Danfoss AK-PC 520 User guide [pl]

User Guide
Regulator wydajności
AK-PC 520
ADAP-KOOL® Refrigeration control systems
Wprowadzenie
Zastosowanie
Regulator może być zastosowany do sterowania wydajnością sprężarek i/lub skraplacza pracujących w małych układach chłod­niczych. Sterownik jest wyposażony w 8 wyjść przekaźnikowych i do 4 sprężarek i 4 wentylatory mogą być połączone.
Zalety
• Oszczędność energii w czasie:
- Optymalizacja ciśnienia parowania (P0)
- Zmienne ciśnienie skraplania (PC)
• Opatentowany algorytm regulacji ze strefą neutralną.
• Wiele możliwych kombinacji połączeń sprężarek
• Cykliczne lub sekwencyjne sterowania pracą urządzeń.
• Możliwość optymalizacji ciśnienia parowania
Regulacja
Regulacja wydajności sprężarek i skraplacza odbywa się na pod­stawie pomiaru sygnałów z przetworników ciśnienia umieszczo­nych po stronie ssawnej i tłocznej zespołu. Dodatkowo sterownik może brać pod uwagę temperaturę powietrza zmierzoną czujni­kiem temperatury na wlocie do skraplacza. Każdy z przetworni­ków ciśnienia może być zastąpiony czujnikiem temperatury (jeśli aplikacja tego wymaga – np. w układach pośrednich).
- Regulacja ciśnienia P0
- Regulacja temperatury Sx
- Regulacja ciśnienia Pc
- Regulacja ciśnienia ze zmienną nastawą Sc3
Funkcje
• Wyjścia przekaźnikowe sterujące pracą sprężarek i wentylatorów skraplacza
• Wyjście analogowe (napięciowe) do regulacji wydajności skrap­lacza
• Wejścia cyfrowe do monitorowania obwodów zabezpieczeń
• Wejścia cyfrowe sygnałów alarmowych
• Wejścia cyfrowe sygnału korekcji nastaw (lub sygnałów alarmo­wych)
• Przekaźnik alarmowy
• Wejście zewnętrznego sygnału startu/zatrzymania sterowania
• Opcjonalne moduły komunikacji umożliwiające pracę w rozbu­dowanych systemach sterowania
Obsługa
Do wprowadzania nastaw służą przyciski zewnętrznego wyświetlacza EKA 164 lub 165, który może być odłączony po zaprogramowaniu sterownika. Nastaw można również dokonywać z poziomu jednostki nadrzędnej systemu sterowania.
Możliwości konguracji
Sterownik jest wyposażony w dziesięć wyjść przekaźnikowych. Dwa z nich zostały zarezerwowane odpowiednio do sygnalizacji alarmów i funkcji start/stop przetwornicy AKD. Przekaźniki o najniższych numerach (poczynając od DO1, DO2, i.t.d.) służą do sterowania wydajnością zespołu sprężarkowego. Niewykorzystane w ten sposób przekaźniki mogą sterować pracą wentylatorów skraplacza. (max. 4 skraplacza). Możliwa jest również płynna regulacja prędkości obrotowej wentylatorów skraplacza poprzez przetwornicę częstotliwości sterowaną sygnałem z wyjścia analogowego.
