Aeg TCH74B01CB, 949 598 072 User Manual [sv]

Page 1
aeg.com/register
TCH74B01CB
aeg.com\register
NO Bruksanvisning | Platetopp 2 SV Bruksanvisning | Inbyggnadshäll 29
Page 2
FOR PERFEKTE RESULTATER
Takk for at du valgte dette AEG-produktet. Vi har laget det for å gi deg perfekt ytelse i mange år, med innovativ teknologi som bidrar til å gjøre livet enklere – egenskaper som du kanskje ikke finner på ordinære apparater. Bruk noen minutter på å lese dette, for å få mest mulig ut av den.
Gå inn på nettsiden vår for å:
Få råd om bruk, brosjyrer, hjelp til feilsøking, og informasjon om service og reparasjon:
www.aeg.com/support
Registrer produktet for å få bedre service:
www.registeraeg.com
Kjøp tilbehør, forbruksvarer og originale reservedeler til apparatet ditt:
www.aeg.com/shop
KUNDESTØTTE OG SERVICE
Bruk alltid originale reservedeler. Når du kontakter vårt autoriserte servicesenter, må du sørge for at du har følgende opplysninger tilgjengelig: Modell, PNC, serienummer. Informasjonen finner du på typeskiltet.
Advarsel/Forsiktig – Sikkerhetsinformasjon Generell informasjon og tips Miljøinformasjon
Med forbehold om endringer.

INNHOLD

1. SIKKERHETSINFORMASJON....................................................................... 2
2. SIKKERHETSANVISNINGER.........................................................................5
3. MONTERING.................................................................................................. 7
4. PRODUKTBESKRIVELSE............................................................................ 11
5. FØR FØRSTE GANGS BRUK...................................................................... 13
6. DAGLIG BRUK..............................................................................................13
7. TILLEGGSFUNKSJONER............................................................................ 17
8. RÅD OG TIPS............................................................................................... 18
9. STELL OG RENGJØRING............................................................................20
10. FEILSØKING...............................................................................................23
11. TEKNISKE DATA........................................................................................25
12. ENERGIEFFEKTIV..................................................................................... 26
13. BESKYTTELSE AV MILJØET.....................................................................28

1. SIKKERHETSINFORMASJON

Les medfølgende instruksjoner grundig før du installerer og bruker apparatet. Produsenten er ikke ansvarlig for
2 NORSK
Page 3
personskader eller andre skader som følge av feilaktig montering eller bruk. Hold alltid instruksjonene på et trygt og tilgjengelig sted for fremtidig referanse.

1.1 Sikkerhet for barn og utsatte mennesker

• Dette produktet kan brukes av barn fra 8 år og oppover og personer med reduserte fysiske, sensoriske eller mentale evner eller manglende erfaring og kunnskap, dersom de får tilsyn eller instruksjoner om bruken av produktet på en sikker måte, og forstår farene som er involvert. Barn under 8 år og personer med svært omfattende og komplekse funksjonsnedsettelser må holdes på avstand fra produktet med mindre de er under tilsyn til enhver tid.
• Barn bør være under oppsyn for å sikre at de ikke leker med produktet.
• Oppbevar all emballasje utilgjengelig for barn og kast den på riktig måte.
• ADVARSEL: Produktet og tilgjengelige deler blir varme under bruk. Hold barn og kjæledyr borte fra apparatet når det er i bruk og når det kjøles ned.
• Hvis produktet har en barnesikring, bør den aktiveres.
• Rengjøring og vedlikehold av produktet skal ikke utføres av barn.

1.2 Generell sikkerhet

• Dette produktet skal kun brukes til matlaging.
• Dette produktet er beregnet for bruk innendørs.
• Dette produktet kan brukes på kontorer, hotellrom, rom for bed & breakfast, gårdsgjestehus og andre lignende steder hvor slik bruk ikke overstiger (gjennomsnittlig) bruksnivåer for husholdningsrom.
• ADVARSEL: Produktet og tilgjengelige deler blir varme under bruk. Pass på at du ikke berører varmeelementene.
• ADVARSEL: Matlaging uten tilsyn på en platetopp med fett eller olje kan være farlig og kan resultere i brann.
NORSK 3
Page 4
• Røyk er en indikasjon på overoppheting. Bruk aldri vann til å slukke matlagingsbrann. Slå av produktet og dekk flammene med for eksempel et brannteppe eller lokk.
• ADVARSEL: Produktet må ikke tilføres strøm gjennom en ekstern bryterenhet, for eksempel en tidsbryter, eller koples til en krets som regelmessig slås av og på av en annen elektrisk enhet.
• FORSIKTIG: Tilberedningsprosessen må overvåkes En kortvarig tilberedningsprosess må overvåkes kontinuerlig.
• ADVARSEL: Brannfare: Ikke oppbevar gjenstander på kokeflatene.
• Metallgjenstander som kniver, gafler, skjeer og lokk må ikke legges på platetopp – de kan bli varme.
• Bruk ikke produktet før du installerer det i en innebygget enhet.
• Ikke bruk damprengjøring til å rengjøre produktet.
• Etter bruk slår du av platetopp med kontrollenheten og du skal ikke stole på kokekarsensoren.
• Hvis den glasskeramiske overflaten er sprukket, skal produktet slås av og kontakten tas ut. Hvis produktet er koblet til strømnettet direkte ved hjelp av sikringsboksen, fjerner du sikringen for å koble fra apparatet fra strømforsyningen. I begge tilfeller, tar du kontakt med det autoriserte servicesenteret.
• Påse at det er god luftventilasjon der produktet er installert for å unngå at gasser fra eventuelle produkter som drives med brennbart drivstoff, deriblant åpen ild, ikke blir blandet med luften i produktet.
• Påse at ventilasjonsåpningene ikke er blokkerte og at luften som samles opp av produktet ikke blir ført inn i en kanal som brukes til å fjerne røyk og damp fra andre produkter (sentralvarmesystemer, termosifoner, varmtvannsberedere osv.).
• Når produktet brukes med andre produkter, skal ikke maksimalt vakuum generert i rommet overstige 0,04 mbar.
4 NORSK
Page 5
• Rengjør ventilatorfilteret regelmessig, og fjern fettoppsamling for å unngå brannfare.
• Hvis strømkabelen er skadet, må den kun skiftes av et autorisert serviceverksted eller en lignende kvalifisert person for å unngå fare.
• Hvis produktet er koblet direkte til strømforsyningen, må den elektriske installasjonen være utstyrt med en isolerende enhet som gjør det mulig å koble apparatet fra strømnettet ved alle poler. Fullstendig frakobling må oppfylle vilkårene som er spesifisert i overspenningskategori III. Anordning for frakobling må være inkorporert i den faste kablingen i samsvar med installasjonsreglene.
• ADVARSEL: Bruk bare platetoppbeskyttelser som produsenten av kokeapparatet enten har utviklet selv eller angitt som egnet for bruk i apparatets bruksanvisning, eller koketoppbeskyttelser som er bygd inn i apparatet. Bruk av feil beskyttelser kan føre til ulykker.

2. SIKKERHETSANVISNINGER

2.1 Montering

ADVARSEL!
Montering må kun foretas av en kvalifisert person.
ADVARSEL!
Fare for personskade eller skade på produktet.
• Fjern all emballasje.
• Ikke monter eller bruk et skadet produkt.
• Følg installasjonsanvisningene som følger med produktet.
• Overhold minimumsavstanden fra andre produkter og enheter.
• Vær alltid forsiktig når du flytter produktet. Det er tungt. Bruk alltid vernebriller og lukket fottøy.
• Dekk avskårne overflater i kabinettet med tetningsmiddel for å forhindre at fuktighet forårsaker svelling.
• Beskytt apparatets bunn mot damp og fuktighet.
• Monter ikke apparatet ved siden av en dør eller under et vindu. Dette hindrer varme kokekar fra å falle ned fra apparatet når dører eller vinduer er åpne.
• Monter ikke slik at avtrekksluften går inn i et hulrom i veggen med mindre hulrommet er utformet for det formålet.
• For installasjon uten kanaler må vifteuttaket plasseres direkte mot veggen eller atskilles med en ekstra kabinettvegg for å hindre tilgang til viftebladene.
• Hvert produkt har kjølevifter på undersiden.
• Hvis produktet er installert over en skuff:
– Ikke lagre små papirdeler eller ark
som kan trekkes inn, siden de kan skade kjøleviftene eller hemme kjølesystemet.
– Ha en avstand på minimum 2 cm
mellom bunnen av produktet og deler som er lagret i skuffen.
• Fjern separatorpaneler installert i skapet under apparatet.
NORSK 5
Page 6

2.2 Elektrisk tilkobling

ADVARSEL!
Fare for brann og elektrisk støt.
• Alle elektriske tilkoblinger skal utføres av en kvalifisert elektriker i henhold til koplingsskjemaet eller installasjonsheftet.
• Ved utluft installasjon, og der tilbehøret er til stede eller er obligatorisk (veggventil, vindusbryter og/eller vindusåpner), skal elektriske tilkoblinger utføres av en kvalifisert elektriker, i henhold til koplingsskjemaet eller installasjonsheftet.
• Produktet må jordes.
• Før du ufører enhver operasjon må du sørge for at produktet er frakoblet strømforsyningen.
• Kontroller at parameterne på typeskiltet er kompatible med de elektriske spesifikasjonene i strømforsyningen.
• Påse at produktet er riktig montert. Løs og feil strømkabel eller støpsel (hvis aktuelt), kan gjøre at terminalen blir for varm.
• Bruk riktig hovedstrømkabel.
• Påse at strømkabelen ikke floker seg.
• Påse at støtbeskyttelse er montert.
• Bruk avlastingsklemmen på kabelen.
• Påse at strømkabelen eller støpselet (hvis aktuelt) ikke berører det varme produktet eller varme kokekar, når du kobler det til stikkontakten.
• Ikke bruk grenuttak eller skjøteledninger.
• Pass på at støpselet (hvis aktuelt) eller strømkabelen ikke blir skadet. Kontakt vårt autoriserte servicesenter eller en elektriker for å bytte en ødelagt strømkabel.
• Beskyttelsen mot elektrisk støt fra strømførende og isolerte deler må festes på en måte som gjør at den ikke kan fjernes uten verktøy.
• Ikke sett støpselet i stikkontakten før monteringen er fullført. Påse at det er tilgang til stikkontakten etter monteringen.
• Hvis stikkontakten er løs skal du ikke sette i støpselet.
• Ikke trekk i kabelen for å koble fra produktet. Trekk alltid i selve støpselet.
• Bruk kun korrekte isoleringsenheter: vernebrytere, sikringer (sikringer av skrutypen fjernet fra holderen), jordfeilbrytere og kontaktorer.
• Den elektriske monteringen må ha en isoleringsenhet som lar deg frakoble apparatet fra strømnettet ved alle poler. Isoleringsenheten må ha en kontaktåpningsbredde på minst 3 mm.

2.3 Bruk

ADVARSEL!
Risiko for skade, brannskader og elektrisk støt.
• Produktets spesifikasjoner må ikke endres.
• Fjern all emballasje, merking og beskyttelseshinne (hvis aktuelt) før første gangs bruk.
• Pass på at ventilasjonsåpningene ikke er blokkerte. Ventilasjonen må kontrolleres regelmessig av en kvalifisert person.
• Ikke la produktet være uten tilsyn mens det er i drift.
• Slå av kokesonene etter hver gang de har vært i bruk.
• Ikke legg bestikk eller grytelokk på kokesonene. De kan bli varme.
• Ikke bruk produktet med våte hender eller når det er i kontakt med vann.
• Bruk ikke produktet som arbeids- eller oppbevaringsflate.
• Hvis produktets overflate er knust må du umiddelbart koble det fra strømforsyningen. Dette for å unngå elektrisk støt.
• Personer som bruker en pacemaker, må holde en avstand på minst 30 cm fra induksjonskokesonene når produktet er i bruk.
• Når du legger mat i varm olje, kan det sprute.
• Bruk aldri åpen flamme når den integrerte ventilatoren er i bruk.
• Ikke bruk aluminiumsfolie eller andre materialer mellom kokeflaten og kokekaret, med mindre annet er spesifisert av produsenten av dette produktet.
• Bruk kun tilbehør anbefalt for dette produktet av produsenten.
ADVARSEL!
Fare for brann og eksplosjon.
6 NORSK
Page 7
• Oppvarming av fett og olje kan frigjøre brennbare damp. Hold flammer eller oppvarmede gjenstander unna fett og oljer når du tilbereder mat med dem.
• Dampen som svært varm olje slipper ut, kan forårsake selvantennelse.
• Brukt olje som kan inneholde matrester, kan forårsake brann ved en lavere temperatur enn olje som brukes for første gang.
• Legg ikke brennbare produkter, eller gjenstander som er fuktet med brennbare produkter, inn i eller i nærheten av apparatet.
ADVARSEL!
Fare for skade på produktet.
• Ikke oppbevar varme kokekar på kontrollpanelet.
• Ikke plasser et varmt grytelokk på platetoppens glassflate.
• Ikke la kokekar koke tørre.
• Vær forsiktig så du ikke la gjenstander eller kokekar falle på produktet. Overflaten kan bli skadet.
• Ikke aktiver kokesonene med tomt kokekar eller uten kokekar.
• Ta aldri av risten eller filteret når den integrerte ventilatoren eller produktet er i bruk.
• Bruk aldri den integrerte ventilatoren uten ventilatorfilter.
• Ikke dekk til inntaket på den integrerte ventilatoren med kokekar.
• Ikke åpne bunnlokket når den integrerte ventilatoren eller produktet er i bruk.
• Ikke plasser små eller lette gjenstander i nærheten av den integrerte ventilatoren, for å unngå at de setter seg fast.
• Kokekar av støpejern eller med skadet bunn kan forårsake riper på glasset/ glasskeramikken. Løft alltid disse objektene opp når du må flytte dem på kokeflaten.

2.4 Pleie og rengjøring

• Rengjør produktet med jevne mellomrom for å hindre skade på overflaten.
• Slå apparatet av og la det avkjøle før rengjøring.
• Bruk ikke vannspray og damp for å rengjøre produktet.
• Rengjør produktet med en fuktet myk klut. Bruk kun nøytralt vaskemiddel. Ikke bruk abrasive produkter, skurende rengjøringssvamper, løsemidler eller metallgjenstander, med mindre annet er spesifisert.

2.5 Tjenester

• Kontakt det autoriserte servicesenteret for å reparere apparatet. Bruk kun originale reservedeler.
• Angående lampen(e) i dette produktet og reservedeler som selges separat: Disse lampene er ment å motstå ekstreme fysiske forhold i husholdningsprodukter, for eksempel temperatur, vibrasjon, fuktighet, eller er ment å signalisere informasjon om produktets driftsstatus. De er ikke ment å brukes i andre bruksområder og egner seg ikke til rombelysning.

2.6 Avfallshåndtering

ADVARSEL!
Fare for skade eller kvelning.
• Kontakt lokalmyndighetene dine for informasjon om hvordan du kaster apparatet.
• Koble produktet fra strømmen.
• Kutt av strømkabelen, lukk produktet og kast den.

3. MONTERING

ADVARSEL!
Se etter i Sikkerhetskapitlene.

