Albrecht AE 6890 User guide [hu]

Conrad Szaküzlet 1067 Budapest, Teréz krt. 23. Tel: (061) 302-3588
Conrad Vevőszolgálat 1124 Budapest, Jagelló út 30. Tel: (061) 319-0250
CB RÁDIÓ, AE 6890
Rend.sz.: 93 04 38
BEVEZETÉS
Kedves Vevőnk, sok szerencsét kívánunk az új, AE 6890 CB rádiókészülékhez. A cégünk Heavy Duty sorozatába tartozó CB rádiókészülék különösen stabil és robosztus felépítésű, és útgyszólván Európa-szerte használható (Ausztria kivételével, ott csak az általunk speciálisan programozott FM változatot szabad használni); a készülék programozható annak az országnak megfelelően, ahol azt használják. Mivel a néhány éve minden EU országban érvényes új európai irányelvek feltételezik, hogy Ön a készülék használatának szabályait ismeri, nyomatékosan kérjük, hogy amikor azt az első alkalommal üzembe helyezi, olvassa át a jelen használati útmutatót, és csak azt a programozást használja, amely az Ön országa vonatkozásában érvényes.
Az Ön új CB rádiókészüléke a következő lehetőségekkel rendelkezik:
• 40 FM csatorna / 4 W, valamint 40 AM csatorna / 1 W (programozás 40/40 EU)
• 80 FM csatorna / 4 W, valamint 40 AM csatorna / 1 W (programozás 80/40 dE)
• 40 FM csatorna / 4 W (programozás 40 FM / gyártói beállítás Ausztria számára EC)
• 40 FM csatorna / 4 W, valamint 40 AM csatorna, 4 W (programozás Lengyelország számára Po)
• 40 FM csatorna / 4 W, valamint 40 AM csatorna, 4 W (programozás Spanyolország számára E)
• 40 FM csatorna / 4 W (programozás 40 FM Nagy-Britannia számára U)
• Csatorna választás a készüléken lévő forgókapcsolóval, vagy a mikrofon fel-le gombjaival.
• Levehető kezelőlap különféle beépítési lehetőséggel.
• Nagy LC kijelző, melyen a csatorna, frekvencia, állapot, teljesítmény (power) és S-mérő van kijelezve, kék háttérvilágítással.
• 6 pólusú mikrofonhüvely Albrecht szabvány szerint, tetszőleges mikrofonhoz, valamint adatátvitelhez és Gateway­működéshez
• Csatlakozó külső hangszóróhoz
• Csatlakozó külső S-mérőhöz
• Bekapcsolható CTCSS pilot-hang max. 48 lehetséges kódolással
• 1 programozható elsőbbségi csatorna kétcsatornás felügyelettel és 3 választható tárhellyel
• EEPROM Flash Memory az utolsó beállítás tárolására - áramszünetnél nincs adatvesztés.
Változatok egyes, más jellemzőkkel rendelkező országok számára (pl. Ausztria részére AE 6890 FM átkapcsolás nélkül) kívánságra szállíthatók, vagy illetékes szakkereskedők által az adott ország számára átépíttethetők.
Szállítás tartalma
Az AE 6890 készülék üzemkészen kerül szállításra az alábbi tartozékokkal:
• Mozgatható készüléktartó és külön rögzítő szerelvény az előlapi kezelőrészhez
• Kézi mikrofon
• Tartó a kézi mikrofonhoz
• Dugaszolható DC kábel - biztosíték a kábelben
• Elkülönített kezelés a vele szállított 9 pólusú sub-D kábellel
• Használati útmutató készülék-bizonylattal
A rádiókészülék szerelése
Az AE 6890 készülék vagy az autóban, vagy otthon helyhez kötött állomásként működtethető. Az autóban mobil készülékként való alkalmazáshoz egy tartó, és különböző szerelési anyagok vannak mellékelve. Szerelje ill. állítsa úgy fel a készüléket, hogy lehetőleg ne legyen kitéve közvetlen napsugárzásnak, mivel az fokozza a készülék felmelegedését, és csökkenti az élettartamát. Ne szerelje ill. helyezze fűtőtest közelébe. Az autóban úgy szerelje fel, hogy minél kevesebb rázkódásnak legyen kitéve. A mobil készüléktartót rögzítse önmetsző csavarokkal a műszerfalra, vagy más alkalmas helyre. Semmiképpen ne szerelje fel a készüléket olyan helyen, ahol egy esetleges autóbalesetnél sérülést okozhatna (a szerelést mindenképpen úgy kell
végezni, hogy a lábak szabadon mozoghassanak). Ügyeljen arra, hogy a szerelés közben ne sértsen meg esetleg a készülék mögött fekvő vezetékeket! Tolja be a készüléket a mozgatható tartóba. Rögzítse a készüléket a nagy recés csavarokkal (használja a mellékelt műanyag alátéteket!) szorosan a kívánt szögben. Ha a teljes készülék szerelése nem lehetséges, akkor az előlapi részt leválaszthatja a készülékről (2 csavart kell megoldani alsó oldalon), és a rádiókészüléket a kezelőrésztől elkülönítve szerelje fel a gépkocsiban. A mikrofontartót szerelje a mellékelt csavarokkal ugyancsak olyan helyre, ami jól elérhető.
