DEJELIN ND500S User Manual [nl]

INTRODUCTION
EEN MOOIE BELGISCHE GESCHIEDENIS
EEN VOEDINGSKUNDIG ENGAGEMENT
_
LOFDICHT VAN DE ZACHTHEID
DE SMAAK VAN UITMUNTENDHEID
1
ND500_userguide.indd 1 22/07/17 10:21
INTRODUCTIe
EEN MOOIE BELGISCHE GESCHIEDENIS
_
In het hoofd van Jean-Marie Jenicot groeide het idee voor het merk Dejelin. Als ingenieur van opleiding, werkte Jean-Marie al lange tijd voor verschillende bekende merken van huishoudtoestellen voordat hij zijn eigen gamma huishoudtoestellen ontwierp. Hij startte met een stoomkoker.
“Indertijd was ik niet tevreden met de
bestaande stoomkokers op de markt. Ik wilde een stoomkoker ontwerpen van een meer hoogwaardige kwaliteit, die op meer verschillende manieren kon worden ingezet, maar vooral, een stoomkoker die beter zorg draagt voor de gezondheid. Op dat moment kwam ik in contact met Pol Grégoire en ontdekte ik Levende Voeding. Zachtjes koken op een lage temperatuur leek plots een evidentie. Ik wilde zacht
koken en Levende Voeding toegankelijk maken voor iedereen”.
Tijdens zijn zoektocht naar kwalitatieve materialen, bezocht Jean-Marie verschillende keukens van sterrenchefs om uiteindelijk een basishulpmiddel van deze chefs te kiezen. Dit zou dan de essentie worden van de stoomkoker van Dejelin: de gastronormbak. Deze bakken van roestvrij staal beschikken over verschillende positieve kenmerken. Het ontwerp in roestvrij staal van 18/10 respecteert de voedingsmiddelen volledig: er wordt geen materiaal overgedragen en de geur van de voedingsmiddelen blijft behouden, ook de smaak blijft onaangetast. Laten we hier een groot gamma aan afmetingen en functies aan
toevoegen voor een onuitputtelijke modulariteit. Op basis van de gastronormbak GN ½ ontwikkelde Jean-Marie een uniek en innovatief systeem voor stoomkoken. “Wat mij het meest stoorde bij de
bestaande stoomkokers was het gebrek aan modulariteit, maar vooral slechte verdeling van de stoom. In een klassieke stoomkoker wordt de stoom verdeeld via het midden van het toestel. Dit betekent dat de bovenste laag perfect gaart, maar de tweede laag zal veel minder goed garen, aangezien de voedingsmiddelen op de bovenste laag de stoom blokkeren. Wat betreft het derde en laagste niveau, daar loont het niet eens de moeite om iets te koken. Ik heb dus gekozen voor een gastronormbak die in het midden en aan de zijkanten geperforeerd is, vervolgens voegde ik een verhoging toe zodat de
2
ND500_userguide.indd 2 22/07/17 10:21
INTRODUCTIe
stoom op een homogene manier kan worden verdeeld: zowel centraal als lateraal, net als in een stoomoven. ” De
stoomkoker van Dejelin is anders dan andere stoomkokers dankzij een uniek dubbelwandig systeem dat de prestaties van een stoomoven combineert met de modulariteit van een stoomkoker.
Na enkele tests in de keuken van Pol Grégoire verkreeg Jean-Marie het gewenste resultaat: een snelle en zachte bereiding van de voedingsmiddelen. De temperatuur bedraagt 80°C voor krokante groenten vol leven en rijk aan smaak. De zachte stoom maakt de smaken van de voedingsmiddelen los en behoudt hun voedingswaarden. In september 2005 kwam de stoomkoker op de markt onder de naam Dejelin en hij verscheen al snel in alle keukens van liefhebbers van de levende keuken, maar ook in de keukens van lekkerbekken, amateurkoks en professionele koks.
Eén jaar later gaf Pol Grégoire, die onmiddellijk betoverd was door het stoomkoken, zijn mening aan Jean-Marie. Er bleek dat een groot deel van de minerale zouten en vitamines zich in het kooksap van de voedingsmiddelen bevond. Jammer genoeg kwam deze kostbare jus rechtstreeks terecht in het kookwater, waardoor hij niet langer kan worden geconsumeerd. Jean-Marie ontwierp daarop de “bio gastronormbak” die de jus opvangt. Deze unieke gastronormbak maakt het mogelijk om de stoom te laten ontsnappen via laterale perforaties en tegelijkertijd toch het kooksap van de voedingsstoffen op te vangen in de bovenste laag. Jean-Marie kon zo verder werken aan zijn passie en was nog steeds op zoek naar innovatie. Hij bleef het gamma van Dejelin verbeteren en verder ontwikkelen in overeenstemming met
de behoeften van.
Na de ontwikkeling van verschillende accessoires voor stoomkoken (een asperge-koker, eierkoker, de bio­gastronormbak). Lanceert Dejlin in 2015 drie sapextractors die beantwoorden aan al onze noden: van een echte Slow juicer tot een multi-functioneel model. Anno 2017 komen NutriDry droogmachines het gamma aanvullen voor de creatie van gevarieerde, levendige en smaakvolle gerechten.
Dejelin zet zich in de eerste plaats in voor een
gezonde aanpak en besteedt een groot deel van zijn onderzoek en ontwikkeling van producten die alle voedingsstoffen en alle smaken behouden.
3
ND500_userguide.indd 3 22/07/17 10:21
INTRODUCTIe
EEN VOEDINGSKUNDIG ENGAGEMENT _
EEN GEVARIEERDEKEUKEN
Uitgebalanceerde maaltijden, dat is goed. De voeding variëren, dat is beter! Bij Dejelin zeggen we de zachte keuken, zodat u uw maaltijden kan variëren. U leert nieuwe ingrediënten te gebruiken en zal nieuwe combinaties maken met behulp van eenvoudige en smaakvolle gerechten.
Stoomkoken met de stoomkoker NutriSteam
Stoomkoken is een eeuwenoude manier van koken met respect voor de voedingsstoffen en onze gezondheid. De stoomtoestellen van Dejelin beperken zich niet enkel tot stoomkoken, maar ze bieden een volledig arsenaal aan manieren om zacht te koken: koken op lage temperatuur, vacuümkoken, koken onder druk, gisting, enz. Ontdek het plezier van een warme, verkwikkende keuken vol vitaminen.
Dejelin ontwikkelde een volledig gamma
ND500_userguide.indd 4 22/07/17 10:21
producten rond stoomkoken waarmee u gezonder kan koken, kan experimenteren of uw gerechten kan perfectioneren, afhankelijk van uw behoeften.
Koude extractie met de extractoren van NutriJuice
Veel meer dan sap. Deze extractoren zijn erg polyvalent: naast de gekende sap extractie functies kan U zelfs plantaardige boter bereiden kan u kaviaar van aubergines, humus en pesto maken, kruiden en koffie kan malen gezonde bevroren gerechten bereiden.
4
Voedingsmiddelen drogen met de NutriDry droogmachine
De droogmachines van Dejelin vullen het gamma voor een gezonde en levende keuken verder aan. Bewaar uw groenten en fruit in alle eenvoud dankzij onze digitale droogmachines. Perfect om van te genieten van de voedingsmiddelen op het moment dat u ze in de winkel vindt… en buiten het seizoen! Maak uw eigen gedroogde delicatessen: rauwe koekjes, grawnola, taartbodems of rauwe pizza, essenenbrood, koolchips of stukjes opgerold fruit.
INTRODUCTIe
EEN LICHTERE KEUKEN
Het gamma van Dejelin zal u stap voor stap begeleiden richting een gezondere en lichtere keuken. Kies thuis altijd voor Dejelin en u zal snel enkele kilo’s vermageren en uw natuurlijke balans terugvinden. Licht koken en toch heerlijke gerechten bereiden, het is nu mogelijk!
Meer verteerbaar
Zonder vetten
LStoomkoken vraagt niet om de toevoeging van vetstoffen. Daarom is de stoomkoker van Dejelin uw ideale partner om uw ideale gewicht te bereiken in alle zachtheid. Toch is zacht stomen niet enkel weggelegd voor de personen die enkele kilo’s willen vermageren. Dankzij de stoomkoker kan u licht eten en dit komt uw spijsvertering ten goede! U zal niet langer een opgeblazen gevoel hebben na het eten.
Koude extractie vergemakkelijkt de vertering van voedingsstoffen. De sapextractor van Dejelin breekt de celmembranen van groenten en fruit op een zachte manier om de nutriënten die erin vastzitten, los te maken. Zo krijgt u een sap dat rijk is aan vitaminen, enzymen en mineralen, zonder de vaste vezels (die moeilijker te verteren zijn). Op die manier komt uw spijsverteringsstelsel tot rust en kan u snel genieten van de voordelen van groenten en fruit.
Als u groenten en fruit eet duurt het gemiddeld tussen de 3 en 5 uur voordat alle voedingsstoffen kunnen opgenomen worden. Uw spijsverteringsstelsel moet
WIST U DAT
hard werken om de voeding af te breken zodat deze door het lichaam kunnen worden opgenomen. Als u sappen van groenten en fruit drinkt dat bereid is via extractie kunnen alle voedingsstoffen al opgenomen worden binnen 15 minuten en zal het spijsverteringsstelsel veel minder hard moeten werken.
Het darmstelsel, ons tweede stel hersenen
Zoals Giula Enders vertelt in haar boek “De mooie voedselmachine, De charme van je darmen”, heeft ons spijsverteringsstelsel een grote invloed op ons humeur en onze energie. Een lichte en gezonde maaltijd met Dejelin vormt dus, zowel letterlijk als figuurlijk, een mond vol geluk. Verwen dus uw emotionele hersenen (uw darmstelsel) en draag er de grootste zorg door. Uw darmen zullen u dankbaar zijn!
5
ND500_userguide.indd 5 22/07/17 10:21
INTRODUCTIe
LOFDICHT VAN DE ZACHTHEID _
Het leidmotief van Dejelin bestaat erin te koken en toch de aard van de voedingsstoffen te behouden. Voor een verkwikkend gerecht, boordevol smaak en vitaliteit, bestaat de essentie erin om zoveel mogelijk voedingsstoffen te behouden: vitaminen, mineralen, enzymen... En dat is precies wat Dejelin u wilt bijbrengen in uw dagelijkse bereidingen met de zachte bereidingswijze op een lage temperatuur, koude extractie en drogen.
Dejelin biedt u een volledige initiatie tot de levende keuken. Neem de tijd om te koken en laat de smaken zich ontwikkelen in alle zachtheid. Het geheim voor een voedingsrijke en smakelijke keuken? Neem uw tijd, val de voedingsmiddelen niet aan en geniet van het moment.
6
ND500_userguide.indd 6 22/07/17 10:21
INTRODUCTIe
DE SMAAK VAN UITMUNTENDHEID _
De keuken van Dejelin is een gezondere keuken, maar vooral ook een keuken met meer smaak! De klassieke bereidingswijze warmt de voedingsstoffen op en verandert de structuur, alsook hun voordelen en smaak. Met ons Dejelin gamma herontdekt u de ware smaak van voedingsmiddelen... ook de geur is veel intenser en de textuur is verfijnder.
Stoomkoken zorgt ervoor dat de textuur perfect tot uiting komt en de smaak komt naar boven als nooit tevoren. De warmte van de stoom is erg zacht en wordt traag verspreid doorheen de voedingsmiddelen terwijl ze rekening houdt met de structuur van de cellen. Het resultaat? Krokante groenten, sappig vlees en vis die niet verbrokkelt.
ND500_userguide.indd 7 22/07/17 10:21
Koude extractie zorgt voor erg verfijnde sappen. Ze zijn rijk aan smaak en vormen de ideale basis voor uw pittige vinaigrettes of ze zorgen voor kleur in uw gerechten. Wilt u een risotto zo rood als een biet of zo groen als peterselie? Dejelin maakt dit mogelijk !
7
Na het smeltende gevoel, de zachtheid, romige textuur en de krokante beet, komt de knapperigheid van gedroogde voedingsmiddelen. Met de droogmachine kan u zorgen voor een crunchy bite voor al uw gerechten. Gezouten of gesuikerde grawnola of groentechips. Het is de perfecte smaaktoets die al uw gerechten tot een uitzonderlijk niveau zal brengen.
INTRODUCTIe
DEJELIN NUTRIDRY ND500 SERIE _
De NutriDry ND500 van Dejelin combineert de beste technologie voor het drogen van voedingsmiddelen. De NutriDry van Dejelin is de meest geavanceerde oplossing voor het drogen van voedingsmiddelen. Hij biedt u alle nodige functies om dit proces zo eenvoudig en handig mogelijk te maken. Geniet van de voordelen van een eenvoudige en efficiënte gedroogde bereiding die uw voedingsstoffen respecteert.
Optimale temperatuurcontrole
De NutriDry droogmachine van Dejelin beschikt over een mechanisme dat de warme lucht langs de zijkant verspreidt. De platen met dubbele wand bieden een homogene verspreiding van de warme lucht doorheen alle lagen met voedingsstoffen. Met de Dejelin ND500 verspreidt de temperatuur zich gelijk van de eerste tot de laatste laag
Dankzij de numerieke thermostaat biedt de Dejelin NutriDry ND500 droogmachine een precieze en constante temperatuur.
ND500_userguide.indd 8 22/07/17 10:21
De temperaturen stemmen overeen met de vereisten van raw cooking, waardoor u gegarandeerd gezonde gerechten kan bereiden die rijk zijn aan alle nodige nutriënten. Met de Dejelin NutriDry wordt de kwaliteit van uw rauwkost verzekerd!
Lateral Airflow System
In tegenstelling tot andere droogmachines met een ronde vorm, gebeurt de verspreiding van de lucht niet vanuit het midden, maar langs de zijkant. De warme lucht wordt verspreid doorheen de dubbele wand van de
8
platen. De temperatuur is identiek voor de eerste tot de laatste plaat. U moet de schikking van de platen in de droogomgeving dus niet langer opnieuw rangschikken na een bepaald tijdbestek. Zo zullen alle lagen op een uniforme manier worden gedroogd vanaf de eerste keer.
Dit systeem zorgt er ook voor dat u tot 8 platen tegelijkertijd kan drogen. U kan de oppervlakte voor het drogen van uw toestel verhogen met extra platen
Perfecte actieradius
Met de NutriDry beschikt U over een elektronische timer tot 48 uur.
Slim ontwerp
De NutriDry ND500 droogmachine is uitgerust met platen die kunnen worden aangepast. U kan dus het volume binnenin uw toestel aanpassen in één eenvoudige handeling. U moet enkel het midden van de plaat verwijderen. Hierdoor kan het brood rijzen of kan u huisgemaakte yoghurt maken.
INTRODUCTIe
9
ND500_userguide.indd 9 22/07/17 10:21
ND500_userguide.indd 10 22/07/17 10:21
GEBRUIKERS
HANDLEIDING
_
VOEDINGSMIDDELEN DROGEN IN ALLE VEILIGHEID
EERSTE GEBRUIK VAN DE DEJELIN NUTRIDRY
REINIGING EN ONDERHOUD
PRINCIPES VOOR HYGIËNE
ND500_userguide.indd 11 22/07/17 10:21
GebRUIkeRshaNDleIDING
VOEDINGSMIDDELEN DROGEN IN ALLE VEILIGHEID _
Gelieve de volledige gebruikershandleiding zorgvuldig te lezen zodat u weet hoe u het toestel moet gebruiken en onderhouden. Volg de instructies in deze gebruikershandleiding, zodat u zich ervan kan verzekeren dat de NutriDry droogmachine voor voedingsstoffen jaren lang perfect werkt.
Voorzorgsmaatregelen voor gebruik
Van zodra u elektrische toestellen gebruikt, is het belangrijk om bepaalde essentiële voorzorgsmaatregelen te treffen
Gelieve alle instructies te lezen.
