WHIRLPOOL AWOE 8759 User Manual [ru]

WHIRLPOOL AWOE 8759 User Manual

ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ

Тази перална машина е предназначена изключително за пране на дрехи, подходящи за пране в машина, в количества, които са обичайни за частните домакинства.

Когато използвате пералната машина, спазвайте указанията, дадени в тези инструкции за употреба, в ръководството за монтиране и таблицата на програмите.

Запазете настоящите инструкции за употреба, таблицата на програмите и ръководството за монтиране; ако предоставите пералната машина на друго лице, снабдете го и с инструкциите за употреба, таблицата на програмите и ръководството за монтиране.

ПРЕПОРЪКИ ЗА БЕЗОПАСНОСТТА И ОБЩИ ПРЕПОРЪКИ

1. Инструкции за безопасността

Пералната машина е предназначена само за използване на закрито.

Не съхранявайте запалими течности в близост до уреда.

Тази перална машина може да се използва от деца на и над 8 години, както и от лица с ограничени физически, сетивни или умствени възможности или с недостатъчен опит и познания, ако са под надзор или са им дадени инструкции за употребата по безопасен начин и разбират възможните опасности в резултат на употребата. Децата не трябва да си играят с пералната машина. Грижите и поддръжката на пералната машина не трябва да се извършва от деца без надзор.

Не работете с машината при температури, по-ниски от 5°C.

Ако искате да поставите сушилня отгоре на пералната машина, първо се свържете с отдела за следпродажбено обслужване или със специализирания дилър, за да разберете дали това е възможно. Това е позволено само ако сушилнята е закрепена върху пералната машина с използване на

съответен набор за надграждане, предлаган от нашия отдел за следпродажбено обслужване или от специализирания магазин.

След монтирането достъпът до мрежовия щепсел или до изключване посредством двуполярен прекъсвач трябва да е гарантиран по всяко време.

Изключвайте крана, когато не се използва.

Преди всякакво почистване и обслужване на машината я изключете от мрежата.

Не отваряйте вратата със сила и не я използвайте като стъпало.

Ако е необходимо, захранващият кабел може да се замени с идентичен от нашия отдел за следпродажбено обслужване. Захранващият кабел трябва да се сменя само от квалифициран електротехник или нашия отдел за следпродажбено обслужване за избягване на рисковете.

BG 1

2. Опаковка

Опаковъчният материал може да се рециклира напълно

и е означен със символа за рециклиране . При изхвърляне на опаковъчния материал спазвайте

местните нормативни разпоредби.

3. Изхвърляне на опаковката и стари перални машини

Пералната машина е направена от материали, годни за рециклиране. Тя трябва да се изхвърля в съответствие с действащите местни разпоредби за изхвърляне на отпадъци.

Преди изхвърляне отстранете всякакви остатъци от перилен препарат и отрежете захранващия кабел така, че машината да стане неизползваема.

Този уред е маркиран в съответствие с Европейска директива 2002/96/ЕС за изхвърляне на електрическо и електронно оборудване (WEEE).

Като осигурите правилното изхвърляне на този продукт, вие ще помогнете да се избегнат отрицателните последствия за околната среда и здравето на хората, които биха възникнали при едно неподходящо третиране на този продукт като отпадък. Символът върху изделието, или върху документацията придружаваща изделието, показва, че това изделие не може да бъде третирано като домакинските отпадъци. Вместо това, той трябва да се предава в специализиран пункт за рециклиране на електрическо и електронно оборудване. Изхвърлянето трябва да се извърши в съответствие с местните норми за опазване на околната среда при изхвърляне на отпадъци.

За по-подробна информация за третирането, възстановяването и рециклирането на това изделие се обърнете към вашата местна градска управа, към службата за изхвърляне на битови отпадъци или към магазина, откъдето сте закупили изделието.

4. Скреж

Не разполагайте пералната машина в помещение, където се образува скреж. Ако това се налага, проверявайте дали водатавмашината енапълно източена следвсеки цикълна пране:

Откачете маркуча(и) за подаване на вода от крана и пуснете водата да изтече напълно.

Откачете маркучаза източване от сифона или ваничката за ръчно пране и пуснете водата да изтече напълно.

Изпразнете остатъчната вода в машината, като следвате указанията в раздела „Източване на остатъчната вода“; двама души трябва да наклонят уреда напред, за да се позволи на останалата вода да изтече докрай.

5. Декларация за съответствие за ЕС

Уредът отговаря на следните европейски стандарти: Директива за ниско напрежение 2006/95/ЕО Директива за електромагнитна съвместимост

2004/108/ЕО Производителят не носи никаква отговорност за нанасяне

на вреди на прането, произтичащи от неподходящи или неправилни инструкции за грижи за прането, предоставени с дрехата или артикула.

BG 2

ПРЕДИ ИЗПОЛЗВАНЕ НА ПЕРАЛНАТА МАШИНА

1.Отстраняване на опаковката и проверка

След разопаковането се уверете, че пералната машина не е повредена. Ако се съмнявате, не използвайте пералната машина. Свържете се с отдела за следпродажбено обслужване или местния доставчик.

Съхранявайте опаковъчните материали (полиетиленови торби, части от полистирол и др.) далеч от обсега на деца, тъй като носят потенциална опасност.

Ако уредът е бил изложен на студ преди доставката, задръжте го на стайна температура няколко часа, преди да го включите в действие.

2. Свалете транспортните болтове

Пералната машина е снабдена с транспортни болтове, за да се избегнат възможни повреди вътре в машината при транспортиране. Преди да използвате пералната машина, е задължително да се свалят транспортните болтове.

Следкатогисвалите,затворетеотворитесприложените 4 пластмасови тапи.

3. Инсталиране на пералната машина

Свалете защитния филм от контролния панел (в зависимост от модела).

При преместване на уреда не го повдигайте за работния плот.

Инсталирайте уреда върху твърда и равна подова повърхност, за предпочитане в ъгъла на помещението.

Уверете се, че и четирите крачета се опират плътно на пода и след това проверете дали пералната машина е нивелирана безупречно (използвайте нивелир).

Ако уредът трябва да бъде инсталиран на дървен или нестабилен под (например някои видове паркет или ламинат), го поставете върху лист от шперплат с поне 60 x 60 см ширина/дебелина и поне 3 см, който се закрепва към пода.

Внимавайте вентилационните отвори в основата на пералната машина (ако са предвидени на вашия модел) да не бъдат закрити от килим или друга материя.

4. Отвор за подаване на вода

Свържете маркуча/маркучите за подаване на вода към захранването с питейна вода, в съответствие с нормите на вашата водоснабдителна компания.

За модели с един вентил за подаване: студена вода

За модели с два вентила за подаване: за студена И топла вода, или само за студена вода (вж. отделното ръководство за монтиране).

Кран за вода

Кранът за вода:3/4" резбовано

Налягане на водата

съединение за маркуч

 

 

(налягане на дебита):

100-1 000 kPa (1-10 бар).

При свързване на пералната машина към подаването на вода използвайте само нови маркучи. Използвани маркучи нетрябва да сеизползват повторно, а трябва да се изхвърлят.

За модели с подаване на топла вода: температурата на подаваната топла вода не трябва да надвишава 60°C.

5. Източване

Свържете маркуча за източване към сифона или друг извод за източване на водата (вижте отделното ръководство за монтиране)

Ако пералната машина е свързана с вградена система за изпомпване, тя трябва да бъде снабдена с отдушник, за да се избегне едновременното зареждане и изпускане на вода (сифонен ефект).

6. Електрическо свързване

Електрическите съединения трябва да се извършват от квалифициран техник в съответствие с указанията на производителя и действащите норми на безопасност.

Информация за напрежението, потреблението и необходимите предпазители са показани отвътре на вратата.

Уредът трябва да се свързва към мрежата посредством контакт със заземяване в съответствие с действащите норми. Пералната машина трябва да бъде заземена по закон. Производителят не носи никаква отговорност за щети на имущество или нараняване на лица или домашни животни поради неспазване на указанията, дадени по-горе.

Не използвайте удължители или разклонители.

Предида извършватеобслужваненапералнатамашина, я изключвайте от електрозахранващата мрежа.

Не работете с пералната машина, ако тя е повредена по време на транспортиране. Уведомете отдела за следпродажбено обслужване.

Замяна на мрежовия кабел трябва да се извършва само от отдела за следпродажбено обслужване.

Когато използвате автоматичен прекъсвач с дефектнотокова защита (RCCB), използвайте само модел, отбелязан с .

BG 3

ОПИСАНИЕ НА ПЕРАЛНАТА МАШИНА

В зависимост от модела:

1.Работна повърхност

2.Контролен панел

3.Дозатор за перилен препарат

4.Сервизна табелка (отвътре на вратата)

5.Врата

6.Достъп до помпата с филтъра и аварийния маркуч за източване (ако е наличен) зад цокъла

7.Регулируеми крачета

ВРАТА

За да отворите вратата, хванете дръжката и дръпнете вратата. Затворете вратата, като я натиснете, без прекомерна сила, докато щракне.

ПРЕДИ ПЪРВИЯ ЦИКЪЛ НА ПРАНЕ

За да отстраните остатъчната вода, използвана при изпитването от производителя, ние препоръчваме да изпълните кратък цикъл на пране без прането.

1.Отворете крана за подаване на вода.

2.Затворете вратата.

3.Добавете малко количество перилен препарат (максимално 1/3 от количеството перилен препарат препоръчано от производителя за леко замърсено пране) в отделението за основно пране на дозатора за перилен препарат.

