AEG EWF 106517 W User Manual

instrukcja obsługi

EWF 106517 W

2 electrolux

Electrolux. Thinking of you.

Aby dowiedzieć się więcej o naszej filozofii, odwiedź naszą stronę internetową www.electrolux.com

SPIS TREŚCI

Informacje dotyczące bezpieczeństwa

2

Programy prania

13

Opis urządzenia

4

Konserwacja i czyszczenie

16

Panel sterowania

5

Co zrobić, gdy…

20

Tabela symboli

8

Dane techniczne

23

Pierwsze użycie

8

Parametry eksploatacyjne

23

Dostosowanie ustawień do osobistych

 

Instalacja

24

preferencji

8

Podłączenie do sieci elektrycznej

27

Codzienna eksploatacja

8

Ochrona środowiska

27

Przydatne rady i wskazówki

12

 

 

Producent zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian bez wcześniejszego powiadomienia

INFORMACJE DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA

Ważne! Instrukcję należy uważnie przeczytać i zachować do wykorzystania w przyszłości.

Urządzenie spełnia normy branżowe oraz przepisy prawne dotyczące bezpieczeństwa urządzeń gospodarstwa domowego. Jednakże jako producenci czujemy się zobowiązani do przedstawienia następujących wskazówek bezpieczeństwa.

Należy zachować niniejszą instrukcję obsługi wraz z urządzeniem, aby umożliwić w przyszłości sprawdzenie informacji. W razie sprzedaży lub przekazania urządzenia innemu użytkownikowi, bądź w razie przeprowadzki i pozostawienia go na miejscu, należy pamiętać o przekazaniu nowemu użytkownikowi niniejszej instrukcji, aby umożliwić mu zapoznanie się z funkcjonowaniem urządzenia i zasadami bezpieczeństwa.

KONIECZNIE należy zapoznać się z nimi przed instalacją urządzenia i przystąpieniem do użytkowania.

Przed pierwszym uruchomieniem urządzenia należy sprawdzić urządzenie pod kątem ewentualnych uszkodzeń powstałych w transporcie. Nie wolno podłączać uszkodzonego urządzenia do zasilania. W przypadku uszkodzenia elementów urządzenia należy skontaktować się z dostawcą.

Jeśli urządzenie zostało dostarczone podczas miesięcy zimowych przy ujem-

nych temperaturach: Przed pierwszym użyciem należy przechowywać pralkę w temperaturze pokojowej przez 24 godziny.

Ogólne zasady bezpieczeństwa

Ze względów bezpieczeństwa zabrania się dokonywania jakichkolwiek modyfikacji lub zmian konstrukcyjnych w urządzeniu.

Podczas prania w wysokich temperaturach drzwi pralki mogą się nagrzewać. Nie wolno ich dotykać!

Należy upewnić się, czy zwierzęta domowe nie weszły do bębna. W tym celu należy przed użyciem sprawdzić zawartość bębna.

Monety, agrafki, gwoździe, śrubki, kamienie lub inne twarde lub ostre przedmioty mogą spowodować znaczne uszkodzenie i nie wolno ich wkładać do urządzenia.

Używać tylko zalecanych ilości środka zmiękczającego tkaniny i detergentu. Użycie zbyt dużych ilości może spowodować uszkodzenie tkanin. Informacje o odpowiednich ilościach środków piorących znajdują się w zaleceniach producenta.

Małe rzeczy, takie jak skarpetki, sznurowadła, paski itp. należy włożyć do specjalnej torebki lub poszewki na poduszkę, ponieważ mogą się one dostać do wnętrza pralki.

Nie należy prać w pralce ubrań z fiszbinami, materiałów o nieobszytych lub rozdartych brzegach.

Po zakończeniu prania, czyszczenia i konserwacji należy zawsze odłączać urządzenie od źródła zasilania i zamknąć dopływ wody.

W żadnym wypadku nie wolno podejmować samodzielnych prób naprawy. Naprawy wykonywane przez osoby niedoświadczone mogą spowodować obrażenia lub wadliwe działanie urządzenia. Należy skontaktować się z lokalnym punktem serwisowym. Należy zawsze domagać się użycia oryginalnych części zamiennych.

Instalacja

Urządzenie jest ciężkie. Należy zachować ostrożność przy jego przenoszeniu.

Podczas rozpakowywania należy sprawdzić, czy pralka nie została uszkodzona. W przypadku wątpliwości nie należy uruchamiać pralki, lecz skontaktować się z serwisem.

