Zanussi ZCM961NW, ZCM961NX User Manual

Upute zaporabu i

ins c ju

Navodila zaporabo

inš c jo

Plinski i

Plinski in

mješoviti

mešani

štednjaci

štedilniki

2

HR

Zahvaljujemo vam na odabiru naseg uredaja.

Zelimo vam mnogo zadovoljstva s vasim novim uredajem i nadamo se da cete ponovo uzeti u obzir nasu robnu marku prilikom kupovine kucanskih uredaja. Molimo vas da pozorno procitate ove upute za uporabu i spremite ih za buduce konzultacije tijekom cijelog radnog vijeka uredaja. Predajte ovaj prirucnik s uputama eventualnom sljedecem vlasniku uredaja.

SL

Zahvaljujemo se vam, ker ste izbrali naš aparat.

Z vašim novim aparatom vam želimo veliko zadovoljstva in upamo, da se boste pri naslednjem nakupu gospodinjskega aparata ponovno odlo ili za našo blagovno znamko. Prosimo vas, da skrbno preberete ta uporabniški priro nik in ga shranite za uporabo skozi celotno življensko dobo aparata. Uporabniški priro nik posredujte vsakemu bodo emu lastniku aparata.

3

Kazalo

Za uporabnika

Za vašo varnost

5

Kako ravnati ob prvi uporabi

8

Kuhalna ploš a

9

Elektri na pe ica

14

Števec minut

16

Nasveti glede uporabe pe ice

17

Tabela peke

20

iš enje in vzdrževanje

21

Motnje delovanja

25

Tehni na pomo in nadomestni deli

36

Garancija / podpora kupcem

36

Evropska garancija

38

Za inštalaterja

Navodila za inštalaterja

26

Tehni ni podatki

26

Inštalacija

28

Plinski priklju ek

30

Prilagoditev za razli ne vrste plina

32

Elektri ni priklju ek

35

Vodi pri prebiranju navodil

Ti znaki vam bodo pomagali hitro poiskati najpomembnejše informacije.

Informacije o varnosti

Koristni nasveti in priporo ila

Navodila "korak za korakom"

Informacije v zvezi z okoljem

Ta aparat je skladen z naslednjimi direktivami EGS: -2006/95 (ki se nanaša na nizko napetost)

-89/336 (ki se nanaša na elektromagnetno združljivost) -90/396 (ki se nanaša na plinske naprave)

-93/68 (ki se nanaša na splošne predpise) in nadaljnjimi spremembami.

4

Za vašo varnost

Ta opozorila so bila sestavljena zaradi zaš ite vaše varnosti in varnosti vseh, ki bodo uporabljali vaš nov štedilnik. Zato vas prosimo, da jih pozorno preberete preden inštalirate in uporabite aparat.

Inštalacija

Inštalacijo aparata in priklju itev na elektri no omrežje, vklju no z morebiti potrebnimi spremembami doma ih inštalacij, mora obvezno opraviti kvalificirano osebje.

Aparat je zelo težek. Premikajte ga previdno.

Spreminjanje lastnosti tega proizvoda ali poskusi sprememb so nevarni.

Ta aparat ni priklju en na napravo za odvajanje produktov zgorevanja. Inštalacija aparata in izvedba vseh priklju kov morata biti izvedeni v skladu z veljavnimi inštalacijskimi predpisi. Posebna pozornost mora biti namenjena predpisom, ki veljajo na podro ju prezra evanja.

Zagotovite primerno kroženje zraka okrog aparata: poskrbite, da strokovnjak preveri ali zra ne odprtine omogo ajo ustrezno izmenjavo zraka ali poskrbite za inštalacijo sesalne nape z izpustom v zunanje okolje. V primeru dvomov, vprašajte svojega inštalaterja za nasvet.

Pri uporabi plinskega štedilnika nastajata toplota in vlaga v prostoru, kjer je štedilnik inštaliran. Zagotovite dobro prezra evanje prostora tako, da pustite zra ne odprtine odprte in u inkovite ali inštalirate sesalno napo z izpustno cevjo.

e aparat uporabljate zelo intenzivno za daljše asovno obdobje, morate poskrbeti za bolj u inkovito prezra evanje, na primer tako, da odprete okno ali pove ate mo elektri ne sesalne naprave, e je prisotna.

Aparat mora biti napajan z vrsto plina, ki je navedena na namenski nalepljeni etiketi v neposredni bližini priklju ne cevi plina.

Upoštevajte, da je strogo prepovedano inštalirati aparat v bližini vnetljivih materialov (zavese, krpe, itd.).

Aparat mora biti naslonjen na tla in ne sme stati na podstavku.

