Electrolux ERA 36502 X, ERA 36502 W User Manual [da]

DK
Brugsanvisning
ERA 36502 X ERA 36502 W
køle-/fryseskab
We were thinking of you
when we made this product
DK
VVeellkkoommmmeenn ii EElleeccttrroolluuxx´´ vveerrddeenn
Tak fordi du valgte et førsteklasses produkt, som du forhåbentlig får stor glæde af fremover. Vores ambition er at tilbyde en bred vifte af produkter, som forenkler dit liv. Du kan se nogle eksempler på forsiden af denne brugsanvisning. Vi håber, du vil bruge nogle minutter på at læse denne vejledning igennem, så du kan udnytte de fordele, som din nyerhvervelse byder på. Til gengæld kan vi love dig et produkt, der er særdeles brugervenligt og giver tryghed i hverdagen. God fornøjelse!
4 electrolux
DK
Brugsanvisningen skal læses grundigt, inden køleskabet installeres og tages i brug. Brugsanvisningen indeholder sikkerhedsforanstaltninger, tips, oplysninger og idéer. Hvis køleskabet anvendes i overensstemmelse med brugsanvisningen, fungerer det korrekt, og du vil få stor glæde af det.
Nedenstående symboler gør det nemmere at finde bestemte emner:
Sikkerhedsforanstaltninger
Ved dette symbol er der advarsler og oplysninger til dig om dit apparat.
Gode råd og nyttige oplysninger
Miljøoplysninger
Symbol for tips
Ved dette symbol er der tips om madvarer og deres opbevaring.
Symbolet på produktet eller på pakken angiver, at dette produkt ikke må behandles som husholdningsaffald. Det skal i stedet overgives til en affaldsstation for behandling af elektrisk og elektronisk udstyr. Ved at sørge for at dette produkt bliver bortskaffet på den rette måde, hjælper du med til at forebygge eventuelle negative påvirkninger af miljøet og af personers helbred, der ellers kunne forårsages af forkert bortskaffelse af dette produkt.Kontakt det lokale kommunekontor, affaldsselskab eller den forretning, hvor produkt er købt, for yderligere oplysninger om genanvendelse af dette produkt.
DK
Indholdsfortegnelse
Vigtige sikkerhedsoplysninger ....................................................................7
Generelle sikkerhedsforanstaltninger.........................................................7
Forholdsregler til beskyttelse af børn.........................................................8
Sikkerhedsforanstaltninger ved installation................................................8
Sikkerhedsbestemmelser for isobutan.......................................................8
Instruktioner til brugeren .............................................................................9
Generel oplysning ......................................................................................9
Brug............................................................................................................9
Display ..................................................................................................9
Drift .......................................................................................................9
Slukning...............................................................................................10
Funktionskappen.................................................................................10
Følgende funktioner kan indstilles ......................................................10
Opbevaring i køleskabet.............................................................................10
Indstilling af temperatur.......................................................................10
Omgivelsestemperaturer .....................................................................11
Børnesikring ........................................................................................11
Brug af køleskabet ...................................................................................11
Temperaturindstilling ...........................................................................11
Holiday Funktion “H”.................................................................................11
Indkøbsfunktion ...................................................................................11
Øko funktion ........................................................................................12
Funktion til hurtig nedkøling af drikkevarer ..............................................12
Luftfilter................................................................................................12
Boks ....................................................................................................12
Opbevaring i køleskabet...........................................................................12
Madvarernes opbevaringstid og temperatur .......................................13
Brug af fryseskabet .............................................................................13
Opbevaring af frosne madvarer ..........................................................13
Alarm ved for høj temperatur ...................................................................14
Indfrysning af ferske madvarer............................................................14
Gode r
åd og vejledning .................................................................................15
Tips og idéer..................................................................................................15
6 electrolux
DK
Sådan spares der energi..........................................................................16
Sakbet og milijøet................................................................................16
Vedligeholdelse .............................................................................................16
Afrimning ............................................................................................16
Regelmæsig rengøring .......................................................................16
Når køleskabet ikke er i brug..............................................................16
Fejlfinding ......................................................................................................17
Sådan skiftes pæren ................................................................................17
Hvis noget ikke virker...............................................................................18
Oplysninger til installatøren ......................................................................20
Tekniske data ................................................................................................20
Installation af apparet...............................................................................20
Transport og udpakning ......................................................................20
Rengøring ...........................................................................................20
Placereing af apparatet.......................................................................20
Vending af dør ....................................................................................22
Elektrisk tilsluning..........................................................................................24
Opbevarigsoversigt, skema (1)..................................................................25
Opbevaringstid og emballage for friske madvarer i køleskabet...............25
Opbevarigsoversigt (2) ...............................................................................26
Opbevaringstid og dybfrosne og frosne varer..........................................26
Garanti/Kundeservice .................................................................................27
Produktansvar ..........................................................................................27
Europæisk garanti....................................................................................29
DK
Vigtige sikkerhedsoplysninger
Generelle sikkerheds­foranstaltninger
Gem denne brugsanvisning. Den er vigtig, hvis skabet senere sælges til andre.
Skabet er beregnet til at opbevare almindelige madvarer til husholdningen, og det skal anvendes i overensstemmelse med brugsanvisningen.
Service og reparationer, herunder reparation og udskiftning af den elektriske ledning, skal udføres af autoriserede firmaer. Der bør kun
anvendes originale til- behørsdele og reservedele ved reparationer og udskiftning. Ellers kan skabet ødelægges eller på anden måde forårsage skade.
Skabet er kun ude af drift, hvis stikket er trukket ud af stikkontakten, eller hvis der er afbrudt på stikkontakten. Inden rengøring og vedligeholdelse skal stikket altid være trukket ud (der må ikke trækkes i ledningen). Hvis det er svært at få fat i stikket, skal der slukkes for skabet ved at afbryde strømmen.
Den elektriske ledning må ikke forlænges.
