Danfoss AK-CC 550A User guide [pl]

User Guide
Sterownik urządzeń chłodniczych
AK-CC 550A
ADAP-KOOL® Refrigeration control systems
danfoss.com

Wprowadzenie

Zastosowanie
Zalety
• Umożliwia podniesienie ciśnienia ssania o kilka stopni
• Optymalizacja zużycia energii przez cały układ chłodniczy
• Jeden sterownik dla wielu różnorodnych urządzeń chłodniczych
• Wbudowany wyświetlacz na czołowym panelu sterownika
• Szybka konfiguracja z wykorzystaniem ustawień fabrycznych
Charakterystyka
Regulacja temperatury odbywa się na podstawie sygnałów z jednego lub dwóch czujników, umieszczonych w strumieniu powietrza przed i za parownikiem – odpowiednio czujniki S3 i S4. Sterownik oblicza średnią ważoną z tych odczytów. Wagę sygnałów z obu czujników nastawia się oddzielnie dla funk­cji termostatu, termostatu alarmowego i wyświetlania tempera­tury. Opcjonalnie, w przestrzeni chłodzonej można zainstalować dodatkowy czujnik temperatury produktu S6, przydatny do rejestracji temperatury w konkretnym miejscu w otoczeniu produktu chłodzonego. Temperaturę powierzchni parownika mierzy czujnik S5, który może być wykorzystany w charakterze czujnika końca odszrania­nia. Oprócz przekaźnika do sterowania elektronicznym zaworem rozprężnym typu AKV, sterownik posiada 5 przekaźników, których funkcje zależą od wybranej aplikacji – poszczególne opcje opisano szczegółowo na stronie 12.
Funkcje
• Termostat dzienny i nocny z sygnałem sterującym dwustanowym lub modulowanym
• Czujnik temperatury produktu S6 i oddzielna nastawa alarmu
• Wybór nastawy termostatu poprzez wejście dwustanowe
• Adaptacyjna regulacja przegrzania
• Przegrzanie można regulować w dół do 0 K
• Adaptacyjne sterowanie odszranianiem w oparciu o wydajność
parownika
• Początek odszraniania inicjowany przekaźnikiem czasowym, poprzez wejście dwustanowe lub łącze sieciowe
• Odszranianie naturalne, elektryczne lub gorącym gazem
• Koniec odszraniania zależny od czasu lub temperatury końca odszraniania
• Koordynacja odszraniania w układzie regulatorów „master/slave”
• Okresowa praca wentylatorów po wyłączeniu chłodzenia przez termostat
• Funkcja mycia urządzenia na potrzeby dokumentacji procedur HACCP
• Sterowanie grzałkami poręczowymi według obciążenia dziennego
i nocnego lub według punktu rosy
• Wyłącznik drzwiowy
• Sterowanie pracą dwóch sprężarek
• Sterowanie zasłonami nocnymi (meble)
• Sterowanie oświetleniem
• Funkcja dogrzewania
• Fabrycznie przeprowadzona kalibracja gwarantująca lepszą do­kładność pomiarową niż wymagana przez normę EN ISO 23953­2 bez potrzeby dodatkowej kalibracji (dla czujnika Pt 1000)
• Zintegrowany moduł komunikacji MODBUS z opcją instalacji karty LonWorks.
Spis treści
Wprowadzenie .................................................................................................. 2
Działanie .............................................................................................................. 4
Zastosowanie ...................................................................................................12
Przykłady zastosowania
Przegląd funkcji ...............................................................................................15
Działanie ............................................................................................................ 26
Przegląd menu ................................................................................................28
Połączenia elektryczne .................................................................................32
Dane techniczne ............................................................................................. 34
Zamawianie ...................................................................................................... 35
2 Instrukcja RS8FS649 © Danfoss 2018-09 AK-CC 550A
Zastosowania
Poniżej przedstawiono przykłady zastosowań sterownika AK-CC
550. Odpowiednia nastawa definiuje przeznaczenie wejść i wyjść przekaźnikowych, zgodnie z wymogami danej aplikacji. Nastawy dla poszczególnych aplikacji zestawiono na stronie 28.
Aplikacje 1 do 8
Opcje te dotyczą typowych mebli i komór chłodniczych, wyposażonych w jeden zawór, jeden parownik i posiadających jedną przestrzeń chłodzoną (jedną sekcję). Funkcje czujników temperatury ustalono według typowych zasad. Funkcje wyjść przekaźnikowych różnią się w zależności od wybra­nego zastosowania.
Aplikacja 9
Ten wariant jest odpowiedni dla urządzeń chłodniczych z jed­nym zaworem, dwoma parownikami i dwiema przestrzeniami chłodzonymi. Regulacja temperatury i załączanie alarmu odbywa się w zależności od sygnału z czujnika S4. Czujnik S3 umożliwia wyświetlenie temperatury w przestrzeni chłodzonej. Czujnik temperatury produktu jest zastąpiony przez dodatkowy czujnik końca odszraniania drugiego parownika S5B.