Wyjścia przekaźnikowe kongurować można do różnych aplikacji – patrz przegląd na str. 10
Zawartość
Wprowadzenie .................................................................................................. 2
Działanie .............................................................................................................. 3
Przegląd funkcji ................................................................................................. 4
Obsługa .............................................................................................................. 13
MPrzegląd menu ............................................................................................14
Połączenia elektryczne .................................................................................18
2 Instrukcja użytkowania RS8FK249 © Danfoss 08-2013 AK-PC 520
Dane techniczn ...............................................................................................19
Zamawianie ...................................................................................................... 19
Montaz ............................................................................................................... 19
Funkcje zabezpieczające ............................................................................20
Systemowe funkcje sterujące ....................................................................21
Działanie
Regulacja wydajności sprężarek
Ilość załączonych wyjść jest dobierana na podstawie wartości zadanej i sygnału z podłączonego przetwornika ciśnienia lub czujnika temperatury. Wokół wartości zadanej określona jest strefa neutralna NZ, wewnątrz której kolejne stopnie wydajności nie będą załączane ani wyłączane. Przy zmianie ciśnienia (temperatury) do wartości leżącej poza strefą neutralną w zakreskowanych obszarach nazwanych +Zone i –Zone, po upływie określonego czasu opóźnienia sterownik załączy lub wyłączy kolejne stopnie wydajności o ile mierzony sygnał oddala się od nastawy. Jeśli ciśnienie (temperatura) zbliża się lub wróci do obszaru strefy neutralnej wydajność nie będzie zmieniana. Jeśli ciśnienie (temperatura) zmieni się do wartości leżącej poza zakreskowanym obszarem, w stree oznaczonej ++Zone/--Zone, załączanie i wyłączanie kolejnych stopni będzie odbywało się nieco szybciej i niezależnie od kierunku zmian sygnału. Kolejność załączania poszczególnych stopni: do wyboru sekwen­cyjnie (wg ustalonej kolejności) lub cyklicznie (z wyrównaniem czasu pracy).
Załączanie sekwencyjne
W tym trybie poszczególne wyjścia są załączane kolejno – prze­kaźnik nr 1, przekaźnik nr 2 itd. Wyłączanie odbywa się w odwrotnej kolejności., tzn. wyjście załą­czone jako ostatnie jest wyłączane jako pierwsze.
Załączanie cykliczne
W tym trybie wyjścia są załączane w taki sposób by sumarycz­ny czas pracy poszczególnych przekaźników był wyrównany. Przy każdym załączeniu sterownik sprawdza liczniki czasu pracy wszystkich wyjść i załącza przekaźnik o najkrótszym czasie pracy. Przy zmniejszaniu wydajności sterownik wyłącza z kolei przekaź­nik o najdłuższym sumarycznym czasie pracy.
Rx = dowolny przekaźnik h = liczba godzin
W przypadku sterowania dwoma sprężarkami, każda z jednym stopniem regulacji wydajności realizowanym przez odciążanie cylindrów, można wykorzystać funkcję opisaną poniżej: Wyjścia 1 i 3 załączają silniki sprężarek Wyjścia 2 i 4 załączają cewki zaworów odciążających. Sterownik będzie tak dobierał czas pracy wyjść 1 i 3 by były one wyrównane.
C = sprężarka, L = odciążenie
AK-PC 520 Instrukcja użytkowania RS8FK249 © Danfoss 08-2013 3
Przegląd funkcji
Spis wszystkich funkcji sterownika zaprezentowany jest poniżej. Nie wszystkie są dostępne jednocześnie. Nastawa parametru o61 determinuje, które z nich są aktywne. Przegląd menu na stronie 14 zawiera różne fukcje oraz nastawy.
Funkcja Para-
Wyświetlacz
Jeśli podłączone są dwa wyświetlacze: EKA 165 (z przyciskami do programowania) będzie pokazywał ciśnienie parowania Po EKA 163 będzie pokazywał ciśnienie skraplania Pk Obydwie wartości będą pokazywane w przeliczeniu na jednostki temperatury lub w barach
Regulacja P0 - sprężarki Compressor control
Nastawa P0
Regulacja jest oparta na zadanej wartości, która może być zmodykowana parametrem r13 lub, w rozbudowanych systemach z transmisją danych, wskutek sygnału z jednostki nadrzędnej
Korekcja nastawy P0
Nastawa może być zmieniona o ustaloną wartość, gdy pojawi się sygnał na wejściu cyfro­wym DI4 lub wskutek załączenia funkcji „Tryb pracy nocnej” (parametr r27) (Patrz również opis działania wejścia DI4)
Załączenie korekcji P0 (Tryb pracy nocnej) OFF: korekcja wartości zadanej nie jest uwzględniana ON: korekcja wartości zadanej jest uwzględniana
Odczyt obowiązującej aktualnie wartości nastawy r24 P0 ref. °C/ P0 ref. b
Ograniczenie zakresu nastaw
Zakres nastaw regulatora może zostać ograniczony tak, by niemożliwe było przypadkowe wprowadzenie wartości zbyt niskiej lub zbyt wysokiej. Nastawa (również po uwzględnieniu korekcji) może zawierać się tylko pomiędzy podanym niżej wartościami.
