Electrolux EW6F5247G2 User guide

Page 1
EW6F5247G2
NO Vaskemaskin Bruksanvisning 2 SV Tvättmaskin Bruksanvisning 39
Page 2
www.electrolux.com2

INNHOLD

1. SIKKERHETSINFORMASJON...........................................................................3
2. SIKKERHETSANVISNINGER............................................................................ 4
3. PRODUKTBESKRIVELSE................................................................................. 7
4. TEKNISKE DATA............................................................................................... 7
5. MONTERING......................................................................................................8
6. TILBEHØR........................................................................................................11
7. BETJENINGSPANEL....................................................................................... 12
8. VELGER OG KNAPPER.................................................................................. 14
9. PROGRAMMER .............................................................................................. 16
10. INNSTILLINGER.............................................................................................21
11. FØR FØRSTEGANGS BRUK.........................................................................21
12. DAGLIG BRUK............................................................................................... 21
13. RÅD OG TIPS.................................................................................................26
14. STELL OG RENGJØRING............................................................................. 28
15. FEILSØKING.................................................................................................. 32
16. FORBRUKSVERDIER....................................................................................35
17. HURTIGVEILEDNING.................................................................................... 37
VI TENKER PÅ DEG
Takk for at du har kjøpt et produkt fra Electrolux. Du har valgt et produkt som bringer flere tiår med erfaring og innovasjon med seg. Genialt og stilig, og det er designet med tanke på deg. Så uansett når du bruker det, kan du være trygg på at du får gode resultater hver gang. Velkommen til Electrolux.
Gå inn på nettsiden vår for å:
Få råd om bruk, brosjyrer, hjelp til feilsøking, og informasjon om service og reparasjon:
www.electrolux.com/support
Registrer produktet for å få bedre service:
www.registerelectrolux.com
Kjøp tilbehør, forbruksvarer og originale reservedeler til apparatet ditt:
www.electrolux.com/shop
KUNDESTØTTE OG SERVICE
Bruk alltid originale reservedeler. Når du kontakter vårt autoriserte servicesenter, må du sørge for at du har følgende opplysninger tilgjengelig: Modell, PNC, serienummer. Informasjonen finner du på typeskiltet.
Advarsel/Forsiktig – Sikkerhetsinformasjon Generell informasjon og tips Miljøinformasjon
Med forbehold om endringer.
Page 3

1. SIKKERHETSINFORMASJON

Les medfølgende instruksjoner grundig før du installerer og bruker apparatet. Produsenten er ikke ansvarlig for personskader eller andre skader som følge av feilaktig montering eller bruk. Hold alltid instruksjonene på et trygt og tilgjengelig sted for fremtidig referanse.

1.1 Sikkerhet for barn og utsatte personer

• Dette produktet kan brukes av barn fra 8 år og
oppover og personer med reduserte fysiske, sensoriske eller mentale evner eller manglende erfaring og kunnskap hvis de har tilsyn eller får instruksjon i sikker bruk av produktet og forstår hvilke farer som kan inntreffe.
• Barn mellom 3 og 8 år og personer med svært
omfattende og komplekse funksjonsnedsettelser må holdes på avstand fra produktet med mindre de er under tilsyn hele tiden.
• Barn yngre enn 3 år må holdes på avstand fra
produktet hvis de ikke er under tilsyn hele tiden.
• Ikke la barn leke med produktet.
• Oppbevar all emballasje utilgjengelig for barn, og kast
den i samsvar med lokale reguleringer.
• Oppbevar alle vaskemidler utilgjengelig for barn.
• Hold barn og kjæledyr borte fra produktet når døren er
åpen.
• Hvis produktet har en barnesikring, bør du aktivere
det.
• Rengjøring og vedlikehold av produktet skal ikke
utføres av barn med mindre de er under tilsyn.
NORSK 3

1.2 Generell sikkerhet

• Dette apparatets spesifikasjoner må ikke endres.
• Dette produktet er kun ment for bruk i husholdninger
og liknende bruk som:
– personalekjøkken i butikker, kontor eller andre
arbeidsmiljø;
Page 4
www.electrolux.com4
– av gjester på hoteller, moteller, pensjonater og
andre boligtyper;
– områder for kommunal bruk i leilighetsblokker eller i
selvbetjeningsvaskeri.
• Ikke overskrid maksimalt lastevolum på 7 kg (se
kapittelet "Programskjema").
• Driftsvanntrykket ved inngangspunktet for vannet i
uttaket må være mellom 0,5 bar (0,05 MPa) og 8 bar
(0,8 MPa).
• Ventilasjonsåpningen på basen må ikke blokkeres av
et teppe, matte eller andre gulvbelegg.
• Apparatet skal kobles til vannforsyningen med det nye
medfølgende slangesettet eller andre nye slangesett
fra et autorisert servicesenter.
• Gamle slangesett må ikke brukes på nytt.
• Om stikkontakten er skadet må den erstattes av
produsenten, et autorisert servicesenter eller
tilsvarende kvalifiserte personer for å unngå elektriske
fare.
• Slå av apparatet og trekk støpselet ut av stikkontakten
før det utføres noe vedlikehold.
• Ikke bruk høytrykksspyler og/eller damp til å rengjøre
apparatet.
• Rengjør apparatet med en fuktig klut. Bruk kun
nøytralt vaskemiddel. Bruk ikke slipeprodukter,
slipende rengjøringsputer, løsemidler eller
metallobjekter.

2. SIKKERHETSANVISNINGER

2.1 Montering

Installasjonen skal være i overensstemmelse med nasjonale forskrifter.
• Fjern all emballasjen og transportboltene inkludert gummiforing med plastavstandsstykke.
• Ta vare på transportboltene. Dersom produktet skal flyttes i fremtiden, må
det festes igjen slik at trommelen er låst og ikke blir skadet.
• Vær alltid forsiktig når du flytter produktet. Det er tungt. Bruk alltid vernebriller og lukket fottøy.
• Følg installasjonsanvisningene som følger med produktet.
• Ikke monter eller bruk et skadet produkt.
• Ikke monter eller bruk produktet hvor temperaturen er under 0 °C eller hvor det kan bli utsatt for vær.
Page 5
NORSK 5
• Sørg for at gulvet der produktet monteres er flatt, stabilt, varmebestandig og rent.
• Sørg for at det er luftsirkulasjon mellom produktet og gulvet.
• Når produktet settes på plass må det kontrolleres at det står i vater. Gjør det ikke det, justeres føttene til det er i vater.
• Ikke monter produktet rett over et avløp i gulvet.
• Ikke spray vann på produktet og ikke eksponerer det for overdreven fuktighet.
• Ikke monter apparatet et sted hvor døren til apparatet ikke kan åpnes helt.
• Sett ikke en lukket beholder under apparatet for å samle opp mulig vannlekkasje. Kontakt det autoriserte service-senteret for å forsikre deg om hvilke tilbehør som kan brukes.

2.2 Elektrisk tilkobling

ADVARSEL!
Fare for brann og elektrisk støt.
• Produktet må være jordet.
• Bruk alltid en korrekt montert, jordet stikkontakt.
• Kontroller at parameterne på typeskiltet er kompatible med de elektriske spesifikasjonene i strømforsyningen.
• Ikke bruk grenuttak eller skjøteledninger.
• Pass på at støpselet og strømkabelen ikke påføres skade. Hvis strømkabelen må erstattes, må dette utføres av vårt Autoriserte servicesenter.
• Ikke sett støpselet i stikkontakten før monteringen er fullført. Påse at det er tilgang til stikkontakten etter monteringen.
• Ikke berør strømkabelen eller støpselet med våte hender.
• Ikke trekk i kabelen for å koble fra produktet. Trekk alltid i selve støpselet.

2.3 Vanntilkopling

• Ikke påfør skade på vannslangene.
• La vannet renne til det er rent og klart før du kopler til nye rør eller rør som ikke er blitt brukt på lengre tid, der reparasjonsarbeid er blitt utført eller nye enheter er blitt montert (vannmålere osv.).
• Sørg for at det ikke er synlige vannlekkasjer under og etter første gangs bruk av apparatet.
• Bruk ikke en skjøteslange dersom inntaksslangen er for kort. Kontakt det autoriserte servicesenteret for å erstatte inntaksslangen.
• Når du pakker opp apparatet er du mulig at du ser vann som renner fra avløpsslangen. Dette kommer av produkttesting av vann i fabrikken.
• Avløpsslangen kan forlenges til maks 400 cm. Kontakt det autoriserte servicesenteret når det gjelder den andre avløpsslangen og forlengelsen.
• Kontroller at det er tilgang til vannkranen etter monteringen.

2.4 Bruk

ADVARSEL!
Risiko for personskade, elektrisk støt, brannskader, eller skade på produktet.
• Følg sikkerhetsanvisningene på vaskemiddelpakken.
• Legg ikke brennbare produkter, eller gjenstander som er fuktet med brennbare produkter, inn i eller i nærheten av apparatet.
• Vask ikke tekstiler som er godt tilsmusset med olje, gris eller andre stoffer med høyt fettinnhold. De kan skade gummideler i vaskemaskinen. Forvask slike tekstiler med hånd før du legger de i vaskemaskinen.
• Ikke berør glasset i døren mens et vaskeprogram er i gang. Glasset kan bli varmt.
• Pass på å fjerne alle metallgjenstander fra tøyet.

2.5 Innvendig lys

ADVARSEL!
Skaderisiko.
• Angående lampen(e) i dette produktet og reservedeler som selges separat:
Page 6
www.electrolux.com6
Disse lampene er ment å motstå ekstreme fysiske forhold i husholdningsprodukter, for eksempel temperatur, vibrasjon, fuktighet, eller er ment å signalisere informasjon om produktets driftsstatus. De er ikke ment å brukes i andre bruksområder og egner seg ikke til rombelysning.
• Ta kontakt med servicesenteret for å bytte ut innvendig belysning.

2.6 Service

• Kontakt det autoriserte servicesenteret for å reparere produktet. Det skal bare brukes originale reservedeler.
• Vær oppmerksom på at selvreparasjon eller ikke-profesjonell reparasjon kan ha sikkerhetsmessige konsekvenser og gjøre garantien ugyldig.
• Følgende reservedeler er tilgjengelig i 10 år etter at modellen er blitt avviklet: motor og motorbørster, overføring mellom motor og trommel, pumper, støtdempere og fjærer, vasketrommel, trommelspindel og tilhørende kulelager, oppvarming og varmeelementer, inkludert varmepumper, rørledninger og tilhørende utstyr inkludert slanger,
ventiler, filtre og akvastopper, trykte kretskort, elektroniske skjermer, trykkbrytere, termostater og sensorer, programvare og fastvare inkludert nullstillingsprogramvare, dør, dørhengsel og tetninger, andre tetninger, dørlåsesamling, perifere enheter av plast, slik som vaskemiddeldispensere. Vær oppmerksom på at noen av disse reservedelene bare er tilgjengelige for profesjonelle reparatører, og at ikke alle reservedeler er relevante for alle modeller.

2.7 Avfallsbehandling

ADVARSEL!
Fare for skade og kvelning.
• Koble produktet fra strømmen og vannforsyningen.
• Kutt av strømkabelen, lukk produktet og kast den.
• Fjern dørlåsen for å forhindre at barn eller dyr stenger seg inne i trommelen.
• Produkt skal avhendes i henhold til lokale krav for avhending av avfall fra elektrisk og elektronisk utstyr (EE­avfall).
Page 7

3. PRODUKTBESKRIVELSE

1 2 3
9
5
6
7
4
10
8
11 12
00000000
00A
Mod.
xxxxxxxxx
000V ~ 00Hz 0000 W
910000000
00
A B C
Prod.No.
D

3.1 Produktoversikt

NORSK 7
Topplate
1
Vaskemiddelskuff
2
Betjeningspanel
3
Dørhåndtak
4
Typeskilt
5
Avløpspumpefilter
6
Fot for å vatre produktet
7

4. TEKNISKE DATA

Dimensjon Bredde / Høyde / Total dyb‐de59,6 cm /84,7 cm /60,1 cm
Elektrisk tilkobling Spenning
Avløpsslange
8
Tilkobling til inntaksslange
9
Strømkabel
10
Transportbolter
11
Støtte for slange
12
Typeskiltet rapporterer modellnavnet (A), produktnummer (B), elektriske spesifikasjoner (C) og serienummer (D).
230 V
Sikring Frekvens
Total effekt
2200 W 10 A 50 Hz
Page 8
1
2
www.electrolux.com8
Beskyttelsesgrad mot inntrengning av harde partikler og fuktighet sikres ved hjelp av et beskyttelsesdeksel, unntatt der lavspenningsutstyr ikke er beskyttet mot fuktighet
Vanntilførselstrykk Minimum
Vanntilførsel
Maksimale tøymengde Bomull 7 kg
Sentrifugehastighet Maksimal sentrifugehastig‐
1)
Koble vanntilførselsslangen til en kran med 3/4'' gjenger.
1)

5. MONTERING

ADVARSEL!
Se etter i Sikkerhetskapitlene.

5.1 Utpakking

1. Åpne døren. Ta alle artikler ut av
trommelen.
Maksimum
het
IPX4
0,5 bar (0,05 MPa) 8 bar (0,8 MPa)
Kaldt vann
1351 opm
polystyrenbeskyttelsen fra bunnen.
FORSIKTIG!
Ikke legg vaskemaskin med forsiden ned.
3. Sett produktet tilbake i en oppreist
posisjon. Fjern strømledningen og avløpsslangen fra slangeholderne.
Tilbehør som leveres med produktet kan variere avhengig av modell.
2. Legg emballasjeelementet på gulvet
bak produktet og sett det forsiktig ned på baksiden. Fjern
ADVARSEL!
Du kan se vann renne fra avløpsslangen. Dette er fordi vaskemaskinen har blitt testet på fabrikken.
Page 9
20º20º
45º45º
NORSK 9
4. Trekk ut de tre transportboltene og
dra ut avstandsstykker i plast.
Vi anbefaler at du oppbevarer pakningen og transportboltene, i tilfelle du må flytte produktet senere.
5. Sett plasthettene (som ligger i posen
med bruksanvisningen) i hullene.

5.2 Installasjonsinformasjon

Plassering og vatring
Juster apparatet korrekt for å forhindre vibrasjoner, støy og hindre at apparatet flytter på seg når det er i bruk.
1. Installer apparatet på et flatt, hardt gulv. Apparatet må stå plant og stabilt. Påse at apparatet ikke berører veggene eller annen innredning og at det er luftsirkulasjon under apparatet.
2. Løsne eller stram støttene for å justere vatringen. Alle støtter må hvile fast på gulvet.
ADVARSEL!
Ikke legg papp, treverk eller liknende materialer under apparatet for å justere nivået.
Vanninntaksslangen
FORSIKTIG!
Kontroller at det ikke er noen skade på slangene og at det ikke lekker fra koplingene. Bruk ikke en skjøteslange dersom inntaksslangen er for kort. Kontakt servicesenteret for å erstatte inntaksslangen.
1. Koble vanninntaksslangen til baksiden av apparatet.
2. Posisjoner den mot venstre eller mot høyre avhengig av hvor vannkranen er plassert. Kontroller at inntaksslangen ikke er i en vertikal posisjon.
3. Hvis det er nødvendig, løsne ringmutteren for å plassere den i riktig posisjon.
4. Koble vanninntaksslangen til en kaldtvannskran med 3/4-tommers gjenger.
Utpumping av vann
Avløpsslangen skal være på en høyde som ikke er mindre enn 60 cm og ikke mer enn 100 cm.
Avløpsslangen kan forlenges til maks. 400 cm. Kontakt det autoriserte servicesenteret når det gjelder den andre avløpsslangen og forlengelsen.
Det er mulig å koble til avløpsslangen på forskjellige måter:
Page 10
ø16
1
W011
2
www.electrolux.com10
1. Lag en U-form med avløpsslangen og før den rundt plastsporet.
2. På kanten av en vask – fest guiden til vannkranen eller veggen.
Kontroller at plastslangeføringen ikke kan bevege seg når apparatet tømmes og avløpsslangens ende ikke er senket ned i vannet. Det kan føre til at skittent vann blir ført tilbake i apparatet.
Enden på avløpsslangen må alltid være ventilert, dvs. at innvendig diameter på avløpsrøret (min. 38 mm – min. 1,5") må være større enn den ytre diameteren på avløpsslangen.
5. Uten plastslangeføringen, til en
avløpsstuss – Plasser avløpsslangen til rørstussen og fest den med en klemme. Se illustrasjonen.
3. Hvis enden på avløpsslangen ser slik ut (se tegningen), kan du skyve den rett opp i avløpsrøret.
4. Til et vertikalt rør med luftehull - sett avløpsslangen direkte inn i et avløpsrør. Se illustrasjonen.
Sørg for at det er en bøy på avløpsslangen, slik at smuss fra vannlåsen ikke kommer inn i apparatet.
Koble avløpsslangen til rørstussen og fest den med en klemme. Sørg for at det er en bøy på avløpsslangen, slik at smuss fra vannlåsen ikke kommer inn i apparatet.
Page 11
NORSK 11
6. Posisjoner slangen direkte til et innebygd avløpsrør i veggen og fest den med en klemme.