1. Raak de warme oppervlakken niet aan. Maak gebruik van de handvaten of knoppen.
2. Om elektrische ontlading te vermijden, mag u het snoer, de stekker of NutriDry droogmachine nooit onderdompelen in water of
ND500_userguide.indd 12 22/07/17 10:21
een andere vloeistof.
3. Gebruik enkel het gekeurde elektriciteitssnoer dat werd meegeleverd met uw machine of werd afgeleverd door de producent.
4. Sluit het toestel enkel aan op een stopcontact met een aangepaste nominale spanning. Zo niet, kunnen de motor van de ventilator en/of het verwarmingselement beschadigd raken en kan de garantie worden geweigerd.
5. Raak de stekker nooit aan met natte handen.
12
6. Gebruik door kinderen of in de nabijheid van kinderen enkel onder streng toezicht.
7. Plaats het toestel nooit op of in de nabijheid van een elektrische kookplaat of een kookplaat op gas, of in een warme oven.
8. Gebruik de NutriDry droogmachine op een vlakke ondergrond en bewaar hem op een minimale afstand van 10 cm van elk ander apparaat, meubel of muur.
9. Trek de stekker uit het stopcontact van zodra u het toestel niet langer gebruikt en voordat u het reinigt.
GebRUIkeRshaNDleIDING
Laat het toestel afkoelen voordat u delen ervan wegneemt of eraan vasthecht.
10. Probeer de NutriDry droogmachine niet zelf te demonteren of te wijzigen. U zou brand, elektrische ontladingen of een defect van het toestel kunnen veroorzaken. Elke poging tot wijziging van de NutriDry droogmachine zal de vooropgestelde garantie nietig verklaren.
11. Plaats de vingers of een ander object zoals lepels, messen en andere keukenwerktuigen NOOT in de sproeiventielen wanneer het toestel aan staat. U zou fysieke schade kunnen veroorzaken zoals brandwonden, elektrische ontladingen of brand.
13. Gebruik nooit een elektrisch toestel waarvan het elektriciteitssnoer of de stekker is beschadigd, na een defect van het toestel of als het toestel op welke manier dan ook werd beschadigd. Neem contact op met de fabrikant om het dichtstbijzijnde servicecenter met klantendienst te vinden als de NutriDry droogmachine niet correct werkt of als er een onderhoud wordt vereist.
14. Het gebruik van accessoires of hulpmiddelen die niet werden goedgekeurd of aanbevolen door de fabrikant kan blessures veroorzaken.
15. Gebruik de NutriDry droogmachine niet buitenshuis. De NutriDry is enkel bestemd voor gebruik binnenshuis.
met warme oppervlakken.
17. Verbind de stekker met het toestel voordat u hem aansluit op het stopcontact. Om het toestel los te koppelen, moet u het toestel naar de UIT-stand brengen en vervolgens de stekker uit het stopcontact trekken.
18. Gebruik de NutriDry droogmachine niet voor andere doelen dan de doeleinden waarvoor het apparaat werd ontworpen.
19. Laat het toestel nooit meer dan 48 uur ononderbroken werken. Na een ononderbroken werkingstijd van 48 uur moet het toestel worden uitgeschakeld (klik op de “OFF”­knop), koppel het toestel los en laat het afkoelen.
12. Verplaats de NutriDry droogmachine nooit terwijl hij aan staat.
16. Laat het elektriciteitssnoer niet naar beneden hangen vanop een tafel of werkblad en vermijd steeds contact
20. U moet een hittebestendige beschermlaag onder het toestel plaatsen (keramische tegels, een
13
ND500_userguide.indd 13 22/07/17 10:21
GebRUIkeRshaNDleIDING
dikke houten plank, enz.) tijdens het gebruik om schade te voorkomen.
21. Dit toestel is niet bestemd om in werking te worden gebracht met behulp van een externe timer of een aparte afstandsbediening.
Veiligheidsvoorschriften
Om elk risico op blessures of schade te vermijden, moet u de volgende veiligheidsvoorschriften volgen:
1. Maak de elektrische basis van de NutriDry nooit schoon met behulp van water. Gebruik een vochtige doek om de basis te reinigen.
2. Gebruik de NutriDry nooit in een vochtige ruimte zoals de badkamer. Gebruik het toestel enkel in een goed geventileerde ruimte.
3. Gebruik steeds een afzonderlijk stopcontact met een minimale sterkte van 10 ampère. Met andere woorden, sluit de NutriDry nooit aan op een verlengsnoer en vervolgens op een ander stopcontact.
4. Blokkeer de sproeiventielen nooit wanneer het toestel in werking is.
5. Stel de NutriDry niet bloot aan hoge temperaturen, d.w.z. temperaturen hoger dan 80°C (176°F).
6. Probeer geen vloeistoffen of erg fijn poeder dat zou kunnen transformeren in stof, glas of metaal te drogen.
7. Om te voorkomen dat uw voedingsstoffen bederven, moet u de gedroogde voedingsmiddelen niet te lang
bewaren in de NutriDry als deze niet langer in werking is. Verwijder de voedingsmiddelen onmiddellijk van zodra het droogproces is beëindigd.
8. Bewaar de gedroogde voedingsmiddelen op een gepaste plaats.
14
ND500_userguide.indd 14 22/07/17 10:21
GebRUIkeRshaNDleIDING
EERSTE GEBRUIK VAN DE DEJELIN NUTRIDRY _
VOORAF
Hij is mooi, helemaal nieuw en u kan niet wachten om hem uit te testen. Toch moet u er allereerst zeker van zijn dat uw toestel compleet is. Haal uw NutriDry zorgvuldig uit de verpakking en controleer of alle onderdelen in de doos zitten (zie hoofdstuk samenstelling)
Een eerste reiniging is vereist
Voor het eerste gebruik, moet u de platen en het deksel zorgvuldig met een warm zeepsopje wassen. Deze elementen zijn ook vaatwasserbestendig. Vervolgens moet u hen goed afdrogen.
Reinig de basis van het toestel met de motor met behulp van een vochtige doek. REINIG HET TOESTEL NOOIT MET BEHULP VAN LOPEND WATER.
ND500_userguide.indd 15 22/07/17 10:21
DAT ZOU DE ELEKTRISCHE CIRCUITS VOORGOED KUNNEN BESCHADIGEN.
Bereid de werkplek voor
Plaats de droogmachine op een horizontale en stabiele ondergrond. Zorg ervoor dat u een minimale afstand behoudt van 10 cm met de muren, huishoudelijke toestellen of meubels. Sluit het apparaat aan op een stopcontact met een capaciteit van minimum 10 ampère.
15
Neem ook de tijd om alle functies van het toestel te leren kennen voordat u voedingsmiddelen begint te drogen. Wij raden u aan om op elke knop te drukken zodat u kan controleren of hij goed werkt en zodat u kan ontdekken welke functie deze knop aanstuurt. De bijgeleverde platen zullen u, naarmate u meer ervaring krijgt met drogen, de polyvalentie van het toestel doen leren kennen.
GebRUIkeRshaNDleIDING
SAMENSTELLING EN FUNCTIES VAN DE NUTRIDRY
ON/OFF
Klik op de ON/OFF-knop om het toestel aan te zetten. De droogmachine begint automatisch te werken op een temperatuur van 50°C voor een cyclusduur van 10 uur.
TIJD
Klik op de toets “tijd” om de duur van de droogcyclus te bepalen. Kies de gewenste droogtijd door de knop “+” of “-” te gebruiken om de droogtijd te verhogen of te verlagen. De duur kan tussen de 30 minuten en 48 uur bedragen.
EXTRA ACCESSOIRES NUTRIDRY ND500 SERIE
De NutriDry biedt plaats tot 8 platen. U kan dus uw droogoppervlakte optimaliseren met de beschikbare accessoires van NutriDry.
BPA FREE PLATEN
TEMPERATURE
Selecteer de droogtemperatuur van uw keuze door gebruik te maken van de toets “+” of “-” om de temperatuur te verhogen of te verlagen. Het temperatuurbereik voor het drogen kan tussen 35 – 70°C bedragen.
NB
Om de gewenste waarde zo snel mogelijk te bereiken kunt U de knop “+” of”-“continue ingedrukt houden.
NUTRI FLEX BLAD
FLOWERFLEX BLAD
16
ND500_userguide.indd 16 22/07/17 10:21
Plastic BPA Free plaat
De plastic BPA free platen =worden reeds meegeleverd met het toestel. Dit is het basisaccessoire waarmee u groenten, fruit, vlees of vis in stukjes, ringen of in hun geheel kan drogen.
NutriFlex blad
Ideaal voor het drogen van puree, koekjes of kleverige voedingsmiddelen. De bladen van NutriFlex kunnen worden gewassen en vervolgens opnieuw worden gebruikt. Ze kunnen gemakkelijk worden gereinigd en werden speciaal ontwikkeld voor de NutriDry droogmachines. Ze zijn bestand tegen hoge temperaturen en zullen geen schade oplopen.
GebRUIkeRshaNDleIDING
FlowerFlex rooster
Dit fijne rooster van plastic zonder BPA werd speciaal ontworpen voor het delicaat drogen van kruiden en bloemen. Het rooster is ook handig voor kleine fruitsoorten, spaghetti of als u houdt van fijngesneden voedingsmiddelen.
17
ND500_userguide.indd 17 22/07/17 10:21
IN DE PRAKTIJK
GebRUIkeRshaNDleIDING
1. Bereid de voedingsmiddelen die u wenst te drogen voor. Verzeker u ervan dat er voldoende plaats tussen elk stukjes voedsel zit. Wij raden een opening aan van ongeveer 0,5 cm.
2. Plaats de platen op de motorbasis.
3. Plaats het bovenste deksel op het toestel. Tijdens het drogen moet het bovenste deksel het toestel steeds goed afsluiten.
4. Sluit het toestel aan en zet het op, selecteer vervolgens
ND500_userguide.indd 18 22/07/17 10:21
de gewenste temperatuur en droogtijd.
5. Als u klaar bent het toestel te gebruiken, moet u het uitzetten door de switch naar de “OFF”-stand te brengen. Laat de producten afkoelen. Plaats de gedroogde producten in een gepaste doos/pot om ze te bewaren (zie hoofdstuk: bewaren).
6. Koppel het toestel los.
18
OPMERKING: wij raden u aan om 5 platen in het toestel te stoppen tijdens de werking, zelfs als bepaalde platen leeg zijn. Bijvoorbeeld:
• De producten bevinden zich op de eerste plaat bovenaan, de 4 andere platen blijven leeg. Verzeker u ervan dat het bovenste deksel goed op het toestel zit.
• De producten bevinden zich op de 2 bovenste platen, de 3 andere platen blijven leeg. Verzeker u ervan dat het bovenste deksel goed op het toestel zit.
GebRUIkeRshaNDleIDING
REINIGING EN ONDERHOUD _
Let erop dat u uw toestel regelmatig schoonmaakt en onderhoudt voor uw eigen gezondheid, maar ook om de levensduur van uw Dejelin-toestel te behouden.
1. Na elk gebruik moet u de platen en de vellen voor het drogen reinigen met warm water en een mild reinigingsmiddel.
2. Om de basis van de motor te reinigen, moet u het toestel eerst loskoppelen en het vervolgens reinigen met behulp van een vochtige doek. Spoel de Dejelin nooit met water en dompel het toestel niet onder in water.
3. Om de reiniging van de platen te vereenvoudigen, kan u ze bedekken met vochtabsorberend papier of u kan ze gedurende een
ND500_userguide.indd 19 22/07/17 10:21
korte tijd laten rusten.
4. Voor de NutriFlex bladen. LAAT uw NutriFLEX bladen NIET DOORWEKEN. Dat zou hen kunnen beschadigen. Het volstaat om erover te wrijven met een lauwe doek en een zeepsopje. Vervolgens moet u hen opnieuw reinigen met proper water. Dat is alles.
5. Verzeker u ervan dat de platen en legbladen zorgvuldig worden gedroogd voordat u ze opnieuw in de machine plaatst. Bewaar uw toestel en de onderdelen op
19
een veilige plaats, buiten het bereik van kinderen.
6. Verzeker u ervan dat de platen en legbladen zorgvuldig worden gedroogd voordat u ze opnieuw in de machine plaatst. Bewaar uw toestel en de onderdelen op een veilige plaats, buiten het bereik van kinderen.
GebRUIkeRshaNDleIDING
PRINCIPES VOOR HYGIËNE _
De rauwe keuken en zijn verse ingrediënten vereisen vanzelfsprekend de nodige aandacht voor de hygiëne. Deze bereidingen worden immers niet gepasteuriseerd. Om te vermijden dat mogelijk schadelijke bacteriën zich ontwikkelen, is het essentieel enkele regels in acht te nemen.
• Handen wassen
• De levensmiddelen goed spoelen
en schoonmaken door er de beschadigde of rottende deeltjes uit te verwijderen en ze grof te versnijden.
• Werken met een net werkoppervlak en schoon keukengerei en deze ook tijdens het gebruik regelmatig afwassen
• De droger meteen na gebruik goed schoonmaken
• Het afval sorteren in een compostemmer
ND500_userguide.indd 20 22/07/17 10:21
• Controleer een maal per week of er zich geen schimmel vormt op bokalen en gerei
20
VRAGEN OVER
DROGEN
WAAROM IS RAUW ZO GOED?
_
WAAROM KIEZEN VOOR RAUWE VOEDING?
HOEVEEL KOST HET DROGEN?
WAT KAN MEN DROGEN?
WAT ZIJN DE VOORDELEN VAN DROGEN?
ND500_userguide.indd 21 22/07/17 10:21
VRaGeN OVeR DROGeN
WAAROM IS RAUW ZO GOED ?
Raw cooking, crusine, de keuken van de energie, de levende keuken... al deze namen worden gebruikt voor dezelfde culinaire stroming: werken met rauwe voedingsmiddelen.
Deze voedingswijze is afkomstig uit California en houdt in dat alles zo rauw mogelijk wordt gegeten, zonder bereiding. Het is geen strikt dieet en ook geen doctrine, het is veeleer een filosofie die opgebouwd is rond een principe: de vitaliteit van het voedsel dat we tot ons nemen behouden.
De meeste voedingsdeskundigen zijn van mening dat het gaarproces begint op 65°C. Om de enzymatische en voedingseigenschappen van ons voedsel te bewaren, moeten we echter tussen 42 en 47°C blijven. Als u deze temperaturen respecteert, verkrijgt u eten van rauwe kwaliteit.
22
ND500_userguide.indd 22 22/07/17 10:21
VRaGeN OVeR DROGeN
WAAROM KIEZEN VOOR RAUWE VOEDING ?
Raw food heeft veel succes omdat het een supergezonde en eenvoudige manier van eten is. Als we de voedingsmiddelen in een zo natuurlijk mogelijke toestand tot ons nemen, genieten we maximaal van de voedingswaarde. De unieke overvloed aan voedingsstoffen, zuurstof en eiwitten doet ons overlopen van vitaliteit.
Volop energie
we ons lichaam minder werk. We
kunnen de voedingsstoffen dan Wanneer u uw tanden in een vrucht of rauwe groenten zet, krijgt u alle vitamines, mineralen en enzymen binnen. Rauwe, levende en onbereide plantaardige voedingsmiddelen zijn erg voedzaam en licht verteerbaar dankzij de verteringsenzymen die ze bevatten.
Als we onvoldoende verteringsenzymen binnenkrijgen, moet ons lichaam zijn reserves opgebruiken om ze zelf aan te maken. Door de enzymen in de voedingsmiddelen te bewaren, geven
ND500_userguide.indd 23 22/07/17 10:21
onmiddellijk absorberen. U zult zich
licht en vol energie
voelen.
Ontdek nieuwe
smaken
Gedroogde
levensmiddelen zijn
echte smaakbommetjes.
