Danfoss AK-PC 351 User guide [sr]

Uputstvo
Kontroler kapaciteta
AK-PC 351
ADAP-KOOL® Refrigeration Control System
Uvod
Primena
- Jedna usisna grupa + jedna kondenzatorska grupa, max. 6 ste­peni ukupno
- Jedna kompresorska grupa sa max. 4 stepeni
- Jedna kondenzatorska grupa, max 4 stepeni
Prednosti
Uštede energije preko:
- Optimizacije usisnog pritiska
- Noćnog pomaka
- Klizni pritisak kondenzacije
Ulazi i izlazi Postoji ograničen broj raspoloživih ulaza i izlaza. Za svaki tip signala može se povezati:
- Analogni ulazi, max. 4 kom Signali sa 2 pritisna transmitera i 2 temperaturna senzora
- Digitalni ulazi, max. 8 kom Signali sa automatskih zaštita, spoljašnjih start/stop signala, noćnog signala, generalnog alarma.
- Relejni izlazi, max. 5 kom Povezivanje kompresora i/ili ventilatora kondenzatora, alarmnog releja
- “Solid state” relejni izlazi, max. 1 kom Upravljanje regulacionog (bypass) ventila na „digital scroll“ kom­presoru ili upravljanje rasteretnim ventilom na „stream“ kompre­soru. Ako se izlaz ne koristi za ovu funkciju, može se koristiti kao običan relejni izlaz.
- Analogni izlazi, max. 2 kom Kontrola brzine kompresora ili ventilatora kondenzatora (preko frekventnog regulatora).
Upravljanje
Dnevni režimi rada mogu biti podešeni direktno na kontroleru. Tokom podešavanja, prikazi na ekranu će se prilagoditi tako da će se samo relevantni podaci pojaviti za dodatna podešenja i upotrebu za krajnjeg korisnika. Upotreba kontrolera je zaštićena lozinkom, a mogu se podesiti tri nivoa za pristup. Kontroler sadrži nekoliko različitih jezika. Odaberite željeni jezik na početku podešavanja. Komunikacioni protokolKontroler ima ugrađeni Modbus komu­nikacioni protokol i može biti povezan na mrežne uređaje serije AK-SM 800.
2 Uputstvo RS8GZ445 © Danfoss 2017-04 AK-PC 351
Usisna grupa
Tipovi kompresora
Može se upravljati sa sledećim tipovima kompresora:
- Jednostepeni kompresori
- Frekventno vođeni kompresori zajedno sa jednostepenim
- Digital scroll kompresor zajedno sa jednostepenim
- Stream 4 cilindrični kompresor zajedno sa jednostepenim
- Kompresori sa istim brojem rasteretnih ventila
Regulacija kapaciteta
Regulacija kapaciteta je kontrolisana prema signalu od poveza­nih pritisnih senzora (transmitera) ili temperaturnih senzora i podešene referentne vrednosti. Podešavati neutralnu zonu blizu referentne vrednosti. U neutralnoj zoni vodeći kompresor kontroliše pritisak. Kada se pritisak više ne može održati u neutralnoj zoni, kontroler će uključiti ili isključiti sledeći kompresor koji je po redosledu. Kada se sledeći stepen kapaciteta isključi ili uključi, kapacitet vodećeg kompresora će se postepeno modifikovati da održava pritisak unutar neutralne zone (samo gde vodeći kompresor ima varijabilni kapacitet).
- Kada pritisak poraste iznad “referentne vrednosti + polovina neu­tralne zone”, uključenje sledećeg kompresora (strelica na gore) je dozvoljeno.
- Kada pritisak padne ispod “referentne vrednosti – polovina neu­tralne zone” isključenje sledećeg kompresora (strelica na dole) je dozvoljeno.
- Kada je pritisak unutar neutralne zone, proces će se nastaviti sa trenutno aktivnim kompresorima.
Kontrolni senzorObično se regulacija usisne grupe upravlja prema signalu sa Po pritisnog senzora (transmitera). Ako se kontroliše temperatura medija onda S4 senzor mora biti kontrolni senzor. Spoljašnji nisko-pritisni termostat se može presostata na DI7 za zaštitu od zamrzavanja.
Referentna vrednost
Fiksna ili varijabilna referentna vrednost može biti korištena za regulaciju. Na primer, varijabilna referentna vrednost može biti korištena za noćni pomak ili Po optimizaciju. Ovde uneti podešenu vrednost, tako da se dodatak od Po optimizacije ili noćnog pomaka dodaju. Dodatak može povećeti ili sniziti ref­erentnu vrednost, što je određeno prema trenutnoj potrebi za hlađenjem. Da bi se ograničila referentna vrednost od previsokih ili preniskih vrednosti potrebno je podesiti max. i min. granice.
Po ref.
Max:
Min:
AK-PC 351 Uputstvo RS8GZ445 © Danfoss 2017-04 3
Kondenzator
Kontrola ventilatora
Ventilatori mogu biti upravljani postepeno upotrebom releja kon­trolera, ili mogu biti upravljani preko kontrole brzine preko ana­lognoh izlaza kontrolera. Kontrola brzine može biti preko frekventnog regulatora tipa VLT. Ako ventilatori imaju EC motore onda signal 0-10V može biti korišten direktno.
Kontrola
Regulacija se odvija na osnovu signala od Pc pritisnog senzora (transmitera) ili S7 senzora za merenje temperature medija. Signal se poredi sa regulacionom referentnom vrednosti.
Regulaciona referentna vrednost može se zasnivati na jednoj ili više sledećih funkcija:
- Fiksna referentna vrednost
- Promenljiva referentna vrednost, koja prati spoljašnju tempera­turu. Kada spoljašnja temperatura padne referentna vrednost će se smanjiti za odgovarajuću vrednost. Klizna referentna vrednost zahteva da se instalira Sc3 senzor spoljašnje temperature. Senzor mora biti pozicioniran tako da ispravno meri spoljašnju temperaturu. Drugim rečima, mora biti zaklonjen od direktnog sunčevog zračenja i postavljen u struji ulaznog vazduha u kondenzator. Regulacija zahteva podešavanje min. i max. referentne vrednsti, tako da se proces regulacije održava u zadatim granicama.
Temperatura medija Ako se kontroliše temperatura medija, za kontrolni senzor mora biti podešen na S7. Ovaj temperaturni senzor mora biti post­avljen u željeni medij. Praćenje visokog pritiska može se izvesti preko spoljašnjeg signala od HP presostata na DI8 ulazu.
Max. ref.
Min. ref.
4 Uputstvo RS8GZ445 © Danfoss 2017-04 AK-PC 351
Sigurnosne funkcije
Min./max. usisni pritisak Po
Usisni pritisak se kontinualno prati. Ako merena vrednost padne ispod podešene minimalne granice, kompresori će se trenutno isključiti. Ako pređe iznad maksimalno podešene vrednosti, aktiviraće se alarm u trenutku kada vremenska zadrška istekne.
Max. pritisak kondenzacije Pc
Ako pritisak kondenzacije dostigne gornju dozvoljenu vrednost kontroler će aktivirati sve ventilatore da spuste pritisak. U isto vreme jedan stepen kapaciteta kompresora će biti ugašen. Ako pritisak ostane u blizini granične vrednosti sledeći stepen kompre­sora će biti isključen. Svi kompresori će biti trenutno isključeni ako se prekorači granična vrednost.
LP prekidač
On/off signal na DI7 ulazu Ako se signal aktivira svi kompresori će trenutno biti zaustavljeni. Kada se ponovo ukloni signal, kapacitet je ponovo regulisan.
HP prekidač
On/off signal na DI8 ulazu Ako se signal aktivira svi kompresori će trenutno biti zaustavljeni. Kapacitet ventilatora će povećavati u zavisnosti od toga koliko izmerena vrednost Pc prelazi iznad referentne vrednosti. Kada se ponovo ukloni signal, kapacitet je ponovo regulisan.
Maksimalna temperatura gasa na potisu Sd za digital scroll/ stream
Temperaturni senzor na AI ulazu. Kontroler može primiti signal sa senzora Pt 1000 Ohm koji je smešten na potisnoj cevi. Ako se temperatura približi maksimalno podešenoj temperaturi, kapacitet kompresora će se povećati tako da se kompresor može sam ohladiti. Kompresori će biti zaustavljeni ako temperatura dostigne podešenu max. vrednost.
Greška senzora
U slučaju gubitka signala sa jednog od povezanih temperaturnih senzora ili pritisnih transmitera, alarm će biti aktiviran.
- U slučaju greške na Po senzoru (ili greška na S4) regulacija će se nastaviti prema podešenoj vrednosti za dnevni režim rada (npr. 50%), i prema podešenoj vrednosti za noćni režim rada (npr. 25%), ali sa minimum jednim stepenom.
