Dell OptiPlex 320 User's Guide [po]

Podręcznik użytkownika komputera Dell™ OptiPlex™ 320

Komputer w obudowie typu miniwieża

Komputer biurkowy

Powrót do spisu treści

Funkcje zaawansowane

Podręcznik użytkownika komputera Dell™ OptiPlex™ 320

Działanie technologii LegacySelect

Rozruch z urządzenia USB

Łatwość zarządzania

Usuwanie zapomnianych haseł

Bezpieczeństwo

Usuwanie ustawień CMOS

Ochrona hasłem

Technologia Hyper-Threading

Program konfiguracji systemu

Zarządzanie energią

 

 

Działanie technologii LegacySelect

Technologia LegacySelect udostępnia w pełni zintegrowane, czę ściowo zintegrowane lub niezintegrowane rozwiązania oparte na powszechnie używanych platformach, obrazach dysków twardych i procedurach pomocy technicznej. Administrator uzyskuje możliwość sterowania za pośrednictwem programu konfiguracji systemu, programu Dell OpenManage™ IT Assistant lub indywidualnej integracji fabrycznej wykonywanej przez firmę Dell.

Technologia LegacySelect umożliwia administratorom elektroniczne włączanie lub wyłączanie złączy i nośników danych, w tym złączy szeregowych i USB, złączy równoległych, napędów dyskietek, gniazd PCI i urządzeń PS/2. Wyłączenie złączy i nośników udostępnia zasoby innym aplikacjom. Do uwzględnienia zmian konieczne jest ponowne uruchomienie komputera.

Łatwość zarządzania

Asystent Dell OpenManage™ IT Assistant

Asystent IT Assistant konfiguruje komputery i inne urządzenia w sieci korporacyjnej, zarządza nimi i monitoruje je. Asystent IT Assistant zarządza zasobami, konfiguracjami, zdarzeniami (alertami) i zabezpieczeniami w komputerach wyposażonych w standardowe oprogramowanie do zarządzania. Obsługuje narzędzia zgodne ze standardami przemysłowymi SNMP, DMI i CIM.

Użytkownik komputera ma do dyspozycji narzędzia Dell OpenManage Client Instrumentation, oparte na technologii DMI i CIM. Informacje dotyczące asystenta IT Assistant można znaleźć w przewodniku Dell OpenManage IT Assistant User's Guide (Przewodnik użytkownika asystenta Dell OpenManage IT Assistant), dostępnym w witrynie pomocy technicznej firmy Dell pod adresem support.euro.dell.com.

Program Dell OpenManage Client Instrumentation

Narzędzia Dell OpenManage Client Instrumentation to oprogramowanie umożliwiające zdalne zarządzanie takimi programami jak IT Assistant w celu wykonania następujących zadań:

Uzyskanie informacji na temat komputera, np. o liczbie procesorów i używanym systemie operacyjnym.

Monitorowanie stanu komputera, np. alertów termicznych z czujników temperatury lub alertów awarii dysku twardego z urządzeń pamięci masowej.

Zmiana stanu komputera, np. aktualizacja systemu BIOS lub zdalne wyłączanie komputera.

Zarządzany system to taki, na którym zainstalowane są narzędzia Dell OpenManage Client Instrumentation w sieci z asystentem IT Assistant. Informacje dotyczące narzędzi Dell OpenManage Client Instrumentation można znaleźć w przewodniku Dell OpenManage Client Instrumentation User's Guide (Przewodnik użytkownika narzędzi Dell OpenManage Client Instrumentation), dostępnym w witrynie pomocy technicznej firmy Dell pod adresem support.euro.dell.com.

Bezpieczeństwo

Pierścień blokady i gniazdo kabla zabezpieczającego

Aby zabezpieczyć komputer, można zastosować jedną z następujących metod:

Należy użyć samej blokady lub wykorzystać jednocześnie blokadę, kabel zabezpieczający w kształcie pętli oraz pierścień blokady.

Sama kłódka zabezpiecza komputer przed otwarciem.

Kabel zabezpieczający owinięty wokół nieruchomego obiektu w połączeniu z blokadą uniemożliwia przeniesienie komputera bez zezwolenia.

Należy podłączyć do gniazda kabla zabezpieczającego komputera dostępne na rynku urządzenia zabezpieczające przed kradzież ą.

UWAGA: Przed zakupem urządzenia zabezpieczającego przed kradzieżą należy upewnić się, że pasuje ono do gniazda kabla zabezpieczającego w komputerze.

Urządzenia zabezpieczające przed kradzieżą składają się zwykle z odcinka metalowej linki, blokady z zamkiem i odpowiedniego klucza. Dokumentacja

dostarczana z urządzeniem zawiera wskazówki dotyczące jego instalacji.

Ochrona hasłem

POUCZENIE: Hasła zapewniają ochronę danych przechowywanych w komputerze, jednak nie są niezawodne. Jeżeli dane wymagają większego poziomu bezpieczeństwa, użytkownik jest odpowiedzialny za uzyskanie i stosowanie dodatkowych form ochrony, przykładowo programów do szyfrowania danych.

System Password (Hasło systemowe)

POUCZENIE: Jeżeli użytkownik zostawi bez nadzoru włączony komputer, w którym nie określono hasła systemowego, lub jeżeli użytkownik zostawi komputer bez kłódki, co umożliwia wyłączenie hasła przez zmianę ustawienia zworki, każdy będzie mógł uzyskać dostęp do danych przechowywanych na dysku twardym.

Ustawienia opcji

Nie można zmienić ani wprowadzić nowego hasła systemowego, jeżeli wyświetlana jest jedna z dwóch poniższych opcji:

Set (Ustawione) — Hasło systemowe zostało przypisane.

Disabled (Wyłączone) — Hasło systemowe wyłączono przez ustawienie zworek na płycie systemowej.

Hasło systemowe można ustawić tylko wtedy, gdy wyświetlana jest poniższa opcja:

Not Set (Nieustawione) — Hasło dostępu do systemu nie zostało przypisane, a zworka na płycie systemowej znajduje się w położeniu aktywacji (ustawienie domyślne).

Przypisywanie hasła systemowego

Aby wyjść z pola bez przypisywania hasła systemowego, należy nacisnąć klawisz <Tab> lub kombinację klawiszy <Shift><Tab>, aby przejść do następnego pola lub nacisnąć klawisz <Esc> w dowolnym momencie przed zakończeniem punktu 5.

1.Uruchom program konfiguracji systemu i sprawdź, czy opcja Password Status (Stan hasła) jest ustawiona na Unlocked (Odblokowane) (patrz Uruchamianie programu konfiguracji systemu).

2.Zaznacz opcję System Password (Hasło systemowe) i naciśnij klawisz strzałki w lewo lub w prawo.

Nagłówek opcji zmieni się na Enter Password (Wpisz hasło), po czym pojawi się puste 32-znakowe pole w nawiasie kwadratowym.

3.Wpisz nowe hasło dostępu do systemu.

Możesz wpisać do 32 znaków. Aby wymazać znak podczas wprowadzania hasła, wciśnij <Backspace> lub lewy klawisz strzałki. W haśle nie rozróżnia się wielkości liter.

Niektóre kombinacje klawiszy nie są dozwolone. Jeżeli zostanie wprowadzona jedna z takich kombinacji, głośnik wygeneruje krótki sygnał dźwiękowy.

Znaki wpisywane z klawiatury (również znak spacji) są widoczne na ekranie w formie symboli.

4.Naciśnij klawisz <Enter>.

Jeżeli hasło dostępu do systemu liczy mniej niż 32 znaki, całe pole jest uzupełniane symbolami. Następnie nagłówek opcji zmienia się na Verify Password (Potwierdź hasło) i pojawia się kolejne puste pole o rozmiarze 32 znaków w nawiasach kwadratowych.

5.Aby potwierdzić hasło, wpisz je po raz drugi i naciśnij klawisz <Enter>.

Ustawienie hasła zmienia się na Set (Ustawione).

6.Następnie zamknij program konfiguracji systemu.

Ochrona hasłem zostanie włączona po ponownym uruchomieniu komputera.

Wpisywanie hasła systemowego

Po uruchomieniu lub ponownym uruchomieniu komputera na ekranie wyświetlony zostanie jeden z następujących monitów.

Jeśli opcja Password Status (Stan hasła) jest ustawiona na Unlocked (Odblokowane):

Type in the password and

- press <ENTER> to leave password security enabled.

(Wpisz hasło i naciśnij klawisz <ENTER>, aby zostawić włączoną ochronę hasłem). - press <CTRL><ENTER> to disable password security

(Naciśnij klawisze <CTRL><ENTER>, aby wyłączyć ochronę hasłem).

Enter password:

(Wpisz hasło:)

Jeżeli opcja Password Status (Stan hasła) jest ustawiona na Locked (Zablokowane):

Type the password and press <Enter>.

(Wpisz hasło i naciśnij <Enter>.)

Jeżeli przypisano hasło administratora, komputer akceptuje to hasło jako zastępcze hasło systemowe.

Jeżeli użytkownik wpisze nieprawidłowe lub niepełne hasło systemowe, na ekranie zostanie wyświetlony poniższy komunikat:

** Incorrect pasword. **

(** Nieprawidłowe hasło. **)

Jeżeli użytkownik ponownie wpisze nieprawidłowe lub niepełne hasło systemowe, na ekranie zostanie wyświetlony ten sam komunikat. Przy trzeciej i kolejnych próbach wprowadzenia nieprawidłowego lub niepełnego hasła systemowego wyświetlony zostanie następujący komunikat:

** Incorrect pasword. **

Number of unsuccessful password attempts: 3

System halted! Must power down.

(** Nieprawidłowe hasło. **

Liczba nieudanych prób wprowadzenia hasła: 3

System zatrzymany! Należy wyłączyć zasilanie).

Nawet po wyłączeniu i włączeniu komputera po każdym wpisaniu nieprawidłowego lub niepełnego hasła systemowego wyświetlony zostanie powyższy komunikat.

UWAGA: Aby zapewnić lepszą ochronę komputera przed nieupoważnionymi zmianami, można wykorzystać opcję Password Status (Stan hasła) w powiązaniu z hasłem systemowym i hasłem administratora.

Usuwanie lub zmiana istniejącego hasła dostępu do systemu

1.Uruchom program konfiguracji systemu i sprawdź, czy opcja Password Status (Stan hasła) jest ustawiona na Unlocked (Odblokowane) (patrz Uruchamianie programu konfiguracji systemu).

2.Ponownie uruchom komputer.

3.Po wyświetleniu monitu wpisz hasło dostępu do systemu.

4.Naciśnij klawisze <Ctrl><Enter>, aby wyłączyć bież ące hasło systemowe.

5.Sprawdź, czy dla opcji System Password (Hasło systemowe) wyświetlane jest ustawienie Not Set (Nieustawione).

Jeżeli wyświetlane jest ustawienie Not Set (Nieustawione), hasło systemowe zostało usunięte. Jeżeli wartość Not Set (Nieustawione) nie jest wyświetlana, należy nacisnąć klawisze <Alt><b>, aby ponownie uruchomić komputer, a następnie powtórzyć czynności od punktu 3 do punktu 5.