Wanneer een
voedingsmiddel
gedroogd wordt, krijgt
de smaak een intensere
en meer uitgesproken
We worden allemaal geboren met een kapitaal aan enzymen. Hoe ouder we worden, hoe minder enzymen we in ons
LE SAVIEZ-VOUS
lichaam hebben. Dat doet ook afbreuk aan ons verteringsvermogen. Om dit probleem te verhelpen, zouden we regelmatig nieuwe enzymen moeten toevoegen aan ons lichaam die de vertering ondersteunen in harmonie met de andere bestanddelen die een rol spelen in het verteringsproces. De levende
keuken is dus niet alleen voedzaam maar ook herstellend!
kwaliteit. Zo herontdekt
23
u de echte smaak. U hoeft geen smaakversterkers zoals suiker of zout meer te gebruiken..
VRaGeN OVeR DROGeN
WAT KAN MEN
DROGEN
?
Bijna alle rauwe
voedingsmiddelen kunnen in de
droger gedroogd worden: fruit,
groenten, kruiden, oliehoudende
gewassen, vlees, vis, insecten,...
Maar sommige levensmiddelen
moeten bij het drogen erg veel
aan smaak inboeten waardoor
het beter is ze vers en vol vocht
te eten. Droog dus liever geen
asperges, artisjokken of avocado.
HOEVEEL KOST HET DROGEN ?
Een elektrisch toestel dat meerdere uren werkt, boezemt veel mensen angst in wat elektriciteitsverbruik betreft. Maar de Dejelin NutriDry blijft het meest zuinige hulpmiddel om uw bereidingen te drogen.
De NutriDry heeft een minimumvermogen van 500 Watt en verbruikt dus 6 cent per uur als hij op 50°C staat ingesteld. Na 10 uur drogen heeft u 50 cent uitgegeven, of 5 cent per laag. Dat is miniem in vergelijking met wat u
in de winkel betaalt voor gedroogde levensmiddelen. U zult dus zeker besparen! Bovendien is drogen de meest zuinige en milieuvriendelijke manier om levensmiddelen te bewaren.
24
ND500_userguide.indd 24 22/07/17 10:21
VRaGeN OVeR DROGeN
WAT ZIJN DE VOORDELEN VAN DROGEN ?
SAVE MONEY
Raw food is trendy, maar er gaat een zeker budget mee gepaard. Kiembroden, biscru, grawnola kosten snel 50 tot zelfs 80 euro per kilo. Als u zelf aan het drogen slaat, kunt u dus een mooie som besparen.
Een ander budgettair voordeel is dat drogen ook een uitstekende bewaarmethode is die zeer weinig energie vergt in vergelijking met koelkast en diepvriezer. Door uw levensmiddelen en bereidingen te drogen, vermindert u stap voor stap het gebruik van koelkast en diepvriezer tot u ze misschien niet meer nodig hebt.
SAVE FOOD
Drogen heeft ook ecologische voordelen.
Zo kunt u levensmiddelen bewaren
zonder de toevoeging van chemische
producten, u kunt het hele jaar door
seizoensfruit en -groenten eten en het
voorkomt verspilling. We gooien niet
meer weg, we bewaren.
En dat op een zo natuurlijk mogelijke
manier! Dankzij het drogen kunt
u het ontbindingsproces van uw
levensmiddelen vertragen maar toch
een maximum aan voedingsstoffen
bewaren. Dat is handig om de oogst van
uw moestuin of boomgaard te bewaren
en langer te kunnen genieten van de
kruiden uit de tuin of champignons uit
het bos. Drogen is de ideale oplossing om
de verspilling van voedsel te vermijden.
SAVE SPACE
Wist u dat het volume van gedroogde producten met 90% vermindert? Gedroogde voedingsmiddelen en bereidingen nemen minder ruimte in dan wanneer ze vol sap zitten. Zo kunt u wat ruimte besparen in uw keuken en tas. Erg handig als u uw lunch van thuis meeneemt. Een kleine omvang die zoveel energie bevat dat u een echte boost krijgt, zowel op het werk als tijdens een wandeling.
25
ND500_userguide.indd 25 22/07/17 10:21
SAVE TIME.
Bereid op voorhand groentechips, een hartige of zoete grawnola of crackers en u bespaart heel wat tijd. Deze gedroogde heerlijkheden vormen de finishing touch voor uw gerechten. Strooi wat grawnola in uw smoothie bowl, voeg wat groentechips toe aan uw soep of geniet van algenkaviaar op lekkere crackers.
VRaGeN OVeR DROGeN
26
ND500_userguide.indd 26 22/07/17 10:21
INITIaTION à la DéshyDRaTaTION
INITIATIE IN HET
DE BEREIDING VAN VOEDINGSMIDDELEN
DROGEN
_
KLAARLEGGEN
DROGEN
BEWAREN
PROEVEN
27
ND500_userguide.indd 27 22/07/17 10:21
INITIaTIe IN heT DROGeN
1. DE BEREIDING VAN VOEDINGSMIDDELEN _
Alvorens met een recept te beginnen, is het aan te raden om eerst met eenvoudige bereidingen te beginnen. Maak bijvoorbeeld eens ringen of partjes gedroogd fruit of gedroogde groenten. Het wordt aanbevolen om seizoensproducten te gebruiken die afkomstig zijn van de lokale, biologische teelt. Die zijn het lekkerst, in overvloed aanwezig en het minst duur.
SNIJDEN
Verwijder eerst de ongewenste deeltjes, steeltjes, pitten, zaden of schil. Schil het fruit als u dat wenst.
Snij daarna ringen of partjes van dezelfde dikte zodat ze uniform zouden drogen.
• •Snijzeergfijnvooreensnel
resultaat (niet minder dan 5 mm).
• •Omgrotehoeveelhedente
drogen, maakt u plakjes van meer dan 1 cm dikte om zo de ruimte optimaal te benutten.
ND500_userguide.indd 28 22/07/17 10:21
Voor het snijden van ringen gebruikt u best een scherp mes of beter nog een kleine Japanse mandoline. Kies relatief stevig en vers fruit om het gemakkelijker te kunnen snijden.
Als u uw levensmiddelen in blokjes wil snijden, moet u ervoor zorgen dat de blokjes voldoende groot zijn zodat ze niet tussen de roosters vallen tijdens het drogen.
Zachte fruit- en groentesoorten zoals tomaten, nectarines, perziken, kersen, abrikozen en druiven
28
kunnen gewoon in twee of vier stukjes gesneden worden.
Bessen hoeven niet gesneden te worden, u legt ze gewoon op het droogpapier of op een rooster met een fijn gaas.
INITIaTIe IN heT DROGeN
VOORBEHANDELING TEGEN OXIDATIE
In contact met de lucht zullen onbehandelde vruchten en groenten verkleuren of bruin worden tijdens het drogen. Als u de mooie natuurlijke kleur wil behouden, kunt u ze op voorhand behandelen om oxidatie te voorkomen.
Meestal gebruikt men daar natriumbisulfiet voor, omdat het de meest doeltreffende en minst dure manier is. In combinatie met water wordt dit vloeibare zwavel (vraag inlichtingen bij uw arts over allergieën voor dit product). Ook citroenzuur is een mogelijkheid. Gelukkige bestaan er ook andere, iets minder efficiënte (1/6 minder doeltreffend) maar 100% natuurlijke alternatieven.
Vruchtensap
Het sap van bepaalde vruchten, zoals ananas, citroen en limoen, is een natuurlijke antioxidant. Meng een kopje
citroensap met 250 ml lauw water en laat
er u voedingsmiddelen 10 minuten in
weken.
Deze behandeling heeft wel een
grote invloed op de smaak van uw
levensmiddelen en geeft een extra zurige
toets. Deze methode werkt goed met
uiterst zoete voedingsmiddelen zoals
wortel, banaan, biet, en appel maar
gebruik hem liever niet voor zure of
bittere vruchten.
Honing
Een klassieke behandeling die men in
winkels toepast voor gedroogd biofruit.
Uw fruit wordt zoet maar krijgt er
ook wat calorieën bij. Los voor een
honingmarinade 1 kopje suiker (of
kokos-, esdoorn- of agavesiroop) op in
3 kopjes warm water. Laat het mengsel
afkoelen tot het lauw is en voeg dan een
kopje honing toe. Dompel het fruit er
een voor een in met een schuimspaan. Laat goed uitlekken alvorens het fruit op het blad te leggen
Blancheren met stoom
U kunt uw voedingsmiddelen met stoom blancheren om oxidatie te voorkomen. Het best is om zachte stoom te gebruiken om de enzymatische en voedingseigenschappen van uw levensmiddelen zoveel mogelijk te bewaren.
Gebruik dan ook de lage­temperatuurstand van uw stoomkoker. Leg uw ingrediënten in het stoommandje. Enkele minuten volstaan. Dompel ze daarna meteen onder in koud water om het gaarproces te stoppen. Deze techniek is ideaal voor groenten!
29
ND500_userguide.indd 29 22/07/17 10:21
WEKEN
INITIaTIe IN heT DROGeN
Oliehoudende gewassen, zaden en peulvruchten bevatten tal van voedingsstoffen... Goede vetten of eiwitten, bomvol vitamines en een goede dosis mineralen zoals magnesium, calcium en kalium en dan mogen we ook de vezels nog niet vergeten.
Wist u dat er een eenvoudige manier bestaat om er nog beter van te genieten? Het volstaat ze in water te weken!
Oliehoudende gewassen, zaden en peulvruchten bevatten remmers van enzymen die de goede vertering verhinderen. Deze remmers beschermen de noten en zaden tot de omstandigheden buiten optimaal zijn voor het kiemen (voldoende regen en zon). Deze remmers verdwijnen
zodra aan deze voorwaarden voldaan wordt. Als u bijvoorbeeld grawnola, energierepen, crackers, meel, energiepoeder of andere bereidingen wil maken op basis van zaden, noten of peulvruchten loont het de moeite om ze eerst te weken.
Noten
Als we noten weken, kunnen we de remmers van enzymen uitschakelen. Het kiemproces kan beginnen.
• De enzymen worden geactiveerd en zorgen voor een voorvertering van de noten.
• Het gehalte vitamines stijgt en ook het vermogen om magnesium, kalium, calcium, ijzer en zink op te nemen.
• De hoeveelheid vet neemt af...
Daarom is het interessant om schaalvruchten enkele uren te weken en daarna opnieuw te drogen om ze te bewaren.
Zaden en peulvruchten
Net zoals noten bereiken zaden en peulvruchten hun volle voedingspotentieel wanneer ze kiemen. Het kiemen transformeert het zaad en doet het voedingspotentieel stijgen.
• Het water reactiveert de enzymen die in de zaden aanwezig zijn en zorgt zo voor een voorvertering.
• Het zetmeel wordt getransformeerd en is eenvoudiger te verteren.
• Het gehalte vitamines en oligo­elementen neemt toe.
30
ND500_userguide.indd 30 22/07/17 10:21
OP SMAAK BRENGEN
U kunt uw voedingsmiddelen op smaak brengen met olie, kruiden of aromatische kruiden. Als u kruiden toevoegt:
• Het wordt aangeraden om de kruiden te mengen met iets vochtigs, vets of kleverigs zoals olie, honing, siroop, miso, enz. Reken ongeveer een theelepel olie voor 250 gr fruit of groenten.
• Let op! Het is beter niet al te kwistig te zijn met kruiden. Het oppervlak van uw voedingsmiddelen wordt kleiner bij het drogen, maar de hoeveelheid kruiden niet.
INITIaTIe IN heT DROGeN
31
ND500_userguide.indd 31 22/07/17 10:21
INITIaTIe IN heT DROGeN
2. KLAARLEGGEN _
Eens uw ingrediënten versneden zijn, moet u ze op de platen van de droger leggen. We geven u enkele tips en adviezen mee zodat u optimaal gebruik kunt maken van de ruimte en de droogtijd:
• Als u uw voedingsmiddelen op voorhand hebt behandeld, moet u het overtollige vocht verwijderen met huishoudpapier alvorens ze op de roosters te leggen.
• Zorg ervoor dat de versneden voedingsmiddelen niet op elkaar liggen, anders kunnen ze niet uniform drogen.
• Voor een egaal resultaat plaatst u wat geperforeerd bakpapier of een herbruikbare NutriFlex-folie op het inox rooster.
• Leg voor kruiden en bessen een fijn FlowerFlex-rooster in
silicone op het inox rooster.
• Om te zorgen voor een goede luchtcirculatie moet minstens 10% van het oppervlak van het
droogrooster vrij blijven.
• Als u de lege roosters verwijdert, verbetert u de luchtcirculatie en verkort u de droogtijd. Het minimumaantal roosters is steeds 5.
32
ND500_userguide.indd 32 22/07/17 10:21
3. DROGEN
_
INITIaTIe IN heT DROGeN
Hoelang duurt een droogcyclus?
U vindt de droogtijd van de
meeste ingrediënten terug in de
droogtabellen. Deze tabellen
worden ter indicatie gegeven,
want de droogtijd hangt
af van verschillende
factoren.
Eerst een vooral is er het omgevend vocht. U kunt de luchtvochtigheid in uw streek opzoeken via het weerbericht. Hoe dichter dit cijfer bij 100% komt, hoe langer het zal duren om uw levensmiddelen te drogen.
In tweede instantie moet u rekening houden met de aard van het te drogen voedingsmiddel en het vochtgehalte. Het vochtgehalte van een vrucht of groente kan variëren volgens het seizoen, de neerslag maar vooral in functie van de rijpheid.
Tenslotte kunt u met de manier waarop u de voedingsmiddelen snijdt de droogduur optimaliseren. Hoe fijner u snijdt, hoe sneller het drogen verloopt. Gebruik daarvoor
bijvoorbeeld een mandoline of een spiralizer.
Het is aan u om de droogtijd met enkele uren te verlengen of te verkorten naargelang de omstandigheden waarin u zich bevindt. Wees ook niet bang om te experimenteren. De duur en de intensiteit van het droogproces zijn vrij individueel en hangen vooral van uw eigen smaak af. Al snel vindt u de optimale instellingen die u het best bevallen.
33
ND500_userguide.indd 33 22/07/17 10:21
INITIaTIe IN heT DROGeN
Wat is de ideale temperatuur om de voedingsstoffen te
behouden?
Eerst en vooral is het belangrijk om een onderscheid te maken tussen de temperatuur van de oven en die van het levensmiddel. Wanneer de warme lucht circuleert rond de voedingsmiddelen, verdampt het vocht van het oppervlak van de voeding, waardoor er een afkoelend effect ontstaat. Zo blijft de temperatuur van de levensmiddelen koeler dan die van de lucht. Hou er ook rekening mee dat de temperatuurindicator de luchttemperatuur aangeeft en niet de temperatuur van de levensmiddelen.
Bij het begin van het droogproces ligt de
temperatuur van de voedingsmiddelen 6
tot 10°C lager dan de luchttemperatuur, door het verdampingseffect.
De temperatuur van de voedingsmiddelen komt pas na een tot twee uur dichter bij die van de oven (1 tot 3°C verschil), nog afhankelijk van de manier waarop de voedingsmiddelen werden versneden of voorbereid.
Om kiemen weg te werken en de micro-organismen uit te schakelen die verantwoordelijk zijn voor de ontbinding van fruit en groente raden wij u aan om het droogprogramma op 60-63°C te beginnen. Dat is geen probleem voor liefhebbers van levende voeding! Als de oven op 63°C staat ingesteld, komt de kerntemperatuur van de voedingsmiddelen niet boven de 47°C, de ideale waarde om de rauwe eigenschappen te behouden.
Als we het droogproces op een matige temperatuur beginnen, kunnen we meteen ook de oxidatie stopzetten en het droogproces versnellen doordat de voedingsmiddelen sneller een geschikte
temperatuur bereiken. Reken op een tot twee uur op 60°C.
