VOLTCRAFT SPM-1 User guide [hu]

Conrad Szaküzlet 1067 Budapest, Teréz krt. 23. Tel: (061) 302-3588
Conrad Vevőszolgálat 1124 Budapest, Jagelló út 30. Tel: (061) 319-0250
DIGITÁLIS MULTIMÉTER NAPSUGÁRZÁS MÉRÉSI FUNKCIÓVAL Rendelési szám: 12 34 52
RENDELTETÉS
Robusztus és egyszerűen kezelhető műszer a napsugárzás erősségének a mérésére. A műszerrel gyorsan és könnyen ellenőrizhető egy PV (fényelektromos) vagy napelemes berendezés hatásfoka. A négyzetméterenkénti napbesugárzást megméri, megszorozza a PV-berendezés felületével, és összehasonlítja az aktuális hálózati betáplálással. Ugyanígy a műszerrel meghatározható egy új berendezés ideális helye. Rögzíthető a mért napbesugárzás maximum-, ill. minimum értéke. A műszeren ezen kívül a kijelzőn tartható az aktuális mért érték. A mért értékeket vagy W/m2, vagy BTU/(ft²*h) mértékegységben lehet megjeleníteni. A termék egy digitális multiméter a következő funkciókkal: Elektromos mennyiségek mérése a CAT III túlfeszültség kategóriában (max. 600V-ig a földpotenciálhoz képest, EN 61010-1 szerint), és az összes alacsonyabb kategóriában. Egyen - és váltakozó feszültség mérése max. 600 V DC/AC rms-ig (valódi effektív érték). Ellenállás mérés 40 MΩ-ig Folytonosság vizsgálat (35 Ω alatt akusztikus jelzés) és diódateszt.
Biztonsági és engedélyezési okokból (CE) tilos a készülék átalakítása és/vagy módosítása. Ha a készüléket a fent leírtaktól eltérő célokra használja, a készülék károsodhat. Ezen kívül a szakszerűtlen használat miatt rövidzárlat, tűz, áramütés stb. veszélye is fennállhat. Olvassa át figyelmesen a használati útmutatót, és őrizze meg. Ha a készüléket másoknak továbbadja, adja hozzá a használati útmutatót is.
A SZÁLLÍTÁS TARTALMA
Digitális multiméter Mérővezetékek Hordtáska 3 db elem (2 db mikroelem, 1 db 9 V-os elem) Használati útmutató
BIZTONSÁGI TUDNIVALÓK
Figyelmesen olvassa el a használati útmutatót, és különösen a biztonsági utasításokat tartsa be. Ha nem tartja be az ebben a használati útmutatóban található biztonsági előírásokat és a szakszerű használatra vonatkozó utasításokat, az ebből eredő személyi sérülésekért vagy anyagi károkért nem vállalunk felelősséget. Ezen kívül ilyen esetekben érvényét veszíti a szavatosság és a garancia is.
a) Személyek/készülék biztonsága
• A termék nem játék. Tartsa távol a gyermekektől és a háziállatoktól.
• Ne hagyja a csomagolóanyagot szanaszét heverni. A csomagolóanyag veszélyes játékszerré válhat gyermekek kezében.
• Óvja a készüléket szélsőséges hőmérséklettől, közvetlen napsugárzástól, erős rázkódásoktól, magas páratartalomtól, nedvességtől, éghető gázoktól, gőzöktől és oldószerektől.
• Ne tegye ki a készüléket mechanikai igénybevételnek.
• Ha a biztonságos használat már nem lehetséges, ne használja tovább a készüléket, és akadályozza meg a véletlen használatba vételét. A biztonságos használat már nem garantálható, ha a készüléken
- látható sérülések vannak,
- már nem működik rendeltetésszerűen,
- hosszabb időn keresztül kedvezőtlen körülmények között volt tárolva, vagy
- kedvezőtlen körülmények között szállították.
