Daikin FAQ71CVEB, FAQ100CVEB Installation manual [no]

INSTALLERINGSHÅNDBOK
Luftkondisjoneringsanlegg i DELT SYSTEM
MODELLER
(Veggmontert type)
FAQ71CVEB FAQ100CVEB
LES DISSE INSTRUKSJONENE NØYE FØR INSTALLERINGEN BEGYNNER. OPPBEVAR DENNE HÅNDBOKEN PÅ ET LETT TILGJENGELIG STED FOR FREMTIDIG REFERANSE.
DAIKIN.TCF.021F24/06-2011
DEKRA Certification B.V. (NB0344)
2024351-QUA/EMC02-4565
Umeda Center Bldg., 2-4-12, Nakazaki-Nishi,
Kita-ku, Osaka, 530-8323 Japan
Machinery 2006/42/EC **
Electromagnetic Compatibility 2004/108/EC *
Shinri Sada
Manager Quality Control Department
17th of October 2011
DAIKIN INDUSTRIES, LTD.
FAQ71CVEB, FAQ100CVEB
FVQ71CVEB, FVQ100CVEB, FVQ125CVEB, FVQ140CVEB
EN60335-2-40,
3P302074-1A
FAQ71CVEB
ADVARSEL
FAQ100CVEB
Luftkondisjoneringsanlegg
i DELT SYSTEM
Installeringshåndbok
INNHOLD
1. SIKKERHETSTILTAK...........................................................................................1
2. FØR INSTALLERING ...........................................................................................3
3. VELGE INSTALLERINGSSTED...........................................................................5
4. FORBEREDELSER FØR INSTALLERING ..........................................................6
5. INSTALLERING AV INNENDØRSANLEGG ........................................................8
6. RØROPPLEGG FOR KJØLEMEDIUM...............................................................12
7. DRENERINGSRØR............................................................................................15
8. ELEKTRISK KOBLINGSARBEID .......................................................................17
9. SLIK TILKOBLER DU LEDNINGENE SAMT EKSEMPEL PÅ TILKOBLING .....18
10. INNSTILLINGER PÅ INSTALLASJONSSTEDET...............................................24
11. PRØVEKJØRING ...............................................................................................28
12. KOBLINGSSKJEMA...........................................................................................33
Den engelske teksten inneholder originalinstruksjonene. Andre språk er oversettelser av originalinstruksjonene.
1. SIKKERHETSTILTAK
Les "SIKKERHETSTILTAK" nøye før du installerer utstyr til luftkondisjoneringsanlegget, og pass på at det installeres på riktig måte. Dette luftkondisjoneringsanlegget hører innunder betegnelsen "utstyr ikke allment tilgjengelig".
Betydningen av merknadene ADVARSEL og FARE. Begge er viktig merknader for sikkerheten. Sørg for å følge dem.
ADVARSEL ......... Hvis du ikke følger disse anvisningene nøye, kan det forårsake personskade eller
tap av menneskeliv.
FARE ................... Hvis du ikke følger disse anvisningene nøye, kan det forårsake skade på eiendom
eller personskade, som kan være alvorlig avhengig av omstendighetene.
Når du har fullført installeringen, foretar du en prøvekjøring for å bekrefte at utstyret fungerer uten problemer. Deretter forklarer du for kunden hvordan utstyret betjenes og vedlikeholdes ved å følge instruksjonene i driftshåndboken.
Be forhandleren eller kvalifisert personell om å utføre installeringsarbeid. Ikke forsøk å installere luftkondisjoneringsanlegget selv. Feilaktig installering kan medføre vannlekkasje, elektrisk støt eller brann.
Installer luftkondisjoneringsanlegget i henhold til instruksjonene i denne installeringshåndboken. Feilaktig installering kan medføre vannlekkasje, elektrisk støt eller brann.
Når anlegget skal installeres på et lite rom, må du sørge for at kjølemediet ikke overstiger tillatt konsentrasjonsgrense ved en eventuell kjølemedielekkasje. Kontakt forhandleren for mer informasjon. Hvis det lekker ut kjølemedium og konsentrasjonsgrensen overstiges, kan det føre til oksygenmangel.
Norsk 1
Sørg for at du bare bruker spesifisert(e) tilbehør og deler til installeringsarbeid.
FARE
Bruk av annet enn spesifiserte deler kan medføre vannlekkasje, elektrisk støt eller brann.
Installer luftkondisjoneringsanlegget på et fundament som er sterkt nok til å bære vekten til anlegget. Hvis fundamentet ikke er sterkt nok, kan utstyret falle ned og forårsake personskade.
Utfør påkrevd installeringsarbeid etter å ha tatt hensyn til sterk vind, tyfon og jordskjelv. Hvis du ikke utfører installeringsarbeidet på riktig måte, kan anlegget falle ned og forårsake personskade.
Det elektriske arbeidet må utføres av kvalifisert elektriker i henhold til lokale lover og forskrifter samt denne installeringshåndboken. Sørg for at det finnes en separat strømtilførselskrets, og pass på at det aldri kobles andre ledninger til den eksisterende kretsen. Utilstrekkelig strømtilførselskapasitet eller feilaktig elektrisk arbeid kan føre til elektrisk støt eller brann.
Sørg for å jorde luftkondisjoneringsanlegget. Anlegget må ikke jordes til vannrør, lynavleder eller telefonjordleder. Feil jording kan medføre elektrisk støt eller brann. Spenningsstøt fra lynnedslag eller andre kilder kan medføre skade på luftkondisjoneringsanlegget.
Sørg for å installere jordfeilbryter. Det kan medføre elektrisk støt eller brann hvis jordfeilbryter ikke installeres.
Sørg for å slå av anlegget før du berører elektriske deler. Berøring av strømførende deler kan gi elektrisk støt.
Til ledningsopplegget bruker du angitte ledninger og kobler og fester dem godt slik at kontakttilkoblingene ikke utsettes for utvendig strekk fra ledningene. Hvis ledningene ikke kobles og festes skikkelig, kan dette forårsake varmgang, brann eller liknende.
Ledningene til strømtilførsel og mellom innendørs- og utendørsanlegg må legges opp og formes på riktig måte, og lokket på kontrollboksen må festes skikkelig slik at ledningene ikke kan presse opp deler av konstruksjonen, slik som lokket. Hvis lokket ikke festes ordentlig, kan det forårsake elektrisk støt eller brann.
Hvis det lekker ut kjølemediegass under installeringen, må området straks ventileres. Det kan dannes giftig gass hvis kjølemediet kommer i kontakt med ild.
Se etter lekkasje av kjølemediegass når installeringen er fullført. Det kan dannes giftig gass dersom kjølemediegassen lekker ut i rommet og kommer i kontakt med brannkilder som vifteovn, kamin eller gasskomfyr.
Unngå direkte kontakt med kjølemedium som har lekket ut av kjølemedierør eller andre områder, for det innebærer en fare for frostskader.
Legg opp dreneringsrørene på riktig måte i henhold til denne installeringshåndboken, og isoler rørene for å unngå kondens. Feilaktig drenering kan forårsake innendørs vannlekkasje og skade på eiendom.
Installer innendørs- og utendørsanleggene, strømledningen og tilkoblingsledningene minst 1 meter unna TV- eller radioapparater for å forhindre bildeinterferens og støy. (1 meter er kanskje ikke nok for å forhindre støy, avhengig av innkommende signalstyrke.)
Installer innendørsanlegget så langt vekk som mulig fra lysstoffrør. Hvis det installeres et trådløst sett i et rom med elektroniske lysstoffrør (med vekselretter eller hurtigstarter), kan fjernkontrollens rekkevidde være kortere.
Installer ikke luftkondisjoneringsanlegget på følgende steder:
1. Der det er høy konsentrasjon av mineraloljesprut eller -damp (f.eks. på et kjøkken).
Plastdeler kan brytes ned, slik at det løsner deler eller oppstår vannlekkasje.
2. Der det dannes etsende gass, f.eks. svovelsyregass.
Korrodering av kobberrør eller slagloddede deler kan oppstå og forårsake kjølemedielekkasje.
3. Der det er maskiner som genererer elektromagnetiske bølger, og der det ofte oppstår
spenningssvingninger, slik som på fabrikker. Kontrollsystemet kan svikte og dermed vil ikke anlegget fungere som det skal.
4. Der det kan lekke brannfarlige gasser, der karbonfibrer eller brannfarlig støv svever i luften, eller der
flyktige brennbare væsker som malingstynner eller bensin blir håndtert. Bruk av anlegget under slike forhold kan forårsake brann.
Luftkondisjoneringsanlegget er ikke ment brukt på steder der det kan forekomme eksplosjoner.
2 Norsk
2. FØR INSTALLERING
NB
Deler som er nødvendige for installeringen, må ikke kastes før installeringen er fullført.
Utsett ikke plastdelene for trykk når du pakker ut anlegget eller når du flytter det etter utpakking. Husk å kontrollere på forhånd at det er kjølemedium R410A som skal brukes ved installering. (Hvis du fyller på feil kjølemedium, vil ikke anlegget fungere som det skal.)
Se i installeringshåndboken som følger med utendørsanlegget, når dette skal installeres.
Deler som er nødvendige for installeringen, må ikke kastes før installeringen er fullført.
Du bør la innendørsanlegget beholde emballasjen frem til det skal installeres for å beskytte det mot skader.
Finn ut hvilken rute anlegget skal fraktes frem til installeringsstedet.
La anlegget bli værende i emballasjen under flytting til det kommer til installeringsstedet. Hvis anlegget må
pakkes ut før du flytter på det, må du være forsiktig så det ikke skades.
2-1 FORHOLDSREGLER
Sørg for å lese denne håndboken før du installerer innendørsanlegget.
