Danfoss AK-PC 551 User guide [pl]

Instrukcja obsługi
Regulator wydajności
AK-PC 551
ADAP-KOOL® Refrigeration Control System
Wstęp
Zastosowanie
Sterownik jest przeznaczony do regulacji wydajności sprężarek i skraplaczy w niewielkich układach chłodniczych. Pozwala na regulację wydajności maksymalnie 8 sprężarek i jednego skraplacza. Na przykład:
• Jedna grupa sprężarek (wspólne ssanie) + 1 skraplacz
• Dwie grupy sprężarek maksymalnie 4+4 stopnie (różne poziomy ciśnienia ssania) + 1 wspólny skraplacz
• Jedna grupa sprężarek, maksymalnie 8 stopni regulacji
• Jeden skraplacz, maksymalnie 8 stopni regulacji
Zalety
• Oszczędność energii przez:
- Optymalizację ciśnienia ssania
- Zmianę nastawy w nocy
- Zmienne ciśnienie skraplania
- Ograniczenie załączonej wydajności
Wejścia i wyjścia
Do dyspozycji jest określona liczba wejść i wyjść. Można do nich podłączyć:
• Wejścia analogowe (AI), maksymalnie 8
Sygnały z przetworników ciśnienia, czujników temperatury,
sygnały napięciowe, itp.
• Wejścia cyfrowe / dwustanowe (DI), maksymalnie 8
Sygnały z zabezpieczeń, sygnał dzień/noc, itp.
• Wyjścia przekaźnikowe / dwustanowe (DO), maksymalnie 6
Sterowanie stopniami regulacji sprężarek i wentylatorami
skraplacza
• Wyjścia półprzewodnikowe / dwustanowe (DO), maksymalnie 2
• Sterowanie zaworu sprężarki Copeland digital scroll
• Sterowanie 1 odciążenia sprężarki Copeland stream
• Sterowanie 2 odciążeń sprężarki Bitzer CRII
Jeśli wyjścia te nie są wykorzystane do tego celu mogą być użyte jak zwykłe wyjścia przekaźnikowe.
• Wyjścia analogowe, maksymalnie 2
Sygnał do regulacji prędkości obrotowej sprężarki lub
wentylatorów
Obsługa
Obsługa sterownika w zakresie zmiany nastaw może być realizowana za pomocą wbudowanego lub zewnętrznego wyświetlacza. Po dokonaniu konfiguracji, użytkownik sterownika ma dostęp tylko do tych ekranów i grup menu, które odnoszą się do danej aplikacji. Dostęp do nastaw jest zabezpieczony hasłem (możliwe jest ustalenie 3 poziomów dostępu). Sterownik może wyświetlać informacje w wielu językach. Wyboru języka dokonuje się w trakcie jego konfiguracji.
Transmisja danych
Sterownik ma wbudowany układ transmisji danych Modbus i może być podłączony do jednostki centralnej serii AK-SM 800.
2 Instrukcja obsługi RS8GY449 © Danfoss 2016-11 AK-PC 551
Obsługa sprężarek (ssanie)
Typy sprężarek
Sterownik może obsługiwać następujące typy sprężarek:
• Sprężarki bez regulacji wydajności (w tym jedną przez przetwornicę częstotliwości – regulacja obrotów)
• Sprężarki z odciążanymi głowicami
• Sprężarki scroll (w tym jedną digital scroll)
• Sprężarkę Copeland stream z jednym odciążeniem (4-cylindrową)
• Sprężarkę Bitzer CRII z 2 odciążeniami (4 cylindrową)
Regulacja wydajności
Wydajność regulowana jest na podstawie sygnału z podłączonego przetwornika ciśnienia lub czujnika temperatury i wartości zadanej. Ustawiana jest strefa neutralna wokół wartości zadanej. Sprężarka z regulacją wydajności dąży do utrzymania ciśnienia w granicach strefy neutralnej. Jeśli jest to niemożliwe sterownik załączy lub wyłączy kolejny stopień regulacji. Po załączeniu lub wyłączeniu kolejnego stopnia wydajność sprężarki z regulacją wydajności zostaje odpowiednio skorygowana, tak aby utrzymać wartość ciśnienia w strefie neutralnej (opisany przypadek dotyczy sytuacji gdy sprężarka wiodąca ma możliwość regulacji wydajności).
