Zanussi ZFC102 Service Manual

ŠKRINJA ZA SMRZAVANJE
KEZELÉSI TÁJÉKOZTATÓ
NÁVOD K INSTALACI A OBSLUZE
INSTRUKCJA OBSŁUGI NOTICE D’UTILISATION
INSTRUCTIUNI DE UTILIZARE
2-4 5-7
CR HU CZ
PL FR RO
ZAMRZIVAČ ŠKRINJA - FAGYASZTÓLÁDA -
TRUHLICOVÁ MRAZNIČKA - ZAMRZOVALNA SKRINJA
CONGÉLATEUR - ZAMRAŻARKA
ZFC 102
ZANUSSI
12
Należy upewnić się, że przewód zasilający nie jest zgnieciony lub uszkodzony przez tylną ściankę chłodziarki/zamrażarki.
- Zniszczony przewód zasilający może ulec przegrzaniu i zapaleniu.
Nie stawiać ciężkich przedmiotów lub chłodziarki/zamrażarki na przewodzie zasilającym.
- Istnieje ryzyko zwarcia i pożaru.
Nie ciągnąć za przewód zasilający wyjmując go z gniazdka, zwłaszcza podczas wysuwania chłodziarki/zamrażarki z wnęki.
- Zniszczenie przewodu może spowodować zwarcie, pożar lub porażenie elektryczne.
- Zniszczony przewód zasilający może być wymieniony wyłącznie przez uprawnionego technika z autoryzowanego serwisu.
Nie wkładać wtyczki przewodu zasilającego do obluzowanego gniazdka.
- Istnieje ryzyko pożaru lub porażenia elektrycznego.
ZŁOMOWANIE
Opakowanie urządzenia
Wszystkie elementy opakowania są przyjazne środowisku naturalnemu ! Mogą być utylizowane (np. spalarniach), bez szkody dla środowiska ! Plastikowe elementy opakowania nadają się do powtórnego przetworzenia (recyclingu): >PE< polietylen: folie zewnętrzne i torby znajdujące się we wnętrzu chłodziarki. >PS< pianka z polystyrenu: podkładki. Papier do opakowań kartonowych pochodzi z recyclingu i nadaje się do powtórnego przetworzenia. Należy go oddać do punktu zbiórki surow­ców wtórnych lub złożyć w odpowiednim kontenerze. Złomowanie zużytego urządzenia Zużyte urządzenie należy oddać do odpowiedniego punktu zbiórki tak, aby chronić środowisko naturalne.
Symbol na produkcie lub na opakowaniu oznacza, że tego produktu nie wolno traktować tak, jak innych odpadów domowych. Należy oddać
go do właściwego punktu skupu surowców wtórnych zajmującego się złomowanym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Właściwa utyl­izacja i złomowanie pomaga w eliminacji niekorzystnego wpływu złomowanych produktów na środowisko naturalne oraz zdrowie. Aby uzyskać szczegółowe dane dotyczące możliwości recyklingu niniejszego urządzenia, należy skontaktować się z lokalnym urzędem miasta, służbami oczyszczania miasta lub sklepem, w którym produkt został zakupiony.
Uwaga! Przed wyrzuceniem starego urządzenia należy je unieruchomić tak, aby nie stanowiło zagrożenia np. dla bawiących się w pobliżu dzieci. Unieruchomić zamek drzwi oraz odciąć przewód zasilający. Urządzenia nie należy wyrzucać z normalnymi śmieciami.
Należy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić układu chłodniczego. Informacji o lokalnych punktach zbiórki można zasięgnąć u władz lokalnych.
USTAWIENIE
Warunkiem bezawaryjnego funkcjonowania urządzenia jest prawidłowe ustawienie i podłączenie. Ustawić zamrażarkę na stabilnym podłożu i wypoziomować za pomocą czterech nóżek regulacyjnych. Pomieszczenie, w którym będzie stała zamrażarka musi być odpowiednio wentylowane. Jeżeli temperatura pomieszczenia przekracza 32 °C albo spada poniżej 16° C, wtedy zamrażarka nie będzie prawidłowo funkcjonowała. Temperatura zewnetrzna ma wplyw na zużycie energii aparatu: Nie należy ustawiać aparatu w miejscu, w którym byłby narażony na bezpośred­nie działanie promieni słonecznych, ani w pobliżu kaloryfera, czy pieca. W takim miejscu należy ustawić, w którym temperatura otoczenia odpowia­da klasie klimatyzacji, dla której aparat został zaprojektowany.
