Danfoss RA-DV Fact sheet [et]

Tehniline artikkel - hüdrauliline tasakaalustamine
Uued viisid kahetorusüsteemide
tasakaalustamiseks
Kuidas saavutada küttesüsteemides esmaklassiline hüdrauliline tasakaal, kasutades Danfossi ventiili Dynamic Valve™ RA-DV ja Grundfosi MAGNA3 juhitava kiirusega pumpa
dynamic.danfoss.com
Sissejuhatus
Hoonete madalat energiatarbimist on raske saavutada. Kütte­süsteemi komponentide koos töötamise tagamine on väikeste küttearvete eelduseks. Madala energiatarbimise tagamise aluseks on küttesüsteemi õige tasakaalustamine. See artikkel selgitab, kuidas Danfossi uus ventiil Dynamic Valve™ RA-DV ja Grundfosi uus MAGNA3 juhitava kiirusega pump selle saavuta­miseks suurepäraselt koos töötavad.
Näitame, kuidas seda teha saab, kasutades Danfossi ventiili Dynamic Valve™ RA-DV koos Grundfosi MAGNA3 muutuva kiirusega pumbaga. Vaatame paigaldist Taanis Fredericias, kus 60 korteriga 10-korruselise hoone kütte­süsteem on varustatud kahe Grundfosi MAGNA3 pumbaga, mis teenindavad kaht segamiskontuuri, millest kumbki varustab kümmet püstikut ja millest igale on paigaldatud Danfossi MSV manuaalsed tasakaalustusventiilid. Sellest paigaldisest ilmnes, et juhitava kiirusega Grundfosi MAGNA3 pumba ja Danfossi ventiili Dynamic Valve™ RA-DV kombinatsioon tagab küttesüsteemi probleemivaba toimimise.
Täna on erinevus selles, et arvuta­tud vooluhulka saab kerge vaevaga seadistada igal radiaatoril ja pumba tööpunkti saab määrata Danfossi uue tööriistaga dP tool™ (diferentsiaalrõhu mõõtmiseks) koos Grundfosi GO prog­rammiga (mobiilne juurdepääs Grund­fosi veebipõhisele tööriistale). See ainult ei taga pumba optimeerimise ja väikseima energiatarbe, vaid vähendab märkimisväärselt ka esmaseadistusele kuluvat aega.
Küttesüsteemid tuleb korralikult esmaseadistada, et tagada parim mugavus ja võimalikult madalad toimimise kulud. Varem oli esmane seadistamine keeruline, sest tuli kasutada mitut eri tüüpi ventiile ja mõõteseadmeid.
2
Väljakutse: kahetorusüsteemide tasakaalustamine
Soojuse ebaühtlane jaotumine küttesüsteemi üksuste – üksikute radiaatorite või korterite – vahel on see, millele me viitame kui tasakaalustamise probleemile. Küttesüsteem on tasakaalustatud, kui tagatud on soojuskandja ühtlane jaotumine, tagades sellega maksimaalse mugavuse minimaalsete ekspluatatsioonikuludega.
KOORMUS
100%
75%
50%
25%
Teisisõnu öeldes on küttesüsteem tasakaalus, kui vooluhulk kogu süstee­mis vastab projekteeritud/arvutatud vooluhulgale See on peamine väljakut­se paljudele kahetorusüsteemidele
Vaatame kõigepealt üldiseid problee­me kahetoruküttesüsteemide töötami­sel. Alltoodud koormuse profiil näitab, kuidas koormus muutub kütteperioodi jooksul Euroopas. Me vajame küttesüs­teemi 100% võimsust ainult 420 tunni kestel 7000 küttetunnist.
428 1050 2450 3080
6% 15% 35% 44%
Koormuse kõikumiste kompenseeri­miseks varustame oma süsteemis kõik radiaatorid termostaatventiilidega. Termostaat vähendab vooluhulka läbi üksiku radiaatori ja tagab soovitud ruumitemperatuuri hoidmise.
RAD RAD RAD
1 32
∆p
a.
TUNNID
Kuna rõhukadu suureneb ruutsõl­tuvuses vooluhulga muutusega, on diferentsiaalrõhk üle esimeste radiaa­toriventiilide oluliselt suurem, kui on viimase tarbija juures. Vt alltoodud joonist.
∆p
b.
∆p
H
c.
a. b. c.
