AEG MC2664E-M User Manual

MC2664E MIKROLAINEAHI
ET UA
МІКРОХВИЛЬОВА ПІЧ
CS
MIKROVLNNÁ TROUBA
LT
MIKROBANGŲ KROSNELĖ
KASUTUSJUHEND ПОСІБНИК КОРИСТУВАЧА UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA NAUDOTOJO VADOVAS
2
Sisukord
TÄIUSLIKE TULEMUSTE SAAVUTAMINE
Täname, et valisite selle AEG toote. See on loodud teid pikki aastaid laitmatult teenima. Selle toote uudne tehnoloogia aitab muuta elu lihtsamaks ja sellel on omadusi, mida tavalistel seadmetel ei pruugi olla. Võtke juhendi lugemiseks mõni minut aega, et tootest suurimat kasu saada.
LISASEADMED JA TARBEKAUBAD
AEG veebipoest leiate kõik, mida vajate, et hoida oma AEG seadmed puhtad ja täiuslikult töökorras. Lisaks leiate sealt suurel hulgal lisaseadmeid, mis on kavandatud ja valmistatud meie kõrge kvaliteedi standarditele vastavatena: spetsiaalsetest kööginõudest söögiriistakorvideni, pudelihoidjatest õrna pesu kottideni…
Külastage veebipoodi aadressil www.aeg-electrolux.com/shop
SISUKORD
3 Olulised ohutusnõuded 7 Seadme ülevaade 8 Enne esimest kasutamist
10 Nõuanded mikrolaineahjus toidu
valmistamiseks 12 Mikrolaineahju kasutamine 18 Programmitabelid 22 Retseptid 26 Hooldamine ja puhastamine 27 Mida teha, kui... 27 Tehnilised andmed 28 Paigaldamine 31 Keskkonnateave 32 Teenindus ja varuosad 33 Garantiitingimused
Selle sümboliga on märgitud teie ohutuse või seadme kasutamisega seotud oluline teave ja/või teave, kus on mainitud selliseid sõnu nagu „Hoiatus”, „Olge ettevaatlik”. Järgige kindlasti hoolega kõiki juhiseid.
See sümbol märgib seadme kasutamisega seotud lisateavet.
Ristikheinaleht tähistab energiasäästlikke nõuandeid ja vihjeid seadme keskkonnasõbraliku kasutamise kohta.
Tõrke korral järgige jaotises „Mida teha, kui...” olevaid juhiseid.
Olulised ohutusnõuded
3
OLULISED OHUTUSNÕUDED
Olulised ohutusnõuded: lugege tähelepanelikult ja hoidke edaspidiseks kasutamiseks alles
Tuleohu vältimine
Mikrolaineahju ei tohiks selle töötamise ajal järelevalveta jätta. Liiga suure võimsuse või liiga pika toiduvalmistusaja tõttu võib toit üle kuumeneda ja tuleohtu tekitada.
Juurdepääs pistikupesale peab olema vaba, et seadme pistikut saaks hädaolukorras kiiresti seinast välja tõmmata. Vahelduvvoolu toide peab olema 230 V, 50 Hz, min 10 A jaotusliini kaitsme või min 10 A jaotusvooluahela lülitiga. Soovitav on seadme puhul kasutada ainult selle seadmega kasutatavat vooluringi. Ärge hoidke ega kasutage ahju õues.
Kui soojendatav toit hakkab suitsema, ÄRGE AVAGE AHJU UST. Lülitage ahi välja, tõmmake juhe seinast ja oodake, kuni toit enam ei suitse. Ukse avamine toidu suitsemise ajal võib põhjustada tulekahju. Kasutage ainult mikrolainekindel nõusid ja vahendeid. Ärge jätke ahju järelevalveta, kui kasutate äravisatavaid plast-, paber- või muust põlevast materjalist nõusid. Puhastage lainejuhi kate, ahju õõs, pöördalus ja pöördaluse tugi pärast kasutamist. Need peavad olema kuivad ja rasvavabad. Kogunenud rasv võib üle kuumeneda ja hakata suitsema või süttida.
Ärge pange tuleohtlikke materjale ahju või ventilatsiooniavade lähedusse. Ärge blokeerige ventilatsiooniavasid. Eemaldage toidu pakendilt kõik metallkinnised, traaditükid jne. Metallosad tekitavad kaarlahenduse ja see võib tuleohtu põhjustada. Ärge kasutage mikrolaineahju õli kuumutamiseks. Temperatuuri ei saa kontrollida ja õli võib süttida. Popkorni tegemiseks kasutage ainult spetsiaalselt mikrolaineahjus kasutamiseks mõeldud popkorni valmistamise vahendeid. Ärge hoidke ahjus toitu või muid esemeid. Pärast ahju käivitamist kontrollige seadeid veendumaks, et ahi töötab soovitud viisil. Vaadake selles kasutusjuhendis toodud vastavaid nõuandeid.
Vigastuste vältimine
Hoiatus!
Ärge kasutage ahju, kui see on katki või esineb tõrkeid. Enne kasutamist kontrollige järgmisi asju: a) Uks : veenduge, et uks sulgub korralikult ja tagage, et see on kohakuti ega ole moondunud. b) Hinged ja ukse ohutusriivid : veenduge, et need ei ole katki ega lahti.
c) Uksetihendid ja tihenduspinnad : veenduge, et need on terved. d) Ahju sisemus või uks: veenduge, et seal pole mõlke. e) Toitejuhe ja pistik : veenduge, et need pole kahjustunud.
4
Olulised ohutusnõuded
Ärge kunagi kohandage, parandage ega muutke ahju ise. Vastava koolituseta inimene ei tohi teha hooldus- või parandustöid, mille käigus eemaldatakse korpus, mis kaitseb mikrolainekiirguse eest. See on väga ohtlik.
Ärge kasutage ahju lahtise uksega ega kohandage turvalukusteid mingil moel. Ärge kasutage ahju, kui uksetihendite ja tihenduspindade vahel on mõni objekt.
Ärge laske rasval või mustusel uksetihenditele ja nendega kokkupuutuvatele osadele koguneda. Järgige jaotises „Hooldamine ja puhastamine” olevaid juhiseid. Kui te ei hoia ahju puhtana, võib ahju pinna seisukord halveneda, mis võib omakorda lühendada seadme tööiga ja tekitada ohtlikke olukordi.
SÜDAMESTIMULAATORIGA inimesed peaksid mikrolaineahjuga seotud ettevaatusabinõude kohta küsima oma arstilt või südamestimulaatori tootjalt.
Elektrilöögi vältimine
Mitte mingil juhul ei tohiks korpust eemaldada. Ärge kunagi kallake või sisestage midagi ukse lukustite avadesse või ventilatsiooniavadesse. Millegi kallamisel avadesse lülitage ahi kohe välja, tõmmake pistik seinast ja võtke ühendust oma kohaliku teeninduskeskusega. Ärge kastke toitejuhet või pistikut vette või muu vedeliku sisse. Ärge jätke toitejuhet kuuma või terava servaga pinnale, nagu kuuma õhu ventilatsiooniava ahju ülaosa tagapool. Ärge püüdke ise ahjuvalgusti lampi vahetada ega lubage seda teha kellelgi, keda teeninduskeskus ei ole volitanud seda tegema. Kui ahjuvalgusti lamp enam ei põle, võtke ühendust oma edasimüüja või kohaliku teeninduskeskusega. Kui seadme toitejuhe on kahjustatud, tuleb see asendada spetsiaalse juhtmega. Selle peab asendama teeninduskeskuse volitatud tehnik.
Plahvatuse ja järsu keemise vältimine
Hoiatus! Vedelikke ega muid toiduaineid ei tohi kuumutada tihedalt suletud nõudes, kuna need võivad plahvatada.
Ärge kunagi kasutage suletud anumaid. Enne kasutamist eemaldage katted ja kaaned. Suletud nõud võivad rõhu suurenemise tõttu plahvatada isegi pärast ahju väljalülitumist. Olge ettevaatlik vedelike kuumutamisel mikrolaineahjus. Kasutage laia suuga anumat, et mullid välja pääseks.
Jookide soojendamisel mikrolaineahjus võib toimuda hilinenud plahvatuslik keemine, seega peab anuma käsitsemisel ettevaatlik olema.