Klasa klimytyzacji temperatura otoczenia od - do
SN od +10 do +32 °C
N od +16 do +32 °C
ST od +18 do +38 °C
T od +18 do +43 °C
Jeżeli zamrażarka stała lub była przewożona w pozycji innej niż pionowa, należy ustawić ją w prawidłowym położeniu i odczekać około 12 godzin przed włączeniem. Wybierając miejsce ustawienia zamrażarki należy zwrócić uwagę, żeby był do niej łatwy dostęp w przypadku konieczności naprawy urządzenia.
PODŁĄCZENIE ELEKTRYCZNE
Przed podłączeniem zamrażarki do zasilania elektrycznego należy upewnić się, żeparametry sieci elektrycznej znajdującej się w miejscu eksploatacji urządzenia odpowiadają wartościom umieszczonym na tabliczce znamionowej zamrażarki. Nie należy przedłużać przewodu zasilającego.
OSTRZEŻENIE:
Zamrażarka musi być uziemiona.
Urządzenie spełnia następujące normy EWG :
- 87/308 z 02.06.87 w zakresie tłumienia zakłóceŃ radiowych.
- 73/23 EWG z 19.02.73 (niskie napięcia) ze zmianami;
- 89/336 z 03.05.1989 wraz ze zmianami.
WŁĄCZENIE ZAMRAŻALKI SKRZYNIOWEJ
Należy zamknąć wieko ułożonej zgodnie z przepisami zamrażalki skrzyniowej, a następnie podłączyć do sieci w sposób powyżej opisany.Wtedy wewnętrzne części elektryczne będą pod napięciem. Należy przekręcić zgod­nie z kierunkiem wskazówek zegara przycisk regulatora temperatury do pozycji środkowej. Po usłyszeniu łagod­nego stuknięcia przy wturowniu ledwo wyczuwalnego drgania i odgłosu, rozruszy się kompresor zamrażalki.
1. Przycisk regulatora temperatury
1
PL
13
REGULACJA TEMPERATURY
Termostat zapewnia utrzymanie właściwej temperatury wewnątrz zamrażarki.Ustawiając pokrętło termostatu w kierunku poz. 7 uzyskujemy niższą temperaturę. Ustawiając pokrętło w kierunku poz. 1 uzyskujemy wyższą temperaturę. Według obowiązujących norm bezpieczeństwa temperatu­ra wewnątrz zamrażarki nie powinna być wyższa niż - 18 °C.
OTWIERANIE / ZAMYKANIE ZAMRAŻARKI
Pokrywa jest wyposażona w ściśle przylegającą uszczelkę, która zapobiega narastaniu szronu w komorze wewnętrznej. Podczas otwierania pokrywy powietrze wewnątrz zamrażarki stopniowo się ociepla. Wytwarzane podciśnienie może powodować trudności w otworzeniu pokrywy bezpośrednio po jej zamknięciu. Jest to naturalna konsekwencja i świadczy o sprawności uszczelki. Przed powtórnym otworzeniem pokrywy należy odczekać 2 do 3 minut, gdyż ze względu na niską temperaturę w zamrażarce skrzyniowej tworzy się próżnia. Dlatego pokrywę należy otwierać z zachowaniem ostrożności i bez użycia siły, gdyż można oprócz uszczelki uszkodzić także rączkę pokrywy. Wieko może znajdować się w stanie zamkniętym lub otwartym. Przy poruszaniu na siłę wieka zamrażalki będącego w stanie otwartym (ok. 95
o
C)można spowodować uszkodzenie.
ZAMRAŻANIE
Bardzo istotną rzeczą jest, aby świeże produkty były zamrażane tak szybko, jak to tylko możliwe. Aby zamrozic więcej niż 3 - 4 kg: ustawic pokrętło termostatu na najwyższe chłodzenie („7"). Zamrażarka będzie teraz kontynuowała pracę stwarzając odpowiednie warunki termiczne. Ustawic pokrętło w pozycji „7" na 6 - do 24 godzin przed włożeniem do zamrażarki świeżych artykułów żywnościowych, w zależności od ich ilości. Włożyć żywność do zamrażarki i pozostawić ustawienie „7" na ok. 24 godziny. Po upływie tego czasu przywrócić poprzednie ustawienie pokrętła ter­mostatu. Temperatura wewnątrz zamrażarki osiągnie normalną wartość (maksymalnie - 18 °C). Jeżeli zapomnicie PaŃstwo przywrócić poprzed­nie ustawienie termostatu - praca intensywna przez nieco dłuższy czas nie spowoduje uszkodzenia, lecz zamrażarka będzie zużywała więcej energii elektrycznej.
