Danfoss AK-PC 351 User guide [pl]

Instrukcja obsługi
Regulator wydajności AK-PC 351
ADAP-KOOL® Refrigeration Control System
Wstęp
Zastosowanie
Sterownik jest przeznaczony do regulacji wydajności sprężarek i skraplaczy w niewielkich układach chłodniczych. Pozwala na regulację wydajności maksymalnie 4 sprężarek i jednego skra­placza. Na przykład:
• Jedna grupa sprężarek + 1 skraplacz, razem maks. 6 stopni
• Jedna grupa sprężarek, maks. 4 stopnie regulacji
• Jeden skraplacz, maks. 4 stopnie regulacji
Zalety
• Oszczędność energii przez:
- Optymalizację ciśnienia ssania
- Zmianę nastawy w nocy
- Zmienne ciśnienie skraplania
Wejścia i wyjścia
Do dyspozycji jest określona liczba wejść i wyjść. Zależnie od typu wejścia/wyjścia można do nich podłączyć:
• Wejścia analogowe (AI), maksymalnie 4 Sygnały z 2 przetworników ciśnienia, 2 czujników temperatury
• Wejścia cyfrowe / dwustanowe (DI), maksymalnie 8 Sygnały z zabezpieczeń, wył. główny, sygnał dzień/noc, itp.
• Wyjścia przekaźnikowe / dwustanowe (DO), maksymalnie 5 Sprężarki, wentylatory skraplacza, przekaźnik alarmowy
• Wyjście półprzewodnikowe / dwustanowe (DO), maksymalnie 1 Sterowanie zaworu sprężarki digital scroll lub odciążenia sprężarki stream. Jeśli wyjście nie jest wykorzystane do tego celu może być użyte jako zwykłe wyjście przekaźnikowe
• Wyjścia analogowe (AO), maksymalnie 2 Sygnały sterujące do regulacji prędkości obrotowej sprężarki i wentylatorów skraplacza.
Obsługa
Obsługa sterownika może być realizowana za pomocą przycisków na samym sterowniku. Po dokonaniu konfiguracji, użytkownik ma dostęp tylko do tych ekranów i grup menu, które odnoszą się do skonfigurowanej aplikacji. Dostęp do nastaw jest zabezpieczony hasłem (możliwe jest ustal­enie 3 poziomów dostępu). Sterownik może wyświetlać informacje w wielu językach. Wyboru języka dokonuje się w trakcie jego pierwszej konfiguracji.
Transmisja danych
Sterownik ma wbudowany układ transmisji danych Modbus i może być podłączony do jednostki centralnej serii AK-SM 800.
2 User Guide RS8GZ449 © Danfoss 2017-04 AK-PC 351
Zespół sprężarek (ssanie)
Typy sprężarek
Sterownik może obsługiwać następujące typy i kombinacje sprężarek:
• Sprężarki bez regulacji wydajności
• Sprężarkę z regulacją obrotów, pozostałe bez reg. wydajn.
• Sprężarkę digital scroll, pozostałe bez regulacji wydajności
• Sprężarkę 4-cyl. stream, pozostałe bez regulacji wydajności
• Sprężarki z odciążanymi głowicami (tyle samo w każdej).
Regulacja wydajności
Wydajność regulowana jest na podstawie sygnału z podłączonego przetwornika ciśnienia lub czujnika temperatury oraz wartości zadanej ze strefą neutralną wokół niej. W strefie neutralnej ciśnieniem steruje sprężarka regulacyjna. Jeśli jest to niemożliwe sterownik załączy lub wyłączy kolejny stopień regulacji. Po załączeniu lub wyłączeniu kolejnego stopnia wydajność sprężarki z regulacją wydajności zostaje odpowiednio skorygowana tak, aby utrzymać wartość ciśnienia w strefie neutralnej (opisany przypadek dotyczy sytuacji, gdy sprężarka wiodąca ma możliwość regulacji wydajności). – Gdy ciśnienie wyższe niż „wartość zadana + połowa str. neutr.”,
możliwe jest załączenie kolejnej sprężarki (strzałka w górę).
– Gdy ciśnienie niższe niż „wartość zadana – połowa str. neutr.”,
możliwe jest wyłączenie kolejnej sprężarki (strzałka w dół).
– Gdy ciśnienie pozostaje wewnątrz strefy neutralnej utrzymy-
wana jest praca sprężarek aktualnie załączonych.
Sygnał sterujący
Zazwyczaj grupa sprężarek jest sterowana na podstawie sygnału z przetwornika ciśnienia po stronie ssawnej. Jeśli sterowany jest układ schładzalnika cieczy (układ pośredni) sygnał sterujący musi pochodzić z czujnika temperatury S4. W takim przypadku do wejścia DI7 można podłączyć zewnętrzny presostat niskiego ciśnienia, działający jako zabezpieczenie przeciwzamrożeniowe.
Wartość zadana
Regulacja może odbywać się na podstawie stałej lub zmiennej wartości zadanej. Na przykład zmienna wartość zadana może być wynikiem działania funkcji dzień/noc lub optymalizacji ciśnienia Po. Wprowadzona nastawa ciśnienia może być podwyższana lub obniżana o wartość wynikającą z działania tych funkcji. Wielkość zmiany nastawy (podwyższenie lub obniżenie) wynika z aktual­nych warunków i obciążenia układu. Aby ograniczyć zakres dopuszczalnych zmian wartości zadanej należy ustawić jej odpowiednie limity, maksymalny i minimalny.
Po ref.
Max.
Min.
AK-PC 351 User Guide RS8GZ449 © Danfoss 2017-04 3
Skraplacz
Sterowanie wentylatorów
Wentylatory mogą być sterowane przez ich kolejne załączanie (wyjścia przekaźnikowe DO), lub może być regulowana ich prędkość obrotowa (wyjście analogowe AO). Regulacja prędkości może odbywać się za pośrednictwem przet­wornicy częstotliwości. Jeśli wentylatory posiadają silniki EC, sygnał sterujący 0-10V może nimi sterować bezpośrednio.
Regulacja wydajności
Wydajność jest regulowana na podstawie sygnału z podłączonego przetwornika Pc lub czujnika temperatury S7. Sygnał ten jest porównywany z wartością zadaną.
Wartość zadana regulacji może wynikać z jednej lub kilku funkcji jak niżej:
• Nastawa (stała wartość zadana)
• Zmienna wartość zadana wg temperatury zewnętrznej. Gdy temperatura zewnętrzna spada, wartość zadana jest obniżana o odpowiednią wartość. Funkcja ta wymaga zainstalowania czujnika temperatury zewnętrznej Sc3. Lokalizacja czujnika powinna zapewnić prawidłowy pomiar temperatury zewnętrznej. Innymi słowy czu­jnik ten powinien być osłonięty przed bezpośrednim działaniem pro-mieni słonecznych i umieszczony w strumieniu powietrza napływającym do skraplacza. Ten sposób regulacji wymaga wprowadzenia maksymalnego i minimalnego limitu wartości zadanej tak, aby ograniczyć zakres jej dopuszczalnych zmian.
Temperatura medium pośredniego Jeśli regulowana jest temperatura medium chłodzącego skraplacz (układ pośredni) regulacja odbywa się na podstawie sygnału z czujnika temperatury S7. Czujnik ten mierzy temperaturę medium pośredniego. Monitorowanie ciśnienia skraplania i zabezpieczenie przed na­dmiernym jego wzrostem należy zapewnić przez zewnętrzny presostat wysokiego ciśnienia podłączony do wejścia DI8.
Max. ref.
Min. ref.
4 User Guide RS8GZ449 © Danfoss 2017-04 AK-PC 351
Funkcje zabezpieczające
Min./max. ciśnienie ssania Po
Ciśnienie ssania jest monitorowane w sposób ciągły. Jeżeli zmierzona wartość spadnie poniżej ustalonego minimum, sprężarki zostaną wyłączone. Jeżeli wartość ta przekroczy maksymalny limit, po upływie ustalo­nego opóźnienia zostanie zasygnalizowany alarm.
Maksymalne ciśnienie skraplania Pc
Jeśli ciśnienie skraplania zbliża się do wartości górnego limitu alarmowego, sterownik załączy pełną wydajność skraplacza. Jednocześnie częściowo zmniejszona zostanie wydajność sprężarek. Jeśli ciśnienie nadal utrzymuje się w pobliżu progu alarmowego wydajność sprężarek będzie dalej ograniczana. W przypadku, gdy ciśnienie przekroczy limit maksymalny, wszyst­kie sprężarki zostaną natychmiast wyłączone.
Presostat niskiego ciśnienia
Sygnał On/Off na wejściu DI7. Jeśli na wejściu pojawi się sygnał wszystkie sprężarki zostaną natychmiast wyłączone. Gdy sygnał zostanie ponownie usunięty, następuje zwiększenie z powrotem wydajności.
Presostat wysokiego ciśnienia
Sygnał On/Off na wejściu DI8. Jeśli na wejściu pojawi się sygnał wszystkie sprężarki zostaną natychmiast wyłączone. Wydajność skraplacza zostanie zwiększona zależnie od tego jak bardzo ciśnienie skraplania przekroczyło wartość zadaną. Gdy sygnał zostanie ponownie usunięty, następuje zwiększenie z powrotem wydajności.
