AEG EWF16781W, EWF 14781 W User Manual [sk]

Page 1
bruksanvisning
Vaskemaskin
EWF 14781 W - EWF 16781 W
Page 2
2 electrolux
Electrolux. Thinking of you.
Les mer om hvordan vi tenker på www.electrolux.com
Innhold
Sikkerhetsinformasjon 2 Produktbeskrivelse 4 Betjeningspanel 5 Første gangs bruk 8 Personlige innstillinger 8 Daglig bruk 8 Nyttige tips og råd 12 Vaskeprogrammer 14
Med forbehold om endringer
Stell og rengjøring 17 Hva må gjøres, hvis... 20 Tekniske data 22 Forbruksverdier 23 Montering 23 Elektrisk tilkopling 26 Miljøvern 26
Sikkerhetsinformasjon
Viktig Må leses grundig og oppbevares for fremtidig bruk.
• Sikkerheten til maskinen overholder bran­sjestandarder og lovmessige krav til sik­kerhet av husholdningsmaskiner. Som produsenter synes vi imidlertid det er vår plikt å gi følgende sikkerhetsopplysninger i tillegg.
• Det er svært viktig å oppbevare denne in­struksjonsboken sammen med maskinen for fremtidig referanse. Hvis maskinen sel­ges eller overføres til en annen eier, eller hvis du flytter fra boligen og lar maskinen stå igjen, må du forsikre deg om at boken følger maskinen slik at den nye eieren kan gjøre seg kjent med hvordan den fungerer og viktige advarsler og forholdsregler.
• Du MÅ lese dem nøye før du installerer eller bruker maskinen.
• Før du starter maskinen for første gang, må du kontrollere den for eventuell trans­portskade. Du må aldri kople til en skadet maskin. Kontakt forhandleren hvis du ser tegn til skade.
• Hvis maskinen leveres i vintermånedene når det er minusgrader. La vaskemaskinen stå i romtemperatur i 24 timer før du bruker den for første gang.
Generelt om sikkerhet
• Det er farlig å endre spesifikasjonene eller prøve å endre dette produktet på noen måte.
• Under vaskeprogrammer med høye tem­peraturer kan glasset i døren bli svært varmt. Ikke ta på glasset!
• Pass på at kjæledyr ikke kryper inn i trom­melen. Undersøk derfor trommelen før du bruker maskinen.
• Gjenstander som mynter, sikkerhetsnåler, spiker, skruer, steiner eller andre harde, spisse materialer kan skade maskinen al­vorlig og må ikke følge plaggene inn i ma­skinen.
• Bruk kun anbefalt mengde tøymykner og vaskemiddel. For mye vaskemiddel og tøy­mykner kan skade tøyet. Følg produsen­tens anvisninger angående mengder.
• Mindre plagg som sokker, belter og lig­nende vaskes best i vaskepose eller pute­trekk, slik at de ikke kan komme i klemme mellom trommelen og karet.
• Ikke vask plagg eller artikler med støtte­bøyler, som ikke har sømmer eller som er meget slitt.
• Trekk alltid ut støpselet og steng vannkra­nen etter hver gangs bruk eller ved rengjø­ring eller vedlikeholdsarbeider.
• Du må ikke under noen omstendigheter prøve å reparere maskinen selv. Repara­sjoner som ikke er utført av fagfolk, kan fø­re til skader eller alvorlige tekniske feil. Hvis reparasjoner er påkrevet, må du ta kontakt med et autorisert servicesenter. Be om at det bare brukes originale reservedeler.
Installasjon
• Denne maskinen er tung. Vær forsiktig når du flytter den.
Page 3
electrolux 3
• Når du pakker ut maskinen, må du kon­trollere at den ikke er skadet. Hvis du er i tvil, må du ikke bruk den, men kontakte servicesenteret.
• All emballasje og all transportsikring må fjernes før maskinen tas i bruk. Det kan føre til alvorlig skade på maskinen og inventar i nærheten hvis ikke alle transportsikringene er fjernet. Se avsnittet om omhandler dette i bruksanvisningen.
• Når maskinen er installert, må det kontrol­leres at den ikke står på inntaksslangen el­ler avløpsslangen og at den elektriske ka­belen ikke ligger i klem.
• Hvis maskinen plasseres på et teppebe­lagt gulv, må de justerbare føttene innstil­les slik at luften kan sirkulere fritt under maskinen.
• Kontroller nøye om det er vannlekkasjer fra slanger og slangeforbindelser etter instal­lasjonen.
• Hvis maskinen installeres på et sted der det er fare for frost, ber vi deg lese kapit­telet "Tiltak ved risiko for minusgrader.
• Alt rørleggerarbeid som er nødvendig for å installere denne maskinen må utføres av kvalifisert rørlegger eller fagperson.
• Alt elektrisk arbeid som er nødvendig for å installere denne maskinen, må utføres av kvalifisert personell.
Bruk
• Denne maskinen er beregnet for bruk i vanlig husholdning. Den må ikke brukes til andre formål enn det den er konstruert for.
• Vask bare tekstiler som tåler vask i vaske­maskin. Følg anvisningene på plaggets va­skeanvisning.
• Ikke overfyll maskinen. Se tabellen over vaskeprogrammene.
• Før vask, kontroller at alle lommer er tom­me og at alle glidelåser er lukket. Unngå å vaske frynsete eller revne artikler, og be­handle flekker av maling, blekk, rust og gress før vask. BH-er med bøyler må IKKE vaskes i vaskemaskinen.
• Plagg som har vært i kontakt med petro­leum, sprit, tri osv. må ikke vaskes i va­skemaskinen. Hvis slike væsker har vært brukt til flekkfjerning, må de fjernes (skylt med vann, fordampet) før de legges i ma­skinen.
• Trekk aldri i selve strømledningen for å ta støpselet ut av stikkontakten; trekk alltid i selve støpselet.
• Du må aldri bruke vaskemaskinen hvis strømkabelen, betjeningspanelet, toppla­ten eller sokkelen er så skadet, at vaske­maskinens innside er tilgjengelig.
Barnesikring
• Denne maskinen er ikke beregnet på å bli brukt av personer (også barn) med redu­sert fysisk eller psykisk helse eller som mangler erfaring eller kunnskaper om bru­ken, dersom de ikke er gitt innføring eller instruksjon om hvordan maskinen skal brukes, av en person som er ansvarlig for deres sikkerhet.
• Emballasjematerialene (f.eks. plastfolie og polystyren) kan være farlige for barn - kvel­ningsfare! Pass på at barn ikke kan få tak i dem.
• Oppbevar alle vaskemidler på et sikkert sted utenfor barns rekkevidde.
• Pass på at barn eller kjæledyr ikke klatrer inn i trommelen. Maskinen har en spesiell innretning som skal forhindre at barn og husdyr kan stenge seg selv inne i tromme­len. For å aktivere denne funksjonen, drei bryteren (uten å trykke den inn) på innsiden av døren med urviseren, til sporet står vannrett. Bruk en mynt om nødvendig.
For å deaktivere denne funksjonen og igjen gjøre det mulig å lukke døren, drei knap­pen mot urviserne, til sporet står loddrett.
Page 4
4 electrolux
Produktbeskrivelse
Den nye vaskemaskinen din innfrir alle moderne krav til effektiv behandling av tøyvask med lavere forbruk av vann, energi og vaskemiddel. Det nye vaskesystemet sørger for at vaskmiddelet brukes fullt ut og at vannforbruket reduseres, dermed spares det energi.
1 2
3
1 Vaskemiddelskuff 2 Betjeningspanel 3 Dørhåndtak
4
5
4 Tømmepumpe 5 Justerbare føtter
Page 5
electrolux 5
Vaskemiddelskuff
Kammer for vaskemiddel som brukes ved forvask og bløtlegging, eller for flekkfjerner, som brukes under flekk-behandlingsfasen (hvis tilgjengelig). Vaskemiddelet for forvask eller bløtlegging tilsettes i begynnelsen av vaskeprogrammet. Flekkfjerningsmiddelet tilsettes i løpet av flekk-behandlingsfasen.
