VOLTCRAFT CT-8000Pb, CT-1500Pb User guide [cs]

NABÍJECÍ STANICE PRO OLOVĚNÉ AKUMULÁTORY
NÁVOD K OBSLUZE
Objednací čísla: 20 00 80 (CT-8000Pb) 20 10 15 (CT-1500Pb)
Tento návod k použití patří k tomuto výrobku. Obsahuje důležité pokyny ohledně uvedení do provozu a manipulace. Dbejte na to, když předáváte přístroj dalšímu vlastníkovi. Proto
tento návod dobře uschovejte pro případ pozdější potřeby!
Úvod Vážení zákazníci,
zakoupením tohoto výrobku firmy Voltcraft® jste učinili vynikající rozhodnutí, za které bychom Vám rádi poděkovali.
Získali jste vysoce kvalitní značkový výrobek od firmy, která se specializuje na měřicí, nabíjecí a síťovou techniku a neustále přináší inovace v tomto oboru. Ať už jste náročný kutil nebo profesionální uživatel, výrobky firmy Voltcraft® dokážou vždy splnit i náročné úkoly. Voltcraft® Vám nabízí spolehlivé technologie za neobyčejně výhodné ceny v poměru k výkonu. Jsme si jistí, že Vaše rozhodnutí pro firmu Voltcraft® je příslibem dlouhé a dobré spolupráce.
Přejeme Vám hodně zábavy s Vaším novým výrobkem od firmy Voltcraft®!
Obsah
1. Účel použití
2. Vysvětlivky k symbolům
3. Bezpečnostní pokyny
4. Uvedení do provozu
5. Obsluha přístroje CT-1500Pb
6. Obsluha přístroje CT-8000Pb
7. Údržba a čiště
8. Likvidace použitých akumulátorů
9. Odstraňování poruch
10. Technická data
1. Účel použití
Přístroj CT-1500Pb je plně automatická nabíjecí stanice pro 6V a 12V olověné akumulátory s kontrolou teploty a koncovým nabíjecím napětím závislým na teplotě. Přístroj je vhodný pro akumulátory
s kapacitou od 1 Ah do 44 Ah. Model CT­8000Pb je určen pouze pro 12V olově akumulátory s kapacitou od 10 Ah do 200 Ah. Všechny druhy akumulátorů na bázi olovo-kyselina (např. tekutina, gel nebo rouno) lze nabíjet, vybíjet a udržovat pomocí obou těchto přístrojů. Suché baterie (primární články) Ni-Cd, Ni-MH, Li-Ion nebo Li-polymerové akumulátory se pomocí těchto přístrojů nesmějí ani nabíjet, ani vybíjet. Pro jednoduchou obsluhu slouží integrovaný dvouřádkový displej, který usnadňuje navigaci různými provozními režimy přístroje.
K dispozici jsou následující programy:
§ Charge (nabíjení)
§ Check (vybíjení/nabíjení)
§ Cycle (nabíjení/vybíjení/nabíjení)
PDF vytvořeno zkušební verzí pdfFactory www.fineprint.cz
§ Alive (dvojnásobné nabíjení / vybíjení / nabíjení)
§ Winter (simulovaný provoz s nastavitelnou přestávkou)
Navíc u přístroje CT-8000Pb: Push (nabíjení po dobu jedné minuty vyso­kým proudem pro osvěžení akumulátorů). Po ukončení programu přístroj automaticky přepne do režimu udržovacího nabíjení. Údaje o stavu akumulátoru se zobrazují na displeji. Tyto údaje zůstanou zachovány také po vypnutí přístroje nebo po výpadku sítě, dokud je akumulátor uchycen ve svorkách (Memory-Backup). Nabíjecí stanice je chráněná proti přepólování a zkratu. Teplota okolí by neměla překročit hraniční hodnoty –15 °C, resp. +40 °C. V ta- kovém případě přístroj nefunguje. Nabíjecí stanice se nesmí povozovat, je-li otevřená, resp. chybí-li některé části jejího pláště. Provoz ve vlhkých místnostech nebo venku, resp. za nepříznivých podmínek prostředí je nepřípustný.
Nepříznivé vnější vlivy jsou:
§ Mokro nebo příliš vysoká vzdušná vlhkost
§ Prach, hořlavé plyny, páry nebo rozpouštědla
§ Bouřka, resp. bouřku provázející jevy jako silná elektrostatická pole atd.
Nabíjecí stanice je určena výhradně pro provoz při síťovém napětí běžném pro domácnosti, tedy 230 V~/50 Hz. Jiné než shora popsané používání může vést k poškození výrobku, a kromě toho je spojeno s nebezpečími jako je zkrat, požár, úraz elektrickým proudem apod. Výrobek nesmí být pozměňován, resp. přestavován!
Tyto bezpečnostní pokyny je třeba bezpodmínečně dodržovat!
