Danfoss RA-DV Fact sheet [pl]

Artykuł techniczny — równowaga hydroniczna
Nowe sposoby równoważenia systemów dwururowych
Jak osiągnąć najlepszą równowagę hydroniczną w systemach grzewczych używając zaworu Danfoss Dynamic Valve™ typu RA-DV i pompy z regulacją prędkości Grundfos MAGNA3
dynamic.danfoss.com
Wstęp
Niskie zużycie energii w budynkach nie jest czymś, co łatwo osią­gnąć. Zapewnienie współpracy elementów systemu grzewczego jest warunkiem wstępnym do uzyskania niższych rachunków za ogrzewanie. Środkiem zapewnienia niskiego zużycia energii jest prawidłowe zrównoważenie systemu grzewczego, ten artykuł wyjaśnia w jaki sposób nowy zawór Danfoss Dynamic Valve™ typu RA-DV i nowa pompa z regulowaną prędkością Grundfos MAGNA3 współpracują w tym celu.
Pokażemy jak to można osiągnąć przez zastosowanie zaworu Danfoss Dynamic Valve™ typu RA-DV w połączeniu z pompą o regulowanej prędkości Grundfos MAGNA3 przyglądając się instalacji w duńskiej miejscowości Fredericia, gdzie do 60 mieszkań w 10-piętrowym budynku dostarczane jest ciepło z układu zawierającego dwie pompy Grundfos MAGNA3 obsługujące dwa węzły mieszania, z których każda obsługuje 10 rur pionowych wyposażonych w ręczne zawory równoważące Danfoss typu MSV każda. Ta instalacja wykazała, że zastosowanie połączenia pompy z regulacją prędkości Grundfos MAGNA3 i zaworu Danfoss Dynamic Valve™ typu RA-DV zapewnia bezproblemowe działanie układu grzewczego.
Dzisiaj odbywa się to w taki sposób, że żądany przepływ można z łatwością ustawić na każdym grzejniku i pompie za pośrednictwem nowego narzędzia Danfoss dP tool™ (do pomiaru ciśnienia) w połączeniu z Grundfos GO (oferującego zdalny dostęp do narzędzi Grundfos online). Zapewnia to nie tylko optymalizację pompy i najniższe zużycie energii, ale także znacznie skraca czas uruchomienia.
Aby zapewnić wysoki komfort i najniż­szy możliwy koszt użytkowania, układy grzewcze muszą być prawidłowo uru­chamiane. W przeszłości uruchamianie było skomplikowaną operacją, której powodzenie wymagało użycia wielu różnych zaworów i narzędzi pomiaro­wych.
2
Wyzwanie: równoważenie systemów dwururowych
Nierównomierny rozdział ciepła pomię­dzy jednostkami, pojedynczymi grzej­nikami lub mieszkaniami, w układzie grzewczym jest czymś, co nazywamy problemem zrównoważenia. Układ grzewczy jest zrównoważony, kiedy zapewniony jest równomierny rozdział ciepłej wody, a co za tym idzie, mak­symalny komfort przy minimalnych kosztach użytkowania.
OBCIĄŻENIE
100%
75%
50%
25%
Albo, ujmując to inaczej, układ grzewczy jest w równowadze, kiedy przepływ w całym układzie odpowiada natężeniom przepływów, które zostały określone w projekcie tego układu. Jest to kluczowym wyzwaniem dla wielu układów dwururowych.
Przyjrzyjmy się na początek ogólnemu wyzwaniu w obsłudze dwururowych układów grzewczych. Poniższy profil obciążenia pokazuje w jaki sposób obciążenie zmienia się w sezonie grzewczym w Europie. 100% zdolność grzewczą naszego układu grzewczego wymagana jest zaledwie przez 420 godzin z 7000 godzin grzewczych.
428 1050 2450 3080
6% 15% 35% 44%
Aby skompensować wahania obciążenia wyposażamy nasze układy w zawory termostatyczne montowane na każdym grzejniku. Termostat zmniejsza przepływ przez dany grzejnik i zapewnia utrzymanie żądanej temperatury pomieszczenia.
GRZEJN GRZEJN GRZEJN
1 32
∆p
a.
GODZINY
Ponieważ strata ciśnienia wzrasta w funkcji kwadratowej przepływu różnica ciśnień na zaworach pierwszego grzejnika jest znacznie wyższa niż ma to miejsce na ostatnim odbiorniku, jak pokazuje to poniższa ilustracja.
∆p
b.
∆p
H
c.
a. b. c.
Q
3
Loading...
+ 5 hidden pages