5.3 Elektrisk tilkopling

På slutten av installasjonen kan du sett inn støpselet i stikkontakten.
Typeskiltet på den innsiden av døren og "Tekniske data"-kapittelet viser de nødvendige elektriske spesifikasjonene. Kontroller at de er kompatible med strømforsyningen.
Kontroller at den elektriske installasjonen i huset tåler den maksimale belastningen som kreves, også når det tas hensyn til

6. TILBEHØR

6.1 Tilgjengelig på , www.electrolux.com/shop eller fra en autorisert forhandler

Les nøye gjennom instruksjonene som følger med tilbehøret.
Kun passende tilbehør som er godkjent av ELECTROLUX kan sikre sikkerhetsstandardene til produktet. Hvis deler som ikke er godkjent blir brukt, vil alle garantikrav bli ugyldiggjort.
eventuelle andre elektriske apparater som er i bruk.
Vaskemaskinen skal koples til en jordet stikkontakt
Strømkabelen skal være lett tilgjengelig etter at produktet er installert.
Kontakt vårt autoriserte servicesenter for elektrisk arbeid som kreves for å installere dette produktet.
Produsenten frasier seg alt ansvar for materielle skader eller personskader som skyldes at ovennevnte sikkerhetsforanstaltninger ikke er fulgt.

6.3 Stablesett

Tørketrommelen kan kun plasseres oppå vaskemaskinen når du bruker det
riktige stablesettet.

6.2 Festeplatesett

Hvis du montere produktet på en sokkel som ikke er tilbehør fra ELECTROLUX, må du sikre produktet med festeplaten.
Les nøye gjennom instruksjonene som følger med tilbehøret.
Page 12
www.electrolux.com12
ADVARSEL!
Ikke sett tørketrommelen under vaskemaskinen. Kontroller det kompatible stablesettet ved å sjekke dybden av apparatene.

6.4 Sokkel med skuff

7. BETJENINGSPANEL

7.1 Spesialfunksjoner

Den nye vaskemaskinen din innfrir alle moderne krav for en effektiv behandling av tøyvask med lavere forbruk av vann, strøm og vaskemidler og viser respekt for ulike tekstiler.
• Takket være Soft Plus-tilvalget blir
tøymykneren jevnt fordelt i klesvasken
Ved å heve produktet gjør du det lettere å legge inn og ta ut tøy. Skuffen kan brukes til å lagre klesvask, f.eks.: håndklær, rengjøringsprodukter med mer.
og trenger dypt inn i tekstilfibrene for å oppnå mykest mulig resultat.
• SensiCare System justerer automatisk programmets varighet for å oppnå perfekte vaskeresultater på minst mulig tid. Les avsnittet “The SensiCare lastregistrering " for flere detaljer.
Page 13

7.2 Beskrivelse av betjeningspanel

2
3 4 5
11 10 716
89
NORSK 13
Programknapp
1
Display
2
Delay Start-berøringsknapp
3
Time Manager-berøringsknapp
4 5
Start/Pause-berøringsknapp Soft Plus-berøringsknapp
6
Extra Rinse-berøringsknapp
7
Prewash-berøringsknapp
8

7.3 Skjerm

Spin berøringsknapp for
9
reduksjonsalternativer
• Uten sentrifugering tilvalg
• Rinse Hold tilvalg
• Natt tilvalg Temp.-berøringsknapp
10
On/Off trykknappen
11
Page 14
A B C D
E
FG
www.electrolux.com14
A Indikator for dørlås.
B Indikator for forsinket start.

8. VELGER OG KNAPPER

8.1 Introduksjon

Tilvalgene/funksjonene er ikke tilgjengelig for alle vaskeprogrammer. Sjekke kompatibilitet mellom tilvalg/ funksjoner og vaskeprogrammer i "Programoversikt". Tilvalg/ funksjoner kan ekskludere hverandre. I dette tilfellet lar ikke produktet deg stille inn de inkompatible tilvalgene/ funksjonene.
C Den digitale indikatoren kan
vise:
• Programvarighet (f.eks. ).
• Utsatt start (f.eks. ).
• Programslutt ( ).
• Varselkode (f.eks.
D Nivåindikator for
Tidsbehandler.
E Indikator for rengjøring av
trommel.
F Indikator for barnesikring.
G Legg til plaggindikator. Lyser
ved begynnelsen av vaskefasen, mens brukeren fortsatt kan sette produktet på pause og legge til mer klesvask.
kan derfor hende at du må aktivere produktet igjen.
For mer informasjon, se avsnittet om hvilemodus i kapittelet Daglig bruk.

8.3 Temp.

Når du velger et vaskeprogram, foreslår produktet en standardtemperatur automatisk.
Indikator Cold = kaldt vann. Indikatoren til den siste valgte
temperaturen tennes.
).

8.2 On/Off

Hvis du trykk på denne knappen i noen sekunder, kan du slå produktet av eller på. To forskjellige melodier blir avspilt når du slår produktet av eller på.
Hvilemodusfunksjonen slår av produktet automatisk for å redusere energiforbruket i enkelte tilfeller, og det

8.4 Spin

Når du velger et program, velger produktet automatisk den høyeste sentrifugehastigheten som er mulig for det programmet unntatt programmet Denim.
Flere tilvalg for sentrifugering:
Page 15
NORSK 15
• Uten sentrifugering . Den
tilhørende indikatoren tennes. Bruk dette alternativet for å slå av alle sentrifugeringsfasene. Produktet utfører den eneste tømmefasen for det valgte vaskeprogrammet. Still inn dette tilvalget for svært ømfintlige tekstiler. Skyllefasen bruker mer vann ved noen vaskeprogrammer
• Rinse Hold . Den tilhørende
indikatoren tennes. Den siste sentrifugeringen blir ikke utført. For å hindre at stoffene krøller seg, blir ikke det siste skyllevannet tømt ut. Vaskeprogrammet avslutter med vann i trommelen. Døren forblir låst og trommelen snurrer regelmessig for å redusere krøller. Du må tømme ut vannet for å kunne låse opp døren.
Hvis du trykker på Start/Pause ­knappen, utfører produktet sentrifugeringsfasen og tømmer ut vannet.
• Natt . Den tilhørende indikatoren
tennes. Mellom- og sluttsentrifugering blir ikke kjørt, og programmet blir avsluttet med vann i trommelen. Dette bidrar til å redusere krølling. Døren forblir låst. Trommelen snurrer regelmessig for å redusere krøller. Du må tømme ut vannet for å kunne låse opp døren. Ettersom at programmet er svært stille, egner det seg godt om natten når strømmen er billigere. For noen programmer utføres skyllingene med mer vann.
Hvis du trykker på Start/Pause knappen, utfører produktet kun tømmefasen.
Produktet tømmer ut vannet automatisk etter omtrent 18 timer.
-

8.5 Prewash

Med dette alternativet kan du legge til en forvaskfase til et vaskeprogram.
Tilhørende indikatorlampe tennes.
• Bruk dette tilvalget for å legge til en forvaskfase på 30 °C før vaskefasen.
Dette tilvalget anbefales for svært skittent tøy, spesielt hvis det inneholder sand, støv, gjørme eller andre faste partikler.
Disse tilvalgene kan øke programvarigheten.

8.6 Permanent Extra Rinse

Med dette alternativet, kan du legge til et par skyllinger til det valgte vaskeprogrammet.
Bruk dette alternativet for personer med allergier eller sensitiv hud.
Dette tilvalget vil øke programmets varighet.
Den korresponderende indikatoren over berøringsknappen lyser og forblir også på permanent under de neste syklusene til dette tilvalget er deaktivert.

8.7 Konstant Soft Plus

Still dette tilvalget for å optimalisere fordelingen av tøymykner og forbedre mykheten i stoffet.
Anbefalt ved bruk av tøymykner.
Dette tilvalget vil øke programmets varighet.
Den korresponderende indikatoren over berøringsknappen lyser og forblir også på permanent under de neste syklusene til dette tilvalget er deaktivert.

8.8 Delay Start

Med dette alternativet kan du utsette programstarten på en mer lettvint måte.
Trykk på knappen flere ganger for å velge den ønskede forsinkelsen. Tiden øker i trinn fra 1 time opp til 20 timer.
Displayet viser indikatoren og valgt tidsforvalg. Produktet starter nedtellingen og døren låses etter at du har trykket på
Start/Pause -knappen.

8.9 Time Manager

Med dette tilvalget kan du redusere programvarigheten avhengig av vaskemengden og smussgraden.
Page 16
www.electrolux.com16
Når du stiller inn et vaskeprogram, viser skjermen standardvarigheten og -
dråper. Trykk på Time Manager-knappen for å
redusere programvarigheten i henhold til dine behov. Displayet viser den nye programvarigheten og en rekke dråper vil reduseres deretter:
egnet for full maskin med normal
mengde søl.
en hurtig syklus for en full maskin
av lett tilsmussede plagg.
svært rask syklus for en mindre tøymengde med liten mengde søl (maks. halv tøymengde anbefalt).
den korteste syklusen for å oppfriske en liten mengde klesvask.
Time Manager Er bare tilgjengelig med programmene i tabellen.
-indikator
-indikator
Eco 40-60
■ ■ ■
■
■ ■ ■
■ ■ ■
1)
Standard varighet for alle programmer.
Bomull
■ ■
Syntetisk

8.10 Start/Pause

Trykk på Start/Pause -knappen for å starte, sette produktet på pause eller for å avbryte et program som er i gang.
1)
■

9. PROGRAMMER

9.1 Programtabell

Program Standard temperatur Temperatur‐ område
Eco 40-60
1)
40 °C
Bomull 40 °C 90 °C – Kaldt
Referan‐ sesentrifu‐ gehastig‐ het Sentrifu‐ geringsha‐ stighet [opm]
1400 o/min (1400-
800)
1400 o/min (1400-
800)
Eco 40-60
Bomull
■ ■
Syntetisk
Programbeskrivelse
Maksi‐ mal tøy‐ meng‐ de
7 kg Hvit bomull og permanent farget bomull.
Normalt skittent tøy. Energiforbruket synker og tiden til vaskeprogrammet er forlenget, og sikrer gode vaskeresultater.
7 kg Hvit og farget bomull. Vanlig og stor mengde
søl.
(Type vask og smussnivå)
Page 17
NORSK 17
Program Standard temperatur Temperatur‐ område
Referan‐ sesentrifu‐ gehastig‐ het Sentrifu‐ geringsha‐ stighet [opm]
Syntetisk 40 °C 60 °C – Kaldt
Finvask 30 °C 40 °C – Kaldt
Hurtig 14 min. 30 °C
1200 o/min (1200 -
800)
1200 o/min (1200-
800)
800 o/min (800- 800)
Skylling 1400 o/min
(1400-
800)
Sentrif./ Tømming
1400 o/min (1400
-800)
Anti-Allergi 60 °C
Sengeteppe 40 °C
1400 o/min (1400 -
800)
800 o/min (800 - 800)
60 °C – Kaldt
Silke 30 °C
Ull
800 o/min (800 - 800)
1200 o/min (1200-
40 °C
800)
40 °C – Kaldt
Programbeskrivelse
Maksi‐
(Type vask og smussnivå)
mal tøy‐ meng‐ de
3 kg Syntetiske tekstiler eller blandingstekstiler.
Normalt skittent tøy.
3 kg Ømfintlige plagg som akryler, viskose og
blandede tekstiler som krever en mer skån‐ som vask. Normalt og lett skittent tøy.
2 kg Tekstiler av syntetiske og blandede stoffer.
Lett skitne plagg og klær som skal oppfriskes.
7 kg Alle stoffer, unntatt ullvarer og svært øm‐
fintlige tekstiler. Program for skylling og sen‐ trifugering av klesvask. Bomullsprogrammer bruker standard sentrifugehastighet. Reduser sentrifugehastigheten etter typen klesvask. Velg alternativet Extra Rinse for å legge til skyllinger ved behov. Med lav sentrifugeha‐ stighet utfører produktet skånsomme skyllin‐ ger, og kortere sentrifugering.
7 kg Alle stoffer, unntatt ull og ømfintlige teksti‐
ler. For å sentrifugere vasken og pumpe ut vannet i trommelen.
7 kg Hvitt bomullstøy. Dette programmet fjerner
mikroorganismer i vaskefase med temperatu‐ ren på over 60 °C i noen minutter. Dette bidrar til å fjerne bakterier, mikroorganismer og par‐ tikler. Tilføring av damp sammen med en ek‐ stra skyllefase sørger for at vaskemiddelrester og allergener blir fjernet, hvilket gjør det pas‐ sende for sart og følsom hud.
3 kg Ett syntetisk teppe, polstrede klær, dyner,
dunjakker og lignende gjenstander.
1 kg Spesialprogram for silke og blandede synte‐
tiske plagg.
1,5 kg Maskinvaskbar ull, ull som skal håndva‐
skes og andre tekstiler med «håndvask»-
2)
symbol.
Page 18
www.electrolux.com18
Program Standard temperatur Temperatur‐ område
Sportstøy 30 °C 40 °C – Kaldt
Outdoor 30 °C 40 °C – Kaldt
Referan‐ sesentrifu‐ gehastig‐ het Sentrifu‐ geringsha‐ stighet [opm]
1200 o/min (1200 -
800)
1200 o/min (1200-
800)
Programbeskrivelse
Maksi‐
(Type vask og smussnivå)
mal tøy‐ meng‐ de
3 kg Sportstøy med blandede tekstiler. Lett skit‐
tent tøy eller tøy som skal oppfriskes.
2,5 kg 1 kg
3)
4)
Ikke bruk tøymykner og sørg for at det ikke er noen rester av tøy‐ mykner igjen i oppvaskmiddeldis‐ penseren.
Syntetiske sportsplagg. Dette programmet er utviklet for å vaske moderne sportstøy på en skånsom måte, og er også egnet til klær som gymtøy, sykkelklær, løpetøy eller lignen‐ de. Anbefalte tøymengde er 2,5 kg.
Vannfast, pustende og vannavstøtende tøy. Dette programmet kan også brukes til å
friske opp vannfasthet. Det er laget spesifikt med tanke på å ta vare på klær med vannav‐ støtende belegg. For å utføre vannfasthetssy‐ klusen:
• Hell vaskemiddelet i kammeret .
• Hell en spesiell gjenoppretter av vanntett‐ het i tøymyknerdelen av skuffen
.
• Reduser tøymengden til 1 kg.
For å gjøre gjenopprettingen av vanntetthet mer effektiv, tørk kles‐ vasken i tørketrommelen på Out‐ door-tørkeprogrammet (hvis det er tilgjengelig og pleieetiketten til plagget tillater tørking i tørketrom‐ mel).
Page 19
NORSK 19
Program Standard temperatur Temperatur‐ område
Referan‐ sesentrifu‐ gehastig‐ het Sentrifu‐ geringsha‐ stighet
Maksi‐ mal tøy‐ meng‐ de
Programbeskrivelse
(Type vask og smussnivå)
[opm]
Denim 30 °C 40 °C – Kaldt
800 o/min (1200 -
800)
3 kg Spesialprogram for denim-klær med fin‐
vaskfase for å minimere falming av farger og flekker. Redusert mengde klesvask anbe‐
fales for bedre behandling av tøyet.
1)
I henhold til kommisjonsforordning EU 2019/2023 er dette programmet ved 40 °C i stand til å rengjøre normalt skittent bomullstøy som er erklært å være vaskbart ved 40 °C eller 60 °C, sammen i samme syklus.
For kapittelet i vaskeriet, programvarigheten og andre data, se kapitlet "For‐ bruksverdier". De mest effektive programmene når det gjelder energiforbruk er generelt de som utfører ved lavere temperaturer og lengre varighet.
2)
I dette programmet roterer trommelen sakte for å sikre at vasken er skånsom. Det kan virke som at trommelen ikke roterer eller ikke roterer som den skal, men dette er normalt på dette programmet.
3)
Vaskeprogram.
4)
Vaskeprogram og gjenoppretting av vanntetthet.
Kompatibilitet for programtilvalg
Spin
Prewash
Soft Plus
Extra Rinse
Delay Start
Program
Eco 40-60 ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■
Bomull ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■
Syntetisk ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■
Finvask ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■
Hurtig 14 min. ■ ■ ■
Skylling ■ ■ ■ ■ ■
Sentrif./Tømming ■ ■ ■
Anti-Allergi
■ ■ ■ ■ ■ ■ ■
Sengeteppe ■ ■ ■
Time Manager
Page 20
www.electrolux.com20
Spin
Prewash
Soft Plus
Extra Rinse
Delay Start
Program
Silke
Ull
■ ■
■ ■ ■ ■
Sportstøy ■ ■ ■ ■ ■ ■
Outdoor
■ ■ ■ ■ ■
Denim ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■
Egnede vaskemidler for vaskeprogrammer
Program Universelt
pulver
1)
Væske
universal
Væske for
fargede
plagg
Delikat ull Spesial
Eco 40-60 ▲ ▲ ▲ -- --
Bomull
Syntetisk
Finvask
Hurtig 14 min.
Anti-Allergi
Sengeteppe
▲ ▲ ▲ -- --
▲ ▲ ▲ -- --
-- -- -- ▲ ▲
-- ▲ ▲ -- --
▲ ▲ -- -- ▲
-- -- -- ▲ ▲
Time Manager
Silke
Ull
Sportstøy
Outdoor
Denim
1)
Ved temperatur over 60 °C anbefales bruk av pulvervaskemiddel.
-- -- -- ▲ ▲
-- -- -- ▲ ▲
-- ▲ ▲ -- ▲
-- -- -- ▲ ▲
-- -- ▲ ▲ ▲
▲ = Anbefalt -- = Ikke anbefalt
Page 21

9.2 Woolmark Apparel Care – Blå

10. INNSTILLINGER

NORSK 21
Syklusen for ullprogrammet til denne ma‐ skinen har blitt testet og godkjent av The Woolmark Company, for vasking av ullpro‐ dukter merket som "bare håndvask", så sant instruksjonene på plaggets merkelapp og de fra vaskemaskinens produsent blir fulgt. Følg vaskelappen for tørking og an‐ dre vaskeinstrukser. M1511 Woolmark-symbolet er et varemerke for sertifisering i mange land.

