Daikin FXMQ200MBVE, FXMQ250MBVE Installation manuals [pl]

Klimatyzatory typu SYSTEM Inverter
MODELE
Typ kanałowy sufitowy
FXMQ200MBVE FXMQ250MBVE
PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO MONTAŻU NALEŻY DOKŁADNIE ZAPOZNAĆ SIĘ Z TĄ INSTRUKCJĄ. INSTRUKCJĘ NALEŻY PRZECHOWYWAĆ W DOSTĘPNYM MIEJSCU, ABY MOŻNA Z NIEJ BYŁO KORZYSTAĆ W PRZYSZŁOŚCI.
DAIKIN.TCF.022J4/02-2015
TÜV Rheinland EPS B.V. (NB1856)
0305020101
Umeda Center Bldg., 2-4-12, Nakazaki-Nishi,
Kita-ku, Osaka, 530-8323 Japan
Machinery 2006/42/EC **
Electromagnetic Compatibility 2004/108/EC *
Shinri Sada
Manager Quality Control Department
DAIKIN INDUSTRIES, LTD.
FXMQ200MBVE, FXMQ250MBVE
EN60335-2-40,
3P400659-1
Klimatyzatory typu VRV SYSTEM Inverter Instrukcja montażu
OSTRZEŻENIE
SPIS TREŚCI
1. ŚRODKI OSTROŻNOŚCI ............................................... 1
2. PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO MONTAŻU................... 2
3. WYBÓR MIEJSCA MONTAŻU........................................ 4
4. CZYNNOŚCI PRZYGOTOWAWCZE
PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO MONTAŻU................... 4
5. MONTAŻ URZĄDZENIA WEWNĘTRZNEGO................. 5
6. MONTAŻ PRZEWODÓW CZYNNIKA
CHŁODNICZEGO............................................................ 6
7. MONTAŻ PRZEWODÓW DO ODPROWADZANIA
SKROPLIN ...................................................................... 7
8. INSTALACJA OKABLOWANIA ELEKTRYCZNEGO....... 8
9. PRZYKŁAD INSTALACJI OKABLOWANIA I KONFIGURACJA PILOTA ZDALNEGO
STEROWANIA ................................................................ 9
10. KONFIGURACJA W MIEJSCU INSTALACJI................ 12
11. TESTOWANIE............................................................... 12
Oryginał instrukcji opracowano w języku angielskim. Instrukcje we wszystkich pozostałych językach są tłumaczeniami instrukcji oryginalnej.

1. ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

Należy przestrzegać informacji podanych w punkcie "ŚRODKI OSTROŻNOŚCI". Ten produkt należy do kategorii "produktów nie będących urządzeniami ogólnodostępnymi". Jest to produkt klasy A. W otoczeniu domowym produkt ten może powodować zakłócenia radiowe, w przypadku których użytkownik może być zmuszony do podjęcia stosownych środków zaradczych.
Informacje te zaklasyfikowane są jako OSTRZEŻENIA i PRZESTROGI. Należy stosować się do podanych niżej zaleceń: są one ważne ze względów bezpieczeństwa.
OSTRZEŻENIE...... Wskazuje na sytuację potencjalnie
niebezpieczną, której zaistnienie może spowodować zgon lub poważne obrażenia ciała.
PRZESTROGA...... Wskazuje na sytuację potencjalnie
niebezpieczną, której zaistnienie mogłoby spowodować niewielkie
umiarkowane obrażenia ciała.
lub Ten symbol może być także stoso­wany jako ostrzeżenie przed niebez­piecznymi sposobami postępowania.
• Po zakończeniu instalacji należy uruchomić urządzenie trybie testowym i sprawdzić, czy klimatyzator działa
w prawidłowo. Użytkownikowi należy udzielić odpowiednich instrukcji dotyczących eksploatacji i czyszczenia urządzenia wewnętrznego, zgodnie z Instrukcją obsługi. Użytkownik powinien zostać poinformowany o konieczności zachowania tej instrukcji montażu wraz z instrukcją obsługi, na wypadek, gdyby były potrzebne w przyszłości.
• Prace instalacyjne powinny być wykonywane przez wykwali­fikowany personel lub pracowników lokalnego dealera. Wykonanie instalacji w sposób nieprawidłowy może powodować wycieki wody, porażenie prądem elektrycznym lub pożar.
• Prace instalacyjne należy przeprowadzać zgodnie z niniejszą instrukcją. Wykonanie instalacji w sposób nieprawidłowy może powodować wycieki wody, porażenie prądem elektrycznym lub pożar.
• W celu uzyskania wskazówek co do postępowania w razie wycieku czynnika chłodniczego należy skonsultować się
lokalnym dealerem.
z Jeśli klimatyzator ma być zainstalowany w niewielkim pomieszczeniu, niezbędne jest zabezpieczenie przed przekroczeniem dopuszczalnego stężenia czynnika chłodniczego w razie jego wycieku. Niewypełnienie tego zalecenia może doprowadzić do wypadku wskutek niedoboru tlenu w powietrzu.
