Dual DAB CR 25.1 User manual [cs]

DAB+ radiobudík CR 25.1 FM
Obj. č. 150 33 67
Vážený zákazníku,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup DAB+/FM radiobudíku Dual. Tento návod k obsluze je nedílnou součástí tohoto výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst.
Rozsah dodávky
DAB rádio Síťový adaptér s výstupem 6 V DC Návod k obsluze
Vlastnosti
Příjem a poslech DAB+ rozhlasových stanic. DAB (Digital Audio Broadcasting) je zcela převratný formát vysílání a poslechu rádia v křťálově čisté kvalitě bez jakéhokoliv šumu a rušení.
Rádio přijímá rozhlasové stanice v FM pásmu na frekvencích 87,5 - 108 MHz (analogové stanice) a DAB pásmu 174 - 240 MHz (digitální stanice).
Naprogramovat do rádia je možné až 10 předvoleb stanic (funkce PRESET) s přímým přístupem ke 3. stanicím prostřednictvím tlačítek (1 – 3) v přední části rádia.
Rádio poskytuje automatickou aktualizace času a data, pokud je systém zachycen dostatečně kvalitní DAB nebo FM (RDS) signál.
Rádio má funkci zobrazení času na displeji a funkci budíku s možností nastavení 2 nezávislých časů pro buzení.
Do rádia je možné připojit běžná sluchátka s konektorem 3,5 mm.
Funkce pro nastavení úrovně podsvícení displeje.
Rádio má funkci budíku s funkcí odloženého buzení SNOOZE.
Popis a ovládací prvky
1 Displej Zobrazení všech důležitých, provozních informací 2 MODE Otočení tlačítka: Výběr zdroje – digitální rádio DAB, analogové rádio FM
MENU Stisk tlačítka: Vstup do menu nebo opuštění hlavního menu 3 - VOLUME + Otáčení ovladače: Nastavení hlasitosti ON/STBY Stisk tlačítka: Zapnutí nebo vypnutí rádia s přechodem do režimu Standby 4 TUNE Otáčení: Navigace v menu SELECT DAB: Přechod na vybranou stanici FM: Manuální přechod na jinou frekvenci 5 1…..4+ 1, 2, 3: Předvolby stanic PRESET 1 – 3,
6 SNOOZE Funkce SNOOZE po aktivaci funkce odloženého budíku DIMMER Konfigurace intenzity podsvícení displeje 7 DC 6 V Vstup pro připojení napájecího kabelu 6 V, 500 mA
8 Vstup pro připojení sluchátek s konektorem 3,5 mm (jack) 9 DAB / FM drátová anténa Výrobní štítek (ve spodní části rádia)
Uvedení do provozu
Vylepšení příjmu
Celkový počet a kvalita příjmu rozhlasových stanic závisí vždy na konkrétních podmínkách v místě příjmu. Pomocí DAB / FM teleskopické antény (9) však můžete dosáhnout vysoce kvalitního příjmu. Pro příjem digitálních rozhlasových stanic (režim DAB) je nezbytné drátovou anténu roztáhnou do její maximální délky. Spusťte vyhledávání rozhlasových stanic nejlépe v blízkosti okna a anténu instalujte do vertikální polohy. V případě potřeby přejděte s rádiem jinam a pokračujte ve vyhledávání stanic se současným směrováním antény do jiné polohy. Při zhoršených klimatických podmínkách (zejména za bouřky) je většinou možné očekávat zhoršený příjem stanic.
4+ další předvolby (PRESET) 4 – 10
Poznámka: Na displeji rádia sledujte indikátor kvality signálu „Signal strenght“ a současně přitom upravujte polohu antény. Díky této funkci můžete nalézt nejvhodnější umístění pro rádio a polohu jeho antény.
