AEG LAVATHERM 57520 electronic User Manual [fi]

Page 1
LAVATHERM 57520 electronic57520 electronic
Kondensoiva pyykinkuivaaja
Käyttöohje
Page 2
Arvoisa asiakas,
Pai
ill
lue tämä käyttöohje huolellisesti läpi. Ota huomioon erityisesti tämän käyttöohjeen ensimmäisellä sivulla
olevat turvallisuusohjeet! Säilytä tämä käyttöohje niin että voit etsiä siitä tietoja ja neuvoja myöhemminkin. Anna käyttöohje laitteen seuraavalle omistajalle.
Varoituskolmion ja/tai merkkisanojen (Varoitus!, Varo!, Huomio!)
1
avulla painotetaan ohjeita, jotka ovat tärkeitä sinun turvallisuudellesi tai laitteen toimintakyvylle. Niitä on ehdottomasti noudatettava.
0 Tämä merkintä ohjaa sinua askel askeleelta laitteen käytössä.
Tämän merkin jälkeen saat laitteen hallintaan ja näppärään käyttöön
3
liittyviä lisätietoja.
Laitteen taloudelliseen ja ympäristöä säästävään käyttöön liittyvät
2
vinkit ja ohjeet on merkitty apilanlehdellä.
Käyttöohjeessa on ohjeita myös mahdollisesti esiintyvien häiriöiden omatoimista poistamista varten, katso kappale ”Mitä tehdä, jos...”.
nettu ympäristöä säästävälle paper
Se, joka ajattelee ekologisesti, toimii myös sen mukaisesti ...
2
e.
Page 3
Sisältö
Turvallisuusohjeet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5
Yleiset ohjeet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8
Jätehuolto . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8
Ympäristovinkkejä . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9
Laitteesi tärkeimmät tunnusmerkit . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 11
Laitteen rakenne . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 12
Etupuoli . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 12
Käyttöliuska . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 13
Ohjelmavalitsin . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 14
Ennen ensimmäistä kuivausta . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 14
Lyhytkuvaus laitteen käytöstä . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 15
Kuivaus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 16
Pyykin valmistelu . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 16
Avaa täyttöluukku. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 16
Pyykin laittaminen kuivausrumpuun . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 16
Täyttöluukun sulkeminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 16
Kuivausohjelman säätö . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 16
Käynnistyksen ajastus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 17
Kuivausohjelman käynnistys . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18
Pyykin ottaminen seis tai lisääminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18
Kuivauksen päättyminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18
Pyykin ottaminen pois koneesta . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18
Tyhjennä vesisäiliö . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 19
Luukun tiivisteen puhdistaminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 19
Nukkasihti puhdistaminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 20
Lauhdutin puhdistus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 21
Kuivaajan virran katkaiseminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 21
Ohjelmataulukot . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 22
Vähän tietoja tekstiileistä . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 24
Hoitomerkinnät . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 24
3
Page 4
Sisältö
Puhdistus ja hoito . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 25
Lauhdutin puhdistus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 25
Suodattimen alueen puhdistus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 25
Rummun puhdistaminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 26
Liuskojen ja käyttönäppäinten yms. puhdistaminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 26
Luukun tiivisteen puhdistaminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 26
Mitä tehdä, jos ...? . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 27
Hehkulampun vaihtaminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 29
Luukun vasteen vaihtaminen . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 30
Tekniset tiedot . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 32
Sähköliitäntä . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 32
Ohjeita sähköasentajalle . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 32
Erityiset lisävarusteet . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 33
Asennussarja, jolla kondensaatti voidaan johtaa erikseen viemäriin . . . . . . 33
Asennussarjat pesu-kuivaus-torni . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 33
Indeksi . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 34
Huolto ja varaosat . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 35
4
Page 5
Turvallisuusohjeet
1 Turvallisuusohjeet
AEG-sähkölaitteiden turvallisuus vastaa tekniikan hyväksyttyjä sääntöjä ja laiteturvallisuuslakia. Kuitenkin on meistä valmistajana aiheellista tutustuttaa sinut seuraaviin turvallisuusohjeisiin:
Yleinen turvallisuus
• Vain koulutuksen saaneet ammattihenkilöt saavat suorittaa kuivaus­rummussa tehtävät korjaukset. Epäasianmukaisista korjauksista voi aiheutua huomattavia vaaratilanteita laitteen käyttäjälle. Käänny kor­jaustapauksessa huoltopalvelumme tai AEG:n valtuuttamien erikoisliik­keiden puoleen.
• Tarkista ennen laitteen käyttöönottoa, että sen arvokilvessä mainittu virtalaji ja nimellisjännite ovat yhtäpitäviä sijoituspaikan virtalajin ja verkkojännitteen kanssa. Käytetyn virtapiirin vaatiman suojauksen löy­dät myöskin arvokilvestä.
• Älä koskaan ota kuivausrumpua käyttöön, jos sähköverkkojohto on viallinen tai jos käyttöliuska, työtaso tai jalustan alue on vahingoittu­nut niin, että sitä kautta voidaan päästä suoraan laitteen sisäosaan.
• Kytke kuivausrumpu seis päältä ennen puhdistus-, hoito- tai huolto­töitä! Turvallisinta on irrottaa verkkopistoke pistorasiasta tai – jos kyseessä on kiinteä sähköasennus – kytkeä varokekotelossa oleva LS­kytkin seis päältä tai kiertää ruuvivaroke kokonaan irti.
• Älä koskaan vedä verkkojohtoa irti pistorasiasta pitämällä kiinni joh­dosta; pidä aina kiinni pistokkeesta.
• Älä nojaa avoinna olevaan oveen, laite saattaa kaatua.
• Älä ruiskuta kuivausrumpua vesisuihkulla. Sähköiskun vaara!
• Rummun valaistusta varten olevan hehkulampun suojuksen on oltava ruuvattuna paikoilleen.
• Kun suljet luukun, varo jättämästä pyykkiä sen väliin.
• Jos keskeytät kuivauksen ottaaksesi pyykkiä seis koneesta: pyykki ja rumpu saattavat olla kuumia.
• Et saa käyttää monipistokerasioita, kytkimiä tai jatkojohtoja. Ylikuume­nemisesta aiheutuu palovaara!
5
Page 6
Turvallisuusohjeet
Lasten turvallisuus
• Lapset eivät usein osaa tunnistaa sähkölaitteiden käsittelyyn liittyviä vaaroja. Pidä lapsia sen takia silmällä laitteen ollessa käynnissä äläkä anna lasten leikkiä kuivausrummun kanssa – lapset saattavat lukita itsensä laitteen sisälle.
• Pakkauksen osat (esim. muovit, styropori) voivat olla vaarallisia lapsille. Tukehtumisvaara! Älä anna lapsille pakkauksen osia.
• Pidä huolta siitä, etteivät lapset tai kotieläimet kiipeä pyykinkuivaajan rumpuun. Pidä pyykinkuivaajan luukku sen takia suljettuna, kun laitetta ei käytetä.