Daarna kunt u het drogen voortzetten op een lagere temperatuur om de enzymen en voedingsstoffen te bewaren. Algemeen raden wij het volgende aan:
• Bloemen: ong. 35 tot 40°C
• Kruiden: ong. 40°C;
• Gebak: 40 tot 50°C
• Groente: 50 tot 55°C
• Fruit: 55 tot 60°C
• Vlees, vis: 65 tot 70°C
Laat op het einde van het drogen de warme lucht in de droger tot deze op natuurlijke wijze is afgekoeld. Eens de lucht de kamertemperatuur heeft bereikt, kunt u de voedingsmiddelen van de platen nemen.
34
ND500_userguide.indd 34 22/07/17 10:21
INITIaTIe IN heT DROGeN
4. BEWAREN _
Gedroogde voedingsmiddelen kunnen langer bewaard worden dan verse, maar ook niet eindeloos. Gedroogde voedingsmiddelen bevatten geen bewaarmiddelen zoals de meeste in de handel verkrijgbare voedingsmiddelen. Deze voedingsmiddelen hebben dus een beperkte bewaarduur die afhangt van meerdere factoren.
HET TYPE VOEDING EN DE MATE VAN DROGEN
Bepaalde levensmiddelen kunnen
Laat uw gedroogde levensmiddelen volledig afkoelen alvorens ze te verpakken (anders kan er
beter bewaard worden dan andere dankzij hun bestanddelen. Zo zijn
NB
stoom ontstaan en kunnen ze rotten). Als u ze voor lange termijn wil bewaren, wacht u best 1 week ongeveer met verpakken.
voedingsmiddelen die rijk zijn aan suiker of vetten vlotter bestand tegen bacteriën en vocht dan andere die sneller een echte spons worden en bacteriën sneller laten verspreiden.
U kunt de bewaartermijn van uw gedroogde levensmiddelen optimaliseren door goed te letten op hoever uw de producten laat drogen.
droogproces controleren zonder het te onderbreken. Aarzel niet om eens in het midden en kort voor het einde van het programma te gaan kijken. Open de NutriDry en analyseer de textuur van de levensmiddelen. U kunt deze informatie raadplegen in de droogtabel.
• Correct gedroogde groenten moeten droog en krokant zijn.
• Correct gedroogd fruit is soepel en harder.
• Correct gedroogde champignons zijn taai tot krokant.
• Correct gedroogde kruiden zijn bros.
U kunt steeds door de deur het
35
ND500_userguide.indd 35 22/07/17 10:21
INITIaTIe IN heT DROGeN
DE ATMOSFERISCHE OMSTANDIGHEDEN
Vocht
De ontwikkeling van bacteriën in voedingsmiddelen hangt rechtstreeks af van het vochtgehalte. Alle voedingsstoffen en enzymen van de voedingsstoffen die u zo zorgvuldig hebt bewaard, zijn een echt feestmaal voor bacteriën. Mettertijd blijft er dan alleen nog afval over.
Om uw gedroogde voedingsmiddelen tegen vocht te beschermen, gebruikt u hermetisch afsluitbare recipiënten. Het beste is om ze droog te bewaren (niet in de kelder dus).
Lucht
De zuurstof in de lucht rond het voedsel draagt bij tot het oxideren van de olie, vetten, vitamines en enzymen die in de gedroogde voedingsmiddelen zitten. Om het ranzig worden uit te stellen, kunt u ook luchtdicht afgesloten bakjes gebruiken.
Warmte
Bacteriën gedijen het best in een warm en vochtig milieu. U kunt de bewaarduur van uw gedroogde voedingsmiddelen verlengen in de koelkast of diepvriezer indien ze correct beschermd zijn tegen vocht.
36
ND500_userguide.indd 36 22/07/17 10:21
WELKE VERPAKKINGEN?
INITIaTIe IN heT DROGeN
Hermetisch afgesloten glazen bokalen
Glazen bokalen met een hermetisch af te sluiten deksel (weckpotten) zijn ideaal om gedroogde voedingsmiddelen te beschermen tegen vocht en insecten. Bewaren in een donkere ruimte.
Afgesloten zakjes
Een zuinig en praktisch alternatief dat de voedingsmiddelen tegen vocht en deels ook tegen oxidatie beschermt. U kunt ze bewaren in metalen koffie- of koekjesdozen om ze tegen het licht te beschermen. Verpak gedroogde stukjes in kleine hoeveelheden zodat u na het openen van de verpakking meteen alles kunt gebruiken.
Vacuümzakjes
Om gedroogde voedingsmiddelen te bewaren is een vacuüm verpakking ideaal. Tijdens het drogen hebben we alle vocht verwijderd. Het vacuüm verpakken garandeert dat er geen vocht kan ontstaan en voorkomt de vorming van bacteriën. Als we de lucht verwijderen, kan de voeding ook niet ranzig worden onder invloed van oxidatie. De gedroogde levensmiddelen kunnen tot 20 keer langer bewaard worden in vacuümverpakkingen dan in andere afgesloten verpakkingen.
37
ND500_userguide.indd 37 22/07/17 10:21
INITIaTIe IN heT DROGeN
5. PROEVEN _
Gedroogde levensmiddelen kunnen perfect elke dag worden gebruikt. U kunt ze ook als tussendoortje nemen of u kunt ze als bijgerecht of topping aan uw maaltijd toevoegen. Bovendien kunt u er ook vocht aan toevoegen om ze te bereiden.
DIRECT
U kunt gedroogde levensmiddelen zo opeten, zoals bloemblaadjes of stukjes.
Ze vormen een gemakkelijke aanvulling voor uw gerechten, zoals soepen, salades, in een puree of op vlees of vis. Het is een extra vitaminetoets die uw smaakpapillen zal verrassen en pit geeft aan uw gerechten.
Broze gedroogde levensmiddelen kunnen ook tot poeder vermalen worden. Zo verkrijgt u een 100%
ND500_userguide.indd 38 22/07/17 10:21
natuurlijke smaakversterker voor uw sauzen en andere gerechten.
Tenslotte zijn het ook overheerlijke tussendoortjes om overal mee te nemen en van te genieten. Let er wel op dat u maat houdt.
Deze gedroogde tussendoortjes zijn alleen letterlijk gesproken licht. Het zijn kleine energiebommetjes omdat alles geconcentreerd is, niet alleen de vitamines en de mineralen maar ook de calorieën.
38
Enkele hapjes geven u alle energie die u nodig hebt om vrolijk verder te gaan.
RECONSTITUTIE
INITIaTIe IN heT DROGeN
Opnieuw vocht inbrengen in uw gedroogde levensmiddelen is een echte troef in de keuken! Dat lukt erg goed met correct gedroogde levensmiddelen. Ze behouden een groot deel van hun aroma’s, smaken, mineralen en vitamines. Er bestaan verschillende methodes om ze opnieuw tot hun oorspronkelijk formaat te brengen. Het is belangrijk gedurende de eerste 5 minuten geen suiker, zout of specerijen toe te voegen.
Onderdompelen in koud water
Leg de gedroogde voedingsmiddelen op een schotel en overgiet ze met water. Laat een tot twee uur zwakken.
Onderdompelen in warm water
We gebruiken hiervoor warm, maar geen kokend water. Het zou jammer zijn het urenlange droogwerk te verpesten door de voedingsstoffen in uw gedroogde voeding met te warm water te vernietigen. Voor deze methode raden wij aan een koker met regelbare temperatuur, zoals de Kyoto van Dejelin te gebruiken. U kunt kiezen uit 50 of 55°C graden en uw ingrediënten snel (in 5 tot 20 minuten) rehydrateren met warm water met behoud van de voedingsstoffen.
Rehydrateren met stoom
Verwarm uw stoomkoker NutriSteam voor op lage temperatuur. Plaats ondertussen de gedroogde voedingsmiddelen in een kom en overgiet met koud of lauw water. Zodra de NutriSteam warm is, zet u de kom rechtstreeks op het stoommandje en sluit af. Bekijk de rehydratatie van de voedingsmiddelen door het glazen deksel. Zodra ze niet meer zwellen, hebben ze voldoende vocht opgenomen.
39
ND500_userguide.indd 39 22/07/17 10:21
ND500_userguide.indd 40 22/07/17 10:21
ReCeTTes
RECEPTEN
_
GEWOON GEDROOGD
FRUITLEER
KROKANTJES
GEBAK
POEDER
YOGHURT
JERKY
KRUIDEN EN BLOEMEN
41
ND500_userguide.indd 41 22/07/17 10:21
ReCepTeN - GewOON GeDROOGD
GEWOON GEDROOGD _
KALECHIPS
BEREIDING : 15 MIN DROOGTIJD : 8 U 3 SCHOTELS BEWAARDUUR : 1 MAAND
Voor dit recept is geen mandoline nodig. Het is een eenvoudige bereiding die ook geschikt is voor andere bladgroenten zoals krulsla. Gekrulde groene blaadjes zijn ideaal omdat de kleine golvingen in de blaadjes de smaakmakers beter vasthouden dan een glad oppervlak.
Ingrediënten
• 300 gr kale
• ½ verse mango
• 1 rode paprika
• 1 eetlepel puree van cashewnoten
of tahini
• 4 eetlepels zonnebloempitten
Stappen
Reinig de koolblaadjes, verwijder de middennerf en snij ze in middelgrote stukken.
Mix in een blender de rest van de ingrediënten tot u een sausje verkrijgt. Dat is uw smaakmaker!
Hussel alles goed door elkaar om de smaakmakers egaal te verdelen en de koolblaadjes zacht te maken.
Leg de op smaak gebrachte koolblaadjes op een NutriFlex blad zodat de saus niet wegdruipt tussen de roosters. Laat op 40°C drogen gedurende 12 uur.
• Het sap van een citroen
• ½ theelepel kurkuma
• ½ theelepel gerookte paprika
Meng de koolblaadjes en de rest van de ingrediënten in een slakom.
• 1 snuifje zout
42
ND500_userguide.indd 42 22/07/17 10:21
ReCepTeN - GewOON GeDROOGD
AUBERGINECHIPS
BEREIDING : 1H30 MARINADE: 30 MIN DROOGTIJD : 20 U 2 SCHOTELS BEWAARDUUR : 1 MAAND
Gedroogde aubergine met kruiden smaakt een beetje zoals geroosterd spek. Rauwe aubergine is niet gemakkelijk te verteren. Om daaraan te verhelpen, is het beter om deze te laten uitlekken voor het drogen.
Ingrediënten
• 1 of 2 aubergines (500 g)
• Grof zeezout
• 1 eetlepel tamari
• 1 eetlepel olijfolie
• 1 eetlepel dadelpuree
• 1 eetlepel barbecuekruiden
Stappen
Reinig de aubergines en verwijder de steel. Snij in plakken van 3 tot 5 mm dik met een mandoline.
Leg de plakjes op een schotel en bestrooi ze met grof zout. Stapel de plakjes op elkaar en zorg ervoor dat ze allemaal in contact komen met het grof zout. Laat 2 uur uitlekken.
Bereid ondertussen de marinade door de rest van de ingrediënten in een recipiënt te mengen.
Eens de aubergines uitgelekt zijn, giet u het sap weg. Spoel ze daarna
43
af met zuiver water om het zout te verwijderen. Wring de plakjes aubergine zoveel mogelijk uit.
Leg de aubergine op een schotel en laat de marinade goed indringen.
Laat gedurende 30 minuten tot 1 uur marineren op kamertemperatuur.
Giet de overtollige marinade weg en leg de aubergines op NutriFlex blad om te vermijden dat de marinade weglekt naar de lager gelegen roosters.
Laat gedurende 20u drogen op 47°C en draai de auberginechips halverwege om (na 10u).
ND500_userguide.indd 43 22/07/17 10:21
ReCepTeN - GewOON GeDROOGD
44
ND500_userguide.indd 44 22/07/17 10:21
ReCepTeN - GewOON GeDROOGD
KERSTAPPELKRANSJES
BEREIDING : 15 MIN DROOGTIJD : 8 U 4 SCHOTELS BEWAARDUUR : 6 MAANDEN
Deze gedroogde lekkernij kan in de herfst wanneer de appels in seizoen zijn bereid worden voor de lange winteravonden. Heerlijke hapjes om zonder mate van te genieten om de koude van de eindejaarsfeesten te vergeten.
Ingrediënten
• 3 appels (Jonagold of Gala)
• 1 theelepel gemalen kaneel
• 1 snuifje gemberpoeder
Stappen
Was de appels, bewaar de schil en verwijder het klokhuis met een appelboor of een mes.
• 1 snuifje gemalen kruidnagel
• 1 snuifje gemalen steranijs
Snij de appel in plakjes van 3 tot 5 mm dik met een mandoline om zo ringen te maken.
Leg de appelkransjes op de NutriDry­schotels in een kom, meng de kruiden en bestrooi er de appelkransjes mee. Laat gedurende 8 uur drogen op 47°C.
45
ND500_userguide.indd 45 22/07/17 10:21
ReCepTeN - GewOON GeDROOGD
POPCORN VAN BLOEMKOOL MET ZA’ATAR EN ORANJEBLOESEM
BEREIDING : 40 MIN DROOGTIJD 10 TOT 12 U 2 SCHOTELS BEWAARTIJD: 1 WEEK
Roosjes bloemkool worden verwerkt tot een heerlijk smaakvol hapje. Om van te genieten bij de televisie!
Stappen
Ingrediënten
Verwijder de roosjes en houd de rest van de bloemkool bij voor een soep.
• 1 bloemkool
• 1 theelepel za’atar (Libanese
kruidenmengeling)
• 1 eetlepel olijfolie
• 1 theelepel honing
• 1 theelepel tahini
• 1 theelepel oranjebloesemwater
• 1 eetlepel citroensap
Was de roosjes en leg ze in een kom. Meng in een kommetje de rest van de ingrediënten tot u een homogene saus verkrijgt. Giet de saus over de bloemkoolroosjes en meng tot de saus volledig is vermengd. Leg de bloemkoolroosjes op een droogschotel NutriFlex zodat de saus niet weglekt naar de lager gelegen roosters. Laat 10 tot 12 uur drogen op 47°C.
46
ND500_userguide.indd 46 22/07/17 10:21
KARAMEL VAN BANAAN
BEREIDING : 10 MIN DROOGTIJD 12
Tijdens het drogen veranderen de plakjes banaan in heerlijke snoepjes. Smakelijk bij een kopje koffie. Halfgedroogde banaan is ook praktisch om uw bereidingen in de blender een zoete toets te geven (energieballetjes of smoothies). Gebruiken als medjouldadels.
Ingrediënten : bananen
Stappen
Snij de bananen in plakjes van 1 cm dik en leg ze op de schotel van de NutriDry. Stel de droogtemperatuur in op 45°C en laat 12 uur drogen.
HALFGEDROOGDE TOMATEN
BEREIDING : 10 MIN DROOGTIJD 12
Met deze droogtechniek kunt u de volle smaak van de tomaten behouden. Ze krijgen de echte smaak van de zongerijpte tomaten uit het zuiden.
Ingrediënten : Tomaten
Stappen
Snij de tomaten in kwartjes en leg ze op de roosters. Leg ze met de schil op het rooster om te vermijden dat het tomatensap naar de lager gelegen roosters lekt. Bestrooi de tomaten met Provençaalse kruiden of specerijen naar keuze. Laat gedurende 12 uur drogen.
U kunt deze bananen enkele dagen in een hermetisch afgesloten recipiënt in de koelkast bewaren.
ND500_userguide.indd 47 22/07/17 10:21
FRUITLEER
ReCepTeN - fRUITleeR
_
Fruitleer is eenvoudig te maken op basis van een puree van rauw fruit die u opensmeert op een NutriFlex-folie en enkele uren laat drogen in de droger. De unieke textuur maakt heel wat culinaire creativiteit mogelijk.
Het materiaal
• Een krachtige blender (Vitamix): dit toestel is essentieel om een fijne puree te maken van fruit en groente.