Q
3
Kuna erinevad radiaatorid vajavad kõnealuse ruumi kütmiseks erinevat vooluhulka, on võimalik igal radiaatoriventiilil suurim vooluhulk eelseadistada. Tüüpilise radiaatoriventiili eelseadistus on näha alltoodud joonisel. Eelseadistuse saab reguleerida vahemikus 1–7 ja lõpuks „N-asend”, mis tähistab täielikult avatud ventiili.
Kui küttesüsteem on varustatud muutumatu kiirusega pumbaga, erineb diferentsiaalrõhk olulisel määral, nagu on näidatud alloleval joonisel. Kui vooluhulk väheneb, suureneb delta P üksikus ventiilis. Ülaltoodud näites on vajalik vooluhulk maksimaalsel koormusel 37 l/h. Kui aga diferentsiaalrõhk suureneb (+0,2 bar), suureneb vooluhulk väärtusele 62 l/h = 67%.
2
Delta P suureneb 0,1 baarilt kuni 0,3 baarini
1
VOOLUHULK
100% koormus 420 tundi
Kui vooluhulk väheneb, suureneb diferentsiaalrõhk muutumatu kiirusega pumbas.
100%
Järelikult peab arvutatud vooluhulga saavutamiseks reguleerima diferentsiaalrõhku ka üle ventiilide. Vaatame nüüd, kuidas seda tehti.
4
Kahetorusüsteemidestaatiline vs dünaamiline esmaseadistamine
Peamiseks väljakutseks on, et küttesüsteemid on sageli ehitatud ja projekteeritud vastama soojusvajadustele kõige keerulisemates olukordades, näiteks kui välistemperatuur on äärmiselt madal. Aga kuna see esineb ainult mõnel korral aastas (kui üldse), on süsteem ülejäänud perioodiks üledimensioneeritud. Tavaliselt on selle tulemuseks energia liigne kulutamine.
Järgmiseks näiteks küttesüsteemi staatilise esmaseadistamise kohta koos
dünaamiliste nõuetega on paigaldis Taanis Fredericias, kus 60 korterga 10-korruselise hoone küttesüsteem on varutatud kahe Grundfosi MAGNA3 juhitava kiirusega pumbaga, mis teenindavad kaht segamiskontuuri, millest kumbki varustab kümmet püstikut, millel on kokku 273 RA-N DN 10 radiaatoriventiili ning igale püstikule on paigaldatud Danfossi MSV staatilised tasakaalustamisventiilid. Hoone pärineb aastast 1972 ja see renoveeriti aastal 1985 (uued aknad ja fassaad).
Kaks segamiskontuuri varustavad kumbki 10 püstikut 10-korruselises kortermajas Taanis Fredericias.
5
Nüüd vaatame, kuidas süsteem töötab
0 2 4 6 8 10 12 14 16 18 20 22 Q [m³/h]
0
1
2
3
4
5
6
7
[m]
H
MAX
MIN
0 2 4 6 8 10 12 14 16 18 20 22 Q [m³/h]
staatiliste tasakaalustamisventiilide ja staatiliste radiaatoriventiilidega (eelsea­distusega). Hiljem tehakse sama katse, kuid siis juba dünaamiliste ventiilidega. Katset ei teostata ainult täiskoormusel, vaid ka osalisel koormusel.
Samal ajal mõõdetakse kõige kaugemal asuval radiaatoril diferentsiaalrõhku, et veenduda vajaliku rõhu olemasolus süsteemis. See on vajalik, et arvutatud vooluhulk jõuaks kõige kaugemasse radiaatorisse. Antud juhul on see 10 kP ja arvutatud vooluhulk on 30 l/h, seega radiaatoriventiili eelseadistus on 2,5.
Katse ajal seadistasime pumba tööre­žiimiiks esimesena proportsionaalse rõhu režiimi ja teisena konstantse rõhu režiimi.
Lisasime ka Danfossi uue ventiili Dy­namic Valve™ RA-DV koos Grundfosi uue MAGNA3 juhitava kiirusega pumbaga.
MAGNA3 pumba saab seadistada proportsionaalse rõhu režiimile, mis võimaldab pumbal diferentsiaalrõhku vähendada, kui vooluhulk väheneb. Vaadake all vasakaul olevat graafikut.
