Electrolux EWS8070W, EWS10070W User Manual [pl]

instrukcja obsługi
Pralka
EWS 8070 W
EWS 10070 W
2 electrolux
Electrolux. Thinking of you.
Aby dowiedzieć się więcej o naszej filozofii, odwiedź naszą
stronę internetową www.electrolux.com
Spis treści
Opis urządzenia 4 Panel sterowania 5 Pierwsze użycie 7 Codzienna eksploatacja 7 Przydatne rady i wskazówki 10 Programy zmywania 12
Może ulec zmianie bez powiadomienia
Konserwacja i czyszczenie 15 Co zrobić, gdy… 19
2
Dane techniczne 22 Parametry eksploatacyjne 22 Instalacja 23 Podłączenie do sieci elektrycznej 26 Ochrona środowiska 26
Informacje dotyczące bezpieczeństwa
Ważne! Instrukcję należy uważnie przeczytać i zachować do wykorzystania w przyszłości.
•Urządzenie spełnia normy branżowe oraz przepisy prawne dotyczące bezpieczeń- stwa urządzeń gospodarstwa domowego. Jednakże jako producenci czujemy się zo­bowiązani do przedstawienia następują- cych wskazówek bezpieczeństwa.
•Należy zachować niniejszą instrukcję ob- sługi wraz z urządzeniem, aby umożliwić w przyszłości sprawdzenie informacji. W ra­zie sprzedaży lub przekazania urządzenia innemu użytkownikowi, bądź w razie prze­prowadzki i pozostawienia go na miejscu, należy pamiętać o przekazaniu nowemu użytkownikowi niniejszej instrukcji, aby umoż
liwić mu zapoznanie się z funkcjono­waniem urządzenia i zasadami bezpie­czeństwa.
•KONIECZNIE należy zapoznać się z nimi przed instalacją urządzenia i przystąpie- niem do użytkowania.
• Przed pierwszym uruchomieniem urzą- dzenia należy sprawdzić urządzenie pod kątem ewentualnych uszkodzeń powsta­łych w transporcie. Nie wolno podłączać uszkodzonego urządzenia do zasilania. W przypadku uszkodzenia elementów urzą- dzenia należy skontaktować się z dostaw­cą.
•Jeśli urządzenie zostało dostarczone pod- czas miesięcy zimowych przy ujemnych
temperaturach: Przed pierwszym użyciem należy przechowywać pralkę w tempera­turze pokojowej przez 24 godziny.
Ogólne zasady bezpieczeństwa
•Ze względów bezpieczeństwa zabrania się
dokonywania jakichkolwiek modyfikacji lub zmian konstrukcyjnych w urządzeniu.
• Podczas prania w wysokich temperatu-
rach drzwi pralki mogą wolno ich dotykać!
•Należy upewnić się, czy zwierzęta domo- we nie weszły do bębna. W tym celu należy przed użyciem sprawdzić zawartość bęb- na.
• Monety, agrafki, gwoździe, śrubki, kamie- nie lub inne twarde lub ostre przedmioty mogą spowodować znaczne uszkodzenie i nie wolno ich wkładać do urządzenia.
•Używać tylko zalecanych ilości środka zmiękczającego tkaniny i detergentu. Uży­cie zbyt dużych ilości może spowodować uszkodzenie tkanin. Informacje o odpo­wiednich ilościach środków piorących znajdują się w zaleceniach producenta.
•Małe rzeczy, takie jak skarpetki, sznuro- wadła, paski itp. należy włożyć do specjal­nej torebki lub poszewki na poduszkę, po­nieważ mogą się one dostać do wnętrza pralki.
• Nie należy prać w pralce ubrań z fiszbina­mi, materiałów o nieobszytych lub rozdar­tych brzegach.
się nagrzewać. Nie
electrolux 3
•Po zakończeniu prania, czyszczenia i kon- serwacji należy zawsze odłączać urządze- nie od źródła zasilania i zamknąć dopływ wody.
