Albrecht Tectalk Smart User guide [cs]

Tectalk Smart +
Obsah
Preventivní opatření 3 Příslušenství a výbava 3 Příprava vysílačky 4 Vložení baterií 4 Nabití akumulátorů 5 LCD displej 5 Ovládací prvky 6
Vypínač – Zapnutí/vypnutí 6 Tlačítko PTT (push-to-talk) pro mluvení 6 Tlačítko „nahoru“ 7 Tlačítko „dolů 7
Obsluha a vlastnosti 7
Vysílání a příjem 7 Volba kanálu 8 Režim CTCSS 8 Režim VOX 9 Roger Beep 10 Ozvučení tlačítek 10 Volací tón 10 Uzamknutí tlačítek 11 Prohledávání kanálů 11 Indikátor stavu baterie 12
Podsvícení displeje 12 Příloha Další důležité informace 12 Pravidla komunikace prostřednictvím vysílačky 12 Varování 12 Technické údaje 13 Tabulka frekvencí 13 Tabulka kódů CTCSS 14 Odstraňování poruch / Záruka 14 Právní informace 15 Prohlášení o shodě 16
2
Děkujeme Vám, že jste se rozhodli pro vysílačku Albrecht PMR 446 Tectalk Smart + R1. Naše výrobky jsou vyrobené
s maximální pečlivostí a spojují v sobě moderní technologie, špičkový design a nejvyšší kvalitu. Abyste se s tímto přístrojem blíže seznámili a poznali všechny jeho technické možnosti, přečtěte si prosím pozorně tento návod k obsluze ještě předtím, než přístroj uvedete do provozu.
Preventivní opatření
Nikdy se nepokoušejte používat a nabíjet namísto požadovaných akumulátorů NiMH normální alkalické baterie. Ty nejsou určeny k nabíjení a mohly by při nabíjení poškodit nejen přístroj, ale v případě výbuchu by mohly také způsobit zranění. Pokud nabíjíte akumulátory NiMH pomocí nabíjecího adaptéru nebo nabíjecí stanice, které jsou součástí dodávky, používejte výhradně námi dodané nebo doporučené akumulátory. Nabíjení akumulátorů jiných výrobců a značek nelze doporučit, protože se doba nutná k jejich nabití u různých značek liší. Nevystavujte vysílačku Tectalk Smart+ po delší dobu přímému slunečnímu záření a působení teplot pod –20 °C a nad 60 °C. Mezi anténou a Vaším tělem vždy udržujte vzdálenost nejméně 2,5 cm. Jestliže je anténa poškozená, vysílačku Tectalk Smart+ nepoužívejte.
Příslušenství a výbava
- 2 vysílačky
- Návod k obsluze
- Nabíjecí adaptér a 2 sady akumulátorů
- Nabíjecí stanice
Součástí některých balení jsou navíc ještě 2 sady mikrofonu se sluchátkem (nejsou vhodné pro komunikaci na motorce).
Příprava vysílačky
Vaše vysílačka Tectalk Smart+ R1 je napájena ze 3 akumulátorů NiMH (AAA, 3× 1,2 V). Používejte pouze akumulátory, které jsou součástí dodávky, nebo námi schválené akumulátory NiMH stejného typu. Baterie používané ve svítilnách nebo alkalické baterie, které nejsou určeny k nabíjení, se nesmějí používat (Akumulátory mají sice nižší počáteční napětí, ale na rozdíl od baterií, které nejsou určeny k nabíjení, udržují toto napětí po delší dobu na konstantní úrovni). Nabíjení trvá přibližně 12 až 15 hodin. Nabíjecí adaptér lze zapojit do nabíjecí stanice, ale také přímo do přístroje. Můžete si tak vybrat, zda k nabíjení použijete nabíjecí zdířku, nebo nabíjecí stanici. Systém nabíjení je koncipován tak, aby bylo možné nabíjet pomocí nabíjecí stanice obě vysílačky současně. Předtím, než vysílačky vložíte do nabíjecí stanice, vypněte je. Zůstanou-li vysílačky během nabíjení zapnuté, doba nabíjení se prodlouží. V případě, že jsou oba přístroje nabíjeny a používány současně, nelze také vyloučit jejich vzájemné rušení.
Vložení baterií
Vkládání baterií je jednodušší, když otočíte klip na opasek
horizontálně buď doleva, nebo doprava, případně ho odmontujete. Při otáčení klipu na opasek nepoužívejte násilí. Chcete-li ho odmontovat, stiskněte pružinový úchyt a klip na opasek rovně vysuňte z přístroje.