A külön-külön való csatlakoztatáshoz használja a mellékelt, kb. 2 m hosszú 9 pólusú sub-D kábelt.
A külön szerelt kezelő rész oldalnézete. Szerelés után csavarozza fel alaposan a kábelt!
Így néz ki a járműbe beépített kezelő rész.
Tápellátás
Az áramellátást a dugaszolható 2 eres kábel biztosítja. A kábel biztosítéktartóval van ellátva. A rádiókészülék a járműben (12 V), vagy állomásként egy megfelelő 12 V-os hálózati adapterről (legalább 2 A, stabilizált) működtethető.
Tápcsatlakozás az autóban:
Kösse össze a a tápellátó kábel piros vezetékét az áramellátás plusz pólusával (azaz a jármű vezetékezés olyan pontjával, ahol 12 V feszültség van), és a feketét a mínusz pólussal. Nyomatékosan ajánljuk, hogy ahol lehetséges, a rádiókészüléket közvetlenül a jármű akkumulátorához csatlakoztassa. Az akkura való közvetlen csatlakoztatás általában a legstabilabb tápfeszültséget biztosítja, és optimális védelmet nyújt zajok ellen a vételben és az adómodulációban. A modern jármű-áramhálózatok már olyan komplexek, hogy más pontokra való csatlakoztatáskor (pl. autórádió szorítós csatlakozóknál vagy a szivargyújtónál) kedvezőtlen feltételeknél zavarok léphetnek fel. Ezek megjelenési formája az "éneklés" a vételnél, nehezebb esetekben tipikus "dinamó-zaj". Ha a javasolt közvetlen csatlakoztatást az akkura nem tudja megvalósítani, a végleges szerelés előtt próbálja megkeresni a lehető legjobb csatlakozó pontot.
Ha kísérletképpen a motort bekapcsolja, azt is megvizsgálhatja, hogy a kiválasztott áram-csatlakoztatási módszernél előfordul-e esetleges vétel- vagy adás-zavarás a gyújtás vagy a dinamó bekapcsolása következtében. Ha a makacs zavarokat a fedélzeti hálózatban nem sikerül megszüntetni, akkor szervizünk kiegészítésként felszerelheti cégünk DC­zajszűrőjét (rendelési szám 70600). Ha a rádiókészülék a slusszkulcs kivételekor automatikusan kikapcsol, akkor a készüléket a gyújtókulcs mögött lévő kapcsolt feszültségre csatlakoztathatja. Az AE 6890 az utolsó beállítást Flash-EEPROM tárolással tartósan megőrzi, ennek következtében a gyújtás újbóli bekapcsolásánál az utoljára használt beállításon indít. Az utolsó beállítás még akkor sem törlődik, ha a készülék hosszabb ideig le volt az áramellátásról választva.
A rádiókészülék test-csatlakozása (mínusz):
A fekete vezetéket kösse az akku mínusz oldalára, vagy egy jó motorblokkra testkontaktusra, vagy egy központi test­csatlakozóra a járműben. Kerülje lehetőleg a testcsatlakozást a karosszériára lemezcsavarokon keresztül. Ez a csatlakozási technika nem szolgálja a stabil test-összeköttetést, és gyakran okozhat zavarokat.
Az áramkábelben lévő biztosíték jelentősége.