- U slučaju greške senzora Pc, kapacitet kondenzatora će se uključiti prema trenutnom kapacitetu kompresora. Regulacija kapaciteta kompresora će ostati normalna.
- Kada postoji greška na Sd senzoru, praćenje zaštite od previsoke temperature potisnog gasa će biti isključena.
- U slučaju greške senzora spoljašnje temperature, Sc3, fiksna podešena vrednost će se koristiti kao referentna.
NB: Senzor koji je imao grešku mora imati ispravan signal 10 minu-
ta pre nego što se alarm isključi.
Generalni DI alarmi
On/off signal na DI8 ulazu Ako se ulaz koristi kao signal za generalni alarm, onda se tekst alarma i vremenske zadrške mogu povezati sa njim. Alarm i tekstualni opis će se pojaviti kada vremenska zadrška istekne.
AK-PC 351 Uputstvo RS8GZ445 © Danfoss 2017-04 5
Pregled prikaza na ekranu
Prikaz za krajne korisnikeSlike u ovom prikazu za krajne korisnike će zavisiti od toga kako je napravljeno podešavanje. One će prikazati šta se kontroliše. Na primer: Jedna ili dve usisne grupe, jedna kondenzatorska grupa, ili kombinacija. Pogledajte primer ispod:
1 usisna grupa
1 konden-
zatorska grupa
1 usisna grupa i 1 kondenzatorska
grupa
Pritisnite „Enter“da dođete na pregled
Odaberite red i pritisnite „Enter“
Status = ili 1 usisna grupa ili 1 kondenzatorska grupa ili Oboje, usisna grupa i kondenzatorska grupa.
Parametri
Kada se alarm pošalje sa kontrolera, mor­ate preći na ovaj ekran da bi videli tekst alarma.
Pristup menijima zahteva lozinku. Nivo 1: Samo pregled (100) Nivo 2: Menjanje vrednosti (200) Nivo 3: Menjanje konfiguracija (300)
6 Uputstvo RS8GZ445 © Danfoss 2017-04 AK-PC 351
Pregled načina za podešavanjePostoji tri načina kako se može napraviti podešavanje kontrolera. Izaberite način koji je najlakši za Vas: ili „Čarobnjak“, „Brza podešavanja“ ili pregledom „Svi parametri“.
Startni ekran nakon isporuke
Principi rada1. Odaberite poziciju korišćenjem tastera sa strelicama
2. Potvrdite korišćenjem „Enter”
3. Koristite “X” za povratak
Pritisnite „Enter“
Fabrička lozinka prilikom isporuke je 300. Koristite tastere sa strelica­ma da se podesi lozinka. Potvrdite pritiskom na taster „Enter”
Izabrati metod podešavanja. Završite pritiskom na taster „Enter”
Pritisni taster „Enter”  drži pritis- nuto 2 sekunde dok se ne pojavi unos lozinke
Čarobnjak
Ovde ćete biti navođeni kroz seriju podešavanje, posle kojih će kontroler biti spreman za start. Ovde su prikazane slike 1 do 22.
Glavni meniPrvo podešavanje je Tip pos­trojenja
Kada se odabere Tip postrojenja, omogućiće se sledećih nekoliko podešavanja. Na primer:
Nastavi do sledećih menija. Sva podešavanja su objašnjena na stranicama u nastavku.
Ovde su dostupne sledeće opcije:
- Komp. + Kond. = usisna grupa i kondenzator
- Kondenzator = samo kondenzator
- Kompresor = samo usisna grupa
- Nijedno
AK-PC 351 Uputstvo RS8GZ445 © Danfoss 2017-04 7
Meni
Start/stop
Glavni prekidač Glavni prekidačStartuj i zaustavi regulaciju ovde.
Spoljašnji Glavni prekidač
Tip postrojenja
Odabrati Tip postrojenja
Tip rashladnog sredstva Podešavanje rashladnog sredstvaPre startovanja hlađenja tip rashladnog sredstva mora biti
Merne jedinice Definišite referentne vrednosti i očitavanja ili temperature zasićenja ili pritiskaIzaberite priti-
Napajanje frekvencija FrekvencijaPodesiti frekvenciju napojne mreže.
Alarmni izlaz Alarmni relejOvde se definiše alarmni relej koji će se aktivirati u slučaju pojave alarma.
Usisna grupa
Kontrolni status Upravljački status
Za podešavanje konfiguracije neophodno je da se regulacija zaustavi. Ako se pokuša promeniti podešavanje konfiguracije dok je regulacija aktivna kontroler će postaviti pitanje da li treba zaustaviti regulaciju. Kada su sva podešavanja završena i kada se glavni prekidač podesi na „ON“, kontroler će prikazati na ekranu različita merenja. Regulacija će startovati. (Ako je definisan spoljašnji glavni prekidač on takođe mora biti na „ON“ pre nego regulacija startuje.)
Spoljašnji Glavni prekidačMoguće je povezati spoljašnji glavni prekidač koji se može koristiti za start i stop regulacije Ako prekidač nije povezan, ulaz mora biti „premošten“. I interni i spoljašnji glavni prekidač moraju biti podešeni na ON da bi regulacija startovala.
Podešavanje postrojenja:
Sledeće mora biti regulisano:
Kompresorska grupa
Kondenzatorska grupa
Jedna kompresorska grupa + Jedna kondenzatorska grupa
definisan. Možete odabrati između sledećih rashladnih sredstava: R12, R22, R134a, R502, R717, R13, R13b1, R23, R500, R503, R114, R142b, user defined, R32, R227, R401A, R507, R402A, R404A, R407C, R407A, R407B, R410A, R170, R290, R600, R600a, R744, R1270, R417A, R422A, R413A, R422D, R427A, R438A, R513A (XP10), R407F, R1234ze, R1234yf, R448A, R449A, R452A. Upozorenje: Pogrešan odabir rashladnog sredstva može izazvati kvar kompresora. Druga rashladna sredstva: Tada se podesi "user defined" i onda se podese 3 faktora: fak1, fak2 i fak3 klizanje temperature (ako je potrebno).
sak ili temperaturu zasićenja. (Može se podesiti tokom inicijalnog podešavanja i ne sme se naknadno menjati.)
Odabrati prioritet alarma koji će aktivirati relej
- Bez releja
- Kritični alarmi
- Kritični i ozbiljni alarmi
- Svi alarmi Sledeće, definisati da li je relej aktivan (uključen) kada je alarm ON ili kada je alarm OFF. (Ako su svi releji iskorišteni za start/stop kompresora i ventilatora kondenzatora, neće biti moguće da se koristi alarmni relej.)
Kontrolni status Ovde pročitati status upravljačkog kruga npr.:
Nema kompresora = nema raspoloživog kapaciteta (greška). Normalno = regulacija Alarm komp = alarmna situacija gde kompresor ne startuje. ON zadrška = čeka se da istekne vremenska zadrška Start zadrška = čeka se da istekne vremensaka zadrška Normalna reg = regulacija u neutralnoj zoni. Ubrizgavanje ON zadrška = čeka se vremenska zadrška. Kaskada = „slave“ ili „master“ 1. komp.zadr. = čeka se da istekne vremenska zadrška prvog kompresora Odsisavanje = odsisavanje do podešene granične vrednosti pre nego kompresori stanu. Greška senzora = prinudni rad zbog pogrešnog signala senzora. Ograničenje kapaciteta = funkcija ograničavanja kapaciteta je aktivna. Sd Visoko = praćenje temperature utiče na regu­laciju. Pc Visoko = praćenje pritiska utiče na regulaciju. Ručni rad = ručna regulacija. Glavni prekidač OFF = regulacija zaustavljena.
Trenutna (aktuelna) zona
Ovde se može videti kako radi regulacija u odnosu na referentnu vrednost: Po greška: Nema regulacije
- Zona: Željeni pritisak je ispod neutralne zone NZ: Pritisak je u neutralnoj zoni + Zona: Željeni pritisak je iznad neutralne zone.
Kontrolna temp. /
Ovde se može pročitati trenutna vrednost regulacionog senzora
Kontrolni pritisak
Referenca (referentna
Ukupna regulaciona referentna vrednost se može očitati ovde
vrednost)
SW: 1.2x
On / Off
Fab: Nijedno
Fab: Nijedno
Temp. / pritisak Fab: Zasićena temp.
