AEG ECM 1958, ECM 2658, ECM 3058, ECM 3858 User Manual

820 41 72 94
FRYSBOX - GEFRIERTRUHE - ZAMRA¯ARKA
TRUHLICOVÁ MRAZNIÈKA
PULTOVÁ MRAZNIÈKA - FAGYASZTÓLÁDÁK
INSTALLATIONS- OCH BRUKSANVISNING - MONTAGE- UND
GEBRAUCHSANLEITUNG - INSTRUKCJA OBS£UGI - NÁVOD K INSTALACI A
OBSLUZE - NÁVOD NA INTALÁCIU A POUITIE - KEZELÉSI TÁJÉKOZTATÓ
D
PL
CZ
SL
H S
12
WSKAZÓWKI BEZPIECZEÑSTWA........................................................................................................................................13
Wskazówki i ostrze¿enia
INSTALACJA.............................................................................................................................................................................14
Ustawienie Pod³¹czenie elektryczne W³¹czanie
EKSPLOATACJA.................................................................................................................................................................15-16
Regulacja temperatury Otwieranie / Zamykanie pokrywy zamra¿arki Panel sterujacy Zamra¿anie ¿ywnoci Pakowanie ¿ywnoci Kosze zamra¿arki
WA¯NE WSKAZÓWKI .............................................................................................................................................................17
Przechowywanie Zamra¿anie ¿ywnoci Odmra¿anie Wyposa¿enie
KONSERWACJA.......................................................................................................................................................................18
Odmra¿anie Czyszczenie D³u¿sze przerwy w pracy zamra¿arki
CO ROBIÆ, GDY ZAMRA¯ARKA NIE DZIA£A......................................................................................................................19
Wymiana ¿arówki
SERWIS I CZÊCI ZAMIENNE ..............................................................................................................................................20
SPIS TRECI
DANE TECHNICZNE
Model
Pojemnoæ (brutto) litry Pojemnoæ (netto) litry Wysokoæ cm Szerokoæ cm G³êbokoæ cm Waga kg Zu¿ycie engerii/24godz. kWh Zdolnoæ zamar¿ania kg/24g. Zdolnoæ do utrzymania temperatury w przypadku godziny braku zasilania Moc nominalna W
Urz¹dzenie spe³nia nastêpuj¹ce normy EWG :  87/308 z 02.06.87 w zakresie t³umienia zak³óceñ radiowych.  73/23 EWG z 19.02.73 (niskie napiêcia) ze zmianami;  89/336 z 03.05.1989 wraz ze zmianami.
Model ECM 2058 ECM 2258 ECM 2658 ECM 3058 ECM 3858
189 221 261 299 378 184 216 255 292 368
87,6/88,3 87,6/88,3 87,6/88,3 87,6/88,3 87,6/88,3
93,5 105 119 132,5 160 66,5 66,5 66,5 66,5 66,5
45 50 57 63 69
0,60 0,65 0,67 0,86 0,91
20 21 22 22 26
43 46 47 49 55
75 80 100 120 140
13
WSKAZÓWKI I OSTRZE¯ENIA
Prosimy o dok³adne przeczytanie poni¿szej instrukcji obs³ugi i zapoznanie siê ze wskazówkami, które umo¿liwi¹ Pañstwu bezpieczne korzystanie z zakupionej zamra¿arki.
Urz¹dzenie przeznaczone jest do u¿ytkowania i obs³ugi wy³¹cznie przez osoby doros³e. Dzieciom nie nale¿y zezwalaæ na obs³ugê urz¹dzenia i manipulowanie elementami steruj¹cymi.
Wszelkie przeróbki instalacji elektrycznej w urz¹dzeniu mog¹ byæ dokonywane wy³¹cznie przez uprawnionego montera z autoryzowanego punktu serwisowego.
U¿ytkownikowi nie wolno dokonywaæ ¿adnych przeróbek sprzêtu, gdy¿ mo¿e to spowodowaæ uszkodzenie sprzêtu i cofniêcie gwarancji.
Po pod³¹czeniu urz¹dzenia do sieci elektrycznej nale¿y sprawdziæ, czy nie stoi ono na przewodzie zasilaj¹cym.
Przed przyst¹pieniem do prac konserwacyjnych lub mycia nale¿y od³¹czyæ urz¹dzenie od ród³a zasilania elektrycznego wyjmuj¹c wtyczkê z gniazdka lub wykrêcaj¹c zabezpieczenia.