Kammer for vaskemiddel i tørr eller fly­tende form som brukes til hovedvask. Hvis du bruker flytende vaskemiddel, heller du det i rett før du starter programmet.
Kammer for flytende tilsetningsmidler (tøymykner, stivelse). Følg anbefalingene fra vaskemiddelprodu­senten angående mengder, og ikke fyll i mer enn til "MAX" -merket i vaskemiddelskuffen. Tøymykner eller tilsetning av stivelse må hel­les i kammeret før vaskeprogrammet startes.
Betjeningspanel
Nedenfor ser du et bilde av betjeningspanelet. Det viser programvelgeren, knappene, kontrollampene og displayet. Disse tilsvarer et tall, for referanse på de følgende sidene.
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 Programvelger 2
TEMPERATUR-knapp
3 Redusert SENTRIFUGEHASTIGHET-
knapp
4 FORVASK-knapp 5 Knapp for EKSTRA SKYLLING 6 Knapp for STARTTIDSFORVALG 7 Display 8
START/PAUSE-knapp
9 Knapp for TIME MANAGER
Programvelger
Med denne kan du slå på/av maskinen, og/ eller velge et program.
Temperatur
Bruk denne knappen til å øke eller redusere vasketemperaturen.
Page 6
6 electrolux
Redusert sentrifugering
Ved å trykke på denne knappen kan du endre sentrifugehastigheten til det aktive program­met.
Forvask
Når du velger dette tilvalget, vil maskinen ut­føre en forvask før hovedvasken. Vasketiden vil forlenges. Dette tilvalget anbefales for svært skitne plagg.
Ekstra skylling
Denne maskinen er laget med tanke på å spare vann. Hvis det er nødvendig å skylle tøyet med ekstra vann (ekstra skylling), velger du dette tilvalget. Maskinen utfører noen ek­stra skyllinger. Dette tilvalget anbefales for
Display
personer som er allergiske mot vaskemidler og i områder der vannet er svært bløtt.
Starttidsforvalg
Vaskeprogrammet kan utsettes med 30 min
- 60 min - 90 min, 2 timer, og deretter med trinn på 1 time, opptil maks 20 timer ved hjelp av denne knappen.
Start Pause
Bruk denne knappen til å starte eller avbryte det valgte programmet.
Time manager
Bruk disse knappene for å endre den pro­gramvarigheten som vaskemaskinen foreslår automatisk.
7.107.117.12
7.9
7.1 7.3 7.5 7.6 7.7 7.8
7.2 7.4
Displayet viser følgende informasjon:
7.1: Temperaturangivelse
7.2: Temperatursymboler
, Kald . Under vaskesyklusen blir temperatursymbo­let i displayet animert for å vise at maskinen har startet oppvarmingsfasen av vannet i be­holderen.
7.3: Sentrifugehastighetsangivelse
7.4: Sentrifugehastighetssymboler.
Ingen sentrifugering
Skyllestopp
Nattprogram Under sentrifugeringsfasen vil spiralbildet vi­ses. Ingen sentrifugering -funksjonen sletter al­le sentrifugefasene og øker antallet skyllinger for noen programmer. Skyllestopp: Når denne funksjonen velges, blir vasken liggende i det siste skyllevannet for å hindre at tøyet blir krøllet. Når program­met er ferdig, viser displayet en blinkende
, symbolet 7.10 vises fremdeles, lam-
pen på knapp 8 er slukket og døren er låst for å angi at vannet må pumpes ut. Les av­snittet "Når programmet er slutt", for å pum­pe ut vannet. Nattsyklus: Når du velger dette tilvalget, vil ikke maskinen tømme vannet fra siste skyl­ling, for at ikke vasken skal bli krøllet. Siden alle sentrifugeringsfasene utelates, er denne vaskesyklusen svært stillegående og kan vel­ges for vask om natten eller på tidspunkt når strømmen er billigere. For noen programmer utføres skyllingene med mer vann. Når pro­grammet er ferdig, viser displayet en blinken­de
, symbolet 7.10 vises fremdeles,
lampen på knapp 8 er slukket og døren låst for å angi at vannet må pumpes ut. Les av­snittet "Når programmet er slutt", for å pum­pe ut vannet.
Page 7
7.5: Tilvalgssymboler : Ekstra skylling (eller Sensitiv eller Strykelett , hvis til-
gjengelig, avhengig av modell).
7.6: Barnesikring
(se kapitlet "Personlige
innstillinger").
7.7: Grad av smuss-symboler
Intensiv
Normal/Daglig
Lett/Kort
Superkort
7.8:
Det valgte programmets varighet
Når du har valgt et program, vises varig-
heten i displayet i timer og minutter (for ek-
sempel
). Varigheten vil automatisk beregnes på bakgrunn av maks. anbefalt tøymengde for hver tekstiltype. Etter at programmet har startet, vil gjenværende tid oppdateres hvert minutt.
Programslutt
Når programmet er ferdig, vises tre blin­kende nuller (
), symbolet 7.10 for-
svinner og døren kan åpnes.
Feil valg av tilvalg
Hvis det er valgt et tilvalg som ikke kan kombineres med det vaskeprogrammet som er valgt, vises meldingen Err nederst i displayet i noen sekunder, og den røde lampen på knapp 8 begynner å blinke.
Alarmkoder
Hvis det oppstår funksjonsproblemer, kan det vises noen alarmkoder, for eksempel
(se etter i avsnittet "Hva må gjøres,
hvis...").
electrolux 7
Starttidsforvalg
7.9: Klokkesymbol
Etter at programmet har startet, vises varig­heten, og klokkesymbolet beveger seg.
7.10: Dør låst-symbol Når du har trykket på knapp 8 og maskinen har startet, tennes dette symbolet. Kun sym­bolet for den fasen som er i gang, blir væ­rende på. Når programmet er ferdig, vises tre blinkende nuller (
) i displayet, og dette
symbolet forsvinner.
7.11: Vaskeprogrammenes fasesymbo­ler
Ved å velge vaskeprogram, kommer vaske­programmets fasesymboler til syne i den øv­re delen av displayet. Når du har trykket på knappen 8 , er det kun symbolet for den fa­sen som er i gang, som blir værende på:
Forvask
(dette symbolet lyser når du
også trykker på den tilhørende knappen)
Hovedvask
Skylling
Utpumping
Sentrifugering
7.12: Starttidsforvalg-symbol Starttidsforvalget som er innstilt, vises på di­splayet i noen få sekunder. Deretter vises va­righeten til programmet som ble valgt tidlige­re. Tilhørende symbol lyser. Tidsforvalget re­duseres med én enhet hver time, og deretter, når det bare er 1 time igjen, vil tiden reduse­res hvert minutt.
Symboloversikt
= Bomull = Energisparing = Sensitiv Plus = Syntetisk = Strykelett = Finvask = Ull = Håndvask = Spesial = Dameundertøy = Silke = Skyllinger = Utpumping = Sentrifugering = Skånsom sentrifugering = Barnesikring
Page 8
8 electrolux
= Tidsstyring
Første gangs bruk
• Forsikre deg om at elektriske koplin­ger og vanntilførselsforbindelser stemmer overens med installasjons­anvisningen.
• Fjern polystyrenblokken og all embal­lasje fra trommelen.
• Kjør et program for bomull uten klær i maskinen på høyeste temperatur for å
Personlige innstillinger
Lydsignaler
Denne maskinen er utstyrt med et lydsignal som høres i følgende tilfeller:
• når du dreier på programvelgeren
• når du trykker på knappene
• i tilfelle du velger feil
• når syklusen er slutt
• hvis det oppstår en feil. Hvis du holder inne knappene 4 og 5 samti­dig i ca. 6 sekunder , deaktiveres lydsignalet (unntatt hvis det foreligger en feil). Hvis du trykker på de samme 2 knappene en gang til, aktiveres lydsignalet igjen.
