Daikin BSVQ100P8V1B, BSVQ160P8V1B, BSVQ250P8V1B Installation manuals [pl]

Instrukcja montażu
Klimatyzator System
Jednostka BS
BSVQ100P8V1B BSVQ160P8V1B BSVQ250P8V1B
BSVQ100P8V1B BSVQ160P8V1B BSVQ250P8V1B
Klimatyzatory VRV
III
System
Instrukcja montażu
SPIS TREŚCI
1. ŚRODKI OSTROŻNOŚCI ............................................................................................. 1
2. PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO MONTAŻU................................................................. 3
3. WYBÓR MIEJSCA MONTAŻU ..................................................................................... 5
4. CZYNNOŚCI PRZYGOTOWAWCZE PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO MONTAŻU..... 6
5. INSTALACJA JEDNOSTKI BS...................................................................................... 7
6. MONTAŻ PRZEWODÓW CZYNNIKA CHŁODNICZEGO............................................. 8
7. INSTALACJA OKABLOWANIA ELEKTRYCZNEGO .................................................. 14
8. USTAWIENIA WSTĘPNE ........................................................................................... 17
9. TESTOWANIE............................................................................................................. 18
10. SCHEMATY OKABLOWANIA..................................................................................... 19
1. ŚRODKI OSTROŻNOŚCI
Przed przystąpieniem do montażu należy dokładnie zapoznać się z niniejszym punktem ŚRODKI OSTROŻNOŚCI. Urządzenie musi być zamontowane prawidłowo. Po zakończeniu instalacji należy przeprowadzić próbny rozruch urządzenia w celu potwierdzenia sprawności urządzenia oraz objaśnić klientowi sposób obsługi klimatyzatora oraz jego konserwacji w oparciu o treść instrukcji obsługi. Klient powinien zostać poinformowany o konieczności zachowania tej instrukcji montażu wraz z instrukcją obsługi, na wypadek, gdyby były potrzebne w przyszłości.
Ten klimatyzator należy do kategorii "produktów nie będących urządzeniami ogólnodostępnymi".
System VRV jest produktem klasy A. W otoczeniu domowym produkt ten może powodować zakłócenia radiowe, w przypadku których użytkownik może być zmuszony do podjęcia stosownych środków zaradczych.
Znaczenie symboli OSTRZEŻENIE i PRZESTROGA
OSTRZEŻENIE
PRZESTROGA
OSTRZEŻENIE
Prace instalacyjne powinny być wykonywane przez wykwalifikowany personel. Użytkownik nie powinien podejmować prób samodzielnej instalacji klimatyzatora. Wykonanie instalacji w sposób nieprawidłowy może powodować wycieki wody, porażenie prądem elektrycznym lub pożar. Klimatyzator należy zamontować zgodnie z instrukcjami podanymi w tej instrukcji instalacji. Wykonanie instalacji w sposób nieprawidłowy może powodować wycieki wody, porażenie prądem elektrycznym lub pożar. W przypadku instalowania urządzenia w niewielkim pomieszczeniu należy podjąć środki ostrożności zabezpieczające przed przekroczeniem dopuszczalnych stężeń na wypadek wycieku. Więcej informacji można uzyskać w miejscu zakupu urządzenia. Nadmiar czynnika w zamkniętej przestrzeni może doprowadzić do niedoboru tlenu.
Przy montażu należy stosować wyłącznie części wymienione w instrukcji. Użycie nieprawidłowych części może spowodować wycieki wody, porażenie prądem elektrycznym lub pożar.
...Nieprzestrzeganie tych instrukcji może spowodować obrażenia ciała lub śmierć.
...Nieprzestrzeganie tych instrukcji może spowodować uszkodzenie mienia lub
obrażenia ciała, które mogą, w zależności od okoliczności, okazać się bardzo poważne w skutkach.
1 polski
Klimatyzator należy zamontować na solidnej podstawie, która wytrzyma ciężar urządzenia. Niewystarczająca wytrzymałość fundamentu może spowodować upadek urządzenia i obrażenia. Podczas prac montażowych należy mieć na uwadze możliwość wystąpienia silnych wiatrów, tajfunów i trzęsienia ziemi. Niezastosowanie się do instrukcji i nieprawidłowe przeprowadzenie prac montażowych może spowodować wypadek na skutek upadku urządzenia.