Maksymalna dopuszczalna nastawa r25 P0RefMax °C Minimalna dopuszczalna nastawa r26 P0RefMin °C
Strefa neutralna
Strefa neutralna wokół nastawy. Patrz strona 3
Korekcja sygnału z wejścia Po
Możliwe jest wprowadzenie korekcji sygnału mierzonego na wejściu
Jednostki
Możliwe jest określenie wyświetlanych jednostek w SI lub US: 0: SI oznacza °C / bar, 1: US oznacza °F / psig,
Załączenie/wyłączenie sterowania
Zmiana tego parametru powoduje załączenie lub wyłączenie regulacji. Funkcję tę można również zrealizować podłączając zewnętrzny włącznik do wejścia „ON input”
Regulacja Pc- skraplacz Condenser control
Nastawa Pc
Regulacja jest oparta na zadanej wartości, która może być zmodykowana parametrem r34 lub, w rozbudowanych systemach z transmisją danych, wskutek sygnału z jednostki nadrzędnej (funkcja sterująca Master Gateway)
Korekcja nastawy Pc
Nastawa może być zmieniona o ustaloną wartość, gdy pojawi się sygnał na wejściu cyfro­wym DI5. (Patrz również opis działania wejścia DI5)
Zmienna wartość zadana Pc
Sterowanie przy ustawieniu 1 (lub 2, jeśli nastawa ciśnienia ma się zmieniać wg tempera­tury zewnętrznej) daje najlepsze rezultaty, jeśli układ chłodniczy pracuje w stanie równowagi. Natomiast, jeśli w układzie występują duże wahania obciążenia, a zespół sprężarek pracuje często z małą wydajnością, lepszą regulację ciśnienia skraplania zapewni ustawieniem=3 (lub 4, jeśli nastawa zmienna wg temperatury zewnętrznej). Ogólnie można przyjąć, że ustawienia 3 i 4 są preferowane o ile dopuszczalny jest pewien wzrost ciśnienia skraplania przy dużych obciążeniach zespołu. 1: Wartość zadana stała. Regulacja na podstawie nastawy. Pojawienie się sygnału na wej­ściu DI5 spowoduje uwzględnienie korekcji. 2: Uwzględniania jest temperatura zewnętrza, mierzona czujnikiem Sc3. Jeśli tempera­tura zewnętrzna spadnie o 1 K, wartość zadana również ulegnie zmniejszeniu o 1 K. Dla wartości 1 i 2 parametru regulacja odbywa się w trybie PI. Jednakże jeśli regulacja jest niestabilna możliwe jest wyłączenie członu całkującego I – pozostaje wtedy regulacja proporcjonalna. 3: jak dla 1 ale w trybie proporcjonalnym (P) 4: jak dla 2 ale w trybie proporcjonalnym (P)
Odczyt obowiązującej aktualnie wartości nastawy r29 Pcref. °C / Pcref .b
Parametr przy obsłudze zdalnej (AKM/
metr
AKMonitor)
P0 °C lub P0 b Pc °C lub Pc b
r23 P0 Set Point °C/ P0 Set Point b
r13 Night oset
r27 NightSetBack
r01 Neutral zone
r04 AdjustSensor
r05 W programie AKM niezależnie od nasta-
wy parametru r05 wartości wyświetlane są zawsze w °C i bar
r12 Main Switch
r28 PCSetPoint °C / PcSetPoint b
r34 PcRefOset
r33 Pc mode
4 Instrukcja użytkowania RS8FK249 © Danfoss 08-2013 AK-PC 520
Ograniczenie zakresu nastaw
Zakres nastaw regulatora może zostać ograniczony tak, by niemożliwe było przypadkowe wprowadzenie wartości zbyt niskiej lub zbyt wysokiej. Nastawa (również po uwzględnieniu korekty) może zawierać się tylko pomiędzy podanym niżej wartościami.