50 Hz / 60 Hz Fab: 50 Hz
DO-zahtev Fab: Bez releja
8 Uputstvo RS8GZ445 © Danfoss 2017-04 AK-PC 351
Trenutni kapacitet Ovde se može očitati trenutni kapacitet kao % od ukupnog kapaciteta
Traženi kapacitet Ovde se može očitati zahtevani (traženi) kapacitet kao % od ukupnog kapaciteta
Broj komp. u pogonu Ovde se može očitati koliko kompresora trenutno radi
Po pritisak Ovde se može očitati izmereni pritisak sa Po pritisnog transmitera
Tc Zasićena temp. Ovde se može očitati temperatura zasićenja dobijena konverzijom izmerenog Po pritiska
S4 temp. medija Izmerena trenutna vrednost S4 senzora može se očitati ovde
MC Po pomak Vrednost referentnog pomaka na Po zahtevan od mrežnog uređaja
(funkcija optimizacije usisnog pritiska) može biti očitana ovde.
Pc Pritisak Ovde se može očitati mereni pritisak sa Pc pritisnog transmitera
Tc Zasićena temp. Ovde se može očitati temperatura zasićenja dobijena konverzijom izmerenog Pc pritiska
Dan / Noć status Ovde se može videti status funkcije dnevni /noćni rad
LP prekidač Izmereni status na povezanom LP presostatu (niski pritisak) može se očitati ovde
HP prekidač Izmereni status na povezanom HP presostatu (visoki pritisak) može se očitati ovde
Ubrizgavanje ON Ovde se može očitati status signala Ubrizgavanje ON koji je poslat ka kontrolerima isparivača
MC Noćni pomak Ovde se može očitati staus signala za noćni pomak koji je primljen od mrežnog uređaja.
Kontrolne postavke Regulacione postavke
Upravljački rad Tip regulacije
Regulacija je normalno podešena na „Auto“, ali se može promeniti na „Off“ ili „Manual“ („ručno“ upravljanje). Kada je podešavanje na „Manual“ (Ručni rad) naknadno se može podesiti prinudni rad unošenjem vrednosti u %.
Podešavanje Ovde unesite podešenu vrednost za regulaciju ( regulaciona referentna vrednost=
podešavanje + razni pomaci) Pomak može biti usled signala za noćni pomak ili usled aktivacije kontrolne funkcije od mrežnog uređaja.
Neutralna zona Ovde podesite neutralnu zonu oko referentne vrednosti. Pogledati ilustraciju na strani 3.
Noćni pomak Ako je potrebno, podesite vrednost za koju će se referentna vrednost pomaknuti u toku
noćnog rada. Zadržati podešavanja na 0 ako je aktivna funkcija za optimizaciju usisnog pritiska (Po optimi­zacija) preko mrežnog uređaja.
Maks Referenca Ovde podesiti najvišu dozvoljenu regulacionu referentnu vrednost.
Min Referenca Ovde podesiti minimalnu dozvoljenu regulacionu referentnu vrednost.
PI regulacija Ovde podesiti koliko brzo PI regulacija mora reagovati: 1 = sporo, 10 = vrlo brzo.
(Za podešavanje “Custom” = „Prema odabiru“ 0, specijalne opcije za podešavanja će se otvoriti, odnosno parametri Kp, Tn i podešavanje vremena oko neutralne zone. Ove opcije su samo za trenirano osoblje.) Ove opcije su samo za trenirano osoblje.
Prvi stepen vreme rada
Prilikom početnog starta (start-up), rashladni sistem mora imati vremena da se započne pro­ces hlađenja pre nego PI regulacija preuzme ulogu upravljanja i dozvoli startovanje sledećeg kompresora. Ovde se podešava vremensku zadršku do starta sledećeg kompresora.
Odsisavanje Funkcija odsisavanje
Da bi se sprečio veliki broj uključenja/isključenja kompresora pri niskom opterećenju, moguće je definisati funkciju odsisavanja za poslednji kompresor. U ovom slučaju će se kom­presor isključiti kada trenutni usisni pritisak dostigne vrednost graničnog podešavanja „Odsi­savanje granica Po“ = “Pump-down limit Po”. (Podešavanje mora biti iznad sigurnosne granice za nizak usisni pritisak „Po Min Limit).
Sigurnosni kapacitet dan
Sigurnosni kapacitet u slučaju kvara regulacionog senzora (senzor za merenje usisnog pritiska) Podesiti željeni kapacitet koji će se primeniti tokom dnevnog režima rada.
MAN / OFF / AUTO Fab: AUTO Min: 0% Max: 100%
Min: -80°C (-1.0 bar) Max: 30°C (50 bar) Fab: -15°C (3.5 bar)
Min: 0,1 K (0.1 bar) Max: 20 K (5.0 bar) Fab: 6 K (0.4 bar)
Min: -25 K (-5.0 bar) Max: 25 K (5.0 bar) Fab: 0 K (0.0 bar)
Min: -50°C (-1.0 bar) Max: 80°C (50.0 bar) Fab: 80°C (40.0 bar)
Min: -80°C (-1.0 bar) Max: 25°C (40.0 bar) Fab: -80°C (-1.0 bar)
Min: 0 (prilagođeno) Max: 10 Fab: 5
Min: 0 s Max: 300 s Fab: 120 s
Yes /No Fab: Ne
Min: -80°C (-1.0 bar) Max: 30°C (50.0 bar) Fab: -40°C (0.3 bar)
Min: 0% Max: 100% Fab: 50%
Sigurnosni kapacitet noć
Sigurnosni kapacitet u slučaju kvara regulacionog senzora (senzor za merenje usisnog pritiska) Podesiti željeni kapacitet koji će se primeniti tokom noćnog režima rada.
Komp. start zadrška Zadrška starta kompresora nakon prinudnog zatvaranja ekspanzionih ventila (na kraju sig-
nala za prinudno zatvaranje) Zadrška će rezultirati da mrežni uređaj primi signal za start od svih povezanih kontrolera pre
Min: 0% Max: 100% Fab: 25%
Min: 0 s Max: 180 s Fab: 30 s
nego što prvi kompresor startuje.
AK-PC 351 Uputstvo RS8GZ445 © Danfoss 2017-04 9
Ubrzavanje OFF zadrška
Zadrška za prinudno zatvaranje ekspanzionih ventila, ako kontroler pošalje signal za uključenje kompresora, ali je rad kompresora trenutno blokiran („zaključan“) i zbog toga ne može startovati.
Konfiguracija Konfiguracija
Kontrolni senzor Odaberite upravljački (regulacioni) senzor za usisni krug:
Pritisni transmiter Po - Raciometrijski (AKS32R), 1-5V (AKS 32), 0-20mA, 4-20mA (AKS 33) Temperaturni senzor medija S4 (regulacija temperature medija - rasoline). (Pt 1000 ohm)
Po senzor max granica
Po senzor min granica
Kompresor način rada
Radni opseg pritisnog transmitera Podesiti gornju vrednost pritisnog transmitera Podesi relativni pritisak.
Radni opseg pritisnog transmitera Podesi donju vrednost pritisnog transmitera Podesi relativni pritisak.
Podesiti tip kompresora koji će se koristiti za regulaciju: Nijedno 1 singl, 2 singl, 3 singl, 4 singl 1 frekv., 2 frekv., 3 frekv, 4 frekv 1 digital, 2 digital, 3 digital 1 stream, 2 stream, 3 stream 1x1 rast.ventil, 1x2 rast.ventil, 2x1 rast. ventil (unload)
Primena
Min: 0 s Max: 300 s Fab: 120 s
AI-zahtev Po / S4 Fab: Po raciometrički
Min: -1 bar Max: 159 bar Fab: 12 bar
Min: -1 bar Max: 159 bar Fab: -1 bar
DO-zahtev / AO-zahtev Fab: 2 digital
Jednostepeni
Frekventni na prvom. Onda jednostepeni.
Digital scroll (stream) na prvom. Onda jednostepeni.
Kompresori sa rasteretnim ventilima.
1 singl
2 singl
3 singl
4 singl
1 frekv
2 frekv
3 frekv
4 frekv
1 digital
2 digital
3 digital
1x1 unload
1x2 unload
1x3 unload
2x1 unload
Vodeći kompresor ­kapacitet
Podesiti nominalni kapacitet kompresora za prvi kompresor (definisano je u zavisnosti od „Kompresor način rada“) Kompresor način rada
Min: 1 kW Max: 100 kW Fab: 1 kW
Unosi se kapacitet za ili “Digital scroll”, ili “Stream”, ili “Variable speed CRII” kompresor
Kompresor kapacitet Podešavanje nominalnog kapaciteta ostalih kompresora
Samo za jednostepene: Svi su istog kapaciteta, uključujući i prvi. Ako svi imaju rasteretne ventile: Svi su istog kapaciteta, uključujući i prvi.