4.Изберете и включете програмата „Синтетични“ на 60°C (вж. таблицата на програмите).

BG 4

ПОДГОТОВКА НА ПРАНЕТО

1. Сортирайте прането в зависимост от...

Тип на тъканите/символ на етикета за грижи

Памучни, смесени тъкани, тъкани, за които не се изискват специални грижи/синтетични, вълна, за пране на ръка.

Цвят

Отделяйте цветните и белите дрехи. Изпирайте новите цветни дрехи отделно.

Размер

Перете дрехи с различни размери в едно и също зареждане, за да подобрите ефективността на прането и разпределението в барабана.

Фини материи

Перете малките дрехи (напр. найлонови чорапи, колани и др.) и дрехи с кукички (напр. сутиени) в торба от плат или в калъфка за възглавница с цип. Винаги сваляйте халките от пердетата или перете пердетата с халките, поставени в памучна торба.

2.Изпразвайте всички джобове

Монети, безопасни игли и други подобни могат да повредят вашето пране, а също и барабана и казана на пералната машина.

3.Закопчалки

Затворетециповетеизакопчайтекопчетатаиликукичките; отделниколаниилипанделки,трябвадасезавържатзаедно.

Отстраняване на петна

Кръв, мляко, яйца и др. обикновено се отстраняват през автоматичната ензимна фаза на програмата.

За отстраняване на петна от червено вино, кафе, чай, трева и плодове и др. добавете препарат за отстраняване на петна в отделението за основното пране на дозатора за перилен препарат.

Акоенеобходимо,силнозамърсенитеобластиобработете предварително с препарат за премахване на петна.

Боядисване и избелване

Използвайте само багрила и избелители, които са подходящи за използване в перални машини.

Следвайте инструкциите на производителя.

Багрилата и избелителите могат да оцветят пластмасовите и гумени части на машината.

Зареждане на прането

1.Отворете вратата.

2.Зареждайте дрехите една по една, поставяйте ги свободни в барабана, без да го препълвате. Съблюдавайте размерите на зареждане, дадени в таблицата на програмите.

Забележки:претоварване на машината ще доведе незадоволителни резултати и до намачкване на прането.

3.Затворете вратата. Уверете се, че прането не остава между вратата и уплътнението на вратата.

ПЕРИЛНИ ПРЕПАРАТИ И ДОБАВКИ

Съхранявайте перилните препарати и добавките на безопасно, сухо място, извън обсега на деца!

Не използвайте никакви разтворители (напр. терпентин, бензол); не перете в машина тъкани, които са третирани с разтворители или възпламеними течности.

Използвайтесамоперилнипрепаратии/илидобавки, предназначениспециалнозадомашнипералнимашини. Следвайтепрепоръкитенаетикетитезагрижинапрането.

Изборът на перилен препарат зависи от:

Типа на тъканите

Цвета

Препоръчвана температура на пране

Степента и типа на замърсяване

Тип пране

Вид перилен препарат

Бяло издръжливо пране

активни перилни препарати

(студена – 95°C):

с белина

Бяло деликатно пране

меки перилни препарати с

(студена – 40°C):

белина и/или добавки за

 

яркост на цветовете

Светли/пастелни цветове

перилни препарати с

(студена – 60°C):

белина и/или добавки за

 

яркост на цветовете

Интензивни цветове

перилни препарати за

(студена – 60°C):

цветно пране без белина/

 

добавки за яркост на

 

цветовете

Черни/тъмни цветове

специалниперилнипрепарати

(студена – 60°C):

зачерно/тъмнопране

За пране, изискващо специално третиране (напр. вълнено или микрофибърно), се препоръчва използване на специални, предлагани на пазара перилни препарати, добавки или средства за предварително третиране.

Заповечеподробнаинформацияпосететеwww.cleanright.eu.

Не използвайте течни препарати за основното пране, когато е активирана опцията „Предпране“.

Не използвайте течни препарати, когато избирате покъсен старт/край на цикъла (в зависимост от модела).

Дозиране

Следвайте указанията за дозиране върху опаковката на перилния препарат. Те зависят от:

Степента и типа на замърсяване

Размер на прането

пълно зареждане: следвайте инструкциите на производителя на перилния препарат.

- половин зареждане: 3/4 от количеството, използвано за пълно зареждане.

минимално зареждане (около 1 кг): 1/2 от количеството, използвано за пълно зареждане.

Ако върху пакета на перилния препарат няма указания за определено зареждане на пране: препоръките на производителите на перилни препарати за дозирането обикновено се отнасят за 4,5 кг пране за активни перилни препарати и 2,5кг пране за деликатни перилни препарати.

Твърдостта на водата във вашата област (поискайте информация от водоснабдителната компания). Меката водаизисквапо-малкоперилен препаратоттвърдатавода.

BG 5

Моля, имайте предвид:

Прекалено много перилен препарат може да доведе до прекомерно образуване на пяна и да намали ефективността на прането. Ако пералната машина открие твърде много пяна, това може да попречи на центрофугирането или, да удължи времетраенето на програмата и да увеличи консумацията на водата (виж също забележки относно образуването на пяна в „Ръководство за отстраняване на неизправности“).

Недостатъчно перилен препарат може да доведе до посивяване на прането с течение на времето, а също калцифицира нагревателната система, барабана, маркучите.

Къде да се поставят перилен препарат и добавки

Дозаторът за перилния препарат има три отделения (фиг. „A“).

Отделение за основно пране

Перилен препарат за основното пране

Препарат за отстраняване на петна

Омекотител на водата

Отделение за омекотител

Омекотител на тъкани

Течен препарат за колосване

Поставяйте добавките само до маркера „MAX“.

Отделение за предпране

Перилен препарат за предпране

Омекотител за тъкани САМО при използване на „Цветни 15° плюс“(ако е налично)

Ако използвате течен препарат, затворете дозатора веднагаследналиването на перилния препарат.

Поставете за отделението за основно пране (фиг. B – налично само на моделите перални машини с опцията „Цветни 15° плюс“):

Тази подложка трябва да се използва за отделението за основно пране, ако сте активирали опцията „Цветни 15° плюс“ и ще използвате течен перилен препарат за основното пране.

ВАЖНО! Тя е подходяща само за течни перилни препарати и не трябва да се използва с прахове за пране.

Ако винаги използвате течни перилни препарати за основното пране, можете да оставите приставката в отделението за основно пране, когато опцията „Цветни 15° плюс“ не е активирана.

Как да използвате опцията „Цветни 15° плюс“ (ако е налична):

Ако активирате тази опция, трябва да

поставите подложката в отделението за основно пране само ако възнамерявате да използвате течни перилни препарати за основното пране (фиг. C)

налейте течния перилен препарат в приставката, поставена в отделението за основно пране (фиг. D). Ако използвате прах за пране, не поставяйте приставката. Поставете праха директно в отделението за основно пране.

налейтетечнияомекотителзатъканивотделениетозапредпране(фиг. E), като спазвате препоръките за дозиране върху бутилката с омекотителя.

ако искате прането да е меко, можете да добавите течен омекотител за тъкани в отделението за омекотител.

A()

B

C

D

E

BG 6

Използване на хлорен избелител

Перете прането си на желаната програма (Памук, Синтетични), като добавите съответно количество хлорен избелител в отделението, означено със SOFTENER (затворете внимателно дозатора за перилен препарат).

Веднага след завършване на програмата, стартирайте програма „Изплакване и центрофугиране“, за да отстраните остатъчната миризма на белина; по желание, може да добавите омекотител.

Никога не поставяйте хлорен избелител и омекотител едновременно в отделението за омекотител.

Предпочитайте избелители на кислородна основа; в този случай следвайте инструкциите на производителя.

Използване на препарат за колосване

Изберете програма „Изплакване и центрофугиране“ и намалете скоростта до не повече от 800 об./мин.

Пуснете програмата, извадете навън дозатора за перилен препарат, докато се виждат около 3 см от отделението за омекотител.

Налейте разтвора на препарата за колосване, приготвен в отделението за омекотител, докато водата изтича в дозатора за перилен препарат.

BG 7

ИЗТОЧВАНЕНАОСТАТЪЧНАТАВОДА/ПОЧИСТВАНЕНАФИЛТЪРА

Препоръчваме да проверявате и почиствате филтъра редовно, поне два или три пъти в годината, и по-специално, ако:

Свети индикация „Почистете помпата“.

Уредът не изцежда добре или не изпълнява циклите на центрофугиране.

Пералната машина се намира в помещение, където се образува скреж, вие трябва да източвате остатъчната вода след всяко пране, за да се избегнат повреди.

ВАЖНО: преди източване на водата от уреда се уверете, че тя да се е охладила.

1.Изключете уреда и извадете щепсела от контакта.

2.За отваряне на цокъла (в зависимост от модела):

-Натиснете езичетата отляво и отдясно (ако са налични), за да освободите цокъла, и го извадете (илюстрация „A“).

-Извадете цокъла с помощта на сифона на дозатора за препарат: натиснете надолу с ръка едната страна на цокъла, след което натиснете сифона в отвора между цокъла и предния панел и отворете цокъла (илюстрация „B“).

3.Поставете съд близко до пералната машина.

4.Ако вашата перална машина е снабдена с авариен маркуч за източване:

-Откачете аварийния маркуч за източване.