Käyttötarkoituksen mukainen käyttö
• Kuivausrumpuun ei saa turvallisuussyistä tehdä uudistuksia tai muu­toksia.
• Käytä kuivausrumpua vain kotitaloudessa olevan tavallisen pyykin kui­vaamiseen! Jos laitetta käytetään käyttötarkoituksen vastaisesti tai väärin, ei valmistaja voi korvata käytöstä mahdollisesti aiheutuvia vahinkoja.
• Kuivaa vain pyykkiä, joka on pesty vedessä. Erityisesti tulenaroilla puh­distus- ja liuotinaineilla (pesubensiinillä, alkoholilla, tahranpoistoai­neilla ja muulla vastaavalla) käsiteltyjä tekstiilejä ei saa kuivattaa kuivausrummussa. Tulipalovaara! Räjähdysvaara!
• Vaatekappaleita, joissa on vaahtokumia tai kumimaista materiaalia, ei saa kuivattaa kuivausrummussa. Tulipalovaara!
• Hyvin huonokuntoisia (kovin kuluneita) vaatekappaleita tai esim. irto­naisella täytteellä täytettyjä tyynyjä, jotka saattavat olla epätiiviitä, ei saa kuivata kuivaajassa. Palovaara!
• Pyykki, jossa on jäykkiä osia (kynnysmatot), ja liian täysi rumpu peittä­vät ilmaraot. Älä täytä rumpuun enempää kuin maks. 5 kg! Ylikuumu­misvaara! Tulipalovaara!
• Kuivaa vain pyykkiä, jonka sisällä ei ole räjähdyskykyisiä esineitä (tupa­kansytyttimiä, spraypurkkeja). Tulipalovaara! Räjähdysvaara!
• Puhdista nukkasiivilä jokaisen kuivauksen jälkeen.
• Puhdista lauhdutin säännöllisesti.
• Kun käytössä on pesu-kuivaustorni, kuivausrummun päälle ei saa lait­taa mitään esineitä, sillä ne saattavat pudota koneiden käytön aikana.
6
Page 7
Turvallisuusohjeet
Sijoitus ja liitäntä
• Jos kuivausrumpua on kannettava, irrota jalustan liuska ennen kanta­mista!
• Tarkista, ettei kuivausrumpu ole vaurioitunut kuljetuksessa. Älä missään tapauksessa asenna vaurioitunutta laitetta! Käänny laitteen toimittajan puoleen, jos laitteesta löytyy vaurioita.
• Älä sijoita kuivausrumpua tiloihin, joissa lämpötila voi laskea nollan alapuolelle!
• Sijoita kuivausrumpu vaakasuoraan asentoon!
• Älä sijoita kuivausrumpua pitkäkarvaisille kokolattiamatoille! Ilmankierto ilmakanavissa estyy!
• Jos sijoitat kuivausrummun kaasu-, hiili- tai sähkölieden viereen: Kui­vausrummun ja lieden väliin on sijoitettava lämpöä eristävä, palamaton levy (mitat: 85x57,5cm).
• Laitteen pistokkeeseen on päästävä käsiksi myös pyykinkuivaajan sijoi­tuksen jälkeen.
• Varmista, ettei kuivaaja ole verkkojohdon päällä.
• Sähkölaitosten teknisten liitäntäehtojen mukaan saa kiinteän asennuk­sen sähköverkkoon suorittaa vain valtuutettu sähköasentaja.
7
Page 8
Yleiset ohjeet
3 Yleiset ohjeet
• Tärkätystä pyykistä jää rumpuun tärkkikerros eikä se sen takia sovellu
kuivattavaksi pyykinkuivaajassa.
• Jos ylität ohjelmataulukossa annetut täyttömäärät, voit varautua sii-
hen, että vaatteet rypistyvät! Kun kuivaat hyvin arkoja kankaita, tulisi sinut laittaa kuivaajaan pyykkiä korkeintaan 1,5kg.
• Tiedoksesi: Vaatteiden kuluminen johtuu 70 prosenttisesti niiden käy-
töstä, 20 prosenttisesti pesusta ja vain 10 prosenttisesti kuivaamisesta pyykinkuivaajassa. Kuivaajassa kuluminen kerääntyy nukkasuodatti­meen nukan muodossa. Koneellisen kuivauksen yhteydessä irtoaa vain n. 0,03g nukkaa / kilo pyykkiä.
2 Jätehuolto
Pidä huoli pakkausmateriaalin hävityksestä!
Hävitä pyykinkuivaajasi pakkausmateriaali oikealla tavalla. Kaikki pak­kauksissa käytetyt materiaalit ovat ympäristöystävällisiä ja kierrätyskel­poisia.
• Muovimateriaalit on merkitty seuraavasti:
– >PE< polyeteeniä, esim. pakkausfoliot – >PS< polystyreeniä, esim. pehmusteina olevat osat (aina ilman
kloorattuja fluorihiilivetyjä)
– >POM< polyoksymetyleeniä, esim. muovikiinnittimet Pahvit on valmistettu keräyspaperista ja voidaan antaa paperinkeräyk­seen.
8
Pidä huoli vanhan laitteen hävityksestä! Varoitus! Kun kuivausrumpu otetaan seis käytöstä: irrota pistoke pisto-
1
rasiasta, leikkaa sähköjohto poikki, hävitä pistoke ja loput sähköjoh­dosta ja tuhoa luukun lukko. Kun menettelet näin, eivät lapset leikkiessään pysty lukitsemään itseään sisälle laitteeseen ja joudu näin hengenvaaraan.
Kun jonain päivänä otat laitteen lopullisesti seis käytöstä: vie se lähim­pään kierrätyskeskukseen tai liikkeeseen, josta ostit sen. He ottavat lait­teen takaisin pientä kulukorvausta vastaan.
Materiaaleja voidaan kierrättää niiden tunnusmerkintöjen mukaisesti. Käytöstä poistettujen laitteiden purkamiseen riittävät tavalliset työ­kalut (ristikantaruuvitaltta, vasara).
Page 9
Ympäristovinkkejä
2 Ympäristovinkkejä
• Älä käytä pesussa huuhteluaineita! Pyykinkuivajassa tulee pyykistäsi myös ilman huuhtaluaineita kuohkeaa ja pehmeää. Kokeilepas!
• Ravistele pyykkiä! Älä laita mytyssä kuivaajaan. Ravistele pyykkiä, ennen kuin laitat sen kuivaajaan. Näin vältät pitem­piä pyörimisaikoja ja ryppyjen muodostumista. Linkoa pyykkiä tar­peeksi! Perussääntönä on: Mitä paremmin linkoat pyykin ennen kuivausta, sitä taloudellisemmin kuivaajasi työskentelee. Seuraavaan taulukkoon olemme koonneet konkreettisia tietoja kulu­tuksesta linkouksen kierrosluvusta riippuen. Tiedot koskevat 5kg:n pyykkimäärää, joka on kuivattu ohjelmalla PUUVILLA KAAPPIKUIVA:
Linkous: Kuivaus:
Kierrosta
minuutissa
800 3,5 70 90 3,5
1000 3,0 59 85 3,0
1200 2,7 53 75 2,7
1400 2,5 50 70 2,6
1600 2,2 44 65 2,5
Jäljelle jäänyt kosteus
litroina %:ina
Ajan tarve
minuuteissa
Energian tarve
kWh:na
• Älä peitä tai täytä näitä tuuletusaukkoja, koska se voi vaikuttaa laitteen toimintaan!