• Een NutriFlex-folie om op de schotel te leggen. Praktisch om het leer vlot los te kunnen maken.
• Een paletmes of spatel om de bereiding effen en egaal uit te spreiden over de NutriFlex.
De keuze van ingrediënten
Welke soorten fruit kan men gebruiken?
U kunt bijna alle soorten fruit gebruiken om leer van te maken, maar sommige zorgen wel voor weinig consistentie. Dat is onder meer zo met rood fruit en kiwi’s. Voeg dan mango en banaan toe aan uw puree om het leer te consolideren.
Let op, als u appelen of peren gebruikt, raden wij aan er eerst moes van te maken. Anders kan het vruchtvlees het leer te hard maken. Als u ze licht stoomt, wordt het soepeler.
U kunt ook groenteleer maken maar dan moet u er suiker (30 tot 50 gr) aan toevoegen om het soepel en elastisch te maken. U kunt er ook mango
GROENTELEER
in verwerken, avocado of noten om een gladdere, romige textuur te bekomen.
Welke hoeveelheid?
Dit zijn de basishoeveelheden voor een puree
• 250 gr tot 300 gr fruit en/of groente
• 50 gr suiker (of agavesiroop)
naar keuze voor fruitleer maar noodzakelijk voor groenteleer
• 20 gr notenpuree als u een gladder en meer romig resultaat wenst
• 1 tot 2 eetlepels citroensap om de kleur te behouden. Dat voorkomt oxidatie
48
ND500_userguide.indd 48 22/07/17 10:21
ReCepTeN - fRUITleeR
Puree
1
Schil uw fruit en groente en verwijder eventueel pitten en zaden.
Giet het geheel in uw blender (Vitamix) en voeg naar keuze een zoetmakend ingrediënt toe (honing, siroop, dadel). Meng het geheel tot een supergladde puree.
U kunt ook yoghurt of kokosmelk toevoegen, maar het leer moet dan snel opgegeten worden.
Montage
2
Spreid met een paletmes of spatel de puree open op een NutriFlex-folie op een schotel. De randen moeten iets dikker zijn dan het midden omdat ze eerst drogen. Als ze even dik zijn als het midden, drogen ze te snel en worden ze bros.
FRUITIG BERICHTJE
Doe de bereiding voor fruitleer in een spuitzak en schrijf uw boodschap op een NutriFlex­blad.
SMAKENBOOG
Maak een regenboog van smaken met purees in verschillende kleuren. Doe de puree in een spuitzak en maak een prachtig kunstwerk met uw leer.
Drogen
3
Laat het leer ongeveer 4 tot 6 uur drogen op 47°C met de optie Smart Drying System om achtereenvolgens op twee temperaturen / gedurende twee periodes te drogen. Om te weten of het leer klaar is, gaat u er voorzichtig met de hand over.
• Als het meegeeft, laat u het nog 30 min tot 1 u drogen.
• Als het glad blijft, is het klaar.
Proeven
4
Fruitleer kunt u naar uw eigen smaak aanpassen. U kunt het snijden met een schaar of er vormpjes uit steken. Laat uw creativiteit de volle loop en geef uw borden een frisse toets.
• Leer om ingrediënten in te verpakken: hoorntje, cannelloni, tortilla, loempia, briwat of samosa, bootje,...
• Leer om te versieren: Snij mooie vormpjes uit om uw taarten mee te versieren of rol het leer op om er een prachtig roosje mee te maken. Alles kan!
49
ND500_userguide.indd 49 22/07/17 10:21
ND500_userguide.indd 50 22/07/17 10:21
Bewaren
5
ReCeTTes - CUIRs De fRUITs
LEER VAN MANGO
LEER VAN BANAAN
Leg uw leer op een vel bakpapier, rol het op en wikkel het geheel in voedingsfolie.
Als u geen bakpapier gebruikt, kunt u het leer niet meer losmaken en zal het scheuren.
• Leer van 100% fruit kunt u 6 maanden bewaren.
• Groenteleer kunt u nog 1 maand bewaren.
Perfect voor een hongertje tussendoor of voor bij een rauwe pad thaï..
Ingrediënten
• 250 gr rijpe mango
• 1 eetlepel limoensap
LEER VAN KIWI
Een lekker tussendoortje, dat even lekker is als een zure mat. Flashback naar uw kindertijd!
Ingrediënten
• 300 gr kiwi
• 100 gr banaan
• 50 gr rietsuiker of siroop van
kokos/dadels (optioneel)
Dit leer is eenvoudig en kan niet mislukken. Neem het overal mee naartoe als tussendoortje.
Ingrediënten
• 4 bananen
• 1 eetlepel citroen
LEER VAN ROOD FRUIT
Ingrediënten
• 200 gr rode vruchten naar keuze
• 1 banaan
• 50 gr rietsuiker of siroop van
kokos/dadels (optioneel)
• 1 eetlepel amandelpuree
51
ND500_userguide.indd 51 22/07/17 10:21
ReCepTeN - kROkaNTjes
KROKANTJES _
GRA(W)NOLA
WEKEN 1 NACHT BEREIDING : 20 MIN DROOGTIJD 12 U BEWAARTIJD 2 WEKEN
Grawnola is een heerlijke mengeling van fruit, granen en noten omhuld met een zoete fruitpuree, notenpuree, melasse of esdoornsiroop. Hij geeft een krokante en smakelijke toets aan uw ijsjes, yoghurt, smoothies en zorgt ook voor een uitstekende crumble op uw taarten.
Ingrediënten
• 100 gr amandelen
• 150 gr boekweit
• 60 gr pompoenzaad
• 2 appelen
• 50 gr rozijnen
• 150 gr esdoornsiroop
• 2 theelepels kaneel
• 1 de zaadjes van een vermalen
kardemomboon
• 1 theelepel gemberpoeder
Stappen
Hak de amandelen grof met een mes. Week de amandelen en boekweit gedurende 1 nacht. Spoel daarna overvloedig tot het water zuiver blijft.
Hak de appelen fijn met een mes en meng erdoor. Doe de appelen, amandelen en boekweit in een kom en meng. Voeg de siroop en specerijen toe en meng opnieuw.
• 1 snuifje gemalen kruidnagel
• 1 eetlepel amandelpuree
Spreid de bereiding uit op een NutriFlex blad en laat 12 uur drogen met Smart Drying System
52
ND500_userguide.indd 52 22/07/17 10:21
ReCepTeN - kROkaNTjes
53
ND500_userguide.indd 53 22/07/17 10:22
ReCepTeN - kROkaNTjes
ITALIAANSE GRA(W)NOLA
WEKEN 6 U BEREIDING : 40 MIN DROOGTIJD 12 U 1 SCHOTEL BEWAARTIJD 2 WEKEN
Dit is een hartige versie van de grawnola voor uw soepen, salades, vlees of vis.
Ingrediënten
• 50 gr noten
• 100 gr gekiemde boekweit
• 2 wortelen
• 1 rode paprika
• 4 gedroogde tomaten
• 2 gedroogde vijgen (facultatief)
• 1 eetlepel zonnebloempitten
• 1 eetlepel pompoenzaad
• 100 gr zwarte olijven
• 1 theelepel oregano
Stappen
Week de noten gedurende 6 uur en spoel overvloedig.
Rasp de wortelen en de paprika, hak de noten, de gedroogde tomaten en de zwarte olijven fijn met een mes.
Meng alle ingrediënten in een kom en spreid het mengsel uit over een NutriFlex blad.
Laat gedurende 12 uur drogen op 47°C en activeer de Smart Drying System­modus.
54
ND500_userguide.indd 54 22/07/17 10:22
ReCepTeN - kROkaNTjes
TEMPURA VAN GROENTE
BEREIDING : 30 MIN DROOGTIJD 4 U 1 SCHOTEL
Deze kleine groentebeignets passen perfect bij misosoep, een kom ramen en een udon- of sobanoedelsalade. Ze moeten minder lang drogen dan gewoonlijk zodat ze vanbinnen zacht blijven.
Ingrediënten
• 1 paprika in een kleur naar keuze
• 1 courgette
Stappen
Snij de groenten met de mandoline in een fijne julienne.
Meng het geheel goed en draai er kleine balletjes van.
• 25 gr blond lijnzaad
• 25 gr zonnebloempitten
• 25 gr sesamzaad
• 1 theelepel gele kerrie
Maal het lijnzaad, de zonnebloempitten en de sesam in een kom met vijzel of met een sapcentrifuge.
Doe de gemalen pitten in een kom en voeg de kerrie toe. Voeg dit toe aan de julienne van paprika en courgette.
55
ND500_userguide.indd 55 22/07/17 10:22
Leg de balletjes op een NutriFlex blad en maak ze plat om er cookies van te vormen.
Laat gedurende 4 uur drogen op 47°C zonder de FAST- of SMART DRYING SYSTEM-modus te activeren.
CROUTONS
BEREIDING : 40 MIN DROOGTIJD 12 U BEWAARTIJD 2 MAANDEN
Een recept om restjes te verwerken. U gebruikt de pulp van de noten die overblijft nadat u met de sapcentrifuge notenmelk hebt gemaakt. Heerlijk voor bij uw rauwe soepen!
Ingrediënten
• 120 gr gemalen lijnzaad
• 250 gr notenpulp
• 100 gr geraspte courgette
• 2 eetlepels olijfolie
• 2 eetlepels voedingsgist
• 2 theelepels kerrie of een
kruidenmengsel naar keuze
Stappen
Doe alle ingrediënten in een kom en meng tot u een uniforme pasta verkrijgt.
Spreid het mengsel uit over een grote snijplank en vorm een plaat van 6 mm dik.
Snij de plaat met een mes in vierkantjes. Maak de vierkantjes los en verdeel ze over een Flower-Flex fijn rooster.
Laat 12 uur drogen op 45°C. De croutons moeten goed droog en krokant zijn.
ND500_userguide.indd 56 22/07/17 10:22
ITALIAANSE CRACKERS
BEREIDING : 40 MIN DROOGTIJD 12 U
ReCepTeN - kROkaNTjes
Ingrediënten
• ½ kopje lijnzaad dat vooraf 1 uur geweekt werd in ½ kopje water
• 1 kopje zonnebloempitten
• 1 kopje gemalen lijnzaad
• 1 kleine courgette
• 1 paprika
• 4 gedroogde tomaten
• 1 sjalot
• 1 teentje look
• 3 vooraf geweekte en ontpitte
dadels
• 1 eetlepel citroen
• 2 theelepels oregano
• ½ theelepel grof zout
• 1 handje verse peterselie
• 1 handje verse basilicum
Stappen
Doe het gemalen lijnzaad en de zonnebloempitten in een blender (Vitamix) en meng fijn. Zet deze bereiding opzij.
Mix de groenten in een blender (Vitamix) tot u een groentepuree verkrijgt.
Voeg er de verse peterselie en basilicum aan toe en mix met de pulsknop van de blender om ze te hakken en in het mengsel op te nemen.
Voeg er de gemalen zonnebloempitten­lijnzaad bij en meng tot een deeg.
57
Doe dit deeg in een kom en voeg er de gelei van vooraf geweekt lijnzaad aan toe.
Meng tot u een homogeen mengsel verkrijgt.
Spreid de bereiding met een spatel uit op een NutriFlex blad en maak vierkantjes of driehoekjes om de crackers vorm te geven.
Laat 10 tot 12 uur drogen op 47°C
ND500_userguide.indd 57 22/07/17 10:22
ND500_userguide.indd 58 22/07/17 10:22
ReCepTeN - kROkaNTjes
RUSTIEKE CRACKERS
BEREIDING : 40 MIN DROOGTIJD 16 U BEWAARTIJD 4 MAANDEN
Ingrediënten
• 500 gr rode ui
• 2 teentjes look
• 400 ml water
• 200 ml zonnebloemolie
• 500 gr gemalen lijnzaad
• 450 gr zonnebloempitten
• 1 theelepel vers gemalen zwarte
peper
• 1 eetlepel gedroogde tijm
• 1 eetlepel zeezout
Stappen
Doe alle droge ingrediënten (zonnebloempitten en lijnzaad) in uw blender met een kom voor droge levensmiddelen en mix tot u een meel verkrijgt. Doe dat meel in een kom.
Meng daarna de rest van de ingrediënten in uw blender tot u een gladde puree verkrijgt en voeg dit aan het meel toe.
Leg een NutriFlex blad op een plaat van de droger en doe er 2 kopjes van uw bereiding op. Spreid de bereiding uit en maak met een mes of spatel kleine vierkantjes (36 vierkantjes).
59
Herhaal tot alle bereiding op is. Laat drogen op 45°C gedurende 16 uur tot alles droog en krokant is.
ND500_userguide.indd 59 22/07/17 10:22
ZEECRACKERS
BEREIDING : 40 MIN DROOGTIJD 12 U
Ingrediënten
50grspinazie•
100mlwater•
50grlijnzaad•
20grgedroogdealgen•
(vissersmengsel)
Sappen
Laat het lijnzaad vooraf weken tot het
een gelei vormt.
Doe de rest van de ingrediënten in
een blender en mix tot u een gladde bereiding verkrijgt. Voeg het lijnzaad met gelei toe en mix nog even om dit
in de bereiding op te nemen.
Leg een NutriFlex blad op een rooster
en spreid de bereiding erover uit.
Spreid de puree met een spatel uit en
maak vierkantjes of driehoekjes om de
crackers vorm te geven.
AZIATISCHE CRACKERS
BEREIDING : 40 MIN DROOGTIJD 12 U
Ingrediënten
• 100 gr gemalen lijnzaad
• 50 gr lijnzaad
• 1 wortel
• 2 tomaten
• 1 gele paprika
• 1 bosje koriander
• 1 eetlepel tamari (sojasaus)
• ½ theelepel gemalen komijn
• ½ theelepel gemalen kurkuma
• ½ theelepel gemalen piment
• ½ theelepel paprika
• ½ theelepel gemalen koriander
Stappen
Meng de specerijen, het gemalen lijnzaad en het lijnzaad in een kom. Mix de rest van de ingrediënten in de blender (Vitamix), giet deze groentepuree in de kom en meng alles.
Leg een NutriFlex blad op een rooster en spreid de bereiding uit. Verdeel het mengsel uniform over de folie en maak vierkantjes of driehoekjes om de crackers vorm te geven.
Laat 12 uur drogen tot de crackers goed droog en krokant zijn.
ND500_userguide.indd 60 22/07/17 10:22
ReCepTeN - Gebak
GEBAK _
TAARTBODEM BANANEN-AMANDELEN
BEREIDING 40 MIN DROOGTIJD 10 TOT 12 UUR BEWAARTIJD 1 WEEK
Maak deze bodems op voorhand en u bespaart een hoop tijd in de keuken. Het volstaat wat cashewcrème of fruitpuree toe te voegen met wat verse vruchten of verse kruiden erop. Een superdessert dat u in een handomdraai op tafel zet.
Ingrediënten (8 tot 10 taartjes)
• 200 gr amandelen (gekiemd en gedroogd)
• 4 bananen
Stappen
Mix alle ingrediënten in een krachtige blender (Vitamix).
Leg NutriFlex blad op een plaat
Laat gedurende 4 uur drogen op 47°C en maak daarna voorzichtig los. Leg ze op het rooster en laat nog 6 uur roosteren.
en maak kleine rondjes met een uitsteekvorm.
Plaats de vorm op de NutriFlex blad, giet wat bereiding in het kader en verwijder voorzichtig het vormpje. Herhaal tot alle bereiding op is.
61
ND500_userguide.indd 61 22/07/17 10:22
ND500_userguide.indd 62 22/07/17 10:22
ReCepTeN - Gebak
ZANDDEEG
BEREIDING 20 MIN DROOGTIJD 10 TOT 12 UUR BEWAARTIJD 1 WEEK
Rauwe taartjes hebben meestal een zeer interessante, zachte textuur maar ze zijn erg zoet door de dadelpuree die als lijm wordt gebruikt om de zaden en het gedroogde fruit samen te houden. Dankzij de droger kunt u rauwe taartbodems maken die meer lijken op een korst- of zanddeeg.