Ако няма авариен маркуч за източване: поставете широк, плосък контейнер под филтъра (илюстрация „D“). Пропуснете стъпки 5-8 и продължете с 9.

5.Задръжте края на аварийния маркуч в съда и свалете ограничителя (илюстрация „C“).

6.Изчакайте водата да се източи и след това поставете отново ограничителя на края на аварийния маркуч (илюстрация „E“).

7.Закрепете обратно аварийния маркуч за източване (ако е наличен) в клипса.

8.Поставете памучна кърпа, която поема вода (напр. хавлиена кърпа) на пода пред филтъра.

9.Бавно отворете филтъра, като го въртите обратно на часовниковата стрелка (илюстрация „F“; изчакайте водата да се източи и след това развийте напълно филтъра и го свалете.

10.Само за източване на остатъчна вода: внимателно наклонете уреда напред (втори човек трябва да ви помага при тази операция), за да се позволи на водата на изтече напълно.

11.Само за почистване на филтъра: почистете филтъра и отделението на филтъра; проверете дали роторът на помпата в отделението на филтъра се върти свободно.

12.Поставете отново филтъра, като го завинтите по посока на часовниковата стрелка, докато той се върти.

13.Налейте около 1 литър вода в дозатора за перилен препарат, за да активирате отново „Eco системата“). Проверете дали филтъра е поставен правилно и сигурно и дали не изтича вода.

14.Монтирайте цокъла отново (илюстрация „G“); ако е необходимо, наклонете леко машината назад за тази цел (трябва да разчитате на помощта на още един човек).

15.Включете пералната машина в контакта. Сега пералната машина отново е готова за работа.

A

B

C

D

E

F

G

BG 8

ГРИЖИ И ПОДДРЪЖКА

Външни повърхности науреда и контроленпанел

Изтрийте с мека, влажна кърпа. Изсушете със суха кърпа.

Вътрешна част на уреда

Следвсякопранеоставетеврататаотворена заизвестно време, за да позволите уредът да изсъхне отвътре.

Ако никога или рядко перете при 95°C, препоръчваме понякога да пускате програма при 95°C без пране, като добавяте малко количество препарат, за да поддържате вътрешната част на уреда чиста.

Уплътнение на вратата

Подсушавайте уплътнението на вратата с абсорбентна памучна кърпа и проверявайте дали то е напълно подсушено, преди да затворите вратата на празната перална машина.

Периодично проверявайте състоянието на уплътнението на вратата.

Филтър

Проверявайте и почиствайте филтъра редовно, поне два или три пъти годишно (вж. „Източване на остатъчната вода/почистване на филтъра“).

Не използвайте почистващи препарати, съдържащи разредители, прах за почистване, почистващи препарати за стъкло или обща употреба и запалими тъкани. Те могат да повредят пластмасовите повърхности или други части.

Почиствайте дозатора за перилен препарат

1.Дръпнете доколкото е възможно навън чекмеджето за дозиране на перилните препарати. Натиснете с пръст малката вдлъбнина, отбелязана с „PUSH“ (фиг. „A“), за да освободите чекмеджето и да го изтеглите напълно.

2.Извадете сифона от отделението за омекотител, като го издърпате нагоре (фиг. „B“). Ако е налична, отстранете и приставката за течен перилен препарат от отделението за основно пране и отстранете оцветената част на сифона (фиг. „C“).

3.Измийте всички части под течаща вода.

4.Почистете дозатора за перилен препарат с влажна кърпа.

5.Поставете обратно сифона в отделението за омекотител, като натиснете надолу, докато спре; ако пералната машина разполага с подложка за течен перилен препарат, добавете оцветената част на сифона обратно в приставката. След това натиснете чекмеджето на дозатора в отделението на дозатора.

A

B

C

BG 9

Маркуч(и) за подаване на вода (илюстрация C, D или E – в зависимост от модела)

Проверявайте редовно за напуквания и цепнатини. В случай на повреда, заменете го с нов маркуч от същия тип, предлаган от отдела за следпродажбено обслужване или специализирания дилър.

Ако маркучът за подаване на вода на пералната машина съответства на модела на илюстрацията „E“, периодично проверявайте прозореца за проверка на защитния клапан: ако е червен, функцията за спиране на водата на маркуча се е задействала и маркучът трябва да се подмени с нов от отдела за следпродажбено обслужване или специализирания дилър. Този модел може да разполага с лост за освобождаване, който трябва да се натисне надолу, докато маркучът се развива.

Ако маркучът за подаване на вода на вашата перална машина е с прозрачно покритие (фиг.„F“), проверявайте периодично цвета му; ако на места той-става по-ярък, възможно е в маркуча да има теч, което означава, че трябва да бъде заменен с нов. За резервен маркуч се обърнете към отдела за следпродажбено обслужване или специализирания магазин.

Почистване на мрежестия филтър в маркуча (маркучите) за подаване на вода

1.Затворете крана и развинтете маркуча за подаване от крана.

2.Почистете вътрешния мрежест филтър и завинтете маркуча за подаване на вода отново върху крана.

3.След това развинтете маркуча за подаване от гърба на пералната машина.

4.Извадете мрежестия филтър от съединението на пералната машина с универсални клещи и го почистете.

5.Поставете отново мрежестия филтър и завинтете отново маркуча за подаване на вода.

6.Отворете крана и се уверете, че съединенията са напълно водонепропускливи.

D

Лостче за освобождаване

E

Контролен прозорец

F

BG 10

РЪКОВОДСТВО ЗА ОТСТРАНЯВАНЕ НА НЕИЗПРАВНОСТИ

Вашата перална машина е снабдена с различни автоматични функции на безопасност. Това дава възможност за своевременно откриване на неизправностите, така че системата за безопасност да може да реагира по съответен начин. Тези неизправности често са толкова незначителни, че могат да се разрешат за няколко минути.

Проблем

Причини, решения, съвети

 

Уредът не се включва, не

Щепселът не е правилно поставен в контакта.

 

светва никакъв индикатор

Контактът на мрежата или предпазителят работи правилно (използвайте лампа или

 

подобен уред за проверка).

 

 

 

 

 

 

 

Уредът не се включва,

Вратата не е правилно затворена.

 

въпрекичеенатиснатбутонът

Активирана е функцията „Заключване за деца/Заключване на бутоните“

 

 

 

(ако е

„Старт/пауза“

предвидена на вашия модел). За да отключите бутоните, натиснете двата бутона,

 

 

означени със символ на ключ, едновременно и ги задръжте за 3 секунди. Символът

 

на ключ върху дисплея изчезва и програмата може да бъде пусната.

 

 

 

 

 

 

 

Уредът спира по време на

Активирано е „Задържане на изплакването“. Натиснете „Старт/пауза“ за

 

програмата и индикаторът

центрофугиране на прането. За източване на водата без центрофугиране, изберете

„Старт/пауза“ премигва

програмата „Източване“ (ако е налична) или натиснете бутона „Пренастройване/

 

 

източване“ за поне 3 секунди.

 

 

Програмата е сменена - изберете отново желаната програма и натиснете „Старт/

 

пауза“.

 

 

Програмата е прекъсната и след това вратата е отворена – затворете вратата и

 

пуснете отново програмата с натискане на „Старт/пауза“.

 

 

Активирана е системата за безопасност на уреда (вж. „Индикатори за неизправност“

 

в таблицата на програмите).

 

 

Кранът на водата не е отворен или маркучът за подаване на вода е прегънат

 

 

(индикаторът „Затворен кран на водата“ премигва).

 

 

 

 

 

 

В дозатора за перилен

Не влиза достатъчно вода; мрежестите филтри на водното съединение може да са се

препарат има остатъци от

запушили (вж. „Грижи и поддръжка“).

 

перилен препарат и/или

 

 

 

 

 

добавки

 

 

 

 

 

Уредътвибрирапрезвремена

Транспортните болтове не са свалени; преди да използвате пералната машина, е

цикъла на центрофугиране

задължително да се свалят транспортните болтове.

 

 

Уредът не е нивелиран и стабилно инсталиран върху всичките си четири крачета

 

(вж. отделното „Ръководство за монтиране“).

 

 

 

 

 

 

 

„Нарушаване на

Нарушаването на балансирането при центрофугиране е спряло фазата на

 

балансирането при

центрофугиране с цел избягване на повреди на пералната машина. Поради това

 

центрофугиране“

прането все е много мокро.

 

 

 

Индикаторът

Причините за нарушаване на балансирането могат да бъдат: малки обеми пране

 

(състоящи се само от няколко много големи или абсорбиращи дрехи, напр. хавлиени

„Центрофугиране/източване“

в лентата за изпълнението на

кърпи) или големи/тежки дрехи.

 

програмата премигва или

Ако е възможно, избягвайте малки обеми пране.

 

скоростта на центрофугиране

Настоятелно се препоръчва да добавите други дрехи с различни размери, когато

на екрана премигва или

перете големи или тежки дрехи.

 

индикаторът за скоростта на

 

центрофугиране премигва

Ако искате да центрофугирате мокрото пране, добавете още дрехи и стартирайте

след края на програмата (в

програмата „Изплакване и центрофугиране“.

 

зависимост от модела).

 

 

 

 

 

Прането все още е много

 

 

 

 

 

мокро.

 

 

 

 

 

BG 11

Проблем

Причини, решения, съвети

Резултатите от

Нарушаването на балансирането при центрофугиране е спряло фазата на

заключителното

центрофугиране с цел предпазване на пералната машина (вж. „Нарушаване на

центрофугиране са лоши

балансирането при центрофугиране“).