Keeva vedeliku järsu välja purskumise ja enda kõrvetamise vältimiseks tehke järgmist:
1. Enne kuumutamist/uuestikuumutamist segage vedelikku.
2. Uuesti soojendamisel on soovitatav vedeliku sisse panna klaasist varras või sarnane riist.
3. Laske vedelikul valmistusaja lõppemisel ahjus vähemalt 20 sekundit seista, et vältida viivitusega keemispurset.
Olulised ohutusnõuded
Ärge keetke mikrolaineahjus koorega mune ega kuumutage terveid kõvakskeedetud mune, kuna need võivad lõhkeda isegi pärast kuumutamist. Pudruks tegemata munade valmistamiseks või ülessoojendamiseks torgake munakollane ja -valge läbi, vastasel juhul võib muna lõhkeda. Koorige ja tükeldage kõvakskeedetud munad enne nende mikrolaineahjus ülessoojendamist.
Enne küpsetamist torgake augud sellistesse toitudesse, nagu kartulid, vorstid ja puuviljad, vastasel juhul võivad need lõhkeda.
Põletuste vältimine
Põletuste vältimiseks kasutage toidu ahjust väljatõstmiseks pajalappe või -kindaid. Aurupõletuste vältimiseks avage anumaid, popkornipakke, ahju küpsetuskotte jms neid näost ja kätest eemal hoides.
Põletuste vältimiseks kontrollige alati toidu temperatuuri ja segage toitu enne selle serveerimist ning pöörake erilist tähelepanu imikutele, lastele või vanuritele antava toidu või joogi temperatuurile.
Anuma temperatuur ei näita tõeselt toidu või joogi temperatuuri; kontrollige alati toidu temperatuuri. Ahju ukse avamisel hoidke alati sellest eemale, et vältida vabanevast aurust ja kuumusest tekkida võivaid põletusi. Lõigake täidisega toidud pärast kuumutamist lahti, et lasta aur välja ja vältida põletusi. Hoidke lapsi uksest eemal, et nad ei põletaks end.
Lapsed ja ohud ahju kasutamisel
Hoiatus! Laske lastel ahju järelevalveta kasutada ainult siis, kui olete neid piisavalt juhendanud ning laps oskab ahju ohutult kasutada ja mõistab vale kasutamise ohtusid.
Seade ei ole mõeldud kasutamiseks inimestele (sh lastele), kellel on madalad füüsilised, kuulmis- ja nägemismeele või vaimsed võimed või kellel puuduvad ahju kasutamise kogemused ja teadmised, välja arvatud juhul, kui nende ohutuse eest vastutav isik valvab neid või on neid õpetanud seadet kasutama. Lapsi tuleks jälgida tagamaks, et nad ei mängi seadmega. Ärge toetuge ahju uksele ega kiikuge sellel. Ärge mängige ahjuga ega kasutage seda mänguasjana. Lastele tuleks õpetada kõiki olulisi ohutusnõudeid: pajalappide kasutamist, toidukatte ettevaatlikku eemaldamist; erilist tähelepanu tuleb pöörata toidu krõbedaks muutmiseks kasutatavale pakendile (nt isekuumenevad materjalid), kuna see võib eriti kuum olla.
5
Muud hoiatused
Ärge kunagi muutke ahju mingil moel. See ahi on mõeldud ainult koduseks toiduvalmistamiseks ja seda võib kasutada ainult toidu küpsetamiseks. See ei sobi kaubanduslikuks või laboris kasutamiseks.
6
Olulised ohutusnõuded
Ahju probleemitu kasutamine ja kahjustuste vältimine
Ärge kunagi käitage tühja ahju. Pruunistusnõu või isekuumeneva materjali kasutamisel pange alati selle alla kuumakindel isolaator, nt portselantaldrik, et vältida pöördaluse ja pöördaluse toe kahjustamist soojuspinge tõttu. Anuma juhendis määratud eelsoojenduse aega ei tohi ületada. Ärge kasutage metallnõusid, mis peegeldavad mikrolaineid ja võivad tekitada elektrilise kaarlahenduse. Ärge pange konservipurke ahju. Kasutage ainult selle ahju jaoks mõeldud pöördalust ja pöördaluse tuge. Ärge kasutage ahju ilma pöördaluseta. Pöördaluse katkimineku vältimine: a) Enne pöördaluse puhastamist veega laske sel jahtuda. b) Ärge pange kuuma toitu või kuumi nõusid külmale pöördalusele. c) Ärge pange külma toitu või külmi nõusid kuumale pöördalusele. Ärge pange ahju töötamise ajal midagi korpuse peale.
Oluline:
Kui te pole kindel, kuidas ahju ühendada, võtke ühendust volitatud, kvalifitseeritud elektrikuga. Tootja ega edasimüüja ei vastuta vale elektriühenduse loomisest tulenevate ahju kahjustuste või kehaliste vigastuste eest. Ahju seintele või uksetihendite ja tihenduspindade ümber võib aeg-ajalt moodustuda veeauru või -tilku. See on normaalne nähtus ega ole märk mikrolaineahju lekkimisest või tõrgetest.
SEADME ÜLEVAADE
Mikrolaineahi ja lisaseadmed
678
Esikülg
Ahjuvalgusti lamp
Juhtpaneel
Ukse avamisnupp
Lainejuhi kate
Ahju sisemus
Tihend
Uksetihendid ja tihenduspinnad
Kinnituskohad (4 kohta)
10
Ventilatsiooniavad
11
Korpus
12
Tagasein
13
Toitejuhe
Veenduge, et järgmised lisaseadmed on ahjuga kaasas:
Pöördalus
Pöördaluse tugi
4 kinnituskruvi (pole näidatud)
Asetage pöördlaua tugi ava põhjas olevasse tihendisse.
Seejärel asetage pöördalus pöördaluse toele.
Pöördaluse kahjustuste vältimiseks veenduge, et tõstate anuma ahjust
väljavõtmisel pöördaluse servast üle.
Oluline:
Lisaseadmete tellimisel öelge oma edasimüüjale või kohalikule teeninduskeskusele järgmist: osa nimetus ja mudeli nimi.
13
Seadme ülevaade
7
10
11
12
8
Seadme ülevaade / Enne esimest kasutamist
Juhtpaneel
Digitaalkuva sümbolid
Mikrolaine
Kell
Leiva automaatsulatus
Automaatsulatus
Toiduvalmistusetapid
Kaal
Pluss/miinus
AUTOMAATKÜPSETUSE sümbolid
AUTOMAATKÜPSETUSE nupp
AUTOMAATSULATUSE nupp
VÕIMSUSE nupp
TAIMERI/KAALU nupp
START/QUICK-nupp
STOP-nupp
UKSE AVAMISE nupp
ENNE ESIMEST KASUTAMIST
Kella seadistamine
Ahjul on 12- ja 24-tunnine kell. Näide: kellaaja määramine 11:30-ks (12-tunnine kell).
1. Pange ahju pistik seina.
2. Ekraanil kuvatakse: .
3. Tundide määramiseks keerake START/QUICK nuppu.
4. Minutite määramiseks vajutage ühe korra nuppu START/QUICK ja pöörake seejärel TAIMERI/KAALU nuppu.
5. Vajutage nuppu START/QUICK.
6. Kontrollige ekraani:
Oluline:
1. TAIMERI/KAALU nuppu saab keerata päri- ja vastupäeva.
2. Nupu STOP puudutamisel seatakse kellaajaks automaatselt .
Enne esimest kasutamist
Näide: kellaaja määramine 23:30-ks (24-tunnine kell).
1. Pange ahju pistik seina.
2. Ekraanil kuvatakse: .
3. Vajutage nuppu START/QUICK. Ekraanil kuvatakse: .
4. Tundide määramiseks keerake TAIMERI/KAALU nuppu.
5. Minutite määramiseks vajutage ühe korra nuppu START/QUICK ja pöörake seejärel TAIMERI/KAALU nuppu.
6. Vajutage nuppu START/QUICK.
7. Kontrollige ekraani:
Oluline!
1. TAIMERI/KAALU nuppu saab keerata päri- ja vastupäeva.
2. Nupu STOP puudutamisel seatakse kellaajaks automaatselt .
Kellaaja muutmine, kui kellaaeg on määratud
Näide: kellaaja määramine 11:45-ks (12-tunnine kell).
1. Avage uks.
2. Vajutage nuppu START/QUICK ja hoidke seda 5 sekundit all. Ahi teeb piiksu. Tundide määramiseks keerake TAIMERI/KAALU nuppu.