Kontrollér at stikkontakten ikke er ødelagt eller i klemme bag køle­fryseskabtes bagvæg
- E ødelagt stikkontakt kan overophede og forårsage brand
Stil ikke produktet eller andre tunge ting ovenpå ledningen.
- Der er risiko for kortslutning og brand.
Træk ikke stikket ud ved at hive i ledningen,vær ekstra opmærksom når køle-fryseskabettrækkes ud af skabet.
En ødelagt ledning kan forårsag kortslutning og brand
- Hvis ledningen er ødelagt skal den udskiftes afen autoristeret elinstallatør.
Sæt ikke stikkontakten i stikket, hvis stikkontaktener ødelagt.
- Der er risiko for kortslutning og brand.
Skabet må kun være i brug, når lampeafdækningen til det indvendige lys er sat på.
Ved rengøring, afrimning, udtagning af frosne madvarer eller isterningebakken må der ikke bruges skarpe, spidse eller hårde genstande, da disse kan beskadige skabet.
Sørg for, at væsker ikke kommer i berøring med termostaten og lysboksen.
Is kan forårsage forfrysninger, hvis den spises straks efter, at den er taget ud af fryserummet.
Efter optøning af frosne madvarer må disse ikke nedfryses igen, men skal bruges snarest muligt.
Frosne madvarer skal opbevares i overensstemmelse med instruktionerne på emballagen.
Afrimning må ikke fremskyndes ved brug af elektriske opvarmningsapparater eller kemikalier.
Varme gryder må ikke sættes i nærheden af plasticdele.
Der må ikke opbevares brandfarlige gasser og væsker i skabet, da de kan eksplodere.
Der må ikke opbevares kulsyreholdige drikkevarer, drikkevarer på flasker samt frugt på flasker i fryserummet.
Undersøg og rengør regelmæssigt afløbshullet til smeltevandet, som kommer fra den automatiske afrimning. Hvis afløbshullet er tilstoppet, kan det ophobede smeltevand forårsage svigt og defekt på et tidligt tidspunkt.
8 electrolux
DK
Forholdsregler til beskyttelse af børn
Det er forbudt for børn at lege med emballagen til skabet. Plasticfolie kan forårsage kvælning.
Voksne skal tage sig af skabet. Tillad ikke børn at lege med det eller dets betjeningsdele.
Når du vil kassere skabet, skal du trække stikket ud af stikdåsen, klippe ledningen over (så tæt på skabet som muligt) og tage døren af for at undgå, at legende børn får elektrisk stød eller lukker sig inde i skabet.
Sikkerhedsforanstalt-ninger ved installation
Sæt skabet op ad væggen for at undgå at berøre varme dele (kompressor, kondensator), så en evt. forbrænding undgås.
Når skabet skal flyttes, skal man sørge for, at stikket er trukket ud af stikkontakten.
Når skabet skal installeres, skal man sørge for, at der først tilsluttes strøm, når skabet er sat endeligt på plads.
Der skal være tilstrækkelig med luftcirkulation omkring skabet, således at en overophedning undgås. Følg de relevante instruktioner for installation for at opnå tilstrækkelig ventilation.
Hvis apparatet ikke er anbragt i gulvplan, men fx på en sokkel, skal man sørge for en fastgørelse, der sikrer, at skabet står sikkert forankret på soklen og ikke kan glide ned fra denne.
Denne maskine må ikke betjenes af personer (herunder børn) med nedsat fysisk, sensorisk eller mental kapacitet, eller med manglende erfaring i eller kendskab hertil, medmindre de har modtaget oplæring i brugen af maskinen fra en person med ansvar for deres sikkerhed.
Børn skal være under opsyn for at sikre, at de ikke leger med maskinen.
Forholdsreglerne i denne
brugsanvisning skal gemmes af hensyn til sikkerheden for personer og sikker håndtering af materialer, da producenten ikke er ansvarlig for skader som følge af forsømmelser.
Sikkerhedsbestemmelser for isobutan
Advarsler
Køleskabes kølemiddel er isobutan (R 600a) det er brændbart og eksplosivt.
Sørg for god cirkulation, omkring skabet.
Undlad at tilstoppe eller blokere ventilations åbninger. (Følg anvisningerne omkring indbygningsmål/ventilation)
Brug aldrig mekaniske/elektriske dele (hårtørrer eller andre varmeapp.) eller skarpe genstande til at fremskynde afrimningen i fryseren.
Undgå at beskadige kølesystemet.
DK
Generelle oplysninger
Apparatetes officielle beskrivelse er: “delvist rimfri køl-fys kombinationsapparat med een kompressor og fryseapparatet placeret i underskabet”. Udover de almindelige funktioner har apparatet en seperat dør til hver enhed, således af fryser og køleskab er helt opdelt med hver sin dør. Således er apparatet velegnet til opbevaring af madvarer på køl så
vel som dybfrost i det omfang som er angivet i denne brugsvejledning. Desuden kan apparatet bruges til at lave isterninger.
Apparatet kan være tilpasset forskellige klimaklasser, som angiver forskellige temperaturgrænser.
Bogstavet for klimaklasse kan aflæses på typeskiltet.
Instructions for the User
BRUG
Betjeningspanel
A - Apparatets Tænd-/Slukknap B - Temperature regulation button C - Temperatur- og funktionsindikator D - Funktionsknap E - Confirmation button
DISPLAY
Lyser, når den tilhørende køle- eller frysedel er i drift;
Lyser, når den tilhørende køle- eller frysedel har opnået den indstillede temperatur
Blinker for at gøre opmærksom på en fejl i den tilhørende køle- eller frysedel. F.eks. for høj temperatur Alarm ved for høj temperatur og alarm for åben dør.
Viser omgivelsestemperaturen Positiv eller negativ
temperaturindikator Temperaturindikator Lyser når børnesikringen er tilkoblet Lyser når Timerfunktionen er
tilkoblet Lyser når indkøbsfunktionen er
tilkoblet. Lyser når Drinks chill funktionen er
tilkoblet Lyser når hurtig nedfrysning er
tilkoblet Lyser når øko funktionen er tilkoblet
Drift
Hvis displayet ikke lyser, når stikket sættes i stikkontakten, tryk på knappen (A), for at tænde apparat.