- Gdy ciśnienie jest wyższe niż „wartość zadana + połowa strefy neu­tralnej”, możliwe jest załączenie kolejnej sprężarki (strzałka w górę).
- Gdy ciśnienie jest niższe niż „wartość zadana – połowa strefy neu­tralnej”, możliwe jest wyłączenie kolejnej sprężarki (strzałka w dół).
- Gdy ciśnienie pozostaje wewnątrz strefy neutralnej utrzymywana jest praca sprężarek aktualnie załączonych.
Sygnał sterujący
Zazwyczaj grupa sprężarek jest sterowana na podstawie sygnału z przetwornika ciśnienia. Jeśli sterowany jest układ schładzalnika cieczy sygnał sterujący musi pochodzić z czujnika temperatury S4. W tym przypadku przetwornik ciśnienia musi być również podłączony, gdyż jest wykorzystywany przez funkcję zabezpieczającą przed zamrożeniem
Wartość zadana
Regulacja może odbywać się na podstawie stałej lub zmiennej wartości zadanej. Na przykład zmienna wartość zadana może być wynikiem działania funkcji dzień/noc lub optymalizacji ciśnienia Po. Wprowadzona nastawa ciśnienia może być podwyższana lub obniżana o wartość wynikającą z działania tych funkcji. Wielkość zmian wynika z odpowiednich nastaw, aktualnego stanu pracy i obciążenia układu. Aby ograniczyć zakres dopuszczalnych zmian wartości zadanej należy ustawić odpowiednie limity, maksymalny i minimalny.
Ograniczenie wydajności
Gdy załączona jest funkcja ograniczenia wydajności, maksymalna dopuszczalna wydajność zespołu sprężarek może osiągnąć wartość ustaloną przez odpowiednią nastawę. Dzięki temu ograniczyć można zapotrzebowanie mocy elektrycznej. Minimalny próg wydajności nie może być ustawiony poniżej wartości wynikającej z minimalnej wydajności najniższego stopnia regulacji.
Po wartość zadana
Max.
Min.
AK-PC 551 Instrukcja obsługi RS8GY449 © Danfoss 2016-11 3
Skraplacz
Sterowanie wentylatorów
Wentylatory mogą być sterowane przez ich kolejne załączanie (wyjścia przekaźnikowe DO), lub może być regulowana ich prędkość obrotowa (wyjście analogowe AO). Regulacja prędkości może odbywać się za pośrednictwem przetwornicy częstotliwości. Jeśli wentylatory posiadają silniki EC, sygnał sterujący 0-10V może nimi sterować bezpośrednio.
Jednocześnie krok i prędkość (sygnały równoległe w jednym kroku). Ta funkcja służy głównie do sterowania przetwornicą częstotliwości, ale jeśli nastąpi awaria przetwornicy, zewnętrzne okablowanie zostaje przełączone na regulację krokową.
W trybie pracy nocnej poziom hałasu wentylatorów może być obniżony. Osiągane to jest przez ustalenie limitu załączonej wydajności skraplacza. W przypadku regulacji obrotów wentylatorów utrzymywana będzie obniżona wartość prędkości obrotowej. Przy regulacji krokowej, część stopni regulacji zostanie pominięta.
Ograniczenia te są pomijane przy zadziałaniu funkcji zabezpieczających związanych z maksymalną temperaturą tłoczenia i maksymalnym ciśnieniem skraplania.
Regulacja wydajności
Wydajność jest regulowana na podstawie sygnału z podłączonego przetwornika Pc lub czujnika temperatury S7. Sygnał ten jest porównywany z wartością zadaną.
Wartość zadana regulacji może wynikać z jednej lub kilku funkcji jak niżej:
• Nastawa (stała wartość zadana)
• Zmienna wartość zadana wg temperatury zewnętrznej. Gdy temperatura zewnętrzna spada, wartość zadana jest obniżana o odpowiednią wartość.