10.1 Lydsignaler

Dette produktet har forskjellige lydsignaler som blir spilt av når:
• Du aktiverer produktet (en kort
melodi).
• Du deaktiverer produktet (en kort
melodi).
• Du trykker på knappene (klikkelyd).
• Du foretar et ugyldig valg (3 korte
lyder).
• Programmet er ferdig (en sekvens av
lyder i omtrent 2 minutter).
• Det er en feil på produktet (sekvens
av korte lyder i omtrent 5 minutter).
For å deaktivere/aktivere lydsignalene når programmet er fullført, trykk på Temp.- og Sentrifugering-knappene samtidig i omtrent 2 sekunder. Displayet viser On/Off

11. FØR FØRSTEGANGS BRUK

1. Kontroller at strømtilførselen er
tilgjengelig og at vannkranen er åpen.
2. Fyll en liten mengde vaskemiddel i
beholderen markert med .

12. DAGLIG BRUK

Hvis du deaktiverer varslingslydene, vil de fortsatt høres når produktet har en feil.

10.2 Barnesikring

Med dette alternativet kan du hindre at barna leker med betjeningspanelet.
• For å aktivere/deaktivere dette
alternativet hold nede Soft Plus­knappen til slås på/av i displayet.
Produktet vil som standard gå over til dette tilvalget etter at du slår den av.
Barnesikringsfunksjonen er kanskje ikke tilgjengelig i et par sekunder etter at du slår på produktet.
3. Velg og start et bomullsprogram på
høyest mulig temperatur, uten
klesvask i trommelen.
Dette fjerner eventuell smuss fra trommelen og kammeret.
ADVARSEL!
Se etter i Sikkerhetskapitlene.

12.1 Aktivere produktet

1. Sett støpselet inn i stikkontakten.
2. Åpne vannkranen.
3. Trykk på On/Off-knappen i noen
sekunder for å aktivere produktet.
En liten melodi høres.
Page 22
www.electrolux.com22
12.2 Legge tøyet i
vaskemaskinen
1. Åpne døren til Produktet.
2. Tøm lommene og brett ut tøyet før du
legger det i Produktet.
3. Sett vasken i trommelen, ett plagg av
gangen.
Legg ikke for mye klær i trommelen.
4. Lukk døren ordentlig igjen.
FORSIKTIG!
Påse at det ikke blir liggende tøy mellom pakningen og døren for å unngå fare for vannlekkasje og skade på tøyet.
Vasking av av tøy med svært skitne eller fettete flekker kan skade gummideler på vaskemaskinen.

12.3 Fylle vaskemiddel og tilsetningsmidler

Kammer for forvaskfase, bløtleg‐ gingsprogram eller flekkfjerner.
Makker for vaskefasen.
Følg alltid anvisningene som du finner på emballasjen til vaskemiddelproduktet, men vi anbefaler at du ikke overgår det indikerte
maksnivået ( ). Denne mengden vil imidlertid garantere best vaskeresultater.
Etter en vaskesyklus fjern om nødvendig oppvaskmiddelrester fra oppvaskmiddelbeholderen.

12.4 Kontroller rengjøringsflappens posisjon

1. Trekk den øvre
oppvaskmiddelbeholdere helt ut, til den stopper.
Beholder for flytende tilsetninger (tøymykner, stivelse).
Maksimalt nivå for mengden av flytende tilsetningsmidler.
Klaff for vaskepulver eller flyten‐ de vaskemiddel.
Page 23
2. Trykk spaken ned for å fjerne
beholderen.
3. Vri flappen opp for å bruke
vaskepulver.
4. Vri flappen ned for å bruke flytende
vaskemiddel.
Med denne flappen i NED-posisjon:
• Ikke bruk geleaktige eller tyktflytende vaskemidler.
• Ikke overskrid flytende vaskemiddeldose indikert på flappen.
• Ikke velg forvaskfasen.
• Ikke velg starttidsforvalg.
5. Mål opp den riktige mengden
vaskemiddel og skyllemiddel.
6. Lukk vaskmiddelbeholderen
ordentlig.
NORSK 23
Sørg for at flappen ikke lager en blokkering når du lukker beholderen.

12.5 Velge et program

1. Drei programvelgeren for å velge det
ønskede vaskeprogrammet.
Indikatoren for Start/Pause -knappen blinker. Displayet viser en indikert programvarighet.
2. Trykk på de tilhørende knappene for
å endre temperaturen og/eller sentrifugehastigheten.
3. Om ønskelig, velg ett eller flere
alternativer ved å trykke på de tilhørende knappene. De tilhørende indikatorene lyser på displayet og den oppgitte informasjonen blir endret.
Dersom et valg ikke er mulig, blir et lydsignal blir avspilt og displayet viser
.

12.6 Starte et program

Trykk på Start/Pause -knappen for å starte programmet. Det er ikke mulig å starte programmet når indikatoren til knappen er av og ikke blinker (f.eks. programtast på en feil posisjon).
Den aktuelle indikatoren slutter å blinke og forblir på. Programmet starter, og døren er låst.
Displayet viser indikatoren .
Tømmepumpen kan brukes i en kort periode før produktet fylles med vann.

12.7 Starte et program med starttidsforvalg

1. Trykk på Delay Start-knappen flere ganger til displayet viser ønsket
utsettelsestid. Indikatoren viser
2. Trykk på Start/Pause -knappen. Produktdøren starter nedtellingen for starttidsforvalget. Displayet viser
indikatoren . Når nedtellingen er ferdig, starter programmet automatisk.
.
Page 24
www.electrolux.com24

Avbryte starttidsforvalget etter at nedtellingen har begynt

Avbryte starttidsforvalget:
1. Trykk på Start/Pause -knappen for
å sette produktet på pause. Den tilhørende indikatoren blinker.
2. Trykk på Delay Start-knappen flere
ganger til displayet viser og indikatoren
3. Trykk på Start/Pause -knappen
igjen for å starte programmet umiddelbart.
går av.

Endre starttidsforvalget etter at nedtellingen har begynt

For å endre starttidsforvalget:
1. Trykk på Start/Pause
å sette produktet på pause. Den tilhørende indikatoren blinker.
2. Trykk på Delay Start-knappen flere
ganger til displayet viser ønsket utsettelsestid.
3. Trykk på Start/Pause -knappen
igjen for å starte den nye nedtellingen.
-knappen for
12.8 SensiCare System­lastregistrering
Programvarigheten i displayet refererer til en medium/stor tøymengde.
Etter at du har trykket på Start/Pause
-knappen, SensiCare System starter
tøymengdesensor:
1. Produktet registrerer tøymengden i
løpet av de første 30 sekundene. I programmer hvor Time Manager er tilgjengelig, i løpet av denne fasen blinker de to prikkene som skiller timer fra minutter og trommelen roterer i en kort stund.
2. Programvarigheten justeres
tilsvarende og kan øke eller minke. Etter ytterligere 30 sekunder, starter vannfyllingen.
Etter omtrent 20 minutter fra programstart, kan programvarigheten justeres igjen avhengig av tøyets absorbsjonsevne.
SensiCare-registreringen av tøymengden blir kun utført for fullstendige vaskeprogrammer og hvis programvarigheten ikke har blitt redusert.
Den SensiCare System er ikke tilgjengelig sammen med alle programmer som :Ull, Skylling, Spin og programmer med korte sykluser.

12.9 Stoppe et program og endre tilvalgene

Når programmet kjører, kan bare noen av tilvalgene bli endret:
1. Trykk på Start/Pause -knappen.
Den tilhørende indikatoren blinker.
2. Endre tilvalgene. Den oppgitte
informasjonen i displayet endrer seg tilsvarende.
3. Trykk på Start/Pause -knappen
igjen.
Vaskeprogrammet fortsetter.
For å starte programmet igjen må du sørge for at programtasten er korrekt posisjonert på det avbrutte programmet og at indikatoren til Start/Pause
-knappen blinker.

12.10 Avbryte program som er i gang

1. Trykk på On/Off-nappen for å avbryte
programmet og deaktivere produktet.
2. Trykk på On/Off-knappen igjen for å
aktivere produktet.
Page 25
NORSK 25
Hvis SensiCare-systemet er fullført og vannfyllingen allerede er startet, starter det nye programmet uten å
gjenta SensiCare­systemet. Vannet og
vaskemiddelet blir ikke tømt ut for å unngå sløsing.
Det finnes også en alternativ måte å avbryte:
1. Roter velgerbryteren til "Reset"­posisjon .
2. Vent deretter i 1 sekund. Displayet viser .
Du kan nå stille inn et nytt vaskeprogram.

12.11 Åpne døren – Legge inn tøy

Hvis temperaturen og vannstanden i trommelen er for høy og/eller fortsatt roterer, bør du ikke åpne døren.
Produktets dør er låst mens et program eller utsatt start, er i bruk. Displayet viser
-indikatoren.
1. Trykk på Start/Pause
Dørlås-indikatoren slukkes på displayet.
2. Åpne døren til produktet. Ta ut eller
legg inn plaggene ved behov. Lukk døren og trykk på Start/Pause
knappen.
Programmet eller utsatt start fortsetter.
-knappen.
-

12.12 Program slutt

Når programmet er ferdig, stopper apparatet automatisk. Lydsignalene brukes (hvis de er aktivert). Displayet
viser
Indikatoren for Start/Pause -knappen slokker.
Døren låses opp og slokker.
1. Trykk On/Off-knappen for å
deaktivere apparatet.
Fem minutter etter at vaskeprogrammet er ferdig, deaktiveres apparatets energisparingsfunksjon automatisk.
Når du slår på apparatet på nytt viser displayet slutten av det forrige programmet. Drei programvelgeren for å velge en ny syklus.
2. Ta klesvasken ut av maskinen.
3. Sørg for at trommelen er tom.
4. La døren og
oppvaskmiddelbeholderen for stå litt
på gløtt for å forhindre mugg og lukt.
-indikatoren

12.13 Tømmer ut vann etter programslutt

Hvis du har valgt et program eller et alternativ som ikke tømmer ut vannet fra siste skylling, blir programmet fullført, men:
• Tidsområdet viser og displayet
viser dørlåsen .
• Trommelen snus fortsatt regelmessig
for å forhindre at klesvasken blir krøllete.
• Døren forblir låst.
• Du må tømme ut vannet for å kunne
åpne døren:
1. Om nødvendig, trykk på Spin-
knappen for å senke
sentrifugehastigheten som blir
foreslått av produktet.
2. Trykk på knappen Start/Pause:
• Hvis du har valgt Rinse Hold , tømmer produktet ut vannet og sentrifugerer.
Page 26
www.electrolux.com26
• Hvis du har valgt Natt , tømmer produktet ut vannet
Tilvalgsindikatoren Rinse Hold og Natt slukkes.
3. Du kan åpne døren når programmet
er fullført og dørlåsindikatoren slukker.
4. Trykk på On/Off-knappen i noen
sekunder for å deaktivere produktet.

12.14 Hvilemodusfunksjon

Hvilemodusfunksjonen slår av produktet automatisk for å redusere energiforbruket når:
• Du bruker ikke produktet i 5 minutter når ingen programmer kjører. Trykk på knappen On/Off for å slå på produktet på nytt.

13. RÅD OG TIPS

ADVARSEL!
Se etter i Sikkerhetskapitlene.

13.1 Vasketøy

• Fordel tøyet inn slik: hvitt, farget, syntetisk, finvask og ull.
• Følg vaskeanvisningene på tøyets merkelapper.
• Ikke vask hvite og fargede plagg sammen.
• Noen fargede plagg kan farge av i første vask. Vi anbefaler at du vasker dem separat de første gangene.
• Vreng stoffer med flere lag, ull og plagg med trykte illustrasjoner.
• Behandle vanskelige flekker på forhånd.
• Vask vanskelige flekker med spesialvaskemiddel.
• Vær forsiktig med gardiner. Fjern opphengskroker og legg gardinene i en vaskepose eller et putevar.
• Hvis det er veldig lite tøy i maskinen, kan det oppstå balanseproblemer i sentrifugeringsfasen, noe som fører til for høy vibrasjon. Hvis dette skjer:
a. avbryt programmet og åpne
døren (se «Daglig bruk-kapittel").
• 5 minutter etter vaskeprogrammet er ferdig. Trykk på knappen On/Off for å slå på produktet igjen. Skjermen viser slutten av det sist angitte programmet. Vri på programvelgeren for å velge en ny syklus.
Hvis skalaskiven roteres til Reset (tilbakestill)-posisjon, slås apparatet
automatisk av innen 30 sekunder.
Hvis du allerede har valgt et tilvalg som avsluttes med vann i trommelen,
deaktiverer ikke
hvilemodusfunksjonen produktet for å minne deg på at du må pumpe ut vannet.
b. fordel tøyet manuelt slik at
vasken er fordelt jevnt rundt trommelen;
c. Trykk på Start/Pause-knappen.
Sentrifugeringsfasen fortsetter.
• Knepp igjen putetrekk og lukk alle glidelåser, hemper og trykknapper. Fest belter, snorer, skolisser, bånd og andre løse elementer.
• Vask ikke tøy uten sømmer eller tøy med rifter. Bruk en vaskepose for å vaske små og/eller finvask (f.eks. BH­er med spiler, belter, tights osv.).
• Tøm lommer og brett ut foldet tøy.
Page 27
NORSK 27

13.2 Gjenstridige flekker

For noen flekker er det ikke tilstrekkelig med vann og vaskemiddel.
Vi anbefaler at du forbehandler disse flekkene før du legger plaggene i produktet.
Det er mulig å kjøpe spesielle flekkfjerningsmidler. Bruk en type som egner seg for den aktuelle flekken og stoffet.
13.3 Vaskemiddeltype og ­mengde
Vaskemiddelet som blir brukt, og korrekt mengde påvirker ikke bare vaskeytelsen, men bidrar også til å redusere belastningene på miljøet:
• Bruk bare vaskemidler og andre behandlinger som er beregnet for bruk i vaskemaskiner. Følg først disse generiske reglene:
– vaskemiddel i pulverform for alle
typer tekstiler, unntatt finvask. Bruk helst vaskepulver med blekemiddel for lyse klær og klesdesinfisering,
– flytende vaskemidler, helst for
vaskeprogrammer på lav temperatur (maks 60 °C) for alle stofftyper, eller spesialberegnede for ull.
• Valg av og mengde vaskemiddel avhenger av tekstiltype (finvask, ull, bomull osv.), farge på tøy, størrelsen på tøymengden, hvor skittent tøyet er, vasketemperatur og vannhardheten på vannet som brukes.
• Følg anvisningene som du finner på emballasjen til disse vaskemidlene eller andre behandlinger uten å overgå de indikerte maksnivåene
( ).
• Ikke bland ulike typer vaskemidler.
• Bruk mindre vaskemiddel hvis:
– du vasker en liten mengde tøy, – tøyet bare er litt skittent, – det er mye skum under vask.
• Når du bruker vaskemiddeltabletter eller -puter, må du alltid legge dem i trommelen, ikke i vaskemiddeldispenseren.
Utilstrekkelig vaskemiddel kan føre til:
• utilfredsstillende vaskeresultater,
• at tøymengden blir grå,
• fete klær,
• mugg i produktet.
For mye vaskemiddel kan føre til:
• skumming,
• redusert vaskeeffekt,
• utilstrekkelig skylling,
• større innvirkning for miljøet.

13.4 Miljøtips

For å spare vann og energi og for å være med på å beskytte miljøet, anbefaler vi at du følger disse tipsene:
• Normalt skittent tøykan vaskesuten forvask for å spare vaskemiddel, vann og tid (dette skåner også miljøet!).
• Hvis du laster produktet til maksimal
kapasitet som er indikert for hvert program, hjelper det å redusere energi- og vannforbruket.
• Med riktig forbehandling kan flekker og nytt smuss fjernes; tøyet kan deretter vaskes på en lavere temperatur.
• Bruk riktig mengde vaskemiddel i henhold til anbefaling fra vaskemiddelprodusenten og kontroller vannhardheten til systemet i huset. Se "Vannhardhet".
• Still inn maksimal mulig sentrifugehastighetfor det valgte vaskeprogrammet før du tørker tøyet i en tørketrommel. Dette sparer energi under tørking!

13.5 Hardhet vann

Hvis vannhardheten der du bor er høy eller middels, anbefaler vi at du bruker en skyllemiddel beregnet på vaskemaskiner. I områder med bløtt vann er det ikke nødvendig å bruke skyllemiddel.
Kontakt det lokale vannverket for å få vite vannhardheten der du bor.
Bruk riktig mengde tøymykner. Følg anvisningene som du finner på emballasjen til produktet.
Page 28
www.electrolux.com28

14. STELL OG RENGJØRING

ADVARSEL!
Se etter i Sikkerhetskapitlene.