Dette anlegget egner seg til husholdningsbruk, samt i forretningslokaler og lokaler for lettere industri.
Bruk ikke anlegget på steder med høyt saltinnhold i luften slik som ved stranden, eller på steder der
spenningen varierer, f.eks. på fabrikker, eller i kjøretøy eller skip.
2-2 TILBEHØR
Kontroller at følgende tilbehør følger med anlegget.
(2) Låseskruer til
Navn (1) Installeringspanel
Antall 1 sett 9 stk. 1 stk. 1 stor 3 små
installerings­panelet
(3) Isolasjonstape (4) Klemme
Form
M4 x 25L
Navn (5) Sikringsskruer (6) Skruedeksel
Antall
Form
2 stk.
(3 stk. for type 100)
M4 x 12L
(kun for type 100)
3 stk.
(Annet)
• Driftshåndbok
• Installerings­håndbok
2-3 TILLEGGSUTSTYR
Tilleggsutstyret med fjernkontroll er påkrevd for dette innendørsanlegget.
(Fjernkontrollen er imidlertid ikke nødvendig for slaveanlegget til et system med samtidig drift.)
Det finnes to typer fjernkontroller: med ledningsforbindelse og trådløs. Velg en fjernkontroll fra tabell 1 i henhold til kundens ønsker, og monter denne på et passende sted. (Utfør installeringen i henhold til installeringshåndboken som følger med fjernkontrollene.)
Tabell 1
Fjernkontroll Modell
Med ledning
Varmepumpe
Trådløs
Kun kjøling
BRC1E52A7/BRC1E51A7/ BRC1D528
BRC7EB518 BRC7EB519
Hvis kunden vil bruke en annen fjernkontroll, velger du en egnet fjernkontroll i henhold til kataloger og teknisk materiale.
Norsk 3
TA SPESIELT HENSYN TIL FØLGENDE PUNKT UNDER MONTERINGEN, OG KONTROLLER DEM NÅR INSTALLERINGEN ER FULLFØRT.
1. Punkter som skal kontrolleres når arbeidet er utført
Kontrollpunkter
Er innendørsanlegget og utendørsanlegget festet skikkelig?
Er innendørsanlegget og utendørsanlegget ferdig installert?
Er gasslekkasjetesten utført?
Er anlegget fullstendig isolert? (Kjølemedierør og dreneringsrør.)
Er det jevn flyt i dreneringen? Det kan dryppe kondensvann. Samsvarer spenningen på strømtilførselen
med det som er angitt på merkeplaten? Er ledningsopplegg og røropplegg riktig
utført? Er anlegget skikkelig jordet? Det kan gi elektrisk støt. Er dimensjonene på ledningsopplegget
etter spesifikasjonen?
Er det noe som blokkerer luftutløpet eller luftinntaket på innendørs- eller utendørsanleggene?
Er røroppleggslengden for kjølemedium og tilleggsfylling av kjølemedium notert?
Hva som sannsynligvis skjer hvis dette ikke utføres på riktig måte
Anlegget kan falle ned, vibrere eller lage støy.
Det kan oppstå funksjonsfeil i anlegget, eller komponentene kan kortslutte.
Dette kan føre til utilstrekkelig kjøling eller oppvarming.
Det kan dryppe kondensvann.
Det kan oppstå funksjonsfeil i anlegget, eller komponentene kan kortslutte.
Det kan oppstå funksjonsfeil i anlegget, eller komponentene kan kortslutte.
Det kan oppstå funksjonsfeil i anlegget, eller komponentene kan kortslutte.
Dette kan føre til utilstrekkelig kjøling eller oppvarming. (Dette kan føre til funksjonsfeil eller svekket ytelse som følge av redusert luftmengde.)
Mengden kjølemedium i systemet er usikkert.
Kontroller
følgende
2. Punkter som skal kontrolleres ved levering til kunden
* Les også gjennom "1. SIKKERHETSTILTAK"
Kontrollpunkter
Er innstillingene på stedet utført (som nødvendig)? Har du festet lokket på kontrollboksen, luftfilteret og innsugningsristen? Blåser kald luft (varm luft) som den skal i drift med kjøling (oppvarming)? Har du forklart kunden om driftsmodiene mens du viste driftshåndboken? Har du forklart driftsmodiene med kjøling, oppvarming, tørking og automatisk kjøling/
oppvarming som er beskrevet i driftshåndboken? Har du forklart kunden hva innstilt luftstrømhastighet er når du stiller luftstrømhastigheten
på termostat av? Er nødbryteren (EMG.) til kretskortet slått PÅ? Når anlegget leveres fra fabrikken er den stilt
på normal (NORM). Gav du driftshåndboken til kunden? (Husk å gi installeringshåndboken samtidig.)
Punkter om driften som trenger forklaring
Punktene som er merket med ADVARSEL og FARE i driftshåndboken, kan forårsake personskade og/eller materielle skader hvis de ikke følges. I tillegg til generell bruk er det derfor nødvendig å forklare disse for kunden, og også be kunden om å lese dem nøye. Det er derfor nødvendig at du forklarer innholdet i sin helhet, og at du ber kundene om å lese driftshåndboken.
Kontroller
følgende
4 Norsk
2-4 MERKNAD TIL INSTALLATØREN
≥50
≥30
≤120
2
3
4
Pass på at du viser kundene hvordan anlegget skal brukes (spesielt rengjøring av filtre, bruk av ulike funksjoner samt justering av temperaturen) ved at de selv utfører operasjoner mens de leser seg frem i håndboken.
3. VELGE INSTALLERINGSSTED
Utsett ikke plastdelene for trykk når du pakker ut anlegget eller når du flytter det etter utpakking. (1) Velg et installeringssted som tilfredsstiller følgende krav og som kunden kan akseptere.
I den øverste delen (inkludert baksiden av taket) på innendørsanlegget der det ikke kan dryppe vann fra
kjølemedierør, dreneringsrør, vannrør osv.
Hvor man kan få optimal fordeling av luften.
Hvor taket er sterkt nok til å bære vekten av innendørsanlegget.
Hvor veggen ikke skråner betydelig.
Hvor ingenting blokkerer luftpassasjen.
Hvor det er tilstrekkelig klaring for installering og vedlikehold av anlegget.
(Se figur 1 og figur 2)
Hvor kondens kan dreneres vekk på en skikkelig måte.
Hvor røropplegget mellom innendørs- og utendørsanlegg er mulig innenfor de tillatte grensene.
(Se i installeringshåndboken for utendørsanlegget.)
Hvor det ikke utsettes for brennbare gasser.
Installer innendørsanlegget minimum 2,5 m over gulvet. Hvis anlegget må installeres lavere enn dette,
må du sørge for at det ikke er mulig å berøre luftinntaket.
≥50 ≥50
1
Nødvendig plass for installering (mm)
2
Hindring
3
2 500 (fra gulvet) For installering høyt oppe.
4
Gulv
1
Figur 1
Figur 2
Norsk 5
FARE
Installer innendørs- og utendørsanleggene, strømledningen og tilkoblingsledningene minst 1 meter unna
1
2
TV- eller radioapparater for å forhindre bildeinterferens og støy. (1 meter er kanskje ikke nok for å forhindre støy, avhengig av innkommende signalstyrke.)
Installer innendørsanlegget så langt vekk som mulig fra lysstoffrør. Hvis det installeres et trådløst sett i et rom med elektroniske lysstoffrør (med vekselretter eller hurtigstarter), kan fjernkontrollens rekkevidde være kortere.
(2) Undersøk om installeringsområdet (slik som gulvet og veggen) kan bære vekten av anlegget,
og forsterk om nødvendig området med for eksempel planker og bjelker før du installerer. Vil du unngå vibrasjon og unormale lyder, bør du forsterke området før installering.
(3) Det kan hende at innendørsanlegget ikke kan monteres direkte på veggen. Bruk medfølgende
installeringspanel (1) før du installerer anlegget.
4. FORBEREDELSER FØR INSTALLERING
(1) Ta av installeringspanelet (1) fra anlegget, og fest det på veggen.
(Installeringspanelet er provisorisk festet til innendørsanlegget med skruer (kun for type 100).) (Se figur 3.)
(a) Se etter et hull der du kan feste installeringspanelet (1).
Velg plassering slik at det blir litt avstand (minst 50 mm) mellom taket og hovedanlegget.
(b) Fest installeringspanelet (1) midlertidig til det provisoriske festestedet ved hjelp av hullet, og bruk vater
til å sikre at panelet enten står rett eller at siden med dreneringsslange heller litt nedover.
(c) Fest installeringspanelet (1) til veggen med låseskruene til installeringspanelet (2) eller med bolter.
Ved bruk av bolter må du feste panelet med en M8- eller M10-bolt på begge sider (totalt 2 bolter).
Ved montering på betongvegg bruker du forankringsbolter (M8 eller M10) som fås i handelen.
(2) Åpne gjennomføringshullet for røropplegget.
Kjølemedierøret og dreneringsrøret kan føres ut i én av 6 retninger: venstre, venstre under, venstre bak, høyre, høyre under og høyre bak. (Se figur 4.)
Bruk hullmerket på installeringspanelet (1) til å velge hvor røropplegget skal føres ut, og åpne et
gjennomføringshull (Ø80) i veggen. Åpne hullet slik at det blir et fall nedover til dreneringsrøret. (Se "7. DRENERINGSRØR".)
(3) Plasserer du røropplegget til venstre, til venstre under, til høyre eller til høyre under, skjærer du ut
gjennomføringshullet for røropplegget i frontristen med f.eks. en bokskutter. (Se figur 5.)
1
Installeringspanel (1) (tilleggsutstyr)
2
Provisorisk sikringsskrue (For 71-klassen festes ikke installeringspanelet (1) provisorisk til anlegget.)
