ZANUSSI ZFC102 User Manual [fr]

ŠKRINJA ZA SMRZAVANJE
KEZELÉSI TÁJÉKOZTATÓ
NÁVOD K INSTALACI A OBSLUZE
INSTRUKCJA OBSŁUGI NOTICE D’UTILISATION
INSTRUCTIUNI DE UTILIZARE MONTAGE- UND GEBRAUCHSANLEITUNG GEBRUIKSAANWIJZING EN INSTALLATIE
HR HU CZ
PL FR RO
ZAMRZIVAČ ŠKRINJA - FAGYASZTÓLÁDA -
TRUHLICOVÁ MRAZNIČKA - ZAMRZOVALNA SKRINJA
CONGÉLATEUR - ZAMRAŻARKA - GEFRIERTRUHE - VRIESKIST
ZFC 102
ZANUSSI
DE NL
2
Provjerite da električni priključak nije nagnječen ili oštećen sa stražnje strane uređaja.
- oštećeni priključak može se pregrijati i uzrokovat požar.
Pazite da na kabel mrežnog napajanja ne stavite težak predmet ili samu škrinju za zamrzavanje.
- to može izazvati kratak spoj i požar.
Nemojte izvlačiti električni priključak povlačenjem za kabel.
- oštećeni kabel može izazvati kratak spoj, požar i/ili strujni udar.
- oštećeni kabel može zamijeniti samo nadležni/ovlašteni servis ili kvalificirana osoba.
Ne priključujte uređaj u slučaju da je utikač olabavljen.
- to može izazvati požar ili strujni udar.
RASHLADNO SREDSTVO
Vaš zamrzivač sadrži kao rashladno sredstvo po okoliš neškodljiv plin, R600a.
OČUVANJE OKOLIŠA
Kada odlažete Vaš dotrajao zamrzivač : Provjerite sa Vašom lokalnom upravom ili Uredom za zaštitu okoliša da li postoji u neposrednoj blizini priku­pljalište plina iz aparata za daljnje recikliranje. To će pomoći smanjenju oslobađanja CFC plina u atmosferu. Pomozite da Vaša zemlja ostane čista – tako da odlažete dotrajale aparate na za to namijenjenim mjestima. Vaš zamrzivač sadrži po okoliš neškodljiv plin, isobutan (R600a) kao rash­ladno sredstvo. Tijekom transporta i postavljanja budite sigurni da niti jedan dio iz rashladnog sistema nije oštećen.Ako je oštećen neki dio rash­ladnog sistema: izbjegavajte otvoren plamen i izvore iskrenja, u potpunosti prozračite prostoriju u kojoj je postavljen zamrzivač .
Simbol na proizvodu ili na njegovoj ambalaži označuje da se s tim proizvodom ne smije postupiti kao s otpadom iz domaćinstva. Umjesto
toga treba biti uručen prikladnim sabirnim točkama za recikliranje elektroničkih i električkih aparata. Ispravnim odvoženjem ovog proizvoda spriječit ćete potencijalne negativne posljedice na okoliš i zdravlje ljudi, koje bi inače mogli ugroziti neodgovarajućim rukovanjem otpada ovog proizvoda. Za detaljnije informacije o recikliranju ovog proizvoda molimo Vas da kontaktirate Vaš lokalni gradski ured, uslugu za odvoženje otpa­da iz domaćinstva ili trgovinu u kojoj ste kupili proizvod.
SMJEŠTAJ APARATA
Postavite zamrzivač u vodoravni položaj, tako da stoji na sve četiri plastične noge. Upotrijebite drvenu ploču kako bi prekrili rupe ili neravnine u podu. Prostorija treba biti suha i pravilno prozračivana. Ako je zamrzivač stajao ili bio prenošen u uspravnom položaju, morate ga ostaviti u nor­malnom vodoravnom položaju oko 12 sati prije nego ga uljučite. U slučaju kvara omogučite serviseru jednostavan pristup do zamrzivača. Temperatura okolnog prostora utječe na potrošnju električne energije aparata. Zato zamrzivač: ne postavljajte na mjesto koje je direktno izloženo suncu, u blizinu radijatora ili štednjaka. Postavite ga na mjesto, gdje temperatura u prostoru odgovara klimatskomu razredu aparata.
