Brick´R´Knowledge Basic Set Operation Manual [cs]

Stavebnice Basic Set
Obj. č.: 141 73 98
Vážení zákazníci,
Budoucí generace obvodů závisí jen na vás! Budeme potěšeni, když nám pošlete jakékoli korekce, přání a rady, které nám pomůžou zlepšit kvalitu tohoto narychlo přeloženého návodu, abyste byli mezi prvními, kteří uvedou stavebnici do života.
Bezpečnostní pokyny
Pozor, nikdy
Mohlo by to vést k smrtelnému úrazu! K napájení používejte výhradně 9 V baterie. Stavebnice pracuje
s napětím 9 V a proudem 1 Ampér, takže nepředstavuje nebezpečí ohrožení života.
Dávejte pozor, aby se výstupy proudu nedostaly do kontaktu se žádnými dráty. Mohlo by to způsobit zásah elektrického proudu nebo jiné ohrožené zdraví.
Nikdy se nedívejte přímo do světla LED, protože hrozí nebezpečí poškození sítnice. Stavebnice obsahuje dva LED bloky: Každý z nich má spotřebu 2 mA, jeden svítí zeleně a druhý žlutě.
Nikdy nepřipojujte polarizovaný kondenzátor kladným pólem přímo nebo nepřímo k zápornému pólu bloku, který představuje zdroj napájení. Blok by se tím mohl zničit a mohlo by to vést k nebezpečí výbuchu.
Předtím než připojíte polarizovaný kondenzátor k obvodu, vždy zkontrolujte polaritu. Po dokončení práce se stavebnicí vždy odpojte blok zdroje napájení. V opačném případě hrozí
nebezpečí vzniku požáru. Děti do 8 let by měly používat stavebnici Brick 'R' Knowledge jen pod dohledem dospělé osoby.
Jednotlivé bloky stavebnice se nesmí dávat úst, aby nedošlo k jejich spolknutí. V takovém případě vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc!
Nejnovější informace ke všem dostupným komponentům a příklady obvodů najdete na www.brickrknowledge.de, kde si můžete jednotlivé bloky také přímo objednat
1. Úvod
Stavebnice Brick 'R' Knowledge měla premiéru na veletrhu tvůrců a kutilů Maker Fair v roce 2014 ve Fridrichshafenu. Zvláštností této elektronické stavebnice je to, že všechny její bloky mají univerzální připojení, takže i složité obvody se dají snadno pochopit. Navíc je můžete připojovat také v různém úhlu. Pro návrat 0 voltů (uzemnění) se používají dva kontakty. Umožňuje se tak vytváření kompaktních obvodů, které lze snadno zadokumentovat a používat k vysvětlení a pochopení elektrických obvodů.
nepřipojujte jednotlivé díly přímo ke zdroji napětí 230 V!
Představení prvků
Pro pochopení toho jak fungují jednotlivé bloky, musíme vysvětlit tři základní kritéria z teorie elektřiny. Zaprvé se jedná o elektrické napě (jednotka Volt „V“ a německý symbol „U“), které popisuje sílu
elektrického pole s nábojem, který je dostatečně silný, aby vedl k řízenému pohybu. Jednotka nese název po slavném italském fyzikovi Alexandru Voltovi, který žil v letech 1745 až 1827.
Elektrický proud (jednotka ampér „A“ a německý symbol „I“) popisuje množství elektrické náboje, které projde za určitý čas průřezem například elektrického vodiče. Jednotka je pojmenována podle slavného francouzského fyzika André Marie Ampérovi, který žil v letech 1775 až 1836.
Elektrický náboj neboli množství elektřiny (jednotka Coulomb „C“ a německý symbol „Q“) je základní fyzikální veličinou. Pokud se náboje pohybují elektrickým vodičem, mluvíme o toku proudu. Jednotka je pojmenována podle slavného francouzského fyzika Charlese Coulomba, který žil v letech 1736 až 1806.
