený obvod průchozí, rozsvítí se zelená nebo červená LED kontrolka na přístroji v závislosti na orientaci testovacích kabelů. Poznámka: V této chvíli bude vodič spojený s opačným koncem vodiče na přístroji generovat akustickou signalizaci a zároveň přitom se rozsvítí červená LED kontrolka, zatímco na dálkovém modulu (na straně obsluhy) systém ověří kontinuitu vodičů.
5. V případě, že je červený zkušební kabel na dálkovém modulu spojen s červeným zkušebním kabelem na přístroji a černý kabel na dálkovém modulu je spojen s černým zkušebním kabelem na přístroji ve správné orientaci, rozsvítí se na hlavním přístroji zelená LED kontrolka. Pokud se však na přístroji rozsvítí červená LED kontrolka, znamená to, že zkušební kabely přístroje jsou připojeny s opačnou orientací, než jsou připojeny zkušební kabely na opačném konci kabelu u dálkovému modulu. Po prohození svorek testovacích kabelů na libovolné straně kabelu pak dojde k dosažení správné orientace zkušebních kabelů na obou stranách testovaného kabelu.
6. Poté, co dosáhnete správné orientace (indikace zelené LED) můžete oba testované vodiče barevně označit například v souladu s barvami zkušebních kabelů (červená a černá).
Speciální funkce pro měření kontinuity obvodu a třídění žil s použitím dálkového modulu
Měření kontinuity obvodu můžete provádět se dvěma, třemi a více vodiči. Postupným testováním tak můžete roztřídit jednotlivé vodiče v kabelových svazcích. Pro usnadnění identifikace jednotlivých vodičů mají testovací kabely na dálkovém modulu odpovídající barvy.
Měření průchodnosti obvodu (režim lokálního měření) Tento testovací přístroj můžete použít i bez dálkového modulu k měření vodivosti (průchodnosti)
elektrických obvodů mezi dvěma body. Tato funkce nalezne uplatnění například pro rychlé otestování kontinuity u běžných žárovek, pojistek, spínačů, relé, diod, rezistorů s nízkou impedancí, jističů a podobně.
1. Zapněte měřicí přístroj. Přesuňte proto hlavní přepínač Power On/Off (3) do polohy „On“. Zároveň přitom se rozsvítí provozní LED kontrolka zelené barvy. V případě, že se nerozsvítí provozní kontrolka, vyměňte starou a vybitou baterii za novou.
2. Pro ověření kontinuity vodičů v kabelu, jehož oba konce jsou dostupné ve stejné místnosti, připojte černý zkušební kabel testeru k jednomu konci vybraného vodiče a červený zkušební kabel ke konci dalšího vodiče.
3. Přejděte na opačný konec kabelu a propojte krátce oba konce odizolovaných vodičů testovaného kabelu. V případě, že jsou oba vodiče nepřerušené, vygeneruje přístroj akustický signál a zároveň přitom se rozsvítí červená LED kontrolka na testeru.
4. Pakliže vykazuje tento obvod spojitost, označte si oba konce vodičů příslušným číslem, názvem nebo barvou.
5. Při testování kontinuity jiných obvodů (například shora vyjmenovaných elektrických přístrojů), připojte jeden zkušební kabel (například červený) k libovolné části (svorce) a druhý zkušební kabel (černý) k druhé svorce testovaného přístroje. Pokud testovací přístroj zaznamená spojitost tohoto obvodu, vygeneruje systém testeru akustický tón a zároveň přitom se rozsvítí červená LED.
Výjimku při testování kontinuity tvoří zejména LED a výkonové diody. Kontinuitu diody a tzv. propustný směr zaznamenáte pouze v případě, že připojíte červený zkušební kabel na anodu (plus „+“ pól diody) a černý zkušební kabel na katodu diody (záporný „–“ pól diody).
Testování kontinuity žárovek a přepínačů.
Výměna baterie
Uvolněte šroubek u krytu bateriového prostoru. Použijte proto vhodný křížový šroubovák a odstraňte kryt bateriového prostoru. Vyjměte starou a vložte novou baterii se jmenovitým napětím 9 V. Uzavřete přihrádku bateriového prostoru a znovu ji řádně zajistěte pomocí šroubku.
