AEG L14810 User Manual [sl]

LAVAMAT 14810 TURBO ELECTRONIC
Ekološki pralno-sušilni stroj
Navodila za uporabo
Dragi kupec,
predno prvič uporabite svoj novi pralno-sušilni stroj, pozorno preberite knjižico z navodili za uporabo. Knjižico z navodili za uporabo varno shranite, tako da vam bo vedno pri roki, in če vaš pralno-sušilni stroj zamenja lastnika, poskrbite, da bodo stroju priložena tudi navodila za uporabo.
Simbol trikotnika vas opozarja na navodila, ki so pomembna za varno uporabo in pravilno delovanje pralno-sušilnega stroja. Ta navodila morate upoštevati.
Ob tem simbolu boste našli dodatne informacije in koristne nasvete za uporabo pralno-sušilnega stroja.
Ta simbol opozarja na navodila za gospodarno in okolju prijazno uporabo pralno-sušilnega stroja.
Če ugotovite, da stroj ne deluje pravilno, najprej poskusite nepravilnosti odpraviti tako, kot vam svetujemo v poglavju o odpravljanju nepravilnosti v delovanju, in šele če vam to ne uspe, pokličite pooblaščeni servis.
1
Pomembna navodila za varno uporabo
Vsi aparati znamke AEG za uporabo v gospodinjstvu so izdelani skladno z vsemi veljavnimi predpisi o varnosti. Kljub temu vas želimo opozoriti na nekaj pravil, ki jih morate upoštevati, da zagotovite varnost uporabnika pralno-sušilnega stroja.
Varna uporaba
Vsa dela, ki so morda pri priključitvi pralno-sušilnega stroja potrebna na vodovodni ali električni napeljavi, naj opravijo za to usposobljeni strokovnjaki.
Pred priklopom in uporabo se prepričajte, da vrednosti v vašem električnem omrežju in moč varovalke ustrezajo predpisanim, ki so navedeni na tablici s podatki.
Nikoli ne uporabljate stroja, če je poškodovan električni kabel ali če so na upravljalni plošči, delovni površini ali podnožju vidne poškodbe, ki omogočajo dostop do delov v notranjosti.
Pred kakršnimkoli vzdrževanjem se prepričajte, da je stroj izklopljen iz električnega omrežja (potegnite vtikač iz vtičnice oz. odvijte varovalko).
Nikoli ne vlecite za kabel, ampak vedno primite za vtikač, ko ga želite potegniti iz vtičnice.
Nikoli ne usmerite curka vode na ohišje sušilnega stroja. Nevarnost električnega udara!
Pri programih pranja pri visokih temperaturah in med sušenjem se steklo na vratih segreje. Ne dotikajte se da, da se ne bi opekli!
Pred odpiranjem vrat stroja v nujnih primerih vedno počakajte, da se voda ohladi!
Majhne živali lahko poškodujejo električno in vodovodno napeljavo stroja, zato pazite, da drobne živali ne bi našle poti pod stroj ali celo v boben med perilo, kjer bi jih lahko spregledali.
Namestitev in priklop
Stroj mora biti pravilno nameščen in priključen, kakor to predpisujejo navodila.
Ko priklopite svoj novi pralno-sušilni stroj, najprej vklopite program za pranje (BOMBAŽ 60°) s polovično količino pralnega praška, da odstranite morebitne sledi proizvodnje iz kadi in bobna.
Če ste stroj kupili pozimi, ko so temperature pod lediščem, postavite stroj za 24 ur na sobno temperaturo in ga šele nato vklopite.
Varnost otrok
Pralno-sušilni stroj smejo uporabljati le odrasle osebe. Otrokom ne smete dovoliti, da med igro pritiskajo na stikala ali da se igrajo s strojem.
Otroci se ne zavedajo nevarnosti, ki pretijo ob nepravilni uporabi električnih aparatov. Zato med delovanjem stroja skrbno nadzirajte otroke, pazite pa tudi, da ne bi zlezli v notranjost aparata in se zaprli vanj.
Ker bi lahko majhni otroci ali domače živali zlezli v boben, se pred vsakim
2
sušenjem prepričajte, da je boben prazen.
Embalaža je lahko za otroke nevarna; odpeljite jo na ustrezno odlagališče odpadkov.
Ko boste zavrgli svoj stari pralno-sušilni stroj, odrežite kabel in onesposobite mehanizem za zapiranje vrat.