14.1 Plan for regelmessig rengjøring

Periodisk rengjøring hjelper deg med å utvide levetiden på produktet ditt.
Etter hver syklus, la døren og oppvaskmiddelbeholderen for stå litt på gløtt for å få luftsirkulasjon og tørke fuktigheten i produktet: Dette vil forhindre mugg og lukt.
Hvis produktet ikke brukes over lenger tid: Steng vannkranen og trekk ut støpselet.
Veiledende periodisk rengjøringsplan:
Avskalling To ganger i året
Vedlikeholdsvask En gang i måne‐
Rengjør dørpak‐ ningen
Rengjør tromme‐ len
Rengjør vaskemid‐ delbeholderen
Rengjør avløps‐ pumpefilter
Rengjør innløps‐ slangen og ventil‐ filteret
Følgende avsnitt forklarer hvordan du skal rengjøre hver del.
den
Annenhver måned
Annenhver måned
Annenhver måned
To ganger i året
To ganger i året

14.2 Fjerne fremmedlegemer

Forsikre deg om at lommene er tomme og at alle løse artikler er bundet før du kjører syklusen. Se "Tøymengde" i "Hint- og tips"-kapittelet.
Fjern fremmedlegemer (for eksempel metallklemme, knapper, mynter osv.)
som du kan finne i dørforseglingen, filtrene og trommelen. Se avsnittene "Dørpakning med dobbel randlås", "Rengjøring av trommelen", "Rengjøring av avløpspumpen" og "Rengjøring av innløpsslangen og ventilfilteret". Kontakt det autoriserte service-senteret ved behov.

14.3 Utvendig rengjøring

Rengjør produktet kun med mild såpe og varmt vann. Tørk alle overflater nøye. Ikke bruk skuresvamper eller skrapemateriell.
FORSIKTIG!
Ikke bruk alkohol, løsemiddel elle kjemiske midler.
FORSIKTIG!
Ikke rengjør metallflater med et klorbasert vaskemiddel.

14.4 Avkalking

Hvis vannhardheten der du bor er høy eller middels, anbefaler vi at du bruker et skyllemiddel beregnet på vaskemaskiner.
Undersøk trommelen med jevne mellomrom for å se etter kalk.
Vanlige vaskemidler inneholder allerede stoffer for å bløtgjøre vannet, men vi anbefaler å kjøre en syklus med tom trommel og kalkfjerner nå og da.
Følg alltid anvisningene som du finner på emballasjen til produktet.

14.5 Vedlikeholdsvask

Gjentatt bruk og bruk over tid med programmer på lave temperaturer kan gjøre at det samler seg vaskemiddelrester, lo og bakterier inne i trommelen og karet. Dette kan generere vond lukt og mugg. For å eliminere oppsamling og rengjøre innsiden av
Page 29
2
1
NORSK 29
apparatet, kjør en vedlikeholdsvask jevnlig (minst én gang hver måned).
Se avsnittet "Rengjøring av trommelen".

14.6 Dørpakning med dobbel randlås

Dette produktet er designet med et selvrengjørende dreneringssystem, som lar lette lofibre som faller av klærne tømmes ut med vannet. Undersøk tetningen regelmessig. Mynter, knapper og andre små artikler kan bli hentet når programmet er ferdig.
Rengjør det når det kreves, ved å bruke ammoniakk kremrens uten å skrape tetningsoverflaten.
Følg alltid anvisningene som du finner på emballasjen til produktet.
1. Ta alt tøyet ut av trommelen.
2. Kjør et Bomull-program med
maksimal temperatur.
3. Bruk en liten mengde vaskemiddel i
en tom trommel for å skylle ut gjenværende rester.
Ved slutten av en syklus kan skjermen tidvis vise ikonet
: dette er en anbefaling om å utføre rengjøring av trommelen". Så snart rengjøring av trommelen er gjennomført, forsvinner ikonet.

14.8 Rengjøring av oppvaskmiddelbeholder

For å forebygge oppsamling av inntørket vaskemiddel eller klumpete tøymykner og/eller mugg i vaskemiddelskuffen, bør du utføre følgende prosedyre en gang i blant:
1. Åpne skuffen. Trykk låsen ned, som
vist på bildet, og trekk skuffen ut.

14.7 Rengjør trommelen

Undersøk trommelen for å forhindre uønskede avleiringer.
Rester etter rust i trommelen kan forekomme som følge av at fremmedlegeme ruster i vasken eller fordi vannet inneholder jern
Rengjør trommelen med produkter som er egnet for rustfritt stål.
Alltid følg anvisningene på
For grundig rengjøring:
emballasjen til produktet. Ikke bruk sure avkalkningsprodukter, slipende produkter som inneholder klor eller jern eller stålull i rengjøring av trommelen.
2. Fjern den øverste delen av kammeret
for tilsetningsmidler for å bidra med rengjøringen, og skyll den under rennende varmt vann for å fjerne oppsamlet vaskemiddel. Etter rengjøring setter du den øverste delen tilbake i posisjon.
Page 30
www.electrolux.com30
3. Sørg for at alle vaskemiddelrester blir
fjernet fra den øvre og nedre delen av glidesporet. Bruk en liten børste for å rengjøre selve glidesporet.
4. Sett inn vaskemiddelskuffen på
skinnene og lukk den. Kjør et skylleprogram uten tøy i trommelen.

14.9 Rengjør tømmepumpen

Undersøk tømmepumpefilteret regelmessig og sørg for at det er rent. Rengjør tømmepumpen dersom:
• Produktet tømmes ikke for vann.
• Trommelen roterer ikke.
• Produktet lager uvanlige lyder som skyldes blokkering av avløpspumpen.
• Displayet viser alarmkoden
ADVARSEL!
• Trekk støpselet ut av stikkontakten.
• Ikke ta ut filteret mens produktet er i bruk.
• Ikke rengjør avløpspumpen hvis vannet i produktet er varmt. Vent til vannet er nedkjølt.
• Gjenta trinn 3 flere ganger ved å lukke og åpne ventilen til vannet slutter å renne ut.
Ha alltid en fille i nærheten for å tørke opp vannsøl når du fjerner filteret.
Page 31
Slik rengjør du filteret:
1
2
180˚
2
1
2
1
2
1
1
NORSK 31
1.
3.
5. 6.
2.
4.
7.
ADVARSEL!
Kontroller at pumpehjulet kan rotere. Hvis det ikke roterer, kontakt det autoriserte servicesenteret. Sørg også for at du strammer filteret ordentlig for å hindre lekkasjer.
8.
Page 32
3
1
2
45°
20°
www.electrolux.com32

14.10 Rengjøring av inntaksslange og ventilfilter

14.11 Nødtømming

Hvis apparatet ikke kan tømme vannet, bruk samme prosedyre som beskrevet i delen «Rengjøring av dreneringspumpe». Rengjør pumpen om nødvendig.

14.12 Forholdsregler ved frost

Hvis produktet er montert et sted hvor temperaturen kan bli rundt 0° C eller lavere, må du fjerne vann som er igjen i inntaksslangen og avløpspumpen.
1. Trekk støpselet ut av stikkontakten.
2. Steng vannkranen.

15. FEILSØKING

ADVARSEL!
Se etter i Sikkerhetskapitlene.
3. Legg de to endende av
inntaksslangen i en beholder og la vannet renne ut av slangen.
4. Tøm avløpspumpen. Se
nødtømmingsprosedyren.
5. Når avløpspumpen er tom, monterer
du vanninntaksslangen på nytt.
ADVARSEL!
Pass på at temperaturen er over 0 °C før du bruker produktet igjen. Produsenten er ikke ansvarlig for skader som skyldes frost.
Page 33
NORSK 33

15.1 Alarmkoder og mulige feil

Produktet starter ikke eller stopper under bruk. Første forsøk på å finne en løsning på problemet (se tabellene).
ADVARSEL!
Deaktiver produktet før du utfører kontroller.
Ved enkelte problemer viser displayet en alarmkode og knappen Start/Pause kan blinke kontinuerlig:
Problem Mulig løsning
• Kontroller om vannkranen er åpen.
Produktet tar ikke inn vann.
Produktet tømmes ik‐ ke for vann.
Døren er åpen eller ikke lukket riktig.
Intern feil. Ingen kommunikasjon mel‐ lom de elektroniske elementene til pro‐ duktet.
Strømforsyningen er ustabil.
• Kontroller at trykket til vannforsyningen ikke er for lav. Kontakt det lokale vannverket for å få tak i denne informa‐ sjonen.
• Kontroller at vannkranen ikke er tett.
• Sørg for at inntaksslangen ikke er knekt, skadet eller bøyd.
• Kontroller at vanninntaksslangen er korrekt tilkoplet.
• Sørg for at filteret på vanninntaksslangen og filteret i inn‐ taksventilen ikke er blokkert. Se kapitlet "Stell og rengjø‐ ring".
• Kontroller at avløpsrøret ikke er tett.
• Kontroller at dreneringsslangen ikke er bøyd eller i klem.
• Kontroller at avløpsfilteret ikke er tett. Rengjør filteret hvis det er nødvendig. Se "Stell og rengjøring".
• Sørg for at avløpsslangen er korrekt tilkoplet.
• Velg tømmingsprogrammet hvis du har brukt et program uten tømming.
• Velg tømmingsprogrammet hvis du har brukt et program som avsluttes med vann i maskinen.
• Kontroller at døren er ordentlig lukket.
• Programmet avslutter ikke som det skal eller stopper for tidlig. Slå produktet av og på igjen.
• Ta kontakt med servicesenteret hvis alarmkoden oppstår igjen.
• Vent til strømforsyningen er stabil igjen.
Hvis skjermen viser andre alarmkoder, deaktiverer og aktiverer du produktet. Ta kontakt med servicesenteret hvis feilen vedvarer. Ved forskjellige problemer med vaskemaskinen, sjekk tabellen nedenfor for mulige løsninger.
Page 34
www.electrolux.com34
Problem Mulig løsning
• Sørg for at støpselet er satt helt inn i veggkontakten.
• Sørg for at produktets dør er lukket.
• Kontroller at det ikke er en skadet sikring i sikringsskapet.
Programmet starter
ikke.
• Kontroller at Start/Pause er trykket på.
• Hvis du har valgt utsatt start, avbryt innstillingen eller vent til slutten av nedtellingen.
• Deaktiver barnesikringen hvis denne er på.
• Kontroller knottens posisjon på det valgte programmet.
Produktet fylles med vann og pumpes ut
• Sørg for at avløpsslangen er posisjonert riktig. Slangen kan være plassert for lavt. Se «Monteringsinstruksjon».
umiddelbart.
• Still inn sentrifugeringsprogrammet.
Sentrifugeringsfasen fungerer ikke eller va‐ skesyklusen varer lenger enn vanlig.
• Kontroller at avløpsfilteret ikke er tett. Rengjør filteret hvis det er nødvendig. Se "Stell og rengjøring".
• Juster tøyet i trommelen manuelt og start sentrifugerings‐ fasen på nytt. Dette problemet kan forårsakes av balanse‐ problemer.
• Kontroller at koplingene på vannslangene er tette og at det
Det er vann på gul‐ vet.
ikke er noen vannlekkasjer.
• Kontroller at vanninntaksslangene ikke er skadet.
• Påse at du bruker riktig vaskemiddel og korrekt mengde.
• Påse at et vaskeprogram som slutter med vann i tromme‐ len ikke er valgt.
• Kontroller at vaskeprogrammet er ferdig.
Du kan ikke åpne produktets dør.
• Velg tømmings- eller sentrifugeringsprogrammet hvis det er vann i trommelen.
• Sørg for at produktet får strøm.
• Problemet kan være forårsaket av en feil på produktet. Kontakt det autoriserte servicesenteret.
• Pass på at produktet står i vater. Se «Monteringsinstruk‐
Produktet lager en uvanlig lyd og vibre‐ rer.
sjon».
• Sørg for at forpakningen og/eller transportboltene har blitt fjernet. Se «Monteringsinstruksjon».
• Legg mer klesvask inni trommelen. Tøymengden kan væ‐ re for liten.
Programmets varig‐ het øker eller minker i løpet av driften.
• SensiCare System kan justere programvarighet i forhold til type og mengde klesvask. Se "SensiCare System lastregi‐ strering" i kapittelet "Daglig bruk".
• Øk mengden vaskemiddel eller bruk et annet vaskemiddel.
Vaskeresultatet er ik‐ ke tilfredsstillende.
• Bruk et spesielt flekkfjerningsmiddel for å fjerne de van‐ skelige flekkene før du vasker plaggene.
• Sørg for at du velger riktig temperatur.
• Redusert mengden klesvask.
For mye skum i trom‐
• Reduser mengden vaskemiddel.
melen i løpet av va‐ skesyklusen.
Page 35
Problem Mulig løsning
Det er rester av va‐ skemiddel i vaske‐ middelskuffen etter vaskesyklusen.
Start produktet når kontrollen er utført. Programmet fortsetter fra det stedet det ble avbrutt. Ta kontakt med servicesenteret hvis feilen oppstår igjen. Nødvendig informasjon som servicesenteret trenger, kan du finne på typeskiltet.
• Kontroller at hendelen er i korrekt posisjon (OPP for pul‐ vervaskemiddel, NED for flytende vaskemiddel).
• Kontroller at du har brukt oppvaskmiddelbeholderen slik det er anvist i denne bruksanvisningen.

16. FORBRUKSVERDIER

16.1 Innledning

Se koblingen www.theenergylabel.eu for detaljert informasjon om energietiketten.
QR-koden på energietiketten som fulgte med produktet, gir en nettlenke til informasjonen som er relatert til ytelsen av dette produktet i EU EPREL­databasen. Oppbevar energietiketten kun for henvisning med denne brukerhåndboken samt alle andre dokumenter som fulgte med dette produktet. Det er også mulig å finne den samme informasjonen i EPREL med koblingen https://eprel.ec.europa.eu og modellnavnet, samt produktnummeret som du finner på merkeskiltet til produktet. Se etter i kapittelet "Produktbeskrivelse" for plasseringen av typeskiltet.
NORSK 35

16.2 Bildetekst

kg Tøymengde. t:mm Programvarighet.
kWh Energiforbruk. °C Temperatur i tøyet.
Liter Vannforbruk. o/min Sentrifugehastighet.
% Gjenværende fuktighet ved slutten av sentrifugefasen. Jo høyere sentrifuge‐
ringshastighet er, jo høyere er støyen og desto lavere er gjenværende fuk‐ tighet.
Verdier og programvarighet kan variere avhengig av forskjellige forhold (f.eks. romtemperatur, vanntemperatur og trykk, mengde og type tøy, forsyningsspenning) og hvis du endrer standardinnstillingen for et program.
Page 36
www.electrolux.com36
16.3 I henhold til
kommisjonsforordning Eu 2019/2023
Eco 40-60-pro‐ gram
Full maskin 7 0.985 50 3:20 52 43 1351
Halv tøymengde (Half load)
Kvart mengde 2 0.310 40 2:30 54 26 1351
1)
Maksimal sentrifugehastighet.
Strømforbruk i ulike moduser
Av (W) Hvilemodus (W) Utsatt start (W)
0,30 0,30 4,00
Tid til Av/Standby-modus er maksimalt 15 minutter.
kg kWh Liter t:mm % °C
3,5 0.650 43 2:30 52 37 1351
o/min

16.4 Vanlige programmer

Disse verdiene er kun veiledende.
Program
2)
Bomull 90 °C
Bomull 60 °C
3)
Bomull 20 °C
Syntetisk 40 °C
4)
Finvask 30 °C
Ull 30 °C
1)
Referanseindikator for spinnehastigheten.
2)
Egnet til vask av svært skitne tekstiler.
3)
Egnet for å vaske litt skitten bomull.
4)
Den fungerer også som en rask vaskesyklus for litt skittent tøy.
kg kWh Liter t:mm % °C
7 2.35 90 3:10 52 85 1400
7 1.60 85 3:00 52 55 1400
7 0.40 85 2:45 52 20 1400
3 0.65 55 2:00 35 40 1200
3 0.30 45 1:20 35 30 1200
1,5 0.30 65 1:05 30 30 1200
o/min
1)
1)
Page 37

17. HURTIGVEILEDNING

1
2
1
2
3
1 32
180˚
2
1

17.1 Daglig bruk

NORSK 37
Sett støpselet inn i stikkontakten. Åpne vannkranen. Legg i tøyet. Hell vaskemiddel og annen behandling i
riktig beholder.
1. Trykk på knappen On/Off for å slå
på produktet. Drei på programvelgeren for å velge ønsket program.

17.2 Rengjøre avløpspumpefilteret

Rengjør filteret regelmessig og spesielt hvis alarmkoden vises på
displayet.