Funkcja ta wymaga zainstalowania czujnika temperatury
zewnętrznej Sc3. Lokalizacja czujnika powinna zapewnić prawidłowy pomiar temperatury zewnętrznej. Innymi słowy czujnik ten powinien być osłonięty przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i nie może być umieszczony w strumieniu powietrza wypływającego ze skraplacza.
Ten sposób regulacji wymaga wprowadzenia maksymalnego i
minimalnego limitu wartości zadanej tak, aby ograniczyć zakres jej dopuszczalnych zmian.
• Podwyższenie wartości zadanej przez funkcję odzysku ciepła
W tym przypadku wartość zadana jest podnoszona o ustaloną
wartość na podstawie sygnału pochodzącego z wejścia DI. Wartość zadana może być wyższa niż jej ustalony limit maksymalny obowiązujący w przypadku normalnej regulacji.
Gdy temperatura w układzie odzysku ciepła osiągnie żądany
poziom, sygnał na wejściu DI znika, a wartość zadana ciśnienia skraplania powraca do wartości normalnej. Odbywa się to jednak stopniowo, w czasie kilku minut tak, aby uniknąć nagłych zmian ciśnienia skraplania.
Max. wart. zad.
Min. wart. zad.
Wart. zad.
Wart. zad. dla odzysku ciepła
Temperatura medium pośredniego Jeśli regulowana jest temperatura medium chłodzącego skraplacz (układ pośredni) regulacja odbywa się na podstawie sygnału z czujnika temperatury S7. Czujnik ten mierzy temperaturę medium pośredniego. Przetwornik ciśnienia Pc musi być również zamontowany. Służy on do monitorowania ciśnienia skraplania przez funkcję zabezpieczającą przed nadmiernym jego wzrostem.
4 Instrukcja obsługi RS8GY449 © Danfoss 2016-11 AK-PC 551
Funkcje zabezpieczające
Min./max. ciśnienie ssania Po
Ciśnienie ssania jest monitorowane w sposób ciągły. Jeżeli zmierzona wartość spadnie poniżej ustalonego minimum, sprężarki zostaną wyłączone. Jeżeli wartość ta przekroczy maksymalny limit, po upływie ustalonego opóźnienia zostanie zasygnalizowany alarm.
Maksymalne ciśnienie skraplania Pc
Jeśli ciśnienie skraplania zbliża się do wartości górnego limitu alarmowego, sterownik załączy pełną wydajność skraplacza. Jednocześnie częściowo zmniejszona zostanie wydajność sprężarek. Jeśli ciśnienie nadal utrzymuje się w pobliżu progu alarmowego wydajność sprężarek będzie dalej ograniczana. W przypadku, gdy ciśnienie przekroczy limit maksymalny, wszystkie sprężarki zostaną natychmiast wyłączone.
Presostat niskiego ciśnienia
Sygnał On/Off na wejściu DI. Jeśli na wejściu pojawi się sygnał wszystkie sprężarki zostaną natychmiast wyłączone.
Presostat wysokiego ciśnienia
Sygnał On/Off na wejściu DI. Jeśli na wejściu pojawi się sygnał wszystkie sprężarki zostaną natychmiast wyłączone. Wydajność skraplacza zostanie zwiększona zależnie od tego jak bardzo ciśnienie skraplania przekroczyło wartość zadaną.
Min./Max. przegrzanie na ssaniu (pomiar temperatury Ss)
Czujnik temperatury na wejściu AI. Jeśli przegrzanie jest większe lub mniejsze niż ustalone limity, po upływie ustalonego opóźnienia zostanie zasygnalizowany alarm.
Maksymalna temperatura tłoczenia Sd
Czujnik temperatury na wejściu AI. Sygnał z czujnika Pt1000 umieszczonego na rurze tłocznej.
• Wspólny czujnik Sd dla całego zespołu sprężarek Jeśli temperatura zbliża się do ustawionego limitu wydajność
sprężarek będzie redukowana.