• Przy montażu należy stosować wyłącznie części i akcesoria wymienione w instrukcji. Użycie nieprawidłowych części może spowodować upadek urządzenia, wycieki wody, porażenie prądem elektrycznym, pożar itp.
• Klimatyzator należy montować na fundamencie odpowiednim do jego masy. Niewystarczająca wytrzymałość może spowodować upadek klimatyzatora i obrażenia. Ponadto może prowadzić do wibracji urządzeń wewnętrz- nych i spowodować nieprzyjemne odgłosy stukotania.
• Podczas prac montażowych należy mieć na uwadze możliwość wystąpienia silnych wiatrów, tajfunów i trzęsienia ziemi. Wykonanie instalacji w sposób nieprawidłowy może skutkować np. upadkiem klimatyzatora.
•Należy upewnić się, że wszystkie prace elektryczne zostały przeprowadzone przez wykwalifikowany personel zgodnie
obowiązującymi przepisami (uwaga 1) i instrukcją mon-
z tażu, przy wykorzystaniu osobnego obwodu elektrycznego. Ponadto, nawet jeśli okablowanie ma niewielkie rozmiary, należy koniecznie użyć jednego przewodu o wystarczającej długości i pod żadnym pozorem nie łączyć kabli w celu uzyskania wystarczającej długości. Niewystarczająca obciążalność obwodu elektrycznego lub nieprawidłowa konstrukcja mogą spowodować porażenie prądem elektrycznym lub pożar. (uwaga 1) Obowiązujące przepisy oznaczają "Wszelkie
dyrektywy europejskie, krajowe i lokalne, prze pisy, uregulowania i/lub kodeksy obowiązujące dla danego produktu lub branży".
• Klimatyzator należy uziemić. Nie wolno podłączać uziemienia do rury gazowej, wodnej, piorunochronu ani uziemienia linii telefonicznej. Niekompletne uziemienie może być przyczyną porażenia elektrycznego lub pożaru. Przepięcia pochodzące od wyładowań atmosferycznych lub z innych źródeł mogą uszkodzić klimatyzator.
•Należy zainstalować detektor prądu upływowego. Niezastosowanie się do tych sugestii może być przyczyną porażenia prądem elektrycznym lub pożaru.
-
polski 1
• Przed przystąpieniem do manipulowania podzespołami
PRZESTROGA
elektrycznymi należy odłączyć zasilanie. Dotknięcie części pod napięciem grozi porażeniem prądem elektrycznym.
•Należy upewnić się, że wszystkie przewody są bezpieczne, użyto kabli wymienionych w instrukcji, zabezpieczając przewody i ich połączenia przed czynnikami zewnętrznymi. Niedokładne wykonanie połączeń lub zacisków może spowodować przegrzanie lub pożar.
• Podczas wykonywania połączeń elektrycznych pomiędzy jednostką wewnętrzną a zewnętrzną oraz doprowadzaniem zasilania należy umieścić przewody tak, by pokrywę modułu sterującego można było zamknąć. Brak pokrywy modułu sterującego może spowodować przegrzewanie się łączy, porażenie prądem elektrycznym lub pożar.
•Jeśli w trakcie pracy ulatnia się czynnik chłodniczy w stanie gazowym, należy niezwłocznie przewietrzyć rejon instalacji. W wypadku kontaktu par czynnika chłodniczego z ogniem może dojść do wydzielania toksycznych gazów.
• Po zakończeniu montażu należy sprawdzić, czy nie występują wycieki czynnika chłodniczego. W wypadku wycieku czynnika chłodniczego do pomieszczenia i jego zetknięcia z płomieniem grzejnika, pieca lub kuchenki może wydzielić się toksyczny gaz.
• Nigdy nie należy dotykać bezpośrednio wyciekającego czynnika chłodniczego. Może to spowodować poważne obrażenia w wyniku odmrożenia.
• Przewody skroplin należy zainstalować zgodnie z instrukcją montażu, zapewniając dobre odprowadzenie wody, a rury zaizolować, aby zapobiec kondensacji. Nieprawidłowe odprowadzanie skroplin może spowodować wyciek wody i zawilgocenie mebli.
• Klimatyzator, przewody zasilające, okablowanie pilota zdalnego sterowania oraz okablowanie transmisyjne należy zainstalować w odległości co najmniej 1 metra od odbiorników radiowych i telewizyjnych w celu uniknięcia interferencji i zakłóceń. (W zależności od długości fal radiowych odległość jednego metra może nie być wystarczająca do uniknięcia zakłóceń).