17.3 Programmer

2. Angi ønsket tilvalg (1) med
korresponderende berøringsknapper. For å starte programmet berører du
Start/Pause (2)-knappen.
3. Produktet starter.
Når programmet er slutt, tar du ut klesvasken.
Trykk på On/Off -knappen for å slå av produktet.
Programmer
Eco 40-60 7 kg Hvit og farget bomull. Normalt skittent tøy.
Bomull 7 kg Hvit bomull og farget bomull.
Syntetisk 3 kg Syntetiske tekstiler eller blandingstekstiler.
Vaskemeng‐
de
Produktbeskrivelse
Page 38
www.electrolux.com38
Programmer
Finvask 3 kg
Hurtig 14 min. 2 kg
Skylling 7 kg
Sentrif./Tømming 7 kg
Anti-Allergi
Sengeteppe 3 kg Et enkelt syntetisk teppe, sengesett, dyne.
Silke
Ull
Sportstøy 3 kg Sportsklær.
Outdoor
Denim 3 kg Denim-tøy.
1)
Vaskeprogram.
2)
Vaskeprogram og gjenoppretting av vanntetthet.
Vaskemeng‐
de
7 kg
1 kg
1,5 kg
1)
2,5 kg
2)
1 kg
Produktbeskrivelse
Ømfintlige plagg som akryler, viskose og polyesterplagg.
Syntetisk og blandet stoff. Lett skittent tøy og plagg som skal friskes opp.
Alle stoffer, unntatt ullvarer og svært øm‐ fintlige tekstiler. Program for skylling og sentrifugering.
Alle stoffer, unntatt ullvarer og svært øm‐ fintlige tekstiler. Program for sentrifugering og uttømming av vannet.
Hvite bomullsplagg. Dette programmet bi‐ drar til å fjerne bakterier.
Spesialprogram for silke og blandede syn‐ tetiske plagg.
Maskinvaskbar ull, håndvaskbar ull og fin‐ vask.
Moderne utendørs sportstøy.
18. BESKYTTELSE AV MILJØET
Resirkuler materialer som er merket med symbolet . Legg emballasjen i riktige
beholdere for å resirkulere det. Bidrar til å beskytte miljøet, menneskers helse og for å resirkulere avfall av elektriske og elektroniske produkter. Ikke kast produkter som er merket med symbolet
sammen med husholdningsavfallet. Produktet kan leveres der hvor tilsvarende produkt selges eller på miljøstasjonen i kommunen. Kontakt kommunen for nærmere opplysninger.
Page 39
SVENSKA 39

INNEHÅLL

1. SÄKERHETSINFORMATION...........................................................................40
2. SÄKERHETSINSTRUKTIONER.......................................................................41
3. PRODUKTBESKRIVNING................................................................................44
4. TEKNISKA DATA............................................................................................. 44
5. INSTALLATION................................................................................................ 45
6. TILLBEHÖR......................................................................................................48
7. KONTROLLPANELEN......................................................................................49
8. VRED OCH KNAPPAR.....................................................................................50
9. PROGRAM ...................................................................................................... 53
10. INSTÄLLNINGAR........................................................................................... 58
11. FÖRE FÖRSTA ANVÄNDNING..................................................................... 58
12. DAGLIG ANVÄNDNING................................................................................. 58
13. RÅD OCH TIPS.............................................................................................. 63
14. SKÖTSEL OCH RENGÖRING....................................................................... 65
15. FELSÖKNING.................................................................................................69
16. FÖRBRUKNINGSVÄRDEN............................................................................72
17. SNABBGUIDE................................................................................................74
VI TÄNKER PÅ DIG
Tack för att du har köpt en Electrolux-produkt. Du har valt en produkt som kommer med årtionden av yrkeserfarenhet och innovation. Den är genialisk och elegant, och den har den utformats med dig i åtanke. När du än använder den kan du känna dig trygg med att veta att du får fantastiska resultat varje gång. Välkommen till Electrolux.
Besök vår webbplats för att:
få tips om användning, broschyrer, felsökning, service- och reparationsinformation:
www.electrolux.com/support
registrera din produkt för bättre service:
www.registerelectrolux.com
köpa tillbehör, förbrukningsvaror och originalreservdelar till din produkt:
www.electrolux.com/shop
KUNDTJÄNST OCH SERVICE
Använd alltid originalreservdelar. Ha följande uppgifter till hands när du kontaktar vår auktoriserade serviceverkstad: Modell, artikelnummer, serienummer. Informationen står på märkplåten.
Varning/Försiktighet – Säkerhetsinformation Allmän information och tips Miljöinformation
Med reservation för ändringar.
Page 40
www.electrolux.com40

1. SÄKERHETSINFORMATION

Läs noga de bifogade instruktionerna före installation och användning av produkten. Tillverkaren är inte ansvarig för eventuella personskador eller andra skador som uppkommit som ett resultat av felaktig installation eller användning. Förvara alltid bruksanvisningen på en säker och tillgänglig plats för framtida bruk.

1.1 Säkerhet för unga och personer med funktionsnedsättning

• Denna produkt kan användas av barn från 8 års ålder
och uppåt, och av personer med nedsatt fysisk, sensorisk eller mental förmåga, samt av personer med bristande erfarenhet och kunskap, om de övervakas eller instrueras beträffande hur produkten används på ett säkert sätt och förstår de risker som är förknippade med användningen.
• Barn mellan 3 och 8 år eller personer med mycket
omfattande och komplexa funktionshinder ska inte vara i närheten av produkten om de inte är under uppsikt.
• Barn under 3 år ska inte vistas i närheten av
produkten utan ständig uppsikt.
• Låt inte barn leka med produkten.
• Håll allt förpackningsmaterial utom räckhåll för barn
och kassera det på lämpligt sätt.
• Tvättmedel ska förvaras utom räckhåll för barn.
• Håll barn och husdjur borta från produkten när luckan
är öppen.
• Om produkten har ett barnlås, måste detta aktiveras.
• Barn får inte utföra städning och underhåll av
produkten utan uppsikt.

1.2 Allmän säkerhet

• Ändra inte produktens specifikationer.
• Produkten är avsedd att användas i hushåll och
liknande användningsområden som t.ex.:
Page 41
SVENSKA 41
– personalkök i butiker, på kontor och andra
arbetsmiljöer,
– av gäster på hotell, motell, bed and breakfast och
andra typer av boendemiljöer.',
– områden för gemensam användning i tvättstugor i
flerfamiljshus eller i allmänna tvättinrättningar.
• Överskrid inte den angivna maximala tvättmängden 7
kg (se avsnittet ”Programöversikt”).
• Vattentrycket under drift vid vatteningångspunkten
från utloppsanslutningen måste vara mellan 0,5 bar
(0,05 MPa) och 8 bar (0,8 MPa).
• Ventilationsöppningarna i botten får ej täppas igen av
en matta eller annat som ligger på golvet.
• Produkten måste anslutas till vattenledningsnätet med
de nya medföljande slanguppsättningarna, eller med
andra nya slanguppsättningar som tillhandahålls av
auktoriserat servicecenter.
• Gamla slanguppsättningar får inte återanvändas.
• Om nätsladden är skadad måste den bytas av
tillverkaren, tillverkarens auktoriserade servicecenter
eller personer med motsvarande utbildning, för att
undvika elektrisk fara.
• Stäng av produkten och koppla bort den från eluttaget
före underhåll.
• Använd inte högtrycksvattenspray och/eller ånga för
att rengöra produkten.
• Rengör produkten med en våt trasa. Använd bara
milda rengöringsmedel. Använd inte produkter med
slipeffekt, skursvampar, lösningsmedel eller
metallföremål.

2. SÄKERHETSINSTRUKTIONER

2.1 Installation

Installationen måste överensstämma med gällande nationella bestämmelser.
• Ta bort allt förpackningsmaterial och
• Förvara transportbultarna på ett
transportbultarna, inklusive gummibussning och plastbricka.
säkert ställe. Om produkten ska flyttas i framtiden måste de sättas dit igen för att låsa trumman för att förhindra skador på produkten.
Page 42
www.electrolux.com42
• Var alltid försiktig när produkten rör sig eftersom den är tung. Använd alltid skyddshandskar och täckta skor.
• Följ installationsinstruktionerna som följer med produkten.
• Installera eller använd inte en skadad produkt.
• Installera och använd inte produkten på en plats där temperaturen understiger 0 °C eller där den utsätts för väder och vind.
• Golvytan, på vilken produkten ska installeras, måste vara plan, stabil, värmebeständig och ren.
• Kontrollera att luft kan cirkulera mellan produkten och golvet.
• Använd ett vattenpass för att kontrollera att produkten står helt vågrätt när den står på platsen där den skall användas. Om den inte gör det kan du justera fötterna tills den gör det.
• Installera inte produkten direkt över en golvbrunn.
• Spruta inte vatten på apparaten och utsätt den inte för mycket fuktighet.
• Installera inte produkten där luckan inte kan öppnas helt.
• Placera inte en stängd behållare för uppsamling av vattenläckage under produkten. Kontakta auktoriserat servicecenter för att kontrollera vilka tillbehör som kan användas.

2.2 Elektrisk anslutning

VARNING!
Risk för brand och elektriska stötar.
• Produkten måste jordas.
• Använd alltid ett korrekt installerat, stötsäkert och jordat eluttag.
• Se till att de parametrarna på märkskylten överensstämmer med elnätets elektricitet.
• Använd inte grenuttag eller förlängningssladdar.
• Kontrollera så att du inte skadar stickkontakten och nätkabeln. Om produktens nätkabel behöver bytas måste det göras av vårt auktoriserade servicecenter.
• Anslut stickkontakten till eluttaget först vid slutet av installationen. Kontrollera
att stickkontakten är åtkomlig efter installationen.
• Ta inte i anslutningssladden eller stickkontakten med våta händer.
• Dra inte i anslutningssladden för att koppla bort produkten från eluttaget. Ta alltid tag i stickkontakten.

2.3 Anslutning av vatten

• Orsaka inga skador på vattenslangarna.
• Före anslutning till nya slangar, slangar som inte använts under en längre tid, där reparationsarbete har utförts eller om nya enheter har monterats (vattenmätare, etc.), ska vattnet rinna en stund tills det är rent och klart.
• Kontrollera att det inte finns några synliga vattenläckor under och efter första användningen av maskinen.
• Använd inte en förlängningsslang om tilloppsslangen är för kort. Kontakta det auktoriserade servicecentret för byte av tilloppsslang.
• När du packar upp produkten kan det finnas vatten kvar i tömningsslangen. Detta beror på vattentesterna som utförts på produkten på fabriken.
• Du kan förlänga tömningsslangen till högst 400 cm. Kontakta ett auktoriserat servicecenter för den andra tömningsslangen och förlängningen.
• Kontrollera att kranen är åtkomlig efter installationen.

2.4 Användning

VARNING!
Det finns risk för personskador, elstöt, brand eller skador på produkten.
• Följ säkerhetsanvisningarna på tvättmedelspaket.
• Placera inga lättantändliga produkter eller föremål som är fuktiga med lättantändliga produkter i, nära eller på produkten.
• Tvätta inga tyger som är starkt nedsmutsade med olja, fett eller andra feta ämnen. Det kan skada gummidelarna i tvättmaskinen. Förtvätta sådana tyger för hand innan du stoppar in dem i tvättmaskinen.
Page 43
SVENSKA 43
• Ta inte på luckglaset när ett program är igång. Glaset kan bli hett.
• Se till att alla metallföremål avlägsnas från tvätten.

2.5 Lampa inuti produkten

VARNING!
Risk för personskador föreligger.
• När det gäller lampan/lamporna i denna produkt och reservlampor som säljs separat: Dessa lampor är avsedda att tåla extrema fysiska förhållanden i hushållsapparater, såsom temperatur, vibration, fuktighet eller är avsedda att signalera information om produktens driftsstatus. De är inte avsedda att användas i andra produkter eller som rumsbelysning i hemmet.
• Om du vill byta den inre belysningen kontaktar du det godkända servicecentret.

2.6 Underhåll

• Kontakta en auktoriserad serviceverkstad för reparation av produkten. Använd endast originaldelar.
• Observera att självreparation eller icke-professionell reparation kan få säkerhetsmässiga konsekvenser och kan upphäva garantin.
• Följande reservdelar kommer att finnas tillgängliga i 10 år efter att modellen har slutat tillverkas: motor­och motorborstar, överföring mellan
motor och trumma, pumpar, stötdämpare och fjädrar, tvätttrumma, trumlager och tillhörande kullager, värmare och värmeelement, inklusive värmepumpar, rörledningar och tillhörande utrustning inklusive slangar, ventiler, filter och vattenstoppar, tryckta kretskort, elektroniska skärmar, tryckomkopplare, termostater och sensorer, programvara och firmware inklusive återställningsprogramvara, lucka, gångjärn till lucka och tätningar, andra tätningar, lucklåsningsenhet, perifera tillbehör för plast såsom tvättmedel. Observera att vissa av dessa reservdelar endast är tillgängliga för professionella reparatörer och att inte alla reservdelar är relevanta för alla modeller.

2.7 Avfallshantering

VARNING!
Risk för kvävning eller skador.
• Koppla loss produkten från eluttaget och vattentillförseln.
• Klipp av elkabeln nära produkten och kassera den.
• Ta bort luckspärren för att förhindra att barn eller husdjur blir instängda i trumman.
• Kassera produkten i enlighet med lokala föreskrifter för avyttring från WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment).
Page 44
1 2 3
9
5
6
7
4
10
8
11 12
00000000
00A
Mod.
xxxxxxxxx
000V ~ 00Hz 0000 W
910000000
00
A B C
Prod.No.
D
www.electrolux.com44

3. PRODUKTBESKRIVNING

3.1 Produktöversikt

Bänkskiva
1
Tvättmedelsfack
2
Kontrollpanel
3
Luckhandtag
4
Typskylt
5
Filter till tömningspump
6
Fötter för att få maskinen i nivå
7

4. TEKNISKA DATA

Dimension Bredd/Höjd/Totalt djup 59,6 cm /84,7 cm /60,1 cm
Elektrisk anslutning Nätspänning
Skyddsnivån mot intrång av fasta partiklar och fukt sä‐ kerställs av skyddslocket, förutom där lågspänningsut‐ rustningen inte har något skydd mot fukt
Dräneringsslang
8
Tilloppsslangens anslutning
9
Nätkabel
10
Transportbultar
11
Slangstöd
12
På typskylten står modellnamn (A), produktnummer (B), spänning (C) och serienummer (D).
Total effekt Säkring Frekvens
230 V 2200 W 10 A 50 Hz
IPX4
Page 45
1
2
SVENSKA 45
Vattentryck Min
Vattentillförsel
Max. tvättmängd Vit/Kulörtvätt 7 kg
Centrifugeringshast. Max. centrifugeringshastig‐
1)
Anslut tilloppsslangen till en vattenkran med 3/4'' rörgänga.
1)

5. INSTALLATION

VARNING!
Se säkerhetsavsnitten.

5.1 Uppackning

1. Öppna luckan. Ta ut all tvätt ur
trumman.
Max
het
0,5 bar (0,05 MPa) 8 bar (0,8 MPa)
Kallt vatten
1351 rpm
FÖRSIKTIGHET!
Lägg inte ner tvättmaskinen med framsidan mot golvet.
3. Sätt tillbaka maskinen i upprätt läge.
Ta loss strömkabeln och tömningsslangen ur slanghållarna.
Tillbehör som levereras med produkten kan variera beroende på modell.
2. Lägg förpackningselementet på
golvet bakom produkten och lägg försiktigt ner produkten med baksidan neråt. Ta bort frigolitskyddet från undersidan.
VARNING!
Det kan finnas vatten i tömningsslangen. Det beror på att tvättmaskinen har testats i fabriken.
4. Ta bort de tre transportbultarna och
dra ut distanserna.
Page 46
20º20º
45º45º
www.electrolux.com46
Vi rekommenderar att du sparar förpackningen och transportbultarna om du vid ett senare tillfälle ska flytta produkten.
5. Sätt dit platshöljen, som finns i påsen
med användarmanualen, i hålen.

5.2 Information angående installation

Placering och avvägning
Justera produkten så att den står stadigt för att undvika vibrationer, oljud och rörelse när den är igång.
1. Installera produkten på ett plant och hårt golv. Produkten måste vara i våg och stå stabilt. Se till att maskinen inte vidrör väggar eller andra enheter och att luft kan cirkulera under maskinen.
2. Lossa eller dra åt fötterna för att justera nivån. Alla fötter måste stå ordentligt på golvet.
VARNING!
Justera inte nivån genom att sätta kartong, trä eller motsvarande material under produktens fötter.
Tilloppsslang
FÖRSIKTIGHET!
Se till att det inte finns några skador på slangen eller några läckor från kopplingarna. Använd inte en förlängningsslang om tilloppsslangen är för kort. Kontakta kundtjänst för byte av tilloppsslangen.
1. Anslut tilloppslangen på baksidan av produkten.
2. Sätt den på vänster eller höger sida beroende på var vattenkranen sitter. Kontrollera att tilloppsslangen inte är i vertikalt läge.
3. Vid behov, lossa ringmuttern och ställ in den i rätt läge.
4. Anslut tilloppsslangen för kallvatten till en kallvattenkran med 3/4-tums gänga.
Tömning av vattnet
Tömningsslangen ska sitta på en höjd som inte är lägre än 60 cm och inte högre än 100 cm.
Du kan förlänga tömningsslangen till högst 400 cm. Kontakta auktoriserat servicecenter för den andra tömningsslangen och förlängningen.
Det går att ansluta tömningsslangen på två sätt:
1. Gör en U-form med tömningsslangen och dra den runt plastböjen.
Page 47
2. På kanten av ett handfat - Fäst
ø16
1
W011
2
plastböjen i vattenkranen eller på väggen.
Se till att plastböjen inte går att flytta när maskiner tömmer ut vattnet och att avloppsslangens ände inte är nersänkt i vattnet. Då kan smutsigt vatten rinna tillbaka in i produkten.
SVENSKA 47
Änden på tömningsslangen måste alltid vara ventilerad, dvs. avloppsrörets innerdiameter (minst 38 mm
- minst 1,5 tum) måste vara större än tömningsslangens ytterdiameter.
5. Utan plastböjen, till en avloppsmuff -
Sätt avloppsslangen i muffen och dra åt den med en klämma. Se bilden.
3. Om avloppsslangens ände ser ut så här (se bilden) kan du trycka in den direkt i stigröret.
Kontrollera att tömningsslangen gör en loop för att förhindra att partiklar går in i produkten från diskhon.
4. Till ett stigrör med ventilationshål - För in tömningsslangen direkt i avloppsröret. Se bilden.
Anslut tömningsslangen till avloppsmuffen och dra åt den med en klämma. Kontrollera att tömningsslangen gör en loop för att förhindra att partiklar går in i produkten från diskhon.
Page 48
www.electrolux.com48
6. Fäst slangen direkt till ett inbyggt avloppsrör i rummets vägg och dra åt den med en klämma.