Przed włączeniem pralki należy usunąć wszystkie materiały opakowaniowe i wszystkie blokady założone na czas transportu. W przeciwnym wypadku może dojść do poważnego uszkodzenia pralki i ubrań. Patrz stosowny rozdział w instrukcji obsługi.

Po zainstalowaniu pralki należy sprawdzić, czy nie stoi na wężu dopływowym lub wężu odpływowym, oraz czy blat nie przycisnął przewodu zasilającego do ściany.

Jeśli urządzenie zostanie postawione na miękkiej wykładzinie, należy za pomocą nóżek wyregulować wysokość w taki sposób, aby zapewnić swobodną cyrkulację powietrza pod urządzeniem.

Po zainstalowaniu należy się upewnić, że węże i ich podłączenia są szczelne.

Jeśli urządzenie jest instalowane w miejscu narażonym na temperatury poniżej zera, należy przeczytać rozdział "Niebezpieczeństwo zamarznięcia wody".

Wszelkie prace hydrauliczne wymagane w celu zainstalowania urządzenia powinny być wykonywane przez wykwalifikowanego hydraulika albo inną kompetentną osobę.

electrolux 3

Wszelkie prace elektryczne związane z instalacją urządzenia powinny być przeprowadzone przez uprawnionego elektryka lub inną kompetentną osobę.

Eksploatacja

Pralka jest przeznaczona do użytku w gospodarstwie domowym. Urządzenie należy używać zgodnie z przeznaczeniem.

Prać można jedynie tkaniny nadające się do prania w pralce. Przestrzegać zaleceń producenta odzieży umieszczonych na metkach.

Pralki nie należy przeładowywać. Patrz "Tabela programów".

Przed rozpoczęciem prania należy opróżnić wszystkie kieszenie i zapiąć wszystkie guziki oraz zamki błyskawiczne. Nie należy prać wystrzępionych lub podartych ubrań. Przed praniem należy zaprać plamy z farby, tuszu, rdzy i trawy. W pralce NIE WOLNO prać biustonoszy z fiszbinami.

Ubrania, które miały kontakt z lotnymi pochodnymi ropy naftowej nie powinny być prane w pralce automatycznej. W przypadku użycia lotnych płynów do czyszczenia należy usunąć je z ubrania przed umieszczeniem ich w pralce.

Nigdy nie wyciągać wtyczki z gniazdka ciągnąc za przewód; należy zawsze chwycić za samą wtyczkę.

Nigdy nie należy używać pralki, jeśli przewód zasilający, panel sterowania, blat lub podstawa są uszkodzone w taki sposób, że widoczne jest wnętrze pralki.

Bezpieczeństwo dzieci

To urządzenie nie jest przeznaczone do użytku przez osoby (w tym dzieci) o ograniczonych zdolnościach fizycznych, sensorycznych czy umysłowych, a także nieposiadające wiedzy lub doświadczenia w użytkowaniu tego typu urządzeń, chyba, że będą one nadzorowane lub zostaną poinstruowane w zakresie korzystania z tego urządzenia przez osobę odpowiedzialną za ich bezpieczeństwo.

Dzieci należy pilnować, aby mieć pewność, że nie bawią się urządzeniem.

Elementy opakowania (np. folia, styropian) mogą stanowić zagrożenie dla dzie-

4 electrolux

ci – niebezpieczeństwo uduszenia się! Należy je przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Detergenty należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Należy pilnować, aby dzieci lub zwierzęta domowe nie wchodziły do bębna. Pralka posiada specjalne zabezpieczenie przed zamknięciem się dzieci lub zwierząt w bębnie Aby uruchomić to zabezpieczenie, należy obrócić (bez naciskania) trzpień znajdujący się wewnątrz drzwi w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, aż nacięcie znajdzie się w położeniu poziomym. Można w tym celu użyć monety.

Aby wyłączyć zabezpieczenie oraz przywrócić możliwość zamknięcia drzwi, należy obrócić trzpień w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aż nacięcie znajdzie się w położeniu pionowym.

OPIS URZĄDZENIA

Zakupione przez Państwa urządzenie spełnia wszystkie nowoczesne wymagania związane z efektywnym praniem przy jednoczesnym niskim zużyciu wody, energii i detergentów. Nowy system piorący pozwala na całkowite wykorzystanie detergentu oraz znacznie zmniejsza zużycie wody oraz energii.