3.1 Før monteringen

Før du monterer koketoppen skriv ned informasjonen nedenfor fra typeskiltet.
NORSK 7
Page 8
Typeplaten er plassert nederst i
min. 50mm
min. 500mm
komfyrtoppen.
Serienummer ....................

3.2 Koketopper

Koketopper skal bare brukes når de er bygd inn i egnede enheter og arbeidsbenker som oppfyller standardene.

3.3 Feste tetningen

Montering på topp

1. Rengjør benkeplaten rundt
utskjæringsområdet.
2. Fest det medfølgende 2x6 mm
tetningsbåndet til den nedre kanten av platetoppen, langs den ytre kanten av glasskeramikkens. Ikke strekk det. Sørg for at endene på tetningsbåndet er plassert midt på den ene siden av platetoppen.
3. Beregn noen ekstra millimeter på lengden
når du skjærer til tetningsbåndet.
4. Trykk de to endene av tetningsbåndet
sammen.
3. Skjær endene av båndene i en vinkel på
45°. De skal passe nøyaktig i hjørnene av sporene.
4. Fest båndene til sporene. Ikke strekk
stripene. Ikke fest endene av båndene
oppå den andre.
Når koketoppen er montert, tetter du resten av åpningen mellom glasskeramikken og benkeplaten med silikon. Sørg for at silikonen ikke kommer under glasskeramikken.

3.4 Sammenstilling

Se installasjonsheftet for detaljert informasjon om hvordan du monterer platetoppen.
Følg koblingsdiagrammet for platetoppen og koblingsdiagrammet for vindusbryter (hvis aktuelt) som vises i monteringsheftet og/eller etikettene under platetoppen.
Kun for utvalgte land
I tilfelle avtrekksinstallasjon kan det være nødvendig med en vindusbryter (rådfør med en autorisert tekniker). Du må kjøpe den separat, da den ikke leveres sammen med platetoppen. Vindusbryteren må installeres av en autorisert tekniker. Se installasjonsheftet.

Integrert montering

1. Rengjør sporene i benkeplaten.
2. Skjær det medfølgende 3x10 mm
tetningsbåndet i fire remser. Båndene må ha samme lengde som sporene.
8 NORSK
Hvis produktet installeres over en skuff, kan den varme opp ting lagret i skuffen under matlagingsprosessen.
Page 9
NEDFELLT INSTALLASJON
www.youtube.com/electrolux www.youtube.com/aeg
How to install your AEG
Extractor Hob 70 cm
PLANLIMT INSTALLASJON
Finn videoopplæringen «Slik monterer du AEG Extractor platetopp 70 cm» ved å skrive inn hele navnet som vist i illustrasjonen nedenfor.
Filterhusenhet
Før førstegangs bruk må du sørge for å sette inn karbonfiltrene med lang levetid inne i huset med håndtakene vendt innover. Referer til «Rengjøre ventilatorfiltrene». Når filterhuset er montert, setter du det inn i ventilatorsystemet, og plasserer risten på ventilatoren.
NORSK 9
Page 10

3.5 Tilkoblingskabel

N
L1
N
L
220-240 V~220-240 V~ 400V2N~
L2
N N L1
L2
• Platetoppen leveres med en tilkoplingskabel.
• For å bytte den skadede strømkabelen, bruk en kabeltype som tåler en temperatur på 125 °C eller høyere.
• Den enkle ledningen må ha en diameter på minst 1,5 mm².
• Kontakt ditt lokale servicesenter. Tilkoplingskabelen må kun skiftes ut av en kvalifisert elektriker.
ADVARSEL!
Alle elektriske tilkoblinger må utføres av en kvalifisert elektriker.
FORSIKTIG!
Tilkoblinger via kontaktplugger er forbudt.
FORSIKTIG!
Ikke bor eller sveis ledningsendene. Det er forbudt.
FORSIKTIG!
Ikke koble til kabelen uten kabelendehylse.
Enfaset tilkobling
1. Fjern ledningsendehylsen fra svarte og
brune ledninger.
2. Fjern en del av isoleringen av de brune,
svarte og blå kabelendene.
3. Koble endene på svarte og brune kabler.
4. Bruk en ny ledningsendehylse på hver
kabelende (spesialverktøy kreves).
5. Koble til endene på to blå kabler.
6. Bruk en ny ledningsendehylse på hver
kabelende (spesialverktøy kreves).
Tofaset tilkobling
1. Fjern ledningsendehylsen fra blå
ledninger.
2. Fjern en del av isoleringen av de brune
og svarte kabelendene.
3. Koble til endene på to blå kabler.
4. Bruk en ny ledningsendehylse på hver
kabelende (spesialverktøy kreves).
220 - 240 V~
5x1,5 mm² 5x1,5 mm² eller 4x2,5 mm² 5x1,5 mm² eller 3x4 mm²
Grønn – gul Grønn – gul Grønn – gul
N Blå og blå N Blå og blå N Blå og blå
L1 Svart L1 Svart L Svart og brun
L2 Brun L2 Brun
10 NORSK
Tofaset tilkobling: 400 V2N~ Enfaset tilkobling: 220 - 240
V~
Page 11

4. PRODUKTBESKRIVELSE

4
2
3
1
8
6
75
13
2
1
1
1

4.1 Produktoversikt

Rist
1
Fettfilterhus
2
Fettfilter (ikke-avtakbart)
3
Kullfilter med lang levetid
4
Dryppbakke (under ventilatorsystemet)
5

4.2 Oversikt over matlagingsoverflaten

Platetopp
6
Adapter for luftkanal
7
Luftkanalbeslag for bakveggen
8
Induksjonskokesone
1
Betjeningspanel
2
Ventilatoren
3
NORSK 11
Page 12

4.3 Oversikt over betjeningspanelet

5 6 7 8 9
11
112234
10
Bruk sensorfeltene til å betjene produktet. Displayer, indikatorer og lydsignaler forteller hvilke funksjoner som er i bruk.
Sen‐
Funksjon Beskrivelse
sorfelt
1
2
3
4
- Tidsurdisplay Vise tiden i minutter.
5
6
AUTO Automatisk modus for ventilator Aktiverer og deaktiverer funksjonen.
7
8
9
- Betjeningslinje Stille inn en varmeinnstilling.
10
11
12
På / Av For å slå produktet av og på.
Pause Aktiverer og deaktiverer funksjonen.
Timer For å stille inn funksjonen.
- Øke eller redusere tiden.
/
Bridge Aktiverer og deaktiverer funksjonen.
Ventilatorens manuelle modus For å aktivere/deaktivere funksjonen og veksle mellom
Boost Aktiverer og deaktiverer funksjonen.
PowerBoost Aktivere funksjonen.
Sperre / Barnesikring Låse / låse opp betjeningspanelet.

4.4 Displayindikatorer

Indikator Beskrivelse
+ tall
/ /
Det har oppstått en feil.
Kullfilteret med lang levetid må regenereres.
OptiHeat Control (Tretrinns restvarmeindikator): fortsett koking / hold varm / restvarme.
tre viftehastighetsnivåer.
12 NORSK
Page 13

5. FØR FØRSTE GANGS BRUK

ADVARSEL!
Se etter i Sikkerhetskapitlene.

5.1 Effektbegrensning

Effektbegrensning definerer hvor mye strøm som brukes av platetoppen totalt, innenfor grensene for sikringene i boliginstallasjonen.
Platetoppen er innstilt på høyeste effekttrinn som standard.
For å redusere eller øke effektnivået:
1. Gå inn i menyen: trykk og hold inne i 3
sekunder. Trykk deretter på og hold inne
.
2. Trykk på på fronttimeren til vises.
3. Trykk på / på fronttimeren for å
stille inn effektnivået.

6. DAGLIG BRUK

ADVARSEL!
Se etter i Sikkerhetskapitlene.

6.1 Aktivere og deaktivere

Trykk og hold for å slå koketoppen på eller av.

6.2 Kjeleregistrering

Denne funksjonen indikerer tilstedeværelsen av kokekar på koketoppen, og deaktiverer kokesonene hvis det ikke registreres noe kokekar under tilberedningen.
Hvis du setter kokekar på en kokesone før du velger en varmeinnstilling, vises indikatoren over 0 på betjeningslinjen.
Hvis du fjerner kokekar fra en aktivert kokesone og setter den til side midlertidig, vil indikatorene over den tilsvarende betjeningslinjen begynne å blinke. Hvis du ikke setter kokekaret tilbake på den aktiverte kokesonen innen 120 sekunder, deaktiveres kokesonen automatisk.
4. Trykk på for å avslutte. Effektnivåer
Se i kapittelet "Tekniske data".
FORSIKTIG!
Sørg for at den valgte effekten passer med sikringene i sikringsskapet ditt.
• P73 — 7350 W
• P15 — 1500 W
• P20 — 2000 W
• P25 — 2500 W
• P30 — 3000 W
• P35 — 3500 W
• P40 — 4000 W
• P45 — 4500 W
• P50 — 5000 W
• P60 — 6000 W
For å gjenoppta tilberedningen må du sørge for å sette kokekaret tilbake på kokesonene innenfor det angitte tidsavbruddet.

6.3 Bruke sonene

Sett kokekaret på midten av den valgte sonen. Induksjonssonene tilpasser seg automatisk til størrelsen av kokekarets bunn.
Du kan bruke store kokekar plassert på to soner samtidig ved bruk av Bridge­funksjonen. Kokekaret må dekke midten av hver sone, men ikke gå utover områdemarkeringen. Hvis kokekaret er plassert mellom de to sentrene, vil ikke Bridge-funksjonen aktiveres.
NORSK 13
Page 14
bunnen av kokekaret. Glasskeramikken varmes opp av varmen fra kokekaret.
Indikatorene vises når en sone er varm. De viser nivået av restvarme for sonene du bruker for øyeblikket:
- fortsette tilberedningen,
- hold varm,

6.4 Varmeinnstilling

1. Trykk på ønsket effekttrinn på
betjeningslinjen.
Indikatorene over betjeningslinjen vises opp til det valgte effekttrinnet.
2. For å deaktivere en kokesone, trykk på 0.

6.5 PowerBoost

Denne funksjonen gjør mer kraft tilgjengelig til induksjonskokesonene. Funksjonen kan aktiveres for induksjonskokesonen kun i en begrenset tidsperiode. Etter den tiden vil induksjonskokesonen automatisk gå tilbake til den høyeste effekttrinnet.
Se i kapittelet "Tekniske data".
Aktivere funksjonen for en kokesone:
berør For å deaktivere funksjonen: endre
effekttrinn.
.

6.6 OptiHeat Control (Tretrinns restvarmeindikator)

ADVARSEL!
/ / Så lenge indikatoren er synlig, er det en risiko for brannskader fra restvarme.
Induksjonskokesonene skaper den nødvendige varmen for tilberedning direkte i
- restvarme.
Indikatoren kan også vises:
• for de nærliggende sonene selv om du ikke bruker dem,
• når varme kokekar er plassert på kald sone,
• når platetoppen er deaktivert, men sonen fortsatt er varm.
Indikatoren forsvinner når kokesonen er avkjølt.

6.7 Timer-valg

Timer med nedtelling

Du kan bruke denne funksjonen til å spesifisere hvor lenge en kokesone skal være slått på i en enkeltøkt.
Angi først varmeinnstilling for kokesonen, og velg deretter funksjonen.
1. Trykk på
2. Trykk på eller for å stille inn tiden
(00–99 minutter).
3. Trykk på for å starte timeren, eller vent
i 3 sekunder. Timeren begynner å telle ned.
For å endre tiden: velg kokesonen med , og trykk på eller . For å deaktivere funksjonen: velg kokesonen med , og trykk på .
Gjenværende tid teller ned til 00. Timeren slutter å telle ned, det høres et
lydsignal og 00 blinker. Kokesonen blir deaktivert. Trykk på et vilkårlig symbol for å stoppe signalet og blinkingen.
. 00 vises på timerdisplayet.
14 NORSK
Page 15

Varselur

Du kan bruke denne funksjonen når koketoppen er på, men når kokesonene ikke er i bruk. Effekttrinnet viser 00.

Aktivere og deaktivere ventilatoren

Ventilatoren kan brukes ved siden av platetoppen under tilberedningen, samt mens platetoppen er slått av.
1. Trykk på
2. Trykk
Timeren slutter å telle ned, det høres et lydsignal og 00 blinker. Trykk på et vilkårlig symbol for å stoppe signalet og blinkingen.
For å deaktivere funksjonen: trykk på
. Gjenværende tid teller ned til 00.
.
eller for å stille inn tiden.
og

6.8 Effektstyring

Hvis flere soner er aktive og den forbrukte effekten overskrider begrensningen av strømforsyningen, deler denne funksjonen den tilgjengelige effekten mellom alle sonene. Platetoppen kontrollerer varmeinnstillingene for å beskytte sikringene i boligen.
• Hvis platetoppen når grensen for maksimalt tilgjengelig effekt (se typeskiltet), vil effekten til sonene automatisk bli redusert.
• Effekttrinnet for den først valgte sonen er alltid prioritert. Gjenværende effekt deles mellom de andre sonene i henhold til valgrekkefølgen.
• Betjeningspanelet blinker og viser de maksimalt mulige varmeinnstillingene for soner med redusert effekt.
• Vent til displayet slutter å blinke eller reduser varmeinnstillingen for den valgte sonen til slutt. Sonene fortsetter å virke med den reduserte varmeinnstillingen. Juster varmeinnstillingen til sonene manuelt om nødvendig.
• Ventilatoren er alltid tilgjengelig som egen elektrisk belastning.

6.9 Ventilatorfunksjoner

ADVARSEL!
Se etter i Sikkerhetskapitlene.
1. Trykk på for å aktivere ventilatoren.
Et lydsignal høres, og indikatorer over symbolet dukker opp.
2. Juster viftehastighetsinnstillingen etter
behov ved å trykke på symbolet. Indikatorene endres for å gjenspeile gjeldende viftehastighet.
3. For å deaktivere ventilatoren, trykk
gjentatte ganger på over symbolet forsvinner.
til indikatorene

AUTO

Funksjonen justerer viftehastighetsnivået automatisk basert på det valgte effekttrinnet til platetoppen.
Når du bruker platetoppen for første gang, aktiveres vanligvis funksjonen som standard.
Du kan aktivere funksjonen mens platetoppen er på og ingen av kokesonene er aktive, eller når som helst under tilberedningen.
Hvis du aktiverer funksjonen mens platetoppen er av, ingen av kokesonene er aktive og det ikke er noen restvarme synlig på betjeningspanelet, vil funksjonen slå seg av selv etter noen sekunder.
1. Trykk og hold for å aktivere
platetoppen.
2. Trykk på AUTO for å aktivere funksjonen.
Et lydsignal høres, og en indikator over symbolet vises.
3. Plasser kokekaret på platetoppen og velg
et effekttrinn. Øk eller reduser
effekttrinnet etter behov.
Ventilatoren reagerer på varmeinnstillingsnivået, og øker eller reduserer viftehastighetsnivået tilsvarende. Indikatorene over ventilatorsymbolet dukker opp.
NORSK 15
Page 16
4. Trykk 0 på platetoppens betjeningslinje
for å deaktivere en kokesone eller på
for å deaktivere platetoppen.
Hvis restvarmeindikatoren vises, vil AUTO fortsette å justere viftehastigheten.
5. For å deaktivere funksjonen under
tilberedning og bytte til ventilatorens
manuelle modus, trykk på AUTO
Det høres et lydsignal, og indikatoren over symbolet forsvinner.
Automatiske moduser – viftehastighetsnivåer
Venti‐ lator‐ modus
0
H1 - - - - - - - - 1
H2 - - - - - - 1 1 1
H3 - - - - - 1 1 1 2
H4 - - - 1 1 1 2 2 3
Restvarmenivå (koketoppen er av)
Restvarmenivå (koketop‐ pen er på)
Koken‐deSteking
Når funksjonen er i bruk, vil indikatoren ovenfor AUTO dukke opp. Når syklusen er
Hvis du deaktiverer platetoppen mens AUTO er i gang, vil funksjonen bli husket for neste tilberedningsøkt.
over, slår viften seg av automatisk.
For å deaktivere funksjonen mens den er i gang:

Boost

Funksjonen aktiverer ventilatorviften ved det maksimale hastighetsnivået.
1. Trykk på for å aktivere funksjonen.
Et lydsignal høres, og en indikator over symbolet vises.
2. Trykk på igjen for å deaktivere
funksjonen om nødvendig.
Funksjonen kan fungere uavbrutt i maksimalt 8 minutter. Etter den tiden endres viftehastigheten automatisk til 3. Du kan aktivere funksjonen igjen om nødvendig.

