Danfoss AK-PC 520 User guide [pl]

User Guide
Regulator wydajności
AK-PC 520
ADAP-KOOL® Refrigeration control systems
Wprowadzenie
Zastosowanie
Regulator może być zastosowany do sterowania wydajnością sprężarek i/lub skraplacza pracujących w małych układach chłod­niczych. Sterownik jest wyposażony w 8 wyjść przekaźnikowych i do 4 sprężarek i 4 wentylatory mogą być połączone.
Zalety
• Oszczędność energii w czasie:
- Optymalizacja ciśnienia parowania (P0)
- Zmienne ciśnienie skraplania (PC)
• Opatentowany algorytm regulacji ze strefą neutralną.
• Wiele możliwych kombinacji połączeń sprężarek
• Cykliczne lub sekwencyjne sterowania pracą urządzeń.
• Możliwość optymalizacji ciśnienia parowania
Regulacja
Regulacja wydajności sprężarek i skraplacza odbywa się na pod­stawie pomiaru sygnałów z przetworników ciśnienia umieszczo­nych po stronie ssawnej i tłocznej zespołu. Dodatkowo sterownik może brać pod uwagę temperaturę powietrza zmierzoną czujni­kiem temperatury na wlocie do skraplacza. Każdy z przetworni­ków ciśnienia może być zastąpiony czujnikiem temperatury (jeśli aplikacja tego wymaga – np. w układach pośrednich).
- Regulacja ciśnienia P0
- Regulacja temperatury Sx
- Regulacja ciśnienia Pc
- Regulacja ciśnienia ze zmienną nastawą Sc3
Funkcje
• Wyjścia przekaźnikowe sterujące pracą sprężarek i wentylatorów skraplacza
• Wyjście analogowe (napięciowe) do regulacji wydajności skrap­lacza
• Wejścia cyfrowe do monitorowania obwodów zabezpieczeń
• Wejścia cyfrowe sygnałów alarmowych
• Wejścia cyfrowe sygnału korekcji nastaw (lub sygnałów alarmo­wych)
• Przekaźnik alarmowy
• Wejście zewnętrznego sygnału startu/zatrzymania sterowania
• Opcjonalne moduły komunikacji umożliwiające pracę w rozbu­dowanych systemach sterowania
Obsługa
Do wprowadzania nastaw służą przyciski zewnętrznego wyświetlacza EKA 164 lub 165, który może być odłączony po zaprogramowaniu sterownika. Nastaw można również dokonywać z poziomu jednostki nadrzędnej systemu sterowania.
Możliwości konguracji
Sterownik jest wyposażony w dziesięć wyjść przekaźnikowych. Dwa z nich zostały zarezerwowane odpowiednio do sygnalizacji alarmów i funkcji start/stop przetwornicy AKD. Przekaźniki o najniższych numerach (poczynając od DO1, DO2, i.t.d.) służą do sterowania wydajnością zespołu sprężarkowego. Niewykorzystane w ten sposób przekaźniki mogą sterować pracą wentylatorów skraplacza. (max. 4 skraplacza). Możliwa jest również płynna regulacja prędkości obrotowej wentylatorów skraplacza poprzez przetwornicę częstotliwości sterowaną sygnałem z wyjścia analogowego.
Wyjścia przekaźnikowe kongurować można do różnych aplikacji – patrz przegląd na str. 10
Zawartość
Wprowadzenie .................................................................................................. 2
Działanie .............................................................................................................. 3
Przegląd funkcji ................................................................................................. 4
Obsługa .............................................................................................................. 13
MPrzegląd menu ............................................................................................14
Połączenia elektryczne .................................................................................18
2 Instrukcja użytkowania RS8FK249 © Danfoss 08-2013 AK-PC 520
Dane techniczn ...............................................................................................19
Zamawianie ...................................................................................................... 19
Montaz ............................................................................................................... 19
Funkcje zabezpieczające ............................................................................20
Systemowe funkcje sterujące ....................................................................21
Działanie
Regulacja wydajności sprężarek
Ilość załączonych wyjść jest dobierana na podstawie wartości zadanej i sygnału z podłączonego przetwornika ciśnienia lub czujnika temperatury. Wokół wartości zadanej określona jest strefa neutralna NZ, wewnątrz której kolejne stopnie wydajności nie będą załączane ani wyłączane. Przy zmianie ciśnienia (temperatury) do wartości leżącej poza strefą neutralną w zakreskowanych obszarach nazwanych +Zone i –Zone, po upływie określonego czasu opóźnienia sterownik załączy lub wyłączy kolejne stopnie wydajności o ile mierzony sygnał oddala się od nastawy. Jeśli ciśnienie (temperatura) zbliża się lub wróci do obszaru strefy neutralnej wydajność nie będzie zmieniana. Jeśli ciśnienie (temperatura) zmieni się do wartości leżącej poza zakreskowanym obszarem, w stree oznaczonej ++Zone/--Zone, załączanie i wyłączanie kolejnych stopni będzie odbywało się nieco szybciej i niezależnie od kierunku zmian sygnału. Kolejność załączania poszczególnych stopni: do wyboru sekwen­cyjnie (wg ustalonej kolejności) lub cyklicznie (z wyrównaniem czasu pracy).
Załączanie sekwencyjne
W tym trybie poszczególne wyjścia są załączane kolejno – prze­kaźnik nr 1, przekaźnik nr 2 itd. Wyłączanie odbywa się w odwrotnej kolejności., tzn. wyjście załą­czone jako ostatnie jest wyłączane jako pierwsze.
Załączanie cykliczne
W tym trybie wyjścia są załączane w taki sposób by sumarycz­ny czas pracy poszczególnych przekaźników był wyrównany. Przy każdym załączeniu sterownik sprawdza liczniki czasu pracy wszystkich wyjść i załącza przekaźnik o najkrótszym czasie pracy. Przy zmniejszaniu wydajności sterownik wyłącza z kolei przekaź­nik o najdłuższym sumarycznym czasie pracy.
Rx = dowolny przekaźnik h = liczba godzin
W przypadku sterowania dwoma sprężarkami, każda z jednym stopniem regulacji wydajności realizowanym przez odciążanie cylindrów, można wykorzystać funkcję opisaną poniżej: Wyjścia 1 i 3 załączają silniki sprężarek Wyjścia 2 i 4 załączają cewki zaworów odciążających. Sterownik będzie tak dobierał czas pracy wyjść 1 i 3 by były one wyrównane.
C = sprężarka, L = odciążenie
AK-PC 520 Instrukcja użytkowania RS8FK249 © Danfoss 08-2013 3
Przegląd funkcji
Spis wszystkich funkcji sterownika zaprezentowany jest poniżej. Nie wszystkie są dostępne jednocześnie. Nastawa parametru o61 determinuje, które z nich są aktywne. Przegląd menu na stronie 14 zawiera różne fukcje oraz nastawy.
Funkcja Para-
Wyświetlacz
Jeśli podłączone są dwa wyświetlacze: EKA 165 (z przyciskami do programowania) będzie pokazywał ciśnienie parowania Po EKA 163 będzie pokazywał ciśnienie skraplania Pk Obydwie wartości będą pokazywane w przeliczeniu na jednostki temperatury lub w barach
Regulacja P0 - sprężarki Compressor control
Nastawa P0
Regulacja jest oparta na zadanej wartości, która może być zmodykowana parametrem r13 lub, w rozbudowanych systemach z transmisją danych, wskutek sygnału z jednostki nadrzędnej
Korekcja nastawy P0
Nastawa może być zmieniona o ustaloną wartość, gdy pojawi się sygnał na wejściu cyfro­wym DI4 lub wskutek załączenia funkcji „Tryb pracy nocnej” (parametr r27) (Patrz również opis działania wejścia DI4)
Załączenie korekcji P0 (Tryb pracy nocnej) OFF: korekcja wartości zadanej nie jest uwzględniana ON: korekcja wartości zadanej jest uwzględniana
Odczyt obowiązującej aktualnie wartości nastawy r24 P0 ref. °C/ P0 ref. b
Ograniczenie zakresu nastaw
Zakres nastaw regulatora może zostać ograniczony tak, by niemożliwe było przypadkowe wprowadzenie wartości zbyt niskiej lub zbyt wysokiej. Nastawa (również po uwzględnieniu korekcji) może zawierać się tylko pomiędzy podanym niżej wartościami.
