Extech DV50-EU User guide [cs]

Zkoušečka napětí Extech DV50-EU
Obj. č.: 12 29 93
Úvod a účel použití přístroje
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup zkoušečky napětí DV50-EU. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu
a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod. Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Bezpečnostní předpisy
Tuto zkoušečku smíte používat pouze v uzavřených prostorách s rozvody elektrického vedení, které odpovídají přepěťovým kategoriím „CAT IV 600 V“ a „CAT III 1000 V“.
Před každým vyhledáváním elektrického vedení se střídavým napětím vyzkoušejte správnou funkci zkoušečky na známém místě, například na síťové zásuvce (230 V / 50 Hz).
Při vyhledávání střídavého napětí držte přístroj za jeho rukojeť. Nikdy se nedotýkejte rukama nebo prsty čidla detekční sondy. V těchto případech hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem.
Nepoužívejte tento zkoušečku, bude-li vlhký nebo jestliže zjistíte, že je poškozen.
Nevystavujte zkoušečku příliš nízkým nebo vysokým teplotám, nadměrným otřesům a vibracím jakož i příliš vysoké vlhkosti vzduchu.
Elektrické a elektronické přístroje nejsou žádná dětská hračka a nepatří do rukou malých dětí.
Neprovádějte sami žádné opravy přístroje. V případě potřeby opravy zkoušečky se spojte se svým
prodejcem, který Vám zajistí jeho opravu v autorizovaném servisu.
Nebudete-li si vědět rady, jak tuto zkoušečku správně používat a nenaleznete-li v tomto návodu k obsluze potřebné údaje nebo informace, obraťte se na kvalifikovaného odborníka nebo na naši technickou podporu.
Součásti zkoušečky
Čidlo střídavého napětí detekční sondy.
1
Kontrolka (svítivá LED) signalizující zapnutí zkoušečky (zelená
2
barva) a přítomnost střídavého napětí (červená barva, kontrolka bliká).
Otočný regulátor nastavení citlivost detekce střídavého napě
3
(na zadní straně detekční sondy). Posuvný přepínač vypnutí a zapnutí zkoušečky včetně polohy vypnutí
4
akustického signálu. Bateriové pouzdro (kryt detekční sondy).
5
Teleskopická prodlužovací trubka.
6
Otvor k zasunutí detekční sondy.
7
Rukojeť
8
2
Vyhledávání střídavého napě
1. Vytáhněte z otvoru [7] na zkoušečce detekční sondu [1]. Poté vysuňte na potřebnou délku teleskopickou trubku [6] ze zkoušečky.
2.
Zajistěte teleskopickou trubku jejím otočením do polohy „LOCKED“.
3.
Zapněte detektor přepnutím posuvného přepínače [4] do polohy „ON“. Poloha tohoto přepínače „OFF znamená vypnutí detektoru. Poloha se symbolem přeškrtnutého reproduktoru znamená vypnutí akustického signálu.
Vybité baterie (již nepoužitelné akumulátory) jsou zvláštním odpadem a nepatří do domovního odpadu a musí být s nimi zacházeno tak, aby nedocházelo k poškození životního prostředí! K těmto účelům (k jejich likvidaci) slouží speciální sběrné nádoby v prodejnách s elektrospotřebiči nebo ve sběrných surovinách!
Šetřete životní prostředí!
Příklady použití zkoušečky
4. Po zapnutí zkoušečky se rozsvítí zelená kontrolka (LED) [2], začne blikat červená kontrolka a případně se ozve akustický signál.
5. Nyní snižte citlivost zkoušečky otáčením regulátoru [3] na zadní straně detekční sondy na takovou úroveň, aby na detekční sondě přestala blikat červená kontrolka a aby se ze zkoušečky přestal ozývat akustický signál.
6. Nyní přidržte čidlo detekční sondy na kontrolovaném kabelu nebo na objektu, který chcete otestovat na přítomnost střídavého napětí. Bude-li kabel nebo testovaný objekt pod napětím, začne na detekční sondě blikat červená kontrolka a ze zkoušečky se ozve akustický signál.
7. Bude-li Vám akustický signál při práci vadit, můžete jej vypnout přepnutím posuvného přepínače zapnutí a vypnutí zkoušečky (ON / OFF) do polohy se symbolem přeškrtnutého reproduktoru .
Důležité upozornění: Budou-li se v blízkosti zkoušečky (detekční sondy) vyskytovat signály s vysokou frekvencí (rádiové signály), mohou tyto vysokofrekvenční signály způsobit rozsvícení detekččervené kontrolky a rozeznění akustického signálu podobně jako v případě zaregistrování přítomnosti střídavého napětí.
Poznámka: Tato zkoušečka má velmi vysokou citlivost. Statické výboje nebo jiné podobné zdroje elektrické energie mohou rovněž způsobit rozsvícení detekččervené kontrolky a rozeznění akustického signálu podobně jako v případě zaregistrování přítomnosti střídavého napětí. Toto je normální jev a neznamená žádnou závadu zkoušečky.
Výměna baterií
Pokud přestane zkoušečka správně fungovat (nerozsvítí-li se po jeho zapnutí na detekční sondě zelená kontrolka), odšroubujte kryt detekční sondy [5] a vložte do bateriového pouzdra správnou polaritou 2 knoflíkové baterie 1,5 V typu „AG 13 ( LR 44). Poté kryt detekční sondy opět uzavřete.
Manipulace s bateriemi a akumulátory
Nenechávejte baterie (akumulátory) volně ležet. Hrozí nebezpečí, že by je mohly spolknout děti nebo domácí zvířata! V případě spolknutí baterií vyhledejte okamžitě lékaře! Baterie (akumulátory) nepatří do rukou malých dětí! Vyteklé nebo jinak poškozené baterie mohou způsobit poleptání pokožky. V takovémto případě použijte vhodné ochranné rukavice! Dejte pozor nato, že baterie nesmějí být zkratovány, odhazovány do ohně nebo nabíjeny! V takovýchto případech hrozí nebezpečí exploze! Nabíjet můžete pouze akumulátory.
Kontrola přítomnosti střídavého napětí v kabelových šachtách s použitím detekční sondy na teleskopické prodlužovací trubce, kterou můžete prodloužit (vysunout) až do délky 1 metr.
Jakmile zkoušečka zaregistruje přítomnost střídavého napětí, začne na zkoušečce blikat červená kontrolka a ozve se z něho akustický signál.
Pohodlná kontrola přítomnosti střídavého napětí v síťových zásuvkách (nebo v rozvodných krabicích), aniž byste se museli ohýbat nebo si museli k zásuvkám klekat.
3
4
Loading...
+ 1 hidden pages