Zanussi BMX316 User Manual [et]

Integreeritav ahi
BMX 316
KASUTUSJUHEND
Hoiatused integreeritud ahjude kohta
Kasutusjuhend tuleb koos seadmega tuleviku tarvis alles hoida. Seadme müümisel, loovutamisel või mujale kolimisel ja seadme mahajätmisel tuleb anda uuele omanikule seadmega kaasa ka kasutusjuhend, et ta saaks õppida tundma seadme tööpõhimõtet ja tutvuda oluliste hoiatustega. Järgmised hoiatused on an­tud ohutuse huvides. Peate lugema neid hoolikalt enne seadme paigaldamist ja kasutamist.
Paigaldamine
Paigaldustööd peab tegema kvalifitseeritud elektrik
või mõni muu pädev isik.
Ahju PEAB paigaldama ja esmase reguleerimise
teostama kvalifitseeritud tehnik kehtivaid eeskirju jär­gides. Käesolevas kasutusjuhendis on antud üksik­asjalikud paigaldusjuhised paigaldajale.
Kasutamisel
See seade on ettenähtud ainult toidu valmistami-
seks ning seda ei tohi kasutada muudel otstarvetel.
Alati kui küpsetamise ajal või selle lõpus ahju ukse avate, seiske ahjust piisavalt kaugel, et ahjust väljuva auru ja kuumusega mitte kõrvetada saada.
Seade muutub kasutamisel väga kuumaks ning jääb kuumaks ka kauaks ajaks pärast kasutamist. Olge ettevaatlik, et mitte puutuda ahjus olevaid küttekehi.
Seadme tehnilisi andmeid ja seadet on ohtlik mis ta- hes viisil muuta.
Seade muutub kasutamisel väga kuumaks ning jääb kuumaks ka kauaks ajaks pärast kasutamist.
Kui seadet ei kasutata, peavad juhtnupud olema väljalülitatud asendis.
Ohutuse ja hügieenilisuse tagamiseks tuleb seade hoi- da puhas. Kogunevad rasva- ja toidujäägid põhjus­tavad tuleohtu.
Ahju ühtki osa ei tohi katta kinni alumiiniumfooliu- miga.
Ahju kergesti puhastatava kattega (selle olemasolul) sisepindu tohib puhastada AINULT seebiveega.
Seadme puhastamiseks ei tohi kasutada auru ega aurupesurit.
Enne hooldus- ja puhastustööde tegemist tuleb lahklülitist katkestada seadme toide ning lasta ahjul maha jahtuda.
Ahjus küpsetamise ja grillimise ajal kuumenevad sead- me uks ja seda ümbritsevad osad väga kõrge tem­peratuurini. Olge ettevaatlik ning hoidke lapsed sead­me kasutamise ajal sellest eemal. Kui ühendate mõne muu seadme ahju lähedal asuvasse pistikupessa, siis hoolitsege, et selle toitejuhe ei puutu vastu ahju kuumi pindu ega saa jääda ahju ukse vahele.
Küpsetusrest või -plaat tuleb sisestada korralikult
siinidesse.
Ahi (ka juhul, kui see on ühendatud elektripliidiplaa-
diga) tuleb ühendada 230 V ühefaasilise maanda­tud elektrisüsteemiga.
Laste ohutus
Seadet tohivad kasutada ainult täiskasvanud. Lastel
ei tohi lubada mängida seadme juhtnuppude ega seadmega.
Lapsi ei tohi jätta järelevalveta ning neil ei tohi luba-
da puudutada kuumi pindu. Lapsed ei tohi olla ahju lähedal, kui ahju kasutatakse ning kuni see on veel pärast kasutamist kuum.
Tehniline abi
Vajalikud hooldustööd tuleb lasta teha volitatud hool-
duskeskuses ning kasutada tuleb ainult originaal­varuosi.
Seadet ei tohi mingil juhul ise remontida. Asjatund-
matute isikute tehtud remonttööd võivad põhjustada vigastusi ja tõsiseid talitlushäireid. Pöörduge hool­duskeskusesse. Nõudke alati originaalvaruosade ka­sutamist.
Nõuanded kasutusjuhendi lugemiseks
Ohutusjuhised
Üksikasjalikud kasutusjuhised
Nõuanded ja näpunäited
Tähis
toode tuleb hoida lahus olmejäätmetest. Selle ase­mel tuleb see viia elektri- ja elektroonikaseadmete ringlussevõtu kogumispunkti. Aitate seda toodet nõue­tele vastavalt kõrvaldades hoida ära võimalikke ne­gatiivseid tagajärgi keskkonnale ja inimeste tervise­le, mida võib vastasel korral põhjustada selle toote nõuetele mittevastav kõrvaldamine. Saate täpsemat teavet selle toote ringlussevõtu kohta kohalikust oma­valitsusest, oma prügifirmalt või toote ostukohast.
tootel või selle pakendil tähendab, et
Ahju esmakordsel kasutamisel
Peale ahju paigaldamist ja enne esmakordset
kasutamist: a) keerake termostaadi nupp asendisse MAX; b) keerake ahju funktsioonide nupp tavalise küpseta-
mise režiimile ( c) laske ahjul umbes 45 minutit tühjalt töötada; d) avage aken ruumi õhutamiseks.