Aplikacja 10
Opcja ta występuje w przypadku urządzeń wyposażonych w jeden zawór, jeden parownik, a posiadających dwie przestrzenie chłodzone. Regulacja temperatury przebiega z wykorzystaniem czujnika S4.
Na podstawie sygnałów z dwóch czujników S3 załączane są alarmy oraz wyświetlana jest temperatura w obu przestrzeni­ach chłodzonych. Zwłoka załączenia alarmu może dla nich być wspólny.
AK-CC 550A Instrukcja RS8FS649 © Danfoss 2018-09 3

Działanie

Zasilanie parownika
Parownik jest zasilany czynnikiem chłodniczym za pośrednictwem elektronicznego zaworu rozprężnego typu AKV. Zawór ten pełni rolę zarówno zaworu rozprężnego, jak i elektromagnetycznego zaworu odcinającego. O otwarciu i zamknięciu zaworu decydują sygnały ze sterownika. W sterowniku zaimplementowano adaptacyjny algorytm mo­dulowanego sterowania czasem otwarcia zaworu, dzięki czemu do parownika w każdej chwili dociera optymalna ilość czynnika chłodniczego.
Pomiar przegrzania może się odbywać na jeden z dwóch sposo­bów: Z wykorzystaniem przetwornika ciśnienia Po i czujnika tempera­tury S2 Sposób ten zapewnia prawidłowy, pewny i dokładny pomiar prze­grzania w każdych warunkach pracy. Sygnał z przetwornika ciśnienia może być wykorzystywany przez kilka sterowników, o ile ciśnienie w parownikach nie różni się zanadto.
Dostępne są dwa równoległe ustawienia przegrzania:
1. Rozprężanie suche, które nie zezwala na przepływ cieczy.
2. Adaptacyjna płynna regulacja, który zezwala na przepływ cieczy. Ten typ sterowania wymaga, żeby sterownik odbierał sygnał wł./wył. na przykład ze zbiornika umieszczonego w ruro­ciągu ssawnym. Przełącznik poziomu w zbiorniku zarejestruje, gdy poziom cieczy zostanie przekroczony. Gdy to następuje, sterownik przełącza się na rozprężanie suche, a po obniżeniu się poziomu cieczy przełącza się z powrotem na adaptacyjna płynna regulacja. Funkcja jest definiowana w ustawieniu o02, o37 lub o84. Funkcja ta może być również odbierana poprzez transmisję danych z jednostki systemu.
Ostrzeżenie Przypadkowe uruchomienie może zezwolić na przepływ cieczy do sprężarki. Instalator ma obowiązek zapewnić, żeby utrata sygnału przesyłanego do sterownika nie powodowała przepływu cieczy do sprężarki. Firma Danfoss nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności za szkody wynikłe z nieprawidłowej instalacji.
Regulacja temperatury
Temperatura w urządzeniu chłodniczym jest mierzona za pomocą jednego lub dwóch czujników, umieszczonych w strumieniu po­wietrza przed i za parownikiem – odpowiednio S3 i S4. Sterownik oblicza średnią ważoną z tych odczytów. Wagę sygnałów z obu czujników nastawia się oddzielnie dla funk­cji termostatu, termostatu alarmowego i wyświetlania temperatu­ry – przykładowo, nastawa 50% skutkuje jednakowym wpływem obu sygnałów na wartość średnią.
Regulacja temperatury może być realizowana dwojako: jako zwykła regulacja dwustanowa (ZAŁĄCZ/WYŁĄCZ) z różnicą łączeń, albo jako regulacja modulowana, zapewniająca mniejsze wahania temperatury niż w przypadku regulacji typu ZAŁĄCZ/WYŁĄCZ. Istnieje jednakże ograniczenie dla regulacji modulowanej – może ona być wykorzystana tylko w instalacjach centralnych. W przypadku urządzeń jednostkowych należy wybrać dwustanową regulację temperatury ZAŁĄCZ/WYŁĄCZ. Natomiast w instalacjach centralnych można wybrać zarówno regulację dwustanową, jak i modulowaną.
Monitorowanie temperatury
Podobnie, jak w przypadku funkcji termostatu, tak samo dla funkcji alarmu można nastawić wagę sygnałów docierających do sterownika z czujników S3 i S4. Nastawia się dolny i górny próg alarmu przekroczenia temperatury oraz zwłokę załączenia alarmu. Dłuższy czas zwłoki można nastawić dla alarmu przekroczenia górnej granicy temperatury. To opóźnienie jest aktywne po odszronieniu, oczyszczeniu urządzenia oraz jego rozruchu.