1 2

3

4

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

Szuflada na detergenty

 

 

Tabliczka znamionowa

1

4

 

Panel sterowania

 

 

Pompa opróżniająca

2

5

 

Uchwyt otwierania drzwi

 

 

Regulowane nóżki

3

6

electrolux 5

Szuflada na detergenty

Komora na detergenty wykorzystywane w praniu wstępnym i fazie namaczania lub do usuwania plam podczas fazy odplamiania (jeżeli dotyczy). Detergent do prania wstępnego jest dozowany na początku programu prania. Odplamiacz jest dozowany w fazie odplamiania.

Komora na detergent w proszku lub płynie wykorzystywany do prania zasadniczego. W przypadku korzystania z płynnego detergentu należy go wlać do komory tuż przed rozpoczęciem programu.

Komora na dodatkowe środki w płynie (płyn zmiękczający, krochmal).

Należy przestrzegać zaleceń producenta środka dotyczących jego dozowania i nie przekraczać poziomu "MAX" zaznaczonego w szufladzie na detergenty. Płyn zmiękczający lub krochmal należy dodać do komory przed rozpoczęciem programu prania.

PANEL STEROWANIA

Poniżej znajduje się rysunek panelu sterowania. Przedstawia on pokrętło wyboru programów, przyciski, kontrolki oraz wyświetlacz. Oznaczone zostały one odpowiednimi cyframi na kolejnych stronach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

2

 

3

 

4

 

 

5

 

6

 

7

 

8

 

 

 

 

 

9

 

 

Pokrętło wyboru programów

 

 

 

 

 

Przycisk PRANIE WSTĘPNE (Pranie

1

 

 

 

5

 

Wyświetlacz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wstępne)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przycisk TEMPERATURA (Temp.)

 

 

 

 

6

Przycisk DODATKOWE PŁUKANIE

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Dodatkowe płukanie)

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Przycisk ZMNIEJSZANIE PRĘDKOŚCI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WIROWANIA (Wirowanie)

 

 

 

 

 

 

 

7

Przycisk OPÓŹNIENIE ROZPOCZĘCIA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PROGRAMU (Opóźniony start)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

Przycisk START/PAUZA (Start/Pauza)

6 electrolux

9 Przyciski KONTROLA CZASU

Pokrętło wyboru programów

Służy do włączenia/wyłączenia urządzenia i/ lub do wyboru programu.

Temperatura

Ten przycisk służy do podwyższania lub obniżania temperatury prania.

Zmniejszenie prędkości wirowania

Naciskając ten przycisk można zmienić prędkość wirowania w wybranym programie.

Pranie wstępne

Wybranie tej opcji powoduje, że pralka wykona cykl prania wstępnego przed rozpoczęciem prania zasadniczego. Czas prania zostanie wydłużony. Opcja ta jest zalecana dla mocno zabrudzonych rzeczy.

Dodatkowe płukanie

To urządzenie zaprojektowano z myślą o oszczędności energii. Opcję tę należy wy-

Wyświetlacz

brać, jeśli konieczne jest płukanie prania w większej ilości wody (Dodatkowe płukanie). Pralka wykona dodatkowe cykle płukania. Opcja ta jest szczególnie polecana dla osób, które są uczulone na detergenty oraz do prania w bardzo miękkiej wodzie.

Opóźnione uruchomienie

Rozpoczęcie programu prania można opóźnić w zakresie od 30 min - 60 min - 90 min, 2 godziny, a następnie co godzinę aż do maks. 20 godzin za pomocą naciśnięcia tego przycisku.

Start/Pauza

Ten przycisk umożliwia przerwanie wybranego programu.

Kontrola czasu

Te przyciski umożliwiają dostosowanie czasu prania w danym programie, automatycznie zasugerowanego przez pralkę.

2.122.11 2.10

2.1

 

2.2

 

2.3

 

2.4

 

2.5

 

2.6

 

2.7

 

2.8

 

2.9

Wyświetlacz pokazuje następujące informacje:

2.1:Temperatura

2.2: Ikonki temperatury , Pranie w zimnej wodzie .

Podczas cyklu prania na wyświetlaczu jest widoczna animowana ikonka temperatury, co oznacza, że urządzenie rozpoczęło podgrzewanie wody w bębnie.

2.3: Prędkość wirowania

2.4: Ikonki prędkości wirowania.

Bez wirowania

Stop z wodą

Cykl nocny

W czasie wirowania spiralka jest animowana.

Opcja Bez wirowania eliminuje wszystkie cykle wirowania oraz zwiększa liczbę cykli płukania dla niektórych programów.