Elektrický odpor (jednotka (ohm), symbol „R“) je nejjednodušším a nejčastěji používaným prvkem fyziky. Omezuje tok proudu v sériovém obvodu a rozděluje napětí v paralelním obvodu. Pokud se do elektrického obvodu vloží odpor, protéká obvodem v závislosti na napětí proud, který dovoluje jeho odporová hodnota. Jednotka je pojmenována podle slavného německého fyzika Georga Simona Ohma, který žil v letech 1789 až 1854.
Dalším používaným elektrickým odporem je fotorezistor. Jeho hodnota odporu se snižuje se zvyšující se intenzitou světla a naopak v tmavém prostředí hodnota odporu roste. Jedná se o polovodičový komponent, který umožňuje tok proudu jen za určitých podmínek. Jeho atributy se zakládají na fotoelektrickém jevu, za který byla Albertu Einsteinovi udělena v roce 1921 Nobelova cena za fyziku. Jev byl objeven jinými badateli už v roce 1887.
Dalším polovodičovým prvkem, který umožňuje tok proudu jen za určitých okolností, je dioda. Zdroj napětí se musí připojovat k diodě se správnou polaritou ve směru technického toku proudu. Základní sada stavebnice obsahuje speciální diodu – LED. Takové chování polovodičů se často využívá v různých technologiích. Jev byl objeven v r. 1874 a od r. 1925 se využívá v průmyslu.
Kondenzátor je speciální elektronickou součástkou pro uchování elektrické energie ve formě náboje (Coulomb) až napětí (Volty). Kondenzátor lze nabít elektrickou energií a jeho základní vlastností je tak kapacita „C“. Jednotkou kapacity je Farad, pojmenovaný podle slavného anglického fyzika Michaela Faradaye, který žil v letech 1791 až 1867. I když se kondenzátor obvykle popisuje jako dvě proti sobě stojící desky, může mít také tvar válce. Chování kondenzátoru bylo poprvé demonstrováno nezávisle na sobě v letech 1745 a 1746. Na vývoj kondenzátoru do jeho dnešní podoby a významu měl velký vliv také A. Volta.
Tranzistor je polovodičová součástka, která za už známých podmínek nevede proud. Musí se správně zapojit do obvodu, stejně jako dioda a za další podmínky propustí proud. Tranzistor aktivně zasahuje do řízení obvodu a kontroluje tok proudu. Tento princip byl objeven v roce 1925, ale název tranzistor se datuje od r. 1948. V masovém měřítku se začal používat v 60-tých letech a dnes například procesor moderního domácího počítače obsahuje přibližně 1,9 mld. tranzistorů.
Bloky
Baterie / zdroj napájení
Uzemnění (3x)
T-blok (3x)
Roh (2x)
Kontakt
Zelená LED 2 mA
Žlutá LED 2 mA
Odpor 10 k
Odpor 100 k
Blok baterie napájí obvod elektrickým proudem pomocí AC adaptéru. Dodávané napětí je 9 voltů (9 V). Baterii připojujte, až k dokončenému obvodu, protože jinak hrozí zkrat.
Jedná se o velmi významný prvek, který zajišťuje v složitějších obvodech uzavřenost obvodu a bez něj by bylo mnohem složitější tvořit komplexní obvody. Propojuje dva středové kontakty s vnějšími kontakty, které slouží k uzavření obvodu. Referenční napětí země má v elektronice nulovou hodnotu (0 V).
Nabízí možnost dalšího větvení. Uzemnění se připojuje přes vnější kontakty.
Rohovým blokem můžete propojit dva bloky v úhlu 90°.
Tyto tři kontakty se hodí k jednoduché a rychlé instalaci dalších prvků, které nejsou součástí této základní sady.