PUMBA JA VENTIILIDE KOOSTÖÖ
RÕHK
PUMBA KÕVERAD
PROJEKTEERITUD
100%
85% 75%
70%
+4,4
60%
20% 40% 50% 70% 100%
+4,0
+3,0
+3,1
TÖÖPUNKT
KONTROLLKÕVER
RADIAATORIVENTIIL
SÜSTEEMIKÕVER
TÄIENDAV DELTA P
VOOLUHULGA PIIRAMISE ALA
VOOLUHULK
+
Punane joon näitab proportsionaalse režiimi kõverat ja roheline joon madalaimat vajalikku diferentsiaalrõhku süsteemis. Sinistest ringidest on näha, et alati on olemas saadaoleva diferent­siaalrõhu varu. Seega on meil vaja, et pump ja dünaamiline radiaatoriventiil töötaksid koos hästi.
H
P
[m]
[kPa]
7
60
50
40
30
20
10
MAX
6
5
4
3
2
1
0
0
0 2 4 6 8 10 12 14 16 18 20 22 Q [m³/h]
MIN
Kuigi MAGNA3 pump vähendab diferentsiaalrõhku, on radiaatoriventiilides osalise koormusega ikkagi olemas delta P lisavaru*, vt allolevat tabelit.
H
[m]
7
MAX
6
5
4
3
2
1
0
MIN
Võtmeküsimuseks on see, et kuigi juhitava kiirusega pump on abiks, ei saa see diferentsiaalrõhku stabiilsena hoida; selle probleemi lahendavad rõhust sõltumatud dünaamilised ventiilid.
Staatiline radiaatoriventiil
Reguleerimise
režiim, pump
Proportsionaalne 10,2 kPa 18,0 kPa 7,8 kPa 33% suurem
Konstantne 10,2 kPa 27,3 kPa 17,1 kPa 46% suurem
Mõõdetud väärtused kõige kaugemal radiaatoril
Süsteemi koormus
100%
Süsteemi koormus
50%
Suurenenud ΔP
(50% koormusel)
Suurenenud
vooluhulk
Dünaamiline radiaatoriventiil
Reguleerimise
režiim, pump
Proportsionaalne 9,8 kPa 10,5 kPa 0,7 kPa < 1 % suurem
Konstantne 9,9 kPa 10,6 kPa 0,7 kPa < 1 % suurem
Süsteemi koormus
100%
Süsteemi koormus
50%
Suurenenud ΔP
(50% koormusel)
Mõõdetud väärtused kõige kaugemal radiaatoril
*Oletades, et küttesüsteem on traditsiooniline laialt levinud süsteem. Kui see ei ole nii ja selle asemel on süsteem jagatud võrdselt kahrks paralleelseks süsteemiks, on optimaalne reguleerimise režiim konstantse rõhu režiim.
6
Suurenenud
vooluhulk
See ütleb meile, et staatiliste radiaatoriventiilidega 50% osalisel koormusel on radiaatoritel (17,1–7,8)
Radiaatoriventiilid, staatiline vs dünaamiline.
200
190
180
170
Vooluhulk [l/h]
160
150
140
130
120
110
100
90
80
0 10 20 30 40 50 60 dP [kPa]
= 9,3 kPa suurem rõhk. Mida see tähendab ületäitumise riski arvesse võttes, võib näha alloleval joonisel.
Dünaamiline ventiil
Staatiline ventiil
Danfossi tööriista dP tool™ kasutamine radiaatori tasakaalustamiseks.
Kui diferentsiaalrõhk suureneb 7,8 kPa juurest 17,1 juurde, suureneb voolu­hulk 80 juurest 132 l/h juurde, samal ajal kui dünaamiline ventiil hoiab vooluhulga konstantsena.
delta P suurenemine osalisel koor­musel põhjustaks liigse vooluhulga ja küttearve suurenemise, viidates delta P korrektse reguleerimise vajaduse-
Vooluhulk [l/h]
160 140 120 100
80 60 40 20
0
0 10 20 30 40 50 60 dP [kPa]
RA-DV max vooluhulk
Seega on vastus täiendavat delta P puudutavale väljakutsele juhitava kiirusega pumba, nagu Grundfos MAGNA3 kasutusele võtmine ja Danfossi ventiili Dynamic Valve™ RA-DV kasutamine, mis koos tagavad küttesüsteemi probleemivaba
le. Danfossi ventiili Dynamic Valve™ RA-DV kasutamine hoiab vooluhulga konstantsena, isegi kui delta P muutub. RA-DV sees olev diferentsiaalrõhu regu­laator hoiab rõhulangu reguleerventiilil konstantsena, mis tähendab, et läbi RA-DV ventiili hoitakse muutumatut vooluhulka. See on toodud alloleval graafikul.
toimimise. See nähtub ka üleval kirjeldatud näitest Fredericia kohta. Paigaldis on nüüdseks juba aasta aega töötanud ja me näeme, et pumba töötamise kulu on vähenenud umbes 57%, mis võrdub 980 kWh/aastas.
