Eurochron EWM001 User manual [cs]

Bezdrátová meteostanice s anemometrem EWM001
Obj. č.: 148 88 91
Vážený zákazníku,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup bezdrátové meteostanice s anemometrem. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu
a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod. Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Účel použití
Bezdrátová meteostanice s anemometrem se skládá ze základní stanice s integrovaným LCD displejem, senzoru pro teplotu a vlhkost vzduchu a větrného senzoru pro měření směru větru a rychlosti větru. Základní stanice slouží k zobrazení naměřených hodnot. Hodnoty naměřené senzorem pro teplotu a vlhkost vzduchu a větrným senzorem se do základní stanice přenášejí bezdrátově. V základní stanici jsou kromě toho vestavěné digitální hodiny s ukazatelem data a dne v týdnu. Napájení základní stanice a senzoru pro teplotu a vlhkost vzduchu zajišťují vždy 2 baterie typu AAA; větrný senzor vyžaduje 2 baterie typu AA (nejsou součástí dodávky).
Rozsah dodávky
Základní stanice
Stojánek pro základní stanici
Senzor pro teplotu a vlhkost vzduchu
Větrný senzor
Držák pro větrný senzor
Návod k obsluze
Vlastnosti a funkce
a) Základní stanice
Ruční nastavení času a data
12/24hodinový režim zobrazení času (lze přepínat)
Funkce buzení s režimem dospání
Zobrazení teploty uvnitř a vlhkosti vzduchu uvnitř
Zobrazení teploty venku a vlhkosti vzduchu venku (lze použít až 3 senzory, jeden je součástí dodávky)
Zobrazení pocitové teploty, teploty rosného bodu a teplotního indexu
Zobrazení směru větru, průměrné rychlosti větru, resp. rychlosti větru v nárazech
Jednotku teploty lze přepínat mezi °C (= stupně Celsia) a °F (= stupně Fahrenheita)
Jednotku rychlosti větru lze přepínat mezi km/h (kilometry za hodinu), mph (mílemi za hodinu) a uzly
Zobrazení tendence pro teplotu uvnitř/venku a vlhkost vzduchu uvnitř/venku prostřednictvím šipek
Paměť pro maximální a minimální hodnoty
Předpověď počasí na následujících 6 hodin prostřednictvím grafických symbolů
Umístění na stůl (pomocí přiloženého stojánku), možnost montáže na stěnu
Napájení ze 2 baterií typu AAA (nejsou součástí dodávky, objednejte zvlášť)
Provoz v suchých, uzavřených vnitřních prostorách
Podsvícení displeje po stisknutí tlačítka
b) Senzor pro teplotu a vlhkost vzduchu
Napájení ze 2 baterií typu AAA (nejsou součástí dodávky, objednejte zvlášť)
Měření teploty venku a vlhkosti vzduchu venku
Bezdrátový přenos naměřených údajů do základní stanice (na frekvenci 433 MHz)
Provoz na chráněném místě venku
Montáž na stěnu
c) Větrný senzor
Napájení ze 2 baterií typu AA (nejsou součástí dodávky, objednejte zvlášť)
1
Měření rychlosti větru
Měření směru větru
Bezdrátový přenos naměřených údajů do základní stanice (na frekvenci 433 MHz)
Provoz ve venkovním prostoru
2
Popis a ovládací prvky
a) Základní stanice
1 Displej 2 Tlačítko „LIGHT“ 3 Tlačítko „IN/CH“ 4 Tlačítko „HI/DP/CHILL“ 5 Tlačítko „MODE“ 6 Tlačítko „+/°C/°F“ 7 Tlačítko „–“ 8 Tlačítko „MAX/MIN“ 9 Otvor pro montáž na stěnu 10 čko přihrádky na baterie 11 Stojánek (lze nasadit/sejmout)
V přihrádce na baterie se mezi oběma držáky baterií nachází tlačítko „RESET“, které slouží k vyresetování základní stanice.