Maksymalna temp. tłoczenia Sd dla spężarek scroll/stram
Czujnik temperatury na wejściu AI. Sygnał z czujnika Pt1000 umieszczonego na rurze tłocznej. Jeśli temperatura zbliża się do ustawionego limitu, wydajność sprężarki będzie zwiększana, aby poprawić jej warunki chłodzenia. Jeśli temperatura przekroczy górny limit temperatury, sprężarka zostanie wyłączona.
Uszkodzenie czujnika
Jeśli brak prawidłowego sygnału z dowolnego podłączonego czujnika temperatury lub przetwornika ciśnienia, zostanie zasyg­nalizowany alarm.
• W przypadku błędu Po (lub S4) sterowanie jest kontynuowane z ustaloną wydajnością w trybie dziennym (np. 50%) i stałą wydajnością w trybie nocnym (np. 25%), przy załączonym co na­jmniej 1 stopniu wydajności
• W przypadku błędu Pc wydajność skraplacza uzależniona jest od
załączonej wydajności sprężarek. Sprężarki sterowane są nor­malnie.
• W przypadku błędu Sd brak monitorowania temperatury
tłoczenia.
• W przypadku błędu Sc3 wartość zadana ciśnienia skraplania
przyjmuje wartość stałą (nie uwzględnia zmian temperatury zewnętrznej).
Uwaga: po usunięciu usterki czujnika sygnał musi być prawidłowy przez 10 minut zanim alarm zostanie skasowany
Ogólny alarm DI
Sygnał On/Off na wejściu DI8. Gdy wejście DI8 jest używane jako wejście alarmu ogólnego może być z nim związany tekst alarmu i czas opóźnienia. Alarm wraz z odpowiednim tekstem pojawi się po upłynięciu ustawionego czasu opóźnienia.
AK-PC 351 User Guide RS8GZ449 © Danfoss 2017-04 5
Przegląd ekranów wyświetlacza
Ekrany obsługi codziennej
Ekrany do obsługi codziennej zależą od dokonanej konfiguracji sterownika. Pokazują one informacje ogólne dotyczące układu regulacji. Na przykład: sprężarki, skraplacz lub kombinacja tych urządzeń. Przykłady poniżej.
Grupa sprężarek
Grupa skraplacza
Sprężarki i skraplacz
Naciśnij "Enter" aby przejść do przeglądu
Wybierz wiersz i naciśnij "Enter"
Status = grupa sprężarek lub grupa skraplacza lub Obydwie grupy: sprężarki i skraplacz
Parametry
Gdy sterownik sygnalizuje alarm należy przejść do tego ekranu, aby odczytać tekst alarmu.
Dostęp do menu wymaga podania hasła. Poziom 1: Tylko przegląd (100) Poziom 2: Zmiana nastaw (200) Poziom 3: Zmiana konfiguracji (300)
6 User Guide RS8GZ449 © Danfoss 2017-04 AK-PC 351
Przegląd konfiguracji
Są dwa sposoby przeprowadzenia konfiguracji sterownika. Użytkownik może wybrać sposób, który uzna za najwygodniejszy: “Kreator konfiguracji” (Setup Wizard) lub ustawienia wszystkich parametrów (Parametric Setup).
Ekran startowy fabrycznie nowego sterownika
Zasady obsługi
1. Wybór pozycji za pomocą przy­cisków ze strzałkami
2. Zatwierdzenie wyboru za pomocą
Wciśnij “Enter”
Hasło fabryczne to 300. Za pomocą przycisków oznaczo­nych strzałkami wprowadź hasło i zatwierdź przyciskiem “Enter””
Naciskaj “Enter”  przez 2 sekundy, aby przejść do wprowadzania hasła
Kreator konfiguracji (Wizard)
Kreator prowadzi użytkownika przez kolejne ekrany z nastawami. Po ich wybraniu sterownik jest gotowy do pracy. Tu pokazano pierwszy z dostępnych 22 ekranów.
przycisku “Enter “
3. Powrót za pomocą przycisku “X”
Wybierz metodę konfigura­cji. Zatwierdź naciskając “Enter”
Po wybraniu języka polskiego dalsza konfiguracja przebiega jak niżej.
Menu główne
Pierwsza nastawa dotyczy typu instalacji
Gdy wybrano typ insta­lacji można przejść do innych ustawień. Na przykład:
Dostępne są następujące opcje:
Spręż. +skrapl. (Comp. + Cond.) = sprężarki + skraplacz
Skraplacz (Condenser) = tylko skraplacz
Sprężarka (Compressor) = tylko sprężarki
Brak (None) = brak konfiguracji
Podobnie należy postępować w kolejnych grupach menu. Wszystkie nastawy są wyjaśnione na dalszych stronach.
AK-PC 351 User Guide RS8GZ449 © Danfoss 2017-04 7
Menu
Start/stop
Typ układu
Sprężarki
Wyłącznik główny Wyłącznik główny
Załączenie lub wyłączenie sterowania. Konfiguracja sterownika wymaga, aby sterowanie było zatrzymane. Jeśli użytkownik doko­nuje zmiany konfiguracji przy uruchomionym sterowaniu, na ekranie pojawi się zapytanie czy zatrzymać sterowanie. Gdy wszystkie nastawy konfiguracji zostały dokonane, a wyłącznik główny ustawiony w pozycję „Zał.”, sterownik wyświetla informacje dotyczące różnych para­metrów pracy. Sterowanie zostaje załączone. O ile skonfigurowany jest zewnętrzny wyłącznik główny musi on być również załączony, aby sterowanie zostało uruchomione.
Zewnętrzny wyłącznik główny
Zewnętrzny wyłącznik główny
Do wejścia DI6 można podłączyć zewnętrzny wyłącznik główny (styki zewnętrzne). Aby uruchomić sterowanie obydwa wyłączniki (wewnętrzny i zewnętrzny) muszą być załączone. Gdy nie podłączono zewnętrznego wyłącznika wejście DI6 musi być zwarte.
Wybór typu układu Konfiguracja sterowanego układu
Wybór urządzeń podlegających regulacji:
• Sprężarka / Grupa sprężarek
• Skraplacz / Grupa skraplacza
• Spręż.+skrapl. / Grupa sprężarek i grupa skraplacza
Typ czynnika chłodniczego
Wybór czynnika
Przed uruchomieniem sterowania należy zdefiniować typ czynnika chłodniczego. Dostępne są czynniki R12, R22, R134a, R502, R717, R13, R13b1, R23, R500, R503, R114, R142b, Użytkownika („user defined”),, R32, R227, R401A, R507, R402A, R404A, R407C, R407A, R407B, R410A, R170, R290, R600, R600a, R744, R1270, R417A, R422A, R413A, R422D, R427A, R438A, R513A (XP10), R407F, R1234ze, R1234yf, R448A, R449A, R452A. Ostrzeżenie: błędny wybór czynnika może spowodować uszkodzenie sprężarki. Inne czynniki chłodnicze: można wybrać opcję „Użytkownika” („user defined”), a następnie ustawić trzy współczynniki fac1, fac2 i fac3 oraz poślizg temperaturowy (o ile potrzeba).
Jednostki nastaw Wybór jednostek, wg których prowadzona jest regulacja. Do wyboru są jednostki ciśnienia
lub temperatury (przeliczenie wg krzywej nasycenia dla danego czynnika). Wyboru można dokonać przy konfiguracji sterownika i nie powinien on być później zmieniany.
Częstotliwość zasilania Częstotliwość
Wybór częstotliwości sieci zasilającej
Wyjście alarmowe Przekaźnik alarmowy
Można zdefiniować przekaźnik, który będzie zmieniał stan w przypadku wystąpienia alarmu. Wybierz priorytet alarmu, który ma aktywować przekaźnik
• Brak (przekaźnika)
• Krytyczny alarm
• Krytyczny i poważny alarm
• Wszystkie alarmy Można wybrać czy przekaźnik ma być zwarty, gdy alarm jest aktywny (Zał.) czy nie (Wył.). Jeśli wszystkie wyjścia DO wykorzystane są do sterowania sprężarkami i skraplaczem nie ma możliwości konfiguracji przekaźnika alarmowego
Stan pracy Status regulacji
Stan pracy Można tu odczytać aktualny stan pracy sterownika, np.: Normal.ster. = Normalne sterowanie;
Alarm spr. = Sprężarka wył. ze względu na alarm; Zał. timer = Sprężarka zał. ze względu na czas min. pracy (timer); Start timer = Sprężarka nie załącza się, ze względu na czas min. postoju (timer); Normal.ster. = Normalne sterowanie; Opóźn. wtrysku = Oczekiwanie ze względu na opóźnienie zezwolenia pracy chłodnic; 1sza spr.opóźn. = Działa timer pierwszej sprężarki; Odessanie = Ostatnia sprężarka pracuje, aby odessać układ; Błąd czujnika = Sterowanie awaryjne ze względu na błąd (uszkodzenie) czujnika/przetwornika; Sd Wys. = Praca w trybie zbyt wysokiej temp. Sd; Pc Wys. = Praca w trybie zbyt wysokiego ciśn. Pc; Ręczne = regulacja wydajności w trybie ręcznym; Wył.gł.wył. = wyłącznik główny wyłączony
Aktualna strefa Można odczytać aktualny stan regulacji w odniesieniu do nastawy:
P0 błąd: Brak regulacji
- Strefa: Ciśnienie jest poniżej wartości zadanej (poniżej strefy neutralnej) NZ: Ciśnienie odpowiada wartości zadanej (jest w strefie neutralnej) + Strefa: Ciśnienie jest powyżej wartości zadanej (powyżej strefy neutralnej)
Temperatura ster. /
Aktualna wartość temperatury/ciśnienia wg pomiaru czujnika regulacji
Ciśnienie ster.
