AEG-Electrolux 47635IP-MN User Manual

47635IP
ѝ
Navodila za uporabo Štedilnik
Інструкц
ія Плита
Vsebina
Pomembna varnostna navodila
Navodila za uporabnika
Uporaba in vzdrževanje Upravljalna plošča Kuhalna površina Uporaba naprave
Pred prvo uporabo pečice Gumbi za upravljanje Krmilni gumb termostata Praktična uporaba
LED časovnik za nastavitev časa Tabela za pečenje Področja kuhanja Indukcijske plošče Posoda za indukcijsko ploščo Primeri uporabe za kuhanje Priporočila za ogrevanje Delitev moči Upravljanje porabe
Šumi med delovanjem
Ččenje in vzdrževanje
Ččenje steklokeramične (kuhalne) plošče
Vrata pečice Zamenjava žarnice v pečici Ko kaj ne deluje
Navodila za inštalaterja
Tehnične značilnosti Namestitev Mesto namestitve
Priključitev na električno napetost
Kako berete priročnik za uporabo
Spodnji simboli vam bodo v pomoč pri branju priročnika za uporabo
Varnostna navodila Upravljanje v zaporednih korakih
Praktični nasveti in namigi
Skrb za okolje
3
8
8 8 9
11 11 13 13 14
18 19 21 22 23 24 25
25 26 26 26 28 29 30 31
33
33 33
34 35
Pomembna varnostna navodila
Pred zagonom naprave preberite vsa navodila za uporabo. Shranite navodila za kasnejšo uporabo. Priročnik vsebuje pomembne varnostne simbole in navodila. Bodite pozorni na te simbole in upoštevajte vsa navodila.
OPOZORILO
Ta simbol opozarja na situacije, ki bi lahko povzročile težke telesne poškodbe, smrt ali materialno škodo.
POZOR Ta simbol opozarja na situacije, ki bi lahko povzročile telesne poškodbe ali materialno škodo.
POZOR Osebe z vsajenim srčnim vzpodbujevalnikom ali podobno medicinsko napravo morajo biti previdne pri uporabi, ali v bližini delujoče indukcijske enote, ker lahko elektromagnetno polje vpliva negativno na delovanje srčnega vzpodbujevalnika ali podobne medicinske naprave. Tem osebam priporočamo, da se posvetujejo s svojim zdravnikom ali proizvajalcem srčnega vzpodbujevalnika oz. podobne medicinske naprave. Uporabniki z vsajenim srčnim vzpodbujevalnikom naj pazijo, da je gornji del njihovega telesa vsaj 30 cm oddaljen od vključene indukcijske plošče.
Namestitev
Ta štedilnik lahko montira samo strokovno osebje, v skladu z navodili proizvajalca.
Napravo lahko popravljajo samo strokovno usposobljeni delavci pooblaščenega
servisnega centra.
Štedilnik je težek. Ko ga premikate, bodite previdni.
Pred uporabo štedilnika odstranite vso embalažo.
Prepričajte se, da električno napajanje ustreza tistemu, ki je navedeno na tablici s
podatki.
Štedilnika ne poskušajte na noben način spreminjati.
Štedilnik je težak. Nekateri robovi in koti, ki običajno niso izpostavljeni, so lahko
ostri. Ko štedilnik premikate, uporabite rokavice.
Varnost otrok
Štedilnik lahko uporabljajo samo odrasle osebe. Ne dovolite, da se otroci igrajo ob štedilniku ali z njim.
Štedilnik se med delovanjem segreje in ostane vroč še dolgo po uporabi. Pazite, da se mu otroci ne bi preveč približali, dokler se ne ohladi.
Otroci se lahko poškodujejo tudi, če s štedilnika potegnejo ponve ali lonce..
3
Naprave naj ne uporabljajo otroci ali druge osebe z zmanjšanimi fizičnimi, čutnimi ali razumskimi sposobnostmi, oz. pomanjkljivimi izkušnjami ali znanjem, razen če so pod nadzorom, ali če so dobile navodila o uporabi od osebe, ki odgovarja za njihovo varnost.
Med uporabo
Štedilnik je namenjen samo za uporabo v gospodinjstvu. Ni namenjen uporabi v komercialne ali industrijske namene.
Štedilnika ne uporabljajte, če je v stiku z vodo. Štedilnika ne upravljajte z mokrimi rokami.
Ponev za žar se med delovanjem segreje, zato pri odstranjevanju ali zamenjavi vroče ponve vedno uporabljajte zaščitne rokavice.
Štedilnik se med uporabo segreje. Pazite, da se ne dotaknete grelnih elementov v notranjosti pečice.
Prepričajte se, da so vsi gumbi v izklopljenem položaju, ko štedilnika ne uporabljate.
Če v bližini štedilnika uporabljate druge električne aparate, pazite, da priključni kabel ne pride v stik z vročimi deli štedilnika.
Preden odstranite ščitnik, morate izključiti pečico, po ččenju pa morate ščitnik ponovno namestiti v skladu z navodili proizvajalca.
Opozorilo! V pečici ne smete uporabljati alkohola in drugih tekočin, ki lahko izločajo eksplozivne pline, ter drugih snovi, ki lahko povzročijo ogenj ali eksplozijo.
Kadar pri kuhanju uporabljate olje in druge maščobe, ne puščajte štedilnika brez nadzora.
Štedilnik mora biti vedno čist. Maščobe ali druge nečistoče se lahko vnamejo.
samo v skladu z navodili.