Za varnost oseb

Aparata ne smejo uporabljati otroci, prav tako ne osebe, ki zaradi zaznavnih, umskih ali fizi nih sposobnosti ali pomanjkljivih izkušenj in znanja o aparatu, niso v stanju, da bi aparat uporabljale na varen na in brez nadzora ali navodil odgovorne osebe, ki bi lahko zagotovila pravilno uporabo samega aparata.

Ta aparat smejo upravljati samo odrasle osebe. Pazite, da se otroci ne dotikajo krmil in se ne igrajo z aparatom.

Izpostavljeni deli tega aparata se med kuhanjem segrevajo in ostanejo topli

5

še nekaj asa po izklopu. Pazite, da so otroci na varni razdalji, dokler se aparat ne ohladi.

Med uporabo

Zelo pomembno je, da ta priro nik z navodili shranite skupaj z aparatom za vsa morebitna posvetovanja v prihodnosti. V primeru prodaje ali prenosa aparata na drugo osebo se prepri ajte, da je priro nik izro en novemu uporabniku, da se ta lahko seznani z delovanjem aparata in vsemi opozorili.

Ta proizvod je bil izdelan za pripravo jedi v stanovanjskih prostorih za neprofesionalne namene. Izogibajte se uporabi v kakršnekoli druge namene.

Deli tega aparata se med kuhanjem segrevajo in ostanejo topli še nekajasa po izklopu. Bodite pazljivi, da se ne dotaknete grelnih elementov znotraj aparata.

V trenutku odpiranja vratc pe ice, vasu kuhanja ali ob zaklju ku kuhanja, pazite na tok toplega zraka, ki prihaja iz pe ice.

Pokrov aparata služi izklju no za zaš ito kuhalne površine pred prahom, kadar je pokrov zaprt, oziroma za prestreganje maš obnih curkov, kadar je pokrov odprt. Pokrova ne uporabljajte v kakršnekoli druge namene.

Preden odprete pokrov, obrišite z njega vse morebitne sledi teko in.

Preden pokrov zaprete, ga temeljito o istite in po akajte, da se plinska kuhališ a in/ali elektri ne ploš e ohladijo.

Da olajšate vžig plamena na kuhališ ih, vžgite plamen, še preden postavite posodo na rešetko.

Potem, ko vklopite plamen, se prepi ajte, da pravilno gori. Preden odstranite posodo s kuhališ a, vedno znižajte plamen ali ga ugasnite.

Pazite, da na kuhališ a ali elektri ne ploš e ne postavljate nestabilnih ali deformiranih posod: lahko bi se prevrnile ali povzro ile razlitje vsebine, kar privede do nesre .

Vedno uporabite kuharske rokavice, ko odstranjujete jedi iz pe ice.

Med kuhanjem na oljih ali maš obah (na primer, med cvrtjem) pazite, da se maš oba ne pregreje, saj se te snovi ob visokih temperaturah lahko vžgejo.

Ko postavljate jedi v pe ico ali jih jemljete iz nje, pazite, da maš obe (olje, omake, raztopljene maš obe) ne padajo na dno pe ice v pretiranih koli inah. V tem primeru temeljito o istite dno pe ice, preden za nete z novo peko.

Prepri ajte se, ali ste pravilno vstavili rešetke pe ice (poglejte ustrezna navodila v priro niku).

Plinska pe ica se segreva s kroženjem zraka. Zato strogo pazite, da ne prekrijete odprtin na podnožju pe ice. Prav tako pazite, da pe ice ne obložite z aluminijasto folijo.

Aparati, opremljeni s predalom: ko je štedilnik v uporabi, se predal, nameš en pod pe ico, segreva. V predal odlagajte samo take posode, ki so odporne na toploto. V nobenem primeru vanj ne polagajte gorljivih materialov (papir, krpe, itd.).

e priklju ite gospodinjski elektri ni aparat na elektri no vti nico v bližini plinskega štedilnika, preverite, da se kabel ne dotika vratc pe ice ali kuhalne ploš e.

6

Po kon ani uporabi aparata, se prepri ajte, da so vsa krmila v položaju "UGASNJENO".

iš enje in vzdrževanje

Pred kakršnimkoli posegom vzdrževanja ali iš enja preverite, ali je aparat izklju en iz elektri nega omrežja.

Skrbite, da je aparat vedno ist. Ostanki hrane predstavljajo tveganje za nastanek požara.

Posebej bodite pozorni pri uporabiistilnih proizvodov v obliki pršila: vedno pazite, da curka ne usmerite v grelne upore ali proti hruški termostata.

Pazite, da ne uporabljate pare ali strojev na paro za iš enje aparata.