Barnesikring
Barnesikringen gjør at du kan la vaskemaski­nen være uten tilsyn uten at du trenger å væ-
fjerne eventuelle produksjonsrester fra maskinens trommel og kar, før du va­sker for første gang. Hell et 1/2 måle­beger vaskemiddel i rommet for va­skemiddel til hovedvasken og start maskinen.
re redd for at barn kan komme til skade av eller føre til skade på apparatet. Denne funk­sjonen er aktiv selv når vaskemaskinen ikke er i bruk. Du kan aktivere denne funksjonen på to må­ter:
1. Før du trykker på knappen 8 : nå kan ikke
maskinen startes.
2. Etter at du har trykket på knapp 8 : nå er
det ikke mulig å endre noen av program­mene eller tilvalgene.
For å aktivere eller deaktivere dette tilvalget, hold samtidig inne knappene 5 og 6 i ca. 6
sekunder, til symbolet ler forsvinner på displayet.
kommer til syne el-
Daglig bruk
Legge tøy i maskinen
Åpne døren ved å trekke dørhåndtaket for­siktig utover. Legg vasken inn i trommelen, ett plagg om gangen. Rist tøyet godt. Lukk døren.
Page 9
electrolux 9
Mål opp riktig mengde vaskemiddel og tøymykner
Trekk ut vaskemiddelskuffen til den stopper. Mål opp nødvendig mengde vaskemiddel, hell det i kammeret for hovedvask
eller i det tilsvarende kammeret som hører til valgt program/tilvalg (se nærmere detaljer i "Va­skemiddelskuff").
Hvis nødvendig, heller du tøymykner i kam­meret som er merket med
(mengden du bruker må ikke være over "MAX"-merket i skuffen). Lukk skuffen forsiktig.
Velge ønsket program ved å dreie programvelgeren (1)
Sammen med bruksanvisningen finner du også klistremerker for programvelge­ren. Velg klistremerke på ønsket språk. Rengjør betjeningspanelet med en tørr klut for å fjerne støvrester. Fjern baksi­den fra klistremerket og fest det rundt programvelgeren som vist på bildet.
Vri programvelgeren til ønsket program. Va­skemaskinen vil foreslå en temperatur og au­tomatisk velge maks. sentrifugehastighet for det programmet du har valgt. Du kan endre disse verdiene ved hjelp av tilsvarende knap­per. Kontrollampen på knappen 8 begynner å blinke, og displayet viser det valgte pro­grammets varighet. Programvelgeren kan dreies både med og mot urviseren. Velg po-
sisjon
for å tilbakestille programmet/slå
AV maskinen.
Page 10
10 electrolux
For opplysninger om hvert vaskepro­gram på programvelgeren, les kapitlet "Vaskeprogrammer".
For å slå av maskinen etter fullført pro­gram, må du dreie programvelgeren til-
bake til posisjonen
.
Obs Hvis du dreier programvelgeren til
et annet program mens maskinen er i drift, vil den røde kontrollampen på knapp 8 blinke 3 ganger, og meldingen Err vises på displayet for å angi feil valg. Maskinen utfører ikke det nye valgte programmet.
Velge temperatur ved å trykke på knapp 2
Når du velger et program, foreslår maskinen automatisk en standard temperatur. Trykk flere ganger på denne knappen for å øke eller redusere temperaturen, hvis du vil at tøyet skal vaskes ved en annen tempera­tur.
Redusere sentrifugehastigheten ved å trykke på knapp 3
Når du har valgt det programmet du vil bruke, foreslår maskinen automatisk den maksima­le sentrifugehastigheten som er innstilt for dette. Trykk på knapp 3 flere ganger for å endre sentrifugehastigheten, hvis du vil at tøyet skal sentrifugeres med en annen hastighet.
Velge tilvalgene på denne maskinen ved å trykke på knappene 3, 4 og 5
Avhengig av hvilket program du har valgt, kan du kombinere ulike funksjoner. De må velges etter at du har valgt det programmet du vil bruke, og før du trykker på knapp 8 . Når du trykker på disse knappene, kommer tilhørende symboler til syne i displayet. Hvis du trykker en gang til å dem, forsvinner sym­bolene. Hvis du velger feil tilvalg, vil den rø- de kontrollampen på knappen 8 blinke 3 ganger, og meldingen Err kommer til syne i displayet i noen sekunder.
Les mer om hvilke tilvalg som kan brukes sammen med hvilke vaskeprogrammer, i avsnittet "Vaskeprogrammer".
Velge starttidsforvalg ved å trykke på knapp 6
Hvis du vil utsette starten, trykker du flere ganger på knapp 6 for å velge hvor lang tid det skal gå til programmet starter. Det tilsva­rende symbolet 7.12 kommer til syne i den øvre delen av displayet. Det tidsforvalget som du har valgt (opptil 20 timer) vises på displayet i noen få sekunder, før programmets varighet vises igjen. Du må du velge dette tilvalget etter at du har stilt inn programmet, og før du trykker på knapp 8 . Du kan endre eller avbryte starttidsforvalget til enhver tid før du trykker på knapp 8 . Velge starttidsforvalg:
1. Velg vaskeprogrammet og tilvalgene som ønskes.
2. Velg starttidsforvalg ved å trykke på knapp 6 .
3.
Trykk på knapp 8 : – Nå begynner maskinen nedtellingen ti-
me for time.
– Programmet starter når det innstilte
tidsforvalget er utløpt.
Avbryte starttidsforvalg etter å ha trykket på knapp 8 :
1. Sett vaskemaskinen på PAUSE ved å trykke på knapp 8 .
2.
Trykk på knapp 6 én gang, inntil symbolet
' vises
3.
Trykk en gang til på knapp 8 for å starte programmet.
Viktig Du kan bare endre tidsforvalget etter at du har valgt vaskeprogrammet på nytt. Starttidsforvalget kan ikke velges sammen med UTPUMPING -programmet.
Starte programmet ved å trykke knapp 8
For å starte det programmet du har valgt, trykk på knapp 8 . Den grønne kontrollampen på knappen 8 slutter å blinke. Symbolet
7.10 kommer til syne i displayet for å angi at
maskinen begynner å gå og at døren er låst. For å stoppe et program som er i gang, trykk på knappen 8 : den grønne kontrollampen begynner å blinke. For å starte programmet igjen fra det punktet der det ble stoppet, trykker du på knapp 8 en gang til . Hvis du har valgt starttidsfor­valg, vil maskinen begynne nedtellingen. Hvis du har valgt feil tilvalg, blinker den rø- de kontrollampen på knappen 8 3 ganger,
Page 11
electrolux 11
og meldingen Err kommer til syne i displayet i noen sekunder.
Velge tilvalget Tidsstyring ved å trykke på knapp 9
Du kan øke eller redusere programvarigheten ved å trykke flere ganger på disse knappene. Symbolet 7.7 kommer til syne i displayet for å angi den graden av smuss som du har valgt. Dette tilvalget er kun tilgjengelig med programmene Bomull , Syntetisk og Fin-
vask .
Grad av
smuss
Intensiv For svært skittent tøy
Normalt For normalt skittent
Daglig For daglig skittent
Lett For lett skittent tøy
Kort For svært lite skittent
Superkort
1) Vi anbefaler at du reduserer tøymengden (se tabellen over vaskeprogrammer.
Sym-
bol
1)
Tekstiltype
tøy
tøy
tøy For tøy som bare er
blitt brukt en kort stund
Viktig Tidsstyringen kan ikke velges sammen med Energisparing - programmene. Symbolene for grad av smuss endres i for­hold til typen tekstiler, som vist i følgende skjema.