Kuhalne plošče ne uporabljajte kot delovno površino ali odlagališče.
Področij kuhanja ne uporabljajte s praznimi posodami ali brez posode.
Steklokeramika je neobčutljiva na temperaturni udar in je zelo odporna, vendar pa ni
nezlomljiva. Trdi in ostri predmeti lahko poškodujejo kuhalno polje, če padejo nanj.
Ne uporabljajte posod iz litega železa ali posod s poškodovanim, grobim ali ostrim dnom. Pri premikanju takih posod bi lahko nastale praske.
Pazite, da tekočine, ki vsebujejo kisline, kot so kis, limona ali odstranjevalec vodnega kamna, ne pridejo v stik z okvirom kuhalne plošče, sicer lahko pride do motnih madežev.
Če pride v stik z vročim področjem kuhanja sladkor ali jed, ki vsebuje sladkor, in se nato stopi, odstranite nečistočo takoj, ko je še vroča, s pomočjo strgala za ččenje.
Predmetov in snovi, ki bi se lahko stalili (npr. plastika, alu-folija ali peki papir ipd.), ne polagajte na steklokeramično površino. Če se na steklokeramični površini stopi neka od zgoraj navedenih snovi, jo je treba takoj odstraniti s strgalom.
Uporabljajte samo posode z ravnim dnom brez grobih robov, da preprečite stalne praske.
Nikoli ne uporabljajte plastičnih posod v pečici. Nikoli ne oblagajte pečice z alu-folijo.
Pazite, da so odprtine za zračenje na sredi zadnje stranice pečice vedno proste, da bo
zagotovljeno ustrezno zračenje pečice.
V primeru počene površine odklopite napravo, da preprečite možnost udara električnega toka.
Servis
Štedilnik lahko popravlja ali servisira samo tehnik pooblaščenega servisa. Uporablja lahko samo originalne nadomestne dele.
Servisiranje s strani uporabnika. Ne popravljajte ali zamenjujte nobenega dela naprave, če ni to posebej priporočeno v priročnikih. Vse drugo servisiranje lahko izvaja samo strokovno usposobljen tehnik, da bi se zmanjšala nevarnost telesnih poškodb in poškodb naprave.
Nikoli ne spreminjajte ali predrugačite konstrukcije naprave, na primer z odstranjevanjem plošč, pokrovov za žice ali drugega trajnega dela izdelka.
Odlaganje predmetov na napravi. Gorljivih predmetov ni dovoljeno odlagati blizu ali na kuhalno polje. Sem spadajo papir, plastični in tekstilni predmeti, na primer kuharske knjige, plastična posoda in krpe, kot tudi vnetljive tekočine. Eksplozivnih sredstev, npr. aerosolnih razpršilnikov, ne shranjujte na napravi ali v njeni bližini. Gorljivi materiali lahko eksplodirajo in povzročijo požar ali materialno škodo.
POZOR V omaricah nad napravo ne shranjujte predmetov, ki so zanimivi za otroke. Če otroci splezajo na kuhalno ploščo, da bi dosegli predmete, se lahko poškodujejo.
Otrok ne puščajte samih. Otroci ne smejo ostati sami ali brez nadzora na področju, kjer se aparat uporablja. Nikoli jim ne smete dovoliti, da sedijo ali stojijo na delu naprave.
POZOR NE DOTIKAJTE SE PODROČJA KUHANJA ALI OBMOČIJ BLIZU TEH POVRŠIN. Področja kuhanja so lahko vroča zaradi preostale toplote tudi, kadar so temne barve. Območja blizu področij kuhanja lahko postanejo tako vroča, da povzročijo opekline. Med in po uporabi se ne dotikajte in pazite, da se tudi oblačila ali drugi gorljivi materiali ne dotikajo teh območij, dokler ne preteče dovolj časa, da se ohladijo.
5
OPOZORILO
Nikoli ne uporabljajte naprave za ogrevanje prostora.
Nosite primerna oblačila. Med uporabo naprave nikoli ne nosite prevelikih ali ohlapnih oblačil. Pazite, da oblačila ali drugi gorljivi materiali ne pridejo v stik z vročimi površinami.
Za gašenje goreče maščobe ne uporabljajte vode ali moke. Ogenj zadušite s pokrovko posode ali uporabite jedilno sodo, neko suho kemikalijo ali gasilni aparat na peno.
Pri segrevanju masti ali olja bodite zelo previdni. Mast ali olje lahko začneta goreti, če se preveč segrejeta.
Uporabljajte samo suhe prijemalke za posodo. Vlažne ali mokre prijemalke na vročih površinah lahko povzročijo opekline zaradi pare. Pazite, da se prijemalke za posodo ne dotaknejo delov z vročimi površinami. Namesto prijemalke ne uporabljajte brisalke ali druge velike krpe.
Ne segrevajte neodprtih konzerv s hrano. Povečan tlak lahko povzroči eksplozijo konzerve in telesne poškodbe.
VAŽNA VARNOSTNA NAVODILA ZA UPORABO KUHALNE PLOŠČE
Uporabite posodo ustrezne velikosti. Naprava je opremljena s tremi področji kuhanja različnih velikosti. Izberite posodo z ravnim dnom, ki je dovolj veliko, da pokrije področje kuhanja. Senzorji za detekcijo posode ne dovolijo obratovanje posameznega področja kuhanja brez prisotnosti posode.
Ročaji posode morajo biti obrnjeni proti zidu in ne smejo moleti čez sosednja področja kuhanja. Na ta način se bo zmanjšala nevarnost opeklin, vžiga gorljivih materialov in prelitja zaradi nenamernega stika s posodo.