Wartość zadana Aktualna wartość zadana (z uwzględnieniem wszystkich funkcji dodatkowych)
Bieżąca wydajność Aktualnie załączona wydajność (w % całkowitej wydajności)
SW: 1.2x
On / Off
Ustawienie fabryczne: Brak
Ustawienie fabryczne: Brak
Temp. / Ciśnienie Fabr: Temp.
50 Hz / 60 Hz Fabr:: 50 Hz
Wyjście DO
Fabr: No relay (nie używane)
8 User Guide RS8GZ449 © Danfoss 2017-04 AK-PC 351
Żądana wydajność Aktualna żądana wydajność wg algorytmu sterowania
Ilość zał. spręż. Aktualna ilość załączonych sprężarek
Po ciśnienie Ciśnienie wg pomiaru przetwornika ciśnienia na ssaniu
To temp. nasycenia Temperatura nasycenia przeliczona z ciśnienie wg pomiaru przetwornika na ssaniu
S4 media temp. Temperatura zmierzona czujnikiem S4 (medium chłodzone
MC Po offset Wartość korekty nastawy Po wyliczona przez funkcję optymalizacji Po (sygnał z jednostki
centralnej)
Pc ciśnienie Ciśnienie wg pomiaru przetwornika ciśnienia na tłoczeniu
Tc temp. nasycenia Temperatura nasycenia przeliczona z ciśnienia wg pomiaru przetwornika na tłoczeniu
Status dzień/noc Aktualny status funkcji dzień/noc
LP wył. bezpiecz Aktualny stan zabezpieczającego presostatu niskiego ciśnienia (ssanie)
HP wył. bezpiecz. Aktualny stan zabezpieczającego presostatu wysokiego ciśnienia (tłoczenie)
Zezwolenie pracy Aktualny status funkcji wysyłającej sygnał zezwolenia pracy do sterowników chłodnic
MC zmiana nocą Aktualny status sygnału dzień/noc z jednostki centralnej
Nastawy regulatora Ustawienia sterowania
Tryb pracy Sposób regulacji
Tryb pracy jest normalnie ustawiony jako „Auto”, ale może być też zmieniony na „Wył.” lub „Ręczne”. Przy wyborze „Ręczne” można zadać wydajność w % (par. „Ręczna wydajność”).
Nastawa Parametr określa nastawę regulacji (wartość zadana = nastawa + różne korekcje).
Korekcje nastawy mogą wynikać z funkcji dzień/noc (zmiana nocna) lub sygnału z jednostki centralnej.
Strefa neutralna Parametr określa szerokość strefy neutralnej wokół wartości zadanej. Patrz również rysunek
na str. 3.
Zmiana nocna Parametr określa jak ma się zmienić wartość zadana w nocy.
W przypadku załączenia funkcji optymalizacji Po (sygnał z jednostki centralnej) należy pozostawić wartość 0.
Max. nastawa Parametr określa maksymalną dozwoloną wartość zadaną
Min. nastawa Parametr określa minimalną dozwoloną wartość zadaną
PI wybór regulacji Parametr określa szybkość reakcji regulatora PI: 1 = powoli, 10 = bardzo szybko
(W przypadku ustawienia „Inne” (0) dostępne są dodatkowe parametry: Kp, Tn oraz stałe czasowe wokół strefy neutr. Parametry te są przeznaczone wyłącznie do użytku przez osoby przeszkolone.)
Pierw.st.czas pracy Przy rozruchu układ powinien pracować przez pewien czas zanim regulator PI rozpocznie
sterowanie wydajnością sprężarek i będzie mógł załączyć kolejny stopień. Parametr określa czas, po jakim może być załączony kolejny stopień po rozruchu układu.
Odessanie Aby uniknąć wielokrotnego wyłączania i załączania sprężarek przy małych obciążeniach,
możliwe jest wykorzystanie funkcji odessania, aktywnej dla ostatniej załączonej sprężarki. W tym przypadku ostatnia sprężarka jest wyłączana dopiero po osiągnięciu przez ciśnienie ssania wartości określonej przez parametr „Odessanie limit Po”. (Nastawa limitu Po przy odessaniu musi być większa niż wartość alarmu niskiego ciśnienia „Po Min.limit”.)
Awaryjna wydajność dzień
Parametr określa wydajność zespołu, jaka ma być załączona w przypadku uszkodzenia czuj­nika wg którego prowadzona jest regulacja (przetwornik ciśnienia). Wartość parametru dotyczy dziennego trybu pracy.
Awaryjna wydajność noc
Parametr określa wydajność zespołu, jaka ma być załączona w przypadku uszkodzenia czu­jnika, wg którego prowadzona jest regulacja (przetwornik ciśnienia). Wartość parametru dotyczy nocnego trybu pracy..
Opóźn. startu sprężarki
Opóźnienie startu sprężarki po wymuszonym zamknięciu zaworów rozprężnych (po ponow­nym załączeniu chłodzenia). Opóźnienie to powoduje, że jednostka centralna otrzymuje sygnał załączenia wszystkich sterowników chłodnic zanim uruchomiona zostanie pierwsza sprężarka.
Opóźn.wył.pracy Opóźnienie wymuszenia zamknięcia zaworów rozprężnych w przypadku, gdy sterownik
powinien załączyć sprężarkę, ale ze względu na funkcje blokujące możliwość startu nie może tego chwilowo zrobić.
Ręczne/Wył./Auto Fabr: Auto Min: 0 % Max: 100%
Min: -80°C (-1.0 bar) Max: 30°C (50 bar) Fabr: -15°C (3.5 bar)
Min: 0,1 K (0.1 bar) Max: 20 K (5.0 bar) Fabr: 6 K (0.4 bar)
Min: -25 K (-5.0 bar) Max: 25 K (5.0 bar) Fabr: 0 K (0.0 bar)
Min: -50°C (-1.0 bar) Max: 80°C (50.0 bar) Fabr: 80°C (40.0 bar)
Min: -80°C (-1.0 bar) Max: 25°C (40.0 bar) Fabr: -80°C (-1.0 bar)
Min: 0 (inne) Max: 10 Fabr: 5
Min: 0 s Max: 300 s Fabr: 120 s
Tak/Nie Fabr: Nie
Min: -80°C (-1.0 bar) Max: 30°C (50.0 bar) Fabr: -40°C (0.3 bar)
Min: 0 % Max: 100% Fabr: 50%
Min: 0 % Max: 100% Fabr: 25%
Min: 0 s Max: 180 s Fabr: 30 s
Min: 0 s Max: 300 s Fabr: 120 s
AK-PC 351 User Guide RS8GZ449 © Danfoss 2017-04 9
Konfiguracja Konfiguracja
Czujnik ster. Parametr określa czujnik wg którego prowadzona jest regulacja:
• Przetwornik ciśnienia Po: 10-90% (AKS 32R), 1-5V (AKS 32), 0-20mA, 4-20mA (AKS 33)
• Czujnik temperatury medium S4 (woda lodowa): (Pt 1000 Ω)
Po-max. zakres przetw.
Po-min. zakres przetw.
Zakres pomiarowy przetwornika ciśnienia Ustawienie górnej wartości zakresu pomiarowego przetwornika (ciśnienie manometryczne).
Zakres pomiarowy przetwornika ciśnienia Ustawienie dolnej wartości zakresu pomiarowego przetwornika (ciśnienie manometryczne).
Ustawienia sprężarek Parametr określa rodzaj sprężarek wykorzystanych w zespole:
Brak; 1 Sprężarka, 2 Sprężarki, 3 Sprężarki, 4 Sprężarki – bez regulacji wydajności 1 Speed, 2 Speed, 3 Speed, 4 Speed – z regulacją obrotów sprężarki wiodącej 1 Digital, 2 Digital, 3 Digital – sprężarka digital jako wiodąca 1 Stream, 2 Stream, 3 Stream – sprężarka stream jako wiodąca 1x1 Odciąż, 1x2 Odciąż, 1x3 Odciąż, 2x1 Odciąż – sprężarki z odciążanymi głowicami
Aplikacja
Wejście AI Po/S4 Fabr: Po 10-90%
Min: -1 bar Max: 159 bar Fabr: 12 bar
Min: -1 bar Max: 159 bar Fabr: -1 bar
Wyjście DO / Wyjście AO
Fabr: 2 Digital
Sprężarki bez regulacji wydajności
Regulacja
1 Spręż
2 Spręż
3 Spręż
4 Spręż
1 Spręż
obrotów sprężarki
2 Spręż
wiodącej (pozostałe bez regulacji)
Sprężarka
3 Spręż
4 Spręż
1 Digital
wiodąca digital (lub stream)
Sprężarki
2 Digital
3 Digital
1x1 Odciąż
z regulacją wydajności przez odciążanie głowic
1x2 Odciąż
1x3 Odciąż
2x1 Odciąż
Wielk.spręż.wiodącej Parametr określa wydajność pierwszej sprężarki dla przypadku, gdy jest ona inna od
pozostałych (określa to parametr „Ustawienia sprężarek”) Parametr dostępny tylko dla wyboru “Digital”, “Stream” oraz “Speed”
Wielkość spręż Parametr określa nominalną wydajność pozostałych sprężarek.