Naše základní sada obsahuje bloky LED v zelené a žluté barvě. Barvy jsou viditelné, jen když diodou proudí elektrický proud. Proud musí mít hodnotu alespoň 2 mA. LED je chráněna rezistorem 1 k, aby se nezničila elektrickým napětím 9 V. Bez rezistoru má LED provozní napětí 1,6 až 2,5 V. Důležitá je správná polarita, protože jinak se LED nerozsvítí. Šipka na LED modulu musí být shodná se směrem obvodu, např. od „plus“ (+) k „mínus“ (-).
Tento blok představuje elektrický rezistor s odporem 10 000 Ohm (10 k). Rezistory se používají v elektrických obvodech k regulaci proudu a napětí. Čím větší je odpor, tím hůře vede proud. Odpor je měřítkem toku proudu ve vztahu k napětí. 1 Ohm odpovídá proudu 1 Ampér při napětí 1 V (10 k odpovídá 0,0001 A (100 µA) s napětím 1 V).
Tento blok je elektrický rezistor s hodnotou 100 000, neboli 100 k, která odpovídá proudu 10 mikro ampérů (10 µA) při napětí 1 V.
LDR 03 LDR je fotorezistor. Proud je ovlivněn intenzitou
Kondenzátor 10 µF
Kondenzátor 100 µF
Potenciometr 10 k
Tranzistor Npn BC817
Krátký nástin elektrických obvodů
V níže uvedeném příkladu (viz 3. 2.) používáme k popisu činnosti elektrického proudu termín „dělník“. Níže uvedené řádky vám podrobněji vysvětlí elektrický obvod a tyto „dělníky“. Pojmem „dělníci“ označujeme elektrony, které se volně pohybují v kovech. Je to velmi důležité, protože elektrony přinášejí energii poskytovanou zdrojem napětí na místo, kde vykonávají svoji práci.
Jako technický směr se označuje směr od kladného pólu (anody) k zápornému pólu (katodě). Označuje se také pojmem dohodnutý směr proudu, který popisoval strukturu nejmenších neviditelných částic v době, kdy atomy nebyly ještě příliš známé. Dnes už víme, že skutečný směr toku proudu je opačný, tj. od záporného ke kladnému pólu. Princip toku proudu je však správný.
Slova anoda a katoda pocházejí z řečtiny, kde mají význam stoupající a klesající (dráha slunce po obloze). Na základě pozorování badatelé před 230 lety došli k závěru, že nabité nosiče se pohybují přímo k jedné elektrodě a jsou odpuzované druhou elektrodou. Cílovou elektrodu nazvali anodou a startovací elektrodu katodou. Protože všichni naši „dělníci“ jsou nabití záporným nábojem, pohybují se v obvodu od katody k anodě. Skutečný směr proudu v kovech je opačný než technický (dohodnutý) směr, tj. od anody ke katodě. Výraz „záporní dělníci“ neznamená, že dělají něco špatně, ale jen že se chovají opačně ve vztahu k něčemu přesně stanovenému. Nyní přejděme k našemu obvodu. První pravidlo zní: Obvod musí být vždy uzavřený, aby se umožnilo nasměrování pohybu dělníků.
světla, které na součástku dopadá. Na světle je odpor 100 a ve tmě se změní na několik tisíc ohmů. Hodnota se mění nepřetržitě.
Naše sada obsahuje kondenzátor s kapacitou 10 µF. Může uchovávat a velmi rychle uvolňovat elektrickou energii, stejně jako gumová páska mechanickou energii. Hodnota 1 farad znamená, že napětí 1 V se dosáhne, když se nabíjí 1 sekundu proudem 1 A. Kondenzátory mají obvykle velmi nízkou kapacitu a napětí nesmí přesáhnout 25 V. Naše sada obsahuje elektrolytický kondenzátor s kapacitou 100 µF, který se smí používat jen do napětí 25 V. Kondenzátor vyčnívá z bloku. Polarizovaný kondenzátor se smí připojit jen přímo, nebo nepřímo ke kladnému portu (+) zdroje napájení (9 V).