Sellel ajal võib ahjust tulla ebameeldivat lõhna. See on täiesti normaalne ning seda põhjustavad toot­misjäägid.
Korrake seda toimingut grillimis- ja kuumaõhuringlu­sega küpsetamise funktsiooniga.
Pärast selle tegemist laske ahjul maha jahtuda ning puhastage siis ahju sisemust pehme soojas see­bivees niisutatud riidega.
Enne esmakordset toiduvalmistamist tuleb ahju tarvikuid hoolikalt pesta.
);
Võtke ahju ukse avamiseks alati käepide­me keskkohast kinni.
Joonis 1
Seadme kirjeldus
1. Juhtpaneel
2. Ahju termostaadi nupp
3. Ahju funktsioonide nupp
4. Ahju termostaadi tähis
5. Taimer
6. Grill
7. Ahju lamp
8. Andmesilt
3
Elektriahi
Ahju funktsioonide nupp (joonis 2) ja termostaadi nupp (joonis 3)
Nende nuppudega saab valida kõige sobivama kuu­mutustüübi vastavalt erinevatele küpsetamisvajaduste­le, rakendades sobivalt ahju küttekehi ning reguleeri­des temperatuuri soovitud tasemele.
0 väljalülitatud asend
Ahju lamp – põleb ainult ahju lamp, ükski küp­setamisfunktsioon ei tööta.
Tavaline küpsetamine – töötavad nii ülemine kui alumine küttekeha, tagades ahjus ühtlase kuu­mutamise.
Kuumaõhuringlusega küpsetamine – võimaldab praadida/küpsetada või üheaegselt praadida ja küpsetada, kasutades mis tahes siinide tase­meid, ilma et toitude maitsed seguneks.
Grill – grilli küttekeha sisselülitamiseks.
Taimer (joonis 4)
Taimer annab helisignaaliga märku seatud ajavahe­miku möödumisest. Taimeril saab seada kuni 60-mi­nutilise ajavahemiku. Keerake taimeri nupp esmalt päripäeva pikima aja asendisse ning siis tagasi soovitud ajale. Seatud küp­setusaja möödudes kostab helisignaal.
Taimer ei mõjuta mitte mingil viisil ahju töötamist.
Ahjutermostaadi juhttuli
Tuli kustub, kui ahi on kuumenenud seadistatud tempe­ratuurini, ning süttib taas iga kord, kui termostaat sekkub, et temperatuuri stabiliseerida.
Ohutustermostaat
Et vältida seadme valesti kasutamise või defektse osa põhjustatud ülekuumenemist, on ahjul ohutustermos­taat, mis katkestab vajadusel ahju toite. Ahi jätkab auto­maatselt tööd pärast temperatuuri langemist normaal­sele tasemele. Seega – kui ohutustermostaat raken­dub ahju valesti kasutamise tagajärjel, siis saab ahju uuesti kasutada pärast selle mahajahtumist. Kui aga ohutustermostaat katkestab ahju toite defektse osa tõttu, siis tuleb pöörduda hoolduskeskusesse.
Joonis 2
Joonis 3
Joonis 4
Nõuanded ja näpunäited ahju kasutamiseks
Küpsetamise ajal peab ahju uks olema kinni.
Ahjul on ainulaadne süsteem õhu loomuliku ringluse ning auru pideva ringluse tagamiseks. Tänu sellele süs­teemile saab valmistada toitu auruses keskkonnas ning küpsetada seest pehmeid ja väljast krõbeda koo­rikuga kaetud toite. Pealegi on küpsetusaeg ja ener­giatarve viidud miinimumini. Küpsetamise ajal võib tek­kida aur, mis ahju ukse avamisel ahjust välja tuleb. See on täiesti normaalne.
Seiske siiski alati ahjust pisut eemal, kui küpseta­mise ajal või selle lõpus ahju ukse avate, et ahjust väljuva auru ja kuumusega mitte kõrvetada saada.
Tavarežiimil küpsetamine
Kuumus tuleb ülalt ja alt ning seetõttu on soovitav ka­sutada keskmisi siine. Kui küpsetamiseks on vaja roh­kem ülalt- või altkuumutamist, siis kasutage ülemisi või alumisi siine.
Kuumaõhuringlusega küpsetamine
Toitu küpsetatakse eelkuumutatud õhuga, mille puhub ahjus ühtlaselt ringlema ahju tagaseinas asuv venti­laator. Seega jõuab kuumus ahjus ühtlaselt ja kiiresti igale poole, mis tähendab, et korraga saab küpsetada erinevatele kõrgustele seatud erinevaid toite (joonis
5). Kuumaõhuringlusega küpsetamine tagab niiskuse kiire eemaldamise ning kuivem keskkond ahjus takis­tab aroomide ja maitsete ülekandumist toidult toidule. Võimalus küpsetada mitmel tasandil korraga tähen­dab seda, et te saate samaaegselt mitmeid eri roogi valmistada. Saate näiteks korraga küpsetada kolm plaaditäit küpsiseid või minipitsasid kohe söömiseks või sügavkülmutamiseks. Loomulikult saab ahju kasu­tada ka korraga ainult ühel tasandil küpsetamiseks. Kasutage sel juhul kõige alumisi siine, sest nii on toi­du valmimist kõige mugavam jälgida. Lisaks on soovi­tav kasutada seda ahju hoidiste steriliseerimiseks, sii­rupis puuviljade valmistamiseks ning seente ja puuvil­jade kuivatamiseks.