Ne uporabljajte grobih abrazivnih materialov ali ostrih kovinskih strgal za iš enje steklenih površin na vratcih pe ice, saj jih lahko poškodujete in/ali povzro ite lom stekla.

V primeru okvar nikoli ne poskušajte sami popravljati aparata. Popravila, ki jih opravijo neusposobljene osebe, lahko povzro ijo škodo in nesre e. Preverite vsebino tega priro nika. e ne najdete informacij, ki jih iš ete, pokli ite najbližji servisni center. Servisiranje tega aparata sme izvajati le pooblaš en center za servisiranje. Vedno zahtevajte uporabo originalnih nadomestnih delov.

Zaš ita okolja

Vsi uporabljeni materiali so prijazni do okolja in jih je možno reciklirati. Prosimo, da prispevate k ohranitvi okolja tako, da vedno oddate odpadni material namenskim zbirnim mestom za lo eno zbiranje odpada.

Stari ali ne ve uporabni aparati niso odpad brez vrednosti. S pravilno obdelavo odpada so razli ni materiali, uporabljeni pri izdelavi vašega aparata, lahko ponovno koristni.

Informirajte se o možnosti oddaje odpada pri svojem specializiranem prodajalcu, ali pri ob inski upravi svojega mesta.

Preden odstranite aparat kot odpad, odrežite elektri ni kabel in poskrbite, da aparata ni ve možno uporabiti.

Oznaka na proizvodu ali na embalaži nakazuje, da proizvoda ne smete obravnavati kot obi ajen gospodinjski odpad, pa pa ga morate odpeljati na ustrezno zbirno mesto za recikliranje elektri nih in elektronskih aparatov. e poskrbite za odstranitev tega proizvoda na ustrezen na in, prispevate k prepre evanju možnih negativnih posledic za okolje in zdravje, ki so sicer povezane z neustreznim ravnanjem z odpadom. Za podrobnejše informacije o reciklaži tega proizvoda, pokli ite ob inski urad, lokalno službo za odstranjevanje odpada ali trgovino, v kateri ste kupili proizvod.

Ta navodila so veljavna samo za tiste države, katerih identifikacijske oznake so prikazane na naslovnici priro nika z navodili in na aparatu.

7

Kako ravnati ob prvi uporabi

Odstranite vse embalažne materiale vašega novega štedilnika, vklju no z reklamnimi etiketami in morebitnimi zaš itnimi folijami. Operite dodatke preden jih prvi uporabite.

Vsi uporabljeni materiali so prijazni do okolja in jih je možno reciklirati. Prosimo, da prispevate k ohranitvi okolja tako, da vedno oddate odpadni material namenskim zbirnim mestom za lo eno zbiranje odpada.

Pe ica

Ob prvi uporabi aparata je vedno priporo ljivo segreti elektri no ploš o na maksimalni nastavitvi približno 10 minut, pri emer na ploš o postavite posodo z vodo. Na ta na in odstranite morebitne neprijetne vonjave, ki jih povzro a toplotna izolacija in ostanki izdelavnega procesa.

1.Dvignite pokrov štedilnika ( e je del dobave);

2.Vžgite pe ico (skladno z navodili za vaš model), nastavite temperaturo na maksimum in segrevajte prazno pe ico približno 45 minut;

3.Ves as segrevanja zra ite prostor. Ob zaklju ku po akajte, da se pe ica ohladi in jo o istite z mehko krpo, toplo vodo in blagim detergentom.

Elektri ne ploš e

Ob prvi uporabi je vedno priporo ljivo segrevati elektri no ploš o na maksimalni nastavitvi približno 10 minut, pri emer na ploš o postavite posodo z vodo. Na ta na in odstranite morebitne neprijetne vonjave, ki jih povzro a toplotna izolacija in ostanki izdelavnega procesa.

Zatem postavite krmilni gumb ploš e na položaj minimuma in pustite ploš o še naprej delovati približno 20 minut. Prostor morate zra iti tekom celotnega postopka.

Po preteku 30 minut po akajte, da se ploš a ohladi, o istite jo s toplo vodo in obrišite do suhega z mehko krpo.

8

Kuhalna ploš a

Plinska kuhališ a

Na ro kah plinskih kuhališ so prisotne naslednje oznake:

plin ni dovajan maksimalen dovod plina

minimalen dovod plina

Prižiganje kuhališ

Da olajšate vžig plamena na kuhališ ih, vžgite plamen, še preden postavite posodo na rešetko.

Naprave za vžig ni dovoljeno sprožati dlje kot 15 sekund. e se po preteku 15 sekund gorilnik še ni vžgal, prekinite sprožanje naprave in po akajte najmanj 1 minuto, preden ponovno poskusite vžgati kuhališ e.