Oznaka klimatskoga Temperatura okolice
razreda
SN + 10° C do + 32° C
N + 16° C do + 32° C
ST + 18° C do + 38° C
T + 18° C do + 43° C
UKLJUČIVANJE ZAMRZIVAČA
Zatvorite poklopac zamrzivača. Na pravilan način priključite uređaj na električnu mrežu. Kontrolu za podešavanje temperature okrenite u smjeru kazaljke na satu u srednji položaj.
ELEKTRIČKI PRIKLJUČAK
Prije uključivanja, provjerite da je napon u Vašem električkom priključku jednak onom napisanom na pločici sa tehničkim podacima.
Upozorenje:
Ovaj aparat mora biti uzemljen. Ovaj aparat je izrađen u skladu sa sljedećim EEC normama:
73/23/EEC od 19.02.1973. - Norma o niskom naponu.
89/336/EEC od 03.05.1989. (uključujući odredbu 92/31/EEC) - Norma o elektromagnetskoj usklađenosti. Neki od modela nisu dostupni u svim zamljama. Testiranje je provedeno u skladu sa ISO 5155 u smislu određivanja kapaciteta zamrzivača, potrošnje električne energije i vremena pohranjivanja u slučaju kvara.
KONTROLA TEMPERATURE
Termostat osigurava da je u zamrzivaču stalno tražena temperatura. Približavanjem kontrole položaju “”tem- peratura će u zamrzivaču biti niža (hladnija), a približavanjem položaju
“”temperatura će biti viša (toplija).
Pravilnu temperaturu možete odrediti tako da izmjerite temperaturu na gornjem paketu u sredini zamrzivača. Ona ne bi trebala biti viša od -18 °C.
OTVARANJE/ZATVARANJE POKLOPCA
Poklopac je uglavljen prianjajućom izolacijskom trakom, koja spriječava prodiranje vlage u unutrašnjost zamrzivača i stvaranje nakupina inja. Kada je poklopac otvoren, zrak iz unutrašnjosti zamrzivača počinje se zagrijavati. Što brže zatvorite poklopac, to će zrak brže biti ohlađen. Kada zatvorite poklopac, unutar zamrzivača će se napraviti vakum koji spriječava da poklopac otvorite odmah nakon što ste ga zatvorili. To je potpuno nor­malno. Pričekajte nekoliko minuta da vakum nestane, te potom otvorite poklopac nježno. Nikada ne otvarajte poklopac na silu.
HR
3
SMRZAVANJE
Veoma je važno da se svježa hrana koju unosite u zamrzivač što brže smrzne, te da se hrana koja je već u zamrzivaču što manje zagrijava pri tom dodirivanju. Ako unosite više od 3-4 kg hrane za smrzavanje: Okrenite kontrolu za podešavanje temperature na najhladnije podešenje
“”.
Zamrzivač će sada raditi neprekidno, stvarajući dovoljne zalihe tražene temperature. Okrenite kontrolu za podešavanje temperature 6-24 sata prije unošenja svježe hrane u zamrzivač, zavisno o količini hrane koja mora biti smrznuta. Smjestite hranu u zamrzivač i ostavite kontrolu za podeša­vanje temperature na položaju
“”još 24 sata. Potom okrenite kontrolu za podešavanje temperature na normalno podešenje. Zamrzivač će
se vratiti na normalnu temperaturu pohranjivanja. Ako zaboravite vratiti kontrolu za podešavanje temperature, zamrzivač se neće pokvariti ako to traje neko vrijeme – ali će biti potrošena velika količina energije.
PAKIRANJE I SMJEŠTANJE
Hrana mora biti ohlađena prije smrzavanja (ne više od sobne temperature). Hrana mora biti pakirana tako da ne propušta zrak i vlagu. Smjestite svježu hranu za smrzavanje u blizini hladne stijenke zamrzivača, uvjerite se da ne dodiruje već smrznutu hranu. Nikada ne popunjavajte zamrzi­vač na više od 5 mm od vrha. Pogledajte poglavlje “Korisne napomene”.
KAPACITET
Kapacitet smrzavanja označen je na pločici sa tehničkim podacima (kg/24 sata). Nemojte prelaziti označene količine, jer ako to učinite, vrijeme smrzavanja biti će produljeno. Pločica sa tehničkim podacima smještena je na unutrašnjoj strani poklopca.