5.3 Elektrisk anslutning

I slutet av installationen kan du ansluta nätkontakten till eluttaget.
Typskylten på maskinens lucka och kapitlet "Tekniska data" anger de nödvändiga elektriska klassificeringarna. Se till att de är kompatibla med nätspänningen.
Kontrollera att elnätet i ditt hem klarar den maximala belastning som krävs,

6. TILLBEHÖR

6.1 Finns på www.electrolux.com/shop eller hos auktoriserad återförsäljare

Läs noga igenom anvisningarna som medföljer tillbehöret.
Endast lämpliga tillbehör som godkänts av ELECTROLUX garanterar produktens säkerhetsstandarder. Om icke godkända delar används kommer alla slags anspråk att upphävas.
även med hänsyn till andra produkter som är anslutna till samma nätkrets i ditt hushåll.
Anslut maskinen till ett jordat eluttag.
Nätkabeln måste vara lätt att komma åt när maskinen har installerats.
För allt elektriskt arbete som krävs för att installera den här maskinen, kontakta vårt auktoriserade servicecenter.
Tillverkaren ansvarar inte för personskador eller materiella skador som uppstår till följd av att ovanstående säkerhetsåtgärder inte har följts.

6.3 Pelarsats

Torktumlaren kan placeras ovanpå tvättmaskinen endast om en avsedd
pelarsats ansvänds.

6.2 Fästplåtsats

Om du installerar produkten på en plint som inte är ett tillbehör som levereras av ELECTROLUX, måste du sätta fast den i fästplåtarna.
Läs noga igenom anvisningarna som medföljer tillbehöret.
VARNING!
Sätt inte torktumlaren under tvättmaskinen. Verifiera de kompatibla pelarsatserna genom att kontrollera djupet på din produkt.
Page 49
2
3 4 5
11 10 716
89
SVENSKA 49

6.4 Piedestal med låda

7. KONTROLLPANELEN

7.1 Specialfunktioner

Din nya tvättmaskin uppfyller alla dagens krav på effektiv tvättning med låg förbrukning av vatten, energi och tvättmedel och varsam hantering av din tvätt.
• Tack vare Soft Plus-funktionen
sprids sköljmedlet jämt över tvätten
Höj upp maskinen och gör det enklare att lägga in och plocka ur tvätt. Lådan kan användas för förvaring av tvätt, t.ex.: handdukar, rengöringsprodukter med mera.
och tränger djupt in i fibrerna, vilket ger en perfekt mjukhet.
• SensiCare System justerar automatiskt programtiden efter tvättmängden i trumman för ett perfekt tvättresultat på kortast möjliga tid. Läs avsnittet ”SensiCare avkänning av tvättmängd” för mer information.

7.2 Beskrivning av kontrollpanelen

Programväljare
1
Display
2
Delay Start touchknapp
3
Time Manager touchknapp
4
5
Start/Pause touch-knapp Soft Plus touchknapp
6
Extra Rinse touchknapp
7
Page 50
A B C D
E
FG
www.electrolux.com50
Prewash touchknapp
8
Spin-minskning touch-knapp
9
• Ingen centrifugering Funktionen
• Rinse Hold Funktionen

7.3 Display

• Natt Funktionen Temp. touchknapp
10
On/Off tryckknapp
11
A Indikatorlampa för lucklås.
B Indikator för Fördröjd Start.

8. VRED OCH KNAPPAR

8.1 Inledning

Alternativen/funktionerna går inte att välja med alla tvättprogram. Kontrollera kompatibiliteten mellan funktionerna och tvättprogrammen i "Programöversikt". En funktion kan utesluta en annan, i det här fallet låter inte maskinen dig ställa in inkompatibla alternativ/ funktioner.
C Den digitala indikatorn kan
visa:
• Programlängd (t.ex. ).
• Fördröjd tid (t.ex. ).
• Programslut ( ).
• Varningskod (t.ex.
D Nivåindikator för Time
Manager.
E Indikator för trumrengöring.
F Indikatorlampa för barnlås.
G Indikator för att lägga i fler
plagg. Tänds i början av tvättfasen, medan användaren fortfarande kan sätta maskinen på paus och lägga i fler plagg.

8.2 On/Off

Tryck på den här knappen i några sekunder för att aktivera eller avaktivera produkten. Två olika ljud hörs när man slår på eller stänger av maskinen.
Eftersom Standby-funktionen automatiskt stänger av maskinen efter några minuter för att minska energiförbrukningen kan du behöva slå på den igen.
För mer information, se Standby-avsnittet i kapitlet Daglig användning.
).
Page 51
SVENSKA 51

8.3 Temp.

När du väljer ett tvättprogram föreslår maskinen automatiskt den förinställda temperaturen för programmet.
Indikator Cold Indikatorn för inställd temperatur tänds.
= kallt vatten.

8.4 Spin

När du ställer in ett program ställer maskinen automatiskt in maximal centrifugeringshastiget, förutom för programmet Denim.
Tillvalscentrifugeringsfunktioner:
• Ingen centrifugering .
Motsvarande indikator tänds. Ställ in den här funktionen för att inaktivera alla centrifugeringsfaser. Maskinen utför endast tömningsfasen för valt tvättprogram. Ställ in funktionen för mycket ömtåliga plagg. Sköljfasen använder mer vatten för vissa tvättprogram
• Rinse Hold . Motsvarande
indikator tänds. Den sista centrifugeringen utförs ej. Maskinen tömmer inte det sista sköljvattnet för att tvätten inte ska skrynklas. Tvättprogrammet stannar med vatten i trumman. Luckan är låst och trumman snurrar med jämna mellanrum för att tvätten ska bli mindre skrynklig. Du måste tömma ut vattnet för att kunna låsa upp luckan.
Om du trycker på Start/Pause knappen utför maskinen centrifugeringsfasen och tömmer ut vattnet.
• Natt . Motsvarande indikator
tänds. De mellanliggande och slutliga centrifugeringsfaserna utesluts och programmet avslutas med vatten i trumman. Detta gör att tvätten blir mindre skrynklig. Luckan förblir låst. Trumman snurrar runt då och då för att minska uppkomsten av skrynklor. Du måste tömma ut vattnet för att kunna låsa upp luckan. Eftersom programmet är väldigt tyst kan man tvätta under natten när
-
elpriserna är lite billigare. I vissa program utförs sköljningarna med mer vatten.
Om du trycker på Start/Pause ­knappen utförs endast tömningsfasen.
Maskinen tömmer ut vattnet automatiskt efter cirka 18 timmar.

8.5 Prewash

Med den här funktionen kan du lägga till en förtvättsfas till ett tvättprogram.
Motsvarande indikator tänds.
• Använd den här funktionen för att lägga till en förtvätt i 30 °C före tvättfasen. Det här alternativet rekommenderas för hårt smutsad tvätt, särskilt om den innehåller sand, damm, lera och andra fasta partiklar.
Dessa funktioner kan lägga till tid till programlängden.

8.6 Permanent Extra Rinse

Denna funktion lägger till några sköljningar enligt valt tvättprogram.
Använd den här funktionen om du har allergi mot tvättmedelsrester eller extra känslig hud.
Funktionen lägger till tid till programlängden.
Motsvarande indikator ovanför touchknappen tänds och är tänd under nästa program tills detta alternativ är avaktiverat.

8.7 Permanent Soft Plus

Ställ in det här alternativet för att optimera sköljmedelsdistributionen och därmed få mjukare tvätt.
Rekommenderas när du använder sköljmedel.
Funktionen lägger till tid till programlängden.
Motsvarande indikator ovanför touchknappen tänds och är tänd under
Page 52
www.electrolux.com52
nästa program tills detta alternativ är avaktiverat.

8.8 Delay Start

Med det här alternativet kan du fördröja programstarten till en bättre lämpad tidpunkt.
Tryck upprepade gånger på knappen för att ställa in önskad fördröjning. Tiden ökar i steg om 1 timme upp till 20 timmar.
Displayen visar tillhörande indikator och vald fördröjd tid. När du har tryckt på
Start/Pause maskinen nedräkningen och luckan låses.
-knappen börjar

8.9 Time Manager

Med detta alternativ kan du minska programmets varaktighet beroende på mängden tvätt och graden av nedsmutsning.
När du ställer in ett tvättprogram visas standardlängden och -streck. Tryck på Time Manager-knappen för att
minska programtiden efter dina behov. Displayen visar den nya programtiden och strecken minskar efter hand:
passar för en full maskin med
normalt smutsad tvätt.
mycket snabbt program för en liten tvättmängd med lätt smutsad tvätt (max. halv maskin).
det kortaste programmet för att fräscha upp en liten mängd tvätt.
Time Manager är endast tillgänglig med programmen i tabellen.
indikator
Eco 40-60
1)
1)
Standardlängd för alla program.
■
■ ■ ■
■
■ ■ ■
■ ■ ■
Bomull
■ ■
■ ■
Syntet

8.10 Start/Pause

Tryck på Start/Pause -knappen för att starta, pausa eller avbryta ett program.
ett snabbprogram för full maskin
med lätt smutsad tvätt.
Page 53

9. PROGRAM

9.1 Programöversikt

SVENSKA 53
Program Standardtem‐ peratur Temperatur‐ variation
Eco 40-60
1)
40 °C
Bomull 40 °C 90 °C – kall
Syntet 40 °C 60 °C – kall
Fintvätt 30 °C 40 °C – kall
Snabb 14 min 30 °C
Sköljning 1400
Centrif./ Tömning
Referen‐ shastighet för centri‐ fugering Centrifu‐ gering‐ shastig‐ hetsinter‐ vall [varv/min]
1400 varv/min (1400-
800)
1400 varv/min (1400-
800)
1200 varv/min (1200 -
800)
1200 varv/min (1200-
800)
800 varv/min (800- 800)
varv/min (1400-
800)
1400 varv/min (1400
-800)
Programbeskrivning
(Typ av tvätt och smutsgrad)
Max. tvätt‐ mängd
7 kg Vit bomull och färgäkta bomull. Normalt
smutsad tvätt. Energiförbrukningen minskar och programmets tvättfas förlängs, vilket ger goda tvättresultat.
7 kg Vit och färgad bomull. Normalt och mycket
smutsad.
3 kg Syntetplagg eller blandade material. Nor‐
malt smutsad tvätt.
3 kg Ömtåliga material som akryl, viskos och
blandade material måste fintvättas. För nor‐ malt och lätt smutsad tvätt.
2 kg Syntet och blandade material. Lätt smutsad
tvätt och plagg som ska fräschas upp.
7 kg Alla material, förutom ylle och mycket öm‐
tåliga material. Program för sköljning och centrifugering. Centrifugeringens standard‐ hastighet är den som används för vit-/kulört‐ vättprogrammen. Minska centrifugeringshas‐ tigheten efter typ av tvätt. Vid behov, ställ in alternativet Extra Rinse för ytterligare skölj‐ ningar. Med en låg centrifugeringshastighet sköljer maskinen skonsamt och centrifugerar en kort stund.
7 kg Alla tyger, förutom ylle och ömtåliga tyger.
För att centrifugera och tömma ut vattnet i trumman.
Page 54
www.electrolux.com54
Program Standardtem‐ peratur Temperatur‐ variation
Anti-Allergy
60 °C
Täcken 40 °C 60 °C – kall
Siden 30 °C
Ylle
40 °C 40 °C – kall
Sportkläder 30 °C 40 °C – kall
Referen‐ shastighet för centri‐ fugering Centrifu‐ gering‐ shastig‐ hetsinter‐ vall [varv/min]
1400 varv/min (1400 -
800)
800 varv/min (800 - 800)
800 varv/min (800 - 800)
1200 varv/min (1200-
800)
1200 varv/min (1200 -
800)
Programbeskrivning
(Typ av tvätt och smutsgrad)
Max. tvätt‐ mängd
7 kg Vita bomullsplagg. Detta program tar bort
mikroorganismer tack vare en tvättfas med en temperatur över 60 °C under några minuter. Detta hjälper till att ta bort bakterier, mikroor‐ ganismer och partiklar. Tillförsel av ånga och en extra sköljningsfas säkerställer att tvättme‐ delsrester och pollen/allergener avlägsnas, vil‐ ket gör den lämplig för känsliga personer.
3 kg Syntetfilt, vadderade kläder, täcken, dun‐
jackor och liknande.
1 kg Specialprogram för silke och blandade syn‐
tetmaterial.
1,5 kg Ylle som går att tvätta i maskinen, hand‐
tvättbar ylle och andra material med symbo‐ len "handtvätt".
2)
3 kg Blandade sportkläder. Lätt smutsad tvätt el‐
ler plagg som ska fräschas upp.
Page 55
SVENSKA 55
Program Standardtem‐ peratur Temperatur‐ variation
Outdoor 30 °C 40 °C – kall
Referen‐ shastighet för centri‐ fugering Centrifu‐ gering‐ shastig‐ hetsinter‐ vall [varv/min]
1200 varv/min (1200-
800)
Max. tvätt‐ mängd
2,5
3)
kg
4)
1 kg
Programbeskrivning
(Typ av tvätt och smutsgrad)
Använd inte sköljmedel och se till att det inte finns någon sköljme‐ delsrest kvar i tvättmedelsfacket.
Sportplagg i syntetmaterial. Detta program är utformat för att skonsamt tvätta moderna sportkläder men är även lämpligt för gym-, cyklings- eller joggingkläder och liknande plagg. Den rekommenderade tvättmängden är 2,5 kg.
Vattentäta tyger, vattentäta tyger som an‐ das och tyger med vattenavvisande effekt.
Detta program kan också användas som ett återimpregneringsprogram för vattenavvisan‐ de tyger, speciellt anpassad för behandling av kläder med en hydrofob beläggning. För detta återimpregneringsprogram för vattenavvisan‐ de tyger, gör enligt följande:
• Häll tvättmedel i facket .
• Häll i ett speciellt medel som återställer ty‐ gets vattenavvisande förmåga i sköljme‐
delsfacket
.
• Minska tvättmängden till 1 kg.
För att ytterligare förbättra den vattenavvisande effekten, torka i torktumlaren med torkprogram Outdoor (om det finns tillgängligt och om plagget får torktumlas).
Page 56
www.electrolux.com56
Program Standardtem‐ peratur Temperatur‐ variation
Referen‐ shastighet för centri‐ fugering Centrifu‐ gering‐ shastig‐
Programbeskrivning
(Typ av tvätt och smutsgrad)
Max. tvätt‐ mängd
hetsinter‐ vall [varv/min]
Denim 30 °C 40 °C – kall
800 varv/min (1200 -
800)
3 kg Specialprogram för denimplagg med fint‐
vättfas för att minimera att färgerna blek‐ nar och att det blir fläckar efter tvättmedlet.
För bättre resultat rekommenderar vi att man minskar tvättmängden.
1)
I enlighet med kommissionens förordning EU 2019/2023 kan detta program vid 40 °C rengöra normalt smutsigt bomullstvätt, som går att tvätta vid 40 °C eller 60 °C, tillsammans i samma program.
För mer information om den uppnådda temperaturen i tvätten, programmets varaktighet och annan information, se kapitlet "Förbrukningsvärden". De mest effektiva programmen vad gäller energiförbrukning är i allmänhet de som fungerar vid lägre temperaturer och har längre varaktighet.
2)
Under det här programmet roterar trumman sakta för en skonsam tvätt. Det kan verka som om trumman roterar felaktigt eller inte roterar alls.
3)
Programöversikt.
4)
Tvättprogram och program för vattentäta material.
Programfunktioner, kompatibilitet
Spin
Prewash
Soft Plus
Extra Rinse
Delay Start
Program
Eco 40-60 ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■
Bomull ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■
Syntet ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■
Fintvätt ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■
Snabb 14 min ■ ■ ■
Sköljning ■ ■ ■ ■ ■
Centrif./Tömning ■ ■ ■
Anti-Allergy
■ ■ ■ ■ ■ ■ ■
Time Manager
Page 57
SVENSKA 57
Spin
Prewash
Soft Plus
Extra Rinse
Delay Start
Program
Täcken ■ ■ ■
Siden
Ylle
■ ■
■ ■ ■ ■
Sportkläder ■ ■ ■ ■ ■ ■
Outdoor
■ ■ ■ ■ ■
Denim ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■
Lämpliga tvättmedel för tvättprogram
Program Pulver‐
tvättme‐
1)
del
Flytande
tvättmedel
Flytande
tvättmedel
för färgad
tvätt
Ömtåliga ylleplagg
Special
Eco 40-60 ▲ ▲ ▲ -- --
Bomull
Syntet
Fintvätt
Snabb 14 min
▲ ▲ ▲ -- --
▲ ▲ ▲ -- --
-- -- -- ▲ ▲
-- ▲ ▲ -- --
Time Manager
Anti-Allergy
Täcken
Siden
Ylle
Sportkläder
Outdoor
Denim
1)
Vid temperaturer högre än 60 °C rekommenderas användning av pulvertvättmedel.
▲ ▲ -- -- ▲
-- -- -- ▲ ▲
-- -- -- ▲ ▲
-- -- -- ▲ ▲
-- ▲ ▲ -- ▲
-- -- -- ▲ ▲
-- -- ▲ ▲ ▲
▲ = Rekommenderas -- = Rekommenderas ej
Page 58
www.electrolux.com58

9.2 Woolmark Apparel Care - Blå

10. INSTÄLLNINGAR

Maskinens ylleprogram har godkänts av Woolmark Company för tvätt av maskin‐ tvätt av ylleplagg märkta som "handtvätt", under förutsättning att plaggen tvättas en‐ ligt anvisningarna från tillverkaren av den‐ na tvättmaskin. Följ anvisningarna på kläd‐ vårdsetiketten för torkning och andra tvät‐ tanvisningar. M1511 Woolmark-symbolen är en certifierings‐ märkning i många länder.