Figur 3
6 Norsk
Figur 4
5
1
2
3
4
6
1
2
3
1
Høyre rør
2
Høyre rør under
3
Høyre rør bak
4
Venstre rør under
5
Venstre rør bak
6
Venstre rør
1
Frontrist
2
Skjær ut langs den perforerte linjen.
3
Skjær bort
Figur 5
Norsk 7
5. INSTALLERING AV INNENDØRSANLEGG
FARE
(1)
(2) (2)
(3)
5
1
1
1
2
3
4
1
2
3
Når det gjelder delene som skal brukes til installeringsarbeidet, må du passe på å bruke tilbehøret som følger med og de angitte delene.
Monter anlegget slik at det ikke skråner mot én av sidene eller fremover. (Hvis dreneringsslangen utsettes for ekstra belastning, kan det oppstå vannlekkasje.)
Hold ikke fast i de horisontale klaffene når du løfter anlegget. (Dette kan skade de horisontale klaffene.)
(1) Ta av frontpanelet og lokket på kontrollboksen. (Se figur 6.)
Slik tar du av frontpanelet og lokket på kontrollboksen
(1) Åpne frontpanelet helt opp til det stanser. (2) Skyv akselene på hver side av frontpanelet inn mot midten av hoveddelen, og ta av panelet. (Du kan
også ta det av ved å skyve frontpanelet mot venstre eller høyre, og trekke det fremover.)
(3) Fjern skruene fra lokket på kontrollboksen, og trekk håndtaket fremover.
Figur 6
1
Aksel
2
Frontpanel
3
Lokk på kontrollboks
4
Håndtak
5
Skrue
(2) Vend røret i den retningen det skal føres ut.
For røropplegg som går mot høyre, mot høyre under og mot høyre bak (se figur 7)
Pakk isolasjonstape (3) rundt dreneringsslangen og kjølemedierøret slik at dreneringsslangen ligger
under kjølemedierøret.
1
Isolasjonstape (3) (tilleggsutstyr)
2
Kjølemedierør
3
Dreneringsslange
Figur 7
8 Norsk
For røropplegg som går mot venstre, mot venstre under og mot venstre bak
6
A B
C
7
1
3
4
5
2
Ta av frontristen. (Se figur 8.) Slik tar du av frontristen
(1) Fjern skruene til ristklemmene og knastene som sikrer frontristen. (2) Ta av frontristen.
Figur 8
1
Knastplassering (3 steder)
2
Skrueplassering (3 steder)
3
Knast
4
Knastplassering (4 steder)
5
Skrueplassering (6 steder)
6
Plassering av ristklemmer (3 steder)
7
Mynt e.l.
A
Festeposisjoner for frontrist for 71-klassen
B
Festeposisjoner for frontrist for 100-klassen
C
Slik fjerner du ristklemmer (kun for 100-klassen) Fjern klemmene under frontristen med en mynt.
Slik fester du frontristen (kun for 100-klassen)
Fest skruedekselet (6) som hører til luftutløpet. (3 steder)
Ta av dreneringspluggen, isolasjonsrørene og dreneringsslangen fra dreneringssumpen, og sett den på plass.
(Se figur 9.)
Form det lokale kjølemedierøret på forhånd ved å tilpasse det etter merket for væskerør og gassrør som
er risset inn på installeringspanelet (1).
Skifte dreneringsslangen og dreneringspluggen
(1) Ta av dreneringspluggen og isolasjonsrøret. (2) Fjern monteringsskruene for dreneringsslangen, og trekk ut dreneringsslangen. (3) Skift dreneringspluggen og isolasjonsrøret på høyre side. (4) Skift dreneringsslangen på venstre side, og fest slangen med monteringsskruene.
Norsk 9
1
5
1
2
3
4
5
10
9
8
7
2
1
4
3
6
11
12
Isolasjonsrør
2
Dreneringsplugg
3
Kontroller at det ikke er noen åpninger.
4
Ikke påfør smøremiddel (kjølemedieolje) når du setter den inn. Det kan medføre nedbryting og vannlekkasje.
5
Før inn en sekskantnøkkel (4 mm).
Figur 9
Hvis dreneringsslangen ikke skiftes, vil det sannsynligvis samle seg vann inne i anlegget. Slamansamling kan tette igjen slangen og forårsake vannlekkasje.
(3) Hekt fast innendørsanlegget på installeringspanelet. (Se figur 10.)
Det blir enklere å utføre arbeidet hvis buffermaterialet plasseres mellom veggen og innendørsanlegget
på dette tidspunktet.
1
Frontpanel
2
Lokk på kontrollboks
3
Hekt fast kroken til innendørsanlegget på installeringspanelet (1).
4
Frontrist
5
Sørg for å føre alle ledningene gjennom ledningsføringen.
6
Dreneringsslange
7
Kjølemedierør
8
Knast 2 steder for 71-klassen. 3 steder for 100-klassen.
9
Ledningsopplegg (kjøpes lokalt) Ledningsopplegg for anlegg, jording og fjernkontroll
10
Installeringspanel (1) (tilleggsutstyr)
11
Vegg
12
Plasser buffermateriale
Figur 10
For røropplegg som går mot høyre, mot høyre under og mot høyre bak
Før dreneringsslangen og kjølemedierøret til veggen.
(4) Før ledningsopplegget for anlegg, jording og fjernkontroll gjennom ledningsføringen inn via
baksiden av innendørsanlegget og frem til forsiden.
10 Norsk
(5) Koble til rørene. (Se "6. RØROPPLEGG FOR KJØLEMEDIUM" og figur 11)
5
1
2
3
4
6
5
1
2
3
4
1
Dreneringsslange
2
Ledningsopplegg
3
Kjølemedierør
4
Fest med vinyltape.
5
Tett med tetningsmateriale av kitt.
6
Surr rundt isolasjonstapen slik at den overlappes med minst halve bredden for hver runde. Surr rundt isolasjonstapen helt frem til den L-formede bøyen.
Figur 11
Fest elektriske ledninger, slik som ledningsopplegget mellom anleggene, på kjølemedierøret med
vinyltape.
Tett gjennomføringshullet for røropplegget med kitt.
(6) Trykk på begge bunnkantene på innendørsanlegget med begge hender, og hekt knasten på
baksiden av innendørsanlegget fast til installeringspanelet (1). (Se figur 10.)
Nå kan du fjerne buffermaterialet som du plasserte i trinn (3).
Kontroller at ledningsopplegget for anlegg, jording og fjernkontroll ikke er kommet i klemme inne
i innendørsanlegget.
Skru fast innendørsanlegget
Ta av frontristen. (Se figur 8.)
Fest innendørsanlegget til installeringspanelet (1) med sikringsskruene (5). (Se figur 12.)
1
Installeringspanel (1) (tilleggsutstyr)
2
Dreneringsslange
3
Kjølemedierør
4
Isolasjonstape (3) (tilleggsutstyr)
5
M4 x 12L (tilleggsutstyr) (5) 2 steder for 71-klassen. 3 steder for 100-klassen.
Figur 12
Norsk 11
6. RØROPPLEGG FOR KJØLEMEDIUM
FARE
FARE
1
Se installeringshåndboken som følger med utendørsanlegget når det gjelder kjølemedierørene på utendørsanlegg. Sørg for at du varmeisolerer både gass- og væskerørene. Ufullstendig isolering kan føre til vannlekkasje. Varmemotstanden til isolasjonen for gassrør må være 120°C eller høyere. I omgivelser med høy luftfuktighet må isoleringen av kjølemedierør forsterkes. Ved utilstrekkelig isolering kan det dannes kondens på isolasjonsoverflaten. Husk å kontrollere at kjølemediet er R410A før du begynner på arbeidet. (Normal drift kan ikke utføres hvis det brukes et annet kjølemedium.)
Dette produktet er en tilpasset modell for det nye kjølemediet (R410A). Under installering må følgende forholdsregler overholdes.
• Ved tilkobling av koniske muttere skal du bruke en spesialtilpasset rørkutter og koneverktøy for R410A.
• Påfør esterolje eller eterolje på innsiden av konen før tilkobling.
• Bruk de koniske mutterne som fulgte med anlegget. Ikke bruk koniske muttere i klasse 1. Ellers kan det lekke kjølemedium.
• Endene klemmes sammen eller dekkes til med tape for å hindre at støv, fuktighet eller fremmedlegemer trenger inn i røret.
• La ikke annet enn angitt kjølemedium, f.eks. luft, blandes inn i kjølemediekretsen. Hvis kjølemediegass lekker ut under arbeid på anlegget, må rommet omgående luftes grundig ut.
Utendørsanlegget er påfylt kjølemedium.
Pass på å bruke både en fastnøkkel og en momentnøkkel, som vist på tegningen, når du kobler sammen
eller kobler fra rør som går til eller fra anlegget. (Se figur 13.)
1
1
2
3
4
Momentnøkkel
2
Fastnøkkel
3
Rørkobling
4
Konisk mutter
Figur 13
Se tabell 2 når det gjelder dimensjonen på koniske muttere.
Når du tilkobler den koniske mutteren, skal du påføre esterolje eller eterolje på innsiden av konen,
og deretter dreier du mutteren 3-4 ganger rundt for hånd for du skrur den inn. (Se figur 14.)
1
Påfør ester- eller eterolje på denne siden.
Figur 14
Pass på så du ikke skader det koniske området.
12 Norsk
Tabell 2
FARE
Hvis du ikke har momentnøkkel, bruker du Tabell 2 som veiledning
FARE
R0.4-0.8
A
90
0
±
2
0
45
0
±
2
0
10
11
12
Rørdimensjon Tiltrekkingsmoment (N•m) Konedimensjon A (mm) Kone
Ø9,5 (3/8") 32,7–39,9 12,8–13,2
Ø15,9 (5/8") 61,8–75,4 19,3–19,7
Se på tabell 2 for å fastsette riktig tiltrekkingsmoment.