3. Minutite määramiseks vajutage ühe korra nuppu START/QUICK ja pöörake seejärel TAIMERI/KAALU nuppu.
4. Vajutage üks kord nuppu START/QUICK.
5. Kontrollige ekraani:
9
Näide: kellaaja määramine 23:45-ks (24-tunnine kell).
1. Avage uks.
2. Vajutage nuppu START/QUICK ja hoidke seda 5 sekundit all. Ahi teeb piiksu. Tundide määramiseks keerake TAIMERI/KAALU nuppu.
3. Minutite määramiseks vajutage ühe korra nuppu START/QUICK ja pöörake seejärel TAIMERI/KAALU nuppu.
4. Vajutage üks kord nuppu START/QUICK.
5. Kontrollige ekraani:
Näide: kella muutmine 12-tunnisest 24-tunniseks või vastupidi.
1. Avage uks. Vajutage nuppu START/QUICK ja hoidke seda 5 sekundit all. Ahi teeb piiksu. Tundide määramiseks vajutage ühe korra nuppu START/QUICK ja pöörake seejärel TAIMERI/KAALU nuppu.
Nupu STOP kasutamine
Nuppu STOP saab kasutada järgmisteks tegevusteks:
1. Programmeerimise ajal vea kustutamine.
2. Küpsetamise ajal ahju ajutiselt peatamine, vajutage üks kord.
3. Küpsetamise ajal programmi katkestamine, vajutage kaks korda.
10
Nõuanded mikrolaineahjus toidu valmistamiseks
Lapselukk
Ahjul on turvafunktsioon, mis takistab lastel ahju kogemata käivitamist. Kui lukk on aktiveeritud, ei tööta mikrolaineahju ükski osa enne, kui lukufunktsioon on tühistatud.
Näide: lapseluku pealepanemine.
1. Vajutage nupu STOP ja hoidke seda 5 sekundit all.
Ahi teeb kaks piiksu ja kuvatakse kiri 'LOC':
Märkus:
Laste turvaluku tühistamiseks vajutage nuppu STOP ja hoidke seda 5 sekundit all. Ahi teeb kaks piiksu ja
kuvatakse kellaaeg.
Lapselukku ei saa peale panna, kui kellaaega pole määratud.
NÕUANDED MIKROLAINEAHJUS TOIDU VALMISTAMISEKS
Mikrolaineahjus toidu valmistamine
Toidu küpsetamiseks/sulatamiseks mikrolaineahjus peab mikrolainekiirgus anumast läbi pääsema, et toidust läbi tungida. Seetõttu on oluline õigete kööginõude valimine.
Ümarad/ovaalsed nõud on paremad kui kandilised/piklikud, sest nurkades kipub toit üle küpsema. Toitu on vaja pöörata, ümber paigutada või segada, et see ühtlaselt soojeneks. Pärast küpsetamist on oluline toidul natuke seista lasta, kuna see võimaldab kuumusel toidus ühtlaselt jaotuda.
Toidu omadused
Koostis Suure rasva- või suhkrusisaldusega toite (nt jõulupuding, puuviljapirukad) on vaja lühemat aega
Tihedus Toidu tihedus mõjutab vajalikku küpsetusaega. Kerged poorsed toidud, nagu koogid või leib, küpsevad
Kogus Küpsetusaega peab suurendama, kui ahju pandud toidu kogust suurendatakse. Nt nelja kartuli
Suurus Väikesed toidud ja tükid küpsevad kiiremini kui suured, kuna mikrolained saavad igast küljest toidu
Kuju Ebaregulaarse kujuga toitude, nagu kanarindade ja -koibade paksem osa küpseb kauem.
Toidu temperatuur
soojendada. Tuleb olla ettevaatlik, kuna ülekuumutamine võib tekitada tuleohtu.
kiiremini kui rasked, tihedad toidud, nagu praed ja pajaroad.
küpsetamiseks kulub rohkem aega kui kahe kartuli küpsetamiseks.
keskele tungida. Ühtlaseks küpsetamiseks tehke kõik tükid ühesuuruseks.
Mikrolaineahjus küpsevad ümara kujuga toidud ühtlasemalt kui kandilise kujuga toidud. Toidu algne temperatuur mõjutab vajalikku küpsetusaega. Jahutatud toidud küpsevad kauem kui
toatemperatuuril toidud. Lõigake täidisega toidud, nt moosiga sõõrikud, kuumuse või auru väljalaskmiseks lahti.
Nõuanded mikrolaineahjus toidu valmistamiseks
Küpsetustehnikad
Paigutamine Asetage toidu paksem osa (nt kanakoivad) nõu välisserva poole. Katmine Kasutage õhuavadega mikrolaineahjus kasutatavat toidukilet või sobivat kaant. Läbitorkamine Koore või nahaga toitudele tuleb enne küpsetamist või ülessoojendamist mitmes kohas augud sisse
torgata, kuna muidu võib aur koguneda ja panna toidu lõhkema (nt kartulid, kala, kana, vorstid). Oluline! mune ei tohiks mikrolaineahjus kuumutada, sest need võivad lõhkeda, isegi pärast
küpsetamise lõppu (nt kooreta keedetud, kõvaks keedetud munad).
Segamine, keeramine ja ümberpaigutamine
Seismine Pärast küpsetamist on oluline toidul natuke seista lasta, et võimaldada kuumusel ühtlaselt toidus
Varjamine Mõned sulatatava toidu osad võivad soojaks muutuda. Sooje alasid saab varjata väikeste
Ühtlaseks küpsetamiseks on oluline toitu küpsetamise ajal segada, keerata ja ümber paigutada. Segage ja paigutage toitu ümber alati välisservalt keskosa poole.
jaotuda.
fooliumitükkidega, mis peegeldavad mikrolaineid (nt kanakoivad ja -tiivad).
Mikrolaineahjus kasutamiseks sobivad kööginõud
Kööginõud
Alumiiniumfoolium/ fooliumnõud
Pruunistusnõud
Portselan ja keraamika
Klaasnõud, nt Pyrex®
Metall
Plast/polüstüreen, nt kiirtoidupakendid
Toidukile
Külmutus­/küpsetuskotid
Papptaldrikud, -topsid ja köögipaber
Vitstest ja puidust nõud
Ümbertöödeldud paber ja ajalehepaber
Mikrolaineahjus
kasutamiseks
sobiv
/
/
Kommentaarid
Väikeseid alumiiniumfooliumi tükke saab kasutada toidu katmiseks, et vältida üleküpsetamist. Hoidke foolium vähemalt 2 cm kaugusel ahju seintest, sest võib tekkida kaarlahendus. Fooliumnõusid ei soovitata kasutada, kui tootja pole teisiti määranud. Järgige hoolega juhiseid.
Järgige alati tootja juhiseid. Ärge ületage etteantud kuumutusaegu. Olge eriti ettevaatlikud, kuna need nõud lähevad väga kuumaks.
Portselan, keraamika, glasuuritud savinõud ja luuportselan sobivad tavaliselt kasutamiseks, kui neil pole metallkaunistusi.
Õrnu klaasnõusid kasutades tuleb olla ettevaatlik, kuna need võivad äkilisel kuumutamisel katki minna või mõraneda.
Mikrolainevõimsust kasutades ei soovitata kasutada metallist küpsetusnõusid, kuna need tekitavad sädemeid ja tekib tuleoht.
Tuleb olla ettevaatlik, kuna osa nõusid moonduvad, sulavad või muudavad kõrgel temperatuuril värvi.
See ei tohiks toiduga kokku puutuda ja sellesse tuleb augud teha, et aur pääseks välja.
Nendesse tuleb teha augud, et aur pääseks välja. Veenduge, et kotid sobivad mikrolaineahjus kasutamiseks. Ärge kasutage plast- või metallkinnitusi, kuna need võivad sulada või süttida metalli kaarlahenduse tõttu.
Kasutage neid ainult soojendamiseks või niiskuse imamiseks. Tuleb olla ettevaatlik, kuna ülekuumenemine võib tekitada tuleohtu.
Nende materjalide kasutamisel valvake alati ahju, kuna ülekuumenemine võib põhjustada tuleohtu.
Need võivad sisaldada metallosakesi, mis tekitavad kaarlahenduse, mis võib põhjustada tuleohtu.
