Danfoss WT-DR, WT-PR Installation guide [sv]

Installationsanvisning
BasicPlus2 WT-DR & WT-PR
Rumstermostat
Installationsanvisning BasicPlus2 WT-DR & WT-PR
1. Installation
Bruksanvisningen kan du ladda ner på: heating.danfoss.com.
1. Installationen måste utföras av en behörig elektriker.
2. Rumstermostaten bör installeras ungefär 1,5 m ovanför golvnivå, och på en plats med minimal inverkan från
SE
solljus, luftdrag eller värmekällor (t.ex. en TV), se bild 1.
3. Börja med att försiktigt ta bort skyddshöljet, se bild 2.
4. Anslut kabeln innan de medföljande skruvarna används för att montera bakstycket på väggskåpet. Montera sedan locket på bakstycket, se bild 3.
2. Kabeldragning
Mått, se bild 4. Kopplingsschema, se bild 5 (S1, S2: an­slutningar för golvgivare och A1, A2: spänningsfria extra reläanslutningar, t.ex. för panna). WT-DR/PR används ofta i kombination med Danfoss TWA-termomotor. Beroende på varifrån strömförsörj­ningen hämtas och vilken termomotortyp det gäller (NC eller NO) görs kabeldragningen mellan rumstermostat och termomotor på olika sätt. Utför kabeldragningen enligt den av illustrationerna nedan som överensstäm­mer med aktuell situation.
1. Om strömförsörjningen nns nära rumstermostaten:
• Anslutning till termomotor TWA 230 V av NC-typ, se bild 6.
• Anslutning till termomotor TWA 230 V av NO-typ, se bild 7.
VICUK207 Danfoss Heating Solution2
Installationsanvisning BasicPlus2 WT-DR & WT-PR
2. Om strömförsörjningen nns nära termomotorn:
• Anslutning till termomotor TWA 230 V av NC-typ, se bild 8.
• Anslutning till termomotor TWA 230 V av NO-typ, se bild 9.
3. Felkoder
Display Beskrivning
E1 Fel på rumsgivare
E2 Fel på golvgivare
4. Observera
1. Korrekt kabeldragning är av största vikt. Vi rekommen­derar att man först använder ett instrument för att identiera L- och N-kablarna.
2. Skala inte bort alltför mycket isolering från kabeln, detta för att undvika risken för en kortslutning om den avskalade kabeln kommer i kontakt med metall­len i den 86 mm stora termostaten.
3. Skruvarna som används för att fästa rumstermostaten i väggenheten får inte vidröra kabeln. Om isoleringen skadas av skruven, och kabel och skruv får kontakt med varandra, uppstår risk för kortslutning.
4. Om väggen ska målas ska detta göras innan rumster­mostaten monteras. Annars kan damm eller färgpar­tiklar tränga in i termostaten och skada kretskortet.
Danfoss Heating Solutions VICUK207 3
SE
Installationsanvisning BasicPlus2 WT-DR & WT-PR
5. Maxlasten för reläet är 3 A (resistiv) eller 1 A (induktiv, t.ex. pump, motor). Om belastningen överskrider denna gräns kommer reläet att skadas.
6. Täck inte över termostaten, till exempel genom att hänga en handduk framför den.
7. Rumstermostaten ska anslutas till korrekt termomotor i slingan för individuell reglering av rumstempera-
SE
turer.
5. Teknisk specikation
Egenskap Beskrivning
Godkännande
Omgivande temperatur -10 - 60° C
Kapslingsklass 30
Maxlast, induktiv <1 A
Maxlast, resistiv <3 A
Energiförbrukning 2 W
Strömförsörjning 85-250 Vac, 50/60 Hz
Inställningsintervall för rumstemperatur
Inställningsintervall för golvtemperaturinställning
Material i kåpan ABS + PC
VICUK207 Danfoss Heating Solution4
CE-märkning, SS-EN 60730
5 - 35° C
20 - 45° C
Installationsanvisning BasicPlus2 WT-DR & WT-PR
Fig. 1
1.5 m
Fig. 2
Fig. 3
Danfoss Heating Solutions VICUK207 5
SE
Installationsanvisning BasicPlus2 WT-DR & WT-PR
86.0
86.0
24.516.0
62.3
46.2
S2
N ~
L
Fig. 4
SE
Fig. 5
S1 A1 A2
N
NC
NO
L
230 V ~
Fig. 6
WT-DR/PR
TWA
230V
NC
VICUK207 Danfoss Heating Solution6
L NO NC N A1 A2 S1 S2
230 V
Installationsanvisning BasicPlus2 WT-DR & WT-PR
N ~
L
230
L
230
L
Fig. 7
WT-DR/PR
TWA 230V
NO
L NO NC N A1 A2 S1 S2
Fig. 8
TWA 230V
NC
N
V ~
L NO NC N A1 A2 S1 S2
Fig. 9
TWA 230V
NO
N
V ~
Danfoss Heating Solutions VICUK207 7
L NO NC N A1 A2 S1 S2
230 V
WT-DR/PR
WT-DR/PR
SE
Danfoss tar ej på sig något ansvar för eventuella fel i kataloger, broschyrer eller annat tryckt material. Danfoss förbehåller sig rätt till (konstruktions) ändringar av sina produk­ter utan föregående avisering. Det samma gäller produkter upptagna på innstående order under föutsättning att redan avtalade specikationer ej ändras. Alla varumärken i det här materialet tillhör respektive företag. Danfoss och Danfoss logotyp är varumärken som tillhör Danfoss A/S. Med ensamrätt.
VICUK207 Produced by Danfoss Floor Heating Hydronics 03/2015
Loading...