• Czujnik Sd sprężarki Jeśli jest to czujnik temperatury tłoczenia sprężarki Copeland
digital scroll, Copeland stream lub Bitzer CRII wydajność będzie zwiększana, aby poprawić warunki chłodzenia sprężarki.
Uszkodzenie czujnika
Jeśli brak prawidłowego sygnału z dowolnego podłączonego czujnika temperatury lub przetwornika ciśnienia, zostanie zasygnalizowany alarm.
• W przypadku błędu Po sterowanie jest kontynuowane z ustaloną wydajnością w trybie dziennym (np. 50%) i stałą wydajnością w trybie nocnym (np. 25%), przy załączonym co najmniej 1 stopniu wydajności.
• W przypadku błędu Pc wydajność skraplacza uzależniona jest od załączonej wydajności sprężarek. Sprężarki sterowane są normalnie.
• W przypadku błędu Sd brak monitorowania temperatury tłoczenia.
• W przypadku błędu Ss brak monitorowania przegrzanie na ssaniu.
• W przypadku błędu Sc3 wartość zadana ciśnienia skraplania przyjmuje wartość stałą (nie uwzględnia zmian temperatury zewnętrznej).
• W przypadku błędu S4 sterowanie jest realizowane wg sygnału z Po lecz wartość zadana zostanie obniżona o 5 K.
• W przypadku błędu Saux wyjście termostatu pozostaje w pozycji spoczynkowej.
Uwaga: po usunięciu usterki czujnika sygnał musi być prawidłowy
przez 10 minut zanim alarm zostanie skasowany.
Alarm czujnika może być skasowany ręcznie przez
naciśnięcie przycisku „X” przez 2 sekundy, gdy tekst alarmu jest wyświetlany na ekranie „Aktywne alarmy”.
Ogólne alarmy DI
Sygnał On/Off na wejściu DI Sterownik posiada 3 wejścia alarmów ogólnych, z którymi mogą być związane teksty alarmowe i czasy opóźnień. Alarm wraz z odpowiednim tekstem pojawi się po upłynięciu ustawionego czasu opóźnienia.
Termostat ogólny
Możliwa jest konfiguracja jednego termostatu ogólnego, o ile dostępne jest wejście analogowe i wyjście przekaźnikowe.
Jeśli temperatura przekroczy górny limit, sprężarki zostaną wyłączone.
AK-PC 551 Instrukcja obsługi RS8GY449 © Danfoss 2016-11 5
Przegląd ekranów wyświetlacza
Ekrany obsługi codziennej
Ekrany do obsługi codziennej zależą od dokonanej konfiguracji sterownika. Pokazują one informacje ogólne dotyczące układu regulacji. Na przykład: 1 lub 2 grupy ssania, 1 skraplacz lub kombinacja tych urządzeń. Przykłady poniżej.
1 grupa ssania
1 skraplacz
2 grupy ssania
2 grupy ssania i 1 skraplacz
Każda z powyższych 4 konfiguracji posiada 3 dodatkowe ekrany. Strzałka w górnym rogu ekranu pokazuje drogę do następnego ekranu w tym samym obszarze działania. Klikanie prawej strzałki powoduje wyświetlenie 3 poniższych ekranów.
Aktywne alarmy Usunięte alarmy Informacje o sterowniku
Gdy sterownik sygnali­zuje alarm należy przejść do tego ekranu, aby odczytać tekst alarmu.
6 Instrukcja obsługi RS8GY449 © Danfoss 2016-11 AK-PC 551
Przegląd konfiguracji
Są trzy sposoby przeprowadzenia konfiguracji sterownika. Użytkownik może wybrać sposób, który uzna za najwygodniejszy: “Kreator konfiguracji” (Setup Wizard), “Szybka konfiguracja” (Quick Settings) lub ustawienia wszystkich parametrów(Parametric Setup).