PAKOWANIE ŻYWNOŚCI
Przed włożeniem do zamrażarki świeżej żywności należy ją schłodzić (przynajmniej do temperatury pokojowej). Zamrażaną żywność należy szczelnie opakować w folię aluminiową lub plastikową, zabezpieczającą produkty przed wysuszeniem. Zwrócic uwagę, aby produkty już zamrożone nie stykały się ze świeżymi. Należy zwrócić uwagę, aby po włożeniu żywności pozostało jeszcze 5 mm od górnej krawędzi (nie przepełniać zamrażarki).
POJEMNOŚĆ
Wartość maksymalnej ilości produktów, która może zostać zamrożona w ciągu 24 godzin, jest pokazana na tabliczce znamionowej urządzenia. Tabliczka znajduje się pod wiekiem zamrażarki. Nie przekraczac maksymalnej ilości produktów, gdyż wydłuży to okres zamrażania żywności. Proces zamrażania trwa 24 godziny i w czasie jego trwania nie należy dokładać dodatkowych produktów do zamrożenia.
UWAGA ! Całkowitą zdolność zamrażania (kg/24 godz.) można wykorzystywać okazjonalnie. Jeżeli zamrażarka będzie codziennie wypełniana dużymi ilościami żywności, zdolność zamrażania zostanie zre­dukowana o 1/3.
KOSZE
Kosze są przeznaczone do przechowywania zamrożonej wcześniej żywności.
PRZECHOWYWANIE PRODUKTÓW ŻYWNOŚCIOWYCH
Mrożonki można przechowywać w zamrażarce (z zachowaniem 5 mm przestrzeni między produktami, a górną krawędzią urządzenia). Należy upewnić się, czy mrożonki były przechowywane u sprzedawcy we właściwy sposób. Nie kupować produktów z mokrym lub uszkodzonym opakowaniem. Należy postarać się aby czas między kupnem towaru, a włożeniem go do zamrażarki był jak najkrótszy. Zalecamy używanie toreb termicznych do przenoszenia żywności ze sklepu do domu. Nie wkładać butelek, napojów gazowanych oraz ciepłych lub gorących produktów do zamrażarki.
ZAMRAŻANIE PRODUKTÓW ŻYWNOŚCIOWYCH
Do zamrażania należy przeznaczać produkty świeże i oczyszczone, o wysokiej jakości. Gorące potrawy schłodzić przed włożeniem do zamrażarki. Produkty żywnościowe należy podzielić w niewielkie porcje tak, aby przyspieszyc ich zamrażanie, a także ułatwić rozmrażanie takiej ilości, jaka jest w danej chwili potrzebna. Należy pamiętać o tym, że tłuszcze i sól zawarta w zamrożonych produktach skraca ich przydatność do spożycia. Żywność opakowac w folię lub woreczki przeznaczone do zamrażania żywności. Kostki lodu nie nadają się do spożycia bezpośrednio po wyjęciu z zamrażarki, gdyż mogą spowodować podrażnienie lub uszkodzenie skóry. Zalecamy oznaczanie opakowań z żywnością datą ich zamrożenia tak, abyzachowac termin ich przydatności do spożycia. Wolno przebiegający proces zamrażania zmniejsza wartości odżywcze i smakowe żywności. Dlatego nie zale­camy mrożenia większej ilości produktów, niż pokazuje tabliczka znamionowa. Należy zwracać uwagę na prawidłowe zamykanie pokrywy zamrażarki. Mrożonki, które zostały już rozmrożone nie nadają się do powtórnego zamrożenia. Nie należy przekraczać terminów przydatności do spożycia wskazanych przez producenta mrożonek.
ROZMRAŻANIE PRODUKTÓW ŻYWNOŚCIOWYCH
Mrożonki można pozostawić do rozmrożenia w komorze chłodziarki. Niektóre z produktów (w małych porcjach) mogą być przyrządzane w stanie zamrożonym. Należy wtedy pamiętać, że czas ich gotowania, pieczenia itp. ulega wydłużeniu. Chleb można odmrażać w tradycyjnym piekarniku. Do szybkiego odmrażania produktów można użyć kuchenki mikrofalowej. Należy przestrzegać instrukcji i zaleceń producenta kuchenki oraz produktu, który ma być w niej rozmrażany.
ODMRAŻANIE
Z biegiem czasu wnętrze zamrażarki pokrywa się szronem. Jeżeli przekroczy on grubość 10-15 mm należy go usunąć używając w tym celu plastikowej łopat­ki, znajdującej się w urządzeniu. Podczas wykonywania tej operacji nie jest konieczne wyłączanie urządzenia lub wyjmowanie produktów.
FREEZING CAPACITY
PL
Loading...
+ 5 hidden pages