•W żadnym wypadku nie wolno podejmo- wać samodzielnych prób naprawy. Napra­wy wykonywane przez osoby niedoświad­czone mogą spowodować obrażenia lub wadliwe działanie urządzenia. Należy skontaktować się z lokalnym punktem ser­wisowym. Należy zawsze domagać się użycia oryginalnych części zamiennych.
Instalacja
•Urządzenie jest ciężkie. Należy zachować ostrożność przy jego przenoszeniu.
• Podczas rozpakowywania należy spraw­dzić, czy pralka nie została uszkodzona. W przypadku wątpliwości nie należy urucha­miać pralki, lecz skontaktować się z ser­wisem.
•Przed włączeniem pralki nale
ży usunąć wszystkie materiały opakowaniowe i wszystkie blokady założone na czas trans­portu. W przeciwnym wypadku może dojść do poważnego uszkodzenia pralki i ubrań. Patrz stosowny rozdział w instrukcji obsługi.
• Po zainstalowaniu pralki należy sprawdzić, czy nie stoi na wężu dopływowym lub wężu odpływowym, oraz czy blat nie przy­cisnął przewodu zasilającego do ściany.
•Jeśli urządzenie zostanie postawione na miękkiej wykładzinie, należy za pomocążek wyregulować wysokość w taki spo­sób, aby zapewnić swobodną cyrkulację powietrza pod urządzeniem.
• Po zainstalowaniu należy się upewnić, że węże i ich podłączenia są szczelne.
•Jeśli urządzenie jest instalowane w miejs- cu naraż
onym na temperatury poniżej ze- ra, należy przeczytać rozdział "Niebezpie­czeństwo zamarznięcia wody".
• Wszelkie prace hydrauliczne wymagane w
celu zainstalowania urządzenia powinny być wykonywane przez wykwalifikowane- go hydraulika albo inną kompetentną oso­bę.
• Wszelkie prace elektryczne związane z in­stalacją urządzenia powinny być przepro­wadzone przez uprawnionego elektryka lub inną kompetentną osobę.
Eksploatacja
• Pralka jest przeznaczona do użytku w gos­podarstwie domowym. Urządzenie należy używać zgodnie z przeznaczeniem.
•Prać można jedynie tkaniny nadające się do prania w pralce. Przestrzegać zaleceń producenta odzieży umieszczonych na metkach.
• Pralki nie należy przeładowywać. Patrz "Tabela programów".
• Przed rozpoczęciem prania należy opró­żnić wszystkie kieszenie i zapiąć wszystkie guziki oraz zamki błyskawiczne. Nie należ prać wystrzępionych lub podartych ubrań. Przed praniem należy zaprać plamy z far­by, tuszu, rdzy i trawy. W pralce NIE WOL­NO prać biustonoszy z fiszbinami.
• Ubrania, które miały kontakt z lotnymi po­chodnymi ropy naftowej nie powinny być prane w pralce automatycznej. W przy­padku użycia lotnych płynów do czyszcze­nia należy usunąć je z ubrania przed umie­szczeniem ich w pralce.
• Nigdy nie wyciągać wtyczki z gniazdka ciągnąc za przewód; należy zawsze chwy­cić za samą wtyczkę.
•Nigdy nie należy używać pralki, jeśli prze- wód zasilający, panel sterowania, blat lub podstawa są uszkodzone w taki sposób, że widoczne jest wnętrze pralki.
Funkcja zabezpieczenia przed uruchomieniem przez dzieci
• Niniejsze urządzenie nie jest przeznaczone do użytku przez osoby (w tym dzieci) o og­raniczonych zdolnościach fizycznych, sensorycznych czy umysłowych, a także nieposiadające wiedzy lub doświadczenia w użytkowaniu tego typu urządzeń, chyba, że bę
dą one nadzorowane lub zostaną po-
instruowane na temat korzystania z tego urządzenia przez osobę odpowiedzialną za ich bezpieczeństwo.