11
12
Mikrolaineahju kasutamine
MIKROLAINEAHJU KASUTAMINE
Mikrolaineahjus toidu valmistamine
Ahju saab programmeerida kuni 90 minutiks. Küpsetusaja määramise üksus ulatub 15 sekundist viie minutini. See sõltub küpsetusaja kogupikkusest, nagu on näidatud tabelis.
Küpsetusaeg Aja pikendamise üksus
0-5 minutit 15 sekundit
5-10 minutit 30 sekundit 10-30 minutit 1 minut 30-90 minutit 5 minutit
Käsitsi sulatamine
Käsitsi sulatamiseks (kasutamata automaatsulatuse valikut) kasutage võimsust 270 W. Sulatamise sümbol kuvatakse ekraanile iga kord, kui võimsus on valitud.
Mikrolaineahju võimsused
Teie ahjul on 6 võimsust:
Võimsuse seade Soovitatav kasutus
900 W / KÕRGE Kasutatakse kiireks küpsetamiseks või ülessoojendamiseks, nt supid, pajaroad, konservtoidud,
630 W Kasutatakse tihedate toitude, nt praadide, pikkpoisi ja valmistoidu pikemaks küpsetamiseks,
450 W Tihedate toitude korral, mille valmistamiseks on vaja pikka küpsetusaega, nt loomaliharoad, on
270 W / SULATUS Sulatamiseks valige see võimsus, et toit sulaks ühtlaselt. See võimsus sobib suurepäraselt ka riisi,
90 W See sobib õrnaks sulatamiseks, nt kreemikoogi või lehttaigna valmistamiseks. 0 W Kasutusel seadme mittetöötamise / köögitaimeri kasutamise ajal.
W = VATT
kuumad joogid, juurviljad, kala jne.
samuti õrnade roogade, nt juustukastme ja keeksi valmistamiseks. Vähendatud võimsusel ei kee kaste üle ja toit küpseb ühtlaselt, küpsemata külgedel üle.
soovitatav kasutada seda võimsust, et liha jääks õrn.
pasta ja klimpide madalal temperatuuril kuumutamiseks ning vanillikastme valmistamiseks.
Mikrolaineahju kasutamine
Näide: supi kuumutamine 2 minutit ja 30 sekundit mikrolaineahju võimsusel 630 W.
1. Vajutage kaks korda võimsuse nuppu.
×2
2. Sisestage aeg, keerates TAIMERI/KAALU nuppu päri-/vastupäeva, kuni kuvatakse aeg 2:30.
3. Vajutage nuppu START/QUICK.
×1
4. Kontrollige ekraani:
Oluline:
Kui võimsust ei valita, määratakse võimsuseks automaatselt KÕRGE/900 W.
Märkus:
Kui uks avatakse küpsetamise ajal, peatub küpsetusaeg digitaalsel kuval automaatselt. Küpsetusaeg
hakkab edasi jooksma, kui uks suletakse ja vajutatakse nuppu START/QUICK.
Kui soovite küpsetamise ajal võimsuse taset teada saada, vajutage üks kord nuppu VÕIMSUSE.
Saate küpsetamise ajal küpsetusaega suurendada/vähendada, keerates TAIMERI/KAALU nuppu.
Saate küpsetamise ajal võimsust muuta, vajutades VÕIMSUSE nuppu.
Programmi tühistamiseks küpsetuse ajal puudutage kaks korda nuppu STOP.
13
Köögitaimer
Näide: köögitaimeri seadmine 7 minutiks.
1. Vajutage 7 korda võimsuse nuppu.
2. Sisestage aeg, keerates TAIMERI/KAALU nuppu päri-/vastupäeva, kuni kuvatakse aeg 7:00.
3. Vajutage nuppu START/QUICK.
4. Kontrollige ekraani:
Märkus:
Taimeri peatamiseks vajutage nuppu STOP. Taimeri jätkamiseks vajutage nuppu
START/QUICK, väljumiseks vajutage uuesti nuppu STOP.
×7
×1
14
Mikrolaineahju kasutamine
30 sekundi lisamine
Nupp START/QUICK võimaldab kaht järgmist funktsiooni kasutada:
1.Otsekäivitus
Saate kohe käivitada küpsetamise mikrolaineahju võimsuse tasemel 900 W/KÕRGE 30 sekundiks, vajutades nuppu START/QUICK.
2.Küpsetusaja pikendamine
Saate küpsetusaega pikendada 30 sekundi kaupa, kui vajutate nuppu ahju töötamise ajal.
Märkus:
• Seda funktsiooni ei saa kasutada AUTOMAATKÜPSETUSE või AUTOMAATSULATUSE ajal.
Pluss ja miinus
Funktsioon PLUSSI ja MIINUST võimaldab lühendada või pikendada küpsetusaega automaatprogrammide kasutamise ajal.
Kui eelistate keedukartuleid, mis on küpsed, aga endiselt kõvad, kasutage MIINUST . Kui aga eelistate pehmemaid keedukartuleid, kasutage PLUSSI .
×1
×1
Näide: 0,3 kg kartulite pehmeks keetmine.
1. Valige vajalik menüü, vajutades kaks korda AUTOMAATKÜPSETUSE nuppu.
2. Keerake TAIMERI/KAALU nuppu, kuni kuvatakse 0,3 kg.
3. PLUSSI kohanduse valimiseks vajutage üks kord võimsuse nuppu.
4. Vajutage nuppu START/QUICK.
5. Kontrollige ekraani:
×2
×1
×1
Märkus:
PLUSSI/MIINUST katkestamiseks vajutage 3 korda võimsuse nuppu. PLUSSI valimisel kuvatakse ekraanil . MIINUST valimisel kuvatakse ekraanil .
Mitmeetapiline küpsetamine
MIKROLAINEAHJU kasutades saab programmeerida maksimaalselt 3-etapilise jada.
Näide: küpsetamine: 5 minutit võimsusel 900 W(1. etapp) 16 minutit võimsusel 270 W (2. etapp)
1. etapp
1. Vajutage üks kord võimsuse nuppu.
2. Sisestage soovitud aeg, keerates TAIMERI/KAALU nuppu päripäeva, kuni kuvatakse aeg 5:00.
3. Kontrollige ekraani:
Mikrolaineahju kasutamine
×1
15
2. etapp
1. Vajutage 4 korda võimsuse nuppu.
2. Sisestage soovitud küpsetusaeg, keerates TAIMERI/KAALU nuppu päripäeva, kuni kuvatakse aeg 16:00.
3. Vajutage nuppu START/QUICK.
4. Kontrollige ekraani:
Ahi küpsetab 5 minutit 900 W juures ja seejärel 16 minutit 270 W juures.
×4
×1
16
Mikrolaineahju kasutamine
Automaatküpsetus ja automaatsulatus
AUTOMAATKÜPSETUS ja AUTOMAATSULATUS arvutavad automaatselt õige küpsetusrežiimi ja -aja välja. Saate valida 6 AUTOMAATKÜPSETUSE ja 2 AUTOMAATSULATUSE menüü vahel.
Automaatküpsetus
Toit Sümbol
Jook
Keedetud kartulid / koorega kartulid
Külmutatud köögiviljad
Värsked köögiviljad
Külmutatud valmistoit
Kalafilee kastmega
Näide: 0,3 kg kartulite keetmine.
1. Valige vajalik menüü, vajutades kaks korda AUTOMAATKÜPSETUSE nuppu.
×2
2. Keerake TAIMERI/KAALU nuppu, kuni kuvatakse 0,3 kg.
3. Vajutage nuppu START/QUICK.
×1
4. Kontrollige ekraani:
Kui on vaja midagi teha (nt toitu ümber keerata), siis ahi peatub ja kõlab kell, ekraanil hakkab vilkuma allesjäänud küpsetusaeg ja sümbol. Küpsetamise jätkamiseks vajutage nuppu START/QUICK. Automaatküpsetuse lõpus peatub programm automaatselt. Heliseb kell ja küpsetuse sümbol hakkab vilkuma. Pärast 1 minutit ja meeldetuletuspiiksu kuvatakse kellaaeg.
Mikrolaineahju kasutamine
Automaatsulatus
Toit Sümbol
Liha/kala/linnuliha
Leib
Näide: 0,2 kg leiva sulatamine.