W celu przypisania nowego hasła, wykonaj procedurę w Przypisywanie hasła systemowego.

6.Następnie zamknij program konfiguracji systemu.

Hasło administratora

Ustawienia opcji

Nie można zmienić ani wprowadzić nowego hasła administratora, jeżeli wyświetlana jest jedna z dwóch poniższych opcji:

Set (Ustawione) — Hasło administratora zostało przypisane.

Disabled (Wyłączone) — Hasło administratora wyłączono przez ustawienie zworek na płycie systemowej.

Hasło administratora można ustawić tylko wtedy, gdy wyświetlana jest poniższa opcja:

Not Set (Nieustawione) — Hasło dostępu do systemu nie zostało przypisane, a zworka na płycie systemowej znajduje się w położeniu aktywacji (ustawienie domyślne).

Przypisywanie hasła administratora

Hasło administratora może być takie samo jak hasło systemowe.

UWAGA: Jeżeli te dwa hasła są różne, hasła administratora można używać jako zastępczego hasła systemowego. Natomiast hasła systemowego nie można używać zamiast hasła administratora.

1.Uruchom program konfiguracji systemu i sprawdź, czy opcja Admin Password (Hasło administratora) jest ustawiona na Not Set (Nieustawione) (Patrz Uruchamianie programu konfiguracji systemu).

2.Zaznacz opcję Admin Password (Hasło administratora) i naciśnij klawisz strzałki w lewo lub w prawo.

Zostanie wyświetlony monit o wpisanie i potwierdzenie hasła. Na znaki niedozwolone komputer reaguje sygnałem dźwiękowym.

3.Wpisz, a następnie potwierdź hasło.

Po potwierdzeniu hasła ustawienie opcji Admin Password (Hasło administratora) zmieni się na Set (Ustawione). Przy następnym uruchomieniu programu konfiguracji systemu (patrz Uruchamianie programu konfiguracji systemu) zostanie wyświetlony monit o podanie hasła administratora.

4.Następnie zamknij program konfiguracji systemu.

Zmiana hasła administratora zaczyna obowiązywać od razu (nie jest wymagane ponowne uruchomienie komputera).

Działanie komputera z włączonym hasłem administratora

Po uruchomieniu programu konfiguracji systemu zaznaczona jest opcja Admin Password (Hasło administratora) i wyświetlany jest monit o wpisanie hasła (patrz Program konfiguracji systemu).

Jeżeli użytkownik nie wpisze prawidłowego hasła, możliwe będzie przeglądanie, ale nie modyfikacja opcji konfiguracji systemu.

UWAGA: Aby zapewnić ochronę hasła systemowego przed nieupoważnionymi zmianami, można wykorzystać opcję Password Status (Stan hasła) w połączeniu z opcją Admin Password (Hasło administratora).

Usuwanie lub zmiana bieżącego hasła administratora

Aby zmienić hasło administratora, należy je znać.

1.Uruchom program konfiguracji systemu (patrz Uruchamianie programu konfiguracji systemu).

2.Po monicie wpisz hasło administratora.

3.Zaznacz opcję Admin Password (Hasło administratora) i za pomocą klawisza strzałki w lewo lub w prawo usuń istniejące hasło administratora.

Ustawienie zostanie zmienione na Not Set (Nieustawione).

Aby przypisać nowe hasło administratora, należy wykonać czynności opisane w czę ści Przypisywanie hasła administratora.

4.Następnie zamknij program konfiguracji systemu.

Wyłączanie zapomnianego hasła i ustawianie nowego hasła

Aby ponownie ustawić hasło systemowe i/lub administratora, patrz Usuwanie zapomnianych haseł.

Program konfiguracji systemu

Przegląd

Z programu konfiguracji systemu można korzystać:

Aby zmienić informacje na temat konfiguracji systemu po dodaniu, zmianie lub usunięciu dowolnego sprzętu

W celu ustawienia lub zmiany opcji określanych przez użytkownika, np. hasła systemowego

Do uzyskiwania informacji na temat aktualnej ilości pamięci lub ustawiania typu zainstalowanego dysku twardego

Przed korzystaniem z programu konfiguracji systemu zaleca się zapisać informacje wyświetlane na ekranie tego programu, aby można je było wykorzystać w przyszłości.

Uruchamianie programu konfiguracji systemu

1. Włącz (lub uruchom ponownie) komputer.

2.Po wyświetleniu logo DELL™, naciśnij natychmiast klawisz <F2>.

Jeśli nie zdą żysz nacisnąć klawisza, zanim zostanie wyświetlone logo systemu operacyjnego, musisz poczekać do wyświetlenia pulpitu Microsoft® Windows®. Następnie zamknij komputer i spróbuj ponownie (patrz Wyłączanie komputera).

Ekrany programu konfiguracji systemu

Na ekranie programu konfiguracji systemu wyświetlane są aktualne lub modyfikowalne informacje na temat konfiguracji komputera. Informacje na ekranie są zorganizowane w trzech obszarach: lista opcji, pole aktywnych opcji oraz funkcje klawiszy.

Options list (Lista opcji) — Pole to pojawia się po lewej stronie okna programu konfiguracji systemu. Jest to pole przewijane z listą opcji, które określają konfigurację komputera, w tym zainstalowany sprzęt, ustawienia oszczędzania energii i funkcje bezpieczeństwa.

Pole to można przewijać przy pomocy klawiszy strzałek do góry i do dołu. Jeśli opcja jest zaznaczona, Option Field (Pole opcji) wyświetla więcej informacji na temat tej opcji oraz jej bież ące i dostępne ustawienia.

Option Field (Pole opcji) — To pole zawiera informacje na temat każdej opcji. W tym polu można przeglądać i zmieniać bież ące ustawienia.

Aby zaznaczyć daną opcję, naciśnij prawy lub lewy klawisz strzałki. Naciśnij klawisz <Enter>, aby aktywować wybraną opcję.

Key Functions (Funkcje klawiszy) — To pole pojawia się pod polem Option Field (Pole opcji) i zawiera opisy klawiszy oraz ich funkcji w aktywnym polu programu konfiguracji systemu.

Opcje konfiguracji systemu

UWAGA: W zależności od komputera oraz zainstalowanych urządzeń, wymienione w tej sekcji pozycje mogą, ale nie muszą, pojawiać się na ekranie.

System (Systemowe)

System Info (Informacje o

Wyświetla nazwę komputera, wersję BIOS, znacznik serwisowy, kod usług ekspresowych, (o ile ma zastosowanie) i

systemie)

znacznik zasobu. Żadnego z tych pól nie można zmodyfikować.

Processor Info (Informacje

Określa typ procesora, szybkość szyny, szybkość zegara i wielkość pamięci podręcznej L2. Określa, czy procesor jest

o procesorze)

wyposażony w technologię Hyper-Threading lub kilka rdzeni oraz czy obsługuje technologię 64-bitową.

 

 

 

Memory Info (Informacje o

Wyświetla typ, wielkość, szybkość i tryb dostępu (podwójny lub pojedynczy) zainstalowanej pamięci.

pamięci)

 

 

 

 

 

PCI Info (Informacje o

Określa wszystkie zainstalowane karty PCI lub PCI Express.

kartach PCI)

 

 

 

 

 

Date/Time (Data/Godzina)

Wyświetla bież ące ustawienia daty i czasu.

 

 

 

Boot Sequence (Sekwencja

Komputer spróbuje przeprowadzić rozruch zgodnie z sekwencją urządzeń określoną na tej liście.

rozruchowa)

 

 

 

 

 

 

 

 

Drives (Napędy)

 

 

 

 

 

Diskette Drive (Napęd

 

Opcja ta włącza lub wyłącza napęd dyskietek. Dostępne ustawienia to Off (Wyłączony), Internal (Wewnętrzny), USB,

dyskietek)

 

oraz Read Only (Tylko do odczytu).

(Internal (Wewnętrzny),

 

 

domyślny)

 

UWAGA: Jeśli została wybrana opcja USB, należy się upewnić, że opcja konfiguracji kontrolera USB w obszarze Onboard

 

 

 

 

Devices (Wbudowane urządzenia) jest ustawiona na On (Włączone).

 

 

 

Drive 0 through Drive n (Od

 

Określa, włącza i wyłącza napędy podłączone do złączy SATA oraz IDE na płycie systemowej i podaje pojemności

napędu 0 do napędu n)

 

twardych dysków.

UWAGA: Te opcje występują jako Drive 0 do Drive 3 (Napęd 0 do Napęd 3) dla komputerów w obudowach typu desktop, mini tower i SFF oraz jako Drive 0 do Drive 5 (Napęd 0 do Napęd 5) dla komputerów w obudowach typu USFF.

SMART Reporting (Raportowanie Ustawienie to określa, czy przy rozruchu systemu zgłaszane są błędy wbudowanego napędu.

SMART)

(domyślnie Off (Wyłączona))

Onboard Devices (Wbudowane urządzenia)

Integrated NIC

 

Włącza lub wyłącza wbudowany kontroler NIC. Dostępne ustawienia to On (Włączony), Off (Wyłączony) i On w/ PXE (Włączony z

(Wbudowana karta

 

PXE). Gdy aktywne jest ustawienie On w/ PXE (Włączony z PXE) i jeśli procedura uruchamiająca nie jest dostępna na serwerze

sieciowa)

 

sieciowym, komputer spróbuje wykonać rozruch z następnego urządzenia na liście sekwencji ładowania.

(domyślnie On

 

 

 

 

(Włączona))

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Integrated Audio

 

Włącza lub wyłącza wbudowany kontroler audio. Dostępne ustawienia to Off (Wyłączony), On (Włączony) i No Boot (Bez

(Zintegrowany dźwięk)

 

uruchamiania).

 

(domyślnie On

 

 

 

 

(Włączona))

 

 

 

 

 

 

 

 

 

USB Controller

 

Włącza lub wyłącza wewnętrzny kontroler USB. Opcja No Boot (Bez uruchamiania) włącza kontroler, ale wyłącza możliwość

(Kontroler USB)

 

uruchomienia z urządzenia USB.

(domyślnie On

 

 

 

 

(Włączona))

 

UWAGA: Systemy operacyjne obsługujące USB rozpoznają napędy dyskietek USB bez względu na ustawienie No Boot (Bez

 

 

 

 

uruchamiania).

 

 

 

 

 

 

Przednie porty USB

 

Włącza lub wyłącza przednie porty USB.

(domyślnie On

 

 

 

 

(Włączona))

 

 

 

 

PS/2 Mouse Port (Port

 

Włącza lub wyłącza wbudowany kontroler PS2/myszy.

myszy PS/2)

 

 

 

 

(domyślnie On

 

 

 

 

(Włączona))

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LPT Port Mode (Tryb

 

Określa tryb pracy wewnętrznego portu równoległego. Off (Wyłączony) wyłącza port. Tryb AT konfiguruje port tak, aby był zgodny

portu LPT)

 

z AT. PS/2 konfiguruje port tak, aby był zgodny z PS/2. EPP konfiguruje port dla dwukierunkowego protokołu EPP. ECP

 

 

konfiguruje port dla dwukierunkowego protokołu ECP.