Potenciometr představuje manuálně regulovatelný rezistor. Mění se zde délka třetího (kluzného) kontaktu a tím se mění velikost elektrického odporu. Hodnota odporu se mění v rozsahu od 0 do 10 k. Nedovolte, aby došlo ke zkratu a nikdy nepřipojujte kluzný kontakt přímo k bloku zdroje napájení. Když se přímo mezi bázi (B) a emitor (E), nebo mezi kolektor (C) a emitor (E) připojí napětí bez rezistoru, může dojít ke zničení tranzistoru! Tranzistory jsou elektronické přepínače, které se však na rozdíl od manuálně ovládaných vypínačů světla, ovládají tokem proudu na portu B. Sepnutý proud teče pak mezi kontakty C a E. Proud, který teče z C do E nesmí přesáhnout 0,8 ampérů, aby nedošlo ke zničení zařízení.
V přírodních vědách zejména ve fyzice se používá pojem příčinné souvislosti neboli kauzality, která vyjadřuje vztah mezi příčinou a jejím následkem. Vychází z toho, že k nějaké události dojde, jen pokud existuje příčina. Příčina a následek jsou kromě toho navzájem propojené zprostředkováním. Přesná souslednost je: Nejdříve příčina, poté zprostředkování a nakonec následek. Ve vztahu k našemu obvodu to znamená následující: Napětí na zdroji napětí je příčinou toho, že „dělníci“ jsou zprostředkovatelem a příklad přeměny energie, LED, je následkem. Pokud je obvod přerušený, elektrický proud, tj. naši „dělníci“ se nemůžou dostat na stranu následku. Elektrické napětí bychom chtěli vysvětlit na následujícím příkladu: Natáhněte gumovou pásku mezi levou a pravou rukou. Čím více doleva, nebo doprava ruce od sebe vzdalujete, tím větší bude zpětný tlak pásky. Gumová páska je pod tlakem a chce se znovu uvolnit. „Dělníky“ v našem zdroji napětí jsme vzali z jejich domovů do energeticky výhodnějšího stavu a snaží se dostat zpět domů. Čím silnější dělníky jsme oddělili od domova, tím větší je tlak na návrat do původního stavu. Říkáme tomu separace nábojů. Reciproční sílu působící mezi dvěma konci gumové pásky, můžeme považovat za potencionální rozdíl. Působí zpětně z elektrického napětí. „Dělníci“ se převedou zpět do vybitého stavu v uzavřeném obvodu, a aby k tomu mohlo dojít, uvolní svoji energie na LED. Naši „dělníci“ jsou velmi pilní a nemají nám za zlé, že jsme oddělili od jejich domovů. Protože jsou to ve skutečnosti elektrony, malé částice, které nemají žádné povědomí a chovají se přesně tak, jak chceme, až dokud obvod nepřerušíme nebo nezkratujeme.
Rozsvícení LED
První konstrukce obvodu se bude skládat ze dvou komponentů: bloku napětí a bloku LED s elektrickým odporem (kromě toho ještě 2 rožní bloky a 2 bloky typu T). Blok zdroje napájení je označen dlouhou tenkou čárou (+), krátkou tlustou čárou (-) a označením „9V“. Zdroj napětí má dva póly, záporný pól (krátká tlustá čára) posílá „dělníky“ na připojené bloky. Po dokončení práce se dělníci odešlou na kladný pól. Označení „9V“ ukazuje, kolik dělníků má tuto činnost provést. „V“ (volt) je elektrické napětí a také vlastností našeho zdroje napětí. Tento zdroj napětí tak odešle naše „dělníky“ s devíti volty na cestu. Naši „dělníci“ jsou elektrony a formují se funkcí odporu (R), napětí (V) a proudu (A).