• Huolehdi tilan riittävästä tuuletuksesta!
• Noudata täyttömäärää koskevia tietoja! Pyykinkuivaaja työskentelee säästäväisesti vain silloin, kun noudatat ohjelmataulukossa annettuja täyttömääriä. Älä laita kuivaajan myös­kään liian vähän pyykkiä kerrallaan.
9
Page 10
Ympäristovinkkejä
• Valise oikea kuivausohjelma! Valitse pyykkilajille ja- määrälle sopiva kuivausohjelma. Näin kuivaaja toimii taloudellisimmin. Muutamia kulutusarvoja: .
Kuivausohjelma
PUUVILLA KAAPPIKUIVA
PUUVILLA SILITYSKUIVA
SEKOITEKUITU KAAPPIKUIVA
1) lingottu 800 kierroksella minuutissa
2) lingottu 1000 kierroksella minuutissa
1
1
2
Täyttömää
rä kiloissa
5 90 3,5
5 70 2,8
2,5 35 1,3
kesto
minuuteissa
Jos sinulla ei ole tarpeeksi kuivattavaa pyykkiä yhtä kuivausastetta var­ten (esim. SILITYSKUIVA), tulisi sinun taloudellisista syistä kuivata por­taittain: Täytä kuivaaja ja valitse ohjelma SILITYSKUIVA; ota ohjelman päätyttyä seis kuivaajasta silitettävät vaatteet. Kuivaa loput kuivaajassa olevat pyykit kuiviksi ohjelmalla KAAPPIKUIVA.
• ARKA PYYKKI-näppäimen käyttö vain, kun täyttömäärä on enintään 2,5kg!
• Puhdista nukkasihti jokaisen kuivauskerran jälkeen!
• Tyhjennä vesisäiliö jokaisen kuivauksen jälkeen! Varo! Tiivistetty vesi ei sovellu juotavaksi tai käytettäväksi elintarvik-
1
keisiin. Kerääntynyttä tiivistettyä vettä voit käyttää kotitaloudessa tislatun
veden tapaan. Se pitäisi kuitenkin ensin kaataa paperisuodattimen läpi.
• Puhdista lauhdutin säännöllisesti! Kun puhdistat lauhdutin säännöllisesti, kuluttaa pyykinkuivaaja vähem­män energiaa.
energian
kulutus kWh:na
10
Page 11
Laitteesi tärkeimmät tunnusmerkit
Laitteesi tärkeimmät tunnusmerkit
• Ohjelman ja ajan säätö ohjelmavalitsimen kautta
ARKA PYYKKI-näppäin arkojen tekstiilien säästävä kuivaaminen
MERKKIÄÄNI valittavissa; ohjelman päätyttyä kuuluu MERKKIÄÄNI tietyin aikavälein
LYHYT OHJELMA-näppäin nopeampi kuivaaminen
Ajastus: ohjeman käynnistymistä voidaan siirtää 3, 6 tai 9 tuntia.
Näyttö ilmoittaa asetetun käynnistysajan siirron.
Ohjelman kulun näyttö
11
Page 12
Laitteen rakenne
Laitteen rakenne
Etupuoli
Käyttöliuska
Hehkulamppu sisävalaistusta
varten
(rummun
sisällä)
Arvokilpi
Ilmakanavat
Jalat
(kaikkien korkeus säädettävissä)
Kondensaattisäiliö,
jossa kahva
Jalustaliuska
poistettavissa
Nukkasihti
Täyttöluukku
(vaste vaihdettavissa)
12
Page 13
Laitteen rakenne
Käyttöliuska
A
B
D
A Ohjelmavalitsin: kuivausohjelman säätö B Ohjelman kulun näyttö: kuivauksen kulloinkin meneillä olevan vaiheen
näyttöön syttyy valo.
C Näppäimistö- ja näyttöryhmä
– ARKA PYYKKI-näppäin: aroille tekstiileille. Ei toiminnassa, kun on pai-
nettu LYHYT OHJELMA-painiketta
– MERKKIÄÄNI-näppäin: Jos kytketty päälle, kuulet äänimerkin, kun
ohjelma on päättynyt; ota pyykit seis koneesta.
– LYHYT OHJELMA-näppäin: nopeuttaa kuivausta. Ei voida käyttää
ohjelmissa PUUVILLA KOSTEAHKO, SILITYSKUIVA ja MANKELIKUIVA sekä ohjelmassa SEKOITEKUITU KOSTEAHKO. LYHYT OHJELMA-painike
ei ole toiminnassa, kun on painettu ARKA PYYKKI-painiketta. – KÄYNNISTYS/TAUKO-näppäin: ohjelman käynnistys tai keskeytys. – AJASTUS-näppäin: käynnistysajan asettaminen 0, 3, 6 ja 9 tunnin
välille; näyttö näyttöruudussa. – Näyttö: ilmoittaa kuivausohjelman käynnistymiseen olevan ajan
(tunnit).
D Ohjeita käyttäjälle:
– LAUHDUTIN-näyttö: puhdista lauhdutin! – VESISÄILIÖ-näyttö: tyhjennä kondensaattisäiliö! – NUKKASIHTI-näyttö: puhdista nukkasihti!
C
13
Page 14
Ennen ensimmäistä kuivausta
Ohjelmavalitsin
•Asento SEIS: pyykinkuivaaja on kytketty seis päältä
•Asento VALO: kun täyttöluukku on auki, rumpuun syttyy valo
•PUUVILLA-ohjelmaryhmä: Tästä löydät ohjelmat, joilla kuivataan puuvilla- ja pellavakankaat; kuivattavan pyykin paino enintään 5kg.
• SEKOITE KUITU-ohjelmaryhmä: Tästä löydät kaikki ohjelmat, joilla kui­vataan sekoitekuitu ja tekokuidut; kui­vattavan pyykin paino enintään 2,5kg.
•Aikaohjelmat: pyykin kuivaaminen kuivemmaksi tai alle 1kg:n pyykkimäärien kuivaaminen
• SILIÄVÄT +: Erityinen kuivausohjelma, jossa on siliävien tekstiilien rypistymisenesto; enimmäistäyttö: 1kg.
• VILLA: Villatekstiilien jälkikäsittelyyn ilma­kuivauksen jälkeen. enimmäistäyttö: 1 kg.