 

 

Прекомерното образуване на пяна пречи на центрофугирането; изберете и

 

стартирайте програма „Изплакване и центрофугиране“. Избягвайте прекомерно

 

дозиране на перилен препарат (вж. „Перилни препарати и добавки“).

 

Бутонът „Центрофуга“ е зададен на ниска скорост на центрофугиране.

 

 

Машината остава неподвижна

Нормална функция на пералната машина, използвана за оптимизиране на фазата на

в продължение на няколко

изплакване. Една от причините за тази пауза може да бъде използването на твърде

минути по средата на

много перилен препарат; пералната машина автоматично прекъсва програмата, за да

изпълняваща се програма;

намали количеството пяна. Това състояние на застой може да бъде повторено няколко

програмата за пране сякаш не

напредва

пъти, докато намаляването на пяната е достатъчно, за да се продължи с цикъла на

 

пране. Ако пяната продължава да съществува, червеният индикатор „Service

 

(Обслужване)“ ще светне и на дисплея се показва „F18“ или „Fod“ – в този случай вижте

 

инструкциите отнасящи се до индикацията „Service“, поместени на следващата

 

страница.

 

 

Остатъците от перилни

Белезникавите остатъци върху тъмните тъкани се дължат на неразтворими

препарати по прането

компоненти, използвани в съвременните прахове за пране, несъдържащи фосфати.

 

- избягвайте предозиране на перилен препарат, използвайте течен перилен препарат,

 

избирайте опцията „Интензивно изплакване“, ако е възможно, изчетквайте тъканите.

 

 

Времетраенето на програмата

Нормалната работа на машината трябва да се адаптира към фактори, които влияят на

е значително по-голямо или

времетраенето на програмата, като напр. прекомерно образуване на пяна,

по-малко от посоченото в

небалансирано зареждане поради тежки дрехи в прането, удължено време на

таблицата на програмите или

на дисплея (ако има такъв)

нагряване, предизвикано от намалена температура на подаваната вода и др. Освен

това, сензорната система на пералната машина адаптира продължителността на

 

 

програмата според размера на зареждането.

 

В зависимост от тези фактори времетраенето на програмата се преизчислява и

 

актуализира, ако е необходимо; по време на такива периоди на дисплея се появява

 

анимация (ако е налична). За малко по обем пране, времето на програмата посочено

 

в „таблицата на програмите“, може да бъде намалено до 50%.

BG 12

Описание на индикаторите за неизправност

Индикатор за

Описание Причини Решения

неизправност

премигва

 

 

 

 

В уреда не се подава достатъчно количество вода. Лампичката „Старт/пауза“ премигва.

 

Проверете:

 

дали кранът на водата е отворен докрай и налягането на водата е достатъчно.

 

дали няма прегъвания по маркуча за подаване на вода.

 

дали мрежестият филтър в маркуча за подаване на вода не е запушен (вж. „Грижи и

„Кран на водата

поддръжка“).

дали не е замръзнал маркучът за водата.

затворен“

Контролното прозорче на вентила за безопасност на маркуча за подаване на вода е червено

 

(при условие, че вашият уред е снабден с маркуч за подаване на вода, както е показано на

 

илюстрация„D“ – вж. предходната глава „Грижи и поддръжка“); заменете маркуча с нов от

 

нашия отдел за следпродажбено обслужване или специализиран магазин.

 

След отстраняването на проблема, пуснете отново програмата с натискане на бутона

 

„Старт/пауза“.

 

Ако неизправността възниква отново, обадете се на отдела за следпродажбено обслужване (вж.

 

следващата глава).

 

 

 

Мръсната вода не се изпомпва. Уредът спира в съответната фаза на програмата; изключете го от

 

контакта и проверете:

 

дали няма прегъвания по изпускателния маркуч и дали не е запушен по друга причина.

„Почистване на

дали филтърът или помпата не са блокирани (вж. глава „Източване на остатъчната вода/

почистване на филтъра“; проверете дали водата се е охладила, преди да я източвате от

помпата“

уреда).

 

 

Не е ли замръзнал маркучът за източване.

 

След като проблемът е отстранен, натиснете бутона „Reset“ поне за 3 секунди; и след това

 

рестартирайте желаната програма. Ако неизправността възниква отново, обадете се на отдела

 

за следпродажбено обслужване (вж. следващата глава).

 

 

BG 13

Индикатор за

Индикация на екрана

 

неизправност

Описание Причини Решения

(ако има такива)

премигва

 

 

 

 

 

 

 

 

от „F03“ до „F43“

„Неизправност на електрическия модул“

 

(с изключение на „F18“ и

Натиснете бутона „Reset“ за поне 3 секунди.

 

 

„F24“)

 

 

 

„F24“

Може да се появи при пране, което поема много вода или ако сте

 

 

 

добавили твърде много пране а програма, предназначена за малки

 

 

 

количества. Не претоварвайте пералната машина.

 

 

 

Натиснете бутона „Reset“ за поне 3 секунди, за да спрете програмата.

 

 

 

Изберете и стартирайте програма „Изплакване и центрофуга“, за да

 

 

 

завършите прекъснатата програма за пране по подходящ начин.

 

„F02“ или „FA“

„Неизправност в Спирането на водата“

 

(ако е налично на вашия

Завъртете селектора на програмите на положение „Изкл./О“, извадете

 

модел,

ще светне)

щепсела от контакта и затворете крана на водата. Наклонете уреда

 

 

 

напред внимателно, за да позволите на събраната вода да изтече през

 

 

 

дъното на уреда (трябва да разчитате на помощта на още един човек).

„Service“

 

 

След това:

 

 

Включете отново щепсела на уреда в мрежата.

 

 

 

 

 

 

Отворете крана на водата (ако водата незабавно потече в уреда, без той

 

 

 

да е включен, това е неизправност; затворете крана и се обадете на

 

 

 

отдела за следпродажбено обслужване).

 

 

 

изберете и стартирайте желаната програма отново.

 

„F18“ или „Fod“

„Прекомерна пяна“

 

 

 

Твърде голямо количество пяна е прекъснало програмата за пране. Ако

 

 

 

пералната машина разполага с функцията „Помощ за дозиране“ и сте я

 

 

 

използвали: проверете дали стойностите за дозиране, зададени за

 

 

 

различните групи програми, съответстват на стойностите за дозиране,

 

 

 

които се препоръчват за използваните от вас препарати (вж.

 

 

 

подробности в отделните инструкции за „Помощ за дозиране“).

 

 

 

Изберете и стартирайте програма „Изплакване и центрофугиране“.

 

 

 

След това изберете и стартирайте желаната програма, като използвате

 

 

 

по-малко перилен препарат. Вижте също описанието на проблема

 

 

 

„Пералната машина е в състояние на застой....“ в предходната част на

 

 

 

ръководството за отстраняване на проблем.

 

 

 

 

Ако продължава някоя от неизправностите, описани по-горе, изключете уреда от контакта, затворете крана на водата и се обадете на отдела за следпродажбено обслужване (вж. следващата глава).

BG 14

СЪДЪРЖАНИЕ НА ОСТАТЪЧНА ВЛАГА НА ПРАНЕТО СЛЕД ЦЕНТРОФУГИРАНЕ

Степента на остатъчна влажност на прането след центрофугиране зависи главно от вида на материала, избраната програма и скоростта на центрофугиране. Най-малкото количество на остатъчна влажност може да се постигне чрез използване на програма за пране, посочена на енергийния етикет с максимална скорост на центрофугиране. Тази програма е маркирана в отделната таблица на програмите като „Референтна програма за енергийния етикет“. По-долу е дадено проучване за съдържанието на остатъчна влага (в %), свързано с различните класове на ефективност на изсушаване при центрофугиране:

Клас на ефективност на изсушаване при

Съдържание на остатъчна влажност в %

центрофугиране

 

A (= най-ефективен)

под 45

B

45 или повече, но по-малко от 54

C

54 или повече, но по-малко от 63

D

63 или повече, но по-малко от 72

E

72 или повече, но по-малко от 81

СПЕСТЯВАЙТЕ ЕНЕРГИЯ И ПОМАГАЙТЕ ЗА ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА

Най-добро използване на електроенергия, вода, перилен препарат и време се постига чрез използване на програмите с максимални количества на зареждане.

Пестете енергия, като използвате програма за пране при 60°C, вместо при 95°C, или програма за пране при 40°C, вместо при 60°C.

Използвайте „Предпране“ само за силно замърсено пране. Пестете перилен препарат, време, вода и електроенергия, като не избирате „Предпране“ за леко и нормално замърсено пране.

Не превишавайте препоръчителните дози, означени на опаковката на перилния препарат.

Изберете висока скорост на центрофугиране, ако възнамерявате да сушите прането в сушилня, за да намалите времето и консумацията на енергия за процеса на сушене.

ОБЯСНЕНИЕ НА ЕНЕРГИЙНИЯ ЕТИКЕТ

(само за перални машини с енергиен етикет съгласно Директива 2010/30/ЕС)

Енергийният етикети съдържа информация за характеристиките и консумацията на пералната машина:

Тъмната черна стрелка посочва класа на енергийна ефективност (A+++ = най-ефективен/ D = най-малко ефективен).

kWh/annum Консумация на енергия на година

 

Консумация на вода на година

Ниво на шума при пране

L/annum

dB

 

Максимален капацитет на товара

Ниво на шума при центрофугиране

kg

dB

 

Клас на ефективност на изсушаване при

 

центрофугиране

 

(A = най-ефективен/

 

G = най-малко ефективен)

 

BG 15

ОТДЕЛ ЗА СЛЕДПРОДАЖБЕНО ОБСЛУЖВАНЕ

Преди да се обърнете към отдела за следпродажбено обслужване:

1.Опитайте се да отстраните проблема сами (вж. „Ръководство за отстраняване на неизправности“).