Trekkes det til for mye, kan dette skade konen og forårsake kjølemedielekkasje.
Når du trekker til den koniske mutteren med en fastnøkkel, er det et punkt hvor tiltrekkingsmomentet plutselig øker.
Fortsett å trekke til og dreie den koniske mutteren fra dette punktet i vinkelen som vises nedenfor.
(Se tabell 3.) Når arbeidet er utført, må du kontrollere at det ikke er noen lekkasje.
Hvis du ikke strammer til i henhold til instruksjonene (hvis det er for løst), kan det føre til kjølemedielekkasje (langsom lekkasje) og føre til funksjonsfeil på enheten (slik som utilstrekkelig kjøling eller oppvarming).
Tabell 3
Rørdimensjon Videre tiltrekkingsvinkel Anbefalt armlengde på verktøy
Ø9,5 (3/8") 60 til 90 grader Ca. 200 mm Ø15,9 (5/8") 30 til 60 grader Ca. 300 mm
Sørg for å isolere alt røropplegg helt frem til rørtilkoblingene på innsiden av anlegget. Eventuelle blottlagte rør kan forårsake kondensering eller forbrenning ved berøring.
Når du har kontrollert at rørtilkoblingene ikke lekker, varmeisolerer du rørene med ekstra isolasjonsrør og isolasjonstape (3). Isolasjonstapen (3) bør surres rundt fra den L-formede bøyen og helt til enden inne i anlegget. (Se figur 15.)
1
Lokalt røropplegg
2
Isolasjonstape til rør
3
Røropplegg for innendørsanlegg
4
Isolasjonsrør til røropplegg for innendørsanlegg
5
Klemme, stor (tilleggsutstyr) (4)
6
Isolasjonstape til rør
7
Isolasjonstape (tilleggsutstyr) (3) Se "5. INSTALLERING AV INNENDØRSANLEGG".
8
L-formet bøy
9
Start innsurringen
10
Isolasjonsrør til røropplegg for innendørsanlegg
11
Isolasjonstape til rør
12
Søm på isolasjonsrør Fest isolasjonstapen til rør slik at det ikke er noen sprekker i sømmen på isolasjonsrøret.
2
1
4
3
5
6
8
9
7
Norsk 13
Figur 15
Når du slaglodder røropplegget for kjølemediet, skal du kun starte slagloddingen etter å ha utført
NB
FARE
5
6
6
1
2
3
4
nitrogensubstitusjon (MERKNAD 1) eller mens du spyler nitrogen i kjølemedierørene (MERKNAD 2). Når dette er utført, kobler du til innendørsanlegget med de koniske mutterne.
1. Når det gjelder prosedyrer for nitrogensubstitusjon, kan du se i installeringshåndboken for delte multisystemer for bygninger (kontakt Daikin-forhandleren).
2. Når du slaglodder etter at du har spylt røret med nitrogen og erstattet med nitrogen for luft, bør du stille nitrogentrykket til ca. 0,02 MPa med en trykkreduksjonsventil. (Se figur 16.)
Figur 16
1
Kjølemedierør
2
Del som skal slagloddes
3
Taping
4
Manuell ventil
5
Trykkreduksjonsventil
6
Nitrogen
3. Bruk ikke flussmiddel når kjølemedierør slagloddes. Bruk fosforkobber tilsatsmetall til slaglodding (BCuP-2: JIS Z 3264/B-Cu93P-710/795: ISO 3677), som ikke krever flussmiddel. (Klorbasert flussmiddel er ekstremt skadelig for systemer for kjølemedierør. Kjølemedierørene vil korrodere, og kjølemedieoljen blir dessuten svekket hvis det inneholder fluor.)
4. Når du utfører lekkasjetest på røropplegget for innendørsanlegget og mellom anleggene etter at innendørsanlegget er installert, skal du se i installeringshåndboken for innendørsanlegget eller i den tekniske veiledningen om lekkasjetest ved hjelp av trykk samt installering av kjølemedierør.
5. Mangel på kjølemedium på grunn av luftrensing eller hvis du glemmer å fylle på mer kjølemedium, kan føre til funksjonsfeil på anlegget (det kjøler eller varmer ikke nok). Se i installeringshåndboken for utendørsanlegget eller i den tekniske veiledningen når du skal installere kjølemedierørene.
Ikke bruk oksidasjonsinhibitorer eller tilsvarende ved slaglodding. (Rester kan tette igjen rørene eller skade
deler.)
14 Norsk
7. DRENERINGSRØR
FARE
FARE
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
(1) Monter dreneringsrørene. (Se figur 17.)
Legg opp dreneringsrørene slik at vannet dreneres skikkelig.
Dreneringsrøret bør være kort med et fall nedover på minst 1/100 for å forhindre at det dannes
luftlommer. Dreneringsslangen til innendørsanlegget bør også ha et fall nedover.
Dreneringsrøret kan tette seg hvis det oppstår vannansamlinger inne i dreneringsrøret.
Følg med på punktene på figur 17 når du legger opp dreneringen.
Figur 17
1
Sørg for at dreneringsrøret heller nedover.
2
Sørg for at tuppen ikke kommer under vann selv når det fylles på vann.
3
Dreneringsslange (Fall nedover)
4
Dreneringsslange
Bruk en dreneringsskjøteslange som fås i handelen når du forlenger dreneringsslangen, og sørg for å isolere den forlengede delen av dreneringsslangen som tilhører innendørsanlegget. (Se figur 18.)
1
Dreneringsskjøteslange (fås i handelen)
2
Isolasjonsrør (fås i handelen)
3
Isolasjonstape (tilleggsutstyr) (3) (Se "5. INSTALLERING AV INNENDØRSANLEGG".)
4
Dreneringsslange for innendørsanlegg
Figur 18
Sørg for at rørdiameteren er den samme eller større som for tilkoblingsrørene (harde vinylkloridrør,
nominell diameter 13 mm).
Når du kobler en rørskjøt av hard vinylklorid (nominell diameter 13 mm) direkte til dreneringsslangen som er tilkoblet innendørsanlegget (dvs. for innebygde rør osv.), bruker du en rørskjøt av hard vinylklorid (nominell diameter 13 mm) som fås i handelen. (Se figur 19.)
1
Dreneringsslange tilkoblet innendørsanlegget
2
Hard vinylkloridrørskjøt som fås i handelen (nominell diameter 13 mm)
3
Hard vinylkloridrør som fås i handelen (nominell diameter 13 mm)
Figur 19
Ikke bøy eller vri på medfølgende dreneringsslange som er koblet til innendørsanlegget slik at den utsettes
for ekstra belastning. (Hvis dreneringsslangen utsettes for ekstra belastning, kan det oppstå vannlekkasje.)
Når du installerer dreneringssettet (tilleggsutstyr), kan du se i installeringshåndboken som følger med dreneringssettet.
Norsk 15
(2) Kontroller at dreneringen fungerer skikkelig.
FARE
1
2
3
Når dreneringsrørene er lagt opp, tester du dreneringen ved å åpne frontpanelet, ta av luftfilteret, helle vann i dreneringssumpen, og kontrollere at vannet flyter jevnt ut av dreneringsslangen.
(Se figur 20.)
1
Plastbeholder for helling
2
Pass på at du ikke spruter vann.
3
Dreneringssump
Figur 20
Tilkobling av dreneringsrør
Ikke koble dreneringsrørene direkte til kloakkrør som lukter ammoniakk. Ammoniakken i kloakken kan komme inn i innendørsanlegget via dreneringsrørene, og få varmeveksleren til å korrodere.
16 Norsk
8. ELEKTRISK KOBLINGSARBEID
NB
8-1 GENERELLE INSTRUKSJONER
Elektrisk koblingsarbeid må utføres av en elektriker som er godkjent av strømselskapene (det er bare
lisensierte elektrikere som har lov til å utføre elektrisk koblingsarbeid og jordingstilkoblinger.)
Alt koblingsarbeid skal utføres av en autorisert elektriker.
Du må installere samtlige brytere som skal kunne stenge av hele strømtilførselen til anlegget.
Sørg for å installere jordfeilbryter på utendørsanlegget.
(Installer jordfeilbryter for å unngå elektrisk støt og brann.)
Angitt spenning for ledningsopplegget mellom innendørs- og utendørsanleggene og mellom innendørsanleggene er 220-240 V.
Ikke slå på strømtilførselen (til innendørsanlegget) før alt installeringsarbeidet er utført.
Sørg for å jorde luftkondisjoneringsanlegget.
Når det gjelder dimensjonen på kabelen for strømtilførselen til utendørsanlegget, kapasiteten til
strømbryteren og bryteren, samt koblingsinstrukser, se installeringshåndboken som følger med utendørsanlegget.
Jordledningen må ikke kobles til gassrør, kloakkrør, lynavledere eller telefonjordledninger.
Gassrør: kan forårsake eksplosjoner eller brann hvis det lekker gass.
Kloakkrør: ingen jordingseffekt hvis det brukes harde vinylrør.
Telefonjordledninger eller lynavledere: kan forårsake unormalt høy elektrisk spenning på bakkenivå når
det lyner.
For elektrisk koblingsarbeid, se også "KOBLINGSSKJEMA" som er festet på innsiden av frontristen.
Du må aldri koble strømtilførselsledningen til rekkeklemmen for fjernkontrolledningen, for ellers kan hele
systemet bli skadet.
For ledningsopplegget til fjernkontrollen kan du se i installeringshåndboken som følger med fjernkontrollen. (Det er ikke nødvendig med fjernkontroll for slaveanlegget i modusen for system med samtidig drift.)
Ikke berør kretskortenheten under koblingsarbeidet. Ellers kan det føre til skade.