• Ohjelma KUIVAPESU takaa parhaan mahdollisen tuloksen, kun tekstiileitä ”kuohkeutetaan” tai puhdistetaan tavallisilla kuivapesuaineilla (noudata valmistajan antamia käyttöä koskevia ohjeita); ohjelman kesto: 35 minuuttia; enimmäistäyttö: 1kg.
Ennen ensimmäistä kuivausta
0 Pyyhi kuivausrumpu kostealla liinalla tai laita rumpuun kosteita pyyh-
keitä ja kuivaa lyhytohjelmalla (20 min.).
14
Page 15
Lyhytkuvaus laitteen käytöstä
Lyhytkuvaus laitteen käytöstä
• Linkoa pyykki mahdollisimman tehokkaasti.
• Valmistele pyykki.
• Avaa luukku ja laita pyykit koneeseen.
• Sulje luukku. Huom! Varmista, ettei pyykkiä jää luukun väliin.
• Säädä kuivausohjelma – ohjelmavalitsimesta – mahdollisesti näppäimistä ARKA PYYKKI, MERKKIÄÄNI, LYHYT
OHJELMA.
• Esivalitse käynnistysaika?
• Käynnistä ohjelma. Paina KÄYNNISTYS/TAUKO-näppäintä. Ohjelman kulun aikana voit avata kuivausrummun luukun ottaaksesi
pyykkiä seis tai lisätäksesi pyykkiä. Ohjelman päätyttyä
(merkkivalo LOPPU / RYPISTYMISEN ESTO syttyy, mahdollisesti asetettu äänimerkki kuuluu, rypistymisen esto käynnistyy):
• Ota pyykit ulos.
• Tyhjennä vesisäiliö.
• Puhdista nukkasihti. Kun näyttö LAUHDUTIN palaa:
• Puhdista lauhdutin ehdottomasti!
• Kytke kuivaajan virta pois päältä kääntämällä ohjelmanvalitsin kohtaan SEIS.
15
Page 16
Kuivaus
Kuivaus
Pyykin valmistelu
• Jotta voit estää pyykin menemisen sykkyrälle: sulje vetoketjut; napita/ sulje pussilakanat ja tyynynpäälliset; sido irralliset, esim. esiliinojen, nauhat yhteen.
•Tyhjennä taskut.
• Poista metalliosat (klemmarit, lukkoneulat, ...).
• Käännä kaksinkertaisesta kankaasta olevat vaatteet (käännä esimerkiksi puuvillavuoriset anorakit niin, että puuvillapuoli on ulospäin). Nämä kankaat kuivuvat silloin paremmin.
• Ravistele pyykkiä. Älä laita sitä mytyssä kuivaajaan.
Avaa täyttöluukku.
Sinulla on kaksi mahdollisuutta avata täyttöluukku:
• Paina ovea voimakkaasti (painopiste )
Pyykin laittaminen kuivausrumpuun
• Laita valmistellut ja ravistellut pyykit kuivausrumpuun.
Täyttöluukun sulkeminen
Täyttöluukun sulkeminen:
• Paina luukkua voimakkaasti, kunnes kuulet sen lukittuvan. Huomio! Varo, ettei vaatekappaleita jää luukun väliin, kun suljet luu-
1
kun! Tekstiilit saattavat vahingoittua!
Kuivausohjelman säätö
0 Valitse ohjelmavalitsimesta sopiva kui-
vausohjelma (katso ”Ohjelmatalukot”).
16
Page 17
0 Valitse mahdollisesti näppäimet ARKA
PYYKKI, MERKKIÄÄNI tai LYHYT OHJELMA.
• ARKA PYYKKI-näppäin Valittu ohjelma suoritetaan alennetulla lämpöteholla. Paina ARKA PYYKKI-näppäintä, kun kuivaat tekstii­lejä, joissa on hoitomerkintä S. Myös lämmölle arko­jen tekstiilien (esimerkiksi akryylin ja viskoosin) kuivaus säästöohjelmalla on suositeltavaa.
ARKA PYYKKI -painike ei ole toiminnassa, kun on pai­nettu LYHYT OHJELMA-painiketta.
• MERKKIÄÄNI-näppäin Rypistymissuojavaiheen (kuivauksen jälkeen) aikana kuuluu tietyin välein MERKKIÄÄNI (katso ”Kuivauksen päättyminen”).
• LYHYT OHJELMA-näppäin Valittu ohjelma kestää lyhyemmän aikaa kuivausas­teen ollessa saman. LYHYT OHJELMA-näppäintä ei voida käyttää ohjel­missa PUUVILLA KOSTEAHKO, SILITYSKUIVA ja MAN­KELIKUIVA sekä ohjelmassa SEKOITEKUITU KOSTEAHKO. LYHYT OHJELMA-painike ei ole toimin­nassa, kun on painettu ARKA PYYKKI-painiketta.
Kuivaus
Käynnistyksen ajastus
Ajastimella voit siirtää kuivausohjelman käynnistymistä 3, 6, tai 9 tun­nilla.
0 Aseta ohjelma. 0 Paina AJASTUS-näppäintä niin kauan, kun-
nes haluamasi tunnit ilmestyvät näyttöruu­tuun.
0 Paina KÄYNNISTYS/TAUKO-näppäintä.
Kuivaaja käynnistää valitun kuivausohjel­man automaattisesti, kun asetetut tunnit ovat kuluneet. Näyttöruudussa näkyy, kuinka monen tunnin kuluttua kuivausohjelma käynnistyy.
Voit muuttaa esivalittua käynnistysaikaa milloin tahansa.
17
Page 18
Kuivaus
Kuivausohjelman käynnistys
0 Paina KÄYNNISTYS/TAUKO-näppäintä.
Kuivausohjelma käynnistyy. Kuivauksen kulkua voidaan seurata ohjelman kulun näytöstä.
Pyykin ottaminen seis tai lisääminen
Voit joka hetki keskeyttää kuivausvaiheen ottaaksesi pyykkiä seis tai lisätäksesi sitä.
0 Avaa täyttöluukku.
Varo! Pyykki ja rumpu saattavat olla kuumia.
1
0 Ota pyykkiä seis tai lisää sitä. 0 Sulje täytöluukku. 0 Paina KÄYNNISTYS/TAUKO-näppäintä, jotta kui-
vaus jatkuu.
Kuivauksen päättyminen
Hieman ennen kuivauksen päättymistä alkaa jäähdytysvaihe: Kuumen­nus ei tällöin enää ole toiminnassa. Jäähdytysvaiheen jälkeen merkki­valo LOPPU / RYPISTYMISEN ESTO syttyy. Voit nyt ottaa pyykit pois kuivaajasta.
Kuivauksen jälkeen alkaa automaattisesti rypistymissuojavaihe. Sen aikana rumpu kääntyy tietyin aikavälein. Näin pyykkisi pysyy kuohke­ana, pehmeänä ja rypyttömänä.
Jos olet painanut MERKKIÄÄNI-näppäintä, kuuluu tämän vaiheen aikana tietyin väliajoin merkkiääni.