Nikoli ne puščajte pripravljene hrane na podro Pr
ekipevanje povzroča dim, prelita maščoba se lahko vžge, posoda, v kateri je tekočina
čjih kuhanja.
povrela do konca pa se lahko stopi ali se poškoduje.
Zaščitne obloge. Ne uporabljajte alu-folije za oblaganje katerega koli dela kuhalne plošče. Alu-folijo uporabljajte samo v skladu s priporočili in sicer po postopku kuhanja, za pokrivanje hrane. Vsaka druga uporaba alu-folije predstavlja tveganje električnega udara, požara ali kratkega stika.
Pološčena kuhinjska posoda. Za kuhanje na kuhalni plošči se lahko uporabljajo samo določene vrste steklene, steklokeramične, keramične, lončene ali druge pološčene kuhinjske posode brez nevarnosti, da počijo zaradi nenadnih temperaturnih sprememb. Preverite priporočila proizvajalca za uporabo posode na kuhalni plošči.
SAMO ZA STEKLOKERAMIČNO KUHALNO PLOŠČO
Ne čistite in ne uporabljajte počene kuhalne plošče. V primeru preloma kuhalne plošče lahko čistilna sredstva in prelita hrana prodrejo v notranjost počene plošče in povzročijo nevarnost električnega udara. Takoj se obrnite na strokovno usposobljeno osebo.
Kuhalno ploščo čistite previdno. Če za ččenje prelite hrane na vročem območju kuhanja uporabljate mokro gobo ali krpo, pazite, da se ne opečete s paro. Nekatera čistilna sredstva lahko ob nanosu na vročo površino povzročijo škodljive hlape.
Ne postavljajte vroče posode na hladno steklo kuhalne plošče. To bi lahko povzročilo zlom stekla.
Ne drsajte s posodo po površini kuhalne plošče. Lahko bi opraskala površino kuhalne plošče.
Ne dovolite, da tekočina v posodi povre do konca. To bi lahko povzročilo trajne poškodbe v obliki zloma, taljenja ali madežev na steklokeramični kuhalni plošči. (Vaša garancija ne krije tovrstnih poškodb).
V primeru počene površine odklopite napravo, da preprečite možnost udara električnega to
ka.
7
Navodila za uporabnika
Uporaba in vzdrževanje
Steklokeramična plošča Upravljalna plošča Ročaj na vratih Spodnji predal za shranjevanje
Upravljalna plošča
Gumb kuhališča, zadaj levo Gumb kuhališča, sredina spredaj Gumb kuhališča, zadaj desno Elektronski časovnik Gumb termostata pečice Kontrolna lučka za termostat pečice Krmilni gumb za pečico
Kuhalna površina
Indukcijska plošča 1800 W s
funkcijo power 2800 W
Indukcijska plošča 1400 W s
funkcijo power 2500 W
Zaslon s prikazi področij kuhanja Indukcijska plošča 2100 W s
funkcijo power 3100 W
Pečica
Zgornji grelec Žar Ventilator Spodnji grelec Teleskopska vodila
9
10
Oprema, ki je priložena štedilniku
Štedilniku je priložena naslednja dodatna
oprema:
Rešetka za odlaganje jedi (pečenka, krhko
testo). Jedi odlagajte na sredo rešetke, da dosežete ravnotežje.
• Pekač
Pekač za pečenje mesa
Uporablja se za prestrezanje sokov; kadar se uporablja za peko, ga vstavite v 2. višino vodil s spodnje strani. Če pekača ne potrebujete, ga odstranite iz pečice.
Poleg dobavljene opreme priporočamo, da uporabljate samo posodo, ki je odporna proti vročini (v skladu z navodili proizvajalca).
Odstranljiv predal
Odstranljiv predal štedilnika je pod pečico.
Med pečenjem se predal lahko segreje, če je pečica dolgo vključena. Zato v predalu ne shranjujte vnetljivih materialov, kot so kuhinjske rokavice, kuhinjske krpe, plastični predpasniki ipd.
Segrela se bo tudi oprema za pečico, npr. pekači, zato pazite, ko jih jemljete iz predala in je pečica še vedno v uporabi ali vroča.
Odpiranje
Primite predal od spodaj in ga izvlecite.
Za odstranjevanje predala ga potegnite
ven do mejnika, nato ga počasi dvignite in izvlecite do konca Postopek vračanja predala poteka v obratnem zaporedju
Posoda za zbiranje vodnih kapljic
. Posoda se uporablja za zbiranje vodnih kap-ljic med delovanjem pečice. Nameščena mo-ra biti v predalu. Po uporabi je potrebno po-sodo izprazniti.
Uporaba naprave
Pred prvo uporabo pečice
Pred uporabo pečice odstranite vso embalažo - z zunanje strani in iz notranjosti.
Po priključitvi na omrežno napajanje se na zaslonu pokaže 12.00 in LED
Dokler utripa, lahko nastavite čas s pomočjo tipke plus
in minus .
utripa.
11
Ko je čas nastavljen se shrani približno 5 sekund po zadnjem delovanju, in LED
ponovno ugasne. Čas dneva lahko nastavite, kadarkoli je to potrebno. V ta namen pritiskajte na gumb za
način, dokler
utripa, nato pa lahko nastavite čas dneva.
12
Pred prvo uporabo pečico segrevajte prazno. Med izvajanjem tega postopka se bodo morebiti sproščale neprijetne vonjave. To je povsem običajno.