Så snart der tændes for skabet lyder alarmen og temperaturvisningen blinker.
Tryk på knappen (E) og alarmen slukker. (Se også afsnittet ”Alarm ved for høj temepratur”)
Symbolet blinker stadig og temperaturindikatoren vil vise den varmeste temperatur, som er opnået.
Vælg Øko funktionen for at opnå den bedste opbevaring. Ved Øko funktion er følgende
10 electrolux
DK
Slukning
Sluk skabet ved at trykke på knap (A) i mindst 1 sekund. Displayet viser nedtælling og slukker.
Når skabet er slukket vises omgivelsestemperaturen og det tilhørende symbol lyser.
Funktionsknappen
Funktionsknappen D indeholder alle de funktioner skabet kan indstilles til.
Når en funktion er valgt med knap D, skal den bekræftes med knap E. Hvis den valgte
Funktion ikke bekræftes i løbet af nogle få sekunder vil skabet gå tilbage til den tidligere
Indstillede funktion
Følgende funktioner kan indstilles:
Vælg/Sluk/Tænd for køleskabet Vælg/Sluk/Tænd for fryseren Omgivelsestemperatur Børnesikring Indkøbsfunktion Øko funktion Hurtig indfrysning
Drinks chill funktion (eller Timer funktion)
Vælg/Sluk/Tænd for køl eller frys
Indstilling af temperatur
Temperaturen kan indstilles ved at trykke på knap (D) for at vælge køl eller frys og derefter trykke på knap (B) for at Indstille den ønskede temperatur.
Når der trykkes på knap (B) blinker den aktuelle temperatur-Indstilling i indikatoren. Tryk på knap (E) for at bekræfte valget af temperatur. Alarmen vil lyde i nogle få sekunder og den nye valgte temperatur vil vises i displayet. Efter nogle få sekunder vil den aktuelle temperatur i skabet vises igen.
Den nye valgte temperatur skal være nået indenfor 24 timer.
Hvis skabet ikke har været brugt i længere tid, og skal køre igen på den tidligere indstillede temperatur, er det ikke nødvendigt at vælge temperatur igen. Den sidst indstillede temperatur er lagret.
Vigtigt
Når skabet tændes første gang, kan displayet ikke korrespondere med den indstillede temperatur. I stabilisering­sperioden er det muligt at displayet viser en anden temperatur end den indstillede.
Hvis skabet ikke har været brugt i længere tid, og skal køre igen på den tidligere indstillede temperatur, er det ikke nødvendigt at vælge temperatur igen. Den sidst indstillede temperatur er lagret.
Temperaturer garanteret: omtrent +5°C i køleskabet. omtrent-18°C i fryseren
Vent med at lægge madvarer i fryseren indtil temperaturen er nede på - 18ºC
Se afsnittet “ Temperaturindstilling” for at ændre temperaturen.
Omgivelsestemperaturer
Omgivelsestemperatur vises ved at trykke på knap (D) indtil symbolet for omgivelsestemperatur ses i displayet . .
Ved denne indstilling er den valgte temperatur omgivelses- Temperaturen. Bekræft indstillingen ved at trykke på knap (E) indenfor få sekunder. Alarmen lyder og symbolet lyser.
Funktionen kan frakobles ved at trykke på knap D indtil symbolet blinker og derefter på knap E.
Børnesikring
Børnesikring aktiveres ved at trykke på knap (D) indtil symbolet for børnesikring ses i displayet .
Bekræft indstillingen ved at trykke på knap (E) indenfor få sekunder. Alarmen lyder og symbolet lyser.
Funktionen kan frakobles ved at trykke på knap D indtil symbolet blinker og derefter på knap E.
Brug af køleskabet
Temperaturindstilling
Temperaturen i køleskabet kan reguleres imellem +2°C og +8°C.
Ved normal brug vises temperaturen inde i køleskabet
Vigtigt!
Der kan forekomme uoverens­stemmelser mellem vist og indstillet temperatur. Det kan f.eks. være hvis:
- Der for nylig er valgt en ny indstilling
- Døren har stået åben i længere tid
- Der er sat varm mad ind i køleskabet
Holiday Funktion “H”
I Holiday funktionen er temperaturen +15ºC.
Funktionen giver mulighed for at holde køleskabets dør lukket i en længere periode, uden der dannes dårlig lugt i skabet. (F.eks. i sommerferien)
Holiday funktionen indstilles på samme måde som temperaturen ændres. Tryk
på knap B indtil ”+2°C” vises i displayet. Tryk igen.
Efter ”+2°C” vises ”H” i displayet. Tryk på knap E for at bekræfte. Skabet er nu i Holiday funktion.
Vigtigt!
Køleskabet skal være tomt, når det sættes i Holiday funktion.
Indkøbsfunktion
Hvis I skal sætte store mængder varme fødevarer i køleskabet, efter I har været på indkøb, anbefales det at aktivere Indkøbsfunktionen for at køle varerne hurtigere og undgå at opvarme de andre fødevarer i køleskabet.
Indkøbsfunktionen aktiveres ved at trykke på knap (D) indtil symbolet for indkøbsfunktion ses i displayet .
Bekræft indstillingen ved at trykke på knap (E) indenfor få sekunder. Alarmen lyder og symbolet lyser.
Indkøbsfunktionen slukkes automatisk efter cirka 6 timer.
Funktionen kan frakobles ved at trykke på knap D indtil symbolet blinker og derefter på knap E.
electrolux 11
DK
Boks
Boksen egner sig til opbevaring af grøntsager eller frugter.
Der hører en indvendig rum-deler med til boksen som kan anvendes til at adskille varerne i boksen efter behov.