V primeru naklju ne ugasnitve plamena na gorilniku najprej zaprite krmilno ro ko in ne poskusite opraviti ponovnega vžiga najmanj 1 minuto.

Ro ni vžig

Izberite želeni gorilnik upoštevaje referen no kazalo, nameš eno poleg ro k (slika 1A).

Ro ko izbranega gorilnika potisnite do konca (slika 1B) in jo zavrtite v smeri nasproti urnemu kazalcu vse do znaka za “maksimalen dovod plina”.

Preverite, ali plamen gori stabilno in zavrtite ro ko tako, da dosežete želeno mo plamena.

e se po nekaj poskusih plamen še vedno ne vžge, preverite ali sta pokrov gorilnika (na sliki 1C ozna en s rko A) in krona gorilnika ( rka B) v pravilnem položaju.

e želite plamen ugasniti, obrnite ro ko v smeri urnega kazalca vse do znaka "".

SI.1A

SI.1B

9

Zanussi ZCM961NW, ZCM961NX User Manual

Avtomatski vžig s tipko

Izberite želeni gorilnik upoštevaje referen no kazalo, nameš eno poleg ro k (slika 1A).

Pritisnite tipko, ki je ozna ena z majhno iskrico .

Isto asno potisnite do konca ro ko, ki ustreza izbranemu gorilniku in jo zavrtite v smeri nasproti urnemu kazalcu vse do oznake “maksimalen dovod plina” Plamen se bo avtomatsko vžgal.

Preverite, ali plamen gori stabilno in zavrtite ro ko tako, da dosežete želeno mo plamena.

e se po nekaj poskusih plamen še vedno ne vžge, preverite ali sta pokrov gorilnika (na sliki 1C ozna en s rko A) in krona gorilnika ( rka B) v pravilnem položaju.

e želite plamen ugasniti, obrnite ro ko v smeri urnega kazalca vse do znaka "".

Sl. 1C

A – Pokrov gorilnika A1 – Sredinski pokrov B – Krona gorilnika

C – Vžigalna sve ka (samo pri nekaterih modelih)

D – Termo element (samo pri nekaterih modelih)

10

Modeli s termo elementom

Potem ko ste prižgali plamen, držite pritisnjeno ro ko približno 10 sekund; ta as je potreben, da se dezaktivira varnostni ventil, ki bi v nasprotnem primeru zaustavil dovajanje plina.

e se po nekaj poskusih plamen še vedno ne vžge, preverite ali sta pokrov gorilnika (na sliki 1C ozna en s rko A) in krona gorilnika ( rka B) v pravilnem položaju.

e želite plamen ugasniti, obrnite ro ko v smeri urnega kazalca vse do znaka ""..

Preden odstranite posode s kuhališ , vedno znižajte plamen ali ga ugasnite.

Gorilnik s trojno krono

e je vaš štedilnik opremljen z gorilnikom s "trojno krono", (glej sliko 1), prižgite gorilnik, preden postavite posode na ogenj.

e se po nekaj poskusih plamen še vedno ne vžge, preverite ali sta pokrov gorilnika in krona gorilnika v pravilnem položaju kot kaže slika 1.

11

Za pravilno uporabo plinskih kuhališ

Za manjšo porabo plina in ve ji izkoristek, uporabljajte samo posode z ravnim dnom ter ustreznih dimenzij glede na kuhališ a, kot kaže slika 3.

Uporaba posod z debelim dnom vam omogo a, da dosežete enakomerno razporeditev toplote.

e želite uporabljati posode ali ponev s tankim dnom, vam priporo amo, da pogosto premešate ali obrnete jedi.

Takoj, ko kakšna teko ina za ne vreti, zmanjšajte plamen toliko, da se vrenje ne prekine.

Med kuhanjem, pri katerem uporabljate masti ali olja, pozorno nadzirajte jedi, kajti maš obne snovi, ki se segrejejo na visoko temperaturo, se lahko vžgejo.

Nerjave e jeklo, ki je izpostavljeno pretiranemu segrevanju, lahko potemni. Zato odsvetujemo daljše kuhanje v lon evini, peka ih iz žgane gline ali litoželeznih ploš ah. Izogibati se morate tudi uporabi aluminijaste folije za zaš ito ploš e med delovanjem.

Nekateri modeli so opremljeni s posebno rešetko, ki jo namestite na rešetko majhnega gorilnika (glej sl. 4), kadar uporabljate posode s premerom enakim ali ve jim od 50 mm.

Prepri ajte se, da posode ne segajo preko robov kuhalne

12

ploš e in so nameš ene na sredino glede na kuhališ a, saj na ta na in dosegate manjšo porabo plina.