4 Instrukcja RS8FS649 © Danfoss 2018-09 AK-CC 550A
Zmiana temperatury zadanej (dwa zakresy pracy termostatu)
Możliwość łatwej zmiany temperatury zadanej jest przydatna szczególnie w przypadku urządzeń, w których naprzemiennie składuje się różne produkty, wymagające odmiennej tempera­tury przechowywania. Zakres pracy termostatu można zmienić poprzez zwarcie styków zewnętrznych podłączonych do wejścia dwustanowego. Po zmianie na wyświetlaczu pojawia się na krótki czas informacja o wybranym zakresie pracy termostatu. Dla obu zakresów można zadać różne nastawy termostatu oraz różne pro­gi alarmowe – także dla sygnału z czujnika temperatury produktu.
Zmiana nastaw w trybie nocnym
Obciążenie cieplne mebli chłodniczych może znacznie się zmieniać pomiędzy godzinami otwarcia sklepu, a okresem jego zamknięcia, szczególnie jeśli stosowane są pokrywy nocne. W okresie nocnym nastawę termostatu można podnieść, nie wpły­wając na temperaturę przechowywania produktu. Przełączenie pomiędzy trybem dziennym i nocnym może nastąpić poprzez:
• sygnał z zewnętrznego przełącznika,
• sygnał z systemu transmisji danych.
Czujnik temperatury produktu
W przestrzeni chłodzonej można umieścić dodatkowy, opcjonalny czujnik temperatury S6, wykorzystując go do pomiaru i monitorowania temperatury w najcieplejszym miejscu urządzenia. Dla sygnału z czujnika temperatury produktu można nastawić osobne progi alarmu i czas zwłoki.
Mycie urządzenia
Funkcja ta ułatwia obsłudze sklepu przeprowadzenie standar­dowej procedury mycia urządzenia. Zostaje ona aktywowana poprzez wciśnięcie przycisku umieszczonego zwykle na obudowie urządzenia. Mycie urządzenia przebiega w trzech fazach: 1 - pierwsze wciśnięcie przycisku zatrzymuje urządzenie chłodni-
cze, przy czym wentylatory nadal pracują, w celu odszronienia parowników. Na wyświetlaczu widnieje napis „Fan”.
2 - po drugim wciśnięciu przycisku następuje wyłączenie
wentylatorów i można rozpocząć mycie urządzenia. Na wyświetlaczu widać komunikat „OFF”.
3 -trzecie wciśnięcie przycisku przywraca normalną pracę
urządzenia. Wyświetlacz pokazuje aktualną temperaturę w przestrzeni chłodzonej.
W przypadku pracy sterownika w sieci transmisji danych infor­macja o uruchomieniu funkcji jest przekazywana do jednostki nadrzędnej jako odpowiedni alarm. Jest on rejestrowany w systemie, co pozwala kontrolować i potwierdzać wykonanie mycia urządzenia.
Zawieszenie alarmu Podczas mycia urządzenia nie są załączane alarmy przekroczenia temperatury.
Wyłączanie urządzenia
Ta funkcja zamyka zawór AKV oraz wyłącza wszystkie wyjścia. Urządzenie chłodzące zostaje zatrzymane jak główny przełącznik, ale bez alarmu A45 — stan gotowości. Tę funkcję można włączyć przy użyciu przełącznika na wejściu DI lub ustawienia na drodze wymiany danych.
- + + °C
1 ÷ + Fan
2 ÷ ÷ Off
3 + + °C
AK-CC 550A Instrukcja RS8FS649 © Danfoss 2018-09 5
Odszranianie
W zależności od rodzaju urządzenia chłodniczego można wyko­rzystać następujące metody odszraniania: Naturalne:: przy ciągłej pracy wentylatora Elektryczne:: dzięki załączeniu elementu grzejnego Gorącym gazem: dzięki przełączeniu zaworów elektromag-
netycznych gorąca para czynnika chłodni­czego płynie przez parownik
Sekwencja odszraniania
1) Odessanie pary
2) Stopienie szronu
3) Postój po odszranianiu
4) Odprowadzenie skroplonego czynnika z parownika (tylko dla
odszraniania gorącym gazem)
5) Ociekanie
6) Zwłoka załączenia wentylatora
Odszranianie gorącym gazem (tylko aplikacja 6)
Ten rodzaj podłączenia może być stosowany do odtajania gorą­cym gazem, ale tylko w odniesieniu do komercyjnych instalacji chłodniczych np. w supermarketach. Funkcje sterownika mogą nie wystarczyć do dużych instalacji przemysłowych. Przekaźnik 2 steruje pracą zaworu na przewodzie ssawnym za parownikiem. Przekaźnik 4 może sterować zaworem na obejściu i/lub zaworem gorącego gazu. Jeśli są używane zawory PMLX i GPLX, czas opóźnienia „d23” trzeba będzie ustawić na prawidłową wartość. Podczas odszraniania gorącym gazem nie można uruchomić ręcz­nego cyklu odszraniania za pomocą poprzez dotknięcie dolnego przycisku sterownika.