Opbevaring i køleskabet
Når forskellige typer madvarer skal opbevares i køleskabet, anbefales det at anbringe dem som vist på tegningen:
1. Tilberedte madvarer, færdigretter, madvarer på tallerkener/fade, fersk kød, afskåret pålæg, drikkevarer
2. Mælk, mejeriprodukter, madvarer på tallerkener/fade
3. Frugt, grøntsager, salat
4. Ost, smør
5. Æg
6. Yoghurt, cremefraiche
7. Små flasker, sodavand
8. store flasker, drikkevarer
12 electrolux
Øko funktion
Øko funktionen aktiveres ved at trykke på knap (D) indtil symbolet for Øko funktion ses i displayet . .
Bekræft indstillingen ved at trykke på knap (E) indenfor få sekunder. Alarmen lyder og symbolet lyser.
På denne indstilling er temperaturerne automatisk indstillet På +5ºC og -18ºC. De bedste temperaturer til køling og frysning af madvarer.
Funktionen frakobles, når temperaturen i køle- og/eller frysedelen ændres.
Funktion til hurtig nedkøling af drikkevarer
Drinks chill.
Drinks chill funktionen, til brug for hurtig nedkøling af drikkevarer i fryserummet, aktiveres ved at trykke på knap (D) indtil symbolet for Drinks chill ses i displayet .
Bekræft indstillingen ved at trykke på knap (E) indenfor få sekunder. Alarmen lyder og symbolet lyser.
Quick chill funktionen er automatisk indstillet til at køre i 30 min. Det kan ændres fra 1 min til 90 min ved at trykke på knap B indtil den ønskede tid vises i displayet.
Efter den valgte tid er der følgende indikatorer:
Sluttidspunktet er angivet ved at:
- Symbolet blinker på indikatoren ;
- Symbolet blinker;
- Symbolet blinker;
- Der høres en alarm indtil der trykkes
på knap E. Drikken tages ud af fryserummet. Funktionen kan frakobles ved at trykke
på knap D indtil symbolet blinker og derefter på knap E.
DK
electrolux 13
DK
Brug af fryseskabet
Det 4-stjernede fryseskab er beregnet til nedfrysning af ferske madvarer og til opbevaring af is og dybfrosne varer.
Temperaturindstilling
Temperaturen kan reguleres imellem ­15°C og -24°C.
Det anbefales temperatur er på cirka ­18°C, da der derved sikres ordentlig nedfrysning og opbevaring af de frosne madvarer.
Vigtigt!
Når skabet tændes første gang, kan displayet ikke korrespondere med den indstillede temperatur. I stabiliseringsperioden er det muligt at displayet viser en anden temperatur end den indstillede.
Vigtigt!
Der kan forekomme uoverens­stemmelser mellem vist og indstillet temperatur. Det kan f.eks. være hvis:
- Der for nylig er valgt en ny indstilling
- Døren har stået åben i længere tid
- Der er sat varm mad ind i køleskabet. Forskelle på op til 5ºC inde i fryseren er
normalt. Ved normal brug viser displayet den
varmeste temperatur inde i skabet.
Opbevaring af frosne madvarer
Hvis apparatet tændes for første gang eller efter en længere stilstandsperiode, skal det køre mindst 12 timer på indstillingen hurtig nedfrysning.
Derefter indstilles til normal drift igen. Hvis De har brug for at opbevare store mængder madvarer, kan alle skuffer og kurve tages ud, og madvarerne kan
Luftcirkulation
Køleafdelingen er udstyret med en speciel D.A.C.(Dynamic Air Cooling) ventilator, der kan tændes på kontakten (1).
Der anbefales, at ventilatoren (D.A.C.) bruges, når den omgivende temperatur overstiger 25°C.
Denne anordning giver mulighed for hurtig afkøling af madvarer og for en mere jævn temperatur i køleafdelingen.
Madvarernes opbevaringstid og temperatur
Skemaet bagest i denne brugsanvisning oplyser om opbevaringstid.
Det er ikke muligt på forhånd at fastlægge den nøjagtige opbevaringstid, da den afhænger af, hvor friske kølevarerne er, og hvordan de er behandlet. Derfor er de oplyste opbevaringstider kun vejledende.
Hvis man ikke ønsker at bruge alle de netop købte dybfrosne madvarer med det samme, kan de opbevares i ca. 1 dag (indtil optøning) i køleskabet.
14 electrolux
DK
Gode råd og vejledning
Vær opmærksom på at hyldernes placering i køleskabet kan ændres, hvilket øger anvendelses­mulighederne betydeligt. Hylderne kan flyttes, når døren er 90 åben.
Når fryserdøren lukkes opstår der vakuum i køleskabet på grund af den lave temperatur. Vent derfor 2-3 minutter til trykket udlignes før døren åbnes igen.
Sørg for at indstille temperaturen således, at der aldrig er varmere end
-18 C i fryseren. Det bør dagligt kontrolleres, at
køleskabet fungerer korrekt for at undgå at madvarer går tabt hvis der opstår et problem med køleskabet.
anbringes direkte på hylderne. Der må ikke anbringes mere end den tilladte mængde som er angivet på siden øverst i apparatet (alt efter model).
Vigtigt!
Hvis madvarerne optøes ved et uheld (som følge af strømsvigt) og tidsrummet for strømafbrydelsen er længere end den angivne tid for optøning, er det nødvendigt at tilberede og spise madvarerne straks.
Alarm ved for høj temperatur
Temperaturstigninger i frostrummet (for eksempel på grund af strømsvigt) angives ved, at:
- temperaturen blinker;
- symbol blinker;
- symbol blinker;
- der høres en alarm. Når de normale forhold genoprettes:
- frakobles lydsignalet;
- bliver temperaturen ved med at blinke; Når man trykker på knappen ”E” for at
slå alarmen fra, vises den højeste temperatur, der er blevet målt i rummet
i nogle sekunder Derefter går skabet tilbage til normal drift og viser Temperaturen i fryseren. I alarmperioden kan alarmen slås fra ved at trykke på knappen E
Indfrysning af ferske madvarer
Frostrummet er velegnet til langtidsopbevaring af købte frostvarer samt til nedfrysning af friske madvarer.