Tekstiltype Grad av smuss
Bomull
95 °C/90 °C X X X X X X 60 °C/50 °C X X X X X X 40 °C X X X X X X 30 °C X X X X X X Kald X X X X X X Syntetisk 60 °C/50 °C X X X X 40 °C X X X X 30 °C X X X X Kald X X X X
Finvask
Tekstiltype Grad av smuss
40 °C X X X X 30 °C X X X X Kald X X X X
Sensitiv Plus
60 °C X X
Endre et tilvalg eller et program som er i gang
Du kan endre et tilvalg før det startes av pro­grammet . Før du foretar endringen, må du sette ma­skinen på PAUSE ved å trykke på knappen 8 (hvis du vil endre tilvalget Tidsstyring, må du avbryte det programmet som er i gang og foreta innstillingen på nytt). Det er bare mulig å endre et program som er i gang ved å tilbakestille det. Drei program­velgeren til
og deretter til den nye pro-
gramposisjonen. Start det nye programmet ved å trykke inn 8 én gang til. Vaskevannet blir værende i karet.
Stoppe et program
Trykk på knapp 8 for å stoppe et program som er i gang. Den tilsvarende grønne kon­trollampen begynner å blinke. Trykk på knappen på nytt for å starte pro­grammet på nytt.
Avbryte et program
Drei programvelgeren til
for å avbryte et program som er i gang. Nå kan du velge et annet program.
Åpne døren
Etter at programmet har startet (eller hvis du har valgt starttidsforvalg) er døren låst. Hvis du vil åpne den, må du først sette maskinen på PAUSE ved å trykke på knapp 8 . Når symbolet 7.10 forsvinner fra displayet, kan døren åpnes. Hvis symbolet 7.10 ikke slukker, betyr det at maskinen allerede varmer opp eller at vann­standen er for høy. Ikke forsøk å åpne døren med makt! Hvis du ikke kan åpne døren, men er nødt til å åpne den, må du slå maskinen av ved å dreie programvelgeren til
. Etter noen mi-
nutter kan du åpne døren (vær oppmerk-
som på vannstanden og temperaturen!) .
Page 12
12 electrolux
Når du har lukket døren igjen, må du stille programmet og tilvalgene inn på nytt og der­etter trykke på knapp 8 .
Når programmet er slutt
Maskinen stopper automatisk. Tre blinkende nuller (
) vises i displayet, og kontrol-
lampen på knapp 8 slukker. Det høres et lyd­signal i noen minutter. Dersom du har valgt et program eller et tilvalg som slutter med at vannet blir værende i ma­skinen, blir symbolet 7.10 værende i diu­splayet for å angi at du må pumpe ut vannet før du åpner døren. Følg instruksjonene under for å pumpe ut vannet:
1.
Drei programvelgeren til
.
2. Velg programmet for utpumping eller sentrifugering.
3. Reduser sentrifugehastigheten om nød­vendig ved hjelp av tilsvarende knapp.
Nyttige tips og råd
Sortere tøyet
Følg vaskesymbolene på hvert plagg og pro­dusentens vaskeinstruksjoner. Sorter vasken slik: hvitt, kulørt, syntetisk, finvask, ull.
Temperaturer
for normalt tilsmusset hvit bo-
95° eller 90°
60°/50°
40° - 30° ­Kald
Før du legger tøyet i maskinen
Vask aldri hvitt og kulørt tøy sammen. Hvitt tøy kan bli "grålig" etter vaskingen. Nye, kulørte plagg kan farge av i første vask; De bør derfor alltid vaskes separat den første gangen.
mull og lin (f.eks. glasshånd­klær, håndklær, bordduker, sengetøy...)
for normalt tilsmusset, fargeek­te tøy (f.eks. skjorter, nattkjoler,
pyjamas....) av lin, bomull eller
syntetiske fibrer, og for lett til­smusset hvitt bomullstøy (f.eks. undertøy)
for ømfintlige tekstiler (f.eks. tyll­gardiner), blandet vasketøy in­kludert syntetiske fibrer og ull som er merket "ren ny ull, ma­skinvaskbar, krymper ikke"
4.
Trykk på knapp 8 .
Når programmet er ferdig, forsvinner symbo­let 7.10 og døren kan åpnes. Drei program-
velgeren til
for å slå av maskinen. Ta tøyet ut av trommelen og sjekk at trom­melen er tom. Hvis du ikke skal vaske mer, stenger du vannkranen. La døren stå på gløtt for å hindre at det danner seg mugg og ube­hagelig lukt. Hvilemodus : Hvis du ikke tar ut tøyet innen 10 minutter etter at programmet er slutt, vil displayets bakgrunnsbelysning slå seg av og energisparesystemet aktiveres. Kun kontrol­lampen i 8 -knappen vil blinke for å angi at du må slå maskinen av. Hvis du trykker på en vilkårlig knapp, vil maskinen forlate energis­paringsmodus, og du kan starte et nytt pro­gram eller slå av maskinen.
Pass på at det ikke er metallgjenstander i tøyet (f.eks. hårspenner, sikkerhetsnå­ler, binders).
Knepp igjen putetrekk og lukk alle glidelåser, hemper og trykknapper. Knyt sammen even­tuelle belter eller lange snorer. Fjern vanskelige flekker før vask. Gni særlig flekkede områder inn med et flekk­fjerningsmiddel eller vaskemiddelpasta. Behandle gardiner særlig skånsomt. Fjern kroker eller bind dem inn i en pose eller et nett.
Maksimal ileggsmengde
Anbefalt maksimal ileggsmengde er oppført i programtabellene. Generelle regler:
Bomull, lin: trommelen full, men ikke for tettpakket;
Syntetisk: trommelen ikke mer enn halv-
full;
Ømfintlige tekstiler og ull: trommelen ik-
ke mer en tredjedels full. Vask av maksimal ileggsmengde utnytter vann og energi best. Reduser ileggsmengden hvis tøyet er svært tilsmusset.
Tøyets vekt
Følgende vektangivelser er veiledende:
Page 13
electrolux 13
Følgende vektangivelser er veiledende:
morgenkåpe 1200 g sengeteppe 700 g arbeidsskjorte 600 g laken, herrepyjamas 500 g bordduk 250 g putetrekk, håndkle, nattkjole,
herreskjorte glasshåndkle, dametruse,
lommetørkle, bluse, herretruse
200 g
100 g
Flekkfjerning
Vanskelige flekker går kanskje ikke vekk med bare vann og vaskemiddel. Derfor er det lurt å behandle dem før vask. Blod: behandle friske flekker med kaldt vann. For tørkede flekker, legg i bløt over natten i vann med spesialmiddel, gni deretter inn med vaskemiddel og vann. Oljebasert maling: fukt med vaskebensin, legg plagget på en myk klut og bearbeid flek­ken for hånd; gjenta flere ganger. Tørkede fettflekker: fukt med terpentin, legg plagget på en myk overflate, og bear­beid flekken med fingertuppene og en bo­mullsklut. Rust: oksalsyre oppløst i varmt vann eller et rustfjerningsmiddel brukt kaldt. Vær forsiktig med rustflekker som ikke er ferske, fordi cel­lulosestrukturen i tekstilene allerede kan væ­re skadet og har nå en tendens til å bli hullet. Muggflekker: behandles med blekemiddel, skylles godt (kun hvitt og fargeekte tøy). Gress: gni lett inn med vaskemiddel og be­handle med blekemiddel (kun hvitt og farge­ekte tøy). Kulepenn og lim: fukt med neglelakkfjerner
1)
, legg plagget på en myk klut og bearbeid
flekken for hånd. Leppestift: fukt med neglelakkfjerner som over, behandle deretter flekken med metyl­sprit. Restflekker behandles med blekemid­del. Rødvin: bløtlegg i vann og vaskemiddel, skyll og behandle med eddiksyre eller sitronsyre, skyll. Restflekker behandles med blekemid­del. Blekk: avhengig av blekktype, fukter du tøy-
et først med neglelakkfjerner
1) Ikke bruk neglelakkfjerner på kunstsilke
1)
, så med ed-
diksyre; Behandle eventuelle restflekker på hvitt tøy med blekemiddel og skyll grundig til slutt. Tjære: behandle først med flekkfjerner, me­tylsprit eller vaskebensin, gni deretter godt inn med vaskemiddelpasta.