8-2 SPESIFIKASJONER FOR INSTALLASJONSKABEL
Se i installeringshåndboken som følger med utendørsanlegget, når gjelder ledningsopplegget til utendørsanlegget. Fjernkontrolledning og overføringsledning kjøpes lokalt. (Se tabell 4.)
Tabell 4
Ledning
Ledningsopplegg mellom
anlegg
H05VV-U4G
(MERKNAD 1)
Vinylisolert ledning med mantel eller
Ledning til fjernkontroll
kabel (2-leder) (MERKNAD 2)
* Dette skal være den samlede lengden i systemet ved gruppestyring. Ledningsspesifikasjonene gjelder forutsatt at ledningene har et spenningsfall på 2 %.
1. Ved bruk av ledningsrør. Der det ikke er brukt ledningsrør, bruker du H07RN-F.
2. Mantlet, vinylisolert ledning eller kabel (isolasjonstykkelse: 1 mm eller mer)
Dimensjon
2
)
(mm
2,5
0,75-1,25 Maks. 500 m*
Lengde
Norsk 17
9. SLIK TILKOBLER DU LEDNINGENE SAMT EKSEMPEL PÅ TILKOBLING
9-1 SLIK TILKOBLER DU LEDNINGENE
Tilkoblingsmetoder for ledningsopplegg mellom innendørs- og utendørsanlegg, jording og fjernkontroll
Ledningsopplegg mellom anlegg og jordledning
Koble ledningene mellom anlegg og jordledningen som er trukket inn i anlegget i trinn "5. INSTALLERING AV INNENDØRSANLEGG". Når du gjør dette, binder du ledningene mellom anlegg sammen med jordledningen ved hjelp av medfølgende klemme (liten) (4), og deretter festes disse skikkelig med medfølgende klemme (liten) (4). (Se figur 21.)
Ledning til fjernkontroll (det er ikke nødvendig med fjernkontroll for slaveanlegget i modusen for system med samtidig drift) Koble fjernkontrolledningen til rekkeklemmene (P Sikre fjernkontrolledningen godt med medfølgende klemme (liten) (4) når du gjør dette.
(Se figur 21.)
1 og P2).
18 Norsk
Figur 21
P
1
REMOTE
CNTRL
TRANSMISSION
WIRING
FORCED
OFF
T
2
1
3
2
1
23
1 2 3
1 2 3
P2F1F2T
1
5
5
6
8
7
1
1
1
A
C
B
2
2
2
3
3
3
4
4
4
A
Slik tilkobler du rekkeklemmen for ledningsopplegg mellom anlegg
1
Utendørsanlegg
2
Innendørsanlegg
3
Tilpass numrene.
4
Jordledninger
B
Hvis rekkeklemmen for strømtilførsel brukes sammen med andre tilkoblingsledninger
1
Sørg for å isolere godt ved ledningskontaktområdet slik at kontaktene ikke kommer nær hverandre.
2
Rekkeklemme for ledningsopplegg mellom anlegg
3
Jordkontakt 4 5 6
7 8 C 1
Jordledninger
Ledningsopplegg for anlegg
Klemme, liten (tilleggsutstyr) (4) (3 steder)
Skjær bort overflødig materiale etter tilstramming.
Ledningsopplegg for fjernkontroll
Rekkeklemme for fjernkontrollen (6P)
Fremgangsmåte for ledningsklemme
Klemme, liten (tilleggsutstyr) (4)
Klem fast etter at du har festet ledningen mellom anleggene og jordledningen. 2 3 4 5
Ledningsopplegg mellom anlegg
Jordledninger
Ledning til fjernkontroll
Klemme, liten (tilleggsutstyr) (4)
Norsk 19
FARE
Ordne de elektriske ledningene, og fest lokket på kontrollboksen skikkelig.
1
2
3
(Hvis ledningene kommer i klemme eller lokket på kontrollboksen løsner, kan dette føre til elektrisk støt eller brann.)
Når du har koblet til ledningene, fester du kitt eller isolasjonsmateriale (kjøpes lokalt) i ledningshullet slik at det ikke er noen åpninger der smådyr kan komme inn fra utsiden.
Før lavspenningsledningene (fjernkontrolledning) 50 mm eller mer unna høyspenningsledningene (sammenkoblingsledninger mellom innendørs- og utendørsanlegg) og jordledningen slik at de ikke kan passere gjennom samme sted. Ellers kan elektrisk støy (eksternt statisk) føre til feil drift eller brudd.
Forholdsregler ved tilkobling av strømtilførsel
Bruk rund kabelsko for tilkobling til strømtilførselens rekkeklemme. (Se figur 22.)
1
Fest isolasjonshylse
2
Rund kabelsko
3
Elektrisk ledning
Figur 22
Kan ikke det brukes, må anvisningene nedenfor følges.
Unngå å koble ledninger med forskjellig tverrsnitt til samme rekkeklemme for strømtilførsel. (Løse forbindelser kan forårsake overoppheting.) (Se figur 23.)
Pass på at oppgitte ledninger brukes. Fest dessuten ledningene godt slik at kontaktene ikke utsettes for ekstern belastning.
Tilkoble ledninger med samme
dimensjon til begge sider.
Ikke tilkoble ledninger med
samme dimensjon til én side.
Ikke tilkoble ledninger
med ulik dimensjon.
Riktig Feil Feil
Figur 23
Tiltrekkingsmoment for kontaktskruene
Bruk riktig skrutrekker til å stramme kontaktskruene. Hvis bladet på skrutrekkeren er for lite, kan
skruehodet bli skadet slik at skruen ikke strammes skikkelig.
Hvis kontaktskruene strammes for hardt, kan skruene bli skadet.
Se på tabell 5 for å se tiltrekkingsmomentet til kontaktskruene.
Tabell 5
Tiltrekkingsmoment (N•m) Rekkeklemme for fjernkontrolledning 0,79 til 0,97 Rekkeklemme for ledningsopplegg mellom anlegg 1,18 til 1,44 Jordkontakt 1,18 til 1,44
Ikke utfør lodding når det brukes tvunnet kabel.
20 Norsk
9-2 EKSEMPEL PÅ ELEKTRISK OPPLEGG
FARE
NB
P1P
2
123
P1P
2
123
5
6
1
2
3
4
Sørg for å installere jordfeilbryter på utendørsanlegget. Dette gjøres for å unngå elektrisk støt eller brann.
For tilkobling av utendørsanlegg, se installeringshåndboken som følger med utendørsanlegget.
Kontroller systemtypen.
•Partype: 1 fjernkontroll styrer 1 innendørsanlegg (standardsystem). (Se figur 24.)
• System med samtidig drift: 1 fjernkontroll styrer 2 innendørsanlegg (2 innendørsanlegg fungerer likt.) (Se figur 25.)
• Gruppestyring: 1 fjernkontroll styrer 16 innendørsanlegg
(Alle innendørsanlegg styres av fjernkontrollen.) (Se figur 26.)
Styring med 2 fjernkontroller: 2 fjernkontroller styrer 1 innendørsanlegg. (Se figur 28.)
Partype System for samtidig drift Gruppestyring
7
3
6
123
2
123
1
3
123 123 123
7
8
123
P1P
2
P1P
2
P1P
2
5
1
2
3
123
6
P1 P2 P1 P2 P1 P2
P1 P2
9
4
Figur 24 Figur 25 Figur 26
1
Hovedstrømtilførsel
2
Jordfeilbryter
3
Utendørsanlegg
4
Innendørsanlegg
5
Fjernkontroll (tilleggsutstyr)
6
MERKNAD
7
Innendørsanlegg (master)
8
Innendørsanlegg (slave)
9
Fjernkontroll til gruppestyring (tilleggsutstyr)
1
2
3
123 123
66
4
1
2
Kontaktnumre for utendørs- og innendørsanlegg må samsvare.
Norsk 21
Bruk av gruppestyring
NB
5
7
8
1
2
3
4
6
P1P
2
P1P2P1P
2
123
123
6
2
1
3
4
5
Ved bruk som paranlegg eller masteranlegg for multianlegg med samtidig drift, kan du samtidig starte/ stanse (gruppe-)styring av inntil 16 anlegg med fjernkontrollen. (Se figur 27.)
Da vil alle innendørsanleggene i gruppen styres fra fjernkontrollen for gruppestyring.
Termistoren på anlegget virker bare for det innendørsanlegget som fjernkontrollen er koblet til.
Figur 27
1
Utendørsanlegg 1
2
Innendørsanlegg 1
3
Innendørsanlegg (slave)
4
Innendørsanlegg 2 (master)
5
Utendørsanlegg 2
6
Utendørsanlegg 16
7
Innendørsanlegg 16
8
Fjernkontroll til gruppestyring
Koblingsmåte (1) Ta av lokket på kontrollboksen. (Se "5. INSTALLERING AV INNENDØRSANLEGG".) (2) Legg tverrforbindelser mellom kontaktene (P1, P2) inne i kontrollboksen for fjernkontrollen. (Det er ingen
polaritet.) (Se figur 28 og tabell 4)
Styring med 2 fjernkontroller
1
Hovedstrømtilførsel
7
3
8
910
2
Jordfeilbryter
3
Utendørsanlegg
4
Innendørsanlegg
5
Fjernkontroll (tilleggsutstyr)
6
MERKNAD
7
Innendørsanlegg (slave)
8
Innendørsanlegg (master)
9
Fjernkontroll 1
10
Fjernkontroll 2
Figur 28
Kontaktnumre for utendørs- og innendørsanlegg må samsvare.
Styring med to fjernkontroller (styre 1 innendørsanlegg med 2 fjernkontroller)
Når det benyttes 2 fjernkontroller, må den ene stilles på "MAIN" og den andre på "SUB".