1. Iz pečice odstranite pribor.
2. Odstranite vse morebitne nalepke ali zaščitne folije.
3. Gumb za izbiro načina delovanja pečice zasukajte v položaj “250” za približno 45 minut.
Postopek ponovite z delovanjem funkcije žara - za približno 5-10 minut. Pred prvo uporabo natančno očistite steklokeramično ploščo. Ploščo redno čistite - toplo ali hladno. Ploščo izklopite, če se na njej strjuje hrana ali umazanija. Steklokeramične plošče se vzdržujejo in čistijo na enak način kot steklene površine. Nikoli ne uporabljajte grobih čistilnih sredstev ali gob z grobo površino. Pri prvi uporabi steklokeramične plošče lahko pride do začasnih neprijetnih vonjav zaradi izhlapevanja vode v izolaciji.
Pribor očistite z blagim čistilnim sredstvom. Natančno splaknite in posušite.
Napisna ploščica
Številko modela vašega štedilnika lahko najdete na napisni ploščici na spodnjem prednjem okviru štedilnika, če odprete vrata. Štedilnik mora biti zaščiten z varovalko ustrezne moči ali odklopnikom. Moč štedilnika je navedena na napisni ploščici.
Rosenje in para Ko se hrana segreje, proizvaja paro na enak način kakor kotli
ček, v katere
m vre.
Odprtine za zračenje pečice omogočajo, da del pare izstopi iz pečice. Kljub temu pri odpiranju vrat pečice vedno stopite nekoliko stran od pečice, da omogočite izstop morebitne pare ali vročine. Če para pride v stik s hladno površino na zunanji strani pečice, pride do kondenzacije in nastanka vodnih kapljic. To je povsem običajno in ni napaka pečice. Spremembo barve na površini preprečite z rednim brisanjem kondenziranih kapljic in madežev. Posoda za peko Uporabljate lahko posodo za pečenje v pečici, ki zdrži temperaturo 250° C. Posode za peko v pečici nikoli ne postavite neposredno na dno pečice.
Gumbi za upravljanje
Funkcije pečice Za vse funkcije pečice se na kontrolni plošči prižge opozorilna lučka v času segrevanja in ugasne, ko je dosežena izbrana temperatura (prižiga in ugaša se glede na prižiganje in ugašanje termostata). Za izbiro funkcije pečice obrnite funkcijski gumb v smeri urnega kazalca na simbol želene funkcije (glejte spodaj).
Odmrzovanje
Funkcija pica
Turbo žar
Žar
Ventilatorsko
pečenje
(Pozor: To NI nastavitev za kuhanje). Ta nastavitev je namenjena odmrzovanju zamrznjene hrane. Uporaba pečicez ventilatorjem (ventilator ter grelec okoli ventilatorja) in spodnjega grelca Hkrati so vklopljeni grelec za žar in zgornji grelec ter ventilator. Pozor: maks. nastavitev gumba za temperaturo, ki je potrebna za to funkcijo, je 230 ºC Hkratna uporaba zgornjega grelca in grelca za žar. Pozor: maks. nastavitev gumba za temperaturo, ki je potrebna za to funkcijo, je 230 ºC. pečenje s kroženjem zraka; ta sistem omogoča istočasno peko pečenke in peciva z zelo majhnim prenosom vonjav na katerikoli rešetki.
13
Zgornji in spodnji
grelni element -
Toplota se prenaša na hrano s pomočjo predhodno segretega zraka preko ventilatorja, ki se nahaja na zadnji steni pečice.
ventilator
Spodnji grelec
omogoča, da jedi pripravite do konca samo na spodnji strani.
pečice
uporabljata se zgornji in spodnji grelec; ta funkcija omogoča,
Tradicionalno
pečenje
da priljubljene recepte uporabljate brez prilagajanja temperature. V tem primeru je potrebno predgrevanje pečice. Osvetlitev pečice se prižge avtomatsko pri vseh nastavitvah.
Osvetlitev pečice
Osvetlitev lahko deluje tudi brez vklopa katerekoli druge funkcije.
Krmilni gumb termostata
Z obračanjem gumba termostata pečice v smeri urinega kazalca izberite temperaturo v pečici. Prikazane so temperature na dejanskem krmilnem gumbu. Izbiranje temperature se prične pri 50 °C in doseže približno 250 °C na sredini pečice. Zvezno nastavljiv termostat za nadzor temperature omogoča izbiro vmesnih temperatur med oznakami.
14
Princip delovanja konvekcijske pečice
Spodnji in zgornji grelec ter grelec okoli ventilatorja segrevajo zrak, ki se zatem razširi skozi zračne kanale v zadnji steni pečice. Vroč zrak kroži znotraj pečice, dokler se ne posesa skozi mrežo ventilatorja.
Toplota se prenaša hitro in učinkovito in zato pogosto lahko uporabite nižjo temperaturo pečice kot pri ogrevanju z zgornjim in spodnjim grelcem. Temperatura se lahko zniža za 15-20 %, če recept predpisuje temperaturo med 160 ºC in 225 ºC. Če je temperatura višja, se lahko zniža za večjo vrednost. Za temperature nad 225 ºC je boljša uporaba zgornjega in spodnjega grelca. Najvišja nastavitev je posebej primerna za pečenje na žaru.