Namembnost in pravilna uporaba
Stroj smete uporabljati samo za pranje in sušenje perila, ki je v gospodinjstvu običajno. Proizvajalec ne more prevzeti odgovornosti za okvare, ki bi nastale zaradi nepravilne uporabe pralno-sušilnega stroja.
Spreminjanje značilnosti pralno-sušilnega stroja ni dovoljeno.
Uporabljajte samo take pralne praške in druga sredstva, ki so primerni za
pranje v stroju. Upoštevajte navodila proizvajalca.
Tekočine za odstranjevanje madežev so zelo vnetljive. Predno tako ččena oblačila operete v stroju, morate pustiti, da tekočina za ččenje madežev popolnoma izhlapi iz tkanine.
Stroja ne smete uporabljati za kemično ččenje.
Sredstva za barvanje in odstranjevanje barv ter mehčalce lahko uporabljate v
stroju le, če proizvajalec to izrecno dovoljuje. Pri tem upoštevajte navodila proizvajalca! Po uporabi stroj izklopite iz električnega omrežja in z
aprite pipo za vodo.
Ekološki nasveti
Embalaža
Poskrbite, da bodo vsi deli embalaže končali na ustreznem odlagališču odpadkov. Vsa embalaža je izdelana iz naravi prijaznih snovi, ki jih je mogoče reciklirati ali brez nevarnosti za okolje sežgati v napravi za sežiganje odpadkov; označena je s
simbolom
>
>PE<<<< = polietilen
>>
>
>PS<<<< = polistirol
>>
>
>POM<<<< = polioksimetilen
>>
Kartonsko embalažo odpeljite na ustrezno deponijo, kjer jo bodo reciklirali. Ko se boste odločili zavreči vaš odsluženi sušilni stroj, ga najprej izklopite iz
in spodnjimi simboli:
električnega omrežja, odrežite kabel čim bližje ohišju ter snemite mehanizem za zapiranje vrat.
Pomagajte ohraniti čisto okolje
Če vaše perilo ni zelo umazano, predpranje ni potrebno. Prihranek bo vsestranski, saj boste porabili manj pralnega praška, manj vode in manj električne energije, stroj bo perilo opral v krajšem času, pa tudi onesnaževanje okolja bo manjše.
Pranje je najbolj ekonomično, če je stroj poln (tako pri pranju kot pri sušenju).
3
Če perete manjšo količino perila, uporabite manj pralnega praška - polovico do tretjino priporočene količine.
Pred sušenjem mora biti perilo dobro ožeto; tako bo poraba energije manjša.
Pred pranjem odstranite trdovratne madeže. Tako boste lahko perilo oprali pri
nižji temperaturi.
Če je voda iz vašega lokalnega vodovoda srednje trda ali trda, (stopnje trdote II in več), uporabite mehčalec, pri tem pa zmanjšajte količino praška - dodajte količino praška, ki je primerna za trdoto vode I (mehka voda).
Osnovne značilnosti vašega pralno-sušilnega stroja
Izbiranje programov in temperature s pomočjo stikala
Program za odstranjevanje madežev za učinkovito ččenje zelo umazanega
perila.
Program za prihranek energije za pranje običajno umazanega perila.
Možnost nastavljanja hitrosti končnega ožemanja (hitrost lahko zmanjšate
na 1200, 900, 700 in 400 vrlj./min).
Voda v bobnu: po zadnjem izpiranju ostane perilo v vodi, kar preprečuje mečkanje perila.
Časovni zamik vklopa: začetek programa lahko prestavite za od 1 do 19 ur (npr. na čas, ko je električna energija cenejša).
Prikaz poteka programa: prikaže izbrane faze programa in fazo, ki trenutno poteka.
Poseben program za volno še posebej previdno opere občutljivo perilo.
Programi sušenja omogočajo hitro sušenje perila; perilo je v kratkem času
suho in mehko.
Predal s tremi predelki za pralna sredstva.
Naprava za ohranjanje ravnotežja preprečuje vibracije med ožemanjem.