2.Пуснете повторно програмата, за да проверите дали проблемът не се е разрешил.

3.Ако машината продължава да работи неправилно, обадете се на отдела за следпродажбено обслужване.

Съобщете:

Естеството на проблема.

Модела на пералната машина.

Сервизния код (номера след думата SERVICE).

Стикерът на отдела за следпродажбено обслужване се намира на вътрешната страна на вратата.

Пълния си адрес.

Телефонния си номер и код за междуградско избиране. Телефонните номера и адресите на отдела за следпродажбено обслужване са дадени в гаранционната карта. Можете също да се обърнете към доставчика, от който сте закупили уреда.

ПРИНАДЛЕЖНОСТИ

За някои модели можете да ги получите от отдела за следпродажбено обслужване или вашия специализиран магазин:

Основа с чекмедже, която да се инсталира под вашата перална машина. Тя повдига машината ви, за да позволи по-удобно зареждане и разреждане, тъй като сега не трябва да се навеждате толкова, за да отворите уреда. Освен това, тя дава чудесен инструмент за управление на мястото и решение за съхранение.

Набор за надграждане, чрез който може да монтирате сушилнята над пералната машина.

Наборзанадгражданесрафт, с който вашата сушилня може да се постави върху пералната машина, за да се спести място и да се улесни зареждането и изпразването на сушилнята в това високо положение.

Набор за панелно покритие, с който вашата перална машина може да се вгради под непрекъснат кухненски плот, например. Проверете в отдела за следпродажбено обслужване или специализиран магазин дали това е възможно за вашия модел перална машина.

ТРАНСПОРТ/МАНИПУЛИРАНЕ

Никога не премествайте уреда, като го държите за работния плот.

1.Извадете щепсела от контакта.

2.Затворете крана.

3.Проверете дали вратата на машината и отделението за перилен препарат са добре затворени.

4.Откачете маркучите за подаване и източване на вода.

5.Източете цялата вода от маркучите и от уреда (вж. „Източване на остатъчната вода/почистване на филтъра“).

6.Поставете отново транспортните болтове (задължително).

BG 16

СВЪРЗВАНЕ КЪМ ЕЛЕКТРИЧЕСКАТА МРЕЖА

Само за Великобритания

Предупреждение – този уред трябва да бъде заземен.

Смяна на предпазителя

Ако захранващият кабел на уреда в снабден с

щепсел с предпазител BS 1363A 13 ампера, за да смените предпазителя при този тип щепсел, използвайте одобрен предпазител A.S.T.A. за тип BS 1 362 и процедирайте както следва:

1.Свалете капачката на предпазителя (A) и предпазителя (B).

2.Поставете предпазителя 13A в капака на предпазителя.

3.Монтирайте отново предпазителя и капака в щепсела.

Важно:

Капачката на предпазителя трябва да бъде поставена отново, когато се сменя предпазителя и, ако е загубена капачката на предпазителя, щепселът не трябва да се използва, докато не се постави правилната заменена част.

Правилната замяна се определя от цвета на вложката или от цвета щампован с думи в основата на щепсела.

Капаци за предпазители може да намерите в местния магазин за електрочасти.

Само за Република Ирландия

Информацията дадена за Великобритания се прилага често, но също се използва трети тип щепсел и контакт, 2-пинов, със странично заземяване.

Контакт/щепсел (валидно за двете страни)

Ако поставеният щепсел не е подходящ за вашият контакт, се свържете с отдела за следпродажбено обслужване за допълнителни инструкции. Не се опитвайте да сменяте щепсела сами. Тази процедура трябва да се извърши от квалифициран електротехник, в съответствие с инструкциите на производителя и последните разпоредби за безопасност.

Производител:

Whirlpool Europe s.r.l.

Viale Guido Borghi 27

21025 Comerio (VA)

Италия

BG 17

J - 01/2013

ÚČEL POUŽITÍ

Tato pračka je určena výhradně k praní prádla vhodného pro praní v pračce v množství, které odpovídá běžným potřebám domácnosti.

Při používání pračky dodržujte pokyny uvedené v tomto návodu k použití, návodu k instalaci a tabulce programů.

Návod k použití, tabulku programů a návod k instalaci si uschovejte, a pokud budete pračku předávat jiné osobě, tyto dokumenty jí předejte.

BEZPEČNOSTNÍ A VŠEOBECNÁ UPOZORNĚNÍ

1. Bezpečnostní pokyny

Pračka je určena pouze k používání ve vnitřních prostorách.

V blízkosti spotřebiče neskladujte hořlavé látky.

Pračku mohou obsluhovat děti od 8 let, osoby se sníženými fyzickými, smyslovými nebo duševními schopnostmi nebo osoby bez patřičných zkušeností a znalostí, pokud na jejich bezpečnost dohlížejí jiné osoby nebo jim byly poskytnuty příslušné informace

o použití spotřebiče a pokud rozumějí rizikům, která

s používáním spotřebiče souvisejí. Děti nesmějí pračku používat ke hře. Údržba a čištění pračky nesmí být vykonávána dětmi bez dozoru.

Nepoužívejte pračku při teplotě nižší než 5 °C.

Pokud chcete na pračku umístit sušičku, vyžádejte si nejdříve informace od servisu nebo prodejce, zda je to možné. Umístění sušičky na pračku je dovoleno pouze tehdy, je-li sušička připevněna k pračce pomocí příslušné spojovací instalační soupravy, kterou vám poskytne servis nebo specializovaný prodejce.

Po instalaci musí být vždy zajištěn přístup k připojení do sítě přes zásuvku nebo k dvojpólovému vypínači přívodu proudu.

Pokud pračku zrovna nepoužíváte, kohoutek zavřete.

Dříve než se pustíte do čištění nebo údržby, pračku vypněte nebo ji odpojte od sítě.

Nikdy neotvírejte dvířka násilím, ani je nepoužívejte jako stupínek.

Je-li potřeba, napájecí kabel lze vyměnit za stejný, který získáte v servisu. Aby se předešlo vzniku nebezpečných situací, výměnu napájecího kabelu musí provést kvalifikovaný odborník nebo pracovník servisu.

CS 18

2. Obal

Balicí materiál je zcela recyklovatelný a je označen

recyklačním symbolem . Při likvidaci obalového materiálu se řiďte místními předpisy.

3. Likvidace obalu a staré pračky

Pračka je vyrobena z recyklovatelných materiálů. Pračku je nutné zlikvidovat v souladu s místními předpisy

o likvidaci odpadu.

Před likvidací odstraňte všechny zbytky pracího prášku a odřízněte přívodní kabel, aby pračku nebylo možné znovu používat.

Tento spotřebič je označen v souladu s evropskou směrnicí 2002/96/ES o likvidaci elektrického a elektronického zařízení (WEEE).

Zajištěním správné likvidace tohoto výrobku pomůžete zabránit případným negativním důsledkům na životní prostředí a lidské zdraví, které by mohly být způsobeny nevhodnou likvidací výrobku.

Symbol na výrobku nebo na dokumentech přiložených k výrobku udává, že tento spotřebič nepatří do domácího odpadu. Je nutné jej odvézt na sběrné místo pro recyklaci elektrického a elektronického zařízení.

Likvidace musí být provedena v souladu s místními předpisy o ochraně životního prostředí, které se týkají likvidace odpadu.

Další informace o likvidaci, rekuperaci a recyklaci tohoto spotřebiče získáte na příslušném místním úřadě,

v podniku pro sběr domácího odpadu nebo v obchodě, kde jste spotřebič zakoupili.

4. Mráz

Pračkuneinstalujtev místnosti,kdemůžemrznout.Nejde-lito jinak, musíte pračku po každém praní zcela vypustit:

Odšroubujte přívodní hadici/-e od vodovodního kohoutku a nechte vodu úplně vytéct.

Vypouštěcí hadici odpojte od sifonu nebo umyvadla a nechte vodu také úplně vytéct.

Jestliže v pračce zůstala voda, je nutné ji vypustit podle pokynů v části „Vypuštění zbylé vody“. Opatrně pračku s pomocí další osoby nakloňte směrem dopředu, aby voda mohla úplně vytéct.

5. Prohlášení o souladu s předpisy EU

Tento spotřebič je v souladu se směrnicemi ES: Směrnice pro nízké napětí 2006/95/ES Směrnice pro elektromagnetickou slučitelnost

2004/108/ES

Výrobce neodpovídá za žádné poškození prádla způsobené nedostatečnými nebo nesprávnými pokyny k péči o prádlo, jež jsou přiloženy k oděvu nebo jinému zboží.

CS 19

PŘED POUŽITÍM PRAČKY

1.Rozbalení a kontrola

Po vybalení se přesvědčte, zda není pračka poškozená. V případě pochybností pračku nepoužívejte. Zavolejte do servisu nebo svému prodejci.

Obalové materiály (plastové sáčky, polystyrén apod.) mohou být pro děti nebezpečné, proto je třeba odstranit obalový materiál z jejich dosahu

Pokud byl spotřebič před dodáním v chladu, nechte ho před použitím několik hodin stát při pokojové teplotě.