Sprężarki bez regulacji wydajności: wszystkie ta sama wydajność. Sprężarki z odciążeniami: wszystkie ta sama wydajność.
VSD min. obr. Dla sprężarek z regulacją obrotów
Min. obroty (częstotliwość) sprężarki
VSD obr.zał. Dla sprężarek z regulacją obrotów
Min. obroty (częstotliwość), z jakimi sprężarka startuje (muszą być większe niż „VSD min.obr.”
VSD max.obr. Dla sprężarek z regulacją obrotów
Najwyższe dopuszczalne obroty (częstotliwość) sprężarki
PWM okres Dla sprężarek “Digital” i “Stream”
Okres pracy zaworu obejściowego (by-pass), tzn. suma czasu otwarcia i zamknięcia.
PWM min. % Dla sprężarek “Digital”
Minimalna wydajność sprężarki (poniżej tej wartości jest zbyt słabe chłodzenie).
Min: 1 kW Max: 100 kW Fabr: 1 kW
Min: 1 kW Max: 100 kW Fabr: 1 kW
Min: 10 Hz Max: 60 Hz Fabr: 30 Hz
Min: 20 Hz Max: 60 Hz Fabr: 45 Hz
Min: 40 Hz Max: 120 Hz Fabr: 60 Hz
Min: 10 s Max: 40 s Fabr: 20 s
Min: 10% Max: 50% Fabr: 10%
10 User Guide RS8GZ449 © Danfoss 2017-04 AK-PC 351
PWM start % Dla sprężarek “Digital”
Minimalna wydajność przy której startuje sprężarka (jeśli wymagana wydajność jest niższa sprężarka wystartuje dopiero gdy zapotrzebowanie przekroczy tę wartość).
PWM Max % Dla sprężarek “Digital”
Ograniczenie maksymalnej wydajności sprężarki (gdy 100% brak ograniczenia).
Spręż. 1 Sd temp. Dla sprężarek “Digital” i “Stream”
Parametr określa czy sterownik ma monitorować temperaturę tłoczenia Sd sprężarki (NTC 86k lub Pt 1000 Ω).
Spręż. 1 Sd max. Dla sprężarek “Digital” i “Stream” i gdy wybrano czujnik Sd („Spręż. 1 Sd temp.”)
Maksymalna dopuszczalna temperatura tłoczenia.
Spręż. licznik Liczniki czasu sprężarek
Spręż. wiodąca min.zał.
Minimalny czas załączenia sprężarki wiodącej Parametr określa czas wymuszenia pracy pierwszej sprężarki po jej załączeniu, zanim może ona być ponownie wyłączona. Zabezpiecza to przed nieprawidłowościami działania sprężarki. Aby uniknąć uszkodzenia sprężarki nastawa musi być wprowadzona zgodnie ze wskazaniami jej producenta.
Spręż.wiodąca min.wył.
Minimalny czas wyłączenia sprężarki wiodącej Parametr określa czas wymuszenia postoju pierwszej sprężarki po jej wyłączeniu, zanim może ona być ponownie załączona. Zabezpiecza to przed nieprawidłowościami działania sprężarki.
Spręż.wiodąca restart
Minimalny czas między startami sprężarki wiodącej Parametr określa minimalny czas, jaki musi upłynąć między kolejnymi startami pierwszej sprężarki. Zabezpiecza to przed nieprawidłowościami działania sprężarki. Aby uniknąć uszkodzenia sprężarki nastawa musi być wprowadzona zgodnie ze wskazaniami jej producenta.
Spręż.wiodąca opóźn.zabezp.
Czas opóźnienia wyłączenia sprężarki wiodącej w wyniku zadziałania zabezpieczeń Czas opóźnienia jest liczony od momentu pojawienia się sygnału awarii na wejściu monitorującym zabezpieczenia sprężarki
Spręż. Min ON Minimalny czas załączenia pozostałych sprężarek
Parametr określa czas wymuszenia pracy sprężarek po ich załączeniu, zanim mogą być ponownie wyłączone. Zabezpiecza to przed nieprawidłowościami działania sprężarek.
Spręż. Min OFF Minimalny czas wyłączenia pozostałych sprężarek
Parametr określa czas wymuszenia postoju sprężarek po ich wyłączeniu, zanim mogą być ponownie załączone. Zabezpiecza to przed nieprawidłowościami działania sprężarek.
Spręż. Restart Minimalny czas między ponownymi startami pozostałych sprężarek
Parametr określa minimalny czas, jaki musi upłynąć między kolejnymi startami każdej z pozostałych sprężarek. Zabezpiecza to przed nieprawidłowościami działania sprężarek.
Spręż. Safety delay Czas opóźnienia wyłączenia pozostałych sprężarek w wyniku zadziałania zabezpieczeń
Czas opóźnienia jest liczony od momentu pojawienia się sygnału awarii na wejściu monitorującym zabezpieczenia sprężarki
Spręż. status Status pracy sprężarek
Spręż. 1 Sd gas Odczyt temperatury tłoczenia sprężarki
Spręż. 1 status Odczyt stanu pracy sprężarki 1. Możliwe są następujące stany:
Alarm – stan alarmowy, Wył.gł. wył. – wyłącznik główny wyłączony, Ster.ręczne – Sterowanie ręczne, Gotowy – Sprężarka gotowa do zał., Czas restartu – Spręż. oczekuje min. czas między startami, Min.czas wył. – Spręż. oczekuje min. czas wył., Min.czas zał. – Spręż. pracuje min. czas załączenia, Pracuje – Spręż. Zał., Wyłączone – Sprężarka wyłączona z eksploatacji (serwis)
Spręż.. 2.... Te same parametry dla pozostałych sprężarek
Spręż. wydajność Wydajność sprężarek
Spręż. 1 wydajność Odczyt załączonej wydajności sprężarki 1 (0-100%)
Spręż.. 2...... Te same parametry dla pozostałych sprężarek
Spręż.liczn.godzin Liczniki czasu pracy sprężarek
Reset czas pracy Zerowanie wszystkich liczników czasu pracy sprężarek
Spręż.1 czas pracy Odczyt całkowitego czasu pracy (załączenia) sprężarki 1 (w godzinach)
Spręż.2..... Te same parametry dla pozostałych sprężarek
Spręż. serwis Serwis sprężarek
Spręż.1 wył.z eksploat.
Sprężarka może być wyłączona z eksploatacji (serwis), taka by sterownik nie brał jej pod uwagę w procesie regulacji Nie = Normalna eksploatacja Tak = Sprężarka wyłączona z eksploatacji, nie są generowane alarmy z nią związane.
Spręż.2..... Te same parametry dla pozostałych sprężarek
Min: 10% Max: 60% Fabr: 30%
Min: 60% Max: 100% Fabr: 100%
Wejście AI
NTC / Pt1000 Fabr: Brak
Min: 0°C Max: 195°C Fabr: 125°C
Min: 0 min Max: 60 min Fabr: 0 min
Min: 0 min. Max: 30 min Fabr: 0 min
Min: 1 min. Max: 60 min Fabr: 4 min
Min: 1 min. Max: 10 min Fabr: 1 min
Min: 0 min. Max: 60 min Fabr: 0 min
Min: 0 min. Max: 30 min Fabr: 0 min
Min: 1 min. Max: 60 min Fabr: 4 min
Min: 1 min. Max: 10 min Fabr: 0 min
Tak /Nie Fabr: Nie
AK-PC 351 User Guide RS8GZ449 © Danfoss 2017-04 11
Skraplacz
Stan pracy Status regulacji
Stan pracy Odczyt stanu pracy układu skraplacza, np.:
• Wył.gł. wył. – wyłącznik główny wyłączony
• Gotowy – regulator wydajności gotowy do pracy
• Pracuje – normalny tryb regulacji wydajności
• Ręczne ster. – sterowanie wydajnością w trybie ręcznym
• Wysokie Pc/Sd – załączona wydajność 100% ze względu na za wysokie ciśn./temp. skrapla­nia
• Limit bezp. – zał. wydajn. 100% ze względu na przekroczenie limitu zabezp. zewn. wysokiego ciśnienia skraplania / temperatury tłoczenia
Temperatura Aktualna wartość temperatury wg pomiaru czujnika regulacji
Zadana Aktualna wartość zadana (z uwzględnieniem wszystkich funkcji dodatkowych)
Bieżąca wydajność Aktualna wydajność skraplacza (w % jego całkowitej wydajności)
Żądana wydajność Aktualna żądana wydajność wg algorytmu sterowania (w % całkowitej wydajności skraplac-
za)
Ilość pracuj.went Aktualna ilość załączonych wentylatorów
Tc Temp.nasycenia Temperatura nasycenia przeliczona z ciśnienie wg pomiaru przetwornika na tłoczeniu
Pc Ciśnienie Ciśnienie wg pomiaru przetwornika ciśnienia na tłoczeniu
S7 Medium Temperatura medium wg pomiaru czujnikiem S7 (tylko, jeśli przy konfiguracji skraplacza
wybrano regulację wg czujnika S7)
Sc3 temp.pow. wlot.
Temperatura otoczenia zewnętrznego (powietrza dopływającego do skraplacza)
skr.