Układ z odszranianiem gorącym gazem
Grzałka tacy ociekowej
W przypadku odszraniania gorącym gazem możliwe jest także sterowanie pracą grzałki tacy ociekowej. Jej zasilanie załącza się z początkiem odszraniania. Po zakończeniu tego procesu, grzałka pozostaje załączona jeszcze przez pewien czas, zależny od nastawy przekaźnika czasowego lub poziomu temperatury.
Początek odszraniania
Odszranianie może zostać zainicjowane na różne sposoby Okresowo: Odszranianie rozpoczyna się w zadanych odstępach
czasu, np. co osiem godzin. Okres ten musi ZAWSZE być nastawiony na wartość wyższą niż w trybie odszraniania według planu i z aktywacją przez system transmisji danych.
W zależności od czasu chłodzenia: Odszranianie rozpoczyna się po
upływie określonego, sumarycznego czasu chłodzenia. Innymi słowy, mniejsze obciążenie cieplne spowoduje wydłużenie okresu między procesami odszraniania.
Według planu: Odszranianie rozpoczyna się o określonych porach
doby, nie częściej jednak niż 6 razy na dobę.
Z wymuszeniem przez sygnał zewnętrzny: Odszranianie
rozpoczyna się po podaniu sygnału na wejście dwustanowe.
Przez system transmisji danych:: Odszranianie jest inicjowane
zdalnie przez moduł nadrzędny.
Adaptacyjnie:: Załączenie odszraniania dokonuje się w oparciu o
zarejestrowane zmiany wydajności parownika..
Ręcznie:: Odszranianie rozpoczyna się po naciśnięciu dolnego
przycisku na panelu czołowym sterownika.(chociaż nie w przypadku aplikacji 6) lub za pomocą ustawienia parametru.
Wszystkie powyżej przedstawione sposoby można wykorzystać w sposób dowolny. Zastosowanie któregokolwiek z nich spowoduje rozpoczęcie odszraniania.
Zatrzymanie odszraniania
Odszranianie można zatrzymać na podstawie:
• czasu,
• temperatury (czas jest wtedy dodatkowym zabezpieczeniem).
Sprężarka
Jeśli metoda odszraniania jest ustawiona na gaz, sprężarka będzie włączona podczas cyklu odszraniania.
Wentylatory
Podczas odszraniania wentylatory mogą być zatrzymane lub mogą pracować. Mogą również pracować, a następnie być zatrzymywane przy ustawionej temperaturze. Sygnał temperatury jest uzyskiwany z temperatury zatrzymania podczas odszraniania.
6 Instrukcja RS8FS649 © Danfoss 2018-09 AK-CC 550A
Koniec odszraniania
Odszranianie kończy się:
• po upływie czasu nastawionego na przekaźniku czasowym, albo
• po osiągnięciu przez czujnik zadanej temperatury (z zabezpieczeniem w postaci przekaźnika czasowego).
Odszranianie koordynowane Odszranianie przy współpracy kilku sterowników może być realizowane albo z zastosowaniem połączenia przewodami elektrycznymi pomiędzy sterownikami lub poprzez zdalną transmisję danych z udziałem jednostki nadrzędnej.
Połączenie przewodowe Poszczególne sterowniki są połączone poprzez wejścia dwustanowe DI2. Załączenie odszraniania w jednym sterowniku powoduje automatyczne uruchomienie odtajania w pozostałych regulatorach. Po zakończeniu odszraniania każdy ze sterowników wchodzi w tryb oczekiwania. Regulatory pozostają w tym trybie aż do zakończenia odtajania przez ostatni ze sterowników. Następnie wszystkie sterowniki automatycznie przechodzą w tryb chłodzenia. Przez sieć transmisji danych Koordynację odszraniania realizuje jednostka nadrzędna, w której zdefiniowane są grupy sterowników. Zgodnie z tygodniowym harmonogramem inicjuje ona proces odszraniania w danej grupie.
Max. 10
Jednostka nadrzędna
Po zakończeniu odtajania każdy ze sterowników wysyła sygnał do jednostki nadrzędnej i wchodzi w tryb oczekiwania. Regulatory pozostają w tym trybie aż do zakończenia odszraniania przez ostatni sterownik w grupie. Następnie jednostka nadrzędna zezwala wszystkim sterownikom na podjęcie trybu chłodzenia.
Odszranianie według potrzeb
1 Na podstawie czasu chłodzenia.
Odszranianie jest inicjowane po upływie określonego, zakumulowanego czasu chłodzenia. (Funkcja nieaktywna, gdy odszranianie adapracyjne nastawione jest na 2, 3 lub 4.