Az áramkábelben lévő biztosíték arra szolgál, hogy a készüléket megvédje műszaki hibákból vagy téves csatlakozásból adódó károsodásoktól. Ha egy biztosíték kiég, ennek mindig oka van. A legtöbb esetben pl. póluscsere fordul elő, amit a készülékbe beépített védődióda mutat. Ha valamely okból a készülék belsejében rövidzárlat keletkezik, a megnövekedett áram következtében a biztosíték kiég, és ezze elkerüli a nagyobb kárt. Ha egy biztosíték egyszer ténylegesen kiég: keresse és szüntesse meg az okot, és cserélje ki a hibás biztosítékot egy azonos típusú biztosítékra (maximum 5 A-es biztosíték alkalmazható). Soha ne javítsa a kiégett biztosítékot ezüstpapírral vagy fóliával! Ha a biztosíték többször kiég, adja le a rádiókészüléket javításra a szakkereskedőhöz, vagy vigye közvetlenül a szervizbe.
Javaslatok különösen teherautó- és lakókocsi vezetők számára:
A rádiókészülék megengedett üzemi feszültsége a szabvány szerint ingadozhat 10,8 és 15,6 V között, anélkül, hogy a készülék teljesítmény értékei változnának. Az AE 6890 készülék adófokozatai elektronikusan stabilizáltak. Ebből adódóan a teljesítmény növelése nagyobb üzemelési feszültséggel lehetetlen. Ilyen kísérleteknél csak súlyos meghibásodást kockáztat, de a teljesítményt nem növeli! A teherautó vezetők ügyeljenek arra, hogy soha ne csatlakoztassák a rádiót 24 V­ra. 24 V-nál megfelelő feszültségátalakító szükséges 24 V-ról 12 V-ra. Mivel tehergépkocsikban igen gyakran vannak beépítve feszültségátalakítók, pl. mobil, tévé, autórádió számára, a CB-rádió áramfogyasztását kb. 1,5...2 A között kell számítani. A különösen kompakt és kis veszteségű kapcsolóüzemű átalakítók CE jelzéssel az EU szabályok szerint elegendő zavarmentesítést adnak a járművekben lévő "normál" fogyasztók, pl. rádió, hűtőláda vagy kávéfőző számára , ez gyakran nem elég a zavartalan CB vételhez, mert a CB rádiókészülékek igen érzékeny vevőkkel rendelkeznek. Kapcsolóüzemű átalakítók működtetése esetén és fedélzeti számítógéppel ellátott járművekben nem garantálhatjuk a kifogástalan CB vételt. A problémák kipróbálás nélkül nem zárhatók ki minden esetben. Fontos, hogy a rádióantenna más antennáktól és az átalakító vezetékezésétől a lehető legtávolabb legyen felszerelve, és jó földelési felülete legyen. A mobil- és rádióantennákkal ellentétben a szokványos CB-antennákat nem lehet műanyag felületre szerelni, vagyis fémfóliának kell alatta lenni. A CB rádiózásnál a test-kapcsolat különösen fontos. Ha a tehergépkocsi fém tükörtartóval rendelkezik, a talpat egy tartó szeglettel ott rögzíteni lehet, de nem lehet pl. egy tiszta poliészter tetőn, vagy szélvédőn. Ha nincs lehetőség arra, hogy az antennát vezető alapfelületre szereljék, rendelkezésre állnak speciális földfüggetlen CB mobilantennák, mint pl. a cégünk GL 27 terméke.
Üzemeltetés adapterrel 230 V-os hálózatról
Otthon működtesse rádiókészülékét speciális, stabilizált CB-rádió hálózati adapterrel, mely 1,5 - 2 A-t tud leadni 12 -13,8 V egyenfeszültségnél. Az Albrecht cég alkalmas hálózati adaptere a 4744 termékszámú adapter. Stabilizálatlan adapterek, autóakku töltőkészülékek vagy a különben nagyon kedvelt hűtőtáskához való adapterek a rádióhoz alkalmatlanok, és nem szabad őket használni. Kapcsolóüzemű tápegységek CB-rádiózáshoz akkor használhatók, ha külső antennát használnak, amely ezen tápegységek zavarásait nem veszi. A plusz kábel (piros) az adapter plusz (+) csatlakozójával, a fekete vezeték az adapter mínusz (-) csatlakozójával legyen összekötve.