(domyślnie PS/2)

 

 

 

 

 

 

UWAGA: W przypadku ustawienia LPT Port Mode (Tryb portu LPT) na ECP, w menu opcji zostanie wyświetlona opcja LPT Port

 

 

DMA (Kanał DMA portu LPT).

 

 

 

 

 

LPT Port Address

 

Określa adres używany przez wbudowany port równoległy.

(Adres portu LPT)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Serial Port #1 (Port

 

Określa sposób pracy portu szeregowego.

szeregowy #1)

 

 

 

 

 

 

Auto (ustawienie domyślne) — automatycznie konfiguruje złącze dla odpowiedniego przypisania (COM1 lub COM3).

(domyślnie Auto)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Serial Port #2 (Port

 

Określa sposób pracy portu szeregowego.

szeregowy #2)

 

 

 

 

 

 

Auto (ustawienie domyślne) — automatycznie konfiguruje złącze dla odpowiedniego przypisania (COM2 lub COM4).

(domyślnie Auto)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Video (Wideo)

 

 

 

 

 

 

 

Primary Video (Grafika

 

To ustawienie określa, który kontroler wideo jest pierwotny: Auto lub Onboard/Card (Wbudowany/karta). W przypadku

podstawowa)

 

wybrania opcji Auto zostanie użyty dodatkowy kontroler wideo.

(domyślnie Auto)

 

 

 

 

 

 

UWAGA: Karta graficzna PCI Express zastąpi zintegrowany kontroler wideo.

 

 

 

 

Performance (Wydajność)

 

 

 

 

 

 

 

HyperThreading

 

 

Określa, czy fizyczny procesor występuje jako jeden, czy dwa procesory logiczne. Wydajność niektórych

 

 

 

 

aplikacji poprawia się po dodaniu procesorów logicznych. On (Włączona) włącza technologię

(domyślnie On (Włączona))

HyperThreading.

 

 

 

Multiple CPU Core (Rdzeń wieloprocesorowy)

Określa, czy procesor ma włączony jeden, czy dwa rdzenie. On (Włączony) włącza drugi rdzeń.

(domyślnie On (Włączona))

 

 

 

 

 

SpeedStep

 

 

Włącza technologię Intel® SpeedStep® dla wszystkich obsługiwanych procesorów w komputerze. To

 

 

 

 

ustawienie zmienia zużycie energii i częstotliwość procesora.

(domyślnie Off (Wyłączona))

 

 

 

 

 

UWAGA: Ta opcja może nie być dostępna dla danego komputera.

 

 

Limit CPUID Value (Ogranicz wartość CPUID)

Ogranicza maksymalną wartość obsługiwaną przez standardową funkcję CPUID procesora. Niektóre

 

 

 

 

systemy operacyjne nie kończą instalacji, gdy maksymalna wartość obsługiwanej funkcji CPUID jest

(domyślnie Off (Wyłączona))

większa niż 3.

 

 

 

HDD Acoustic Mode (Tryb akustyczny napędu

Quiet (Cichy) — dysk twardy działa w najcichszy sposób.

dysku twardego) (domyślnie Bypass (Pomiń))

Performance (Wydajność) — Dysk twardy działa w trybie największej szybkości.

 

 

 

 

Bypass (Pomiń) — Komputer nie testuje i nie zmienia bież ących ustawień akustyki.

 

 

 

 

Suggested (Sugerowany) — Dysk twardy pracuje z głośnością sugerowaną przez producenta

dysku.

UWAGA: Przełączenie do trybu Performance (Wydajność) może spowodować, że dysk będzie pracował głośniej, natomiast nie będzie to miało wpływu na jego wydajność.

Zmiana ustawień akustycznych nie zmienia obrazu dysku twardego.

Security (Bezpieczeństwo)

Unlock Setup (Odblokuj

W przypadku używania hasła administratora umożliwia użytkownikowi dostęp do modyfikacji ustawień programu konfiguracji

konfigurację)

systemu. Aby odblokować program konfiguracji systemu, wprowadź hasło administratora po monicie. Jeśli nie zostanie tutaj

 

 

wprowadzone poprawne hasło, użytkownik może przeglądać, ale nie modyfikować pola programu konfiguracji systemu.

(domyślnie Locked

 

(Zablokowany))

 

Admin Password (Hasło

Wyświetla bież ący stan funkcji bezpieczeństwa hasła programu konfiguracji systemu i umożliwia przypisanie i weryfikację nowego

administratora)

hasła administratora.

(domyślnie Not Set

 

(Nieustawione))

 

 

 

 

System Password (Hasło

Wyświetla bież ący stan funkcji bezpieczeństwa hasła systemu i umożliwia przypisane i weryfikację nowego hasła systemowego.

systemowe)

 

(domyślnie Not Set

 

(Nieustawione))

 

 

 

 

Drive 0-n Password

Wyświetla bież ący stan funkcji zabezpieczenia dysku twardego hasłem oraz umożliwia przypisanie i weryfikację nowego hasła

(Hasło napędu 0-n)

dysku.

(domyślnie Not Set

 

(Nieustawione))

 

 

 

 

Password Changes

Określa interakcję między hasłem systemowym i hasłem administratora. Locked (Zablokowane) uniemożliwia użytkownikowi bez

(Zmiany hasła)

poprawnego hasła administratora modyfikowanie hasła systemowego. Unlocked (Odblokowane) umożliwia użytkownikowi z

 

 

poprawnym hasłem systemowym modyfikowanie hasła systemowego.

(domyślnie Unlocked

 

(Odblokowane))

 

Execute Disable

Włącza lub wyłącza technologię ochrony pamięci Execute Disable.

(Wyłączenie wykonania)

 

(domyślnie On

 

(Włączona))

 

 

 

 

 

 

Power Management (Zarządzanie energią)

 

 

 

AC Recovery

 

Określa sposób reakcji systemu, gdy zasilanie prądem zmiennym zostanie ponownie włączone po awarii zasilania. Off (Wyłączone)

(Przywrócenie

 

nakazuje komputerowi pozostanie w stanie wyłączonym po ponownym włączeniu zasilania. Aby włączyć komputer, należy nacisnąć

zasilania)

 

przycisk zasilania na panelu przednim. On (Włączone) nakazuje komputerowi włączenie się po ponownym włączeniu zasilania. Last

 

 

(Ostatni) nakazuje komputerowi powrócenie do ostatniego stanu zasilania sprzed wyłączenia.

(domyślnie Off

 

 

(Wyłączona))

 

 

 

 

 

Auto Power On

 

Ustawia automatyczne włączenie komputera. Off (Wyłączone) wyłącza tę funkcję. Everyday (Codziennie) włącza komputer

(Automatyczne

 

codziennie o tej samej porze ustawionej w opcji Auto Power Time (Godzina automatycznego włączenia). Weekdays (Dni robocze)

włączanie)

 

włącza komputer codziennie od poniedziałku do piątku o tej samej porze ustawionej w opcji Auto Power Time (Godzina

 

 

automatycznego włączenia).

(domyślnie Off

 

 

(Wyłączona))

 

 

 

 

UWAGA: Ta funkcja ta nie działa, jeżeli komputer został wyłączony za pomocą przełącznika listwy zasilającej lub filtra

 

 

przeciwprzepięciowego.

 

 

 

Auto Power Time (Czas

 

Ustawia godzinę, kiedy komputer będzie się włączać automatycznie.

automatycznego

 

 

włączania)

 

Godzina jest przechowywana w formacie 12-godzinnym (godzina:minuty). Czas uruchomienia można zmienić, naciskając klawisze

 

 

strzałek w prawo lub w lewo w celu zwiększenia lub zmniejszenia wartości w polu daty i godziny.

 

 

 

Low Power Mode (Tryb

 

Kiedy wybrany jest tryb niskiego poboru energii Low Power Mode, zdalne wybudzenie komputera ze stanu Hibernate (Hibernacja)

niskiego poboru

 

lub Off (Wyłączony) nie będzie dostępne z wbudowanego kontrolera sieciowego.

energii)

 

 

(domyślnie Off

 

 

(Wyłączona))

 

 

 

 

 

Remote Wake-Up

 

Opcja ta umożliwia włączenie systemu, kiedy modem obsługujący kontroler NIC lub funkcję zdalnego wybudzenia otrzyma sygnał

(Zdalne wybudzanie

 

wybudzenia.

komputera)

 

 

 

 

On (Włączone) jest ustawieniem domyślnym. On w/ Boot to NIC (Włączone / Rozruch do NIC) umożliwia komputerowi podjecie

(domyślnie Off

 

próby rozruchu z sieci przed wykorzystaniem sekwencji rozruchowej.

 

 

(Wyłączona))

 

 

 

 

UWAGA: Zwykle system można zdalnie włączyć z trybu zawieszenia, hibernacji lub przy jego całkowitym wyłączeniu. Jeśli włączona

 

 

jest funkcja Low Power Mode (Tryb niskiego poboru energii) (w menu Power management (Zarządzanie energią), system można

 

 

włączyć zdalnie z trybu Suspend (Zawieszenie).

 

 

 

Suspend Mode (Tryb

 

Ustawia tryb zawieszenia komputera. Opcje do wyboru to: S1 — stan uśpienia, w którym komputer działa w trybie niskiego poboru

zawieszenia)

 

energii oraz S3 — stan zawieszenia, w którym zasilanie jest zmniejszone lub wyłączone dla wielu elementów, lecz pamięć

 

 

systemowa jest aktywna.

Maintenance (Konserwacja)

Service Tag (Znacznik

Wyświetla znacznik usługi komputera.

usługi)

 

 

 

 

 

SERR Message

Niektóre karty graficzne wymagają wyłączenia mechanizmu komunikatów SERR.

(Komunikat SERR)

 

 

(domyślnie On

 

 

(Włączona))

 

 

 

 

 

Load Defaults (Załaduj

Przywraca fabryczne ustawienia opcji programu konfiguracji systemu.

wartości domyślne)

 

 

 

 

 

Event Log (Dziennik

Umożliwia przeglądanie rejestru zdarzeń. Wpisy są oznaczone jako R dla odczytanego i U dla nieodczytanego. Opcja Mark All

zdarzeń)

Entries Read (Oznacz wszystkie wpisy jako odczytane) ustawia oznaczenie R z lewej strony wszystkich wpisów. Opcja Clear Log

 

(Wyczyść dziennik) czyści dziennik zdarzeń.

 

 

POST Behavior (Zachowanie POST)

 

 

 

Fastboot (Szybki

 

W przypadku włączenia tej funkcji zostanie skrócony czas uruchomienia komputera dzięki pominięciu pewnych etapów

rozruch)

 

sprawdzania zgodności. Off (Wyłączony) nie pomija żadnych etapów podczas uruchamiania komputera. On (Włączony)

 

 

przyspiesza uruchomienie komputera.