Ingrediënten ( 8 à 10 tartjes)
• 2 eetlepels lijnzaad
• 200 gr amandelpoeder
• 4 eetlepels kokosmeel
• 4 eetlepels esdoorn- of
Stappen
Meng alle ingrediënten.
Leg NutriFlex blad op een plaat en maak kleine rondjes met een uitsteekvorm.
45°C en maak daarna voorzichtig los. Leg ze op het rooster en laat nog 6 uur roosteren. Ze moeten stevig en knapperig zijn.
kokossiroop
Plaats de vorm op de NutriFlex blad en giet wat bereiding in het kader. Verdeel de bereiding met de vingertoppen en neem daarna voorzichtig de vorm weg.
Herhaal tot alle bereiding op is. Laat gedurende 4 uur drogen op
63
ND500_userguide.indd 63 22/07/17 10:22
ReCepTeN - Gebak
KORSTDEEG
BEREIDING 40 MIN DROOGTIJD 10 TOT 12 UUR BEWAARTIJD 1 WEEK
Een zeer krokante taartbodem, perfect voor bij frambozen.
Ingrediënten ( 8 à 10 tartelettes)
• 100 gr amandelen (gekiemd en gedroogd)
• 1 eetlepel lijnzaad
• 1 theelepel kaneel
• 2 peren
ND500_userguide.indd 64 22/07/17 10:22
Stappen
Maal de amandelen en het lijnzaad fijn (met een kom voor droge voedingsmiddelen in de Vitamix). Meng vervolgens de poeders in een kom en voeg er de kaneel aan toe.
Snij de peren in een fijne julienne met een mandoline en mix de rest van de peren met de blender om sap te verkrijgen.
64
Voeg de julienne en het perensap toe, meng alles goed en vorm een homogeen deeg.
Spreid de pasta uit op een NutriFlex­vel en schuif alles op een plaat. Laat gedurende 10 uur drogen op 45°C, draai daarna voorzichtig om en laat nog enkele uren drogen om een droge en knapperige bodem te verkrijgen.
ReCepTeN - Gebak
PIZZA
BEREIDING 20 MIN DROOGTIJD 10 TOT 12 UUR BEWAARTIJD 1 WEEK
Pizza is een perfect gerecht om kennis te maken met de rauwe keuken. U kunt deze pizza voorzien van zelfgemaakte pesto of cashewpuree met gemarineerde groenten en enkele gekiemde zaden. Om van te smullen!
Ingrediënten
• 2 verse tomaten
• 1 paprika
• 1 gedroogde tomaat
• 50 gr lijnzaad
• 50 gr zonnebloempitten of hennep
• 1 eetlepel oregano
• ½ theelepel gemalen look
• ½ theelepel Himalaya-zout
Stappen
Mix alle ingrediënten behalve het hennepzaad in een krachtige blender (Vitamix) tot u een gladde puree verkrijgt. Voeg het hennepzaad toe en duw twee tot drie keer op de pulsknop om het met de puree te vermengen.
het vormpje. Herhaal tot alle bereiding op is.
Laat gedurende 12 uur drogen op 45°C en maak daarna voorzichtig los. Leg ze op het rooster en laat nog drogen tot ze goed stevig en krokant zijn.
Leg NutriFlex blad op een rooster­plaat en maak kleine rondjes met een uitsteekvorm. Plaats de vorm op de NutriFlex blad, doe wat bereiding in het kader en verwijder voorzichtig
65
ND500_userguide.indd 65 22/07/17 10:22
ND500_userguide.indd 66 22/07/17 10:22
ReCepTeN - Gebak
WRA(W)PS
BEREIDING 30 MIN DROOGTIJD 3 TOT 4 U BEWAARTIJD 1 WEKEN
Deze tortilla houdt het midden tussen leer en cracker. U verkiest hem al snel boven uw industriële wraps.
Ingrediënten
• 1/2 witte of gele ui
• 4 grote wortelen
• 1 kopje zongedroogde tomaten
• 3 teentjes look
• 1 kopje verse peterselie
• 1 citroen, het sap
• 1 theelepel zeezout
• 1 ½ kopje gemalen lijnzaad
Stappen
Doe alle ingrediënten behalve het gemalen lijnzaad in uw blender (Vitamix) en mix tot u de gewenste consistentie verkrijgt.
Voeg daarna het gemalen lijnzaad toe en mix met de pulsknop om het voorzichtig in de bereiding te vermengen.
Spreid de pasta uit op NutriFlex blad en maak rondjes van dezelfde grootte. De grootte van de gedroogde tortilla zal bijna identiek zijn met de aanvankelijke grootte die u kiest.
67
Laat 2 u drogen op 40°C. Draai de tortilla’s om en laat opnieuw 1u drogen op 40°C.
Om ze te bewaren, legt u telkens een vel bakpapier tussen de wraps en verpak ze in een hermetisch afgesloten verpakking (afgedicht of vacuümzakje).
U kunt ze tot 14 dagen bewaren in de koelkast.
ND500_userguide.indd 67 22/07/17 10:22
BISCRU MET ABRIKOOS
BEREIDING 45 MIN DROOGTIJD 12 UUR
ReCepTeN - Gebak
Ingrediënten (10 biscuitjes )
• 50 gr gedroogde abrikozen
• 1 appel
• 1 theelepel gemalen kaneel
• 1 eetlepel zonnebloempitten
• 50 gr 1 nacht voorgeweekte
boekweit
• 50 gr boekweitmeel
Stappen
Rehydrateer de gedroogde abrikozen gedurende 20 minuten in lauw water. Mix de appel, abrikozen, kaneel en zonnebloempitten in de blender (Vitamix). Doe deze puree in een kom. Voeg er het meel en boekweit aan toe en meng het geheel goed.
KOKOSROTSJES
BEREIDING 30 MIN DROOGTIJD 4 TOT 6 U BEWAARTIJD: 1 WEEK IN DE KOELKAST
Ingrediënten
• 2 bananen
• 200 gr gedroogde kokos
• 1 eetlepel verse geraspte gember
• 1 eetlepel citroen (voor de
oxidatie)
Stappen
Mix de bananen met de gember Meng in een kom de gedroogde kokos met de bananenpuree.
Leg NutriFlex blad op een rooster-plaat en maak kleine balletjes met behulp van een klein lepeltje. Laat gedurende 12 uur drogen op 45°C. Keer de biscuitjes halverwege om zodat ze goed droog en krokant worden.
Vorm balletjes en leg ze op een rooster van de droger. Laat gedurende 4 uur drogen voor zachte rotsjes of 6 uur op 45°C.
68
ND500_userguide.indd 68 22/07/17 10:22
CRUKIES MET CHOCOLADE
BEREIDING 10 MIN DROOGTIJD 4 TOT 6 U
ReCepTeN - Gebak
Ingrediënten (10 crukies)
• 100 gr gemalen cashewnoten
• 50 gr gemalen hazelnoten (of
amandelen)
• 50 gr gemalen havermoutvlokken (of boekweitmeel)
• 60 ml dadel- of esdoornsiroop
• 1 theelepel kaneel
• 1 eetlepel vanille-extract
• 1 eetlepel rauwe cacao
Stappen
Doe alle ingrediënten in een kom en meng met de hand. Als de bereiding te droog is, kunt u wat siroop toevoegen. Het geheel moet consistent zijn, mag niet afbrokkelen of vloeibaar worden.
Maak kleine balletjes om er crukies van te vormen en leg ze op een NutriFlex blad. Laat 4 tot 6u drogen op 47°C. Zorg ervoor dat ze mals blijven.
69
ND500_userguide.indd 69 22/07/17 10:22
ReCepTeN - pOeDeR
POEDER
_
Poeder is gemakkelijk
te maken. Het volstaat
de gedroogde
voedingsmiddelen (die droog
en bros zijn) met vijzel en
mortel fijn te maken. Voor
een nog fijner resultaat, kunt
u ze ook in de blender mixen.
Poeder kan bewaard worden
zoals kruiden: droog, in een
afgesloten verpakking en
beschut tegen licht..
De uien en de look in poeder
zijn de ideale smaakmakers
voor vlees en sauzen. Het
tomatenpoeder kan gebruikt
worden om sauzen, pasta,
jus of soep op smaak te
brengen. Het wordt als
tomatenconcentraat gebruikt.
ITALIAANSE MIX
WEKEN 6U BEREIDING 20 MIN DROOGTIJD 8 U
Ingrediënten
• 80 gr zwarte olijven
• 50 gr gedroogde tomaat
(zonder olie)
• 1 ui
• 150 gr cashewnoten
• 4 theelepels gedroogde oregano
Stappen
Week de cashewnoten 6 uur in water. Spoel ze overvloedig.
Hak met een mes de lijven, de gedroogde tomaten, de ui en de cashewnoten fijn.
Meng alle ingrediënten in een kom. Doe de bereiding daarna op een NutriFlex blad.
Droog gedurende 8 uur op 50°C. De bereiding moet goed droog zijn en bijna bros. Om het poeder te maken, doet u alle ingrediënten in een blender en mix tot u de gewenste consistentie verkrijgt.
U hebt nu een rauwe en veganistische Italiaanse mix om uw sauzen, soepen, pizza’s of andere Italiaanse bereidingen smaak mee te geven.
70
ND500_userguide.indd 70 22/07/17 10:22
ReCepTeN - pOeDeR
RODE BIETE POEDER : 100% NATUURLIJKE KLEURSTOF
De natuur is rijk aan kleuren! Het is kinderspel om zelf natuurlijke voedingskleurstoffen te maken. We geven u hier alvast een recept voor roze poeder dat uw kinderen zeker zal bevallen!
Stappen
Snij en mix een mooie rode biet met wat water. Spreid de puree van biet uit op een NutriFlex blad. Laat drogen op 47°C gedurende 8 tot 10 uur tot alles droog en krokant is.
Maak het rode blad los en maak het fijn met de vijzel of doe het in de blender tot u een fijn poeder verkrijgt.
Enkele snuifjes van dit poeder geven kleur aan uw spaghetti, risotto of quinoasalade!
71
ND500_userguide.indd 71 22/07/17 10:22
BOSPOEDER
BEREIDING 10 MIN DROOGTIJD 12 U
Met dit receptje kunt u deze steeltjes verwerken en afval in de keuken vermijden.
Dit poeder is een 100% natuurlijk voedingsmiddel om uw sauzen smaak te geven. Het zorgt voor een rookachtige toets.
Stappen
Snij de steeltjes in dunne plakjes en leg ze op de roosters van de NutriDry.
ReCepTeN - pOeDeR
Laat 12 uur drogen op 45°C. Eens de steeltjes van de champignons droog en krokant zijn, kunt u ze in een blender tot poeder vermalen.
72
ND500_userguide.indd 72 22/07/17 10:22
ReCepTeN - pOeDeR
PRAUWMEZAAN
BEREIDING 40 MIN DROOGTIJD 10 TOT 12 UUR
Op zoek naar een veganistisch alternatief voor kaas voor op de pasta? Probeer dan eens deze grawnola met de allure van Parmezaan!
Ingrediënten
• 100 gr vooraf geweekte cashewnoten
• 50 gr vooraf geweekte pijnboompitten
• 4 eetlepels voedingsgistvlokken
Stappen
Mix de cashewnoten, de pijnboompitten en het citroensap in de blender tot u een gladde textuur verkrijgt. Voeg daarna gist en zout toe. Mix nog wat om ze te mengen.
• 1 theelepel grof zout
• Het sap van een halve citroen
Spreid de bereiding uit op een droogvel. Laat 12 uur drogen tot het deeg goed droog en krokant is.
U kunt het in blokjes snijden of met een vijzel fijnmaken tot poeder.
73
ND500_userguide.indd 73 22/07/17 10:22
YOGHURT
_
BEREIDING 20 MIN INCUBEREN 5 U
ReCepTeN - yOGhURT
Ingrediënten
• 1 1 kopje poedermelk
• 1/2 liter magere melk
• 2 eetlepels natuurlijke, niet-
gepasteuriseerde yoghurt
Stappen
Voeg voor yoghurt 1 kopje poedermelk toe aan 1/2 liter magere melk. Breng gedurende 2 seconden aan de kook. Zet van het vuur en laat afkoelen tot 46°C.
Zodra de melk is afgekoeld, voegt u 2 eetlepels natuurlijke, niet­gepasteuriseerde yoghurt toe. Doe in recipiënten, dek af en laat gedurende 5 uur in de droger op 46°C incuberen.
Gebruik voor een optimaal resultaat een thermometer. U hoeft dan de deur niet te openen zolang de yoghurt aan het incuberen is.
74
Als u klaar bent, zet u de yoghurt in de koelkast. Voeg desgewenst voor het serveren nog vers fruit toe. U kunt ook halfzachte tot harde kaas maken. We raden u aan daarvoor een gespecialiseerd boek rond kaasmaken te lezen.
ND500_userguide.indd 74 22/07/17 10:22
ReCepTeN - yOGhURT
75
ND500_userguide.indd 75 22/07/17 10:22
JERKY
_
Selectie
Voor de jerky (reepjes gedroogd
vlees) kiest u enkele magere stukjes
rauw vlees.
Hoe hoger het vetgehalte, hoe korter
de bewaarduur.
ReCepTeN - jeRky
76
ND500_userguide.indd 76 22/07/17 10:22
ReCepTeN - jeRky
Bereiding
Snij het vlees in gelijke stukjes van 2,5 cm breed en 1 cm dik. De lengte is naar keuze.
Snij daarna het zichtbare vet weg. Jerky die met de richting van het vlees mee wordt gesneden, is mals; jerky die tegen de richting van het vlees in wordt gesneden, is zacht maar breekbaar.
Breng op smaak met sojasaus, Worcestershiresaus, tomaat of barbecue; lookpoeder, ui- of kerriepoeder; zout of peper.
Om de jerky beter te bewaren, kunt u voor het drogen het vlees pekelen of zouten.
Als u het wil zouten, wrijft u het vlees in met zout en een kruidenmengsel, om te pekelen gebruikt u water met zout en kruiden. Het vlees wordt in de pekel geweekt tot het zout geabsorbeerd is.
• Voor het zouten, bestrooit u het mengsel gelijkmatig op de twee kanten van de reepjes vlees. Leg de reepjes op elkaar in een afgesloten verpakking.
• Om te pekelen legt u het vlees in laagjes en giet u de pekel over de bovenste laagjes. Marineer gedurende 6 tot 12 uur in de koelkast. Draai de reepjes enkele keren om tot ze volledig hard zijn.
Drogen
Schud alle overtollige mengsel af. Leg een laagje reepjes op een schotel van de droger. Droog gedurende 4 tot 6 uur op 68°C. Verwijder regelmatig de vetdruppels die zich aan het oppervlak vormen. Test de jerky steeds met een nieuw stukje. Een goed gedroogde jerky barst wanneer hij geplooid wordt maar breekt niet.
Bewaren
Leg de jerky om de smaken beter te bewaren in een luchtdichte verpakking en zet ze op een koele, donkere en droge plaats. Als er vochtdruppels ontstaan binnen in de verpakking, is de jerky niet voldoende gedroogd en kan hij gaan schimmelen. Laat gedurende langere tijd drogen.
77
ND500_userguide.indd 77 22/07/17 10:22
ReCepTeN - kRUIDeN eN blOemeN
KRUIDEN EN BLOEMEN _
Stel uw eigen kruidenthee samen met wat u in uw tuin vindt. Dat is heel eenvoudig!
Stappen
Snij de beschadigde of verkleurde delen weg. Spoel met koud water. Droog af met een handdoek.
Verwarm de droger voor op 35°C tot 45°C. Spreid de kruiden uit over schotels. Droog gedurende 2 tot 4 uur.