• Kezelje óvatosan a készüléket. Lökés, ütés, vagy már kis magasságból való leejtés következtében is megsérülhet.
• Tartsa be azoknak a készülékeknek a használati útmutatóját és biztonsági előírásait is, amelyekhez ezt a készüléket csatlakoztatja.
b) Elemek/akkumulátorok
• Az elemek/akkumulátorok berakásakor ügyeljen a helyes polaritásra.
• Vegye ki az elemeket/akkumulátorokat, ha a készüléket hosszabb ideig nem kívánja használni, a kifolyt elemek által okozott károk elkerülése érdekében. A kifolyt vagy sérült elemek/akkumulátorok a bőrrel érintkezve marási sérüléseket okozhatnak. Ha sérült elemekkel/akkukkal kell foglalkoznia, viseljen védőkesztyűt.
• Az elemeket/akkukat úgy tárolja, hogy gyerekek ne férhessenek hozzájuk. Az elemeket/akkukat ne hagyja szanaszét, mert gyerekek vagy háziállatok lenyelhetik őket.
• Az összes elemet/akkut egyszerre kell cserélni. Régi és új elemek/akkuk kevert használata a készülékben az elemek/akkuk kifolyásához, és ez által a készülék meghibásodásához vezethet.
• Ne szedje szét az elemeket/akkukat, ne zárja rövidre, és ne dobja tűzbe őket. Soha ne próbáljon feltölteni nem tölthető elemeket. Robbanásveszély!
c) Egyebek
• Forduljon szakemberhez, ha kétségei támadnak a termék működésével, biztonságosságával vagy csatlakoztatásával kapcsolatban.
• Karbantartási-, beállítási- és javítási munkát csak szakemberrel, vagy szakműhellyel végeztessen. Amennyiben a helyes csatlakoztatással vagy használattal kapcsolatban olyan kérdései vannak, amelyekre az útmutató nem adott választ, forduljon műszaki vevőszolgálatunkhoz, vagy más szakemberhez. Voltcraft®, Lindenweg 15, D-92242 Hirschau, Tel. 0180/ 586 582 7.
KEZELŐSZERVEK
1. Mérőfej
2. 0-beállítás
3. LC-kijelző
4. MIN/MAX-gomb:
5. HOLD (tartás) gomb
6. Be-/ki kapcsoló
7. B/W gomb
8. Forgókapcsoló
9. LC kijelző a multiméterhez
10. MODE (üzemmód) gomb
11. COM mérőhüvely (referencia, mínusz potenciál)
12. MAX gomb
13. HOLD (tartás) gomb
14. V mérőhüvely (plusz potenciál)
AZ ELEMEK BEHELYEZÉSE, CSERÉJE
A multiméter működéséhez két mikroelem szükséges. A fénymérő készülék működéséhez egy 9 V-os elem szükséges. Az első üzembe helyezésnél, vagy ha az elemcsere szimbólum a kijelzőn megjelenik, új, friss elemeket kell behelyezni.
1. Válassza le a mérőműszert a mérőkörökről, és kapcsolja ki.
2. Vegye le a készülékről a gumi védőborítót.
3. Oldja az elemtartó rekesz fedelének két csavarját, és húzza le a fedelet a készülékről.
4. Tegyen be helyes polaritással új elemeket a rekeszbe.
5. Zárja gondosan vissza a műszerházat.
A FÉNYMÉRŐ KÉSZÜLÉK ÜZEMBE HELYEZÉSE
Győződjön meg arról, hogy a műszer bekapcsolása előtt fel van-e rakva a mérőfej fedősapkája.
1. Működtesse a be-/ki kapcsolót (6).
2. A kezdetben kijelzett mért értéknek az LC kijelzőn (3) nullának kell lennie. Ha nem ez a helyzet, működtesse a 0-beállítást, amíg a mért érték helyén nulla nem jelenik meg. Forgassa ehhez a 0-beállítás (2) kerekét egy megfelelő szerszámmal.