(domyślnie On

 

 

(Włączona))

 

 

 

 

 

Numlock Key (Klawisz

 

Określa funkcje klawiszy numerycznych z prawej strony klawiatury. Off (Wyłączony) ustawia działanie klawiszy klawiatury jako

Numlock)

 

strzałek. On (Włączony) ustawia działanie klawiszy klawiatury jako cyfr.

(domyślnie On

 

 

(Włączona))

 

 

 

 

 

POST Hotkeys (Klawisze

 

Określa, czy na ekranie wstępnym wyświetlany jest komunikat informujący, jaka sekwencja klawiszy wymagana jest do

programowalne POST)

 

uruchomienia programu konfiguracji systemu lub programu Quickboot. Opcja Setup & Boot Menu (Konfiguracja i menu

 

 

uruchamiania) powoduje wyświetlenie obu komunikatów

 

 

(F2=Setup i F12=Boot Menu). Setup wyświetla tylko (F2=Setup). Boot Menu wyświetla jedynie (F12=Boot Menu). None nie

 

 

wyświetla komunikatu.

 

 

 

Keyboard Errors (Błędy

 

W przypadku ustawienia wartości Report (Zgłaszaj) (Włączone) i wykrycia błędu w czasie testu POST, BIOS wyświetli komunikat

klawiatury)

 

o błędzie i poprosi o naciśnięcie klawisza <F1> w celu kontynuacji lub naciśnięcie klawisza <F2> w celu przejścia do konfiguracji

 

 

systemu.

 

 

W przypadku ustawienia wartości Do Not Report (Nie zgłaszaj) (Wyłączone), jeżeli w trakcie testu POST zostanie wykryty błąd,

 

 

BIOS wyświetli komunikat o błędzie i będzie kontynuował rozruch komputera.

 

 

 

Boot Sequence (Sekwencja rozruchowa)

Funkcja ta umożliwia zmianę sekwencji rozruchowej dla urządzeń.

Ustawienia opcji

Onboard or USB Floppy Drive (Napęd dyskietek - wbudowany lub USB) — Komputer spróbuje przeprowadzić rozruch z napędu dyskietek. Jeśli dyskietka w napędzie nie jest dyskietką rozruchową lub jeśli w napędzie nie ma dyskietki, komputer wyświetli komunikat o błędzie.

Onboard SATA Hard Drive (Wbudowany twardy dysk SATA) — Podjęta zostanie próba rozruchu komputera z podstawowego dysku twardego. Jeżeli na dysku nie jest zainstalowany system operacyjny, wyświetlany jest komunikat o błędzie.

Onboard PATA Hard Drive (Wbudowany twardy dysk IDE) — Podjęta zostanie próba rozruchu komputera z podstawowego dysku twardego IDE, jeśli jest on zamontowany w danym komputerze. Jeżeli na dysku nie jest zainstalowany system operacyjny, wyświetlany jest komunikat o błędzie.

Onboard or USB CD-ROM Drive (Napęd CD-ROM - wbudowany lub USB) — Komputer spróbuje przeprowadzić rozruch z napędu CD-ROM. Jeśli w

napędzie nie ma dysku CD lub jeśli na dysku CD nie ma systemu operacyjnego, komputer wyświetli komunikat o błędzie.

Expansion Card Name (Nazwa karty rozszerzenia) — Jeśli została zainstalowana karta rozszerzenia z możliwością uruchamiania, może ona zostać wyświetlona na liście uruchamiania. Komputer spróbuje się uruchomić z karty rozszerzenia.

Zmiana sekwencji rozruchowej dla bieżącego rozruchu

Z tej funkcji można skorzystać, aby na przykład dokonać rozruchu komputera z napędu CD w celu uruchomienia programu Dell Diagnostics z dysku CD Drivers and Utilities (Sterowniki i programy narzędziowe) (ResourceCD), z zastrzeżeniem, że po zakończeniu testów diagnostycznych rozruch ma następować z dysku twardego. Z funkcji tej można także korzystać przy ponownym uruchomieniu komputera przy pomocy urządzenia USB, np. napędu dyskietek, klucza pamięci lub napędu CD.

UWAGA: Przy rozruchu z napędu dyskietek USB, należy w programie konfiguracji systemu najpierw ustawić napęd dyskietek na USB (patrz Program konfiguracji systemu).

1.Przy rozruchu z urządzenia USB należy je podłączyć do złącza USB.

2.Włącz (lub uruchom ponownie) komputer.

3.Kiedy w prawym górnym rogu ekranu zostanie wyświetlony komunikat F2 = Setup, F12 = Boot Menu (F2 = Konfiguracja, F12 = menu rozruchu), naciśnij klawisz <F12>.

Jeśli nie zdą żysz nacisnąć klawisza zanim zostanie wyświetlone logo systemu operacyjnego, musisz poczekać do wyświetlenia pulpitu Microsoft Windows. Następnie zamknij komputer i spróbuj ponownie (patrz Wyłączanie komputera).

Zostanie wyświetlone menu Boot Device Menu (Menu urządzeń rozruchowych) zawierające wszystkie dostępne urządzenia rozruchowe. Obok każdego urządzenia znajduje się numer.

4.Na dole menu wprowadź numer urządzenia, które ma być użyte tylko podczas bież ącego rozruchu.

Przykładowo, przy rozruchu z klucza pamięci USB zaznacz USB Device (Urządzenie USB) i naciśnij klawisz <Enter>.

UWAGA: Aby dokonać rozruchu z urządzenia typu USB, musi ono być urządzeniem rozruchowym. Aby upewnić się, że dane urządzenie jest urządzeniem rozruchowym, należy zapoznać się z jego dokumentacją.

Zmiana sekwencji rozruchowej dla przyszłych procedur rozruchu

1.Uruchom program konfiguracji systemu (patrz Uruchamianie programu konfiguracji systemu).

2.Za pomocą klawiszy strzałek zaznacz opcję menu Boot Sequence (Sekwencja rozruchowa) i naciśnij klawisz <Enter>, aby wyświetlić menu podręczne.

UWAGA: Należy zanotować aktualną sekwencje rozruchową, aby można było ją w razie potrzeby przywrócić.

3.Po liście dostępnych urządzeń można się poruszać za pomocą klawiszy strzałki w górę – w dół.

4.Aby włączyć lub wyłączyć urządzenie, należy nacisnąć klawisz spacji. (Włączone urządzenia są zaznaczone.)

5.Naciśnij klawisze <Shift><Strzałka w górę> lub <Shift><Strzałka w dół>, aby przenieść wybrane urządzenie w górę lub w dół listy.

Rozruch z urządzenia USB

UWAGA: Aby dokonać rozruchu z urządzenia typu USB, musi ono być urządzeniem rozruchowym. Aby upewnić się, że urządzenie jest rozruchowe, należy zapoznać się z jego dokumentacją.

Klucz pamięci

1.Włóż klucz pamięci do portu USB i uruchom ponownie komputer.

2.Kiedy w prawym górnym rogu ekranu zostanie wyświetlony komunikat F12 = Boot Menu (F12 = Menu rozruchu), naciśnij klawisz <F12>.

System BIOS wykryje urządzenie i doda do menu rozruchowego opcję urządzenia USB.

3.W menu rozruchowym zaznacz liczbę, która jest wyświetlana obok urządzenia USB.

Zostanie przeprowadzony rozruch z wybranego urządzenia USB.

Napęd dyskietek

1.W programie konfiguracji systemu, ustaw opcję Diskette Drive (Napęd dyskietek) na USB.

2.Zapisz zmiany i zamknij program konfiguracji systemu.

3.Podłącz napęd dyskietek USB, włóż dyskietkę startową i dokonaj ponownego rozruchu komputera.

Usuwanie zapomnianych haseł

OSTRZEŻENIE: Przed rozpoczęciem którejkolwiek z procedur z tej sekcji należy zastosować się do instrukcji bezpieczeństwa, opisanych w

Przewodniku z informacjami o produkcie.

POUCZENIE: Ten proces powoduje usunięcie zarówno hasła systemowego, jak i hasła administratora.

1. Wykonaj procedury opisane w czę ści Zanim zaczniesz.

2. Znajdź 3-stykową zworkę hasła (PSWD) na płycie systemowej i przenieś zworkę ze styków 1 i 2 na styki 2 i 3, aby wyczyścić hasło.

Zworka

Ustawienie

Opis

 

 

 

PSWD

 

Funkcje hasła są włączone (ustawienie domyślne).

 

 

 

 

 

Funkcje haseł są wyłączone.

 

 

 

RTCRST

 

Zegar czasu rzeczywistego nie został wyzerowany.

 

 

 

 

 

Zegar czasu rzeczywistego jest zerowany (chwilowe zwarcie).

 

 

 

 

ze zworką

bez zworki

 

 

 

3.Załóż pokrywę komputera (patrz Zakładanie pokrywy komputera).

4.Podłącz komputer i monitor do gniazd elektrycznych i włącz ich zasilanie.

5.Po wyświetleniu przez komputer pulpitu systemu Microsoft® Windows® wyłącz komputer (patrz Wyłączanie komputera).

6.Wyłącz monitor i odłącz go od gniazda elektrycznego.

7.Odłącz kabel zasilania komputera od gniazda zasilającego, a następnie naciśnij przycisk zasilania, aby uziemić płytę systemową.

8.Zdejmij pokrywę komputera.

9.Znajdź 3-stykową zworkę hasła (PSWD) na płycie systemowej i przenieś zworkę ze styków 2 i 3 na styki 1 i 2, aby ponownie włączyć hasło.

10.Nałóż pokrywę komputera.

POUCZENIE: Podłączając kabel sieciowy, należy najpierw podłączyć go do ściennego gniazda sieci, a następnie do komputera.

11. Podłącz komputer i pozostałe urządzenia do gniazd elektrycznych i włącz je.

UWAGA: Spowoduje to włączenie funkcji haseł. Jeśli zostanie uruchomiony program konfiguracji systemu (patrz Uruchamianie programu konfiguracji systemu), zarówno opcja hasła systemowego, jak i administratora są wyświetlane jako Not Set (Nieustawione) — oznacza to, że funkcja hasła jest włączona, ale nie przypisano żadnego hasła.

12. Przypisz nowe hasło systemowe i/lub hasło administratora.

Usuwanie ustawień CMOS

OSTRZEŻENIE: Przed rozpoczęciem którejkolwiek z procedur z tej sekcji należy zastosować się do instrukcji bezpieczeństwa, opisanych w

Przewodniku z informacjami o produkcie.

1.Wykonaj procedury opisane w czę ści Zanim zaczniesz.

2.Zresetuj bież ące ustawienia CMOS:

a.Znajdź 3-stykową zworkę CMOS (RTC_RST) na płycie systemowej (patrz Usuwanie zapomnianych haseł).

b.Zdejmij zworkę CMOS ze styków 2 i 1.

c.Umieść zworkę CMOS na stykach 3 i 2 i odczekaj około 5 sekund.

d.Ustaw zworkę CMOS z powrotem na stykach 2 i 1.