Praktična uporaba
Nikoli ne polagajte alu-folije, pladnja za pečenje ali pekača neposredno na dno pečice. Blokiranje toplote z dna pečice lahko poškoduje emajl zaradi pregrevanja. Med uporabo se pečica segreje: OTROCI MORAJO BITI POD NADZOROM.
Pekač se lahko začasno izkrivi zaradi nihanja temperature ali zaradi neenakomerne porazdelitve jedi (pice itd.) na njegovi površini. Ko se pekač ohladi, ima ponovno normalno obliko. Kako vemo, katere funkcije pečice so primerne za različne situacije? Sledi nekaj praktičnih nasvetov za učinkovito uporabno funkcij pečice za različne načine kuhanja:
Pečenje
Z zobotrebcem preverite ali je kolač pečen, ko preostane še okrog 5 minut. Tako imate možnost skrajšati ali podaljšati čas pečenja. Na rezultat lahko vplivajo recept ali material, barva, oblika in velikost pekača. UPORABA ZGORNJEGA IN SPODNJEGA GRELCA omogoča enakomernejšo barvo.
Konvekcijsko pečenje
KONVEKCIJSKA PEČICA skrajša skupen čas peke, ker sta v pečici lahko hkrati dva pekača. Vendar pa kruh ali žemljice morda ne bodo enakomerno porjavele, še posebej če testo ni dobro shajalo. KONVEKCIJSKO PEČICO uporabite za peko na več rešetkah istočasno, npr. mesne štruce, mesnih kroglic in kompletnih obrokov (predjed, glavna jed in sladica). Vedno izberite jedi, ki se pečejo na enaki temperaturi. Jedi, ki zahtevajo različen čas peke v pečici, je treba vstaviti glede na čas, ko jih potrebujete.
Pečenje mesa
Uporaba OGREVANJA Z ZGORNJIM IN SPODNJIM GRELCEM in KONVEKCIJSKE PEČICE je enostavna in praktična za pečenje mesa. Kosi govedine, npr. gornji deli stegna, najbolje obdržijo naravne sokove, če jih pečemo pri 125 ºC. Vendar pa je čas pečenja rahlo daljši kot pri višji temperaturi. Uporabite posodo, v kateri je ravno dovolj prostora za kos mesa, da se sokovi ne posušijo. Za pečenje kosa šunke uporabite veliko posodo za pečenje ali ognjevarno posodo, ker bo nastalo veliko mesnega soka. Bodite previdni pri jemanju iz pečice. Če pri pečenju uporabljate vrečko, izrežite v en vogal luknjo, preden jo položite v pečico. Tako bo manj nevarno, da se opečete z vročo paro pri odpiranju vrečke.
Pečenje na žaru
Pozor: maks. nastavitev gumba za temperaturo, ki je potrebna za to funkcijo, je 230 ºC. Velikost, oblika, količina, stopnja marmoriranosti z maščobo in celo začetna temperatura mesa, vse to vpliva na rezultat in na čas postopka pečenja na žaru. Ribe, perutnina, teletina in svinjina ne bodo porjavele tako kot temnejše meso, na primer govedina in divjačina.
Rastlinsko olje in/ali začimbe izboljšajo barvo, vendar tudi povečajo nevarnost
zažganosti površine.
Da bi dosegli boljše rezultate, ne pecite na žaru hrane, ki ste jo pravkar vzeli iz
hladilnika. Obrišite površino mesa, postavite ga na rešetko pečice in začinite po okusu. Posodo za pečenje, najbolje obloženo s folijo, postavite pod rešetko, da prestrežete maščobo, ki odteka iz mesa. Svinjske kotlete, zrezke in ribe pecite na žaru visoko v pečici, meso kot so debela svinjska rebra, pa se najbolje speče na nižjem mestu.
Pri uporabi žara se dostopni deli močno segrejejo. Dokler se štedilnik ne ohladi, se mu otroci ne smejo približati. Štedilnik se med uporabo segreje. Pazite, da se ne dotaknete grelnih elementov v notranjosti pečice.
15
Krmilni gumb za pečico nastavite na
gumb za temperaturo pa na zahtevano
temperaturo (največ 230 ºC). Žar predhodno segrevajte 3 do 5 minut. Stalno pazite na hrano in jo vsaj enkrat obrnite. Predolgo pečenje na žaru preveč izsuši hrano, ki postane neokusna in se lahko tudi zažge. Vrata
zaprta.
pečice morajo biti v času pečenja na žaru
Turbo žar
Pozor: maks. nastavitev gumba za temperaturo, ki je potrebna za to funkcijo, je 230 ºC.
16
Turbo žar omogoča hitrejšo pripravo jedi ter jedi bolje zapeče kot žar. Grelec za žar popeče jedi, ventilator pa omogoča kroženje vročega zraka. Funkcija je idealna za "visoke" jedi, npr. za pečenje šunke, ki jo želite enakomerno zapeči.
Funkcija pica
Spodnji grelec je namenjen neposrednemu gretju testa za pice, quicheje ali pite, ventilator pa zagotavlja kroženje toplega zraka, tako da se speče tudi nadev pice oz. pite. Najboljši rezultat dosežete z uporabo spodnje višine vodil.
Odmrzovanje
Gumb za izbiro funkcije pečice nastavite na.
Pri odtaljevanju zamrznjenega mesa, rib,zamrznjenih oz. ohlajenih ali polnjenih pekov-skih izdelkov izklopite nastavljeno tempera-turo.Rešetke/pekače lahko za odmrzovanje veli-kih količin živil vstavite na več višin. Potrebničasi niso navedeni. Živila preverite z ražnjem.