3. Vegye le a fedősapkát, és tartsa a mérőfejet (1) a napsugarak útjába.
4. A napbesugárzás intenzitás értéke a felső LC-kijelzőn (3) jelenik meg.
5. A mértékegység váltásához nyomja meg a „B/W" gombot (7). Ez a műszer a W/m2 és a BTU/(ft²*h) mértékegységeket támogatja.
6. Ha az aktuális mért értéket meg akarja tartani (“be akarja fagyasztani”) a kijelzőn, nyomja meg a „HOLD“ (tartás) gombot (5). A "HOLD" jelzés jelenik meg az LC kijelzőn (3) és az érték a kijelzőn marad. Ha újra szabaddá akarja tenni a mérési értékek kijelzését, nyomja meg ismét a „HOLD“ gombot (5).
7. Az aktuális mérés minimum- és maximum-értékének a rögzítéséhez nyomja meg a „MIN/ MAX“ gombot (4). Nyomja meg egyszer ezt a gombot, hogy a minimum- és maximum-érték között váltson (és fordítva). A „MIN“ ill. „MAX“ kiírás azt mutatja, hogy a kijelzett mérési érték a minimum-, ill. a maximum-érték. Tartsa 1 másodpercig megnyomva a „MIN/MAX“ gombot (4), hogy visszatérjen a normál üzemmódra.
8. Ha „OL“ jelenik meg a kijelzőn, az azt jelenti, hogy a maximális értéket túllépték.
A DIGITÁLIS MULTIMÉTER ÜZEMBE HELYEZÉSE
Ne lépje túl semmi esetre sem a maximálisan megengedett bemeneti értékeket. Ne érintsen meg olyan áramköröket vagy áramköri részeket, amelyekben 25 V/AC rms vagy 35 V/DC fölötti feszültségek lehetnek! Életveszély! Ellenőrizze mérés előtt a csatlakoztatott mérővezetékeket sérülések,
pl. vágás, szakadás vagy összenyomódás szempontjából. Hibás mérővezetékeket nem szabad használni! Életveszély! Mérés közben nem szabad a markolaton lévő, érzékelhető jelzéseken túl nyúlni. Mérést csak zárt műszerházzal és zárt elemtartóval szabad végezni.
a) A műszer bekapcsolása
1. A mérőműszer a forgókapcsolóval (8) kapcsolható be. Állítsa a forgókapcsolót (8) a megfelelő mérési funkcióra.
2. A műszer kikapcsolásához tegye a forgókapcsolót „OFF“ állásba. Kapcsolja ki mindig a műszert, ha nem használja ("OFF" állás).
b) Feszültségmérés (V)
Egyenfeszültségek (V/DC) mérése:
1. Kapcsolja be a multimétert és válassza a "V/DC" mérési tartományt.
2. Dugaszolja a piros mérőzsinórt a V mérőhüvelybe (14), a feketét a COM mérőhüvelybe (11).
3. Csatlakoztassa a két mérőhegyet a mérendő pontra (elem, áramkör, stb.). A piros mérőhegy a plusz pólus, a fekete pedig a mínusz pólus.
4. A mért érték polaritása az aktuális mérési eredménnyel együtt látható a kijelzőn.
5. A mérés után távolítsa el a mérővezetékeket a mért áramkörről és kapcsolja ki a műszert. Amennyiben az egyenfeszültségnél a mérési eredmény előtt mínusz "-" jel látható, a feszültség negatív (vagy a mérővezetékek fel vannak cserélve). Váltakozó feszültségek (V/AC) mérése:
1. Kapcsolja be a multimétert és válassza a "V/AC" mérési tartományt. A kijelzőn „AC“ jelenik meg.
2. Dugaszolja a piros mérőzsinórt a V mérőhüvelybe (14), a feketét a COM mérőhüvelybe (11).
3. Csatlakoztassa a két mérőhegyet a mérendő pontra (elem, áramkör, stb.).
4. A kijelzőn megjelenik a mérési eredmény.
5. A mérés után távolítsa el a mérővezetékeket a mért áramkörről és kapcsolja ki a műszert.
c) Ellenállásmérés (Ω)
Győződjön meg arról, hogy az összes áramkör, alkatrész, építőelem és egyéb mérendő tárgy biztosan feszültségmentes és kisütött állapotban van.