3.Załóż pokrywę komputera (patrz Zakładanie pokrywy komputera).

4.Jeżeli używany jest stojak, załóż go.

POUCZENIE: Podłączając kabel sieciowy, należy najpierw podłączyć go do ściennego gniazda sieci, a następnie do komputera.

5. Podłącz komputer i pozostałe urządzenia do gniazd elektrycznych i włącz je.

Technologia Hyper-Threading

Technologia Hyper-Threading jest technologią firmy Intel®, która może zwiększyć całkowitą wydajność komputera dzięki temu, że umożliwia jednemu fizycznemu procesorowi działanie jako dwa logiczne procesory, zdolne wykonywać określone zadania równolegle. Zaleca się korzystanie z systemu operacyjnego Microsoft® Windows® XP Service Pack 1 (SP1) lub nowszego, ponieważ jest on zoptymalizowany pod kątem wykorzystania technologii HyperThreading. Chociaż z technologii Hyper-Threading mogą korzystać różne programy, to niektóre z nich nie zostały zoptymalizowane pod jej kątem i mogą wymagać aktualizacji ze strony producenta oprogramowania. Należy skontaktować się z producentem oprogramowania w celu uzyskania informacji na temat używania technologii Hyper-Threading z oprogramowaniem.

Aby określić, czy komputer używa technologii Hyper-Threading, należy wykonać następujące czynności:

1.Kliknij przycisk Start, następnie kliknij prawym przyciskiem myszy opcję My Computer (Mój komputer), a następnie kliknij opcję Properties (Właściwości).

2.Kliknij zakładkę Hardware (Sprzęt), a następnie kliknij przycisk Device Manager (Menedżer urządzeń).

3.W oknie Device Manager (Menedżer urządzeń) kliknij znak plusa (+) obok typu procesora. Jeśli technologia Hyper-Threading jest włączona, procesor będzie figurował na liście dwukrotnie.

Technologię Hyper-Threading można włączyć lub wyłączyć za pomocą programu konfiguracji systemu (patrz Program konfiguracji systemu).

Zarządzanie energią

Komputer może zostać tak skonfigurowany, aby zużywał mniej energii, gdy nikt na nim nie pracuje. Zarządzanie zużyciem energii przeprowadzane jest za pośrednictwem systemu operacyjnego zainstalowanego w komputerze oraz określonych ustawień w programie konfiguracji systemu (patrz Program konfiguracji systemu). Takie okresy obniżonego zużycia energii określone są jako „tryby uśpienia“.

UWAGA: Wszystkie elementy zainstalowane w komputerze muszą obsługiwać funkcje trybu hibernacji i/lub gotowości oraz mieć załadowane odpowiednie sterowniki, aby mogły przejść w jeden z tych trybów uśpienia. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w dokumentacji producenta każdego ze składników systemu.

Tryb gotowości. W tym trybie uśpienia zasilanie większości składników systemu, w tym wentylatorów chłodzących, jest obniżone lub wyłączone. Jednakże pamięć systemu pozostaje aktywna.

Tryb hibernacji. Ten tryb uśpienia powoduje zmniejszenie zużycia mocy do minimum dzięki zapisaniu wszystkich danych z pamięci komputera na dysk twardy, a następnie wyłączeniu zasilania systemu. Wybudzenie z tego trybu powoduje ponowne uruchomienie komputera wraz z odtworzeniem zawartości pamięci. Działanie komputera zostaje następnie wznowione w tym miejscu, w którym komputer znajdował się przed wejściem w tryb hibernacji.

Zamknięcie systemu. W tym trybie uśpienia komputer jest prawie całkowicie odłączony od zasilania, pobierając jedynie pewną niewielką ilość energii. Jeśli komputer pozostaje podłączony do gniazda elektrycznego, może on być automatycznie lub zdalnie uruchamiany. Na przykład opcja Auto Power On (Automatyczne włączanie) w programie konfiguracji systemu umożliwia komputerowi automatyczne uruchomienie się o określonej godzinie (patrz Program konfiguracji systemu). Również administrator sieci może zdalnie uruchomić komputer za pomocą takiego zdarzenia zarządzania energią, jak zdalne budzenie.

W następującej tabeli wymienione zostały tryby uśpienia oraz metody, za pomocą których komputer może zostać wybudzony z każdego z tych trybów.

Sleep Mode (Tryb uśpienia) Metoda wybudzenia (Windows XP)

Tryb gotowości

Naciśnięcie przycisku zasilania

 

Automatyczne włączanie

Poruszenie lub kliknięcie myszą

 

Naciśnięcie klawisza na klawiaturze

 

Aktywność urządzenia USB

 

Zdarzenie związane z zarządzeniem energią

 

 

 

Tryb hibernacji

Naciśnięcie przycisku zasilania

 

Automatyczne włączanie

 

Zdarzenie związane z zarządzeniem energią

 

 

 

Zamknięcie systemu

Naciśnięcie przycisku zasilania

 

Automatyczne włączanie

 

Zdarzenie związane z zarządzeniem energią

 

 

 

UWAGA: Więcej informacji na temat zarządzania energią można znaleźć w dokumentacji systemu operacyjnego.

Powrót do spisu treści

Powrót do spisu treści

Bateria

Podręcznik użytkownika komputera Dell™ OptiPlex™ 320

OSTRZEŻENIE: Przed rozpoczęciem którejkolwiek procedury opisanej w tej sekcji należy zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi bezpieczeństwa, zamieszczonymi w Przewodniku z informacjami o produkcie.

POUCZENIE: Aby zapobiec uszkodzeniom elementów wewnątrz komputera spowodowanym przez wyładowania elektrostatyczne, należy pozbyć się

ładunków elektrostatycznych z ciała przed dotknięciem któregokolwiek z elektronicznych elementów komputera. Można to zrobić, dotykając niemalowanej metalowej powierzchni na obudowie komputera.

Bateria zapewnia przechowywanie informacji o konfiguracji komputera oraz dacie i godzinie. Wytrzymałość baterii szacuje się na wiele lat.

Bateria może wymagać wymiany, jeżeli podczas procedury rozruchowej zostanie wyświetlona niepoprawna data lub godzina i pojawi się komunikat taki jak:

Time-of-day not set — please run SETUP program

(Nie ustawiono godziny — należy uruchomić program konfiguracji systemu)

lub

Invalid configuration information - please run SETUP program (Nieprawidłowe dane konfiguracyjne – uruchom program SETUP)

lub

Strike the F1 key to continue, F2 to run the setup utility (Naciśnij F1, aby kontynuować,

F2, aby uruchomić program konfiguracji)

Aby określić, czy zachodzi konieczność wymiany baterii, należy wprowadzić ponownie godzinę i datę w programie konfiguracji systemu i zamknąć go, aby zapisać informacje. Następnie należy wyłączyć komputer i odłączyć go od gniazda elektrycznego na kilka godzin, po czym ponownie podłączyć komputer, włączyć go i uruchomić program konfiguracji systemu (patrz Uruchamianie programu konfiguracji systemu). Jeżeli data i godzina w programie konfiguracji systemu nie są prawidłowe, należy wymienić baterię.

Komputera można używać bez baterii, jednak wówczas w momencie wyłączenia komputera lub odłączenia go od gniazda elektrycznego usuwane są informacje o konfiguracji. Konieczne jest wtedy uruchomienie programu konfiguracji systemu i ponowne ustawienie opcji konfiguracyjnych (patrz Uruchamianie programu konfiguracji systemu).

OSTRZEŻENIE: Jeżeli nowa bateria zostanie nieprawidłowo zainstalowana, istnieje niebezpieczeństwo jego wybuchu. Baterię wolno wymienić tylko na baterię tego samego typu lub jej odpowiednik zalecany przez producenta. Zużyte baterie należy utylizować zgodnie z instrukcjami producenta.

Aby wymienić baterię:

1.Jeśli jeszcze tego nie zrobiono, należy wykonać kopię informacji konfiguracyjnych, znajdujących się w programie konfiguracji systemu.

2.Wykonaj procedury opisane w czę ści Zanim zaczniesz.

3.Znajdź gniazdo baterii (w przypadku komputera w obudowie miniwieża, patrz Elementy płyty systemowej; a dla komputera biurkowego, patrz Elementy płyty systemowej).

POUCZENIE: Podczas wyważania baterii z gniazda za pomocą tępego narzędzia należy uważać, aby nie dotknąć tym narzędziem płyty systemowej. Przed rozpoczęciem wyważania baterii należy upewnić się, że narzędzie tkwi między baterią a gniazdem. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia płyty systemowej przez oderwanie gniazda lub przerwanie ścieżek na płycie systemowej.

POUCZENIE: Aby nie uszkodzić złącza baterii, należy je mocno podtrzymać podczas demontażu baterii.

4.Wyjmij baterię systemową.

a.Podtrzymaj złącze baterii, mocno naciskając na dodatnią część złącza.

b.Podczas podtrzymywania złącza baterii, naciśnij zatrzask baterii w kierunku odwrotnym od dodatniej strony złącza i wyciągnij ją z zatrzasków zabezpieczających po ujemnej stronie złącza.

1

bateria systemowa

2

dodatnia strona złącza baterii

 

 

 

 

3

występ gniazda baterii

4

gniazdo baterii

 

 

 

 

POUCZENIE: Aby nie uszkodzić złącza baterii, należy je mocno podtrzymać podczas wymiany baterii.

5.Zainstaluj nową baterię systemową.

a.Podtrzymaj złącze baterii, mocno naciskając na dodatnią część złącza.

b.Przytrzymaj baterię, ustawiając ją stroną „+“ do góry i wsuń ją pod zatrzaski zabezpieczające po dodatniej stronie złącza.

c.Wciśnij baterię prosto do złącza aż do zatrzaśnięcia we właściwym miejscu.

6.Załóż pokrywę komputera (patrz Zakładanie pokrywy komputera).

7.Przejdź do programu konfiguracji systemu i przywróć ustawienia zapisane w punkcie 1 (patrz Uruchamianie programu konfiguracji systemu).

8.Zużytą baterię należy odpowiednio zutylizować. Patrz Przewodnik z informacjami o produkcie.

Powrót do spisu treści

Powrót do spisu treści

Zanim zaczniesz

Podręcznik użytkownika komputera Dell™ OptiPlex™ 320

Zalecane narzędzia

Wyłączanie komputera

Przed rozpoczęciem pracy we wnętrzu komputera

W niniejszej sekcji opisane zostały procedury dotyczące demontażu i montażu podzespołów w komputerze. W większości przypadków każda procedura zakłada istnienie następujących warunków:

Użytkownik wykonał czynności opisane w czę ściach Wyłączanie komputera oraz Przed rozpoczęciem pracy we wnętrzu komputera.

Użytkownik przeczytał instrukcje bezpieczeństwa w Przewodniku z informacjami o produkcie firmy Dell™.

Element można wymienić, wykonując procedurę usuwania w odwrotnej kolejności.

