ADE CK1705 User manual [cs]

DCF budík CK 1705
Vážený zákazníku,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup DCF budíku ADE. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu
a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod. Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Rozsah dodávky
DCF budík
2x baterie typu AAA 1,5 V
Návod k obsluze
1
Popis a ovládací prvky
Uvedení do provozu
Pro provoz pro provoz je potřeba 2 baterie typu AAA 1,5 V.
1. Zatlačte na uzávěr a víčko přihrádky na baterie sejměte směrem nahoru.
2. Nové baterie vložte tak, jak je vyobrazeno na dně přihrádky na baterie. Dbejte na správnou polaritu (+/–).
3. Víčko přihrádky na baterie znovu nasaďte a stlačte dolů. Musí slyšitelně zacvaknout. Jakmile jsou baterie vložené, přepne se budík na příjem, viz následující kapitola.
Pokyny týkající se výměny baterií:
1 Tlačítko „SNOOZE/LIGHT“ 2 Datum / den v týdnu 3 Aktuální čas 4 Symbol rádiového signálu vysílače 5 Teplota uvnitř (v °C nebo °F)
6 Tlačítko „SET“ 7 Tlačítko „ALARM“ 8 Tlačítko 9 Tlačítko 10 Přihrádka na baterie, 2x AAA
Radiový signál DCF-77
DCF-77 je rozhlasový vysílač zakódovaných časových znaků, který je šířen v pásmu dlouhých vln (77,5 kHz) a jehož dosah je cca 1 500 km. Tento vysílač, který je umístěn v Mainflingenu poblíž Frankfurtu nad Mohanem, šíří a kóduje časový signál DCF-7 z césiových atomových hodin z Fyzikálně-technického institutu v Braunschweigu. Odchylka tohoto času činí méně než 1 sekundu za 1 milion let. Tento rádiový časový signál automaticky zohledňuje astronomicky podmíněné opravy času (letní a normální neboli zimní čas), přestupné roky a změny data. Pokud se Váš budík bude nacházet v dosahu příjmu z tohoto vysílače, pak začne tento časový signál přijímat, provede jeho dekódování a budou po celý rok zobrazovat přesný čas, a to nezávisle na letním nebo na normálním (zimním) čase. Zkratka DCF znamená následující: D (Deutschland = Německo), C (označení pásma dlouhých vln) a F (frankfurtský region).
Příjem tohoto radiového časového signálu DCF-77 je závislý na zeměpisných a stavebních podmínkách. V normálních podmínkách lze tento signál zachytit bez problému až do vzdálenosti 1500 km od vysílače ve Frankfurtu nad Mohanem (za ideálních podmínek až do vzdálenosti 2 000 km od tohoto vysílače). V noci mívají atmosférické poruchy obvykle nižší intenzitu a příjem tohoto signálu je možný téměř na všech místech. Stačí jediný příjem během dne (i v noci), aby budík udržel nastavený čas s odchylkou menší než 1 sekunda.
2
V normálních podmínkách (v bezpečné vzdálenosti od zdrojů rušení, jako jsou např. televizní přijímače, monitory počítačů) trvá zachycení časového signálu několik minut. Pokud by budík tento signál nezachytil (nebo bude-li příjem rušený), pak je třeba, abyste provedli kontrolu podle následujících bodů:
1) Přemístěte se s budíkem na jiné místo a pokuste se o nové zachycení signálu DCF-77.
2) Vzdálenost budíku od zdrojů rušení, jako jsou monitory počítačů nebo televizní přijímače, by měla být při příjmu tohoto signálu alespoň 1,5 až 2 metry. Nedávejte budík při příjmu časového signálu do blízkosti kovových dveří, okenních rámů nebo jiných kovových konstrukcí či předmětů (pračky, sušičky, chladničky atd.).
3) V prostorách ze železobetonových konstrukcí (sklepy, výškové domy atd.) je příjem signálu DCF-77 podle podmínek slabší. V externích případech podržte budík poblíž okna nebo jím otočte zadní či přední stranou směrem k vysílači ve Frankfurtu nad Mohanem.
Příjem signálu DCF
Pokud jsou baterie vložené, na krátký okamžik se na displeji zobrazí veškeré segmenty, displej je podsvícený a ozve se pípnutí. Krátce poté se na displeji zobrazí teplota v místnosti. Poté se budík přepne do režimu příjmu, přičemž se zobrazí počet rádiových vln a kvalita příjmu.
Čím více rádiových vln se na displeji zobrazuje, tím lepší je příjem. Jakmile byl přijat časový signál o dostatečné síle, na displeji se kromě toho zobrazí také čas, den v týdnu a datum.