Pazite, da na kuhališ a ne postavljate nestabilnih ali deformiranih posod: lahko bi se prevrnile ali povzro ile razlitje vsebine, kar privede do nesre.

Posode ne smejo ovirati dostopa do obmo ja krmil.

Sl. 3

Gorilnik

Minimalen

Maksimalen

 

premer

premer

Hitri gorilnik

240

260

Polhitri gorilnik

160

180

Pomožni gorilnik

120

140

Gorilnik s trojno krono

240

260

Sl.4

Elektri ne ploš e

Nekateri modeli so opremljeni z elektri nimi ploš ami.

Ro ke elektri nih ploš je možno nastaviti na šest razli nih položajev (sl. 5). V položaju 6 je doseženo maksimalno oddajanje toplote, medtem ko je v položaju 0 ploš a ugasnjena.

Signalna lu ka, nameš ena na krmilni ploš i, opozarja na vklop katere od ploš .

Za pravilno uporabo elektri nih ploš

Za daljše trajanje ploš e in manjšo porabo elektri ne energije:

ploš o vklopite šele potem, ko nanjo namestite posodo;

uporabljajte posode z ravnim dnom in premerom, ki ni manjši od premera ploš e (sl. 5A);

prepre ite, da bi teko ine med vrenjem prestopale rob posode in se zlivale na ploš o;

prepre ite delovanje ploš e, e na njej ni posode ali je posoda prazna;

ploš e ne uporabljajte za segrevanje prostora; prav tako pazite, da na mrzlo ploš o ne postavljate toplih peka ev ali posod.

Med kuhanjem, pri katerem uporabljate masti ali olja, pozorno nadzirajte jedi, kajti maš obne snovi, ki se segrejejo na visoko temperaturo, se lahko vžgejo.

 

0

6

1

 

5

2

4

3

Sl. 5

Sl. 6

Izberite želeno ploš o upoštevaje referen no kazalo, nameš eno poleg ro k.

Sprednja ploš a

Zadnja ploš a

premer 145

premer 180

13

Elektri na pe ica

Med pe enjem v pe ici morajo biti vratca pe ice vedno zaprta.

Ro ka izbirnega stikala

Elektri na pe ica s 4 funkcijami vam omogo a, da izberete na in pe enja, ki je najbolj primeren za vaše jedi.

Želeno funkcijo pe enja izberete s pomo jo ro ke izbirnega stikala (sl. 12). Oznake na ro ki izbirnega stikala nakazujejo razli ne funkcije, ki so na voljo.

Pe ica je ugasnjena

Lu v pe ici

Pe enje z elektri nim žarom

Tradicionalno pe enje

Toplota samo od spodaj

Ro ka termostata

Potem ko ste izbrali funkcijo pe enja, regulirajte temperaturo pe ice tako, da zavrtite ro ko termostata na želeni nivo (sl. 13). Temperaturo lahko regulirate v obmo ju od minimalnih 50 C do maksimalno približno 250 C (položaj "max").

Lu pe ice

e želite vžgati lu ko v pe ici, zavrtite ro ko izbirnega stikala na ustrezen znak. Žarnica ostane vedno vžgana med vsemi drugimi funkcijami pe ice.

14

0

SI. 12

50

100

max

 

150

200

 

SI. 13

Pe enje z žarom

e izberete to funkcijo, se vklopita dva grelca zgoraj, ki neposredno oddajata toploto na jedi. Termostat nastavite na temperaturo maksimalno 200 C.

Tradicionalno pe enje

Tradicionalno pe enje z naravno konvekcijo.

e izberete to funkcijo, se vklopita dva grelca, zgoraj in spodaj, ki jedi pe eta na enakomeren na in.

Ro ko termostata zavrtite na želeno temperaturo.

Ta vrsta pe enja je primerna za peko vseh vrst živil).

Pe enje od spodaj

e izberete to funkcijo, se vklopi spodnji grelec.

Da uporabite to funkcijo, zavrtite ro ko termostata na želeno temperaturo.

Ta na in pe enja je primeren za popravke, kjer se izkaže potrebno pove ati stopnjo pe enja na spodnjem delu jedi.

Signalna lu ka termostata ( C)

Med pe enjem se bo signalna lu ka termostata ob asno vžgala in ugasnila. To je posledica delovanja termostata pe ice, ki omogo a, da je v pe ici ohranjana konstantna temperatura.

Med uporabo elektri ne pe ice, pazite, da ostane pokrov štedilnika vedno odprt ( e je prisoten), da prepre ite pregrevanje.

Prepri ajte se, da so vsa kuhališ a ugasnjena, preden zaprete pokrov štedilnika.

Dostopni deli se lahko zelo segrejejo tako med delovanjem kot tudi v asu, ki je potreben za ohladitev po izklopu. Pazite, da so otroci na varni razdalji.