Zalecane narzędzia

Procedury opisane w niniejszym dokumencie mogą wymagać zastosowania następujących narzędzi:

Małego wkrętaka z płaskim końcem

Wkrętaka krzyżowego

Długi wkrętak krzyżowy

Dyskietki lub płyty CD z programem aktualizacji Flash BIOS

Wyłączanie komputera

POUCZENIE: Aby zapobiec utracie danych, zapisz i zamknij wszystkie otwarte pliki i zamknij wszystkie otwarte programy.

1.Zamknij system operacyjny.

a.Zapisz i zamknij wszystkie otwarte pliki, zamknij otwarte programy, kliknij przycisk Start, a następnie kliknij Turn Off Computer (Wyłącz komputer).

b.W oknie Turn off computer (Wyłącz komputer) kliknij Turn off (Wyłącz).

Komputer wyłączy się automatycznie po zakończeniu procesu zamykania systemu.

UWAGA: Aby wyłączyć komputer bez zamykania systemu operacyjnego (co nie jest zalecane), naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania przez 6 sekund.

2.Upewnij się, że komputer i podłączone urządzenia są wyłączone. Jeśli komputer i podłączone urządzenia nie wyłączyły się automatycznie po wyłączeniu komputera, wyłącz je teraz.

Przed rozpoczęciem pracy we wnętrzu komputera

Stosowanie się do poniższych zaleceń dotyczących bezpieczeństwa pomoże w zapewnieniu bezpieczeństwa użytkownika oraz w ochronie komputera.

OSTRZEŻENIE: Przed rozpoczęciem dowolnej z procedur opisanych w tej sekcji należy zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi bezpieczeństwa, zamieszczonymi w Przewodniku z informacjami o produkcie.

OSTRZEŻENIE: Delikatnie obchodź się z elementami i kartami. Nie dotykaj komponentów ani styków karty. Trzymaj kartę za krawędzie lub metalowy wspornik. Takie elementy jak mikroprocesor należy trzymać za brzegi, a nie za wyprowadzenia.

POUCZENIE: Naprawiać komputer może tylko przeszkolony pracownik serwisu. Uszkodzenia wynikające z napraw nieautoryzowanych przez firmę Dell nie są objęte gwarancją.

POUCZENIE: Przy odłączaniu kabla należy pociągnąć za wtyczkę lub umieszczoną na niej pętlę odcią żającą, a nie za sam kabel. Niektóre kable są wyposażone we wtyczkę z zatrzaskami blokującymi; w przypadku odłączania kabla tego typu należy wcześniej przycisnąć zatrzaski. Pociągając za złącza, trzymaj je w linii prostej, aby uniknąć zagięcia styków. Ponadto przed podłączeniem kabla należy upewnić się, że oba złącza są prawidłowo zorientowane i nie są skrzywione.

Aby uniknąć uszkodzenia komputera, przed rozpoczęciem pracy wewnątrz komputera wykonaj następujące czynności.

1. Wyłącz komputer.

POUCZENIE: Odłączając kabel sieciowy, należy najpierw odłączyć go od komputera, a następnie od naściennego gniazda sieci.

2.Odłącz od komputera wszystkie linie telefoniczne i telekomunikacyjne.

3.Odłącz komputer i wszystkie podłączone urządzenia od gniazd elektrycznych, a następnie naciśnij przycisk zasilania, aby odprowadzić ładunki z płyty systemowej.

4.W razie potrzeby należy usunąć podstawkę komputera (instrukcje można znaleźć w dokumentacji dostarczanej wraz z podstawką).

OSTRZEŻENIE: Aby ustrzec się przed porażeniem prądem, przed zdejmowaniem pokrywy należy zawsze odłączać komputer od gniazda elektrycznego.

5. Zdejmij pokrywę komputera.

Dla komputera w obudowie miniwieża patrz: Zdejmowanie pokrywy komputera

Dla komputera biurkowego08:58 2006-09-01 patrz: Zdejmowanie pokrywy komputera

POUCZENIE: Przed dotknięciem dowolnego elementu wewnątrz komputera należy pozbyć się ładunków elektrostatycznych z ciała, dotykając dowolnej nielakierowanej powierzchni komputera, np. metalowych elementów z tyłu komputera. W trakcie pracy należy od czasu do czasu dotykać nielakierowanej powierzchni metalowej, aby rozproszyć ładunki elektrostatyczne, które mogłyby uszkodzić wewnętrzne podzespoły.

Powrót do spisu treści

Powrót do spisu treści

Czyszczenie komputera

Podręcznik użytkownika komputera Dell™ OptiPlex™ 320

OSTRZEŻENIE: Przed rozpoczęciem którejkolwiek z procedur z tej sekcji należy zastosować się do instrukcji bezpieczeństwa, opisanych w

Przewodniku z informacjami o produkcie.

Komputer, klawiatura i monitor

OSTRZEŻENIE: Przed przystąpieniem do czyszczenia komputera należy go wyłączyć z gniazda elektrycznego. Do czyszczenia komputera należy używać miękkiej szmatki zwilżonej wodą. Nie należy używać środków czyszczących w płynie czy w aerozolu, które mogą zawierać substancje łatwopalne.

Do delikatnego usuwania kurzu z gniazd i otworów w komputerze oraz spomiędzy klawiszy na klawiaturze należy użyć odkurzacza ze szczotką.

POUCZENIE: Ekranu monitora nie należy wycierać roztworem mydła ani alkoholu. Może to spowodować uszkodzenie powłoki antyrefleksyjnej.

Do czyszczenia ekranu monitora należy używać zwilżonej wodą, miękkiej i czystej szmatki. Jeśli jest to możliwe, należy używać specjalnej chusteczki do czyszczenia ekranu lub roztworu przeznaczonego do czyszczenia powłoki antystatycznej monitora.

Klawiaturę, komputer i plastikową część monitora należy wycierać miękką szmatką, zwilżoną roztworem z trzech czę ści wody i jednej czę ści środka do mycia naczyń.

Nie należy zanurzać szmatki wodzie ani pozwolić, aby dostała się ona do wnętrza komputera lub klawiatury.

Mysz

Jeżeli kursor na ekranie przeskakuje lub przesuwa się inaczej, niż powinien, należy wyczyścić mysz. Aby wyczyścić mysz inną niż mysz optyczna:

1.Przekręć w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara pierścień podtrzymujący u dołu myszy i wyjmij kulkę.

2.Wyczyść kulkę miękką, niepozostawiającą włókien szmatką.

3.Dmuchnij delikatnie w otwór na kulkę, aby wyleciał stamtąd kurz i strzępki.

4.Jeśli rolki wewnątrz otworu na kulkę są brudne, wyczyść rolki wacikiem delikatnie zwilżonym alkoholem izopropylowym.

5.Jeżeli rolki są źle ustawione, należy je odpowiednio ustawić w ich kanałach. Upewnij się, że na rolkach nie pozostały włókna z wacika.

6.Włóż z powrotem kulkę i pierścień podtrzymujący, a następnie przekręć pierścień podtrzymujący zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, tak aby znalazł się na właściwym miejscu.

Napęd dyskietek

POUCZENIE: Głowic napędu nie wolno czyścić wacikiem. Może to spowodować przypadkowe przemieszczenie głowic względem siebie, przez co napęd nie będzie działać.

Napęd dyskietek należy czyścić, używając dostępnego w sprzedaży zestawu czyszczącego. Zestawy takie zawierają specjalne dyskietki, które usuwają zabrudzenia gromadzące się podczas normalnej pracy napędu.

Dyski CD i DVD

POUCZENIE: Soczewki w napędzie CD/DVD należy czyścić wyłącznie za pomocą sprę żonego powietrza i postępować zgodnie z instrukcjami dołączonymi do pojemników ze sprę żonym powietrzem. Nie wolno dotykać znajdujących się w napędzie soczewek.

Jeśli wystąpią problemy, np. przeskoki, problemy z jakością odtwarzania dysków CD lub DVD, należy wyczyścić dyski.

1. Dysk należy zawsze trzymać za jego krawędzie. Można również dotykać wewnętrznej krawędzi otworu w środku dysku.

POUCZENIE: Aby nie uszkodzić powierzchni, w trakcie czyszczenia nie należy wykonywać ruchów okrę żnych po dysku.

2. Miękką, niestrzępiącą się szmatką delikatnie oczyść spodnią część dysku (na której nie ma etykiety), wykonując ruchy w linii prostej od środka dysku ku

jego krawędzi.

Trudny do usunięcia brud można czyścić wodą lub rozcieńczonym roztworem wody i delikatnego mydła. W sprzedaży są również dostępne specjalne produkty do czyszczenia płyt, które do pewnego stopnia chronią przed kurzem, odciskami palców i zadrapaniami. Za pomocą produktów do czyszczenia dysków CD można bez obaw czyścić także dyski DVD.

Powrót do spisu treści

Powrót do spisu treści

Podłączanie wielu monitorów

Podręcznik użytkownika komputera Dell™ OptiPlex™ 320

Przed podłączeniem wielu monitorów lub monitora i telewizora do komputera

Podłączanie dwóch lub trzech monitorów za pomocą funkcji Surround View

Podłączanie dwóch monitorów lub monitora i telewizora do karty graficznej

Zmienianie ustawień wyświetlacza

OSTRZEŻENIE: Przed rozpoczęciem którejkolwiek z procedur z tej sekcji należy zastosować się do instrukcji bezpieczeństwa, opisanych w

Przewodniku z informacjami o produkcie.

Przed podłączeniem wielu monitorów lub monitora i telewizora do komputera

Aby obsłużyć dwa monitory lub monitor i telewizor, należy mieć opcjonalną kartę graficzną. W przypadku podłączenia więcej niż jednego monitora należy się upewnić, że złącza monitorów (VGA lub DVI) odpowiadają dostępnym złączom komputera lub że istnieją wszelkie niezbędne przejściówki. Jeśli na przykład masz monitor VGA wymagający podłączenia do portu DVI karty graficznej, musisz mieć opcjonalną przejściówkę DVI.

Aby podłączyć telewizor do komputera, należy kupić kabel S-video, który jest dostępny w większości sklepów elektronicznych. Kabel S-video nie jest dostarczany z komputerem. Oprócz telewizora można podłączyć tylko jeden monitor (VGA lub DVI). W celu prawidłowego skonfigurowania i podłączenia telewizora należy zapoznać się z dokumentacją dostarczaną z telewizorem.

Podłączanie dwóch lub trzech monitorów za pomocą funkcji Surround View

UWAGA: Te czynności dotyczą tylko komputera z kartą graficzną firmy ATI.

1.Wykonaj procedury opisane w czę ści Zanim zaczniesz.

2.Upewnij się, że wartość Auto została wybrana jako opcja Primary Video (Podstawowy sterownik ekranu) w programie konfiguracji systemu (patrz Program konfiguracji systemu).

3.Połącz złącze VGA jednego monitora ze złączem VGA (niebieskim) na panelu tylnym komputera. Dla komputera w obudowie mini tower, patrz Złącza panelu tylnego. Dla komputera biurkowego, patrz Złącza panelu tylnego.