Ekran startowy fabrycznie nowego sterownika
Wciśnij “Enter”  przez 2 sekundy, aby przejść do wprowadzenia hasła
Wybierz metodę konfigu­racji. Zatwierdź naciskając “Enter”
Hasło fabryczne to 300. Za pomocą przycisków oznaczo­nych strzałkami wprowadź hasło. Następnie naciśnij “Enter”
Menu główne
Pierwsza nastawa dotyczy typu instalacji
Zasady obsługi
1. Wybór pozycji za pomocą przyci­sków ze strzałkami
2. Zatwierdzenie wyboru za pomocą przycisku “Enter”
3. Powrót za pomocą przycisku “X”
Kreator konfiguracji
Kreator prowadzi użytkownika przez kolejne ekrany z nastawami. Po ich wybraniu sterownik jest gotowy do pracy. Tu pokazano pierwszy z dostępnych 28 ekranów.
Szybka konfiguracja
Można wybrać różne kombinacje sprężarek i wen­tylatorów skraplacza przygotowane, jako standardowe układy. Patrz także przegląd na stronach 18 i 19.
3CDA + 2CB + FS 2CDA + 2CB + 3F 3CSA + 2CB + FS 2CSA + 2CB + 3F 4CA + 3CB + FS 3CA + 2CB + FS 2CA + 2CB + 3F 4CDA + FS 3CDA + FS 3CDA + 3F 2CDA + 2F
Przykład:
3CDA + 2CB + FS =
3 sprężarki, 1 Digital, grupa ssania A + 2 Sprężarki, grupa ssania B + 1 went., z regulacja prędkości
4CSA + FS 4CA + FS 4CA + 4F 3CSA + FS 3CA + FS 3CA + 3F Brak
Dostępne są następujące opcje:
2 Comp + 1 Cond = 2 grupy ssania A + B i skraplacz Comp. + Cond. = 1grupa ssania A i skraplacz Condenser = tylko skraplacz
Gdy wybrano typ insta­lacji należy przejść do
Compressor = tylko grupa ssania Brak
dalszych ustawień. Na przykład:
Podobnie w kolejnych grupach menu. Wszystkie nastawy są wyjaśnione na dalszych stronach.
AK-PC 551 Instrukcja obsługi RS8GY449 © Danfoss 2016-11 7
Menu
Start/stop
Typ układu
Wyłącznik główny Wyłącznik główny
Uruchomienie lub zatrzymanie sterowania. Konfiguracja sterownika wymaga, aby sterowanie było zatrzymane. Jeśli użytkownik dokonuje zmiany ustawień konfiguracji przy uruchomionym sterowaniu, na ekranie pojawi się zapytanie czy zatrzymać sterowanie (czy odblokować zablokowany parametr). Gdy wszystkie nastawy konfiguracji zostały dokonane, a wyłącznik główny ustawiony w pozycję „Zał.”, sterownik wyświetla informacje dotyczące pomiaru różnych parametrów pracy. Sterowanie zostaje załączone. O ile skonfigurowany jest zewnętrzny wyłącznik główny musi on być również załączony, aby sterowanie zostało uruchomione.
Zewnętrzny wyłącznik główny
Zewnętrzny wyłącznik główny
Do sterownika można podłączyć zewnętrzny wyłącznik główny pozwalający na uruchamianie i zatrzymywanie pracy sterownika. Aby uruchomić sterowanie obydwa wyłączniki (wewnętrzny i zewnętrzny) muszą być w pozycji Zał. Zewnętrzny wyłącznik główny może być skonfigurowany w menu „Typ układu” – „Wył.gł. /DI”
Wybór typu układu Konfiguracja sterowanego układu:
Urządzenia podlegające regulacji:
• Sprężarka (Grupa sprężarek)
• Skraplacz (Grupa skraplacza)
• Spręż.+skrapl. (1 grupa sprężarek (A) + 1 grupa skraplacza)
• 2ssan+skrapl. (2 grupy sprężarek (A) i (B) + 1 grupa skraplacza)
Typ czynnika chłodniczego
Wybór czynnika
Przed uruchomieniem sterowania należy zdefiniować typ czynnika chłodniczego. Dostępne są poniższe czynniki: R12, R22, R134a, R502, R717, R13, R13b1, R23, R500, R503, R114, R142b, user defined, R32, R227, R401A, R507, R402A, R404A, R407C, R407A, R407B, R410A, R170, R290, R600, R600a, R744, R1270, R417A, R422A, R413A, R422D, R427A, R438A, R513A (XP10), R407F,
R1234ze, R1234yf, R448A, R449A, R452A.