4
Opis pralno-sušilnega stroja
Upravljalna plošča
A. Tipke za dodatne opcije programa B. Tipke za nastavitev hitrosti ožemanja C. Tipka za elektronsko sušenje D. Prikazovalnik E. Tipka START/PAVZA F. Tipka za časovni zamik vklopa G. Tipka za nastavitev trajanje sušenja H. Prikazovalnik poteka programa J. Gumb za izbiranje programov
5
Gumb za izbiranje programov
S pomočjo tega gumba glede na vrsto perila izberete način pranja (n.pr. količino vode v bobnu, vrtenje bobna, število izpiranj), pa tudi temperaturo vode pri pranju in ustrezen program sušenja glede na vrsto perila. Gumb za izbiranje programov nudi pet območij:
Bombaž
Sintetika
Občutljivo perilo
Volna (ročno pranje)
Posebni programi A …F
Preklic programa
Gumb lahko obračate v levo in v desno.
Položaj E ustreza programu za PRIHRANEK ENERGIJE za pranje pri pribl.
67ºC za običajno umazano perilo; trajanje pranja je podaljšano (kombinacija s programom
Položaj
pri 40ºC = Lahko likanje
HITRO PRANJE ni mogoča).
Če je gumb v tem položaju, je pranje in ožemanje perila še posebej nežno, kar prepreči mečkanje perila. Tako je likanje lažje.
Položaj Položaj
= pranje s hladno vodo = sušenje
Tipka START/PAVZA
Ima tri funkcije:
a) START (zagon programa)
Ko izberete želeni program, s pritiskom na to tipko stroj zaženete. Če ste izbrali časovni zamik vklopa
b) PAVZA
Če želite prekiniti potekajoči program, pritisnite na tipko START/PAVZA. Na prikazovalniku utripa ustrezen podatek. Ko želite, da stroj nadaljuje prekinjeni program, znova pritisnite na tipko START/PAVZA.
c) Izčrpavanje vode.
Če ste izbrali program, ki se konča z vodo v bobnu, pritisnite na tipko START/PAVZA, ko želite, da stroj vodo izčrpa in centrifugira perilo.
, se začne odštevanje časa.
6
Tipka za zamik vklopa
Začetek pranja lahko zamaknete za 1 do največ 19 ur. Na to tipko morate pritisniti po nastavljanju želenega programa, a pred pritiskom na tipko START/PAVZA.
Nastavljeno trajanje časovnega zamika vklopa se za pribl. 3 sekundah prikaže na prikazovalniku, nato pa je viden čas trajanja izbranega programa. Ko pritisnete na tipko START/PAVZA, se začne odštevati čas do začetka programa.
Če želite spremeniti nastavljeni časovni zamik ali ga preklicati, pritisnite na tipko START/PAVZA, nato pa pritiskajte na tipko za zamik vklopa, dokler ni viden želeni časovni zamik oziroma vrednost 0h, če želite, da stroj takoj začne s programom. Nato ponovno pritisnite na tipko START/PAVZA. Če ste preklicali zamik vklopa, je na prikazovalniku vidno trajanje prej izbranega programa.
Tipka za ELEKTRONSKO SUŠENJE
S pomočjo te tipke izberete ustrezno stopnjo suhosti perila za bombaž in sintetiko:
- suho za v omaro
- suho za likanje (ne za sintetiko)
Stroj samodejno prilagodi trajanje sušenja: perilo se bo posušilo do nastavljene stopnje suhosti.
Tipka za TRAJANJE SUŠENJA
Če se namesto za elektronski program sušenja odločite sami določiti trajanje sušenja, pritiskajte na to tipko, dokler na prikazovalniku ni viden želen čas sušenja, odvisno od vrste tkanine (bombaž ali sintetika). Za bombaž lahko izberete trajanje sušenja od 10 do 130 minut. Za sintetiko lahko izberete trajanje sušenja od 10 do 100 minut.
Tipke za dodatne opcije
Odvisno od programa lahko kombinirate različne funkcije; te izberete potem, ko ste izbrali želeni program, vendar pred pritiskom na tipko START/PAVZA: Ko pritisnete na katero od teh tipk, se osvetli ustrezna kontrolna lučka. Ko nato znova pritisnete na isto tipko, kontrolna lučka ugasne.
Odstranjevanje madežev
Ta program, namenjen pranju zelo umazanega perila ali odstranjevanju madežev s perila s pomočjo ustreznega pralnega sredstva (podaljšana faza pranja z
7
optimalnim trajanjem faze odstranjevanja madežev) ne morete kombinirati s programi za volno ali programi za pranje pri temperaturah pod 40º).
Te funkcije prav tako NE MORETE izbrati pri HITREM PRANJU NAMAKANJU
ali PREDPRANJU
.