1. Kapcsolja be a multimétert és válassza az „Ω“ mérési tartományt.
2. Csatlakoztassa a piros mérővezetéket a „V“ mérőhüvelybe (14), a fekete mérővezetéket a COM mérőhüvelybe ­Messbuchse (11).
3. Ellenőrizze a mérővezetékek folytonosságát, úgy, hogy a két mérőcsúcsot összeérinti. Ekkor egy kb. 0 ­0,5 ohmos ellenállás értéknek kell megjelenni (a mérőzsinórok saját ellenállása).
4. Kösse a két mérőcsúcsot a mérendő tárgyra. Amennyiben a mérendő áramkör nem nagyohmos, vagy nincs megszakadva, a mérési eredmény megjelenik a kijelzőn. Várja meg a kijelző stabilizálódását. Az 1 Mohm-nál nagyobb ellenállásoknál ez néhány másodpercig tarthat.
5. Az „OL“ (= overload = túlcsordulás) felirat megjelenése a kijelzőn a méréshatár túllépését jelenti, ill. azt, hogy a mérőkör megszakadt.
6. A mérés után távolítsa el a mérővezetékeket a mért áramkörről és kapcsolja ki a műszert. Ellenállásmérésnél ügyeljen arra, hogy a mérési pontok, amelyeket a mérőhegyekkel érint, ne legyenek szennyezettek olajjal, forrasztólakkal, stb. Ilyen körülmények meghamisíthatják a mérési eredményeket.
d) Diódavizsgálat
Győződjön meg arról, hogy az összes áramkör, alkatrész, építőelem és egyéb mérendő tárgy biztosan feszültségmentes és kisütött állapotban van.
1. Kapcsolja be a multimétert és válassza az „ “ mérési tartományt.
2. A kijelzőn a diódaszimbólum jelenik meg.
3. Dugaszolja a piros mérőzsinórt a V mérőhüvelybe (14), a feketét a COM mérőhüvelybe (11).
4. Ellenőrizze a mérővezetékek folytonosságát, úgy, hogy a két mérőcsúcsot összeérinti. Ekkor egy kb. 0 V-os értéknek kell megjelennie.
5. Kösse a két mérőcsúcsot a mérendő tárgyra (a diódára). A kijelzőn az „UF“ nyitóirányú feszültség látható V-ban. Amikor „OL“ látható, a diódát záróirányban (UR) mérték, vagy a dióda hibás (szakadt). Ellenőrzésként hajtson végre egy ellenkező polaritású
mérést.
6. A mérés után távolítsa el a mérővezetékeket a mért áramkörről és kapcsolja ki a műszert. Szilíciumdiódák nyitóirányú feszültsége (UF) kb. 0,4...0,9 V.
e) Folytonosságvizsgálat
Győződjön meg arról, hogy az összes áramkör, alkatrész, építőelem és egyéb mérendő tárgy biztosan feszültségmentes és kisütött állapotban van.
1. Kapcsolja be a multimétert és válassza az „ “ mérési tartományt.
2. Nyomja a „MODE“ (10) gombot a mérési funkció átkapcsolására. A kijelzőn megjelenik a folytonosságvizsgálat szimbóluma. Egy újabb gombnyomás az első mérési funkcióba kapcsol, stb.
3. Dugaszolja a piros mérőzsinórt a V mérőhüvelybe (14), a feketét a COM mérőhüvelybe (11).
4. Folytonosságnak egy 35 ohm alatti érték minősül, és sípoló hang hallatszik.
5. Az „OL“ (= overload = túlcsordulás) felirat megjelenése a kijelzőn a méréshatár túllépését jelenti, ill. azt, hogy a mérőkör megszakadt. Ellenőrzésként hajtson végre egy ellenkező polaritású mérést.