VEKSLING MELLOM MAIN/SUB
Se i håndboken som følger med fjernkontrollen hvis du bruker modell BRC1E.
Hvis dette er en tilkoblet fjernkontroll, endrer du bryterinnstillingen slik:
(1) Før inn en flatbladet skrutrekker i åpningen mellom den øvre delen og buen i den nedre delen, og fjern
deretter øvre del. (2 steder) (Kretskortet er festet til den øvre delen av fjernkontrollen.) (Se figur 29.)
22 Norsk
(2) Drei velgebryteren for main/sub på én av de to fjernkontrollenes kretskort til "S". (La bryteren på den
NB
1
3
2
andre fjernkontrollen bli stående i "M".) (Se figur 30.)
1
Øvre del av fjernkontroll
2
Nedre del av fjernkontroll
3
Før inn skrutrekkeren her, og vipp forsiktig av den øvre delen av fjernkontrollen.
Figur 29
1
Fabrikkinnstilling
2
S
S
1
M
3
2
S
M
Du trenger bare endre den ene fjernkontrollen hvis fabrikkinnstillingene er uendret.
3
Kretskort for fjernkontrollen
Figur 30
Koblingsmåte (3) Ta av lokket på kontrollboksen (se "5. INSTALLERING AV INNENDØRSANLEGG") (4) Legg opp ledninger mellom fjernkontroll 2 (slave) og kontakten (P1, P2) til rekkeklemmen (X1M) for
fjernkontrollen i kontrollboksen. (Det er ingen polaritet.) (Se figur 28 og tabell 4)
1. Alle overføringsledninger, bortsett fra ledninger til fjernkontrollen, er polariserte, og må ha symbol som
stemmer med symbolet på rekkeklemmen.
2. I tilfelle gruppestyring kables fjernkontrollen til masteranlegget ved tilkobling til systemet med samtidig drift. (Kabling til slaveanlegget er ikke nødvendig.)
3. Ved gruppestyring og fjernkontroll for system med samtidig drift skal du velge den fjernkontrollen som passer til innendørsanlegget med flest funksjoner (for eksempel monterte svingeklaffer).
4. For systemer med samtidig drift skal ledningen til fjernkontrollen kobles til masteranlegget.
Norsk 23
10. INNSTILLINGER PÅ INSTALLASJONSSTEDET
NB
Følg alle punktene under "Punkter som skal kontrolleres når arbeidet er utført" på side 4.
Kontroller at installeringen og alt elektrisk koblingsarbeid for innendørsanlegg og utendørsanlegg er fullført.
Kontroller at alle følgende elementer er lukket: lokket på kontrollboksen til innendørsanlegget og det ytre
panelet og rørdekselet til utendørsanlegget. <Innstilling på installasjonsstedet må gjøres fra fjernkontrollen og være i overensstemmelse med installasjonsforholdene.>
Innstilling kan gjøres ved å endre "Modusnummer", "FØRSTE KODENR." og "ANDRE KODENR.".
Se i håndboken som følger med fjernkontrollen for instruksjoner og fremgangmåte for hvordan du for angir
innstillinger.
"Modusnummer" stilles vanligvis inn samlet for en gruppe. Vil du stille inn hvert enkelt innendørsanlegg individuelt og foreta kontroller etter innstillingene, angir du modusnummeret i parentes.
Ikke foreta innstillinger som ikke er angitt i tabellen.
10-1 LUFTSTRØMINNSTILLINGER NÅR TERMOSTATEN ER AV
Still inn luftstrømhastigheten i henhold til behov etter at du har rådført deg med kunden.
(Som fabrikkinnstilling er luftstrøm for når kjøletermostaten er stilt til av, satt til ANDRE KODENR. "02", mens andre innstillinger er satt til "01".) (Se tabell 6.)
Tabell 6
Innstilling
Viftedrift når termostat er AV
(kjøling/oppvarming)
Luftstrømhastighet når
kjøletermostat er AV
Luftstrømhastighet når
varmetermostat er AV
Modus-
nummer
Normal
Stopp 02
LL
luftstrømhastighet
Stille inn
luftstrømhastighet
LL
luftstrømhastighet
Stille inn
luftstrømhastighet
11 (21) 2
12 (22) 6
12 (22) 3
er innstillingene når anlegget sendes fra fabrikken.
FØRSTE
KODENR.
ANDRE
KODENR.
01
01
02
01
02
10-2 STILLE INN VARSEL FOR LUFTFILTER
Fjernkontroller er utstyrt med luftfiltervarsler på LCD-skjerm som viser når det er på tide å rengjøre luftfiltre.
Endre ANDRE KODE Nr. i henhold til tabell 7, avhengig av mengden av skitt eller støv i rommet.
(ANDRE KODENR. er fabrikkinnstilt på "01" for lett luftfilterforurensning.) Forklar kunden at filtrene må rengjøres jevnlig for å hindre at de tettes til, i tillegg til på innstilte tidspunkt.
Tiden for jevnlig rengjøring av filteret kan reduseres avhengig av omgivelsene.
Tabell 7
Innstilling
Luftfilter-
forurensning: lett
Luftfilter-
forurensning: høy
24 Norsk
Tidsintervall for visning av luftfiltervarsel
Ca. 200 timer
Ca. 100 timer 02
Modus-
nummer
10 (20) 0
FØRSTE
KODENR.
ANDRE
KODENR.
01
10-3 STILLE INN MODUS FOR ØKT LUFTSTRØMHASTIGHET
NB
Innstilt luftstrømhastighet (HH, H, og L) kan økes avhengig av installasjonsforholdene eller kundens ønske.
I så fall bytter du ANDRE KODENR. som vist i tabell 8. (Fra fabrikken er ANDRE KODENR. satt til "01" som standard.)
Tabell 8
Innstilling Modusnummer FØRSTE KODENR. ANDRE KODENR.
Standard
Liten økning 02
Økning 03
13(23) 0
01
10-4 STILLE INN NUMMERET TIL INNENDØRSANLEGGET FOR SYSTEMER MED SAMTIDIG
DRIFT
Når du bruker modusen for system med samtidig drift, endrer du ANDRE KODENR. som vist i tabell 9.
(Fra fabrikken er ANDRE KODENR. satt til "01" for parsystem.)
Tabell 9
Innstilling Modusnummer FØRSTE KODENR. ANDRE KODENR.
Parsystem (1 anlegg)
System med samtidig drift (2 anlegg)
System med samtidig drift (3 anlegg)
11 (21) 0
01
02
03
Ved bruk i modus for system med samtidig drift, kan du se "10-5 INDIVIDUELL INNSTILLING FOR SYSTEM MED SAMTIDIG DRIFT" for å stille inn master- og slaveanlegg separat.
Ved bruk av trådløse fjernkontroller
Ved bruk av trådløse fjernkontroller må den trådløse fjernkontrollens adresse stilles inn.
Se installeringshåndboken som følger med den trådløse fjernkontrollen for instruksjoner om innstillingen.
10-5 INDIVIDUELL INNSTILLING FOR SYSTEM MED SAMTIDIG DRIFT
Det er enklere å bruke fjernkontrollen ved innstilling av slaveanlegget.
Fremgangsmåte
Følg fremgangsmåten nedenfor når master- og slaveanlegget skal stilles inn separat. (Se figur 31.)
(1) Endre ANDRE KODENR. til "02" individuell innstilling, slik at slaveanlegget kan stilles inn individuelt.
(Se tabell 10.)
(Fra fabrikken er ANDRE KODENR. satt til "01" for felles innstilling.)
Tabell 10
Innstilling Modusnummer FØRSTE KODENR. ANDRE KODENR.
Felles innstilling
Individuell innstilling 02
"Modusnummer" stilles vanligvis inn samlet for en gruppe. Vil du stille inn hvert enkelt innendørsanlegg individuelt og foreta kontroller etter innstillingene, angir du modusnummeret i parentes.
11 (21) 1
01
(2) Foreta innstilling på stedet (se 10-1 til 10-4) for masteranlegget. (3) Slå av hovedbryteren for strømtilførsel når (2) er fullført. (4) Koble fra fjernkontrollen på masteranlegget, og koble den til på slaveanlegget. (5) Slå på hovedbryteren for strømtilførsel igjen og, som under (1), endre ANDRE KODENR. til "02",
individuell innstilling.
(6) Foreta innstilling på stedet (se 10-1 til 10-3) for slaveanlegget. (7) Slå av hovedbryteren for strømtilførsel når (6) er fullført. (8) Finnes det flere enn ett slaveanlegg, gjentas trinnene (4) til (7).
Norsk 25
(9) Koble fra fjernkontrollen på slaveanlegget etter innstillingen, og koble den til igjen på masteranlegget.
NB
P1 P2
P1 P2
123
P1 P2
123
P1 P2
P1 P2
P1 P2
123
123
123
123
( 1 ) ( 2 )
( 3 ) ( 7 )
( 4 ) ( 8 )
( 5 ) ( 6 )
6
5
7
1
2
3
4
6
5
7
1
2
3
4
Dette avslutter fremgangsmåten for innstilling. * Det er ikke behov for å koble om fjernkontrollen fra masteranlegget dersom fjernkontrollen for slaveanlegget blir brukt. (Husk imidlertid å koble fra ledningene som er festet til rekkeklemmen for fjernkontrollen til masteranlegget.) Når innstillingen av slaveanlegget er utført, fjerner du ledningen til fjernkontrollen og kobler til fjernkontrollen igjen fra masteranlegget. (Anlegget fungerer ikke som det skal når to eller flere fjernkontroller er koblet til anlegget i modusen for system med samtidig drift.)
Kontaktnumre for utendørs- og innendørsanlegg må samsvare.