Maksymalna dopuszczalna nastawa r30 PcRefMax °C / PcRefMax b Minimalna dopuszczalna nastawa r31 PcRefMin °C
Korekcja pomiaru ciśnienia
Możliwe jest wprowadzenie korekcji pomiaru ciśnienia.
Różnica temperatur Dim tm
Średnia różnica temperatur dla skraplacza przy maksymalnym obciążeniu. Jest to różnica między temperaturą skraplania i temperaturą powietrza zewnętrznego.
Różnica temperatur Min tm
Średnia różnica temperatur dla skraplacza przy minimalnej wydajności zespołu sprężarek. Jest to różnica między temperaturą skraplania i temperaturą powietrza zewnętrznego.
Odczyt ciśnienia P0
Odczyt wartości zmierzonej przetwornikiem ciśnienia. Jest to wartość regulowana, o ile sterownik pracuje wg pomiaru ciśnienia. Jest to wartość brana pod uwagę przez funkcję zabezpieczającą, przeciwzamrożeniową, o ile sterownik pracuje wg pomiaru czujnikiem temperatury.
Odczyt temperatury regulowanej
Odczyt wartości temperatury przeliczonej z pomiaru ciśnienia Po lub zmierzonej czujni­kiem temperatury w zależności od ustawienia parametru o81. Wartość wyświetlana w °C
Regulacja wydajności sprężarek Compressor pack cong.
Czas pracy
Aby uniknąć krótkich cykli pracy urządzenia należy określić parametry związane z załączaniem wyjść przekaźnikowych.
Minimalny czas stanu załączenia wyjść przekaźnikowych. Nie dotyczy wyjść sterujących zaworami odciążającymi lub wentylatorami.
Minimalny czas pomiędzy kolejnymi załączeniami tego samego wyjścia przekaźnikowego. Nie dotyczy wyjść sterujących zaworami odciążającymi (wentylatorami).
Konguracja strefy neutralnej
Szerokość strefy + Zone c10 + Zone K / + Zone b Opóźnienie załączeń wyjść w stree +Zone c11 + Zone m Opóźnienie załączeń wyjść powyżej strefy + Zone c12 + + Zone m Szerokość strefy - Zone c13 - Zone K / - Zone b Opóźnienie wyłączania wyjść w stree - Zone c14 - Zone m Opóźnienie wyłączania wyjść poniżej strefy - Zone c15 - - Zone m
Limit ciśnienia odessania (funkcja „Pump down”)
Dla nastaw fabrycznych funkcja ta jest wyłączona (c33=O). Wartość ta powinna być usta­wiona w zakresie poniżej strefy regulacji i powyżej nastawy alarmowej. Ponowne załącze­nie sprężarek nastąpi dopiero po wzroście ciśnienia powyżej strefy neutralnej. Funkcja ta pozwala na pracę ostatniego pracującego stopnia regulacji sprężarek do momentu osiąg­nięcia wartości parametru, a tym samym odessanie układu przed całkowitym wyłączeniem sprężarek.
Konguracja zespołu sprężarkowego
Ten parametr określa ilość sprężarek i ilość wyjść sterujących zaworami odciążającymi. 1= jedna sprężarka, 2= dwie sprężarki, 3= trzy, 4= cztery. 5= jedna sprężarka i jeden zawór, 6= jedna sprężarka i dwa zawory. Wartości od 7 do 8: patrz szczegółowe informacje w tabeli na stronie 11.