,
HITRO PRANJE
S pritiskom na to tipko trajanje pranja skrajšate; ta možnost je primerna za pranje manj umazanega perila. Ta opcija pa ni na voljo pri programih za pranje volne in ekonomičnem pranju, prav tako pa je ne morete kombinirati s programom za odstranjevanje madežev
.
NAMAKANJE
Stroj perilo namaka pribl. 30 minut pri temperaturi 30º. S pritiskom na tipko za zamik vklopa začne stroj samodejno izvajati izbrani program pranja. Te funkcije NE MORETE izbrati pri programu za pranje volne, PREDPRANJU
ali programu za odstranjevanje madežev Program namakanja se zaključi s kratkotrajnim ožemanjem perila pri programih za bombaž in sintetiko, oziroma z izčrpavanjem vode brez ožemanja pri programih za občutljivo perilo.
lahko ta čas podaljšate na največ 10 ur. Po preteku tega časa
PREDPRANJE
Stroj opravi fazo predpranja pri temperaturi največ 30ºC. Predpranje se zaključi s kratkotrajnim ožemanjem perila pri programih za bombaž in sintetiko, oziroma z izčrpavanjem vode brez ožemanja pri programih za občutljivo perilo.
Te funkcije NE MORETE izbrati pri programu za pranje volne, NAMAKANJU ali programu za odstranjevanje madežev
Primerna je za pranje zelo umazanega perila. POZOR! Če istočasno pritisnete na tipki
izpiranje (gl. poglavje Dodatno izpiranje). Z istočasnim pritiskom na tipki
konec programa.
in izklopite zvočni signal, ki opozarja na
.
in , bo stroj opravil dodatno
Nastavitev hitrosti ožemanja
S pomočjo te tipke lahko zmanjšate hitrost končnega ožemanja, ki je predvidena za izbrani program, ali pa določite, da perilo po zadnjem izpiranju ostane v vodi Pri programih za bombaž je najvišja možna hitrost ožemanja 1400 vrtlj./min, za sintetiko in volno 900 vrtlj./min, za občutljivo perilo pa 700 vrtlj./min.
.
8
VODA V BOBNU
g
Če izberete to možnost, stroj ne izčrpa vode po zadnjem izpiranju. Perilo ostane v vodi, kar prepreči prekomerno mečkanje perila. Ko je program zaključen, se
osvetli indikator za konec programa
, kar opozarja, da je potrebno še izčrpati vodo. Vrata so zaklenjena. Vodo iz bobna izčrpate na naslednji način:
Pritisnite na tipko START/PAVZA; po izčrpavanju vode stroj zaključi program z
ožemanjem pri hitrosti, predvideni za izbrani program. Izberite želeno hitrost ožemanja in pritisnite na tipko START/PAVZA:
Izberite program C za izčrpavanje vode brez ožemanja.
Pozor! Najprej morate obrniti gumb za izbiranje programov na »O«, da prekličete prej izbrani program, in šele nato na »C«.
Če sami ne vklopite izčrpavanja vode, jo po 18 urah stroj samodejno izčrpa.
Če izberete avtomatski program PRANJE + SUŠENJE, opcija Voda v bobnu ni na voljo.
Prikazovalnik
Na prikazovalniku so podane različne informacije:
Trajanje izbranega programa (v minutah); čas se samodejno izračuna glede na največjo priporočeno količino perila za posamezne vrste tkanin.
Nastavljeni čas sušenja (največ 130 minut za bombaž, 100 minut za sintetiko). Po začetku sušenja se čas odšteva v korakih po minuto. Po zaključku programa je prikazana vrednost 0.
Časovni zamik vklopa (do 19 ur), ki ga nastavite s pomočjo tipke
. Med
odštevanjem časa se vrednost spreminja v korakih po 1 uro.
V primeru nepravilnosti v delovanju so prikazane kode okvar (gl. poglavje Nepravilnosti v
Prikaz poteka programa
Ko izberete katerega od programov, se osvetlijo kontrolne lučke faz, ki sestavljajo izbrani program. Po zagonu stroja je vklopljena samo kontrolna lučka potekajoče faze. Na koncu programa se prižge indikator za konec
programa
.
Osvetljena lučka opozarja, da ste odmerili preveč detergenta, ali pa je zamašen filter.