Należy upewnić się, że wszystkie prace elektryczne zostały przeprowadzone przez wykwalifikowany personel zgodnie z przepisami lokalnymi i treścią niniejszej instrukcji, przy wykorzystaniu osobnego obwodu elektrycznego. Niewystarczająca obciążalność obwodu elektrycznego lub nieprawidłowa konstrukcja mogą spowodować porażenie elektryczne lub pożar.
Klimatyzator musi być koniecznie uziemiony. Uziemienia nie wolno wykonywać za pośrednictwem rury, przewodu piorunochronu lub uziemienia instalacji telefonicznej. Nieprawidłowe uziemienie może spowodować porażenie prądem elektrycznym lub pożar. Przepięcia pochodzące od wyładowań atmosferycznych lub z innych źródeł mogą uszkodzić klimatyzator.
Należy zainstalować detektor prądu upływowego. Brak detektora prądu upływowego może być przyczyną porażenia prądem elektrycznym lub pożaru.
Należy koniecznie wyłączyć urządzenie przed przystąpieniem do manipulacji podzespołami elektrycznymi.
Należy upewnić się, że wszystkie przewody są przymocowane, użyto kabli wymienionych w instrukcji, zabezpieczając przewody i ich połączenia przed naprężeniami zewnętrznymi. Nieprawidłowo wykonane połączenia lub niewystarczająco zabezpieczone przewody mogą być przyczyną przegrzewania się instalacji lub pożaru.
Podczas wykonywania połączeń elektrycznych pomiędzy jednostką wewnętrzną a zewnętrzną oraz doprowadzaniem zasilania należy umieścić przewody tak, by pokrywę modułu podzespołów elektrycznych można było zamknąć. Nieprawidłowe umieszczenie pokrywy modułu podzespołów elektrycznych może spowodować porażenie prądem elektrycznym, pożar lub przegrzanie złączy.
Jeśli w trakcie pracy ulatnia się czynnik chłodniczy w stanie gazowym, należy niezwłocznie przewietrzyć otoczenie instalacji. W wypadku kontaktu par czynnika chłodniczego z ogniem może dojść do wydzielania toksycznych gazów.
Po zakończeniu instalacji należy sprawdzić układ przewodów rurowych pod kątem szczelności. W wypadku wycieku czynnika chłodniczego do pomieszczenia i jego zetknięcia z płomieniem grzejnika, pieca lub kuchenki może wydzielić się toksyczny gaz.
Należy unikać bezpośredniego kontaktu z czynnikiem chłodniczym ulatniającym się z przewodów rurowych lub innych przestrzeni z uwagi na niebezpieczeństwo odmrożeń.
PRZESTROGA
Jednostki BS, przewody zasilające i połączenia elektryczne należy zainstalować w odległości co najmniej 1 metra od odbiorników radiowych i telewizyjnych w celu uniknięcia interferencji i zakłóceń. (W zależności od natężenia fal radiowych odległość jednego metra może nie być wystarczająca do uniknięcia zakłóceń).
Zasięg transmisji pilota zdalnego sterowania (zestaw bezprzewodowy) może okazać się mniejszy niż prze­widywano, w pomieszczeniach z lampami fluorescencyjnymi (ze starterem falownikowym lub elektronicznym). Jednostkę BS należy montować jak najdalej od świetlówek. Aby zapobiec wykorzystywaniu przez zwierzęta urządzenia zewnętrznego jako schronienia, należy podjąć odpowiednie środki ostrożności. Kontakt małych zwierząt z częściami elektrycznymi może doprowadzić do uszkodzeń, powstania dymu lub pożaru. Należy poinformować użytkownika, że obszar wokół urządzenia należy utrzymywać w czystości. Klimatyzatora nie należy eksploatować w warunkach podanych poniżej:
W miejscach występowania w dużych stężeniach oleju mineralnego w postaci mgły lub oparów (np. w kuchni).
1. Elementy plastikowe ulegają wówczas uszkodzeniu i odłamują się, powodując np. wyciek wody.
2. W miejscach wytwarzania się gazów korozyjnych, np. par kwasu siarkowego. Korozja przewodów miedzianych lub spawanych może spowodować wyciek czynnika.