1
Hovedstrømtilførsel
2
Jordfeilbryter
3
Utendørsanlegg
4
Innendørsanlegg (master)
5
Innendørsanlegg (slave)
6
Fjernkontroll
7
MERKNAD
Figur 31
26 Norsk
10-6 DATASTYRT KONTROLL (TVANGSSTYRT AV OG PÅ/AV-DRIFT)
(1) Ledningsspesifikasjoner og hvordan du utfører kablingen (se figur 32)
Ekstern strømtilførsel kobles til kontaktene T1 og T2 på rekkeklemmen for fjernkontroll.
(Det er ingen polaritet.)
1
Inngang A
F2 T1 T2
FORCED OFF
Figur 32
Tabell 11
Ledningsspesifikasjon Mantlet, vinylisolert ledning eller kabel (2-leder) Tverrsnitt
0,75–1,25 mm Lengde Maks. 100 m Ekstern kontakt Kontakt som kan sikre en minimumsbelastning på 15 V likestrøm, 10 mA.
(2) Aktivering
Tabell 12 nedenfor forklarer TVANGSSTYRT AV og PÅ/AV-DRIFT i forhold til inngang A.
Tabell 12
2
TVANGSSTYRT AV PÅ/AV-DRIFT Inngang PÅ stanser driften (ikke mulig via fjernkontroll) Inngang AV PÅ slår anlegget PÅ. Inngang AV aktiverer styring via fjernkontroll. Inngang PÅ AV slår anlegget AV.
(3) Slik velger du TVANGSSTYRT AV og PÅ/AV-DRIFT
Slå på strømmen, og bruk deretter fjernkontrollen til å velge drift.
Endre ANDRE KODENR. (Se tabell 13.)
(Fra fabrikken er ANDRE KODENR. satt til "01" for TVANGSSTYRT AV.)
Tabell 13
Innstilling Modusnummer FØRSTE KODENR. ANDRE KODENR.
TVANGSSTYRT AV
PÅ/AV-DRIFT 02
12(22) 1
01
Norsk 27
11. PRØVEKJØRING
*
**
6
10
9
8
7
1
2
3
3
3
3
3
3
5
4
5
5
Følg alle punktene under "Punkter som skal kontrolleres når arbeidet er utført" på side 4. Se i installeringshåndboken som følger med innendørsanlegget.
Innstillingene for fjernkontroll BRC1E skal veksles, så se i håndboken som følger med fjernkontrollen. Innstillingene for den andre fjernkontrollen skal veksles slik det er beskrevet nedenfor.
Kontroller at installeringsarbeidet for innendørsanlegg og utendørsanlegg er fullført.
Kontroller at alle følgende elementer er lukket: lokket på kontrollboksen til innendørsanlegget og det ytre
panelet og rørdekselet til utendørsanlegget.
Når du har fullført arbeidet med kjølemedierørene, dreneringsrørene og det elektriske ledningsopplegget, skal du rengjøre innendørsanlegget innvendig samt frontpanelet. Deretter skal du foreta en prøvekjøring i henhold til installeringshåndboken som følger med utendørsanlegget for å beskytte anlegget. (Det anbefales at prøvekjøringen utføres i nærvær av kvalifisert elektriker eller ingeniør.)
Hvis det er innvendig arbeid som ikke er fullført når prøvekjøringen er ferdig, må du forklare for kunden at luftkondisjoneringsanlegget ikke må kjøres før det innvendige arbeidet er fullført slik at innendørsanleggene beskyttes. (Hvis anlegget kjøres under slike forhold, så vil maling, lim og andre materialer som er brukt under det innvendige sluttarbeidet, søle til innendørsanlegget. Dette kan føre til vannsprut eller lekkasje.)
Hvis det oppstår funksjonsfeil og anlegget ikke kan kjøres, skal du se "11-1 SLIK DIAGNOSTISERER DU PROBLEMER".
Når du har gjennomført prøvekjøringen, trykker du én gang på knappen INSPEKSJON/PRØVEKJØRING for å sette anlegget i inspeksjonsmodus, og kontroller at funksjonsfeilkoden er "00" (= normal). Hvis koden angir noe annet enn "00", se "11-1 SLIK DIAGNOSTISERER DU PROBLEMER".
Trykk fire ganger på knappen INSPEKSJON/PRØVEKJØRING for å gå tilbake til normal driftsmodus.
Bytte modus
Figur 33
1
Normal driftsmodus
2
Innstillinger på installasjonsstedet
3
Én gang
4
Én gang (Trykkes i minst 4 sekunder)
5
* Etter 10 sekunder eller mer går modusen tilbake til normal driftsmodus.
6
Visning av "Feilkode"
7
Modus for prøvekjøring
8
Visning av "Kode for type innendørsanlegg"
9
Visning av "Kode for type utendørsanlegg"
10
Inspeksjonsmodus
28 Norsk
11-1 SLIK DIAGNOSTISERER DU PROBLEMER
NB
Med strømmen på. Problemer kan overvåkes på fjernkontrollen.
Feildiagnosen for fjernkontrollmodell BRC1E skal utføres mens du følger installeringshåndboken for fjernkontrollen. For de andre fjernkontrollene kan du foreta feildiagnose med følgende fremgangsmåte.
Feilsøking med LCD-skjermen på fjernkontrollen.
1 Med tilkoblet fjernkontroll. (MERKNAD 1)
Når driften stanser på grunn av problemer, blinker driftslampen og LCD-skjermen viser " " og funksjonsfeilkoden. Du kan stille diagnose ut fra oversikten med funksjonsfeilkoder og angitt funksjonsfeilkode. I gruppestyring angis dessuten anleggsnummeret, slik funksjonsfeilen viser hvilket anleggsnummer det gjelder. Se (MERKNAD 2) om tilbakestilling av funksjonsfeil.
2 Med den trådløse fjernkontrollen.
(Se også i driftshåndboken som følger med den trådløse fjernkontrollen.) Når driften stanser på grunn av problemer, blinker skjermen på innendørsanlegget. I slike tilfeller diagnostiserer du feilen ved hjelp av tabellen med oversikt over feilkodene for å se etter feilkoden som kan bli funnet med fremgangsmåten nedenfor. (MERKNAD 2)
(1) Trykk på knappen for INSPEKSJON/PRØVEKJØRING, så vises " " og "0" blinker. (2) Trykk på knappen for PROGRAMMERINGSTID, og finn anleggsnummeret som stanset på grunn
av problemer.
Antall pip 3 korte pip....................Utfør alle handlingene nedenfor
1 kort pip......................Utfør (3) og (6)
1 langt pip....................Ingen feil
(3) Trykk på knappen for DRIFTSMODUSVELGER, så blinker det øverste tallet i funksjonsfeilkoden. (4) Fortsett å trykke på knappen for PROGRAMMERINGSTID til du hører 2 korte pip, og finn den
øverste koden.
(5) Trykk på knappen for DRIFTSMODUSVELGER, så blinker det nederste tallet i funksjonsfeilkoden. (6) Fortsett å trykke på knappen for PROGRAMMERINGSTID til du hører et langt pip, og finn den
nederste koden.
Et langt pip indikerer funksjonsfeilkoden.
1. Når du trykker på knappen for INSPEKSJON/PRØVEKJØRING på fjernkontrollen, så begynner symbolet
" " å blinke.
2. Når du holder inne PÅ/AV-knappen i minst 5 sekunder i inspeksjonsmodus, så forsvinner symbolet på feilloggen. Her vil symbolet på funksjonsfeilkoden blinke to ganger, og så endres symbolet på koden til "00" (normal) og anleggsnummer blir "0". Deretter endres skjermbildet fra inspeksjonsmodus til normalmodus.
Norsk 29
11-2 FUNKSJONSFEILKODE
For steder der funksjonsfeilkoden står tom, vises ikke indikasjonen " ". Selv om anlegget fortsetter å
fungere, må anlegget inspiseres og nødvendige reparasjoner utføres.
Avhengig av typen innendørs- eller utendørsanlegg, kan det hende at funksjonsfeilkoden (ikke) vises. Funksjonsfeilko
de A1 Feil i kretskort for innendørsanlegg A3 Unormalt nivå på dreneringsvann
Overbelastning, overstrøm eller lås på
A6
AF
AH
AJ Feil ved kapasitetsinnstilling
C1
C4
C5
C9
CC Luftfuktighetsføler unormal
CE
CJ
E0
E1
E3
E4
E5
E6
E7
viftemotor på innendørsanlegg Tilkoblingsfeil i kretskort for
innendørsanlegg Funksjonsfeil i luftfuktersystem
Funksjonsfeil i luftrenserenhet (støvoppsamling, luktfjerning)
Overføringsfeil mellom kretskortet for innendørsanlegg (main) og kretskortet for innendørsanlegg (sub)
Funksjonsfeil i temperaturføler på væskerør i varmeveksler for innendørsanlegg
Funksjonsfeil i temperaturføler på kondensator/fordamper i varmeveksler for innendørsanlegg
Funksjonsfeil i termistor for innsugningsluft
Funksjonsfeil i temperaturføler for intelligent øye / gulv
Funksjonsfeil i lufttermistor for fjernkontroll
Handling for sikkerhetsanordning (utendørsanlegg)
Feil i utendørs kretskort (utendørsanlegg)
Funksjonsfeil i høyt trykk (utendørsanlegg)
Funksjonsfeil i lavt trykk (utendørsanlegg)
Funksjonsfeil i lås på kompressormotor (utendørsanlegg)
Kompressormotor låst etter overstrøm(utendørsanlegg)
Funksjonsfeil i lås på utendørs viftemotor (utendørsanlegg)
Funksjonsfeil etter plutselig overstrøm i utendørsvifte (utendørsanlegg)
Beskrivelser og tiltak Merknader
Kun luftrenserenheten (støvoppsamling, luktfjerning) fungerer ikke. Unormal stans iverksettes avhengig av modell eller forhold.