Den maksimale mængde madvarer, der kan nedfryses i løbet af 24 timer er angivet på pladen med serienummeret.
For at indfryse den angivne mængde, skal madvarerne væ
re i direkte kontakt med fladerne i fryseren. (fjern skuffer eller kurve).
Når madvarerne indfryses i skufferne eller kurvene, vil mængde, der kan indfryses være mindre.
Ved nedfrysning af friske madvarer anbefales det at anvende funktionen Hurtig nedfrysning.
Hurtig nedfrysning aktiveres ved at trykke på knap (D) indtil symbolet for Hurtig nedfrysning ses i displayet.
Bekræft indstillingen ved at trykke på knap (E) indenfor få sekunder. Alarmen lyder og symbolet lyser.
Efter 24 timers indfrysning kan madvarerne lægges i skuffer Eller kurve. Indfrysningen tager 24 timer. I løbet af dette tidsrum må der ikke sættes andre madvarer i fryseren.
Denne funktion standser automatisk efter 52 timer.
Funktionen kan frakobles ved at trykke på knap D indtil symbolet blinker og derefter på knap E.
electrolux 15
DK
Køleskabet kan under normale omstændigheder afgive følgende lyde.
Klikkelyde: Når den automatiske kontrolmekanisme afbryder eller igangsætter kompressoren kan der høres en klikke- eller bankelyd.
Summen: Kompressoren afgiver en summende lyd, når den kører.
Slubren: Når kompressoren sætter igang begynder kølevæsken at flyde i rørene, hvorved der kan forekomme pulserende lyde (gurglen, boblen, slubren og lignende). Disse lyde kan også forekomme i kort tid når kompressoren afbrydes.
Poppelyde: I en stor del af vores køleskabe er afrimeren omgivet af skum inde i skabet. Afrimerens temperatur skifter, hvorved dens størrelse også ændrer sig en lille smule. Når dette sker, kan der forekomme en dump poppelyd. Dette er ganske normalt og skader ikke apparatet.
For at kontrollere temperaturen i køleskabet, skal termostaten først stilles på mellemste indstilling. Derefter placeres et glas vand med et termometer til måling af både + og - 1 C midt i køleskabet. Hvis
Tips og idéer
I dette kapitel er der praktiske tips og idéer til, hvordan man kan opnå maksimal energibesparelse, ligesom der er miljøoplysninger om skabet.
termometeret efter 6 timer måler mellem +3 og +8 C, virker køleskabet korrekt. Under målingen må køleskabets indstillinger eller udnyttelse ikke ændres.
For at kontrollere temperaturen i fryseren, skal termometret placeres inde imellem de frosne varer, hvorved målingen viser den korrekte temperatur inden i varerne
Sådan spares der energi
Undgå at placere apparatet i direkte sollys eller tæt ved en varmekilde.
Sørg for at kondensatoren og kompressoren bliver ventileret, undgå at blokere for luftgennemstrømning.
Pak madvarerne ind i tætsluttende bøtter eller folie for at undgå unødig rimdannelse.
Undgå at åbne dørene unødigt og lade dem stå åbne i længere tid.
Lad varm mad køle ned til stuetemperatur før det sættes i køleapparatet.
Hold kondensatoren ren.
Skabet og miljøet
Dette skab indeholder ikke gasarter i kølekredsløbet eller isolerings­materialet, der er til skade for ozonlaget. Skabet må ikke bortskaffes sammen med det almindelige affald. Undgå at ødelægge køleenheden, især på bagsiden tæt på kondensatoren. Yderligere oplysninger om bortskaffelse fås ved henvendelse til kommunen.
16 electrolux
DK
Vedligeholdelse
Afrimning
Det er normalt at fugtigheden i køleapparatet omdannes til rim og isaflejringer .
Tykke lag af rim og is virker isolerende og nedsætter derfor køleeffekten, hvilket betyder at der bruges mere energi til at nedkøle apparatet til den ønskede temperatur.
I denne type køleapparat er afrimningen fuldautomatisk og kræver ingen yderligere tiltag. Termostaten slukker med jævne mellemrum for kompressoren i kortere eller længere tid. Herved stopper kølingen og temperaturen på køleelementet inden i køleapparatet stiger til over 0 grader, hvorved rim og is smelter af. Når køleelementet når +3-4 grader sætter termostaten igen kølingen.
Afrimningsvandet føres gennem afløbsrøret på køleapparatets bagside til opsamlingsbakken på toppen af kompressoren. Varmen fra kompressoren får vandet til at fordampe.
Vær opmærksom på at
afløbet til afrimningsvand skal holdes rent. Kontrollér jævnligt at afløbet ikke er tilstoppet eller beskidt, da dette kan føre til defekter i apparatet fordi isoleringen beskadiges.
Rengør afløbet som vist på tegningen med den vedlagte afløbsrenser. Afløbsrenseren efterlades i afløbet.
Tilstopning af afløbet sker typisk når indpakningspapiret til madvarer kommer i kontakt med bagvæggen og fryser fast på den. Hvis madvarerne tages ud netop mens papiret er fastfrosset på bagvæggen, vil et stykke papir rives af og blive ført ned i aflø
bet ved næste afrimning. Vær derfor omhyggelig når der
lægges madvarer indpakket i papir i køleapparatet.
Under ekstreme forhold, for
eksempel under hedebølge, kan det forekomme at køleapparatet køler uafbrudt, hvorved den fuldautomatiske afrimning i en periode ikke fungerer.
Det er ikke ualmindeligt at rim og iskrystaller bliver siddende på køleapparatets bagvæg efter en periode uden afrimning.
Fryseren kan ikke afrime automatisk da de frosne madvarer ikke tåler temperaturer over frysepunktet.
Derfor er det nødvendigt i mindre omfang at skrabe rim og isdannelse i fryseren ned med den vedlagte skraber og fjerne det.