Vaskemidler og tilsetningsmidler
Gode vaskeresultater avhenger blant annet av det vaskemiddelet som blir brukt, og kor­rekt mengde reduserer belastningene på mil­jøet. Selv biologisk nedbrytbare vaskemidler inne­holder stoffer som i større mengder kan ska­de den økologiske balansen. Valg av vaskemiddel avhenger av tekstiltype (finvask, ull, bomull osv.), farge, vasketem­peratur og hvor tilsmusset tøyet er. Alle typer vanlige vaskemidler for vaskema­skin kan brukes i denne maskinen:
• vaskemiddel i pulverform for alle typer
tekstiler
• vaskemiddel i pulverform for ømfintlige
tekstiler (60°C maks) og ullplagg
• flytende vaskemiddel, først og fremst for
vaskeprogrammer ved lavere temperatu-
rer (60°C maks) for alle typer tekstiler, eller
spesialmiddel kun for ull. Vaskemiddelet og eventuelle tilsetningsmid­ler må fylles i riktig rom i vaskemiddelskuffen før vaskeprogrammet startes. Hvis du bruker flytende vaskemiddel, må du velge et program uten forvask. Vaskemaskinen er utstyrt med et resirkule­ringssystem som gjør at den utnytter kon­sentrerte vaskemidler fullt ut. Følg anbefalingene fra vaskemiddelprodu­senten angående mengder og ikke fyll i mer
enn til "MAX"-merket i vaskemiddels­kuffen .
Vannets hardhetsgrad
Vannhardheten klassifiseres i såkalte hard­hetsgrader. Hos det lokale vannverket eller fra kommunen din kan du få mer informasjon om vannhardheten der du bor.
Det må tilsettes avherdingsmiddel der­som vannet er middels hardt (fra hard­hetsgrad II). Følg produsentens anvis­ninger. Da kan vaskemiddelmengden alltid justeres i forhold til hardhetsgrad I (= bløtt).
Page 14
14 electrolux
Vannets hardhets-
Nivå
Egen-
skap
Tysk °dH Fransk
grad
°T.H.
1 bløtt 0-7 0-15 2 middels 8-14 16-25 3 hardt 15-21 26-37
Vaskeprogrammer
Program - Høyeste og laveste temperatur - Be­skrivelse av syklus - Maksimal sentrifugehastig­het - Maksimal ileggsmengde - Tøytype
Bomull Normal
90° - Kald Hovedvask - Skyllinger Maksimal sentrifugehastighet ved 1400 opm for modell EWF 14781 W Maksimal sentrifugehastighet ved 1600 opm for modell EWF 16781 W Maks. ileggsmengde 7 kg - Redusert ileggsmengde 3,5 kg For hvit og fargeekte bomull (svært eller normalt skit­tent tøy).
Bomull Eko
90° - 40° Hovedvask - Skyllinger Maksimal sentrifugehastighet er 1400 opm for modell EWF 14781 W Maksimal sentrifugehastighet er 1600 opm for modell EWF 16781 W Maks ileggsmengde 7 kg Hvit og fargeekte bomull . Dette programmet kan velges for lett eller normalt skit­tent tøy av bomull. Temperaturen blir lavere, og vaske­tiden forlenges. Dermed oppnås et godt vaskeresultat, samtidig som du sparer energi.
Sensitiv Plus
60° Hovedvask - Skyllinger Maksimal sentrifugehastighet er 1400 opm for modell EWF 14781 W Maksimal sentrifugehastighet er 1600 opm for modell EWF 16781 W Maks. ileggsmengde: 7 kg Hvit og fargeekte bomull . Energispareprogram med høy skylleeffekt. Dette pro­grammet anbefales for personer med ømfintlig hud eller allergier.
Nivå
Egen-
skap
4 meget
hardt
Tilvalg
SENTRIFUGERING INGEN SENTRIFU-
GERING
SKYLLESTOPP
NATTPROGRAM
FORVASK
EKSTRA SKYLLING
TIDSSTYRING
SENTRIFUGERING INGEN SENTRIFU-
GERING
SKYLLESTOPP
NATTPROGRAM
FORVASK
EKSTRA SKYLLING
SENTRIFUGERING INGEN SENTRIFU-
GERING
SKYLLESTOPP
NATTPROGRAM
FORVASK
EKSTRA SKYLLING
TIDSSTYRING
Vannets hardhets-
grad
Tysk °dH Fransk
°T.H.
> 21 > 37
Vaskemiddel
Kammer
1)
2)
1)
1)
2)
Page 15
electrolux 15
Program - Høyeste og laveste temperatur - Be­skrivelse av syklus - Maksimal sentrifugehastig­het - Maksimal ileggsmengde - Tøytype
Syntetisk
60° - Kald Hovedvask - Skyllinger Maksimal sentrifugehastighet ved 900 opm Maks. ileggsmengde 3,5 kg - Redusert ileggsmengde 2 kg Syntetiske eller blandingstekstiler: undertøy, farget tøy, krympefrie skjorter, bluser.
Strykelett
60° - Kald Hovedvask - Skyllinger Maksimal sentrifugehastighet 900 opm Maks. ileggsmengde 1 kg Dette programmet kan velges for syntetiske plagg og blandingstekstiler som skal strykes. Tøyet vaskes og sentrifugeres skånsomt for å unngå krøller. Dermed blir det enklere å stryke det. I tillegg vil maskinen utføre ek­stra skyllinger.
Finvask
40 ° - Kald Hovedvask - Skyllinger Maksimal sentrifugehastighet ved 700 opm Maks. ileggsmengde 3,5 kg - Redusert ileggsmengde 2 kg
Ømfintlige tekstiler: syntetisk, viskose, polyester.
Ull
40° -Kald Hovedvask - Skyllinger Maksimal sentrifugehastighet 1000 opm Maks. ileggsmengde 2 kg Vaskeprogram for ull som kan vaskes i maskin samt for ull som skal vaskes for hånd og ømfintlige tekstiler. Merk : En enkel eller stor artikkel kan føre til ubalanse. Hvis maskinen ikke starter den siste sentrifugefasen, kan du legge i flere plagg, forandre på ileggsmengden manuelt og deretter velge sentrifugeprogrammet.
Håndvask
40° -Kald Hovedvask - Skyllinger Maksimal sentrifugehastighet 1000 opm Maks. ileggsmengde 2 kg Spesialprogram for ømfintlige tekstiler som er merket med "håndvask".
Lingerie
40° Hovedvask - Skyllinger Maksimal sentrifugehastighet 900 opm Maks. ileggsmengde 1 kg Dette programmet passer for svært ømfintlige plagg, som f.eks. dameundertøy, som BH-er og truser.