Tryb załączania wyjść
Sterowanie może odbywać się w sposób:
1. Sekwencyjny: kolejno załączany przekaźnik 1, następnie 2 itd.. Wyłączanie w odwrotnej kolejności.
2. Cykliczny: wg algorytmu zapewniającego wyrównanie czasu pracy wyjść, tak aby wyjścia załączające silniki sprężarek miały tę samą ilość przepracowanych godzin
Tryb działania wyjść sterujących odciążeniem cylindrów
Wyjścia przekaźnikowe układów odciążania cylindrów mogą być: 0: normalnie otwarte (NO) – zwierane, gdy potrzebne jest zwiększenie wydajności 1: normalnie zamknięte (NZ) – rozwierane, gdy potrzebne jest zwiększenie wydajności
Zadana wydajność sprężarek w trybie ręcznym
Procentowa wydajność zespołu sprężarek, jaka zostanie załączona w trybie sterownia ręcznego (c32=ON). (Parametry c01 i c07 nadal są brane pod uwagę).
Sterowanie ręczne
Załączanie trybu regulacji ręcznej sprężarek. Zostanie załączona wydajność zespołu wg parametru c31.
r32 AdjustSensor
r35 Dim tm K
r56 Min tm K
r57 P0°C / P0 b
r58 Comp.CtrlSens
c01 Min.ON time
c07 MinRecyTime
c33 PumpDownLim.
c16 Compr mode
c08 Step mode
c09 Unloader
(switch on = 0) (switch o = 1)
c31 CmpManCap%
c32 CmpManCap
- - - - Comp.Cap% Odczyt załączonej wydajności zespołu spręzarkowego
AK-PC 520 Instrukcja użytkowania RS8FK249 © Danfoss 08-2013 5
Stan regulacji (strefa): 0=o, 1=--zone, 2=-zone, 3=NZ, 4=+zone, 5=++zone
Regulacja wydajności skraplacza
Określenie trybu sterowania skraplaczem i wentylatorami
Parametr określa ilość stopni regulacji (maksymalnie 4) 1-4: Praca wszystkich wentylatorów jest sterowana wyjściami przekaźnikowymi. Pierwszy wolny przekaźnik jest przypisany do wentylatora nr 1, następny do wentylatora nr 2, itd.
5-8: nie używane 9: Prędkość obrotowa wszystkich wentylatorów jest regulowana przetwornicą częstotliwo-
ści sterowaną sygnałem z wyjścia analogowego.
10: Nie używany 11-14: Podobnie jak dla 1-4 lecz kolejność załączania wyjść jest zmieniana po każdym
wyłączeniu wszystkich stopni regulacji skraplacza.
Odczyt temperatury z czujnika Sc3 u44 Sc3 temp
Odczyt temperatury z czujnika Sc4 (czujnik wykorzystywany tylko do monitoringu) u45 Sc4 temp
Parametry regulatora ciśnienia skraplania
Zakres proporcjonalności Xp (P=100/Xp)
Zwiększenie wartości Xp zwiększa stabilność regulacji
c29 Fan mode
- - - - Fan Cap % %; Odczyt załączonej wydajności skraplacza
n04 Xp K
I: Czas całkowania Tn
Zwiększenia czasu całkowania zwiększa stabilność regulacji
Zadana wydajność skraplacza w trybie ręcznym
Procentowa wydajność skraplacza, jaka zostanie załączona w trybie sterownia ręcznego
Sterowanie ręczne skraplacza
Załączanie trybu regulacji ręcznej skraplacza. Zostanie załączona wydajność skraplacza wg parametru n52.
Wartość początkowa dla regulacji prędkości obrotowej
Załączenie regulacji obrotów wentylatorów skraplacza nastąpi przy zapotrzebowaniu % wydajności ustawionej
Wartość końcowa dla regulacji prędkości obrotowej
Wyłączenie regulacji obrotów wentylatorów skraplacza nastąpi przy spadku zapotrzebo­waniu % wydajności poniżej tej wartości
Alarmy Alarm settings
Regulator może sygnalizować alarmy w różnych sytuacjach. Aktywny alarm jest sygna­lizowany migającymi diodami (LED) wyświetlacza i zwarciem przekaźnika alarmu. (Przekaź­nik alarmu może być również wykorzystany do sterowania pracą wentylatora)
P0 min. (sygnalizacja alarmu i zabezpieczenie, patrz str. 20) Wartość (ciśnienie absolutne), przy której sygnalizowany jest alarm niskiego ciśnienia ssania.