3
4
1. Palcem stiskněte šipku na víčku přihrádky na baterie a víčko vysuňte směrem dolů.
2. Otevřete přihrádku na baterie a víčko sejměte.
3. Vložte tři baterie typu mikro a
polaritu (viz obrázek).
Nabití akumulátorů
Nabíjecí zdířka nabíjecí stanice
dbejte při tom na správnou
Nabíjecí adaptér 230 V / 6 V –…
Další nabíjecí zdířka
Důležité:
Do této vysílačky používejte pouze námi doporučené akumulátory.
Zcela vybité akumulátory jsou znovu nabité asi po 12 až 15 hodinách. Zabraňte častému přebíjení!
na Vaší vysílačce PMR
LED kontrolky na nabíjecí stanici (během nabíjení svítí)
LCD displej
1 Symbol vysílání 2 Symbol příjmu (obsazenosti) 3 Symbol ozvučení tlačítek 4 Roger Beep 5 Aktivované uzamknutí tlačítek 6 Ukazatel stavu baterie 7 Číslo kanálu 8 Aktivovaný režim VOX 9 Aktivované vyhledávání 10 Kódování CTCSS
Ovládací prvky
Zdířky pro mikrofon, sluchátko a nabíjení
Tlačítko pro vysílání
Nahoru
Mikrofon
Vypínač
Tlačítko pro vysílání (PTT)
(PTT)
Podržte vypínač stisknutý po dobu asi 2 sekund. Ozve se melodie, která potvrzuje, že je přístroj připraven k provozu, jestliže je ozvučení tlačítek aktivní. Chcete-li přístroj vypnout, podržte tlačítko vypínače znovu stisknuté asi 2 sekundy.
Dokud držíte tlačítko PTT stisknuté, můžete hovořit ke všem ostatním vysílačkám ve Vašem dosahu, které jsou nastavené na stejný kanál a CTCSS kód jako Váš přístroj. Podržte vysílačku asi 5 až 10 cm od Vašich úst a při normální hlasitosti hovořte do mikrofonu. Poté, co jste své sdělení dokončili,
Anténa
LCD displej Dolů
Režim / Uzamknutí tlačítek
Vypínač/Vyhledávání
Reproduktory
5
6
uvolněte tlačítko PTT, abyste mohli přijímat příchozí signály. Vždy, když máte stisknuté tlačítko PTT, svítí symbol pro vysílání. Během přijímání signálu svítí symbol příjmu (obsazenosti). Tlačítko PTT můžete použít také k vyslání volacího tónu. Za tímto účelem stiskněte tlačítko PTT dvakrát krátce za sebou. Váš přístroj pak vyšle dobře slyšitelný volací tón do jiné vysílačky.
Tlačítko „nahoru“ (UP)
Stisknutím tlačítka „nahoru“ v režimu StandBy zvýšíte hlasitost. Aktuální hlasitost se zobrazí na displeji prostřednictvím číslic 1 až 7. V režimu nastavení si můžete pomocí tohoto tlačítka vybírat mezi jednotlivými možnostmi.
Tlačítko „dolů“ (DOWN)
Stisknutím tlačítka „dolů“ v režimu StandBy se snižuje hlasitost. V režimu nastavení si můžete pomocí tohoto tlačítka vybírat mezi jednotlivými možnostmi.
Obsluha a vlastnosti Vysílání a příjem
Přístroj zapněte tím, že na 2 sekundy stisknete
Na displeji se objeví číslo naposledy použitého
Pokud je na tomto kanálu přijímán signál,
symbol obsazenosti
Chcete-li vysílat, podržte stisknuté tlačítko PTT
mikrofonu jasně a při normální hlasitosti.
Na displeji se objevuje symbol vysílání ( )
kdy držíte stisknuté tlačítko PTT.
( ) a Vy uslyšíte signál z reproduktoru.
vypínač
objeví se na displeji
po celou dobu,
.
kanálu.
a hovořte do
Po dokončení hlasového projevu tlačítko PTT zase uvolněte,
abyste byli připraveni k přijímání signálu.
Nevysílejte v době, kdy je kanál obsazený jinými frekvencemi, protože byste mohli rušit jejich spojení. Bezdrátové spojení je možné pouze za předpokladu, že jsou obě vysílačky nastavené na stejný kanál a na stejný CTCSS kód. CTCSS kód (01 až 38) se zobrazuje na displeji, pokud byl předem nastaven. Pokud nebyl nastaven CTCSS kód,
oF.