1. Valige vajalik menüü, vajutades kaks korda nuppu AUTOMAATSULATUSE.
2. Keerake TAIMERI/KAALU nuppu, kuni kuvatakse 0,2.
3. Vajutage nuppu START/QUICK.
4. Kontrollige ekraani:
17
×2
×1
Kui on vaja midagi teha (nt toitu ümber keerata), siis ahi peatub ja kõlab kell, ekraanil hakkab vilkuma allesjäänud küpsetusaeg ja sümbol. Küpsetamise jätkamiseks vajutage nuppu START/QUICK. Automaatsulatuse lõpus programm peatub automaatselt. Heliseb kell ja küpsetuse sümbol hakkab vilkuma. Pärast 1 minutit ja meeldetuletuspiiksu kuvatakse kellaaeg.
18
Programmitabelid
PROGRAMMITABELID
Automaatküpsetuse ja automaatsulatuse tabelid
Automaat-
küpsetus
Jook (tee/kohv) 1–6 tassi
Koorega keedetud kartulid
Külmutatud köögiviljad
Värsked köögiviljad
Külmutatud valmistoit (segatav)
Kaal (suurendatav
1 tass = 200 ml
0,2–1,0 kg (100 g) Kauss ja kaas
0,1–0,8 kg (100 g) Kauss ja kaas
0,1–0,8 kg (100 g) Kauss ja kaas
0,3–1,0 kg (100 g) Kauss ja kaas
üksus) / nõud
Nupp Protseduur
Pange tass pöördaluse serva poole.
x1
Keedukartulid: koorige kartulid ja lõigake ühesuurusteks tükkideks. Mundris ahjukartulid: valige sama suured kartulid ja peske
x2
need puhtaks.
Pange keedetud või koorega kartulid kaussi.
Lisage vajalik kogus vett, umbes 2 spl 100 g kohta, ja veidi
soola.
Katke kaanega.
Kella helisedes segage ja katke uuesti kaanega.
Pärast küpsetamist laske umbes 2 min seista.
Lisage 1 spl vett 100 g kohta ja maitse järgi soola. (Seentele
pole vaja vett lisada.)
Katke kaanega.
x3
Kella helisedes segage ja katke uuesti kaanega.
Pärast küpsetamist laske umbes 2 min seista.
Oluline: Kui köögiviljad on kokku külmunud, küpsetage
käsitsi.
Lõigake väikesteks tükkideks, nt ribadeks, kuupideks või viiludeks.
Lisage 1 spl vett 100 g kohta ja maitse järgi soola. (Seentele
x4
pole vaja vett lisada.)
Katke kaanega.
Kella helisedes segage ja katke uuesti kaanega.
Pärast küpsetamist laske umbes 2 min seista.
Pange toit sobivasse mikrolaineahjus kasutatavasse nõusse.
Lisage vedelikku, kui tootja on nii soovitanud.
Katke kaanega.
x5
Küpsetage kaaneta, kui tootja näeb niimoodi ette.
Kella helisedes segage ja katke uuesti kaanega.
Pärast küpsetamist segage ja laske umbes 2 min seista.
Kalafilee kastmega
Oluline: jahutatud toite küpsetatakse temperatuurilt 5 oC, külmutatud toite temperatuurilt –18 oC.
0,5–1,5 kg* (100 g) Ahjunõu ja mikrolaineahjule mõeldud toidukile
Vt kastmega kalafilee retsepte lk 20.
* Kõigi koostisainete kogukaal.
x6
Programmitabelid
19
Automaat -
küpsetus
Liha, kala, linnuliha
(Terve kala, kalalõigud, kalafileed, kanakoivad, kanarinnad, hakkliha, praelõik, karbonaad, kotletid, vorstid)
Leib 0,1–1,0 kg (100 g)
Kaal (suurendatav
üksus) / nõud
0,2–1,0 kg (100 g) Madal küpsetusvorm
Madal küpsetusvorm
Nupp Protseduur
Pange toit madalas küpsetusvormis pöördaluse keskele.
Pärast kellahelinat keerake toit ümber, paigutage ümber ja
x1
eraldage üksteisest. Katke õhukesed osad ja soojad kohad alumiiniumfooliumiga.
Pärast sulatamist keerake 15–45 minutiks
alumiiniumfooliumisse, kuni sulatatav toiduaine on täielikult sulanud. Märkus: Ei sobi terve linnu jaoks.
Hakkliha: Pärast kellahelinat keerake toit ümber. Eemaldage
võimalusel sulanud osad.
Jaotage madalasse küpsetusvormi ja pange see pöördaluse
keskele. 1,0 kg pange otse pöördalusele.
Pärast kellahelinat keerake ja paigutage viile ümber ning
x2
eemaldage sulanud viilud.
Pärast sulatamist keerake alumiiniumfooliumisse ja laske
5–15 minutit seista, kuni see on täiesti sulanud.
Oluline: Jahutatud toite küpsetatakse temperatuurilt 5 oC, külmutatud toite temperatuurilt –18 oC.
Märkus:
Sisestage ainult toidu kaal. Ärge arvake nõu kaalu sisse.
Toitude korral, mis kaaluvad rohkem või vähem kui automaatküpsetuse ja automaatsulatuse tabelites
toodud kaalud/kogused, kasutage käsitsi küpsetamist/sulatamist.
Lõpptemperatuur võib erineda. See sõltub algtemperatuurist. Veenduge, et toit on pärast küpsetamist kuum.
Kui on vaja midagi teha (nt keerata toit ümber), siis ahi peatub ja kõlab kell, ekraanil hakkab vilkuma allesjäänud küpsetusaeg ja sümbol. Küpsetamise jätkamiseks vajutage nuppu START/QUICK.
Pärast mikrolainerežiimi kasutamist võib jahutusventilaator tööle hakata.
Oluline: Automaatsulatus
1. Praelõigud ja karbonaaditükid peaksid ühe kihina külmutatud olema.
2. Hakkliha peaks õhukese kihina külmutatud olema.
3. Pärast ümberkeeramist katke sulanud osa väikeste lamedate alumiiniumfooliumitükkidega.
4. Linnuliha tuleks kohe pärast sulatamist töödelda.
20
Programmitabelid
Automaatküpsetuse retseptid
Kalafilee pikantse kastmega
1. Segage kastme koostisosad kokku.
2. Pange kalafilee ümarasse ahjunõusse, õhemad küljed suunaga keskele, ja raputage soolaga üle.
3. Valage kalafilee kastmega üle.
4. Katke mikrolaineahjule mõeldud toidukilega ja küpsetage režiimil AUTOMAATKÜPSETUS — kalafilee kastmega.
5. Pärast küpsetamist laske umbes 2 min seista.
0,5 kg 1,0 kg 1,5 kg
175 g 350 g 525 g konservtomatid (nõrutatud)