3. W pobliżu urządzeń emitujących fale elektromagnetyczne. Fale elektromagnetyczne mogą uszkodzić system sterowania i doprowadzić do niepoprawnego funkcjonowania urządzenia.
polski 2
φ
φ
φ
φ
4. W miejscach, gdzie mogą występować wycieki gazów palnych, gdzie podejrzewa się obecność w powietrzu włókien węglowych lub pyłów palnych albo substancji palnych, takich jak rozpuszczalniki lub benzyna. Eksploatacja urządzenia w takich warunkach może spowodować pożar.
5. Nie należy eksploatować w miejscach, gdzie powietrze jest słone, takich jak nabrzeża, zakłady produkcyjne (oraz inne obszary o znacznych wahaniach napięcia), w pojazdach i na statkach. Postępowanie takie może spowodować uszkodzenie.
PRZESTROGA
Z czynnikiem chłodniczym R410A należy obchodzić się ze szczególną ostrożnością, aby utrzymać układ w czystości, uniknąć zawilgoceń i rozszczelnień. Czystość i brak wilgoci Należy podjąć zdecydowane kroki mające na celu usunięcie zanieczyszczeń (w tym oleju SUNISO oraz innych olejów mineralnych, a także wilgoci) z systemu. Szczelność Czynnik chłodniczy R410A nie zawiera chloru, nie niszczy warstwy ozonowej i nie narusza naturalnej ochrony Ziemi przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. W przypadku przedostania się do atmosfery, czynnik R410A nieznacznie przyczynia się do powstawania efektu cieplarnianego. Stąd szczelność instalacji ma szczególne znaczenie. Należy dokładnie przeczytać rozdział "
MONTAŻ PRZEWODÓW CZYNNIKA CHŁODNICZEGO
" i
ściśle przestrzegać prawidłowych procedur.
2. PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO MONTAŻU
2-1 PRZESTROGA DOTYCZĄCA NOWYCH SERII CZYNNIKÓW CHŁODNICZYCH
Ponieważ ciśnienie obliczeniowe wynosi 4,0 MPa lub 40 bar (w przypadku urządzeń na R407C: 3,3 MPa lub 33 bar), grubość przewodów musi być większa niż poprzednio. Ponieważ czynnik chłodniczy R410A jest mieszanką składników, należy go uzupełniać dodatkowym czynnikiem w stanie ciekłym. (Jeśli system jest napełniony czynnikiem w stanie gazowym, ze względu na zmianę składu układ nie będzie działał prawidłowo.) Urządzenie wewnętrzne/zewnętrzne jest przeznaczone dla czynnika R410A. W katalogu można sprawdzić, jakie modele urządzeń wewnętrznych/zewnętrznych można podłączyć do takiej instalacji. (Jeśli podłączane urządzenia są oryginalnie przeznaczone dla innych typów czynników chłodniczych, normalna praca nie jest możliwa.
2-2 ŚRODKI OSTROŻNOŚCI
Podczas otwierania skrzynki oraz przenoszenia urządzenie należy chwytać za wsporniki wieszaków (4 punkty); nie należy unosić go za inną część, szczególnie za przewody czynnika chłodniczego. Sposób postępowania przy instalacji urządzenia wewnętrznego i zewnętrznego opisano w instrukcjach montażu obu urządzeń. Urządzenie – zarówno jednostka wewnętrzna, jak i zewnętrzna – nadaje się do montażu w obiektach użytkowych i przemysłowych (przemysł lekki). W gospodarstwie domowym urządzenia mogłyby powodować zakłócenia elektromagnetyczne.
2-3 AKCESORIA
Należy sprawdzić, czy do urządzenia dołączone są następujące akcesoria.
UWAGA
Nie należy pozbywać się akcesoriów do chwili, gdy instalacja zostanie zakończona.
BSVQ100 • 160P8V1B
Nazwa
Ilość 1 szt. 1 szt. 1 szt. 2 szt. 6 szt. 10 szt. 2 szt. 3 szt.
Kształt
1) Dodatkowe rury 1) Dodatkowe rury (tylko BSVQ100) (tylko BSVQ160)
1)-1
9,5
1)-2
15,9
1)-1
1)-2
12,7
15,9
2)-1
2) Zacisk 3) Rura izolacyjna
3)-1
(Mały)
(Mały)
2)-2
(Duży)
3)-2
(Duży)
Dokument
objaśniający
1
egzemplarz
Instrukcja montażu
3 polski
<
BSVQ250P8V1B
Nazwa 1) Dodatkowe rury 2) Zacisk 3) Rura izolacyjna
Ilość 1 szt. 2 szt. 6 szt. 10 szt. 2 szt. 2 szt. 1 szt.