Tilvalg
SENTRIFUGERING INGEN SENTRIFU-
GERING
SKYLLESTOPP
NATTPROGRAM
FORVASK
EKSTRA SKYLLING
TIDSSTYRING
1)
2)
SENTRIFUGERING INGEN SENTRIFU-
GERING
SKYLLESTOPP
FORVASK
1)
EKSTRA SKYLLING
SENTRIFUGERING INGEN SENTRIFU-
GERING
SKYLLESTOPP
NATTPROGRAM
FORVASK
EKSTRA SKYLLING
TIDSSTYRING
1)
2)
SENTRIFUGERING INGEN SENTRIFU-
GERING
SKYLLESTOPP
NATTPROGRAM
SENTRIFUGERING INGEN SENTRIFU-
GERING
SKYLLESTOPP
NATTPROGRAM
SENTRIFUGERING INGEN SENTRIFU-
GERING
SKYLLESTOPP
NATTPROGRAM
Vaskemiddel
Kammer
Page 16
16 electrolux
Program - Høyeste og laveste temperatur - Be­skrivelse av syklus - Maksimal sentrifugehastig­het - Maksimal ileggsmengde - Tøytype
Slike
30° Hovedvask - Skyllinger Maksimal sentrifugehastighet 700 opm Maks. ileggsmengde 1 kg
Tilvalg
SENTRIFUGERING INGEN SENTRIFU-
GERING
SKYLLESTOPP
NATTPROGRAM
Vaskemiddel
Kammer
Skånsomt vaskeprogram som egner seg for silke og syntetiske blandingskvaliteter.
Skylling
Skyllinger med skyllemiddel ved behov Maksimal sentrifugehastighet er 1400 opm for modell EWF 14781 W Maksimal sentrifugehastighet er 1600 opm for modell EWF 16781 W
SENTRIFUGERING INGEN SENTRIFU-
GERING
SKYLLESTOPP
NATTPROGRAM
EKSTRA SKYLLING Maks. ileggsmengde 7 kg Med dette programmet kan du skylle og sentrifugere bomullstøy som du har håndvasket. Maskinen gjen­nomfører tre skyllinger, etterfulgt av en lang sluttsentri­fugering. Du kan redusere sentrifugehastigheten ved å dreie på den tilhørende bryteren.
Tømming
Pumper ut vannet Maks. ileggsmengde 7 kg For utpumping av siste skyllevann i programmer når du hadde valgt tilvalget Skyllestopp eller Nattprogram.
Sentrifugering
SENTRIFUGERING Tømming og lang sentrifugering Maksimal sentrifugehastighet ved 1400 opm for modell EWF 14781 W Maksimal sentrifugehastighet ved 1600 opm for modell EWF 16781 W Maks. ileggsmengde 7 kg Separat sentrifugering for håndvasket tøy og etter pro­grammer med tilvalget Skyllestopp og Nattprogram. Du kan velge hastigheten med den tilhørende bryteren for å tilpasse hastigheten til det tøyet du vil sentrifugere.
Skånsentrifugering
SENTRIFUGERING Utpumping og kort sentrifugering Maksimal sentrifugehastighet 700 opm Maks. ileggsmengde: 3,5 kg Separat kort sentrifugering for finvask, syntetisk, ull, sil­ke og håndvaskede plagg.
= AV
For å avbryte et vaskeprogram som er i gang eller slå maskinen av .
1) Hvis du bruker flytende vaskemiddel, må du velge et program uten forvask.
2) Hvis du velger Superkort med knappen 9 , anbefaler vi at du reduserer maksimal ileggsmengde som
angitt. Maksimal ileggsmengde er mulig, men med noe redusert vaskeresultat.
Page 17
Stell og rengjøring
Advarsel Du må kople maskinen fra strømmen før du kan foreta rengjørings­eller vedlikeholdarbeid.
Avkalkning
Vannet vårt inneholder kalk naturlig. Det er lurt å bruke et avkalkningsmiddel i maskinen med jevne mellomrom. Gjør dette uten tøy i maskinen og i samsvar med anvisningene fra produsenten. Dette vil forhindre kalkavleirin­ger.
Etter hver gangs vask
La døren stå åpen en stund. Dette forhindrer at det danner seg mugg og ubehagelig lukt inni vaskemaskinen. Dessuten bevarer du også dørpakningene bedre hvis du lar døren stå åpen etter vask.
Vedlikeholdsvask
Når du bruker vaskemaskinen ved lave tem­peraturer, kan det lett danne seg et belegg inni trommelen. Vi anbefaler at du gjennomfører en vanlig va­skesyklus som en vedlikeholdsvask. Gå frem på følgende måte:
• Trommelen skal være tom for tøy.
• Velg det varmeste vaskeprogrammet for bomull.
• Bruk vanlig mengde vaskemiddel. Det må være et middel i pulverform med biologiske egenskaper.
Utvendig rengjøring
Rengjør kabinettet utvendig kun med såpe og vann, og tørk godt.
Viktig Bruk aldri denaturert sprit, løsemiddel eller liknende produkter til å rengjøre kabinettet.
Rengjøre vaskemiddelskuffen
Vaskemiddelskuffen bør rengjøres jevnlig. Skuffen for vaskemiddel og tilsetningsmidler bør rengjøres regelmessig. Ta ut skuffen ved å trykke låsen nedover, og trekk skuffen ut.
electrolux 17
Skyll den under springen for å fjerne alle re­ster etter oppsamlet vaskemiddel. Den øverste delen av kammeret for tilset­ningsmidler kan også fjernes for å lette ren­gjøringen. Vask alle deler med vann.
Rengjør kammeret til vaskemiddelskuffen med en børste.
Page 18
18 electrolux
Trommelen
Rester etter rust i trommelen kan forekomme som følge av at fremmedlegemer ruster i va­sken eller fordi vannet inneholder jern.
Viktig Ikke bruk sure avkalkningsmidler, slipende vaskemidler som inneholder klor eller jern eller stålull for rengjøring av trommelen.
1. Fjern ev. rust fra trommelen med et ren-
gjøringsmiddel for rustfritt stål.
2. Kjør et vaskeprogram uten tøy for å fjerne
eventuelle vaskemiddelrester. Program: Kort bomullsprogram på mak­simumstemperatur og legg til ca. 1/4 må­lebeger med vaskemiddel.
Dørpakning
Kontroller dørpakningen regelmessig og fjern eventuelle fremmedlegemer som kan ha samlet seg i bretten.
Tømmepumpe
Pumpen bør kontrolleres regelmessig og særlig dersom:
• maskinen ikke tømmer og/eller sentrifuge­rer
• maskinen lager uvanlige lyder når den tøm­mer, fordi fremmedlegemer som sikker­hetsnåler, mynter osv. blokkerer pumpen.
Bruk følgende fremgangsmåte:
1. Kople fra maskinen.
2. Vent om nødvendig til vannet er avkjølt.
3. Åpne døren til pumpen.
4. Sett en beholder nær pumpen for å sam-
le opp eventuelt vannsøl.
5. Løsne nødtømmingsslangen, plasser
den i beholderen og ta av slangehetten.
6. Når det ikke lenger kommer vann ut,
skrur du løs pumpen og tar den ut. Pass på at du har en klut i nærheten for å tørke opp eventuelt vannsøl når du tar ut pum­pen.
Page 19
electrolux 19
7. Fjern eventuelle gjenstander fra pum­pens vingehjul ved å rotere det.
8. Sett hetten tilbake på nødtømmingsslan­gen, og sett slangen på plass igjen.
9. Skru pumpen helt inn.
10. Lukk døren til pumpen.
Advarsel
Når vaskemaskinen er i bruk, og avhengig av hvilket program som ble valgt, kan det være varmt vann i pumpen. Du må aldri fjerne pumpedekselet når maskinen er igang, men alltid vente til programmet er ferdig og ma­skinen er tom. Når du setter dekselet på igjen, må du passe på at du setter det skik­kelig på plass og at det er helt tett, slik at lek­kasjer unngås og små barn ikke klarer å åpne det.
Rengjøre filteret i vanninntaksslangen
Hvis du synes at maskinen bruker lengre tid på å fylles med vann, bør du kontrollere at filteret i vanninntaksslangen ikke er blokkert.