4.Podłącz wszelkie inne monitory do opcjonalnej karty graficznej z tyłu komputera. Patrz Podłączanie dwóch monitorów lub monitora i telewizora do karty graficznej, gdzie w razie potrzeby można znaleźć więcej informacji.

Podłączanie dwóch monitorów lub monitora i telewizora do karty graficznej

UWAGA: Te czynności dotyczą tylko komputera z kartą graficzną umożliwiającą obsługę podwójnej grafiki.

W przypadku zakupienia karty graficznej obsługującej dwa monitory postępuj zgodnie z tymi instrukcjami, aby podłączyć i włączyć monitory lub podłączyć jeden monitor i telewizor.

1.Wykonaj procedury opisane w czę ści Zanim zaczniesz.

2.Podłącz monitor VGA do złącz VGA (niebieskie) karty graficznej z tyłu komputera.

3.Wykonaj odpowiednie połączenia dla drugiego podłączanego urządzenia.

Monitor DVI: Połącz złącze DVI monitora do złącza DVI (białego) karty graficznej z tyłu komputera.

Monitor VGA: Połącz złącze VGA monitora z opcjonalną przejściówką DVI, a następnie połącz przejściówkę ze złączem DVI (białe) karty graficznej z tyłu komputera.

Telewizor: Podłącz jeden koniec kabla S-video do złącza TV-OUT karty graficznej z tyłu komputera, a drugi koniec do złącza wejściowego S-video telewizora.

Zmienianie ustawień wyświetlacza

1.Po podłączenia monitora (monitorów) lub telewizora włącz komputer.

Na monitorze podstawowym zostanie wyświetlony pulpit systemu Microsoft® Windows®.

2.Włącz tryb klonowania lub tryb rozszerzonego pulpitu w ustawieniach wyświetlacza.

W trybie klonowania na obu monitorach jest wyświetlany ten sam obraz.

W trybie rozszerzonego pulpitu można przeciągać obiekty z jednego ekranu na drugi, dwukrotnie zwiększając widoczny obszar roboczy.

Informacje dotyczące zmieniania ustawień wyświetlacza dla karty graficznej można znaleźć w podręczniku użytkownika w Help and Support Center (Centrum pomocy i obsługi technicznej) (kliknij przycisk Start, a następnie kliknij kolejno Help and Support (Pomoc i obsługa techniczna), User and system guides (Podręczniki użytkownika i systemowe), Device guides (Podręczniki urządzeń), a następnie kliknij podręcznik dla posiadanej karty graficznej).

Powrót do spisu treści

Powrót do spisu treści

Komputer biurkowy

Podręcznik użytkownika komputera Dell™ OptiPlex™ 320

Informacje o komputerze biurkowym

W nętrze komputera

Informacje o komputerze biurkowym

Widok z przodu

1złącza USB 2.0 Złączy USB z przodu komputera należy używać do podłączania rzadko

(2)używanych urządzeń, takich jak joystick czy kamera lub urządzeń rozruchowych USB (więcej informacji na temat rozruchu z urządzeń USB można znaleźć w czę ści Program konfiguracji systemu).

Korzystanie ze złączy USB na panelu tylnym zalecane jest w przypadku urządzeń podłączanych na stałe, takich jak klawiatura czy drukarka.

2

lampka

Lampka ta miga, gdy następuje dostęp do dysku twardego.

 

aktywności

 

 

dysku twardego

 

 

 

 

3

przycisk zasilania

Ten przycisk należy nacisnąć, aby uruchomić komputer.

 

 

OSTRZEŻENIE: Aby uniknąć utraty danych, nie należy używać

 

 

przycisku zasilania do wyłączenia komputera. Zamiast tego należy

 

 

zamknąć system operacyjny.

 

 

OSTRZEŻENIE: Jeżeli w systemie operacyjnym jest włączona funkcja

 

 

ACPI, naciśnięcie przycisku zasilania komputera spowoduje

 

 

zamknięcie systemu operacyjnego.

 

 

 

4

znaczek Dell

Ten znaczek można obrócić tak, aby odpowiadał orientacji komputera.

 

 

Aby obrócić znaczek, należy chwycić go palcami z zewnątrz, nacisnąć i

 

 

obrócić. Znaczek można obrócić również za pomocą gniazda

 

 

znajdującego się obok dołu znaczka.

 

 

 

5

wskaźnik

Lampka zasilania miga lub świeci światłem ciągłym, aby wskazać

 

zasilania

różne stany pracy:

 

 

Nie świeci — Komputer jest wyłączony.

 

 

Świeci światłem ciągłym na zielono — Komputer znajduje się w

 

 

stanie normalnej pracy.

 

 

Miga na zielono — Komputer znajduje się w trybie

 

 

oszczędzania energii.

 

 

Miga lub świeci stałym bursztynowym światłem — Patrz

 

 

Problemy z zasilaniem

 

 

Aby wyjść z trybu oszczędzania energii, należy nacisnąć przycisk

 

 

zasilania lub użyć klawiatury albo myszy, jeśli są skonfigurowane jako

 

 

urządzenie budzące w programie Device Manager (Menedżer

 

 

urządzeń) systemu Windows. Więcej informacji na temat stanów

 

 

uśpienia i wychodzenia ze stanu oszczędzania energii można znaleźć

 

 

w czę ści Zarządzanie energią.

 

 

Opis kodów lampek, które są pomocne przy rozwiązywaniu

 

 

problemów z komputerem można znaleźć w czę ści „Lampki

 

 

systemowe“.

6

lampki

Lampki są pomocne podczas rozwiązywania problemów z

 

diagnostyczne

komputerem na podstawie kodów diagnostycznych. Więcej informacji

 

 

można znaleźć w czę ści Lampki diagnostyczne.

7

wskaźnik sieci

Ta lampka wskazuje nawiązanie połączenia z siecią LAN (siećlokalna).

 

LAN

 

 

 

 

8

złącze

Złącze słuchawek służy do podłączania słuchawek.

 

słuchawkowe

 

 

 

 

9

napęd dyskietek

Do tego napędu należy wkładać dyskietki.

 

 

 

10

napęd CD/DVD

Do tego napędu należy wkładać dyski CD lub DVD (jeśli są

 

 

obsługiwane).

 

 

 

11

położenie

Znacznik serwisowy pozwala zidentyfikować komputer podczas

 

znacznika

korzystania z witryny pomocy technicznej firmy Dell lub kontaktu z

 

serwisowego

pomocą techniczną.

Widok z tyłu

1

gniazda kart

Umożliwiają dostęp do złączy zainstalowanych kart PCI i PCI Express.

 

 

 

2

złącza na

Do odpowiednich złączy podłącza się urządzenia szeregowe, USB lub

 

tylnym panelu

inne.

 

 

Szczegółowe informacje można znaleźć w czę ści Złącza panelu tylnego.

 

 

 

3

złącze

Włóż kabel zasilania do złącza.

 

zasilania

 

 

 

 

4

przełącznik

Komputer jest wyposażony w ręczny przełącznik wyboru napięcia. Aby

 

wyboru

uniknąć uszkodzenia komputera przez niewłaściwe ustawienie

 

napięcia

przełącznika ręcznego wyboru wartości napięcia, przełącznik należy

 

 

ustawić na wartość napięcia najbardziej zbliżoną do parametrów źródła

 

 

zasilania dostępnego w miejscu pobytu.

 

 

OSTRZEŻENIE: W Japonii przełącznik wyboru napięcia musi zostać

 

 

ustawiony w położeniu 115 V.

 

 

Należy także upewnić się, że monitor i podłączone urządzenia spełniają

 

 

wymagania dotyczące zasilania umożliwiające im działanie w regionie

 

 

użytkownika.

5

ucho kłódki

Aby zablokować pokrywę komputera, należy założyć blokadę.

 

 

 

6

zatrzask

Ten zatrzask służy do otwierania obudowy komputera.

 

zwalniający

 

 

pokrywę

 

 

 

 

Złącza na tylnym panelu

1

złącze

Do złącza równoległego podłącza się urządzenia równoległe, takie jak

 

równoległe

drukarki. Drukarkę USB należy podłączać do złącza USB.

 

 

UWAGA: Wbudowane złącze równoległe jest automatycznie

 

 

wyłączane, jeśli komputer wykryje zainstalowaną kartę zawierającą

 

 

złącze równoległe korzystające z tego samego adresu. Więcej

 

 

informacji można znaleźć w czę ści Opcje konfiguracji systemu.

 

 

 

 

 

 

2

kontrolka

Zielona — Istnieje dobre połączenie pomiędzy komputerem a

 

 

integralności

siecią o przepustowości 10 Mb/s.

 

 

łącza

Pomarańczowa — Istnieje dobre połączenie pomiędzy

 

 

 

komputerem a siecią o przepustowości 100 Mb/s.

 

 

 

Wyłączona — Komputer nie wykrywa fizycznego połączenia z

 

 

 

siecią.

 

 

 

 

 

3

złącze karty

Aby podłączyć komputer do sieci lub modemu szerokopasmowego,

 

 

sieciowej

podłącz jeden koniec kabla sieciowego do gniazda sieciowego, sieci lub

 

 

 

modemu szerokopasmowego. Podłącz drugi koniec kabla sieciowego do

 

 

 

złącza karty sieciowej z tyłu komputera. Kliknięcie oznacza, że kabel

 

 

 

sieciowy został właściwie umocowany.

 

 

 

UWAGA: Należy uważać, aby nie podłączyć kabla telefonicznego do

 

 

 

złącza sieciowego.

 

 

 

W komputerach z kartą sieciową należy użyć złącza na karcie.

 

 

 

Zaleca się stosowanie w sieciach okablowania oraz złączy kategorii 5.

 

 

 

Jeśli istnieje konieczność użycia okablowania kategorii 3, należy

 

 

 

ustawić szybkość sieci na 10 Mb/s, aby zapewnić prawidłowe działanie.

 

 

 

 

 

4

lampka

Ta lampka miga na żółto, gdy komputer przesyła lub odbiera dane

 

 

aktywności

poprzez sieć. Duże natę żenie ruchu sieciowego może spowodować, że

 

 

sieci

lampka będzie stale włączona.

 

5

złącze wejścia

Niebieskie złącze wejścia line-in umożliwia podłączenie urządzenia

 

 

liniowego

nagrywającego/odtwarzającego, takiego jak magnetofon, odtwarzacz

 

 

 

CD czy magnetowid.

 

 

 

W komputerach z kartą dźwiękową należy użyć złącza na karcie.

 

 

 

 

 

6

złącze wyjścia

Zielone złącze line-out umożliwia podłączenie słuchawek i większości

 

 

liniowego

głośników z wbudowanym wzmacniaczem.

 

 

 

W komputerach z kartą dźwiękową należy użyć złącza na karcie.

 

7

złącze

Różowe złącze mikrofonu służy do podłączania mikrofonu komputera

 

 

mikrofonu

osobistego w celu przekazywania głosowego lub muzycznego sygnału

 

 

 

wejściowego do programu muzycznego lub telefonicznego.

 

 

 

W komputerach z kartą dźwiękową złącze mikrofonu znajduje się na

 

 

 

karcie.