10.1 Ljudsignaler

Den här produkten kommer med olika akustiska signaler som aktiveras när:
• Du slår på produkten (särskild kort
ljudsignal).
• Du stänger av produkten (särskilt kort
ljudsignal).
• Du trycker på knapparna (klickande
ljud).
• Du gör ett felval (3 korta ljud).
• Programmet är klart (ljudsignal i cirka
2 minuter).
• Produkten fungerar inte korrekt (korta
ljudstötar i cirka 5 minuter).
Inaktivera/aktivera ljudsignalerna när programmet är klart genom att trycka på Temp.- och Centrifug.-knapparna samtidigt i 2 sekunder. På displayen visas On/Off

10.2 Knapplås

Med den här funktionen kan du förhindra att barnen leker med kontrollpanelen.
• För att aktivera/avaktivera den här
Produkten återgår som standard till detta val även när du har stängt av.
Knapplåsfunktionen inaktiveras under några sekunder efter att maskinen slagits på.

11. FÖRE FÖRSTA ANVÄNDNING

1. Se till att det finns el och att
vattenkranen är öppen.
2. Häll en liten mängd tvättmedel i
facket märkt med .
3. Ställ in och starta ett program för
bomull vid högsta temperaturen utan tvätt i trumman.
Detta tar bort all möjlig smuts från trumman och baljan.
Om du avaktiverar ljudsignalerna fortsätter de att låta när det är fel på produkten.
funktionen, håll Soft Plus-knappen nedtryckt tills tänds/släcks på
displayen.

12. DAGLIG ANVÄNDNING

VARNING!
Se säkerhetsavsnitten.

12.1 Aktivera produkten

1. Sätt i stickkontakten i eluttaget.
2. Öppna vattenkranen.
3. Tryck på On/Off-knappen i några
sekunder för att aktivera produkten.
Page 59
SVENSKA 59
En kort signal hörs.

12.2 Lägga i tvätt

1. Öppna luckan.
2. Töm fickorna och vik plaggen ut och
in innan du lägger in dem.
3. Lägg in tvätten i trumman, ett plagg i
taget.
Lägg inte i för mycket tvätt i trumman.
4. Stäng luckan ordentligt.

12.3 Fylla på tvättmedel och tillsatsmedel

FÖRSIKTIGHET!
Se till att ingen tvätt fastnar mellan luckan och tätningen för att undvika läckage eller skada på tvätten.
Att tvätta kraftigt oljiga fettfläckar kan skada tvättmaskinens gummidelar.
Fack för förtvättfasen, blötlägg‐ ningsprogram eller fläckborttag‐ ningsmedel.
Tvättmedelsfack för tvättfas.
Följ alltid instruktionerna på tvättmedelsförpackningarna, men vi rekommenderar dock att du inte överskrider den angivna maxnivån
( ). Denna mängd garanterar bästa tvättresultat.
Efter ett tvättprogram ska eventuella tvättmedelsrester tas bort från tvättmedelsfacket.

12.4 Kontrollera tvättflikens läge

1. Dra ut tvättmedelsfacket så långt det
går.
Fack för flytande tillsatser (skölj‐ medel, stärkelse).
Maximal nivå för flytande tillsat‐ ser.
Flik för pulvertvättmedel eller fly‐ tande tvättmedel.
Page 60
www.electrolux.com60
2. Tryck ner spaken för att ta ut facket.
3. Vänd fliken uppåt om du ska
använda pulvertvättmedel.
4. Vänd fliken nedåt om du ska
använda flytande tvättmedel.
Med fliken i läget NEDÅT:
• Använd inte geléaktigt eller tjockt flytande tvättmedel.
• Överskrid inte dosen för flytande tvättmedel som anges på fliken.
• Ställ inte in förtvättsfasen.
• Ställ inte in funktionen fördröjd start.
5. Mät upp tvätt- och sköljmedel.
6. Stäng tvättmedelsfacket försiktigt.
Se till att fliken inte orsakar en tilltäppning när du stänger facket.

12.5 Inställning av program

1. Vrid programvredet för att välja
önskat tvättprogram.
Indikatorlampan för Start/Pause knappen blinkar. Displayen visar en ungefärlig varaktighet för programmet.
2. Tryck på motsvarande knappar för att
ändra temperaturen och/eller centrifugeringshastigheten.
3. Ställ vid behov in en eller flera
funktioner genom att trycka på motsvarande knappar. Knapparna tänds på displayen och angiven information ändras därefter.
Om ett val inte är möjligt, hörs en ljudsignal och
displayen visar .
-

12.6 Starta ett program

Tryck på Start/Pause -knappen för att starta programmet. Det går inte att starta programmet när knappens indikatorlampa är släckt och inte blinkar (programvredet kan vara på fel position till exempel).
Motsvarande indikator slutar blinka och fortsätter lysa med fast sken. Programmet startar och luckan låses. På
displayen visas indikatorn
Tömningspumpen kan vara aktiv strax innan produkten fylls med vatten.
.

12.7 Starta ett program med fördröjd start

1. Tryck på Delay Start-knappen flera gånger tills displayen visar önskad fördröjningstid. På displayen visar
indikatorn .
2. Tryck på Start/Pause Luckan låses och nedräkningen för fördröjd start börjar. På displayen visas
indikatorn . När nedräkningen är klar startar programmet automatiskt.
-knappen.
Page 61
SVENSKA 61

Annullera fördröjd start efter det att nedräkningen påbörjats

Avbryta den fördröjda starten:
1. Tryck på Start/Pause -knappen
för att sätta maskinen på paus. Motsvarande indikator blinkar.
2. Tryck på Delay Start-knappen flera
gånger tills displayen visar och indikatorn för
3. Tryck på Start/Pause -knappen
en gång till för att starta programmet omedelbart.
släcks.

Ändring av fördröjd start efter det att nedräkningen påbörjats

Ändra den fördröjda starten:
1. Tryck på Start/Pause
för att sätta maskinen på paus. Motsvarande indikator blinkar.
2. Tryck på Delay Start-knappen flera
gånger tills displayen visar önskad fördröjningstid.
3. Tryck på Start/Pause -knappen
en gång till för att starta ny nedräkning.
-knappen
12.8 SensiCare System­detektion av tvättmängd
Programtiden som visas på displayen gäller för
medelstor till stor tvättmängd.
När du har tryck på Start/Pause ­knappen startar SensiCare System detektionen av tvättmängden:
1. Maskinen känner av tvättmängden
inom 30 sekunder. I de program där Time Manager är tillgänglig, blinkar de två punkterna som separerar timmar från minuter under den här fasen och trumman roterar kort.
2. En längre eller kortare programtiden
kan väljas. Efter ytterligare 30 sekunder börjar vatten fyllas på.
Under cirka 20 minuter efter programstart kan tvättiden ändras igen beroende på tvättens förmåga att absorbera vatten.
SensiCare-avkänningen utförs bara för hela tvättprogram och om programtiden inte har minskats.
Funktionen SensiCare System kan inte väljas för vissa program, exempelvis Ylle, Sköljning, Spin och program med kort programtid.

12.9 Avbryta ett program och ändra funktionerna

När programmet är igång kan du bara ändra vissa funktioner:
1. Tryck på Start/Pause
Motsvarande indikator blinkar.
2. Ändra funktionerna. Den angivna
informationen på displayen ändras därefter.
3. Tryck på Start/Pause -knappen
igen.
Tvättprogrammet fortsätter.
För att starta programmet igen. se till att programvredet är i korrekt position på det avbrutna programmet och att indikatorn för Start/Pause
-knappen blinkar.
-knappen.

12.10 Avbryta ett pågående program

1. Tryck på On/Off-knappen för att
avbryta programmet och stänga av produkten.
2. Tryck på On/Off-knappen igen för att
slå på produkten.
Page 62
www.electrolux.com62
Om SensiCare-systemet har avslutats och vattenpåfyllningen redan har startat, startar det nya programmet utan att på nytt
använda SensiCare­systemet. Vattnet och
tvättmedlet töms inte för att undvika rester.
Det finns också ett annat sätt att avbryta:
1. Vrid väljarvredet till "Reset"-läge.
2. Vänta i 1 sekund. Displayen visar .
Nu kan du ställa in ett nytt tvättprogram.
12.11 Öppna luckan - Lägga in
plagg
Om temperaturen och nivån på vattnet i trumman är för hög och/eller trumman fortfarande roterar ska du inte öppna luckan.
Luckan är låst medan ett program eller fördröjd start pågår. På displayen visas
indikatorlampan
1. Tryck på Start/Pause
Motsvarande Indikatorlampa för låst lucka släcks på displayen.
2. Öppna luckan. Ta bort eller lägg till
plagg om så behövs. Stäng luckan och tryck på Start/Pause
knappen.
Programmet eller den fördröjda starten fortsätter.
.
-knappen.
-

12.12 Program klart

När programmet är klart stannar produkten automatiskt. Ljudsignaler hörs (om de är aktiverade). På displayen visas
Kontrollampan för Start/Pause ­knappen släcks.
Luckan låses upp och indikatorn släcks.
1. Tryck på knappen On/Off för att
stänga av produkten.
Fem minuter efter att programmet avslutats stänger energisparfunktionen automatiskt av produkten.
När du slår på produkten igen visas slutet på det senast inställda programmet på displayen. Vrid programvredet för att ställa in ett nytt program.
2. Ta ut tvätten ur produkten.
3. Kontrollera att trumman är tom.
4. Låt luckan och tvättmedelsfacket stå
på glänt för att undvika mögelbildning
och dålig lukt.

12.13 Tömma ut vattnet när ett program är klart

Om du har valt ett program eller en funktion som inte tömmer ur vattnet efter den sista sköljningen, avslutas programmet, men:
• Tiden visar och displayen visar
att luckan är låst .
• Trumman roterar fortfarande
regelbundet för att undvika att tvätten skrynklas.
• Luckan förblir låst.
• Du måste tömma ut vattnet för att
kunna öppna luckan:
1. Tryck vid behov på Spin-knappen för
att minska centrifugeringshastigheten
som produkten föreslår.
2. Tryck på Start/Pause-knappen:
• Om du har ställt in Rinse Hold , tömmer produkten ut vattnet
och centrifugerar.
Page 63
SVENSKA 63
• Om du har ställt in Natt , tömmer produkten bara ut vattnet
Funktionsindikatorn för Rinse Hold och Natt försvinner.
3. När programmet är klart och
indikatorn för lucklåset släcks kan du öppna luckan.
4. Tryck på On/Off-knappen i några
sekunder för att avaktivera produkten.

12.14 Standby-funktion

Stand by-funktionen stänger automatiskt av produkten för att minska energiförbrukningen när:
• Du använder inte produkten i 5 minuter utan att något program körs. Tryck på knappen On/Off för att slå på produkten igen.

13. RÅD OCH TIPS

VARNING!
Se säkerhetsavsnitten.

13.1 Stoppa i tvätt

• Dela in tvätten i: vittvätt, kulörtvätt, syntetmaterial, ömtåliga material och ylle.
• Följ tvättanvisningarna som finns på tvättmärkningen.
• Tvätta inte vita och färgade plagg tillsammans.
• Vissa färgade plagg kan missfärgas i första tvätten. Vi rekommenderar att du tvättar dem separat de första två gångerna.
• Vänd ut och in på flerfärgade plagg, ylleplagg och plagg med tryck.
• Förbehandla svåra fläckar.
• Tvätta svåra smutsfläckar med ett specialtvättmedel.
• Var försiktig med gardiner. Ta bort hakarna och lägg gardinerna i en tvättpåse eller ett örngott.
• En mycket liten tvättmängd kan orsaka balansproblem vid centrifugeringsfasen och leda till överdrivna vibrationer. Om det inträffar:
• Efter fem minuter från tvättprogrammets slut. Tryck på knappen On/Off för att slå på produkten igen. Displayen visar slutet för det senaste programmet. Vrid programvredet för att ställa in ett nytt program.
Om vredet har roterats till "Återställnings-" ("Reset-") position ,
stängs maskinen av automatiskt efter 30 sekunder.
Om du ställer in ett program eller ett alternativ som slutar med vatten i trumman,
stängs inte Stand by­funktionen av för att
påminna dig om att tömma ut vattnet.
a. avbryt programmet och öppna
luckan (se avsnitt "Daglig användning"),
b. omfördela tvätten manuellt så att
den är jämnt fördelad i trumman,
c. tryck på Start/Pause-knappen.
Centrifugeringsfasen fortsätter.
• Knäpp knapparna på örngott och tryckknappar och stäng dragkedjor och hakar. Knyt bälten, snören, skosnören, band och andra lösa delar.
• Tvätta inte plagg utan fåll eller med hål i. Använd en tvättpåse för att tvätta små och/eller ömtåliga plagg (t ex bygelbehåar, bälten, strumpbyxor, skosnören, band etc.).
• Töm alla fickor och veckla ut kläderna.
Page 64
www.electrolux.com64

13.2 Svåra fläckar

Det räcker inte med vatten och tvättmedel för vissa fläckar.
Vi rekommenderar att du förbehandlar dessa fläckar innan du lägger in plaggen i maskinen.
Det finns särskilda fläckborttagningsmedel. Använd ett fläckborttagningsmedel som lämpar sig för typen av fläck och material.

13.3 Tvättmedelstyp och mängd

Val av tvättmedel och användning av korrekt mängd påverkar inte bara tvättprestandan utan hjälper också till att undvika avfall och skydda miljön:
• Använd endast tvättmedel och medel som är särskilt avsedda för tvättmaskiner. Först, se följande allmänna regler:
– pulvertvättmedel för alla typer av
material, förutom fintvätt. Pulvertvättmedel med blekmedel är att föredra för vittvätt,
– flytande tvättmedel, helst för
tvättprogram med låga temperaturer (max. 60 °C) för alla typer av material, eller specialtvättmedel för endast ylle.
• Vilken typ av och mängden tvättmedel beror på: typ av material (fintvätt, ylle, bomull osv.), färgen på kläderna, tvättmängden, smutsgraden, tvättemperaturen och vattenhårdheten i din kommun.
• Följ alltid anvisningarna på tvättmedelsförpackningen eller andra produkter utan att överskrida
indikerad maxnivå (
• Blanda inte olika sorters tvättmedel.
• Använd mindre tvättmedel när:
).
– du tvättar en mindre mängd, – tvätten är lätt smutsad, – det bildas mycket skum under
tvättningen.
• Tvättmedelstabletter eller kapslar ska alltid läggas inuti trumman, inte i tvättmedelsfacket.
Otillräckligt med tvättmedel kan ge:
• otillfredsställande tvättresultat,
• tvätten blir grå,
• kläderna blir oljiga,
• det bildas mögel inuti maskinen.
För mycket tvättmedel kan ge:
• lödder,
• minskad tvätteffekt,
• otillräcklig sköljning,
• större miljöpåverkan.

13.4 Miljötips

För att spara vatten och energi och skydda miljön rekommenderar vi att du följer dessa tips
• Normalt smutsad tvättkan tvättas utan förtvätt för att spara tvättmedel, vatten och tid (då skyddar du även miljön!).
• Om man lägger i smutstvätt till
maximal kapacitet som anges för varje program bidrar det till att minska energi- och vattenförbrukningen.
• Med en bra förbehandling kan fläckar och begränsad smuts avlägsnas och tvätten kan då tvättas vid en lägre temperatur.
• För att använda rätt mängd tvättmedel, se den mängd som tvättmedelsproducenten föreslår och kontrollera vattenhårdheten i din kommun. Se avsnittet "Vattenhårdhet".
• Ställ in maximal möjlig centrifugeringshastighetför valt tvättprogram innan du torkar din tvätt i en torktumlare. Detta kommer att spara energi under torkningen!

13.5 Vattenhårdhet

Om vattenhårdheten där du bor är hög eller medelhög rekommenderar vi att du använder en vattenavhärdare för tvättmaskiner. I områden där vattenhårdheten är mjuk behövs ingen vattenavhärdare.
Page 65
SVENSKA 65
Kontakta din lokala vattenmyndighet för att ta reda på vattenhårdheten där du bor.
Använd rätt mängd sköljmedel. Följ alltid anvisningarna på förpackningen till produkten.

14. SKÖTSEL OCH RENGÖRING

VARNING!
Se säkerhetsavsnitten.

14.1 Periodiskt rengöringsschema

Tack vare periodisk rengöring kommer din produkt att hålla längre.
Låt luckan och tvättmedelsbehållaren vara lite öppna efter varje program för att luft ska kunna cirkulera och få bort fuktigheten inuti produkten: detta förhindrar mögel och lukt.
Om maskinen inte används under en längre period: sStäng vattenkranen och dra ut stickkontakten ur vägguttaget.
Preliminärt regelbundet rengöringsschema:
Avkalkning Två gånger per år
Underhållstvätt En gång i måna‐
Rengöra lucktät‐ ningen
Rengöra trumman Varannan månad
Rengöra tvättme‐ delsfacket
Rengöra töm‐ ningspumpens filt‐ er
Rengöra tilloppss‐ langen och ventil‐ filtret
den
Varannan månad
Varannan månad
Två gånger per år
Två gånger per år

14.2 Ta bort alla främmande föremål

Ta bort alla främmande föremål (som metallklämmor, knappar, mynt osv.) som du kan hitta i luckans gummitätning, filtren och trumman. Se avsnitten "Lucktätning med dubbla lager", "Rengöring av trumman", "Rengöring av tömningspumpen" och "Rengöring av tilloppsslangen och ventilfiltret". Vid behov, kontakta vårt auktoriserade servicecenter.