De tijd kan aanzienlijk variëren. Als het langer dan 4 uur duurt, verhoogt u de temperatuur. Bewaar in een hermetisch afgesloten verpakking.
Berbermengsel
• ¼ verbena
• ¼ munt
• ¼ hibiscus
• ¼ gedroogde roos
• Optionele kruiden: steranijs en
kaneel
Mengsel voor een goede nachtrust
• 1/3 kamille
• 1/3 linde
• 1/3 verbena
Mengsel ter bevordering van de spijsvertering
• ¼ munt
• ¼ linde
• ¼ verbena
• ¼ citroenmelisse
• Optioneel: oregano
78
ND500_userguide.indd 78 22/07/17 10:22
ReCepTeN - kRUIDeN eN blOemeN
79
ND500_userguide.indd 79 22/07/17 10:22
TIPS EN ADVIEZEN _
ReCepTeN - TIps eN aDVIezeN
Brood, koekjes en koffiekoeken opnieuw krokant maken
Maak suikerbrood, broodjes, koekjes of ontbijtgranen opnieuw krokant door ze 1 uur te drogen op 63°C.
Brooddeeg doen rijzen
De droger kan de ideale omstandigheden creëren om uw brooddeeg te doen rijzen. Neem de schotels weg en verwarm de droger voor op 46°C.
Zet een ondiep recipiënt met water op de bodem van de droger. Zet een droogplaat boven het water en zet er de kom met deeg op. Dek het deeg af met een doek. Laat het deeg 30 minuten tot 1 uur rijzen. Na het rijzen gaat u verder volgens uw recept.
Noten bewaren
Noten zijn rijk aan vetten en vormen een geconcentreerde bron van eiwitten. Droog ze in natuurlijke toestand of voeg kruiden toe. Leg de noten in één enkele laag. U kunt de noten voor het drogen blancheren. Droog op 46°C tot 52°C. Droog gedurende 8 tot 12 uur. Bewaar in een hermetisch afgesloten verpakking. Opmerking: Noten kunnen ranzig worden als ze niet gekoeld worden door hun hoge vetgehalte.
Pasta drogen
U hebt geen pastahouders nodig. Leg de verse pasta in reepjes op de droogroosters. Droog gedurende 2 tot 4 uur op 57°C. Bewaar in een hermetisch afgesloten recipiënt.
80
ND500_userguide.indd 80 22/07/17 10:22
DROOGTIjDTabel
GROENTEN
ASPERGES
BOONTJES, GROENE OF GELE BOONTJES
BIET
BROCCOLI
KOOL
WORTELEN
SELDERIJ
MAÏS
KOMKOMMER
AUBERGINE
BLADGROENTEN
BEREIDING TEST BEREIDINGSTIJD
WAS DE ASPERGES EN SNIJD ZE IN STUKKEN BREEKBAAR 5-6 UUR
WAS DE BOONTJES, VERWIJDER DE UITEINDEN EN SNIJD IN STUKKEN
WAS DE BIETEN, STOP ZE IN DE STOOMKOKER TOT ZE MALS ZIJN. LAAT DE BIETEN AFKOELEN, VERWIJDER DE SCHIL EN SNIJD ZE IN STUKKEN OF IN BLOKJES
WAS DE BROCCOLI, SNIJD DE TAKKEN IN STUKKEN LAAT DE BLOEMKNOPPEN VOLLEDIG DROGEN
WAS DE KOOL EN SNIJD HEM IN STUKKEN BREEKBAAR 7-11 UUR
WAS DE WORTELEN, SNIJD DE UITEINDEN ERAF, VERWIJDER DE SCHIL INDIEN GEWENST SNIJD DE WORTELEN IN SCHIJFJES OF IN BLOKJES VAN
WAS DE PLANT EN HAAL DE TAKKEN VAN ELKAAR, SNIJD IN STUKKEN VAN
PEUL DE MAÏS, VERWIJDER HET VLIES EN KOOK MET BEHULP VAN DE STOOMKOKER. SNIJD DE KOLF EN VERSPREID HEM OVER DE PLAAT. DRAAI MEERDERE KEREN OM TIJDENS HET DROOGPROCES.
WAS DE KOMKOMMER EN SNIJD HEM IN SCHIJVEN VAN SOEPEL 4-8 UUR
WAS DE AUBERGINE EN SNIJD IN SCHIJVEN SOEPEL 4-8 UUR
WAS DE GROENTEN, SNIJD ZE IN STUKKEN, VERWIJDER DE HARDE NERVEN. DE BLADEREN MOGEN ELKAAR NIET OVERLAPPEN. DRAAI ZE OM VOOR EEN UNIFORM RESULTAAT.
BREEKBAAR 8-12 UUR
SOEPEL 8-12 UUR
BREEKBAAR 10-14 UUR
SOEPEL 6-10 UUR
SOEPEL 3-10 UUR
BREEKBAAR 6-10 UUR
BREEKBAAR 3-7 UUR
81
ND500_userguide.indd 81 22/07/17 10:22
DROOGTIjDTabel
CHAMPIGNONS
PIJNBOOMPITTEN
PASTINAAK
ERWTEN
PAPRIKA
GEPOFTE MAÏS
AARDAPPELEN
KOOL
ZOMERPOMPOEN
WINTERPOMPOEN
KNOLRAPEN
POMPOEN
BORSTEL DE CHAMPIGNONS OF VEEG ZE AF MET BEHULP VAN EEN VOCHTIGE DOEK, SNIJD ZE IN STUKKEN
VERWIJDER DE WORTEL, HET BOVENSTE GEDEELTE EN HET VLIES. SNIJD IN SCHIJVEN VAN
BORSTEL DE PASTINKAAK, VERWIJDER DE SCHIL INDIEN GEWENST EN SNIJD IN SCHIJVEN
PEUL DE ERWTEN, WAS ZE EN KOOK ZE MET DE STOOMKOKER. SPOEL ZE AF MET KOUD WATER, DROOG NA MET EEN HANDDOEK
VERWIJDER HET STEELTJE, DE PITJES EN HET WITTE GEDEELTE. WAS DE PAPRIKA EN SNIJD HEM IN STUKKEN OF IN STROKEN
LAAT DE GRANEN VASTGEHECHT BLIJVEN AAN DE KOLF TOT ZE GOED GEDROOGD ZIJN, VERWIJDER ZE VERVOLGENS VAN DE MAÏSKOLF
GEBRUIK JONGE AARDAPPELEN, WAS ZE EN KOOK ZE IN DE STOOMKOKER GEDURENDE 4-6 MINUTEN. SNIJD ZE IN STUKKEN OF IN SCHIJFJES
WAS DE KOOL EN SNIJD HEM IN STUKKEN BREEKBAAR 10-14 UUR
SOEPEL 3-7 UUR
SOEPEL 4-8 UUR
BREEKBAAR 7-11 UUR
BREEKBAAR 4-8 UUR
SOEPEL 4-8 UUR
SOEPEL 4-8 UUR
BREEKBAAR
OF SOEPEL
BREEKBAAR 10-14 UUR
BREEKBAAR 7-11 UUR
BREEKBAAR 8-12 UUR
BREEKBAAR 7-11 UUR
6-14 UUR
82
ND500_userguide.indd 82 22/07/17 10:22
DROOGTIjDTabel
FRUITS
APPEL
ABRIKOZEN
BANANEN
BESSEN
KERSEN
VEENBESSEN
VIJGEN
DRUIVEN
NECTARINES
PERZIKEN
BEREIDING TEST BEREIDINGSTIJD
SCHIL DE APPEL, VERWIJDER DE PITTEN EN SNIJD HEM IN STUKKEN VAN … CM, BESTROOI DE APPELSCHIJFJES MET KANEEL INDIEN GEWENST
WAS DE ABRIKOZEN, SNIJ ZE IN TWEE EN ONTPIT, LAAT DROGEN MET DE SCHIL NAAR ONDER GERICHT
VERWIJDER DE SCHIL EN SNIJD ZE IN STUKKEN VAN … CM SOEPEL 6-10 UUR
LAAT ZE VOLLEDIG, ALS DE SCHIL VETTIG IS, MOET U ZE EERST WASSEN
VERWIJDER DE STEELTJES EN ONTPIT DE KERSEN, SNIJD ZE IN TWEE EN PLAATS ZE OP DE PLAAT MET DE SCHIL NAAR ONDER GERICHT. LET EROP DAT ZE NIET TE VER GAREN
VERWIJDER DE STEELTJES EN ONTPIT DE VEENBESSEN, SNIJD ZE IN TWEE EN PLAATS ZE OP DE PLAAT MET DE SCHIL NAAR ONDER GERICHT. LET EROP DAT ZE NIET TE VER GAREN
WAS DE VIJGEN, SNIJ ZE IN PLAKKEN, PLAATS ZE OP DE PLAAT MET DE SCHIL NAAR ONDER GERICHT.
WAS DE DRUIVEN, VERWIJDER HET STEELTJE EN SNIJD DE DRUIVEN IN TWEE OF LAAT ZE VOLLEDIG, PLAATS OP DE PLAAT MET DE SCHIL NAAR ONDER GERICHT. ALS U DE DRUIVEN BLANCHEERT, VERMINDERT DE DROOGTIJD MET 50%
WAS DE NECTARINES EN ONTPIT. SNIJD IN SCHIJVEN VAN … CM, PLAATS OP DE PLAAT MET DE SCHIL NAAR ONDER GERICHT
WAS DE PERZIKEN EN ONTPIT. SNIJD IN SCHIJVEN VAN … CM, PLAATS OP DE PLAAT MET DE SCHIL NAAR ONDER GERICHT
SOEPEL 7-15 UUR
SOEPEL 20-28 UUR
SOEPEL 10-15 UUR
SOEPEL 13-21 UUR
SOEPEL 10-12 UUR
SOEPEL 22-30 UUR
SOEPEL 8-16 UUR
SOEPEL 8-16 UUR
SOEPEL 8-16 UUR
83
ND500_userguide.indd 83 22/07/17 10:22
DROOGTIjDTabel
PEREN
KAKI’S
ANANAS
PRUIMEN
RABARBER
AARDBEIEN
MELOEN
BOSBESSEN
KIWI’S
WATERMELOEN
WAS DE PEREN, VERWIJDER DE SCHIL EN VERWIJDER DE PITTEN. SNIJD IN SCHIJVEN VAN … CM OF IN PARTJES
WAS DE KAKI’S, VERWIJDER HET STEELTJE EN DE SCHIL. SNIJD IN SCHIJVEN VAN … CM
VERWIJDER DE SCHIL, VERWIJDER DE VEZELACHTIGE DELEN EN HET HART. SNIJD IN SCHIJVEN VAN … CM OF IN PARTJES
WAS DE PRUIMEN, SNIJD ZE IN TWEE EN VERWIJDER DE PIT. DUW LICHTJES OP DE BUITENKANT ZODAT DEZE WORDT AFGEVLAKT. DIT ZAL HET DROOGPROCES BEVORDEREN.
WAS DE RABARBER, SNIJD IN STUKKEN VAN … CM SOEPEL 6-10 UUR
WAS DE AARDBEIEN, VERWIJDER HET KROONTJE, SNIJD IN SCHIJVEN VAN … CM
VERWIJDER DE SCHIL, VERWIJDER DE PITJES EN SNIJD IN PARTJES SOEPEL 8-10 UUR
SOEPEL 8-16 UUR
SOEPEL 11-19 UUR
SOEPEL 10-18 UUR
SOEPEL 8-16 UUR
SOEPEL 7-15 UUR
SOEPEL 10-12 UUR
SOEPEL 7-15 UUR
SOEPEL 8-10 UUR
84
ND500_userguide.indd 84 22/07/17 10:22
GUIDe De DépaNNaGe
PROBLEMEN
OPLOSSEN
TECHNISCHE PROBLEMEN
_
F.A.Q.
GARANTIE
85
ND500_userguide.indd 85 22/07/17 10:22
F.A.Q.
_
pROblemeN OplOsseN
Mijn appelen en peren worden bruin tijdens het drogen. Kan ik ze wel nog opeten?
Ja. Fruit dat bruin is geworden, kunt u gewoon opeten. Heel wat fruitsoorten oxideren tijdens het droogproces. Oxidatie komt voor wanneer het vruchtvlees aan de lucht wordt blootgesteld. Een voorbehandeling van het fruit kan deze oxidatie vertragen.
Mijn fruitleer is te dun en breekt af. Hoe kan ik het leer maken zoals ik het in de winkel vind?
Te sappig fruit kan het fruitleer broos maken. Om fruitleer te maken zoals in de winkel, voegt u gewoon een banaan toe aan de fruitpuree.
Wanneer ik verschillende voedingsmiddelen samen droog, worden sommige sneller droog dan andere. Moet ik de droge voedingsmiddelen al uithalen?
Ja, zodra de voedingsmiddelen droog zijn, kunt u ze uithalen en op een droge plaats laten afkoelen. Zo kunt u het drogen van de resterende voedingsmiddelen optimaliseren. Als u de voedingsmiddelen gelijk hebt versneden en als u halfweg de droogtijd de plaat 180° draait, zou het drogen op hetzelfde moment moeten klaar zijn.
86
ND500_userguide.indd 86 22/07/17 10:22
pROblemeN OplOsseN
TECHNISCHE PROBLEMEN _
Het toestel gaat niet aan
Het scherm gaat niet aan
De ventilator draait maar de weerstand geeft geen warmte af
De voedingsmiddelen zijn niet gedroogd
Er zit condensatie op de wand
De voedingsmiddelen zijn niet homogeen gedroogd
De ventilator maakt een abnormaal geluid
De stekker is niet juist aangesloten
Het toestel staat niet aan
Het toestel staat niet aan
Het verwarmingssysteem is defect
Er zit een vreemd voorwerp vast in de ventilator
Er ligt te veel op de platen
De voedingsmiddelen liggen op elkaar op de platen
De ventilator draait traag in slow-modus
Er ligt te veel op de platen
De voedingsmiddelen bevatten teveel vocht
De voedingsmiddelen zijn niet allemaal even dik
Er ligt te veel op de platen
De ventilator is defect
SLUIT DE STEKKER OPNIEUW AAN
DRUK OP DE KNOP ON
DRUK OP DE KNOP ON
ZET HET TOESTEL UIT EN CONTACTEER DE KLANTENDIENST
VERWIJDER HET VREEMD VOORWERP
VERWIJDER EEN GEDEELTE VAN DE VOEDINGSMIDDELEN
VERSPREID DE VOEDINGSMIDDELEN GELIJKMATIG
ACTIVEER DE FAST-MODUS
VERWIJDER EEN GEDEELTE VAN DE VOEDINGSMIDDELEN
VERLENG DE DROOGTIJD
SNIJ UW VOEDINGSMIDDELEN GELIJKMATIG
VERWIJDER EEN GEDEELTE VAN DE VOEDINGSMIDDELEN
ZET HET TOESTEL UIT EN CONTACTEER DE KLANTENDIENST.
87
ND500_userguide.indd 87 22/07/17 10:22
pROblemeN OplOsseN
GARANTIE _
Dalcq S.A. kent op alle elementen van het toestel een bijzondere garantie toe die onderworpen is aan onderstaande voorwaarden. De wettelijke bepalingen met betrekking tot de garantie en de rechten die voortvloeien uit de wet betreffende de aansprakelijkheid voor defecte producten worden daardoor niet aangetast. De eventuele rechten op latere uitvoering en schadevergoeding van de koper in geval van gebreken blijven geldig, zodra aan de voorwaarden daartoe wordt voldaan.
1. Duur van de garantie
ofwel de gratis herstelling of de
vervanging van een of meerdere De garantie geldt voor alle elementen van het toestel en wordt van kracht op de datum van aankoop (factuurdatum) met een duur van 2
defecte elementen of het omruilen
van het hele toestel tegen een toestel
van dezelfde waarde. Dalcq N.V. zal
de maatregel kiezen. jaar voor privégebruik.