Predpranje Glavno pranje Izpiranje Dodatno izpiranje Centrifugiranje Sušenje Konec Preveč deter
enta
9
Preklic programa
Če želite preklicati potekajoči program, obrnite gumb za izbiranje programov na oznako »O«. Pozor! Če se je program končal z vodo v bobnu, obrnite gumb za izbiranje programov najprej na oznako »O« , nato pa na program »C«, da bo stroj izčrpal vodo.
Spreminjanje potekajočega programa
Če želite spremeniti program, ki že poteka, najprej s pritiskom na tipko START/PAVZA ustavite stroj. Preden stroj začne delovati, lahko spremenite vsako od funkcij. Ko izberete novo
funkcijo, znova pritisnite na tipko
START/PAVZA, da zaženete novi program. Ko želite zamenjati potekajoči program, najprej obrnite gumb za izbiranje programov najprej na oznako »O«, nato pa izberite novi program.
Voda ostane v stroju in po ponovnem pritisku na tipko
START/PAVZA stroj
začne prati na novem programu.
Odpiranje vrat po zagonu programa
Če želite odpreti vrata, s pritiskom na tipko START/PAVZA stroj ustavite. Vrata lahko odprete:
če stroj še ni začel segrevati vode ali sušiti;
če voda ne sega nad spodnji rob vrat;
če se boben ne vrti.
Kontrolna lučka – simbol
na upravljalni plošči kaže, če je možno odpreti
vrata:
zeleno osvetljen simbol: vrata lahko odprete;
neosvetljen simbol: vrat ni mogoče odpreti;
Predalček za pralna sredstva
Predelek za prašek za predpranje ali namakanje in za sredstvo za odstranjevanje madežev. Prašek za predpranje ali namakanje se odmeri pred začetkom programa, sredstvo za odstranjevanje madežev pa med aktivno fazo odstranjevanja madežev med glavnim pranjem. Predelek za detergent za glavno pranje, tekoči ali v obliki praška, ki se odmeri pri glavnem pranju – predalček se izprazni na začetku faze glavnega pranja. Tekoča sredstva za nego perila – mehčalec, škrob… Predelek se izprazni pri zadnjem izpiranju.
10
Količina pralnega sredstva ne sme nikoli preseči oznake »MAX« na predalčku!
Pred prvim pranjem
)
S polovično količino praška vklopite prazen stroj na program za bombaž pri 60°C. Na ta način boste iz bobna in kadi odstranili snovi, ki so morda po proizvodnji ostale v stroju. V predalček za pralna sredstva odmerite polovično količino detergenta.
Pred vsakim pranjem
Razvrščanje in pripravljanje perila za pranje
Razvrstite perilo glede na vrsto tkanine in priporočeni način pranja (naveden na
etiketi);
preglejte žepe oblačil in jih izpraznite;
predvsem majhni kovinski predmeti (sponke, kovanci itd.) lahko poškodujejo
stroj.
Zapnite gumbe na prevlekah za blazine, zapnite zadrge in kaveljčke. Pasove in
trakove predpasnikov zvežite skupaj.
Podložena oblačila in pisana pletena oblačila ter oblačila z npr. našitimi
bleščicami obrnite z notranjo stranjo navzven.
Zelo majhne kose (n.pr. otroške nogavičke itd.) perite v posebni mrežasti
vrečki, ali pa jih zapnite v prevleko za blazine.
Pri pranju zaves bodite izjemno previdni. Snemite vse kaveljčke in obročke, da
se zavese ne bi strgale. Sintetične zavese se pogosto mečkajo. Čipkaste zavese zložite v prevleko za blazino ali v mrežasto vrečko. Prepričajte se, če je centrifugiranje dovoljeno za to vrsto tkanine.
Nikoli ne perite skupaj belih in pisanih tkanin, saj bo bela barva postala
sivkasta.
Nova oblačila temnih barv prvič operite ločeno od drugih, saj je pogosto v
tkanini ostanek barve, ki bi se med pranjem lahko prenesla na svetlejšo tkanino.
Perite hkrati večje in manjše kose; tako bo pranje bolj učinkovito, perilo pa se
bo pri ožemanju lepše razporedilo.
Predno posamezen kos potisnete v boben, ga stresite in zrahljajte. Perilo pred
potiskanjem v stroj ne zlagajte!
Upoštevajte priporočila za pravilno vzdrževanje perila (npr. 'Prati ločeno' ali
'večkrat prati ločeno').
11
Loading...
+ 26 hidden pages