Stop z wodą: po wybraniu tej opcji woda z ostatniego płukania nie zostanie odpompowana, aby chronić tkaniny przed zagnieceniami. Po zakończeniu programu na wyświetlaczu widoczne są migające , ikonka 2.8 jest podświetlona, kontrolka przycisku 8 jest wyłączona, a drzwi są zablokowane, co oznacza, że należy odpompować wodę. W celu odpompowania wody należy przeczytać informacje podane w rozdziale "Zakończenie programu".

Cykl nocny: po wybraniu tej opcji woda z ostatniego płukania nie zostanie odpompowana, aby chronić tkaniny przed zagnieceniami. Skoro wszystkie fazy wirowania są pominięte, pranie jest ciche, dlatego też

może być wykonywane w nocy lub w czasie, gdy obowiązuje niższa taryfa za prąd. W niektórych programach płukanie jest wykonywane z większą ilością wody. Po zakończeniu programu na wyświetlaczu widoczne są migające , ikonka 2.8 jest podświetlona, kontrolka przycisku 8 jest wyłączona, a drzwi są zablokowane, co oznacza, że należy odpompować wodę. W celu odpompowania wody należy przeczytać informacje podane w rozdziale "Zakończenie programu".

2.5: Ikonki opcji: Dodatkowe płukanie lub Łatwe prasowanie .

2.6: Ikonka opóźnienia

Czas opóźnienia ustawiony za pomocą odpowiedniego przycisku pojawi się na wyświetlaczu na kilka sekund, a następnie ponownie pojawi się komunikat o długości wybranego wcześniej programu. Zaświeci się odpowiednia ikonka. Czas opóźnienia rozpoczęcia programu będzie się zmniejszać co godzinę, a następnie, gdy do uruchomienia pozostanie już tylko 1 godzina, co minutę.

2.7: Blokada uruchomienia (patrz rozdział "Dostosowanie ustawień do osobistych preferencji").

2.8: Ikonka zamkniętych drzwi

Po naciśnięciu przycisku 8 i uruchomieniu pralki ta ikonka jest podświetlana i widoczna jest ikonka wyłącznie bieżącej fazy programu. Po zakończeniu programu na wyświetlaczu widoczne są trzy migające zera ( ) i ikonka gaśnie.

2.9:

Czas trwania wybranego programu

Po wybraniu programu czas jego trwania jest wyświetlany w godzinach i w minu-

tach (na przykład ). Czas trwania programu obliczany jest automatycznie na podstawie maksymalnego ciężaru prania, jaki jest zalecany dla każdego typu tkaniny. Po rozpoczęciu programu pozostały czas uaktualniany jest co minutę.

Koniec programu

electrolux 7

Po zakończeniu programu migają trzy zera ( ), ikona 2.8 znika i można otworzyć drzwi.

Nieprawidłowy wybór opcji

W przypadku wybrania opcji niezgodnej z aktualnym programem prania, przez kilka sekund wyświetlany będzie komunikat Err w dolnej części wyświetlacza i zacznie migać czerwona kontrolka przycisku

8.

Kody alarmowe

W przypadku problemów z funkcjonowaniem urządzenia pojawią się kody alar-

mowe, np. (patrz rozdział „Co zrobić, gdy…”).

Czas opóźnienia rozpoczęcia progra-

mu

2.10: Ikonki stopni zabrudzenia

Intensywny

Normalny

Codzienne

Lekki

Szybkie

Super szybkie

Odświeżanie

Super odświeżanie

(patrz rozdział "Wybór opcji Time Manager" ).

2.11: Ikonka zegara

Po rozpoczęciu programu pokazywany jest czas do jego zakończenia, a ikonka zegara jest animowana.

2.12: Ikonki faz programu prania

Po wybraniu programu prania, w górnej części wyświetlacza pojawią się ikonki poszczególnych faz programu prania tworzących wybrany program. Po naciśnięciu przycisku 8 pozostaje zapalona tylko ikonka bieżącej fazy programu.

Pranie wstępne (ta ikonka zapala się, gdy zostanie również wciśnięty przycisk odpowiedniej opcji)

Pranie zasadnicze

Płukania

Odpompowanie

Wirowanie

8 electrolux

TABELA SYMBOLI

Tabela symboli

Pokrętło wyboru programów

 

 

= Programy z kontrolą czasu

 

 

 

= Płukanie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

= Odpompowanie

 

 

 

= Wirowanie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przyciski

 

 

 

 

 

 

 

 

= Blokada uruchomienia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+ / -

 

= Przyciski kontroli czasu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PIERWSZE UŻYCIE

Sprawdzić, czy podłączenia elektryczne i wodne zostały wykonane zgodne z instrukcją instalacji.