Technické údaje
Napájení baterie 9 V DC Akustická signalizace 85 dB Provozní životnost baterie cca 12 měsíců při běžném používání Test průchodnosti 2 k Testovací proud pulzní (2,0 Hz) 20 – 50 mA při 10 , 2,0 mA – 8,0 mA při 1 k Max. délka testovaného vodiče 3000 m (min. průřez 26) Pojistka 250 V 0,5 A (rychlá spoušť) Podmínky provozu teplota –12 až +45 °C Teplota pro uskladně –20 až +80 °C, vlhkost 10 až 90 % RH (nekondenzující) Rozměry 90 x 57 x 29 mm Hmotnost 260 g
Bezdotyková zkoušečka napětí s osvětlením Extech DV20
Tento měřicí přístroj slouží je bezkontaktní zkoušečka napětí, která dokáže zaznamenat přítomnost elektrického pole, generovaného střídavým (AC) napětím v okolí základní izolace vodiče, bez potřeby přímého kontaktu se samotným vodičem. Červená LED indikace na hrotu zkoušečky ukazuje na přítomnost napětí. K napájení této zkoušečky použijte výhradně kvalitní baterie velikosti AAA. Nikdy tuto zkoušečku nevystavujte přílišné vlhkosti ani stříkající vodě. Tento výrobek splňuje všechny národní a evropské požadavky na elektromagnetickou kompatibilitu (EMC). Zkoušečka navíc splňuje požadavky ochranné třídy II (dvojitá nebo zesílená izolace). Prohlášení o shodě (CE) můžete získat po vyžádání u výrobce. Použití výrobku k jiným, než uvedeným účelům nebo v rozporu se všemi pokyny uvedenými v tomto návodu k obsluze hrozí nevratné poškození výrobku. Zároveň přitom může dojít ke zkratu, požáru nebo úrazu elektrickým proudem! Před uvedením výrobku do provozu se proto velmi podrobně seznamte s tímto návodem k obsluze a dbejte všech jeho pokynů.
Bezdotyková zkoušečka AC napětí Extech DV20 (600 AC)
Důležitá bezpečnostní opatření
Při použití výrobku k jiným, než uvedeným účelům nebo v rozporu s pokyny uvedenými v tomto návodu k obsluze hrozí riziko úrazu a vzniku škod! Výrobce v takovém případě nepřebírá žádnou odpovědnost za způsobené škody. Přečtěte si proto pečlivě celý tento návod k obsluze a dbejte všech jeho pokynů!
Hodnota měřeného napětí nesmí při použití této bezkontaktní zkoušečky překročit 600 V (kategorie přepětí III). Zkoušečku použijte pouze v prostředí, kde došlo k poruchám nevodivých částí nebo vodivosti způsobené vlivem kondenzace. Nikdy tuto zkoušečku nevystavujte přílišné mechanické zátěži, pádu nebo vibracím. Stejně tak zkoušečku nikdy nevystavujte zdrojům extrémních teplot, dopadům přímých slunečních paprsků a přílišné vlhkosti. Zkoušečka není určena k provozu ve vodě a jiných kapalinách. Při použití zkoušečky ve venkovním prostředí proveďte všechna nezbytná bezpečnostní opatření a využijte všechny dostupné ochranné pracovní prostředky. Při provozu zkoušečky proto používejte všechny dostupné ochranné prostředky (gumové rukavice, ochranný oděv a izolovanou obuv).
Popis a ovládací prvky zkoušečky
a) Bateriová přihrádka. b) Tlačítko osvětlení. c) Klip pro připevnění (například na kapsu). d) Tělo zkoušečky. e) Měřicí hrot. f) LED osvětlení.
Uvedení do provozu
Před každým použitím této zkoušečky ověřte její funkci na známém zdroji, jehož hodnota napětí je v udávaném rozsahu. Umístěte měřicí hrot zkoušečky do blízkosti zdroje střídavého napětí. V případě, že zkoušečka zaznamená elektrické napětí, měřicí hrot na zkoušečce se rozsvítí. Přestože se tento měřicí hrot nerozsvítí, může být v měřeném obvodu i přesto přítomné nebezpečné napětí. Funkce bezdotykové zkoušečky může být výrazně ovlivněna například konkrétním provedením elektrické zásuvky nebo sílou a typem základní izolace testovaných vodičů. Zkoušečka nedokáže zaznamenat přítomnost napětí ve stíněných kabelech, kabelových trubkách, v panelové instalaci nebo pod kovovými kryty. Pro osvětlení měřeného místa můžete použít LED světlo, které zapnete jednoduše po stisku příslušného tlačítka (b) na zkoušečce.
Výměna baterií
V případě, že dojde k výraznému snížení intenzity LED indikátoru v hrotu zkoušečky, vyměňte staré baterie za nové. Opatrně vytáhněte klip (c) a stiskněte kryt přihrádky baterií (a). Vyjměte staré a vložte 2 nové baterie velikosti AAA. Přihrádku bateriového prostoru znovu řádně uzavřete. Zkoušečka se automaticky zapne po vložení nových baterií.
Technické údaje
Rozsah měření 200 – 600 V AC Přepěťová kategorie 600 V, CAT III Stupeň znečiště 2 Podmínky provozu 0 až +50 °C Napájení 2 baterie AAA
Loading...
+ 7 hidden pages