Antennacsatlakozó - a készülék hátoldalán
Antenna (PL259)
Külső Hangszóró
Külső S-mérő 12 V DC kábel
Csatlakoztassa a CB-antennát egy PL dugóval az AE 6890 készülék hátoldalán lévő 50 ohmos antennahüvelybe. Az antennát a CB tartományra kell hangolni a lehető legnagyobb hatótávolság eléréséhez. Használjon egy állóhullám mérő készüléket az antenna beállításához és ellenőrzéséhez. Hangolja az antennát a legjobb állóhullám arányra egy középen lévő csatornán. Ha 80 csatornát használ, optimalizáljon az 1. csatornára, 40 csatornánál a 20. csatornára, és tehergépkocsi vezetők számára általában a 9. csatornát ajánljuk. Ezen a csatornán egy kb. 1,5, vagy csekélyebb állóhullám arány elérése kívánatos. Még ha az állóhullám arány a felső csatornán (40. csatorna) és alsó csatornán (1. vagy 41.) max. 2-re romlott, az antenna ekkor is alkalmas. Ha az állóhullám mérő készülék a piros mezőben mutat egy értéket (SWR > 3), akkor már az adóteljesítmény több mint 25 %-a elvész az illeszkedési veszteségek miatt. A rossz SWR jele lehet egy antenna- vagy kábelhibának, vagy rövidzárlatra utalhat az antennadugóban! Egyébként az antennát arra a csatornára optimalizálhatja, amelyet leginkább használ. Kaphatók szélessávú antennák is, mint pl. a Gamma II ,a kereskedelemben, amelyeknél nem szükséges a hangolás. Állóhullám mérő készülékeket jó áron lehet kapni a szakkereskedőknél, ilyen pl. az Albrecht SWR 30, termékszám 4412. Megjegyzés: Noha az AE 6890 különösen ellenálló végfokozattal rendelkezik, amely az SWR = 3 téves illeszkedéseket is eliminálja, ne használja adásra a készüléket antenna nélkül!
A járműgyártók beépítési előírásai
Ha rádiókészüléket épít be egy járműbe, vegye figyelembe a személy- ill. tehergépkocsi gyártóknak a rádiókészülékek beszerelésére vonatkozó útmutatásait. A járműgyártók előírhatják, hogy a járműben mely helyekre lehet rádiót és különösen antennát beépíteni. Elektromos vezérléssel ellátott autóknál a rádió hibás beépítése zavarokat okozhat a fedélzeti komputerben vagy a motorvezérlés más részeiben. Ha az Ön járművének gyártója erre vonatkozó előírásokat adott, és azokat nem veszi figyelembe, adott esetekben kockáztathatja a jármű forgalmi engedélyét! Kétes esetben kérdezze meg a jármű forgalmazóját vagy gyártóját.
Jogi tudnivalók
CE-jelzés
A készülék az R&TTE irányelvekben előírt jelölésekkel van ellátva: A CE jelzés azt jelenti, hogy a rádiókészülék az európai irányelvek alapvető követelményeinek eleget tesz. Az ún. "R&TTE direktíva" az összes régebbi nemzeti "engedélyt" az EU-ban leváltotta, és szabályozza a rádiókészülékek forgalombahozatalát és használatát. Így a
tulajdonban tartás és a kereskedelem a szabályszerű jelzésekkel ellátott készülékekre, pl. az AE 6890-re vonatkozóan az EU-ban és egyes más (nem EU-tag) országokban, amelyek az R&TTE irányelveket elismerik, engedélyezve van, de a rádiókészülékek használata vonatkozásában a programozástól és az országtól függően különböző szabályozások lehetnek érvényben. A CB-rádiózásra vonatkozóan ez azt jelenti, hogy az EN 300 135 és EN 300 433 szabványok ugyan Európa-szerte érvényesek, de még nincsenek engedélyezve bizonyos modulációfajták és csatornaszámok. Ebből következően még mindig különbségek vannak az AM / FM sávokban a programozásban és csatornaszámokban, és egyes országokban a CB rádiózás még mindig díjköteles. Minden rádiókészülék, amelynek a használatában valahol Európában korlátozások vannak bevezetve, a CE jelzés mellett egy "Figyelmeztető jelzés"-sel (ld. fent) van ellátva. A gyártókat kötelezték, hogy a felhasználókat a csomagoláson és az útmutatókban egyértelműen informálják arról, hogy mit kell a készülék használatánál figyelembe venni. Ez olyan szempontból érthető, mivel a frekvenciák, amelyek régebben egyes országokban más célokra engedélyezve voltak, most nem adhatók ki egyből újra. Az AE 6890 készülék megfelel a CB készülékekhez harmonizált európai EN 300 433-2 és EN 300 135-2 rádió szabványoknak, valamint az EN 301 489-13 elektromágneses zavarvédelemre és az EN 60 950-1 elektromos biztonságra vonatkozó szabványoknak. A készülék ennek megfelelően nem bocsájt ki káros zavaró jeleket, és fordított irányban is sugárzás-védett, ha a jelen útmutatónak megfelelően használják. Ez általában akkor igaz, ha a mikrofonhüvelybe és a hangszóró hüvelybe nem csatlakoztat 3 m-nél hosszabb vezetékeket.