3. Garantieclaims
2. Voorwerp van de garantie
Bij storing of defect moet u De garantie dekt alle gebreken in
onmiddellijk contact opnemen met: materiaal, constructie en productie op voorwaarde dat het defect reeds aanwezig is bij levering en dat het toestel correct werd behandeld door de koper. De garantie omvat
ND500_userguide.indd 88 22/07/17 10:22
• De winkel waar u het toestel hebt aangekocht.
• De klantendienst (telefonisch (zie opmerking bij punt 7),
88
schriftelijk of per email) voor het opsturen van het toestel met een gedetailleerde beschrijving van het probleem met foto’s
4. Verpakking
Het wordt aanbevolen om het toestel in de oorspronkelijke verpakking op te sturen. Als u een andere verpakking gebruikt, moet u erop letten dat deze voldoende beschermt tegen de typische risico’s in verband met de verzending en dat deze over aangepaste beschermingen
pROblemeN OplOsseN
beschikt. Een eenvoudige kartonnen verpakking gevuld met papier volstaat niet. Dalcq N.V. kan niet aansprakelijk worden gesteld voor schade die te wijten is aan ongeschikte verpakking. In dat geval komt de garantie te vervallen. De klantendienst zal u inlichtingen geven over de verzendingswijze en de daaruit voortvloeiende kosten.
5. Reinigen
Als u de onderdelen of het toestel niet schoonmaakt voor verzending, zal Dalcq N.V. een forfait aanrekenen voor de reinigen. De koper moet dan bewijzen dat de reële kost hiervan lager ligt dan het aangerekende forfait.
6. Annulatie van het recht op de garantie
Het recht op de garantie wordt
geannuleerd:
• bij verkeerd gebruik, verkeerde behandeling en opslag (bijv. schade veroorzaakt door vocht of hoge temperaturen)
• bij herstellingen, pogingen tot herstelling, wijzigingen van eender welke aard en gebruik van niet-originele reserveonderdelen, enz. die niet door Dalcq N.V. of een erkende firma werden uitgevoerd
• bij ongepaste verpakking en verkeerd transport
• bij ongepaste mechanische invloeden op het toestel of elementen van het toestel
• in geval van incidenten die geen verband houden met het bewerken of vervaardigen van het toestel zoals vallen, stoten, beschadiging, brand, aardbeving, schade veroorzaakt door overstroming, bliksem, enz.
• indien geen aankoopbewijs kan worden voorgelegd
• bij ander gebruik dan voor private doeleinden, in het bijzonder in een commercieel kader
De uitgaven die Dalcq N.V. oploopt na het terugzenden van een product door de koper in afwezigheid van garantie of bij teruggave worden door de koper gedragen.
7. Klantendienst
Dalcq S.A. Rue du Hainaut 86 6180 Courcelles Belgique info@dalcq.com
ADVIES
Om een beste garantie volgen te ontvangen, registreet uw product op www.dalcq.com
89
ND500_userguide.indd 89 22/07/17 10:22
NOTES
ND500_userguide.indd 90 22/07/17 10:22
pROblemeN OplOsseN
ENGAGEMENT NUTRITIONNEL
_
BELLE-GE HISTOIRE
L’ÉLOGE DE LA DOUCEUR
LE GOÛT DE L’EXCELLENCE
91
ND500_userguide.indd 91 22/07/17 10:22
INTRODUCTION
UNE BELLE-GE HISTOIRE
_
C’est dans la tête de Jean-Marie Jenicot qu’a germé l’idée de la marque Dejelin. Ingénieur de formation, Jean-Marie a travaillé pour plusieurs grandes marques d’électroménager avant de se lancer dans la conception de sa propre gamme d’électroménager en commençant par la cuisson vapeur.
« À l’époque, je n’étais pas satisfait des
cuit-vapeurs qui existaient sur le marché, je souhaitais créer un cuiseur vapeur plus qualitatif, plus modulable, mais surtout plus respectueux pour la santé. C’est à ce moment que j’ai rencontré Pol Grégoire et découvert l’alimentation vive. La cuisson douce à basse température est apparue alors comme une évidence. Je voulais rendre la cuisson douce et l’alimentation vive accessibles à tous ».
En quête de matériaux de qualité, Jean­Marie a exploré les cuisines des grand­chefs pour finalement sélectionner un de leurs outils de base, qui allait être l’essence même du cuit-vapeur Dejelin : le bac gastronorm. Ces bacs en inox présentaient de nombreuses qualités. Conçus en Inox 18/10, ils respectent intégralement les aliments: pas de transfert de matière et pas d’échange d’odeurs, ni de saveur. Ajoutons à cela une grande variété de tailles et de fonctions pour une modularité inépuisable.
Sur base du gastronorm GN ½, Jean-Marie, développe un système unique et innovant de cuisson vapeur. « Ce qui était le plus embêtant dans
les cuit-vapeurs, c’était le manque de modularité mais surtout une mauvaise
diffusion de la vapeur. Dans un cuit vapeur classique, la vapeur est diffusée par le milieu de l’appareil. Le premier étage cuit parfaitement, mais le second niveau cuit moins bien, car les aliments du premier étage bloquent la vapeur. Quant au troisième niveau, ce n’est pas la peine d’essayer d’y cuire quelque chose. J’ai donc sélectionné un gastronorm perforé au centre et sur les côtés, puis ajouté une rehausse pour obtenir une diffusion homogène de la vapeur : à la fois centrale et latérale, comme dans un four vapeur.»
Le cuit vapeur Dejelin se distingue des autres cuit-vapeurs grâce à ce système unique de double paroi, qui offre la performance d’un four vapeur, combiné à la modularité d’un cuit­vapeur.
92
ND500_userguide.indd 92 22/07/17 10:22
INTRODUCTION
Après quelques tests en cuisine avec Pol Grégoire, Jean-Marie obtient le résultat escompté. Une cuisson rapide et douce à la fois. La température de 80°C pour des légumes croquants pleins de vie et riches en goût. Simple et délicieuse, la vapeur douce réveille les saveurs des aliments tout en préservant leurs valeurs nutritionnelles. En septembre 2005, le cuit-vapeur se vend sous le nom de Dejelin et s’intègre rapidement dans toutes les cuisines des adeptes de cuisine vivante, mais aussi des gourmets, des chefs amateurs et professionnels.
Un an plus tard, Pol Grégoire enchanté du cuit vapeur, fait part à Jean-Marie de ses observations. Il s’avère qu’une grande partie des sels
minéraux et de vitamines se trouvent dans le jus de cuisson des aliments. Malheureusement, ce précieux jus retombe directement dans l’eau de cuisson et devient non-consommable. Jean-Marie, développe alors le bac « bio gastronorm » récolteur de jus. Un bac gastronorm unique qui permet de laisser passer la vapeur grâce à des perforations latérales tout en récupérant le jus de cuisson des aliments se trouvant à l’étage supérieur.
Passionné et toujours en quête d’innovation, Jean-Marie continue d’améliorer et de développer la gamme Dejelin selon les besoins d’une clientèle pointilleuse et soucieuse de sa santé. Après avoir sorti de nombreux accessoires pour le cuit vapeur (cuit-
asperge, cuit-œuf, bio-gastronorm), la marque se lance en 2015 dans l’extraction de jus avec trois extracteurs de jus qui répondent à chacun de nos besoins. Du modèle extra-lent (au plus lent au mieux) au modèle ultra­polyvalent. Et voici désormais les déshydrateurs NutryDry qui viennent compléter la gamme pour une alimentation variée, vivante et pleine de saveurs.
Dejelin s’inscrit avant tout dans une
démarche de santé et consacre ses recherches et le développement de ses produits sur la préservation des nutriments pour une alimentation plus saine, mais aussi plus savoureuse.
93
ND500_userguide.indd 93 22/07/17 10:22
INTRODUCTION
UN ENGAGEMENT NUTRITIONNEL _
UNE CUISINE VARIÉE
Manger équilibré, c’est bien. Varier son alimentation, c’est encore mieux ! Chez Dejelin, on dit non à la routine alimentaire! Apprenez pas à pas toutes sortes de techniques de cuisine douce pour diversifier vos repas. Déclinez et associez de nombreux ingrédients dans des recettes simples et savoureuses.
perfectionner selon vos besoins.
La cuisson vapeur avec les cuits vapeurs NutriSteam
L’extraction à froid avec les extracteurs NutriJuice
La déshydratation avec les déshydrateurs NutriDry
La cuisson vapeur est un mode de cuisson ancestral respectueux des aliments et de notre santé. Les appareils vapeur Dejelin ne se limitent pas uniquement à la cuisson vapeur et suggère une multitude de cuisson douce : cuisson basse température, cuisson sous vide, cuisson à l’étouffée, fermentation etc. Découvrez le plaisir d’une cuisine chaude, réconfortante et vitaminée. Dejelin a développé une gamme complète de cuit vapeur pour s’initier, expérimenter ou se
ND500_userguide.indd 94 22/07/17 10:22
Bien plus que des jus, ces extracteurs sont ultra-polyvalents et permettent aussi de réaliser du lait et du beurre végétal, du caviar d’aubergines, du houmous, du pesto, mais aussi de moudre des épices et du café ou encore de créer des desserts sains glacés.
94
Les déshydrateurs Dejelin viennent compléter la gamme pour une cuisine saine et vivante. Conservez vos fruits et légumes en toute simplicité avec nos déshydrateurs digitaux. Parfait pour manger local … et hors saison ! Réalisez de véritables délices déshydratés : biscru, grawnola, fond de tarte ou de pizza crue, pain esséniens, chips de choux, cuirs de fruits.
INTRODUCTION
UNE CUISINE LÉGÈRE
La gamme Dejelin vous guide pas à pas vers une alimentation plus saine et plus légère. À la maison, ayez le réflexe Dejelin, et vous retrouverez rapidement votre ligne et votre équilibre.
Sans Matière grasse
La cuisson vapeur ne demande pas d’ajout de matière grasse. C’est pourquoi le cuit vapeur Dejelin est un allié idéal pour retrouver sa ligne tout en douceur.
La cuisson à la vapeur douce n’est pas uniquement réservée au régime. Elle permet de manger plus léger et facilite également la digestion ! Fini les sensations de lourdeurs et de ballonnements après les repas.
Plus digeste
L’extraction à froid facilite la digestion des aliments. Les extracteurs de jus Dejelin brisent délicatement les membranes cellulaires des fruits et légumes pour libérer tous les nutriments qu’ils renferment. Vous obtenez un jus riche en vitamines, enzymes et minéraux sans les fibres solides (plus difficiles à digérer).
Ainsi, vous pouvez mettre votre système digestif au repos tout en bénéficiant rapidement des bienfaits des aliments.
Lorsque vous mangez des fruits et légumes, il vous faut entre 3 et 5h pour bénéficier de leurs apports nutritifs. Votre système digestif doit laborieusement
LE SAVIEZ-VOUS
disséquer les aliments pour y dénicher les nutriments et les transmettre à votre organisme. Boire leur jus accélère le processus d’assimilation des nutriments. En seulement 10 -15 minutes, tout est absorbé.
L’intestin notre second cerveaux
Comme l’explique Giula Enders dans son livre « le charme discret de l’intestin », notre système digestif influence grandement notre humeur et notre énergie. Un repas sain et léger avec Dejelin, c’est donc une véritable bouchée de bonheur au sens propre comme au sens figuré. Alors chouchoutez votre cerveau émotionnel (intestin) et prenez­en grand soin, il vous en remerciera !
95
ND500_userguide.indd 95 22/07/17 10:22
INTRODUCTION
L’ÉLOGE DE LA DOUCEUR _
“Cuisiner tout en préservant la nature des aliments”, tel est le leitmotiv de Dejelin. Pour une cuisine énergisante, pleine de saveurs et de vitalité, l’essentiel est de préserver un maximum de nutriments: vitamines, minéraux, enzymes... Et c’est précisément ce que Dejelin vous suggère dans votre cuisine du quotidien avec son mode de cuisson douce à basse température, l’extraction à froid et la déshydratation.
Dejelin vous offre une véritable initiation à la cuisine vivante. Prenez le temps de cuisiner et laissez les saveurs se développer tout en douceur. Le secret d’une cuisine nutritive et savoureuse ? Prendre son temps, ne pas brusquer les aliments et savourer l’instant présent.
96
ND500_userguide.indd 96 22/07/17 10:22
INTRODUCTION
LE GOÛT DE L’EXCELLENCE _
La cuisine que propose Dejelin est une cuisine plus saine, mais surtout plus savoureuse ! La cuisson classique surchauffe les aliments et dénature leur structure, leurs bienfaits et leurs saveurs. Avec la gamme Dejelin vous retrouvez le vrai goût des aliments… des parfums les plus intenses aux textures les plus délicates.
La cuisson vapeur permet d’obtenir des textures parfaites et des saveurs incomparables. La chaleur de la vapeur est douce et se diffuse lentement dans les aliments tout en respectant leur structure cellulaire. Résultat, les légumes restent croquants, la viande reste juteuse et le poisson ne s’émiette pas.
ND500_userguide.indd 97 22/07/17 10:22
L’extraction à froid offre des jus d’une extrême finesse. Riches en goût, ces jus font d’excellentes bases pour préparer des vinaigrettes pleines de peps ou donner de la couleur à vos plats. Risotto rose betterave ou vert persillé ? À vous la créativité !
97
Après le fondant, moelleux, l’onctueux, le croquant, vient le croustillant avec la déshydratation. Avec le déshydrateur vous apportez un côté crunchy à vos plats. Grawnola salée ou sucrée ou chips de légumes. C’est la touche finale qui rendra tous vos plats incroyablement exquis.
INTRODUCTION
DEJELIN NUTRIDRY ND500 SERIE _
Le NutriDry de Dejelin allie le meilleur de la technologie en terme de déshydratation. Le NutriDry de Dejelin est la solution de déshydratation la plus avancée. Il vous offre toutes les options dont vous avez besoin pour rendre ce processus aussi simple et pratique que possible. Profitez des avantages d’une déshydratation simple, efficace et respectueuse de vos aliments.
Contrôle optimal de la température
Le déshydrateur Dejelin NutriDry dispose d’un mécanisme de diffusion d’air chaud latérale. Ses plateaux à double paroi offrent une diffusion homogène de l’air chaud à travers toute l’enceinte de l’appareil. Avec le Dejelin ND500 vous obtenez une température uniforme du premier au dernier plateau.
Grâce à son thermostat numérique, le déshydrateur Dejelin NutriDry offre une température précise et constante. Sa plage de température conforme
ND500_userguide.indd 98 22/07/17 10:22
aux exigences de la cuisine crue, vous garantit des préparations saine et riche en nutriments. Avec le Dejelin NutriDry, c’est la qualité crudité assurée !
Lateral Airflow System
Contrairement aux autres déshydrateurs de forme ronde, la diffusion de l’air n’est pas centrale mais latérale. L’air chaud est diffusé à travers la double paroi des plateaux. La température est identique du premier au dernier plateau. Plus besoin de réarranger la disposition de vos plateaux en milieu de séchage. Vous obtiendrez un séchage uniforme dès le premier essai.
98
Ce system permet également de sécher jusqu’à 8 plateaux. Vous pouvez augmenter la surface de séchage de votre appareil avec des plateaux supplémentaires
Autonomie absolue
Avec Le NutriDry, vous avez le contrôle total sur le réglage du minuteur jusqu’à 48 heures.
Design Astucieux
Le déshydrateur NutriDry ND500 est équipé de plateaux ajustables. Vous pouvez augmenter le volume de l’enceinte de votre appareil d’un simple geste.
Il suffit de retirer le centre du plateau. Cela permet de faire lever du pain ou de préparer des pots de yaourt maison.
INTRODUCTION
99
ND500_userguide.indd 99 22/07/17 10:22
ND500_userguide.indd 100 22/07/17 10:22
Loading...