Maksymalna dopuszczalna nastawa r25 P0RefMax °C Minimalna dopuszczalna nastawa r26 P0RefMin °C
Strefa neutralna
Strefa neutralna wokół nastawy. Patrz strona 3
Korekcja sygnału z wejścia Po
Możliwe jest wprowadzenie korekcji sygnału mierzonego na wejściu
Jednostki
Możliwe jest określenie wyświetlanych jednostek w SI lub US: 0: SI oznacza °C / bar, 1: US oznacza °F / psig,
Załączenie/wyłączenie sterowania
Zmiana tego parametru powoduje załączenie lub wyłączenie regulacji. Funkcję tę można również zrealizować podłączając zewnętrzny włącznik do wejścia „ON input”
Regulacja Pc- skraplacz Condenser control
Nastawa Pc
Regulacja jest oparta na zadanej wartości, która może być zmodykowana parametrem r34 lub, w rozbudowanych systemach z transmisją danych, wskutek sygnału z jednostki nadrzędnej (funkcja sterująca Master Gateway)
Korekcja nastawy Pc
Nastawa może być zmieniona o ustaloną wartość, gdy pojawi się sygnał na wejściu cyfro­wym DI5. (Patrz również opis działania wejścia DI5)
Zmienna wartość zadana Pc
Sterowanie przy ustawieniu 1 (lub 2, jeśli nastawa ciśnienia ma się zmieniać wg tempera­tury zewnętrznej) daje najlepsze rezultaty, jeśli układ chłodniczy pracuje w stanie równowagi. Natomiast, jeśli w układzie występują duże wahania obciążenia, a zespół sprężarek pracuje często z małą wydajnością, lepszą regulację ciśnienia skraplania zapewni ustawieniem=3 (lub 4, jeśli nastawa zmienna wg temperatury zewnętrznej). Ogólnie można przyjąć, że ustawienia 3 i 4 są preferowane o ile dopuszczalny jest pewien wzrost ciśnienia skraplania przy dużych obciążeniach zespołu. 1: Wartość zadana stała. Regulacja na podstawie nastawy. Pojawienie się sygnału na wej­ściu DI5 spowoduje uwzględnienie korekcji. 2: Uwzględniania jest temperatura zewnętrza, mierzona czujnikiem Sc3. Jeśli tempera­tura zewnętrzna spadnie o 1 K, wartość zadana również ulegnie zmniejszeniu o 1 K. Dla wartości 1 i 2 parametru regulacja odbywa się w trybie PI. Jednakże jeśli regulacja jest niestabilna możliwe jest wyłączenie członu całkującego I – pozostaje wtedy regulacja proporcjonalna. 3: jak dla 1 ale w trybie proporcjonalnym (P) 4: jak dla 2 ale w trybie proporcjonalnym (P)
Odczyt obowiązującej aktualnie wartości nastawy r29 Pcref. °C / Pcref .b
Parametr przy obsłudze zdalnej (AKM/
metr
AKMonitor)
P0 °C lub P0 b Pc °C lub Pc b
r23 P0 Set Point °C/ P0 Set Point b
r13 Night oset
r27 NightSetBack
r01 Neutral zone
r04 AdjustSensor
r05 W programie AKM niezależnie od nasta-
wy parametru r05 wartości wyświetlane są zawsze w °C i bar
r12 Main Switch
r28 PCSetPoint °C / PcSetPoint b
r34 PcRefOset
r33 Pc mode
4 Instrukcja użytkowania RS8FK249 © Danfoss 08-2013 AK-PC 520
Ograniczenie zakresu nastaw
Zakres nastaw regulatora może zostać ograniczony tak, by niemożliwe było przypadkowe wprowadzenie wartości zbyt niskiej lub zbyt wysokiej. Nastawa (również po uwzględnieniu korekty) może zawierać się tylko pomiędzy podanym niżej wartościami.
Maksymalna dopuszczalna nastawa r30 PcRefMax °C / PcRefMax b Minimalna dopuszczalna nastawa r31 PcRefMin °C
Korekcja pomiaru ciśnienia
Możliwe jest wprowadzenie korekcji pomiaru ciśnienia.
Różnica temperatur Dim tm
Średnia różnica temperatur dla skraplacza przy maksymalnym obciążeniu. Jest to różnica między temperaturą skraplania i temperaturą powietrza zewnętrznego.
Różnica temperatur Min tm
Średnia różnica temperatur dla skraplacza przy minimalnej wydajności zespołu sprężarek. Jest to różnica między temperaturą skraplania i temperaturą powietrza zewnętrznego.
Odczyt ciśnienia P0
Odczyt wartości zmierzonej przetwornikiem ciśnienia. Jest to wartość regulowana, o ile sterownik pracuje wg pomiaru ciśnienia. Jest to wartość brana pod uwagę przez funkcję zabezpieczającą, przeciwzamrożeniową, o ile sterownik pracuje wg pomiaru czujnikiem temperatury.
Odczyt temperatury regulowanej
Odczyt wartości temperatury przeliczonej z pomiaru ciśnienia Po lub zmierzonej czujni­kiem temperatury w zależności od ustawienia parametru o81. Wartość wyświetlana w °C
Regulacja wydajności sprężarek Compressor pack cong.
Czas pracy
Aby uniknąć krótkich cykli pracy urządzenia należy określić parametry związane z załączaniem wyjść przekaźnikowych.
Minimalny czas stanu załączenia wyjść przekaźnikowych. Nie dotyczy wyjść sterujących zaworami odciążającymi lub wentylatorami.
Minimalny czas pomiędzy kolejnymi załączeniami tego samego wyjścia przekaźnikowego. Nie dotyczy wyjść sterujących zaworami odciążającymi (wentylatorami).
Konguracja strefy neutralnej
Szerokość strefy + Zone c10 + Zone K / + Zone b Opóźnienie załączeń wyjść w stree +Zone c11 + Zone m Opóźnienie załączeń wyjść powyżej strefy + Zone c12 + + Zone m Szerokość strefy - Zone c13 - Zone K / - Zone b Opóźnienie wyłączania wyjść w stree - Zone c14 - Zone m Opóźnienie wyłączania wyjść poniżej strefy - Zone c15 - - Zone m
Limit ciśnienia odessania (funkcja „Pump down”)
Dla nastaw fabrycznych funkcja ta jest wyłączona (c33=O). Wartość ta powinna być usta­wiona w zakresie poniżej strefy regulacji i powyżej nastawy alarmowej. Ponowne załącze­nie sprężarek nastąpi dopiero po wzroście ciśnienia powyżej strefy neutralnej. Funkcja ta pozwala na pracę ostatniego pracującego stopnia regulacji sprężarek do momentu osiąg­nięcia wartości parametru, a tym samym odessanie układu przed całkowitym wyłączeniem sprężarek.
Konguracja zespołu sprężarkowego
Ten parametr określa ilość sprężarek i ilość wyjść sterujących zaworami odciążającymi. 1= jedna sprężarka, 2= dwie sprężarki, 3= trzy, 4= cztery. 5= jedna sprężarka i jeden zawór, 6= jedna sprężarka i dwa zawory. Wartości od 7 do 8: patrz szczegółowe informacje w tabeli na stronie 11.
Tryb załączania wyjść
Sterowanie może odbywać się w sposób:
1. Sekwencyjny: kolejno załączany przekaźnik 1, następnie 2 itd.. Wyłączanie w odwrotnej kolejności.
2. Cykliczny: wg algorytmu zapewniającego wyrównanie czasu pracy wyjść, tak aby wyjścia załączające silniki sprężarek miały tę samą ilość przepracowanych godzin
Tryb działania wyjść sterujących odciążeniem cylindrów
Wyjścia przekaźnikowe układów odciążania cylindrów mogą być: 0: normalnie otwarte (NO) – zwierane, gdy potrzebne jest zwiększenie wydajności 1: normalnie zamknięte (NZ) – rozwierane, gdy potrzebne jest zwiększenie wydajności
Zadana wydajność sprężarek w trybie ręcznym
Procentowa wydajność zespołu sprężarek, jaka zostanie załączona w trybie sterownia ręcznego (c32=ON). (Parametry c01 i c07 nadal są brane pod uwagę).
Sterowanie ręczne
Załączanie trybu regulacji ręcznej sprężarek. Zostanie załączona wydajność zespołu wg parametru c31.
r32 AdjustSensor
r35 Dim tm K
r56 Min tm K
r57 P0°C / P0 b
r58 Comp.CtrlSens
c01 Min.ON time
c07 MinRecyTime
c33 PumpDownLim.
c16 Compr mode
c08 Step mode
c09 Unloader
(switch on = 0) (switch o = 1)
c31 CmpManCap%
c32 CmpManCap
- - - - Comp.Cap% Odczyt załączonej wydajności zespołu spręzarkowego
AK-PC 520 Instrukcja użytkowania RS8FK249 © Danfoss 08-2013 5
Stan regulacji (strefa): 0=o, 1=--zone, 2=-zone, 3=NZ, 4=+zone, 5=++zone
Regulacja wydajności skraplacza
Określenie trybu sterowania skraplaczem i wentylatorami
Parametr określa ilość stopni regulacji (maksymalnie 4) 1-4: Praca wszystkich wentylatorów jest sterowana wyjściami przekaźnikowymi. Pierwszy wolny przekaźnik jest przypisany do wentylatora nr 1, następny do wentylatora nr 2, itd.
5-8: nie używane 9: Prędkość obrotowa wszystkich wentylatorów jest regulowana przetwornicą częstotliwo-
ści sterowaną sygnałem z wyjścia analogowego.
10: Nie używany 11-14: Podobnie jak dla 1-4 lecz kolejność załączania wyjść jest zmieniana po każdym
wyłączeniu wszystkich stopni regulacji skraplacza.
Odczyt temperatury z czujnika Sc3 u44 Sc3 temp
Odczyt temperatury z czujnika Sc4 (czujnik wykorzystywany tylko do monitoringu) u45 Sc4 temp
Parametry regulatora ciśnienia skraplania
Zakres proporcjonalności Xp (P=100/Xp)
Zwiększenie wartości Xp zwiększa stabilność regulacji
c29 Fan mode
- - - - Fan Cap % %; Odczyt załączonej wydajności skraplacza
n04 Xp K
I: Czas całkowania Tn
Zwiększenia czasu całkowania zwiększa stabilność regulacji
Zadana wydajność skraplacza w trybie ręcznym
Procentowa wydajność skraplacza, jaka zostanie załączona w trybie sterownia ręcznego
Sterowanie ręczne skraplacza
Załączanie trybu regulacji ręcznej skraplacza. Zostanie załączona wydajność skraplacza wg parametru n52.
Wartość początkowa dla regulacji prędkości obrotowej
Załączenie regulacji obrotów wentylatorów skraplacza nastąpi przy zapotrzebowaniu % wydajności ustawionej
Wartość końcowa dla regulacji prędkości obrotowej
Wyłączenie regulacji obrotów wentylatorów skraplacza nastąpi przy spadku zapotrzebo­waniu % wydajności poniżej tej wartości
Alarmy Alarm settings
Regulator może sygnalizować alarmy w różnych sytuacjach. Aktywny alarm jest sygna­lizowany migającymi diodami (LED) wyświetlacza i zwarciem przekaźnika alarmu. (Przekaź­nik alarmu może być również wykorzystany do sterowania pracą wentylatora)
P0 min. (sygnalizacja alarmu i zabezpieczenie, patrz str. 20) Wartość (ciśnienie absolutne), przy której sygnalizowany jest alarm niskiego ciśnienia ssania.