Odszranianie adaptacyjne:
Ta funkcja ocenia potrzebę odszraniania na podstawie przepływu powietrza przez urządzenie. Może ona nawet rozpocząć odszranianie oraz anulować zaplanowane odszranianie. Wybór funkcji:
0. Funkcja wyłączona 1 Monitoring
Grubość lodu jest obliczana na podstawie przepływu powierza przez parownik. Alarm zostanie uruchomiony w przypadku oblodzenia lub
wrzenia czynnika przed zaworem. 2 Adaptacyjna (dzień) (może zastąpić jedno odszranianie dziennie). To ustawienie może być używane wtedy, gdy urządzenie nie ma zamkniętej zasłony ani pokrywy w ciągu dnia, a zasłony lub pokrywy są zamykane w nocy.
Grubość lodu jest obliczana na podstawie przepływu powierza przez
parownik.
Parownik jest monitorowany tylko w ciągu dnia. Jeżeli odszranianie nie
jest wymagane w dzień to nie zostanie ono przeprowadzene. Sterownik
dąży do przeprowadzenia odtajań jedynie w nocy. 3 Adaptacyjna (w dzień i w nocy) (może zastąpić odszranianie zarówno w dzień, jak i w nocy). To ustawienie może być używane wtedy, gdy urządzenie ma drzwi lub drzwi przesuwne albo jest całkowicie nieosłonięte zarówno w dzień, jak i w nocy. To ustawienie zalecane jest także dla pomieszczeń.
Grubość lodu jest obliczana
na podstawie przepływu powierza przez parownik. Planowane
odszraniania są przeprowadzane zgodnie z wymaganiami.
Jeżeli parownik nie wymaga odszraniania, to nie jest ono
przeprowadzane.
4 W pełni adaptacyjne (może rozpocząć dodatkowe odszranianie). To ustawienie może być używane wtedy, gdy urządzenie ma drzwi lub drzwi przesuwne albo jest całkowicie nieosłonięte zarówno w dzień, jak i w nocy. To ustawienie zalecane jest także dla pomieszczeń.
Funkcja ta bazuje na rejestracji natężenia przepływu powietrza przez chłodnicę. Parownik jest stale monitorowany, a procesy odszraniania są przeprowadzane niezależnie od planowanych. Wszystkie planowane odszraniania będą również przeprowadzane. Do tygodniowego harmonogramu odszraniania należy wpisać liczbę operacji odtajania odpowiadającą nominalnemu obciążeniu cieplnemu. Jeśli obciążenie parownika wzrośnie ponad ten poziom, funkcja odszraniania według potrzeb załączy dodatkowe odtajanie.
Funkcja ta wymaga następujących podłączeń:
- zawór rozprężny typu AKV
- czujniki temperatury S3 i S4
- sygnał ciśnienia skraplania Pc ze sterownika zespołu sprężarek przeka­zywany przez system transmisji danych. Czujnik powinien wskazywać ciśnienie przed zawodem AKV. W instalacjach, w których każda część nie jest reprezentatywna, sygnał z jednostki nadrzędnej może nie być
używany. Wówczas sterownik używa stałej.
UWAGA. Czujniki S3 i S4 należy umieścić w strumieniu powietrza bezpo-
średnio na dolocie i wylocie z chłodnicy.
Uwaga
Funkcję adaptacyjnego odszraniania można aktywować prawidłowo jedy­nie w normalnych warunkach pracy parownika.
Minimalny odstęp czasu pomiędzy operacjami odszraniania
Istnieje możliwość zadania minimalnego czasu, jaki musi upłynąć przed kolejnym załączeniem odszraniania. Zapobiega się dzięki temu sytuacji, kiedy krótko po zakończeniu odszraniania według potrzeb załącza się odtajanie wynikające z tygodniowego lub sygnał DI harmonogramu odszraniania. Nastawiony odstęp czasu do kolejnego odszraniania liczy się od chwili zakończenia odszraniania według potrzeb. Również kolejne odszranianie według potrzeb nie załączy się, zanim nie upłynie nastawiony czas.
Nadtapianie szronu
Funkcja ta zapobiega nadmiernemu ograniczeniu przepływu powietrza przez chłodnicę, kiedy na skutek długotrwałej pracy ciągłej utworzy się na niej grubsza warstwa szronu. Funkcja załącza się w przypadku, gdy tem­peratura mierzona przez termostat sterownika utrzymuje się w przedziale od –5°C do +10°C przez okres dłuższy niż nastawiony w regulatorze. Tryb chłodzenia zostaje wtedy zawieszony na czas określony nastawą sterow­nika. Nadtopienie szronu znacząco polepsza przepływ powietrza przez chłodnicę i w ślad za tym, wydajność chłodniczą parownika.
Zegar czasu rzeczywistego
Sterownik posiada wbudowany zegar czasu rzeczywistego, który może inicjować cykle odszraniania. W przypadku zaniku napięcia, zasilanie zegara podtrzymywane jest przez okres do 4 godzin. Jeżeli sterownik wyposażono w moduł transmisji danych, to czas odmierzany przez zegar jest uaktualniany przez jednostkę nadrzędną.