Tilkoblingsstykke for kapasitetsinnstilling eller feil i kapasitetdata, eller frakobling av tilkoblingsstykke for kapasitetsinnstilling, feil ved tilkobling av tilkoblingsstykket, eller kapasiteten er ikke innstilt for dataplaten IC.
Unormal stans iverksettes avhengig av modell eller forhold.
Unormal stans iverksettes avhengig av modell eller forhold.
Unormal stans iverksettes avhengig av modell eller forhold.
Fjernkontrollens termistor fungerer ikke, men anleggets termistor er aktivert.
30 Norsk
E9
EA
F3
H3
H4
H7
H9
J1
J2
J3
J5
J6
J7
J8
J9
JA
JC
L1
L3
L4
L5
L8 Elektrisk varme (utendørsanlegg)
L9 Hindre motorstopp (utendørsanlegg) Kompressoren kan være låst.
LC
P1
Funksjonsfeil i elektronisk ekspansjonsventil (utendørsanlegg)
Funksjonsfeil i bryter for kjøling/ oppvarming (utendørsanlegg)
Funksjonsfeil i temperatur for utløpsrør (utendørsanlegg)
Høytrykksbryter defekt (utendørsanlegg)
Lavtrykksbryter defekt (utendørsanlegg)
Funksjonsfeil i posisjonssignal på utendørs viftemotor (utendørsanlegg)
Funksjonsfeil i utendørs lufttermistor i system (utendørsanlegg)
Funksjonsfeil i trykkføler i system (gruppe) (utendørsanlegg)
Funksjonsfeil i strømføler i system (utendørsanlegg)
Funksjonsfeil i termistor for utløpsrør i system (utendørsanlegg)
Funksjonsfeil i termistor for innsugningsrør i system (utendørsanlegg)
Funksjonsfeil i termistor for væskerør med fordeler på utendørs varmeveksler (utendørsanlegg)
Funksjonsfeil i termistor for kondensator/fordamper på utendørs varmeveksler (utendørsanlegg)
Funksjonsfeil i termistor for væskerør i system (utendørsanlegg)
Funksjonsfeil i termistor for gassrør (kjøling) (utendørsanlegg)
Funksjonsfeil i trykkføler for utløpsrør i system (utendørsanlegg)
Funksjonsfeil i trykkføler for innsugningsrør i system (utendørsanlegg)
Funksjonsfeil i veksel i system (utendørsanlegg)
Funksjonsfeil i termistor i reaktor (utendørsanlegg)
Overopphetet varmeutstrålingsribbe (utendørsanlegg)
Øyeblikkelig overstrøm (utendørsanlegg)
Overføringsfeil mellom vekselretter og utendørs kontrollenhet (utendørsanlegg)
Åpen fase (utendørsanlegg)
Unormal stans iverksettes avhengig av modell eller forhold.
Unormal stans iverksettes avhengig av modell eller forhold.
Unormal stans iverksettes avhengig av modell eller forhold.
Unormal stans iverksettes avhengig av modell eller forhold.
Unormal stans iverksettes avhengig av modell eller forhold.
Unormal stans iverksettes avhengig av modell eller forhold.
Feil i vekselretterkjøling.
Kompressormotorene og -turbinene kan ha jordfeil eller kortslutning.
Kompressormotorene og -turbinene være overbelastet og frakoblet.
Norsk 31
FARE
P3
Til den som utfører prøvekjøringen
P4
P6
PJ
U0
U1 Omvendt fase (utendørsanlegg) Reverser to faser for kontaktene L1, L2 og L3.
U2
U4 UF
U5
U8
UA Feil i innstillinger på installasjonsstedet
UE
UC
UJ
Funksjonsfeil i DCL-føler i system (utendørsanlegg)
Funksjonsfeil i termistor i varmeutstrålingsribbe (utendørsanlegg)
Funksjonsfeil i strømføler for DC­utgang i system (utendørsanlegg)
Feil i kapasitetsinnstilling (utendørsanlegg)
Unormal temperatur i innsugningsrør (utendørsanlegg)
Funksjonsfeil i spenning (utendørsanlegg)
Overføringsfeil (mellom innendørs- og utendørsanlegg)
Overføringsfeil (mellom innendørsanlegg og fjernkontroll)
Overføringsfeil mellom main og sub fjernkontroller (funksjonsfeil i sub fjernkontroll)
Overføringsfeil (mellom innendørsanlegg og sentralisert fjernkontroll)
Feil adresseinnstilling for fjernkontroll
Overføringsfeil i tilleggsutstyr
Unormal stans iverksettes avhengig av modell eller forhold.
Tilkoblingsstykke for kapasitetsinnstilling eller feil i kapasitetdata, eller frakobling av tilkoblingsstykke for kapasitetsinnstilling, feil ved tilkobling av tilkoblingsstykket, eller kapasiteten er ikke innstilt for dataplaten IC.
Kan være for lite kjølemedium. Unormal stans iverksettes avhengig av modell eller forhold.
Det kan være funksjonsfeil i åpen fase for vekselretter eller hovedkrets til kondensator. Unormal stans iverksettes avhengig av modell eller forhold.
Kablingsfeil mellom innendørs- og utendørsanlegg. Eller feil på innendørs og utendørs kretskort.
Overføring mellom innendørsanlegg og fjernkontroll er ikke riktig utført.
Feil i systeminnstilling for delt multisystem med samtidig på/av.
Unormal stans iverksettes avhengig av modell eller forhold.
Se "Punkter som skal kontrolleres ved levering til kunden" på side 4 når prøvekjøringen er fullført, og pass på at alle punktene er kontrollert.
Hvis kundens arbeid innvendig ikke er ferdig når prøvekjøringen er fullført, må du be kunden om ikke å kjøre luftkondisjoneringsanlegget. Rester fra maling og lim som brukes til det innvendige arbeidet, kan forurense produktet hvis anlegget kjøres.
Når du overleverer produktet til kunden etter at prøvekjøringen er utført, må du kontrollere at lokket på kontrollboksen, luftfilteret og innsugningsristen er montert. I tillegg må du forklare kunden om posisjonen (PÅ/AV) til strømtilførselsbryteren.
32 Norsk
12. KOBLINGSSKJEMA
Se figur 34
1 TIL UTENDØRSANLEGG 2
3 (MERKNAD 4) 4
5 (MERKNAD 6) 6 INNENDØRSANLEGG (MASTER)
7
9 (MERKNAD 8) 10
11 EKSTERN INNGANG 12
13
15 (MERKNAD 7) 16 FORAN 17 SIDEN 18 KONTROLLBOKS
Innendørsanlegg Trådløs fjernkontroll (mottaker-/displayenhet) A1P Kretskort A2P Kretskort C105 Kondensator A3P Kretskort HAP Blinkende lampe (servicemonitor grønn) BS1 Trykknapp (på/av) M1F Motor (innendørsvifte) H1P Kontrolllampe (på – rød) M1S Motor (svingeklaff) H2P Kontrolllampe (tidsbryter – grønn) M2S Motor (svingeklaff) H3P Kontrollampe (filtervarsel – rød) R1T Termistor (luft) H4P Kontrolllampe (avising – oransje) R2T•R3T Termistor (konvektor) SS1 Velger (Main/Sub) SS1 Velger (nødbryter) SS2 Velger (trådløs adresseinnstilling) V1R Diodebro X1M Rekkeklemme (fjernkontroll) Tilkoblet fjernkontroll X2M Rekkeklemme (overføringsledning) R1T Termistor (luft) Z1C Ferrittkjerne (støyfilter) Z1F Støyfilter Koblingsstykke for tilleggsutstyr PS Svitsjet strømtilførsel X15A Koblingsstykke (strømningsbryter) RC Signalmottakerkrets X24A Koblingsstykke (trådløs fjernkontroll) TC Signaloverføringskrets X35A
INNENDØRSANLEGG (SLAVE)
(MERKNAD 5)
8 FJERNKONTROLL
14
(MERKNAD 10) I TILFELLE SYSTEM MED SAMTIDIG
DRIFT
TRÅDLØS FJERNKONTROLL (MOTTAKER-/DISPLAYENHET) (TILLEGGSUTSTYR)
OVERFØRINGSLEDNING FOR SENTRAL FJERNKONTROLL
TILKOBLET FJERNKONTROLL (TILLEGGSUTSTYR)
Koblingsstykke (adapter for gruppestyring)
MERKNADER
1. : rekkeklemme : koblingsstykke : kortslutningskoblingsstykke
2. : lokalt ledningsopplegg
3. For innendørssystem med samtidig drift skal du kun se på ledningsopplegget til innendørsanlegget.
4. Vil du ha mer detaljert informasjon, kan du på koblingsskjemaet som er festet til utendørsanlegget.
5. Ved bruk av sentral fjernkontroll skal den kobles til anlegget i samsvar med medfølgende
installeringshåndbok.
6. Hvis tilkoblede anlegg varierer i forhold til driftssystemet, må du undersøke tekniske data, kataloger o.l. før
tilkobling.
7. Se i installeringshåndboken for fjernkontrollen ved veksling mellom main/sub.
8. M2S er kun 100.
9. BLK: svart RED: rød BLU: blå WHT: hvit PNK: rosa YLW: gul GRY: grå GRN: grønn ORG: oransje
BRN: brun
10. Gjelder bare for beskyttede rør. Bruk H07RN-F hvis det ikke er noen beskyttelse.
Norsk 33
3D073235-1B
FAQ71·100CVEB
17
18
16
1
1
3
4
67
8
9
7
5
2
10
11
12
13
14
15
Figur 34
34 Norsk
NOTES
NOTES
NOTES
3P184443-9L EM11A040A
(1112) HT
Loading...