2. Vysvětlivky k symbolům
Symbol blesku v trojúhelníku poukazuje na nebezpečí, která mohou vést ke zranění. Tyto
bezpečnostní pokyny je třeba bezpodmínečně dodržovat!
Vykřičník v trojúhelníku upozorňuje na důležité pokyny uvedené v tomto návodu k použití,
které je třeba bezpodmínečně dodržovat.
Symbolem ruky jsou označeny užitečné rady, které Vám mohou pomoci při manipulaci s výrobkem.
3. Bezpečnostní pokyny
Před uvedením přístroje do provozu si přečtěte celý návod,
neboť jsou v něm obsaženy důležité informace ohledně konkrétního provozu. Nelze uplatnit záruku na škody vzniklé v důsledku nedodržení tohoto návodu k použití. Za následné škody nepře­bíráme odpovědnost! Za věcné škody a škody na zdraví, které vznikly neodbornou manipulací nebo zanedbáním bezpeč­nostních pokynů, nepřebíráme odpověd­nost! V takovém případě zaniká nárok na jakoukouliv záruku.
Tento přístroj opustil továrnu v bezvadném bezpečnostně-technickém stavu. V zájmu zachování tohoto stavu a zajištění bezpečného provozu je uživatel povinen dbát pokynů a varování uvedených v tomto návodu k použití. Dbejte následujících symbolů:
Přístroj je přezkoušen dle CE a
splňuje tímto požadavky směrnice 89/336/EHS a směrnice týkající se nízkých napětí 73/23/EHS.
Třída ochrany 2 (dvojitá izolace).
Lze používat pouze v suchých
vnitřních prostorách. Z bezpečnostních a schvalovacích důvodů
(CE) není dovoleno svévolné přestavování a/nebo pozměňování přístroje. Obraťte se na odborníka, máte-li pochybnosti o způso-
PDF vytvořeno zkušební verzí pdfFactory www.fineprint.cz
bu fungování výrobku, o jeho bezpečnosti nebo jeho zapojení. Nabíjecí stanice a příslušenství nejsou hračky a nepatří do rukou dětí! V komerčních zařízeních je třeba dbát schválených bezpečnostních předpisů pro elektrická zařízení konkrétní organizace. K použití přístroje ve školách, vzdělávacích zařízeních a v zařízeních pro volný čas smí docházet pouze pod dohledem zodpověd­ného vyškoleného personálu.
Před každým uvedením do provozu zkontrolujte, zda Vaše nabíjecí stanice a její přívodní kabely nejsou poškozené. V žádném případě přístroj neuvádějte do provozu, pokud je ochranná izolace poško­zená (natržená, odtržená apod.). Nepracujte s nabíjecí stanicí v místnostech, kde jsou přítomny hořlavé plyny, páry nebo prach nebo kde by tyto být přítomny mohly. Lze-li předpokládat, že již není možný bezpečný provoz přístroje, je třeba ho vyřadit z pro- vozu a zajistit proti náhodnému použití. Předpokládáme, že již nelze přístroj bez- pečně provozovat:
§ když přístroj vykazuje viditelná poškození,
§ když přístroj přestal pracovat,
§ po delším skladování za nepříznivých
podmínek,
§ po nadměrném namáhání během přepravy.
Nikdy nabíjecí stanici nezapínejte bez­prostředně poté, co byla přenesena z chladné do teplé místnosti. Zkondenzo­vaná voda může za nepříznivých podmínek Váš přístroj zničit. Nechte přístroj nezapnutý aklimatizovat na teplotu prostředí. Obalové materiály neponechávejte ležet v dosahu dětí; plastové fólie, sáčky, úlomky poly­styrenu apod. by se pro ně mohly stát nebezpečnou hračkou. Před otevřením musí být přístroj odpojen od všech zdrojů napětí. Kondenzátory v přístroji mohou být ještě nabité, i když přístroj byl odpojen ode všech zdrojů napětí. Poškozený síťový kabel a/nebo síťová zástrčka, jakož i integrovaná pojistka smí být vyměňovány výhradně odborníkem, který je obeznámen s bezpeč-
nostními předpisy a normami. Při výměně pojistky nesmí být v nabíjecí stanici umístěný žádný akumulátor a přístroj musí být odpojený od sítě.
Ujistěte se, že jste si k výměně připravili pouze pojistky
daného typu a dané jmenovité síly proudu. Použití spravovaných pojis­tek nebo přemostění držáku pojistek je nepřípustné.
Dbejte také bezpečnostních pokynů uvede­ných v jednotlivých kapitolách.