b) Displej základní stanice
12 Zobrazení aktivního senzoru (venkovní senzor „OUT“, kanál CH1, CH2
nebo CH3, resp. vnitřní senzor „IN“) 13 Režim zobrazení „WIND CHILL“, „DEW POINT“ nebo „HEAT INDEX“ 14 Čas, resp. čas buzení 15 Bargraf pro rychlost větru 16 Symbol šipky pro směr větru 17 Oblast zobrazení předpovědi počasí 18 Rychlost větru 19 Oblast zobrazení pro teplotu a vlhkost vzduchu; vždy se symboly šipek
pro zobrazení tendence 20 Datum (měsíc/den) a den v týdnu
c) Senzor pro teplotu a vlhkost vzduchu
21 Otvor pro montáž na stěnu 22 čko přihrádky na baterie 23 Šroub pro víčko přihrádky na baterie 24 Šroub pro víčko přihrádky na baterie 25 Tlačítko „RESET“ 26 Tlačítko „TX“ (krátké stisknutí vyvolá odeslání datové sestavy s naměřenými údaji) 27 Přepínač kanálů pro vysílací kanál 1, 2, 3 28 Přihrádka na 2 baterie typu AAA 29 Červená LED kontrolka vysílání (krátce blikne, když jsou přenášeny naměřené údaje)
d) Větrný senzor
30 Praporek pro senzor směru větru 31 Otvor pro zavěšení držáku, který je součástí dodávky 32 Rotor senzoru rychlosti větru 33 čko přihrádky na baterie 34 Tlačítko (krátké stisknutí vyvolá odeslání datové sestavy s naměřenými údaji)
Uvedení do provozu
Nejprve vložte baterie do větrného senzoru a senzoru pro teplotu a vlhkost vzduchu, až poté do základní stanice. Přístroje by se při tom od sebe měly nacházet max. 1 metr daleko. Můžete postupovat také v obráceném pořadí. V takovém případě se ale může stát, že základní stanice senzory nerozpozná, pokud Vám vkládání baterií zabere příliš mnoho času. Pak spusťte vyhledávání senzorů ručně.
a) Větrný senzor
Otevřete větrný senzor. Za tím účelem spodní část větrného senzoru odšroubujte (otáčejte doleva
proti směru hodinových ručiček).
Odstraňte víčko přihrádky na baterie (33) z přihrádky na baterie.
Vložte do přihrádky na baterie dvě baterie typu AA a dbejte při tom
na správnou polaritu (plus/+ a minus/–). V přihrádce na baterie najdete příslušné údaje o polaritě.
Malé tlačítko (34, malá trojúhelníková kovová ploška) v přihrádce na baterie slouží k ručnímu odeslání datové sestavy naměřených údajů. Tímto způsobem můžete urychlit proces přihlašování v době,
kdy základní stanice vyhledává senzory (například při testování funkčnosti během montáže).
Větrný senzor znovu uzavřete. Nasaďte spodní část a pevně ji zašroubujte (otáčejte doprava po směru
hodinových ručiček). Ale nepoužívejte násilí! Dbejte přitom na to, aby se nepoškodil těsnicí kroužek na spodní části.
b) Senzor pro teplotu a vlhkost vzduchu
Otevřete přihrádku na baterie na zadní straně senzoru pro teplotu a vlhkost. Za tím účelem vyšroubujte pomocí
malého křížového šroubováku oba malé šroubky na víčku přihrádky na baterie. Následně můžete víčko přihrádky na baterie sejmout.
Posuvným přepínačem (27) nastavte vysílací kanál (1, 2 nebo 3).
3
4
Základní stanici lze spárovat s až třemi senzory pro teplotu a vlhkost vzduchu; jeden je součástí dodávky, další dva si můžete objednat jako příslušenství. Pokud máte jen jeden senzor pro teplotu a vlhkost vzduchu, měli byste vždy nastavit vysílací kanál číslo 1. Pokud používáte více senzorů pro teplotu a vlhkost vzduchu, musíte každý z nich nastavit na jiné číslo kanálu. Dbejte na to, abyste správný kanál zvolili vždy před vložením baterií.
Vložte do přihrádky na baterie senzoru pro teplotu a vlhkost vzduchu dvě baterie typu AAA a dbejte při tom na správnou polaritu (plus/+ a minus/–).
Tlačítko „TX“ (26) v přihrádce na baterie slouží k ručnímu odeslání datové sestavy s naměřenými údaji. Tímto způsobem můžete urychlit proces přihlašování v době, kdy základní stanice vyhledává senzory
(například při testování funkčnosti během montáže).
Tlačítko „RESET“ (25) slouží k vyresetování senzoru pro teplotu a vlhkost vzduchu. Alternativně můžete na jednu minutu vyjmout baterie a potom je znovu vložit. Víčko přihrádky na baterie znovu nasaďte a upevněte je oběma zprvu odstraněnými šroubky. Nepoužívejte při tom násilí!
Při každém procesu odeslání naměřených údajů krátce blikne červená LED kontrolka (29) na přední straně senzoru pro teplotu a vlhkost vzduchu.
c) Základní stanice
Otevřete přihrádku na baterie na zadní straně základní stanice.
Vložte do přihrádky na baterie základní stanice 2 baterie typu AAA a dbejte při tom na správnou polaritu
(plus/+ a minus/–).
Bezprostředně po vložení baterií do základní stanice se na okamžik rozsvítí všechny segmenty displeje, aktivuje se podsvícení displeje a zazní krátký signální tón. Podsvícení displeje po několika sekundách zase zhasne.
Na displeji se objeví první naměřené hodnoty (teplota uvnitř / vlhkost vzduchu uvnitř) a nahoře na displeji bliká symbol pro předpověď počasí. Není-li tomu tak, krátce stiskněte tlačítko „RESET“ mezi bateriemi v přihrádce na baterie, například hrotem tužky.