VSD Min. brzina Za frekventni
Min. brzina za frekventno regulisan kompresor.
VSD Start brzina Za frekventni
Minimalna brzina na kojoj kompresor startuje (mora biti podešena viša vrednost nego „VSD Min. brzina“) VSD Min. brzina
VSD Max brzina Za frekventni
Najveća dozvoljena brzina za kompresor
Min: 1 kW Max: 100 kW Fab: 1 kW
Min: 10 Hz Max: 60 Hz Fab: 30 Hz
Min: 20 Hz Max: 60 Hz Fab: 45 Hz
Min: 40 Hz Max: 120 Hz Fab: 60 Hz
10 Uputstvo RS8GZ445 © Danfoss 2017-04 AK-PC 351
PWM vreme perioda Za “Scroll” i “Stream”
Podešavanje vremena perioda za „rasteretne ventile“ (ON vreme + OFF vreme)
PWM Min ciklus Za scroll
Minimalni kapacitet u vremenskom intervalu (bez minimalnog kapaciteta kompresor se neće rashlađivati).
PWM startni ciklus Za scroll
Startni kapacitet: kompresor će se uključiti tek kada zahtev za potrebnim kapacitetom dostigne podešenu vrednost.
PWM Max ciklus Za scroll
Ograničavanje kapaciteta tokom vremenskog perioda. Nema ograničavanja ako je podešnje na 100%
Komp. 1 Sd temp. Za “Scroll” i “Stream”
Definisati da li kontroler treba pratiti temperaturu gasa na potisu Sd na izlazu iz kompresora (NTC 86K ili Pt 1000 Ohm).
Komp. 1 Sd max. Za „scroll“ i „stream“, CRII i ako je podešeno Da u “Komp.1 Sd temp”
Podesiti maksimalnu Sd temperaturu
Kompresor vremena Kompresor vremena
Vodeći komp. Min ON Min: Minimalno vreme rada za vodeći kompresor (min. On-vreme)
Podesiti prinudno vreme rada (On-vreme) tokom koga će kompresor ostati uključen pre nego se ponovo može isključiti. Podešavanje se unosi da bi se sprečio nepravilan rad kompresora. Da bi se sprečio kvar na kompresoru podešavanje mora biti usklađeno sa zahtevima proizvođača kompresora.
Vodeći komp. Min OFF
Min. Minimalno vreme mirovanja (min. Off-vreme) za vodeći kompresor Podesiti prinudno vreme mirovanja (Off-vreme) tokom koga kompresor mora biti isključen pre ponovnog uključenja. Podešavanje se unosi da bi se sprečio nepravilan rad kompresora.
Min: 10 s Max: 40 s Fab: 20 s
Min: 10% Max: 50% Fab: 10%
Min: 10% Max: 60% Fab: 30%
Min: 60% Max: 100% Fab: 100%
AI-zahtev Ne / Da Fab: Ne
Min: 0°C Max: 195°C Fab: 125°C
Min: 0 min Max: 60 min Fab: 0 min
Min: 0 min. Max: 30 min Fab: 0 min
Vodeći komp. Restart Minimalni period vremena za restartovanje vodećeg kompresora.
Podesiti prinudno vreme mirovanja (Off-vreme) tokom koga kompresor mora biti isključen pre ponovnog uključenja. Podešavanje se unosi da bi se sprečio nepravilan rad kompresora. Da bi se sprečio kvar na kompresoru podešavanje mora biti usklađeno sa zahtevima proizvođača kompresora.
Vodeći komp. Sigurnosna zadrška
Vremenska zadrška pre nego se kompresor br. 1 isključi zbog aktivacije zaštite Vreme započinje kada se primi signal na sigurnsnom ulazu za kompresor.
Komp. Min ON Min. Minimalno vreme rada (min. On-vreme) za preostale kompresore
Podesiti prinudno vreme rada (On-vreme) tokom koga će kompresor ostati uključen pre nego se ponovo može isključiti. Podešavanje se unosi da bi se sprečio nepravilan rad kompresora.
Komp. Min OFF Min. Minimalno vreme mirovanja (Off-vreme) za preostale kompresore
Podesiti prinudno vreme mirovanja (Off-vreme) tokom koga kompresor mora biti isključen pre ponovnog uključenja. Podešavanje se unosi da bi se sprečio nepravilan rad kompresora.
Komp. Restart Minimalni period vremena za restartovanje preostalih kompresora.
Podesiti prinudno vreme mirovanja (Off-vreme) tokom koga kompresor mora biti isključen, pre nego što se može ponovo uključiti. Podešavanje se unosi da bi se sprečio nepravilan rad kompresora.
Komp. Sigurnosna zadrška
Vremenska zadrška pre nego se kompresor isključi zbog aktivacije zaštite. Vreme započinje kada se primi signal na sigurnsnom ulazu za kompresor.
Kompresor status Kompresor status
Komp. 1 Sd gas Ovde očitati Sd temperaturu kompresora.
Komp. 1 status Ovde očitati radni status kompresora 1. Sledeće informacije se mogu pojaviti:
Uključen=start Off= kompresor isključen Ručni rad=kompresor ručno kontrolisan. Isključen zbog zaštite = isključen zbog signala na DI-ulazu. Restart timer= čeka istek vremenske zadrške. Spreman=spreman za start. Min OFF timer=čeka istek vremenske zadrške. Min. ON timer=čeka istek vremenske zadrške. Pun kapacitet=kompresor radi 100%. U radu=kompresor
radi. Onemogućen=zaustavljen zbog servisa.
Komp. 2.... Iste funkcije za preostale kompresore
Kapacitet kompresora Kapacitet kompresora
Komp. 1 kap Ovde očitati trenutno kapacitet kompresora (0-100%)
Komp. 2.... Iste funkcije za preostale kompresore
Kompresor radni sati Radni sati kompresora
Reset radnih sati Ovde resetujte sve brojače radnih sati i startujte brojače sledećih kompresora.
Komp.1 vreme rada Ovde očitati ukupan broj radnih sati kompresora
Min: 1 min. Max: 60 min Fab: 4 min
Min: 1 min. Max: 10 min Fab: 1 min
Min: 0 min. Max: 60 min Fab: 0 min
Min: 0 min. Max: 30 min Fab: 0 min
Min: 1 min. Max: 60 min Fab: 4 min
Min: 1 min. Max: 10 min Fab: 0 min
AK-PC 351 Uputstvo RS8GZ445 © Danfoss 2017-04 11
Kompresor servis Kompresor servis
Kondenzator
Kontrolni status Upravljački status
Kontrolne postavke Kontrolne postavke
Vent. konfiguracija Konfiguracija rada ventilatora
Komp.2..... Iste funkcije za preostale kompresore
Komp.1 izvan pogona Kompresor se može izbaciti iz upotrebe, tako da kontroler nastavi regulaciju bez ovog kom-
presora. Ne = Normalna regulacija Da = Regulacija se nastavlja bez ovog kompresora, a alarm se neće generisati.
Komp.2..... Iste funkcije za preostale kompresore
Kontrolni status Ovde se može očitati status kondenzatorskog kruga, npr:
• Glavni prekidač = OFF
• Kontroler kapaciteta je spreman za upravljanje
• Kontrola kapaciteta je u normalnom radnom režimu
• Kontrola kapaciteta je podešena na ručno upravljanje (ručni režim rada)
• Prinudno uključeni kapacitet na 100% zbog Visok Pc/Visok Sd – zaštitnih funkcija
• Prinudno uključeni kapacitet na 100% zbog spoljašnjeg signala usled aktivacije HP presostat/HP zaštita/Sd sigurnosna granica
Kontrol. temp./
Ovde se može pročitati trenutna vrednost regulacionog senzora
pritisak
Referenca (referentna
Ukupna regulaciona referentna vrednost se može očitati ovde
vrednost)
Trenutni kapacitet Ovde se može očitati trenutni kapacitet kao % od ukupnog kapaciteta
Traženi kapacitet Ovde se može očitati zahtevani (traženi) kapacitet kao % od ukupnog kapaciteta
Broj vent. u pogonu Ovde se može očitati broj ventilatora koji su u radu
Tc Zasićena temp. Ovde se može očitati temperatura zasićenja dobijena konverzijom izmerenog Pc pritiska
Pc Pritisak Ovde se može očitati mereni pritisak sa Pc pritisnog transmitera
S7 Medij Ovde se može očitati trenutno merena vrednost temperature medija sa senzora S7 (samo ako
je S7 odabran kao regulacioni senzor tokom „Vent. konfiguracija“)
Sc3 spoljašnji vazduh kond.
HP presostat (visok
Ovde se može očitati trenutno merena vrednost spoljašnje temperature vazduha sa senzora Sc3.