Urz¹dzenie przeznaczone jest wy³¹cznie do przechowywania i zamra¿ania artyku³ów ¿ywnociowych na u¿ytek gospodarstwa domowego. U¿ytkowanie urz¹dzenia niezgodnie z jego przeznaczeniem mo¿e byæ niebezpieczne i przyczynic siê do uszkodzenia urz¹dzenia.
Rozmro¿one produkty nie powinny byæ ponownie zamra¿ane.
Przechowywanie i zamra¿anie artyku³ów spo¿ywczych powinno odbywaæ siê wed³ug wskazówek producenta produktu oraz zaleceñ przedstawionych w rozdziale Wa¿ne wskazówki"..
Podczas pracy urz¹dzenia skraplacz i sprê¿arka nagrzewaj¹ siê i dlatego nale¿y zwróciæ szczególn¹ uwagê na zapewnienie swobodnego dop³ywu powietrza do tych elementów. Niedostateczna cyrkulacja powietrza mo¿e spowodowaæ wadliw¹ pracê agregatu (zepsucie siê ¿ywnoci) lub nawet uszkodzenie sprzêtu. Przy ustawianiu urz¹dzenia nale¿y przestrzegaæ wskazówek zawartych w instrukcji obs³ugi.
Urz¹dzenie powinno staæ ty³em do ciany, a nagrzewaj¹ce siê elementy powinny znajdowaæ siê z dala od róde³ ciep³a.
Przed przyst¹pieniem do mycia elementów wewnêtrznych i zewnêtrznych urz¹dzenia oraz przy wymianie ¿arówki, nale¿y urz¹dzenie od³¹czyæ od ród³a zasilania elektrycznego.
Podczas transportu olej znajduj¹cy siê w sprê¿arce mo¿e dostaæ siê do uk³adu ch³odniczego. Z tego wzglêdu nale¿y odczekaæ 12 godzin, aby olej ciek³ ponownie do sprê¿arki i dopiero wówczas w³¹czyæ urz¹dzenie do sieci elektrycznej.
We wszystkich urz¹dzeniach ch³odniczych elementy uk³adu ch³odniczego pokrywaj¹ siê z biegiem czasu warstw¹ szronu lub lodu. Warstwa ta usuwana jest automatycznie wzglêdnie rêcznie - w zale¿noci od modelu urz¹dzenia.
Warstwy szronu nie wolno usuwac metalowymi przedmiotami, gdy¿ w ten sposób mo¿na uszkodziæ urz¹dzenie. Do tego celu nale¿y u¿ywaæ plastikowej ³opatki bêd¹cej na wyposa¿eniu urz¹dzenia (w trakcie czynnoci odmra¿ania - patrz Konserwacja").
Do wyjmowania zamarzniêtego pojemnika na lód nie u¿ywaæ przedmiotów o ostrych krawêdziach.
Do przypieszenia procesu odmra¿ania nie wolno u¿ywaæ ¿adnych mechanicznych urz¹dzeñ lub innych rodków, z wyj¹tkiem tych, które zaleci³ producent sprzêtu.
W komorze zamra¿arki nie wolno przechowywaæ napojów gazowanych, musuj¹cych, gdy¿ mog¹ eksplodowaæ powoduj¹c uszkodzenie urz¹dzenia.
Nie nale¿y spo¿ywaæ lodów bezporednio po wyjêciu z zamra¿arki, gdy¿ mo¿na spowodowaæ uszkodzenie skóry.
Urz¹dzenie jest ciê¿kie i elementy na tylnej ciance posiadaj¹ ostre zakoñczenia. Zaleca siê, aby do przesuwania urz¹dzenia zak³adaæ rêkawice ochronne.
W przypadku wyst¹pienia zak³óceñ w pracy sprzêtu nie wolno dokonywaæ samodzielnie ¿adnych napraw, lecz zwróciæ siê do autoryzowanej placówki serwisowej. Do napraw stosuje siê oryginalne czêci zamienne.
Urz¹dzenie powinno byæ ustawione z dala od róde³ ciep³a (piece, grzejniki) oraz bezporedniego oddzia³ywania promieni s³onecznych.
Czynnikiem ch³odniczym w tym urz¹dzeniu jest ekologiczny gaz, izobutan (R600a). Jest on palny.
Podczas transportu i instalacji urz¹dzenia nale¿y upewniæ siê, ¿e ¿aden z elementów uk³adu ch³odniczego nie zosta³ uszkodzony.