AK-CC 550A Instrukcja RS8FS649 © Danfoss 2018-09 7
Układ z dwiema sprężarkami (Aplikacje 5) Obydwie sprężarki muszą być jednakowe. Jako pierwsza załączana jest sprężarka o krótszym sumarycznym czasie pracy. Następnie, z pewnym opóźnieniem załącza się druga sprężarka. Kiedy temperatura spadnie do wartości odpowiadającej połowie różnicy łączeń, zostanie wyłączona sprężarka o dłuższym suma­rycznym czasie pracy. Druga sprężarka będzie pracować, dopóki temperatura nie spad­nie poniżej wartości nastawy termostatu. Ponowne jej załączenie nastąpi po wzroście temperatury do wartości odpowiadającej połowie różnicy łączeń. Jeśli jedna – pracująca sprężarka nie będzie w stanie utrzymać temperatury w zakresie odpowiadającym różnicy łączeń, wtedy załączy się druga sprężarka. Jeżeli temperatura stale będzie się utrzymywać w zakresie odpo­wiadającym różnicy łączeń, to po dwóch godzinach ciągłej pracy jednej sprężarki nastąpi zamiana sprężarek, tak aby zapew­nić wyrównanie czasu ich pracy.
Obydwie sprężarki muszą być przystosowane do rozruchu przy wysokim ciśnieniu po stronie tłocznej. Nastawy sprężarek dotyczące minimalnego czasu pracy i minimal­nego czasu postoju będą zawsze miały priorytet podczas normal­nego sterowania. Jedynie w przypadku zainicjowania jakiejkol­wiek funkcji wyłączającej normalny tryb chłodzenia, pominięta zostanie nastawa minimalnego czasu pracy.
Grzałki poręczowe
Oszczędności energii sprzyja możliwość impulsowego sterowania pracą grzałek poręczowych. Odbywa się ono w zależności od pory doby, albo od temperatury punktu rosy.
Regulacja w zależności od pory doby
Można nastawić odrębne czasy pracy grzałek dla dnia i nocy. Nastawie podlega zarówno okres cyklu załączenia i wyłączenia grzałek, jak i procentowy udział czasu ich pracy w tym okresie.
Regulacja w zależności od temperatury punktu rosy
Do wykorzystania tej funkcji niezbędny jest moduł nadrzędny typu AK-SM, który mierzy temperaturę punktu rosy i informację tą przekazuje do sterowników. W zależności od jej wartości dobiera­ny jest czas pracy grzałek poręczowych. W sterowniku nastawia się dwie wartości temperatury punktu rosy:
• wartość, przy której grzałki pracują z wydajnością maksymalną, czyli 100% (o87),
• wartość, przy której grzałki pracują z wydajnością minimalną (o86).
• Jeśli temperatura punktu rosy jest równa lub niższa od nastawy o86, procentowy udział czasu pracy grzałek jest równy wartości o88.
W przedziale pomiędzy dwiema nastawionymi wartościami temperatury punktu rosy, moc grzałek poręczowych jest płynnie regulowana przez sterownik.
Moc grzałek
Punkt rosy
Podczas odszraniania
Podczas odszraniania grzałki poręczowe będą aktywne zgodnie z ustawieniem d27.
8 Instrukcja RS8FS649 © Danfoss 2018-09 AK-CC 550A
Wentylatory
Oszczędności energii sprzyja możliwość impulsowego sterowania
pracą wentylatorów chłodnicy powietrza. Regulację tą można prowadzić następującymi sposobami: – w okresach postoju urządzenia po wyłączeniu przez termostat
(komory), – w nocy oraz w okresach postoju urządzenia (meble z zasłonami
nocnymi). (Ta funkcja nie jest używana w przypadku nastawy parametru r14=2 — regulacja modulowana).
Nastawie podlega zarówno okres cyklu załączenia i wyłączenia wentylatorów, jak i procentowy udział czasu ich pracy w tym cyklu.
Wyłączenie wentylatorów podczas awarii urządzenia
Jeśli na skutek awarii ustanie chłodzenie przestrzeni ładunkowej, jej temperatura może szybko rosnąć z powodu ciepła wnoszonego przez pracujące wentylatory. Sytuacji tej może zapobiec sterownik, wyłączając wentylatory, gdy tylko temperatura mierzona czujnikiem S5 przekroczy nastawioną wartość.
Oświetlenie
Regulator może sterować pracą oświetlenia w meblu lub komorze chłodniczej. Funkcję tą można także wykorzystać do sterowania położeniem zasłon nocnych w meblach.
Czas
Sterowanie oświetleniem odbywa się na jeden z trzech sposobów: – w zależności od sygnału z przekaźnika drzwiowego. Istnieje
możliwość nastawienia zwłoki czasowej, aby światło paliło się
przez określony czas po zamknięciu drzwi komory. – w zależności od pory doby – w zależności od sygnału z jednostki nadrzędnej. W przypadku awarii systemu transmisji danych, dostępne są dwie opcje: – światło zostaje zapalone, – stan oświetlenia pozostaje taki, jak przed awarią.