VAŽNO! Kapacitet smrzavanja koji je označen, odnosi se na unošenje veće količine svježe hrane. Ali ako se u zamrzivaču već nalazi smrznuta hrana, taj kapacitet je smanjen za 1/3.
KOŠARE
Košare su napravljene za pohranjivanje hrane koja je već bila smrznuta. Ručke mogu biti smještene u dva položaja, na način kako je prikazano. Košare mogu biti smještene u unutrašnjosti zamrzivača ili da vise na rubu oplate.
POHRANJIVANJE
Smrznuta hrana može biti pohranjena u bilo kojem dijelu zamrzivača, ali treba biti udaljena najmanje 5 mm od poklopca. Nikada nemojte prijeći maksimalno vrijeme pohranjivanja za već kupljenu smrznutu hranu. Kada kupujete smrznutu hranu, uvjerite se da je bila pohranjena na pravilnoj temperaturi. Nikada ne kupujte proizvode čiji je ovitak vlažan ili oštećen. Kupljene proizvode u što kraćem vremenu pohranite u zamrzivač. Preporučujemo da upotrebljavate izolacijske vrećice kako bi neke proizvode donijeli kući. Nikada ne pohranjujte u zamrzivač boce, tople pred­mete, ili gazirana pića.
SMRZAVANJE
Samo koristite svježu hranu najbolje kvalitete. Ohladite jela na sobnu temperaturu prije nego li ih smjestite u zamrzivač. Hranu pažljivo zapakira­jte u foliju za smrzavanje, ili upotrijebite posebne posude za smrzavanje, ili vrećice koje se mogu pronaći na tržištu. Hranu podijelite u manje por­cije prije smrzavanja – to omogućava brže smrzavanje, a znači da morate otopiti samo količine koje Vam trebaju za neposrednu uporabu. Zapamtite da se odmrznuta hrana ne smije ponovo smrzavati. Jela koja su napravljena uporabom smrznute hrane mogu se smrzavati. Označite na paketićima datume smrzavanja hrane. Preporučujemo da popišete sadržaj Vašeg zamrzivača. Ako je zamzavanje presporo, kvaliteta hrane koja će biti smrznuta biti će manja. Nemojte smrzavati veće količine hrane od onih napisanih na ploćici sa tehničkim podacima. Ako želite smrzavati hranu nekoliko dana za redom, maksimalni kapacitet po danu je smanjen na 1/3. Što je moguće duže, držite poklopac zatvoren za vrijeme smrza­vanja. Ako ne znate ništa o smrzavanju hrane, preporučujemo da ove naputke držite u blizini zamrzivača.
OTAPANJE
U pravilu, hrana ne bi trebala biti otapana na sobnoj temperaturi, stoga što je povećan rizik od rasta bakterija. Najbolje je da veće porcije mesa otapate u hladnjaku, također to vrijedi i za hranu koja se sama po sebi konzumira (npr. voće, putar i dr.) Manje porcije hrane mogu se kuhati izvađene izravno iz zamrzivača. Velik broj jela pripremljenih za kuhanje može se također kuhati bez otapanja. Uvijek se pridržavajte naputaka napisanih na ovitku proizvoda. Kruh ima dobar okus ako je otopljen u pećnici. Mikrovalne pećnice mogu se upotrebljavati za otapanje većine smrznute hrane. Pridržavajte se naputaka za uporabu u mikrovalnoj pećnici.
OTAPANJE
Naslage inja u unutrašnjosti zamrzivača ne mogu biti uklonjene. Inje nastaje kada vlaga sadržana u zraku dođe u dodir sa hladnim zrakom u zamrzi­vaču. Iz tog razloga, poklopac treba otvarati samo kada je to zaista potrebno i nikada ga se ne smije ostaviti otvorenim. Tanke naslage leda ili inja nemaju utjecaj na kvalitetan rad zamrzivača, a mogu biti uklonjene pažljivom uporabom priložene lopatice.
VAŽNO Nikada ne upotrebljavajte nož ili kakav drugi oštar predmet za uklanjanje inja.