Kształt
1)-1 1)-2
2)-1
2)-2
3)-1
3)-2
3)-3
Dokument
objaśniający
1
egzemplarz
Instrukcja montażu
(Mały)
(Duży)
(Mały)
(Średni)
(Duży)
2-4 KOMBINACJE
Ta jednostka BS jest przeznaczona wyłącznie dla układów z podłączonymi modelami REYQ-P. Nie można jej podłączać do układów z urządzeniami REYQ-M. Informacje na temat serii odpowiednich urządzeń wewnętrznych znajdują się w katalogu i/lub innej dokumentacji. Wybierz jednostkę BS dopasowaną pod względem całkowitej wydajności (sumy wydajności poszczególnych urządzeń) oraz maksymalną liczbę urządzeń wewnętrznych podłączanych za rozgałęzieniem. Informacje na temat wydajności urządzeń zawiera Tabela 2.
Tabela 1
Model
BSVQ100P8V1B A ≤ 100 5 BSVQ160P8V1B 100 < A ≤ 160 8 BSVQ250P8V1B 160 < A ≤ 250 8
Całkowita wydajność wszystkich urządzeń
wewnętrznych podłączonych za rozgałęzieniem
Tabela 2
Wydajność wyrażona jako nr modelu urządzeń wewnętrznych.
Wydajność urządzenia wewnętrznego (do wykorzystania w obliczeniach)
20 25 32 40 50 63 80 100 125 200 250
20 25 31,25 40 50 62,5 80 100 125 200 250
* Informacje na temat wydajności urządzenia wewnętrznego dla typu HRV (VKM) podano w danych
technicznych.
Maks. liczba wszystkich urządzeń wewnętrznych
podłączonych za rozgałęzieniem
Przykład > W przypadku jednostki BS, do której podłączane są dwa urządzenia FXCQ 32 M oraz dwa urządzenia FXSQ 40 M.
Łączna wydajność = 31,25 x2+ 40 x2 = 142,5 Wybierz BSVQ160P8V1B
2-5 ELEMENTY DO SPRAWDZENIA
Poniższe punkty wymagają szczególnej uwagi podczas montażu oraz sprawdzenia po zakończeniu instalacji.
Elementy do sprawdzenia po zakończeniu prac
Elementy do sprawdzenia Problemy
Czy jednostki BS są pewnie zamontowane? Upadki, wibracje, hałas przy eksploatacji
Czy przeprowadzono próbę szczelności z użyciem azotu?
Czy izolacja jest kompletna? (Przewody czynnika chłodniczego oraz połączenia)
Czy napięcie odpowiada temu wymienionemu na tabliczce znamionowej urządzenia?
Czy prawidłowo zainstalowano okablowanie elektryczne i przewody czynnika?
Czy urządzenie jest uziemione? Zagrożenia dotyczące upływu prądu
Czy grubość przewodu zasilającego odpowiada danym technicznym? Nie działa/spalony
Niewystarczający efekt chłodzenia lub ogrzewania
Wycieki wody
Nie działa/spalony
Nie działa/spalony
Czynności
kontrolne
polski 4
Przekazanie protokołu pokontrolnego
Elementy do sprawdzenia
Czy zamknięto pokrywę modułu podzespołów elektrycznych?
Czy wręczono klientowi instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną?
Czynności
kontrolne
3. WYBÓR MIEJSCA MONTAŻU
Nie należy używać urządzenia w atmosferze wybuchowej. Wybrane miejsce montażu powinno spełniać poniższe warunki i być uzgodnione z klientem.
Charakteryzować się nośnością odpowiadającą ciężarowi urządzenia BS. Miejsca, w których ściana nie jest zbytnio nachylona. Wokół urządzenia musi być wystarczająco dużo wolnego miejsca, by możliwe było wykonanie czynności konserwacyjnych i serwisowych. ( Patrz rys. 1 ) Potencjał miejsca instalacji otworu rewizyjnego ( Patrz rys. 2 ) dla modułu podzespołów elektrycznych (patrz uwaga).