Opóźnienie alarmu P0 min
Czas opóźnienia sygnalizacji alarmu w minutach. Przy minimalnej nastawie tego parame­tru alarm nie będzie sygnalizowany.
Pc maks. (sygnalizacja alarmu i zabezpieczenie patrz str. 20) Wartość (ciśnienie absolutne), przy której sygnalizowany jest alarm wysokiego ciśnienia skraplania.
Opóźnienie alarmu Pc maks.
Czas opóźnienia sygnalizacji alarmu w minutach. Przy minimalnej nastawie tego parame­tru alarm nie będzie sygnalizowany.
Opóźnienie alarmu DI1 (reakcja na rozwarcie styków na wejściu DI1). Zwłoka jest określona w minutach. Maks. nastawa (o) wyłącza funkcję alarmu.
Opóźnienie alarmu DI2 (reakcja na rozwarcie styków na wejściu DI2). Zwłoka jest określona w minutach. Maks. nastawa (o) wyłącza funkcję alarmu.
Opóźnienie alarmu DI3 (reakcja na rozwarcie styków na wejściu DI3). Zwłoka jest określona w minutach. Maks. nastawa (o) wyłącza funkcję alarmu.
Próg alarmu wysokiej temperatury dla czujnika „Saux1”
Nastawa O wyłącza funkcję alarmu.
Opóźnienie alarmu wywołanego przekroczeniem progu alarmu dla czujnika „Saux1”
Alarm zostanie załączony po upływie czasu opóźnienia (nastawa w minutach) od momen­tu przekroczenia progu alarmu.
Krótkie przyciśnięcie górnego przycisku spowoduje wyłączenie (zatwierdzenie) alarmu i wyświetlenie kodu alarmu.
n05 Tn s
n52 FanManCap%
n53 FanManCap
n54 StartSpeed
n55 MinSpeed
A11 Min. P0. b
A44 P0AlrmDelay
A30 Max. Pc. b
A45 PcAlrmDelay
A27 DI1AlrmDelay
A28 DI2AlrmDelay
A29 DI3AlrmDelay
A32 Saux1 high
A03 Alarm delay
Reset alarm Ustawienie na ON powoduje wyłączenie wszystkich aktywnych alarmów.
W przypadku transmisji danych możliwe jest określenie priorytetów alarmów (Menu „Alarm destinations”).
6 Instrukcja użytkowania RS8FK249 © Danfoss 08-2013 AK-PC 520
Różne Miscellaneous
Wybór aplikacji
Parametr o61 określa jeden z czterech typów dostępnych aplikacji. Parametry istotne dla każdej z aplikacji zaznaczone są w tabelce rozpoczynającej się na stronie 14 Uwaga: wartość tego parametru należy ustawić przed przystąpieniem do dalszej konguracji sterownika!
1. Regulacja wg temperatury
2. Regulacja wg ciśnienia Typ czujników (Sc3, Sc4 i „Saux”) (zobacz również str. 21)
Zazwyczaj używane są przetworniki ciśnienia AKS 32R oraz czujniki temperatury PT1000, charakteryzujące się wysoką dokładnością pomiaru. W pewnych sytuacjach mogą być również użyte czujniki PTC (r25=1000 Ω). Wszystkie użyte czujniki tempera­tury muszą być jednak tego samego typu. W układach pośrednich pomiary ciśnienia są zastąpione przez pomiar temperatury. Wartość parametru określa kombinację czujników wykorzystywanych przez regulator:
0=czujniki Pt1000.1= czujniki PTC1000. 2=czujniki Pt1000, również na wejściu Po. 3= czujniki PTC1000 również na wejściu Po. 4= czujniki Pt1000 również na wejściu Pc. 5= czujniki PTC1000 również na wejściu Pc 6= czujniki Pt1000 również na wejściach Po i Pc. 7= czujniki PTC1000 również na wejściach Po i Pc.
(jeśli do wejść Po i Pk podłączone są czujniki temperatury, parametry o20, o21, o47 i o48 nie będą wykorzystywane)
Wybór wejścia pomiaru temperatury do regulacji
Sygnał wejściowy przy regulacji sprężarki wg sygnału z czujnika temperatury Jeśli nie jest wymagane zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe czujnik temperatury może być podłączony do wejścia Po. Jeśli wymagane jest takie zabezpieczenie, to do wejścia Po podłączony zostanie przetwornik ciśnienia, a wtedy temperatura regulo­wana będzie wg czujnika podłączonego do wejścia Saux lub S4.
0. czujnik temperatury na zacisku 57-58 (wejście P0))
1. czujnik temperatury na wejściu Saux
2. czujnik temperatury na wejściu S4 Poprzez wybranie 1 lub 2 w instalacji gdzie nie ma potrzeby ochrony przeciwzamro­żeniowej, alarm "E2" może być zlikwidowany przez połączenie z Pc (zacisk 61) do P0 (zacisk 58)
Typ wyświetlacza
Parametr określa typ wyświetlacza podłączonego do sterownika. O: EKA 164 On: EKA 165 (rozbudowany wyświetlacz z diodami LED)
Odczyt temperatury na czujniku "Saux1" o49 Saux1 temp Zakresy pracy przetworników ciśnienia
W zależności od aplikacji można podłączyć przetworniki ciśnienia o różnych za­kresach pracy, określonych przez poniższe nastawy. Wartości muszą być podane w barach, jeśli dla wyświetlacza wybrano °C i psig jeśli dla wyświetlacza wybrano °F
o61 Zmiana tej nastawy nie jest możliwa
przez układ transmisji danych, a jedynie bezpośrednio na sterowniku.
o06 Sensor type
o81 Ctrl.Sensor
o82
Wartości muszą być podane w barach, jeśli będą wprowadzane z poziomu programu AKM
Po - wartość minimalna zakresu pracy (n.p. -1 bar) o20 P0MinTrsPres Po - wartość maksymalna zakresu pracy (n.p. 12 bar) o21 P0MaxTrsPres Pk - wartość minimalna zakresu pracy o47 PcMinTrsPres Pk - wartość maksymalna zakresu pracy o48 PcMaxTrsPres
Tryb działania wejścia DI1
Funkcja wejścia DI1 (styki zewnętrzne). 0: wejście DI1 nieużywane 1: alarm wentylatorów gdy styki rozwarte. Sygnalizowany alarm A34 2: alarm dowolny gdy styki rozwarte. Sygnalizowany alarm A28 Obowiązuje opóźnienie sygnalizacji alarmu wg parametru A27.
Tryb działania wejścia DI4
Funkcja wejścia DI4 (styki zewnętrzne):
0: wejście DI nie używane 1: korekcja nastawy Po o zadaną wartość, gdy wejście DI 4zwarte. 2: rozwarcie styków spowoduje po upływie czasu zwłoki sygnalizację alarmu „A31”.
Brak opóźnienia alarmu
Tryb działania wejścia DI5
Funkcja wejścia DI5 (styki zewnętrzne):
0: wejście DI nie używane 1: korekcja nastawy Pk o zadaną wartość, gdy wejście DI 5 zwarte. 2: rozwarcie styków spowoduje po upływie czasu zwłoki sygnalizację alarmu „A32”.
Brak opóźnienia alarmu.
o78 Di1 control
o22 Di4 control
o37 Di5 control
AK-PC 520 Instrukcja użytkowania RS8FK249 © Danfoss 08-2013 7
Licznik czasu pracy
Czas załączenia wyjść przekażnikowych sprężarki może być odczytany i ustawiony. Wyświetlana wartość podaje czas w tysiącach godzin (np. wartość 2.1 oznacza 2100 godzin). Po osiągnięciu wartości 99,9 licznik zatrzymuje się i musi zostać wyzerowany. Przekroczenie zakresu licznika nie jest sygnalizowane alarmem.
Czas pracy dla wyjścia nr 1 - 4 o23 -
o26
Wybór czynnika
o30 Refrigerant Przed rozpoczęciem chłodzenia, czynnik chłodniczy musi być zdeniowany. 1=R12. 2=R22. 3=R134a. 4=R502. 5=R717. 6=R13. 7=R13b1. 8=R23. 9=R500. 10=R503. 11=R114. 12=R142b. 13=zdeniowany przez użytkownika. 14=R32. 15=R227. 16=R401A. 17=R507. 18=R402A. 19=R404A. 20=R407C. 21=R407A. 22=R407B. 23=R410A. 24=R170. 25=R290. 26=R600. 27=R600a. 28=R744. 29=R1270. 30=R417A. 31=R422A Uwaga: niewłaściwy wybór czynnika może być przyczyną uszkodzenia sprężarek. Czynniki inne niż wymienione: należy wprowadzić nastawę 13 i z poziomu programu AKM wprowadzić odpowiednie wartości 3 parametrów: fac1, fac2 i fac3.
Sterowanie ręczne (przy zatrzymanej regulacji)
o18 - - ­Ta funkcja umożliwia ręczne sterowanie wyjściami sterownika. Wartość parametru 0 oznacza wyłączenie ręcznego sterowania zaś wartość 1-10 spowoduje załączenie odpowiedniego wyjścia. Wartość 1 spowoduje załączenie przekaźnika 1, wartość 2 załączenie przekaźnika 2 i.t.d. Wartości 11-18 spowodują wygenerowanie sygnału na wyjściu analogowym. W ten sposób można załączyć wyjścia modułu przekaźnikowego. Wartości 11 będzie odpo­wiadało napięcie 1,25V, wartości 12 - 2,5V i.t.d
Częstotliwość
o12 50 / 60 Hz Częstotliwość napięcia sieci zasilającej..