Hvis rim- og islagene er så tykke at de ikke kan skrabes ned med
Materialerne i dette skab, som er mærket med symbolet, kan genbruges.
electrolux 17
DK
Regelmæssig rengøring
Det anbefales at vaske indersiden af køleskabet hver 3. eller 4. uge i lunkent vand tilsat sulfo og derefter tørre det af (det er hensigtsmæssigt samtidigt at rengøre og afrime inde i fryseren).
Når der er slukket for strømmen, skal skabet vaskes af i lunkent vand tilsat sulfo og herefter tørres af. En bedre løsning er at bruge køleskabsrens i sprayform, der kan rekvireres via vor serviceafdeling eller forhandleren. Her følges brugsanvisningen på emballagen. Magnetdørens gummiliste skal rengøres med rent vand. Efter rengøringen sættes stikket atter i.
Det anbefales at fjerne støv og snavs på bagsiden af køleskabet og kondensatoren og rengøre tøvandsbakken øverst på kompressoren 1 eller 2 gange om året.
Når køleskabet ikke er i brug
Hvis køleskabet ikke skal bruges i længere tid, skal man gøre følgende:
Afbryd strømmen til skabet. Tag madvarerne ud af køleskabet. Afrim og rengør som beskrevet tidligere. Lad døren stå åben for at undgå
lugtdannelse inde i skabet.
Fejlfinding
Udskiftning af elpære
Hvis elpæren i køleskabet går i stykker, kan den udskiftes på følgende måde:
Sluk for strømmen til apparatet.Skruen som fastholder lampeglasset skrues ud (1).
plasticskraberen er det nødvendigt at afrime fryseren manuelt. Hvor ofte dette skal ske afhænger af brugen (typisk 2-3 gange om året).
Tag de frosne varer ud a fryseren og placér dem i en kurv eller kasse isoleret med aviser eller et tæppe og stil dem det koldest mulige sted (for eksempel i et andet køleapparat).
Træk stikket ud af stikkontakten, så både køleskab og fryser er slukket.
Åbn dørene til fryseren og køleskabet og rengør køleskabet som beskrevet i „regelmæssig rengøring” i afsnit c. Fryseren vedligeholdes og rengøres på følgende måde:
For at lede smeltevandet ud af fryseren tages afløbet, der findes i midten af fryserens bund, ud og placeres i omvendt retning, som vist på tegningen. Placér en bøtte eller kande i passende højde under afløbet. Efter endt afrimning sættes afløbet tilbage på plads.
Bøtten på billedet er ikke en del af tilbehøret til køleapparatet!
Når al smeltevandet er løbet af tørres fryseren af indvendig.
Sæt stikket i stikkontakten og læg madvarerne tilbage i køleapparatet.
Det anbefales at stille drejeknappen til temperaturindstilling på det maksimale i et par timer, således at
der hurtigst muligt opnås en tilfredsstillende kølingstemperatur i køleapparatet.
18 electrolux
DK
Problem
Der er for varmt i køleskabet.
Der er for varmt i fryseren.
Mulig årsag
Termostaten kan være indstillet forkert.
Hvis varerne ikke er kolde nok eller lagt et forkert sted.
Døren lukker ikke tæt eller er ikke lukket rigtigt.
Termostaten kan være indstillet forkert.
Døren lukker ikke tæt eller er ikke lukket rigtigt.
Stor mængder varer, som skal fryses, er lagt i fryseren.
Varer, som skal fryses, ligger for tæt på hinanden.
Løsning
Stil termostaten højere.
Læg varerne det rigtige sted.
Undersøg, om døren lukker rigtigt, og at gummilisten er hel og ren.
Stil termostaten højere.
Undersøg, om døren lukker rigtigt, og at gummilisten er hel og ren.
Vent nogle timer, og undersøg så temperaturen igen.
Læg varerne på en måde, så der kan cirkulere kold luft rundt.
Hvis noget ikke virker
Når apparatet er i brug, kan der tit forekomme nogle mindre men irriterende problemer, som ikke kræver, at der tilkaldes en servicetekniker. I det følgende skema er der oplysninger om disse problemer, så man undgår unødvendige omkostninger til service.
Vi gør opmærksom på, at der er visse lyde, når der er tændt for apparatet (kompressor- og cirkulationslyd). Disse lyde er ikke tegn på problemer, men betyder blot, at apparatet kører normalt.
Vi gør igen opmærksom på, at apparatet kører i intervaller. Det
betyder, at når kompressoren slukker, er det ikke ensbetydende med, at der er afbrudt for strømmen. Det er grunden til, at man ikke må røre apparatets elektriske dele, før der er afbrudt for strømmen.
Afmonter skruen, tryk på splitten (2) bag på lampen som vist på tegningen. Tag derefter skærmen af i pilens retning (2). Nu kan elpæren skiftes (Type: T 25 230­240 V, 15 W, E14 gevind).
Når pæren er udskiftet klikkes skærmen på plads og skruen skrues i. Tænd igen for strømmen til apparatet.
Manglende lys i køleskabet påvirker ikke dets øvrige funktioner.
electrolux 19
DK
Der løber vand på køleskabets bagvæg.
Der løber vand ud i køleskabet.
Der løber vand ud på gulvet.
Der er for meget frost og is.
Kompressoren kører uafbrudt.
Apparatet virker ikke. Det køler ikke og der er ikke lys.
Skabet støjer.
Det er normalt. Under automatisk afrimning smelter isen på bagvæggen.
Afløbshullet kan være tilstoppet.
Varer i køleskabet kan forhindre vand i at løbe ned i renden.
Smeltevandet løber ikke ned i tøvandsbakken over kompressoren.
Varerne er ikke pakket ordentligt ind.
Dørene lukker ikke tæt eller er ikke lukket rigtigt.
Termostaten kan være indstillet forkert.
Termostaten er indstillet forkert.
Dørene lukker ikke tæt eller er ikke lukket rigtigt.
Stor mængder varer, som skal fryses, er lagt i fryseren.
For varm mad blev lagt i køleskabet.
Skabet står et sted, hvor der er for varmt.
Stik sidder ikke rigtigt i stikkontakten.
Sikringen er defekt. Termostatknappen er slukket.