Volba kanálu
V režimu Standby
blikat číslo kanálu.
Stiskněte tlačítka
číslo kanálu.
Své nastavení potvrďte krátkým stisknutím tlačítka
Nastavení CTCSS kódu
Kódy CTCSS představují dodatečné kódování, díky němuž si můžete ze své vysílačky a z partnerských vysílaček zřídit malou bezdrátovou síť na tomtéž kanálu. Jakmile jste se rozhodli pro některé kódové číslo, budete Vy a Vaši partneři poslouchat pouze vysílačky patřící do téže sítě a nikoliv všechny další vysílačky na stejném kanálu.
V režimu StandBy 2x stiskněte tlačítko
blikat buď jedno z kódových čísel CTCSS 01–
Pomocí tlačítek
kód 01 až 38.
Své nastavení potvrďte krátkým stisknutím tlačítka PTT.
Režim CTCSS deaktivujete tím, že vyberete možnost oF.
Důležité: Abyste mohli komunikovat s jinými vysílačkami,
jednou
nahoru
nahoru
stiskněte tlačítko
nebo
dolů
nebo
dolů
nyní zvolte
objevuje se nápis
MODE
a nastavte
MODE
38
požadované
Uvidíte nyní
.
, nebo nápis oF .
požadovaný
a začne
PTT
.
7
8
musí být všechny zúčastněné přístroje nastavené na stejný kanál a na stejný CTCSS kód. Čísla kódů jsou sice mezinárodně platná, ale existují také přístroje, které kódováním CTCSS nedisponují. V takovém případě vyberte nastavení oF, tj. bez kódování CTCSS. Kódování CTCSS nezabrání tomu, aby Vaše rozhovory mohli poslouchat i jiní. Pouze umožňuje to, abyste Vy nemuseli neustále poslouchat jiné rušivé hovory na stejném kanálu. Někteří výrobci používají pro tento systém také jiná označení jako subtóny, podkanály nebo pilotton, je tím ale vždy myšlen stejný systém neslyšitelných tónů pro kódování vysílání.
Automatické řízení hovorů (funkce VOX)
Jestliže stisknutí tlačítka pro mluvení v určitých situacích nedává smysl nebo není možné, například při použití vysílačky jako dětské chůvičky nebo při použití montéry jakožto handsfree, lze pro automatické zapnutí Vaší vysílačky při hovoru použít funkci VOX. Jakmile zabudovaný mikrofon (nebo náhlavní souprava jakožto volitelné příslušenství) zaznamená zvuk, spustí vysílačka automaticky přenos, aniž byste museli stisknout tlačítko PTT.
Nastavení funkce VOX
V režimu Standby
začne blikat symbol
Pomocí tlačítek
nastavení.
Potvrďte stisknutím tlačítka
VOX
třikrát
nahoru
stiskněte tlačítko
(vox) spolu s dodatkem on nebo oF.
nebo
dolů
proveďte požadované
.
PTT
MODE
,až Vám
Je-li funkce VOX aktivovaná, objeví se na displeji symbol VOX (vox). Uvědomte si prosím, že například při jízdě na motorce nebo v hlučném prostředí apod. je funkce VOX pouze v omezené míře schopná oddělit hluk od řeči, proto byste funkci VOX za těchto okolností neměli používat. Funkci VOX lze v zásadě používat
pouze se zabudovaným mikrofonem a s následujícími externími náhlavními soupravami: náhlavních souprav nemůžeme zaručit bezchybné fungování!
Roger Beep (zvukový signál na konci promluvy)
Zvukový signál Roger Beep se automaticky ozve na konci
promluvy, jakmile uvolníte tlačítko PTT.
Chcete-li tento signál zapnout nebo vypnout, stiskněte v režimu Standby blikat symbol ( ) s dodatkem on nebo oF.
Nyní proveďte pomocí tlačítek požadované nastavení.
Volbu potvrďte stisknutím tlačítka
čtyřikrát tlačítko MODE
AE 740, AE 37, MA 28 G5
, až Vám začne
nahoru
PTT
nebo
.
. U jiných
dolů
Je-li funkce Roger Beep aktivní, zobrazuje se na displeji symbol Roger Beep.