Czas pracy wyświetlany w programie AKM nie wymaga mnożenia przez 1000 (wyświetlana jest rzeczywista ilość godzin)
DO1 run hour... DO4 run hour
(50=0, 60=1)
Adres
Sterownik pracujący w systemie z transmisją danych musi mieć zdeniowany adres, który musi być znany jednostce nadrzędnej systemu. Poniższe nastawy mogą być wprowadzone tylko, gdy w sterowniku została zainstalo­wana karta sieciowa i gdy zostało poprawnie wykonane okablowanie sieciowe. Instalacja sieciowa została opisana w oddzielnym dokumencie „RC8AC”
Adres (wybrany z zakresu 1 do 240 zależnie od jednostki nadrzędnej) o03 Gdy parametr jest ustawiony na „ON” następuje wysłanie adresu do jednostki nad-
o04
rzędnej.
Kod dostępu (hasło)
o05
Jeśli dostęp do nastaw regulatora ma być zabezpieczony hasłem możliwe jest wpro­wadzenie kodu o wartości pomiędzy 1 a 100. Ustawienie parametru na OFF wyłącza zabezpieczenie
Wyjścia DO9 i DO10, które standardowo służą do załączania przetwornicy AKD i sygnalizacji alarmów mogą być, zależnie od aplikacji, zastosowane do innych celów.
Tryb pracy wyjścia DO9 (patrz rysunek poniżej):
o75 DO9 function
0: start / stop przetwornicy AKD 1: funkcja „Inject ON” (pozwolenie na pracę chłodnic) 2: praca w układzie boost ready 3: nie używane
Tryb pracy wyjścia DO10:
o76 DO10 function
0: przekaźnik alarmowy 1: nie używane
Status wejść dwustanowych DI1- DI5
Stan styków podłączonych do wejść DI może być odczytany z poniższych parametrów
: Stan wejścia DI1 u10 Stan wejścia DI2 u37 Stan wejścia DI3 u87 Stan wejścia DI4 u88 Stan wejścia DI5 u89
Po zainstalowaniu kart sieciowych regulator może być wykorzystywany na równi z innymi sterownikami serii ADAP-KOOL®.
DI 1 Status DI 2 Status DI 3 Status DI 4 Status DI 5 Status
8 Instrukcja użytkowania RS8FK249 © Danfoss 08-2013 AK-PC 520
Zmiany konguracji takie jak denicje wyjść przekaźnikowych (sprężarki, wentylatory), tryb załączania wyjść, czynnik chłodniczy mogą być wprowadzane tylko wtedy, gdy regulacja jest zatrzymana. Uwaga! Bezpośredni start sprężarki W celu uniknięcia awarii sprężarki należy ustawiać parametry c01 i c07 zgodnie z wymaganiami dostawcy lub ogólnie: Sprężarki hermetyczne c07 minimalnie 5 minut Sprężarki półhermetyczne c07 minimalnie 8 minut i c01 od 2 do 5 minut ( moc silnika od 5 do 15 kW)
8
Bezpośrednie otwarcie zaworu elektromagnetycznego nie wymaga ustawień innych niż fabryczne (0)
*
Działanie wyjścia DO9:
Funkcja „Inject-ON”
Dla o75 = 1 wyjście DO9 jest wykorzystywane do realizacji funkcji Inject-ON. Powoduje ona zamknięcie zaworów na zasilaniu chłod­nic gdy zatrzymane są wszystkie sprężarki, aciśnienie P0 przekracza wartość +zone. Połączenia elektryczne są realizowane zgodnie z poniższym rysunkiem. Przykład dotyczy sterowników AKC100 i EKC414. W przypadku tych sterowników sygnał zamknięcia elektro­nicznych zaworów rozprężnych może być również przesłany przez system transmisji danych. W ten sposób można zwolnić przekaźnik DO9, który tym samym może być wykorzystany w inny sposób.
Praca w układzie boost ready
W sytuacji gdy dwa regulatory sterują odpowiednio pracą niskiego i wysokiego stopnia jednego układu chłodniczego muszą być tak skongurowane, by regulacja niskiego stopnia nie mogła być załączona dopiero wtedy, gdy pracuje już wysoki stopień. Takie działanie uzyskamy podając sygnał z wyjścia DO9 jednego regulatora na wejście zewnętrznego włącznika sterowania drugiego regulatora.
AK-PC 520 Instrukcja użytkowania RS8FK249 © Danfoss 08-2013 9
Stan pracy
Podczas działania sterownika występują sytuacje, gdy obowiązują ustalone opóźnienia poszczególnych funkcji. Użytkownik może odczytać aktualny stan pracy (np. chwilowy brak reakcji sterownika na sygnał wejściowy) korzystając z poniższych parametrów (o ile występują, są one dostępne po naciśnięciu górnego przycisku przez 1 s.)
S0: Regulacja 0 S2: Obowiązuje minimalny czas załączenia wyjścia (patrz c01) 2 S5: Ponowne załączenie tego samego wyjścia nie może odbywać się częściej niż ustalono
(patrz c07) S8: Załączenie kolejnego wyjścia po upływie określonego czasu (patrz c11-c12) 8 S9: Wyłączenie kolejnego wyjścia po upływie określonego czasu (patrz c14-c15) 9
S10: Regulacja wyłączona wewnętrznym lub zewnętrznym wyłącznikiem głównym 10 S25: Sterowanie ręczne 25 S34: Wyłączenie alarmowe. Przekroczona wartość nastawy A30 34
Komunikaty alarmowe Alarms "Destinations"
A2: Niskie ciśnienie Po A02 Low P0 alarm A11: Nie określono czynnika (patrz o30) A11 No RFG Sel A17: Wysokie ciśnienie Pk A17 Hi Pc alarm A19-A22: Nieprawidłowa praca sprężarek. Rozwarty obwód zabezpieczeń sprężarki . (styki
29-32) A27: Wysoka temperatura zmierzona czujnikiem „Saux1” A27 Saux1 high
A28-32: Alarm zewnętrzny. Rozwarty obwód wejścia „DI1” /2/3/4/5 A28..... A32 DI_ Alarm
A34: Alarm wentylatorów. Brak sygnału na wejściu DI1 A34 Fan fault A45: Regulacja zatrzymana wewnętrznym lub zewnętrznym wyłącznikiem A45 Stand by
E1: Błąd działania sterownika E1 Ctrl. fault E2: Wartość regulowana poza zakresem (zwarcie/przerwanie obwodu przetwornika) E2 Out of range
EKC state (0 = normalne sterowanie)
5
A19..... A22 Comp._fault
10 Instrukcja użytkowania RS8FK249 © Danfoss 08-2013 AK-PC 520
Konguracja zespołu sprężarkowego gdy o61 = 1 lub 2
Wartość parametru c16 określa kongurację sprężarek. Wartość parametru c08 określa tryb załączania wyjść.
Przekaźniki sterujące pracą sprężarek
Przekaźnik nr
Nastawa
"c16"
Tryb załączania
Nastawa
"c08"
Stopnie wydajności
Zakłada się, że wszystkie stopnie wydajności są jednakowej wielkości
Tryb załączania wyjść:
Tryb 1: sekwencyjny Tryb 2: cykliczny
Kolejność załączania wyjść
W przypadku pracy sprężarek z regulacją wydajności w trybie cyklicz­nym (z wyrównaniem czasu pracy) niektóre stopnie wydajności mogą się pokrywać (tzn. ten sam efekt może być osiągnięty przez załączenie/ wyłączenie stopnia wydajności jednej bądź drugiej sprężarki). W takim wypadku załączony zostanie stopień wydajności sprężarki, której sumaryczny czas pracy jest najkrótszy, stopnie wydajności pozostałych sprężarek będą wyłączone. Zmiany będą dokonywane w cyklu 6s.
AK-PC 520 Instrukcja użytkowania RS8FK249 © Danfoss 08-2013 11
Sterowanie pracą wentylatorów skraplacza
84B2870.10
Po określeniu ilości i trybu pracy wyjść sterujących pracą sprężarek należy przejść do konguracji przekaźników sterujących pracą wentylatorów skraplacza. Pierwsze wolne wyjście przekaźnikowe (z zakresu D01 - D05) zo­stanie wykorzystane do sterowania pracą pierwszego wentylatora.
Jeśli prędkość obrotowa wszystkich wentylatorów skraplacza ma być regulowana przez przetwornicę częstotliwości, sterownik AK-PC 520 musi genero­wać na wyjściu analogowym sygnał odpowiadający potrzebnej wydajności („c29”=9). Wartość napięcia na wyjściu analogowym zmienia się płynnie w zakresie od 0 do 10V. Zależność pomiędzy potrzebną wydajnością a wartością sygnału wyjściowego jest pokazana na rysunku.
Danfoss
1. 2.
12 Instrukcja użytkowania RS8FK249 © Danfoss 08-2013 AK-PC 520
Obsługa
Transmisja danych Jeśli sterownik wyposażony zostanie w kartę transmisji danych, jego obsługa może być prowadzona zdalnie z komputera PC z oprogramowaniem systemowym. Standardowe nazwy para­metrów są podane w prawej kolumnie tabeli na stronach 4-10.
Wagę alarmów wysyłanych ze sterownika można zdeniować poprzez odpowiednie nastawy: 1 (wysoka), 2 (średnia), 3(niska) lub 0 (brak sygnalizacji alarmu).
Obsługa za pomocą zewnętrznego wyświetlacza Wartości są wyświetlane w postaci trzech cyfr znaczących. Możliwe jest określenie jednostek w jakich wyświetlane jest ciśnienie i temperatura (bar/ °C, psig/°F). Dostępne są trzy typy wyświetlaczy.
EKA 165 Służy do obsługi sterownika za pomocą 3 przycisków na panelu czołowym. Na wyświetlaczu pokazywane jest ciśnienie parowania. Po naciśnięciu dolnego przycisku na wyświetlaczu przez chwile pokazywane będzie ciśnienie skrapla­nia. Jeśli sterownik steruje tylko skraplaczem, na wyświetlaczu pokazywane jest stale ciśnienie skraplania.