Zasilanie oświetlenia musi być podłączone do styków normalnie zwartych (NC) przekaźnika. Zapewnia to jego utrzymanie, nawet w przypadku odcięcia zasilania sterownika. Sterowanie oświetleniem jest niezależne od nastawy wyłącznika głównego „r12”. W trybie mycia urządzenia, oświetlenie jest wyłączone.
Zasłony nocne
Regulator może sterować położeniem automatycznych zasłon nocnych. Zależy ono od bieżącego stanu oświetlenia. Przy załączonym świetle zasłony nocne są otwarte, natomiast gdy światło gaśnie, są one zasuwane. Gdy zasłony nocne są zamknięte, istnieje możliwość wymuszenia ich otwarcia poprzez podanie sygnału na wejście dwustanowe sterownika. Impuls ten powoduje, że zasłony się rozsuwają i mebel można napełnić nową partią towaru. Ponowna aktywacja wejścia dwustanowego stanowi sygnał do zamknięcia zasłon nocnych. W trybie pracy z zasłonami nocnymi termostat uwzględnia odmienne niż w dzień nastawy współczynników wagi dla sygnałów z czujników S3 i S4. Podczas mycia urządzenia zasłony nocne są otwarte. W ustawieniu można określić, że nocna zasłona jest otwarta, gdy parametr „r12” (główny przełącznik) jest ustawiony na wyłączony (patrz parametr o98). Gdy nocna zasłona jest opuszczana, wentylator jest zatrzymywany na 2 minuty. Dzięki temu nocna zasłona może zostać rozwinięta do poprawnej pozycji.
AK-CC 550A Instrukcja RS8FS649 © Danfoss 2018-09 9
Wejścia dwustanowe DI
Sterownik posiada dwa wejścia dwustanowe styków zewnętrznych DI1 i DI2 oraz jedno wysokonapięciowe wejście DI3. Można je wykorzystać dla następujących funkcji: – identyfikacja stanu wejść w systemie transmisji danych, – sygnał z przekaźnika drzwiowego z funkcją alarmową, – rozpoczęcie odszraniania, – wyłącznik główny – załączenie i wyłączenie trybu chłodzenia, – praca nocna, – zmiana zakresu pracy (nastawy) termostatu, – alarm z dowolnego urządzenia zewnętrznego, – mycie urządzenia,
- zamknięcie urządzenia, – wymuszenie trybu chłodzenia, – sterowanie zasłonami nocnymi,
- zezwolenie na adaptacyjna płynna regulacja – odszranianie koordynowane (tylko DI2), – wymuszenie zamknięcie zaworu (tylko DI3). – Sygnał odbiorczy o wycieku czynnika chłodniczego (tylko DI1 i DI2),
Wymuszone zamknięcie zaworu
Elektroniczny zawór rozprężny typu AKV można zamknąć po­przez podanie na sterownik sygnału zewnętrznego („zamknięcie wymuszone”). Funkcja ta musi być sprzężona z działaniem elementów zabez­pieczających sprężarkę, aby zapobiec wtryskiwaniu czynnika chłodniczego do parownika po jej awaryjnym zatrzymaniu (jed­nakże nie dotyczy to wyłączania sprężarki przez presostat niskiego ciśnienia). W trakcie odszraniania stan zaworu nie zmienia się, aż do zakończenia operacji. W przeciwnym razie cykl odszraniania jest zatrzymywany natychmiast po odebraniu sygnału. Funkcja jest definiowana w parametrze o90. Sygnał zamknięcia może pocho­dzić z wejścia DI3 lub z układu transmisji danych. O pracy wentylatorów w trybie wymuszonego zamknięcia zaworu decyduje odrębna nastawa sterownika.
Przekaźnik drzwiowy
Sygnał z przekaźnika drzwiowego może za pośrednictwem wejścia dwustanowego zostać wykorzystany na potrzeby dwóch funkcji:
Alarm otwartych drzwi
Sterownik załącza alarm w przypadku, gdy czas otwarcia drzwi przekroczy zadaną wartość.
Alarm i wyłączenie trybu chłodzenia
Przy otwartych drzwiach tryb chłodzenia jest wyłączony – zawór zostaje zamknięty, sprężarka i wentylator zatrzymane, a światło zapalone. Jeśli drzwi pozostaną otwarte przez czas przekraczający wartość zadaną, sterownik przywróci tryb chłodzenia. Dzięki temu komora będzie chłodzona, nawet w przypadku niedomknięcia drzwi, bądź uszkodzenia przekaźnika drzwiowego. Ponadto sterownik załączy alarm, jeśli czas otwarcia drzwi przekroczy zadaną wartość.
