AEG ERZ45800 User Manual [sl]

Kombinirani hladilni aparat
NAVODILA ZA UPORABO
1
Pomembna navodila za varnost uporabnikov
Preden priključite in začnete uporabljati vaš novi hladilni aparat, natančno preberite navodila za uporabo vključno z opozorili. Šele tako boste lahko v celoti izkoristili vse možnosti, ki vam jih ponuja. Vsak uporabnik hladilnega aparata mora biti seznanjen z načinom uporabe. Ta navodila za uporabo shranite; v njih je podan pravilen način uporabe hladilnega aparata. Če hladilni aparat prodate ali ga podarite, priložite tudi navodila za uporabo, tako da se bo lahko vsak uporabnik seznanil z navodili za pravilno in varno uporabo. Preden zavržete svoj odsluženi hladilni aparat, poskrbite, da se vrata oz. pokrov ne bodo mogla zapreti; tako boste preprečili, da bi se otroci med igro zaprli vanj.
Hladilni aparat naj uporabljajo odrasle osebe. Ne smete dovoliti, da bi se otroci igrali s hladilnim aparatom.
Nikoli ne spreminjajte lastnosti hladilnega aparata, saj bi lahko s tem povzročili poškodbe oseb ali premoženja.
Pazite, da hladilni aparat ne stoji na električnem priključnem kablu!
Pred čiščenjem in pred kakršnim koli posegom na hladilnem aparatu ga vedno izključite in izklopite vtikač iz vtičnice. Vedno povlecite za vtikač, ne pa za kabel! Če je vtičnica težko dostopna, na hišni napeljavi odvijte varovalko za vtičnico, v katero je vklopljen hladilni aparat.
Aparat je zelo težak. Pri premikanju morate biti zelo previdni; priporočamo uporabo rokavic.
Sladoleda in ledenih kock ne smete dajati v usta tisti trenutek, ko jih vzamete iz hladilnega aparata; ker so izjemno mrzli, bi lahko povzročili ozebline v ustih!
Pazite, da ne poškodujete hladilne enote, saj bi prišlo do iztekanja hladiva.
Hladilni aparat ne smete postaviti v bližino vira toplote (npr. radiatorja, štedilnika…).
Hladilni aparat naj ne bo izpostavljen direktni sončni svetlobi.
Omogočeno mora biti kroženje zraka na hrbtni strani hladilnega aparata. Paziti morate, da ne pride do poškodb hladilnega tokokroga.
Najustreznejši prostor za zamrzovalnike (razen za vgradne modele) je klet!
V notranjosti hladilnega aparata ne uporabljajte drugih električ izdelavo sladoleda), razen če proizvajalec to izrecno dovoljuje.
Namestitvena dela, popravila
Vsa namestitvena dela in popravila, ki bi bila morda potrebna, vključno s priklopom podaljška za električni kabel, mora opraviti strokovna oseba, saj bo le tako zagotovljeno brezhibno delovanje hladilnega aparata, možnost poškodb oseb ali premoženja pa izključena.
Za vzdrževalna dela in popravila se obrnite na s strani dobavitelja pooblaščeni servis. Dovoljena je samo uporaba originalnih rezervnih delov.
nih aparatov (npr. aparat za
Nikoli ne poskušajte sami odpraviti okvare. Nestrokovna popravila pomenijo veliko tveganje. Obrnite se na pooblaščeni servis in zahtevajte uporabo originalnih rezervnih delov.
Hladilni sistem vsebuje ogljikovodike, zato smejo vzdrževalna dela in popravila opravljati samo strokovnjaki pooblaščenega servisa.
Uporaba
Hladilni aparat je namenjen shranjevanju živil za gospodinjstva skladno s temi navodili. Drugačna uporaba bi lahko povzročila poškodbe ali škodo.
Proizvajalec zagotavlja brezhibno delovanje hladilnega aparata le, če je v prostoru, kjer je nameščen, temperatura med +18°C in +43°C (razred T); +18°C in +38°C (razred ST); +16°C in +32°C (razred N; +10°C in +32°C (razred SN). Klimatski razred vašega hladilnega aparata je naveden na tablici z oznakami.
Opozorilo: Če temperatura v prostoru ni v okviru predpisanih vrednosti, upoštevajte naslednja navodila: če se temperatura v prostoru spusti pod predpisano vrednost, proizvajalec ne zagotavlja ohranjanje pravilne temperature v zamrzovalniku, zato priporočamo, da v njem shranjena živila čimprej uporabite.
Zamrznjenih živil, ki so se odtajala, ne smete ponovno zamrzovati.
Vedno upoštevajte priporočene roke shranjevanja posameznih živil.
V notranji oblogi so nameščene cevi, po katerih kroži hladivo. Če bi te cevi poškodovali, bi začelo iztekati. Pri ččenju si nikoli ne pomagajte z ostrimi in koničastimi predmeti, saj bi lahko nepopravljivo poškodovali hladilni aparat. Debelejše ledene obloge ne smete poskušati odstraniti na silo; počakajte, da se sama odtaja! Pri čiščenju hladilnega aparata upoštevajte ta navodila!