W czasie normalnej pracy sterownika diody LED na wyświetlaczu informują o stanie regulacji ciśnienia parowania w następujący sposób: Świecą diody górna i druga od góry : ciśn. w stree „++Zone” Świeci tylko dioda druga od góry : ciśn. w stree „+Zone” Diody nie świecą : ciśnienie w stere neutralnej „NZ” Świeci tylko dioda druga od dołu : ciśnienie w stree „-Zone” Świecą diody dolna i druga od dołu : ciśnienie w stree „--Zone”
EKA 165
EKA 163
Pozostałe diody, poniżej wyświetlacza pokazują stany pracy wynikające z działania różnych funkcji sterownika:
• przekaźniki sprężarek
• przekaźniki wentylatorów
• sygnały na wejściach DI
• optymalizacja (sygnalizowana gdy faktyczna wartość zadana ciśnienia parowania jest wyższa o 2K lub więcej od nastawy)
EKA 163 Jeśli ciśnienie skraplania ma być wyświetlane stale, do sterownika można podłączyć dodatkowy wyświetlacz EKA 163 (bez przycisków).
EKA 164 Służy do obsługi sterownika, na wyświetlaczu pokazywane jest ciśnienie
EKA 164
Przyciski na wyświetlaczach Zmianę nastawy dowolnego parametru uzyskuje się naciskając odpowiednio górny lub dolny przycisk. Najpierw jednak należy wybrać z menu parametr, który ma być zmieniany. Dostęp do menu (parametrów) jest możliwy przez przyciśnięcie górnego przycisku przez kilka sekund. Uzyskuje się wtedy dostęp do kolumny z kodami parametrów. Po znalezieniu kodu parame­tru, którego wartość należy zmienić, wciśnięcie środkowego przycisku umożliwi przejście do trybu zmiany wartości (górny przycisk - zwiększenie, dolny - zmniejszenie). Ponowne wciśnięcie środkowego przycisku zatwierdza nową wartość parametru.
AK-PC 520 Instrukcja użytkowania RS8FK249 © Danfoss 08-2013 13
parowania. Po naciśnięciu dolnego przycisku na wyświetlaczu przez chwile pokazywane będzie ciśnienie skraplania. Funkcje i działanie jak dla EKA 165. W odróżnieniu od niego wyświetlacz EKA 164 nie jest wyposażony jednak
Przykład – zmiana wartości parametru
1. Przyciskać górny przycisk tak długo, aż pojawi się kod pierwszego parametru
2. Posługując się górnym lub dolnym przyciskiem znaleźć kod para­metru, którego wartość należy zmienić
3. Wcisnąć środkowy przycisk
4. Używając przycisków górnego i/lub dolnego wprowadzić nową wartość
5. Ponownie wcisnąć środkowy przycisk, aby zapisać nową wartość
(Krótkie naciśnięcie górnego przycisku powoduje wyświetlenie kodu aktywnego alarmu, patrz strona 17)
MPrzegląd menu
Kolejność
1. Jako pierwszy należy ustawić parametr o61. Parametr ten decyduje, który z czterech trybów pracy jest akywny. Wprowadzenie tej nastawy musi odbyć się bezpośrednio na sterowniku, nie możliwe jest przez układ transmisji danych ( aktywne funkcje pokazane są poniżej w zacienio- nych polach)
2. Szybki start W celu szybkiego uruchomienia systemu i rozpoczęcia chłodzenia należy ustawić kolejno następujące parametry ( parametry te można ustawić
jedynie gdy sterowanie jest zatrzymane, r12=0):
r23, r28 c08, c09, c16, c29, o06, o30, o75, o76, o81 i na końcu r12=1.
3. Gdy sterowanie jest już uruchomione, można ustawić w menu pozostałe parametry.
SW: 1.0x
Funkcja
Wyświetlacz
EKA 165 (z przyciskami) pokazuje ciśnienie parowania P0 - °C P °C / bar EKA 163 pokazuje ciśnienie skraplania Pc - °C P °C / bar
Regulacja P0 - sprężarki
Strefa neutralna r01 0.1°C / 0.1 bar 20°C /5.0 bar 4.0°C / 0.4 bar Korekcja sygnału z wejścia P0 r04 -50°C /-5.0 bar 50°C / 5.0 bar 0.0 Jednostki (0 =SI: bar i °C,1 =US: psig i °F) Załączenie/wyłączenie sterowania Korekcja nastawy P0 ( patrz również r27) r13 -50°C / -5.0 bar 50°C / 5.0 bar 0.0 Nastawa P0 r23 -99°C / -1 bar 30°C / 60.0 bar 0.0°C / 3.5 bar Obowiązująca (skorygowana) wartość nastawy P0 r24 °C / bar Maksymalna dopuszczalna nastawa P0* r25 -99°C / -1.0 bar 30°C / 60.0 bar 30.0°C / 40.0 bar Minimalna dopuszczalna nastawa P0* r26 -99°C / -1.0 bar 30°C / 40.0 bar -99.9°C / -1.0 bar Załączenie korekcji P0 (ON= korekcja nastawy P0 wg r13) r27 OFF ON OFF
Regulacja Pc - skraplacz
Nastawa Pc r28 -25°C / 0.0 bar 75°C / 110.0 bar 35°C / 15.0 bar Obowiązująca (skorygowana) wartość nastawy Pc r29 °C / bar Maksymalna dopuszczalna nastawa Pc r30 -99.9°C / -0.0 bar 99.9°C/130.0bar 55.0°C / 60.0 bar Minimalna dopuszczalna nastawa Pc r31 -99.9°C / 0.0 bar 99.9°C / 60.0 bar -99.9°C / 0.0 bar Korekcja sygnału z wejścia Pc r32 -50°C / -5.0 bar 50°C / 5.0 bar 0.0
Zmienna wartość zadana Pc. Dla r33= 1 lub 2 regulacja odbywa się w trybie PI. 1: Stała nastawa wg. r28. 2: Zmienna nastawa uwzględniająca temperaturę zewnętrzną wg czujnika Sc3. 3: jak dla 1 lecz regulacja proporcjonalna (P) 4: jak dla 2 lecz regulacja proporcjonalna (P)
Para­metr
r05 0 1 0 r12 OFF ON OFF
r33 1 4 1
o61 =
1 2
Wartość min. Wartość max.
Nastawa fabr
ycz.
Korekcja nastawy Pc r34 -50°C / -5.0 bar 50°C / 5.0 bar 0.0 Średnia różnica temperatur dla skraplacza przy maksymalnym obciążeniu (dim tm K)
Średnia różnica temperatur dla skraplacza przy minimalnej wydajności zespołu sprężarek (dim tm K) Odczyt wartości P0 zmierzonej przetwornikiem ciśnienia r57 °C / bar Odczyt wartości temperatury T0 przeliczonej z pomiaru ciśnienia lub zmie­rzonej czujnikiem temperatury w zależności od ustawienia parametru o81
Regulacja wydajności
Minimalny czas stanu załączenia wyjść przekaźnikowych c01 0 min 30 min. 0 Minimalny czas pomiędzy kolejnymi załączeniami tego samego wyjścia przekaźnikowego Tryb załączania wyjść 1: Sekwencyjny. (typ stopniowy/FILO) 2: Cykliczny (wyrównanie czasu pracy) (typ stopniowy/FIFO)
Tryb działania wyjść sterujących odciążeniem cylindrów 0: zwarcie przekaźników - zwiększenie wydajności 1: rozwarcie przekaźników - zwiększenie wydajności
Szerokość strefy + Zone c10 0.1 K / 0.1 bar 20 K / 2.0 bar 4.0 / 0.4 bar Opóźnienie załączeń wyjść w stree +Zone Opóźnienie załączeń wyjść powyżej strefy + Zone Szerokość strefy - Zone
r35 3.0 50.0 10.0
r56 3.0 50.0 8.0
r58 °C
c07 0 min. 60 min 4
c08 1 2 1
c09 0 1 0
c11 0.1 min 60 min 4.0 c12 0.1 min. 20 min 2.0 c13 0.1 K / 0.1 bar 20 K / 2.0 bar 4.0 / 0.3 bar
To be continued
14 Instrukcja użytkowania RS8FK249 © Danfoss 08-2013 AK-PC 520
Opóźnienie wyłączania wyjść w stree - Zone c14 0.1 min. 60 min 1.0 Opóźnienie wyłączania wyjść poniżej strefy - Zone
c15 0.02 min. 20 min 0.5
Konguracja zespołu sprężarkowego. Patrz tabela na stronie 11.
Tryb sterowania i liczba wyjść sterujących skraplaczem
1-4: Liczba wyjść przekaźnikowych sterujących pracą wentylatorów 5-8: Nie używane 9: Zmienna prędkość obrotowa wentylatorów zasilanych przetwornicą
częstotliwości sterowaną sygnałem z wyjścia analogowego
10: Nie używane 11-14: Liczba wyjść przekaźnikowych sterujących pracą wentylatorów,
podłączonych ze zmianą kolejności startu Procentowa wydajność zespołu sprężarek, jaka zostanie załączona w trybie sterownia ręcznego (c32=ON)
Załączanie trybu regulacji ręcznej sprężarek. Zostanie załączona wydaj­ność zespołu wg parametru c31 Limit ciśnienia odessania (funkcja „Pump down”) c33 -99.9°C / -1.0 bar 100°C / 60 bar 100°C / 60 bar
I: Czas całkowania Tn regulacji skraplacza n04 0.2 K / 0.2 bar 40.0 K / 10.0 bar 10.0 K / 3.0 bar Procentowa wydajność skraplacza, jaka zostanie załączona w trybie ste­rownia ręcznego (n52))
Załączanie trybu regulacji ręcznej skraplacza. Zostanie załączona wydaj­ność skraplacza wg parametru n52 Wartość początkowa dla regulacji prędkości obrotowej n53 OFF ON OFF
Wartość końcowa dla regulacji prędkości obrotowej n54 0% 75% 20%
Min. speed. The voltage for the speed regulation switches to 0V when the
regulation requires a lower value than the value set here.