Biztonsági tudnivalók
A rádióadók, mobilok és rádiójel vezérlésű készülékek által kisugárzott elektromágneses hullámok közvetlen közelről hatást gyakorolhatnak más érzékeny elektronikus készülékekre. A biztonság kedvéért ezért javasoljuk, hogy szívritmusszabályozót viselő személyek az első CB-rádiózási kísérlet előtt tájékozódjanak a ritmusszabályozó zavartűrő képességéről. Bár a CB rádióknál előforduló teljesítmények nem jelentősek, ajánlatos elővigyázatosságból az orvossal konzultálni. Kérjük, vegye figyelembe, hogy Ön ekkor, különösen mobil alkalmazásnál, egy adóantenna közelében tartózkodik. Ha az orvos vagy a szívritmus szabályozó gyártója biztonsági távolságot javasol antennákhoz képest, kérjük, ezeket tartsa be. Ne kezdeményezzen adást csatlakoztatott antenna nélkül, és adás közben ne érintse az antennát! Ha a rádióadás járműben történik, természetesen a forgalombiztonságnak van abszolút előnye! Bár a beszédközvetítő rádiókészülékek, mint az Ön CB-készüléke is, kivételt képeznek az ún. "mobiltilalom" alól pl. Németországban, és vezetés közben is használhatók, mégis csak akkor nyúljon a mikrofon után, ha a közlekedési körülmények ezt megengedik! Kérjük, vegye figyelembe, hogy sok más országban a CB készülékek is a tilalom hatálya alá tartoznak. Járművezetőként ott nem szabad vezetés közben rádiókészüléket használnia, csak akkor, ha kihangosító berendezése van. Ha más országba utazik, érdeklődjön az ott érvényes szabályok felől!
Kezelés
Elsőbbségi csatorna, memória-csatornák BE/KI Hangszűrő és CTCSS LC kijelző AM/FM Mikrofonerősítő Roger-Beep és billentyűhangok
Hangerő VR squelch-szabályozó Működtető gombok Forgókapcsoló csatornák és szkenner (kereső) működtetéshez Dimmer-Kétcsatornás frekvencia -Local*DX – 9 csatorna
Ország-programozás
A készülék bármikor 6 különböző ország-változat között kapcsolható át. Az átkapcsoláshoz a Be-Ki gombot
gombot kell nyomni az előlapon, és nyomva tartani, amíg a készülék be nem kapcsolódott. Ezután előbb a gombot, majd az MHz gombot kell elengedni. Most egy választó menü áll rendelkezésre – a csatornakapcsolóval választhat, és nyugtázhat MHz rövid nyomásával. Az ország programozás addig érvényes, amíg másik országprogramozást nem végez, és ez megmarad az áramellátás tetszőleges időtartamú lekapcsolása esetén is! Az alapbeállítás, ami szerint a készülék az első csatlakoztatáskor 12 V-tal indul, bizonyos országokba szállított készülékeknél ettől különböző is lehet! Az első bekapcsolásnál a Németországban eladott készülékek a következő AM/FM programozással indulnak:
dE 80/40 üzemelés 80 csatornán FM, és 40 csatornán AM sávon. Az előre beállított csatorna a 9. csatorna AM-en, ezáltal a készülék azonnal a nemzetközi trucker - és vészhívó csatornán indul. Rövid idővel a bekapcsolás után megjelenik a kijelzőn dE (Németország). Ez a programozás csak Németországban és Csehországban engedélyezett, és más országban nem használható (Csehországban csak FM használható).