Auto Breeze

Funksjonen stiller automatisk inn viften slik at den fortsetter å gå etter at du er ferdig med tilberedningen, og slår av platetoppen. Viften går på et minimumshastighetsnivå i maksimum 20 minutter. Funksjonen fjerner eventuell resterende lukt etter tilberedning.
Når du bruker platetoppen for første gang, aktiveres funksjonen som standard.
16 NORSK
Trykk AUTO eller .
Ventilatorviften deaktiveres.
For å deaktivere funksjonen fullstendig:
1. Gå inn i menyen: trykk og hold inne i 3
sekunder. Trykk deretter på og hold inne
.
2. Trykk på
på fronttidtakeren til dF
dukker opp på displayet.
3. Trykk på eller på fronttidtakeren til Av (--) vises.
4. Trykk på for å avslutte.
Det anbefales å ikke deaktivere funksjonen og å la den gå uavbrutt under hele syklusens varighet.

6.10 Menystruktur

Tabellen viser den grunnleggende menystrukturen.
Page 17
Brukerinnstillinger
Sym‐ bol
b Lyd På / Av (--)
P Effektbegrensning 15 - 73
H Ventilatormodus 1 - 4
dF Auto Breeze På / Av (--)
E Alarm- / feilhistorikk Listen over nylige
Innstilling Mulige alternati‐
ver
alarmer / feil.
på den fremre timeren. Trykk på fronttimeren for å navigere mellom innstillingene. For å endre innstillingsverdien,
trykk på eller på fronttimeren.
For å gå ut av menyen: trykk på
.

OffSound Control

Du kan aktivere / deaktivere lydsignalene i Meny > Brukerinnstillinger.
For å angi brukerinnstillinger: trykk og hold
i 3 sekunder. Trykk og hold deretter . Innstillingene dukker opp på timeren til de venstre kokesonene.
Navigere i menyen: menyen består av innstillingssymbolet og en verdi. Symbolet vises på den bakre timeren, og verdien vises

7. TILLEGGSFUNKSJONER

7.1 Automatisk utkopling

Funksjonen deaktiverer platetoppen automatisk hvis:
• alle kokesonene, samt ventilatoren, er
deaktiverte,
• du ikke stiller inn noen varmeinnstilling
eller viftehastighetsinnstilling etter at platetoppen er slått på,
• du søler noe eller setter noe på
kontrollpanelet i mer enn 10 sekunder (en panne, klut, etc.). Det høres et lydsignal, og platetoppen deaktiveres. Fjern gjenstanden eller rengjør betjeningspanelet.
• produktet blir for varmt (f.eks. hvis en
kasserolle tørrkokes). La sonen avkjøles før du bruker platetoppen igjen.
• du ikke deaktiverer en sone eller endrer
varmeinnstillingen. Etter en stund deaktiveres platetoppen.
Forholdet mellom varmeinnstilling / viftehastighetsinnstilling og tiden før produktet slår seg av:
Se «Menystruktur».
Når lydsignalene er av, kan du fortsatt høre lyden når:
• du berører
,
• tidsuret kommer til null,
• du trykker på et inaktivt symbol.
Varmeinnstilling Platetoppen deakti‐
1 - 2 6 timer
3 - 4 5 timer
5 4 timer
6 - 9 1,5 timer
Viftehastighetsinn‐ stilling
veres etter
Ventilatoren deakti‐ veres etter
10 timer

7.2 Pause

Denne funksjonen stiller inn alle de betjente sonene på laveste varmeinnstilling. Hastigheten på avtrekksviften senkes til hastighet 1. Når du aktiverer funksjonen mens ventilatoren er i automatisk modus, reduseres ikke ventilatorviftehastigheten.
Når funksjonen er i bruk, kan brukes. Alle andre symboler på kontrollpanelene er låste.
og
NORSK 17
Page 18
Funksjonen deaktiverer ikke timerfunksjonene.
1. For å aktivere funksjonen: trykk på .
Varmeinnstillingen senkes til 1. Hastigheten på avtrekksviften senkes til hastighet 1.
2. For å deaktivere funksjonen: trykk på
.
Den forrige varmeinnstillingen / viftehastighetsinnstillingen vises.

7.3 Sperre

Du kan låse kontrollpanelet mens platetoppen er i bruk. Det forhindrer utilsiktet endring av varmeinnstillingen / viftehastigheten
Angi varmeinnstillingen / viftehastigheten først.
For å aktivere funksjonen: trykk på .
For å deaktivere funksjonen: trykk på
igjen.
Funksjonen deaktiveres når du deaktiverer platetoppen.

7.4 Barnesikring

Denne funksjonen forhindrer at platetoppen og ventilatoren brukes utilsiktet.
For å aktivere funksjonen: trykk på . Ikke velg noen varmeinnstilling /
ventilatorinnstilling. Trykk og hold i 3 sekunder til indikatoren over symbolet vises.
Deaktiver platetoppen med
.
For å aktivere funksjonen: trykk på . Ikke velg noen varmeinnstilling /
ventilatorinnstilling. Trykk og hold i 3 sekunder til indikatoren over symbolet
forsvinner. Deaktiver platetoppen med .
Tilberedning med funksjonen aktivert:
trykk på til indikatoren over symbolet forsvinner. Du kan betjene platetoppen. Når du deaktiverer
platetoppen med , aktiveres funksjonen igjen.
, trykk deretter på i 3 sekunder,

7.5 Bridge

Funksjonen er aktivert når kasserollen dekker midten av de to sonene. For mer informasjon om riktig plassering av kokekar, se «Bruke kokesonene».
Denne funksjonen forbinder de to venstre sonene slik at de fungerer som én.
Først stiller du inn effekttrinnet til en av sonene på venstre side.
For å aktivere funksjonen: berør én av kontrollsensorene for å stille inn eller endre effekttrinnet.
For å deaktivere funksjonen: berør . Sonene fungerer uavhengig av hverandre.
. Berør
Når du deaktiverer platetoppen, er funksjonen fortsatt aktiv. Indikatoren
ovenfor er på.

8. RÅD OG TIPS

ADVARSEL!
Se etter i Sikkerhetskapitlene.
18 NORSK
Page 19

8.1 Kokekar

For induksjonssonene gir et sterkt elektromagnetisk felt varme i kokekaret veldig raskt.
Bruk induksjonssonene med egnede kokekar.
• For å forhindre overoppheting og forbedre
ytelsen til sonene, må kokekaret være så tykt og flatt som mulig.
• Sørg for at kokekarbaser er rene og tørre
før du setter dem på platetoppens overflate.
• Vær alltid forsiktig så du ikke sklir eller gnir
kokekaret på kantene og hjørnene av glasset , da det kan flise eller skade glassoverflaten.
Materiale i kokekar
• riktig: støpejern, stål, emaljert stål, rustfritt
stål, bunn med flere lag (med riktig merke fra produsenten).
• ikke riktig: aluminium, kobber, messing,
glass, keramikk, porselen.
Kokekaret er riktig til induksjonstopp, hvis:
• vann koker veldig raskt på en sone med
den høyeste varmeinnstillingen.
• en magnet fester seg til bunnen av
kokekaret.
Kokekarenes mål
• Induksjonssonene tilpasser seg
automatisk til størrelsen av kokekarets bunn.
• Kokesonens effektivitet er relatert til
diameteren på kokekaret. Kokekar med en smalere diameter enn anbefalt minimum mottar bare halvparten av en kokesones effektgrad.
• Av sikkerhetsgrunner og optimale
tilberedningsresultater må du ikke bruke kokekar som er større enn angitt i «Spesifikasjoner for kokesoner». Unngå å holde kokekar nær betjeningspanelet under tilberedningen. Dette kan påvirke funksjonens funksjon eller ved utilsiktet å aktivere platetoppfunksjonene.
Se «Tekniske data».
Dampventilerte lokk
For ytterligere å optimalisere tilberedningsøktene ved siden av ventilatoren, kan du bruke de spesielle dampventilerte lokkene med kokekarene dine. Lokkene er utformet for å styre dampen som produseres inne i gryten mot ventilatoren, og minimerer uønsket matlukt og høy fuktighet på kjøkkenet. Lokkene kan kjøpes separat i flere størrelser for å passe de fleste vanlige kokekartyper. Besøk nettstedet vårt for mer informasjon.

8.2 Avgir støy under drift

Hvis du kan høre:
• knekkelyder: kokekaret består av forskjellige materialer (sandwichkonstruksjon).
• plystrelyd: du bruker en kokesone på et høyt effekttrinn, og kokekaret består av forskjellige materialer (en sandwichkonstruksjon).
• summing: du bruker et høyt effekttrinn.
• klikkelyder: det skjer elektriske koblinger.
• hvesing, summing: viften går.
Lydene er normale og betyr ikke noen funksjonsfeil.

8.3 Öko Timer (Øko-timer)

For å spare energi, slås kokesonen av før tidsuret med nedtelling høres. Forskjellen i brukstid avhenger av valgt effekttrinn og hvor lenge tilberedningen varer.

8.4 Forenklet matlagingsguide

Korrelasjonen mellom varmeinnstillingen til en sone og dens forbruk er ikke lineær. Når
NORSK 19
Page 20
du øker varmeinnstillingen er den ikke proporsjonal med økt strømforbruk. Dette betyr at en kokesonen med middels varmeinnstillinger bruker mindre enn halvparten av effekten sin.
Informasjonen i tabellen er kun veiledende.
Varmeinnstil‐
Bruk for å: Tid (min) Tips
ling
1 Hold tilberedt mat varm. etter be‐
1 - 2 Hollandaisesaus, smelte: smør, sjoko‐
lade, gelatin.
2 Størkning: luftige omeletter, bakte egg. 10 - 40 Tilbered med lokk.
2 - 3 Svell ris og melkeretter, oppvarm fer‐
digretter.
3 - 4 Damp grønnsaker, fisk, kjøtt. 20 - 45 Tilsett noen spiseskjeer vann. Kontrol‐
4 - 5 Dampkok poteter og andre grønnsa‐
ker.
4 - 5 Lag større mengder mat, gryteretter og
supper.
6 - 7 Skånsom steking: escalope, cordon
bleu, koteletter, kjøttkaker, pølser, le‐ ver, sausejevning, egg, pannekaker, smultringer.
7 - 8 Steking, reven potetgrateng, svinestek,
biff.
9 Koke vann, koke pasta, brune kjøtt (gulasj, grytestek), frityrkoke pommes frites.
Koke opp store mengder vann. PowerBoost er aktivert.

8.5 Råd og tips for ventilatoren

• Risten som dekker ventilatoren er laget av laluminium.
hov
5 - 25 Rør fra tid til annen.
25 - 50 Tilsett minimum to ganger så mye væ‐
20 - 60 Dekk bunnen av gryten med 1–2 cm
60 - 150 Opptil 3 l væske pluss ingredienser.
etter be‐ hov
5 - 15 Snu etter behov.
hver tilberedningsøkt. Hastigheten øker gradvis. Du kan også justere hastigheten på viften manuelt.
Sett et lokk på kokekaret.
ske som ris, melkeretter må røres i un‐ der hele prosedyren.
ler vannmengden under prosessen.
vann. Kontroller vannivået under pro‐ sessen. Hold lokket på gryten.
Snu etter behov.
• Når AUTO-modusen er i bruk, starter viften på lav hastighet ved begynnelsen av

9. STELL OG RENGJØRING

ADVARSEL!
Se etter i Sikkerhetskapitlene.

9.1 Generell informasjon

• Rengjør platetoppen etter hver bruk.
20 NORSK
• Bruk kokekar med ren base.
• Riper eller mørke flekker på overflaten påvirker ikke bruken av platetoppen.
• Bruk et spesialrengjøringsprodukt egnet for overflaten på platetoppen.
Page 21
• Bruk alltid en skrape som anbefales for
1
2
platetopper med glassoverflate. Bruk skrapen kun som et ekstra verktøy for rengjøring av glasset etter standard rengjøringsprosedyre.
ADVARSEL!
Ikke bruk kniver eller andre skarpe metallverktøy til å rengjøre glassoverflaten.

9.2 Rengjøre platetoppen

• Fjern umiddelbart: smeltet plast,
plastfolie, salt, sukker og mat som inneholder sukker, ellers kan det forårsake skade på platetoppen. Vær varsom slik at du unngår forbrenninger. Bruk en spesiell platetoppskrape på glassflaten i en skarp vinkel og skyv bladet bortover flaten.
• Fjern når platetoppen er tilstrekkelig kald: kalkringer, vannringer, fettflekker, skinnende metallisk misfarging. Rengjør platetoppen med en fuktig klut og et ikke­slipende rengjøringsmiddel. Etter rengjøring, tørk av platetoppen med en myk klut.
• Fjerne skinnende metallisk misfarging: Bruk en oppløsning av vann og eddik og rengjør glassflaten med en fuktig klut.