Kada debljina leda ili inja dosegne 10-15 mm, zamrzivač treba otopiti. Predlažemo da zamrzivač otopite kada u njemu ima malo hrane ili je uopće nema. Isključite zamrzivač. Izvadite sadržaj iz zamrzivača, zamotajte ga u novinski papir, te smjestite na hladno mjesto. Otapanje može biti brže ako u zamrzivač smjestite posude napunjene toplom vodom (ne kipućom) i zatvorite poklopac. Nakon nekog vremena otvorite poklopac i pažljivo uklonite naslage leda. Nemojte pokušavati ubrzati otapanje uporabom nečeg drugog osim tople vode, jer to može oštetiti zamrzivač. Nakon ota­panja, očistite unutrašnjost zamrzivača.
FREEZING CAPACITY
HR
4
Problem
Zamrzivač ne hladi dovoljno
Stvara se previše inja
Provjerite sljedeće
Raste li temperatura pohranjene hrane
Poklopac nije potpuno zatvoren
Previše je vlage u prostoriji
Namirnice su loše zapaki­rane
Mogući uzrok
Utikač nije pravilno uključen Kvar na prekidaču ili osiguraču
Nedostatak električne energije Poklopac dodiruje stvari u zam­rzivaču
Vlaga uzrokovana npr. radom perilice, sušilice i dr.
Previše vlage iz namirnica
Učinite
Provjerite utikač i utičnicu Provjerite osigurač, pozovite elek­tričara Pričekajte da se vrati Pravilno rasporedite stvari, prov­jerite da je poklopac pravilno zatvoren Premjestite zamrzivač u prostoriju sa manje vlage, ili sa regulacijom zraka Prepakirajte namirnice, pogleda­jte poglavlje “Uporaba”
ČIŠĆENJE UNUTRAŠNJOSTI ZAMRZIVAČA
Izvadite kabel mrežnog napajanja iz zidne utičnice, te maknite sav pribor i opremu prije čišćenja. Najbolje je da zamrzivač čistite nakon otapanja, a prije nego ponovo uključite zamrzivač. Upotrijebite vlažnu krpu za čišćenje zamrzivača. Upotrijebite toplu vodu i blago, nearomatično sredstvo za čišćenje. Nakon čišćenja zamrzivača operite košaru/košare, prije nego ih stavite nazad u zamrzivač.
VAŽNO Nikada nemojte upotrebljavati jaka sredstva za čišćenje, prašak ili jako aromatična sredstva kako bi očistili unutrašnjost zam­rzivača, jer mogu oštetiti zamrzivač i ostaviti jaki miris.
ČIŠĆENJE VANJSKE STRANE ZAMRZIVAČA
Zamrzivač sa vanjske strane operite toplom vodom i sapunicom. Nemojte upotrebljavati abraziva sredstva.
AKO APARAT NIJE U UPORABI
Isključite aparat iz mrežnog napajanja. Izvadite sve namirnice iz zamrzivača. Očistite zamrzivač na način kako je već opisano. Ostavite poklopac malo pritvoren.
AKO NEŠTO NIJE U REDU
Provjerite sljedeće prije nego pozovete ovlašteni servis:
Ako i dalje ne možete otkloniti problem, kontaktirajte ovlašten servis. Ne poduzimajte daljnje korake. Nestručno popravljanje može dovesti do Vašeg ozljeđivanja ili oštećenja aparata. Uobičajeno je da je zamrzivač topao sa vanjske strane, zbog zagrijavanja tijekom rada. Ta toplina također pomaže u spriječavanju stvaranja vlage sa vanjske strane aparata, a vlaga može uzrokovati stvaranje hrđe. Ako je zamrzivač bio nakratko isključen, kompresor možda neće odmah početi s radom nakon uključivanja. To je uobičajeno.
U SLUČAJU POMANJKANJA ELEKTRIČNE ENERGIJE ILI KVARA NA ZAMRZIVAČU
Vrijeme zadržavanja temperature napisano je na pločici s tehničkim podacima, a odnosi se na procjenjeno vrijeme u kojem će se temperatura zam­rzivača popeti na stupanj koji je neprihvatljiv za držanje smrznute hrane. Ako vrijeme pomanjkanja električne energije ili kratkog spoja ne premašuje vrijeme zadražavanja temperature, neće biti opasnosti da se uništi smrznuta hrana, pod uvjetom da ne otvarate poklopac u tom periodu. Ako je zam­rzivač samo napola napunjen ili ako je poklopac otvoren, skratiti će se vrijeme zadržavanja temperature. Nakon perioda nestanka struje preporuču­jemo da provjerite u kakvom je stanju hrana, da se uvjerite da se nije počela otapati. Zamrznuta hrana nakon što je jednom otopljena, ne smije se ponovo zamrzavati. Sljedeći napuci pomoći će Vam u slučaju da je došlo do nestanka struje.