Pyykit on otettava pois kuivaajasta viimeistän rypistymisen esto –vai­heen päätyttyä, jotta niihin ei muodostuisi ryppyjä.
Pyykin ottaminen pois koneesta
0 Avaa täyttöluukku ja ota pyykit pois koneesta.
18
Page 19
Tyhjennä vesisäiliö
Varo! Tiivistetty vesi ei sovellu juotavaksi tai käytettäväksi elintarvik-
1
keisiin. Ota tavaksesi tyhjentää vesisäiliö jokaisen kuivauksen jälkeen. Näin väl-
tät sen, että kuivaus keskeytyy automaattisesti sen takia, että vesisäiliö on täynnä.
0 Tartu kiinni vesisäiliön kahvasta ja vedä
vesisäiliö kokonaan ulos.
0 Työnnä vesisäiliön suljin sivuun ja kaada
kondensaatti seis.
0 Laita vesisäiliö takaisin paikoilleen käyttö-
liuskaan.
Kuivaus
Mikäli kuivausvaihe ei vielä ole päättynyt:
0 Paina KÄYNNISTYS/TAUKO-painiketta, jotta
kuivaus jatkuu.
Kondensaattisäiliöön mahtuu n. 3,8 litraa, joka riittää 5kg:n pyykki-
3
määrälle, joka on lingottu 800 kierroksella minuutissa.
Luukun tiivisteen puhdistaminen
0 Pyyhi luukun tiiviste kostealla liinalla.
19
Page 20
Kuivaus
Nukkasihti puhdistaminen
Jotta esteetön ilmankierto saadaan taattua kuivauksen aikana, olisi sinun puhdistettava nukkasihti jokaisen kuivauksen jälkeen. Tarkista myös, onko rummussa pyykistä lähteneitä kulumis- tai muita jäänteitä ja poista ne heti.
0 Paina suodattimen kannen lukituksen
avaamispainiketta alaspäin.
Suodattimen kansi kimpoaa auki.
0 Ota nukkasihti seis.
0 Irrota nukka nukkasuodattimesta, par-
haiten kostutetulla kädellä.
0 Laita nukkasihti takaisin paikoilleen.
0 Paina suodattimen kantta, kunnes se
napsahtaa kiinni.
Suodattimen kansi ei lukkiudu ilman
3
nukkasuodatinta eikä täyttöluukkua voida sulkea.
Huomio! Kuivaajaa ei saa käyttää, jos sen nukkasiivilä on vaurioitunut
1
tai tukkeutunut !
20
Page 21
Lauhdutin puhdistus
Huomio! Kun näyttö LAUHDUTIN palaa on lauhdutin ehdottomasti
1
puhdistettava! Muussa tapauksessa pyykinkuivaajasi saattaa vahingoittua. Ja kuivaaja
myös kuluttaa enemmän sähköä lauhdutin ollessa nukkaantunut.
0 Avaa täyttöluukku.
0 Avaa jalustan liuskan lukitus painamalla
molempia läppiä ja irrota liuska.
0 Käännä molempia pidätysrenkaita nel-
jänneskierroksen verran ulospäin.
0 Vedä lauhdutin jalustasta pitämällä kiini
sen kahvasta.
0 Puhdista lauhdutin, parhaiten ‘kynsihar-
jalla’ tai huuhtomalla sitä voimakkaasti käsisuihkulla. Myöskään lauhdutin taka­puolella olevat kuivatusraot eivät saa olla tukossa.
Kuivaus
Huomio! Älä puhdista lämmönsiirrintä terävillä esineillä. Siitä saattaa
1
tulla epätiivis.
0 Laita lauhdutin takaisin paikoilleen ja lukitse se. (Käännä molempia
pidätysrenkaita neljänneskierroksen verran sisäänpäin). Kirjoituksen ”top - oben - en haut” on oltava ylhäällä.
0 Kiinnitä jalustan liuska jälleen paikoilleen.
Huomio!
1
Pyykinkuivaajaa ei saa käyttää ilman lämmönsiirrintä.
Kuivaajan virran katkaiseminen
0 Käännä ohjelmanvalitsin kohtaan SEIS.
21
Page 22
Ohjelmataulukot
Ohjelmataulukot
PUUVILLA-ohjelmaryhmä
Hoitomerkinnät R, Q; täyttömäärä enintään 5kg
Ohjelma Pyykkilaji
paksut tai useampikerroksiset
ERITTÄINKUIVA
KUIVA
KAAPPIKUIVA
KOSTEAHKO KUIVA
SILITYSKUIVA
MANKELIKUIVA
tekstiilit, jotka on tarkoitus kuivata täysin kuiviksi
paksut tekstiilit, joiden halu­taan kuivuvan kauttaaltaan.
samanpaksuiset tekstiilit, jotka on tarkoitus kuivata täysin kuiviksi
ohuet tekstiilit, jotka on vielä tarkoitus silittää
normaalipaksuinen puuvilla­ja pellavapyykki
puuvilla- tai pellavapyykki, joka on tarkoitus mankeloida
SEKOITEKUITU-ohjelmaryhmä
1
Hoitomerkinnät R, S
Ohjelma Pyykkilaji
, Q, täyttömäärä enintään 2,5kg
Esimerkkejä pyykistä/
tekstiileistä
froteepyykki, kylpytakit
froteepyykki, froteiset pyyhkeet
froteepyykki, trikoopyykki, fro­teepyyhkeet
trikoopyykki, puuvillapaidat
lakanat, pöytäliinat
lakanat, pöytäliinat
Esimerkkejä pyykistä/
tekstiileistä
22
paksut tai useampikerroksiset
ERITTÄINKUIVA
KAAPPIKUIVA
KOSTEAHKO KUIVA
1) Paina ARKA PYYKKI-näppäintä!
tekstiilit, jotka on tarkoitus kuivata täysin kuiviksi
ohuet tekstiilit, jotka eivät tarvitse jälkikäsittelyä (esim. silittämistä)
ohuet tekstiilit, jotka on vielä tarkoitus silittää
neulepuserot, lakanat ja pöytä­liinat
helppohoitoiset paidat, pöytälii­nat, vauvan vaatteet, sukat, alusvaatteet
trikoopyykki, puuvillapaidat
Page 23
Ohjelmataulukot
AIKA-ohjelmat
1
Hoitomerkinnät R, S
Voit valita 20 tai 40 minuuttia kestävän ohjelman kuivataksesi yksittäisiä vaatekappa­leita lisää tai kuivataksesi pieniä määriä pyykkiä.
1) Paina ARKA PYYKKI-näppäintä!
, Q; täyttömäärä alle 1kg
SILIÄVÄT +
1
Hoitomerkinnät R, S
Esimerkiksi päällyspaitojen ja puseroiden kuivaamiseen. Vaatteet rypistyvät mahdollisimman vähän. Tulos riippuu tekstiilin valmistusmateriaalista ja laadusta. Suositus: Linkoa tekstiilit pesukoneessa noin 1200 kierroksen nopeudella ja pane ne heti sen jälkeen kuivaimeen. Ota tekstiilit kuivaimesta heti niiden kuivuttua ja ripusta ne vaateripustimelle.