Der er ikke spænding i stikkontakten. (Prøv at tilslutte et andet apparat).
Skabet står ikke i vater.
Rengør afløbshullet.
Læg varerne på en måde, så de ikke rører bagvæggen direkte.
Sørg for at føre smeltevandsafløbet over til tøvandsbakken.
Pak varerne ordentligt ind. Undersøg, om dørene lukker
rigtigt, og at gummilisterne er hele og rene.
Stil termostaten i en position, der giver højere temperatur.
Stil termostaten i en position, der giver højere temperatur.
Undersøg, om dørene lukker rigtigt, og at gummilisterne er hele og rene.
Vent nogle timer, og undersøg så temperaturen igen.
Maden, der lægges ind, må ikke være over stuetemperatur.
Prøv at nedsætte temperaturen i det rum, hvor skabet står.
Sæt stikket rigtigt i stikkontakten.
Udskift sikringen. Start skabet som beskrevet i
kapitlet „Ibrugtagning”. Tilkald en elektriker.
Undersøg, om skabet står stabilt (både fortil og bagtil), og bring skabet i vater ved at justere de forreste stilleben.
Hvis disse råd ikke virker efter hensigten, anbefales det at tilkalde vor serviceafdeling.
20 electrolux
DK
Oplysninger til installatøren
Tekniske data
Installation af apparatet
Transport og udpakning
Det anbefales at transportere
apparatet i den originale emballage og oprejst under hensyntagen til advarslerne på emballagen.
Efter hver transport skal man vente i ca. 4 timer, før man tænder for apparatet.
Fjern emballagen fra apparatet, og undersøg, om det er blevet beskadiget. Eventuelle beskadigelser skal straks meddeles dér, hvor apparatet er købt. I dette tilfælde skal man beholde emballagen.
Rengøring
Fjern al tape og andre elementer som sikrer at delene inde i skabet sidder fast under transporten.
Modell
Bruttovolumen (I)
Nettovolumen (I)
Bredde (mm) Højde (mm) Dybde (mm) Energiforbrug (kWh/24 t)
(kWh/år) Energiklasse iht. EU-standarder Frysekapacitet (kg/24 t) Maksimal opbevaringstid ved dysfunktion
(timer) Nominel effekt (A) Vægt (kg) Antal kompressorer
ERA 36502 X ERA 36502 W
Køleapparat: 110
Fryseapparat: 249
Køleapparat: 92
Fryseapparat: 245
595
1850
632
0,77
281
A+
12
20
1,3
74
2
Placering af apparatet
Omgivelsernes temperatur påvirker køleapparatets energiforbrug og funktion.
Når apparatet placeres på sin plads skal man kontrollere hvilken klimagruppe omgivelserne passer i.
Brug en blød klud til at rengøre indersiden af apparatet med lunkent vand og et mildt rengøringsmiddel.
Efter rengøringen tørres indersiden apparatet af med en tør klud.
electrolux 21
DK
Hvis omgivelsernes temperatur er under den lavest angivne temperatur ovenfor, kan temperaturen i apparatet indstilles højere end normalt anbefalet.
Hvis omgivelsernes temperatur er højere end den højest angivne temperatur ovenfor, kører kompressoren længere tid ad gangen og forhindrer den automatiske afrimning i at fungere korrekt. Desuden kan der forekomme forhøjet temperatur i køleapparatet og højere energiforbrug.
Sæt afstandsbeslagene, som ligger i posen med løsdele fast på bagsiden af apparatet.
Skruerne løsnes og afstandsbeslagene sættes fast i skruerne, som atter strammes.
Sørg for at apparatet står vandret ved at indstille de to indstillelige ben.
Stil ikke apparatet i direkte sollys eller tæt op ad en varmekilde (f.eks. en ovn eller et varmeapparat).
Hvis apparatet kun kan placeres op ad en varmekilde, skal følgende afstandskrav overholdes:
Hvis der er 3 cm eller mindre til et gas-eller elektrisk komfur skal der indsættes en 0,5 1 cm tyk isoleringsplade af brandsikret materiale mellem de to apparater.
Afstanden til olie eller kulfyr skal være mindst 30 cm, da disse afgiver mere varme.
Apparatet er konstrueret således at det kan skubbes helt ind til væggen.
Overhold minimumskravene til afstand som vist på tegningen:
A: Ved placering under et vægskab B: Ved fritstående placering
Klimagruppe Omgivelsernes
temperatur
SN +10 … +32 °C
N +16 … +32 °C
ST +18 … +38 °C
22 electrolux
DK
Tag den øverste dør af. Skru skruen ud, og fjern dørstoppet
(d1). Monter det spejlvendt i den anden
side.
Skru det midterste hængsel (m2) af.
Fjern afstandsstykket (m1).
Vending af dør
Inden der udføres nogen form for arbejde på skabet, skal stikket altid tages ud af kontakten.
Under de følgende operationer er det en god idé at få en hjælper til at holde godt fast i skabets døre, mens arbejdet udføres.
Døren vendes på følgende måde:
Åbn døren, mens skabet står i opretstående stilling. Skru skruerne (t1) ud, og fjern plastiklisten (t2) på den øverste dør. Luk døren.
Fjern det lille plastdæksel på dørens plastikliste, og montér det på modsatte side (t3).
Fjern panelet (t4). Brug om nødvendigt en skruetrækker, men meget forsigtigt.
Skru skruen på den modsatte side ud.
Fjern øverste dørbeslag (t5). Læg dem ien tom plastpose.
m1
m2
m5
m4
m3
electrolux 23
DK
Tag den nederste dør af. Brug værktøj til at fjerne dækslet
(b1). Skru nederste hængseltap (b2) og
afstandsstykket (b3) af, og placer dem i modsatte side.
Sæt dækslet (b1) på plads i modsatte side.
Afmonter låsens dele (d2,d3) ved at skrue skruen (d4) ud.
Fjern dørstoppene (d5,d6) i begge døre.
Vend låsens dele (d2,d3) en halv omgang, flyt dem til den modsatte side af den anden dør, og monter dem med skruen (d4).