2. Odstranění přepravních šroubů

Pračka je vybavena ochrannými přepravními šrouby, které chrání vnitřek pračky před poškozením při dopravě. Před použitím pračky musí být přepravní šrouby bezpodmínečně odstraněny.

Po odstranění šroubů zakryjte otvory 4 přiloženými plastovými krytkami.

3. Instalace pračky

Z kontrolního panelu odstraňte ochrannou fólii (je-li u modelu).

Při přemísťování nikdy spotřebič nedržte za horní desku.

Postavte ho na pevnou a rovnou podlahu, nejlépe do rohu místnosti.

Přesvědčte se, zda všechny nožičky stojí stabilně na zemi a pomocí vodováhy zkontrolujte, zda je spotřebič dokonale vyrovnaný.

V případě dřevěných nebo tzv. plovoucích podlah (např. některé parketové nebo laminátové podlahy) umístěte spotřebič na podložku nebo překližkovou desku

o rozměrech 60 x 60 cm a tloušťce nejméně 3 cm, která je bezpečně položena na podlaze.

Zkontrolujte, zda nejsou větrací otvory v podstavci pračky (je-li u daného modelu) zakryté kobercem nebo jiným předmětem.

4. Přívod vody

Přívodní hadici nebo hadice připojte v souladu

s místními platnými předpisy vodárenského podniku.

Pro modely s jedním přívodním ventilem: studená voda

Pro modely se dvěma přívodními ventily: studená A teplá voda, nebo pouze studená voda (viz samostatný návod k instalaci).

Vodovodní kohoutek: 3/4” hadicová přípojka se

závitem,

Tlak vody

(hydrodynamický tlak): 100–1 000 kPa (1–10 barů).

Pro připojení pračky k rozvodu vody používejte pouze nové hadice. Již použité hadice se nesmí znovu použít a je třeba je zlikvidovat.

Pro modely s přívodem horké vody: teplota přiváděné teplé vody nesmí překročit 60 °C.

5. Vypouštění

Vypouštěcí hadici připevněte na sifon nebo jiný vývod odpadní vody (viz samostatný návod k instalaci).

Jestliže je pračka připojena k vestavěnému vypouštěcímu systému, přesvědčte se, zda je vybaven odvzdušňovačem, kterýbránísoučasnémuplněníavypouštěnívody(sifonový efekt).

6. Elektrické připojení

Připojení k síti musí provést kvalifikovaný elektrikář v souladu s pokyny výrobce a běžnými platnými bezpečnostními předpisy.

Údaje o napětí, příkonu a elektrickém jištění jsou uvedeny na vnitřní straně dvířek.

Spotřebič může být připojen k síti výlučně zásuvkou

s uzemněním podle platných předpisů. Pračka musí být podle zákona uzemněna. Výrobce odmítá veškerou odpovědnost za poškození zdraví osob nebo zvířat a za škody na majetku, k nimž došlo v důsledku nedodržení výše uvedených pokynů.

Nepoužívejte prodlužovací kabely nebo sdružené zásuvky.

Před každou údržbou odpojte pračku od přívodu elektrické energie.

Pokud byla pračka při převozu poškozena, nezapínejte ji. Zavolejte do servisu.

Výměnu elektrického kabelu může provést pouze servis.

Pokud používáte jistič zbytkového proudu, používejte pouze model označený symbolem .

CS 20

POPIS PRAČKY

Podle modelu:

1.Horní deska

2.Ovládací panel

3.Komora na mycí prostředek

4.Servisní štítek (uvnitř dvířek)

5.Dvířka

6.Přístup k čerpadlu s filtrem a nouzovou vypouštěcí hadičkou (je-li u modelu) za podstavcem

7.Seřiditelné nožičky

DVÍŘKA

Chcete-li dvířka otevřít, uchopte držadlo a za dvířka zatáhněte. Dvířka zavřete tak, že je lehce zatlačíte, až západka slyšitelně zapadne.

PŘED PRVNÍM PRACÍM CYKLEM

Doporučujeme provést krátký prací cyklus bez prádla, aby se odstranily zbytky vody, které mohly zůstat v pračce po jejím testování ve výrobě.

1.Otevřete vodovodní kohoutek.

2.Zavřete dvířka.

3.Přidejte malé množství pracího prostředku (maximálně 1/3 množství doporučovaného výrobcem pro lehce zašpiněné prádlo) do komory pro hlavní praní dávkovače pracích prostředků.

4.Zvolte a spusťte program „Syntetika“ na 60 °C (viz samostatná tabulka programů).

CS 21

PŘÍPRAVA PRÁDLA

1. Prádlo roztřiďte podle...

Druhu tkaniny / symbolu na visačce

Bavlna, smíšená vlákna, snadná údržba/syntetické materiály, vlna, ruční praní.

Barva

Oddělte barevné kusy od bílých. Nové barevné kusy perte zvlášť.

Velikosti

Perte dohromady prádlo různých rozměrů, zvýšíte tak prací účinek a prádlo se v bubnu lépe rozloží.

Jemné

Malé kousky (např. nylonové punčochy, pásky apod.) nebo prádlo s háčky (např. podprsenky) perte ve speciálních sáčcích nebo v povlaku se zipem. Vždy ze záclon odstraňte kroužky nebo záclony s kroužky perte v bavlněném sáčku.

2.Vyprázdněte všechny kapsy

Mince, zavírací špendlíky nebo podobné předměty mohou poškodit prádlo – stejně jako buben pračky a nádrž.

3.Zipy a pásky

Zapněte zipy, knoflíky a háčky. Volné pásky a tkanice je třeba také svázat.

Čištění skvrn

Skvrny od krve, mléka, vajec a jiných organických látek se většinou odstraní během programu ve fázi působení enzymů.

K odstranění skvrn od červeného vína, kávy, čaje, trávy, ovoce apod. je nutné přidat odstraňovač skvrn do

komory pro hlavní praní dávkovače na prací prostředky.

Zvlášť odolné skvrny je třeba ošetřit již před praním čističem skvrn.

Barvení a bělení

Používejte pouze barviva a bělidla vhodná pro použití v pračce.

Řiďte se pokyny výrobce.

Na plastových nebo gumových částech pračky mohou barviva nebo bělidla zanechat skvrny.

Vkládání prádla

1.Otevřete dvířka.

2.Prádlo vkládejte do bubnu postupně jedno po druhém, pračku nepřeplňujte. Dodržujte množství prádla uvedené v tabulce programů.

Poznámka: Přeplnění má za následek špatně vyprané a zmačkané prádlo.

3.Zavřete dvířka. Ujistěte se, že mezi dvířky a těsněním dvířek neuvízlo žádné prádlo.

PRACÍ PROSTŘEDKY A PŘÍSADY

Prací prostředky a přísady uchovávejte na bezpečném a suchém místě mimo dosah dětí.

Nepoužívejte při praní žádná rozpouštědla (např. terpentin nebo benzen). V pračce neperte látky, které byly ošetřeny rozpouštědly nebo hořlavými tekutinami.

Používejte pouze prací prostředky a/nebo přísady určené do automatických praček pro domácnosti. Řiďte se doporučeními na visačkách na oblečení.

Volba pracího prostředku závisí na:

typu látky,

barvě,

doporučené teplotě praní,

stupni a typu znečištění.

Typ prádla

Druh pracího prostředku

Bílé odolné prádlo

silné prací prostředky

(studená až 95 °C):

s bělidlem

Bílé jemné prádlo

šetrné prací prostředky

(studená až 40 °C):

s bělidlem a/nebo optickými

 

zesvětlovači

Světlé a pastelové barvy

prací prostředky s bělidlem a/

(studená až 60 °C):

nebo optickými zesvětlovači

Intenzivní barvy

prací prostředky na barevné

(studená až 60 °C):

prádlo bez bělidla nebo

 

optických zesvětlovačů

Intenzivní barvy/černá

speciální prací prostředky na

(studená až 60 °C):

černé/tmavé prádlo

V případě prádla, které vyžaduje speciální způsob praní (např. vlna nebo mikrovlákno) doporučujeme použít speciální prací prostředky a přísady dostupné na trhu. Více informací najdete na adrese www.cleanright.eu.

Jestliže jste zvolili funkci „Předpírka“, nepoužívejte pro hlavní praní tekutý prací prostředek.

Pokud jste zvolili odložený začátek cyklu / konec cyklu (podle konkrétního modelu), nepoužívejte tekutý prací prostředek.

Dávkování

Dodržujte výrobcem doporučené dávky na obalu pracích prostředků. Závisí na:

Stupni a typu znečištění

Množství prádla

-Plná náplň: Řiďte se pokyny výrobce ohledně používání pracího prostředku.

-Poloviční náplň: 3/4 dávky pro plnou náplň.

-Minimální náplň (asi 1 kg): 1/2 dávky pro plnou náplň. Pokud na obalu pracího prostředku není k dispozici žádný údaj o množství prádla: Výrobci pracích prostředků většinou uvádějí doporučené dávkování na 4,5 kg prádla u silných pracích prostředků a 2,5 kg prádla u šetrných pracích prostředků.

Tvrdosti vody v místě vašeho bydliště (stupeň tvrdosti zjistíte u místního vodárenského podniku) Měkká voda vyžaduje menší množství pracího prostředku než tvrdá voda.

CS 22

Vezměte prosím na vědomí, že

příliš mnoho pracího prostředku může způsobit nadbytečné množství pěny, která snižuje účinnost praní.