1) Paina ARKA PYYKKI -painiketta!
, Q; enimmäistäyttö 1kg (noin 5-6 paitaa)
VILLA-ohjelma Enimmäistäyttö 1kg
Ilmakuivauksen, pidon tai pitempiaikaisen säilytyksen jälkeen villatekstiilien kuidut saadaan palautumaan jälkikäsittelemällä tekstiilejä lyhyesti lämpimällä ilmalla. Villasta tulee ihanan pehmeää. Suositus: Ota tekstiilit kuivaimesta heti niiden kuivuttua.
Ohjelma KUIVAPESU Enimmäistäyttö 1kg
takaa parhaan mahdollisen tuloksen, kun tekstiileitä ”kuohkeutetaan” tai puhdiste­taan tavallisilla kuivapesuaineilla (noudata valmistajan antamia käyttöä koskevia ohjeita); ohjelman kesto: 35 minuuttia.
23
Page 24
Vähän tietoja tekstiileistä
Vähän tietoja tekstiileistä
Hoitomerkinnät
Tarkista, että tekstiilisi voidaan kuivattaa kuivausrummussa. Hoitomer­kintälapusta pitäisi löytyä yhden seuraavista merkinnöistä:
Kuivaaminen kuivausrummussa on periaatteessa mahdollista; tekstiilin
Q
valmistaja ei määrää, voidaanko kyseessä oleva vaatekappale kuivata tavallisella vai säästävällä ohjelmalla.
Tavallinen kuivaus
R
Säästävä kuivaus (paina ARKA PYYKKI-näppäintä!)
S
Kuivaaminen kuivausrummussa ei sallittua
T
Jos tekstiileissä ei ole yhtään edellisistä hoitomerkinnöistä:
Kuivaa valko- ja kirjopyykki sekä SEKOITEKUITU tavallisessa lämpöti­lassa. Paina ARKA PYYKKI-näppäintä, jos kuivaat arkoja tekstiilejä. Suosittelemme, että katsot jo vaatteita ostaessasi tekstiileissä olevia hoitomerkintöjä.
• Villa, untuvat Älä kuivaa villaa pyykinkuivaajassa! Vanuttumisvaara! Kuivaa untuvatekstiilejä pyykinkuivaajassa vain silloin, kun niistä löytyy kuivaamisen salliva hoitomerkintä. Kun haluat käsitellä villatekstiilejä (enintään 1 kg), valitse VILLA­ohjelma.
• Lämmölle arat tekstiilit Kun kuivaat lämmölle arkoja tekstiilejä (kuten esim. akryylia tai viskoo­sia) ja tekstiilejä, joissa on hoitomerkintä S tai muu alennettua lämpö­tilaa vaativa merkintä, paina ARKA PYYKKI-näppäintä.
• Trikoo, neulonnaiset Trikoo ja neulonnaiset kutistuvat helposti! Älä kuivaa niitä ERITTÄIN KUIVA ohjelmalla. Hyvälaatuiset merkkituotteet eivät kuitenkaan kutistu herkästi.
• Uudet värilliset tekstiilit Älä kuivaa uusia värillisiä tekstiilejä yhdessä vaaleiden vaatekappalei­den kanssa. Värjäytyminen on mahdollista.
24
Page 25
Puhdistus ja hoito
Puhdistus ja hoito
Lauhdutin puhdistus
Huomio! Kun näyttö LAUHDUTIN palaa on lauhdutin ehdottomasti
1
puhdistettava! Muussa tapauksessa pyykinkuivaajasi saattaa vahingoittua. Ja kuivaaja
myös kuluttaa enemmän sähköä lauhdutin ollessa nukkaantunut. Lauhduttimen puhdistamista koskevat tiedot löydät kohdasta ”Kuivaus,
lauhdutin puhdistus”.
Suodattimen alueen puhdistus
Hyvin pieni osa nukasta joutuu nukkasuodattimesta huolimatta suoda­tinta ympäröivälle alueelle. Puhdista sen takia silloin tällöin – vähin­tään neljännesvuoden välein – koko suodattimen alue.
0 Poista nukkasihti. 0 Ota kiinni suodattimen kannen yläosasta ja
vedä sitä eteenpäin, kunnes se irtoaa molemmista kiinnikkeistä.
0 Poista koko suodattimen alueella oleva
nukka – parhaiten pölynimurilla.
0 Paina suodattimen kannen molempia tap-
peja täyttöluukussa olevia kiinnikkeitä vas­ten, kunnes ne lukkiutuvat.
0 Laita nukkasihti takaisin paikoilleen. 0 Paina suodattimen kantta, kunnes se nap-
sahtaa kiinni.
25
Page 26
Puhdistus ja hoito
Rummun puhdistaminen
Huomio! Älä puhdista jaloteräsrumpua hankausaineilla tai teräsvil-
1
lalla! Huuhteluaine tai vedessä oleva kalkki voi muodostaa vähäisen saostu-
makerroksen rummun pinnalle. Silloin kuivuri ei pysty luotettavasti tunnistamaan pyykin kuivuusastetta. Pyykki on kuivauksen jälkeen odotettua kosteampaa.
0 Pyyhi rummun sisäosa ja rummun kyljet kostealla liinalla. Käytä puhdis-
tuksessa tavallisia kotitalouksissa käytettyjä puhdistusaineita (esim. etikkaa sisältävää puhdistusainetta).
Liuskojen ja käyttönäppäinten yms. puhdistaminen
Huomio! Älä käytä mitään kaupan olevia huonekalujen hoito- tai
1
aggressiivisia puhdistusaineita.
0 Pyyhi liuskat ja käyttönäppäimet kostealla rätillä.
Käytä vain lämmintä vettä.
Luukun tiivisteen puhdistaminen
0 Pyyhi luukun tiiviste kostealla liinalla heti kuivauksen päätyttyä.
26
Page 27
Mitä tehdä, jos ...?
Mitä tehdä, jos ...?
Yritä häiriön sattuessa poistaa ongelma itse tässä esitettyjen ohjeiden avulla. Jos kutsut paikalle huoltopalvelun, kun kyseessä on jokin tässä luetelluista häiriöistä tai korjaamaan käytössä tapahtuneen virheen, ei huoltopalvelun teknikon käynti ole maksutonta, vaikka takuu olisikin vielä voimassa.
Ongelma Mahdollinen syy Apu
Kuivausrumpu ei toimi
Kuivauksen tulos ei ole tyy­dyttävä
Verkkopistoke ei pistora­siassa
KÄYNNISTYS/ TAUKO­näppäintä painettu
Ohjelmaa ei ole säädetty Säädä ohjelma
Täyttöluukku auki Laita täyttöluukku kiinni
Varoke tai varokekote­lossa (kotiasennus) oleva FI-suojakytkin viallinen
Valittu väärä ohjelma
Nukkasihti tukossa Puhdista nukkasihti
Lämmönsiirtimessä on nukkaa
Väärä täyttömäärä
Pyykkiä ei ole lingottu riittävästi
Laita verkkopistoke pisto­rasiaan
Paina KÄYNNISTYS/
TAUKO-näppäintä uudel-
leen
Tarkista varoke tai FI-suo­jakytkin. Varokekotelossa olevat häiriöt korjaa säh­köasentaja.