Sæt dørstoppene (d5,d6) på plads i dørenes anden side.
Fjern venstre pal i dækslet på midterste hængsel (m3,m4), og flyt den over på modsatte side.
Sæt tappen til midterste hængsel (m5) i det venstre hul i nederste dør.
Sæt nederste dør på hængseltappen (b2).
Skru det midterste hængsel (m1) på i den modsatte side. Husk at sætte plastafstandsstykket (m2) under midterste hængsel.
Sæt øverste dør på midterste hængseltap (m5).
Se efter, at dørenes kanter flugter med kabinettets sider.
Placer og monter øverste hængsel (ligger i posen med brugsanvisningen) på den modsatte side (t6).
Sæt panelet (t7) i (ligger i posen med brugsanvisningen).
Åbn øverste dør, og monter toppladen (t2) med skruerne (t1). Sæt magneten (d7) i. Luk døren.
Sæt skabet på plads, bring det i vater, og vent mindst fire timer med at slutte det til elnettet.
t6
t7
24 electrolux
DK
Elektrisk tilslutning
Dette køleskab skal tilsluttes 230 V vekselstrøm (~) 50 Hz.
Stikket skal sættes ind i en stikkontakt med ekstrabeskyttelse (jordforbindelse). Hvis der ikke er jordbindelse, anbefales det at få en installatør til at opsætte en stikkontakt med korrekt jordforbindelse for eltilslutning af køleskabe og frysere.
Ved tordenvejr kan et HFI-relæ afbrydes og derved afbryde for spændingen til skabet.
Et HPFI-relæ er mindre følsomt overfor sådanne forhold.
Dette apparat opfylder følgende EU-direktiver:
73/23/EØF af 19.02.73 (direktiv om lavspænding) og senere ændringer,
89/336/EØF af 03.05.89 (direktiv om elektromagnetisk stråling) og senere ændringer.
96/57 EØF- 96/09/03 (direktiv om energieffektivitet) og efterfølgende tilføjelser
Slut med at kontrollere, at:
• Alle skruer er strammet.
• Den magnetiske pakning slutter tæt til kabinettet.
• Døren åbner og lukker rigtigt. Undertiden slutter pakningen ikke
perfekt til kabinettet, hvis omgivelserne er kolde (dvs. om vinteren). I så fald: Vent til pakningen falder til, eller fremskynd evt. processen ved at opvarme det pågældende sted med en almindelig hårtørrer.
Hvis du ikke selv vil vende døren, kan du henvende dig til Electrolux Hvidevareservice A/S. En tekniker vil herefter vende døren mod betaling.
electrolux 25
DK
Opbevaringsoversigt, skema (1)
Opbevaringstid og emballage for friske madvarer i køleskabet
Madvarer Opbevaringstid i dage Emballage
12345 67
Råt kød XXx x x plastfolie, lufttæt Kogt kød XXXx x x skål/fad med låg Stegt kød XXXx x skål/fad med låg Råt hakket kød X skål/fad med låg Stegt hakket kød XXx x skål/fad med låg Afskåret pålæg, wienerpølser XXx x plastfolie, cellofan,
smørrebrødspapir Frisk fisk X x x plastfolie, lufttæt Kogt fisk XXx x skål/fad med låg Stegt fisk XXx x x skål/fad med låg Fisk på dåse, åben X x x skål/fad med låg Frisk kylling XXXx x x plastfolie, lufttæt Stegt kylling XXXx x x skål/fad med låg Frisk høne XXx x x plastfolie, lufttæt Kogt høne XXx x x skål/fad med låg Frisk and, gås XXXx x x plastfolie, lufttæt Stegt and, gås XXXXx x x skål/fad med låg Smør, uåbnet XXXXXXXoriginal emballage Smør, åbnet XXx x x x x original emballage Mælk i plasticemballage XXXx x original emballage Fløde XXx x plasticboks Cremefraiche XXXXx x x plasticboks Ost (fast) XXXXXXXaluminiumfolie Smøreost XXXXx x x plastfolie Kvark XXXXx x x plastfolie Æg XXXXXXX Spinat XXx x plastfolie Grønne ærter, bønner XXXXx x x plastfolie Champignon XXx x x plastfolie Gulerødder, rodfrugter XXXXXXXplastfolie Peberfrugt XXx x x plastfolie Tomat XXXXXXXplastfolie Kål XXXXXx x plastfolie Frugt, som hurtigt rådner (jordbær, hindbær osv.) XXXx x plastfolie Anden frugt XXXXx x x plastfolie Frugt på dåse, åbnet XXXx x skål/fad med låg Flødekager XXx x skål/fad med låg
Forklaringer: X sædvanlig opbevaringstid
x mulig opbevaringstid (kun ved meget friske varer)
26 electrolux
DK
Madvarer I køleskabet I **** frostboks
+2 - +7 °C -18 °C
Grøntsager:
grønne bønner, grønne ærter, blandede grøntsager, majs osv. 1 dag 12 måneder
Færdigretter:
grøntsagsretter, tilbehør, med kød osv. 1 dag 12 måneder
Færdigretter:
mørbradssteg, gryderet af skank, kød fra flæskefars osv. 1 dag 6 måneder
Madvarer af kartofler, pasta:
kartoffelmos, pasta med fyld, pommes frites 1 dag 12 måneder
Supper:
kødsuppe, suppe af grønne bønner, af grønne ærter osv. 1 dag 6 måneder
Frugt:
kirsebær, stikkelsbær, frugtcreme 1 dag 12 måneder
Kød:
kylling, and, gås samt indmad 1 dag 5 måneder filet, tun 1 dag 6 måneder
Ispinde, flødeis 1 dag 3 uger
Opbevaringsoversigt (2)
Opbevaringstid for dybfrosne og frosne varer
SK/E/NY141-1. (08.) 2008. 11. 19. 200372689
www.electrolux.com
www.electrolux.dk
925 032 266 - 01 - 200372689
925 032 267
Loading...