Alarmy
Opóźnienie alarmu A32 A03 0 min. 90 min. 0 min. Próg alarmu niskiego P0. A11 -99°C / -1.0 bar 30°C / 40 bar -40°C / 0.5 bar Opóźnienie alarmu wejścia DI1 A27 0 min. (-1=OFF) 999 min. OFF Opóźnienie alarmu wejścia DI2 A28 0 min. (-1=OFF) 999 min. OFF Opóźnienie alarmu wejścia DI3 A29 0 min. (-1=OFF) 999 min. OFF Próg alarmu wysokiego Pc A30 -10 °C / 0.0 bar 200°C/200.0 bar 60.0°C / 60.0 bar Próg alarmu dla czujnika “Saux1” A32 1°C (0=OFF) 140°C OFF Opóźnienie alarmu P0 min A44 0 min. (-1=OFF) 999 min. 0 min. Opóźnienie alarmu Pc mi A45 0 min. (-1=OFF) 999 min. 0 min.
Różne
Adres sterownika o03* 1 990 Przełącznik (umożliwia zarejestrowanie sterownika w systemie) o04* - ­Kod dostępu (hasło) o05 1 (0=OFF) 100 OFF
Typ czujników (Sc3, Sc4 i Saux1) 0=czujniki Pt1000,1= czujniki PTC1000. Wartości 2 -7: różne kombinacje z czujnikami temperatury do pomiaru Po i Pc.
Częstotliwość napięcia zasilania o12 50 Hz 60 H 0 Ręczne sterowanie wyjściami
0: wyłączone 1-10: wyjście 1 załączone, 2: wyjście 2 załączone, i.t.d. 11-18: sygnał na wyjściu analogowym. (11: napięcie 1,25V, 12: napięcie
2,5V i.t.d) Wartość minimalna zakresu pracy przetwornika ciśnienia Po
Wartość maksymalna zakresu pracy przetwornika ciśnienia Po Tryb działania wejścia DI4
0: nie używane 1: korekcja nastawy Po 2: rozwarcie styków spowoduje sygnalizację alarmu (alarm „A31”)
Czas pracy dla wyjścia nr 1 (roboczogodziny=wartość x 1000)
Czas pracy dla wyjścia nr 2 (roboczogodziny=wartość x 1000) o24 0.0 h 99.9 h 0.0
Czas pracy dla wyjścia nr 3 (roboczogodziny=wartość x 1000)
Czas pracy dla wyjścia nr 4 (roboczogodziny=wartość x 1000) Wybór czynnika
1=R12. 2=R22. 3=R134a. 4=R502. 5=R717. 6=R13. 7=R13b1. 8=R23. 9=R500. 10=R503. 11=R114. 12=R142b. 13=zdeniowany przez użytkownika. 14=R32. 15=R227. 16=R401A. 17=R507. 18=R402A. 19=R404A. 20=R407C. 21=R407A. 22=R407B. 23=R410A. 24=R170. 25=R290. 26=R600. 27=R600a. 28=R744. 29=R1270. 30=R417A. 31=R422A
c16 1 8 0
c29 0/OFF 14 0
c31 0% 100% 0
c32 OFF ON OFF
n05 30 s 600 s 150
n52 0% 100% 0
n55 0% 50% 10%
o06 0 7 (1) 0
o18 0 18 0
o20 -1 bar 0 bar -1.0 o21 1 bar 200 bar 12.0
o22 0 2 0
o23 0.0 h 99.9 h 0.0
o25 0.0 h 99.9 h 0.0
o26 0.0 h 99.9 h 0.0
o30 0 31 0
**) Parametry dostępne jedynie jeśli moduł transmisji danych (karta sieciowa) jest zainstalowany w sterowniku
AK-PC 520 Instrukcja użytkowania RS8FK249 © Danfoss 08-2013 15
Tryb działania wejścia DI5
0: nie używane; 1: korekcja nastawy Pk 2: rozwarcie styków spowoduje sygnalizację alarmu ( alarm „A32”)
Wartość minimalna zakresu pracy przetwornika ciśnienia Pc Wartość maksymalna zakresu pracy przetwornika ciśnienia Pc o48 1 bar 200 bar 34.0
Odczyt temperatury z czujnika "Saux1" o49 °C
Czas pracy dla wyjścia nr 5 (roboczogodziny=wartość x 1000)
Czas pracy dla wyjścia nr 6 (roboczogodziny=wartość x 1000) o51 0.0 h 99.9 h 0.0
Czas pracy dla wyjścia nr 7(roboczogodziny=wartość x 1000) o52 0.0 h 99.9 h 0.0
Czas pracy dla wyjścia nr 8 (roboczogodziny=wartość x 1000) o53 0.0 h 99.9 h 0.0
Wybór aplikacji:
1. Regulacja wg temperatury
2. Regulacja wg ciśnienia
Tryb pracy wyjścia DO9 (patrz rysunek poniżej): 0: start / stop przetwornicy AKD 1: funkcja „Inject ON” (pozwolenie na pracę chłodnic) 2: praca w układzie booster 3: start/stop wentylatora sprężarki Tryb pracy wyjścia DO10: 0: przekaźnik alarmowy 1: przekaźnik wentylatora Funkcja wejścia DI1 (styki zewnętrzne). 0: wejście DI1 nieużywane 1: alarm wentylatorów gdy styki rozwarte. Sygnal. alarm A34 2: alarm dowolny gdy styki rozwarte. Sygnalizowany alarm A28 Wybór wejścia pomiaru temperatury do regulacji Jeżeli wymagane jest zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe musi być wybrane 1 lub 2.
0. czujnik temperatury na zaciskach 57-58
1. czujnik temperatury na wejściu Saux
2. czujnik temperatury na wejściu Sc4 Typ wyświetlacza O: EKA 164 On: EKA 165 (rozbudowany wyświetlacz z diodami LED)
Serwis
Stan wejścia DI1 u10 Stan wejścia DI2 u37 Odczyt temperatury zmierzonej czujnikiem Sc3 u44 °C Odczyt temperatury zmierzonej czujnikiem Sc4 u45 °C Stan wejścia DI3 u87 Stan wejścia DI4 u88 Stan wejścia DI5 u89
o37 0 2 0
o47 -1 bar 0 bar -1.0
o50 0.0 h 99.9 h 0.0
o61 1 2 1 2 1
o75 0 3 0
o76 0 1 0
o78 0 2 0
o81 0 2 0
o82 O On O
16 Instrukcja użytkowania RS8FK249 © Danfoss 08-2013 AK-PC 520
Sterownik może wyświetlać następujące kody błędów, alarmów lub
stanu pracy
E1 Kody
uszko-
E2 Wartość regulowana poza zakresem (zwarcie/prze-
dzeń
A2 Komu-
nikaty
A11 Nie określono czynnika (patrz o30)
alarmowe
A17 Przekroczony górny próg alarmowy Pc
A19 Alarm zabezpieczenia sprężarki1 (zacisk 29 rozwarty).
A20 Alarm zabezpieczenia sprężarki2 (zacisk 30 rozwarty)
A21 Alarm zabezpieczenia sprężarki3 (zacisk 31 rozwarty)
A22 Alarm zabezpieczenia sprężarki4 (zacisk 32 rozwarty)
A27 Alarm wysokiej temperatury Saux1
A28 Alarm wywołany rozwarciem wejścia DI1 (Zacisk 46)
A29 Alarm wywołany rozwarciem wejścia DI2 (Zacisk 47)
A30 Alarm wywołany rozwarciem wejścia DI3 (Zacisk 49)
A31 Alarm wywołany rozwarciem wejścia DI4 (Zacisk 50)
A32 Alarm wywołany rozwarciem wejścia DI5 (Zacisk 52)
A34 Alarm wentylatora (Brak sygnału na wejściu DI1)
A45 Regulacja zatrzymana (wyłączona)
S0 Komu-
nikaty
S2 Oczekiwanie wg c01
stanu pracy ste-
S5 Oczekiwanie wg c07
rownika
S8 Oczekiwanie wg c11 lub c12
S9 Oczekiwanie wg c14 lub c15
S10 Regulacja wyłączona wewnętrznym lub zewnętrznym
S25 Ręczne sterowanie wyjściami
S34 Wyłączenie bezpieczeństwa. Wartość A30 jest przekro-
PS Komuni-
katy
Błąd działania sterownika
rwanie obwodu czujnika)
Przekroczony dolny próg alarmowy P0
Regulacja
wyłącznikiem głównym
czona lub wszystkie wejścia bezpieczeństwa (29-36) są otwarte
Dostęp zablokowany. Wprowadź hasło.
Komunikaty mogą być pokazane na wyświetlaczu poprzez krótkie naciśnięcie górnego przycisku. Jeśli występuje więcej niż jeden alarm, komunikaty można przeglądać na wyświetlaczu.
Ustawienia fabryczne: W przypadku konieczności przywrócenia ustawień fabrycznych, można wykonać to w następujący sposób:
- Odłączyć zasilanie sterownika
- Przyciskając jednocześnie górny i dolny przycisk, podłączyć ponownie zasilanie
AK-PC 520 Instrukcja użytkowania RS8FK249 © Danfoss 08-2013 17
Połączenia elektryczne
Danfoss
84B2869.10
AKS 32R 1 = czarny = + 2 = niebieski = ­3 = brązowy = s
o06 = 0 o81 =1 Układy pośrednie Zob. str. 21
Wszystkie wejścia są niskona­pięciowe Wszystkie wyjścia przekaź­nikowe mogą pracować z wysokim napięciem
Niezbędne połączenia
Zaciski 1-2 Zasilanie 24V pr. przem. 4- 19 Przekaźniki do sterowania pracą sprężarek, zaworów
odciążających lub wentylatorów
22-24 Przekaźnik alarmowy*
Gdy alarm jest aktywny lub gdy brak zasilania sterownika zwarte są zaciski 22-24.