Jestliže pračka zjistí přílišné množství pěny, může zabránit odstředění nebo prodloužit délku programu a zvýšit spotřebu vody (viz též poznámky o tvoření pěny v oddílu „Jak odstranit poruchu“).

Příliš malé množství pracího prostředku má zase za následek zašedlé prádlo a tvorbu vápenitých usazenin na bubnu, v hadicích a na topném tělese.

Přidávání pracích prostředků a přísad

Zásuvka na prací prostředek má tři komory (obr. „A“).

Komora pro hlavní praní

Prací prostředek pro hlavní praní

Odstraňovač skvrn

Změkčovač vody

Komora na aviváž

Aviváž

Tekutý škrob

Přísady dávejte pouze do úrovně značky „MAX“.

Komora pro předpírku

Prací prostředek pro předpírku

Aviváž POUZE při použití funkce Colours 15° plus (pokud je k dispozici)

Použijete-li tekutý prací prostředek, zavřete dávkovač hned po naplnění pracím prostředkem.

Vložka pro komoru pro hlavní praní (obr. B – k dispozici pouze u modelů praček s funkcí „Colours 15° plus“):

Tuto vložku je nutné použít v komoře pro hlavní praní, pokud zvolíte funkci „Colours 15° plus“ a chcete použít tekutý prací prostředek pro hlavní praní.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ! Tato vložka je vhodná pouze pro tekuté prací prostředky a nelze ji použít pro prací prostředky v prášku.

Pokud pro hlavní praní používáte vždy tekutý prací prostředek, vložku

v komoře pro hlavní praní můžete ponechat v případě, že funkce „Colours 15° plus“ není aktivní.

Jak použít funkci „Colours 15° plus“ (je-li k dispozici):

Pokud aktivujete tuto funkci, musíte:

Vsunout vložku do komory pro hlavní praní, pouze pokud chcete pro hlavní praní použít tekutý prací prostředek (obr B).

Nalít tekutý prací prostředek do vložky umístěné v komoře pro hlavní praní (obr. D). Pokud používáte prací prostředek v prášku, vložku do komory nevkládejte. Nasypte prací prášek přímo do komory pro hlavní praní.

Nalijte tekutou aviváž do komory pro předpírku (obr. E) podle doporučeného dávkování uvedeného na obalu aviváže.

Pokud chcete, aby prádlo bylo hebké, můžete samozřejmě také přidat tekutou aviváž do komory na aviváž.

A()

B

C

D

E

CS 23

Použití chlorového bělidla

Vyperte prádlo požadovaným programem (Bavlna, Syntetika) a do komory na ZMĚKČOVADLO přidejte vhodné množství chlorového bělidla (dávkovač pracího prostředku pečlivě zavřete).

Okamžitě po ukončení programu spusťte program „Máchání a odstřeďování“, abyste odstranili případný pach bělidla. Můžete také přidat aviváž.

Nikdy nedávejte chlorové bělidlo a aviváž do komory na aviváž současně.

Používejte raději bělidla na bázi kyslíku. V tomto případě se řiďte pokyny výrobce.

Použití škrobu

Zvolte program „Máchání a odstředění“ a snižte počet otáček na asi 800 ot/min.

Zapněte program, vysuňte dávkovač pracího prostředku tak, aby byly vidět asi 3 cm komory na aviváž.

Když do dávkovače pracího prostředku natéká voda, nalijte připravený škrobový roztok do komory na aviváž.

CS 24

VYPOUŠTĚNÍ ZBYLÉ VODY / ČIŠTĚNÍ FILTRU

Doporučujeme filtr pravidelně kontrolovat a čistit, nejméně dvakrát až třikrát ročně, zejména:

Jestliže se rozsvítí kontrolka „Vyčistit čerpadlo“.

Jestliže pračka správně nevypouští vodu nebo neodstřeďuje. Jestližepračkastojívmístnosti,kdemůžemrznout,musítevypustit všechnuvodupokaždémpraní,abyvodanezamrzlaanepoškodilapračku.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Před vypouštěním pračky se ujistěte,

zda voda už vychladla.

1.Spotřebič vypněte a zástrčku vytáhněte ze zásuvky.

2.Otevření podstavce (podle modelu):

-Podstavec uvolněte stisknutím čepů vlevo a vpravo (jsou-li na modelu) a odstraňte ho (obrázek „A“).

-Odstraňte podstavec pomocí sifonové vložky dávkovače

pracího prostředku: Stlačte rukou jednu stranu podstavce dolů, potom zasuňte sifonovou vložku do mezery mezi podstavec a přední panel a otevřete podstavec (obrázek „B“).

3.K pračce postavte vhodnou nádobu.

4.Jestliže je u pračky nouzová hadička:

-Odcvakněte nouzovou hadičku.

Pokud nouzová hadička není k dispozici: Umístěte širokou mělkou nádobu pod filtr (obrázek „D“). Vynechejte kroky 5–8 a pokračujte s bodem 9.

5.Podržte konec nouzové hadičky v nádobě a sejměte z ní uzávěr (obrázek „C“).

6.Počkejte, až vyteče všechna voda, a potom vraťte uzávěr na konec hadice (obrázek „E“).

7.Připevněte nouzovouvypouštěcí hadičku(je-li u modelu) zpět na místo do svorky.

8.

Na podlahu před filtr rozložte savou bavlněnou látku,

9.

například ručník.

Pomalu otevřete filtr otáčením proti směru hodinových

 

ručiček (obrázek „F“). Počkejte, až vyteče všechna voda,

10.

potom filtr úplně vyšroubujte a vytáhněte ho.

Pouze pro vypouštění zbylé vody: Opatrně pračku nakloňte

 

směrem dopředu (s pomocí druhé osoby), aby zbylá voda

 

mohla vytéct.

11.Pouze pro čištění filtru: Vyčistěte filtr a jeho komoru. Přesvědčte se, že se rotor čerpadla v komoře filtru volně pohybuje.

12.Zasuňte filtr zpět a zašroubujte ho ve směru hodinových

ručiček až na doraz.

13.Do násypky na prací prostředky nalijte asi 1 litr vody, abyste znovu aktivovali programEko. Zkontrolujte, zda jefiltr správně umístěný a připevněný a nevytéká z něj voda.

14.Vraťte podstavec zpět na místo (obrázek „G“). Pokud je to nutné, nakloňte pračku trochu dozadu (s pomocí druhé osoby).

15.Pračku opět zapojte. Nyní je opět připravena k použití.

A

B

C

D

E

F

G

CS 25

PÉČE A ÚDRŽBA

Vnější plochy a ovládací panel

Omývejte je měkkým vlhkým hadříkem. Pak spotřebič osušte měkkým hadříkem.

Vnitřek pračky

Po každémpranínechtedveřenějakoudobu otevřené, dokud vnitřek pračky nevyschne.

Jestliže nikdy neperete na 95 °C nebo jen zřídka, doporučujeme příležitostně spustit některý z programů na 95 °C, a to bez prádla a s menším množstvím pracího prostředku, aby se vnitřek pračky vyčistil.

Těsnění dveří

Po každém praní osušte těsnění dvířek savým bavlněným hadříkem. Před zavřením dvířek u prázdné pračky zkontrolujte, zda je těsnění dvířek zcela suché.

Těsnění dvířek pravidelně kontrolujte.

Filtr

Filtr pravidelně kontrolujte a čistěte, nejméně dvakrát až třikrát ročně (viz „Vypouštění zbylé vody / čištění filtru“).

Nepoužívejte prací prostředky obsahující rozpouštědla, abraziva a sklo nebo univerzální čističe či hořlavé tekutiny. Mohly by poškodit plastové plochy nebo jiné části.

Čištění dávkovače pracích prostředků

1.Vytáhněte zásuvku dávkovače až na doraz. Stiskněte prstem malou prohlubeň označenou jako „PUSH“ (obr. „A“), aby se uvolnila zásuvka, a úplně ji vytáhněte.

2.Z komory na aviváž vytáhněte sifon směrem nahoru (obr. „B“). Také vyjměte vložku na tekutý prací prostředek (je-li u modelu) z komory pro hlavní praní a vyjměte barevnou část sifonu (obr. „C“).

3.Všechny části omyjte pod tekoucí vodou.

4.Vyčistěte komoru na prací prostředek vlhkým hadříkem.

5.Umístěte sifon zpět do komory na aviváž, zatlačte jej dolů až na doraz. Pokud je součástí pračky vložka na tekutý prací prostředek, vložte zpět do vložky barevnou část sifonu. Poté zatlačte zásuvku dávkovače zpět do dávkovače pracího prostředku.

Přívodní hadice (obrázek D, E nebo F – podle modelu)

Pravidelně kontrolujte, zda přívodní hadice nepuchří nebo nepraská. Pokud je přívodní hadice poškozená, vyměňte ji za novou stejného typu. Získáte ji

v servisu nebo u svého prodejce.

Pokud přívodní hadice pračky odpovídá modelu na obrázku „E“, pravidelně kontrolujte okénko bezpečnostního ventilu přívodní hadice: pokud je červené, byl systém zastavení vody v hadici zablokován a hadici je nutné vyměnit za novou buď v servisu, nebo u specializovaného prodejce. Tento model může být vybaven uvolňovací páčkou, která musí být při demontáži hadice stlačena dolů.