1. Steng vannkranen.
2. Skru løs slangen fra kranen.
3. Rengjør filteret i slangen med en stiv bør­ste.
4. Skru slangen tilbake på kranen.
Nødtømming
Dersom vannet ikke tømmes på vanlig måte, må følgende fremgangsmåte benyttes:
1. Trekk støpselet ut av stikkontakten;
2. Steng vannkranen;
3. Vent om nødvendig til vannet er avkjølt;
4. åpne luken til pumpen;
5. Sett en beholder på gulvet og legg enden av nødtømmingsslangen i beholderen. ta av slangehetten. Vannet skal renne ned i bollen av seg selv. Når beholderen er full, settes hetten tilbake på slangen. Tøm bollen. Gjenta prosedyren til det ikke kommer ut mer vann;
6. Rengjør pumpen som beskrevet over;
7. Legg nødtømmingsslangen tilbake på plass etter at slangehetten er satt på igjen;
8. Skru på pumpedekselet og lukk døren.
Forholdsregler ved frost
Hvis maskinen skal installeres på et sted der temperaturen kan synke til under 0 °C, gjør du følgende:
1. Steng vannkranen.
Page 20
20 electrolux
2. Skru av vanninntaksslangen.
3. Sett en beholder på gulvet foran maski­nen og ha endene på nødtømmingsslan­gen og vanninntaksslangen ned i den, slik at vannet tømmes ut.
4. Skru vanninntaksslangen på igjen og legg nødtømmingsslangen tilbake på plass et­ter at hetten er satt på igjen.
Hva må gjøres, hvis...
Visse problemer skyldes mangel på grunn­leggende vedlikehold eller at noe er oversett. Dette kan ofte løses uten at du må tilkalle servicetekniker. Før du kontakter nærmeste servicesenter, bør du gjennomføre kontrolle­ne som er oppført nedenfor. Mens maskinen er i bruk, kan det noen gan­ger hende at den røde kontrollampen på knapp 8 blinker, en av følgende alarmkoder kommer til syne i displayet og det høres et
Problem Mulig årsak/løsning
Døren er ikke lukket skikkelig.
• Lukk døren godt igjen. Støpselet er ikke satt skikkelig inn i kontakten.
• Sett støpselet skikkelig inn i kontakten. Stikkontakten er ikke strømførende.
• Kontroller de elektriske installasjonene i huset der du bor.
Vaskemaskinen vil ikke star­te:
Vaskemaskinen tar ikke inn vann:
Maskinen tar inn vann og tømmer det ut igjen med en gang:
Sikringen er gått.
• Skift sikring. Programvelgeren står ikke i riktig posisjon og det er ikke trykket på knapp 8
• Drei på programvelgeren og trykk en gang til på knapp 8 Det er valgt starttidsforvalg.
• Hvis tøyet skal vaskes med en gang, avbryter du tidsforvalget. Barnesikringen er aktivert.
• Deaktiver barnesikringen. Vannkranen er stengt.
• Åpne vannkranen. Det er knekk på vanninntaksslangen eller den ligger i klem.
• Kontroller koplingene på vanninntaksslangen. Filteret i inntaksslangen er blokkert.
• Rengjør filteret i vanninntaksslangen. Døren er ikke skikkelig lukket.
• Lukk døren godt igjen. Enden på avløpsslangen ligger for lavt nede.
• Les mer om dette i avsnittet om "vannavløp".
5. Når du vil starte maskinen igjen, må du passe på at romtemperaturen er over 0 °C.
lydsignal hvert 20. sekund for å angi at ma­skinen ikke fungerer:
: problem med vanntilførselen.
: problem med utpumping av vannet.
: dør åpen.
Når du har løst problemet, trykk på knappen 8 for å starte programmet igjen. Hvis proble­met fortsetter etter alle disse kontrollene, kontakt ditt lokale servicesenter.
Page 21
Problem Mulig årsak/løsning
Maskinen pumper ikke ut og/eller sentrifugerer ikke:
Det er vann på gulvet:
Utilfredsstillende vaskere­sultater:
Døren lar seg ikke åpne:
Vaskemaskinen vibrerer el­ler lager mye støy:
electrolux 21
Det er knekk på vannavløpsslangen eller den er i klem.
• Kontroller tømmeslangens forbindelser. Pumpefilteret er blokkert.
• Rengjør pumpefilteret. Det er valgt et tilvalg eller et program som slutter med at det er vann i maskinen eller som utelukker alle sentrifugeringsfasene.
• Velg programmet for utpumping eller sentrifugering. Tøyet ligger ikke jevnt fordelt i trommelen.
• Fordel tøyet på nytt. Det ble brukt for mye vaskemiddel eller uegnet vaskemiddel (danner
for mye skum).
• Reduser mengden vaskemiddel eller bruk et annet middel. Kontroller om det er lekkasje fra en av koplingene på vanninntaks­slangen. Det er ikke alltid enkelt å få øye på om det renner vann ned langs slangen; Kontroller om den er fuktig.
• Kontroller koplingene på vanninntaksslangen. Innløpsslangen er skadet.
•Skift ut med ny. Hetten på nødtømmingsslangen er ikke satt riktig på plass eller fil­teret er ikke skrudd korrekt på plass etter rengjøring.
• Sett hetten på plass igjen på nødtømmingsslangen, og skru filteret godt på plass.
Det ble brukt for lite vaskemiddel eller vaskemiddelet er ikke egnet.
• Øk mengden vaskemiddel eller bruk et annet middel.
Vanskelige flekker ble ikke behandlet før vask.
• Bruk et vanlig flekkfjerningsmiddel for å behandle de vanskelige flekkene.
Det ble ikke valgt riktig temperatur.
• Kontroller om du valgte riktig temperatur.
For mye tøy i trommelen.
• Ta ut noe tøy.
Programmet er fremdeles i gang.
• Vent til vaskeprogrammet er slutt.
Dørlåsen er ikke frigjort ennå.
Vent til symbolet
forsvinner.
Det er vann i trommelen.
• Velg utpumping- eller sentrifugeprogram for å tømme ut vannet.
Transportsikring og emballasje er ikke fjernet.
• Kontroller at vaskemaskinen er installert korrekt.
Justeringsføttene er ikke justert
• Kontroller at vaskemaskinen står helt i vater.
Tøyet ligger ikke jevnt fordelt i trommelen.
• Fordel tøyet på nytt.
Det kan være svært lite tøy i trommelen.
•Legg i mer tøy.
Page 22
22 electrolux
Problem Mulig årsak/løsning
Registreringsmekanismen for den elektroniske ubalansen er aktivert fordi tøyet ikke ligger jevnt fordelt i trommelen. Tøyet fordeles på nytt ved at trommelen roterer i motsatt retning. Dette kan skje flere gan­ger før ubalansen forsvinner og maskinen kan starte vanlig sentrifu-
Sentrifugeringen starter sent eller vaskemaskinen sentrifugerer ikke:
gering. Hvis tøyet fremdeles etter 10 minutter ikke ligger jevnt fordelt i trommelen, vil ikke maskinen sentrifugere. I så fall må du fordele tøyet manuelt og velge sentrifugeprogrammet selv.
• Fordel tøyet på nytt.
Ileggsmengden er for liten.
• Legg mer tøy i maskinen, forandre på ileggsmengden manuelt, og deretter velger du sentrifugeprogrammet.
Denne vaskemaskinen er utstyrt med en motortype som lager en litt
Vaskemaskinen lager uvan­lige lyder:
annen lyd enn vanlige motorer. Denne nye motoren sikrer en mykere start og jevnere fordeling av tøyet inni trommelen under sentrifuge­ring, samtidig som maskinen er mer stabil.
Det er ikke noe vann å se i trommelen:
Vaskemaskiner som baserer seg på moderne teknologi arbeider svært økonomisk og bruker svært lite vann, uten at dette går ut over vaskeresultatet.
Hvis du ikke kan finne eller løse problemet, ta kontakt med servicesenteret vårt. Før du rin­ger, bør du notere deg modell, serienummer og datoen du kjøpte maskinen: Servicesen­teret vil be om denne informasjonen.
. .. .. .
.. .
. o N
r. e
..
S
.
..
... .
.
.
.
.