• Elementy opakowania (np. folia, styropian) mogą stanowić zagrożenie dla dzieci - nie­bezpieczeństwo uduszenia się! Należy je przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
• Detergenty należy przechowywać w miejs­cu niedostępnym dla dzieci.
y
4 electrolux
•Należy upewnić się, czy dzieci lub zwie- rzęta domowe nie weszły do bębna. Pralka posiada specjalne zabezpieczenie przed zamknięciem się dzieci lub zwierząt w bęb­nie. Aby je uruchomić, należy obrócić po­krętło (bez jego naciskania) znajdujące się wewnątrz drzwi w kierunku zgodnym z ru­chem wskazówek zegara, aż nacięcie znajdzie się w położeniu poziomym. Moż- na w tym celu użyć monety.
Aby wyłączyć mechanizm oraz przywrócić możliwość zamknięcia drzwi, należy obró­cić pokrętło w kierunku przeciwnym do ru­chu wskazówek zegara, aż nacięcie znaj­dzie się w położeniu pionowym.
Opis urządzenia
Zakupione przez Państwa urządzenie spełnia wszystkie nowoczesne wymagania zwią- zane z efektywnym praniem przy jednoczesnym niskim zużyciu wody, energii i deter­gentów. Nowy system piorący pozwala na całkowite wykorzystanie detergentu oraz znacznie zmniejsza zużycie wody oraz energii.
1 Szuflada na detergenty 2 Panel sterowania
1 2
3
4
5
6
3 Uchwyt otwierania drzwi 4 Tabliczka znamionowa
5 Pompa opróżniająca 6 Regulowane nóżki
Szuflada na detergenty
Komora na detergenty wykorzystywane
w praniu wstępnym i fazie namaczania lub do usuwania plam podczas fazy odplamia­nia (jeżeli dotyczy). Detergent do prania wstępnego jest dozowany na początku pro­gramu prania. Odplamiacz jest dozowany w fazie odplamiania.
Komora na detergent w proszku lub pły-
nie wykorzystywany do prania zasadnicze­go. W przypadku korzystania z płynnego de­tergentu należy go wlać do komory tuż przed rozpoczęciem programu.
Komora na dodatkowe środki w płynie (płyn zmiękczający, krochmal). Należy przestrzegać zaleceń producenta środka dotyczących jego dozowania i nie przekraczać poziomu "MAX" zaznaczone­go w szufladzie na detergenty. Płyn zmięk- czający lub krochmal należy dodać do ko­mory przed rozpoczęciem programu prania.
Tabela programów
Do urządzenia zostały dołączone karty pro­gramów w różnych językach. Jedna z nich znajduje się w przedniej części szuflady na detergenty, a pozostałe zostały dołączone
do instrukcji obsługi urządzenia. Kartę pro­gramów w szufladzie można w łatwy sposób wymienić: wyjąć kartę z szuflady przesuwa­jąc ją w prawo i włożyć kartę z właściwą wer­sją językową.
electrolux 5
Panel sterowania
Poniżej znajduje się rysunek panelu sterowania. Ilustracja przedstawia pokrętło wyboru programów oraz przyciski i lampki kontrolne. Oznaczone zostały one odpowiednimi cy­frami na kolejnych stronach.
1 2 3 4 5 6 7
1
Pokrętło wyboru programów
2 Przycisk "Zmniejszenie prędkości
wirowania"
3
Przycisk "Opcje"
4 Przycisk "Dodatkowe płukanie"
6 electrolux
5
Przycisk "START/PAUZA"
6 Przycisk "Opóźnienie rozpoczęcia
programu"
7
Lampki kontrolne
Pokrętło wyboru programów
Służy do włączenia/wyłączenia urządzenia i/ lub do wyboru programu.
Zmniejszenie prędkości wirowania
Naciskając ten przycisk można zmienić pręd­kość wirowania w wybranym programie.