Zavřete přihrádku na baterie základní stanice.
Tlačítky „+/°C/°F“ (6), resp. „–“ (7) nastavte aktuální počasí.
Počkejte několik sekund nebo krátce stiskněte tlačítko „MODE“ (5). Symbol pro předpověď počasí
přestane blikat.
Nyní spustí základní stanice na 3 minuty vyhledávání signálů větrného senzoru a senzoru nebo senzorů pro teplotu a vlhkost vzduchu. Přitom bliká vlevo vedle ukazatele teploty symbol příjmu signálu „ “.
V této době se nedotýkejte tlačítek na základní stanici. Po stisknutí tlačítka „TX“ (26) v přihrádce na baterie senzoru pro teplotu a vlhkost vzduchu, resp. malého trojúhelníkového tlačítka (34) ve větrném senzoru vyšle příslušný senzor datovou sestavu s naměřenými údaji; to urychlí a zjednoduší rozpoznávání rádiových signálů základní stanicí.
Pokud přestane blikat symbol příjmu „ “, je základní stanice připravená k provozu. Nyní nastavte např. čas a datum, viz další kapitola.
Pokud se na displeji základní stanice nachází ochranná fólie, odstraňte ji.
Montáž
Před definitivní montáží byste měli nejprve celý systém uvést do provozu a vložit do něj baterie, jak je popsáno v kapitole 8. Tímto způsobem předejdete pozdějším problémům s fungováním, které by mohly mít příčinu v místě montáže, resp. v příliš velké vzdálenosti mezi základní stanicí a senzory. Dosah mezi vysílačem ve větrném senzoru, resp. senzoru pro teplotu a vlhkost vzduchu a přijímačem v základní stanici činí na volném prostranství (při přímém vizuálním kontaktu mezi oběma přístroji) až 30 metrů. Skutečný dosažitelný dosah je ovšem kratší, protože se mezi větrným senzorem a základní stanicí nacházejí stěny, nábytek, okna nebo rostliny. Dalším rušivým vlivem, který silně zkracuje dosah, je blízkost kovových předmětů, elektrospotřebičů a elektroniky nebo kabelů. Problematické jsou také železobetonové stropy, kovem napařená izolační okenní skla nebo jiná zařízení, vysílající na stejné frekvenci (433 MHz).
a) Montáž větrného senzoru
Ukazatel směru větru musí při montáži směřovat nahoru. Větrný senzor lze připevnit přiloženým držákem např. na sloupek nebo tyč. V závislosti na místě montáže použijte vhodné šrouby nebo kabelové příchytky. V závislosti na místě montáže (např. na přístřešku pro auto) lze použít třeba držák ve tvaru písmene L, který je součástí příslušenství satelitních přijímačů.
Při volbě místa montáže vezměte v úvahu následující:
Místo montáže musí být volné, tak aby větrný senzor mohl ukazovat správné hodnoty. Doporučuje se minimální vzdálenost od budov nebo stromů 10 metrů. Předtím, než větrný senzor definitivně namontujete, měli byste provést zkoušku jeho funkčnosti a příjmu. Po vložení baterií do větrného senzoru, senzoru pro teplotu a vlhkost vzduchu a základní stanice by se měly po několika minutách na displeji zobrazit příslušné naměřené hodnoty.
Na větrném senzoru se nachází značka pro světovou stranu „N“ = sever. Upevněte větrný senzor tak, aby značka „N“ směřovala přesně na sever. Správnou světovou stranu určíte pomocí kompasu (ten je například integrovaný v některých smartphonech v podobě aplikace).
Pokud nemáte k dispozici kompas, můžete použít například mapu nebo kartografický materiál na internetu, abyste směr určili alespoň přibližně. Při montáži na střechu je třeba dbát na vhodnou ochranu před bleskem.
b) Montáž senzoru pro teplotu a vlhkost vzduchu
Senzor pro teplotu a vlhkost vzduchu lze díky otvoru na zadní straně zavěsit na hřebík, šroub nebo háček ve stěně.
Senzor pro teplotu a vlhkost vzduchu je vhodný k používání na chráněném místě venku. Měl být umístěn tak, aby nebyl vystaven přímému slunečnímu záření, protože jinak by mohlo docházet ke zkreslení při měření teploty. Rovněž působení srážek na senzor pro teplotu a vlhkost vzduchu vede ke zkreslení měření teploty, protože ochlazuje plášť senzoru. Proto Vám doporučujeme, abyste místo montáže pečlivě zvolili (např. severní strana budovy), aby mohl venkovní senzor správně měřit teplotu. Při prvním uvedení do provozu a montáži ve venkovním prostoru trvá asi hodinu, než se senzor pro teplotu a vlhkost vzduchu přizpůsobí okolním podmínkám a začne odesílat správné naměřené hodnoty.
5
6
Loading...
+ 4 hidden pages