4. Uvedení do provozu
Přístroj se běhěm provozu zahřívá; dbejte tedy na dostatečné odvětrávání; plášť
se nesmí zakrývat! Olověné akumulátory nikdy nenabíjejte v uzavřené schránce! Při nabíjení zajistěte dobré odvětrávání a nepřibližujte se s otevřeným ohněm! Při nabíjení se mohou uvolňovat výbušné plyny. Udržujte přístroj mimo dosah dětí! Před nabíjením nechte přihrádku na akumulátory po dobu asi dvou minut vyvětrat, aby mohly vyprchat hořlavé plyny. Předtím, než připojíte nebo odpojíte akumulátory, je třeba přístroj odpojit od sítě.
Neskladujte akumulátory v blízkosti zdrojů tepla nebo otevřeného ohně. Jejich kontakty přelepte izolační páskou a uskladněte je na suchém a chladném místě. Skladovací teplota je od –15 °C do +40 °C. Při skladování delším než 3 měsíce akumulátory na bázi olovo-kyselina nabijte, abyste předešli jejich úplnému vybití. Nikdy nezkratujte kontakty baterií/akumulátorů. Před nabíjením akumulátorů s tekutou kyselinou otevřete zátky jednotlivých článků.
PDF vytvořeno zkušební verzí pdfFactory www.fineprint.cz
Umístění přístroje Vyhledejte vhodné místo v bezprostřední blízkosti síťové zásuvky. Nabíjecí stanice může být umístěna pouze na stabilní a rovné ploše.
Použijte vhodnou podložku, abyste ochránili nábytek. Látky
rozpouštějící změkčovadla, obsažené v prostředcích pro péči o nábytek, mohou narušit gumové nožky nabíjecí stanice a způsobit tak poškození nábytku. Na zadní straně modelu CT-1500Pb se nacházejí dvě očka umožňující zavěšení na stěnu.
Připojení
Nabíjíte-li akumulátor zabudo­vaný ve vozidle, musíte při připojení dodržet následující
postup: Je třeba přerušit spojení mezi baterií a karoserií. Nejprve se připojuje ta svorka (většinou kladný pól), která nebyla spojena s podvozkem vozidla. Vyhněte se benzinovému vedení a připojte nyní tu svorku baterie (většinou záporný pól), která byla spojen s podvozkem vozidla. Zasuňte zástrčku nabíjecí stanice do vhodné síťové zásuvky a zapněte přístroj.
Po dokončení nabíjení je třeba nabíjecí stanici odpojit od sítě: odpojte nejprve kabel se záporným pólem a potom kabel s kladným pólem. Obnovte spojení mezi akumultárorem a karoserií.
5. Obsluha přístroje CT-1500Pb
Zasuňte zástrčku nabíjecí stanice do vhodné síťové zásuvky a zapněte přístroj. Bez připojeného akumulátoru svítí ukazatel připravenosti s aktuální teplotou prostředí.
„CHARGE-TERMINAL“ „22 °C“
Položte teplotní čidlo do blízkosti akumu­látoru. Zabraňte tomu, aby na přístroj, na teplotní čidlo nebo na akumulátor přímo svítilo slunce. V době, kdy není připojený žádný akumulátor, lze nastavit jazyk
(němčina nebo angličtina) a kontrast displeje. Každou volbu potvrďte stisknutím tlačítka „OK“.
„SPRACHE“ (jazyk) „1. DEUTSCH“ (německy) „2. ENGLISCH“ (anglicky)
„KONTRAST“ „1. STARK“ (silný) „2. NORMAL“ (normální) „3. GERING“ (malý)
Nyní vytvořte kontakt s akumulátorem, dbejte při tom na správné póly. Spojte červenou svorku s kladným pólem akumu­látoru a černou svorku se záporným pólem akumulátoru.
Pokud jste obě svorky vyzkratovali, objeví se hlášení:
„ANSCHLUSS TEST“(test připojení) „žKURZSCHLUSS!“ (zkrat)
Pokud byl akumulátor připojen nesprávně, objeví se hlášení:
ANSCHLUSS TEST“(test připojení) žPOLARITAET!“ (polarita)
Přístroj na základě přiloženého napětí na- vrhne počet článků; skutečný počet článků se může lišit podle toho, jestli je akumulátor silně vybitý nebo čerstvě nabitý.
„ZELLENZAHL“ (počet článků) „3 ZELLEN = 6,0 V“ (3 články = 6,0 V) „6 ZELLEN = 12,0 V“ (6 článků = 12,0 V)
Pomocí tlačítek „UP“ nebo „DOWN“ upravte počet článků a potvrďte tlačítkem „OK“.
Nyní je třeba zadat jmenovitou kapacitu uvedenou na akumulátoru. Tato je nasta­vitelná pomocí tlačítek „UP“ a „DOWN“ v rozsahu od 1,0 Ah do 44 Ah. Uvědomte si, že pokud zadáte kapacitu chybně, nemů- žeme Vám poskytnout záruku. Za nabíjecí
PDF vytvořeno zkušební verzí pdfFactory www.fineprint.cz
Loading...
+ 9 hidden pages