7
Danfoss A/S
www.kyte.danfoss.ee
Pumba optimeerimine
Kui pump töötab optimaalselt, on taga­tud madalaim võimalik energiakasutus. Pumba optimeerimine koos proport­sionaalse rõhu reguleerimisega on võimalik ainult koos automaatsete tasa­kaalustusventiilidega. Esmaseadistus on tehtud lihtsaks, kasutades Danfossi tööriista dP tool™ (diferentsiaalrõhu mõõtmiseks) koos Grundfosi GO programmiga (mobiilne juurdepääsu Grundfosi veebipõhistele tööriistadele), mis tagab pumba optimeerimise ja madalaima energiakasutuse.
Danfossi dP tool™ on äärmiselt kasulik, lihtne ja unikaalne tööriist, mida kasu-
Kokkuvõte
Kui eesmärgiks on väikseimad võimalikud energiaarved, vajavad esmaklassilised küttesüsteemid põhjalikku seadistamist. Kasutades uut ja innovaatilist Danfossi ventiili Dynamic Valve™ RA-DV koos Grundfosi uue MAGNA3 muutuva kiirusega juhitava pumbaga, on see täiesti saavutatav. Taanis asuva Fredericia näitel säästeti kokku vähemalt 12% küttearvest. See on võimalik ainult Danfossi dünaamilise ventiili kasutusele võtmisel koos Grundfosi uue MAGNA3 pumbaga.
tatakse esmaseadistuse ajal saadaoleva diferentsiaalrõhu mõõtmiseks. See ühendatakse kõige kaugema ventiiliga, kus diferentsiaalrõhk on madalaim. Täiskoormusel peab delta P olema 10 kPa. Kui selgub, et diferentsiaalrõhk on sellest madalam või kõrgem, regulee­ritakse MAGNA3 pumba tööpunkti. Tööpunkt on seotud pumba poolt te­kitatud diferentsiaalrõhuga. Pange tähele, et see väärtus on alati kõrgem kui kõige kaugemal asuval ventiilil mõõdetud väärtus, kuna diferent­siaalrõhk kahaneb süsteemis.
Grundfos GO on mobiilne töövahend
arvutuslikku vooluhulka saab nüüd kerge vaevaga seadistada igal radiaatoril ning pumba tööpunkti saab määrata Danfossi tööriistaga dP tool™ ja Grundfosi GO programmi kasutades. See tagab optimaalse toimimise ja vähendab märkimisväärselt ka käikulaskmisele kuluvat aega.
See näitab, et projekteerijal on küllaldaselt põhjust otsida võimalikke energiasäästuvõimalusi, mis on olemas paljudes korteriühistutes.
elukutselistele kasutajatele. See on kõige põhjalikum programm pumba mobiilseks juhtimiseks ja pumba vali­miseks, mis hõlmab mõõtmestamist, asendamist ja dokumenteerimist. Prog­rammi saab alla laadida igale iOs- või Android-seadmele.
Olles need sammud lõpuni viinud, võite kindel olla, et küttesüsteem on õigesti esmaseadistatud, mitte ainult projekteeritud vooluhulga puhul, vaid ka osalisel koormusel. Tulemuseks on küttesüsteemi madalaim võimalik energiatarve.
Küttesüsteemid tuleb korralikult esmaseadistada, et tagada parim mugavus ja võimalikult madalad toimimise kulud. Varem oli esmane seadistamine keeruline, sest tuli kasutada mitut eri tüüpi ventiile ja mõõteseadmeid.
Tänapäeval on erinevus selles, et
VFGWK126 © Copyright Danfoss | ... | 2015.12
Rene Hansen, Anders Nielsen, Danfoss Grundfos
Juuni 2015
· Pärnu mnt. 127 B · 11314 Tallin · Eesti · Tel: +372 659 3300 · Faks.: +372 659 3301 · E-post: danfoss@danfoss.ee
Grundfos GO, Adroidile ja iOS-le.
Loading...