9.3 Rengjøre ventilatoren

Rist
Risten fører luften inn i ventilatoren. I tillegg beskytter den ventilatorsystemet, og forhindrer at fremmedlegemer faller ned i det ved et uhell. Du kan vaske risten manuelt eller i oppvaskmaskin. Tørk av risten med en myk klut.
Dryppbakke
Det er en dryppbakke under hetten. Det samler opp kondens som dannes under hver matlagningsprosess. Vann kan til enhver tid dryppe fra hettesystemet og inn i dryppbakken. Husk å tømme bakken regelmessig. Dryppbakken er synlig ovenfra når du fjerner risten og filterhuset sammen med filtrene.
Før du skal gjøre noe med dryppbakken, må du sørge for å beskytte innholdet i skuffen
eller skapet under koketoppen mot utilsiktet søl.
1. For å få komme til dryppbakken, må du
først låse opp midtlåsen. Skyv låsen i motsatt retning. Ta tak i dryppbakken med begge hender og skyv den forsiktig til høyre.
2. Flytt dryppbakken vertikalt nedover. Pass
på så du ikke søler vann.
3. Hell ut vannet og skyll dryppbakken. Du
kan vaske brettet manuelt (med såpe og en myk klut/svamp) eller i oppvaskmaskin (standard syklus).
ADVARSEL!
Pass på at det ikke kommer væske inn i ventilatoren.
Hvis det søles vann eller andre væsker inne i ventilatorsystemet:
1. Slå av platetoppen.
2. Løft risten og rengjør området rundt
forsiktig med en fuktig klut eller svamp og et mildt rengjøringsmiddel.
3. Tørk av overflødig væske som er samlet i
bunnen av ventilatoren med en svamp eller en tørr klut.
4. Rengjør filteret, om nødvendig (referer til
«Rengjør ventilatorfilteret»).
5. Tøm dryppbakken om nødvendig.
6. Slå på ventilatoren, still
viftehastighetsnivået til 2 eller høyere og la den kjøre i en viss tid for å bli kvitt den gjenværende fuktigheten.
NORSK 21
Page 22
9.4 Rengjøre og regenerere
B A B
ventilatorfiltrene
Filtreringsenheten består av følgende elementer: fettfiltre kombinert med
fettfilterhuset og de avtakbare kullfiltrene med lang levetid .
Fettfiltrene samler opp fett, olje og matrester og hindrer dem i å komme inn i
ventilatorsystemet. Kullfiltrene levetid, som inneholder aktivt karbonskum, nøytraliserer røyk og matlukt.
Rengjør filtrene regelmessing og regenerer dem periodisk:
• Rengjør fettfiltrene så snart det oppsamlede fettet er synlig. Rengjøringsfrekvensen avhenger av mengden fett og olje som brukes i matlagingen. Det anbefales å rengjøre filtrene én gang i måneden, eller oftere, om nødvendig.
• Rengjør kullfiltrene med lang levetid bare når det oppbygde fettet er synlig.
• Regenerer kullfiltrene med lang levetid kun når varselet er på. Maksimalt antall
regenereringer er 8 (rundt 3 år). Etter dette må filtrene skiftes ut med nye.
• I tillegg har platetoppen en innebygd teller som sender et varsel om rengjøring av fettfiltrene og regenerering av kullfiltrene med lang levetid. Telleren for varselet starter automatisk når du slår på ventilatoren for første gang. Etter 140
timers bruk begynner indikatoren å blinke for å signalisere at det er på tide å rengjøre fettfiltrene og regenerere
kullfiltrene med lang levetid . Varselet
med lang
vises i 30 sekunder etter at du slår av ventilatoren og platetoppen. Varselet blokkerer ikke bruken av platetoppen.
ADVARSEL!
Overmettede filtre kan utgjøre en brannfare.

Demontering/montering av filtrene

Filtrene og fettfilterhuset er plassert rett under risten midt på platetoppen. Fjern dem forsiktig, da de kan være glatte på grunn av fett.
1. Fjern risten.
2. Ta ut fettfilterhuset ved å ta tak i det
utstående håndtaket.
3. Ta ut kullfiltrene med lang levetid ved å ta
tak i håndtaket.
4. Monter filterenheten igjen etter
rengjøring:
22 NORSK
Page 23
a. Skyv kullfiltrene med lang levetid inn i
ventilatorsystemet langs de innebygde sporene.
b. Sett fettfilterhuset tilbake på plass. c. Sett risten på igjen.

Rengjøre fettfiltrene og fettfilterhuset

1. Vask fettfilterhuset forsiktig med
fettfiltrene i varmt vann med et mildt rengjøringsmiddel og skyll deretter av med varmt vann. Du kan bruke en myk svamp, en myk klut eller en ikke­skurende rengjøringsbørste til å fjerne matrester om nødvendig. Vask fettfiltrene og fettfilterhuset i oppvaskmaskinen i en standard syklus.
Avhengig av vaskemiddeltype og antall oppvaskmaskinsykluser, kan det forekomme en mild misfarging på nettet. Dette påvirker ikke fettfilterets ytelse.
Det anbefales ikke å bruke papirhåndtørk under rengjøring/tørking av filterkomponentene.
2. La det tørke i romtemperatur.
3. Sett fettfilterhuset med fettfiltrene tilbake
på plass.
4. Hvis varselet er på, trykker du kort på
for å tilbakestille telleren.
Telleren starter på nytt.

Rengjøring av kullfiltre med lang levetid

1. Vask filtrene forsiktig og manuelt i varmt
vann uten rengjøringsmidler. Vaskemidler kan skade kullfiltreringen. Du kan bruke en myk svamp, en myk klut eller en ikke­skurende rengjøringsbørste til å fjerne matrester om nødvendig. Alternativt, etter å ha fjernet det grove smuss fra filtrene, kan du også vaske filteret i oppvaskmaskin på 65–70 °C (ved et program som er lengre enn 90 min), uten oppvaskmiddel og uten oppvask i samme vask.
2. La filteret tørke over natten ved
romtemperatur. Filtrene må tørkes helt før det settes sammen igjen.
3. Sett sammen filterenheten igjen og sett
den tilbake inn.

Regenerere kullfiltrene med lang levetid

1. Rengjør filtrene først, som beskrevet
ovenfor.
2. Plasser filteret i ovnen ved 100 °C i 120
min. Plasser filtrene på den midterste risten. Bruk en ovnsfunksjon uten vifte.
3. Sett sammen filterenheten igjen og sett
den tilbake inn.
4. Trykk kort for å tilbakestille telleren.
Telleren starter på nytt.

10. FEILSØKING

ADVARSEL!
Se etter i Sikkerhetskapitlene.

10.1 Hva må gjøres, hvis ...

Problem Mulig årsak Løsning
Du kan ikke aktivere eller betjene platetoppen.
Platetoppen er ikke koblet til en strømforsyning eller er koblet feil.
Kontroller om platetoppen er riktig kob‐ let til strømforsyningen.
NORSK 23
Page 24
Problem Mulig årsak Løsning
Sikringen har gått. Kontroller om sikringen er årsaken til
Du har ikke angitt varmeinnstilling in‐
Du berørte to eller flere sensorfelt
Pause er aktivert. Se "Pause".
Det er vann eller fettsprut på betje‐
Du kan høre en konstant pipelyd. Den elektriske tilkoblingen er feil. Koble platetoppen fra strømforsynin‐
Du kan ikke velge maksimalt ef‐ fekttrinn for en av kokesonene.
Et lydsignal høres, deretter slås platetoppen av. Et lydsignal høres når platetop‐ pen slår seg av.
Platetoppen deaktiveres.
Restvarmeindikatoren vises ikke. Sonen er ikke varm fordi den var ba‐
Betjeningspanelet blir varmt å ta på.
Det høres ingen lyd når du berø‐ rer panelsensorfeltene.
Indikatoren over symbolet tennes.
Betjeningslinjen blinker. Det er ikke noen kokekar på kokeso‐
Du bruker feil kokekar. Bruk kokekar som er egnet for induk‐
Diameteren på kokekarets bunn er
Ventilatoren starter ikke eller slås av. Indikatorene over ventilato‐ rens kontrollsymboler kan også blinke.
nen 60 sekunder.
samtidig.
ningspanelet.
De andre sonene bruker opp maksi‐ mum tilgjengelig effekt. Platetoppen fungerer som den skal.
Du har satt noe på ett eller flere sen‐ sorfelt.
Du har satt noe på sensorfeltet .
re i bruk en kort stund eller sensoren er skadet.
Kokekaret er for stort eller du plas‐ serer det for nær betjeningspanelet.
Lydene deaktiveres. Slå lydsignaler på. Se «Daglig bruk».
Barnesikring eller Sperre er aktivert. Se "Barnesikring" og "Lås".
nen og sonen er ikke helt dekket.
for liten til sonen.
Viften kan slå seg av selv under vis‐ se forhold, f.eks. når rommet ikke er tilstrekkelig ventilert.
funksjonssvikten. Hvis sikringene går gjentatte ganger, må du kontakte en elektriker.
Slå på platetoppen igjen og still inn varmen før det har gått 60 sekunder.
Berør bare ett sensorfelt.
Rengjør betjeningspanelet.
gen. Be en kvalifisert elektriker for å kontrollere monteringen.
Reduser effekttrinn til de andre koke‐ sonene som er koblet til samme fase. Se «Strømstyring».
Fjern gjenstanden fra sensorfeltene.
Fjern gjenstanden fra sensorfeltet.
Kontakt servicesenteret dersom sonen fortsatt er varm i lang tid.
Sett store kokekar på de bakre sonene om mulig.
Sett kokekaret på kokesonen slik at den dekker hele kokesonen.
sjonsplatetopper. Se «Råd og tips».
Bruk kokekar med riktige dimensjoner. Se «Tekniske data».
Åpne vinduet. Det kan hende du må installere vindusbryteren. Se "Monte‐ ring". Hvis vindusbryteren allerede er der, må du kontrollere at den er riktig installert. Se installasjonsheftet. Trykk et hvilket som helst symbol. Ventilatoren fungerer igjen.
24 NORSK
Page 25
Problem Mulig årsak Løsning
Ventilatorviften fungerer ikke som den skal når ventilatorfunksjone‐ ne er aktiverte.
Dampen som dannes under tilbe‐ redning absorberes ikke tilstrek‐ kelig av ventilatoren.
og et tall tennes.
Omgivelsestemperaturen rundt ven‐ tilatoren er for høy. Det er utilstrekkelig luftsirkulasjon på innsiden og rundt ventilatoren.
Lokkene på kokekaret er ikke riktig plassert.
Ventilatorfilteret er overmettet. Rengjør og regenerer ventilatorfilteret
Det er en feil på platetoppen. Deaktiver platetoppen og aktiver den
Deaktiver platetoppen og koble den fra strømforsyningen. Vent i minst 10 se‐ kunder, og koble den til igjen. Andre forslag: Prøv å avkjøle temperaturen i området rundt. Ta ut ventilatorfilteret og fjern gjenværende fuktighet fra innsiden av ventilatoren. Se «Stell og rengjøring». La ventilatorsystemet tørke i én dag, og aktiver deretter ventilatoren igjen.
Hvis kokekaret ikke har ventilerte lokk, må du sørge for å vippe lokkene slik at dampen rettes mot ventilatoren. Se "Råd og tips" for informasjon om de spesielle dampventilerte lokkene som anbefales å bruke med det integrerte ventilatoren.
og tilbakestill varselet. Se «Stell og rengjøring».
igjen etter 30 sekunder. Hvis lyser igjen, kobler du platetoppen fra strøm‐ forsyningen. Aktiver platetoppen igjen etter 30 sekunder. Hvis problemet fort‐ setter, må du snakke med et autorisert servicesenter.

10.2 Hvis du ikke finner en løsning...

Hvis du ikke greier å løse problemet selv, kontakter du forhandleren eller et autorisert servicesenter. Oppgi opplysningene på typeskiltet. Sørg for at du har brukt
koketoppen på riktig måte. Hvis ikke, må du selv betale for service fra serviceteknikeren eller forhandleren, også i garantitiden. Informasjonen om garantitiden og autoriserte servicesentre er oppført i garantiheftet.

11. TEKNISKE DATA

11.1 Typeskilt

Modell TCH74B01CB PNC 949 598 072 00 Type 67 B4A 01 AD 220 - 240 V / 400 V 2N, 50 Hz Induksjon 7.35 kW Laget i: Tyskland
Serienr. ................. 7.35 kW
AEG
NORSK 25
Page 26

11.2 Spesifikasjoner for kokesoner

Kokesone Nominell effekt
(maks effekttrinn) [W]
Venstre fremme 2300 3200 10 125 - 210
Venstre bak 2300 3200 10 125 - 210
Høyre fremme 1400 2500 4 125 - 145
Høyre bak 1800 2800 10 145 - 180
Effekten for kokesonene kan variere noe sammenliknet med informasjonen i tabellen.
PowerBoost [W] PowerBoost
maksimal varig‐ het [min]
For optimale matlagingsresultater, bruk ikke kokekar større enn angitt i tabellen.
Diameter på ko‐ kekar [mm]
Det endres iht. kokekarets materiale og størrelse.

12. ENERGIEFFEKTIV

12.1 Produktinformasjon for platetopp

Modellidentifikasjon TCH74B01CB
Platetopp Integrert platetopp
Antall soner 4
Oppvarmingsteknologi Induksjon
Diameter på sirkulære soner (Ø) Venstre fremme
Venstre bak
Høyre fremme
Høyre bak
Energiforbruk per sone (EC electric cooking) Venstre fremme
Venstre bak
Høyre fremme
Høyre bak
Energiforbruk for platetopp (EC electric hob) 184.2 Wt/kg
21.0 cm
21.0 cm
14.5 cm
18.0 cm
189.1 Wt/kg
189.1 Wt/kg
180.2 Wt/kg
178.3 Wt/kg
IEC / EN 60350-2 - Elektriske husholdningsapparater for matlaging – del 2: Platetopp – Metoder for måling av ytelse.
Energimålinger som refererer til tilberedningsområder identifiseres av markeringene på de respektive sonene.

12.2 Platetopp - Energisparende

Du kan spare energi under vanlig matlaging hvis du følger tipsene nedenfor.
26 NORSK
• Når du varmer opp vann, bruk kun den mengden du trenger.
• Sett alltid lokket på kokekaret hvis det er mulig.
• Plasser kokekaret i senter av kokesonen.
• Bruk restvarmen for å holde maten varm eller for å smelte den.
Page 27

12.3 Produktinformasjon og produktinformasjonsark for ventilator

Produktkort i henhold til (EU) nr. 65/2014
Leverandørens navn eller varemerke AEG
Modellidentifikator TCH74B01CB
Årlig energiforbruk – AEChood 32.7 kWt/a
Virkningsgradklasse A+
Væske dynamisk effektivitet – FDEhood 32.0
Væske dynamisk effektivitetsklasse A
Lyseffektivitet - Lehood - lux/W
Lyseffektivitetsklasse -
Fettfiltreringseffektivitet - GFEhood 85.1 %
Fettfiltrering effektivitetsklasse B
Minimum luftstrøm ved normal bruk 270.0 m³/t
Maksimal luftstrøm ved normal bruk 550.0 m³/t
Luftstrøm ved intensiv eller forsterket innstilling 650.0 m³/t
A-vektet lydeffektutslipp ved minimumshastighet 50 db(A) re 1 pW
A-vektet lydeffektutslipp ved maksimal hastighet 66 db(A) re 1 pW
A-vektet lydeffektutslipp ved intensiv eller forsterket hastighet 69 db(A) re 1 pW
Strømforbruk i av-modus - Po 0.49 W
Strømforbruk i ventemodus – Ps - W
Tilleggsinformasjon i henhold til (EU) nr. 66/2014
Tidsøkningsfaktor - f 0.8
Energieffektivitetsindeks – EEIhood 42.6
Målt luftstrømningshastighet ved beste effektivitetspunkt – QBEP 286.7 m³/t
Målt lufttrykk ved beste effektivitetspunkt – PBEP 449 Pa
Maksimal luftstrøm – Qmax 650.0 m³/t
Målt elektrisk strøminngang ved beste effektivitetspunkt – WBEP 111.9 W
Nominell effekt for belysningssystemet – WL - W
Gjennomsnittlig belysning for belysningssystemet på kokeflaten – Emiddle - lux
Produkt testet i henhold til: IEC / EN 61591, IEC / EN 60704-1, IEC / EN 60704-2-13, IEC / EN 50564.