• Jednostkę wewnętrzną należy montować jak najdalej od świetlówek. Jeśli zainstalowany jest zestaw bezprzewodowy, zasięg transmisji pilota zdalnego sterowania może okazać się mniejszy niż przewidywano w pomieszczeniach z lampami fluorescencyjnymi (ze starterem falownikowym lub elektronicznym).
• Nie należy instalować klimatyzatora w następujących miejscach:
1. W miejscach występowania mgły olejowej, rozprysków
lub oparów oleju mineralnego, np. w kuchni. Elementy plastikowe mogą ulec uszkodzeniu i odłamać się lub spowodować wyciek wody.
2. W miejscach wytwarzania się gazów korozyjnych, np. par
kwasu siarkowego. Korozja przewodów miedzianych lub spawanych może spowodować wyciek czynnika.
3. W pobliżu urządzeń emitujących fale
elektromagnetyczne. Fale elektromagnetyczne mogą uszkodzić system sterowania i doprowadzić do niepoprawnego funkcjonowania urządzenia.
4. W miejscach, gdzie mogą występować wycieki gazów palnych, gdzie podejrzewa się obecność w powietrzu włókien węglowych lub pyłów palnych albo gazów palnych, takich jak rozpuszczalniki lub benzyna. W wypadku nieszczelności gaz gromadzący się wokół klimatyzatora może się zapalić.
• Nie należy używać klimatyzatora w atmosferze wybuchowej.

2. PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO MONTAŻU

W czasie transportu urządzenia, przy wypakowywaniu kartonu, należy podnosić je za cztery zaczepy, nie
z wywierając nacisku na inne elementy, w szczególności przewody czynnika chłodniczego, przewody odpro­wadzania skroplin oraz pozostałe, plastikowe elementy.
• Przed przystąpieniem do montażu należy sprawdzić, czy
rodzaj czynnika to R410A. (Zastosowanie nieprawidłowego czynnika uniemożliwi prawidłowe działanie urządzenia).
• Akcesoria niezbędne do instalacji należy zatrzymać aż do
chwili zakończenia prac montażowych. Nie należy ich wyrzucać!
•Należy wybrać środek transportu.
• Podczas przenoszenia i transportu urządzenie powinno
pozostawać w opakowaniu, dopóki nie dotrze do miejsca instalacji. Jeśli nie można uniknąć rozpakowania urządzenia, do jego podnoszenia należy, oprócz lin, używać pasów
miękkiego materiału lub płyt ochronnych, aby uniknąć
z uszkodzenia lub zarysowania urządzenia.
• Podczas przenoszenia urządzenia lub po jego otwarciu
należy chwytać za wsporniki wieszaka (× 4). Nie należy przykładać nadmiernej siły do przewodów czynnika chłodniczego, przewodów odprowadzania skroplin ani części plastikowych.
• Informacje na temat okablowania urządzenia zewnętrznego
można znaleźć w dołączonej do niego instrukcji instalacji.
•Urządzenia nie należy montować ani eksploatować
w miejscach wymienionych poniżej.
W miejscach, w których występuje olej mineralny
albo oleje w postaci lotnej lub aerozolu,
w kuchniach. (Elementy plastikowe mogą ulec
np. uszkodzeniu i odłamać się lub spowodować wyciek wody).
W miejscach, w których występują gazy powodujące korozję, takie jak związki siarki. (Rury miedziane i spawy mogą skorodować, co może doprowadzić do wycieków czynnika).
W miejscach, gdzie występują gazy palne, oraz substancje lotne takie jak rozcieńczalniki lub benzyna. (Gaz w pobliżu urządzenia może ulec zapaleniu).
W pobliżu urządzeń generujących fale elektromagnetyczne. (Układ sterujący może działać nieprawidłowo).
Wszędzie tam, gdzie w powietrzu występuje duże stężenie soli, na przykład w pobliżu oceanu, a także
miejscach, w których występują duże wahania
w napięcia, np. w zakładach przemysłowych. W pojazdach, na statkach lub łodziach.
•Urządzenie – zarówno jednostka wewnętrzna, jak i zewnętrzna – nadaje się do montażu w obiektach użytkowych i przemysłowych (przemysł lekki). W gospodarstwie domowym urządzenia mogłyby powodować zakłócenia elektromagnetyczne.
2 polski
2-1 ŚRODKI OSTROŻNOŚCI
UWAGA
•Należy przeczytać tę instrukcję przed rozpoczęciem instalowania urządzenia wewnętrznego.
•Montaż należy powierzyć sprzedawcy lub wykwalifikowanemu monterowi. Nieprawidłowa instalacja może doprowadzić do wycieków wody, a w najgorszym przypadku do porażenia prądem elektrycznym lub pożaru.
•Należy stosować wyłącznie części dostarczone wraz z urządzeniem lub spełniające stosowne wymagania. Zastosowanie niezgodnych części może doprowadzić do wycieków, a w gorszym przypadku, również do porażenia elektrycznego lub pożaru.