Cykl nocny
Po wybraniu tej funkcji pralka pominie wszystkie fazy wirowania oraz nie odpompu­je wody z ostatniego płukania, aby nie po­gnieść prania. Ten cykl prania jest bardzo ci­chy i można go włączyć w nocy lub w czasie, gdy obowiązuje niższa taryfa za prąd. W nie­których programach płukanie jest wykony­wane z większą ilością wody. Przed otwar­ciem drzwi należy odpompować wodę. W celu odpompowania wody należy przeczytać informacje podane w rozdziale "Po zakoń- czeniu programu".
Stop z wodą
Po wybraniu tej funkcji woda z ostatniego płukania nie jest odprowadzana co zapobie­ga wygnieceniu prania. Przed otwarciem drzwi należy odpompować wodę. W celu od­pompowania wody należ
y przeczytać infor-
macje podane w rozdziale "Po zakończeniu programu".
Funkcje "Codzienne" - "Lekko zabrudzone" - "Szybkie"
Naciśnięcie tych przycisków umożliwia mo­dyfikację czasu prania automatycznie suge­rowanego przez pralkę w celu uzyskania do­brych wyników prania w krótkim czasie.
• Codzienne: do prania średnio zabrudzo­nych rzeczy wełnianych, syntetycznych i delikatnych.
• Lekko zabrudzone: do prania lekko zabru­dzonych rzeczy wełnianych, syntetycz­nych i delikatnych.
• Szybkie: bardzo krótki cykl prania prze­znaczony dla lekko zabrudzonych ubrań, które były noszone przez krótki czas.
Dodatkowe płukanie
Urządzenie jest zaprojektowane z myślą o oszczędzaniu energii. Jeżeli niezbędne jest
płukanie przy użyciu większej ilości wody (dodatkowe płukanie), należy wybrać tę op­cję. Wykonane zostaną dodatkowe płukania. Opcja ta jest zalecana dla osób, które są uczulone na detergenty oraz w miejscowoś- ciach, gdzie woda w instalacji domowej jest bardzo miękka.
Funkcja "Opóźnienie rozpoczęcia programu"
Rozpoczęcie programu może zostać opó- źnione o 2, 4 lub 8 godzin po naciśnięciu tego
przycisku.
Start/Pauza
Ten przycisk umożliwia przerwanie wybrane­go programu.
Lampki kontrolne
7.1
7.2
7.3
Po naciśnięciu przycisku 5 , włączy się lamp­ka kontrolna PRANIE (7.1). Gdy włączy się lampka kontrolna 7.1, oznacza to, że pralka rozpoczęła pracę. Kontrolka DRZWI (7.2) włączy się po rozpo­częciu programu i wskazuje, czy można ot­worzyć drzwi:
• kontrolka włączona: nie można otworzyć drzwi. Pralka pracuje lub zatrzymała się z wodą pozostającą w bębnie.
• kontrolka wyłączona: można otworzyć drzwi. Program został zakończony lub wo­da została odpompowana.
• kontrolka pulsuje: drzwi się otwierają.
Gdy program został zakończony włącza się lampka kontrolna ZAKOŃCZENIA CYKLU (7.3).
Tabela symboli
= Bawełniane = Cykl nocny
= Ekonomiczne = Stop z wodą
= Pranie wstępne = Opcje
= Syntetyczne = Codzienne
= Delikatne = Lekkie
= Wełna = Szybkie
= Pranie ręczne = Dodatkowe płukanie
= Płukania = Opóźnienie rozpoczęcia programu
= Odpompowanie = Pranie
= Wirowanie = Drzwi zablokowane
= Pranie w zimnej wodzie = Koniec cyklu
Pierwsze użycie
• Sprawdzić, czy podłączenia elek- tryczne i wodne zostały wykonane zgodne z instrukcją instalacji.
•Wyjąć z bębna blok styropianowy i wszelkie inne materiały.
•Wlać 2 litry wody do komory prania zasadniczego
tergenty w celu zamknięcia zaworu ECO . Następnie wybrać program do
w szufladzie na de-
electrolux 7
prania tkanin bawełnianych w najwyż- szej temperaturze bez wkładania ubrań do pralki. Pozwala to usunąć z bębna ewentualny kurz lub inne za­brudzenia pochodzące z procesu produkcji. Wsypać 1/2 dawki deter­gentu do komory prania zasadnicze­go i włączyć pralkę.