Opóźnienie alarmu P0 min
Czas opóźnienia sygnalizacji alarmu w minutach. Przy minimalnej nastawie tego parame­tru alarm nie będzie sygnalizowany.
Pc maks. (sygnalizacja alarmu i zabezpieczenie patrz str. 20) Wartość (ciśnienie absolutne), przy której sygnalizowany jest alarm wysokiego ciśnienia skraplania.
Opóźnienie alarmu Pc maks.
Czas opóźnienia sygnalizacji alarmu w minutach. Przy minimalnej nastawie tego parame­tru alarm nie będzie sygnalizowany.
Opóźnienie alarmu DI1 (reakcja na rozwarcie styków na wejściu DI1). Zwłoka jest określona w minutach. Maks. nastawa (o) wyłącza funkcję alarmu.
Opóźnienie alarmu DI2 (reakcja na rozwarcie styków na wejściu DI2). Zwłoka jest określona w minutach. Maks. nastawa (o) wyłącza funkcję alarmu.
Opóźnienie alarmu DI3 (reakcja na rozwarcie styków na wejściu DI3). Zwłoka jest określona w minutach. Maks. nastawa (o) wyłącza funkcję alarmu.
Próg alarmu wysokiej temperatury dla czujnika „Saux1”
Nastawa O wyłącza funkcję alarmu.
Opóźnienie alarmu wywołanego przekroczeniem progu alarmu dla czujnika „Saux1”
Alarm zostanie załączony po upływie czasu opóźnienia (nastawa w minutach) od momen­tu przekroczenia progu alarmu.
Krótkie przyciśnięcie górnego przycisku spowoduje wyłączenie (zatwierdzenie) alarmu i wyświetlenie kodu alarmu.
n05 Tn s
n52 FanManCap%
n53 FanManCap
n54 StartSpeed
n55 MinSpeed
A11 Min. P0. b
A44 P0AlrmDelay
A30 Max. Pc. b
A45 PcAlrmDelay
A27 DI1AlrmDelay
A28 DI2AlrmDelay
A29 DI3AlrmDelay
A32 Saux1 high
A03 Alarm delay
Reset alarm Ustawienie na ON powoduje wyłączenie wszystkich aktywnych alarmów.
W przypadku transmisji danych możliwe jest określenie priorytetów alarmów (Menu „Alarm destinations”).
6 Instrukcja użytkowania RS8FK249 © Danfoss 08-2013 AK-PC 520
Różne Miscellaneous
Wybór aplikacji
Parametr o61 określa jeden z czterech typów dostępnych aplikacji. Parametry istotne dla każdej z aplikacji zaznaczone są w tabelce rozpoczynającej się na stronie 14 Uwaga: wartość tego parametru należy ustawić przed przystąpieniem do dalszej konguracji sterownika!
1. Regulacja wg temperatury
2. Regulacja wg ciśnienia Typ czujników (Sc3, Sc4 i „Saux”) (zobacz również str. 21)
Zazwyczaj używane są przetworniki ciśnienia AKS 32R oraz czujniki temperatury PT1000, charakteryzujące się wysoką dokładnością pomiaru. W pewnych sytuacjach mogą być również użyte czujniki PTC (r25=1000 Ω). Wszystkie użyte czujniki tempera­tury muszą być jednak tego samego typu. W układach pośrednich pomiary ciśnienia są zastąpione przez pomiar temperatury. Wartość parametru określa kombinację czujników wykorzystywanych przez regulator:
0=czujniki Pt1000.1= czujniki PTC1000. 2=czujniki Pt1000, również na wejściu Po. 3= czujniki PTC1000 również na wejściu Po. 4= czujniki Pt1000 również na wejściu Pc. 5= czujniki PTC1000 również na wejściu Pc 6= czujniki Pt1000 również na wejściach Po i Pc. 7= czujniki PTC1000 również na wejściach Po i Pc.