Připojení rádia ke zdroji napájení
Rádio připojte do elektrické sítě výhradně s použitím dodávaného síťového adaptéru. Elektrická síť musí splňovat technické požadavky uvedené na výrobním štítku rádia (elektrická síť s napětím 100 – 240 V AC, 50/60 Hz). Jako první připojte kulatý konektor na konci napájecího kabelu do vstupu DC 6 V (7) v zadní části rádia a teprve poté zapojte síťový adaptér do elektrické zásuvky. Ujistěte se předtím, že síťové napětí vaší elektrické sítě odpovídá hodnotám uvedeným na výrobním štítku rádia. V případě, že rádio nebudete delší dobu používat, odpojte jej od elektrické sítě vytažením síťového adaptéru ze zásuvky. Stejně tak učiňte i za bouřky! Nikdy neodpojujte napájecí adaptér ze zásuvky tahem za samotný kabel.
Za provozu rádia běžně dochází k ohřevu jeho interních elektronických komponentů. Umístěte proto rádio vždy do vzdálenosti alespoň 10 cm od okolních předmětů a stěn. Tím bude zajištěna dostatečná ventilace rádia prouděním okolního vzduchu. V případě výpadku zdroje napájení bude zřejmě nezbytné znovu nastavit přesný čas. Systém rádia však provede automatickou aktualizaci času při dalším přechodu do režimu DAB a příjmu dostatečně kvalitního digitálního signálu. Rádio je i po jeho vypnutí a přechodu do pohotovostního režimu (StandBy) neustále napájené ze zdroje s životu nebezpečným napětím! Pro jeho úplné odpojení od zdroje proto vytáhněte síťový adaptér ze zásuvky!
Připojení sluchátek do rádia
Poslechu hudby za příliš vysoké hlasitosti může způsobit nevratné poškození sluchu!
Při poslechu rádia prostřednictvím sluchátek nikdy nenastavujte hlasitost na maximální úroveň. V opačném případě může dojít k trvalému poškození sluchu. Předtím než sluchátka připojíte do rádia, snižte hlasitost na nejnižší úroveň. Sluchátka nejsou součástí této dodávky. Po připojení sluchátek do rádia dojde k automatickému vypnutí výstupu zvuku do vestavěného reproduktoru. Používejte pouze standardní sluchátka s konektorem s 3,5 mm (jack). Zasuňte konektor sluchátek do příslušného sluchátkového vstupu (8) v zadní části rádia. Od té chvíle bude zvuk vycházet pouze do připojených sluchátek. Po odpojení sluchátek z rádia bude opět zvuk vystupovat do vestavěného reproduktoru.
Zapnutí a vypnutí rádia
Vytáhněte drátovou anténu (9) do její maximální délky. Stiskem tlačítka STANDBY (3) pak rádio zapněte. Po zapnutí rádia se rozsvítí jeho displej a zobrazí se na něm uvítací indikace „Willkomenn zu Digital Radio“.
Poznámka: Přestože rádio vypnete a jeho systém přejde do pohotovostního režimu StandBy, jsou přesto jeho interní komponenty i nadále napájené ze síťového zdroje. Na displeji se v tomto režimu zobrazuje aktuální čas.
Při prvním zapnutí systém rádia automaticky přejde do režimu příjmu DAB stanic a spustí vyhledávání všech dostupných digitálních stanic. Během vyhledávání stanic se na displeji zobrazuje „Scanning…“ a současně přitom i celkový počet aktuálně nalezených digitálních stanic.
Vyhledávání DAB stanic.
Po dokončení vyhledávání stanic systém rádia stanice setřídí do abecedního seznamu a spustí poté přehrávání stanice nalezené v pořadí jako první. V případě, že se rádiu nepodařilo vyhledat žádné stanice, vyzkoušejte upravit polohu antény nebo přemístěte rádio jinam, například blíže k oknu a mimo okolní zdroje interferencí. Sledujte přitom ukazatel kvality přijímaného signálu na displeji. Stiskem tlačítka STANDBY (3) rádio vypnete. Jeho systém tak přejde do pohotovostního režimu (StandBy).