Ne dotikajte se grelnih elementov znotraj pe ice.

15

Uporaba ražnja

-Nabodite piš anca ali kos, ki ga želite pe i, na palico ražnja L, ter pazite, da ga pritrdite med obema vilicama F (sl.14)

-Vstavite nosilec G v stranske odprtine pe ice.

-Postavite raženj na nosilec G.

-Vstavite konico ražnja L v odprtino motor ka M, ki je predviden v zadnjem delu pe ice.

-Postavite pladenj za prestrezanje masti pod nosilec G in vanj vlijte malo vode.

-Zaprite vratca pe ice.

-Da raženj odstranite morate postopek ponoviti v obratnem zaporedju, pri tem uporabite ro aj A ter zaš itno rokavico iz izolacijske

volne.

Motor ražnja bo deloval, ko ro ko postavite v položaj .

Števec minut

Števec minut ima zelo enostavno funkcijo, da vas z zvo nim signalom opozori, ko prete e nastavljeni as.

Števec nima nobenega u inka na delovanje pe ice.

Števec minut je možno nastaviti maksimalno za obdobje ene ure. Ro ko števca minut (sl. 15) zavrtite za cel krog v smeri urnega kazalca, nato pa jo zavrtite v smeri nasproti urnemu kazalcu na želeno vrednost.

Ko prete e nastavljeni as, odda števec minut zvo ni signal, ki se po kratkemasu avtomatsko izklopi.

16

M

 

 

F

 

L

 

A

SI. 14

G

5

0

55

 

10

 

50

 

 

15

 

45

20

 

40

25

30

35

 

 

 

SI. 15

Nasveti glede uporabe pe ice

Med pe enjem v pe ici morajo biti vratca pe ice vedno zaprta.

Stranske stene pe ice so obenem

VIŠINSKA VODILA, ki vam omogo ajo nastaviti višino rešetke (sl. 18A).

Bodite pozorni, ko vstavljate ali odstranjujete rešetko in pladenj za prestrezanje maš ob, da ne poškodujete emajliranih delov pe ice.

Tovrstna pe ica je opremljena z

ekskluzivnim sistemom peke, ki ustvarja

Sl. 18A

naravno kroženje zraka in stalno

 

obnavljanje par kuhanja. Ta na in omogo a peko v stalno vlažnem okolju, zaradi esar so jedi mehke v notranjosti in hrustljave na zunanji strani.

Poleg tega sta as peke in poraba energije zmanjšana na minimum.

Med pe enjem se lahko ustvarja para, ki ob odpiranju vratc pe ice uteka iz pe ice.

Ta pojav je popolnoma naraven.

V trenutku odpiranja vratc pe ice, v asu kuhanja ali ob zaklju ku kuhanja, pazite na tok toplega zraka, ki prihaja iz pe ice.

Ko se para naloži na vratca pe ice, se spremeni v kondenz. Da bi zmanjšali nastajanje kondenza, morate segrevati pe ico približno 10 minut, preden za nete s peko. Priporo amo, da obrišete kondenz ob zaklju ku peke.

17

Nikoli ne odlagajte predmetov na dno pe ice, niti ne pokrivajte dna z aluminijastimi folijami med samo peko, saj to lahko povzro i škodo na emajlu in uni i jedi, ki se pe ejo. Vedno postavite svoje posode, nepregorne ponve in aluminijaste folije na rešetko, ki je ustrezno vstavljena v višinska vodila pe ice.

Med kuhanjem na oljih ali maš obah (na primer, med cvrtjem) pazite, da se maš oba ne pregreje, saj se te snovi ob visokih temperaturah lahko vžgejo.

Iz tega razloga vedno pazite, ko jedi dajate v pe ico ali jih jemljete iz nje, da omake (olje, raztopljene maš obe) ne padajo na dno pe ice v pretiranih koli inah. V takšnem primeru temeljito o istite dno pe ice preden za nete z novo peko. Na ta na in prepre ite tudi nastajanje neprijetnih dimov in vonjav.

Vedno uporabite kuharske rokavice, ko jedi jemljete iz pe ice.

Varnostna naprava

Da se prepre i pregrevanje pe ice, je aparat opremljen z varnostno napravo, ki se sproži, kadar pride do okvare glavnega termostata.

V tem primeru je elektri no napajanje prekinjeno: nikoli ne poskusite sami popravljati okvar, pa pa pokli ite najbližji center za servisiranje.

ribe. Tudi v tem primeru, NIKOLI ne pozabite vstaviti ponve za prestrezanje maš ob v najnižja vodila, še prej pa vanjo nalijte približno dva kozarca vode.