50 g 100 g 150 g mais
5 g 10 g 15 g tšillikaste
15 g 30 g 45 g peeneks hakitud sibul
1 spl 1–2 spl 2–3 spl punase veini äädikas
sinep, tüümian ja Cayenne’i pipar
250 g 500 g 750 g kalafilee
sool
Kalafilee karrikastmega
1. Pange kalafilee ümarasse ahjunõusse, õhemad küljed suunaga keskele, ja raputage soolaga üle.
2. Katke kalafilee banaaniviilude ja valmis karrikastmega.
3. Katke mikrolaineahjule mõeldud toidukilega ja küpsetage režiimil AUTOMAATKÜPSETUS — kalafilee kastmega.
4. Pärast küpsetamist laske umbes 2 min seista.
0,5 kg 1,0 kg 1,5 kg
250 g 500 g 750 g kalafilee
sool
50 g 100 g 150 g viilutatud banaan
200 g 400 g 600 g valmis karrikaste
Küpsetamistabelid
Kasutatavad lühendid
spl = supilusikatäis tass = tassitäis g = gramm ml = milliliiter min = minut
tl = teelusikatäis KG = kilogramm l = liiter cm = sentimeeter
Toidu ja joogi kuumutamine
Toit/jook
Piim 1 tass 150 900 W umbes 1 ärge katke Vesi 1 tass
6 tassi 1 nõu
Üks taldrikutäis köögivilju, liha ja lisandeid
Kogus
-g/ml-
Võimsus
-tase-
150 900
1000
400 900 W 4–6 piserdage kastmele natuke vett, katke kinni, segage kuumutamise
900 W 900 W 900 W
Aeg
-min-
umbes 2
8–10 9–11
ärge katke ärge katke ärge katke
vahepeal
Meetod
Programmitabelid
21
Toit/jook
Supp/hautis 200 900 W 1–2 katke kinni, segage pärast kuumutamist Köögiviljad 200
Liha, 1 viil* 200 900 W umbes 3 kallake peale õhuke kiht kastet, katke kinni Kalafilee* 200 900 W 3–5 katke kinni Kook, 1 tükk 150 450 W Beebitoit, 1 purk 190 450 W
Margariini/või sulatamine*
Šokolaadi sulatamine 100 450 W 3–4 segage aeg-ajalt
* jahutatud kujul
Kogus
-g/ml-
Võimsus
-tase-
900 W
500
50 900 W
900 W
Aeg
-min-
2–3
vajadusel lisage natuke vett, katke kinni, segage kuumutamise vahepeal
3–5
1
/2–1 pange madalasse küpsetusvormi
1
/2–1 kallake sobivasse mikrolaineahjus kasutatavasse nõusse, pärast
kuumutamist segage korralikult ja kontrollige temperatuuri
1
/
katke kinni
2
Meetod
Sulatamine
Toit
Guljašš 500 270 W 8–9 segage sulatamise vahepeal 10–30 Kook, 1 tükk 150 270 W 1–3 pange madalasse küpsetusvormi 5 Puuviljad ja
marjad, nt kirsid, maasikad, vaarikad, ploomid
Tabelis näidatud ajad on suunised, mis võivad erineda sõltuvalt toidu külmutustemperatuurist, omadustest ja kaalust.
Kogus
-g-
250 270 W 3–5 laotage ühtlaselt, pöörake poole sulatuse ajal ümber 5
Võimsus
-tase-
Aeg
-min-
Meetod
Seismisaeg
-Min-
Sulatamine ja küpsetamine
Toit
Kalafilee 300 900 W 9–11 katke kinni 2 Ühe taldriku eine 400 900 W 8–10 katke, segage 6 min pärast 2
Kogus
-g-
Võimsus
-tase-
Aeg
-min-
Meetod
Seismisaeg
-Min-
Liha ja kala küpsetamine
Toit
Praed (sea-, vasika-, lambaliha)
Rostbiif (keskmine)
Kalafilee 200 900 W 4–6 maitsestage, pange madalasse küpsetusvormi, katke kinni 3
Kogus
1000 1500
1000 1500
-g-
Võimsus
-tase-
630 W 630 W
630 W 630 W
Aeg
-min-
34–38
maitsestage, pange madalasse ahjuvormi, pöörake poole küpsetuse ajal ümber
53–58
20–24
maitsestage, pange madalasse küpsetusvormi, pöörake poole küpsetuse ajal ümber
27–31
Meetod
Seismisaeg
-Min-
10 10
10 10
22
Retseptid
RETSEPTID
Kõikide retseptide kogused selles raamatus on arvutatud 4 portsu tegemiseks, kui pole teisiti märgitud.
Retseptide kohandamine mikrolaineahju jaoks
Kui tahate oma lemmikretsepte mikrolaineahju jaoks kohandada, peaksite tähelepanu pöörama järgmisele: valmimisaega tuleb kolmandiku kuni poole võrra lühendada. Võtke eeskujuks selle raamatu retseptid. Suure vedelikusisaldusega toite, nagu liha, kala, linnuliha, köögivilju, puuvilju, hautiseid ja suppe, saab raskusteta mikrolaineahjus valmistada. Väikese vedelikusisaldusega toitudele, nagu valmistoitudele, tuleks enne kuumutamist või küpsetamist vedelikku lisada. Hautatavatele toorestele toitudele lisatavat vedeliku hulka tuleks umbes kahe kolmandikuni vähendada, võrreldes algretseptis antud kogusega. Vajadusel lisage küpsetamisel vedelikku. Lisatava rasva kogust võib märgatavalt vähendada. Toidu maitsestamiseks on piisav väike kogus võid, margariini või õli. Seetõttu on teie mikrolaineahi ideaalne madala rasvasisaldusega dieettoitude valmistamiseks.
Sibulasupp
1. Määrige kauss, lisage sibulaviilud, lihapuljong ja maitsetaimed. Katke ja küpsetage. 9–11 minutit: 900 W
2. Röstige saiaviilud, tükeldage kuubikuteks ja jaotage supikaussidesse. Valage supp röstsaiakuubikutele ja puistake peale juustu.
3. Pange kausid pöördalusele ja küpsetage. 1–3 minutit: 900 W
Nõud
Kaanega kauss (2-liitrine) 4 supikaussi (200 ml)
10 g või/margariin 100 g sibulad, viilutatud 800 ml loomalihapuljong
sool ja pipar 2 viilu sai 40 g riivitud juust
Merikeelefilee
1. Peske kala ja patsutage kuivaks. Eemaldage luud.
2. Lõigake sidrun ja tomatid õhukesteks viiludeks.
3. Määrige ahjunõu võiga. Pange kalafileed nõusse ja piserdage peale köögiviljaõli.
4. Raputage nõusse peterselli, asetage peale tomativiilud ja maitsestage. Tomatitele asetage sidruniviilud ja valage neile valget veini.
5. Asetage väikesed võitükid sidrunile, katke nõu ja küpsetage. 11–13 minutit: 630 W Pärast küpsetamist laske umbes 2 min seista.
Madal ovaalne ahjunõu koos
Nõud
mikrolaineahjule mõeldud toidukilega (umbes 26 cm pikkune)
400 g merikeelefilee 1 terve sidrun 150 g tomatid 10 g või 1 spl juurviljaõli 1 spl hakitud petersell
sool ja pipar 4 spl valge vein 20 g või/margariin
Zürichi vasikalihahautis
1. Lõigake vasikaliha ribadeks.
2. Määrige nõu võiga. Asetage liha ja sibul nõusse, katke see ja küpsetage. Segage küpsetamisel ühe korra. 6–9 minutit: 900 W
3. Lisage valget veini, praekastmepruunistajat ja koort, segage, katke nõu ja jätkake küpsetamist. Segage aeg-ajalt. 3–5 minutit: 900 W
4. Segage toitu pärast küpsetamist, laske umbes 5 minutit seista. Kaunistage peterselliga.
Täidetud sink
1. Segage spinat juustu ja toorjuustuga, maitsestage.
2. Pange igale keedusingiviilule lusikatäis täidist ja keerake rulli. Kinnitage see puutikuga.
3. Valmistage valge kaste: selleks valage vesi ja koor kaussi ja kuumutage. 2–4 minutit: 900 W Segage kastme põhja valmistamiseks jahu ja või, lisage vedelik ja vahustage, kuni see on lahustunud. Katke kauss, küpsetage, kuni kaste on paks. 1–2 minutit: 900 W Segage ja maitske.
4. Kallake kaste õlitatud nõusse, asetage täidetud singirullid kastmesse ja küpsetage kaane all. 12–14 minutit: 630 W Pärast küpsetamist laske umbes 5 min seista.
Retseptid
Nõud Kaanega nõu (2-liitrine)
600 g vasikalihafilee 10 g või/margariin 50 g peeneks hakitud sibul 100 ml valge vein
maitsestatud praekastmepruunistaja,
1
umbes
/2liitrit kastet 300 ml koor 1 spl hakitud petersell
Kaanega kauss (2-liitrine)
Nõud
Ovaalne ahjunõu (umbes 26 cm pikkune)
150 g hakitud lehtspinat 150 g 20% rasvasisaldusega toorjuust 50 g riivitud Emmentali juust
pipar ja paprika 8 viilu küpsetatud sink (400 g) 125 ml vesi 125 ml koor 20 g jahu 20 g või/margariin 10 g nõu määrimiseks võid/margariini
23
Vürtsine kalkunilihahautis
1. Määrige vorm.
2. Segage riis safraniga ja pange nõusse. Segage sibul, pipar, porru ja kalkunirind ning maitsestage. Pange peale võitükid.
3. Valage puljong nõusse, katke ja küpsetage. 4–6 minutit: 900 W 16–19 minutit: 270 W Pärast küpsetamist laske umbes 5 min seista.