Jestliže má přívodní hadice průhledný obal (obr. „F“), pravidelně kontrolujte jeho barvu. Jakmile je na některém místě barva sytější, znamená to, že hadice může prosakovat a je nutné ji vyměnit. Novou hadici seženete v servisu nebo u specializovaného prodejce.

Čištění sítkového filtru v přívodní hadici/přívodních hadicích

1.Zavřete kohoutek a odšroubujte přívodní hadici na kohoutku.

2.Vyčistěte vnitřní sítkový filtr a přívodní hadici přišroubujte zpět ke kohoutku.

3.Přívodní hadici pak odšroubujte od zadní části pračky.

4.Kleštěmi vyjměte sítkový filtr z přívodu k pračce a vyčistěte ho.

5.Vraťte sítkový filtr na místo a přívodní hadici opět přišroubujte.

6.Otevřete vodovodní kohoutek a zkontrolujte vodotěsnost spojení.

A

B

C

D

Uvolňovací páčka

E

Kontrolní okénko

F

CS 26

JAK ODSTRANIT PORUCHU

Pračka je vybavena různými automatickými bezpečnostními funkcemi. Poruchy tak lze zjistit včas a bezpečnostní systém může vhodně zareagovat. Většinou jde o malé poruchy, které odstraníte během několika minut.

Problém

Příčiny, řešení, tipy

 

 

 

Pračka nezačala prát,

Zástrčka není řádně zasunutá do síťové zásuvky.

 

 

 

kontrolky nesvítí.

Zásuvka nebo pojistka nefunguje správně (vyzkoušejte např. pomocí stolní lampy či

 

podobného zařízení).

 

 

 

 

 

 

 

 

Pračka nezačne prát, přestože

Dvířka nejsou správně zavřená.

 

 

 

jste stiskli tlačítko Start/Pauza.

Zapnuli jste funkci „Dětská pojistka / Zablokování tlačítek“

 

 

(je-li u modelu).

 

K odemknutí tlačítek stiskněte současně dvě tlačítka se symbolem klíče a podržte je

 

na dobu nejméně 3 vteřin. Symbol klíče na displeji zmizí a program může být

 

spuštěn.

 

 

 

 

 

 

 

Pračka se zastavila během

Funkce „Zastavení máchání“ je aktivována. Stiskněte tlačítko „Start/Pause” pro

programu a kontrolka „Start/

spuštění máchání. Pokud chcete vypustit vodu bez odstředění, vyberte program

Pauza“ bliká.

„Vypouštění“ (je-li k dispozici), nebo podržte tlačítko „Reset/Vypouštění“ po dobu

 

 

alespoň 3 vteřin.

 

 

 

 

Program byl změněn – zvolte opět požadovaný program a stiskněte tlačítko

 

„Start/Pauza“.

 

 

 

 

Program byl přerušen, došlo k otevření dvířek – zavřete dvířka a restartujte program

 

stisknutím tlačítka „Start/Pauza“.

 

 

 

 

Bezpečnostní systém pračky byl aktivován (viz „Kontrolky poruchy“ v tabulce

 

programů).

 

 

 

 

Vodovodní kohoutek není otevřený nebo je přívodní hadice ohnutá či zanesená

 

(bliká kontrolka „Vodovodní kohout zavřený“).

 

 

 

 

 

 

 

Po praní zůstávají v násypce

Nedostatečné množství vody. Sítkové filtry v přívodní hadici mohou být zanesené

zbytky pracích prostředků a/

(viz „Péče a údržba“).

 

 

 

nebo přísad.

 

 

 

 

Pračka při odstřeďování

Neodstranili jste přepravní šrouby. Před použitím pračky musí být přepravní

vibruje.

šrouby bezpodmínečně odstraněny.

 

 

 

 

Pračka není dokonale vyrovnaná nebo všechny čtyři nožičky nestojí pevně na zemi

 

(viz samostatný „Návod k instalaci“).

 

 

 

 

 

 

 

„Nerovnoměrné rozložení

Nerovnoměrné rozložení prádla zabránilo odstředění prádla, aby nedošlo k poškození

prádla během odstřeďování”

pračky. Prádlo je proto stále vlhké.

 

 

 

Kontrolka „Odstřeďování/

Důvodem nerovnoměrného rozložení může být: Malé množství náplně (skládající se

pouze z několika velkých nebo savých kusů prádla, jako jsou např. ručníky) nebo velké/

Vypouštění“ v ukazateli

těžké kusy prádla.

 

 

 

průběhu programu bliká,

 

 

 

neborychlostodstřeďovánína

Pokud je to možné, neperte při malém množství náplně.

 

 

 

displeji bliká, nebo ukazatel

Při praní velkých nebo těžkých kusů prádla se doporučuje přidat další prádlo různých

rychlosti odstřeďování bliká

velikostí.

 

 

 

po skončení programu

 

 

 

Pokud chcete vlhké prádlo odstředit, přidejte další kusy prádla různých velikostí a poté

(v závislosti na modelu).

Prádlo je stále velmi vlhké.

zvolte a spusťte program „Máchání + odstřeďování“.

 

 

 

Závěrečné odstředění je

Nerovnoměrné rozložení prádla zabránilo odstředění prádla, aby nedošlo

nedostatečné.

k poškození pračky (viz „Nerovnoměrné rozložení prádla během odstřeďování”).

 

Pračka zabránila odstřeďování kvůli nadbytečnému množství pěny. Zvolte a spusťte

 

program „Máchání + odstřeďování“. Nepoužívejte nadměrné množství pracího

 

prostředku (viz „Prací prostředky a přísady“).

 

 

 

 

Tlačítko „Odstředění“ bylo nastaveno na nízkou rychlost odstředění.

 

 

 

 

 

CS 27

Problém

Příčiny, řešení, tipy

Pračka se uprostřed běžícího

Normální funkce pračky (používá se k optimalizaci fáze máchání). Příčinou této pauzy

programu na několik minut

může být přílišné množství pracího prostředku. Pračka automaticky přeruší program,

zastaví. Zdá se, že prací

dokud se množství pěny nezmenší. Tento klidový stav se může několikrát opakovat,

program nepokračuje.

dokud se množství pěny nesníží natolik, že nebrání pokračování pracího cyklu. Pokud

 

 

je pěny stále příliš mnoho, rozsvítí se červená kontrolka „Servis“ a na displeji se objeví

 

„F18“ nebo „Fod“. V takovém případě nahlédněte do pokynů v oddíle Servis na

 

následujících stranách.

 

 

Zbytky pracího prášku na

Bělavé zbytky pracího prostředku na tmavých tkaninách jsou způsobeny

vypraném prádle

nerozpustnými složkami použitými v bezfosfátových pracích prášcích.

 

Nedávejte příliš mnoho pracího prostředku. Použijte tekutý prací prostředek. Zvolte

 

„Intenzivní máchání“ (je-li to možné). Oprašte tkaninu.

 

 

Program je o dost delší nebo

Pračka reaguje na faktory, které mohou mít vliv na délku programu, jako jsou

kratší, než je uvedeno

nadměrné tvoření pěny, nevyvážená náplň kvůli těžkým kusům, delší doba ohřevu

v tabulce programů nebo na

z důvodu nízké teploty napouštěné vody apod. Kromě toho systém čidel pračky

displeji (je-li u modelu).

uzpůsobuje délku programu podle množství náplně.

 

 

V průběhu programu se délka programu přepočítává podle uvedených faktorů a

 

v případě potřeby se upravuje. Během této doby se na displeji (je-li u modelu)

 

objeví obrázek. U malého množství prádla se čas uvedený v tabulce programů může

 

zkrátit až o 50 %.

Význam kontrolek poruchy

Kontrolka poruchy

Popis Příčiny Řešení

bliká

 

 

 

 

Pračka má nedostatečný nebo žádný přívod vody. Kontrolka „Start (Pauza)“ bliká.

 

Zkontrolujte, zda:

 

Je vodovodní kohoutek zcela otevřený a tlak přívodu vody je dostatečný.

„Zavřený vodovodní

Hadice není někde přehnutá.

Sítkový filtr v přívodní hadici není zanesený (viz „Péče a údržba“).

kohoutek“

Není voda v přívodní hadici zamrzlá.

 

Kontrolní okénko bezpečnostního ventilu přívodní hadice není červené (pokud je u pračky

 

přívodní hadice jako na obrázku „D“ – viz předchozí část „Péče a údržba“). V tomto případě

 

vyměňte přívodní hadici za novou. Seženete ji v servisu nebo u specializovaného prodejce.

 

Po odstranění problému stiskněte tlačítko „Start/Pauza“ k restartování programu.

 

Jestliže se závada znovu objeví, zavolejte do servisu (viz další část).

 

 

 

Voda se neodčerpala. Pračka se zastavila v příslušné části programu. – Vytáhněte zástrčku ze

 

zásuvky a zkontrolujte, zda:

„Vyčistit čerpadlo“

Není vypouštěcí hadice nikde přehnutá, nebo není hadice jinak zablokovaná.

Není čerpadlo nebo filtr zanesené (viz část „Vypouštění zbylé vody/čištění filtru“. Před

 

vypouštěním pračky si ověřte, zda voda už vychladla.

 

Není voda ve vypouštěcí hadici zamrzlá.

 

Po odstranění problému stiskněte tlačítko „Reset“ na alespoň 3 vteřiny; pak znovu spusťte

 

požadovaný program. Jestliže se závada znovu objeví, zavolejte do servisu (viz další část).

 

 

CS 28

Loading...
+ 102 hidden pages