és a MHz
EU 40/40 üzemelés 40 csatornán FM és 40 csatornán AM sávon. Az előre beállított csatorna itt is a 9. csatorna AM-en, ezáltal a készülék azonnal a nemzetközi trucker - és vészhívó csatornán indul. Rövid idővel a bekapcsolás után megjelenik a kijelzőn az EU (Európa) jelzés Ez a programozás Belgium, Bulgária, Németország, Észtország, Svájc (Liechtenstein-nal), Finnország, Írország, Olaszország, Lettország, Hollandia, Lengyelország, Szlovákia számára érvényes. Lengyelország számára még egy speciális programozás (lásd a későbbiekben) is van, amelynél a frekvenciák a régi lengyel szabvány szerint 5 kHz-cel lejjebb vannak. Spanyolország számára ugyancsak létezik egy speciális program 4 W AM-mel, ez, és a lengyel kapcsolóállás azonban csak ezekben az országokban használható.
EC 40 FM üzemelés 40 FM csatornán (korábban CEPT beállítás). Egyes országok az Európai Közösségben (beállítás: EC) CB készülékeknél nem engedélyezik az AM sáv üzemeltetését. Dánia, Nagy-Britannia, Görögország, Izland, Luxemburg, Litvánia, Málta, Norvégia, Románia, Svédország, Szlovénia, Magyarország és Ciprus területén ezek alapján az EC 40 FM programozást kell használni.
Po 40/40 üzemelés 40 csatornán FM (4 W) sávon, és 40 csatornán AM (4 W) sávon a Lengyelországban eddig szokásos frekvenciákon, melyek a nemzetközi frekvenciákhoz képest 5 kHz-cel el vannak tolva. Ez a beállítás csak Lengyelországban megengedett, sehol máshol!
E 40/40 üzemelés 40 FM csatornán (4 W) és 40 AM csatornán (4 W). Ez a beállítás csak Spanyolországban megengedett, sehol máshol!
U 40 FM 40 FM csatorna, Nagy-Britanniában és Észak-Írországban.
Ausztriában átkapcsolható rádiókészülékek üzemeltetése egyáltalán nincs engedélyezve. Ha átutazik ilyen országon, a készülék be lehet építve, de nem szabad használni. Az osztrák vevők számára kívánságra az AE 6890 FM egy CEPT verzióját szállítjuk, ország-átkapcsolás nélkül. Az erre felhatalmazott forgalmazók is átépíthetik a készülékeket osztrák vevők számára. Vegye figyelembe az országokra vonatkozó határozatokat a készülék bizonylata szerint! Az országokra vonatkozó legújabb feltételek az aktuális készülék-bizonylatban találhatók, amik a szerviz-weboldalunkról www.hobbyradio.de bármikor letölthetők.
Az ország beállítás változtatása
• Kapcsolja be a készüléket: ehhez tartsa nyomva a gombot és a MHz gombot .
• Engedje el a gombot.
• Ezután engedje el a MHZ gombot.
• A csatorna kijelzés és az országkód villog.
• Most a CH / SC csatornakapcsolóval kikeresheti az új beállítást.
• Nyomja meg nyugtázásként a MHz gombot, a villogás leáll, a beállítás tárolva van.
A legfontosabb funkciók
Vétel az AE 6890 készülékkel Bekapcsolás / Kikapcsolás
A be- és kikapcsoló gomb: Nyomja minden esetben kb. 2 másodpercig. A kijelző és a gombok meg vannak világítva. Ezután állíthatja be a kívánt hangerőt.
Hangerő beállítása
• Forgassa a VR / SQ szabályozót kissé jobbra. A szabályozó gombnyomással átkapcsolható hangerőről squelch-re (és vissza), de a hangerő beállításával indít. A hangerő a kijelzőn a vonalak számából ismerhető fel.
Csatornabeállítás
• A csatorna forgókapcsolóval vagy a mikrofon gombokkal (fel-le-gombok) állítsa be a kívánt csatornát. Ennek a forgógombnak van egy nyomógomb-funkciója is (a SC = scan kereséshez) Az aktuális csatorna és a programozott ország a kijelzőn látható.
• A csatornák folyamatos felfelé vagy lefelé váltására a gomb megfelelő oldalát kell hosszabban nyomni (lásd a kijelzőt).
Loading...
+ 4 hidden pages