HP wył. bezpiecz. Stan wyłącznika bezpieczeństwa wysokiego ciśnienia (presostat HP)
Status dzień/noc Odczyt trybu pracy dzień / noc
Ustaw. sterowania Nastawy regulatora
Tryb pracy Sposób regulacji
Tryb pracy jest normalnie ustawiony jako„Auto”, ale może być też zmieniony na„Wył.”lub„Ręczne” (można ustawić odpowiednio zadaną wydajność w % - parametr „Ręczna wydajność”).
Nastawa Parametr określa nastawę regulacji dotyczącą skraplacza.
Należy ją podać również, gdy regulacja wg zmiennej nastawy (wtedy będzie to wartość zadana w przypadku, gdy zostanie uszkodzony czujnik temperatury zewnętrznej).
Sc3 offset Przesunięcie wartości zadanej w odniesieniu do temperatury zewnętrznej (ma zastosowanie
przy regulacji ze zmienną nastawą). Wartość zadana = pomiar Sc3 temp.pow.wlot.skr. + Sc3 offset
Min. nastawa Parametr określa minimalną dozwoloną wartość zadaną
Max. nastawa Parametr określa maksymalną dozwoloną wartość zadaną
Współcz.Wzmocn.Kp Współczynnik wzmocnienia regulatora PI
Gdy wartość Kp jest zmniejszana regulacja jest bardziej płynna (wolniejsza reakcja
Czas całkowania Tn Czas całkowania regulatora PI
Gdy wartość Tn jest zwiększana regulacja jest bardziej płynna (wolniejsza reakcja)
Konfig. wentylatora Konfiguracja skraplaczas
Czujnik ster. Wybór czujnika wg którego prowadzona jest regulacja:
• Pc – przetwornik ciśnienia 10-90% (AKS 32R), 1-5V (AKS 32), 0-20mA, 4-20mA (AKS 33)
• S7 – czujnik temperatury (Pt 1000 Ω)
Pc-maks. zakres przetw.
Pc-min. zakres przetw.
Zakres pomiarowy przetwornika ciśnienia. Górna granica zakresu pomiarowego. Ciśnienie względne (manometryczne).
Zakres pomiarowy przetwornika ciśnienia. Dolna granica zakresu pomiarowego. Ciśnienie względne (manometryczne).
Tryb pracy Parametr określa sposób regulacji skraplacza
• Nastawa; stała wartość zadana zgodna z wprowadzoną nastawą.
• Zmienna; zmienna wartość zadana uwzględniająca temp. zewnętrzną mierzoną przez Sc3.
Ręczne / Wył. / Auto Fabr: AUTO Min: 0 % Max: 100%
Min: -25°C (-1.0 bar) Max: 90°C (159 bar) Fabr: 35°C (15.0 bar)
Min: 0 K Max: 20 K Fabr: 6 K
Min: -25°C (-1.0 bar) Max: 100°C (159 bar) Fabr: 10°C (5.0 bar)
Min: -25°C (-1.0 bar) Max: 100°C (159 bar) Fabr: 50°C (35.0 bar)
Min: 1 Max: 30 Fabr: 10
Min: 30 s Max: 240 s Fabr: 180 s
Wejście AI
Pc / S7 Fabr: Pc
Min: -1 bar Max: 159 bar Fabr: 34 bar
Min: -1 bar Max: 159 bar Fabr: -1 bar
Wejście AI
Nastawa / Zmienna Fabr: Nastawa
12 User Guide RS8GZ449 © Danfoss 2017-04 AK-PC 351
Wentylator tryb Sposób sterowania wentylatorami:
Typ sterowania Standardowo realizowana jest regulacja PI. Możne też wybrać reg. proporcjonalną (P).
VSD obr.zał. Parametr określa prędkość obrotową (w % maksymalnej prędkości) przy starcie
VSD min.obr. Parametr określa min. prędkość wentylatorów (w % maks. prędkości). Jeśli nadal wymagana
Went. w Spręż. OFF Tutaj można określić, czy wentylatory mają działać normalnie, czy muszą się zatrzymać,
Went. status Stan pracy wentylatorów skraplacza
Went.reg.obr. Odczyt żądanej wydajności skraplacza (w % maks. wydajności) przy regulacji obrotów.
Went. 1 status Odczyt stanu przekaźnika 1 (dot. pierwszego stopnia wydajności lub załączenia przetwor-
Went. 2..... Stan załączenia przekaźnika 2, 3 itd. (kolejne stopnie wydajności skraplacza).
Monitorowanie zabezpieczeń
Po/S4 Min limit Dolny limit bezpieczeństwa ciśnienia Po
Po/S4 Max alarm Limit alarmowy wysokiego ciśnienia Po
Po/S4 max.opóźn. Opóźnienie sygnalizacji alarmu wysokiego ciśnienia Po
Pc max limit Górny limit ciśnienia Pc
Tc Max limit Górny limit wartości Tc
S7 max limit Górny limit temperatury S7
Pc/S7 max.opóźn. GOpóźnienie sygnalizacji alarmu wysokiego ciśnienia Pc (temp. S7)
Czas restartu Czas opóźnienia ponownego startu po awaryjnym wyłączeniu sprężarek
Reset alarmu czujn. Reset alarmu po błędnym odczycie sygnału z czujnika
Prędk. +DO: reg. prędkości wentylatorów przez wyjście AO2, oraz start/stop - wyjście DO Prędk.: reg. prędkości wentylatorów przez wyjście AO2 Krok. 4: regulacja krokowa . Start/stop przez 4 wyjścia DO Krok. 3: regulacja krokowa . Start/stop przez 3 wyjścia DO Krok. 2: regulacja krokowa . Start/stop przez 2 wyjścia DO Krok. 1: regulacja krokowa . Start/stop przez 1 wyjście DO Brak Przy regulacji krokowej wentylatory załączają/wyłączają się sekwencyjnie (123-321)
• PI ster: Zapewnia sprowadzenie odchyłki wartości regulowanej od zadanej do minimum.
• P-band ster.: Załączona wydajność zwiększa się proporcjonalnie do odchyłki od wartości zadanej.
wentylatorów. Wartość ta musi być większa niż minimalne obroty (VSD min.obr.).
jest niższa wydajność obroty mimo to będą utrzymywane na poziomie minimalnym, aż do spadku wymaganej wydajności do 0%. Wtedy wentylatory zostaną wyłączone.
gdy zostanie wyłączona ostatnia sprężarka. (Zoptymalizowany = zgodnie z włączaniem/ wyłączeniem sprężarki).
nicy)
Jeśli ciśnienie spadnie poniżej limitu wszystkie sprężarki zostaną wyłączone.
Jeśli ciśnienie przekroczy podany limit generowany jest alarm.
Jeśli wartość Pc zbliży się do górnego limitu o mniej niż 3K załączana jest pełna wydajność skraplacza, a wydajność sprężarek będzie zmniejszana o 1/3 co 30 sekund. Jeśli Pc przekroczy górny limit wszystkie sprężarki są wyłączane, a po upłynięciu czasu opóźnienia sygnalizowany jest alarm.
Odczyt wartości parametru Pc max.limit przeliczony na stopnie Celsjusza.
Jeśli wartość S7 zbliży się do górnego limitu o mniej niż 3K załączana jest pełna wydajność skraplacza, a wydajność sprężarek będzie zmniejszana o 1/3 co 30 sekund. Jeśli S7 przekroczy górny limit wszystkie sprężarki są wyłączane, a po upłynięciu czasu opóźnienia sygnalizowany jest alarm.
Alarm zostanie załączony po upłynięciu czasu opóźnienia.
Jeśli nastąpiło wyłączenie sprężarek z powodu przekroczenia limitów „Pc max. limit” lub „Po min.limit” sprężarki nie zostaną ponownie uruchomione przed upłynięciem czasu opóźnienia określonym przez ten parametr
Gdy wystąpił alarm z powodu błędu czujnika, zostanie on skasowany dopiero po upłynięciu czasu określonego tym parametrem po ponownym uzyskaniu prawidłowego sygnału. Stero­wanie zostaje wznowione od razu po uzyskaniu prawidłowego sygnału.
Wyjście DO Wyjście AO
Fabr: Prędk. +DOO
P-band ster. / PI ster. Fabr: PI ster
Min: 0% Max: 60% Fabr: 35%
Min: 0% Max: 40% Fabr: 20%
Min: Normal ctrl. Max: Optimized Fabr: Normal ctrl
Min: -120°C (-1.0 bar) Max: 30°C (159 bar) Fabr: -40°C (0.5 bar)
Min: -30°C (-1.0 bar) Max: 100°C (159 bar) Fabr: 100°C (5.0 bar)
Min: 0 min. Max: 240 min. Fabr: 5 min.
Min: -1 bar Max: 159 bar Fabr: 40 bar
-
Min: -50°C Max: 100°C Fabr: 100°C
Min: 0 min. Max: 240 min. Fabr: 0 min.
Min: 0 min. Max: 60 min. Fabr: 1 min.
Min: 0 min. Max: 30 min. Fabr: 10 min.
AK-PC 351 User Guide RS8GZ449 © Danfoss 2017-04 13
Ogólne funkcje
DI alarmy Wejścia DI
DI7 konfiguracja Wejście DI7 może być ustawione jako:
DI8 konfiguracja Wejście DI8 może być ustawione jako:
DI8 Alarm tekst Do alarmu ogólnego dla wejścia DI8 można przypisać następujące teksty:
DI8 Alarm opóźn. Czas opóźnienia sygnalizacji alarmu DI8.