27-28 Sygnał 24V załączenia/zatrzymania regulacji 27-29 Sygnał 24V z obwodu zabezpieczeń sprężarki nr 1 27-30 Sygnał 24V z obwodu zabezpieczeń sprężarki nr 2 27-31 Sygnał 24V z obwodu zabezpieczeń sprężarki nr 3 27-32 Sygnał 24V z obwodu zabezpieczeń sprężarki nr 4 57-59 Ciśnienie ssania. Sygnał napięciowy z AKS 32R** 60-62 Ciśnienie skraplania. Sygnał napięciowy z AKS 32R**
Odciążenie
Jeśli wyjście przekaźnikowe steruje pracą zaworu odciążającego, na odpowiadające mu wejście zabezpieczające nie musi być podany sygnał z obwodu zabezpieczeń danej sprężarki.
Połączenia zależne od aplikacji:
20-21 Funkcja start/stop AKD Wyjście jest zwarte gdy wymagany jest start AKD 37-38 Analogowy sygnał napięciowy do sterowania
zewnętrznym regulatorem pracy wentylatorów skraplacza
39-41 Zaciski do podłączenia zewnętrznego wyświetlacza
ciśnienia skraplania EKA 163
42-44 Zaciski do podłączenia zewnętrznego wyświetlacza
ciśnienia parowania EKA 163 lub wyświetlacza z przyciska-
mi EKA 165 45-46 Wejście sygnału alarmu 45-47 Wejście sygnału alarmu 48-49 Wejście sygnału alarmu 48-50 Wejście sygnału zmiany ciśnienia parowania lub sygnału
alarmu
51-52 Wejście sygnału zmiany ciśnienia skraplania lub sygnału
alarmu
51-53 Zaciski do podłączenia dodatkowego czujnika tempera-
tury Saux1 (AKS 11, AKS 12 lub EKS 111
54-55 Temperatura zewnętrzna Sc3, mierzona czujnikiem AKS11,
AKS12 lub EKS 111 (gdy r33=2 lub 4)
54-56 Temperatura powietrza na wylocie ze skraplacza (AKS 11,
AKS 12 lub EKS 111)
Transmisja danych
25-26 Zaciski używane jedynie jeśli zainstalowano moduł trans-
misji danych (kartę sieciową). W przypadku pracy ster­ownika w sieci ethernet należy użyć gniazda RJ45 (które może również być wykorzystane do podłączenia transmisji w standardzie LON FTT10).
Właściwa instalacja kabla transmisji danych, opisana w
instrukcji RC8AC... jest warunkiem prawidłowej i wolnej od błędów komunikacji sterownika z pozostałymi elementami systemu.
*) Przeznaczenie przekaźników DO9 może być w szczególnych przypadkach zmienione tak, że mogą one być wykorzystane do sterowania pracą wentylatorów skraplacza. Patrz str. 9.
**) W układach pośrednich pomiary ciśnień (AKS 32R) mogą być zastąpione pomiarami temperatury na zaciskach 57-58 i 60-61. Patrz również parametr o06. Jeżeli sterownik ma sterować tylko sprężarkami lub tylko skraplaczami można zrezyg­nować z podłączenia odpowiedniego przetwornika Pc lub P0.
18 Instrukcja użytkowania RS8FK249 © Danfoss 08-2013 AK-PC 520
Dane techniczn Zamawianie
Danfoss
84B2330.11
Napięcie zasilania 24 V a.c. +/-15% 50/60 Hz, 5 VA
2 przetworniki ciśnienia AKS 32R (czujniki tem-
Sygnał wejściowy
Wejścia cyfrowe (dwustanowe)
Wyjścia przekaźni­kowe do regulacji wydajności
Przekaźnik "AKD start/stop"
Przekaźnik alarmu 1 wyjście SPDT
Wyjście analogowe 0-10 V pr. stałego, Maks. 5mA, Ri min. 2.2 kOhm
Wyświetlacze
Transmisja danych
Otoczenie
Obudowa IP 20 Waga 400 g Montaż szyna DIN lub naścienny Zaciski Max. 2,5mm2 (linka)
Zgodność z dyrekty­wami i normami
peratury w układach pośrednich)
3 czujniki temperatury (Pt1000 ohm/0OC lub PTC1000 ohm/25OC)
1 wejście załączenia/zatrzymania regulacji 4 wejść obwodów zabezpieczeń 3 wejścia sygnałów alarmowych 2 wejścia sygnałów alarmowych lub sygnałów
zmiany wartości zadanych
8 wyjść SPST
1 wyjście SPST
EKA 163 wartość Pc
EKA 165 (164)
Możliwość zainstalowania modułu komunikacji systemowej (karty sieciowej)
0 ÷+55°C, podczas eksploatacji
-40 ÷+70°C, podczas transportu wilgotność względna 20-80% (bez kondensacji) nie dopuszcza się wstrząsów ani wibracji
Wyrób spełnia wymagania dyrektywy niskona­pięciowej (LVD) i kompatybilności elektromagnetycznej (EMC) – wymogi oznaczenia znakiem CE. Testy przeprowadzono zgodnie z: LVD wg EN 60730-1 i EN 60730-2-9 EMC wg EN 61000-6-2 i 3
AC-1: 3 A rezystancyjne AC-15: 2 A indukcyjne
AC-1: 6 A rezystancyjne AC-15: 3 indukcyjne
wartość Po i wprowadza­nie nastaw, diody LED
Przetworniki ciśnienia, czujniki temperatury
Patrz katalog RK0YG...
Typ Funkcje Nr kodowy
AK-PC 520 Regulator wydajności 084B8012 EKA 163B Wyświetlacz 084B8574 EKA 164B Wyświetlacz z przyciskami 084B8575
EKA 165
EKA 175
EKA 178B
EKA 174
Wyświetlacz z przyciskami i z diodami sygnalizujacymi stan wyjść i wejść
kabel 2m do wyświetlacza (1 szt.) 084B7298 kabel 6m do wyświetlacza (1szt.) 084B7299 Moduł komunikacji systemowej (wersja
RS 485) Moduł komunikacji systemowej, MOD-
bus Moduł komunikacji systemowej, LON RS
485, z izolacją galwaniczną ( zalecane gdy używane jest wyjście 0-10 V)
Montaz
AK - PC 520
084B8573
084B7093
084B8571
084B7124
Jeśli sterownik jest montowany na ścia­nie dwa występy mocowania do szyny DIN muszą być odcięte.
Uwagi montażowe
Przypadkowe uszkodzenia, niestaranna instalacja oraz warunki zewnętrz­ne mogą doprowadzić do nieprawidłowego działania systemu sterowania, a w krańcowym przypadku do awarii układu chłodniczego. Firma Danfoss podejmuje wszelkie działania, aby jej produkty pozwalały uniknąć powyższych nieprawidłowości. Jednakże błędy popełnione przy instalacji mogą być powodem problemów eksploatacyjnych. Użycie sterowników elektronicznych w żadnym razie nie zwalnia od stosowania dobrej praktyki inżynierskiej. Firma Danfoss nie bierze na siebie żadnej odpowiedzialności za ewentual­ne uszkodzenia i straty powstałe w wyniku nieprawidłowej pracy systemu sterowania. Obowiązkiem wykonawcy instalacji jest dokładne jej spraw­dzenie pod kątem prawidłowości zastosowania i montażu wszystkich kom­ponentów oraz zastosowanie właściwych urządzeń zabezpieczających. Szczególną uwagę należy zwrócić na zapewnienie zatrzymania pracy sterowników chłodnic (odcięcie dopływu czynnika) przy postoju sprężarek oraz zastosowanie oddzielacza cieczy na rurociągu ssawnym. W przypadku wątpliwości związanych z zastosowaniem sterownika należy kontaktować się z lokalnym przedstawicielem rmy Danfoss, który udzieli dalszych wyjaśnień.
Wyświetlacze EKA 163/164
Wyświetlacz typ EKA 165
Tylko do montażu tablicowego (IP40) Podłączenia elektryczne tylko przy użyciu wtyczek.
AK-PC 520 Instrukcja użytkowania RS8FK249 © Danfoss 08-2013 19
Funkcje zabezpieczające
Warunek Sterowanie sprężarkami Sterowanie skraplaczem
P0 < P0 min (A11) 0% wydajności. (Nawet jeśli nie upłynął
minimalny czas załączenia wg c01)
Błędny sygnał pomiaru Po (odczyt Po<5%) Średnia wydajność obliczona przez ster-
ownik
Pc>Pc maks. – 3K (dioda HP na EKC 165 świeci się)
Pc > Pc maks. (A30) 0% wydajności 100% wydajności Błędny sygnał pomiaru Pc (odczyt Pc<5%) Bez zmian 100% wydajności Błędny sygnał pomiaru Sc3 (r33) jest 2 lub
4, zmienna nastawa ciśnienia skraplania) Błędny sygnał pomiaru Saux lub S4, gdy
są one skongurowane jako czujniki do sterowania (o81=1 lub 2)
Cykliczny rozruch wentylatorów Przy ustawieniu c29 = 1-4 ostatnie wentylatory będą uruchamiane w okresie zimowym bardzo rzadko. Żeby zapobiec długim okresom postoju wentylatorów, co 24 godziny sprawdzane jest czy wszystkie przekaźniki były załączone. Te przekaźniki, które nie były w użyciu, zostają załączone na 30 sekund, ale z 1 godzinną przerwą między załączeniami poszczególnych przekaźników
Wydajność zmniejszona do 2/3 wydajności aktualnej. Po 30 s zmniejszona do połowy. Po kolejnych 30 s całkowite wyłączenie sprężarek.
Bez zmian Wartość zadana =nastawa (r29=r28, wpływ
Wartość zadana obniżana jest o 5K, a rolę czujnika do sterowania przejmuje przet­wornik podłączony do wejścia Po.
Bez zmian
Bez zmian
100% wydajności
temperatury zewnętrznej jest pomijany) Bez zmian
20 Instrukcja użytkowania RS8FK249 © Danfoss 08-2013 AK-PC 520
Systemowe funkcje sterujące
Sterownik jest przygotowany do pracy w rozbudowanych systemach stero­wania i może realizować systemowe funkcje sterujące koordynowane przez moduł nadrzędny (master gateway). W tym wypadku konieczne jest oczywi­ście podłączenie sterownika do sieci transmisji danych.