Sladoled Jednom otopljen, treba biti bačen. Voće i povrće Ako je smekšano, treba se skuhati ili upotrijebiti. Kruh i kolači Mogu se ponovo smrzavati bez opasnosti. Školjke i rakovi Treba ih staviti u hladnjak i brzo iskoristiti. Skuhana jela Treba ih staviti u hladnjak i brzo iskoristiti. Veliki komadi mesa Mogu se ponovo smrzavati ako su okruženi ledenim kristalima. Mali paketići Trebaju se skuhati, a potom smrznuti kao kuhano jelo. Piletina Treba se skuhati, a potom ponovo smrznuti kao kuhano jelo.
UVJETI JAMSTVA I SERVISA
Uvjeti jamstva i servisa kao i spisak adresa se mogu naći na jamčevnom listu.
Bitno, račun, jamčevni list, kao i uputstvo za uporabu pažljivo čuvajte i poslije isteka jamčevnog roka. Zahtjev na jamstvo je ostvarljiv u slučaju pravilnog ispunjavanja jamčevnog lista.
U slučaju prijave kvara neophodno je točno odrediti model i serijski broj Vašeg uređaja, što možete naći na natpisnoj pločici. Dragi naši kupci! Nadamo se, da će novi kupljeni uređaji za domaćinstvo biti korisni pomagači i da će služiti dugo vremena vašem zadovoljstvu.
HR
5
Meg kell győződni arról, hogy az elektromos csatlakozó nem nyomódott,- vagy sérült meg a készülék hátuljától.
- a sérült csatlakozó túlmelegedést okozhat és kigyulladhat.
Ügyelni kell, hogy ne tegyünk nehéz tárgyat vagy a fagyasztóládát magát az elektromos vezetékre.
- ez rövidzárlatot és tüzet okozhat.
Ne húzza ki a csatlakozót a vezetéknél fogva rángatva.
- a sérült vezeték rövidzárlatot, tüzet és/vagy áramütést okozhat.
- ha sérült a vezeték, akkor azt egy megfelelő/minősített szervíz vagy képzett szakember cserélheti ki.
Ha laza a dugó foglalata, ne csatlakoztassuk a készüléket.
- tüzet vagy áramütést okozhat.
KÖRNYEZETÜNK MEGÓVÁSA ÉRDEKÉBEN
Régi készülékét a Környezetvédelmi Felügyelőség vagy szervizeink segítségével a hivatalosan kijelölt helyre szállítassa! Ezzel lehetővé teszi a régebbi készülékekben használatos, az ózonrétegre károsan ható hűtőközeg és egyéb anyagok összegyűjtését, újrahasznosítását vagy szaksz­erű megsemmisítését. Kérjük segítsen, saját érdekében is környezetünk épségének megőrzésében.
A terméken vagy a csomagoláson található szimbólum azt jelzi, hogy a termék nem kezelhető háztartási hulladékként. Ehelyett a terméket
el kell szállítani az elektromos és elektronikai készülékek újrahasznosítására szakosodott megfelelő begyűjtő helyre. Azzal, hogy gondo­skodik ezen termék helyes hulladékba helyezéséről, segít megelőzni azokat, a környezetre és az emberi egészségre gyakorolt potenciális ked­vezőtlen következményeket, amelyeket ellenkező esetben a termék nem megfelelő hulladékkezelése okozhatna. Ha részletesebb tájékoztatásra van szüksége a termék újrahasznosítására vonatkozóan, kérjük, lépjen kapcsolatba a helyi önkormányzattal, a háztartási hulladékok kezelését végző szolgálattal vagy azzal a bolttal, ahol a terméket vásárolta.