(jeśli do wejść Po i Pk podłączone są czujniki temperatury, parametry o20, o21, o47 i o48 nie będą wykorzystywane)
Wybór wejścia pomiaru temperatury do regulacji
Sygnał wejściowy przy regulacji sprężarki wg sygnału z czujnika temperatury Jeśli nie jest wymagane zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe czujnik temperatury może być podłączony do wejścia Po. Jeśli wymagane jest takie zabezpieczenie, to do wejścia Po podłączony zostanie przetwornik ciśnienia, a wtedy temperatura regulo­wana będzie wg czujnika podłączonego do wejścia Saux lub S4.
0. czujnik temperatury na zacisku 57-58 (wejście P0))
1. czujnik temperatury na wejściu Saux
2. czujnik temperatury na wejściu S4 Poprzez wybranie 1 lub 2 w instalacji gdzie nie ma potrzeby ochrony przeciwzamro­żeniowej, alarm "E2" może być zlikwidowany przez połączenie z Pc (zacisk 61) do P0 (zacisk 58)
Typ wyświetlacza
Parametr określa typ wyświetlacza podłączonego do sterownika. O: EKA 164 On: EKA 165 (rozbudowany wyświetlacz z diodami LED)
Odczyt temperatury na czujniku "Saux1" o49 Saux1 temp Zakresy pracy przetworników ciśnienia
W zależności od aplikacji można podłączyć przetworniki ciśnienia o różnych za­kresach pracy, określonych przez poniższe nastawy. Wartości muszą być podane w barach, jeśli dla wyświetlacza wybrano °C i psig jeśli dla wyświetlacza wybrano °F
o61 Zmiana tej nastawy nie jest możliwa
przez układ transmisji danych, a jedynie bezpośrednio na sterowniku.
o06 Sensor type
o81 Ctrl.Sensor
o82
Wartości muszą być podane w barach, jeśli będą wprowadzane z poziomu programu AKM
Po - wartość minimalna zakresu pracy (n.p. -1 bar) o20 P0MinTrsPres Po - wartość maksymalna zakresu pracy (n.p. 12 bar) o21 P0MaxTrsPres Pk - wartość minimalna zakresu pracy o47 PcMinTrsPres Pk - wartość maksymalna zakresu pracy o48 PcMaxTrsPres
Tryb działania wejścia DI1
Funkcja wejścia DI1 (styki zewnętrzne). 0: wejście DI1 nieużywane 1: alarm wentylatorów gdy styki rozwarte. Sygnalizowany alarm A34 2: alarm dowolny gdy styki rozwarte. Sygnalizowany alarm A28 Obowiązuje opóźnienie sygnalizacji alarmu wg parametru A27.
Tryb działania wejścia DI4
Funkcja wejścia DI4 (styki zewnętrzne):
0: wejście DI nie używane 1: korekcja nastawy Po o zadaną wartość, gdy wejście DI 4zwarte. 2: rozwarcie styków spowoduje po upływie czasu zwłoki sygnalizację alarmu „A31”.
Brak opóźnienia alarmu
Tryb działania wejścia DI5
Funkcja wejścia DI5 (styki zewnętrzne):
0: wejście DI nie używane 1: korekcja nastawy Pk o zadaną wartość, gdy wejście DI 5 zwarte. 2: rozwarcie styków spowoduje po upływie czasu zwłoki sygnalizację alarmu „A32”.
Brak opóźnienia alarmu.
o78 Di1 control
o22 Di4 control
o37 Di5 control
AK-PC 520 Instrukcja użytkowania RS8FK249 © Danfoss 08-2013 7
Licznik czasu pracy
Czas załączenia wyjść przekażnikowych sprężarki może być odczytany i ustawiony. Wyświetlana wartość podaje czas w tysiącach godzin (np. wartość 2.1 oznacza 2100 godzin). Po osiągnięciu wartości 99,9 licznik zatrzymuje się i musi zostać wyzerowany. Przekroczenie zakresu licznika nie jest sygnalizowane alarmem.