Ovde se može očitati status na HP sigurnosnom presostatu
pritisak)
Dan / Noć status Ovde se može videti status funkcije dnevni /noćni rad
Upravljački rad Tip regulacije
Regulacija je normalno podešena na „Auto“, ali se može promeniti na „Off“ ili „Manual“ („ručno“ upravljanje). Kada je podešavanje na “Manual” (Ručni rad), kapacitet onda prinudno može biti podešen u %.
Podešavanje Ovde uneti podešenu vrednost za regulaciju kondenzacije.
Takođe podesite vrednost ako se regulacija vrši preko reference fluida (podešena vrednost se koristi u slučaju greške senzora Sc3 za merenje spoljašnje temperature).
Sc3 pomak Temperaturni pomak za regulaciju referentne vrednosti fluida.
Regulaciona referenca = Sc3 mereno + Sc3 pomak
Min. referenca Ovde podesiti minimalnu dozvoljenu regulacionu referentnu vrednost.
Max. referenca Ovde podesiti najvišu dozvoljenu regulacionu referentnu vrednost.
Prop. faktor Kp Proporcionalni faktor za PI regulaciju
Ako se Kp vrednost snižava, regulacija radi stabilnije (sporije)
Integ. vreme Tn Integraciono vreme za PI regulaciju
Ako se Tn vrednost poveća, regulacija će raditi stabilnije (sporije)
Kontrolni senzor Odaberite upravljački (regulacioni) senzor za kondenzatorski krug:
Pritisni transmiter Po - Raciometrijski (AKS32R), 1-5V (AKS 32), 0-20mA, 4-20mA (AKS 33) Temperaturni senzor S7 (Pt 1000 ohm)
Yes /No Fab: Ne
MAN / OFF / AUTO Fab: AUTO Min: 0% Max: 100%
Min: -25°C (-1.0 bar) Max: 90°C (159 bar) Fab: 35°C (15.0 bar)
Min: 0 K Max: 20 K Fab: 6 K
Min: -25°C (-1.0 bar) Max: 100°C (159 bar) Fab: 10°C (5.0 bar)
Min: -25°C (-1.0 bar) Max: 100°C (159 bar) Fab: 50°C (35.0 bar)
Min: 1 Max: 30 Fab: 10
Min: 30 s Max: 240 s Fab: 180 s
AI-zahtev Pc / S7 Fab: Pc
12 Uputstvo RS8GZ445 © Danfoss 2017-04 AK-PC 351
Zaštita
Pc senzor max granica
Radni opseg pritisnog transmitera Podesiti gornju vrednost pritisnog transmitera Podesi relativni pritisak.
Pc senzor min granica Radni opseg pritisnog transmitera
Podesi donju vrednost pritisnog transmitera Podesi relativni pritisak
Referentni način rad Podesiti referentni način regulacije rada
Fiksna referentna vrednost; referentna vrednost je definisana preko fiksne podešene vred­nosti Promenljiva referentna vrednost; referentna vrednost će pratiti temperaturu spoljašnjeg vazduha koja se meri senzorom Sc3.
Ventilatori režimi rada
Konfiguracija rada ventilatora Brzina ventilatora & DO: Upravljanje brzinom ventilatora preko AO2 i start/stop preko DO izlaza. Brzina ventilatora: Upravljanje brzinom ventilatora preko AO2 4 Vent. step: step-by-step . Start/stop preko 4 kom. DO izlaza. 3 Vent. step: step-by-step . Start/stop preko 3 kom. DO izlaza. 2 Vent. step: step-by-step . Start/stop preko 2 kom. DO izlaza. 1 Vent. step: step-by-step . Start/stop preko 1 kom. DO izlaza. Ne koristi se. Za step-by-step regulaciju, ventilatori se uključuju i isključuju sekvencijalno (npr. 123-321)
Tip regulacije Normalno se koristi PI- regulacija, ali se ovo može promeniti na P-regulaciju ako dizajn
sistema to zahteva. PI-regulacija: Regulacija se ovde odvija tako da je razlika između merene vrednosti i refer-
entne vrednosti što je moguće manja.
P-regulacija: Regulacija kapaciteta se ovde odvija prema proporcionalnoj regulaciji.
VSD Start brzina Ovde podesiti startnu vrednost za frekventni regulator.
Vrednost mora biti viša nego što je vrednost za minimalnu brzinu (VSD Min. brzina).
VSD Min brzina Ovde se podesiti minimalnu brzinu frekventnog regulatora.
Ako se zahteva niži kapacitet, ova minimalna brzina će se održavati dokle god se zahtevani kapacitet ne spusti na 0%. Nakon toga svi ventilatori staju potpuno.
Vent. na kompresor Ovde definišete da li će ventilatori da rade normalno ili da li moraju da se zaustave kada se
zaustavi poslednji kompresor. (Optimizovano = u skladu sa tim da li je kompresor uključen/ isključen.)
Vent. status Vent. status
Brzina ventilatora Ovde se očitava trenutni kapacitet ventilatra kondenzatora u % (frekventno kontrolisani)
Vent. 1 status Ovde se prikazuje status releja 1 (prvi stepen ili relej za frekventni regulator)
Vent. 2..... Ovde se prikazuje status releja 2, 3, itd (step 2, 3, itd.)
Po/S4 Min limit Zaštitne granice za minimalni usni pritisak PoAko je ova vrednost dostignuta, svi kompresori
će se isključiti
Po/S4 Max alarm Alarmna granica za visoki usisni pritisak Po
Ako je ova vrednost dostignuta, nastaje alarm
Po/S4 Max zadrška Vremenska zadrška za aktiviranje (slanje) Po Maks alarm-a
Pc Maks limit Zaštitna granica za maksimalni Pc
Ako Pc prekorači ovde podešenu vrednost umanjenu za 3K, pun kapacitet kondenzatora će se uključiti, a kapacitet kompresora će se umanjivati za 1/3 na svakih 30 sekundi. Ako Pc prekorači graničnu vrednost, kompletan kapacitet kompresora će se trenutno isključiti, a aktiviraće se i alarm nakon isteka vremenske zadrške.
Tc Maks limit Zaštitna granica za maksimalnu TcPodešena Pc max. granica, pretvorena u temperaturu se
može očitati ovde.
S7 max limit Zaštitna granica za S7Ako S7 prekorači ovde podešenu vrednost umanjenu za 3K, uključiće se
pun kapacitet kondenzatora, a kapacitet kompresora će se umanjivati za 1/3 na svakih 30 sekundi. Ako S7 prekorači graničnu vrednost, kompletan kapacitet kompresora će se trenutno isključiti, a aktiviraće se i alarm nakon isteka vremenske zadrške.
Pc/S7 Max zadrška Vremenska zadrška za Pc Maks. alarmAlarm će se aktivirati tek kada istekne vremenska
zadrška
Sig. vreme restart Odloženo startovanje koje prati status nakon isključenja usled zaštitaAko se isključivanje do-
godilo usled sigurnosnih zaštita “Pc Maks. limit” or “Po Min. limit”, kompresor mora mirovati definisan period vremena. Vrednost vremena može biti podešena ovde.
Min: -1 bar Max: 159 bar Fab: 34 bar
Min: -1 bar Max: 159 bar Fab: -1 bar
AI-zahtev Fiksno / Klizno Fab: Podešavanje
DO-zahtev AO-zahtev
Fab: Brzina ventila­tora & DO
P / PI Fab: PI
Min: 0% Max: 60% Fab: 35%
Min: 0% Max: 40% Fab: 20%
Min: Normal ctrl. Max: Optimized Fab: Normal ctrl
Min: -120°C (-1.0 bar) Max: 30°C (159 bar) Fab: -40°C (0.5 bar)
Min: -30°C (-1.0 bar) Max: 100°C (159 bar) Fab: 100°C (5.0 bar)
Min: 0 min. Max: 240 min. Fab: 5 min.
Min: -1 bar Max: 159 bar Fab: 40 bar
-
Min: -50°C Max: 100°C Fab: 100°C
Min: 0 min. Max: 240 min. Fab: 0 min.
Min: 0 min. Max: 60 min. Fab: 1 min.