Säädä seuraavassa kuiva­uksessa toinen (aika-) ohjelma
Lauhdutin puhdistus
Noudata suositeltua täyt­tömäärää
Linkoa pyykki riittävästi
Jalustan alueella olevat tuuletuskanavat ovat pei­tossa
Rummun sisäpinta tai rummun kyljet ovat likai­sia
Vapauta jalustan alueella olevat tuuletuskanavat
Puhdista rummun sisä­pinta ja rummun kyljet.
27
Page 28
Mitä tehdä, jos ...?
Ongelma Mahdollinen syy Apu
Kuivausvaihe kestää epätaval­lisen kauan
Täyttöluukku ei mene kiinni
Rummun valo ei toimi
VESISÄILIÖ-näytön valo palaa Kondensaattisäiliö täynnä Tyhjennä vesisäiliö
VESISÄILIÖ-näytössä palaa valo, vaikka säiliö on tyhjen­netty
Pyykinkuivaaja lopettaa kuiva­uksen automaattisesti: LOPPU­merkkivalo syttyy hetkeksi ohjelman käynnistyttyä
Lämmönsiirtimessä on nukkaa
Nukkasihti tukossa Puhdista nukkasihti
Nukkasuodatinta ei ole asetettu paikoilleen ja/tai suodattimen kantta ei ole lukitettu
Ohjelmavalitsin asen­nossa SEIS
Hehkulamppu viallinen
Vieraat osaset, kuten esim. eläinten karvat saattavat tukkia tulo­liitännän tai säiliön lop­pupäässsä olevan venttiilin.
Valittua ohjelmaa varten on laitettu kuivaajaan liian vähän tai liian kui­vaa pyykkiä
Lauhdutin puhdistus
Aseta nukkasihti paikoil­leen ja/tai napsauta suo­dattimen kansi kiinni.
Käännä ohjelmavalitsin asentoon VALO tai säädä kuivausohjelma
Vaihda hehkulamppu (katso vastaavaa kappa­letta)
Käynnistä laite vähäksi aikaa säiliön ollessa vedettynä pois paikal­taan. Tukos voidaan poi­staa säiliön kuilusta tai karvat ja hiukset ottaa pois venttiilistä.
Valitse aikaohjelma tai korkeampi kuivausaste (esim. ERITTÄINKUIVA KUIVAN sijasta)
28
Kuivaus kestää epätavallisen kauan. 4,5 tunnin kuluttua kuivauksen alkamisesta:
- valo vilkkuu LOPPU-näy­tössä
- kuuluu merkkiääni
- kuivauksen keskeytyminen
-
Ohjelman kulun näyttö vilk-
kuu
On painettu ARKA PYYKKI-näppäintä ja rumpu on liian täynnä
Rumpu liian täynnä Vähennä pyykin määrää
Pyykki liian kosteaa
Tarkista ohjelmavalinta: ARKA PYYKKI-näp­päimen käyttö on järke­vää vain, kun pyykkiä on enintään 2,5kg
Linkoa pyykki huolelli­semmin
Jos et löydä käyttöohjeesta neuvoa jonkin häiriön poistoa varten, käänny huoltopalvelun puoleen.
Page 29
Mitä tehdä, jos ...?
Hehkulampun vaihtaminen
0 Hanki Lavathermiisi sopiva erikoislamppu (ET-Nr. 647072580) huolto-
palvelun kautta.
Varoitus!Älä missään tapauksessa käytä Lavathermissasi tavallisia
1
lamppuja! Ne kehittävät liian paljon lämpöä, joka voi johtaa liikakuu­menemiseen lampun suojuksen alla ja vaurioiden syntymiseen.
0 Irrota verkkopistoke; kun kyseessä on kiinteä liitäntä: käännä varoke irti
tai kytke se SEIS päältä.
0 Ruuvaa hehkulampun päällä oleva suojus irti. (Hehkulamppu on täyttö-
luukun takana ylhäällä; katso Etupuoli).
0 Vaihda viallinen hehkulamppu. 0 Ruuvaa suojus takaisin paikoilleen hehkulampun päälle.
Varoitus! Suojuksen on turvallisuusteknisistä syistä oltava paikoillaan.
1
Muussa tapauksessa ei kuivaajaa saa käyttää.
29
Page 30
Luukun vasteen vaihtaminen
Luukun vasteen vaihtaminen
Jos luukun vaste on laitteen sijoituspaikan kannalta väärällä puolella, on mahdollista vaihtaa se toiselle puolelle.
Varoitus! Ennen kuin vaihdat luukun vasteen, irrota verkkopistoke;
1
kiinteässä asennuksessa: väännä irti varoke tai kytke se pois päältä.
Menettele luukun vasteen vaihdossa seuraavasti:
A
C
B
F
H
J
G
G
J
F
A
C
B
0 Irrota laitteen etuseinässä olevat ruuvit A. 0 Poista luukku siirtämällä sitä vaakatasossa. 0 Irrota luukun sisäpuolella olevat ruuvit B ja poista sarana C. 0 Ruuvaa irti suljin D ja poista se. 0 Irrota peitelevyt E, F ja G painamalla niiden lukitusta kapealla ruuvi-
meisselillä, siirrä sivuttain, ota seis ja asenna kulloinenkin levy jälleen vastapäiselle puolelle.
0 Ruuvaa sarana C ja suljin D luukun vastakkaiselle puolelle. 0 Ruuvaa luukun lukko H irti ja ota pois.
E
D
E
30
Page 31
Luukun vasteen vaihtaminen
0 Ota lukon suojus J pois. 0 Aseta lukko H ja suojus J aukon vastakkaiselle puolelle ja ruuvaa kiinni
tai anna kiinnittyä paikoilleen.
0 Työnnä luukku saranoineen laitteen etuseinässä oleviin aukkoihin ja
ruuvaa kiinni. Kosketussuojaan liittyvä ohje: Laite on käyttövarma vasta silloin, kun
kaikki muoviosat on asennettu paikoilleen.
31
Page 32
Tekniset tiedot
Tekniset tiedot
Korkeusxleveysxsyvyys 85x60x60cm Syvyys luukun ollessa auki 117cm Korkeuden säädettävyys 1,0/–0,4cm Tyhjäpaino n. 46kg Täyttömäärä (riippuu ohjelmasta) enint. 5kg
(Joissakin maissa olevat poikkeavat täyttöpainojen
tiedot johtuvat erilaisista mittaustavoista)
Energiankulutus IEC 1121 s.e.:n mukaan 3,5kWh
(5 kg puuvillaa, lingottu 800 kierroksella minuutissa,
ohjelma PUUVILLA KAAPPIKUIVA) Käyttöalue kotitalous ympäristön sallittu lämpötila +5°C – +35° C
Tämä laite on seuraavien EY-suuntaviivojen mukainen:
;
– 73/23 /ETA vuodelta 19.2.1973 ”Pienjännitesuuntaviiva” – 89/336/ETA vuodelta 3.5.1989 ”EMW-suuntaviiva” sekä
Muutossuuntaviiva 92/31/ETA.