Czas pracy dla wyjścia nr 1 - 4 o23 -
o26
Wybór czynnika
o30 Refrigerant Przed rozpoczęciem chłodzenia, czynnik chłodniczy musi być zdeniowany. 1=R12. 2=R22. 3=R134a. 4=R502. 5=R717. 6=R13. 7=R13b1. 8=R23. 9=R500. 10=R503. 11=R114. 12=R142b. 13=zdeniowany przez użytkownika. 14=R32. 15=R227. 16=R401A. 17=R507. 18=R402A. 19=R404A. 20=R407C. 21=R407A. 22=R407B. 23=R410A. 24=R170. 25=R290. 26=R600. 27=R600a. 28=R744. 29=R1270. 30=R417A. 31=R422A Uwaga: niewłaściwy wybór czynnika może być przyczyną uszkodzenia sprężarek. Czynniki inne niż wymienione: należy wprowadzić nastawę 13 i z poziomu programu AKM wprowadzić odpowiednie wartości 3 parametrów: fac1, fac2 i fac3.
Sterowanie ręczne (przy zatrzymanej regulacji)
o18 - - ­Ta funkcja umożliwia ręczne sterowanie wyjściami sterownika. Wartość parametru 0 oznacza wyłączenie ręcznego sterowania zaś wartość 1-10 spowoduje załączenie odpowiedniego wyjścia. Wartość 1 spowoduje załączenie przekaźnika 1, wartość 2 załączenie przekaźnika 2 i.t.d. Wartości 11-18 spowodują wygenerowanie sygnału na wyjściu analogowym. W ten sposób można załączyć wyjścia modułu przekaźnikowego. Wartości 11 będzie odpo­wiadało napięcie 1,25V, wartości 12 - 2,5V i.t.d
Częstotliwość
o12 50 / 60 Hz Częstotliwość napięcia sieci zasilającej..
Czas pracy wyświetlany w programie AKM nie wymaga mnożenia przez 1000 (wyświetlana jest rzeczywista ilość godzin)
DO1 run hour... DO4 run hour
(50=0, 60=1)
Adres
Sterownik pracujący w systemie z transmisją danych musi mieć zdeniowany adres, który musi być znany jednostce nadrzędnej systemu. Poniższe nastawy mogą być wprowadzone tylko, gdy w sterowniku została zainstalo­wana karta sieciowa i gdy zostało poprawnie wykonane okablowanie sieciowe. Instalacja sieciowa została opisana w oddzielnym dokumencie „RC8AC”
Adres (wybrany z zakresu 1 do 240 zależnie od jednostki nadrzędnej) o03 Gdy parametr jest ustawiony na „ON” następuje wysłanie adresu do jednostki nad-
o04
rzędnej.
Kod dostępu (hasło)
o05
Jeśli dostęp do nastaw regulatora ma być zabezpieczony hasłem możliwe jest wpro­wadzenie kodu o wartości pomiędzy 1 a 100. Ustawienie parametru na OFF wyłącza zabezpieczenie
Wyjścia DO9 i DO10, które standardowo służą do załączania przetwornicy AKD i sygnalizacji alarmów mogą być, zależnie od aplikacji, zastosowane do innych celów.
Tryb pracy wyjścia DO9 (patrz rysunek poniżej):
o75 DO9 function
0: start / stop przetwornicy AKD 1: funkcja „Inject ON” (pozwolenie na pracę chłodnic) 2: praca w układzie boost ready 3: nie używane
Tryb pracy wyjścia DO10:
o76 DO10 function
0: przekaźnik alarmowy 1: nie używane
Status wejść dwustanowych DI1- DI5
Stan styków podłączonych do wejść DI może być odczytany z poniższych parametrów
: Stan wejścia DI1 u10 Stan wejścia DI2 u37 Stan wejścia DI3 u87 Stan wejścia DI4 u88 Stan wejścia DI5 u89
Po zainstalowaniu kart sieciowych regulator może być wykorzystywany na równi z innymi sterownikami serii ADAP-KOOL®.
DI 1 Status DI 2 Status DI 3 Status DI 4 Status DI 5 Status
8 Instrukcja użytkowania RS8FK249 © Danfoss 08-2013 AK-PC 520
Loading...
+ 16 hidden pages