Je¿eli jakikolwiek elementu uk³adu ch³odniczego zosta³ uszkodzony nale¿y:
- wywietrzyæ pomieszczenie, w którym znajduje siê ch³odziarka.
- unikaæ otwartego ognia lub innych róde³ substancji palnych.
OCHRONA RODOWISKA
Uk³ad ch³odniczy i izolacja urz¹dzenia nie zawieraj¹ gazu szkodliwego dla warstwy ozonowej. Nale¿y jednak zwracaæ uwagê na to, aby nie uszkodziæ uk³adu ch³odniczego. Z³omowanie urz¹dzenia nale¿y wykonaæ zgodnie z przepisami ochrony rodowiska. Materia³y u¿yte do produkcji tego urz¹dzenia, oznaczone symbolem ( ) nadaj¹ siê do powtórnego przetworzenia.
WSKAZÓWKI BEZPIECZEÑSTWA
Przed przyst¹pieniem do eksploatacji urz¹dzenia nale¿y dok³adnie zapoznaæ siê z instrukcj¹ obs³ugi. Instrukcjê obs³ugi nale¿y zachowaæ przez ca³y czas eksploatacji urz¹dzenia, a w przypadku odst¹pienia urz¹dzenia innemu u¿ytkownikowi nale¿y pamiêtaæ równie¿ o przekazaniu instrukcji obs³ugi. Zalecenia i wskazówki opracowalimy z myl¹ o bezpiecznej i prawid³owej eksploatacji urz¹dzenia. Ka¿dy u¿ytkownik urz¹dzenia musi zapoznaæ siê ze wskazówkami dotycz¹cymi bezpieczeñstwa.
USTAWIENIE
Warunkiem bezawaryjnego funkcjonowania urz¹dzenia jest prawid³owe ustawienie i pod³¹czenie. Ustawiæ zamra¿arkê na stabilnym pod³o¿u i wypoziomowaæ za pomoc¹ czterech nó¿ek regulacyjnych.
Pomieszczenie, w którym bêdzie sta³a zamra¿arka musi byæ odpowiednio wentylowane.
Je¿eli temperatura pomieszczenia przekracza 32 °C albo spada poni¿ej 16° C, wtedy zamra¿arka nie bêdzie prawid³owo funkcjonowa³a.
Urz¹dzenie nie powinno byæ ustawione w pobli¿u róde³ ciep³a (np. w pobli¿u pieca, kuchenki, grzejników) lub byæ nara¿one na bezporednie oddzia³ywanie promieni s³onecznych. Wybieraj¹c miejsce ustawienia urz¹dzenia nale¿y pamiêtaæ o zapewnieniu prawid³owej wentylacji z ka¿dej strony urz¹dzenia, gdy¿ ma to zasadnicze znaczenie dla bezawaryjnej pracy.
Je¿eli zamra¿arka sta³a lub by³a przewo¿ona w pozycji innej ni¿ pionowa, nale¿y ustawiæ j¹ w prawid³owym po³o¿eniu i odczekaæ oko³o 12 godzin przed w³¹czeniem.
Wybieraj¹c miejsce ustawienia zamra¿arki nale¿y zwróciæ uwagê, ¿eby by³ do niej ³atwy dostêp w przypadku koniecznoci naprawy urz¹dzenia.
W£¥CZENIE
Przed przyst¹pieniem do eksploatacji nale¿y umyæ urz¹dzenie, aby usun¹æ charakterystyczny zapach fabryczny". Urz¹dzenie nale¿y myæ letni¹ wod¹ i neutralnym rodkiem do mycia, a po umyciu starannie wytrzeæ do sucha. Do mycia nie stosowac rodków szoruj¹cych, gdy¿ mo¿na uszkodziæ urz¹dzenie.
Ustawic przycisk termostatu w po³owie zakresu (ustawienie rednie) i pozostawiæ w³¹czone na kilka godzin przed w³o¿eniem ¿ywnoci.
Przed pod³¹czeniem zamra¿arki do zasilania elektrycznego nale¿y upewniæ siê, ¿eparametry sieci elektrycznej znajduj¹cej siê w miejscu eksploatacji urz¹dzenia odpowiadaj¹ wartociom umieszczonym na tabliczce znamionowej zamra¿arki.
Nie nale¿y przed³u¿aæ przewodu zasilaj¹cego.
OSTRZE¯ENIE: Zamra¿arka musi byæ uziemiona.
14
INSTALACJA
Loading...
+ 7 hidden pages