Nõud
Ovaalne kaanega nõu (umbes 26 cm pikkune)
120 g pikateraline riis 1 pakk safran 10 g või/margariin 50 g viilutatud sibul 100 g viilutatud punane pipar 100 g viilutatud porru 300 g kuubikuteks lõigatud kalkunirind
pipar ja paprika 20 g või/margariin 300 ml loomalihapuljong
24
Retseptid
Lasanje
1. Purustage tomatid, segage singi ja sibula, küüslaugu, hakkliha ning tomatipüreega. Maitsestage, katke ja küpsetage. 5–8 minutit: 900 W
2. Segage crème fraiche piima, Parmesani juustu, maitsetaimede, õli ja vürtsidega.
3. Määrige nõu ja katke põhi umbes 1/ hakklihasegust pastale ja valage peale veidi kastet. Korrake
toimingut ja asetage kõige peale ülejäänud pasta. Katke pasta kastmega ja raputage peale Parmesani juustu. Küpsetage kaane all. 13–17 minutit: 630 W
Pärast küpsetamist laske umbes 5–10 minutit seista.
3 pastaga. Asetage pool
Kaanega kauss (2-liitrine), madal
Nõud
kandiline kaanega ahjunõu (umbes 20 x 20 x 6 cm)
300 g konserveeritud tomatid 50 g hakitud sink 50 g peeneks hakitud sibul 1 purustatud küüslauguküüs 250 g veisehakkliha 2 spl tomatipüree
sool ja pipar 150 ml crème fraiche 100 ml piim 50 g riivitud Parmesani juust 1 tl erinevad hakitud maitsetaimed 1 tl oliiviõli 1 tl juurviljaõli nõu määrimiseks 125 g lasagne verde 1 spl riivitud Parmesani juust
Peekonirisoto
1. Määrige vorm. Pange sibulad ja peekon nõusse, katke ja küpsetage. 2–3 minutit: 900 W
2. Lisage riis ja lihapuljong ning küpsetage. 3–5 minutit: 900 W 15–17 minutit: 270 W Pärast küpsetamist laske umbes 5 min seista.
3. Segage safraniga juust riisi sisse ja maitsestage.
Pirnid šokolaadikastmes
1. Pange suhkur, vanillisuhkur, pirniliköör ja vesi kaussi, segage, katke ja keetke. 1–2 minutit: 900 W
2. Asetage pirnid vedelikku, katke ja keetke. 5–8 minutit: 900 W Võtke pirnid keeduvedelikust välja ja pange külmikusse.
3. Valage 50 ml keeduvedelikku väiksemasse kaussi. Lisage šokolaad ja crème fraiche, katke ja keetke. 2–3 minutit: 900 W
4. Segage kastet hoolega, valage pirnidele ja serveerige.
Nõud Kaanega kauss (2-liitrine)
50 g tükeldatud läbikasvanud peekon 20 g või/margariin 50 g peeneks hakitud sibul 200 g risotoriis (Arboris) 400 ml loomalihapuljong 70 g Emmentali juust näpuo-
tsatäis
4 terved kooritud pirnid (600 g) 60 g suhkur 10 g vanillisuhkur 1 spl pirniliköör 150 ml vesi 130 g purustatud mõru šokolaad 100 g crème fraiche
safran
sool ja pipar
Nõud
Kaanega kauss (2-liitrine) Kaanega kauss (1-liitrine)
Vaarikakastmega mannapuding
1. Pange piim, suhkur ja mandlid kausi, katke ja keetke. 3–5 minutit: 900 W
2. Lisage manna, segage, katke ja küpsetage. 10–12 minutit: 270 W
3. Vahustage munakollased tassis veega ja lisage kuumale segule. Vahustage munavalged kõvaks vahuks ja lisage segule. Valage pudingisegu vormidesse.
4. Kastme valmistamiseks peske ja kuivatage vaarikad ja pange kaussi koos vee ja suhkruga. Katke ja kuumutage.
2–3 minutit: 900 W
5. Püreestage vaarikad ja serveerige mannapudingiga.
Juustukook
1. Segage kausis jahu, kakao, küpsetuspulber ja suhkur.
2. Lisage muna ja või ning segage köögikombainis.
3. Määrige koogivorm. Rullige taigen lahti ja laotage vormi, jättes 2 cm kõrguse serva. Küpsetage koogipõhi. 6–8 minutit: 630 W
4. Vahustage või suhkruga kergeks kohevaks vahuks. Segage aeglaselt munadega. Lisage segule toorjuust ja vanillipudingipulber.
5. Laotage täidis juustukoogipõhjale ja küpsetage. 15–19 minutit: 630 W
Retseptid
Nõud
Kaanega kauss (2-liitrine) 4 väikest vormi
500 ml piim 40 g suhkur 15 g purustatud mandlid 50 g manna 1 munakollane 1 spl vesi 1 munavalge 250 g vaarikad 50 ml vesi 40 g suhkur
Nõud
Lahtikäiv koogivorm (umbes 26 cm läbimõõduga)
Põhi:
300 g jahu 1 spl kakao 10 g küpsetuspulber 150 g suhkur 1 muna 10 g või/margariin vormi määrimiseks
Täidis:
150 g või/margariin 100 g suhkur 10 g vanillisuhkur 3 munad 400 g 20 % rasvasisaldusega toorjuust 40 g vanillipudingipulber
25
Šokolaadikook
1. Määrige vorm.
2. Vahustage või suhkruga kergeks kohevaks vahuks. Segage aeglaselt sisse munad, seejärel omavahel segatud jahu, küpsetuspulber ja kakao. Lisage piim, segage läbi ja küpsetage. 8–10 minutit: 630 W
3. Laske koogil pärast küpsetamist 10 minutit küpsetusnõus jahtuda.
Nõud
Ümmargune koogivorm (läbimõõt 21 cm, kõrgus 10 cm)
175 g või/margariin 175 g suhkur 3 munad 175 g jahu 1 tl küpsetuspulber 20 g kakao 50 ml piim
26
Hooldamine ja puhastamine
HOOLDAMINE JA PUHASTAMINE
ETTEVAATUST! ÄRGE KASUTAGE ÜHEGI MIKROLAINEAHJU OSA PUHASTAMISEL MÜÜGILOLEVAID KÜÜRIMISLAPPE VÕI AHJU PUHASTUSVAHENDEID, AURUPUHASTEID, ABRASIIVSEID JA KAREDAID PUHASTUSVAHENDEID, MIS TAHES VAHENDEID, MIS SISALDAVAD NAATRIUMHÜDROKSIIDI.
PUHASTAGE AHJU REGULAARSELT JA EEMALDAGE KÕIK TOIDUJÄÄTMED. Kui te ei hoia ahju puhtana, võib ahju pinna seisukord halveneda, mis võib omakorda lühendada seadme tööiga ja tekitada ohtlikke olukordi.
Ahju välispind
Ahju välispinda võib hõlpsasti puhastada pehme seebi ja veega. Veenduge, et pühite seebi ära niiske lapiga ja kuivatate välispinna pehme rätiga.
Juhtpaneel
Juhtpaneeli deaktiveerimiseks avage enne puhastamist ahju uks. Juhtpaneeli puhastamisel tuleks olla hoolikas. Pühkige paneeli vees niisutatud lapiga, kuni paneel on puhas. Vältige liigse vee kasutamist. Ärge kasutage keemilisi või abrasiivseid puhastusvahendeid.
Ahju sisepind
1. Puhastamiseks pühkige pärast iga kasutuskorda kõik toidujäätmed pehme ja niiske lapi või käsnaga, kuni ahi on veel soe. Suuremate plekkide puhul kasutage veidi seepi ja pühkige mitu korda niiske lapiga, kuni jäätmed on eemaldatud. Ärge eemaldage lainejuhi katet.
2. Veenduge, et seep ega vesi ei siseneks seintes olevatesse väikestesse õhuaukudesse, kuna see võib ahju kahjustada.
3. Ahju sisepinna puhastamisel ärge kasutage aerosool-puhastusvahendeid.
Pöördalus ja selle tugi
Eemaldage pöördalus ja selle tugi ahjust. Peske need kerges seebivees. Kuivatage pehme lapiga. Nii pöördalust kui ka selle tuge võib pesta nõudepesumasinas.
Uks
Kogu mustuse eemaldamiseks puhastage regulaarselt mõlemat ukse külge, ukse kinnitusi ja kinnituspindasid pehme ja niiske lapiga. Ahju ukse klaasi puhastamiseks ärge kasutage karedaid abrasiivseid puhastusvahendeid ega metallist abivahendeid, kuna need võivad pinda kriimustada, mille tagajärjel võib klaas puruneda. Oluline: Kasutada ei tohi aurupuhastit.