AK-PC 351 Uputstvo RS8GZ445 © Danfoss 2017-04 13
Reset alarma senzora Resetovanje alarma nakon pojave greške senzora
Generalne funkcije
Digitalni ulaz Digitalni ulaz
DI7 konfig. DI7 ulaz može biti podešen kao:
DI8 konfig. DI8 ulaz se može podesiti kao:
DI8 Alarm tekst Sledeći tekst alarma može biti odabran kada je DI8 odabran kao generalni alarm:
DI8 Alarm zadrška Vremenska zadrška za DI8 alarm
Sistem
Ekran Odaberi izglede (prikaze) na ekranu
Jezik Odabrati jedan od ponuđenih jezika:
Merne jedinice Uređaj
Pritisak Jedinice pritiska (Sva očitanja pritiska i setinzi su prema relativnom pritisku.)Odabrati bare ili
Temperatura Merne jedinice za temperaturu
Screen saver - vreme Screen saver - vreme
Korisnik istek vre­mena
Kontrasta ekrana Podešenja kontrasta
Lozinka Pristupna šifraPodešavanja kontrolera mogu biti zaštićena sa tri nivoa pristupnih šifri - lozinki.
Lozinka nivo 1
Lozinka nivo 2
Lozinka nivo 3
Mreža Mreža
Modbus adresa Ovde podesiti adresu kontrolera ako je povezan na mrežni uređaj preko komunikacione
Baudrate Jedinica sistema obično komunicira sa 38.4.
Serial mode Vrednost se ne sme menjati.
Reset na fabričke postavke
Kada se dogodi greška senzora, ispravan signal mora biti registrovan u toku specificiranog broja minuta pre nego kontroler resetuje alarm. Regulacija će se nastaviti čim je signal sa senzora isparavan.
Postoje dva generalna digitalna ulaza koji mogu biti korišteni u kontroleru.
- Ne koristi se.
- Prima signal za noćni pomak. Signal će podići usisni pritisak za podešenu vrednost.- Prima signal sa LP presostata. Signal će dovesti do toga da se zaustave svi kompresori.
- Ne koristi se.
- Signal sa presostata visokog pritisaka HP. Signal će startovati pun kapacitet ventilatora, a
kapacitet kompresora će isključiti.
- Registruje generalni alarm.
Tekst alarma se može povezati sa generalnim alarmom. Tekst se može videti na ekranu i može biti poslat mrežnom uređaju.
Generalni alarm, Nizak pritisak, Visok pritisak, Visoka temp., Nivo ulja, Nivo tečnosti, Curenje, Greška frekventnog.
Engleski, Nemački, Francuski, Danski, Španski, Italianski, Portugalski, Holandski, Ruski, Poljski, Češki, Turski, Mađarski, Hrvatski, Srpski, Rumunski
Odabrati SI ili Imperial (kada su podešavanja kapaciteta kompresora prema U.S. vrednostima).
PSIG
Odabrati °C ili °F.
Ako nijedan taster nije pritisnut određeni vremenski period jačina osvetljaja na ekranu će biti svedena na minimum. Nivo osvetljaja će biti ponovo podignut čim se pojavi nova aktivnost.
Vreme nakon koga se vraća na početni ekran - „log-off“ vreme Ukoliko se tasteri nisu pritiskali u okviru zadatog vremenskog perioda, na ekranu se vratiti glavni prikaz. Nakon toga korisnik će morati nanovo da se „uloguje“. Ako se promeni ovo vreme, ono će biti u funkciji kada se korisnik sledeći put „uloguje“. Ako se želite „izlogovati“ , izaći iz menija, bez čekanja vremenskog perioda, potrebno je pritis­nuti i držati 3 sekunde taster „X“.
Ovde se kontrast može izmeniti
Nivo 1: Samo pregled Nivo 2: Podešavanja na nivou instalatera Nivo 3: Konfiguraciona podešavanja (konfiguracioni meni) Pristupna šifra je broj između 001 i 999.
mreže.
Ako se izmeni u jedinici sistema, na primer, na režim „SLV“ (19.2), podešavanje takođe mora da se izmeni na 19.2, ovde u kontroloru. (Vrednost podešavanja = 192)
Povratak na fabrička podešavanjaAko se funkcija podesi na “DA”, sva podešavanja će se vratiti na fabrička podešavanja, a lista alarma će se pobrisati.
Min: 0 min. Max: 30 min. Fab: 10 min.
DI-zahtev Night / LP presostat Fab: Ne koristi se.
DI-zahtev Generalni / HP presostat Fab: Ne koristi se.
Min: 0 min. Max: 360 min. Fab: 5 min.
-
Fab: UK English
SI / Imperial Fab: SI
Bar / PSIG Fab: bar
°C / °F Fab: °C
Min: 1 min. Max: 60 min. Fab: 1 min.
Min: 1 min. Max: 60 min. Fab: 2 min.
Min: 0 Max: 100 Fab: 30
Fab: 100
Fab: 200
Fab: 300
-
Min: 1 Max: 120 Fab: 1
Fab: 384
Fab: 8E1
14 Uputstvo RS8GZ445 © Danfoss 2017-04 AK-PC 351
I/O konfiguracija
Ovde možete videti koje izlaze i ulaze ste sa svojim podešavanjima uspostavili. Prikazane vrednosti ulaza i izlaza ne možete menjati, ali merenja sa analognih ulaza mogu biti kalibrisana.
Digitalni izlazi
1: 2: 3: . 6:
Digitalni ulazi
1: 2: 3:.. 8:
Analogni izlazi
1: 2:
Analogni ulazi
1: 2: 3: 4:.
I/O Status
Digitalni izlazi
1: . 6:
Digitalni ulazi
1: . 8:
Analogni izlazi
1: 2:
Analogni ulazi
1: . 4:
I/O Pregled
DO: Max 6, Korišteno:__ DI: Max 8, Korišteno:__ AO: Max 2, Korišteno:__ AI: Max 4, Korišteno:__
I/O Ručna kontrola
Digitalni izlazi Ručna kontrola relejnih izlaza
Analogni izlazi Ručna kontrola analognog izlaza
On/off izlaziIzlazi su podešeni automatski prema sledećem rasporedu: a) Ako je potreban PWM izlaz, postavite ga na DO6 b) Kompresori i rasteretni ventili od DO1 pa na dalje c) Sledeći, ventilatori d) Alarm (Ako se DO6 ne koristi za izlaz PWM, alarm će se premestiti na DO6) (Jedan izlaz može biti ON ili OFF sa aktiviranjem releja.)
On/off ulazi
Sledeće tačke za povezivanje se ne mogu menjati: DI1-4 = Zaštitni ulazi od odgovarajućih kompresora. DI5 = Zaštitni ulaz od ventilatora. DI6 = Spoljašnji prekidač start/stop. DI7 = Noćni signal ili LP presostat. DI8 = Generalni alarm ili HP presostat (Funkcija se može aktivirati kada je ulaz povezan ili isključen).
Analogni izlazi
AO1 se može koristiti da kontroliše brzinu kompresora. AO2 se može koristiti da kontroliše brzinu ventilatora. Kada je funkcija odabrana, izlazni signal će biti 0-10 V.
Analogni ulazi
Ulazi su automatski podešeni. AI1: Sc3 senzor spoljašnje temperature, Pt 1000 ohm AI2: Sd senzor potisne temperature, Pt 1000 ohm ili NTC 86K ohm AI3: S4 temperaturni senzor, Pt 1000 ohm ili Po pritisni transmiter: Vidite tip. Vidite nizak priti-
sak senzora. Vidite visok pritisak senzora.
AI4: S7 temperaturni senzor Pt 1000 ohm ili Pc pritisni transmiter: Vidite tip. Vidite nizak priti-
sak senzora. Vidite visok pritisak senzora. (Tip AKS 2050 pritisnog transmitera, za visok pritisak, emituje isti signal kao i AKS 32R).
Sva merenja mou biti kalibrisana ako je potrebno.
Status on/off izlazaOvde se može videti da li je funkcija uključena (on) ili isključena (off). (PWM ventil za digital scroll mora biti povezan na DO6. Pulsni signal se može videti kao naizmeniči on/off signal.)
Status on/off ulaza
Ovde se može videti status ulaznog signala.
Status analognih izlaza
Ovde se može videti vrednost izlaznog signala kao % od maksimalne vrednosti signala
Status analognih ulaza
Ovde se mogu videti vrednosti koje kontroler primi sa pritisnog i temperaturnih senzora. U vrednosti su uračunate i kalibracije.
Korišteni ulazi i izlazi
Ovde se može videti koliko je slobodno različitih ulaza i izlaza. Takođe se može uporediti s količinom koja je konfigurisana. Ako ih je previše definisano pojaviće se znak uzvika (!).
U toku normalnog rada, funkcija releja biti u statusu „Auto“. U slučaju prinudnog rada funkcija će biti prebačena na „On“ ili „Off“. Ne zaboravite da prebacite ponovo na “Auto” kada se prinudni rad završi.
Tokom normalnog rada, funkcija izlaza će biti podešena na „Auto“. U slučaju da se želi premostiti, funkcija mora prvo biti prebačena na „Ručni rad“ posle čega se izlazni signal može menjati na vrednosti od 0-100%. Ne zaboravite da prebacite ponovo na “Auto” kada se prinudni rad završi.