System
Wyświetlacz Wybór opcji wyświetlania informacji na wyświetlaczu
Język (Language)
Jednostki miar Jednostki, których używa sterownik przy określaniu wydajności.
Jednostki ciśn. Jednostki ciśnienia wg jakich pracuje sterownik
Jednostki temp. Jednostki temperatury wg jakich pracuje sterownik.
Wygaszacz ekranu Czas, po jakim następuje wygaszenie ekranu wyświetlacza.
Czas wylogowania Czas, po jakim następuje automatyczne wylogowanie
Kontrastu wyświetlacza
Hasło Hasło dostępu (logowania)
Hasło 1
Hasło 2
Hasło 3
Sieć Sieć transmisji danych
Modbus adres Adres sterownika (należy ustawić odpowiedni adres, gdy sterownik ma pracować w sieci
Baudrate Ta jednostka systemu zwykle komunikuje się z jednostką 38.4.
Serial mode Nie należy zmieniać nastawy fabrycznej.
Reset nastaw
Nastawy fabryczne
Dostępne są 2 wejścia sygnałów dwustanowych (cyfrowych) DI
• Brak (nie używane).
• Status noc – sygnał na wejściu powoduje podniesienie nastawy ciśn. Po o ustaloną wartość.
• LP wył.bezp. – sygnał na wejściu powoduje zatrzymanie wszystkich sprężarek
• Brak (nie używane)
• HP wył. bezp. – sygnał na wejściu powoduje załączenie pełnej wydajności skraplacza i
wyłączenie sprężarek.
• Alarm – sygnał na wejściu powoduje sygnalizację ogólnego alarmu. Do alarmu ogólnego
można przypisać wybrany tekst alarmowy, który będzie wyświetlany na wyświetlaczu i przekazany do jednostki nadrzędnej systemu monitoringu.
Alarm ogólny, Niskie ciśnienie, Wysokie ciśnienie, Wysoka temp., Niska temp., Poziom oleju, Temp. oleju, Poziom czynnika, Detekcja wycieku, Błąd falownika.
Do wyboru są następujące języki: Angielski, niemiecki, francuski, duński, włoski, hiszpański, portugalski, holenderski, rosyjski, polski, czeski, turecki, węgierski, chorwacki, serbski, rumuński.
Do wyboru SI lub Imperial (do określania wydajności sprężarek).
Do wyboru Bar (g) lub Psi(g). Ciśnienie manometryczne (nie absolutne).
Do wyboru °C lub °F.
Przy braku aktywności użytkownika (brak naciskania przycisków) po określonym czasie podświetlenie ekranu zostanie ograniczone do minimum. Ekran podświetli się ponownie po naciśnięciu przycisku.
Przy braku aktywności po określonym czasie na wyświetlaczu jest pokazywany ekran obsługi codziennej (informacje ogólne). Przejście do menu wymaga ponownego podania hasła. Zmiana czasu wylogowania obowiązuje po kolejnym zalogowaniu. Aby wylogować się przed upływem czasu wylogowania należy przejść do ekranu obsługi codziennej (informacje ogólne) i naciskać przycisk „X” przez 3 sekundy.
Ustawić kontrast Tutaj można zmienić kontrast.
Nastawy sterownika mogą być udostępniane na 3 poziomach zabezpieczanych hasłami. Poziom 1 (Hasło 1): Nastawy użytkownika (tylko podgląd) Poziom 2 (Hasło 2): Nastawy dla serwisanta Poziom 3 (Hasło 3): Konfiguracja systemu (pełny dostęp do menu) Każde hasło to liczba z przedziału od 001 do 999..
transmisji danych)
W przypadku zmiany tego ustawienia w jednostce systemu, na przykład na tryb „SLV” (19.2), ustawienie należy zmienić na 19.2 również w tym miejscu w regulatorze.. (nastawa = 192))
Przywrócenie nastaw fabrycznych sterownika
Jeśli wybrano nastawę „Tak” wszystkie parametry powrócą do ustawień fabrycznych, a lista alarmów zostanie skasowana.
Wejście DI
St.noc/LP wył.bezp. Fabr: Brak
Wejście DI
Alarm/ HP wył.bezp. Fabr: Brak
Min: 0 min. Max: 360 min. Fabr: 5 min.
-
Fabr: UK English angielski)
SI / Imperial Fabr: SI
Bar / PSIG Fabr: bar
°C / °F Fabr: °C
Min: 1 min. Max: 60 min. Fabr: 1 min.
Min: 1 min. Max: 60 min. Fabr: 2 min.
Min: 0 Max: 100 Fabr: 30
Fabr: 100
Fabr: 200
Fabr: 300
-
Min: 1 Max: 120 Fabr: 1
Fabr: 384
Fabr: 8E1
14 User Guide RS8GZ449 © Danfoss 2017-04 AK-PC 351
I/O konfiguracja
W tym menu można sprawdzić, jakie funkcje zostały przypisane indywidualnie dla każdego z wejść i wyjść. Przypisanie funkcji do wejść/wyjść nie może być tu zmienione, ale można dokonać kalibracji wejść analogowych.
Wyjścia cyfrowe
1: 2: 3: . 6:
Wejścia cyfrowe
1: 2: 3: .. 8:
Wyjścia analogowe
1: 2:
Wejścia analogowe
1: 2: 3: 4: .
I/O Status
Wyjścia cyfrowe
1: . 6:
Wejścia cyfrowe
1: . 8:
Wyjścia analogowe
1: 2:
Wejścia analogowe
1: . 4:
I/O podsumowanie
DO: Max 6, Used:__ DI: Max 8, Used:__ AO: Max 2, Used:__ AI: Max 4, Used:__
Ręczne sterowanie wyjść
Wyjścia cyfrowe Ręczne sterowanie wyjściami przekaźnikowymi
Wyjścia analogowe Ręczne sterowanie wyjściami analogowymi
Wyjścia dwustanowe Zał./Wył.
Kolejność przypisania wyjść jest ustalana automatycznie w następującym porządku: a) Jeśli potrzebne jest wyjście PWM, jest przypisane do DO6 b) Sprężarki i ich odciążenia kolejno od DO1 w górę c) Następnie wentylatory d) Alarm (Jeśli DO6 nie jest używane jako wyjście PWM, alarm zostanie przeniesiony do DO6) (Wyjście może być w stanie Zał. lub Wył. po aktywacji przekaźnika)
Wejścia dwustanowe Zał./Wył. (zwarte/rozwarte)
Podane poniżej podłączenia są ustalone i nie mogą być zmienione: DI1-4 = zabezpieczenia kolejnych sprężarek; DI 5 = zabezpieczenie wentylatorów; DI6 = Zewnętrzny wyłącznik główny; DI7 = Sygnał dzień/noc lub presostat LP; DI8 = Alarm ogólny lub presostat HP. (Funkcja może być aktywna przy zwartym lub rozwartym wejściu)
Wyjścia 0-10 V
AO1 może być użyte do sterowania obrotami sprężarki AO2 może być użyte do sterowania obrotami wentylatorów skraplacza Po wybraniu odpowiedniej funkcji na wyjściach dostępny jest sygnał 0-10 V.
Wejścia analogowe
Ustawienia kolejnych wejść są ustalane automatycznie. AI1: Sc3 temperatura zewnętrzna, Pt 1000 Ω AI2: Sd temperatura tłoczenia, Pt 1000 Ω lub NTC 86 kΩ AI3: S4 temperatura, Pt 1000 Ω lub Po przetwornik ciśn.: typ. zakres pomiarowy. AI4: S7 temperatura, Pt 1000 Ω lub Pc przetwornik ciśn.: typ, zakres pomiarowy. (Przetwornik na wysoki zakres ciśnień AKS 2050 zapewnia taki sam sygnał jak AKS 32R). Wszystkie sygnały na wejściach AI mogą zostać w razie potrzeby skalibrowane.
Status wyjść dwustanowych Zał./Wył.
Informacja o stanie załączenia poszczególnych wyjść cyfrowych (dwustanowych Zał./Wył.). (Sygnał PWM jest zawsze powiązany z wyjściem DO6. Impulsy sterujące będą widoczne jako zmiany stanu Zał./Wył. tego wyjścia).
Status wejść dwustanowych Zał./Wył.
Informacja o stanie poszczególnych wejść cyfrowych (zwarte/rozwarte)..
Status wyjść analogowych
Informacja o wartości sygnału na wyjściu napięciowym (w % sygnału maksymalnego).
Status wejść analogowych
Informacja o wartości temperatury lub ciśnienia wg sygnałów z podłączonych czujników. Odczyt uwzględnia wprowadzoną kalibrację.
Wejścia i wyjścia dostępne/wykorzystywane przez sterownik
Informacja o ilości poszczególnych typów wejść i wyjść, jaka jest dostępna w sterowniku. Dodatkowo informacja o ilości wejść/wyjść, jakie zostały przypisane do poszczególnych funkcji. Jeśli zdefiniowano zbyt wiele funkcji pojawi się wykrzyknik (!) przy odpowiednim typie..