Výběr zdrojového režimu
Pomocí tlačítka MODE (2) můžete přepínat mezi oběma provozními režimy: DAB (digitální vysílání) a FM/UKW (analogové vysílání). Aktuálně vybraný režim a jeho symbol se vždy zobrazuje na displeji rádia.
Ovládání hlasitosti
Otočným ovladačem VOLUME (3) nastavíte výstupní hlasitost na požadovanou úroveň. Otáčení proti směru hodinových ručiček „–“ = útlum hlasitosti
Otáčení ve směru hodinových ručiček „+“ = zesílení hlasitosti
Jazykové nastavení
Stiskněte přidržte tlačítko MODE/MENU (2). Pomocí otočného ovladače TUNE/SELECT (4) zvolte menu „Language“ a stiskem ovladače TUNE/SELECT (4) potvrďte výběr. V seznamu vyberte požadovaný jazyk pro hlavní nabídku a potvrďte jej znovu stiskem otočného ovladače TUNE/SELECT (4).
Energeticky úsporný režim rádia „Eco-Standby Mode“
Rádio je vybaveno funkcí pro úsporu energie. V případě, že po zapnutí delší dobu nezaznamená žádný vstupní signál, přepne se automaticky do úsporného režimu StandBy. Opětovným stiskem tlačítka ON/STBY (3) rádio znovu zapnete.
Konfigurace podsvícení displeje
Opakovaně stiskněte tlačítko DIMMER (6). Na displeji se přitom budou přepínat různé úrovně jeho podsvícení: Vypnuto (Off), střední (Medium) a vysoký kontrast (High). Při volbě „Vypnuto“ je displej tmavý a má jen velmi nízkou čitelnost. Pro zvýšení čitelnosti a podsvícení displeje stiskněte tlačítko DIMMER (6).
Technologie digitálního vysílání (Digital Audio Broadcasting)
Technologie DAB+ je v oblasti rozhlasového vysílání zcela nový digitální formát, který umožňuje poslech hudby s naprosto dokonalým zvukem bez jakéhokoliv rušení a šumu. Tato technologie umožňuje na rozdíl od běžného analogového vysílání (FM), vysílání několika digitální stanic na stejné frekvenci. V tomto případě se tak jedná o soubory stanic nebo-li tzv. „multiplexy“. Digitální vysílač - multiplex navíc podporuje přenos velkého množství datových služeb. Tyto služby však musí být podporovány i samotným provozovatelem DAB rozhlasové stanice. Více informací o digitálním vysílání naleznete například na webovém portále www.digitalradiodab.cz.
Komprese dat
Digitální vysílání a poslech digitálních stanic poskytuje výjimečné efekty, které můžete při jeho poslechu zaznamenat a to vzhledem ke specifickým možnostem vnímání lidského sluchu. Lidský sluch již nedokáže vnímat zvuky, které jsou pod určitou úrovní (prahem slyšitelnosti). Zvuky, které se nacházejí pod tímto prahem proto mohou být z datového přenosu jednoduše odfiltrovány. Takto zredukovaný digitální signál je pak možné přenášet do koncového přijímače. Díky tomu následně dochází například k vyzdvižení zvuků a tónů, které jsou jinak v hlučnějším prostředí překrývány jinými zvuky. Nežádoucí zvuky (jež jsou pod prahem slyšitelnosti pro lidské vnímání) pak spadají pod tzv. „maskovací práh“ a jsou odfiltrovány z přenášeného digitálního signálu. Tato funkce vede k celkovému snížení datového přenosu avšak bez znatelného rozdílu ve výstupní audio kvalitě při poslechu. Pro tyto účely byla speciálně vyvinuta technologie označovaná HE AAC v2 coby doplňková metoda způsobu kódování dat pro digitální vysílání DAB+.
Loading...
+ 3 hidden pages