VÄHENDATUD VÕIMSUS
Oluline:
Kui küpsetate toitu üle tavapärase aja ainult 900 W võimsusega, langeb ahju võimsus automaatselt, et vältida ülekuumenemist. (Mikrolainete võimsustase väheneb 630 W-ni.) Pärast 90-sekundilist pausi saab taastada 900 W võimsuse.
Küpsetusrežiim Tavapärane aeg Vähendatud võimsus
Mikrolained — 900 W 20 minutit Mikrolained — 630 W
Mida teha, kui... ja tehnilised andmed
MIDA TEHA, KUI...
Probleem Kontrollige . . .
Mikrolaineahi ei tööta korralikult?
Mikrolainerežiim ei tööta?
Pöördalus ei pöörle? Kas pöördaluse tugi on korralikult ajamiga ühendatud.
Mikrolaineahju ei saa välja lülitada?
Sisevalgustus ei tööta?
Toidu soojendamine ja küpsetamine võtab kauem aega kui varem?
Kas kaitsmed kaitsmekarbis töötavad.
Kas on esinenud voolukatkestusi.
Kui kaitsmed põlevad pidevalt läbi, pöörduge kvalifitseeritud elektriku poole.
Kas uks on korralikult suletud.
Kas ukse kinnitused ja nende pinnad on puhtad.
Kas nuppu START/QUICK on vajutatud.
Ega ahjunõu ei ulatu üle pöördaluse servade.
Ega toit ei ulatu üle pöördaluse servade ega takista selle pöörlemist.
Ega pöördaluse all olevas süvikus ei ole takistusi.
Ühendage seade kaitsmekarbist lahti.
Võtke ühendust kohaliku AEG hoolduskeskusega.
Võtke ühendust kohaliku AEG hoolduskeskusega. Ahjus olevat elektripirni tohivad vahetada
ainult koolitatud AEG hooldustehnikud.
Seadke pikem küpsetusaeg (topeltkogus = peaaegu topeltaeg).
Kui toit on tavapärasest külmem, pöörake toitu aeg-ajalt või.
Suurendage seadme võimsust.
TEHNILISED ANDMED
27
Vahelduvvoolu liini pinge 230 V, 50 Hz, ühefaasiline Jaotus süütenöör/võimsuslüliti Nõutav vahelduvvoolupinge: Mikrolaine 1,3 kW Väljundpinge: Mikrolaine 900 W (IEC 60705) Mikrolaine sagedus 2450 MHz * (2 rühm / klassi B) Välismõõtmed: MC2664E 594 mm (L) x 459 mm (K) x 404 mm (S) Ava mõõtmed: 342 mm (L) x 207 mm (K) x 368 mm (S) ** Ahju mahutavus 26 liitrit ** Pöördalus ø 325 mm, klaas Kaal umbes 19 kg Ahjuvalgusti lamp 25 W / 240–250 V
* See toode vastab Euroopa standardi EN55011 nõuetele.
Standardi kohaselt liigitub see seade 2 rühma B-klassi seadmete hulka. 2 rühm tähendab, et seade on ette nähtud raadiosagedusenergia genereerimiseks elektromagnetkiirgusena toidu kuumtöötlemiseks. Klassi B seade tähendab, et seade on mõeldud kasutamiseks koduses majapidamises.
** Sisevõimsus on arvutatud maksimaalse laiuse, sügavuse ja kõrguse põhjal.
Tegelik toidu mahutavus on väiksem.
See ahi vastab direktiivide 2004/108/EC, 2006/95/EC ja 2005/32/EC nõuetele.
TEHNILISI ANDMEID VÕIDAKSE ILMA EELNEVA TEAVITUSETA SEADME JÄTKUVA PARANDAMISE EESMÄRGIL MUUTA
Minimaalne 10 A
28
Paigaldamine
PAIGALDAMINE
Mikrolaineahju võib paigaldada asukohta A või B.
Asend Niši suurus
A 560 x 550 x 450 B 560 x 500 x 450
Mõõtmed (mm)
Seadme paigaldus
1. Eemaldage pakendi kõik osad ja kontrollige, kas seade on terve.
2. Paigutage seade köögikappi aeglaselt ja jõudu kasutamata, kuni ahju esiraam kinnitub vastu kapi esiserva.
3. Veenduge, et seade oleks stabiilne ega oleks kaldu. Kontrollige, kas raami ülaosa ja kapiukse vahel on 4 mm vaba ruumi (vt joonist).
1. kinnitusviis
Kinnitage ahi paigale kaasasolevate kruvidega. Fikseerimispunktid asuvad ahju üla- ja alanurkades.
2. kinnitusviis
Vaadake ahjuga kaasasolevat näidislehte.
L S K
Tavaline
ahi
Asend A
Asend B
4 mm
Seadme ühendamine toiteallikaga
• Elektripistikupesa peab alati olema juurdepääsetav, et seadme saaks hädaolukorras hõlpsasti pistikust lahti ühendada. Teine võimalus on ahi toiteallikast isoleerida, ühendades lüliti juhtmete ühendamise eeskirjade kohaselt püsijuhtmestikku.
• Seinakontakt ei tohi olla seinakapi taga.
• Kõige parem asukoht on seinakapi kohal, vt (A).
• Ühendage seade ühefaasilisse 230 V / 50 Hz vahelduvvooluvõrku õigesti paigaldatud maandusega pistiku kaudu. Pistikupesa peab olema sulatatud 10 A kaitsmega.
• Toitejuhet tohib vahetada vaid elektrik.
• Enne paigaldamist siduge toitejuhtme külge nöörijupp, mis hõlbustaks ühendamist asukohaga (A), kui seadet paigaldatakse.
Kui paigaldate seadme kõrge servaga seinakappi, ÄRGE vigastage toitejuhet.
Ärge kastke toitejuhet või pistikut vette või muu vedeliku sisse.
Elektrilised ühendused
Paigaldamine
29
(A)
HOIATUS! SEADE PEAB OLEMA MAANDATUD Tootja ei võta endale mingit vastutust, kui seda ohutusmeedet ei järgita.
• Kui seadme küljes olev pistik ei ühildu seinakontaktiga, peate helistage oma kohalikule AEG teenuse
agent.
30
Keskkonnateave
KESKKONNATEAVE
Pakkematerjalide ja vanade seadmete keskkonnasõbralik käitlemine
Pakkematerjalid
AEG mikrolaineahjud vajavad transportimisel kaitseks tõhusat pakkimist. Kasutatakse vaid minimaalseid vajaminevaid pakkematerjale. Pakkematerjalid (nt foolium või vahtplast) võivad olla lastele ohtlikud.
Lämbumisoht. Hoidke pakkematerjalid laste käeulatusest eemal.
Kõik kasutatud pakkematerjalid on keskkonnasõbralikud ja korduvkasutatavad. Papp on tehtud taaskasutatud paberist ja puidust osad on tehtud töötlemata puidust. Plastosad on tähistatud järgmiselt: PE — polüetüleen ehk pakkekile, PS — polüstüreen ehk pakkematerjal (CFC- (klorofluorosüsiniku-) vaba), PP — polüpropüleen ehk pakkepaelad. Pakkematerjalide kasutamisel ja korduvkasutamisel säästetakse tooraineid ja vähendatakse jäätmehulka. Pakendid tuleb viia lähimasse korduvkasutuskeskusesse. Teabe saamiseks võtke ühendust kohaliku omavalitsusega.
Vanade seadmete käitlemine
Vanad seadmed tuleb enne äraviskamist muuta ohutuks, eemaldades pistiku ja lõigates ning ära visates toitejuhtme. Seejärel tuleb see viia lähimasse käitluskohta. Uurige kohalikust omavalitsusest või keskkonnakaitseasutusest, kas teie läheduses on mõni korduvkasutusega tegelev ettevõte.
Tootel või selle pakendil olev sümbol näitab, et seda toodet ei tohi kohelda olmejäätmena. Selle asemel tuleb see käitlemiseks viia vastavasse elektri- ja elektroonikaseadmete jäätmete kogumispunkti. Kindlustades toote õigesti käitlemise aitate ära hoida võimalikke negatiivseid tagajärgi keskkonnale ja inimeste tervisele, mis võivad tekkida toote sobimatu jäätmekäitluse tõttu. Lisateabe saamiseks selle toote korduvkasutuse kohta võtke ühendust kohaliku omavalitsusega, olmejäätmeid käitleva ettevõttega või poega, kust toote ostsite.
Loading...
+ 94 hidden pages