12.4 Ventilator – energisparende

Du kan spare energi under vanlig matlaging hvis du følger tipsene nedenfor.
• Når du begynner å lage mat, sett ventilatoren på et lavt hastighetsnivå. Når tilberedningen er ferdig, la ventilatoren gå i noen minutter.
• Øk viftehastigheten bare for å bli kvitt store mengder damp eller os. Det anbefales å bruke Boost funksjonen kun i ekstreme situasjoner.
NORSK 27
Page 28
• Rengjør filteret regelmessig og skift det ut når det er nødvendig for å opprettholde effektiviteten.
13. BESKYTTELSE AV MILJØET
• Bruk den maksimale diameteren på kanalsystemet for å optimalisere effektiviteten og minimere støy.
Resirkuler materialer som er merket med symbolet . Legg emballasjen i riktige
beholdere for å resirkulere det. Bidrar til å beskytte miljøet, menneskers helse og for å resirkulere avfall av elektriske og elektroniske produkter. Ikke kast produkter som er merket
med symbolet sammen med husholdningsavfallet. Produktet kan leveres der hvor tilsvarende produkt selges eller på miljøstasjonen i kommunen. Kontakt kommunen for nærmere opplysninger.
28 NORSK
Page 29
FÖR PERFEKTA RESULTAT
Tack för att du valt denna AEG-produkt. Den har utvecklats för att du ska kunna använda den i många år, med innovativa funktioner som gör livet enklare – och som inte finns på alla enklare produkter. Ägna några minuter åt denna beskrivning för att få största möjliga utbyte av produkten.
Besök vår webbplats för att:
Få tips om användning, broschyrer, felsökning, service- och reparationsinformation:
www.aeg.com/support
Registrera din produkt för bättre service:
www.registeraeg.com
Köpa tillbehör, förbrukningsvaror och originalreservdelar till din produkt:
www.aeg.com/shop
KUNDTJÄNST OCH SERVICE
Använd alltid originalreservdelar. Ha följande uppgifter till hands när du kontaktar vår auktoriserade serviceverkstad: Modell, artikelnummer, serienummer. Informationen står på märkplåten.
Varning/Försiktighet – Säkerhetsinformation Allmän information och tips Miljöinformation
Med reservation för ändringar.

INNEHÅLL

1. SÄKERHETSINFORMATION....................................................................... 29
2. SÄKERHETSINSTRUKTIONER................................................................... 32
3. INSTALLATION.............................................................................................35
4. PRODUKTBESKRIVNING............................................................................ 38
5. FÖRE FÖRSTA ANVÄNDNING....................................................................40
6. DAGLIG ANVÄNDNING................................................................................40
7. TILLVALSFUNKTIONER...............................................................................44
8. RÅD OCH TIPS.............................................................................................46
9. UNDERHÅLL OCH RENGÖRING................................................................ 48
10. FELSÖKNING............................................................................................. 50
11. TEKNISKA DATA........................................................................................52
12. ENERGIEFFEKTIVITET..............................................................................53
13. MILJÖSKYDD............................................................................................. 55

1. SÄKERHETSINFORMATION

Läs noga de bifogade instruktionerna före installation och användning av produkten. Tillverkaren är inte ansvarig för
SVENSKA 29
Page 30
eventuella personskador eller andra skador som uppkommit som ett resultat av felaktig installation eller användning. Förvara alltid bruksanvisningen på en säker och tillgänglig plats för framtida bruk.

1.1 Säkerhet för barn och personer med funktionsnedsättning

• Denna produkt kan användas av barn från 8 års ålder och uppåt, och av personer med nedsatt fysisk, sensorisk eller mental förmåga, samt personer med bristande erfarenhet och kunskap om de övervakas eller instrueras om hur produkten används på ett säkert sätt och förstår de risker som är förknippade med användningen. Barn under 8 år eller personer med mycket omfattande och komplexa funktionsnedsättningar ska inte vistas i närheten av produkten utan ständig uppsikt.
• Barn ska hållas under uppsikt så att de inte leker med produkten och .
• Håll allt förpackningsmaterial utom räckhåll för barn och kassera det på lämpligt sätt.
• VARNING! Ugnen och åtkomliga delar blir mycket varma under användning. Håll barn och husdjur borta från produkten när den används och när den svalnar.
• Om maskinen har ett barnlås ska den aktiveras.
• Barn får inte utföra rengöring och underhåll av produkten utan uppsikt.

1.2 Allmän säkerhet

• Denna produkt är endast avsedd för matlagning.
• Denna produkt är avsedd för enskilt hushållsbruk inomhus.
• Produkten kan användas i kontor, hotellrum, gårdsgästhus och liknande boenden där sådan användning inte innebär att genomsnittlig hushållsförbrukning överskrids.
• VARNING! Ugnen och åtkomliga delar blir mycket varma under användning. Var försiktig så att du inte vidrör värmeelementen.
30 SVENSKA
Page 31
• VARNING! Oövervakad matlagning på en häll med fett eller olja kan vara farligt och kan leda till brand.
• Rök är en indikation på överhettning. En brand vid matlagning ska inte släckas med vatten. Stäng av produkten och täck över lågorna med t.ex. brandfilt eller ett lock.
• VARNING! Produkten får inte strömförsörjas via en extern kopplingsanordning, såsom en timer, eller anslutas till en krets som regelbundet slås på och av med ett verktyg.
• FÖRSIKTIGHETSÅTGÄRDER! Tillagningsprocessen måste övervakas En kort tillagningsprocess måste övervakas kontinuerligt.
• VARNING! Brandfara: Förvara inte matvaror på tillagningsytorna.
• Metallföremål som knivar, gafflar, skedar och lock bör inte placeras på hällens yta eftersom de kan bli heta.
• Använd inte produkten innan den har installeras i inbyggnadsstrukturen.
• Använd inte ångrengöringsmedel för att rengöra produkten.
• Efter användning ska hällen stängas av med kontrollen. Förlita dig inte på kokkärlsdetektorn.
• Om keramik-/glasytan är sprucken ska produkten stängas av nätsladden dras ur. Om produkten är ansluten till elnätet direkt med kopplingsboxen ska säkringen tas bort för att koppla från produkten från strömförsörjningen. I båda fallen ska du kontakta vårt auktoriserade servicecenter.
• Se till att du har god ventilation i rummet där produkten är installerad, för att undvika att gaser sugs tillbaka in i rummet från produkter som använder gas eller andra bränslen, exempelvis öppna spisar.
• Se till att ventilationsöppningarna inte är blockerade och att luften som uppsamlas av produkten inte förmedlas till en kanal som används för att avge rök och ånga från andra produkter (centralvärmesystem, termosifoner, vattenvärmare etc.).
SVENSKA 31
Page 32
• När produkten körs med andra produkter får det maximala vakuum som alstras i rummet inte överstiga 0,04 mbar.
• Rengör fläktfiltret regelbundet och avlägsna fettavlagringar för att förhindra brandrisk.
• Om nätsladden är skadad måste den bytas av tillverkaren, tillverkarens auktoriserade servicecenter eller personer med motsvarande utbildning, för att undvika fara.
• Om produkten är ansluten direkt till strömförsörjningen måste elinstallationen vara utrustad med en isoleringsanordning som gör det möjligt att koppla från produkten från elnätet vid alla poler. Komplett urkoppling måste överensstämma med de villkor som anges i överspänningskategorin III. Sättet för frånkoppling måste införlivas i det fasta kablaget i enlighet med gällande elinstallationsnormer.
• VARNING! Använd endast hällskydd som designats av tillverkaren av produkten eller som anges som lämpliga av tillverkaren i bruksanvisningen, eller hällskydd som medföljer produkten. Olyckor kan inträffa om fel skydd används.

2. SÄKERHETSINSTRUKTIONER

2.1 Installation

VARNING!
Endast en behörig person får installera den här produkten.
VARNING!
Risk för personskador eller skador på produkten.
• Avlägsna allt förpackningsmaterial.
• Installera eller använd inte en skadad produkt.
• Följ installationsinstruktionerna som följer med produkten.
• Minsta avstånd till andra produkter ska beaktas.
32 SVENSKA
• Var alltid försiktig när produkten rör sig eftersom den är tung. Använd alltid skyddshandskar och täckta skor.
• Täta skurna ytor med tätningsmedel för att förhindra att fukt orsakar att den sväller.
• Skydda produktens botten mot ånga och fukt.
• Installera inte produkten nära en dörr eller under ett fönster. Detta förhindrar att heta kokkärl faller ned från produkten när dörren eller fönstret är öppet.
• Installera inte på ett sådant sätt att luft släpps ut i ett vägghål, såvida inte hålet är konstruerat för detta ändamål.
• Vid rörledningslös installation måste fläktens utlopp placeras direkt mot väggen eller separeras av en extra skåpvägg för att förhindra åtkomst till fläktbladen.
• Varje produkt har fläktar som kyler ner i botten.
Page 33
• Om produkten är installerad ovanför en låda:
– Förvara inga smådelar eller
pappersark som kan dras in, eftersom de kan skada fläkten eller påverka kylsystemet.
– Se till att avståndet mellan apparatens
undersida och föremål som förvaras i lådan uppgår till minst 2 cm.
• Ta bort eventuella separeringspaneler installerade i skåpet under produkten.

2.2 Elektrisk inkoppling

VARNING!
Risk för brand och elektriska stötar.
• Alla elektriska anslutningar ska utföras av en behörig elektriker i enlighet med kopplingsschemat eller installationshäftet.
• Vid installation av frånluft, och där tillbehör finns eller är obligatoriska (väggventil, fönsterbrytare och/eller fönsteröppnare), ska elektriska anslutningar utföras av en behörig elektriker, i enlighet med kopplingsschemat eller installationshäftet.
• Produkten måste jordas.
• Produkten måste göras strömlös före alla rengöringsarbeten.
• Se till att de parametrarna på märkskylten överensstämmer med elnätets elektricitet.
• Kontrollera att apparaten är rätt installerad. Lösa och ej fackmässigt monterade nätkablar eller kontakter (i förekommande fall) kan orsaka överhettning i kopplingsplinten.
• Använd korrekt kabel för den elektriska huvudledningen.
• Förhindra trassel avseende kabeln för den elektriska huvudledningen.
• Se till att ett skydd mot elchock är installerat.
• Använd klämman för dragavlastning på kabeln.
• Kontrollera att nätkabeln eller kontakten (i förekommande fall) inte vidrör den heta hushållsapparaten eller det heta kokkärlet, när du ansluter apparaten till ett eluttag.
• Använd inte grenuttag eller förlängningssladdar.
• Se till att inte orsaka skada på stickkontakten (om tillämpligt) eller på nätkabeln. Kontakta vårt auktoriserade
servicecenter eller en elektriker för att ersätta en skadad nätkabel.
• Stötskyddet för strömförande och isolerade delar måste fästas på ett sådant sätt att det inte kan tas bort utan verktyg.
• Anslut stickkontakten till eluttaget först vid slutet av installationen. Kontrollera att stickkontakten är åtkomlig efter installationen.
• Anslut inte stickkontakten om vägguttaget sitter löst.
• Dra inte i anslutningssladden för att koppla bort produkten från eluttaget. Ta alltid tag i stickkontakten.
• Använd endast rätt isoleringsenheter: strömbrytare, säkringar (säkringar av skruvtyp tas ur hållaren), jordfelsbrytare och kontaktorer.
• Den elektriska installationen måste ha en isolationsenhet så att du kan koppla från produkten från nätet vid alla poler. Kontaktöppningen på isolationsenheten måste vara minst 3 mm bred.

2.3 Använd

VARNING!
Risk för skador, brännskador eller elstötar föreligger.
• Ändra inte produktens specifikationer.
• Ta bort allt förpackningsmaterial, märkningsetiketter och skyddsfilm (om tillämpligt) före första användning.
• Kontrollera att ventilationsöppningarna inte är blockerade. Ventilationen måste kontrolleras regelbundet av en kvalificerad person.
• Låt inte produkten stå utan uppsikt under användning.
• Stäng av kokzonen efter varje användningstillfälle.
• Lägg inte bestick eller kastrullock på kokzonerna. De kan bli varma.
• Använd inte produkten med våta händer eller när den har kontakt med vatten.
• Använd inte produkten som arbets- eller avlastningsyta.
• Koppla omedelbart bort produkten från eluttaget om ytan på produkten är sprucken. På detta sätt förhindrar du elstötar.
SVENSKA 33
Page 34
• Användare med pacemaker måste hålla ett avstånd på minst 30 cm från induktionskokzonerna när produkten är igång.
• När du lägger maten i het olja kan den stänka.
• Använd aldrig öppen låga när den integrerade fläkten är igång.
• Använd inte aluminiumfolie eller andra material mellan kokytan och kokkärlet, såvida inte annat anges av tillverkaren av denna maskin.
• Använd endast tillbehör som rekommenderas av tillverkaren för denna maskin.
VARNING!
Risk för brand och explosion.
• Fetter och olja kan avge brandfarliga ångor när de värms upp. Håll flammor eller uppvärmda föremål borta från fetter och oljor när du lagar mat med dem.
• Ångorna som frigörs i mycket het olja kan orsaka självantändning.
• Redan använd olja, som kan innehålla matrester, kan orsaka brand vid lägre temperatur jämfört med olja som används för första gången.
• Placera inte brandfarliga produkter eller föremål som är våta med brandfarliga produkter i, i närheten av eller på produkten.
VARNING!
Risk för skador på produkten.
• Låt inte heta kokkärl stå på kontrollpanelen.
• Lägg inte på några värmskydd på hällens glasyta.
• Låt inte kokkärl torrkoka.
• Var försiktig så att inte föremål eller kokkärl faller på produkten. Ytan kan skadas.
• Aktivera inte kokzonerna med tomma kokkärl eller utan kokkärl.
• Ta aldrig bort gallret eller fläktfiltret när den inbyggda fläkten eller apparaten är igång.
• Använd aldrig den integrerade fläkten utan fläktfilter.
• Täck inte över luftintaget för den integrerade köksfläkten med köksgeråd.
• Öppna inte det nedre locket när den integrerade fläkten eller apparaten är igång.
• Placera inte små eller lätta föremål nära den integrerade fläkten för att undvika risken att de fastnar.
• Kokkärl av gjutjärn eller med skadad botten kan orsaka repor på glaset/ glaskeramiken. Lyft alltid sådana föremål när de flyttas på kokhällen.

2.4 Underhåll och rengöring

• Rengör produkten regelbundet för att förhindra att ytmaterialet försämras.
• Stäng av produkten och låt den kallna före rengöring.
• Använd inte vattenspray och ånga för att rengöra produkten.
• Rengör produkten med en våt mjuk trasa. Använd bara neutrala rengöringsmedel. Använd inte slipande produkter, slipande rengöringsdynor, lösningsmedel eller metallföremål, såvida inget annat anges.

2.5 Service

• Kontakta ett auktoriserat servicecenter för reparation av produkten. Använd endast originalreservdelar.
• När det gäller lampan/lamporna i denna produkt och reservlampor som säljs separat: Dessa lampor är avsedda att tåla extrema fysiska förhållanden i hushållsapparater, såsom temperatur, vibration, fuktighet eller är avsedda att signalera information om produktens driftsstatus. De är inte avsedda att användas i andra produkter eller som rumsbelysning i hemmet.