Ozvučení tlačítek
Při tomto nastavení se při každém stisknutí některého
z následujících tlačítek ozve potvrzovací tón: Vypínač (On/Off/Scan), nahoru/dolů a MODE.
Chcete-li tento tón zapnout nebo vypnout, stiskněte Standby ozvučení tlačítek ( ) spolu s dodatkem on nebo oF.
požadované nastavení.
Volací tón
Vysílačka vysílá směrem k ostatním vysílačkám volací tón, aby
jim oznámila, že je volá. V režimu Standby stiskněte
dvakrát rychle za sebou
tlačítko MODE pětkrát
Nyní proveďte pomocí tlačítek
Volbu potvrďte stisknutím tlačítka
, až začne blikat symbol pro
nahoru
. Máte na výběr ze tří volacích tónů:
PTT
nebo
.
dolů
v režimu
tlačítko PTT
9
10
Chcete-li volací tón změnit, stiskněte v režimu StandBy
šestkrát tlačítko MODE
tónu (C) s dodatkem on nebo oF.
Nyní proveďte pomocí tlačítek
požadované nastavení.
Volbu potvrďte stisknutím tlačítka
Uzamknutí tlačítek
Aby nedocházelo k neúmyslnému přenastavení funkcí, můžete si v případě potřeby některá tlačítka (kromě vypínače, tlačítka pro mluvení PTT a ovladače hlasitosti) uzamknout. Aktivace uzamknutí tlačítek:
V režimu Standby podržte tlačítko
asi
2 sekund
tlačítek ( ).
Chcete-li uzamknutí tlačítek znovu deaktivovat, znovu
podržte tlačítko
Prohledávání kanálů
Pomocí této funkce můžete na přístroji spustit automatické prohledávání a přijímání kanálů. Jakmile dojde k přijetí kanálu, je prohledávání přerušeno, abyste si ho mohli poslechnout, a dále pokračuje po asi 5 sekundách. Důležité: Během prohledávání je tlačítko MODE neaktivní. Navíc se tím zkracuje výdrž baterií, protože během prohledávání nelze aktivovat úsporný režim. Zapnutí prohledávání:
V režimu Standby
se objeví symbol
Postupně se na displeji objeví všechny prohledané
(1 až 8), dokud není nalezen nějaký aktivní kanál.
Jestliže přístroj nenachází žádné signály a Vy chcete
vysílat,
stiskněte tlačítko PTT a vraťte se zpět k prvnímu kanálu.
až se Vám na displeji objeví symbol uzamknutí
,
MODE
SCAN
, až Vám začne blikat symbol volacího
nahoru
stisknuté asi 2 sekundy. Symbol zhasne.
krátce
.
stiskněte
nebo
PTT
.
MODE
vypínač
dolů
stisknuté po dobu
. Na displeji
kanály
15 sekund poté, co byl hovor ukončen, bude přístroj
automaticky pokračovat v prohledávání kanálů.
Jestliže nebyl nalezen žádný aktivní kanál a Vy chcete prohledávání ukončit, se vrátí zpět do normálního režimu. Symbol
Indikátor stavu baterie
Když na displeji bliká symbol baterie ( ), musíte nabít akumulátory, resp. vyměnit baterie.
Podsvícený displej Podsvícení displeje se zapne automaticky, jakmile stisknete některé tlačítko, a po 5 sekundách se automaticky vypne.
Příloha: Další důležité informace Pravidla komunikace prostřednictvím vysílačky
1. Kanály se používají „střídavě“. To znamená, že na některých kanálech hovoří více účastníků. Je běžné přejít na jiný kanál a nerušit hovor probíhající na již obsazeném kanálu.
2. Vysílačka Tectalk Smart+ je sestavena tak, aby poskytovala co největší dosah. Abyste zamezili tvorbě zpětné vazby, dodržujte určitou vzdálenost mezi oběma přístroji, a to vždy alespoň 1 metr.
3. Chcete-li si zvýšit výdrž baterií, neměli byste používat funkci prohledávání příliš často. Tím se výrazně zkracuje používání.
Varování
Jestliže přístroj delší dobu nepoužíváte, vyjměte z něho
baterie.
Baterie by mohly vytéci a způsobit v přístroji korozi.
krátce
stiskněte tlačítko vypínače a přístroj
SCAN
zhasne.
doba
11
12
Tabulka
frekvencí
Kanál
Frekvence
Kanál
Frekvence
Překlad tohoto návodu zajistila společnost Conrad Electronic Česká republika, s. r. o.