Przy normalnej pracy funkcja przekaźnika ustawiona jest jako “Auto”. W przypadku ręcznego sterowania ustawienie można zmienić na „Zał.” lub „Wył.” Należy pamiętać, aby ponownie ustawić tryb „Auto” po zakończeniu sterowania ręcznego.
Przy normalnej pracy funkcja działania wyjścia analogowego ustawiona jest jako “Auto”. W przypadku ręcznego sterowania ustawienie można zmienić na „Ręcznie”, a następnie wybrać odpowiedną wartość sygnału na wyjściu w zakresie 0-100%. Należy pamiętać, aby ponownie ustawić tryb „Auto” po zakończeniu sterowania ręcznego.
Zał. Wył.
Zał. Wył.
Auto / Wył. / Zał.
Auto / Ręczne
0-100%
AK-PC 351 User Guide RS8GZ449 © Danfoss 2017-04 15
Priorytety alarmów
Ogólne
Postój: Błąd czujnika: Czynnik niewybrany: Wyjścia w trybie ręcznym: Alarm ogólny:;
Ssanie grupa
Niskie ciśn.: Wysokie ciśn.: Sprężarka zabezp.:
Priorytety alarmów
Sterownik generuje sygnał alarmowy w przypadku wystąpienia określonych zdarzeń. Dla każdego przypadku określona jest waga (priorytet) alarmu, którą można skorygować wg potrzeb. Można wybrać następujące wagi (priorytety) alarmów:
Krytyczny: Ważny alarm, który wymaga szczególnej uwagi. Poważny: Alarm ważny, ale nie krytyczny. Normalny: Alarm mniejszej wagi. Wyłączony: Przy tym ustawieniu alarm nie jest sygnalizowany.
Ustawienia fabryczne priorytetów alarmów podane są na dole tej strony.
Krytyczny Poważny Normalny Wyłączony
Skraplacz
Wysokie ciśn.: Zabezp.went.:
Kreator konfiguracji
Kreator konfiguracji Kreator prowadzi użytkownika przez kolejne nastawy, w sumie około 20 do 25 ekranów
zależnie od tego, jakie opcje zostały po drodze wybrane. Wybrane ustawienia przypisują odpowiednie funkcje do wejść i wyjść sterownika. Będą one odzwierciedlone w menu konfi­guracyjnym dotyczącym wejść/wyjść IO. Patrz również str. 17.
Lista Alarmów
Tekst alarmowy Przyczyna Ustawienie
Alarmy ogólne Postój (Wył.gł. wył.) Alarm, gdy sterowanie jest wyłączone przez wewnętrzny lub zewnętrzny Wyłącznik Główny (wejście
DI“Wył.gł.”) Po błąd czujnika Nieprawidłowy sygnał z przetwornika ciśnienia Po S4 błąd czujnika Nieprawidłowy sygnał z czujnika temperatury S4 Sd błąd czujnika Nieprawidłowy sygnał z czujnika temperatury tłoczenia Sd Pc błąd czujnika Nieprawidłowy sygnał z przetwornika ciśnienia tłoczenia Pc S7 błąd czujnika Nieprawidłowy sygnał z czujnika temperatury S7 Sc3 błąd czujnika Nieprawidłowy sygnał z czujnika temperatury zewnętrznej Sc3 Sd Spr. 1 błąd czujnika Nieprawidłowy sygnał z czujnika temperatury tłoczenia sprężarki digital scroll/stream Czynnik niewybrany Alarm, gdy nie wybrano czynnika chłodniczego Brak ustawienia czyn-
Wyjście w trybie ręcznym Stan wyjścia wg ustawień ręcznych Wyjścia w trybie
IO błąd konfiguracji Nie wszystkie wybrane funkcje mają przypisane wejścia lub wyjścia* (nie jest ustawiane Normalny Alm.Ogóln.- "Tekst alarmowy" Alarm na wejściu DI8 (Alarm ogólny DI – tekst zależy od konfiguracji alarmu) Alarm ogólny Normalny Alarmy sprężarek (grupa
ssania) Po/S4 niskie ciśnienie ssania Ciśnienie ssania Po spadło poniżej dolnej wartości granicznej LP zabezp. Ciśnienie poniżej wartości granicznej ustawionej na zewnętrznym presostacie niskiego ciśnienia
(wejście DI7) Po/S4 wysokie ciśnienie ssania Ciśnienie ssania Po wzrosło powyżej górnej wartości granicznej Wysokie ciśnienie Po Krytyczny Spr. 1 Wys. temp. tłocz. Przekroczony limit temp. tłoczenia dla sprężarki digital scroll/stream Sprężarka 1-4 zabezp. główne Sprężarka 1-4 wyłączona przez jej obwód zabezpieczeń podłączony do wejścia DI 1-4. Alarmy skraplacza Pc/S7 wysokie ciśn. skraplania Przekroczony poziom ostrzegawczy ciśnienia tłoczenia Pc (3 K poniżej limitu alarmowego) HP zabezp Ciśnienie powyżej wartości granicznej ustawionej na zewnętrznym presostacie wysokiego ciśnienia
(wejście DI 8) Went. zabezp. ogólne Ogólna awaria wentylatorów zgłoszona na wejściu DI (“Zabezp. went.”) Zabezpieczenia
priorytetu
Postój Normalny
Błąd czujnika Normalny
nika
ręcznym
Niskie ciśnienie Po Normalny
Zabezpieczenia sprężarek
Wysokie ciśnienie Pc Krytyczny
wentylatorów
Wartość
domyślna
Normalny
Normalny
Normalny
Normalny
* Alarm “IO błąd konfiguracji” jest sygnalizowany, gdy nie wszystkie funkcje zostały odpowiednio przypisane do wejść/wyjść. Często przyczyną jest wybór zbyt wielu funkcji przy konfiguracji sterownika. Przejdź do ekranu: Menu główne > IO Status > IO podsumowanie. Na tym ekranie można odczytać czy i dla jakich wejść/wyjść wybrano za dużo funkcji – wskazuje na to wykrzyknik „!” przy odpowiednim typie wejścia/wyjścia. Na przykładowym ekranie pokazano prz ypadek, gdy skonfigurowano zbyt dużo funkcji dla wyjść DO. Problem można usunąć konfigurując ilość funkcji odpowiadającą maksymalnej ilości wyjść DO.
Alarmy czujników Alarmy czujników są automatycznie usuwane, gdy czujnik podaje prawidłowy sygnał przez 10 min. Jeśli usunięto błąd czujnika można odpowiedni alarm usunąć ręcznie przed upływem tego czasu. Należy w tym celu przejść do szczegółowego opisu alarmu i nacisnąć przycisk „X” przez 2 s.
16 User Guide RS8GZ449 © Danfoss 2017-04 AK-PC 351
Podłączenia elektryczne przy użyciu Kreatora konfiguracji
Wyjścia cyfrowe (DO1-DO6):
Gdy użyto Kreatora konfiguracji sterownik automatycznie przyp­isuje wejścia/wyjścia zgodnie z następującym porządkiem:
• Wyjście PWM dla sprężarki digital scroll lub Stream jest zawsze przypisane do wyjścia DO6 (przekaźnik półprzewodnikowy
Kolejne wolne wyjścia od DO1:
• Silniki sprężarek i odciążenia
• Wentylatory skraplacza
• Alarm (głównie DO6 albo pierwsze wolne DO w przypadku zajętości DO6).
Wejścia cyfrowe (DI1-DI8):
DI1-4: Wejścia zabezp. sprężarek DI5: Wejście zabezp. went. DI6: Zewn. wył. gł. (Start/ Stop) DI7: Presostat zabezp. LP lub sygnał statusu Noc DI8: Presostat zabezp. HP lub Alarm ogólnyt
Wyjścia analogowe (AO1-AO2):
AO1: Reg. Obrotów sprężarki AO2: Reg. obrotów wentylatorów
Przypisanie funkcji do odpowiednich wejść i wyjść może być sprawdzone w menu “IO konfiguracja”. Poniżej przykład dla układu 3 sprężarek i 2 wentylatorów (2 stopni regulacji skraplacza):
Wejścia analogowe (AI1-AI4):
AI1: Sc3 temperatura zewn. AI2: Sd temperatura tłoczenia AI3: Po ciśn. ssania lub S4 temp. medium AI4: Pc ciśn. skraplania lub S7 temp. medium
Na tym ekranie można sprawdzić ile wejść i wyjść wykorzystano przy konfiguracji.
AK-PC 351 User Guide RS8GZ449 © Danfoss 2017-04 17
Podłączenia
Zaciski dolne Zaciski górne
1= Czarny = + 2= Niebieski = – 3= Brązowy = s
Wszystkie
24 V lub
230 V a.c.
DO6: 24 V a.c. lub 230 V a.c.
Uwaga
Napięcie zasilające wejścia AI nie może być wykorzystywane przez inne sterowniki.
Napięcie zasilania.
24 V a.c. lub 24 V d.c.
DO – Wyjścia cyfrowe (przekaźnikowe), 6 szt. DO1 - DO6
DO6 jest przekaźnikiem półprzewodnikowym. Obciążalność styków przekaźników jest ograniczona do po­danych niżej wartości. Jeśli do przekaźnika przypisana jest funkcja sygnalizacji alarmu, to jest on zwarty przy normalnej pracy sterownika, a rozwiera się w przypadku alarmu lub braku zasilania.
DO DO1-DO5 DO6 I Max. 5 A
(2)
U Wszystkie 24 V lub
wszystkie 230 V a.c.