Nasveti in namigi
Hrano pokrijte s pokrovom, alu-folijo ali plastično folijo za živila, da se ne bi med
odmrzovanjem izsušila.
Majhni ali tanki kosi ribjega fileja ali olupljene kozice, mleto meso, jetra in tanki
kotleti se odmrznejo v 1-2 urah. Iz higienskih razlogov poskrbite, da se spečejo ali postavijo v hladilnik takoj po odmrznitvi.
Zmrznjeno hrano je treba razmestiti v enojno plast.
Po možnosti jo na sredini postopka odmrzovanja obrnite.
Zmrznjeno hrano je treba razmestiti v enojno plast in jo obrniti na sredini postopka
odmrzovanja.
Odmrznjene hrane NE pustite na sobni temperaturi. Surovo hrano takoj skuhajte ali shranite skuhano hrano v hladilniku.
Pri rokovanju s svežimi zmrznjenimi, surovimi in kuhanimi živili upoštevajte osnovna pravila higiene.
17
Teleskopska vodila
Namestitev in odstranjevanjestranskih rešetkStranski rešetki s teleskopskimi vodili senamestijo in odstranijo na enak način kotpriloženi standardni stranski rešetki.
Pomembno! Pri namestitvi stranskihrešetk zagotovite, da sta zadrževalna vijakateleskopskih vodil obrnjena naprej..
Rešetko namestite tako, da jo pritrdite nastranski steni in privijete pritrdilne vijake.
Odstranjevanje stranskih rešetk Za odstranjevanje odvijte pritrdilne vijake terstranski rešetki vzemite iz pečice.. Ččenje teleskopskih vodil Rešetki s teleskopskimi vodili ročno očistite zvročo milnico. Če so vodila močno umazana,jih najprej namočite in nato očistite z gobicoz jekleno volno..
Pomembno! Teleskopskih vodil nikoli nenamažite.
LED časovnik za nastavitev časa
Delovanje tega časovnika upravljamo s pomočjo 3 gumbov. Funkcije gumbov so:
Gumbi za nastavitev časa
Gumb za način
Odštevalna ura (časovni razmak)
Za nastavitev časovnega razmaka večkrat pritisnite gumb za "Način", dokler LED utripa. Nato lahko nastavite časovni razmak s pomočjo gumbov plus in minus.
S temi gumbi lahko izberete naslednje štiri funkcije::
Čas delovanja Prenehanje delovanja
Odštevalna ura Čas dneva
18
Po nastavitvi ostane časovni razmak prikazan na zaslonu in LED,
ki je pred tem
utripala, zdaj gori stalno. Po poteku časovnega razmaka se oglasi alarmni signal (2 piska) in LED
ponovno utripa. Ob pritisku na katerikoli gumb prenehata signal in
utripanje, LED ugasne in zaslon ponovno prikazuje čas dneva.
Čas delovanja
Za nastavitev časa delovanja večkrat pritisnite gumb za način, dokler utripa LED . Nato lahko nastavite želeni čas delovanja (časovni okvir od 0.01 ure do 10.00 ur) s
pomočjo gumbov plus in minus. Po nastavitvi se shrani čez pribl. 5 sekund in LED ostane stalno prižgana. Zaslon ponovno prikazuje čas dneva. Takoj po poteku časa
delovanja se odpre rele, oglasi se alarmni signal (4 piski) in LED pritisku na katerikoli gumb prenehata signal in utripanje, LED ugasne in rele se ponovno zapre.
Prenehanje delovanja
Za nastavitev prenehanja delovanja večkrat pritisnite gumb za način, dokler utripa LED
. Nato lahko nastavite želeno prenehanje delovanja (časovni okvir od časa dneva +
1 minuta in čas dneva minus 1 minuta) s pomočjo gumbov plus in minus. Po nastavitvi se shrani čez pribl. 5 sekund in LED
ostane stalno prižgana. Zaslon ponovno
prikazuje čas dneva. Takoj po nastopu prenehanja delovanja se odpre rele, oglasi se alarmni signal (4 piski) in LED
utripa. Ob pritisku na katerikoli gumb prenehata
signal in utripanje, LED ugasne in rele se ponovno zapre.
Nasveti in namigi
Položaj vodil ni zelo pomemben, vendar pa pazite, da so rešetke enakomerno razporejene. Če v pečici z ventilatorjem pripravljate več kot eno jed, je bolje, da postavite posode na sredino rešetk, kot da bi postavili več posod na eno rešetko. Če je pečica polna, morate predvideti malo daljši čas pečenja. Rešetko lahko postavite na dno pečice. Posode raje postavite na rešetko v tem položaju kot na dno pečice, da omogočite kroženje zraka okrog jedi. Če je pečica napolnjena z eno vrsto hrane, na primer enakimi pekači drobnega peciva ali enako velikostjo nadevanih kolačkov Victoria, bodo spečeni in odstranjeni iz pečice ob istem času. Če se velikost pekačev in vrsta hrane razlikujeta, na primer biskvit in kolači, ne bodo vedno pečeni istočasno. Pečico z ventilatorjem lahko uporabljate za gretje hrane brez predhodnega odmrzovanja, na primer sadnih pogač, mesnih paštet, klobas v testu in drugega drobnega peciva. Nastavite temperaturo 190-200 °C in trajanje 20-40 minut (odvisno od količine hrane v pečici).
ponovno utripa. Ob
Le izkušnje vam bodo omogočile, da boste ugotovili, katere nastavitve ustrezajo vašim zahtevam. Navedene temperature so samo za pomoč in orientacijo. Morda boste morali temperaturo zvišati ali znižati, da bo ustrezala vašim potrebam.