2.6 Avyttring

VARNING!
Risk för personskador eller kvävning föreligger.
• Kontakta din kommun för information om hur produkten ska kasseras.
• Koppla loss produkten från eluttaget.
• Klipp av elkabeln nära produkten och kassera den.
34 SVENSKA
Page 35

3. INSTALLATION

VARNING!
Se Säkerhetsavsnitten.

3.1 Före installationen

Innan du installerar hällen ska du anteckna informationen nedan från typskylten. Typskylten sitter nertill på hällen.
Serienummer ....................

3.2 Inbyggnadshällar

Inbyggnadshällar får endast användas efter installation i lämpliga inbyggnadsenheter och arbetsbänkar enligt gällande standarder.

3.3 Fästa tätningen

Installation på bänken

1. Rengör bänkskivan runt det utskurna
området.
2. Fäst den medföljande 2x6 mm
tätningsremsan på den nedre kanten av kokplattan, längs den yttre kanten av glaskeramik. Töj inte ut den. Se till att tätningsremsans ändar placeras mitt på ena sidan av spishällen.
3. Lägg till några millimeter till längden när
du skär till tätningslisten.
4. Tryck samman de två ändarna på
tätningslisten.

Integrerad installation

1. Rengör fälten i bänkskivan.
2. Skär den medföljande 3x10 mm
tätningsremsan i fyra remsor. Remsorna måste ha samma längd som fälten.
3. Klipp ändarna på remsorna i en vinkel på
45°. De ska passa i hörnen på fälten på rätt sätt.
4. Fäst remsorna i fälten. Sträck inte ut
remsorna. Fäst inte ihop ändarna över
varandra.
När du monterat hällen ska du täta återstående mellanrum mellan glaskeramiken och bänkskivan med silikon. Se till att silikonet inte hamnar under glaskeramiken.

3.4 Montering

Se installationshäftet för detaljerad information om hur du monterar din häll.
Följ anslutningsdiagrammet för hällen och anslutningsdiagrammet för fönsterbrytaren (om tillämpligt) som finns i bruksanvisningen och/eller på etiketterna under hällen.
Endast för utvalda länder
I händelse av utblåsinstallation kan en fönsterbrytare krävas (kontakta en behörig tekniker). Du måste köpa den separat eftersom den inte medföljer vid köp av hällen. Fönsterbrytaren måste installeras av en behörig tekniker. Se installationshäftet.
SVENSKA 35
Page 36
min. 50mm
min. 500mm
Om produkten har installerats ovanför en låda kan hällens ventilation värma upp det som förvaras i lådan när hällen används.
OVANPÅLIGGANDE INSTALLATION
INTEGRERAD INSTALLATION
36 SVENSKA
Page 37
www.youtube.com/electrolux www.youtube.com/aeg
How to install your AEG
Extractor Hob 70 cm
• Kontakta vår lokala serviceavdelning.
N
L1
N
L
220-240 V~220-240 V~ 400V2N~
L2
N N L1
L2
Nätkabeln får endast bytas ut av en behörig elektriker.
VARNING!
Alla elektriska anslutningar måste utföras av en behörig elektriker.
FÖRSIKTIGHET!
Anslutningar via kontakter är förbjudna.
FÖRSIKTIGHET!
Kabeländarna får inte borras eller lödas. Det är förbjudet.
Hitta videoguiden "Så installerar du din 70 cm" häll med inbyggd fläkt från AEG" genom att skriva ut det fullständiga namnet som visas i figuren nedan.
Filterkåpa
Före den första användningen, se till att sätta in kolfiltren med lång livslängd inuti huset med handtagen vända inåt. Se avsnittet "Rengöring av fläktfiltret". När filterkåpan är monterad, placera det inuti fläktsystemet och placera gallret på kåpan.

3.5 Anslutningskabel

• Hällen är försedd med en anslutningskabel.
• Använd kabeltypen , som tål en temperatur på 125 °Celler högre. för att byta ut den skadade huvudkabeln:
• Den enskilda kabeln ska ha en diameter på minst 1,5 mm².
FÖRSIKTIGHET!
Koppla inte kabeln utan ändhylsor.
Enfasanslutning
1. Ta bort kabeländshylsa från den svarta
och bruna ledningen.
2. Ta bort en del av isoleringen från de
bruna, svarta och blå kabeländarna.
3. Anslut ändarna på svarta och bruna
kablar.
4. Applicera en ny trådändhylsa på den
delade trådens ände (specialverktyg krävs).
5. Anslut ändarna på två blå kablar.
6. Applicera en ny trådändhylsa på den
delade trådens ände (specialverktyg krävs).
Tvåfasanslutning
1. Ta bort kabeländhylsan från de blå
ledningarna.
2. Ta bort en del av isoleringen från de blå
kabeländarna.
3. Anslut ändarna på två blå kablar.
4. Sätt på en ny ändtrådshylsa på den
delade trådens ände (specialverktyg krävs).
SVENSKA 37
Page 38
220 - 240 V~
4
2
3
1
8
6
75
5x1,5 mm² 5x1,5 mm² eller 4x2,5 mm² 5x1,5 mm² eller 3x4 mm²
Grön - gul Grön - gul Grön - gul
N Blå och blå N Blå och blå N Blå och blå
L1 Svart L1 Svart L Svart och brun
L2 Brun L2 Brun
Tvåfasanslutning: 400 V2N~ Enfasanslutning: 220 - 240
V~

4. PRODUKTBESKRIVNING

4.1 Produktöversikt

Galler
1
Fettfilterhus
2
Fettfilter (ej löstagbart)
3
Kolfilter med lång livslängd
4
Droppbricka (under kåpsystemet)
5
38 SVENSKA
Häll
6
Adapter för luftkanal
7
Luftkanalkoppling för den bakre väggen
8
Page 39

4.2 Hällens layout

13
2
1
1
1
5 6 7 8 9
11
112234
10
Induktion tillagningszon
1
Kontrollpanel
2
Fläkt
3

4.3 Kontrollpanelens layout

Använd touchkontrollerna för att använda produkten. Displayerna, indikeringarna och ljudsignalerna markerar vilka funktioner som är aktiverade.
Touch­kontroll
1
2
3
4
- Timerdisplay För att visa tiden i minuter.
5
6
AUTO Automatiskt läge för fläkten För att aktivera och avaktivera funktionen.
7
8
9
Funktion Beskrivning
På / Av För att aktivera och avaktivera ugnen.
Paus För att aktivera och avaktivera funktionen.
Timer För att ställa in funktionen.
- För att öka eller minska tiden.
/
Bridge För att aktivera och avaktivera funktionen.
Manuellt huvläge För att aktivera/inaktivera funktionen och växla mellan 3
Boost För att aktivera och avaktivera funktionen.
fläkthastighetsnivåer.
SVENSKA 39
Page 40
Touch­kontroll
- Kontrollfält För inställning av värmeläge.
10
11
12
Funktion Beskrivning
PowerBoost För att aktivera funktionen.
Knapplås / Barnlås För att låsa / låsa upp kontrollpanelen.

4.4 Indikeringar på displayen

Indikator Beskrivning
+ siffra
Ett fel har uppstått.
Kolfiltret med lång livslängd behöver regenereras.
/ /
OptiHeat Control (3-stegs restvärmeindikator): fortsätta tillagning / varmhållning / re‐ stvärme.

5. FÖRE FÖRSTA ANVÄNDNING

VARNING!
Se Säkerhetsavsnitten.

5.1 Effektbegränsning

Effektbegränsning definierar hur stor effekt hällen använder totalt, inom gränserna för husets installationssäkringar.
Hällen är inställd på högsta möjliga effektnivå som standard.
För att minska eller öka effektnivån:
1. Öppna menyn: tryck och håll nere i 3
sekunder. Tryck sedan och håll in
2. Tryck på på den främre timern tills
visas.
3. Tryck på / på den främre timern för
att ställa in effektnivån.
.

6. DAGLIG ANVÄNDNING

4. Tryck på för att avsluta. Effektnivåer
Se avsnittet "Teknisk data".
FÖRSIKTIGHET!
Se till att den valda effekten passar till säkringarna i huset.
• P73 — 7 350 W
• P15 — 1 500 W
• P20 — 2 000 W
• P25 — 2 500 W
• P30 — 3 000 W
• P35 — 3 500 W
• P40 — 4 000 W
• P45 — 4 500 W
• P50 — 5 000 W
• P60 — 6 000 W
VARNING!
Se Säkerhetsavsnitten.
40 SVENSKA

6.1 Aktivera och avaktivera

Tryck och håll inne för att aktivera på eller inaktivera hällen.
Page 41

6.2 Kokkärlsdetektering

Den här funktionen indikerar att det finns kokkärl på hällen och inaktiverar kokzonerna om inget kokkärl detekteras när hällen har startats.
Om du sätter kokkärl på en kokzon innan du väljer ett värmeläge tänds indikatorn över 0 i kontrollfältet.
Om du tar bort kokkärlet från en aktiverad kokzon och ställer det åt sidan tillfälligt börjar indikatorerna ovanför motsvarande kontrollfält att blinka. Om du inte sätter tillbaka kokkärlet på den aktiverade kokzonen inom 120 sekunder stängs kokzonen av automatiskt.
För att tillagningen, se till att sätta tillbaka kokkärlet på kokzonerna inom den angivna tidsgränsen går ut.

6.3 Använda kokzonerna

Ställ kokkärlet i mitten av vald kokzon. Induktionskokzonerna anpassar sig automatiskt till storleken på kokkärlets botten.
Med Bridge funktionen kan du laga mat med stora kokkärl placerade på två tillagningszoner samtidigt. Kokkärlet måste täcka mitten av båda zonerna men får inte gå utanför markeringarna. Om kokkärlet är placerat mellan två mittpunkter kommer Bridge-funktionen inte att aktiveras.

6.4 Värmeinställning

1. Tryck på önskad värmeinställning på
kontrollpanelen.
Indikatorerna ovanför kontrollfältet visar upp till den valda värmeinställningen.
2. Tryck på 0 för att inaktivera en
tillagningszon.

6.5 PowerBoost

Den här funktionen gör mer effekt tillgänglig för induktionskokzonerna. Funktionen kan bara aktiveras för induktionskokzonen under en begränsad tidsperiod. Därefter kopplar induktionskokzonen automatiskt tillbaka till högsta värmeläget.
Se avsnittet "Teknisk data".
För att aktivera funktionen för en kokzon:
tryck på . För att avaktivera funktionen: ändra
värmeläget.

6.6 OptiHeat Control (3-stegs restvärmeindikator)

VARNING!
/ / Så länge indikatorn är synlig finns det risk för brännskador från restvärme.
Induktionskokzonerna skapar den värme som behövs för tillagningen direkt i kokkärlets botten. Glaskeramiken värms upp av kokkärlets värme.
Indikatorerna visas när en kokzon är varm. Indikatorerna visar nivån på restvärmen för de kokzoner du använder för närvarande:
- fortsätt tillagningen
- varmhållning
SVENSKA 41
Page 42
- restvärme.
Indikatorn kan också visas:
• för de närliggande kokzonerna även om du inte använder dem,
• när heta kokkärl placeras på en kall kokzon,
• när hällen är avstängd men kokzonen fortfarande är varm.
Indikatorn försvinner när kokzonen har svalnat.

6.7 Timerinställningar

Nedräkningstimer

Använd den här funktionen för att specificera hur länge en kokzon ska vara på under en enda tillagning.
Ställ först in värmeinställningen för kokzonen och ställ därefter in funktionen.
1. Tryck på . 00 visas på timerdisplayen.
2. Tryck på eller för att ställa in tiden
(00–99 minuter).
3. Tryck på för att starta timern eller
vänta i 3 sekunder. Timern börjar räkna ned.
För att ändra tiden: välj kokzonen med och tryck på eller . För att inaktivera funktionen: välj kokzonen med och tryck på . Återstående tid
räknas ned till 00. Timern slutar räkna ned, en ljudsignal avges
och 00 blinkar. En kokzon har inaktiveras. Tryck på valfri symbol för att stänga av signalen och blinkandet.

Signalur

Du kan använda den här funktionen när hällen är på men tillagningszonerna inte används. Värmeinställningen visar 00.
1. Tryck på .
2. Tryck på eller för att ställa in tiden.
Timern slutar räkna ned, en ljudsignal avges och 00 blinkar. Tryck på valfri symbol för att stänga av signalen och blinkandet.
För att inaktivera funktionen:
och . Återstående tid räknas ned till 00.
tryck på

6.8 Effektreglering

Om flera zoner är aktiva och den förbrukade effekten överstiger gränsen för strömtillförseln delar denna funktion den tillgängliga effekten mellan alla kokzoner. Hällen styr värmeinställningarna för att skydda säkringarna i husets installation.
• Om hällen når gränsen för maximal effekt (se produktdekal) reduceras effekten för kokzonerna automatiskt.
• Värmeinställningen för den senast valda kokzonen prioriteras alltid. Den återstående effekten kommer att fördelas mellan de andra kokzonerna enligt vald ordning.
• Kontrollpanelen blinkar och visar de maximala möjliga värmeinställningarna för kokzoner med reducerad effekt.
• Vänta tills displayen slutar blinka eller minska sedan värmeinställningen för den valda kokzonen. Tillagningszonerna fortsätter att arbeta med den reducerade värmeinställningen. Ändra värmeinställningarna för tillagningszonerna manuellt vid behov.
• Fläkten är alltid tillgänglig som en elektrisk belastning.

6.9 Kåpfunktioner

VARNING!
Se Säkerhetsavsnitten.

Aktivera och inaktivera fläkten

Köksfläkten kan användas tillsammans med hällen under tillagningen och när hällen är avstängd.
1. Tryck på
En signal hörs och indikatorerna ovanför symbolen tänds.
2. Justera fläkthastigheten efter behov
genom att trycka på symbolen. Indikatorerna ändras för att visa aktuell fläkthastighet.
för att aktivera fläkten.
42 SVENSKA
Page 43
3. För att avaktivera fläkten, tryck på
upprepade gånger tills indikatorerna ovanför symbolen släcks.
1. Tryck och håll in för att aktivera hällen.
2. Tryck på AUTO för att aktivera
funktionen.
En signal hörs och en indikatorerna ovanför symbolen tänds.

AUTO

Funktionen justerar automatiskt fläkthastighetsnivån baserat på den valda värmeinställningen på hällen.
Som standard aktiveras funktionen när du använder hällen för första gången.
Du kan aktivera funktionen medan hällen är påslagen och ingen av kokzonerna är aktiv eller när som helst under tillagningen.
3. Placera kokkärlet på hällen och välj ett
värmeläge. Öka eller minska
värmeinställningsnivån efter behov.
Köksfläkten reagerar på värmeinställningsnivån och ökar eller minskar fläkthastigheten därefter. Indikatorerna ovanför fläktsymbolen tänds.
4. Tryck på 0 på hällens kontrollfält för att
stänga av en kokzon eller för att
stänga av hällen.
Om restvärmeindikatorn visas AUTO fortsätter fläkthastigheten att justeras.
Om du aktiverar funktionen medan hällen är avstängd, ingen av kokzonerna är igång och det inte finns någon restvärme på kontrollpanelen, stängs funktionen av automatiskt efter några sekunder.
5. För att avaktivera funktionen under
tillagning och växla till det manuella läget
för fläkten, tryck på AUTO.
En signal hörs och indikatorn ovanför symbolen släcks.
Automatiska lägen – fläkthastighetsnivåer
Fläkt‐ läge
0
H1 - - - - - - - - 1
H2 - - - - - - 1 1 1
H3 - - - - - 1 1 1 2
H4 - - - 1 1 1 2 2 3
Restvärmenivå (hällen är av‐ stängd)
Restvärmenivå (hällen är på)
Kokar Steker
Om du inaktiverar hällen medan AUTO är igång kommer funktionen att sparas till nästa tillagningssession.