Glede peke mesa in rib

Meso lahko namestite v primerne posode za peko v pe ici, ali tudi neposredno na rešetko.

V drugem primeru VEDNO nalijte malo vode v pladenj za prestrezanje masti in ga vstavite v vodila pod rešetko.

Pladenj prestreza maš obe, ki se raztapljajo med peko, voda pa prepre i, da bi se maš oba žgala in tvorila neprijetne vonjave ali dim.

Belo meso, perjad in ribe v splošnem zahtevajo peko pri srednji temperaturi (med 165 C in 180 C), medtem ko peka rde ega mesa na krvavo zahteva temperature med 200 C in 230 C za kratek as.

Glede peke sladic

Sladice se morajo pe i pri zmerni temperaturi, od 160 C do 200 C. Preden za nete s peko sladice, pe ico vedno segrevajte najmanj 10 minut, ko pa peko enkrat za nete, pazite, da so vratca pe ice vedno zaprta. e želite pe i dve jedi naenkrat, vam priporo amo, da izberete funkcijo pe enja z ventilacijo in da uporabite prvo in tretje vodilo od spodaj nazgor.e pa pe ico uporabljate za eno samo peko, izberite najnižja vodila, da dosežete najboljše rezultate.

Glede pe enja z žarom

e želite pe i meso ali ribe z žarom, jih narahlo namažite in postavite na rešetko. Pri pe enju z žarom prihaja toplota samo od zgoraj, zato postavite rešetko v zgornja ali spodnja vodila glede na debelino mesa ali

18

Dodatki pe ice

Aparat je dobavljen z naslednjimi dodatki za pe ico:

-ena/dve rešetki (odvisno od modela) iz jekla za pe ico;

-pladenj za prestrezanje maš obe (pladenj iz emajlirane kovine z

dvignjenimi robovi).

Rešetka in pladenj, prikazana na sl. 18, morata biti postavljena v pe ico na lo enih višinah.

e pa želite uporabiti pladenj kot posodo za peko, jo postavite nad rešetko.

Kako izberete primerno posodo

A)Posode iz aluminija, žgane gline ali

pirex stekla zmanjšajo porjavitev na spodnjem delu jedi. Zato so

priporo ljive za peko kvašenih Sl. 1 sladic ali pe enk.

B)Posode iz emajliranega litega železa, iz toplotno odpornega porcelana, ali posode s površino, ki se ne sprijema in je zunaj obarvana, pove ajo porjavitev spodnjega dela jedi, zato so primerne za peko pic, pit in v splošnem vseh tistih jedi, ki morajo biti enakomerno zlato zape ene tako zgoraj kot spodaj.

19

Tabela peke

Navedeni podatki so zgolj indikativni: izkušnje in osebni okus bodo narekovali vaše prilagoditve.

Navedeni asi peke ne vklju ujejo asa predgretja pe ice.

Priporo amo, da pe ico segrevate približno 10 minut preden za nete s peko.

POLOŽAJ REŠETKE V

TEMPERATURA PE ICE

JED

AS PEKE

PE ICI

 

 

 

2

240-250 °C

pica-gratinirane jedi

30 min.

 

170-180 °C

kruh-ribe

50 min.

3

250 °C

piš anec

60 min.

3

185 °C

jabol na torta

90 min.

3

175 °C

biskvit

40 min.

3

230-240 °C

jagnjetina-svinjina

60 min.

 

 

zobatec-lazanja

90 min.

4

180-200 °C

sufle – pudingi

35 min.

 

 

fazan

65 min.

4

210-230 °C

torte – krhko testo

30 min.

 

 

teletina

80 min.

4

170 °C

piškoti

25 min.

4

250 °C

hamburger

32 min.

5

165-180 °C

kola i-sladice

40 min.

 

 

stro nice-poga a

45 min.

OPOMBE:

Pri peki sladic priporo amo, da model ke ali peka e postavite na sredino rešetke. Po zaklju ku peke ugasnite pe ico in po akajte 5 minut, preden jed vzamete iz pe ice.

Za slaš i arske izdelke, piškote, rolade in poga e priporo amo, da uporabite aluminijast peka .

20

iš enje in vzdrževanje

Pred kakršnimkoli posegom vzdrževanja ali iš enja preverite, ali je aparat izklju en iz elektri nega omrežja.

Ne uporabljajte pare ali strojev na paro za iš enje aparata.

Kuhalna ploš a

Emajlirane rešetke operite z vodo in detergentom za posodo. Rešetke lahko perete tudi v pomivalnem stroju za posodo.

Odstranite pokrove in krone in jih natan no operite s toplo vodo in detergentom za posodo.

Dobro jih osušite, preden jih ponovno postavite na njihovo mesto, zatem pa preverite ali so pravilno dani v svoj položaj.