Vpliv posode na kuhanje Posoda in modeli se razlikujejo glede na debelino, toplotno prevodnost, barvo itd., kar vse vpliva na prenos toplote na hrano, ki je v posodi: A Aluminijasta in lončena posoda, steklena posoda za peko ter svetla, bleščeča posoda zmanjšujejo učinek kuhanja in porjavitev spodnje površine. B Posoda iz emajliranega litega železa, anodiziranega aluminija, aluminija, prevlečenega s teflonom in z obarvano zunanjostjo ter temna, težka posoda, poveča učinek kuhanja in porjavitev spodnje površine.
Tabela za pečenje
Podatki v spodnji tabeli so le okvirni. Le izkušnje vam bodo omogočile, da boste ugotovili, katere nastavitve ustrezajo vašim zahtevam.
Vrsta kolača ali peciva
Božični kolač
Krhki kolač
Ploščato pecivo
Sirova pogača
Položaji
rešetk od dna
pečice
navzgor
Ogrevanje
pečice
min.
Temperatura
°C
Temperatura
°C
3 10-13 160-180 ---- 20-25 Trakovi testa
2+3+4 7-10 ---- 140-160 40-45
2 10-13 170-190
---- 25-35 Drobno pecivo
1+3 7-10 ---- 160-180 25-30
2 15-20
250*
160-180
---- 45+10**
3 ---- ---- 150-160 45+10** 3 15-20 190-200
---- 25-35 3 ---- ---- 165-175 25-35 2 ---- 115-125
---- 40-50 Španski vetrci
2+3+4 ---- ---- 115-125 45-55
2 10-15 215-235
---- 10-20 Kvašene žemlje
1+3 10-13 ---- 180-200 10-20
2 10-13 170-190
---- 25-30
2+3+4 7-10 ---- 150-170 40-45
2 10-13 170-180
---- 20-25 Pusti biskvit 2 7-10 ---- 150-160 30-35 2 ---- 170-190
---- 50-70 2 ---- ---- 150-170 50-70 1 10-13 170-190
---- 15-20 Biskvitna rulada 3 10-13 ---- 160-180 10-20
Čas
kuhanja
min.
19
20
Vrsta kolača ali peciva
Princes krofi
Kvašen kolač z jabolki
Jabolčna pita
Debela palačinka
Pogača Kmečki kruh
*
- temperatura za ogrevanje pečice
**
- čas puščanja v pečici po izklopu gumba funkcije pečice
Položaji
rešetk od dna
pečice
navzgor
2 10-15 190-200
Ogrevanje
pečice
min.
Temperatura
°C
Temperatura
°C
---- 10-20 3 10-13 ---- 190-200 10-20 3 ---- 180-200
---- 45-50
1+3 7-10 ---- 160-180 45-50
1 10-13 175-185
---- 55-60
1+3 7-10 ---- 150-170 55-60
2 ---- 170-180
---- 50-55 3 ---- ---- 150-160 50-55
250*
---- 7-9
---- 40-60
---- 20-40 Quiche Lorraine
2 20-25 300-310
1 15-20
195-205 1 15-20 220-240 3 10-15 ---- 200-220 20-40 2 ---- 210-230
---- 25-30 Pica
1+3 ---- ---- 190-210 25-30
Čas
kuhanja
min.
Tabela za pečenje mesa
ŽIVILO
Cel piščanec Pol piščanca
Položaji
rešetk od
dna pečice
navzgor
2 195-205 3 195-205
°C
Čas
min.
60-70 2 170-190 45-50
30+30 - - -
Svinjski kotlet 3 195-205 100-105 2 160-180 45-50
Tabela za pečenje na žaru
ŽIVILO
Popečen kruh
Položaji rešetk od
dna pečice
navzgor
Ogrevanje
pečice
min.
10
Zrezki 2 10 200 20+20
Pol piščanca
-
Položaji
rešetk od
dna pečice
navzgor
°C
230
230
°C
Čas
min.
Čas
min.
4-6
35+35
ŽIVILO
Cel piščanec
Svinjski kotlet 2 - 230 30+30
Položaji rešetk od
dna pečice
navzgor
Raženj
Ogrevanje
pečice
min.
-
°C
230
Čas
min.
60-65
Področja kuhanja
LED sporočila ali indikatorske lučke, ki se prikazujejo na gumbih za področja kuhanja / zaslonu s prikazi področij kuhanja
-
Opozorilo! Nevarnost opeklin zaradi preostale toplote. Po izklopu je potrebno nekaj časa za ohlajanje področij kuhanja. Poglejte prikaz preostale toplote "H". Preostala toplota se lahko uporablja za topljenje in vzdrževanje toplote hrane. Kovinskih predmetov, kot so noži, vilice, žlice in pokrovke, ne smete postavljati na kuhalno površino, ker se lahko segrejejo. Indukcijske plošče ustvarijo potrebno toploto za kuhanje neposredno na dnu posode. Steklokeramika se ogreje samo s preostalo toploto posode.
Področje kuhanja je izključeno
Stopnja kuhanja - Stopnja kuhanja je nastavljena
Napaka - Prišlo je do nepravilnega delovanja
Zaznavanje posode - Posoda je neprimerna ali premajhna ali ni posode na področju kuhanja
Preostala toplota - Področje kuhanja je še vedno vroče
Moč - Funkcija moči je vključena
Avtomatski izklop - Avtomatski izklop je aktiviran
Zapora za otroke - Preprečuje nenamerno delovanje naprave in igro otrok s štedilnikom.