Boost

Funktionen aktiverar fläktfläkten vid maximal hastighet.
1. Tryck på för att aktivera funktionen.
En signal hörs och en indikatorerna ovanför symbolen tänds.
2. Tryck på igen för att inaktivera
funktionen vid behov.
Funktionen kan fungera utan avbrott i högst 8 minuter. Efter den tiden ändras fläkthastigheten automatiskt till 3. Du kan aktivera funktionen igen vid behov.

Auto Breeze

Funktionen ställer automatiskt in fläkten så att den fortsätter att gå när du är klar med matlagningen och stänger av hällen. Fläkten körs på en hastighetsnivå i högst 20 minuter. Funktionen tar bort eventuellt matos som blivit kvar efter tillagningen.
Som standard aktiveras funktionen när du använder hällen för första gången.
SVENSKA 43
Page 44
När funktionen är igång tänds indikatorn ovanför AUTO. När programmet är klart stängs fläkten av automatiskt.
För att inaktivera funktionen medan den är igång:
Tryck på AUTO eller .
Kåpfläkten stängs av.
Så här inaktiverar du funktionen helt:
1. Öppna menyn: tryck och håll nere i 3
sekunder. Tryck sedan och håll in .
2. Tryck
på den främre timern tills dF
visas på displayen.
3. Tryck på eller på den främre timern tills Av (--) visas.
4. Tryck på för att avsluta.
Det rekommenderas att inte inaktivera funktionen och låta den köras utan avbrott under hela cykeln.

6.10 Menystruktur

Tabellen visar hur menyn är uppbyggd.
Användarinställningar
Sym‐ bol
b Ljud På / Av (--)
P Effektbegränsning 15 - 73
H Fläktläge 1 - 4
Inställning Möjliga alternativ
Sym‐ bol
dF Auto Breeze På / Av (--)
E Larm / felhistorik Listan över senaste
Inställning Möjliga alternativ
larm / fel.
För att ange användarinställningar: tryck och håll in i 3 sekunder. Tryck och håll in
. Inställningarna visas på timern för de
vänstra kokzonerna. Navigera i menyn: menyn består av
inställningssymbolen och ett värde. Symbolen visas på den bakre timern och värdet visas på den främre timern. För att navigera mellan
inställningarna, tryck på på den främre timern. För att ändra inställningsvärdet, tryck
eller på på den främre timern.
på
För att lämna menyn: tryck på .

OffSound Control

Du kan aktivera / avaktivera ljuden i Meny > Användarinställningar.
Se "Menystruktur".
När ljudet är av kan du fortfarande höra ljudet när:
• du trycker på ,
• timern kommer ner,
• du trycker på en inaktiv symbol.

7. TILLVALSFUNKTIONER

7.1 Automatisk avstängning

Funktionen stänger av hällen automatiskt om:
• alla kokzonersamt fläkten är avstängda,
• du inte ställer in något värmeläge eller
någon fläkthastighetsinställning efter att hällen har aktiverats,
• du spiller något eller sätter något på
kontrollpanelen längre än 10 sekunder (en kastrull, en handduk osv.). En ljudsignal
44 SVENSKA
hörs och hällen stängs av. Ta bort föremålet eller rengör kontrollpanelen.
• produkten blir för varm (t.ex. när en kastrull torrkokar). Låt kokzonen svalna innan du använder hällen igen.
• du inte inaktiverar en kokzon eller ändrar värmeinställning. Efter en stund stängs hällen av.
Förhållandet mellan värmeläge / fläkthastighet och tiden efter vilken produkten stängs av:
Page 45
Värmeinställning Hällen stängs av ef‐
1 - 2 6 timmar
3 - 4 5 timmar
5 4 timmar
6 - 9 1,5 timme
Fläkthastighetsin‐ ställning
ter
Fläkten stängs av ef‐ ter
10 timmar

7.2 Paus

Den här funktionen ställer in alla påslagna tillagningszoner på den lägsta värmeinställningen. Husfläktens hastighet minskar till 1. När du aktiverar funktionen medan fläkten är i automatiskt läge kommer fläktens hastighet inte att minska.
När funktionen är igång
och kan användas. Alla andra symboler på kontrollpanelen är låsta.
Funktionen stoppar inte timerfunktionerna.
1. För att aktivera -funktionen trycker du på
-knappen.
Värmeinställningen sänks till 1. Husfläktens hastighet minskar till 1.
2. För att inaktivera funktionen: trycker du
på .
Den tidigare värmeinställningen/ fläkthastigheten visas.

7.3 Knapplås

Du kan låsa kontrollpanelen medan hällen är igång. Det förhindrar en oavsiktlig ändring av värmeinställningen/ fläkthastighetsinställningen.
Ställ in värmeinställningen / fläkthastighetsinställningen först.
För att aktivera -funktionen trycker du på ­knappen.
För att inaktivera funktionen trycker du på
.
Funktionen stängs av när du stänger av hällen.

7.4 Barnlås

Funktionen förhindrar oavsiktlig användning av hällen och fläkten.
För att aktivera funktionen: tryck på . Ställ inte in något värmeläge / fläktläge. Tryck
och håll inne i 3 sekunder tills indikatorn ovanför symbolen visas. Stäng av hällen med
.
Om du avaktiverar hällen är funktionen fortfarande på. Indikatorn ovan lyser.
För att avaktivera funktionen: tryck på . Ställ inte in något värmeläge / fläktläge. Tryck
och håll inne i 3 sekunder tills indikatorn ovanför symbolen försvinner. Stäng av hällen
.
med Matlagning med aktiverad funktion: tryck på , tryck sedan på i 3 sekunder tills
indikatorn ovanför symbolen försvinner. Du kan använda hällen. När du stänger av hällen
med funktionen är påslagen igen.

7.5 Bridge

Funktionen är igång när kastrullen täcker mitten på de två zonerna. För mer information om korrekt placering av kokkärl, se "Använda kokzonerna".
Den här funktionen kopplar ihop två kokzoner på vänster sida till en gemensam zon.
Ställ först in värmeinställningen för en av kokzonerna till vänster.
Aktivera funktionen genom att trycka på Ställ in eller ändra värmeinställningen genom att trycka på en av kontrollsensorerna.
För att inaktivera funktionen: tryck på . Kokzonerna fungerar oberoende av varandra.
.
SVENSKA 45
Page 46

8. RÅD OCH TIPS

VARNING!
Se Säkerhetsavsnitten.

8.1 Kokkärl

För induktionskokzoner genereras värmen mycket snabbt i kokkärlet med ett kraftigt elektromagnetiskt fält.
Använd induktionskokzonerna med lämpliga kokkärl.
• För att undvika överhettning och förbättra
zonernas prestanda måste kokkärlet vara så tjockt och platt som möjligt.
• Se till att kokkärlets botten är ren och torr
innan du sätter den på hällen.
• Var alltid försiktig så att du inte låter
kokkärlet glida eller gnugga mot glasets kanter och hörn eftersom det kan orsaka sprickor eller skador på glasytan.
Kokkärlsmaterial
• rätt: gjutjärn, stål, emaljerat stål, rostfritt
stål, botten med flera lager (med korrekt märkning från en tillverkare).
• inte rätt: aluminium, koppar, mässing,
glas, keramik, porslin.
Kokkärl är lämpliga för en induktionshäll om:
• vatten kokar mycket snabbt upp på en
kokzon som är inställd på det högsta värmeläget.
• en magnet fäster på kastrullens botten.
Kokkärlets mått
• Induktionskokzonerna anpassar sig
automatiskt till storleken på kokkärlets botten.
• Kokzonens effektivitet är relaterad till
kokkärlets diameter. Kokkärl med en mindre diameter än den minsta får bara en del av effekten som kokzonen genererar.
• Av båda säkerhetsskäl och optimalt
tillagningsresultat ska man inte använda kokkärl som är större än vad som anges i avsnittet ”Specifikationer för kokzonen”. Undvik att hålla kokkärl nära kontrollpanelen under tillagningen. Detta
kan påverka kontrollpanelens funktion eller oavsiktligt aktivera hällfunktionerna.
Se ”Tekniska data”.
Ångventilerade lock
För att ytterligare optimera matlagningen kan du använda de speciella ångventilerade locken med dina kokkärl. Locken är utformade för att rikta ångan som produceras inuti kastrullen mot fläkten, vilket minimerar oönskade matlagningslukter och alltför hög luftfuktighet i köket. Locken finns att köpa separat i flera olika storlekar för att passa de vanligaste typerna av kokkärl. Mer information finns på vår webbplats.

8.2 Buller under drift

Om du kan höra:
• sprickljud: kokkärlet är tillverkat av olika material (en "sandwichkonstruktion").
• blåsljud: du använder kokzonen med en hög effektnivå och kokkärlet är tillverkat av olika material (en "sandwichkonstruktion").
• surrande ljud: du använder en hög effektnivå.
• klickljud: elektrisk omkoppling sker.
• väsande, surrande: fläkten är igång.
Dessa ljud är normala och innebär inte att det är fel på produkten.
46 SVENSKA
Page 47

8.3 Öko Timer (Eco Timer)

För att spara energi inaktiveras kokzonen före signalen från nedräkningstimern. Skillnaden i användningstiden beror på den inställda värmenivån och tillagningstiden.
ökar värmeläget är det inte proportionellt mot att öka kokzonens energiförbrukning. Det betyder att en kokzon med medelhögt värmeläge använder mindre än hälften av sin effekt.

8.4 Förenklad matlagningsguide

Korrelationen mellan en zons värmeläge och dess energiförbrukning är inte linjär. När du
Värmeinställ‐
Använd för att: Tid (min) Tips
Uppgifterna i tabellen är endast riktvärden.
ning
1 Se till att hålla tillagad mat varm. vid behov Placera ett lock på kokkärlet.
1 - 2 Hollandaisesås, smält: smör, choklad,
gelatin.
2 Tillgaga: fluffiga omeletter, bakade
ägg.
2 - 3 Sjud ris och mjölkrätter, värm färdigla‐
gade rätter.
3 - 4 Stuva grönsaker, fisk, kött. 20 - 45 Tillsätt några msk vatten. Kontrollera
4 - 5 Ångkoka potatis och andra grönsaker. 20 - 60 Täck botten av kastrullen med 1-2 cm
4 - 5 Tillaga större mängder mat, grytor och
soppor.
6 - 7 Lätt stekning: schnitzel, cordon bleu-
kalvkött, kotletter, risbiffar, korv, lever, roux, ägg, pannkakor, munkar.
7 - 8 Intensiv stekning, rårakor, ryggbiffar,
biffar.
9 Koka vatten, tillaga pasta, bryna kött (gulash, grytstek), fritera pommes frites.
Koka upp en stor mängd vatten. PowerBoost är aktiverad.
5 - 25 Rör om då och då.
10 - 40 Tillaga med locket på.
25 - 50 Tillsätt minst dubbelt så mycket vätska
som ris, rör om mjölkbaserade rätter under tillagningen.
vattenmängden under processens gång.
vatten. Kontrollera vattennivån under processens gång. Ha locket kvar på kastrullen.
60 - 150 Upp till 3 l vätska plus ingredienser.
vid behov Vänd när det behövs.
5 - 15 Vänd när det behövs.

8.5 Råd och tips för fläkten

• Gallret som täcker kåpan är tillverkat av gjutjärn i .
• När AUTO-läget är igång startar fläkten med en låg hastighet i början av varje
tillagningssession. Hastigheten ökar gradvis. Du kan också justera fläktens hastighet manuellt.
SVENSKA 47
Page 48

9. UNDERHÅLL OCH RENGÖRING

1
2
VARNING!
Se Säkerhetsavsnitten.

9.1 Allmän information

• Rengör hällen efter varje användningstillfälle.
• Använd alltid kokkärl med ren botten.
• Repor eller mörka fläckar på ytan påverkar inte hällens funktion.
• Använd ett särskilt rengöringsmedel för hällens yta.
• Använd alltid en skrapa som är avsedd för hällar med glasyta. Använd skrapan endast som ett extra verktyg för glasrengöring efter standardrengöringsproceduren.
VARNING!
Använd inte knivar eller andra vassa metallföremål vid rengöring av glasytan.

9.2 Rengöring av hällens

• Avlägsna omedelbart: smält plast, plastfolie, salt, socker och mat som innehåller socker, annars kan denna smuts orsaka skador på hällen. Var försiktig och undvik brännskador. Sätt specialskrapan snett mot glasytan och för bladet över ytan.
• Ta bort när hällen är tillräckligt sval: kalkringar, vattenringar, fettfläckar, glänsande metallisk missfärgning. Rengör hällen med en fuktig duk och icke slipande rengöringsmedel. Efter rengöringen torka hällen torr med en mjuk trasa.
• Ta bort blank metallisk missfärgning: använd en vattenlösning med vinäger och rengör glasytan med en trasa.

9.3 Rengöring av kåpan

Galler
Gallret leder in luften i kåpan. Dessutom skyddar det kåpsystemet och förhindrar att främmande föremål faller in av misstag. Du
kan diska gallret manuellt eller i diskmaskin. Torka av gallret med en mjuk trasa.
Droppbricka
Det finns en droppbricka under huven. Den samlar upp den kondens som skapas vid varje tillagningsprocess. Vatten kan när som helst droppa från huvsystemet ner på droppbrickan. Kom ihåg att tömma brickan regelbundet. Droppbrickan syns ovanifrån när du tar bort gallret och filterhuset tillsammans med filtren.
Innan du tar bort droppbrickan, se till att skydda innehållet i lådan eller skåpet under hällen från oavsiktligt spill.
1. För att komma åt droppbrickan, lås först
upp mittspärren. Dra spärren i motsatt riktning. Ta tag i droppbrickan med båda händerna och skjut den försiktigt åt höger.
2. Flytta droppbrickan vertikalt nedåt. Var
försiktig så att du inte spiller vatten.
3. Häll ut vattnet och skölj av droppbrickan.
Du kan tvätta brickan för hand (med tvål och en mjuk trasa/svamp) eller i diskmaskin (standardprogram).
VARNING!
Se till att ingen vätska kommer in i kåpan.
Om vatten eller andra vätskor spills inuti kåpsystemet:
1. Stäng av fläkten.
48 SVENSKA
Page 49
2. Lyft upp gallret och rengör huven
B A B
försiktigt med en fuktig trasa eller svamp och ett milt rengöringsmedel,
3. Torka bort överflödig vätska som samlats
på undersidan av kåpan med en svamp eller torr trasa,
4. Rengör filtret vid behov (se "Rengöring av
fläktfiltret"),
5. Töm droppbrickan vid behov.
6. Slå på fläkten, ställ in fläkthastigheten på
2 eller högre och låt den gå en stund för att få bort kvarvarande fukt.
9.4 Rengöring och regenerering av
fläktfiltret
Filtreringsenheten består av följande element: fettfilter i kombination med fettfilterhuset
och de avtagbara kolfiltren med lång livslängd
.
antalet regenereringscykler är 8 (cirka 3 år). Därefter måste filtren bytas ut mot nya.
• Dessutom har hällen en inbyggd räknare med aviseringsfunktion som påminner dig om att rengöra fettfiltren och regenerera kolfiltren med lång livslängd. Räknaren för meddelandet startar automatiskt när du sätter på fläkten för första gången. Efter
140 timmars användning börjar indikatorn blinka för att signalera att det är dags att rengöra fettfiltren och regenerera
kolfiltren med lång livslängd . Aviseringen fortsätter att visas i 30 sekunder efter att du har avaktiverat fläkten och hällen. Aviseringen blockerar inte användningen av hällen.
VARNING!
Smutsiga filter kan utgöra en brandrisk.