A KÉSZÜLÉK ELHELYEZÉSE
A kicsomagolás és a rögzítő elemek eltávolítása után helyezze el a fagyasztóládát a kiválasztott helyre, betartva az ábrán megadott minimális távol­ságokat. A hely megválasztásánál ügyeljen arra, hogy a készülék megközelítőleg vízszintes felületen, mind a négy lábával szilárdan támaszkodjék a talajra. Egyenetlenség esetén a lábak alá megfelelő vastagságú és szilárdságú alátéteket kell helyezni. Nem megfelelő alátámasztás a megter­helt készülék eldeformálódását és zajszintjének megnövekedését okozhatja. Az ebből eredő meghibásodás elhárítása ill. javítása nem esik a jótál­lási kötelezettség alá. A fagyasztóládát lehetőleg száraz, jól szellőző helyen állítsa fel. A külső környezeti hőmérsékletnek hatása van a készülék energiafogyasztására. Ezért a készüléket ne állítsa közvetlen napfénynek kitett helyre, radiátor vagy tűzhely mellé. Olyan helyre állítsa, ahol a környezeti hőmérséklet megfelel a klímaosztálynak, amihez a készüléket tervezték.
Klíma osztály Környezeti hőmérséklet -tól -ig
SN +10-tól +32°C
N +16-tól +32°C
ST +18-tól +38°C
T +18-tól +43°C
Ha a készüléket nem a természetes helyzetében szállították, akkor bekapcsolás előtt legalább 10 óráig, egyébként legalább 2 óráig a végleges helyzetében "pihentetni" kell. Ennek elmulasztása a hűtőrendszer dugulásához veze­thet, melynek javítása nem esik a jótállási kötelezettség alá.
CSATLAKOZÁS AZ ELEKTROMOS HÁLÓZATRA
Balesetvédelmi szempontból kérjük feltétlenül tartsa be az alábbi előírásokat. Ennek elmulasztásából származó károkért a gyár tó sem-
minemű felelősséget nem vállal. A készüléket csak 230V névleges feszültségű, 50 Hz frekvenciájú váltakozó áramú hálózathoz szabad csatlakoztatni! A villásdugót csak szab­ványos érintésvédelemmel ellátott fali csatlakozóba szabad dugaszolni! Amennyiben ilyen nem áll rendelkezésére, szakképzett villanyszerelővel szereltessen a készülék közelébe szabványos érintésvédelemmel ellátott fali csatlakozót! Tilos a készülék hálózati csatlakozó vezetékét bármilyen módon meghosszabbítani! A LEHEL Hűtőgépgyár tanúsítja, hogy a termék a közölt műszaki adatoknak megfelel. A minőség tanúsítása a 2/1984.(III.10.) BkM-IpM számú együttes rendeletnek megfelel. Az energia fogyasztás, fagyasztási teljesítmény és a felmelegedési idő meghatározása az ISO 5155 szerint történt. A kezelési tájékoztató a környezeti hatások csökkentésére vonatkozó tájékoztatást is tartalmaz.
A FAGYASZTÓLÁDA BEKAPCSOLÁSA
Az előírásszerűen felállított fagyasztóláda tetejét zárja le, majd a fentebb leírt módon csatlakoztassa a készüléket a hálózatra. Ekkor a belső villam­os részek feszültség alá kerülnek. Állítsa középhelyzetbe a hőmérsékletszabályzó gombját az óramutató járásával megegyezően. Egy gyenge kat­tanás után, alig érezhető remegés és hang kíséretében a hűtőkompresszor megindul.
A HŐMÉRSÉKLET SZABÁLYOZÁSA
A hőmérsékletszabályzó a fagyasztóládában megkívánt hőmérséklet fenntartását oly módon végzi, hogy - beál­lítástól függően - a készülék hűtését (a hűtőkompresszor működését) hosszabb-rövidebb időre megszakítja, majd újra indítja. A hőmérsékletszabályzó gombbal, az ábrán látható módon a
“”felé egyre alacsonyabb, az “”
felé állítva egyre magasabb hőmérsékletet állíthatunk be. A hőmérsékletszabályzó helyes beállításához helyez­zünk el a fagyasztóláda hűtőterének közepére, a legfelső csomagra egy erre alkalmas hőmérőt. Jól beállított szabályzó esetén a hőmérséklet nem lehet magasabb -18°C-nál.
HU
Loading...
+ 9 hidden pages