21
Nastavitve stopnje moči - Področja kuhanja imajo tri ločene stopnje moči na zaslonu s PRIKAZI PODROČIJ KUHANJA.\ Po aktiviranju nudijo področja kuhanja izbiro 10 stopenj moči. Mednje spadajo
3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
. Najvišja nastavitev P ali „
Power Boost
” omogoča 125 % stopnjo moči.
1, 2,
Vsak gumb lahko hitro obračamo na vse razpoložljive stopnje moči za vsa področja kuhanja.
22
Preostala toplota - V primeru da je - potem ko smo neko področje kuhanja uporabili za kuhanje in ga izključili - temperatura kuhalne plošče na nekem področju kuhanja še vedno prevroča, se prikažeH na ZASLONU S PRIKAZI PODROČIJ KUHANJA za to
H
področje kuhanja.
se prikazuje še naprej, če je temperatura še vedno previsoka.
Področja kuhanja se lahko ob vklopu ali izklopu prikazujejo kot hladna. Steklena površina je lahko VROČA zaradi preostale toplote, prenesene s posode, in lahko povzroči opekline. Zaznavanje posode - Vsa tri področja kuhanja oddajajo sporočilo o zaznavanju posode. Če je vključeno neko področje kuhanja in ni zaznana posoda na tem področju kuhanja, če je bila posoda premaknjena, če posoda ni pravilno centrirana ali če
F
posoda ni narejena iz magnetnega materiala, se bo pojavil
na ustreznem ZASLONU S
PRIKAZI PODROČIJ KUHANJA.
Po uporabi izključite element kuhalne plošče z njegovim gumbom in se ne zanašajte na detektor posode.
Uporaba pravilne vrste posode
Magnetni senzorji področij kuhanja, ki se nahajajo pod kuhalno ploščo, zahtevajo uporabo posode, narejene iz magnetnega materiala, da bi se začel postopek segrevanja na kateremkoli področju kuhanja. Pri nakupu posode se odločite za posodo, ki jo je proizvajalec posebej označil kot primerno za indukcijske kuhalne plošče. Če ste v dvomu, uporabite magnet za preskušanje ali bo določena vrsta posode delovala. Če se magnet prilepi na dno posode, je material ustrezen za indukcijsko kuhanje. Priporočamo, da na svojih indukcijskih ploščah vedno uporabljate težjo posodo iz visokokakovostnega nerjavečega jekla. Tako boste znatno zmanjšali možnost, da bi prišlo do odrgnin na keramični površini.
Celo kakovostna posoda lahko opraska kuhalno ploščo, še posebej če s posodo drsate po površini keramične kuhalne plošče, ne da bi jo dvignili. Sčasoma bo drsanje posode KATEREKOLI vrste po keramični kuhalni plošči gotovo spremenilo videz kuhalne plošče. Zaradi prask bo težje očistiti površino in celotni videz kuhalne plošče se bo poslabšal.
Indukcijska plošča
V primeru pregretja (npr. če tekočina v kozici povre do konca), se področje kuhanja samodejno izključi. „-". Pred ponovno uporabo morate področje kuhanja z gumbom nastaviti na „0” in pustiti, da se ohladi.
Pri uporabi neustrezne posode se na zaslonu prižge „F” in prikaz področja kuhanja se izključi čez 2 minuti.
23
Če se eno od področij kuhanja po določenem času ne izključi ali če nastavitev gretja ni spremenjena, se ustrezno področje kuhanja samodejno izključi. Prikaže se „-”. Pred ponovno uporabo mora biti področje kuhanja nastavljeno na „0”.
Stopnja kuhanja: Izklop po:
1-2 6 urah 3-4 5 urah
5 4 urah
6-9 1,5 ure
Minimalne zahteve glede velikosti posode za posamezna področja kuhanja
Tri področja kuhanja, ki so na voljo na indukcijski plošči, zahtevajo MINIMALNO velikost posode, ki se uporablja na vsakem mestu. Dno posode mora POPOLNOMA pokriti notranji obroč, da je zagotovljeno pravilno kuhanje. Po centriranju posode na kuhalni plošči zagotovite, da posoda ne moli več kot 13 mm preko debelejše črte na področju kuhanja. Posoda mora biti v POPOLNEM stiku na stekleni površini, ne da bi se dno posode dotikalo kovinskih obrob kuhalne plošče. OPOMBA: Če je posoda iz ustreznega materiala pravilno centrirana na nekem od aktivnih področij kuhanja, vendar je PREMAJHNA, se na prizadetem PRIKAZU
F
PODROČJA KUHANJA pojavi koda „
” in posoda se ne ogreva.
Velikost posode
Indukcijska področja kuhanja se do določene meje samodejno prilagajajo velikosti dna posode. Vendar mora imeti magnetni del dna posode minimalni premer odvisno od velikosti področja kuhanja.
Področje kuhanja Najmanjše dno posode ∅
210 180
180 145
145 120
Posodo morate postaviti na sredino področja kuhanja.
Posoda za indukcijske plošče
Na posodi za indukcijske plošče se nahaja nalepka proizvajalca o ustreznosti. .
Material za posodo Ustrezen
Jeklo, emajlirano jeklo DA
Lito železo DA
Nerjaveče jeklo Če ima nalepko proizvajalca
Loading...
+ 53 hidden pages