Wyjąć z bębna blok styropianowy i wszelkie inne materiały.

Wlać 2 litry wody do komory prania

zasadniczego w szufladzie na detergenty w celu zamknięcia zaworu ECO. Następnie wybrać program do

prania tkanin bawełnianych w najwyższej temperaturze bez wkładania ubrań do pralki. Pozwala to usunąć z bębna ewentualny kurz lub inne zabrudzenia pochodzące z procesu produkcji. Wsypać 1/2 dawki detergentu do komory prania zasadniczego i włączyć pralkę.

DOSTOSOWANIE USTAWIEŃ DO OSOBISTYCH PREFERENCJI

Sygnał dźwiękowy

Urządzenie zostało wyposażone w moduł akustyczny emitujący sygnały w następujących sytuacjach:

zakończenie cyklu

wystąpienie awarii.

Jednoczesne wciśnięcie przycisków 5 oraz 6 i przytrzymanie ich przez około 6 sekund wyłącza sygnał dźwiękowy (oprócz sygnalizacji awarii). Ponowne naciśnięcie tych 2 przycisków przywraca sygnał dźwiękowy.

Blokada uruchomienia

Niniejsze urządzenie umożliwia pozostawienie go bez nadzoru i bez obawy, że dzieci

mogą doznać obrażeń lub uszkodzić urządzenie. Funkcja ta pozostaje włączona również wtedy, gdy urządzenie nie pracuje.

Istnieją dwa sposoby włączenia tej funkcji:

1.Przed naciśnięciem przycisku 8: nie będzie możliwe uruchomienie pralki.

2.Po naciśnięciu przycisku 8: nie będzie możliwa zmiana programu ani opcji.

Aby włączyć lub wyłączyć tę opcję, należy jednocześnie nacisnąć i przytrzymać przez około 6 sekund przyciski 6 oraz 7, aż na wyświetlaczu pojawi się lub zniknie ikona

.

CODZIENNA EKSPLOATACJA

Załadowanie prania

Drzwi należy otwierać ostrożnie, delikatnie pociągając za uchwyt. Pranie należy wkładać do bębna pojedynczo, jednocześnie uważając, aby nie było zbite. Zamknąć drzwi.

Upewnić się, że nie doszło do przytrzaśnięcia prania między drzwiami a uszczelką. Mogłoby to skutkować wyciekiem wody lub uszkodzeniem pranych rzeczy.

AEG EWF 106517 W User Manual

Odmierzyć ilość detergentu i płynu zmiękczającego

Maksymalnie wysunąć szufladę na detergenty. Wsypać odpowiednio odmierzoną ilość detergentu do komory prania zasadniczego lub do odpowiedniej komory, jeżeli wymaga tego dany program/opcja (więcej szczegółów w rozdziale "Szuflada na detergenty").

Można również dodać płyn zmiękczający do tkanin do komory oznaczonej (nie przekraczać znaku "MAX" w szufladzie). Delikatnie zamknąć szufladę.

electrolux 9

Wybrać żądany program za pomocą

pokrętła wyboru programów (1)

Ustawić pokrętło wyboru programów zgodnie z wybranym programem. Pralka zaproponuje temperaturę i automatycznie dobierze maksymalną prędkość wirowania przewidzianą dla wybranego programu. Można zmienić te wartości przy pomocy odpowiednich przycisków. Zacznie migać zielona lampka przycisku 8.

Pokrętło wyboru programów można obracać zarówno w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, jak i w kierunku przeciwnym. Ustawić pokrętło w położeniu , aby anulować program / wyłączyć urządzenie.

Po zakończeniu programu pokrętło wyboru programów należy z powrotem ustawić na , aby wyłączyć urządzenie.

Uwaga! Jeśli podczas pracy urządzenia pokrętło wyboru programów zostanie ustawione na inny program, czerwona lampka przycisku 8 zaświeci się 3 razy, a na wyświetlaczu pojawi się komunikat Err, sygnalizujący niewłaściwe ustawienie. Pralka nie wykona nowego programu.

Ustawianie temperatury za pomocą przycisku 3

Po wybraniu programu urządzenie automatycznie zasugeruje domyślną temperaturę. Kilka razy wciskać ten przycisk, aby zwiększyć lub zmniejszyć temperaturę, w przypadku gdy pranie ma odbywać się w tem-

Loading...
+ 19 hidden pages