Sähköliitäntä
Katso sähköliitäntään liittyvät tiedot arvokilvestä. Arvokilvessä maini­tun nimellisjännitteen ja virtalajin on oltava yhtäpitäviä sijoituspaikan verkkojännitteen ja virtalajin kanssa. Vaaditun sähköisen suojauksen löydät myös arvokilvestä.
Ohjeita sähköasentajalle
Liitettäessä laite sähköverkkoon ilman pistoketta on pidettävä huoli oikesta liitännästä. Noudata sijoitus- ja liitäntäohjeissa olevia vastaavia neuvoja.
Vaihtokytkettävien laitteiden vaihtokytkentäkaavion löydät laitteen takapuolella olevan liitoslaatikon kannesta.
32
Page 33
Erityiset lisävarusteet
Erityiset lisävarusteet
Voit hankkia seuraavia erityisiä lisävarusteita AEG:n huoltopalvelun tai erikoisliikkeesi kautta:
Asennussarja, jolla kondensaatti voidaan johtaa erikseen viemäriin
Tämän asennussarjan (E-Nr.<916 019 000) avulla voidaan tiivistynyt vesi johtaa suoraan viemäriin (pesualtaaseen, sifoniin, likakaivoon). Nostokorkeus on enintään 1m pyykinkuivaajan sijoituspaikasta (3m:n etäisyydelle). Kondensaattisäiliön tyhjentäminen jää silloin pois. Voit jättää huomioimatta ohjelman päättyessä esiin tulevan VESISÄI­LIÖ-ilmoituksen. Kondensaattisäiliön on kuitenkin oltava asianmukai­sesti paikoillaan käyttöliuskassa.
Asennussarjat pesu-kuivaus-torni
Näiden asennussarjojen avulla voit yhdistää kuivausrumpusi jokaisen LAVAMAT-pesuautomaatin kanssa pesu-kuivaus-torniksi. Laitteet on silloin sijoitettu tilaa säästäen päällekkäin, pesuautomaatti alimmai­seksi, pyykinkuivaaja päällimmäiseksi. Saatavilla on seuraavat kaksi asennussarjaa:
– ilman levyä E-Nr. 916 018 900 – ulosvedettävän levyn kanssa E-Nr. 916 018 901
33
Page 34
Indeksi
A
akryyli . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .17, 24
anorakki arat kankaat ARKA PYYKKI
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 16
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .13, 17
H
helppohoitoiset tekstiilit . . . . . . . . . . . . . . 24
huonekalujen hoitoaineet Huuhteluaine huuhteluaineet
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 26
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9
. . . . . . . . . . . . . 26
J
Jäähdytysvaihe . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18
K
kaksinkertaiset kankaat . . . . . . . . . . . . . . . 16
kalkki
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 26
KÄYNNISTYS korjaus KUIVAPESU kuljetusvauriot
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 13
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 5
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .14, 23
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7
L
lapset, turvallisuus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6
LAUHDUTIN liitäntä linkous liuotinaineet LYHYT OHJELMA
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .21, 25
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 7
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 17
M
MERKKIÄÄNI . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .13, 17
Mitä tehdä, jos ...?
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 27
N
nukan määrä . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8
NUKKASIHTI
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 20
P
pesu-kuivaus-torni . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 33
pyykin kuluminen kuivauksessa pyykin linkous
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9
. . . . . . . . . . 8
R
rypistymisen suojausvaihe . . . . . . . . . .17, 18
ryppyjen muodostuminen
. . . . . . . . . . . . . . 8
S
sijoitus . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .7
SILIÄVÄT + silitettävä pyykki
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 14, 23
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .10
T
tärkätty pyykki . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .8
Täyttöluukun avaaminen täyttöluukun avaaminen täyttöluukun sulkeminen täyttömäärä, ilmoitettu Trikoo
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .24
. . . . . . . . . . . . . . .16
. . . . . . . . . . . . . . .16
. . . . . . . . . . . . . .20
. . . . . . . . . . . . . . . . . 8
V
vaahtokumi . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 6
värjäytyminen VESISÄILIÖ
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 14, 23
VILLA villa
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .24
viskoosi
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .24
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .19
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .24
34
Page 35
Huolto ja varaosat
Huollot, varaosatilaukset ja mahdolliset korjaukset on annettava val­tuutetun huoltoliikkeen tehtäväksi. Lähimmän valtuutetun huoltoliik­keen numeron löydät soittamalla numeroon 0200-2662 (0,1597H/min (0,95 mk/min)+pvm),* tai katsomalla puhelinluettelon keltaisilta sivuilta kohdasta "kodinkoneiden huoltoa". Varmistaaksesi laitteesi moitteettoman toiminnan, vaadi aina käytettä­väksi sopivinta, siis alkuperäistä varaosaa. Huollosta vastaa Oy Electro­lux Kotitalouskoneet Ab - HUOLTOLUX, Porissa, puh. (02) 622 3300.
* Merkitse ylös PNC-numero ja S-numero. Löydät molemmat pyykinkuivaajasi täyttöluukun takana olevasta arvokyltistä.
Malli .............................................................................................................................
Tuotenumero (PNC)..............................................................................................
Sarjanumero (S-No)..............................................................................................
Ostopäivä ...................................................................................................................
Kuluttajaneuvonta
Tuotettasi tai sen käyttöä koskeviin kysymyksiin saat vastauksen kulut­tajaneuvonnastamme soittamalla numeroon 0200-2662
(0,1597H/min (0,95 mk/min)+pvm).
Takuu
Tuotteella on kahden (2) vuoden takuu. Takuuehdot noudattavat alan yleisiä ehtoja ja niitä on saatavissa myyjäliikkeestä tai maahantuojalta. Ostokuitti säilytetään, koska takuun alkaminen määritetään ostopäivän mukaan. Korvaus huollosta voidaan periä myös takuuaikana: * aiheettomasta valituksesta * ellei käyttöohjetta ole noudatettu
EU-maat
Laitteella on käyttömaan lainsäädännön mukainen takuu.
Kuljetusvauriot
Tarkista pakkauksen purkamisen yhteydessä, ettei laite ole vaurioitunut kuljetuksessa. Mahdollisista kuljetusvaurioista on heti ilmoitettava myyjäliikkeelle.
35
Page 36
AEG Hausgeräte GmbH Postfach 1036 D-90327 Nürnberg
http://www.aeg.hausgeraete.de
© Copyright by AEG
822 944 216 –00- 0102/PRO
Oikeus muutoksiin pidätetään
Loading...