DCF budík se během noci několikrát automaticky pokusí o příjem signálu. Přitom se zobrazený čas porovnává s časem přijatým z vysílače časového signálu a případně se upraví. Pokud nebyl přijat dostatečně silný signál, DCF budík po několika minutách pokus o přijetí signálu přeruší a symbol vysílací věže zhasne. Proces přijetí signálu se znovu spustí později. Čas v takovém případě běží normálně dále (od počátečního času „00:00“).
Kontrolní seznam v případě, že se na displeji nezobrazují údaje
1. Zkontrolujte, zda je stanoviště DCF budíku vhodné.
2. Příjem signálu znovu spusťte ručně, viz „Ruční spuštění příjmu signálu“.
3. Počkejte, až se DCF budík později sám automaticky naladí na přijímání signálu.
4. Nastavení proveďte ručně. Není-li příjem signálu na Vašem stanovišti možný, přečtěte si kapitolu „Ruční nastavení času a data“.
Ruční nastavení času a data
Vyčkáte-li mezi dvěma stisknutími tlačítka asi 30 sekund, proces nastavení se automaticky ukončí.
Každé stisknutí tlačítka je potvrzeno pípnutím.
1. Tlačítko „SET“ podržte stisknuté, dokud na displeji nezačne blikat „00“ pro časové pásmo („00“ je standardní nastavení pro evropskou pevninu).
2. Tlačítky  nebo  můžete případně zvolit jiné časové pásmo.
3. Stiskněte tlačítko „SET“, chcete-li nastavení uložit. Na displeji blikají hodiny.
4. Postupujte dále podle pokynů:
– Stiskněte tlačítko nebo pro nastavení požadované hodnoty.
− Pro uložení vždy stiskněte tlačítko „SET“.
5. Postupně proveďte následující nastavení:
– Hodiny – Minuty – Rok – Den – Měsíc – Jazyk (vztahuje se výhradně k zobrazení dne v týdnu).
6. Nakonec stiskněte tlačítko „SET“ a proces ukončete.
3
Ruční spuštění příjmu signálu
Pokud se symbol rádiového signálu již nezobrazuje, není již rádiový signál vysílače časového signálu přijímán. Ukazatel času přesto běží přesně dál.
– Tlačítko podržte stisknuté, dokud se nespustí příjem signálu.
Zapamatujte si:
Jestliže příjem signálu nebyl úspěšný, symbol pro příjem signálu po několika minutách zhasne a čas na displeji běží normálně dál.
Při úspěšném přijetí signálu se DCF budík nastaví na čas vysílače časového signálu. Pokud jste předtím provedli ruční nastavení času a data, budou tato nastavení automaticky přizpůsobena.
Buzení
Nastavení času buzení
1. Podržte stisknuté tlačítko „ALARM“, dokud na displeji nezačne blikat hodina buzení a „A1“.
2. Tlačítky nebo nastavte hodinu buzení.
3. Stiskněte tlačítko „SET“.
4. Tlačítky nebo nastavte minutu buzení.
5. Stiskněte tlačítko „SET“.
6. Stiskněte tlačítko „ALARM“. Na displeji se objeví , funkce buzení je aktivovaná.
Buzení
V nastaveném čase budete vzbuzeni signálem buzení, přičemž se signál postupem času neustále zesiluje.
Přerušení alarmu na 24 hodin – Stiskněte libovolné tlačítko (kromě tlačítka „SNOOZE/LIGHT), chcete-li alarm přerušit. Po 24 hodinách se alarm aktivuje znovu.
Funkce automatického vypnutí Pokud nestisknete žádné tlačítko, alarm se po 2 minutách automaticky vypne. Po 24 hodinách se alarm aktivuje znovu.
Opakované buzení (funkce dospání, snooze) – Pokud se rozezní signál buzení, stiskněte 1x tlačítko „SNOOZE/LIGHT“. Na displeji bliká a „z z“. Po asi 5 minutách se přístroj opět zapne a začne Vás znovu budit. Tento postup můžete zopakovat vícekrát.
Zapnutí a vypnutí času buzení – Chcete-li funkci buzení vypnout, 1x stiskněte tlačítko „ALARM“. zhasne. Po dalším stisknutí tlačítka „ALARM“ je funkce buzení znovu aktivní.
Další funkce
Podsvícení displeje – Stiskněte tlačítko „SNOOZE/LIGHT“, chcete-li podsvícení displeje aktivovat na cca 5 sekund.
Změna jednotky teploty – Stiskněte tlačítko , chcete-li si zobrazit teplotu ve stupních Celsia nebo ve stupních Fahrenheita.
Přepínání formátu zobrazování času (12/24hodinový formát) – Stiskněte tlačítko , chcete-li si čas zobrazovat ve 12-hodinovém, resp. 24-hodinovém formátu (AM/PM).
Přepínání mezi letním a zimním časem Přepínání z letního na zimní čas, resp. naopak, probíhá při dobrém příjmu časového signálu automaticky. Je-li aktivní letní čas, zobrazuje se na displeji „S“.
4
Loading...
+ 1 hidden pages