Demontering/återmontering av filtren

Filtren och filterhöljet sitter precis under gallret i mitten av hällen. Ta bort dem försiktigt eftersom de kan vara hala på grund av ansamlat fett.
1. Ta bort gallret.
Fettfiltret samlar upp fett, olja och matrester och hindrar dem från att komma in i
fläktsystemet. Kolfiltret med lång livslängd , som innehåller aktivt kolskum, neutraliserar rök och matos.
Rengör filtret regelbundet och regenerera det regelbundet:
• Rengör fettfiltren ansamlade fettet syns. Rengöringsfrekvensen beror på mängden fett och olja som används vid tillagningen. Vi rekommenderar att du rengör filtren en gång i månaden eller oftare vid behov.
• Rengör endast kolfiltren med lång livslängd när det ansamlade fettet är
synligt.
• Regenerera filtret endast när aviseringen är aktiverad. Det maximala
så snart det
2. Ta ut fettfilterhuset genom att ta tag i det
utstickande handtaget.
3. Ta ut kolfiltret med lång livslängd genom
att ta tag i handtaget.
SVENSKA 49
Page 50
4. Sätt ihop filtreringsenheten igen efter
rengöring: a. Skjut in kolfiltren med lång livslängd i
fläktsystemet längs de inbyggda skenorna.
b. Sätt sedan tillbaka fettfilterhuset inuti. c. Sätt på gallret igen.

Rengör fettfiltren och fettfilterhuset

1. Rengör fettfilterhuset med fettfiltren
noggrant i varmt vatten med ett milt rengöringsmedel och skölj därefter med varmt vatten. Om det behövs kan du använda en mjuk svamp, en mjuk trasa eller en icke-slipande rengöringsborste för att ta bort matrester. Tvätta fettfiltren och fettfilterhuset i diskmaskinen på valfri standardprogram.
Beroende på typen av diskmedel och antalet diskprogram kan det naturligt förekomma en viss mild missfärgning på nätet. Detta påverkar inte fettfiltrets prestanda.
Du bör inte använda pappersdukar vid rengöring/torkning av filterkomponenterna.
2. Låt filtren torka i rumstemperatur under
en viss tid.
3. Sätt tillbaka fettfilterhuset med dess
fettfilter inuti.
4. Om meddelandet är på, tryck kort
för att återställa räknaren.
Räknaren startar om.

Rengöring av kolfiltret med lång livslängd

1. Tvätta filtren försiktigt i varmt vatten utan
rengöringsmedel. Rengöringsmedel kan skada kolfiltreringen. Om det behövs kan du använda en mjuk svamp, en mjuk trasa eller en icke-slipande rengöringsborste för att ta bort matrester. Du kan också tvätta filtret i en diskmaskin i 65-70 °C (med ett program som varar längre än 90 min), utan diskmedel och utan disk i samma diskcykel efter du har tagit bort grov smuts.
2. Låt filtret torka över natten i
rumstemperatur. Filtren måste torkas helt innan de återmonteras.
3. Sätt ihop filtreringsenheten igen och sätt
tillbaka den.

Regenerera kolfilter med lång livslängd

1. Rengör först filtren enligt beskrivningen
ovan.
2. Sätt filtren i ugnen på 100 °C i 120 min.
Placera filtren på det mellersta gallret. Använd en ugnsfunktion utan fläkt.
3. Sätt ihop filtreringsenheten igen och sätt
tillbaka den.
4. Tryck kort på för att återställa
räknaren.
Räknaren startar om.

10. FELSÖKNING

VARNING!
Se Säkerhetsavsnitten.
50 SVENSKA
Page 51

10.1 Vad gör jag om...

Problem Möjlig orsak Avhjälpa felet
Det går inte att aktivera eller an‐ vända hällen.
Säkringen har gått. Kontrollera att säkringen är orsaken till
Du har inte ställt in inställningen för
Du har tryckt på 2 eller fler touch-
Paus är på. Se "Paus".
Det finns vatten- eller fettstänk på
Ett konstant pipljud hörs. Den elektriska anslutningen är felak‐
Du kan inte välja maximalt vär‐ meinställningen för en av kokzo‐ nerna.
En ljudsignal hörs och hällen stängs av. En ljudsignal hörs när hällen stängs av.
Hällen stängs av. Du satte något på touch-kontrollen.Ta bort föremålet från touch-kontrollen.
Hällen är inte ansluten till strömför‐ sörjningen eller den är ansluten på fel sätt.
uppvärmning på 60 sekunder.
kontroller samtidigt.
kontrollpanelen.
tig.
De andra zonerna förbrukar maximal effekt. Din häll fungerar som den ska.
Du har ställt något på en eller flera touchkontroller.
Kontrollera att hällen är korrekt anslu‐ ten till strömförsörjningen.
felet. Om säkringen går gång på gång, tala med en kvalificerad elektriker.
Aktivera hällen igen och ställ in värme‐ inställningen på mindre än 60 sekun‐ der.
Tryck bara på en touchkontroll.
Rengör kontrollpanelen.
Dra ur elkontakten. Tala med en behö‐ rig elektriker som kontrollerar installa‐ tionen.
Minska värmeinställningen för de and‐ ra kokzonerna som är anslutna till samma fas. Se ”Effektreglering”.
Ta bort föremålet från touch-kontroller‐ na.
Restvärmeindikatorn tänds inte. Zonen är inte varm eftersom den
Kontrollpanelen är varm när du rör vid den.
Det hörs inget ljud när du trycker på touch-kontrollerna.
Indikatorn ovanför symbolen tänds.
Inställningslisten blinkar. Det finns inget kokkärl på zonen el‐
Kokkärlet passar inte. Använd kokkärl som är lämpliga för in‐
Diametern på kokkärlets botten är
bara har varit påslagen en kort stund eller så kan sensorn vara trasig.
Kokkärlet är för stort eller så står det för nära kontrollpanelen.
Ljudet är avaktiverat. Aktivera ljudet. Se ”Daglig använd‐
Barnlås eller Knapplås är på. Se "Barnlås" och "Lås".
ler så är inte hela zonen täckt.
för liten för zonen.
Kontakta ett auktoriserat servicecenter om zonen varit på tillräckligt länge för att vara varm.
Placera stora kokkärl på de bakre zo‐ nerna om möjligt.
ning”.
Ställ kokkärlet på zonen så att den täcker kokzonen helt.
duktionshällar. Se ”Råd och tips”.
Använd kokkärl med rätt mått. Se ”Tekniska data”.
SVENSKA 51
Page 52
Problem Möjlig orsak Avhjälpa felet
Fläkten startar inte eller stängs av. Indikatorerna ovanför fläktens kontrollsymboler kan också blin‐ ka.
Kåpans fläkt fungerar inte som den ska när kåpans funktioner är aktiverade.
Den ånga som produceras under tillagningen absorberas inte till‐ räckligt av fläkten.
och en siffra tänds.
Fläkten kan inaktiveras av sig själv under vissa förhållanden, t.ex. när rummet inte är ordentligt ventilerat.
Omgivningstemperaturen runt kåpan är för hög. Luftcirkulationen inuti och runt kåpan är otillräcklig.
Locken på kokkärlet är inte korrekt placerade.
Kåpans filter är övermättat. Rengör och regenerera fläktfiltret och
Det har uppstått ett fel på hällen. Stäng av hällen och sätt på den igen
Öppna fönstret. Du kan behöva instal‐ lera fönsterbrytaren. Se avsnittet "Montering". Om fönsterbrytare redan finns, se till att den är korrekt installe‐ rad. Se installationshäftet. Tryck på valfri symbol. Kåpan fungerar igen.
Stäng av kåpan och koppla bort den från elnätet. Vänta i minst tio sekunder och koppla sedan in den igen. Andra förslag: Försök att kyla ner temperaturen i det omgivande området. Ta ut kåpans filt‐ er och avlägsna kvarvarande fukt från kåpans insida. Se "Underhåll och ren‐ göring". Låt kåpsystemet torka under en dag och aktivera sedan kåpan igen.
Om kokkärlet inte har ångventilerade lock, se till att luta locken så att den fri‐ gjorda ångan riktas mot kåpan. Se "Råd och tips" för information om de särskilda ångventilerade locken, som rekommenderas för användning med den integrerade fläkten.
återställ meddelandet. Se "Underhåll och rengöring".
efter 30 sekunder. Om visas igen ska du dra ur elkontakten. Sätt i elkon‐ takten igen efter 30 sekunder. Kontak‐ ta auktoriserat servicecenter om pro‐ blemet fortsätter.

10.2 Om du inte kan avhjälpa felet...

Kontakta din återförsäljare eller auktoriserad serviceverkstad om du inte kan avhjälpa felet. Uppge uppgifterna på märkskylten. Kontrollera att du använde hällen på rätt sätt.
I annat fall täcks inte kostnaden för serviceteknikerns eller återförsäljarens åtgärder av garantin. Informationen om garantitid och auktoriserade servicecenter finns i garantihäftet.

11. TEKNISKA DATA

11.1 Produktdekal

Modell TCH74B01CB PNC 949 598 072 00 Typ 67 B4A 01 AD 220 - 240 V / 400 V 2N, 50 Hz Induktion 7.35 kW Tillverkad i: Tyskland
Serienr................. 7.35 kW
AEG
52 SVENSKA
Page 53

11.2 Data för kokzoner

Kokzon Nominell effekt
(max värmein‐ ställning) [W]
Vänster fram 2300 3200 10 125 - 210
Vänster bak 2300 3200 10 125 - 210
Höger fram 1400 2500 4 125 - 145
Höger bak 1800 2800 10 145 - 180
Kokzonernas effekt kan avvika något från uppgifterna i tabellen. Effekten beror på
PowerBoost [W] PowerBoost
maximal koktid [min]
För bästa resultat bör kokkärl som är större än måtten tabellen undvikas.
Kokkärlets dia‐ meter [mm]
kokkärlens material och storlek.

12. ENERGIEFFEKTIVITET

12.1 Produktinformation för häll

Modellidentifiering TCH74B01CB
Typ av häll Inbyggnadshäll
Antal kokzoner 4
Uppvärmningsmetod Induktion
Diameter på runda kokzoner (Ø) Vänster fram
Vänster bak
Höger fram
Höger bak
Energiförbrukning per kokzon (EC electric cooking) Vänster fram
Vänster bak
Höger fram
Höger bak
Hällens energiförbrukning (EC electric hob) 184.2 Wh/kg
21.0 cm
21.0 cm
14.5 cm
18.0 cm
189.1 Wh/kg
189.1 Wh/kg
180.2 Wh/kg
178.3 Wh/kg
IEC / EN 60350-2 - Ugnar för hushållsbruk ­Del 2: Hällar - Metoder för mätning av prestanda.
Energimätningarna för kokområdet identifieras av markeringarna för respektive kokzon.

12.2 Spishäll – Energispartips

Du kan spara energi under den dagliga matlagningen om du följer tipsen nedan.
• Använd endast den mängd som behövs vid uppvärmning av vatten.
• Använd om möjligt lock på kokkärlet.
• Ställ kokkärlet i mitten av kokzonen.
• Använd restvärme för att hålla mat varm eller för att smälta mat.
SVENSKA 53
Page 54

12.3 Produktinformation och produktinformationsblad för flakt

Produktinformationsblad enligt (EU) nr 65/2014
Leverantörens namn eller varumärke AEG
Modellbeteckning TCH74B01CB
Årlig energiförbrukning - AECfläkt 32.7 kWh/a
Energieffektivitetsklass A+
Flödesdynamisk effektivitet - FDEfläkt 32.0
Flödesdynamisk effektivitetsklass A
Belysningseffektivitet - LEfläkt - lux/W
Belysningseffektivitetsklass -
Fettfiltreringseffektivitet - GFEfläkt 85.1 %
Fettfiltreringseffektivitetsklass B
Minsta luftflöde under normal bruk 270.0 m³/h
Maximalt luftflöde under normalt bruk 550.0 m³/h
Luftflöde vid intensiv- eller boostinställning 650.0 m³/h
A-viktad ljudeffekt på minimihastighet 50 db(A) re 1 pW
A-viktad ljudeffekt på maximihastighet 66 db(A) re 1 pW
A-viktad ljudeffekt vid intensiv- eller boostinställning 69 db(A) re 1 pW
Uppmätt effektförbrukning i frånläge - Po 0.49 W
Uppmätt effektförbrukning i standbyläge - Ps - W
Tilläggsuppgifter enligt (EU) nr 66/2014
Tidsökningsfaktor - f 0.8
Energieffektivitetsindex - EEIfläkt 42.6
Uppmätt luftflödesvärde vid bästa effektivitetspunkt - QBEP 286.7 m³/h
Uppmätt lufttryck vid bästa effektivitetspunkt - PBEP 449 Pa
Maximalt luftflöde - Qmax 650.0 m³/h
Uppmätt elektrisk ineffekt vid bästa effektivitetspunkt - WBEP 111.9 W
Märkeffekt för belysningssystemet - WL - W
Genomsnittlig belysning över kokytan - Emedel - lux
Produkten har testats enligt: IEC / EN 61591, IEC / EN 60704-1, IEC / EN 60704-2-13, IEC / EN 50564.

12.4 Fläkt – energispartips

Du kan spara energi under den dagliga matlagningen om du följer tipsen nedan.
54 SVENSKA
• När du börjar laga mat, ställ in fläkten på en låg hastighet. När tillagningen är klar, håll fläkten igång i några minuter.
• Öka endast fläkthastigheten för att bli av med stora mängder ånga eller os. Vi rekommenderar att du endast använder Boost-funktionen i extrema situationer.
Page 55
• Rengör filtret regelbundet och byt ut det vid behov för att bibehålla dess effektivitet.
13. MILJÖSKYDD
• Använd kanalsystemets maximala diameter för att optimera effektiviteten och minimera bruset.
Återvinn material med symbolen . Återvinn förpackningen genom att placera den i lämpligt kärl. Bidra till att skydda vår miljö och vår hälsa genom att återvinna avfall från elektriska och elektroniska produkter. Släng
inte produkter märkta med symbolen med hushållsavfallet. Lämna in produkten på närmaste återvinningsstation eller kontakta kommunkontoret.
SVENSKA 55
*
Page 56
867378927-A-312023
Loading...