On Off
On Off
Auto / On / Off
Auto / Ručno
0-100%
AK-PC 351 Uputstvo RS8GZ445 © Danfoss 2017-04 15
Alarm prioriteti
Generalno
Mirovanje: Greška senzora: Rashladno sredstvo: Izlaz u RUČNOM RADU Generalni alarm;
Usisna grupa
Nizak pritisak: Visoki pritisak: Kompresor zaštita:
Kondenzator
Visoki pritisak: Ventilator zaštita:
Čarobnjak
Čarobnjak Čarobnjak će vas voditi kroz neophodna podešenja, npr. ukupno oko 20 do 25 prikaza, u
Lista alarma
Alarm prioriteti
Kontroler će izbaciti obaveštenje o alarmu ako se dogodi određeni incident. Svaki incident je podešen da ima određenu važnost za svaki alarm, ali je moguće da se modi­fikuje važnost svakog od njih. Odaberite između sledećih nivoa važnosti, prioriteta:
Kritičan: Važni alarmi koji zahtevaju visok nivo pažnje. Ozbiljan: Alarmi srednje važnosti Normalan: Alarmi koji nisu visoke važnosti Onemogućen: Alarmi kojima je podešen ovaj prioritet će biti otkazani.
Fabričko podešavanje alarma se može videti na dnu ove strane.
zavisnosti od odabira koji se napravi u toku programiranja. Ovakvim odabirom će se konfigurisati odgovarajući ulazi i izlazi. Sami možete videti konfigu­raciju povezivanja u I/O konfiguracionom meniju. Ako se koristi, vidite stranu 17.
Kritičan Ozbiljan Normalno Onemogućen
Tekst alarma Razlog Prioritet
Generalni alarmi Mirovanja (Glavni prekidač
OFF) Po senzor greška Greška signala sa pritisnog transmitera Po S4 greška senzora Greška na signalu sa temperaturnog senzora S4 za merenje temp. medija. Sd greška senzora: Greška sa temperaturnog signala Sd potisne temperature Sd greška Pc senzor greška Greška signala sa pritisnog transmitera Pc S7 greška senzora: Greška na signalu sa temperaturnog senzora S7 za merenje temp. medija na kondenzatoru Sc3 greška senzora: Greška na signalu sa temperaturnog senzora Sc3 za merenje spoljašnje temperature. Sd Komp. 1 greška senzora Greška na signalu sa temperaturnog senzora „Sd komp. 1“ potisne temp. na digital scroll/stream
Rashladno sredstvo nije odabrano
Izlazi u ručnom modu Izlazi se podešavaju u ručnom modu. Izlaz u Ručnom modu Normalno IO konfiguracija greška Nisu dodeljene sve funkcije ulaza i izlaza odgovarajućim ulazima i izlazima na kontroleru * (se ne mogu podesiti) Normalno GA - „Tekst alarma“ Alarm na generalnom alarmnom ulazu DI 8 (DI ulaz "Gen. Alarm 2 – tekst alarma zavisi od konfigurisa-
Alarmi usisne grupe Po/S4 Niski usisni pritisak Dostignuta je minimalna zaštitna granica za usisni pritisak Po LP zaštini presostat (niski) Dostignuta je granica za niski pritisak na eksternom presostatu (DI ulaz) Po/S4 Visok usisni pritisak Prekoračena je granica za alarm visokog pritiska za Po Visoki pritisak Po: Kritičan Komp. 1 Visoka potisna temp. Zaštitna granica za izlaznu temperaturu gasa za Digital scroll/Stream kompresor je prekoračena Kompresor 1-4 zaštita Kompresor br. 1-4 je isključen preko generalnog zaštitnog ulaza (DI ulaz "Komp.1-4 zaštita") Kondenzator alarmi Pc/S7 Visok pritisak konden-
zacije HP presostat (visoki) Prekoračena je granica za alarm visokog pritiska na eksternom presostatu HP (DI 8 ulaz) Kondenz. zajednički sig-
urnosni krug
Alarm kada je upravljanje zaustavljeno preko internog ili eksternog glavnog prekidača (DI ulaz „Glavni prekidač“)
kompresoru Alarm se aktivira ako nijedno rashladno sredstvo nije odabrano. Rashladno sredstvo
nog teksta)
Granica za preventivnu zaštitu od visokog pritiska kondenzacije Pc je prekoračena (3K ispod zaštitne granice)
Kvar na ventilatoru se detektuje preko zajedničkog zaštitnog ulaza (DI ulaz "Ventilatori zaštita")
Podešenje
Mirovanje Normalno
Senzor greška Normalno
nije podešeno.
Generalni alarm Normalno
Nizak pritisak Po: Normalno
Kompresor zaštita: Normalno
Visok pritisak Pc Kritičan
Ventilatori zaštita Normalno
Fabrička
vrednost
Normalno
* Alarm "IO konfiguracija greška" je aktiviran ako sve IO funkcije nisu dodeljene ulazima ili izlazima na kontroleru. Čest razlog za to može biti što je previše funkcija odabrano prilikom konfiguracije kontrolera. Idite na meni „Glavni meni“ =>IO status => IO pregled“. Na ovom ekranu možete videti da li je previše funkcija istog tipa konfigurisano – označeno je sa znakom uzvika „!“ “ Pogledajte primer prikaza na ekranu gde je previše DO funkcija konfigurisano Problem rešite prilagođavanjem DO funkcija prema maksimalnom broju DO izlaza.
Alarmi senzora Alarmi senzora se automatski gase kada je signal senzora uredu u trajanju od 10 min. Ako ste ispravili grešku senzora i želite da ručno, prinudno uklonite alarm idite na “Alarmi detaljni prikaz” Pritisnite i držite stisnuto taster “X” 2 sekunde.
16 Uputstvo RS8GZ445 © Danfoss 2017-04 AK-PC 351
Povezivanja kada se koristi Čarobnjak
Digitalni izlazi (DO1-DO6):
Ako ste koristili Čarobnjaka za konfigurisanje, kontroler će auto­matski dodeliti odabrane funkcije za određene ulaze i izlaze prema sledećem redosledu:
• PWM pulsni izlaz za digital scroll ili stream kompresor će biti lociran na „solid state“ releju DO6
• Kompresor start i rasteretni ventili
• Ventilatori
• Alarm (prvenstveno DO6, ali ako je DO6 zauzet, onda prvi slobodni DO).
Digitalni ulazi (DI1-DI8) su predviđeni na sledećim ulazima:
DI1-4: Zaštitni signali od kompre-
sora DI5: Ulaz za zaštite ventilatora DI6: Spoljašnji glavni prekidač
(start/stop)
DI7: LP presostat ili signal Noćni
rad
DI8: HP presostat ili Generalni
alarmni ulaz
Analogni izlazi (AO1-AO2) su predviđeni za sledeće izlaze:
AO1: Kontrola brzine kompresora AO2: Kontrola brzine ventilatora na
kondenzatoru
Dodeljivanje funkcija odgovarajućim ulazima i izlazima se može podesiti u „IO konfiguracija“ Ovo je jedan primer sa 3 kompresora i 2 ventilatora na kondenzatoru:
Analogni ulazi (AI1-AI4) su predviđeni na sledećim ulazima:
AI1: Sc3 spoljašnja temperatura
vazduha AI2: Sd temperatura potisnog gasa AI3: Po usini pritisak ili S4 tempera-
tura medija AI4: Pc pritisak kondenzacije ili S7
temperatura medija
Na ovom prikazu se može videti koliko izlaza i ulaza je predviđeno vašim podešavanjem.
AK-PC 351 Uputstvo RS8GZ445 © Danfoss 2017-04 17
Povezivanje
Povezivanje, donji nivo Povezivanje, gornji nivo
DO1-DO5:
Svi 24 V ili
svi 230V a.c.
DO6: 24 V a.c. ili 230 V a.c.
Upozorenje Napajanje za AI se ne sme deliti sa drugim kontrol­erima.
Napajanje
24 V a.c. ili 24 V d.c.
DO – Digitalni izlazi, 6 pcs. DO1 - DO6
DO6 je „solid state“ relej Releji su smanjene strujne snage prema specificiranoj vred­nosti. Ako je alarmni relej definisan, on će biti uključen u toku nor­malnog rada i on će se isključiti u slučaju aktivnog alarma ili usled gubitka napajanje na kontroleru.