Skrbite, da vedno imprej odstranite vse sledove omak, golažev, zažganega sladkorja s pomo jo vlažne krpe, saj polivke in sladkobne snovi lahko uni ijo lesk emajla.

Posušenih in strjenih ostankov umazanije ne odstranjujete s pomo jo lopatic ali nožev. Vedno pazite, da ne uporabljate abrazivnih istilnih proizvodov.

Pri modelih, ki so opremljeni z avtomatskim vžigom kuhališ , je ta funkcija zagotovljena s kerami no “vžigalno sve ko” in kovinsko elektrodo (glej sl. 1- rka C).

Ob asno morate temeljito o istiti tudi te dele kuhalne ploš e.

Da prepre ite težave z vžigom plamena, morate poleg tega tudi redno preverjati, ali odprtine v kroni gorilnika niso zamašene.

21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elektri ne ploš e

 

 

kvalificirano osebje takoj, ko opazite

Elektri ne ploš e istite le takrat, ko so

kakršnokoli nepravilnost.

mrzle, pri tem pa uporabite vpojne

Priporo amo, da cev zamenjate pred

kuhinjske brisa e iz papirja ali vlažno

pretekom roka veljavnosti, ki je naveden

krpo, ki ne puš a vlaken. Ploš e

na priklju ni cevi.

temeljito osušite, preden jih ponovno

e opazite nepravilnosti v delovanju

uporabite.

 

 

 

 

štedilnika, je najbolj primerno, da

Priporo amo, da ploš e ob asno

kvalificirano osebje opravi pregled

namažete z majhno koli ino jedilnega

štedilnika.

olja

ali vazelina,

medtem

ko so

še

 

 

mla ne.

 

 

 

 

 

 

Pe ica

 

 

 

 

 

 

Za dnevno iš enje uporabite toplo vodo

 

 

in nežen detergent ali enega od številnih

 

 

proizvodov v prodaji.

 

 

 

 

Posušenih

in

strjenih

ostankov

 

 

umazanije ne odstranjujte z lopaticami

 

 

ali noži. Vedno pazite, da ne uporabljate

 

 

abrazivnih istilnih proizvodov.

 

 

 

e uporabljate proizvode v razpršilcu,

 

 

ne

usmerjajte

curka na

dele

iz

 

 

nerjave ega jekla, saj jih lahko poškodujete.

Dodatke k pe ici (rešetka, pladenj, itd) o istite s toplo vodo in detergentom. Vratca pe ice o istite samo s toplo vodo, ne uporabljajte grobih krp ali abrazivnih snovi.

Pazite, da ne uporabljate aluminijaste folije za prekrivanje sten ali dna pe ice z namenom zaš ite pred curki maš obe.

Takšno ravnanje lahko povzro i naraš anje toplote in tako poškoduje emajl.

Ob asne kontrole

Ob asno poskrbite za pregled stanja ohranjenosti gibke cevi za priklju itev plina ter poskrbite, da cev zamenja

22

iš enje vratc pe ice

Priporo amo, da odmontirate vratca pe ice, preden jih za nete istiti.

Upoštevajte spodaj opisani postopek:

1.vratca odprite do konca;

2.poiš ite oba te aja A, ki držita vratca vpeta (sl. 20);

3.dvignite in zavrite oba vzvoda B, nameš ena na obeh te ajih (sl. 21);

4.trdno primite vratca na obeh zunanjih robovih in jih po asi zaprite, VENDAR NE DO KONCA (sl.22);

5.odklopite oba te aja in jih izvlecite iz njunih sedežev ter na ta na in snamite vratca s pe ice (sl. 22);

6.vratca pe ice naslonite na stabilno podlago.

Steklo o istite samo s toplo vodo.

Ne uporabljajte grobih krp. Po iš enju ponovno montirajte vratca pe ice v obratnem zaporedju zgoraj opisanega postopka.

e želite vratca ponovno montirati, vstavite te aja v njuna sedeža. Preden vratca zaprete, ne pozabite odstraniti premi nih vzvodov B.

Bodite pozorni na te aje vratc pe ice, saj obstaja nevarnost poškodbe rok.

Modeli z nerjave im jeklom ali aluminijem:

Priporo ljivo je o istiti vratca pe ice in krmilno ploš o iz nerjave ega jekla ali aluminija samo z vlažno spužvo. Po vsakemiš enju pa te dele temeljito obrišite z mehko krpo.

Ne uporabljajte lopatic, jeklene volne, kislin ali abrazivnih proizvodov, ki lahko poškodujejo površine.

Sl. 20

Sl. 21

Sl. 22

23

Loading...
+ 53 hidden pages