. . . .
o
. .
N
d
.
o
d o
M
r
P
Mod. ... ... ...
Prod. No. ... ... ...
Ser. No. ... ... ...
Tekniske data
Mål Bredde
Høyde Dybde
Strømtilkopling På typeskiltet på kanten av døren finner du informasjon om strøm-
tilkopling.
Vanntilførselstrykk Minimum
Maksimum Maksimal ileggsmengde Bomull 7 kg Sentrifugehastighet Maksimum 1400 opm (EWF 14781 W)
60 cm 85 cm 63 cm
0,05 MPa 0,8 MPa
1600 opm (EWF 16781 W)
Page 23
electrolux 23
Forbruksverdier
Program Energiforbruk (KWh) Vannforbruk (liter) Programmets varig-
Hvit bomull 90° 2.1 62 Bomull 60° 1.35 58
Bomull ØKO 60° Bomull 40 ° 0.75 58 Syntetisk 40 ° 0.55 51 Finvask 40 ° 0.55 63 Ull/ Håndvask 30 ° 0.25 62
1) "Bomull Øko" ved 60 °C med en ileggsmengde på 7 kg, er referanseprogrammet for dataene som er oppført på energietiketten, i overenstemmelse med EØF 92/75 -standarder.
1)
1.05 45
Forbruksdataene som er oppført i denne tabellen er kun ment som en veiledning, fordi de kan variere, er avhengig av mengde og type tøy og av temperaturen på inntaksvannet og av omgivelsestemperaturen.
het (minutter)
På displayet på be-
tjeningspanelet kan
du lese av hvor lenge
programmet varer.
Montering
Pakke ut maskinen
Alle transportbolter og all emballasje må fjer­nes før maskinen tas i bruk. Det anbefales at du tar vare på alle transpor­sikringsdelene, slik at du kan montere dem igjen hvis du en gang senere vil flytte vaske­maskinen.
1. Fjern all ytre emballasje. Legg maskinen
forsiktig om på ryggen når du fjerner po­lystyrensokkelen fra bunnen.
2. Fjern strømforsyningskabelen og vannav-
løpsslangen fra slangeholderne bak på maskinen.
3. Skru ut de tre boltene.
Page 24
24 electrolux
4. Trekk ut avstandsstykkene i plast.
Plassering
Plasser vaskemaskinen på et plant, fast gulv. Pass på at luftsirkulasjonen rundt vaskema­skinen ikke hemmes av tepper, filleryer el.l. Kontroller at vaskemaskinen ikke berører veggen eller andre seksjoner. Sett maskinen i vater ved å skru justeringsføttene opp eller ned. Det kan kanskje være litt vanskelig å skru på justeringsføttene, fordi de er utstyrt med en selvlåsende mutter, men vaskema­skinen være i vater og stabil. Om nød­vendig, bruk et vater for å stille den i posisjon. Alle nødvendige justeringer kan gjøres med en skrutrekker. Ved å justere maskinen så den står nøyaktig i vater forhindres vibrasjo­ner, støy og at maskinen flytter seg under drift.
Obs Du må aldri plassere papp, planker eller liknende materialer under maskinen for å utjevne eventuelle ujevnheter i gulvet.
5. Sett plastproppene som du finner i plast-
posen sammen med bruksanvisningen, i det lille hullet øverst og i de to litt større hullene.
Vanntilførsel
Advarsel Denne maskinen må koples til kaldt vann.
1. Kople inntaksslangen, som fulgte med maskinen, til en vannkran med gjenger på 3/4". Bruk alltid den slangen som fulgte med maskinen.
Page 25
Viktig Ikke bruk slangen fra den gamle maskinen når du kopler til vannet.
2. Den andre enden av inntaksslangen, som koples til maskinen, kan dreies som vist på bildet. Ikke plasser tilførselsslangen slik at den vender nedover. Legg slangen enten mot venstre eller mot høyre, avhengig av hvor vannkranen er plassert.
electrolux 25
Viktig Før du kopler maskinen til et nytt rørsystem, eller til et rørsystem som ikke har vært brukt på en stund, lar du vannet renne noen minutter for å spyle ut smuss som kan ha samlet seg i rørene.
Vannavløpsslange
Avløpsslangens ende kan forbindes på tre måter.
Hektet over kanten på en vask med slangeføringsstykket som fulgte med ma­skinen. I så fall må du passe på at slan­geenden ikke kan løsne når maskinen tømmer. Dette kan gjøres ved at slangen festes til kranen eller til veggen med en snor.
3. Plasser slangen korrekt ved å løsne ring­mutteren. Når tilførselsslangen er plassert som den skal, må du huske å feste ring­mutteren igjen for å unngå lekkasjer.
Inntaksslangen må ikke forlenges. Hvis den er for kort og du ikke vil flytte vannkranen, må du kjøpe en ny, lengre slange som er spe­sialprodusert for denne typen bruk.
I en forgreningsforbindelse til vaskens avløpsrør. Dette forgreningsrøret må væ-
re plassert over vannlåsen, slik at slangens bue er minst 60 cm over gulvet.
Direkte i et avløpsrør med en høyde på
ikke mindre enn 60 cm og ikke mer enn 90 cm. Enden på avløpsslangen må alltid væ­re ventilert, dvs. at innvendig diameter på avløpsrøret må være større enn utvendig diameter på avløpsslangen. Avløpsslan­gen må ikke ligge i knekk.
Page 26
26 electrolux
Avløpsslangen kan forlenges inntil maksimum 4 meter. Ekstra avløpsslange og slangekop­ling kan bestilles fra vår serviceavdeling.
Elektrisk tilkopling
På typeskiltet på kanten i døren finner du in­formasjon om den elektriske tilkoplingen. Kontroller at den elektriske installasjonen i huset der du bor kan tåle den maksimale be­lastningen som kreves medberegnet eventu­elle øvrige elektriske apparater som er i bruk.
Vaskemaskinen skal koples til en jordet stikkontakt.
Produsenten frasier seg ethvert ansvar for materielle skader eller
personskader som er oppstått fordi ovennevnte forholdsregler til sikkerhet ikke er blitt fulgt.
Strømkabelen skal være lett tilgjengelig etter at maskinen er installert.
Hvis strømforsyningskabelen skal skiftes, må dette gjøres av et servicesenter.
Miljøvern
Symbolet på produktet eller på emballasjen viser at dette produktet ikke må behandles som husholdningsavfall. Det skal derimot bringes til et mottak for resirkulering av elektrisk og elektronisk utstyr. Ved å sørge for korrekt avhending av apparatet, vil du bidra til å forebygge de negative konsekvenser for miljø og helse som gal håndtering kan medføre. For nærmere informasjon om resirkulering av dette produktet, vennligst kontakt kommunen, renovasjonsselskapet eller forretningen der du anskaffet det.
Emballasjematerialer
Emballasje som er merket med symbolet
kan resirkuleres. >PE<=polyetylen >PS<=polystyren
>PP<=polypropylen Dette betyr at de kan gjenvinnes hvis du sor­terer dem i riktige innsamlingscontainere.
Miljøtips
For å spare vann og energi og for å være med på å beskytte miljøet, anbefaler vi at du følger disse tipsene:
• Normalt skittent tøy kan vaskes uten for­vask for å spare vaskemiddel, vann og tid (dette skåner også miljøet!).
• Maskinen arbeider mye mer økonomisk hvis du fyller den helt.
• Med riktig forbehandling kan flekker og av­grenset smuss fjernes; Deretter kan tøyet vaskes på lavere temperatur.
• Mål opp vaskemiddel i forhold til vann­hardheten, hvor skittent tøyet er og hvor mye tøy du vil vaske.
Page 27
electrolux 27
Page 28
www.electrolux.com
Besøk vår hjemmeside www.electrolux.no for bestilling av tilbehør og reservedeler: www.electrolux.no
192995910-00-102009
Loading...