•Należy zamontować filtr powietrza (część do przygotowania w miejscu instalacji) na drodze przepływu powietrza,
zapobiec powstawaniu wycieków, itp.
aby
2-2 AKCESORIA
Należy sprawdzić, czy do urządzenia dołączone są następujące akcesoria.
Nazwa
Ilość 1 komplet
Kształt
Dołączony
przewód (1)
(Inne)
• Instrukcja obsługi
• Instrukcja montażu
Śruby do połączeń kołnierzowych (M5) (40
szt.)
•Materiał izolacyjny (wieszaka) (2 szt.)
• Uszczelki (8 szt.)
• Zaciski (3 szt.)
Śruba z łbem sześciokątnym do kołnierza (M10) (2
• Podkładka sprężynująca do kołnierza (M10) (2
szt.)
szt.)
2-3 AKCESORIA OPCJONALNE
• Istnieją dwa typy pilotów zdalnego sterowania: przewodowy i bezprzewodowy. Należy wybrać pilot zdalnego sterowania zgodnie z życzeniem klienta i zamontować go w odpowiednim miejscu.
Tabela 1
Pilot zdalnego sterowania
Typ przewodowy BRC1E52
Typ bezprzewodowy
• W razie potrzeby korzystania z pilota niewymienionego
tabeli 1 należy wybrać odpowiedniego pilota po zapozna-
w niu się z informacjami w katalogach i danych technicznych.
Typ z pompą ciepła BRC4C65 Typ tylko chłodzący BRC4C66
PONIŻSZE PUNKTY WYMAGAJĄ SZCZEGÓLNEJ UWAGI PODCZAS MONTAŻU ORAZ SPRAWDZENIA PO ZAKOŃCZENIU INSTALACJI.
a. Elementy do sprawdzenia po zakończeniu prac
Możliwe skutki w sytuacji, gdy
Elementy do sprawdzenia
Czy urządzenia wewnętrzne i zewnętrzne są pewnie zamocowane?
Czy zakończono test szczelności instalacji gazowej?
Czy urządzenie jest całkowicie zaizolowane?
Czy skropliny wypływają bez przeszkód?
Czy napięcie zasilające odpowiada podanemu na tabliczce znamionowej?
Czy prawidłowo zainstalowano okablowanie elektryczne i przewody?
Czy urządzenie jest bezpiecznie uziemione?
Czy rozmiary przewodów są zgodne ze specyfikacją?
Czy nic nie blokuje wlotu i wylotu powietrza w urządzeniu wewnętrznym lub zewnętrznym?
Czy zanotowano długości przewodów czynnika chłodniczego i ilość dodatkowego czynnika?
czynności nie wykonano prawidłowo.
Urządzenia mogą upaść, wibrować albo hałasować.
Może to spowodować niedostateczną wydajność chłodzenia.
Skroplona woda może ściekać.
Skroplona woda może ściekać.
Urządzenie może działać nieprawidłowo albo jego elementy mogą ulec zniszczeniu.
Urządzenie może działać nieprawidłowo albo jego elementy mogą ulec zniszczeniu.
Niebezpieczeństwo w razie wystąpienia prądu upływowego.
Urządzenie może działać nieprawidłowo albo jego elementy mogą ulec zniszczeniu.
Może to spowodować niedostateczną wydajność chłodzenia.
Ilość czynnika chłodniczego w
systemie może być trudna
do określenia.
b. Elementy do sprawdzenia w chwili dostawy
Należy także zapoznać się z punktem "ŚRODKI
OSTROŻNOŚCI".
Elementy do sprawdzenia
Czy wyjaśniono klientowi sposób obsługi klimatyzatora, prezentując mu instrukcję obsługi?
Czy wręczono klientowi instrukcję obsługi i instrukcję instalacji?
Spraw­dzenie
Spraw­dzenie
c. Elementy wymagające wyjaśnienia sposobu działania
Elementy w instrukcji obsługi oznakowane słowem
OSTRZEŻENIE lub PRZESTROGA dotyczą sytuacji zachodzących podczas korzystania z urządzenia, potencjalnie niebezpiecznych, mogących spowodować obrażenia ciała lub straty materialne. Dlatego niezbędne jest pełne objaśnienie treści instrukcji oraz zachęcenie klienta do zapoznania się z instrukcją.
2-4 UWAGA KIEROWANA DO MONTERA
•Należy poinstruować klientów o sposobie prawidłowej
eksploatacji urządzenia (szczególnie czyszczenia filtrów, obsługi różnych funkcji oraz regulacji temperatury); najlepszym rozwiązaniem jest by wykonali niezbędne czynności samodzielnie, posługując się instrukcją.
polski 3
Loading...
+ 11 hidden pages