V zamrzovalniku ne shranjujte eksplozivnih pli­nov ali tekočin. Posoda, v kateri so shranjeni, bi lahko eksplodirala in poškodovala osebe ali premo­ženje. Gaziranih pijač, steklenic in drugih steklenih posod ne smete hraniti v zamrzovalni omari. Steklo bi lahko zaradi mraza počilo in se zdrobilo.
Pri čiščenju si ne pomagajte z mehaničnimi ali drugimi sredstvi, da bi pospešili taljenje ledenih oblog. Upoštevajte ta navodila!
Pri čiščenju si nikoli ne pomagajte s koničastimi ali ostrimi kovinskimi predmeti. Lahko bi nepopravljivo poškodovali aparat.
Namestitev
Določeni deli aparata se med delovanjem segrevajo (kondenzator, kompresor); pazite, da bo zagotovljeno zadostno zračenje, saj lahko v nasprotnem primeru pride do okvare in škode.
Pozor! Pazite, da so odprtine za zračenje vedno proste!
Če je bil hladilni aparat prinešen v vodoravnem položaju, obstaja možnost, da je hladivo izteklo v hladilni tokokrog. Zato pred prvim priklopom pustite hladilni aparat stati vsaj 2 uri v pravilnem položaju. Tako se bo olje v kompresorju pravilno razporedilo.
Določeni deli hladilnega aparata se med delovanjem segrevajo, zato poskrbite, da bo zračenje vedno zadostno. V nasprotnem pri­meru lahko pride do okvare hladilnega aparata, zaradi česar bi se lahko živila v njem pokvarila. Upoštevajte navodila za namestitev in priklop!
Pomembni varnostni napotki
Vgradnja hladilnega aparata
Potisnite aparat v nišo.
Zavrtite nosilec za 180 stopinj v pravilen položaj
(2). Ob dobavi je nosilec v položaju (1).
S pomočjo nosilca pritrdite aparat na trden zid.
Deli, ki se segrevajo, ne smejo biti dostopni. Če
se le da, naj bo hladilni aparat postavljen s hrbtom proti steni.
Skrb za okolje
Izolacija in hladivo v hladilnem sistemu
vašega novega hladilnega aparata sta okolju neškodljiva in ne vplivata na tanjšanje ozonskega plašča. Kljub temu pa pazite, da bo
tudi pri odsluženem hladilnem aparatu ostal hladilni tokokrog nepoškodovan. Pomagajte ohraniti čisto okolje!
Materiali, ki jih je mogoče reciklirati, so označeni z ustreznim simbolom za recikliranje.
3
Uporaba
Upravljalna plošča
A. Kontrolna lučka delovanja B. Tipka za vklop/izklop zamrzovalnika C. Gumb za nastavitev višje temperature D. Prikaz temperature E. Gumb za nastavitev nižje temperature F. Opozorilna lučka za alarm G. Tipka za resetiranje alarma H. Kontrolna lučka funkcije za hitro zamrzovanje I. Tipka za funkcijo za hitro zamrzovanje
A. Kontrolna lučka delovanja
B. Tipka za vklop/izklop
VKLOP: Pritisnite na tipko (B). Osvetli se kontrolna lučka A. IZKLOP: Pritiskajte na tipko (B), odkler kontrolna lučka A in prikazovalnik temperature ne ugasneta.
C-E. Tipke za nastavljanje temperature
Nastavite lahko temperaturo med -15°C in -24°C. Ko pritisnete na tipko C ali E, začne na prikazovalniku utripati trenutno nastavljena temperatura. Temperaturo lahko spreminjate le, ko ta prikaz utripa. Če želite nastaviti višjo temperaturo (bolj toplo), pritiskajte na tipko C, če pa želite temperaturo znižati (bolj hladno), pritisnite na tipko E. Na prikazovalniku je nekaj sekund prikazana novo nastavljena temperatura, nato pa se spet prikaže temperatura v notranjosti zamrzovalnika. Nova temperatura bo dosežena v roku 24 ur.
Pozor! Med časom, ki je potreben za stabilizacijo temperature po prvem vklopu, se lahko prikazana temperatura razlikuje od dejanske.
D. Prikazovalnik temperature
Med normalnim delovanjem je prikazana temperatura v notranjosti zamrzovalnika.
Pozor! Razlika med nastavljeno in dejansko temperaturo je normalna, predvsem:
- takoj po spremembi nastavitve;
- če so bila vrata dlje časa odprta;
- če ste v zamrzovalnik postavili toplo živilo.