Zajistěte, aby přístroj nepřišel do styku s vodou a aby
nebyl vystaven působení extrémních teplot.
Nepoužívejte přístroj v blízkosti
výbušnin nebo na staveništích,
kde by při jeho používání mohlo dojít k dálkovému odpalu.
Neměňte výstupní výkon přístroje.
Originální výstupní výkon
odpovídá zákonným požadavkům.
Všude tam, kde je zakázané používání vysílaček
nebo mobilních telefonů,
V nemocnicích nelze vyloučit možné ovlivňování
přístroj vypněte.
citlivých lékařských přístrojů. Proto vysílejte pouze tam, kde jste se zeptali a kde Vám to bylo výslovně povoleno.
Nepokládejte přístroj před airbag – při jeho aktivaci
by mohl
být vržen do vzduchu a způsobit zranění. Technické údaje
Frekvence 446,00625 až 446,09375 MHz Počet kanálů 8 Odstup kanálů 12,5 KHz Napájení 3 × baterie typu AAA, 1,5 V Vysílací výkon <500 mW ERP Kombinovaná zdířka 2,5 mm (typ stereo) pro mikrofon, sluchátka a nabíjecí adaptér
1
446.00625
2
446.01875
3
446.03125
4
446.04375
5
446.05625
6
446.06875
7
446.08125
8
446.09375
Tabulka CTCSS kódů
Číslo Frekvence Číslo Frekvence Číslo Frekvence Číslo Frekvence
1
67.0 11 97.4
2
71.9 12 100.0
3
74.4 13 103.5
4
77.0 14 107.2
5
79.7 15 110.9
6
82.5 16 114.8
7
85.4 17 118.8
8
88.5 18 123.0
9
91.5 19 127.3
10 94.8 20 131.8
21
136.5
22
141.3
23
146.2
24
151.4
25
156.7
26
162.2
27
167.9
28
173.8
29
179.9 OF -
30
186.2
31
192.8
32
203.5
33
210.7
34
218.1
35
225.7
36
233.6
37
241.8
38
250.3
Odstraňování poruch
Máte-li s Vaší vysílačkou nějaké problémy, proveďte její reset. Vysílačku vypněte, vyjměte z ní baterie, poté je znovu vložte a přístroj znovu zapněte. Zkontrolujte, zda jsou baterie ještě dostatečně nabité. Může se stát, že jsou problémy způsobeny slabými bateriemi, například že už nelze vysílat, ale přijímat ještě lze
.
Záruka
Na vysílačky Albrecht poskytujeme záruku 24 měsíců. Záruka se nevztahuje na škody, které vyplývají z neodborného
zacházení, nehody, opotřebení, nedodržení návodu k obsluze
nebo
změn na výrobku, provedených třetí osobou
.
13
Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv druhy kopií tohoto návodu, jako např. fotokopie, jsou předmětem souhlasu společnosti Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. Návod k použití odpovídá technickému stavu při tisku! Změny vyhrazeny! © Copyright Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. MIH/06/2014
14
Prohlášení o shodě
Vysílačka PMR 446 Albrecht
Tectalk Smart + R1
Tento přístroj je vysílačka sestavená podle evropského standardu PMR 446. Je použitelná v souladu s evropskými normami a směrnicemi (R&TTE, LVD a EMV) ve většině zemí Evropské unie a v jiných státech mimo Evropskou unii, které rovněž používají směrnici R&TTE.
Vysílačka PMR 446 Albrecht Tectalk Smart + R1 je vyrobena podle norem
EN 300 296-2 V1.1.1,
EN 301 489-01 V1.6.1 a EN 301 489-05 V1.3.1
a také EN 60 950-1 : 2006
a smí být používána pod označením Class 1 v následujících zemích:
A, B, BG, CH, CY, CZ, D, DK, E, EST, F, FIN, FL, GB, GR, H, HR, I, IS, IRL, L, LV, LT, M, N, NL, P, PL, RO, RSM, S, SK, SLO. V Itálii je od
uživatelů před prvním uvedením přístroje do provozu vyžadováno podání přihlášky a uhrazení jednorázového poplatku (při cestě do Itálie na přechodnou dobu toto vyžadováno není). Po dobu dovolené v Turecku smí každý cestující používat 1 pár těchto přístrojů.
Dreieich, 21. 1. 2009
W. Schnorrenberg / Alan Electronics
15
Loading...