AKS 32R
AKS 32
AKS 33
Imax. = 0.5A Imin. = 50 mA Ioff<1.5 mA
24 V a.c. lub
230 V a.c.
10-90% ratiometryczny proporcjonalny
1-5 V
0-20mA 4-20mA
AI - Wejścia analogowe, 4 szt. AI1 - AI4
AI1- Sc3: Pt 1000 Ω, AKS 11 lub AKS 21. AI2 - Sd sprężarka 1: NTC 86 kΩ @ 25°C, czujnik sprężarki digital scroll lub Pt 1000 Ω AI3: Przetwornik ciśnienia Po lub czujnik temp. S4, Pt 1000 Ω AI4: Przetwornik ciśnienia Pc lub czujnik temp. S7, Pt 1000 Ω
Przetworniki ciśnienia
• Ratiometryczne: 10-90% napięcia zasilania, AKS 32R / AKS 2050
• Sygnał napięciowy: 1-5 V, AKS 32
• Sygnał prądowy: 0-20 mA / 4-20 mA, AKS 33 (zasilanie = 12 V)
DI - Wejścia cyfrowe (styki zewnętrzne), 8 szt. DI1 - DI8
Funkcja wejść może być związana ze zwarciem lub rozwarciem styków zewnętrznych. Wyboru funkcji i jej działania można dokonać w trakcie konfiguracji sterownika. DI1-4: Zabezpieczenia sprężarek 1, 2, 3 i 4 DI5: Zabezpieczenie wentylatorów skraplacza DI6: Zewnętrzny wyłącznik główny DI7: Sygnał Noc lub presostat LP (niskiego ciśnienia) DI8: Alarm ogólny lub presostat HP (wysokiego ciśnienia)
AO - Wyjścia analogowe, 2 szt. AO1 – AO2
Są używane, gdy zastosowano przetwornice częstotliwości lub silniki EC. Sygnał 0-10 V jest dostępny na terminalach COM i AO1 (sprężarka) oraz COM i AO2 (wentylatory).
Modbus
Ważne jest, aby połączenia przewodem komunikacyjnym były wykonane prawidłowo. Patrz osobny dokument nr RC8AC. Należy pamiętać o prawidłowym zakończeniu sieci transmisji danych.
18 User Guide RS8GZ449 © Danfoss 2017-04 AK-PC 351
Regulacja wydajności sprężarek digital scroll
Tylko DO6
Wydajność jest związana z okresem czasu “PWM per.”. Wydajność 100% jest osiągana, gdy chłodzenie jest realizowane przez pełny okres. Zawór obejściowy pozostaje w tym czasie zamknięty, ale może on być również okresowo otwierany przy obniżaniu wydajności. Gdy zawór jest cały czas otwarty chłodzenie nie jest realizowane. Sterownik sam oblicza potrzebną wydajność i odpowiednio ją zmienia załączając okresowo zawór obejściowy. Wydajność nie może być ustalona poniżej granicy 10% wydajności całkowitej, co wynika z konieczności zapewnienia właściwego chłodzenia silnika sprężarki. Wartość tę można w razie potrzeby podwyższyć. Możliwe jest również ograniczenie maksymalnej wydajności sprężarki poniżej 100%, ale zwykle nie jest to konieczne.
Monitorowanie temperatury tłoczenia Sd Gdy monitorowana jest temperatura Sd sterownik podwyższy wydajność sprężarki, jeśli temperatura zbliża się do ustawionej wartości maksymalnej. Poprawia to warunki chłodzenia sprężarki digital.
Chłodzenie Brak chłodzenia
PWM cykl pracy
PWM Min. wydajn
PWM Max. wydajn.
Sprężarka Copeland stream
Sygnał PWM może być również wykorzystywany do sterowania wydajnością sprężarki stream z jednym zaworem odciążającym. Wydajność sprężarki jest podzielona na 50% (przekaźnik silnika) i pozostałe 50-100% (zawór odciążający). Zawór odciążający może być podłączony tylko do wyjścia DO6. Temperatura Sd może być monitorowana podobnie jak w przypadku sprężarki scroll.
Zezwolenie pracy chłodnic
Elektroniczne zawory rozprężne urządzeń chłodniczych muszą zostać zamknięte, gdy żadna ze sprężarek nie pracuje i nie może być uruchomiona. Dzięki temu chłodnice są zabezpieczone przed nadmiernym napełnieniem czynnikiem, które mogłoby doprowadzić do zalewania sprężarek po ich ponownym uruchomieniu. Funkcja ta może być realizowana przez system transmisji danych.
AK-PC 351 User Guide RS8GZ449 © Danfoss 2017-04 19
Dane techniczne
Zasilanie
4 wejścia analogowe
8 wejść cyfrowych (dwustanowych)
Wyjścia przekaźnikowe
2 wyjścia napięciowe 0-10 V d.c. Ri = 1kohm
Transmisja danych
Otoczenie
Stopień ochrony IP 20 Masa 0,2 kg Montaż Szyna DIN Zaciski elektr. maks. 2.5 mm2 przewód wielożyłowy
Zatwierdzenia
Przetworniki ciśnienia / czujniki temperatury
Patrz katalog RK0YG...
24 V a.c. +/-15% 50/60 Hz, 9 VA 24 V d.c. (20-60 V ), 9 VA
Pomiar ciśnienia: Ratiometryczny przetwornik typu AKS 32R /2050 Przetwornik z sygnałem 1-5 V typu AKS 32 Przetw. z sygnałem 0-20 (4-20) mA typu AKS 33
Pomiar temperatury Pt 1000 Ω/0°C NTC – 86 kΩ ze spr. digital scroll/stream
Styki zewnętrzne Np. jako: Start/stop sterowania Monitoring obwodów zabezpieczeń Funkcja alarmu z urządzeń zewnętrznych
5 szt.. SPST (5A)
1 szt. półprzewodnik. PWM do odciążenia digital scroll / stream
Modbus Do jednostek centralnych serii AK-SM 800
-20 - 60°C, podczas eksploatacji
-40 - 70°C, podczas transportu 20 - 80% RH, bez kondensacji Nie dopuszcza się wstrząsów ani wibracji
Spełnia wymagania dyrektywy niskonapięciowej (LVD) i kompatybilności elektromagnet. (EMC) – wymogi oznaczenia znakiem CE. LVD wg. EN 60730-1 i EN 60730-2-9 EMC wg. EN61000-6-2 i 3 UL approval
AC-1: 5 A (rezyst.)) AC-15: 2 A (indukc.))
Imax. = 0.5A Imin. = 50 mA. Prąd upływu<1.5 mA Brak zabezpieczenia przed zwarciem
Montaż /Wymiary
Tylko do montażu na szynie DIN (IP 20)
Obciążenie pojemnościowe
Przekaźniki sterownika nie mogą być wykorzystywane do bezpośredniego podłączania obciążeń pojemnościowych takich jak oświetlenie LED i silniki EC. Wszystkie urządzenia z zasilaczem impulsowym mogą być podłączane tylko przez odpowiedni przekaźnik pośredni.
20 User Guide RS8GZ449 © Danfoss 2017-04 AK-PC 351
Zamawianie
Typ Funkcja Obsługa Zasilanie Nr katalog
AK-PC 351 Regulator wydajności
Z wyświetlaczem z przyciskami
24 V 080G0289
AK-PC 351 User Guide RS8GZ449 © Danfoss 2017-04 21
Literatura
Instrukcja instalacji układów transmisji danych RC8AC Dokument zawiera informacje przydatne przy montażu sieci transmisji danych w układach ze sterownikami chłodniczymi systemu ADAP-KOOL®.
Uwagi montażowe
Przypadkowe uszkodzenia, wadliwa instalacja oraz warunki zewnętrzne mogą doprowadzić do nieprawidłowego działania systemu sterowania, i ostatecznie doprowadzić do awarii układu chłodniczego. Nasze produkty posiadają wszelkie możliwe zabezpieczenie, aby temu zapobiec. Jednak niewłaściwy montaż może być mimo to powodem problemów. Sterowniki elektroniczne nie zastąpią normalnej, dobrej praktyki inżynierskiej. Danfoss nie ponosi odpowiedzialności za towary lub elementy układu, uszkodzone w wyniku powyższych nieprawidłowości. Obowiązkiem instalatora jest, aby dokładnie sprawdzić instalację i zamontować odpowiednie urządzenia zabezpieczające. Zwracamy specjalną uwagę na konieczność doprowadzenia do sterownika sygnałów zatrzymania sprężarek i stosowania oddzielaczy cieczy na ssaniu przed sprężarkami.
Danfoss nie ponosi odpowiedzialności za możliwe błędy w katalogach, broszurach i innych materiałach drukowanych. Danfoss zastrzega sobie prawo do dokonywania zmian w produktach bez uprzedzenia. Dotyczy to również produktów już zamówionych. Zamienniki mogą być dostarczone bez dokonywania jakichkolwiek zmian w specyfikacjach już uzgodnionych. Wszystkie znaki towarowe w tym materiale są własnością odpowiednich spółek. Danfoss, logotyp Danfoss są znakami towarowymi Danfoss A/S. Wszystkie prawa zastrzeżone.
22 User Guide RS8GZ449 © Danfoss 2017-04 AK-PC 351
ADAP-KOOL®
Loading...