F. Opozorilna lučka - alarm G. Tipka za resetiranje alarma
Opozorilna lučka F se osvetli, ko se temperatura v notranjosti zamrzovalnika dvigne nad temperaturo, ki je še primerna za shranjevanje zamrznjenih živil in ko varno shranjevanje ni več zagotovljeno. Oglasi se tudi zvočni signal. Ko se temperatura spet spusti na normalno, opozorilna lučka utripa, zvočni signal pa utihne. Ko pritisnete na tipko G, na prikazovalniku (D) utripa najvišja dosežena temperatura v notranjosti zamrzovalnika. V primeru dolgotrajnega izpada električne energije čimprej porabite zamrznjena živila, ali pa jih skuhajte in nato ponovno zamrznite.
H. Kontrolna lučka funkcije za hitro zamrzovanje I. Tipka funkcije za hitro zamrzovanje
Ko želite zamrzniti sveža živila, morate aktivirati funkcijo »Auto Freeze«. Pritisnite na tipko (I). Osvetli se kontrolna lučka (H); ko je funkcija vklopljena, je na prikazovalniku viden napis SP. Funkcijo lahko v vsakem trenutku izklopite s pritiskom na tipko (I); če tega ne storite, se po določenem času izklopi sama in kontrolna lučka (H) ugasne.
Delovanje
Potisnite vtikač v vtičnico. Pritisnite na tipko za vklop/izklop (B); zamrzovalnik se vklopi. Tovarniško je nastavljena temperatura -18°C, ki bo dosežena po nekaj urah. Ko vklopite aparat, se na prikazovalniku D prikaže trenutna temperatura v notranjosti zamrzovalnika, opozorilna lučka za alarm utripa (F), oglaša se zvočni signal. Pritisnite na tipko (G), da resetirate alarm. Zvočni signal utihne, lučka (F) pa utripa, dokler ni dosežena nastavljena temperatura.
Zamrzovanje svežih živil
Vsaj 24 ur pred zamrzovanjem svežih živil pritisnite na tipko za funkcijo Auto Freeze (I). Postavite živilo, ki ga želite zamrzniti, v predal za hitro zamrzovanje. Največja količina svežih živil, ki jo lahko zamrznete v 24 urah, je navedena na tablici s podatki.
Pozor!
Vklop funkcije Auto Freeze: Prib. 6 ur pred Pribl. 24 ur pred
Ni potreben Če postavite v zamrzovalnik
Ni potreben Če zamrzujete do 2 kg svežih
Shranjevanje zamrznjenih živil
Ko prvič vklopite zamrzovalnik, ali če je bil ta izklopljen, npr. zaradi čiščenja, počakajte vsaj 2 uri (ob vklopljeni funkciji za hitro zamrzovanje) in šele nato postavite zamrznjena živila v zamrzovalnik. Nato izklopite funkcijo Auto Freeze.
zamrzovanjem manjše količine svežih živil (do 5 kg) zamrzovanjem največje dovoljene količine svežih živil (gl. tablico s podatki)
zamrznjena živila
živil.
Odtaljevanje
Priporočamo, da zamrznjena živila tajate v hladilniku ali pri sobni temperaturi, odvisno pač od tega, koliko časa imate na razpolago. Manjše kose lahko kuhate kar zamrznjene; seveda bo čas kuhanja nekoliko daljši.
Ledene kocke
V priloženi modelček (modelčke) nalijte vodo ga postavite v predal za zamrzovanje.
Če modelček primrzne, si pri jemanju iz zamrzovalnika nikoli ne pomagajte z ostrim kovinskim predmetom ali z nožem.
Zamrzovalnik
Če želite zamrzniti živila takoj, ko ste vklopili hladilni aparat, morate pritisniti na tipko (I) in pustiti hladilnik delovati vsaj 4 ure, ter šele nato zložiti živila v zamrzovalnik. Če pa je hladilnik že vklopljen, pritisnite na tipko (I) 24 ur prej. Zamrzovanje bo trajalo 24 ur; nato zavrtite gumb na srednjo vrednost.
Opozorilna lučka se osvetli, če se temperatura v zamrzovalniku preveč dvigne in varno shranjevanje živil ni več zagotovljeno. Opozorilna lučka bo osvetljena tudi takoj po vklopu hladilnega aparata, dokler se temperatura ne spusti na nastavljeno vrednost; osvetljena bo tudi takrat, ko boste v zamrzovalnik zložili večjo količino svežih živil, zaradi česar se bo temperatura v notranjosti dvignila.
Živila, ki jih želite zamrzniti, položite v predelek za hitro zamrzovanje; ko bodo zamrznjena, jih lahko razporedite po drugih predalih.
Zmogljivost zamrzovalnika je 13 kg/24 ur. Te količine ne smete prekoračiti.
Pozor!
Če je izpad električne energije kratkotrajen (krajši od časa ohranjanja nizke temperature, ki je naveden v razpredelnici s tehničnimi podatki), na kakovost zamrznjenih živil to ne bo vplivalo. Če pa gre za dolgotrajnejši izpad električne napetosti (daljši, kot je navedeni čas ohranjanja nizke temperature) in so se začela živila tajati, jih čimprej porabite, ali pa skuhajte, ohladite in nato ponovno zamrznite.
5
Loading...
+ 9 hidden pages