Codzienna eksploatacja
Załadowanie prania
Drzwi należy otwierać ostrożnie, delikatnie pociągając za uchwyt. Pranie należy wkładać do bębna pojedynczo, jednocześnie uważa- jąc, aby nie było zbite. Zamknąć drzwi.
Odmierzyć ilość detergentu i płynu zmiękczającego
8 electrolux
Maksymalnie wysunąć szufladę na detergen­ty. Wsypać odpowiednio odmierzoną ilość detergentu do komory prania zasadniczego
lub do odpowiedniej komory, jeżeli wy­maga tego dany program/opcja (więcej szczegółów w rozdziale "Szuflada na deter­genty").
Można również dodać płyn zmiękczający do tkanin do komory oznaczonej
(nie prze-
kraczać znaku "MAX" w szufladzie). Delikat­nie zamknąć szufladę.
Wybór żądanego programu pokrętłem wyboru programów (1)
Ustawić pokrętło wyboru programów zgod­nie z wybranym programem. Pralka automa­tycznie dobierze maksymalną prędkość wi­rowania przewidzianą dla wybranego pro­gramu. Można zmienić tą wartość naciskając odpowiedni przycisk. Zielona lampka kon­trolna przycisku 5 zacznie pulsować. Pokrętło wyboru programów można obracać w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek
zegara, jak i w kierunku przeciwnym. Obrócić pokrętło do pozycji " O ", aby anulować pro­gram/wyłączyć pralkę.
Aby wyłączyć pralkę po zakończeniu programu, obrócić pokrętło wyboru pro­gramów do pozycji "O".
Uwaga! Jeśli podczas pracy urządzenia
pokrętło wyboru programów zostanie ustawione na inny program, czerwona lampka kontrolna przycisku 5 włączy się 3 razy, aby zasygnalizować niewłaściwe ustawienie. Pralka nie wykona nowego programu.
Zmniejszanie prędkości wirowania przyciskiem 2
Podczas wybierania programu urządzenie automatycznie zasugeruje maksymalną prędkość wirowania dla danego programu. Nacisnąć przycisk 2 kilkakrotnie, aby zmienić prędkość wirowania, jeśli pranie ma zostać odwirowane z inną prędkością. Włączy się odpowiednia lampka kontrolna.
Wybór dostępnych opcji przyciskami 2, 3 lub 4
W zależności od wybranego programu moż- na ustawiać jednocześnie różne funkcje. Funkcje należy wybierać po ustawieniu wy- branego programu prania ale przed jego uru­chomieniem. Po wciśnięciu tych przycisków włą
czą się odpowiadające im kontrolki. Po ponownym wciśnięciu kontrolki wyłączą się. Jeśli wybra­no niewłaściwą opcję, zintegrowana czer- wona kontrolka przycisku 5 mignie 3 razy.
Informacje dotyczące możliwości uru­chomienia poszczególnych funkcji z programami prania podano w rozdziale "Programy prania".
Wybrać funkcję "Opóźnienie rozpoczęcia programu" za pomocą przycisku 6
Jeśli pranie ma się rozpocząć z opóźnieniem, przed uruchomieniem programu należy kilka razy nacisnąć przycisk 6 tak, aby ustawić odpowiednie opóźnienie. Włączy się odpo­wiednia lampka kontrolna. Funkcję tę należy wybrać po ustawieniu pro­gramu, ale przed jego uruchomieniem.
electrolux 9
Opóźnienie można zmienić lub anulować w dowolnym momencie, przed wciśnięciu przycisku 5 . Wybór opóźnienia uruchomienia programu:
1. Wybrać dany program i wymagane op-
cje.
2. Wybrać opóźnienie rozpoczęcia progra-
mu przyciskiem 6 .