Grillimine
Liha või kala grillides määrige neid kergelt õliga ning asetage need siis küpsetusrestile. Valige kasutatav sii­nide tase toidu paksusest sõltuvalt. Sisestage tilku­mispann alati kõige alumistesse siinidesse ning vala­ge pannile pisut vett, et vältida suitsu ja ebameeldiva lõhna teket.
Mõned näpunäited
Kookide küpsetamine
Kooke tuleb küpsetada mõõdukal temperatuuril (tava­liselt vahemikus 150–200 °C). Lisaks tuleb ahju umbes 10 minutit eelsoojendada. Ahju ust ei tohi avada, enne kui vähemalt 3/4 ettenähtud küpsetusajast on möödu­nud. Liivatainast põhja peaks küpsetama vormis või plaadil umbes 2/3 vajalikust koguküpsetusajast ning seejärel tuleks kook lisanditega katta ning lõpuni küp­setada. Loomulikult sõltub ülejäänud küpsetusaja pik­kus kasutatavast lisandist (moos, puuviljad jne). Hoo­litsege, et tainad ja koogisegud on sobiva konsistent­siga, kuna liiga suur vedelikusisaldus muudab küp­setusaja tarbetult pikaks.
Toorest tainast või segu peaks seetõttu olema üsna raske lusikalt või mikseri küljest lahti saada. Kui täidate kolm küpsetusplaati korraga kookide ja tortidega, siis soovitame kahe alumise plaadi vahele paigutada lisaplaadi (joonis 5).
Kuumaõhuringlusega küpsetamine
Joonis 5
5
Liha ja kala küpsetamine
Ahjus küpsetatav liha peaks kaaluma vähemalt 1 kg, et see ei kuivaks küpsedes liialt. Väga õrn punane li­ha, mis peab jääma pooltooreks, st olema väljast häs­ti küpsenud, kuid seest äärmiselt mahlane, eeldab kõrgel kuumusel küpsetamist (200–220 °C). Valget liha, linnuliha ja kala tuleb aga küpsetada ma­dalal temperatuuril (150–175 °C). Kastme koostisained võib panna kohe küpsetuspanni­le ainult lühikeste küpsetusaegade puhul. Pika küpsetusaja puhul tuleks need lisada viimase poole tunni jooksul. Lihtne viis kontrollida, kas liha on küps või mitte, on vajutada sellele lusikaga. Kui liha ei anna survele järele, siis on see täpselt parasjagu küp­senud. Veisepraadi ja fileesid küpsetades, mis peavad seest jääma roosakaks, peavad küpsetusajad olema lühi­kesed. Liha võib küpsetada küpsetusplaadil või otse küpse­tusrestil – sel juhul tuleb resti alla seada tilkumispann mahlade kogumiseks. Väga rasvast toitu küpsetades asetage liha otse res­tile ning rest tilkumispanni kohale, et vältida ahju määrimist. Pärast küpsetamist on soovitav jätta liha vähemalt 15 minutiks seisma, enne kui selle lahti lõikate, et mah­lad välja ei nõrguks. Et liha küpsetamise ajal ahjus lii­ga palju suitsu ei tekiks, on soovitav valada tilkumis­pannile pisut vett. Et vältida liigse auru teket, ei tohi vee kogus suur olla. Lisage vett küpsetamise ajal juurde, kui vesi ära aurab.
Enne serveerimist saab erinevaid toidukäike hoida ahjus kuumana. Ahi tuleb selleks ajaks vähimale tem­peratuurisättele seada.
Hoiatus!
Ahju põrandale ei tohi midagi asetada ning ahju põrandat ei tohi katta alumiiniumfooliumi­ga küpsetamise ajaks, sest vastasel korral võivad ahju emaileeritud pinnad kahjustada saada. Võite seda nõuet eirates rikkuda ka toidu. Küpsetuspann, kuumakindel nõu või alumiin­iumfoolium tuleb panna alati ahjurestile või ­plaadile.
Hoiatus!
Resti ja tilkumispanni ahju sisestades ja ah­just välja võttes tuleb olla ettevaatlik, et mitte kahjustada ahju emailpindu.
Küpsetusajad
Küpsetusajad erinevad vastavalt valmistatava toidu tüübile, konsistentsile ja kogusele. Soovitame olla eriti tähelepanelik ahju esimestel kordadel kasutades, kuna saate hiljem samadel tingimustel samu toite valmistades ka sarnase tulemuse. Ainult kogemus võimaldab muuta tabelites antud küpsetusaegu sobivalt.
Loading...
+ 12 hidden pages