DO DO1-DO5 DO6 I Max. 5 A(2) Imax. = 0.5A
U Svi 24 V ilisvi 230 V AC
AKS 32R
AKS 32
Imin. = 50 mA Leak<1.5 mA
24 V a.c.
230 V a.c.
ili
10-90% raciometrički
1-5 V
AI – Analogni ulazi, 4 kom. AI1 - AI4
AI1- Sc3: Pt 1000 ohm, AKS 11 ili AKS 21. AI2 - Sd kompresor 1. NTC 86K ohm @ 25°C, sa digital scroll-a AI3: Pritisni transmiter Po ili temperaturni senzor S4, Pt 1000 ohm AI4: Pritisni transmiter Pc ili temperaturni senzor S7, Pt 1000 ohm
Pritisni transmiteri
• Raciometrički: 10-90% od napajanja, AKS 32R / 2050
• Signal: 1-5 V, AKS 32
• Strujni: 0-20 mA / 4-20 mA, AKS 33 (napajanje = 12 V)
DI – Digitalni ulazi - kontakti, 8 kom. DI1 - DI8
Povezivanje može biti kao isključivanje kontakta ili prekidanje signala. Odabrati šta se aktivira tokom konfiguracije. DI1-4: Zaštitni ulazi, kompresori 1,2,3 i 4 DI5: Zaštitni ulazi, ventilatori kondenzara DI6: Spoljašnji Glavni prekidač DI7: Noćni signal ili LP presostat DI8 Generalni alarm or HP presostat
AO – Analogni izlazi, 2 kom. AO1 - AO2
Moraju se koristiti kada se koristi frekventni regulator ili EC motori. Omogućava 0-10 volti sa terminala COM i AO1 (kompresor), a zatim COM i AO2 (ventilatori).
Modbus
AKS 33
0-20mA 4-20mA
Vrlo je važno da se instalacija komunikacionog kabla izvede ispravno. Proveriti literaturu br. RC8AC. Ne zaboravite na terminaciju bus mreže.
18 Uputstvo RS8GZ445 © Danfoss 2017-04 AK-PC 351
Kontrola kapaciteta za digital scroll kompre­sore
Samo DO6
Modulacija kapaciteta se vrši pomoću vremenskog intervala uključenosti i isključenosti kompresora "PWM period time". 100% kapac­iteta znači da je kompresor uključen celo vreme. Sama modulacija kapaciteta se reguliše pomoću isključivanja kompresora ("off time") bypass ventilom u okviru zadatog intervala. Nema "hlađenja" kada je bypass ventil uključen (na "on"). Sam kontroler preračunava potreban kapacitet i onda će ga menjati prema vremenu uključenja ventila za kontrolu kapaciteta. Postavljena je granica za minimalni kapacitet tako da rashladni kapacitet ne ide ispod 10%. Ovo je postavljeno zato što se kompresor ne može hladiti sam. Ta vrednost se može podići ako je to neophodno. Na sličan način se kapacitet može ograničiti tako da kompresor nema 100% kapaciteta. Obično nije neophodno da se ograničava max. kapacitet.
Sd praćenje Kada se vrši regulacija uz praćenje Sd temperature, jedan od tri kompresora će povećati kapacitet u slučaju da se temperatura približi graničnoj vrednosti za Sd. Ovo će rezultirati boljim hlađenjem digital scroll kompresora.
Hlađenje Nema hlađenja
PWM vreme perioda
PWM Min. Ciklus
PWM Max. Ciklus
Stream kompresor
Pulsni signal PWM se takođe može koristiti za upravljanje jednog „stream“ kompresora sa jednim rasteretnim ventilom. Kapacitet kompresora je podeljen na do 50% na jednom releju i preostalih 50-100% za rasteretni ventil. Rasteretni ventil je povezan na DO6. Sd se može pratiti kao i za scroll kompresor.
Ubrizgavanje „off“
Elektronski ekspanzioni ventili u rashladnim sistemima moraju biti zatvoreni kada su svi kompresori sprečeni da startuju (nemaju uslov za rad). Kao rezultat, isparivači se neće puniti tečnošću i tako potopiti kompresor kada ponovo startuje proces regulacije. Funkcija može biti aktivirana preko monitoring sistema.
AK-PC 351 Uputstvo RS8GZ445 © Danfoss 2017-04 19
Podaci
Napajanje
4 analognih ulaza
8 digitalnih ulaza
Relejni izlaz za kontrolu kapaciteta
2 naponska izlaza 0-10 V d.c. Ri = 1kohm Komunikacioni
protokol
Spoljašnji radni uslovi
Zaštita IP 20 Težina 0,2 kg Montaža DIN-šina Konektori - terminali max. 2.5 mm 2 multi core
Sertifikati
Pritisni transmiter / temperaturni senzor
Pogledajte katalog RK0YG...
24 V a.c. +/-15% 50/60 Hz, 9 VA 24 V d.c. (20-60 V ), 9 VA
Merenje pritiska: Raciometrički pritisni transmiter tip AKS 32R 1-5 volt pritisni transmiter tip AKS 32 0-20 (4-20) mA pritisni transmiter tip AKS 33
Merenje temperature: Pt 1000 ohm/0°C NTC - 86K sa digital scroll / stream
Od kontaktnih funkcija Npr. od: Start/stop za regulaciju Praćenje sigurnosnih krugova Funkcija generalnog alarma
kontrolu kapaciteta SPDT (5A)
1 kom. Solid State PWM za scroll – rasteretni vent.
Modbus za AK-SM 800
-20 - 60°C, u toku rada
-40 - 70°C, u toku transporta 20 - 80% Rh, bez kondenzacije Bez uticaja udara /vibracija
EU Nisko Naponska Direktiva i EMC zahtevi i CE­označavanje odgovara sa LVD testiranjem prema EN 60730-1 i EN 60730­2-9 EMC - testirano EN61000-6-2 i 3 UL odobrenje
AC-1: 5 A (ohmic) AC-15: 2 A (inductive)
Imax. = 0.5A Imin. = 50 mA. Leak<1.5 mA Nije zaštićen od kratkog spoja
Montaža /Dimenzije
Montaža samo na DIN šinu (IP 20)
Kapacitivno opterećenje
Releji ne smeju da se koriste za direktno povezivanje kapacitivnog opterećenja kao što su LED lampice i kontrole za uključivanje i isključivanje EC motora. Sva opterećenja sa prekidačkim napajanjem moraju da se povežu sa odgovarajućim ili sličnim kontaktorom.
20 Uputstvo RS8GZ445 © Danfoss 2017-04 AK-PC 351
Naručivanje
Tip Funkcija Upravljanje Napajanje Kodni broj
AK-PC 351 Kontroler kapaciteta Sa tasterima i ekranom 24 V 080G0289
AK-PC 351 Uputstvo RS8GZ445 © Danfoss 2017-04 21
Spisak literature
Uputstvo za instalaciju i proširene funkcije RC8AC
Ovde se može videti kako se izvodi pravilno povezivanje komunikacione mreže za ADAP-KOOL® Rashladne upravljačke sisteme.
Upozorenja za instalaciju
Slučajna oštećenja, loša montaža, ili uslovi na terenu, mogu dovesti do kvara kontrolnog sistema i na kraju dovesti do potpunog zaustavljanja celog rashladnog sistema. Sve moguće zaštitne mere su preduzete za naše proizvode da bi se ovo sprečilo. Međutim, pogrešna montaža, na primer, ipak može predstavljati problem. Električni kontroleri nisu zamena za nor­malno, dobro inženjersko projektovanje. Danfoss neće biti odgovoran za bilo koji proizvod, ili komponentu, pokvarenu kao rezultat gore navedenih oštećenja. Obaveza montažera je da proveri detaljno instalaciju, i da ugradi sve ne­ophodne zaštitne uređaje. Posebna pravila su neophodna za slanje signala kontroleru kada je kompresor zaustavljen i za slučajeve kada su neophodni usisni akumulatori ispred kompresora. Vaš lokalni predstavnik Danfoss-a će biti na raspolaganju za dalje savete, itd.
Danfoss ne može preuzeti odgovornost za moguće greške u katalozima, brošurama i drugom štampanom materijalu. Danfoss zadržava pravo da izmeni svoje proizvode bez obaveštenja. Ovo se takođe primenjuje za proizvode koji su naručeni, a da takve alternacije mogu biti izvedene tako da dodatne izmene nisu neophodne u već postojećim specifikacijama koje su već dogovorene. Svi zaštitni znaci vlasništvo su (istim redosledom) odgovarajućih preduzeća Danfoss. Danfoss oznake i logotipi su zaštitni žigovi preduzeća Danfoss A/S. Sva prava zadržana.
22 Uputstvo RS8GZ445 © Danfoss 2017-04 AK-PC 351
ADAP-KOOL®
Loading...