 

 

 

 

 

8

złącza USB 2.0

Tylnych złączy USB należy używać dla urządzeń podłączanych na stałe,

 

 

(4)

takich jak klawiatura czy drukarka.

 

 

 

 

 

9

złącze karty

Do tego niebieskiego złącza należy podłączyć kabel monitora zgodnego

 

 

graficznej

ze standardem VGA.

 

 

 

UWAGA: Jeżeli nabyłeś opcjonalną kartę graficzną złącze to będzie

 

 

 

zakryte nakładką. Podłącz monitor do złącza na karcie graficznej. Nie

 

 

 

zdejmuj nakładki.

 

10

złącze portu

Umożliwia podłączenie do portu szeregowego urządzeń szeregowych,

 

 

szeregowego

takich jak urządzenia przenośne. Domyślnie złącze szeregowe 1 jest

 

 

 

oznaczone jako COM1.

 

 

 

Więcej informacji można znaleźć w czę ści Opcje konfiguracji systemu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wnętrze komputera

OSTRZEŻENIE: Przed rozpoczęciem dowolnej z procedur opisanych w tej sekcji należy zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi bezpieczeństwa, zamieszczonymi w Przewodniku z informacjami o produkcie.

OSTRZEŻENIE: Aby uniknąć porażenia prądem, przed zdejmowaniem pokrywy należy zawsze odłączać komputer od gniazda elektrycznego.

POUCZENIE: Podczas otwierania obudowy komputera należy zachować ostrożność, aby uniknąć przypadkowego odłączenia kabli od płyty systemowej.

Dell OptiPlex 320 User's Guide

1

w nęka napędów (CD/DVD, dyskietka i dysk twardy)

4

gniazda kart

 

 

 

 

2

zasilacz

5

zespół radiatora

 

 

 

 

3

płyta systemowa

6

przedni panel we/wy

 

 

 

 

Elementy płyty systemowej

1

złącze wentylatora (FAN)

10

brzęczyk wewnętrzny (SPKR1)

 

 

 

 

2

złącze procesora (CPU)

11

zworka hasła (PSWD)

3

złącze zasilania procesora

12

zworka zerowania zegara czasu rzeczywistego

 

(12VPOWER)

 

(RTCRST)

 

 

 

 

4

złącze na przednim panelu

13

gniazdo baterii (BATT)

 

(FNT_PANEL)

 

 

 

 

 

 

5

złącza modułów pamięci (DIMM_1,

14

złącze karty PCI Express x16

 

DIMM_2)

 

 

 

 

 

 

6

złącza napędu SATA (SATA0, SATA1)

15

złącze karty PCI (2)

 

 

 

 

7

złącze zasilania (POWER)

16

złącze napędu dyskietek (FLOPPY)

 

 

 

 

8

złącze napędu CD/DVD (IDE)

17

złącze szeregowe/ PS/2 (PS2/SER2)

 

 

 

 

9

złącza napędu SATA (SATA2, SATA3)

 

 

 

 

 

 

Powrót do spisu treści

Powrót do spisu treści

Karty PCI i PCI Express

Podręcznik użytkownika komputera Dell™ OptiPlex™ 320

Instalowanie karty rozszerzenia

Wyjmowanie karty rozszerzenia

OSTRZEŻENIE: Przed rozpoczęciem dowolnej z procedur opisanych w tej sekcji należy zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi bezpieczeństwa, zamieszczonymi w Przewodniku z informacjami o produkcie.

POUCZENIE: Aby zapobiec uszkodzeniom elementów wewnątrz komputera spowodowanym przez wyładowania elektrostatyczne, należy pozbyć się

ładunków elektrostatycznych z ciała przed dotknięciem któregokolwiek z elektronicznych elementów komputera. Można to zrobić, dotykając niemalowanej metalowej powierzchni na obudowie komputera.

Komputer firmy Dell™ ma ma dwa gniazda niskich kart PCI i jedno gniazdo dla niskiej karty PCI Express:

UWAGA: W komputerze Dell wykorzystywane są wyłącznie gniazda PCI. Karty ISA nie są obsługiwane.

Instalowanie karty rozszerzenia

1.Wykonaj procedury opisane w czę ści Zanim zaczniesz.

2.Delikatnie naciśnij występ zwalniający na zatrzasku mocowania karty.

3.Jeśli instalujesz nową kartę, usuń zaślepkę z otworu gniazda karty. Następnie przejdź do punktu 5.

4.Jeśli wymieniasz kartę już zainstalowaną w komputerze, wyjmij kartę. W razie potrzeby odłącz wszystkie kable podłączone do karty.

5.Przygotuj kartę do instalacji.

UWAGA: Informacje dotyczące konfigurowania karty, wykonywania wewnętrznych połączeń lub innego dostosowywania jej do używania w komputerze można znaleźć w dokumentacji dołączonej do karty.

1zatrzask mocowania karty

2zatrzask zwalniający

3karta

4złącze krawędziowe karty

5złącze karty

OSTRZEŻENIE: Niektóre karty sieciowe automatycznie uruchamiają komputer po podłączeniu do sieci. Aby ustrzec się przed porażeniem prądem, przed instalowaniem kart należy zawsze wyłączać komputer z gniazda elektrycznego.

6. Umieść kartę w złączu i mocno ją dociśnij. Upewnij się, czy karta dobrze trzyma się w gnieździe.

1karta dobrze osadzona

2karta źle osadzona

3uchwyt wewnątrz gniazda

4uchwyt zablokowany na zewnątrz gniazda

7. Delikatnie wciśnij zatrzask mocowania karty, aby zabezpieczyć kartę.

POUCZENIE: Kable karty nie powinny biec nad kartami lub za nimi. Kable biegnące nad kartami mogą uniemożliwić właściwe zamknięcie pokrywy komputera lub spowodować uszkodzenie sprzętu.

8. Podłącz wszystkie kable, które powinny być podłączone do karty.

POUCZENIE: Podłączając kabel sieciowy, należy najpierw podłączyć go do ściennego gniazda sieci, a następnie do komputera.

9.Po zainstalowaniu karty dźwiękowej:

a.Uruchom program konfiguracji systemu, wybierz opcję Audio Controller (Kontroler dźwiękowy), a następnie zmień ustawienie na Off (Wyłączony) (patrz Uruchamianie programu konfiguracji systemu).

b.Podłącz zewnętrzne urządzenia audio do złączy karty dźwiękowej komputera. Zewnętrznych urządzeń audio nie należy podłączać do złączy mikrofonu, głośników/słuchawek bądź wejścia liniowego na tylnym lub przednim panelu.

10.Jeżeli zainstalowana została karta sieciowa i chcesz wyłączyć zintegrowaną kartę sieciową:

a.Uruchom program konfiguracji systemu, wybierz opcję Network Controller (Kontroler sieci), a następnie zmień ustawienie na Off (Wyłączony) (patrz Uruchamianie programu konfiguracji systemu).

b.Podłącz kabel sieciowy do złączy karty sieciowej. Nie należy podłączać kabla sieciowego do wbudowanego złącza sieciowego na tylnym panelu.

11.Zainstaluj wszystkie sterowniki, jakich wymaga karta, zgodnie z opisem w jej dokumentacji.

Wyjmowanie karty rozszerzenia

1.Wykonaj procedury opisane w czę ści Zanim zaczniesz.

2.Delikatnie naciśnij występ zwalniający zatrzasku mocowania karty i odchyl go na zewnątrz.

3.W razie potrzeby odłącz wszystkie kable podłączone do karty.

4.Chwyć kartę za górne rogi i wysuń ją ze złącza.

1

zatrzask zwalniający

4

złącze krawędziowe karty

2

zatrzask mocowania karty

5

złącze karty

3karta

5.Wyjmując kartę na stałe, zainstaluj zaślepkę w pustym otworze gniazda karty.

Jeśli potrzebna jest zaślepka, skontaktuj się z firmą Dell (patrz Kontakt z firmą Dell).

UWAGA: W pustych otworach gniazd kart musi być zainstalowana zaślepka, aby zachować zgodność komputera z certyfikatami FCC. Zaślepki uniemożliwiają przedostawanie się kurzu i brudu do wnętrza komputera.

6. Zatrzaśnij zatrzask mocowania karty na swoim miejscu.

POUCZENIE: Podłączając kabel sieciowy, należy najpierw podłączyć go do ściennego gniazda sieci, a następnie do komputera.

7.Załóż pokrywę komputera (patrz Zakładanie pokrywy komputera).

8.Odinstaluj sterownik karty. Informacje na ten temat można znaleźć w dokumentacji karty.

9.Po wyjęciu karty dźwiękowej:

a.Uruchom program konfiguracji systemu, wybierz opcję Audio Controller (Kontroler dźwiękowy), a następnie zmień ustawienie na On (Włączony) (patrz Uruchamianie programu konfiguracji systemu).

b.Podłącz zewnętrzne urządzenia audio do złączy audio na tylnym panelu komputera.

10.Po wyjęciu karty sieciowej:

a.Uruchom program konfiguracji systemu, wybierz opcję Network Controller (Kontroler sieci), a następnie zmień ustawienie na On (Włączony) (patrz Uruchamianie programu konfiguracji systemu).

b.Podłącz kabel sieciowy do zintegrowanego złącza sieciowego na tylnym panelu komputera.

Powrót do spisu treści

Powrót do spisu treści

Procesor

Podręcznik użytkownika komputera Dell™ OptiPlex™ 320

Wyjmowanie procesora

Instalowanie procesora

OSTRZEŻENIE: Przed rozpoczęciem którejkolwiek z procedur z tej sekcji należy zastosować się do instrukcji bezpieczeństwa, opisanych w

Przewodniku z informacjami o produkcie.

POUCZENIE: Aby zapobiec uszkodzeniom elementów wewnątrz komputera spowodowanym przez wyładowania elektrostatyczne, należy pozbyć się

ładunków elektrostatycznych z ciała przed dotknięciem któregokolwiek z elektronicznych elementów komputera. Można to zrobić, dotykając niemalowanej metalowej powierzchni na obudowie komputera.

Wyjmowanie procesora

1.Wykonaj procedury opisane w czę ści Zanim zaczniesz.

2.Poluzuj śrubę mocującą z każdej strony zespołu radiatora.

OSTRZEŻENIE: Pomimo plastikowej osłony zespół radiatora może podczas normalnej pracy osiągać bardzo wysoką temperaturę. Przed dotknięciem go poczekaj, aż ostygnie.

3. Obróć zespół radiatora do góry i wyjmij go z komputera.

1zespół radiatora

2obudowa wkręta mocującego (2)

POUCZENIE: Jeśli dla nowego procesora nie jest wymagany nowy radiator, podczas wymiany mikroprocesora można ponownie użyć oryginalnego radiatora.

4.Otwórz pokrywę procesora wysuwając dźwignię zwalniającą spod środkowego zatrzasku pokrywy gniazda. Następnie pociągnij dźwignię w tył, aby zwolnić procesor.

Loading...
+ 114 hidden pages