Blok LED je místem, kde dělníci vykonají svoji práci, tj. vytvoří světlo. LED představuje diodu emitující světlo. (Poznámka: Ne každý zdroj světla je diodou a ne každá dioda je zdrojem světla). Znamená to, že naši „dělníci“ dokážou odvést svoji práci, jen když je kladný pól zdroje napětí připojen ke konci, na který ukazuje šipka LED. Pokud se ke kladnému pólu zdroje napětí připojí „horní“ konec šipky, naši dělníci se zablokují – to je důvodem, proč má šipka před ostrou špičkou box. Rezistor na bloku LED snižuje počet dělníků, protože velký počet dělníků by zakrátko zničil celou LED. Říkáme mu také sériový rezistor.
Při sestavování obvodu pamatujte na to, že naši „dělníci mají problém s pohybem v jiných materiálech, jako je plast, keramika, sklo a vzduch. Na druhé straně se však dobře pohybují v kovech, jako je železo, měď nebo zlato. Aby bylo možné přivést naše „dělníky“ na pracoviště a po dokončení práce je poslat zpět, obvod musí být uzavřený. Počátečním a současně koncovým bodem je blok zdroje napětí. Pro vytvoření tzv. obvodu budete potřebovat dva rožní a T bloky. Při připojování bloků dejte pozor na bezpečné připojení konektorů. V dalších částech návodu už budeme namísto pojmu „dělníci“ používat pojem „tok proudu“, protože celkově lépe vyjadřuje chování našich „dělníků“.
Otevřený obvod
Komponenty k experimentu: blok zdroje napětí, blok se zelenou LED, 2 x rožní blok, 2 x blok T
Druhá konstrukce obvodu se bude skládat ze dvou komponentů: bloku napětí a bloku LED s elektrickým odporem (kromě toho ještě 2 bloky rožní a 2 bloky typu T).
V tomto experimentu vložíme LED do obvodu v obráceném směru a LED se nerozsvítí. Je velmi důležité pochopit způsob fungování LED. LED se rozsvítí, jen když je vložena v propustném směru, na který ukazuje šipka symbolu obvodu na LED. Aby se umožnil správný tok, šipka musí směrovat od kladného potenciálu (plus) k zápornému potenciálu (mínus) a pak se rozsvítí. Základně šipky se říká anoda a horní části katoda. Box na katodě ukazuje, že když se sem připojí kladný potenciál zdroje napětí, proud nemůže téct správně.
V tomto případě LED funguje jako každá jiná dioda. Lze ji přirovnat ke dveřím, které se otvírají pouze jedním směrem, a do kterých lze vstoupit jen ze stejného směru.
Zde vidíte příklad správného připojení. Konektor je tvořen malými kolíčky, které jsou vodivé a mechanicky se propojí. Aby se zajistila izolace mezi kontakty a zabránilo se zkratu, je mezi nimi plastový můstek, který je nevodivý. Při skládání modulů se musí zajistit, abyste kontakty připojili správně, protože jinak to může vést k přerušení obvodu nebo i ke zkratu!
LED se nerozsvítí!!!
Uzemnění a připojování
Základním blokem naší základní sady stavebnice je zemnící blok, který snižuje počet připojení. To je tajemství našich čtyřpólových konektorů. Oba střední kontakty slouží pro přenos signálu, jak vypovídá potisk na bloku. Zemnící blok transformuje toto připojení na 0 V. Elektronické obvody se tvoří tak, že všechny komponenty ve více, nebo méně složitých obvodech mají připojení k „zemi“. Umožňuje se tak snímání obvodu. Náš zemnící blok propojuje dva prostřední kontakty se dvěma vnějšími kontakty. Nezpůsobuje to zkrat, protože proud teče přes komponenty uvnitř bloku.
Při připojování bloků dejte pozor, abyste kontakty umístili správně, protože jinak to může vést k přerušení obvodu nebo i ke zkratu!
Na níže uvedeném obrázku vidíte příklad špatného připojení. Mezi kontakty je mezera, která brání bezpečnému toku proudu. Obvod zůstává „otevřený“ nebo bude nestabilní a nebude fungovat.
Loading...
+ 9 hidden pages