3. Nacisnąć przycisk 5 : –urządzenie rozpocznie odliczanie (w
cyklu godzinnym).
– Program rozpocznie się po zakończe-
niu odliczania.
Anulowanie opóźnionego rozpoczęcia pro­gramu po jego uruchomieniu:
1. Wybrać ustawienie PAUZA naciskając przycisk 5 .
2. Jeden raz nacisnąć przycisk 6 , wyłączy się lampka kontrolna odpowiadająca wy­branemu opóźnieniu.
3. Ponownie nacisnąć przycisk 5 , aby uru­chomić program.
Funkcja "Opóźnienie rozpoczęcia programu"
nie może być wybrana z programem Od- pompowanie .
Wa
żne! Wybrane opóźnienie można zmienić
jedynie po ponownym wybraniu programu prania. Drzwi będą zablokowane przez cały czas opóźnienia. Aby otworzyć drzwi, należy us­tawić PAUZĘ (wciskając przycisk 5 ), a na­stępnie poczekać kilka minut. Po zamknięciu drzwi, ponownie nacisnąć przycisk 5 .
Uruchamianie programu za pomocą przycisku 5
Aby uruchomić wybrany program, należy wcisnąć przycisk 5 , odpowiednia zielona lampka kontrolna przestanie migać. Włączą się lampki kontrolne 7.1 i 7.2 co oznacza, że urządzenie rozpoczęło pracę, a drzwi są za­blokowane. Aby przerwać wykonywany program, należy wcisnąć przycisk 5 : odpowiednia zielona lampka kontrolna zacznie migać. Aby wznowić program od miejsca, w którym został przerwany, nale
ży ponownie nacisnąć przycisk 5 . Jeśli wybrano opcję opóźnienia rozpoczęcia programu, urządzenie rozpocz­nie odliczanie czasu.
Jeśli wybrano niewłaściwą opcję, czerwo- na lampka kontrolna przycisku 5 włączy się 3 razy.
Zmiana opcji lub włączonego programu
Istnieje możliwość zmiany niektórych opcji zanim taka opcja zostanie wykonana przez program. Przed dokonaniem zmiany należy włączyć tryb PAUZA, wciskając w tym celu przycisk 5 . Zmiany już rozpoczętego programu można dokonać tylko poprzez jego anulowanie. Na­leży obrócić pokrętło wyboru programów do pozycji "O" , a następnie wybrać nowe us­tawienie. Uruchomić nowy program poprzez kolejne naciśnięcie przycisku 5 . Woda z pra­nia pozostaje w pralce.
Zatrzymanie trwającego programu
Aby przerwać wykonywany program, należ nacisnąć przycisk 5 , odpowiednia zielona lampka kontrolna zacznie migać. Aby wznowić program, należy ponownie nacisnąć przycisk.
Anulowanie programu
Aby anulować wykonywany program, należy ustawić pokrętło wyboru programów w po-
.
zycji Teraz można wybrać nowy program.
Otwieranie drzwi
Po rozpoczęciu programu (lub w trakcie od­liczania opóźnienia jego rozpoczęcia) drzwi są zablokowane. Aby je otworzyć, należy naj­pierw ustawić PAUZĘ naciskając przycisk 5 . Po kilku minutach lampka kontrolna 7.2 wy­łączy się i można otworzyć drzwi. Jeśli lampka pozostaje włączona i drzwi są nadal zablokowane, oznacza to, że pralka rozpoczęła podgrzewanie wody lub poziom wody jest zbyt wysoki. W żadnym przypadku nie wolno próbować otwierać drzwi na siłę! Jeżeli zachodzi konieczność otwarcia drzwi należy wyłączyć pralkę obracając pokrętło do pozycji O . Po upływie kilku minut można otworzyć drzwi (uwaga na poziom i tem- peraturę wody!) . Po zamknię
ciu drzwi należy ponownie usta­wić program oraz opcje, a następnie nacis­nąć przycisk 5 .
y
Loading...
+ 19 hidden pages