14.3 Utvändig rengöring

Rengör produkten endast med milt rengöringsmedel och varmt vatten. Torka alla ytor noga. Använd inga skursvampar eller annat som kan repa materialet.

14.4 Avkalkning

Se till att alla fickor är tömda och alla lösa delar har säkrats innan du kör ett program. Se "Lägga i tvätten" i avsnittet "Råd och tips".
FÖRSIKTIGHET!
Använd inte denaturerad sprit, lösningsmedel eller kemiska produkter.
FÖRSIKTIGHET!
Rengör inte metallytorna med klorinbaserat rengöringsmedel.
Följande avsnitt förklarar hur varje del ska rengöras.
Om vattenhårdheten där du bor är hög eller medelhög rekommenderar vi att du använder ett avkalkningsmedel för tvättmaskiner.
Kontrollera trumman regelbundet för uppkomst av kalkavlagringar.
Page 66
www.electrolux.com66
De vanliga tvättmedlen innehåller redan vattenavhärdningsmedel, men vi rekommenderar att man kör en cykel med tom tvättmaskin och avkalkningsmedel regelbundet.
Följ alltid anvisningarna på förpackningen till produkten.

14.5 Underhållstvätt

Upprepad och långvarig användning av lågtempererade program kan orsaka tvättmedelsansamlingar, luddansamlingar, bakteriehärdar på insidan av trumman och röret. Detta kan leda till obehaglig lukt och mögelbildningar. För att undvika dessa ansamlingar och rengöra tvättmaskinen inuti, är det bra att köra en underhållstvätt regelbundet (minst en gång i månaden).
Se avsnittet "Rengöring av trumman".

14.6 Lucktätning med dubbla lager

Denna produkt är designad med ett självrengörande tömningssystem, där lätta luddfibrer som faller av kläderna töms ut med vattnet. Undersök tätningen regelbundet. Mynt, knappar och andra små föremål kan tas bort när programmet är klart.
Rengör den vid behov med ett rengöringsmedel innehållande ammoniak utan att repa tätningsytan.
Följ alltid anvisningarna på förpackningen till produkten.

14.7 Rengöring av trumman

Undersök trumman regelbundet för att förhindra oönskade avlagringar.
Rostavlagringar kan förekomma i trumman beroende på främmande rostande föremål i tvätten eller på att kranvattnet innehåller järn
Rengör trumman med en specialprodukt för rostfritt stål.
Följ alltid anvisningarna på förpackningen till produkten. Rengör inte trumman med sura avkalkningsmedel, skurpulver som innehåller klor eller med stålull
För en grundlig rengöring:
1. Ta ut tvätten ur trumman.
2. Kör ett Bomull-program som har
högst temperatur
3. Tillsätt en liten mängd
pulvertvättmedel i en tom trumma för att skölja ut eventuella rester.
I slutet av ett program kan displayen ibland visa ikonen
: Detta är en rekommendation för att köra trumrengöring. När trumrengöringen är klar försvinner ikonen.

14.8 Rengöring av tvättmedelsfacket

För att undvika möjliga ansamlingar av torkat tvättmedel eller sköljmedel och/ eller formeringar av mögel i tvättmedelsfacket, bör man med jämna mellanrum utföra följande rengöringsåtgärder:
1. Öppna lådan. Tryck ner haken som
på bilden och dra ut lådan.
Page 67
2
1
2. Avlägsna den övre delen av
tillsatsfacket för att underlätta rengöringen och spola det under rinnande vatten för att få bort eventuella tvättmedelsrester. Sätt tillbaka överdelen efter rengöringen.
SVENSKA 67
av urtaget. Använd en liten borste för att rengöra urtaget.
4. Sätt tillbaka tvättmedelslådan i sitt
läge och stäng den. Kör sköljprogrammet utan någon tvätt i maskinen.
3. Se till att alla tvättmedelsrester är
borta från den övre och nedre delen

14.9 Rengöra tömningspumpen

Kontrollera regelbundet tömningspumpsfiltret och se till att det är rent. Rengör tömningspumpen om:
• Maskinen inte tömmer ut vattnet.
• Trumman inte snurrar.
• Produkten avger ett ovanligt ljud p.g.a. att tömningspumpen är blockerad.
• Displayen visar larmkoden
VARNING!
• Koppla bort produkten från eluttaget.
Ha alltid en trasa till hands för att torka upp eventuellt vattenspill när du tar bort filtret.
• Ta inte bort filtret medan produkten är igång.
• Rengör inte pumpen om vattnet i produkten är hett. Vänta tills vattnet har svalnat.
• Upprepa steg 3 flera gånger genom att stänga och öppna ventilen tills vattnet slutar rinna ut.
Page 68
1
2
180˚
2
1
2
1
2
1
1
www.electrolux.com68
Gör enligt följande för att rengöra pumpen:
1.
3.
5. 6.
2.
4.
7.
VARNING!
Se till att pumphjulet roterar. Om det inte roterar ska du kontakta vårt auktoriserade servicecenter. Var också noga med att dra åt filtret ordentligt för att förhindra läckage.
8.
Page 69

14.10 Rengöring av tilloppsslangen och ventilfiltret

3
1
2
45°
20°
SVENSKA 69

14.11 Nödtömning

Om maskinen inte töms på vatten kan man köra samma procedur som beskrivs i paragrafen "Rengör tömningspumpen". Rengör pumpen vid behov.

14.12 Åtgärder vid frysrisk

Om produkten är installerad på en plats där temperaturen kan sjunka till 0 °C eller lägre, ta bort det kvarvarande vattnet i tilloppsslangen och tömningspumpen.
1. Koppla bort produkten från eluttaget.
2. Stäng vattenkranen.

15. FELSÖKNING

VARNING!
Se säkerhetsavsnitten.
3. Placera tilloppsslangens båda ändar i
en behållare och låt vattnet rinna ur slangen.
4. Töm tömningspumpen. Se
nödtömningsproceduren.
5. När tömningspumpen är tom, sätt
tillbaka tilloppsslangen igen.
VARNING!
Se till att temperaturen är över 0 °C innan du använder produkten igen. Tillverkaren har inget ansvar för de skador som orsakas av låga temperaturer.
Page 70
www.electrolux.com70

15.1 Larmkoder och möjliga fel

Produkten startar inte eller stannar under drift. Prova först att hitta en lösning på problemet (se tabellerna).
VARNING!
Stäng av produkten innan du gör någon kontroll.
Vid vissa problem visar displayen en larmkod och Start/Pause
-knappen kan blinka oavbrutet:
Problem Möjlig lösning
• Kontrollera att vattenkranen är öppen.
Produkten fylls inte med vatten.
Maskinen tömmer inte ut vattnet.
Luckan är öppen el‐ ler är inte ordentligt stängd.
Internt fel. Ingen kommunikation mel‐ lan produktens elekt‐ riska element.
Strömförsörjningen är instabil.
• Kontrollera att trycket i vattentillförseln inte är för lågt. Kon‐ takta kommunen för denna information.
• Kontrollera att vattenkranen inte är igensatt.
• Kontrollera att tilloppsslangen inte är böjd, skadad eller snodd.
• Kontrollera att tilloppsslangen har anslutits korrekt.
• Kontrollera att filtret i tilloppsslangen och filtret i ventilen inte är igensatta. Se "Underhåll och rengöring".
• Kontrollera att vattenlåset inte är igensatt.
• Kontrollera att tömningsslangen inte är böjd eller snodd.
• Kontrollera att tömningsfiltret inte är igensatt. Rengör filtret vid behov. Se "Underhåll och rengöring".
• Kontrollera att tömningsslangen har anslutits korrekt.
• Ställ in tömningsprogrammet om du ställer in ett program utan tömning.
• Ställ in tömningsprogrammet om du väljer en funktion som slutar med vatten i trumman.
• Kontrollera att luckan är ordentligt stängd.
• Programmet avslutades inte ordentligt eller stoppades för tidigt. Stäng av maskinen och sätt på den igen.
• Om larmkoden visas igen, kontakta ett auktoriserat servi‐ cecenter.
• Vänta tills nätspänningen är stabil.
Avaktivera och aktivera produkten om andra felkoder visas på displayen. Kontakta auktoriserat servicecenter om problemet fortsätter. Vid ett annat problem med tvättmaskinen, se tabellen nedan för möjliga lösningar.
Page 71
Problem Möjlig lösning
• Se till att stickkontakten sitter ordentligt i eluttaget.
• Se till att luckan är stängd.
• Kontrollera att det inte finns en skadad säkring i säkri‐
Programmet startar
inte.
ngsdosan.
• Säkerställ att Start/Pause inte har vidrörts.
• Om fördröjd start är inställd avbryter du inställningen eller väntar tills nedräkningen är slut.
• Avaktivera Barnlås-funktionen om den är på.
• Kontrollera vredets läge på det valda programmet.
Produkten fylls med vatten och töms ome‐ delbart.
Centrifugeringsfasen fungerar inte eller tvättprogrammet va‐ rar längre än normalt.
• Kontrollera att tömningsslangen är ställd i rätt läge. Slang‐ en kan vara för lågt placerad. Se "Installationsanvisning‐ ar".
• Ställ in centrifugeringsprogrammet.
• Kontrollera att tömningsfiltret inte är igensatt. Rengör filtret vid behov. Se "Underhåll och rengöring".
• Justera plaggen manuellt i trumman och starta centrifuge‐ ringsfasen igen. Detta problem kan orsakas av obalans.
• Kontrollera att kopplingarna i vattenslangarna är täta och att inget vattenläckage förekommer.
Det är vatten på gol‐ vet.
• Kontrollera att tilloppsslangen och tömningsslangen inte är skadade.
• Kontrollera att du använder rätt tvättmedel och rätt mängd tvättmedel.
• Se till att du inte har valt ett tvättprogram som avslutas med vatten i trumman.
• Kontrollera att tvättprogrammet är klart.
Du kan inte öppna luckan på produkten.
• Ställ in tömnings- eller centrifugeringsprogrammet om det finns vatten i trumman.
• Se till att produkten får elektrisk ström.
• Detta problem kan orsakas av att produkten är trasig. Kon‐ takta auktoriserat servicecenter.
• Kontrollera att produkten står i våg. Se "Installationsanvis‐
Produkten avger ett konstigt ljud och vib‐ rerar.
ningar".
• Kontrollera att förpackningen och/eller transportbultarna är borttagna. Se "Installationsanvisningar".
• Fyll på mer tvätt i trumman. För liten tvättmängd.
Programtiden ökar el‐ ler minskar under programmets för‐
• SensiCare System kan anpassa programtiden efter typ av och mängd tvätt. Se avsnittet "SensiCare System detek‐ tion av tvättmängd" i avsnittet "Daglig användning".
loppstid.
• Öka mängden tvättmedel eller använd ett annat tvättme‐ del.
Tvättresultaten är inte tillfredsställande.
• Använd specialprodukter för att ta bort svåra fläckar innan du tvättar plaggen.
• Kontrollera att du ställer in rätt temperatur.
• Minska tvättmängden.
SVENSKA 71
Page 72
www.electrolux.com72
Problem Möjlig lösning
För mycket skum i tvättrumman under tvättprogrammet.
Det finns tvättme‐ delsrester i tvättme‐ delsfacket efter tvätt.
Sätt på maskinen efter kontrollen. Programmet fortsätter från den punkt där det avbröts. Kontakta auktoriserat servicecenter om problemet uppstår igen. Nödvändig information som servicecentret behöver finns på typskylten.
• Minska mängden tvättmedel.
• Se till att spaken är i rätt läge (UP för pulvertvättmedel ­DOWN för flytande tvättmedel).
• Se till att du har använt tvättmedelsfacket i enlighet med instruktionerna i den här användarmanualen.

16. FÖRBRUKNINGSVÄRDEN

16.1 Inledning

Se webblänken www.theenergylabel.eu för mer information om energimärkning.
QR-koden på energimärkningsetiketten som levereras med produkten ger en webblänk till informationen om denna produkt i EU EPREL­databasen. Förvara energimärkningsetiketten som referens tillsammans med användarhandboken och alla andra dokument som medföljer denna produkt. Det går också att hitta samma information i EPREL med länken https://eprel.ec.europa.eu och modellnamnet och produktnumret som du hittar på produktens typskylt. Se kapitlet "Produktbeskrivning" för typskyltens placering.

16.2 Legend

kg Lägg i tvätten. h:mm Programtid.
kWh Energiförbrukning. °C Tvättens temperatur.
Liter Vattenförbrukning. rpm Centrifugeringshastighet.
% Återstående fukt när centrifugeringen är klar. Ju högre centrifugeringshastig‐
het desto högre ljudnivå och lägre återstående fukt.
Page 73
Värden och programmets varaktighet kan variera beroende på olika förhållanden (t.ex. rumstemperatur, vattentemperatur och tryck, storlek och typ av tvätt, matningsspänning) och även om du ändrar ett programs standardinställning.

16.3 Enligt kommissionens förordning EU 2019/2023

SVENSKA 73
Eco 40-60 pro‐ gram
Full maskin 7 0.985 50 3:20 52 43 1351
Halvfull maskin 3,5 0.650 43 2:30 52 37 1351
Kvartsfull maskin 2 0.310 40 2:30 54 26 1351
1)
Max centrifugeringshastighet.
Strömförbrukning i olika lägen
Av (W) Stand-by (W)
0.30 0.30 4.00
Tid till Off/Standby-läge är max 15 minuter.
kg kWh Liter h:mm % °C
Fördröj start
rpm
(W)

16.4 Vanliga program

Dessa värden är ungefärliga.
Program
2)
Bomull 90 °C
Bomull 60 °C
3)
Bomull 20 °C
Syntet 40 °C
Fintvätt 30 °C
4)
kg kWh Liter h:mm % °C
7 2.35 90 3:10 52 85 1400
7 1.60 85 3:00 52 55 1400
7 0.40 85 2:45 52 20 1400
3 0.65 55 2:00 35 40 1200
3 0.30 45 1:20 35 30 1200
rpm
1)
1)
Page 74
1
2
1
2
3
1 32
180˚
2
1
www.electrolux.com74
Program
Ylle 30 °C
1)
Referensindikator på centrifugeringshastighet.
2)
Lämpligt för mycket smutsig tvätt.
3)
Lämpligt för lätt smutsad bomull.
4)
Det fungerar också som en snabb tvättcykel för lätt smutsad tvätt.

17. SNABBGUIDE

17.1 Daglig användning

Sätt i stickkontakten i eluttaget. Öppna vattenkranen. Lägg in tvätt i maskinen. Häll tvättmedlet och andra medel i sina
respektive fack.
1. Tryck på On/Off -knappen för att
slå på produkten. Vrid programvredet för att ställa in önskat program.
2. Ställ in önskade funktioner (1) med
respektive touch-knappar. För att
kg kWh Liter h:mm % °C
rpm
1,5 0.30 65 1:05 30 30 1200
starta programmet, tryck på Start/
Pause (2)-knappen.
3. Produkten startar.
När programmet är slut ska tvätten tas ut.
Tryck på On/Off -knappen för att stänga av produkten.
1)

17.2 Rengöra tömningspumpens filter

Rengör filtret regelbundet och särskilt om larmkod visas på displayen.
Page 75
SVENSKA 75

17.3 Program

Program Mängd tvätt Produktbeskrivning
Eco 40-60 7 kg
Bomull 7 kg Vit och färgad bomull.
Syntet 3 kg Syntetplagg eller blandade material.
Fintvätt 3 kg
Snabb 14 min 2 kg
Sköljning 7 kg
Centrif./Tömning 7 kg
Vit och färgad bomull. Normalt smutsade plagg.
Ömtåliga material som akryl, viskos, poly‐ ester.
Syntet och blandade material. Lätt smutsad tvätt och plagg som ska fräschas upp.
Alla material, förutom ylle och mycket öm‐ tåliga material. Program för sköljning och centrifugering.
Alla material, förutom ylle och mycket öm‐ tåliga material. Program för centrifugering och tömning av vattnet.
Anti-Allergy
Täcken 3 kg Lakan, överkast eller täcke för enkelsäng.
Siden
Ylle
Sportkläder 3 kg Sportkläder.
Outdoor
Denim 3 kg Denim-plagg.
1)
Programöversikt.
2)
Tvättprogram och program för vattentäta material.
18. MILJÖSKYDD
Återvinn material med symbolen . Återvinn förpackningen genom att placera den i lämpligt kärl. Bidra till att skydda vår miljö och vår hälsa genom att återvinna avfall från elektriska och elektroniska produkter. Släng inte
7 kg
1 kg
1,5 kg
2,5 kg
1 kg
Vita bomullsplagg. Detta program hjälper till att ta bort bakterier.
Specialprogram för silke och blandade syn‐ tetmaterial.
Maskintvättbar ylle, handtvättbar ylle och fintvätt.
1)
Moderna sportplagg för utomhusbruk.
2)
produkter märkta med symbolen med hushållsavfallet. Lämna in produkten på närmaste återvinningsstation eller kontakta kommunkontoret.
*
Page 76
www.electrolux.com/shop
135999110-A-072021
Loading...