Łączna długość przewodów rurowych urządzenia wewnętrznego i zewnętrznego nie może przekraczać długości dopuszczalnej. (Informacje zawiera instrukcja montażu urządzenia zewnętrznego)
Uwaga: Powierzchnię montażową modułu podzespołów elektrycznych można zmienić na inną.
Więcej informacji na temat zmiany powierzchni montażowej zawiera punkt "
JEDNOSTKI BS"
Strona
urządzenia
zewnętrznego
(3 przewody)
AB
Rys. 1
Nazwa jednostki BS
BSVQ100P BSVQ160P BSVQ250P
.
65
Co najmniej
50
Co najmniej
AB
Co najmniej 250 Co najmniej 250 (*2) Co najmniej 300 (*3)
Strona
urządzenia
wewnętrznego
(2 przewody)
(mm)
Co najmniej 250 (*1) Co najmniej 250 (*2) Co najmniej 300 (*3)
(mm)
Jednostka BS
(góra)
(*1) Korzystając z przewodów dodatkowych 1)-1, 2 (patrz punkty
6-5 POŁĄCZENIA PRZEWODÓW), należy zapewnić przestrzeń serwisową o szerokości co najmniej 300 mm.
(*2) Korzystając z przewodów dodatkowych 1)-1, 2 (patrz punkty
6-5 POŁĄCZENIA PRZEWODÓW), należy zapewnić przestrzeń serwisową o szerokości co najmniej 350 mm.
(*3) Korzystając z przewodów dodatkowych 1)-1, 2 (patrz punkty
6-5 POŁĄCZENIA PRZEWODÓW), należy zapewnić przestrzeń serwisową o szerokości co najmniej 400 mm.
(mm)
Rys. 2
5. INSTALACJA
Moduł podzespołów elektrycznych
Otwór rewizyjny Ø450
Należy dopilnować otwierania w stronę modułu podzespołów elektrycznych.
UWAGI
Ponadto sprawdź, czy miejsce instalacji ma wytrzymałość odpowiednią do ciężaru urządzenia, a w razie potrzeby konieczne jest wzmocnienie tego obszaru przez podparcie za pomocą belek, a następnie zainstalowanie śrub wieszakowych. Urządzenie należy zamontować na śrubach wieszakowych. (Patrz punkt " 4. PRZYGOTOWANIA PRZED INSTALACJĄ" ) Jednostkę BS oraz jej przewody zasilające i transmisyjne należy zainstalować w odległości co najmniej 1 metra od odbiorników radiowych i telewizyjnych w celu uniknięcia zakłóceń w pracy tych urządzeń. Zakłócenia mogą, ale nie muszą powstawać w zakresie podanych odległości, a ich natężenie jest zależne od parametrów generowanych sygnałów elektromagnetycznych.
5 polski
CZYNNOŚCI PRZYGOTOWAWCZE PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO MONTAŻU
4.
Należy zapoznać się z rysunkiem 3 i zainstalować śruby wieszakowe oraz wsporniki.
Śruby wieszakowe: do podwieszenia urządzenia
Należy stosować śruby wieszakowe M8-M10. W przypadku konieczności wykonania nowych otworów należy stosować zatapiane wkładki i śruby kotwowe. Jeśli otwory są już przygotowane, należy stosować śruby kotwowe mocowane w otworze lub inne podobnej konstrukcji. Instalując jednostkę BS, należy pamiętać o konieczności zapewnienia nośności odpowiadającej jej ciężarowi.
Wspornik wieszaka: służy do podparcia przewodu łączącego
Należy upewnić się, że przewód łączący został odpowiednio podparty wokół urządzenia za pomocą
wsporników wieszaka rozmieszczonych w odległości nie większej niż 1 metr od powierzchni bocznej korpusu urządzenia. Zawieszanie na wsporniku wieszaka jednostki BS nadmiernego obciążenia może spowodować upadek urządzenia i doprowadzić do obrażeń osób przebywających w pobliżu.
Kotwa
428 219
Długa nakrętka
Wspornik wieszaka
1 m lub mniej 1 m lub mniej
Uwaga: Wszystkie powyższe części należy przygotować w miejscu instalacji.
<Odległość między śrubami> <Przykład montażu>
Rys. 3
Właściwa górna część jednostki BS
lub ściągacz
Śruba wieszakowa
polski 6
Loading...
+ 15 hidden pages