Ostrzeżenie: błędny wybór czynnika może spowodować uszkodzenie sprężarki. Inne czynniki chłodnicze: można wybrać opcję „user defined” (definiowany przez użytkownika), a następnie ustawić trzy współczynniki fac1, fac2 i fac3 oraz poślizg temperaturowy (o ile potrzeba).
Jednostki nastaw Wybór jednostek, wg których prowadzona jest regulacja.
Do wyboru są jednostki ciśnienia lub temperatury (przeliczenie wg krzywej nasycenia dla danego czynnika). Wyboru można dokonać przy konfiguracji sterownika i nie powinien on być później zmieniany.
Sygnał noc/DI Wybór trybu nocnego sygnałem na wejściu DI
Można skonfigurować zewnętrzny przełącznik, którego stan określa tryb pracy dzienny lub nocny (w trybie nocnym wartość zadana regulacji może być odpowiednio podwyższona lub obniżona)
1. Załącz funkcję wybierając „Tak”
2. Przejdź do konfiguracji wejść/wyjść (IO konfiguracja) i wybierz dostępne wejście DI (wejście cyfrowe). Ustaw to wejście, jako „Nastawa nocna”.
3. Następnie określ czy funkcja ma być aktywowana, gdy sygnał na wejściu jest Zał. lub też Wył.
Wył.gł./DI Wył.gł./DI
Można wykorzystać wejście DI do podłączenia wyłącznika zewnętrznego tak, aby zdalnie załączać lub wyłączać sterowanie.
1. Załącz funkcję wybierając „Tak”
2. Przejdź do konfiguracji wejść/wyjść (IO konfiguracja) i wybierz dostępne wejście DI (wejście cyfrowe). Ustaw to wejście, jako „Wyłącznik główny”.
3. Następnie określ czy funkcja ma być aktywowana, gdy sygnał na wejściu jest Zał. lub też Wył.
Częstot. zasilania Częstotliwość
Wybierz częstotliwość sieci zasilającej
Wyjście alarmowe Przekaźnik alarmowy
Można zdefiniować przekaźnik, który będzie zmieniał stan w przypadku wystąpienia alarmu.
1. Wybierz priorytet alarmu, który ma aktywować przekaźnik
• Brak
• Krytyczny alarm
• Poważny alarm
• Wszystkie alarmy
2. Przejdź do konfiguracji wejść/wyjść (IO konfiguracja) i wybierz dostępne wyjście DO (wyjście cyfrowe). Ustaw to wyjście, jako „Alarm”.
3. Następnie określ czy przekaźnik ma być zwarty, gdy alarm jest aktywny (Zał.) czy nie (Wył.).
Brzęczyk alarmowy Dźwiękowa sygnalizacja alarmu
Można zdefiniować czy w przypadku wystąpienia alarmu ma być emitowany sygnał dźwiękowy. Wybierz priorytet alarmu, który ma aktywować sygnał dźwiękowy (brzęczyk):
• Brak
• Krytyczny alarm
• Poważny alarm
• Wszystkie alarmy (W przypadku alarmu brzęczyk może być wyłączony przez wyświetlenie ekranu aktywnych alarmów – patrz strona 6).
SW: 1.6x
Zał. / Wył.
Ustawienie fabryczne: Brak
Ustawienie fabryczne: None (Brak)
Temp. / Ciśnienie Fabr: Nie
Wejście DI
Nie / Tak Fabr: Not used (nie używane)
Wejście DI
Nie / Tak Fabr: Not used (nie używane)
50 Hz / 60 Hz Fabr: 50 Hz
Wyjście DO
Fabr: Not used (nie używane)
Fabr: Brak
8 Instrukcja obsługi RS8GY449 © Danfoss 2016-11 AK-PC 551
Loading...
+ 18 hidden pages