6. A mérés után távolítsa el a mérővezetékeket a mért áramkörről és kapcsolja ki a műszert.
f) HOLD funkció
A HOLD funkció befagyasztja az éppen aktuális mérési eredményt a nyugodt leolvasás és rögzítés érdekében. Feszültség alatt levő vezetők vizsgálatánál győződjön meg arról, hogy a teszt kezdetén kikapcsolta-e ezt a funkciót, különben téves mérési eredményeket fog kapni.
1. A Hold funkció bekapcsolásához nyomja a "HOLD" (13) gombot; az akciót hangjelzés nyugtázza, a kijelzőn „HOLD“ látható.
2. A HOLD funkció kikapcsolásához nyomja újból a „HOLD“ gombot, vagy váltson mérési funkciót.
g) MAX funkció
Ez a funkció a mérés során mért legnagyobb mérési eredményt a kijelzőn tartja. A funkció csak a „V/AC“ és „V/DC“ feszültségmérés módokban használható.
1. Nyomja a V-mérés során a „MAX“ gombot (12). A kijelzőn „MAX“ és a legnagyobb mért érték jelenik meg, és ott marad.
2. Ha a „MAX“ gombot ismét megnyomja, visszatér a normál mérési üzemmód.
Auto-Power-Off funkció (autom. kikapcsolás)
A multiméter 15 perc elteltével automatikusan kikapcsolódik, ha közben nem nyúlnak gombhoz, vagy a forgókapcsolóhoz. Ez a funkció védi és kíméli az elemeket, és meghosszabbítja az üzemidőt. A multimétert az automatikus kikapcsolás után a forgókapcsoló működtetésével, vagy egy tetszőleges funkciógomb (MODE, MAX, HOLD) nyomásával lehet ismét bekapcsolni.
ÁRTALMATLANÍTÁS a) Készülék
Az elektronikus termékek értékes nyersanyagnak tekintendők, és nem valók a háztartási szemétbe. Élettartama végén az érvényes törvényi előírásoknak megfelelően kell ártalmatlanítani a terméket. Vegye ki belőle az esetleg benne lévő elemet és azt a terméktől
elkülönítve ártalmatlanítsa .
b) Elemek / akkuk ártalmatlanítása
Ön, mint végfelhasználó, törvényileg kötelezett minden elhasznált elem és akkumulátor leadására; tilos őket a háztartási szeméttel együtt eltávolítania! A károsanyag tartalmú elemek/akkumulátorok az itt látható szimbólumokkal vannak megjelölve, amelyek a háztartási szemét útján történő eltávolítás tilalmára utalnak. A legfontosabb nehézfémek jelölései a következők: Cd=kadmium, Hg=higany, Pb=ólom (a jelölés az elemeken és akkukon pl. a szöveg mellett látható szeméttartály ikon alatt található). Az elhasznált elemek/akkuk ingyenesen leadhatók a lakóhely gyűjtőhelyein, fiókjainkban, valamint minden olyan helyen, ahol elemeket/akkukat forgalmaznak. Ezzel eleget tesz törvényi kötelezettségeinek és hozzájárul a környezet védelméhez. MŰSZAKI ADATOK
LC-kijelző....................................2000 digit
Alappontosság............................±0,5 %
Mérési tartomány:............................Egyenfeszültség: 1 mV – 600 V
Váltakozó feszültség: 1 mV – 600 V Ellenállás: 0,1 Ω – 20 MΩ
Mérési kategória...........................CAT III 600 V
Áramellátás................................2 db mikroelem, 1 db 9 V-os elem
Méret (Szé x Ma x Mé)....................74 x 162 x 43 mm
Súly................................................ 280 g
Loading...