Funkcja systemowa Funkcja w jednostce nadrzędnej Parametr w AK-PC 520 084B8012
Zatrzymanie zasilania parowników czynnikem przy zatrzymanych sprężarkach
Nastawa nocna Dzień/Noc i Schemat roczny r27 Nastawa nocna
Optymalizacja ciśnienia ssania Optymalizator Po
AK-PC 520 rejestruje najbardziej obciążone urządzenie chłodnicze (t.j. wymagające utrzymywania najniższego ciśnienia ssania). Parametr może być rejestrowany w celach serwisowych.
AKC ON - - - MC Inject ON
Wybór adresu sterownika (parametr jest wybie­rany automatycznie)
- - - MLC
Przegląd podłączeń czujników temperatury i przetworników ciśnienia dla różnych aplikacji
Wg nastawy parametru o06
Aplikacja Wejście P0 Wejście Pc Sc3** Sc4 Saux Nastawa o06
Sprężarki/chiller z zabezpieczeniem przed zamrożeniem + skraplacz
AKS 32R* AKS 32R
Pt1000 Pt1000*** Pt1000*** 0
PTC1000 PTC1000*** PTC1000*** 1
Chiller bez zabezpieczenia przed zamrożeniem + skraplacz
Sprężarki/chiller z zabezpieczeniem przed zamrożeniem + dry cooler
Chiller bez zabezpieczenia przed zamrożeniem + dry cooler
*) Sygnał dla funkcji zabezpieczającej przed zamrożeniem. **) Sygnał dla funkcji zmiennego ciśnienia skraplania, gdy ustawiono r33= 2 lub 4. ***) Dla układów pośrednich. Sygnał dla funkcji regulacji temperatury, podłączenie czujnika do wejścia Sc3 lub Sc4 (zgodnie z nastawą o81).
Pt1000
AKS 32R
PTC1000 PTC1000 PTC1000 PTC1000 3
Pt1000 Pt1000 Pt1000*** Pt1000*** 4
AKS 32R*
PTC1000 PTC1000 PTC1000*** PTC1000*** 5
Pt1000 Pt1000 Pt1000 Pt1000 Pt1000 6
PTC1000 PTC1000 PTC1000 PTC1000 PTC1000 7
Pt1000 Pt1000 Pt1000 2
AK-PC 520 Instrukcja użytkowania RS8FK249 © Danfoss 08-2013 21
Dodatek do instrukcji użytkowana
Wartość zadana ciśnienia skraplania Pk
Możliwy jest wybór pomiędzy czterema różnymi trybami regulacji. W zasadzie tryby 1 i 2 są trybami zalecanymi, jeżeli jednak regu­lacja nie jest stabilna konieczny może być wybór trybu 3 lub 4.
1. Regulacja PI. Wartość zadana stała (stałe ciśnienie skraplania).
2. Regulacja PI. Wartość zadana zależna od temperatury otoczenia (zmienne ciśnienie skraplania),
3. Jak „1” lecz regulacja proporcjonalna (P). Należy liczyć się z tym, że ciśnienie skraplania utrzymywane przez sterownik będzie nieco wyższe niż wartość zadana.
4. Jak „2” lecz regulacja proporcjonalna (P). Należy liczyć się z tym, że ciśnienie skraplania utrzymywane przez sterownik będzie nieco wyższe niż wartość zadana.
1. Regulacja PI ze stałą wartością zadaną.
Ref
Aby ograniczyć wahania wartości zadanej, gdy wybrano tryb pracy ze zmiennym ciśnieniem skraplania (tryb 2 i 4) należy ustawić jej limit górny (parametr r30) i dolny (parametr r31). Wartość zadana ciśnienia (r29) będzie mogła być ustalona tylko w przedziale pomiędzy wartościami określonymi przez te parametry. W celu zabezpieczenia przed nadmiernym wzrostem temperatury skraplania musi być również określona maksymalne dopuszczalne ciśnienie skraplania (A30). Jeśli ciśnienie skraplania osiągnie tę wartość, sprężarki będą wyłączane.
Różne tryby regulacje są opisane poniżej:
Setpoint
O wartość zadanej ciśnienia, do utrzymania której dąży regulator informuje parametr r29. Nastawa ciśnienia (r28) powinna być ustawiona na poziomie, jaki może być utrzymany dla wszystkich obciążeń instalacji. Jeśli aplikacja wymaga okresowego podniesienia ciśnienia
2. Regulacja PI ze zmienną wartością zadaną.
Ref
Wartość zadana ciśnienia zmienia się zgodnie ze zmianami temperatury otoczenia wg pomiaru czujnikem Sc3. Zmiana temperatury otoczenia o 1 ºC powoduje analogiczną zmianę wartości zadanej. Wartość zadana ustalona jest na poziomie temperatury otoczenia powiększonej o wartość zależną od załączonej wydajności sprężarek (maksymalnie o wartość zakresu proporcjonalności Xp, parametr n04) Jeśli aplikacja wymaga okresowego podniesienia ciśnienia skra­plania (np. w układach z odzyskiem ciepła) nastawa (r28) powinna być ustawiona na odpowiednio wysokim poziomie. W tym wypad-
skraplania (np. w układach z odzyskiem ciepła) należy ustawić odpowiednią wartość parametru r34. W tym wypadku musi też być odpowiednio zdeniowana funkcja wejścia DI5 (parametr o37=1). Sygnał na wejściu DI5 spowoduje podniesienie wartości zadanej ciśnienia o wartość parametru r34.
ku musi też być odpowiednio zdeniowana funkcja wejścia DI5 (parametr o37=1). Sygnał na wejściu DI5 spowoduje podniesienie wartości zadanej ciśnienia do wartości nastawy (parametr r28). Jak zawsze, aktualną wartość zadaną odczytać można wyświetlając parametr r29. Zalecaną wartością zakresu proporcjonalności Xp jest średnia różnica temperatur, z jaką pracuje skraplacz, zazwyczaj pomiędzy 10 a 15K. Jeśli czujnik temperatury otoczenia ulegnie uszkodzeniu wartość zadana ciśnienia przyjmie wartość parametru r28.
22 Instrukcja użytkowania RS8FK249 © Danfoss 08-2013 AK-PC 520
3. Regulacja proporcjonalna (P) ze stałą wartością zadaną.
Ref
Ten tryb pracy jest podobny do trybu 1, z tą różnicą, że ciśnienia utrzymywane przez sterownik będzie nieco wyższe niż w przy­padku regulacji PI. Wynika to z faktu, że sterownik wykorzystuje różnicę pomiędzy wartością zadaną, a zmierzonym ciśnieniem skraplania (uchyb) do określenia ilości wentylatorów, które powin­ny zostać załączone. Zakres proporcjonalności Xp jest podzielony równomiernie zgodnie z ilością stopni regulacji.
4. Regulacja proporcjonalna (P) ze zmienną wartością zadaną.
Ref
Ten tryb pracy jest podobny do trybu 2, z tą różnicą, że ciśnienia utrzymywane przez sterownik będzie nieco wyższe niż w przy­padku regulacji PI. Wynika to z faktu, że sterownik wykorzystuje różnicę pomiędzy temperaturą skraplania a temperaturą otoczenia do określenia ilości wentylatorów, które powinny zostać załączo­ne. Aby uniknąć ciągłej pracy wentylatorów dla małych obciążeń wprowadzona jest dodatkowo strefa nieczułości wg wartości parametru r56. Zakres proporcjonalności Xp jest podzielony równomiernie zgod­nie z ilością stopni regulacji.
Zalecaną wartością zakresu proporcjonalności Xp jest średnia różnica temperatur, z jaką pracuje skraplacz, zazwyczaj pomiędzy 10 a 15K. Sposób załączania i wyłączania wentylatorów w zależności od zmian ciśnienia skraplania pokazany jest na rysunku powyżej. Jeśli wydajność skraplacza jest regulowana płynnie za pomocą przetwornicy częstotliwości regulującej prędkość obrotową wentylatorów, zależność wydajności od wielkości uchybu będzie liniowa, zaznaczona na rysunku linią przerywaną.
Zalecaną wartością zakresu proporcjonalności Xp jest średnia różnica temperatur, z jaką pracuje skraplacz, zazwyczaj pomiędzy 10 a 15K. Sposób załączania i wyłączania wentylatorów w zależności od zmian ciśnienia skraplania pokazany jest na rysunku powyżej. Jeśli wydajność skraplacza jest regulowana płynnie za pomocą przetwornicy częstotliwości regulującej prędkość obrotową wentylatorów, zależność wydajności od wielkości uchybu będzie liniowa, zaznaczona na rysunku linią przerywaną.
Ważne ustawienia w celu uniknięcia niechcianych alarmów:
Gdy r33 = 1 lub 2: Nastawa Pc ref max. (parametr r30) powinna być przynajmniej 5 K poniżej Pk maks. ( parametr A30)
Gdy r33 = 3 lub 4 Nastawa Pc ref max. ( parametr r30) powinna być przynajmniej (wartość Xp + 5) K poniżej Pk maks.(parametr A30)
AK-PC 520 Instrukcja użytkowania RS8FK249 © Danfoss 08-2013 23
Danfoss nie ponosi odpowiedzialności za możliwe błędy w katalogach, broszurach i innych materiałach drukowanych. Danfoss zastrzega sobie prawo do dokonywania zmian w produktach bez uprzedzenia. Dotyczy to również produktów już zamówionych, Zamienniki mogą być dostarczone bez dokonywania jakichkolwiek zmian w specykacjach już uzgodnionych. Wszystkie znaki towarowe w tym materiale są własnością odpowiednich spółek. Danfoss, logotyp Danfoss są znakami towarowymi Danfoss A/S. Wszystkie prawa zastrzeżone.
24 Instrukcja użytkowania RS8FK249 © Danfoss 08-2013 AK-PC 520
ADAP-KOOL®
Loading...