Funkcja grzania (podanie 8) Funkcja ta zapobiega nadmiernemu spadkowi temperatury, np. w rozbieralni mięsa itp. Temperatura wyłączenia grzania jest ustawiona poniżej bieżącej nastawy termostatu funkcji chłodzenia o konkretną wartość (r62). Dzięki temu nie zachodzi jednoczesne grzanie i chłodzenie. Różnica łączeń termostatu funkcji grzania jest taka sama, jak dla termostatu funkcji chłodzenia (r01). W celu zapobieżenia inicjacji funkcji grzania przy krótkotrwałych spadkach temperatury powietrza, można nastawić czasową zwłokę załączenia grzałki.
Załączenie chłodzenia
Strefa neutralna
Załączenie grzania
10 Instrukcja RS8FS649 © Danfoss 2018-09 AK-CC 550A
Transmisja danych
Sterownik posiada wbudowany układ transmisji danych MODBUS.
Gdy zaistnieje konieczność dostosowania sterownika do innego systemu transmisji danych, moduł dodatkowy może być zainstalowany Lon RS 485 / DANBUSS. Sieć transmisji musi być podłączona do odpowiedniego wejścia, oznaczonego jako RS 485.
(Wykorzystanie modułu LON RS 485 i urządzenia nadzorującego typu AKA 245 jest możliwe dla wersji oprogramowania 6.20 lub wyższej.)
Wyświetlacz zewnętrzny
Sterownik jest wyposażony w gniazdo do podłączenia zewnętrznego wyświetlacza typu EKA 163B lub EKA 164B (maksymalna długość przewodu 15 m). EKA 163B umożliwia odczyt parametrów. EKA 164B umożliwia zarówno odczyt parametrów i wprowadzanie nastaw. Do połączenia sterownika z wyświetlaczem służy przewód zaopatrzony we wtyki na obu końcach.
Jeśli odległość wyświetlacza od sterownika ma przekraczać 15 m, połączenie musi być zrealizowane inaczej. Wyświetlacz należy wtedy podłączyć do gniazda wbudowanego układu MODBUS. Zatem, jeżeli sterownik ma dodatkowo pracować w systemie transmisji danych, należy w tym celu zainstalować dodatkowy moduł: Lon 485, DANBUSS lub MODBUS.
! Adres o03 > 0
Korzystając z wbudowanego gniazda MODBUS, można zainstalować wyświetlacz innego typu, zaopatrzony w przyłącza śrubowe (indeks „A” w oznaczeniu). Aby wyświetlacz mógł komunikować się ze sterownikiem, adres sterownika musi być większy niż 0. Jeśli do sterownika mają być podłączone dwa wyświetlacze, to jeden z nich (odległy o maksymalnie 15 m) musi być przyłączony do gniazda przeznaczonego dla wyświetlacza, a drugi do gniazda wbudowanego układu transmisji danych.
Uwaga
Wszystkie połączenia w standardzie MODBUS, DANBUSS i RS 485 muszą spełniać wymagania dla przewodów transmisji danych – materiał źródłowy: RC8AC.
Wyświetlacz wymaga napięcia co najmniej 8 V. Jeśli spadek napięcia ze sterownika będzie tak duży, że nie można utrzymać 8V, wówczas wyświetlacz musi być wyposażony w oddzielne zasilanie zewnętrzne.
Sygnały nadrzędne (funkcje systemowe)
W sterowniku zaimplementowano szereg funkcji, których działanie może być uzależnione od sygnałów docierających z jednostki nadrzędnej
Funkcja obsługiwana zdalnie Funkcja w jednostce nadrzędnej Wykorzystywane parametry sterownika AK-CC
Start odszraniania Sterowanie odszranianiem/Harmonogram/
Odszranianie koordynowane Sterowanie odszranianiem/Odszranianie
Blokada początku odszraniania --- Disable Def
Praca dzienna/nocna Sterowanie dzień/noc/Harmonogram/Strefa
Sterowanie oświetleniem Sterowanie dzień/noc/Harmonogram O39 light Remote
Zamknięcie wymuszone Zamknięcie wymuszone/Otwarcie zaworu/
Chłodzenie wymuszone --- Forced cool
Sterowanie grzałkami poręczowymi według punktu rosy
Optymalizacja P0 Optymalizacja P0 sterownik zapewnia optymalizację P0
Odszranianie adaptacyjne Odszranianie adaptacyjne - - - Tc TempMean, MC Def.start
Adaptacyjna płynna regulacja Sterowanie indywidualne w AK-SM 850
/Odszranianie grupowe
grupowe
oświetlenia
/AKC ON
Sterowanie grzałkami poręczowymi --- Dew point
Funkcji wł./wył. + funkcji logicznej w menedżerze AK-SM 720
550A
--- Def start
--- HoldAfterDef / - - - DefrostState
--- Night setback
--- Forced cl.
- - - MC Liq. Ctrl
AK-CC 550A Instrukcja RS8FS649 © Danfoss 2018-09 11
Loading...
+ 25 hidden pages